De ganse karavaan verdorstte ri i BELGEN grepen hun kans GEVAERT De Vierdaagse aan de horizon Onze equipe vestigde brok goodwill enorm Tour-traject van 17 t/m 23 Juli M Tour de France 1951 J HUNTER De beslissing' was juist Verdere deelneming zou prestige verspeeld hebben Jean Goldschmidt (Lux.) viel uit Fanny Blankers traint voor de vijf kamp De klassementen Enorme deelneming en overstelpende belangstelling de ï£uxe Van Swol en Rinkel niet meer beschikbaar Peters naar Milaan Tour-ploeg start in Ronde van Oud Gastel ■iH VRIJDAG PAGINA 4 iimm Toch valpartijen Afbraak in Luxemburg Bartali greep dertig seconden WÊttsm mms i Goasmat, de man met ervaring Sylveer Maes dirigeerde Algemeen De ploegen Bergklassement op de nationale athlctiek- kampioenschappen Revanche SlijkhuisHar ting Er lag nog een stapel telegrammen Prestige kon verspeeld worden Rubber of leer Door de laaiende gloed van de meedogenloze Midi Het eerste grote onderlinge duel tussen de twee sterkste favorieten van de Tour: Hugo Koblet en Fausto Coppi (de tijd race uiteraard buiten beschouwing gelatenvond in de Pyrenee'én-etappe TarbesLuchon plaats. Met. grote voorsprong kwamen de twee grote rivalen samen te Luchon aan, waar in de eindsprint Koblet met twee lengten won. (Spec. Belino-foto). Door MARTIN W. DUYZINGS. CARCASSONNE, Donderdagavond. Als lauwe lava viel de hitte. De hitte viel. tastbaar haast en zinderend In het felle zonlicht, uit een eindeloos-blauwe hemel. En de karavaan, geteisterd, gehavend, afgebeuld in de Pyreneeën, had er sich tegen gewapend alsof ze vandaag, dwars door de woestijn, op weg moest naar een oase, aan wier bestaan men eigenlijk al lang niet meer geloofde. Er zaten een paar duizend geestdriftige vacanticgangers op de terrasjes aan weerszijden van de Allées d'Etigny, waar men ons vanmorgen in Luchon van start zond, op weg naar de Midi, waar eeuwig en altijd de zon en de dorst onze meest meedogenloze vijanden zijn. En de vacantiegangers hadden de karavaan vrolijk nagewuifd toen zij zich, na het gebruikelijke ceremonieel, op gang bracht: doch de karavaan had voor deze geestdrift geen belangstelling meer gehad. Voor haar waren er deze dag geen schaduwrijke terrasjes, ijsgekoelde dranken en bovenmaatse beschermende sombrero's. Voor haar slechts de zon, die alles verwoestende en alles verdorrende zon, haast loodrecht hoven het smalle, ©indeloos slingerend© pad, dat ons vandaag naar het Noord- Oosten bracht. Voor haar slechts de dorst en de lauwe, wrange wijn, welke de inboorlingen de renners aanreikten op deze eerste Saham el appe van de Tour de France 195L lieden Koblet, Coppi en Bartali die aan één demarrage royaal voldoende zou den hebben gehad om vandaag opnieuw een catastrophe in de rijen van het pele- ton te veroorzaken. Maar ook voor dit trio-der-groten gold vandaag blijkbaar de erecode en alleen de altijd eerzuchtige Bartali vergastte ons op 2 kilometer van de top, waar duizen den de verzengende hitte trotseerden en waar men, hees en koortsig, opnienw vergeefs om Louison Bobet smeekte, op een demarrage, die hem met vijf secon den voorsprong voor Lucien Lazarides, Brainbilla, Koblet en Coppi als eerste boven bracht, zodat hjj toch weer een halve minuut tijdbonificatie veroverde. Doch Bartali ging niet d$ór! Hij kon dat trouwens beter laten, want er zitten, aan de andere kant van de Portet-d'Aspet dezelfde adembenemende stijgpercentages. Ge vindt er bovendien de drie gemeenste hairpins benoorden de evenaar. Ge vindt er verder de gebruikelijke ravijnen en onbuigzame rotswanden cn ge doet er in derdaad maar beter aan in deze afdaling méér aandacht aan uw remmen en bloed verwanten, dan aan Jiet algemeen klasse ment te besteden. Het peleton ging dan ook in een kudde en zonder kabaal en zonder risico's om laag en zelfs Zaaf, die de laatste dagen verschrikkelijk sukkelde en die intussen al zo magpr geworden is, dat ge hem voor zijn jongste broer thuis in Sidi-ben-Abas zoudt kunnen houden, keerde daardoor weer terug in de rijen van het peleton, nadat hij de laatste kilometer van de beklimming, vriendelijk grijnzend tegen de ménigte, te voet had afgelegd. Geen roekeloze afdaling! Maar het ging tóch nog altjjd zó hard, dat ér enige valpartijen voorkwamen, bij een waarvan de ex-Pool Cieliczka met zijn hoofd tegen een rotswand smakte, zodat vandaag ook hij zijn Tour de France, met vrij ernstige blessures, eerst Sn de Rode-Kruiswagen en daarna in het ziekenhuis te Carcassonne eindigde. Ook de Belg Van Steenkiste smakte te- £en de aarde en kreukte daarbij niet al- een zijn fiets doch ook zich zelf. De Vlaming wilde echter van geen opgeven weten en nadat men zijn fiets weer had Het is ieder Jaar wéér zo in de Tour def Franco: men heeft ons juist door de Pv- reneeën gejaagd 400 afschuwelijke ki lometers vol drama's en ontberingen en terwijl daarna de hele karavaan, Hugo Koblet met zijn gele trui Inbegrepen, on geveer door haar knieën zakte van het heimwee en wel goud zou willen geven voor een rustdag, ergens aan de rand van een vriéndelijke, blauwe, gastvrije baai, zendt men haar wreed en genadeloos naar het Oosten, op weg naar ae Provence; en wat men haar op deze weg te bieden heeft, bestaat uit niets anders dan stof en hitte cn een zon, waartegen men zich bij gebrek aan schaduw onmogelijk wa penen kan En vermoedelijk zal zelfs Monsieur Goddet, die zich speciaal voor de gele genheid vandaag had uitgedost alsof hij met een leger koelies op weg was om de bronnen van de Nijl te ontdekken, niet verwacht hebben, dat in deze hitte cn op deze weg de karavaan zich anders, béter, strijdlustiger zou gedragen dan verleden jaar en het jaar daarvóór..,. Er bestaat voor degelijke Sahara-etfep- pes in de Tour de France blijkbaar een ongeschreven wet. Zij bestaat vermoede lijk al net zo lang als de Ronde van Fi ankrijk zelf en zij beweert, zonder veel élégance, dat na de Pyreneeën en in de hitte een koele dronk, die héél even het verstikkende, roest-rode stof der wegen wegspoelt uit een verschroeide keel, stuk ken belangrijker is dan heel het alge meen klassemeht, de gele trui cn de heer Goddet inbegrepen. Vermoedelijk echter had men bezui den de Pyreneeën van het bestaan van déze ongeschreven wei; vanmorgen vroeg nog niet vernomen. Wij hadden Luchon namelijk nog niet goed en wel achter de rug cn hesen ons traag en loom, elk plekje schaduw uitbuitend, omhoog te gen de weinig indrukwekkende Col des Ares, of de Spaanse heer Serra presteer de zowaar een demarrage. Er ging iets van een huivering door de karavaan en vermoedelijk'tekende de rossige Span jaard, die er nét zo Spaans uitziet als uw eigen groenteboer, met deze demar rage meteen wel zijn doodvonnis. Het peleton nam onmiddellijk maatregelen. Het verhoogde woedend het tempo en het plaatste vervolgens de Italiaan Car- rea ter bewaking aan het Spaanse wiel. Slechts vijf kilometer verder was de Spanjaard de 200 meter voorsprong, wel ke hij genomen en vervolgens vertwij feld verdedigd had. al weer kwijt en had hij ontdekt, dat het tóch maar verstan diger is zich aan de erecode van de Tour de France te houden. Hij was de énige niet, die daar in de hellingen van de Col des Areg een minder prettige ontdekking deed. Jean Gold schmidt, de anders zo taaie Luxemburger, die verleden jaar nog een hoofdrol speel de ln de Tour en die waarachtig niet voor niets een paar dagen met het gcic leiders- shirt rond Frankrijk fietste, ontdekte daar op de hellingen van de Col des Ares iets véél ergers! Hij ontdekte namelijk, dat hij dagen geleden, in de tijdrace, die zovelen in deze karavaan noodlottig is ge worden nèf iets te veel van zich zelf had gevergd. Hij had vooral gisteren in de grote Pyreneeën-etappe dit moeten beta len met een bedenkelijk grote achterstand en Herr Nicolas Frantz, die het gisteren avond tóch al niet gemakkelijk had met Bim Diederich, die hem zijn tactische blunder vermoedelijk wel nooit zal kun nen vergeven, had in Luchon dan ook de grootste moeite om Goldschmidt uit de trein en op de fiets te houden. Herr Nico las Frantz won dat tenslotte. Goldschmidt startte vanmorgen inderdaad! Doch nog vóór wij de laatste Pyrenee van dit jaar bestegen, de duizend meter hoge- Col de Portet-d'Aspet, zat Jean Goldschmidt al in de uitvallerswagen en ging ook in de Luxemburgse equipe, die met zoveel op-, timisme en geestdrift in de strijd was ge gaan, de grote afbraak weer een stukje verder. Jawel; die erecode Men zond ons nog éénmaal omhoog te gen een Pyrenee van lagere orde, maar er komen op deze Col de Portet-d'Aspet hier en daar stijgpercentages voor, waarbij ge in uw volgwagen radeloos naar een nog lagere versnelling dan uw allereerste zoekt. En er zijn in deze karavaan drie In de etappe LuchonCarcassonne kwam de Franse Oost-Zuid-O ost- rénner Jeatt-Marie Cieliczka in botsing met de rotswand; verzorgers geven de zwaar gewonde renner de eerste hulp. (Spec. Belino-foto). rechtgebogen stormde hjj met grote achterstand het peleton weer achterna en riskeerde in deze gemene afdaling zelfs meer dan heel de karavaan. Daar bleef het dan voorlopig bfj. Hugo Koblet en de Italianen zaten nu'aan de kop van het peleton te zuchten, dat nu, van heuvel tot heuvel en van Stofwolk naar stofwolk, verder naar het Oosten trok. Het duurde vijftig nieuwe kilome ters voor eindelijk Baffert de moed op bracht dit soezende, weeklagende en om niets anders dan drinken roepende pe leton te traeteren op een bjj voorbaat kansloze demarrage. Koblet stuurde on middellijk, zijn knechtje Sommer op de Fransman af en hij zelf gaf, aan de kop van het peleton, enkele verfrissende ki lometers lang een duwtje méér en toen de Fransman, met Sommer nog steeds aan zijn wiel, zijn voorsprong maar niet verder kon opvoeren dan tot de twin tig seconden, welke hij bij zijn eerste ontploffing veroverd had, liet ook hij zioh verslagen terugzakken tot in de ach terste gelederen van het peleton, dat nu opnieuw, jagend op alles wat drinkbaar was, in een allesbehalve opwindend tem po zijn weg vervolgde. In de karavaan der volgers herkende nien deze verschijnselen, die de aan- komstrechter en zijn wedstrijdcommis sarissen er altijd toe dwingen al vijftig kilometer vóór de finish met veel ver toon van macht en zenuwen vooruit te hollen naar de wielerbaan, waar men ons verwacht, teneinde daar alles in ge reedheid te brengen voor de blijkbaar onvermijdelijke massasprint. De heren wedstrijdcommissarissen hadden dat van daag evengoed kunnen laten, want er loopt in deze karavaan een veteraan rond, Jean-Marie Goasmat geheten en deze Jean-Marie Goasmat is oud en (half) kaal geworden met de ervaring, dat er ook voor een middelmatige ren ner in deze Tour de France wel kansen liggen, zo gauw b.v. de hitte of b.v. de vermoeidheid het peleton in slaap hebben gewiegd. Er is de laatste vijftien jaar een Tour de France voorbijgegaan of e gehaalde Breton heeft het peleton op een dergelijk moment altijd bij de neus gehad en hij was het dan ook, die vóór Moulin-Neuf, terwijl het peleton zich moedeloos rond do bochten van de be scheiden afdaling wrong, de demarrage lanceerde, die deze etappe dan tóch nog een vrij boeiend s'ot in plaats van een altijd onbevredigende massasprint zou bezorgen. Goasmat nam honderd meter. Toen hij vervolgens omkeek zag hij, stellig niet tot zijn verbazing, een der Italiaanse knechten, Biagioni, achter zich aan stor men met de kleine Fransman Dlot aan zijn wiel. De Breton bekeek het, han dig. Hij wachtte de Italiaan en zijn land genoot op cn ging toen meteen weer hard door, kennelijk in de overtuiging, dat twee samenwerkende Fransen stel lig wel in staat zouden zijn een enkele Italiahn, die zich gisteren in de Pyre neeën waarlijk niet zo kiplekker 'had getoond, tegen de vlakte te rijden. Vermoedelijk zou da.(, inderdaad ge beurd zijn als niet Sylveer Maes, de Belgische ploegleider, na zijn minder prettige ervaringen in de Pyreneeën, vandaag niet plotseling van tactiek veranderd was in deze Zin, dat ook hem het algemeen klassement in de toekomst voor driekwart gestolen kan worden. Sylveer Maes wenste van nu af aan uitsluitend etappe-overwinnin gen en misschien zal het zelfs Hugo Koblet wel geduizeld hebben, toen hji, slechts enkele minuten nadat Goasmat, Diot en Biagioni het peleton verlaten hadden, plotseling terecht kwam in een wir-war vftn Belgische demarrages, die hij onmogelijk stuk voor stuk kon be antwoorden. Zo ontstond dan achter de drie vluch telingen een fel jagende groep, waarin men van Belgische zijde Derijck, Van Ende, Rosseel en Decock herkende en waarin verder o.a. nog de heren Dotto Diot, Caput, Brambilla, Remy, Kemp en Baldassari zitting hadden genomen. Even later, nadat men het vluchtende trio al had achterhaald, stuurde Sylveer Maes de voornamelijk door de Belgen gedirigeerde kopgroep nog wat verster king in de vorm van de vandaag weer uiterst sterk rijdende Demulder. Het gezelschap ging zó hard, dat zelfs een zeer sterke afvaardiging uit het peleton, bestaande uit Fiorenzo Magni, Bernar do Ruiz, Labeylie en Apo Lazarides er geen schijn van kans tegen kreeg en dat het peleton in de laatste, scherp dalen de kilometers naar Carcassonne, toen de Belgen met een paar bombardementen van demarrages tenslotte de snelle en taaie Rosseel met enige honderden me ters voorsprong alleen aan de leiding kregen, nog vele, overigens weinig be duidende, minuten verloor. Rosseel maakte er in de laatste twee kilometer een boeiende tijdrace van, had nog altijd vijftig meter voorsprong over, toen hij de wielerbaan bereikte en won aldus rijn tweede etappe in deze Tour. Dertien seconden later volgde de rest van de kopgroep, waarin Decock het Belgische succes van deze saaie, ein deloze dag volledig maakte door vóór snelle heren als Diot en Caput de sprint en daarmee de tweede plaats te krijgen. Het was voor de Fransen, die het de laatste dagen allesbehalve voor de wind gaat, slechts een magere troost, dat bijna vijf minuten later Muller en Baf fert de snelle Ockers vloerden in de strijd, die het peleton voerde om de ze ventiende en achttiende plaats. Zo eindigde dan een etappe, die behalve voor de Belgen eigenlijk maar weinig te betekenen had. Men verwacht trouwens niet, tlat er vóór Montpelller, waar Zaterdag de Tour haar tweede en laatste rustdag hondt, lit deze afge beulde karavaan nog daverende dingen zullen gaan gebeuren. ners kwamen er vanochtend nog 83 aan de 'start. Mayen (Noord-Afrika), die Woensdag in Luchon wegens tijdsover schrijding uit de race was .genomen, kreeg daar Donderdagochtend toch verlof om alsnog in de 15e etappe te starten. Het algemeen klassement luidt na de 15e etappe: 1 Koblet (Zwits.) 85.43.23; 2 Bauvin (Oost Zuid Oost) 85.43.44: 3 Geminiani (Frankrijk) 85.43-55; 4 Coppi (It.) 85.48.32; 5 Lucien Lazarides (Frankr.) 85.50.52; 6 Biagipni (It.) 85.54.44; -7 Meunier (West Zuid West) 85.55.38; 8 Ex aequo Bernardo Ruiz (Spanje) en Bartali (It.) 85.56.16; 10 Lauredi (Frankr.) 85.57.03; 11 Demulder (Belg.) 86.00.37; 12 Bobet (Frank.) 86-01.03 13 Ockers (Belg.) 86.02.08; 14 Diederich (Lux.) 86.02.29; 15 Magni (It.) 86.04.07; 16 Barbotin (Frankr.) 86.05.11; 17 Van Ende (Belg.) 86.11.51; 18 Marinelli (lie de Fran ce) 86-17.36: 19 Decock (Beilg.) 86.18.55; 20 Leveque (West Zuid West) 86.19.02y Het algemeen ploegenklassement ziet er' als volgt uit: 1 Frankrijk 256.21.57; 2 België 250.54.05; 3 Italië 257.08.12; 4 West Zuid West 257.09.43; 5 Oost Zuid Oost 257.28.28; 6 Zwitserland 257.58.51; 7 Luxemburg 258.50.22; 8 Spanje 258.55.57; 9 lie de Fran ce 258-56.23; 10 Parijs 258.58.37. België was eerste in het ploegenklasse ment. van de 15e etappe. Het bergklassement na de 15e etappe is; 1 Geminiiani (Frankr.) 30 ptn; 2 Coppi (It.) 21 ptn; 3 Lucien Lazarides (Frankr.) 20 ptn; 4 Bartali (It.) 18 ptn; 5 Bernardo Ruiz (Spanje) 17 ptn; 6 Koblet (Zwits.) 16 ptn; 7 Diederich (Lux.) 10 ptn; 8 Lan.ga- rica (Spanje), Bayens (Belg.) en Baiwin (Oost Zuid Oost) 9 ptn. Op de Nederlandse athletlek-kampioen. schappen, welke op Zaterdag en Zondag aanstaande in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gehouden, starten 195 heren en 80 dames, waaronder alle promi nenten. Fanny BlankersKoen heeft voor niet minder dan zes nummers ingeschreven, t.w 100 meter, 200 meter, 80 meter hor den, vèrspringen. hoogspringen, kogel stoten. Een omvangrijk programma, dat een aanwijzing geeft voor de plannen, welke Fanny nog in de richting van de vijfkamp koestert (alleen daérom neemt zij bijv. aan het kogelstoten deel). Men moet nog afwachten, wanneer Fanny haar belofte zal inlossen om het Europese vijfkamp-record op haar naam te brengen. Maar in ieder geval heeft zij een invitatie aangenomen, om als speciale gaste tijdens de op 29 Juli a.s. te Luzern te houden dames-interland Zwitserland- Duitsland buiten mededinging aan de vijf kamp deel te nemen! Dóarvoor gelden deze Nederlandse kampioenschappen van 21 en 22 Juli (die haar op zes nummers hoogstwaarschijn lijk wel weer vijf titels, het kogelstoten namelijk uitgezonderd, zullen opleveren) dan als een waardevolle training. En bij de heren zal Zondag ongetwijfeld de 1500 meter het hoofdnummer vormen, waarbij rekening gehouden dient te wor den met de revanche van Wim Slijkhuis op Hans Harting. Althans heeft Slijkhuis de K.N.A.U verzocht, de tijd tussen de 1500 en de 5000 meter voldoende groot te maken, opdat hij op beide nummers aan de start kan verschijnen. De etappe De uitslag van de 15e etappe, Luchon- Carcassonne (213 k.m.) luidt; 1 Rosseel (België) 8.22.01; 2 Decock (België) 6.22.13; 3 Diot (Parijs); 4 Caput (Parijs); 5 Ex aequo: De Hertog (Belg.), Derijcke (Belg.), Remy (Frankr.), Têis- seire (Frankrijk), Kemp (Lux.), Bram billa (Oost Zuid Oost), DottO (Oost Zuid Oost), Giguet (Oost Zuid Oost), Goasmat (West Zuid West), Biagioni (Italië), Serra (Spanje) en Van Ende (België), allen in dezelfde tijd als Decock; 17 Muller (Fr.) 6.27.09; 18 Baffért (Oost Zuid Oost) z. t,; 19 Sciardis (lie de France) z. t.; 20 Ockers (België) z. L; 21 Deprez (lie de France) z. t; 22 Zaaf (N.-Afrika) z. t. Vervolgens op de 23e plaats een grote groep ex aequö, waarin o.a. Koblet, Die derich, Geminiani. Bauvin, Coppi, Bobet, Bartali en Barbotin. Opgegeven hebben; Goldschmidt (Lux.), Molineris (Oost Zuid Oost), Cielizcka (West Zuid West), Guegan (West Zuid West), Michel (Parijs) en Desbats (West Zuid West). Van Steenkiste (België) kwam veel te laat binnen en zal waar schijnlijk uit de course worden genomen. Van de 123 uit Metz vertrokken ren- Een prettig week-énd met: Plem ol Cork-lipped I 1 pet doosie van 20 stuk» Hunter Mild I 075 per pak)e (Van onze correspondent) De Vierdaagse zal weer een spectaculair begin krjjgen door de „dropping" van on geveer 40 Belgische parachutisten Maan dagmiddag om drie uur boven de Ooy- polder onder Nijmegen. In twee Dakota's worden de parachutisten naar Nijmegen gebracht en boven de Ooypoider springen ze er uit. De Luchtmachtkapel zal de pa rachutisten vervolgens naar hun tijdelijke legerplaats, de Krayenhoffkazcme, bege leiden. Dc viaggenparade, welke dit jaar voor het eerst in het Goffcrtstadion wordt ge houden, zal eveneens ter gelegenheid van het zevende lustrum een spectaculair ka rakter dragen. Alle deelnemers aan de Vierdaagse, thans reeds ruim 9500, zullen evenals alle belangstellenden gratis toe gang tot het stadion verkrijgen. Wegens de enorme deelname en de over stelpende belangstelling, welke dit jaar de Vierdaagse ten deel zal vallen men beschikt hieromtrent over talrijke aan wijzingen heeft de leiding enkele maat regelen moeten nemen, welke een goed en ordelijk verloop van het geheel zullen bevorderen. Zo is nu het aantal aanmel- dingsbureaux uitgebreid met een speciaal bureau militaire en burgergroepen op de Wedren en wat de laatste marsdag betreft, zullen de deelnemers niet meer allen op marcheren naar de Wedren, maar zich splitsen en wel de groepen naar de Wed ren en de individuelen naar de tuin van De Vereniging. Deze maatregel zal ongetwijfeld af- I breuk doen aan het kiarakter van de I traditionele intocht in Nijmegen, maar de leider der marsen, majoor fo.d. J. N. Breunese, heeft met nadruk verzekerd, j dat het voor een ordelijk verloop nood zakelijk is- Immers, behalve de duizenden deelnemers bevinden zich de laatste dag i talrijke muziekcorpsen en deputaties van verenigingen, militaire onderdelen enz. op het parcours alsmede ruim honderd- I duizend belangstellenden, die met extra- treinen en tientallen autobussen worden aangevoerd. Ook al weer om een vlot verloop van I de - marsen te bewerkstelligen, is dc slarttijd vervroegd. De 55 Km.-Iopers zul len reeds des morgens om kwart voor vier kunnen starten of wel, zoals majoor Breunese het laconiek uitdrukte, met dc laatste nachttrein. Voor de andere groe pen wandelaars zijn de starttljden zo ge projecteerd, dat het grote Vierdaagse- leger, waarvan de lengte op Zi Km. wordt geschat, zich ongehinderd over de weg kan begeven. Ten behoeve van de militaire deelne- j mers wordt langs het gehele parcours een Donderdagavond. - voor het laatst CARCASSONNE, \oor Hotel Angleterre in Lttehon stond vanmorgen in deze Tour dc jeep van Kees Pellenaers, sjouwde Gramser, onze mecauo, ijverig doch somber rri'et valiezen, stond soigneur Sonnet waak zaam en stoïcijns naast zijn uitvoerige huisapotheek, die hij vau Metz tot helemaal in dc Pyreneeën had meegesleurd, zoog Kees Pellenaers met een gezicht alsof hij in deze Tour wel eens vriendelijker ogenblikken had beleefd aan zijn sigaar en drukten Wagtman, Voorting en Dekkers links en rechts vele handen ten afscheid. Van dat ogenblik af toen wij vanni<"-yen met dc karavaan weg reden - heeft deze lour met al zijn Cop zijn Kohlet's, zijn Bohet's en zijn Bartali en met al dc daverende gebeurtenissen, die ons Zondag op de Col Vendoux en later in de Alpen nog wachten, iets van rauwe doch zo speciale charme voor ons verloren. zijn CART0-5160 l«Kl912m 13c EldOP» 201 KM. 17 Juli 14e 143 18 15e 218 19 IS» 192 20 fcusfctof 21 ITS Etappe 224 22 18» 173 23 AVIGNON TARBES CaufbrtehfA 1069m ffAub(9lue170gm J-UCH0N^^ d»Peyr«t>ufóM5ftïm CdAtOmK89m fc—C 4uToum>«let2n4r»i iSt-'riVm.-: Dc Nederlandse equipe enkele dagen geleden nog belegerd door de persfoto grafen en bewonderd door alle buiten landse experts heeft door haar heen gaan een merkwaardige leegte achtergela ten. Merkwaardig vooral, omdat het niet voor het éérst is, dat een Nederlandse équipe sneuvelt, lang voordat men Parijs en het Pare des Princes had bereikt. Ge herinnert U de nogal droeve ge schiedenis: ln 1947 bleef, nog vóór de eerste grote bergetappe, van onze ploeg alléén Sjef Janssen over. In 1948 haalden Janssen en De Ruiter Parijs, maar was er van een Nederlandse equipe SI lang geen sprake meer In 1949 werden de drie laatste Nederlanders tussen San Sebas tian en Pau uitgeschakeld nog vóór wij de eerste Pyrenee bezichtigd hadden. En verleden jaar hielden wij na de Pyre neeën alleen een eenzame De Ruiter, over. Wij hebben deze drama's stuk voor stuk van nabij meegemaakt en het zielige er aan was voor de journalist, die met de karavaan verder trók. dat het verdwijnen van otae ploeg waarachtig niets veran derde aan het karakter en het beeld van de Tour en dat men ons niet of nauwelijks miste. En dat, juist dót!, is ditmaal anders. Wij hebben in de Tour de France 1951 een rol gespeeld. Een zeer belangrijke rol zelfs. Enkele dagen geleden nog slechts was de gele trui van ons en wa ren. wij in het ploegenklassement zelfs Signor Binda's beroemdheden gladweg voorbij. Op dèt ogenblik waren wij in deze Tour-karavaan het even verrassende als boeiende onderwerp van het befaamde gesprek-van-de-dag. Men woog onze kan sen, men vreesde ons zelfs al zo'n beetje, ook al bleef de Nederlandse Tour-kolonie nuchter genoeg om te beseffen dat er voor ons, na deze gele trui, stellig wel enige teleurstellingen zouden volgen. En nu vanmorgen onze Tour-ploeg in Luchon achterbleef, nu is er geen erkende buitenlandse expert in de karavaan, of hij heeft zich niet om informaties tot een der Nederlandse collega's gewend. Er zijn gis teravond laat in Luchon nog tal van extra telefoongesprekken gevoerd met kranten redacties in Zürich, Brussel, Turijn, Rome Milaan, Parijs en Madrid, nadat bekend was geworden, dat het restant van onze ploeg vandaag niet meer zou starten. Dat bewijst, dat wij iets betekenden in deze Tour. Dat bewijst bovendien, dat wij iets heroverd hebben: een enorme onschatbare portie goodwill! En nu lag er vanavond hier op de Per manence in Carcassonne waar het een organisatorische janboel van jewelste is cn waar tal van journalisten, waaronder uw dienaar, gedwongen werden 70 tot 100 kilometer ver te rijden alvorens ze ein delijk een hotel en telefoon vonden nu lag er hier in de Permanence een stapel telegrammen uit het vaderland. De tele grammen waren verzonden, nadat Van Est verongelukt was en ze wensten het restant van onZe equipe succes, moed en sterkte voor de volgend© etappes. En het is wel waarschijnlijk, dat ook de afzenders van deze telegrammen teleur gesteld zijn geweest, toen zij vernamen, dat onze equipe gisteravond in Luchon besloten had niet meer van start te gaan. Voor hen is het wellicht dienstig er op te wijzen, dat niet alleen Jacques Goddet en zijn secretaris-generaal, Jean Garnault, doch ook een bekende expert als de Ita liaan Ruggero Radice, de bekende Franse sportjournalist, Gaston Bénac en de be faamde Belgische wielersport-expert Ka- rel van Wijnendaele begripen waar dering hebben getoond voor de manier, waarop onze equipe op Van Est's ongeval heeft gereageerd. Men had eigenlijk ver wacht. dat onze ploeg al in Tarbes zich zelf uit de strijd zou nemen! „Deze Nederlandse equipe", *zo zeide mjj vandaag een der leden van de re dactiestaf van het organiserende blad „L'Equipe", „deze ploeg, die zich zo schitterend geweerd had tot aan het ogenblik waarop Van Est uitgeschakeld werd, mócht eenvoudig niet meer verder rijden. Zij was door dit ongeval dat j zó pijnlijk cn zó plotseling volgde op de verovering van de gele trui te sterk geïntimideerd. Zij had bovendien in de voorgaande etappes zulk ecp goede in druk gemaakt, dat zij het, in het belang ook van de Nederlandse wielersport, niet riskeren mocht iets (of misschien zelfs véél) van het veroverde prestige te ver spelen". En dat was inderdaad het zwaars^ we gende motief. Onze equipe was naar de ze Tour gekomen met de opdracht onze laatste kans, die wij dit jaar kregen, te benutten. Ze benutte deze kans volop! Doch stellig zou zij opnieuw van haar prestige verloren hebben als zij ge handicapt zoals een gehalveerde ploeg in deze Tour nu eenmaal is was doorge gaan, machteloos strijdend tegen een enorme overmacht. Dat was één! Doch er was nog een andere overwe ging en zij was zó menselijk, dat men er geen bezwaar tegen zal hebben. Deze overweging namelijk: de renner heeft in een Tour de France inderdaad wel dui zend risico's en hij is (min of meer) slechts tegen deze risico's opgewassen, als hij volkomen zeker is van zich zelf. We!: onze jongens hadden die zekerheid verloren. Voorting zat slechts enige hon derden meters voor Van Est uit toen deze in het ravijn stortte. Peters heeft aan de rand van dat ravijn gestaan, toen men Van Est al dood waande. V/agtmans en Dekkers, die van het ongeval niets had den bemerkt, had men onderweg (geluk kig valselijkbericht, dat hun ploegmaat al overleden was. En dit heeft onze jongens zó sterk aangegrepen, dat ze Op deze onge- luksctappc in Tarbes aankwamen met een volkomen afgeknapt moreel. En die morele inzinking die zeer be grijpelijk was zijn ze ook in de volgende etappe niet meer te boven gekomen. Ze kregen in die laatste etappe door deze inzinking reeds méér risico's te nemen, dan te ver antwoorden was. Ze reden onzeker en daardoor liepen zij méér gevaar, dat oolf hun een ongeval zou over komen. o En daarom was het juist, dat de beslissing genomen werd, dat de Ne derlandse equipe in zijn geheel zou opgeven cn deze beslissing voorkwam ook, dat droeve ervaringen, die men mogelijk op de verdere route van deze Tour nog met de Nederlandse renners zou hebben opgedaan, funest zouden werken op de samenstelling van een volgende Tour-ploeg. Het was beter zo. De ploeg is gesneuveld, maar ge sneuveld in grootheid, telefoonverbinding tot stand gebracht me», verschillende posten. Het centrale nuht van deze verbinding komt in de Krayén- hoffkazerne, waar het garnizoensbureau is gevestigd. Een interessante proef gaat een Am sterdamse arts ondernemen met de be kende Nijmeegse damezwandelvereniging „De Blauwvosjes", die reeds enige maan den trainen op schoenen met verschillen de zolen, waarmede zij ook de Vierdaagse zullen lopen. Alle meisjes hebben n.l. twee verschillende zolen, een rubber en een leren zool en de Amsterdamse arts zal nu tijdens de Vierdaagse onderzoeken welke soort zool het best voor dergelijke prestatie-marsen kan worden gebruikt. Verschillende autoriteiten zullen een bezoek aan de Vierdaagse brengen Men verwacht bezoek van Z. K. H. Prins Bern- hard en ook van generaal Eisenhower. Het is ongetwijfeld verrassend, midden in het seizoen, kort voor komende inter land-wedstrijden (tegen België, tegen Italië), van twee „top-spelers", Van Swol en Hinkel via de pers de mededeling te vernemen, dat zij niet meer zullen uit komen in wedstrijden door de Tenrusb. -m georganiseerd. En dat als reden daarvoor wordt opgegeven „principiële menings- verschillen met verschillende instanties van de K.N.L.T.B." Het is niet verrassend dat deze menings verschillen er zijn. Zij komen in elke Sportbond voor. En in tenniskringen was het voldoende bekend dat de K.N.L.T.B., in het bijzonder de Commissie Interna tionaal Tennis en de Keuze-Commissie, telkens weer moeilijkheden hadden met Van Swol en Rinkel. En omgekeerd Aan verschillende wensen van deze spe lers kwam de leiding van de K.N.L.T.B. tegemoet, o.a. een belangrijke wijze in de samenstelling van de Commissie I.T., in het instellen van gen, speciale Keuze- Commissie, enz. Al sinds een paar jaar wensen voorts deze twee spelers dc heer Peters als aan voerder, terwijl zowel de Commissie Internationaal Tennis als het bestuur de heer Peters als aanvoerder minder ge wenst achtten. Enkele malen hebben Van Swol eh Rinkel doen uitkomen dat zij onder ..een andere aanvoerder niet wen sten te spelen. Tegen Monaco en tegen de Philippijnen hebben zij dit toch ge daan, doch in de belangrijke en Zware wedstrijd tegen de Philippijnen kondigde Van Swol op het laatst, een week te voren aan, dat hij zich niet in vorm voelde voor het enkelspel, echter wel voor dubbel spel. Ook lieten Van Swol en Rinkel zich een week waarna wel afvaardigen voor Wimbledon en daar was Van Swol in zéér goede vorm, in enkelspel. Zo iets is - wel verrassend. Intussen groeide, vooral van de zijde van de spelers en van de heer Peters, zoals wij meer dan eens de indruk kregen, de controverse door. En zi.i heeft opeens, midden in het seizoen, zonder dat er iets bijzonders gebeurd is. haar oplossing ge vonden in een mededeling van Van Swol in een „conferentie" met enkele Amster damse journalisten, dat Rinkel en hij niet meer ,.voor de bond" (dwz. Davis-beker, interland-wedstrijden, enz.) zouden uit komen. De K.N.L.T.B. wie dit. zou men zo zeggen, in de eerste plaats aangaat, heeft daaromtrent geen enkele bericht gehad. Een verrassende situatie inderdaad. Verrassend ook omdat tenslotte Van Swol toch in 1949. bij het gouden jubi leum van de K.N.L.T.B. tot ereLid is be noemd. In antwoord op een aan een twaalftal spelers door de Commissie Internationaal Tennis gerichte vraag of zij beschikbaar zijn voor de wedstrijd BelgiëNederland, volgende week te Kortrijk te houden, heeft Rinkel inmiddels uit Engeland be richt gezonden dat hij de uitnodiging gaarne aanvaardt en direct uit Engeland naar Kortrijk zal reizen. Het bericht is gedateerd op Zondag cn was gisteren nog niet herroepen! Zeer merkwaardig in verband met de mededeling van Van Swol, echter officieel. Naar wij vernemen is het reeds zeker, dat de Haarlemmer Gerard Peters, die vandaag uit de Tour de France thuis komt, deel zal uitmaken van de Neder landse ploeg op de Wereldkampioen schappen wielrennen op de weg, welke op 2 September a.s. te Milaan worden gehouden. De complete Nederlandse Tour-de- France-ploeg zal a.s. Zondag aan de start verschijnen in de Ronde van Oud Gastel. Bij de acht namen noemt men zelfs ook die van Wim van Est, hoewel naar ons geivoel het deelnemen van de „gele-truic man" nog wel onzeker moet zijn. 10 12 16. Fr de i«. 17 18. lei V: 18. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4