Een interpellatie die als een nachtkaars Goedhart en „Door de Eeuwen! 1 rouw uitging Portugal kiest Zondag opvolger van Carmona Zevende Wereld jamboree jamboree van de eenvoud EISENHOWER naar Ypenburg De man die achter Dior staat Boussac, textielhandelaar en paardenfokker 509 uitverkorenen zullen ons land vertegenwoordigen Zonnig en warmer Motor verkeer van Oost naar esL-Berliin Reces na een recordjaar Pakistan eist teruii- trekking van India's troepen Drie candidateu, maar Lopes maakt de meeste kans Onder het „MauItrommeF' symbool ILSY heeft een rijk programma De Japanse vredes conferentie Nedmissionarissen uit Peking Walvisvangst bij cle Zuidpool Neo-nazis veroordeeld Tlians leverancier van electrische wasmachines ZATERDAG 21 JULI 1951 PAGINA 6 nn y> Vacantie Luiz Gomes de strijdbare opposant Babel van talen en UNO Salazar onaangetast „Goed Pad!" Uitnodigingen overhandigd In Hongkong aangekomen TREINEN UIT 'T RECHTE SPOOR Twee déraillementen in Maastricht NIEUWE OPDRACHT VOOR MIJ. VOOR HAVENWERKEN? te sluiten. Hij herinnerde er eerst aan, dat zijn poging om de besprekingen te be- I perken tot de grote lijnen door de beraad- i slagingen vooraf over de ingediende wets- j ontwerpen te verleggen van de afdelingen naar het mondeling overleg met de mi nister, niet het gewenste resultaat had op- geleverd. Hierover was trouwens reeds aan het begin der vergadering gesproken, toen de voorzitter had voorgesteld deze .poging 's-GRAVEVHAGE, 20 Juli 1951. i??nie?w te. herhalen. De heer Schouten ij (A.R.) en in zekere mate ook de heer l iet was met de meest geschikte middag voor de behandeling van de Tildnus -(C.H.) hadden daar toen bezwa- interpcllatie, welke de heer Goedhart (P.v.d.A.) had gevraagd en ge kregen betreffende de activiteit van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" en van de bureaux der Republiek Zuid Molukken. De Kamer was in vaeantiestemming en de regering blijkbaar eveneens, want ondanks liet feit, dat er vier ministers achter de regeringstafel hadden plaats genomen, namelijk de ministers Mulderije, Jeulings, Drees en Peters, droegen de antwoorden op de serie vragen, welke de heer Goedhardt had gesteld, het karakter van het kluitje in liet riet. Zeventien waren het er te veel en te uitgebreid om ze hier allemaal op te sommen maar er werd in gevraagd of de Stichting .,Door de Eeuwen Trouw zich met liaar geldinzameling niet aan oplichting had schuldig gemaakt, daar het geld, dat was ingezameld voor liefdadige" doel einden, gebruikt was voor conspiratorische plannen. Verder gingen ze over justitieel onderzoek naar de verstrekte deviezen voor deze plannen, over het uitwijzen van vreemdelingen, over het horen van Sweerts en de uitlevering van V esterling tot zelfs over een Portugees smokkelschip en over wetsontwerpen om deze dingen in de toekomst onmogelijk te maken. De minister van buitenlandse zaken van Pakistan, Mohammed Zafroellah j Khan, heeft Vrijdag op een persconfe rentie het antwoord van premier Liaquat Aü Khan op de jongste boodschap van Nehroe, president van India, bekend ge maakt. De premier van Pakistan drong er bij j Nehroe „zeer ernstig" op aan „de In diase strijdkrachten van de grens met; De Oostduitse regering heeft Vrij dag alle Oostduitse en Oostberlijnsc motor voertuigen verboden de VVeste- li.jke sectoren van Berlijn binnen te gaan. Een desbetreffend decreet, ge- j lekend door de Oostduitse minister van binnenlandse zaken, dr Karl Wanneer de candidaat' van de Uniao Steinhoil, geldt ook voor motorfietsen. Nacional, generaal Francisco Craveiro Lopes, Zondag 22 Juli tot president van Tren dagen geleden heeft de Oostduit- Portugal zal worden gekozen, als opvol- Pakistan terug te trekken, opdat dezese premier, Otto Grotewohl een nieuwe ger van maarschalk Carmona, zal dr bedreiging van de veiligheid van Pa- 1 geopend, waardoor het Oost.-1 Salazar, premier, en nu tewns waarne- De heer Goedhart is zoals bekend nogal gebeten op al degenen, die ook maar iets zeggen ten nadele van Indonesië en het wonder van de souvereiniteitsoverdracht en hij is nog meer gebeten op de B.V.D., welke dan ook in een tweetal vragen werd betrokken, reden waarom ook mi nister Teulings achter de regeringstafel zat. Hij haalde een uitspraak van kolonel Vrfn Santen aan, dat er in heel Indonesië geen spoor van vijandschap tegenover de Ambonezen werd gevonden, dat waren allemaal misleidende beweringen van een •eactionnaire groep en daarvoor waren Jan 13000 Ambonezen met millioenenkos ïen naar Nederland gebracht. Minister Mulderije, die 15 van de 17 ▼ragen beantwoordde, vermeed alle ge voeligheden. waaraan deze zaak, vooral als zij wordt behandeld door iemand als da heer Goedhart, zo rijk is. Het bleef allemaal in de technisch juridische sfeer. Van oplichting door de Stichting kon men niet spreken, zolang er geen aanklacht was ingediend door iemand, die kon ver klaren, dat hem onder valse voorwendsels geld afhandig was gemaakt. Zolang dat niet geschiedde, kon men niet spreken van het oogmerk zich op bedrieglijke wijze te bevoordelen. De politie had de zaak natuurlijk nauw keurig in onderzoek, maar in het belang van dit onderzoek kon hij niets mededelen over de wijze, waarop dit geld naar het buitenland zou zijn gegaan noch over de justitiële verhoren. Overigens waren deze mensen van de Zuid Molukken reeds hier, voor zij hun actie begonnen en reeds lang hier woonachtig, en men kon het dus niet zo stellen als de heer Goedhart het in zijn vragen deed. dat deze mensen zich hier hadden gevestigd om hun activiteiten te beginnen. Op de vraag of de Stichting de salarissen en de onkosten betaalde van de heren der Zuid Molukken liet het justi tieel onderzoek geen antwoord toe. Het uitleveringsverdrag met Frankrijk maakte het onmogelijk Westerling te doen uitleveren. Tegen Sweerts waren geen fei ten bekend, waarvoor hij strafrechtelijk kon worden vervolgd en over het druk ken van paspoorten had de minister geen nadere gegevens. Overigens was er van de beweringen van de heer Goedhart aan de justitie niets bekend of niets gebleken, zoals van het feit, dat Sweerts twee keer per parachute boven Ceram zou zijn neer gelaten. Het Portugese smokkelschip in Rotterdam werd zwaar in de gaten ge houden en als de regering het met de bestaande wetten niet af kon, zou zij zeker met een nieuw ontwerp bij de Sta ten Generaal komen. Minister Teulings verdedigde daarna nog de B.V.D.. die niet voor een onder duikadres voor Sweerts had gezorgd en die ook niets wist van een „geheime dienst" van de Zuid Molukken in ons land. Er was geen reden geweest om Door de Eeuwen Trouw" in het oog te houden. In deze dingen moest men zeer - ri'n. Overtoens kon B v.D. niet op de hoogte zijn van activiteiten, welke in het buitenland waren verricht. en daar waren zij intussen druk mee be zig, zodat het geklepper der laatjes het geluid van de heer Goedhart royaal over stemde. Toen 't zo liep, hadden de heren Weiter en Gerbrandy er kennelijk geen geneugte meer in zich in deze zaak te roeren, het was helemaal niet nodig gebleken. De communistische heer Wagenaar probeerde nog wel er een relletje van te maken, maar niemand ging er meer op in en zo ging de hele interpellatie als een nacht kaars uit. Toen begon de voorzitter aan zijn ge bruikelijk: „Geachte medeleden!" om het parlementaire jaar met een toespraak af ren tegen gemaakt, omdat het nieuwe sys teem niets had opgeleverd. Het voorstel van de voorzitter was toen echter z.h.st. aangenomen met aantekening, dat de anti-revolutionaire fractie geacht moest worden te hebben tegen gestemd. Nu in zijn afscheidsrede kwam hij daarop nog eens terug met de goede raad voor het volgende parlementaire jaar: „Zegt wat gij te zeggen hebt in weinig woorden!" De laatste weken hadden getoond, dat dit zeer wel mogelijk was en de debatten hadden toen op hoog peil gestaan. Hij bracht dank aan de Enquêtecom missie en vertelde vervolgens, hoe hard er door de Kamer was gewerkt: 92 mid dagvergaderingen, 42 avoridvergadérin- gen tezamen meer dan 500 uren. 3050 bladzijden Handelingen en men moest tot 19181919 terug gaan om een groter aantal te bereiken. Hij gaf-tenslotte de suggestie de, begro tingen te doen lopen niet volgens het ka lenderjaar maar van 1 April tot 31 Maart en om bij de Grondwetswijziging tevens deze verandering inte voeren, dat de Kamer met minder dan de helft van cie leden wel zou kunnen vergaderen, maar geen besluiten zou kunnen nemen. Tenslotte vertelde hij vast, wat dé Ka mer direct na het reces te wachten 'zou staan: de behandeling van het wétsont- werp Toezicht op het credietwezen, de j advocatenwet, de winkelsluitingswet, het kweekschoolonderwijs. de Indonesische pensioenen, de jinancïële verhouding tus- sen Rijk en Gemeenten, de grenswijziging van Utrecht, de goedkeuring van het plan Schuman en nog meer.. Hij wenste de le den en de pers echter eerst een zonnige en verkwikkende vacantie. F. S. kistan en de internationafe vrede wordtDuitse spoorwegverkeer om West-Eerlijn weggenomen". Een afdruk werd aan de I !leen ]Yc(rd,t gelpid. Grotewoh) verklaarde Veiligheidsraad gezonden daarbij, dat de nieuwe spoorlijn „een slag Nehroe verklaarde, dat India geen was tegen bedoelingen van Ameri- agressieve bedoelingen heeft tegen Pa- kaanse saboteurs om onze economie te kistan. Het heeft slechts „bepaalde voor- verlammen' zorgsniaatregelen'' genomen. Tot dusver konden alle motorvoertui- Zafroellah Khan verklaarde,' dat gen uit Oost-Duitsland en Oost-Berlijn Nehroe's boodschap „verre van gerust- vrij door de Westelijke sectoren passeren, stellend" was. Bij hetbinnengaan van West-Berlijn Officieel is in Canberra bekendge- moesten zij evenwel "gebruik maken van maakt, dat dè Indische premier Nehroe 1 speciaal daartoe aangegeven Wegen, de Australische premier Menzies heeft waar Oostduitse douanebeambten vaak medegedeeld, dat er onder de huidige controleerden om ongeoorloofde handel omstandigheden geen behoefte bestaat,:egen te gaa"- In de afgelopen maanden aan de goede diensten van Australië ten behoeve van de betrekkingen tussen In dia elt Pakistan. Ttvee dagen tevoren heeft Menzies deze goede diensten aan geboden. heeft de Oostduitse politie vele toe gangswegen naar West-Berlijn versperd. Zij zal hef thans uitgevaardigde verbod gemakkelijk kunnen uitvoeren door de overige toegangswegen af te sluiten. mend president, voor Portugal behouden biijven. Mocht dit tegen alle verwachtin gen in niet gebeuren, dan zou aan de revolutionnaire elementen een kans wor den gegeven. Zondag 22 Juli a.s. immers zal door volksstemming worden beslist, wie van de drie omstreden candidaten voor de duur van zeven jaar in Portugal het hoogste burgerlijke gezag als president zal be kleden. Naast de candidaat van de rege ringspartij, de Uniao Nacional, de Natio nale Unie, generaal Francisco Craveiro Lopes, heeft, zich los van enige partij ook candidaat gesteld admiraal Quintao Moirelles, die zich wel niet, met alles, wat de huidige regering doet, kan verenigen, maar uitgesproken anti-communistisch is. In hem heeft Portugal ook zijn derde man tussen de regeringscandidaat Lopes erf'prof. dr Ruy Luiz Gomes, de tegen woordige leider van de Movimiento de Unidad Democrat.)ca, Beweging voor De mocratische Eenheid, van republikeinen, socialisten en communisten. De candidaat voor de M.U.D. Luiz Gomes heeft in zijn verkiezingsprogram o.a.^ staan amnestie van alle politieke gevangenen, onder wie zee)- veel commu nisten, aischaffing van de perscensuur, afschaffing van de Staat.sveiligheids- polilie, vryheid van partijvorming en vakbonden Hij oefent scherpe critjek uit op de herbewapenings- en buitenlandse politiek der huidige regering en belooft de instelling van een democratische re gering en vrije algemene verkiezingen. Gomez .die 45 jaar oud is. werd vijfmaal gearresteerd in verband met zijn actie tegen de regering en is in 1947 ontheven van ziin professoraat aan de universiteit te .OrJjto. Gedurende de verkiezingscam pagne werd dr Gomes te Rio Tinto bij Oporto gewond tijdens een botsing met de politie. De premier Salazar zou dezer dagen de candidatuur van Luiz Gomes als zijnde een crypto-communist ontoe- j laatbaar hebben verklaard. Wanneer de Raad van State deze beslissing beves- tigt, zal er geen candidaat zijn van de I M.U.D. en blijven alleen de regerings- candidaat en admiraal Quintao Merf-elles over. De uitslag van de verkiezingen is I dan niet moeilijk te gissen: allerwaar schijnlijkst zal generaal Francisco Cra veiro Zondag tot president van Portughl worden gekozen als opvolrfbr van maar schalk Antonia Oscar de Fragos o Car- DEN HAAG, 20 Juli. (Van onze speciale verslaggever Vijfhonderd Nederlandse padvinders en verkenners tellen momenteel hun dagen al af. want op Woensdag 1 Augustus zulleti zij in Utrecht met kloppend hart de extra trein inklimmen, welke hen in één ruk naar de machtige internationale tenteuetad zal brengen op het heuvelachtige plateau in de Oostenrijkse bergen vlak bij Bad Ischl. Daar aan de oevers van de Jschl in het hartje van Salzkainmergut. zal van 3 tot 13 Augustus de zevende wereldjamboree de jeugd van niet minder dan 40 landen verzamelen voor een van die om de vier jaar weerkerende hoogtijdagen van Baden Powell's volgelingen: de jamboree. Eenmaal in de vier jaar electriseert het I deslander zullen heten. De 11 Nederland- Hef bestuur van het waterschap „De Schermer" heeft besloten twee van de vele schilderachtige molens, die het waterschap rijk is, te laten restaureren. De molens links en rechts op de foto, die dringend herstel nodig hebben, zullen zeer binnenkort onder handen worden genomen. De middelste is reeds eerder gerestaureerd. De derde Internationale Luchtshow op Ypenburg (Ilsy), welke op 27, 28 en 29 Juli a.s. wordt gehouden, krijgt hoog bezoek. Niemand minder dan generaal Eisenho wer zal er namelijk op 28 Juli verschijnen om aanwezig te zijn bij de overdracht van de nieuwe „Thunderjef'-straaljagers Daar moest de heer Goedhart het mee aan Nederland. De generaal, die vergezeld doen. Hij hield nog een uitgebreide re- za] zyn van generaal L. Nordstad, opper- pliek, maar had niet in de gaten, dat hij bevelhebber in Centraal Europa, wordt druk bezig was zijn eigen zaak dood te omstreeks 3 uur 's middags op Ypenburg praten. De Kamer had er kennelijk geen verwacj,t. zin meer in, Er was per circulaire ge vraagd of de Kamerleden hun laden in de bankjes vóór het reces wilden opruimen (Van onze weerkundige medewerker) De laatste week hebben wij niet vaak kunnen vertellen, dat het goed ging met het weer. Vanmorgen is zoiets wel moge lijk, nu het gebied van hoge druk, dat meer dan een week boven de oceaan heeft gelegen, zich is gaan verplaatsen. Van morgen had een kern de Noordzee bereikt, terwijl een tweede kern zich nog boven do Britse eilanden bevond. Deze ver plaatsing houdt in, dat de depressies op flinke afstand van ons land zullen blijven en dat er dit weekend niet veel wind zal zijn. Dit laatste heeft echter ook schaduw zijden, zoals de afgelopen nacht is ge bleken. toen het in Brabant nagenoeg windstil was en de aarde tijdens opkla ringen sterk kon afkoelen. In Woensdrecht daalde het kwik tot zes graden en op de grond zal men dus niet eens zo ver van het vriespunt af geweest zijn. De verplaatsing van de hoge druk be tekent voor ons bovendien, dat de wind naar het Oosten zal draaien; er kan dan warmere lucht worden aangevoerd, zodat het wel haast zeker lijkt, dat Brabant en Limburg Zondag een zomerse dag zullen krijgen en de kans groot is, dat in De Bilt zomerse dag no. 3 zal worden geno teerd. Het is de bedoeling, dat de Amerikaanse ambassadeur, de heer Selden Chapin, de toestellen symbolisch overdraagt aan mi nister Staf. DeIlsy is een non-stop demonstratie j van de vliegerij in al haar vertakkingen, die beoogt ons volk en vooral de jeugd meer belangstelling voor de luchtvaart bij te brengen. Dit jaar hebben de organisatoren, te weten de K.N.V.V.L. (Kon. Ned. Ver. voor de luchtvaart) en de directie van het vliegveld Ypenburg een grote plaats inge ruimd aan het militaire element in de vliegerij. Van de zeven deelnemende lan- 1 den: Eelgië, Denemarken, Engeland, S Frankrijk, Nederland de Ver. Staten en j Zwitserland, zijn er vijf voornamelijk door j hun militaire luchtmacht vertegenwoor digd. Alleen Denemarken en Zwitserland hebben de militairen thuis gelaten. Een hoogtepunt op de Ilsy zal het op treden zijn van „The Skyblazers", een De Rijksluchtvaartschool defileert met Beeehcrafts en Saflrs. Stunten in formatie zal worden uitgevoerd door het bekende Harvard-escadrille van de R.L.S. De res. majoor vlieger G. Sonderman, zal een stunt-demonstratie geven met de Fokker trainer S 11. De vlieger Burgerhout, de monstreert met de tweemotorige S 13 trainer. De K.L.M. vliegt over met een DC 6 of een Constellation. Ook zweefvlie gen en parachutespringen staan voorts op het programma. woord „Jamboree" Indiaans voor „vro lijke, feestelijke bijeenkomst" da meer dan 5 millioen aangesloten leden van deze in vijftig landen bestaande jeugd organisatie en ook dit maal zal Nederland van de partij zijn; 500 padvinders en ver kenners worden afgevaardigd door de pl.m. 60.000 leden, welke deze organisatie hier te lande telt. Er is sedert Kerstmis door honderden troepen hard gespaard en niet minder hard gewerkt om één van hun medestamgenoten in de gelegenheid te stellen aa-n dit wereldverbroederings feest van de jeugd deel te nemen. Er zijn auto's gewassen en bloembollen gepeld, een troep heeft een hele winter smyrnatapijtcn geknoopt en anderen schraapten de benodigde 150 'bij elkaar door fietsenbergplaatsen in te richten, maar dank zij veel offers en kameraad schap staat er thans een modelgroep klaar om ons land te vertegenwoordigen, kennis te maken met de afgevaardigden van andere landen, goodwill voor Neder land te kweken en het begrip in de vol kerengemeenschap voor elkanders karak teristieke qualiteiten te vergroten. Veertig verschillende landen zullen hun tenten opslaan in het prachtige stuk Salzkammergut en er zijn 5 Burmezen onder en 10 Cubanen, 600 Italianen en 9 Mexicanen, Engeland arriveert met niet minder dan 3400 man en India met 125, men zal er 800 Amerikanen kunnen ont moeten (die niet een door de regering gecharterd schip de overtocht hebben gemaakt en via Napels en Rome reeds in Oostenrijk zijn momenteel) en zelfs Lich- tenstein, Perzië, Pakistan en tientallen andere landen zijn vertegenwoordigd, terwijl dit jaar voor het eerst een apart contingent van de UNO, een troep uit Lake Success onder de UNO-kleuren zal aantreden. De vijftienduizend deelnemers zullen zijn ondergebracht in zeven subkampen, welke naar de diverse Oostenrijkse Bun- se troepen, waaronder één troep uit Den Haag die een complete drumband vormt, zullen gastvrijheid genieten in de sub kampen „Tirol", „Nieder Oesterreich" en „Steiermark". Er zijn maanden van voorbereiding no dig geweest om deze jongens, allen af komstig uit verschillende Nederlandse troepen, volledig op hun belangrijke taak voor te bereiden, maar de leiding van het Nederlandse contingent, Schipper M. J. J. Kavelaars D.C.C., die samen met Hop man H. M. Rozendaal en een uitgebreide staf van geestelijke en materiële verzor gers en organisatoren ons contingent zal aanvoeren, was enthousiast over de geest onder deze jongens, die tot voor kort elkaar nog niet kenden, maar allen in hun eigen troep extra verdienstelijke leden waren. In technisch en organisatorisch opzicht staat Nederland nog altijd vrijwel aan de top en natuurlijk kent men overal onze verdiensten als tolk, welke wij vier jaar geleden in Moisson nog zo prachtig de monstreerden. De Oostenrijkse gastheren hebben deze Jamboree in het teken van de „Maul- trommel" geplaatst- Elke jamboree pleegt namelijk een symbool te hebben; die van Vogelenzang was geplaatst onder d'e Ja- cobsstaf .waarmee onze zeevarende voor vaderen primitief hun positie op zee bepaalden, Gödelö in Hongarije, had in dertijd een springend hert, Moisson de achtknoop en thans verdiept iedereen zich in de Maultrommel, een heel oud muziekinstrument, iets groter dan een lucifersdoos, bestaande uit een eenvou dige metalen ring, uitlopend ,in een smal le hals. Een daartussen bevestigd meta len stripje moet op een of andere ma nier aan het vibreren te krijgen zijn, maar niemand van het illustere paa'vin- dersgezelschap. dat ons dit vreemde in strument toonde, kon er één toon aan ontlokken. Tóch heeft het Goethe schijnbaar tot tranen geroerd en is er in Exeter in de 1 14e eeuwse kathedraal nog een engel te zien, die er de meest verrukkelijke mu- ziek aan ontlokt, zoals dat nog heden j ten dage ook in de puszte schijnt te ge- beuren. i Deze Maultrommel verzinnebeeldt de eenvoud: men is afgestapt van de mon- ster-jamboerees, waar 30 tot 40.000 pad vinders en verkenners tezamen kwamen Het ziet er niet naar uit, dat door deze en^de gehele sfeer daar m Bad Ischl zal j verkiezingen het huidige regiem zal wor den ten val gebrachtzelfs niet dat het ook maar enigzsins zijn koers zal moe ten wijzigen. De man, die in feite het land regeert, is de minister-president mona, die 18 April 1.1.-op 81-jarige leef tijd overleed, nadat hij van 15 Maart 1928 af.ononderbroken het presidentschap van Portugal had waargenomen. extra sober ziin. Uiteraard hebben de Nederlanders nu ai zeer grote plannenelke troep neemt de bouw van een provincie-poort voor zijn rekening en men doet nu reeds zeer geheimzinnig over de 5e Augustus, de verjaardag van Prinses Irene, die daar in Oostenrijk met grote luister door onze jongens (met de blauwe jamboree das, waarop een oranje-leeuw en het woord „Nederland") zal worden ge vierd. Er zal zoveel te zien en te beleven zijn, na het sprookjesachtige welkom, dat de bevolking deze jeugd van veertig lan den met hoog op de bergen brandende „Höhenfeuer" bereiden gaat. dat Bad Ischl voor deze 500 Nederlanders wel een hoogtepuntop hun „goede pad" zal worden, een nimmer verblekend fanaal op het „zonnig spoor". Wij hopen u, die minder bevoorrecht, een en ander niet van nabij zult kunnen meemaken waarschijnlijk zal over vier jaar de achtste wereldjamboree in Eelgië gehouden worden, waardoor u méér kans krijgt binnenkort van alles op de hoogte te houden. Groot-Brittannië en de V. S. hebben Vrijdag de landen, die deel hebben ge nomen aan de strijd in het Verre Oos ten met uitzondering van China uitgenodigd de conferentie over het voorgestelde Japanse vredesverdrag op 4 September te San Francisco bij te wonen, aldus is in een door het Britse ministerie van buitenlandse zaken uit gegeven communiqué medegedeeld. Aan Japan zelf is de beslissing over gelaten welke Chinese regering het wil uitnodigen om het verdrag te onderte kenen. De Britse en Amerikaanse ambassa deurs te Moskou hebben Vrijdag nota's overhandigd aan de Sovjetrussische on derminister van buitenlandse zaken, Andrej Gromyko. Deze nota's bevatten een uitnodiging tot deelneming aan de conferentie te San Francisco en een ver zoek om commentaar op het ontwerp. Bij het Provincialaat der Minderbroe- d r.' te IVeert is telegrafisch bericht bin- in tvekonsen uit Hongkong, dat daar be- h-;" i"n zijn aangekomen de Hoogeerw. P !-r Albertinus Potveer en de. Paters M i te;mis Dassen, Alxiias van de Sande, \rl etui us Hulst en Stanislaus Mulder. Deze vijf Paters bedienden sinds ge- ruime tijd een parochie in de stad Pe king en werkten er niet zonder succes. De laatste twee maanden echter werd hun het werk daar practisch onmogelijk gemaakt. De toestand is daar momenteel zo. dat. de aanwezigheid van Europese missionarissen geen nut meer afwerpt. Daarom werd besloten, brf de regering vergunning aan te vragen om het land te verlaten, wat hun na enige moeite ook gelukt is. Pater Potveer was laatste buitenlandse pastoor van stad. Pater Dassen, die na de oor!, 1 i>" op verlof geweest, is. zal naar Neder komen. De andere PatCrd andere missies vertrekken volgen. Verleden jaar b.v. won zijn paard „Galcador" de Derby van Epsom. Het bracht hem vier ton in het laatje, maar het meest verheugd waren de wedders in de Paris Mutuel Urbain, een gokkerij zoals onze voetbalpools, maar waarin veel meer gewonnen kan worden. De Fransen wed' rijk door, deze thans ongeveer zestigjarige Marcel Boussac, die zijn vrienden tot in de hoogste kringen telt. Hij gaat geregeld met de politici Petsche, Flandin etc. om cn was vroeger bevriend, toen ze nog leef den. met een Leon Blum en zelfs met Cle- menceau. Hij is de zoon van een tex tielfabrikant, die ergens In het hartje van Frankrijk een kleine fabriek bezat. Toen Marcel meerderjarig was, nam zijn vader hem In de directie op, maar de jongeman hield er volgens hem znlke zonderlinge ideeën op na. dat de vader de zoon ver- Salazar, de leider ook van de Uniao Na cional. Salazar regeert met straffe hand, wat hem wel eens de bijnaam dictator bezo"rgt. Doch dr Salazar schuwt niets meer dan dictatoriale macht. Dit heeft faij bij deze verkiezingen eens te meer bewezen. Vol gens de grondwet moet binnen drie maanden een nieuwe president worden gekozen. Dr Salazar, die ad interim het presidentschap waarneemt, heeft het voorstel van de Raad van State om de verkiezingen uit te stellen tot 1956, wan neer de ambtsperiode van president Car mona wettelijk zou eindigen, resoluut afgewezen. Dit zou betekend hebbm, dat hij tot 1956 minist/r-president en presi dent van de staat zou zijn. De geruchten, als zou Salazar zichzelf ais candidaat stellen voor het presidentschap, blijken uit de candidatuur van Craveiro Lopes onjuist. Naqr aanleiding van recente berichten uit Kaapstad, waarin gemeld werd, dat prof. B. Bergersen, voorzitter van de Internationale Commissie voor de Wal visvaart ,zou hebben verklaard, dat min der walvissen, in het Zuidpoolgebied ge vangen moeten worden, indien men ce walvisstand aldaar wil handhaven, wordt van de zijde van d'e Nederlandse Mij. voor de Walvisvaart opgemerkt, dat de interpretatie der verklaringen van prof. Bergersen betreffende het jaarquotum voor de internationale walvisvangst niet juist moet worden, geacht. Prof. Bergersen zou niet op een ver mindering van het totaal toegestane quo tum van 16.000 eenheden aandringen, maar hij verwacht, dat in het totale quantum voor het komende seizoen be grepen zullen worden 1000 eenheden buitruggen. Dit bedroeg verleden jaar 500 eenheden .hetgeen dus betekent, dat van de andere soorten dit seizoen slechts 15.000 eenheden inplaats van 15.500 ge schoten zullen mogen worden. Wolfgang Hedler, een afgevaardigde, van de neo-nazistlsche „Reichspartei" in het Westduitse parlement, is Vrijdag door een rechtbank te Kiel tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld op besehuldiging Van laster en het ophitsen tot rassenhaat. Hedler werd ook veroor deeld in de kosten van het geding. Volgens de openbare aanklager heeft Hedler in 1949 de verzetsstrijders „ver raders en schurken" genoemd en gezegd, dat het vergassen van de Joden in Duits land „de beste manier was om van hen verlost te worden". doen ze daar goed aan. Marcel Boussac heeft oo-k zijn paarden- liefhebberij zakelijk georganiseerd. Hij verdient er dik aan, fokt zelf de beste renpaarden en verkoopt die menigmaal I naar Amerika. In zijn twee' renstallen r i ut. heeft hij ongeveer driehonderd paarden, vol, .-JV—Christian Dior, de man, die de „new Look introauceerae, heelt ait die weer op ap-art oefenterrein ge- straaljager-stuntformatie van de Ameri- niet alleen gedaan. Hij zou er misschien zelf nooit toe gekomen zijn. traind worden. Toen „Galcador' de^Derby kaanse luchtmacht. Deze formatie, be-r {j w immers enkele jaren geleden, kort na.de oorlog, slechts staande uit Thunderjets komt Vrijdag 27 J i-i een eenvoudig tekenaar voor modetijdschriften, die tegelijkertijd -o nu en dan voor het een of andere bekende modehuis een nieuw model ont wierp. Hij had een man achter zich en wel de industrieel Marcel Boussac, milliardair en voornaamste aandeelhouder van een zestigtal textiel fabrieken in Frankrijk. Deze Marcel Boussac zag zich kort na de oorlog voor een moeilijk probleem geplaatst, n.l., hoe de grote productie van zijn fabrieken kwijt te raken. Bovendien, om in de Verenigde Staten katoen te kunnen kopen, moest hij er textiel en speciaal damesstoffen heen exporteren. den op Marcel Boussacs paarden en vaak j zocht, maar voor zlch zelf te beginnen. Hiertoe stelde hy hein een bedrag van vijftig: de de zullen naai Juli om 11 uur op Schiphol aan. Alvorens te landen zullen de vliegers boven het vliegveld een staaltje van hun kunnen tonen. Amerika is verder vertegenwoor digd door een Sikorsky s 51. een helicopter, waarmee een redding ter zeo gedemon. streerd zal worden en door vijf cadetten van de Civil Air Patrol, die 's Zondags per Dakota zullen aankomen. De Royal Air Force vliegt voor met vier Vampire-straaljagers. De Engelse burgerluchtvaart is vertegenwoordigd dooi de Viscount 700, een hypermodern passa giersvliegtuig, uitgerust met schroeftur- bines; dit toestel zal alleen op Zondag overkomen. De Franse luchtmacht stuurt de Pa trouille d'Etampes, een acrobatische for matie van Etampe-tweedekkers. Verder zal gedemonstreerd worden met 't Franse miniatuurvliegtuigje Bébé Jodel, dat een spanwijdte heeft van slechts zeven meter en is uitgerust met een gewone Volkswa gen-motor. De „Vliegende mens", Rudolf Böhlen, houder van het wereld-hoogte- en laagte record parachutespringen en de luchtacro baat Hans Walti (de „Levende bom") ver tegenwoordigen Zwitserland. De Deen Sylvest Jensen zal demonstre ren met een der oudste Deense vliegtuigen, de „Ellehammer" een nauwkeurige copie van de eendekker, die in 1909 door de Deense ingenieur Ellehammer werd ge- contrueerd. De Belgische luchtmacht laat zich alleen op Vrijdag zien en wel met een escadrille van vijf Gloster Meteor straaljagers. Nederland komt voor het voetlicht met Harvards, Gloster Meteors, Thunderjets (alle van de L.S.K.), Mitchells, Seafuries, Fireflies en Sea-otters (van de M.L.D.). 'ri muziekcorps van de Marine-lucht, 'dienst cn de luchtkapel zorgen op de Iisv voor muzikale omlijsting. Tijdens de oorlog waren zijn fabrieken door de Duitsers onder beheer gesteld, maar hij was er in geslaagd, hun toestem ming te krijgen tot het moderniseren van dat met een nieuwe creatie zou komen. Er zou natuurlijk een enorme propaganda worden gemaakt. Het kwam er op een paar millioen niet aan. Als Christian Dior de zidh er in bevindende machines. Toen] nu maar enkele modellen tekende, die de Amerikanen Parijs binnentrokken, kon.furore zouden maken, was er een goede hij hun voor de legers, die zich opmaak-kans van slagen. ten, om Duitsland binnen te trekken, enorme hoeveelheden textiel beschikbaar stellen, die dus niet eerst uit Amerika behoefden te worden aangevoerd. Gene raal Patton waardeerde dit dusdanig, dat hij Marcel Boussac op allerlei manieren hielp. Na Duitsland® capitulatie hadden de Amerikanen Boussacs textiel niet meer nodig. Zijn fabrieken moesten echter aan de gang blijven. Er werkten ongeveer 150.000 mensen. Marcel Boussac zon op allerlei middelen, om uit de penibele situatie te raken. Frankrijk kon lang niet alles afnemen, wat hij maakte, de export vlotte niet. Ten slotte kwam hij op een lumineus Idee. Wanneer de dames langere rokken zouden gaan dragen, was er meer stof voor nodig. Hij sloeg aan het rekenen en becijferde, dat alleen al in de Verenigde Staten mil- lioenen en millioenen meters stof meer nodig zouden zijn. Toen liet hU de nog onbekende Christian Dior bij zich komen en stelde hem voor, samen een nieuw modehuis op te richten, Na een zorgvuldige voorbereiding lan ceerde Christian Dior zijn „Nëw Look" en datgene, waarop Marcel Boussac ge speculeerd had, gebeurde. Men was over al in de wereld de oorlogsmoeheid een beetje te boven en in het algemeen werd in de wereld der damesmode naar iets nieuws verlangd. De „New Look" sloeg onmiddellijk in. Christian Dior werd met één slag beroemd. Hij reisde naar de Ver enigde Staten en werd er door de grote modehuizen als een vorst ontvangen. Voor zijn modeshows moest men in de rij staan. En in Frankrijk kon Marcel Boussac zijn machines op volle kraoht laten draaien. Hij voegde weer ettelijke millioenen aan zijn ettelijke millioenen toe Marcel Boussac is in Frankrijk ondanks zijn millioenen, die onwillekeurig veler afgunst zouden wekken, een populaire figuur. Dit heeft hij intussen vooral te danken aan de rol, die hij in de paarden sport speelt. Hij houdt er n.l. een grote stal voortreffelijke renpaarden op na, die de ene overwinning op de andere laten van Epsom gewonnen had, werd Marcel Boussac door koningin EUsabetrf persoon lijk gefeliciteerd. Deze vroeg -hem schert sen, of hij haar niet het geheim van zijn overwinningen wilde vertellen Hij gaat voor de rijkste man van Frank- duizend francs beschikbaar. Dat was kort vöör de Eerste Wereldoorlog. De jonge Marcel trok naar Polen en kocht daar een textielfabriek, met het doel, er overhemden voor de fabrieksar beiders van Warschau te maken. De Pool se regering nam zijn fabriek echter in beslag. Niet ontmoedigd, trok hij naar Parijs en kocht daar enorme voorraden textiel op, door het Engelse leger achter gelaten. Hieruit maakte hij overhemden en legde aldus de grondslag voor zijn hui dige fortuin. Hoewel hij nog steeds in het modehuis van Christian Dior financieel geïnteres seerd is, koestert hij er nog slechts weinig belangstelling voor. „Dior", zei hij onlangs, heeft zowat tweehonderd klanten, alle maal rijke lui. Maar het zijn er slechts twee honderd en wat valt daar aan nu te verdienen?" Neen, hij zag meer in electrische was machines, geschikt voor huishoudelijk ge bruik en voor wasserijen. Op het ogenblik wordt te Parijs de ene electrische wasserjj na de andere geopend, tot grote ontstelte nis van de eigenaars van die, welke nog ouderwets zijn ingericht. In vier uur tijd wordt daar de was behandeld en kant en klaar afgeleverd. Marcel Boussac zit er achter. En dui- zenden en duizenden Parijse huisvrouwen Haten lliet golfbreker in Israel hebben reeds een kleine, electrische was-1 machine in huis. Ook hotels gaan er toe De treinen wilden gisteren in Maas tricht niet goed in het rechte spoor blij ven. Des morgens om 10 uur liep de stop trein uit Roermond op het stationsem- placement uit de rails en hetzelfde ge beurde 's middags met de stoptrein uit Heerlen. Er ontstond aanzienlijke mate riële schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het reizigersverkeer ondervond door deze ontsporingen aanzienlijke vertra ging. De drie hoofdsporen werden name lijk versperd. De stoptreinen kwamen te vervallen en de sneltreinen van en naar Roermond werden over enkel spoor ge leid. De halfuurdienst van en naar Heer len werd tijdelijk gestaakt. De ontspoorde treinen konden na en kele uren weer in de rails worden gezet. Naar de oorzaak van de ontsporingen vermoedelijk een verkeerde wisselstand wordt een onderzoek ingesteld. Marcel Boussac, textielmillionnair en zijn vrouw, de voormalige zangeres Fanny Heldy. over, ze aan te schaffen. Een radiokomiek van Radio-Paris zei dezer dagen, zijn kinderen niet meer met die ouderwetse praatjes van de boeman en zo zoet te behoeven houden. Als hij dreigt, dat ze er niet bij mógen zijn, als hij met de electrische wasmachine aan het werk gaat, zijn ze zo stil als een muis „Monsieur Marcel", zoals Boussac in de wandeling genoemd wordt, verdeelt zijn tijd tussen zijn kantoor in de Rue Boissy d'Arglas en de verschillende race courses rond Parijs. Hij woont met zijn vrouw, de voormalige zangeres Fanny Heldy, in een fraaie villa diep in het Bois de Bologne. Zijn enige zoon heeft twee zoontjes en op die jochies is hij trotser dan op z'n mooiste renpaarden.... Volgens „Irish News Agency" zou de Nederlandse Mij voor Havenwerken N.V. te Amsterdam ten Noord-Westen van Hai fa aan de. monding van de Kishon een nieuwe haven met golfbreker gaan bou wen. De haven zou accommodatie bieden aan schepen tot 1900 ton wat.erverplaat- sirig. Volgens het Ierse persbureau wordt thans met dezelfde N.V. onderhandeld om te komen tot een grotere omvang van de haven opdat een groter aantal schepen aan kan leggen dan aanvankelijk gepro jecteerd was. De directie der Nederlandse Mij voor Havenwerken te Amsterdam noemde de over de havenwerken in Israël gepubli ceerde berichten onjuist, in elk geval pre matuur en zeide, dat er per se niets defi nitiefs over deze aangelegenheid is te melden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 6