xelsior's promotie een f< IJS MET EEN BIJSMAAK Hoe Excelsior reilde en zeilde Excelsior viert op a.s. Zondag haar feest Honderden Schiedammers juichten: 0—0 was het succes IN ONZE OGEN IJskro-man Na 31 jaren naar een nieuw hoogtepunt Koninklijke Familie in Londen MAANDAG 23 JULI 1951 PAGINA 1 SPANNING TOT EN MET Twee gesloten fronten Hagenaars het spel verplaatsen en zij veroverden een duidelijke veldmeerder- heid. i Excelsior moest gedurende lange perioden in de verdediging, lanceerde soms een serie uitvallen, maar moest dan rap weer terug. Snel uitlopen van Gé Kerklaan versperde de schietgrage Spoor wijk-middenvoor de weg, Vlug man haalde nog een bal vlak by de paal weg, Dulfer zette links en rechts en overal zijn glijdende been tussen de Spoorwijkse combinaties, Bosman moest Kerklaan in barre nood assisteren en Bierhuizen weerde met zijn dappere body een knalharde directe vrije schop af. En dan steeds weer het alom tegenwoor dige rustige ingrijpen van Van der Lin den. Nee, er wis voor Spoorwijk geen doorkomen aan, Excelsior hield zijn 00, Excelsior promoveerde naar de derde klas, waar het twee jaar ge leden na het legendarische pech-sei- zoen uit gedegradeerd was maar waarin het naar bewezen is absoluut thuis hoort. In uitgelaten stemming heeft men op de terugreis, op toonzetting van Chris Boon's hoge tenor geassisteerd door de gebarsten bas van Koos Oosterholt en de ook niet melemaal gregoriaans-zuivere bariton van Herman van Troost heel de schatkamer van Excelsior's club-, kam- pioens- en promotieliederen leeg geschud. En zo was men in de juiste stemming om in hotel Beijersbergen in intieme kring nog even over deze schone triomf „na te mijmeren". Maar zö intiem kon het niet zijn, of cricket-aanvoerder Hoen- derop kwam zijn voetbalvrienden geluk wensen, gevolgd door de ere-voorzitter E. Leeenderts en officieel afgevaardigde Scheffers van de Sportcommissie, waar bij zich „een hele schuit" oudste ju nioren voegde. Geen trotser man op deze avond dan voorzitter Kieinekoort in zijn speeches. In moeilvjke jaren nam hij het voorzit terschap van Excelsior op zich, stug en energiek heeft hÜ zich door de zwarig heden heen gewerkt; deze promotie is ook zijn triomf. Zij is ook de triomf van trainer Piet Smit, die zijn woord inderdaad voor hon derd procent gehouden heeft. Onder zijn bekwame en bezielende leiding werd Excelsior's eerste elftal een ploeg, die. door haar technische kwaliteiten en haar energie maar ook door haar onder linge vriendschap deze promotie tot een feit kon maken. Proficiat bestuur, pro ficiat elftal-commissie, proficiat spelers, proficiat trainer! Excelsior is nu, achter de twee groot machten Hermes en S.V.V de hoogst geplaatste vereniging van Schiedam, de enige die onze stad in de derde klasse mag vertegenwoordigen. Zij heeft daar, als kwalitatief grote en kwantitatief sterke vereniging, als ejvge katholieke vereniging ook in onz< d, het volste recht op. Moge zij da ht in lengte van jaren behouden i iegelijk zelfs nog naar een hogere klasse uitbreiden. Er zün Zaterdagavond ln hotel Beijersbergen al min of meer officieus de nodige handen gedrukt en geluk wensen uitgesproken. Maar daarbij kan men het niet laten. De zeer velen die Excelsior een goed hart toedragen, zouden het niet verdragen. Daarom zal de officiële viering van deze pro motie op a,s. Zaterdag plaats vinden. Eerst houdt het bestuur met de spe lers receptie van 1 tot 8 uur voor hen die gebruik willen maken van de gele genheid tot feliciteren en daarna zal er voor de leden een feestavond zijn. A.s. Zaterdagavond in Musis Sacrum. Excelsior was derde-klasser! Het be haalde die triomf op het eenzame en af gelegen veld van het Haagse Spoorwijk ergens ver aan de rand van het naar Delft toegekeerde Rijswijk. Maar het was daar op de allengs killer wordende Zaterdag avond helemaal niet eenzaam. Driehonderd Schiedammers waren met hun elftal mee gegaan, zo niet in een van de drie bus sen, dan per particuliere auto of per fiets, ja zelfs hadden er heel wat de onge makkelijke verbinding van trein en bus voor over gehad; en als summum van medeleven met de club was daar Bart Visser, die heel die voor hem verre reis naar Den Haag gemaakt had in zijn invalide wagentjeBravo, dit is club- trouw! Het tekent en eert de mén, het tekent en eert ook de club waarvoor men zoiets over heeft. Een mooie wedstrijd heeft het talrijke Haagse en Schiedamse publiek in het wijde polderland niet gezien. Maar wel heeft het 90 minuten lang gezweefd tus sen hobp en vrees in een atmosfeer die van zenuwslopende spanning welhaast on draaglijk werd. Wat heeft Piet Smit zich zitten verbijten soms en wat had voorzit ter Nard Kieinekoort het benauwd. Wat heeft Ber Jansen niet om de anderhalve minuut naar zijn horlo-ge gegrepen en wat heeft secretaris Jan Kloos het colbertje van de verslaggever met zijn trappelende voeten staan te verfrommelen! Wat heeft de „trouwste supportster" van Co Driés in spanning gezeten, toen haar goalgetter zo gauw zijn draai niet kon vinden en tot overmaat van ramp nog last kreeg van kramp en wat was het voor Joop Gokke een opluchting! Nee, mooi was die wedstrijd niet. Maar spannend des te meer. En des te tlorieuzor! Aan een gelijk spel had Ixcelsior voldoende om de derde klas se terug binnen te stevenen. Het werd Inderdaad een gelijk spel: 00. Niet bereikt met mooi voetbal, maar dank zij een enorme vechtlust en een nim mer verflauwende geestdrift. Als door karrepaarden is er gezwoegd en de voldoening was er des te groter om. Het was aanvankelijk een strijd tus sen twee versterkte verdedigingen.. Bij beide ploegen was ook wanneer zij in de aanval waren de groepering van kant- halves en binnenspelers zodanig dat zij onmiddellijk in de verdediging terug konden gaan. Zo werd het een wedstrijd van beurtelings en bloc opdringende en ook weer en bloc terug deinzende ploe gen. En zo was het niet verwonderlijk, dat zeker in de eerste helft de keepers aan weerskanten niet zo heel veel ge vaarlijk werk kregen op te knappen, al zal Gé Kerklaan kunnen zeggen, dat Wim Dulfer bij twee gevaarlijke corners en Bas Vlugman bij een doorbraak van de In de nacht van Vrijdag op Zaterdag i» er ingebroken in het recreatiegebouw tje van de lighallen voor de tbc-bestrij- ding aan de Stadhouderslaan Een ruitje werd ingedrukt en door verschuiving van de grendel verschafte men zich toegang tot de ruimte. Gestolen werden een radio toestel, 20 bl#uw-wit geblokte handdoe ken, een witte mouwschort, een wollen vest en een baddoek. te zitten en bleven op het nippertje voor degradatie uit nota bene die vierde klas behouden. Maar een vereniging die een vaste leverancier was van spelers aan de Nederlandse RKF-elftallen en verschei, dene RKF Bondsploegen, komt daar over heen. Excelsior kwam er inderdaad over heen. Na de stimulerende viering van het 30- jarig bestaan werd de niouwe competitie met nieuwe moed en fris élan ingezet. Regelrecht op de kampioenstitel af en na het kampioenschap deze fraaie her. promotie! Excelsior mag in deze dagen echt wel een beetje trots op zichzelf zijn. Het Koninklijk Paar en de Prinsesjes Beatrix en Irene zijn Zaterdag in Lon den aangekomen om een deel van het Festival of Britain en de horse show to bezoeken. De Koningin zou reeds van daag weer naar ons land terugkeren, terwiil de Prins en de beide Prinsesjes tot Donderdag in de Britse hoofdstad blijven. Prins Bernhard en Prinses Beatrix ver trokken des middags omstreeks 2 uur van het vliegveld Soesterberg met de rege- ringsdakota. Het vliegtuig keerde na de landing te Londen terug om Koningin Juliana en Prinses Irene te halen. Het thans in het middelpunt der spor tieve stedelijke belangstelling staande Excelsior werd, zoals uit de officiële naam Excelsior '20 blijkt, in het jaar 1920 opgericht, waarbij pater Micklinghof het initiatief nam en de eerste besprekingen en werkzaamheden verricht werden door de heren E. A. Leenderts (de huidige ere. voorzitter), H. Dries, N. v. Baarle, J. Slobbe, ASlobbe, F. Janse, A. v. Gelo ven en Th. Kreuger. Op 13 Juni 1920 was het zo ver. En dat waren de pioniers. En met hen in één adem moeten wij noe men de huidige secretaris de heer J. Kloos; zoals de heer Leenderts 26 jaar onafgebroken voorzitter was. zo is de heer Kloos nu al 26 jaren zonder onder breking secretaris. Aanvankelijk werd met 2 elftallen deel genomen aan de competitie van de D.H.V.B., maar na één jaar waren er reeds 7 en in het vorige jubileum-jaar waren er 17 competitie-elftallen. In één jaar van de oprichting af werd van de 2e naar de le klas D.H.V.B. gepromoveerd, drie jaar later promoveerde men naar de 2e klas R.K.F., weer drie jaar later naar de overgangsklasse van de R.K.F Na wis selende successen en vier kampioenschap, pen in successie vierde men dan in 1936 eindelijk de promotie naar het hoogste milieu dat toen in katholiek voetbal be stond: de le klas RK.F. Bij de fusie tussen RKF en KNVB in 1940 werd Excelsior, als zijnde nr. 3 op de jongste RKF ranglijst, in de derde klas ingedeeld, waarin het enige jaren als kampioenscandidaat naar voren kwam maar later naar de middenmoot verhuis de. Er kwam het rampjaar 19481949 en Excelsior degradeerde hoogst onfortuin lijk naar de vierde klas De ene depressie lokt de andere uit, de zwartwitten kwamen in een uiterst moei lijke periode van levensgrote inzinkingen 73ste Jaargang No. 21593 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in be' gebouw K.K. Volksbond, Lange Haven 71 Schiedam Telefoon Administratie 66132: Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 91)93 ten name van de N V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs t 495 per kwartaal 170 per maand, t 0.40 per week. Advertentie-pril» op gewone Kolombreedte f O 15 oei niiUimrlei nongte Ingezonden Mededelingen op redactlonert koioninreedle I tl 3U pel millinietet hoogte Bij contract geiden lagere tarieven welke bi) de administratie ot ou de erkende advertentie bureaux verKritglraar ztln Kampioenen kleine advprtentien i tot SU woorden SU et Kik woord meet 3 ct. Maximum su woorden Plaatsing uitsluitend bi] vooruitbetaling. Alle advertentte-orders worden sfgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kutjpers HooL rwtecteur: Leo J. 91 TMllkrt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2