K.L.M. HERSTELDE ZICH VOLKOMEN IN 1950 WAT DOEN WIJ MET DE BIJBEL? f Pétain ten grave gedragen WEINIG BEGRIP LADANGSYSTEEM FUNEST VOOR DELI'S GRONDEN Camera Mysterie Grote expansiemogelijkheden van vrachtvervoer Pater L. Teeuwen O.P. in 't zilver Senaat heeft nog drie weken werk GOD EN ZIJN WERELD V_ vermoijflh Torino- - Een wapenstilstand van gebed Podium vervolgd kleinere ontsparing Vrachtauto ramde Volkswagen Nederland en het Europese leger Spanje wenst actieve rol in Westerse verdediging MacArthur weer in het offensief Bevan gaat naar Tito Westduitse vakbond dreigt regering DONDERDAG 26 JULI 1951 PAGINA Gunstige ontwikkeling WENS VAN OVERLEDENEN WON HET VAN DE BURGEMEESTER £e°zeonrgr mVrene?nmiddels gereed gevko- DIEVEN SNEDEN AUTO IN MOTEN HET GOOI BESCHERMT Z0N NATUURSCHOON BUITENKANSJE VOOR VIJF JONGENS BEJAARDE MISSIONARIS KEERDE TERUG COGNAC EN SIGARETTEN MGR. PAULISSEN AMERIKAANSE EXPORT NAAR ZWITSERLAND Iedere doorvoer naar communis tische landen verboden Het Amerikaanse ministerie van handel heeft bekend gemaakt, dat de Ver Staten de export naar Zwitserland verbieden van goederen, die rechtstreeks of indirect ge bruikt zouden kunnen worden als hulp voor communistische landen. APELDOORN HEEFT PRIMEUR Van snelbuffet in station OVERHEID MOET GAAN INGRIJPEN IN JUNI DIRECTE BELASTINGEN IN ENGELAND Verhinderen kapitaalvorming en drijven maatschappijen naar buitenland Een dode, twee gewonden Regering heeft standpunt nog niet bepaald Niet slechts afstaan van bases TE Doof dat nnroranden op Dw maag met 'n paar Bennies. NED. ZIEKENTRIDUUM BANNEUX Het door PERCY KING ONWELKOME CHINEZEN IN INDONESIË GOUDSE KAASMARKT Hoewel 1950 voor de luchtvaart in het algemeen een gunstig jaar is geweest, was het toch voor de K.L.M. een moeilijk jaar, omdat de terugslag van 1949 weer moest worden goedgemaakt. Die terugslag hield verhand met de onderbreking van het vervoer door de lucht naar Indonesië gedurende een periode van zeven maan den en met de kostenstijging als gevolg van de devaluatie in September 1949. Met het herstel is de K.L.M. volkomen ge slaagd. Aanvankelijk liet zich het jaar 1950 niet gunstig aanzien. De eerste helft' van dat jaar leverde een verlies op van ruim 12 millioen. In de tweede helft nam het verkeer echter aanmerkelijk toe en be gonnen bovendien de maatregelen tot erhoging van de efficiency effect te sor teren, zodat het exploitatietekort over ï-"t gehele jaar sterk kon worden gere duceerd tot 2.230.000. Dank zij een aantal nagekomen baten vvt vorige jaren ad 2.236.175 kon 1950 tech nog met een klein win-tsaldo van ƒ55.987 worden afgesloten. (Wegens bo vengenoemde buitengewone omstandighe den werd over 1949 een verlies geleden van ƒ39688.000, dat grotendeels met be hulp "van de staat werd gedekt). De winst over 1948 beliep 173.000. vaart zitten. De algemene tendens is gun stig en volgens conservatieve schattingen zal het passagiersvervoer binnen acht jaar verdubbeld en het vrachtvervoer verviervoudigd zijn. Het gaat er nu maar voor de K.L.M. om een redelijk aandeel te behouden in dit vervoer, dat zich als gevolg van hogere snelheden, lagere kosten en meer gerief nog veel verder zou kunnen ontwikkelen. Wat het materieel betreft heeft de K.L.M. zich voorlopig vastgelegd op ver vanging van een aantal thans in gebruik zijnde viermotorige toestellen door zeven DC-6-B's en negen Lockheed Super Con stellations, te leveren in de jaren 1952 en 1953. Daarbij meent men, dat deze machines nog juist afgeschreven zullen kunnen worden voordat de nieuwe voort- stu.wingstechniek van straalmotoren en propellerturbines in de burgerluchtvaart in practijk kan worden gebracht. Tot nu toe zette zich in 1951 de gun stige ontwikkeling voort, het personen- en vrachtvervoer ligt weer op hoger niveau dan dat in 1950. Het postvervoer is echter in vergelijking met vorige jaren veel verminderd, vooral verband houden de met het wegvallen van de post aan militairen in Indonesië. Het vrachtver voer en het bedrijf der bijzondere vlucn- ten vertoonde in 1951 een nog verdere expansie, ofschoon de lijn van het vracht, vp-voer reeds horizontaal is gaan lopen, dwz dat het vrachtaanbod voortduwend groter is dan de beschikbare lading, ruimte Men verwacht dat de vlootuit- breidili'g in 1952 en 1953 een aanzienlijke vergroting van het vrachtvervoer van de K.L.M. ten gevolge zal hebben. Indien de omstandigheden niet ten kv te keren zal het waarschijnlijk mo- g„ijjk zijn dit 'aar een paar millioen gti'den op de exploitatie over te houden, sM"3 verklaarde dr Piesman naar aan- le'iiin* van het verschijnen van het w- sla? van de K.L.M. over 1950. Dr Ples- man is bovendien van mening, dat er nog heel wat mogelijkheden in de lucht- (Van onze correspondent). In het Albertinum te Nijmegen werd ET Paters Domlnïcanen, de hoogeerw. iéter Teeuwen met grote luister TiTdTkapel welke op smaakvolle wijze versierd droeg de jubilaris om kwant voor tien de H. Mis op Onder de in de kapel aanwezigen merkten wij o.a. op de Raad van de Nederlandse Provincie van de paters Dominicanen, de algemeen Overste van de Zusters Dominicanessen uit Voorschoten met een deputatie van de vusters; afgevaardigden van de Congre gatie van de Zusters Dominicanessen van T-a H Familie te Neerbosch. Verder wa ren' aanwezig alle superieuren van de Dominicaanse Huizen in Nederland; een ?-oot aantal derde Ordeleden en vele a-deren De Gregoriaanse Mis werd ge zongen door de Schola Cantorum van he Albertinum o.l.v. pater B. Borden» Tijdens de receptie kwamen talloos veien de jubilerende Provinciaal de h"^, ,ua ken! Onder hen waren provinciaals van andere orden en congregaties te Nj- megen, professoren van de R.K. Universi teit, tal van vrienden van de orde van de paters Dominicanen. Namens de Dominicaanse Eerste Oroe, Zustercongregaties en Derde Orde, als mede namens vrienden en kennissenkring werd als feestgave aangeboden een bedrag van 28.495 en namens de Derde Orde een bedrag van 6800 bestemd voor de opleiding van priesterstudenten bij de paters Dominicanen. Een inwoner van Hilversum had aan de burgemeester van Baarn verzocht de «teffeliike overschotten van zijn ouders, die OP de BK. Begraafplaats te Baarn afzonderlijk begraven uitdrukkelijk de wens kenbaar ge tezamen in één grafkelder te worden l»d dl. v„gun»l« echter geweigerd. Hij was van menittg, dat de wet rust waarborgt aan het stoi felijk overschot. Daarom zou een ver gunning tot opgraven alleen kunnen wor den verleend in geval er zeer overwegen de redenen bestaan, welke zwaarder moe ten wegen dan die. welke de wetgever tot het "algemeen verbod Rebben geleid De Hilversummer kon het daarmede niet eens zijn en hij ging ia beroep by de Kroon. Deze heeft hem nu gelijk gege ven en het besluit van d® btwgeraester vernietigd, daar er tegen het °PS geen hygiënische bezwaren bes*aa® efn evenmin bezwaar bestaat voor de graf rust van andere overledenen. De centrale recherche van de Amster damse politie heeft in samenwerking met de politie te Enschede, na 14 dagen speuren, in Landsmeer een in Enschede verduisterde auto teruggevonden. Dat wil zeggen; men vond 200 stukiken, die tezamen kort te voren die auto waren geweest. De helers, die de verduisterde auto hadden opgekocht, hadden name lijk, om ontdekking te voorkomen, het chassis fihaal in moten gehakt. De mo tor en andere waardevolle onderdelen hadden zij willen verkopen en de rest hadden zij als oud ijzer van de hand willen doen. Zowel deze beide helers, die in Landsmeer woonden, als de man, die de auto in Enschede verduisterd had, zijn ter beschikking van de Officier van Justitie gesteld. (Van onze correspondent). De Goo'se heidevelden zijn een lustoord v s en, die veelal hun auto's op de h ien parkeren, met alle voor het na uurschoon kwalijke gevolgen hiervan. Om hieraan paal en perk te stellen wil het Goois natuurreservaat de heiden voorzien van afsluitingen en scheidings greppels. Tevens is men voornemens het natuurschoon van de Loosdrechtse plas sen te bewaren door natuurwachten aan te stellen, die de touristen zullen aan manen geen rommel achter te laten en nodeloze vernielingen aas te richten- De vijf jongelui, die door de commiss e. bestaande uit vertegenwoordigers van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart en de Luchtmacht, zijn uit- verkoren om gevolg te geven aan de un- nodiging van de Civil Air Patrol' der Amerikaanse luchtmacht voor een reis van drie weken door de Ver. Staten, zui len Zaterdag van Schiphol per Ameri - kaans legervliegtuig naar de Ver. Staten vertrekken. De namen van de jongens zijn: Kees Groothoff (Heerlen); Henk Heus (Ruurlol; Jan Hummel (Groningen); Max Sturhoofd (Laren) en Joost Jan Wentink (Zeist;. Hun begeleiders zijn drs F. Ledeboer. lid van het hoofdbestuur der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart en de luitenant-vlieger D. J. F. Roxs van de Luchtmacht. Dezer dagen is een van Nederlands oudste missionarissen in het vaderland .teruggekeerd, n.l Pater Tjeerd van der Meer uit het Friese dorpje Warga. Deze stoere Fries heeft op 83-jarige leeftijd een zware missie-arbeid van 37 jaar achter de rug. Sedert 1930 heeft pater Tjeerd in de Philippijnen de zielzorg onder de eilandbewoners uitgeoefend. Zijn gezond heid is nog uitstekend, maar zijn ouder dom en slecht gehoor maakten zijn terug keer noodzakelijk. Pater Tjeerd behoort tot de Congregatie van de Missionarissen van het H. Hart. De kapitein van de kustvaarder „Cos mopolitan", de Nederlander R. A., die nu al sedert 8 dezer in Denemarken in het gevang zat, is Dinsdag door de rechtbank in Saeby verschenen Hij wordt er van beschuldigd de Deense wateren te zijn binnengevaren met de bedoeling grote hoeveelheden cognac en Amerikaanse si garetten het land in te smokkelen. Voor de rechter verklaarde hij thans evenwel, dat hij op zee 1000 flessen cog nac en 100.000 sigaretten had verkocht aan een Engelse relatie en hij had daar voor 1000 pond sterling ontvangen. Na dere bijzonderheden wilde hij niet geven, zodat hij nu hangende het verdere on derzoek in arrest moet blijven. Bij zijn familie in Biesland (L.) verblijf» voor enige tijd mgr J. Paulissen, bisschop van Kumasi aan de Goudkust. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli 1951. De Eerste Kamer deed het deze week rustig aan, ondanks het feit, dat de senatoren eigenlijk reeds begin Augustus op reces hadden willen gaan. De laatste weken zijn er een groot aantal be grotingen in een ijltempo behandeld, maar nog resten er een viertal name lijk: de begrotingen van Onderwijs, Uniezaken, Oorlog en Marine en Financiën. Deze week stonden er echter niet meer dan enkele kleine zaken op de agenda. Het waren een paar hamersitukken en ver der de nieuwe regeling voor de salariëring van de vice-president en de leden van de Raad van State, de toevoeging van gedeelten van de gemeenten Borgharen, ltteren en Meerssen aan de gemeeme Maastricht en de Belemmeringehwet Landsverdediging. Over het eerste en laatste ontwerp had den alleen de communisten iets te zeg gen. Dat lets was natuurlijk weer het imperialisme van de Amerikanen niet van de Russen. De Kamer liet de heer Schalker rustig uitpraten en daarna wer den beide ontwerpen aanvaard met aan tekening van het tegenstemmen der com munisten. De andere ontwerpen werden z.h.st. aangenomen. De voorzitter mr Jonkman, vertelde daarna wat hij in de komende weken van plan was namelijk tiachten de nog op de agenda sitaande begrotingen af te handelen. Dus komt de volgende week de begroting van Oorlog en Marine aan de orde, de week daarna de begroting van Uniezaken én in de week van 14 Augustus de begroting van Onderwijs. Intussen worden in de afdelingen de belasting- ontwerpen onderzocht en zal getracht worden de behandeling van deze ontwer pen nog in te lassen tezamen met de begroting van Financiën. Voor de Eerste Kamer staan er dus nog drie drukke weken te wachten. Een ambtenaar van de afdeling inter nationale handel van het ministerie zeide, dat de Zwitserse ambtenaren enigszins aarzelen om twee nieuwe voorwaarden le aanvaarden, die het ministerie heeft vast gesteld voor het verlenen van uitvoer vergunningen. Een van deze voorwaaiden is, dat de goederen niet ter vervanging mogen dienen van goederen, die op hun beurt naar communistische landen ge zonden worden. De andere voorwaarde is dat de Amerikaanse export niet ge bruikt mag worden voor de fabricage van goederen, die communistische landen helpen. (Van onze correspondent), Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten. Dit spreekwoord indachtig heeft de restaurateur van het station Apeldoorn een deel van de nog maar weinig ge bruikte d-erde-klas-wachtkamer op het eerste perron tot snelbuffet laten ver bouwen, het eerste, dat op een station hier te lande zijn intrede doet. Daar zal ook de gehaaste reiziger van tegenwoordig nog juist gelegenheid vin den, om min of meer in het voorbij gaan nog even 'n hap of 'n slok te ge bruiken. alvorens zich amechtig op de banken van de reeds wachtende trein neer te zetten. Zaterdag a s. zal de nieuwe aanwinst in gebruik worden genomen. Er is de laatste jaren in Nederland veel gedaan om de belangstelling der katholieken voor de H. Schrift te doen groeien. Door de kerkelijke overheid werd bijbei- lectuur sterk aanbevolen, in allerlei kringen en groepen werd er actie voor gevoerd, er verschenen brochures en artikelen in tijdschriften, waarin per soonlijke of gemeenschappelijke lezing en overweging, met name van het Evangelie, als niet-noodzakelijke, maar wel uitermate nuttige praktijk werd voorgesteld. „Het Spectrum" zorgde regelmatig voor goede en m prijs gevarieerde Nederlandse bijbel-uitgaven en voor afzonderlijk goed leesbare vertalingen van het Nieuwe Testament. In preken, toespraken en aansporingen werd de bijbel ook nadrukkelijk aan katholieke jonge ren voorgehouden, waarbij tevens getracht werd mogelijkheid en methode van bijbel-lezing toe te lichten en in concreto met duidelijke, praktische voor beelden uit te leggen. Men kan niet zeggen dat deze vorm van apostolaat niets heeft uitgehaald Hier en daar is met grote ijver en eerlijke belangstelling de H. Schrift ter hand ge nomen, waar dit vroeger als „onpraktisch", „over dreven" of „te protestants" zou zijn beschouwd Het is momenteel in katholieke kringen „niet zo heel gek" meer, als mensen een bijbel in huis hebben en er bovendien nog gebruik van maken. Het lezen of voor lezen vóór of na tafel behoort nog tot de uiterste zeld zaamheden, maar komt toch een enkele keer voor. Op de „doorsnee katholiek" blijft deze praktijk een vreemde indruk maken: het blijkt geen voor de hand liggend katholiek gebruik, maar eerder een kwalijk geslaagde poging om onze reformatorische broeders te imiteren. Ondanks alles, wat er gedaan werd en nóg wordt, is datgene^ wat de katholieken van het „Boek der Hoeken weten en datgene wat zij ervoor voelen, over het algemeen nog ontstellend weinig. Zij hebben van de bijbei gehoord en weten, dat er bepaalde ver- e„S m staan.. bat de pastoor of kapelaan er elke naag eeP stukje uit voorleest en dat de protestanten andere duistere reden nogal veel belang aan dat boek schijnen te hechten. Er is zeker waar- dermg voor de vrij brede en nauwkeurige bijbelkennis die men bij sommige protestantse vrienden of collega's aantreft; maar deze waardering is doortrokken van een zachtzinnig soort medelijden met al diegenen, die hun ijver toch eigenlijk beter aan iets anders konden besteden. Men mene niet te vlot, dat het met de kennis en belangstelling in onze katholieke gemeenschap nog wel meevalt. Sommige geloofsgenoten, die niet opvallend onontwikkeld zijn. weten eigenlijk in de verste verte niet, wat de bijbel voor een boek is. Zij hebben een vaag idee omtrent iets „vrooms", en zijn spoedig ge neigd elk boek. dat erg vroom (en erg dik) is. als bijbel aan te duiden. In een huiselijke kring vroeg ik onlangs, of er mis schien een bijbel aanwezig was, die ik even zou kun nen lenen. Waarachtig, er was een bijbel; en men kwam aandragen met een versleten bijbelsegeschiede- nisboek voor schoolgebruik. Toen het misverstand werd uitgelegd, scheen men niet erg overtuigd en begreep' men maar matig, waarom ik zoveel waarde hechtte aan het onderscheid tussen een schoolboekje en de Goddelijke Schriftuur. Een andere keer werd mij gevraagd, of ik het ook met de „Catechismus" van prof. F. v. d. Meer kon doen: daar stonden toch ook hele'mooie dingen in. In beide voorbeelden, die gemakkelijk te vermenig vuldigen zouden zijn, betrof het geen domme mensen. Waren deze lieden, die zich mochten verheugen in het bezit van een gezond verstand, dan nooit op de be tekenis van de Heilige Schrift attent gemaakt? Waar schijnlijk onvoldoende; anders zouden zij niet omringd zijn door zo'n grote en gevarieerde groep geloofs genoten. met wier kennis en belangstelling omtrent de bijbel het precies hetzelfde gesteld is. Dat de bijbel Gods Woord is. wil men graag en van harte geloven; maar velen beseffen niet in het minst, wat daarmee gezegd wil worden. Is het hun nooit nadrukkelijk genoeg geleerd? Zo niet, dan zou dit een gebrek be tekenen in het godsdienstonderricht, dat toch moeilijk aan de betekenis en de waarde van een belangrijke openbaringsbron voorbij kan gaan. wil het voor de leerlingen de openbaring aanvaardbaar maken. Zonder te vervallen in wat wij blijven zien als reformatorische eenzijdigheid, zouden we in de gods dienstige opvoeding en in het geloofsonderricht toch, dunkt me, méér en uitdrukkelijker aandacht moeten besteden aan de H. Schrift. Ook na de schooljaren zou er ruime gelegenheid moeten bestaan tot deelneming aan bijbelcursussen. Nu is de situatie zo, dat alleen een dergelijk woord al in staat is bij veel jonge mensen een zekere huiver of afkeer op te wekken. Op persoonlijke lezing en overweging moet bij mensen, die geloven en die kunnen lezen, worden aangedrongen bij de individuele zielzorg. Op cursus-avonden en clubs zal meer dan voorheen gesproken moeten worden door een deskundige over de historische aspecten van het Nieuwe Testament, over de wijze waarop de Heilige Boeken ontstonden en over het sociale en culturele milieu, dat erin beschreven wordt. Mochten er af delingen van jongeren-organisaties'zijn, die niet weten, wat ze met hun jongeren moeten doen, dan vinden ze hier uitstekende objecten. Gemeenschappelijk kan men op speurtocht gaan in het bijbelse verleden met als gevolg, dat men de bijbelse taa] beter leert verstaan. De leer der Kerk over de goddelijke inspiratie is niet zo moeilijk te verwerken, dat een verwaarlozen daar van gerechtvaardigd zou zijn; zij is bovendien een noodzakelijk element in elk bij beis onderricht in zover er een wezenlijk verschil bestaat tussen 'een Ti va,n od en een boek van mensen. Hoe dan ook, de. gelovigen zullen zoveel mogelijk de kans moeten krijgen, praktische conclusies te trek ken uitde woorden van Pius XII in „Divino Afflante apiritu": „De mensen zullen Christus, de Bewerker des heils, des te beter kennen, des te inniger liefhebben en des in gen' n5®r zij Üveriger tot kennis en overweging van de Schriften, vooral van het Nieuwe Testament, zijn aangespoord". S. JELSMA, M.S.C. (Telef. van onze Parijse correspondent) „In de Vendée is het de gewoonte, zo lezen wij in de „Monde", om op de voor avond van de begrafenis de rozenkrans te bidden in de sterfkamer van een over ledene. De prefect had dit verboden, even ais het fotograferen van het stoffelijk overschot van de maarschalk. Toen Dins dagavond de donkerte inviel, verzamelden zich een vijfhonderd personen voor het sterfhuis en baden de rozenkrans, voor gegaan door een oudstrijder van Verdun. Vier jonge meisjes in Vendees costuum, zwarte japon en witte kanten kraagjes en witte mutsen, plaatsten zich voor de ge sloten luiken van de sterfkamer. Behalve de familie van de maarschalk en ztjn advocaten was ook aanwezig mgr Rodhain, de gevangenis-hoofdaalmoezenier, die de ganse nacht bij de dode had gewaakt. Na ieder tientje van de rozenkrans riep een man In het costuum van de Vendée tel kens luid: Heiligen van Frankrijk, bidt voor onze chef. Na de rozenkrans riep hij: Maarschalk, vergeef Frankrijk. De begrafenis had gisteren plaats op het kerkhof te Port Jolnville. Langs de weg van de kerk naar het kerkhof ston den manschappen van de „Garde Repu- blicaine zonder helmen en zonder wa- pens. De kist werd gedragen door acht oud-strijders uit de slag bij Verdun. Na de kerkdienst stond mgr Cazeaux, bisschop van Lupon, op, keerde zich tot de gelovigen en zeide: De naam en de persoonlijkheid van maarschalk Pétain behoren tot di» welke het meest en het felst de Franse publieke opinie hebben bezig gehouden en verdeeld. Hier van deze plaats bij de doodkist, waar vandaag de gedachten van de gehele wereld verwij len, is een wapenstilstand dringend nodig: die van het gebed. Ik heb niet het recht, om van deze spreekstoel af mij uit te laten over het vonnis, dat een maarschalk van Frankrijk zo'n zware straf oplegde- Dit vonnis, evenals hem die het trof, zul len door de geschiedenis en door God be oordeeld worden. Maar ik geloof, dat ik mijn plicht als oud-soldaat van zijn chef en bisschop van het diocees, waarin hij is komen te sterven, slecht zou vervullen, als ik niet in enkele woorden de redenen opnoemde, die wij hebben om voor de overledene te bidden". Wegens belediging van Katholieken (Van onze Amsterdamse redactie) Naar wij vernemen, is in opdracht van ir ?xVer van Justitie te Amsterdam, mr H. Wassenbergh. getracht de oplaag va" .,bei iaatste nummer van het tijd schrift Podium, dat bij De Bezige Bij ver. schijnt, in beslag te nemen. De gehele oplaag bleek echter uitverkocht. Slechts een archiefexemplaar werd aangetroffen. Dit is in beslag genomen. Tot deze actie is overgegaan, omdat ei in verschillende bladen op was geatten deerd, dat er in dit nummer het eerste hoofdstuk van een roman was afgedrukt, dat beledigende passages voor het ka tholieke volksdeel bevatte De recher cheurs, die bij De Bezige Bij het exem plaar in beslag genomen hebben, spraken van vier passages. Een strafvervolging tegen de auteur van dit geschrift, dat tot titel draagt: „Ik heb altijd gelijk" en ook eventueel tegen de redactie van „Podium" schijnt overwogen te worden, maar gis teren was het de redactiesecretaris van het tijdschrift nog niet bekend, of zij reeds was ingesteld. Bij informatie deelde men ons namens mr Wassenbergh mede, dat deze geen in lichtingen kon verstrekken en dat hem van een inbeslagneming van een archief exemplaar niets bekend was. Dit verwon dert ons, omdat in De Telegraaf van gistermorgen een passage staat afge drukt, volgens welke deze magistraat n.a.v. deze affaire verklaard zou hebben: „dat het te wensen ware, dat de letter kundigen ook een hoogstaand college van tucht hadden, dat de heren op de vingers tikte, indien zij zich niet aan de fatsoens normen hielden en dat, indien nodig, een boete zou kunnen worden opgelegd". Redactie en uitgever van „Podium" hebben ons echter bevestigd, dat inder daad getracht is de oplaag in beslag te nemen. Aangezien in dit bewuste num- wer „Melancholia" van Van 't Reve is afgedrukt, het werk, dat men publiciteit verschafte, omdat de staatssecretaris mr .als dit, tegen het oordeel van de jury ln: U'et voor bekroning in aanmerking wilde laten komen, waren aüe exempla. ren van „Podium" reeds uitverkocht. at ladangsysteem (ladang: Wanneer nog op, dat het ladang-systeem niet meer mogelijk is boven een bepaalde be volkingsdichtheid. Deze bevolkingsdicht- heidsgrens ligt op ongeveer 60 tot 70 zie len per vierkante kilometer, zoals in uitgekapte plek woeste grond voor de Tapanuli In een gewest ais' Eteli, waar rijstboren) wordt toegepast In een vrij oen aa nsar sohattimg een 250 zielen op één ,11 4 JG Jo+ OUll-a L Lililg CTCil WCitu dichtbevolkt gebied betekent dit, dat de vierkante kilo-meter leven, kan het ia- grond uitgeput raakt. °eze ^ernie i„mg (jan,gen niet getolereerd worden. Voor van bodemkapitaal is betreurenswaardig Deli k(>mt alleen e6n intensieve land en dit geldt wel speciaal voor sronii, bouW) die m,eer kapitaal en arbeid ver- die eens een der kostbaarste producteneis^ ;n aanmerking. Natuurlijk ligt de ter wereld voortbracht: t Deli-dcKbiaa, si,tuati« hier uitermate moeilijk. Ir van aldus beantwoordde ir R. van de waai, de tvaal merkte in dit verband op, dat Volgens de C.B.S. is gediurencba de maand Juni 1951 bij de Rijkspostspaar bank ingelegd 22,4 millioen, bij de bij zondere spaarbanken 33,1 millioen en bij de bankspaarbanken 2,9 millioen, hetgeen tezamen uitmaakt 58,4- mil lioen. De terugbetalingen waren res-p. 29,2 millioen, 36,7 millioen en 2,8 millioen, totaal 68.7 millioen, hetgeen dus een ontsparing betekent van 10,3 millioen. In Mei werd ingelegd 62,3 millioen en terugbetaald 74,6 millioen, hetgeen een ontsparing va-n 12,3 millioen bete kent. In een memorandum aan de commis sie van onderzoek inzake de belastingen op winsten en inkomsten, heeft de Brit se Bankiersvereniging zich voorstandster verklaard van een algemene verlaging van de directe belastingen. In het memorandum wordt o.m. ge zegd, dat de directe belastingen een on overwinnelijke hinderljaal voor de kapi taalvorming ter financiering van nieuwe ondernemingen en de uitbreiding van de industrie vormen. Voorts brengt de te zware belasting steeds meer maatschap pijen en in het bijzonder irujnbouw- ondernemingen er toe zich naar het buitenland te verplaatsen. De onzicht bare inkomsten van de banken, verze keringsmaatschappijen en rederijen, zul len hiervan veel te lijden hebben. Iedere dag opnieuw bereiken ons be richten over verkeersongevallen, waarbij doden en gewonden te betreuren zfln. De iaatstc tijd is het echter wel bijzonder erg. Zo is gisteravond op de rijksweg tussen Bolsward en de Afsluitdijk een Volkswagen door een vrachtauto geramd. Van de drie inzittenden, die uit de wagen werden geslingerd, verloor één het leven, de beide anderen werden gewond. Ter hoogte van Kiewitshorne reed een vrachtwagen van de firma Draisma van Piaam komende uit de richting Sneek. De volkswagen werd totaal vernield. De bestuurder de heer Groninger uit Sneek, werd gewond en bewusteloos opgenomen In het R.K. ziekenhuis te Sneek, waar hij overleed. Een mede-inzittende, de heer Van der Veen, kreeg een hersen schudding en werd eveneens in het ziekenhuis opgenomen. De derde inzitten de. de heer Vos kwam er met lichte var- wondingen af. De chauffeur van de vrachtwagen werd niet noemenswaardig gewond. De vrachtwagen werd slechte '»"ht beschadigd. ter wereld krijgen, ook de niet-boeren. Dit is sedert onheuglijke tij den een natuurlijke tend-enz, daar men met een lapje gro-nd ook eten heeft. Bo vendien spelen hier allerlei andere facto ren een rol, zoals de zevenurige werk dag, die ertoe leidt, dat de arbeider vrij wel de gehele middag vrij heeft en daardoor al gauw tot ladangen komt in uren, die in rustiger tijden besteed zou den worden aan recreatie en ontwikke ling. hoofd van de Balai Perantjang Tata j onrustige tijden overal Bumi (Landinrichting) te Medan tie ^^reen grond tracht te krij vraag, wat hjj dacht van de ontwikkeling van het grondenvraagstuk ter Sumatra's Oostkust. Ir van de Waal legde er de nadruk op, dat thans de bevolking méér dan de rente van het bodemkapitaal uit de grond haalt. Dit kapitaal gaat op ten zij het wordt aangevuld door de natuur. (braakligging) dan wel kunstmatig (be mesting). Het gaat echter in de eerste plaats om de duurzaamheid. Elk mens streeft naar maximale welvaart, doch de staat moet streven naar optimale wel vaart, d.w.z.: onze nakomelingen moeten hetzelfde nut van de grond hebben, als wij er thans van hebben. Elders in de wereld is men dit in de loop der eeuwen gaan inzien en over heidsbemoeienis wordt door iedereen als noodzakelijk aanvaard. Zo heeft Ame rika de Soil Conservation Service iede re landbouwer, die boven het normale bodemgebruik uitgaat, wordt door deze dienst op de vingers getikt. In Neder land zjjn er bijv de Waterschappen. Ook de bevolking van Indonesië zal moeten gaan beseffen, dat de regering nie: lij delijk kan blijven toezien hoe het bo demkapitaal verdwijnt. Ir van de Waal wees er in dit verband Naar aanleiding van persberichten, dat tussen de deelnemende landen aan de conferentie te Parijs over de vorming van een Eurooees leger overeenstemming zou zijn bereikt, verneemt het ANP van offi ciële zijde, dat de Nederlandse regering voorlopig het rapport, dat een dezer da gen gereed is gekomen, afwacht ten einde haar standpunt te kunnen bepalen. Er zij aan herinnerd, dat de Neder landse regering reeds eer te kennen heeft gegeven, de vorming van een werkelijk Europees leger in enigerlei vorm slechts nuttig en wenselijk te achten indien vol doende waarborgen bestaan, dat de Atlantische verdediging daardoor niet zal worden vertraagd of belemmerd, terwijl1 tevens zou moeten blijken, dat op deze wijze de integratie van Europa een stap na denbij gebracht zou worden. De Nederlandse regering is bij de con ferentie van Parijs van het begin af aan vertegenwoordigd geweest door waarne mers en heeft het overleg inzake de vor ming van een Eu«ropees leger bij voortdu ring met belangstelling gevolgd. Volgens de correspondent van Reuier te Madrid, is in officiële kringen te Madrid verklaard, dat er geen sprake van is, dat deelneming van Spanje aan de Westerse verdediging beperkt zou zijn tot het verpachten van lucht- en vloocbases Spanje staat op het standpunt, aldus deze kringen, dat het in de burgeroorlog heit communisme heeft verslagen en derha've recht heeft op „volledige deelneming" aan de Westerse defensie. Spanje, zo werd in Madrid verklaard, zou openlijk bij de ver dediging betrokken moeten worden het zij door opneming in het Atlantische ver bond óf (wat overigens een veel gematig der en realistischer eis is) door een apa-te overeenkomst met de V. S. of helemaal niet. Advertentie 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en overal innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. De Intern. Gebedsunie van Banneux afd. Nederland (secr. Sterreplein 8 Maas tricht) organiseert van 14 tot 18 Sept. a.8. voor het eerst na de oorlog een zieken- triduum in hei; genadeoord van de Maagd der Armen. Reeds in 1939 werd het eerste Ned. ziekentriduum gehouden. De zieken werden toen nog ondergebracht in he kasteel „Des Fawes" een noodhospitaal Inmiddels is er een groot ziekenhuis ver rezen, dat de beschikking heeft over 125 bedden. De belangstelling is groot. Aanmeldin gen komen reeds binnen uit alle delen van Nederland en het is te voorzien dat aan de vele aanvragen niet voldaan kan worden, tenzij er een tweede triduum ge houden zal worden. In verband met dit ziekentriduum heeft Z. H. Exc. mgr dr G. Lemmens zijn jaar lijkse bezoek aan Banneux bepaald op Zondag, 16 Sept. a.s. De bisschop zal dan de plechtige ziekenzegening verrichten De Intern. Gebedsunie organiseert op die dag een grote bedevaart. 4) Ieder bekijkt een zaak op zijn ma nier, zei Soper voorzichtig. Als ik mijn mening geef, xs het omdat Isa er naar vroeg. Ik vind dat je erg goed van ver trouwen bent, Moncrieff. Wanneer je oom meende wat hij zei, had hij direct wel een beslissing genomen. Nu scheepte hij je af met een wissel op de toekomst. Hij is haast zeventig, een man van de dag. Sterft Mi, zonder je de aanstelling te hebben gegeven, dan kun je er naar flui ten Je verbeeldt je toch niet, dat je van Archibald wat hebt te verwachten? Hij heeft een hekel aan je en hij blijft een hekel aan je hebben, ook al speel je de onderdanige dienaar. Zou je denken? vroeg Moncrieff koeltjes denJ{ iic zeker. Nog wat. Als je oom sterft, vóór je het tekort hebt aange- Het uitgangspunt van alle overwe gingen is het geld, dat jij aan de kas onttrok. Zie je kans, het te restitueren? Neen. Dus de zaak komt aan het licht. Je hoeft niet eens op het accountantsonder zoek te wachten de jonge Peckham zal veel te blij zijn, een goede beurt te kun nen maken. Je gaat de laan uit voor een paar duizend pond. Te krankzinnig om los te lopen! Dan de laan uit voor een bedrag, dat de moeite waard is! Waar mee we voor goed onder de pannen zijn. En waarvoor ik de nodige jaren de 'bak in ga! snauwde Moncrieff. Merci! Alleen stommerds draaien de bak in. Zó heb je niet altijd gesproken, mijn waarde heer. Je klapte in de handen, toen ik met het voorstel kwam, de onderne ming in Lewisham te kopen, haar voor de leus weer te exploiteren en er te gele- genertijd de buit in onder te brengen. Ze heeft jou tot nog toe een bestaan opgeleverd. Jij wist wel, wat je deed. Je had alles te winnen en niets le ver liezen. Wacht mèt je oordeel tot je mijn idee 'hebt gehoord. 'tKomt in 't kort hierop neer. Zodra je de lucht van een belang rijke transactie krijgt, telegrafeer je mij. losgeschroefd; veiliger bergplaats is niet denkbaar. Wie zal op 't idee somen, de buit in een zuivelonderneming te zoeken in twee houten kazen? Niemand v/eet, dat er een relatie tussen ons bestaat. Moncrieff schokschouderde. „Relatie of niet je snapt toch wel. dat ze mij direct als medeplichtige arresteren? Hoe was je anders binnen gekomen? Nooit gehoord van iemand, die zich Iaat insluiten? Natuurlijk beweer 'k niet, dat 't plan kan worden uitgevoerd zoals 'k heb voorgesteld, 'k Gaf een schema aan, meer niet- We hebben volop tijd, om 't van alle kanten te bekijken en waar nodig te wijzigen. Soper wachtte op Moncrieff's antwoord, dat niet kwam. Hij zag Isadora aan. Hoe denk jij er over? Er zit wel wat in, zei ze peinzend. In elk geval zal iets moeten worden gedaan, 'k Ber geen bewonderaarster van uitstel tot op 't nippertje". Isa heeft gelijk, viel Soper haar bij. Waarom kom je niet eens naar Londen, Moncrieff? We bespreken de kwestie dan op ons gemak en je kunt je tevens over tuigen, hoe uitstekend ik de boel in „Aurora" voor elkaar heb Van Soper's plannen komt niets, Isa, zei hij beslist. Niet in de vorm, die hij voorspelde, bedoel je. Hij gaf trouwens zelf toe, dat het niet meer dan een idee was. Niet in die vorm en evenmin In een andere. Ik ben niet gek, Isa. Ja, ik zal de kastanjes uit het vuur halen en Soper met een kapitaal naar Londen laten gaan! Even goed kon ik het in de Clyde gooi'fi! We zagen er geen penny van. Zo is Albert niet, protesteerde Isadora. Lawrence fronste de wenkbrauwen. Het hinderde hem, als zijn vrouw Soper bij éne keer zijn verstand te gebruiken en de whisky een paar dagen te laten staan. Er is eenvoudig geen andere oplossing. Als we nu onze slag niet slaan, krijgen we er wellicht nooi meer de kans toe.' III Al was het tegen de wil van de oude Moncrieff geweest, toch had Archibald op het laatste nippertje er in toegestemd dat zijn neef Jerome de tocht meemaakte. Welgemoed vertrokken op een stralende zomermiddag twee mannen in de kracht van hun leven van het Jarvice-Eiland zijn voornaam noemde. Dan ken ik hem om niet terug te keren. Vier en twintig beter, antwoordde hij droog. Hij is een parasiet. De „Aurora" kost veel meer dan ik me kan veroorloven. Als ik Soper een afrekening vraag, heeft hij altijd een uitvlucht klaar om er zich aan te ont- trekken Het was toch met jouw instemming, dat hij de fabriek kocht. Zeker. Maar niet om me als melk koe te laten gebruiken. Heb jij een beter plan? Bij wijze van antwoord trok Moncrieff de schouders op. Daar zal de eerste tijd wel niets van Dat is om op te schieten, hè?, zei zuiverd en Archibald komt op de hoogte'Je slooft je op die zaak uit en begint komen. Wat je plan betreft 't moet al Isadora wrevelig. Kun je nooit loskomen van de fraude geloof dan maar niet, tegen die tijd geregeld over te werken, heel beroerd lopen, als 'k er op in zou van je halfslachtigheid, je laksheid. Tel gaan. Zie je geen kans, spoedig een beter aan de hand te doen, dan doek ik de dat hij het met een sisser laat aflopen! Je zei daarnet: de situatie is kritiek. Ja als jij met de armen over elkaar blijft zitten! In jouw plaats nam ik het zekere voor het onzekere en ik sloeg mijn slag bij de eerste gelegenheid. Ik heb een idee Staat je het niet aan, kom dan met een ander en beter. Laat horen! Moncrieff* toon was niet bijster aanmoedigend. De avond vóór 't afsluiten van de trans actie verschijn ik. Sla je neer, neem mee wat aan cash is en alle effecten, die makkelijk van de hand zijn te doen. Jij zorgt, dat 'k de boel voor 't pakken hob. Met de nachttrein vertrek 'k naar Londen, ga vandaar naar Lewisham en berg de buit in „Aurora". In 't kantoor staan twee stapels proefkazen; de oudste twee zijn van hout t Deksel kan worden „Aurora" op. 'k Kan me niet permitte ren, er langer geld in te steken. Soper ging, doch niet nadat hij vijftig pond had losgekregen voor lopende on kosten. Lawrence ijsbeerde een poosje door de kamer. Toen bleef hij bij zijn vrouw staan en legde een hand op haar schouder. ik zo weinig meer mee? Jij? Lawrencce drukte zijn vrouw tegen zich aan. Alsof ik niet alles voor jouw over heb, Isa, alles ter wereld! Juist daarom wil ik de relatie met Soper verbreken, en wel zo spoedig mogelijk. Hij raadpleegde zijn horloge. Ik moet nog even naar Jerome, liefste. Ik zal hem de toestand zó zwart afschilderen, dat hij de noodzakelijkheid inziet, voor deze uur later werd het jacht drijvend aange troffen met een lege benzinetank. De „Arabella" was verlaten. Het politie-on- derzoek bracht niets aan het licht, waar uit kon worden afgeleid, dat aan boord 'n twist met noodlottig verloop zou hebben plaats gevonden. Er werden genoeg theo rieën geopperd, doch niet één hield steek. Aan al het getheoretiseer kwam een einde toen de 22ste Juli aan de Noord-Oostkust van Ierland een lijk aanspoelde, dat door Anthony Moncrieff werd herkend als dai van zijn zoon Archibald. Niet het gering ste spoor van geweldpleging was te con stateren. Algemeen nam men aan. da' Archibald en zijn neef Jerome waren verongelukt. Doch het bleef een raadsel, hoe op een zeldzaam fraaie, blad.c,;ille zomerdag een dergelijk ongeluk had kun nen gebeuren. De tijd verstreek; Jero me's lijk spoelde niet aan. (Wordt vervolgd) Generaal MacArthur heeft Woensdag voor een gemeenschappelijke vergadering van het Huis en de Senaat van Massa chusetts o.m. als zijn mening uitgespro ken. dat het resultaat van de Koreaanse oorlog „niet beslissend" is geweest en dat de V. S. geen buitenlandse politiek heb ben. Het gevaar van agressie is niet ver minderd en er is niets bereikt, aldus MacArthur. „Het hoogstaande doel dat de wereld een jaar geleden zo inspireerde, liep dood op de bescheidenheid en vrees van onze leiders, toen wij, na de vijand te hebben verslagen, een nieuwe tegenstander op het slagveld ontmoetten, die wij niet tot het bic te re einde durfden bevechten", aldus MacArthur. Op het terrein van de binnenlandse po litiek gewaagde MacArthur van de over heidsuitgaven de inflatie en de „verplet terende belastingdruk". De leider van de linkervleugel van de Britse Labour-partij, Aneurin Bevan, zal Donderdag per vliegtuig naar Joego slavië vertrekken voor vacantie. Hij zal de gast van maarschalk Tito zijn. Ver scheidene afgevaardigden van de Labour- partij zuüen hem vergezellen. Naar de conservatieve „Daily Tele graph" meldt, zou de Britse onderminis ter van buitenlandse zaken, Ernest Da- vies, eveneens van plan zijn zijn vacantie in Joego-Slavië door te brengen. De leiding van de „Westduitse vakbond", die vijf millioen arbeiders omvat, heeft op onverwacht scherpe wijze gedreigd de medewerking aan de economische politiek der regering te staken, onder meer op grond van het feit, dat onvoldoende reke ning Is gehouden met de enkele maanden geleden door de vakbond geëiste economi sche politiek, die zou moeten streven naar stijging van het werkelijke inkomen en op betere verdeling van de inkomens. Deze plotselinge aanval van de West duitse vakbond tegen de economische po litiek van de regering te Bonn werd zó ernstig geacht dat de regering gister ochtend een speciale zitting heeft gehou den. Naar de vice-kanselier, dr Blüeher, mededeelde, zal de regering nochtans niet afwijken van de tot nog toe door haar ge volgde politiek, gericht op „de beste so ciale orde door middel van een goed wer kend economisch apparaat". Volgens Bliicher worden in regerings kringen de aanvallen der vakbondleiding „niet voldoende door de feiten gesteund" geacht. Hij zei. dat in de laatste maan den herhaaldelijk overleg tussen regering en vakbond is gepleegd om moeilijkheden op te lossen. Alle regeringspartijen hebben zich aan gesloten bjj de afwijzing, die de eisen van de vakbond in regeringskringen hebben gevonden. Zoals bekend, behoren de socialisten tot de oppositie-partijen. De reden, waarom 17 leden van de ambassade der Chinese volksrepubliek ie Djakarta de toegang tot Indonesië is ge weigerd, was, naar dr Darmasetiawan de secretaris-generaal van buitenlandse za ken aan Aneta mededeelde, een „schen ding van diplomatieke hoffelijkheid" Van welingelichte zijde vernam Aneta, dat dit het derde geval van soortgelijke aard is. waarin de Chinese volksrepubliek de geldende diplomatieke gebruiken met betrekking tot het zenden van vertegen woordigers niet in acht heeft genomen. Het eerste betrof de militaire atuaché net tweede de vorming van een consulaat-ge neraal en dit derde de aankomst van een groep ambassade-personeel. Inmiddels heeft de ambassade der Chi nese volksrepubliek 'e Djakarta een pro est Ingediend bij de Indonesische rege ring. Op de kaasmarkt werden 306 partijen aan gevoerd. Prijzen le kwel. met rijksmerk 2.122.20, 2e kwal. 2.02—2.1.1( extra kwal. tot 2.37 per kg. Handel goed. Australië reserveert troepen voor V. V. Australië heeft Trygve Lie medegedeeld, dat het een deel van zijn troepen gereed zal houden voor gebruik door de Vere nigde Naties.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5