Treffende tafereeltjes in oude stadjes Tocht met „Piet Hein" door heerlijk landschap Laat nuchtere feiten spreken Marshall teleurgesteld over de houding der Amerikanen Politieke en militaire macht Delegaties te Kaesong weer bijeen Geen vrees voor achterkant van het front Eerste dag van Ilsy bracht veel sensatie DOOR DE EEUWEN TROUW'* PROTESTEERT Voorzichtigheid is een kardinale deugdook in Kaesong op Korea Zaterdag 28 Juli 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v.. Koninklijk bezoek aan Alblasserwaard en Vijf heerenlanden t De Tour vocht tegen het horloge Eén enkele Sovjet-nota verslapte reeds de waakzaamheid" J Maken de roden zich gereed voor de strijd Zondag wordt het goed weer Kersen verrotten in Zuid-Limburg Tegen inbeslagneming van bescheiden Luclitambulance Korea- Engeland gestaakt Belastingheffing over kinderbijslag Hamman en Shepherd naar Londen Ongelooflijkzeiden kenners V. WEERBERICHT ROGER DECOCK ZO IS IET. 400.000 man? w Vliegende mens" kon vleugels niet nil slaan Mislukt Weerverwachting, geldig van heden- tot Zon- dagavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreid op- S™.1?»6 4buierVT Zwak*e tot matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Koeler, vooral in het Zuiden van het land. Zondag 29 Juli: Zon op 4.55 uur, onder 20.36 uur; Maan op 0.06 uur, onder 18.18 uur. ,„!^.aiSdag 30 Zon °P 4 35 uur. onder 20.36 uur. Maan op 0.47 uur, onder 19.11 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT an onze speciale verslaggever) De Vijflieerenlanden en de Alblasserwaard die heerlijke stukjes .Nederland in Zuid-Holland precies gevat tussen de provincies Utrecht, Gelderland en Noord-Brabant, hebben zich gisteren, tijdens het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard van hun beste zijde getoond. Zij praalden met al hun behoorlijkheden, met zon overgoten landouwen, een prachtige lucht, die het wijde land, waardoor zich rivieren en kleine stromen slin geren, overkoepelde, met mooie oude geveltjes in de prachtige steden en dorpen met schoon geschrobde straatjes en met overal bloemen en vlaggen als een uitbundige vreugde-uiting en spontane hulde ter ere van de ho»e {asten. p le mensen waren in hun beste kledij gestoken, in het deftige zwart lakense pak of Zondagse japon, dan wel in een meer fleurig jurkje, waarin ook de va„ deze streken zich tegenwoordig graag steken. Kinderen met vrouwen oranje en een hoofdtooi, en overal vlaggen, netjes aan een mast of ge stoken eenvoudig uit het pannendak, dat net ter hoogte van de dijk reikt Urepoorten te over en overal dezelfde uitbundigheid van groot en klein' als de mensen de beminnelijke verschijning van de Koningin, gekleed in een grijs zijden deux-pieces met een joyeuze gele toque, getooid met "rote strik gewaar worden. Prins Bemhard had H. M. reeds in Vianen verlaten om rechtstreeks naar Gorinchem te rijden, waar Z.K.H. de constructie werkplaatsen van de NV", de Vries Robbé en Co. bezocht en vervol gens naar Arkel ging om de beton-indu- strie van deze wereldberoemde onder neming in ogenschouw te nemen. De Prins waagde zich hier op het hoge in aanbouw zijnde centrale molenhuis, dat als het grootste van Europa geldt en vanwaar meh schitterend uitzicht op de omgeving heeft. Overal maakte de eenvoud van onze Koningin, die gisteren de Vijfheerenlan- den to in de verste uithoeken doorkruis te, op de toegestroomde mensen, in de nauwe straten en langs de dijken, van wie velen H. M. voor het eerst zagen een diepe indruk en de afscheidsgroet „Tot weerziens" op 'n erepoort, die wij ergens zagen, vertolkte wat in aller harten leefde. In Vianen beierden indrukwekkend de klokken toen H. M. dg Koningin met haar Gemaal op tie brug 'over de Lek gister middag öm 2 uur arriveerde, waar zij Belgische surprise Ja, eigenlijk had hierboven weer de onweerstaanbare Hugo Kobiet horen te staan. Maar we. vreten, dat u zelfs op de toch niet geheel onverdienstelijke trekken van ',,Le bel Ugo" komt uitgekeken en er zal ongetwijfeld nog wel gelegenheid komen om hem af tè beelden Daarom de ereplaats maar eens voor de op-een-na-beste, Roger Decock, de Belg. die vriend en vijand gisteren verraste Jn Geneve door in de afmattende tijdrace als tweede te eindigen. Natuurlijk was Hugo eerste-, hij toonde weer een zó volslagen meesterschap, dat Bartali er - nadat de Italiaan finishte - enkele kwade ogenblikken door kreeg, zwakke ogenblikken, als u het zo wilt hebben; maar in ieder geval kregen de Geneefse toeschouwers geen hoge dunk van de campio- nissimo. Martin Duyzings heeft een drukke dag gehad gisteren, heen en weer rennend langs bet traject van de tijdrace. alles bekijkend in het Geneefse stadion en daarna in de avonduren - nog een visite bij Seigneur Kobiet persoonlijk. Va;n de verbluffende zege van de Lw<.- ser op al zijn tegenstanders van het bezoek van onze sportredacteur aan de man met. het gele shir:en van alle andere wetenswaardig heden, die de étappe van Vrijdag bracht, vindt u een uitvoerig ver slag op pag. 5. gers van de veehouderij, variërend van kaasmaker tot melkrijder en de melk was geproefd uit 150 jaar oude „hooibouw- koppen" met èen stukje pittige Meikaas, bereid door de zelfkazende 76-jarige boe rin mevrouw Chr. Verhoef-Schakel, die naast- de Koningin mocht zitten. Dit alles was machtig interessant, maar het hoogte punt van dit samenzijn was toch, toen het smetteloos witte geitje met een mooie oranjestrik op de Koningin toe tippelde en H. M. klopte het beestje gemoedelijk tegen de flanken, nam het oranjekoord de schenker uit de handen en verliet zo het raadhuis, hartelijk toegejuicht door de menigte, die verbaasd toezag, hoe H. M. het beestje liet trappen lopen. In het kerkdorp Zijderveld bediende de burgervader zich van een microfoon om zijn vreugde te betuigen over het Ko ninklijk bezoek Onomwonden verklaarde hij, dat de mensen het bezoek van de Koningin aan Zijderveld geweldig vonden en H- M. betuigde haar dank voor de ham, die Zij van drie meisjes ontving met een compliment, dat zij er zo mooi uit zagen. Prachtige demonstratie van boerenwagens Onverminderd bleef de belangstelling van de Hoge Bezoekster, die bij het war me weer toch geen vermoeidheid scheen te kennen, voor al wat haar getoond werd en alle bijzonderheden moest H. M. we ten over de kunstig bewerkte^ en met goud versierde boerenkarren, die op het vriendelijke Kerkplein van Schoonre- woerd geschaard stonden. Als herinnering' aan het schouwspel hier werd de Konin gin een antieke boerenwagenkist, een mo- genaamde „zittekist" door twee meisjes aangeboden. Langs de Wiel van Bassa, ontstaan door een ernstige dijkdoorbraak, die zo vaak dit land heeft geteisterd, ging de tocht naar het schilderachtige aan de Lmge gelegen stadje Asperen. Hier stapte de Koningin de auto uit om een wandeling naar de kade te maken, waar de ..Piet Hein" gereed lag om H. M. over de rivier naar Leerdam te brengen, zodat Zij het heerlijke landschap in zijn glorie en wijdheid kon aanschouwen. begroet werden door mr L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland en Margreet Pellikaan, het 13-jarige dochtertje van de burgemeester H.M. anjers aanbood. Door de Hofpoort van het voorm j!ige kasteel „Batestein" van de Brederode's reed het Koninklijk Paar de oude vestingstad, de Noord oostelijke toegangspoort van de Alblas serwaard en Vijfheerenlanden. binnen, waarover de burgemeester, de heer G B. Pellikaan in het 16e eeuwse stadhuis een uiteenzetting gaf. hun bewogen historie en latere ontwikkeling verhalend. In het bleke schijnsel van de kaarsen der fraaie koperen kronen lichtten de donkere portretten van machtige figu ren. uit het verleden, die aan dg witte muren hingen, op, alsof deze edelen getuigen wilden zijn van dit ogenblik, waarop een jonge vorstin in de twin tigste eeuw met voldoening vernam, hoe dit landsdeel groot is geworden. Ijl Lexmond tyas op de driesprong bij café „De drie snoeken" even een kort Oponthoud, opdat de Koningin daar een antieke koperen melkkan in ontvangst kon nemen, maar spoedig kroop de lange stoet van auto's door de erepoort de dijk Op naar Ameide, waar H. M. langs een Ï-apjé afdaalde naar de laag gelegen man en--en hoepelmakerij van N. de Wit. Met belangstelling bekeek de Koningin het werk van de arbeiders "ih de vrij donkere ruimte, die rustig met strippen, dóórgin gen, terwijl buiten voor' de ramen zich de dorpelingen verdrongen, verwonderd, jé overrompeld, dat de Landsvrouw zo dichtbij in. hun midden vertoefde. Een leuk geschenk voor de prinsessen waren vier pépieren mandjes met, een tegeltje, dat het raadhuis, voorstelde en welke aangeboden werden door vier meis jes van dezelfde lengte als de prinsessen. Het geitje kon trappen lopen Een gebeurtenis om nooit te vergeten was, toen aan H. M. de Koningin in het gemeentehuis van Meerkerk een geitje werd aangeboden, dat het gedistingeerde raadszaaitje was binnengeleid, waar juist burgemeester W. Geleedst een hoofse speech had afgestoken. De Koningin had kennis gemaakt met i mische bewegingen terwijl zij zwaaiden de meest representatieve vertegenwoordi- I met oranje-vlaggetjes. Veulentje voor Beatrix Alvorens de Koningin haar jacht op ging, bad Asperen eerst zelf no<* een verrassing toen op de kade een stam- boekveulentje werd voorgeleid nog' ouder de bescherming van zijn moeder en dat bedoeld was als geschenk van I atria van Oyen voor Prinses Beatrix, met wie zij gelijk jarig is. Langs een erewacht van gehelmde brandweerlieden ging de Koningin ver-» volgens aan boord van de „Piet Hein", terwijl de mensen begeleid met choraal- muziek de beminde vorstin de psalm „De Heer zal u steeds gadeslaan" toezongen. In Leerdam In Leerdam werd na een rit door de versierde stad een. rondwandeling door de glasfabriek gemaakt.. Rustig vervolgden de arbeiders hun werk eb de graveerders bleven met aandacht over hun in wording zijnde kunststukken gebogen zitten. Hier voegde zich ook de Prins weer bij de Koningin. y ue De burgerij bood een kristallen kaar senluchter van de fabriek „Leerdam" aan en de directie gaf presse-papi'ers met monogram voor de prinsessen mee Per auto ging het gezelschap weer naar Kedichem en andermaal begaf de Koningin zich met haar gevolg aan boord van de „Piet Hein". In Arkel, waar het Koninklijk gezel schap debarkeerde, ging een grote zwaan het vaartuig vooraf, zoals gebruik was bij de Heren van Arkeldie ook een zwaan in hun wapen voerden. Aan de oever van de rivier voerden meisjes van de turnvereniging „Omos" de zwanendans uit en andere fraaie rhyth- n 11 n rtVt L -Ii. Hl 11 - Gorinchem in feeststemming In Gorinchem, waarheen de kamvaai auto's dan trok en welke stad schittereni versierd was en in de avond sprookjesach tig verlicht, kende 't enthousiasme van dt bevolking geen grenzen, dat culmineerde in een luid gejuich en een grootse zang- hulde van kinderen op de Grote Markt voor het imposante skihuis. Daar ver scheen de Koningin i<ok op het balcon met een uitzicht op een duizendkoppige menigte. De burgemeester, mr L. R. J. ridder van Rappard had binnen een uiteenzetting gegeven over de structuur van de stad. Hij bood voor de prinsessen een bouwdoos aan, die ten dele een model van de stad Gorinchem is. Na een maaltijd met de burgemeesters van de gemeenten in de Alblasserwaard en de Vijfherenlanden en hun dames in de „Stads Doelen" woonde het Konink lijk echtpaar in een fabriekshal van De Vries Robbé een personeelsavond bij, waarbij H.M. zich met verschillende leden van het personeel onderhield. De vreugde in de stad, waar de gehele avond een echte feeststemming heerste, steeg ten top, toen de Koningin door de verlichte straten een rit maakte om zich naar de ..Piet Hein" te begeven, teneinde daar na een drukke en vermoeiende dag rust te vinden. Het bezoek op Zaterdagmorgen Het Koninklijke Paar, dat de nacht in Gorinchem dooi'bracht, heeft zich van- morgen met de Piet Hein naar Hardinx- veld begeven. Het gezelschap arriveerde om negen uur bij de N V. Scheepswerf en machinefabriek „De Merwede" De koninklijke gasten werden verwelkomd door burgemeester K de Roer en nadat de Koningin bloemen waren aangeboden, werd een bezoek gebracht aan het Linge- gemaal, „mr dr G. Kolff", een der mo- dernste watergemalen in ons land. Hier bij waren o.m. aanwezig: de Linge-graal, f IfKuijk en verscheidene andere functionarissen van het waterschap en tor, ®.emeen4e- Om circa half tien vevlie- i Hardinxyeld. De Koningin I nnftri Vla Söhelluinen naar Nieuw-1 rooH tan 5e Iyek <?n prins Bernhard tT hrorf1 PaP«ndrecht om een bezoek vi;pfftn1o£en aan de maatschappij voor HardinxveiHW 'Avio a»da"' Twee oude Jbfliana palüig alT" BISSCHOP BOUW5H.' T In Meerkerk werd aan H. M. de Koningin een geitje aangeboden. H. M. heeft, zoals uit bijgaande foto blijkt, wel schik in het diertje. Generaal Marshall, de Amerikaanse minister van landsverdediging, heeft gis teren alle steun verleend aan het door president Truman Ingediende en door minister Acheson verdedigde program ma voor het verlenen van economische en militaire hulp aan het buitenland tot een bedrag van 8500 millioen doilar. Marshall acht deze hulp een zaak van zo groot gewicht, dat naar zijn mening het Congres, indien het beslist besnoeiingen wenst, deze heter zou kunnen aanbren gen in de voor de Amerikaanse verde diging uitgetrokken gelden, dan in het voor de Europese bewapening bestemde bedrag. Marshall was ernstig teleurgesteld over de verslapte waakzaamheid van 't Ame rikaanse volk sinds het begin van de waipenstilstandsonderhandelingen in Ko rea. Deze houding had ernstige invloed gehad op het Amerikaanse militaire ver dedigingsprogramma. „Ik ben zeer ge schokt over de reactie van het Ameri- De wapenstilstandsbesprekingen te Kae song ztjn hedenmorgen hervat. Over het verloop van de besprekingen Is nog niets bekend. Na 45 minuten werd de zitting verdaagd tot morgen. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger heeft Vrijdag op een persconferentie van het ministerie van Landsverdediging te Washington onder meer verklaard, dat de verbondenen, door in te gaan op het in Malik's rede vervatte voorstel om wapenstilstandsbesprekingen in Korea te beginnen, zich een kans hebben laten ont glippen om, op het tijdstip van het begin nen der besprekingen te Kaesong, een te velde behaald groot tactisch succes uit te buiten. De woordvoerder verklaarde verder, dat de Chinese Communisten, na hun op 16 Mei j.l. ingezette grote offensief, op 23 In het ongunstige weer van de eerste helft van deze week is dan toch eindelijk verbetering gekomen. Nadat het kwik in de Zuidelijke provincies op sommige dagen niet hoger dan 15 graden was ge weest, kwamen gisteren temperaturen van 24 graden voor, zodat het weer nu einde lijk eens wat op vacantieweer is gaan lijken. Deze verbetering is geheel te dan ken aan het gebied van hoge druk, waar van het centrum zich heel langzaam van het Kanaal over Frankrijk tot de Alpen heeft verplaatst, waar het vanmorgen ge legen was. Over de Britse eilanden nader de echter een front, dat heel spoedig de bewolking opnieuw deed toenemen, maar gelukkig was deze wolkenlaag zo dun, dat de zonnestralen er zich doorheen konden boren, zodat het sombere weer van Dins dag en Woensdag niet terugkwam Vanmorgen begon da invloed van dit front zich toch duidelijk af te tekenen; Den Helder, Terschelling en Leeuwarden meldden regen. Op Terschelling is de af gelopen nacht zelfs vijf millimeter geval len. Dat ziet er dus op het eerste gezicht niet zo best uit By een nadere beschou wing valt het echter mee, want achter het front volgt een nieuw gebied van hoge druk. Het weer zal de komende dagen dan ook niet slecht worden. Het is mogelijk, dat er vanavond of vannacht bij het over trekken van het front wat lichte regen valt, maar daar blijft het voorlopig geluk kig bij. Wel is de temperatuur aan de achterzijde van het front lager dan .aan de voorkant, maar het is niet te verwachten, dat de koude luchtlaag erg dik zal worden en de zon zal er dan voor zorgen, dat het weer aangenaam blijft. Mei geheel waren teruggeslagen. „Hierna ging het achtste Amerikaanse leger tot een tegenoffensief over De Chinezen leden hierbij hun zwaarste nederlaag, sinds zij in November 1950 besloten in de Koreaanse oorlog in te grijpen. Het is een bewijs van het goede vertrouwen der V.N. dat zij, op het tijdstip waarop hun strijdkrachten in staat waren nog groter successen te behalen, instemden met het houden van wapenstilstandsbesprekingen en afzagen van een verder tactisch uitbui ten van de geschapen militaire mogelijk heden. die zeer groot waren. Nadien zijn de Communisten, gebruik makend van het respijt, hun door de wapenstilstandsondcrhandelingcn ge schonken, voortdurend bezig geweest hun strijdkrachten opnieuw te ordenen en te reorganiseren. Over de gehele front breedte zfjn de Communisten voortdu rend in actie geweest. In het Oostelijke gedeelte van de centrale frontsector hebben de Communisten zware aanval len uitgevoerd, die ten doei hadden de kracht der geallieerde stellingen te pei len. Verder wijzen alle gegevens er op dat de Noordkoreaanse strijdkrachten op grote schaal worden uitgebreid. De Com munisten hebben een nieuw Noordkore- aans leger, twee of drie maal zo groot ais hetgeen in Juni 1950 aanviel, uitge rust en geoefend. Dit is thans voor actie beschikbaar. De Communistische artil lerie bevindt zich dichter bij de gealli eerde stellingen dan ooit tevoren. Laat ons hopen dat deze daden geen aanwijzing zijn van kwade trouw der communisten, aan de dag gelegd na het aanvaarden door de verbondenen van Malik's voorstel", aldus de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van landsverdediging. Deze verklaring van de militaire woord voerder, werd later op de dag officieel gewraakt door het Amerikaanse ministe rie van defensie. De directeur van de afdeling voorlich ting van het ministerie verklaarde, dat de afgelegde verklaring aan de pers géén weergave was van de officiële politiek of opvattingenDe minister van defensie Marshall, noch generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs, wisten vooraf, dat een dergelijke verkla ring zou worden afgelegd. (Van onze correspondent). Door de weersgesteldheden gaat in Zuid-Limburg een Kolossale hoeveelheid kersen verloren. Wellicht een 300.000 kg. worden niet meer geplukt, daar ze de kosten van plukken niet opbrengen. Door de zon en de regen barsten de kersen aan de bomen en door deze scha de brengen ze bij verkoop de kosten bij lange na niet op. Eysden, Mheer en St. Geertruid worden wel het zwaarst ge troffen. Ook op andere plaatsen is de schade groot. De variëteit Hedelfinger is zeker voor de helft gebarsten, zodat ook deze lekkere kers gewoon aan de bomen blijft hangen. kaan se volk op slechts één verklaring der Sovjets. Laat men toch bedenken, dat Koi-ea slechts één episode is in de strijd met het communisme". Toen hem gevraagd werd, of een regeling van het Koreaanse geschil j'nvloed zóu moeten uitoefenen pp het defensie-programma, antwoordde Marshall':. „Wanneerwij uit sluitend met de nuchtere feiten rekening houden, geloof i;k> dat er dan méér reden voor ons zal zijn dan ooit te voren, om paraat te. zijn". Het hulpprogram voor het belasting jaar. 1950 is voor 80 pet; voltooid; De be vriende landen ontvingen o.m. 4500 tanks en gevechtswagens, 900 vliegtuigen, 2900 stukken zwaar geschut, ruim 190 marine-vliegtuigen en 19.000 voertuigen. Voor het Noordatlantisch pact is de af levering zodanig geregeld, dat, indien dë productie in de V. S. niet vermindert, te gen de tijd dat de strijdkrachten van het Noordatlantisch pact gereed zijn om aan generaal Eisenhouwer overgedragen te worden, voldoende materiaal voor oefe ning en uitrusting beschikbaar zal zijn. De Ver. Staten verwachten in 1952 400.000 soldaten in Europa te ltebben. De Europese bondgenoten zouden dan 2% millioen man onder de wapenen hebben en "in staat zijn uit hun reserves het dubbele aantal in het veld te brengen 90 dagen na het uitbreken van -en even tuele oorlog. Nadat Marshall had verklaard: „Wij vragen dollars, om andere dan onze eigen mannen te bewapenen; aiij dragen liever dollars bij dan mensen, hoewel wij in Korea enige offers hebben gebracht", vroeg hij deze opmerking uit het ver sla» van de zitting te schrappen, omdat „een dergelijke verklaring in het buiten land geen goede uitwerking zou heb ben". Zijn woorden waren echter al door de vertegenwoordigers der Ameri kaanse persbureaux doorgegeven. Het getal van 400.000 Amerikaanse soldaten voor Europa, kwam als een vol slagen verrassing. Het zou betekenen dat tweemaal zoveel Amerikanen naar Europa zullen komen, als op grond van eerdere officiële mededelingen venvacht mocht worden. Onmiddellijk trachtten vertegenwoor digers van de pers te Washington nade re informaties over dit nieuwe cijfer te verkrijgen. De autoriteiten op het mi nisterie van defensie gaven na enkele Door de stichting „Door de eeuwen trouw" te Eindhoven zal vandaag, zo vernamen wij gisteren, bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch een bezwaarschrift worden ingediend tegen de inbeslagne mingen, welke bij haar en haar bestuurs leden hebben plaats gehad, waarbij, zo zegt de stichting, een groot aantal brie ven en andere bescheiden zjjn meegeno- de inbeslagnemingen zijn geschied om haar te belemmeren in haar actie ten be hoeve van het zelfbeschikkingsrecht, om haar bij het Nederlandse publiek in dis- crediet te brengen en om gegevens te verkrijgen omtrent de werkzaamheden van de stichting in het verleden en haar plannen voor de toekomst, welke voor de Nederlandse regering van politiek belang uren openlijk toe, in de war te ztjn over Marshall's verklaring en er geen ver klaring voor te kunnen geven. Men wist niet, of Marshall hier een nieuwe ge dragslijn onthulde, of dat hp zich ver giste bij het noemen van het juiste getal. Als gevolg van de Perzische crisis is de ambulancedienst van de-britse luchtmacht tussen Korea en Engeland gestaaktzo meldt de correspondent van de Times te SingaporeAlle beschikbare transport- vliegtuigen zijn in het Midden-Oosten ortl Britse onderdanen te evacueren. Öp het "ogenblik zijn er 86 gewónde Engelsen, Zuid-Afrikanen. Fransen. Bel gen en Nederlanders in het R.A.F.-hospi taal te Singapore. Naar verluidt wacht ook een aantal gewonden in Japanse ziekenhuizen op vervoer- Een transportvliegtuig, dat Donderdag te Singapore is aangekomen en Vrijdag weer vertrekt, zal 28 gewonden mee nemen. maar er is weinig Jioop, dat de geregelde ambulancedienst in de naaste toekomst wordt hervat. Naar wij in Den Haag vernemen, ligt het in de bedoeling om hef transport van Nederlandse oorlogsgewonden, zolang niet van de Britse luchtambulancedienst mede gebruik kan worden gemaakt, uitsluitend mei schepen te doen plaats hebben. Zoals bekend, werd bij de wetten van 13 Juli 1951 de Kinderbijslag verhqcgd. Het ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op, dat in verband hier mede de werkgevers met ingang van 1 September 1951 de loonbelasting moeten inhouden over de verhoogde bediagen. De nieuwe bedragen zullen ter kennis van dê werkgevers worden gebracht door middel van een aanvulling op de handleiding voor de werkgevers. De financiering van de verplichte ver zekering bleek in 1950 in meerdere male in het gedrang te komen en voor dit jaar wordt dan ook een tekort op de verplich. te verzekering verwacht. Dit wordt medegedeeld in het jaarverslag over 1950 van de Centrale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfondsen. Een premieverho ging zal dan ook onvermijdelijk zijn. Dal zou dan gelden voor alle ziekenfondsen wat de verplicht verzekerden betreft. De verplichte ziekenfondsverzekering is van grote sociaal-economische oe*e- kenis. Terecht wordt er naar gestreefd om de medische verzorging zo goed mo. gelijk te doen zijn tegen een door de ver zekerden op te brengen premie. Maar de verlening van hulp en verstrekking van geneesmiddelen is zeer kostbaar. Daarom is het dwingend noodzakelijk, dat er geen verkwisting plaats vindt. Om te laten zien, hoe een verzekerde niet moet handelen, ontlenen wij het volgende uit een Fragmentje, opgenomen in „Ziekenfondsnieuws." ....Daar had je dat vreselijke mens van iedere week, soms twee keer per week. „Goeiemorrege dokter, lang niet gezien, he, moet U hore, nou wou ik wel les wete,wanneer ik levertraan krijg Het kind van me mans zuster krijgt nét zo veel als-ie wil. Ze hoeft maar te kikkeren de dokter geeft 't. En U houdt me maa, van alles krap „Dare zal dat kind levertraan nodig hebben en met om werkschoenen in 't vet te zetten", „Om wat? Dat moet V in me gezicht zeaae, dan ben U met mij nog niet klaar Hou ja. dokter, U bent ook niet ieder' een, late we maar geen ruzie make wat ik zegge wou, o ja. moet U liöre ah'U 'n beetje verbandmiddelen voor mè „Maar me lieve deugd mevrouw, waar moet U dat- nu weer voor hebben Zegt U maar juffrouw, ik ben liever juf dan muf.... waar ik dat voor moet hebbeMoet U hore, met die zomerse dage gaan we kampere en dan heb ie altijd wat.dat kan U ommers niet weigere.ze schrijve zelf in de krantè dat we primmetief moete zijn". Preven tief,verbeterde de dokter uit beroepsge woonte; dat moet U maar bij Uw uitga ven rekenen, dat is gekkenwerk, daar kan ik niet aan. beginnen". „Moet U hore. geeft U dan maar recept voor die zwarte dingetjes. hoe hete die ook weero ja, norit." Waar hebt U die nóu weer voor nodig?"" Nou ziet U, Zaterdag viere we de zilvére brui toft..;. nou, en dan kejje wel nagaan, De juffrouw repte zich na de weigerina naar de krentewegers" van het zieke"? fonds „die de mensen de dood injagen door de dokters te verbieden voldoende recepten te schrijven". 'avenue Feit is echter, dat mensen als deze -i,f- f rouw het instituut van de sociaal, medisch noodzakelijke aal kering ondermijnen. ziekenfondsverzc, ANALYST De Britse ambassadeur In Teheran, Sir Francis Shepherd, en de speciale gezant van president Truman. Averell Harriman, zijn 1 rjjdagavond per vliegtuig uit de Perzische hoofdstad naar Londen ver trokken voor besprekingen met de Britse regering over de Perzische voorstellen inzake de oliekwestie. Harriman is elf dagen in Perzië ge weest- Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade te Teheran deelde mee dat Harriman twee dagen in Londen zal blijven en daarna naar de Perzische hoofdstad zal terugkeren. Hij wordt naar Engeland vergezeld door twee deskundi gen en zijn echtgenote. men door de justitie. Deze inbesiagne- zouden kunnen zijn Dit blijkt wel hier mingen werden, aldus „Door de eeuwen uit, aldus de stichting, dat in hoofdzaak trouw" door de betrokken ambtenaren de in beslag genomen stukken niets met gemotiveerd met een strafrechtelijk on derzoek wegens vermoedelijke deviezen- overtreding. In het bezwaarschrift wordt gesteld, dat de stichting aanspraak maakt op onver wijlde teruggave van stukken, omdat de inbeslagneming niet in het belang is van enig strafrechtelijk onderzoek en dus in strijd met de 'wet. Voorts wordt gesteld, dat de stichting de overtuiging heeft, dat financiële aangelegenheden te maken hebben, doch betrekking helbben op me dedelingen en richtlijnen over de actie van de stichting. Een en ander, omdat deze actie aan de huidige Nederlandse regering om politieke redenen niet wel gevallig zou zij'n. De behandeling dezer zaak zal waar schijnlijk volgende week in raadkamer van de rechtbank te 's-Hertogenbosch be ginnen. Gierende Meteors, fluitende Vampires, sierlijke zweefvliegtuigen, Harvards, Sea- otters de duizenden belangstellenden die gistermiddag naar het vliegveld Ypen- burg waren gekomen ter gelegenheid van de opening van de derde internationale luchtvaartshow Ilsy TH hebben waar voor hun geld gehad- Begunstigd door het zo zeer gehoopte goede weer hebben de zeven deelnemende landen aan deze show een staaltje gegeven van hun aviatisch kunnen dat aan menigeen kreten van be wondering ontlokte. Nadat minister Wemmers ,een openings rede had uitgesproken werden in vlot tempo de 26 programmapunten afgewerkt en nauwelijks was het formatiestunten door 5 Harvards van de Rijksluchtvaart school voorbij, of daar verschenen in de verte 27 Harvards van het commando luchtvaart opleidingen en 12 Gloster Me teors van de luchtmacht die in de lucht de letters ILSY en later de letters CLO vormden. De veteraan Willem van der Graft, die de 60 reeds gepasseerd is en meer dan 20 jaar vlieginstructeur wa« bij de Nationale Luchtvaartschool, ontbrak niet op het programma. Met zijn Pipercup haalde hij de meest vreemde capriolen uit boven het veld. Ingewijden in de vliegwereld, voor wie de stuurkolom van een Meteor geen vreemd apparaat is, schudden hjin hoofd. „Niet te geloven", zeiden zij, „dat je dat allemaal doen kunt met zo'n Pipertje". Maar Willem van der Graft deed het met zijn Pipertje, zoals ook trouwens de „Ellenhammer", bestuurd door Sylvest Jensen, het nog ..deed", al was het nauwelijks denkbaar dat dit toestelletje 41 jaar geleden „je van het" was op luchtvaartgebied. De Franse luchtmacht hieid zich even min onbetuigd. De ..Patrouille d'étampes" vertoonde een staaltje stunt- en formatie- vliegen dat menigeen de schrik op het lijf joeg. Het solostunten met de Fokker S 11 Instructor, gevlogen door Gerben Sonder- man, vormde naast het formatiestunten door een escadrille van vier Vampire straaljagers van het 71e squadron van de RAF wellicht de sensatie van de mid dag. Velen keken uiteraard met belangstel ling en we'licht een zweempje sensatie- lust uit naar het provrammanunt „Rudolf Roehlen, de vliegende mens" en het feit dat di(< nummer tot het laatst toe be waard werd. hield de spanning onder de toeschouwers er wel is. Maar Rudolf Boehlen was gisterenmiddag geen „vlie dende mens". Hjj raakte, nadat hij op 2500 meter hoogte het vliegtuig verliet, in een „vrille" en bleek niet in staat te zijn „zijn vleugels" uit te slaan. Hij zag zich toch genoodzaakt de hulp van zijn para chute in te roepen en landde daarmede, vrij ver buiten het vliegveld, op de be gane grond. Hans Walti, de amateur parachutist, bracht het er beter af. Hij daalde respec tievelijk als „vliegende bom" en door middel van een drievoudige parachute sprong behouden op Ypenburg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1