In Geneve won de Zwitser met vele minuten Belg Decock zorgde voor verrassing MEDISCHE SPORTKEURING H.C.C. I,zelf uitgeschakeld, is nog een lastige klip voor A.C.C. race m enters 9f< „Toekomstplannen kampioenschap... en Een wereld- uur-record r Tour de France 1951 r Geen wielersport voor mijn plezier Met ruim twintig min. ^oorsprong naar Parijs f' K: J ^our-traiect 28 en 29 Juli Klassementen Voor de Davis Cup Zweden—Duitsland 2—0 Alleen met een individueel advies is men gediend Hermes D.Y.S. ontvangt Rood en Wit J ZATERDAG 28 JULI 1951 Met één duw.... wèg Bartali Coppi gaf alles f De étappe Algemeen De ploegen CRICKET IN ENGELAND Warwick wint weer! VOOR WEDSTRIJD OM HET KAMPIOENSCHAP SCHAKEN PAGINA 1 Lastige klip voor H.C.C. 2 Bloemen waren voor zijn moeder Houdt de wielersport zuiver Huwelijksaanzoeken DE VIERDE TESTWED- STRIJD Opnieuw toonde Hugo Koblet zijn meesterschap Door MARTIN W. DUYZINGS GENEVE, Vrijdagavond. In La Roche-sur-Foron stonden de supporters. Een bulkend-gele Cadillac, overschaduwd door een levensgrote Zwit serse vlag en vol"estopt met geestdriftige vrienden van Seigneur Koblet, die vandaag in de laatste tijdrace van deze Tour liever niets aan liet toeval alsmede aan de wedstrijd-commissarissen wensten over te laten, üe vrienden van Koblet bedienden daar een onafzienbare rij chronometers en zo de heren wedstrijd-commissarissen zich vandaag, hier in Genève, opnieuw een jammerlijke vergissing hadden gepermitteerd (zoals destijds in Angers), zo zouden zij waarschijnlijk temidden van een lawine van Zwitserse protesten volledig zijn vergaan. Helaas: dat boeiende schouwspel werd deze karavaan bespaard. Want Hugo Koblet tussen Aix-les-Rains en Genève op wesf naar zijn vijfde etappe-overwinning nam ditmaal het zekere voor het onzekere. In een verbluffende demonstratie van overmacht mat men zijn voor sprong op zijn naaste tegenstanders ditmaal niet met seconden, doch met minuten! De eenzame jongeling in het gele leidersshirt had opnieuw de Franse en Italiaanse concurrentie gekraakt en zelfs Monsieur Goddet persoonlijk eeft vandaag op die zon-overladen slingerweg tussen Aix-les-Bains en de Hitserse grens zijn kinderlijk geloof in töch-nog-een-Frans-wonder ein- ehjk verloren. dJ*en bad be' overigens de Zwitser van- aag niet gemakkelijk gemaakt: een tijd- «Ce over niet minder dan 97 Kilometer ]ri°r vrij sterk geaccidenteerd terrein, ee« voornamelijk geschapen ten behoeve ïan voormalige krachtpatsers als Magni, ?.aptali, Geminiani en Bobet. die niet 'heet zweren bij één bepaalde, lichte Jadans en voor wie de nijdige hellingen 'hssen Aix-les-Bains fn Genève zo op het éérste oog nog minder handicaps oplever en dan voor lichte, gestyleerde flyers v»n het zeldzame genre-Koblet en Coppi Doch ziet: Deze Tour de France 1951 is niet alleen een kerkhof van favorieten zij is bovendien een sloopinrichting voor oude en afgezaagde theorieën: en ten- ^teste.'n half dozijn van deze' theorieën erd vandaag naar het hiernamaals jjefietst door een Koblet, die men in deze Tour nog nimmer zó fel, zó strijd lustig en zó onverschillig voor aile Risico's had bezig gezien. Qe behoeft het algemeen klassement, l°als men dat in Aix-les-Bains aan de ^kenbaarheid prijs gaf. slechts voor u te demen om onmiddellijk te zien, dat Hugo goblet vandaag geen overwinning nódig ad. Hij behoefde niets te riskeren Toen hij vanmiddag om halt drie als aatste van het droeve restant der eens trotse karavaan in Aix van start ging, ad hij Gino Bartali vier minuten vóór ,lch, was Geminiani twaalf minuten vóór etn gestart en had de Zwitser niets Qnders behoeven te doen dan zijn race P die van Bartali en Geminiani (nog f'eeds zijn gevaarlijkste tegenstanders) te egelen. Hij zou een gemakkelijke dag f. bad hebben, de Zwitser en hij zou nog Jjtijd ét: wel in de eerste tien van het aPpe-klassement geëindigd zijn en zijn j®'e leidersshirt zou stellig geen ogenblik u gevaar geweest zijn. Dreigend onheil Doch de Zwitser is kennelijk geen be wonderaar van Binda's eens zo befaamde defensie-tactiek. Hugo Koblet is een eer zuchtig man en het vervelende voor zijn Concurrenten is, dat hij zich zelf, nóch deze concurrenten spaart. Hij spaarde hen vooral vandaag niet ■Wie de man in het gele leidersshirt Wtamiddag in Aix-les-Bains zag starten een spurt alsof de finish slechts tien JÜometer verderop gelegen was, hij w:st ®teen, dat Koblet zich vandaag met ■®vreden zou stellen met de verdediging ratl zijn ongenaakbare positie. Hij wist jU^endien, dat er voor de Italiaanse luadra en de Franse nationale equipe ^Pnieuw een verpletterend onheil dreigde. bet onheil overtrof, naar later bleek, ;(lis de somberste verwachtingen. Louison staat is, zowel de heer Bobet als de heer Geminiani net zo dikwijls tegen de wereld te fietsen als hij maar wenst. Helaas: Jean Bidot, de Franse ploeg leider, die vandaag zowel Apo Lazarides als Rémy wegens te grote achterstand verloor, kan deze Tour niet meer over doen. Kon hij dat wel. dan had hij vandaag althans enige reden tot juichen gehad, want Barbotin bezette met „slechts" vijf minuten achterstand op Koblet vandaag de derde plaats. Stellig zou hij voor Frankrijk de tweede plaats veroverd hebben, als het noodlot hem niet geplaagd had met een lekke band, die hem ander halve minuut kostte. Doch ook zónder lekke band was Barbo tin kansloos tegen een Koblet-van-van- daag: een man, die niet alleen deze Tour de France, doch straks, eind Augustus óók nog wel een wereldkampioenschap in de benen heeft. De man, die vandaag vriend en vijand verpletterde met het zelfde verbluffende gemak, waarmee twee jaar geleden Coppi nog zijn wedstrijden ^°bet puttend uit zijn allerlaatste reser- I ®s en voor het eerst in deze Tour ver leen door de Franse journalisten en s?,'°grafen, die hem anders zo trouw op w!!5® schrede volgden, kwam 12 minuten 3 de wonderlijke Zwitser te kort. Rafaei Chiiniani verloor eveneens 12 minuten de enige man van de Franse nation ate I^uipe die vandaag met een uitstekende .Cfde plaats de nationale eer re"óe. d® [jbge Barbotin, kan het woord „Bidot t,.®t meer horen zonder er prompt kouue bngen van te krijgen. De tijdrace van vandaag heeft er bamelijk toe bijgedragen de Franse experts eindelijk duidelijk te maken, c*at zij van de eerste de beste dag af Jh deze Tour op het verkeerde paard hebben gegokt. Alles wat Louison ®°bet in deze Tour nog heeft gepres teerd en tenminste drie kwart van J^at de brave Rafaël Geminiani tot nu toe heeft bereikt, hebben Bidot's paradepaarden te danken aan deze f°hge. dienstwillige dienaar, die, na al h®t beulenwerk, dat hij tussen Metz h Genève al verrichtte, nog steeds in I pAR'JS -Snecomlv-Rotwrt oi/lns Nangls"" Ravitaiiterjoq Rout. Berg iTroyvs *RANKR'JK 'sChanHoci-Sem* 197KM. 317 11 iD'JON Dole .Ar bots C.deto faucille 1323 m i GEWtV Vréóg het aan Gino Bartali De oude campionissimo is in deze Taur nog geen dag goed geluimd van zijn fiats geklommen, doch wat hij vanmiddag op het middenterrein van het Stade de Frontenex aan onvriendelijkheden ver toonde, overtreft wel uw stoutste ver wachtingen. Men offreerde de oude G no vriendelijk een banaan. Hij mikte deze woedend naar de tribune Men hield hem een microfoon onder de neus: hij liep zowel de reporter als diens apparatuur vloekend ondersteboven. Men bezorgde hem een fles vol koele drank: hij sloeg de fles op het stuur van zijn fiets aan stukken!.... ,,11 grande campione" was kennelijk beledigd. Want wat hem vandaag tussen Aix-les-Bains en Genève overkwam, was voor „II grande campione" een volkomen nieuwe ervaring: hij werd door de vier minuten later gestarte Kfoblet ingelopen en toen de Italiaan vervolgens, alles gevend, moeite deed, om in de buurt van het Zwitserse achterwiel te blijven, toen.... gaf Koblet, zonder om te zien, slechts één duwtje méér en kreeg de Italiaan plotse ling het zure gevoel alsof hij in al die jaren een paar essentiële dingen be treffende de wielersport vergeten had uit zijn hoofd te leren. Het is waór: de oude campionissimo had zich, drijvend op zijn onblusbare eer zucht, op prijzenswaardige manier ver dedigd tegen het geweld, dat achter hem de Zwitser had ontketend. Vele kilometers lang was hij er in geslaagd de Zwitser achter zich te houden en zó hard was ook de Italiaan gegaan, dat hij de Span jaard Ruiz al spoedig te pakken had en dat hij langzamerhand de nog eerder gestarte Bobet al begon te naderen. Doch toen gaf Koblet Bartali ineens de genade slag en kwam hij ook, even over de Zwit sers grens, over de brave Rafaël Gemi niani heen, die van dat ogenblik af niet meer in sprookjes zal kunnen geloven. En intussen hadden zelfs de Zwitserse toeschouwers, die het halve Zwitserse bondsleger hadden laten arriveren om de weg voor Koblet vrij te houden nog even aan de komende overwinning van hun fa voriet getwijfeld. Want Koblet was vandaag de enige niet, die alles gaf en alles riskeerde voor deze overwinning. Er waren er méér en onder hen was niemand minder dan Fausto Coppi. Het was nog steeds de Coppi-uit-de- grote-dagen niet, die vanmorgen in Aix- les-Bains van start ging. Doch het was v/èl een Coppi, die bitter en nüdig re vanche zocht voor de nederlagen, in deze Tour geleden: een Coppi ook, die zich zelf telkens weer opzwiepte, die moedig en hard door drie, vier korte inzinkin gen heen beet en die tenslotte hier in Genève arriveerde met een tUd (2.47.13), die verbluffend veel beter was dan die van de vele lieden, die voor hem de finish waren gepasseerd. Men had op dat ogenblik nog maar wei nig houvast. Koblet was toen nog pas halfweg en men kon slechts raden, wat de Zwitser, die zijn eerste vijftig kilometer niet een fantastisch moyenne gereden had. er in de tweede helft van zou maken. En de Italiaanse journalisten holden al bedrijvig naar de telefoons om het vader land te melden, dat Coppi stellig dicht in de buurt van Koblet zou eindigen toen., geen minuut later de Belgische outsider Decock met een tijd, die drie minuten korter lag dan die van Coppi binnen- kwam. Het was zowel voor Coppi als voor de Italiaanse journalisten een bijzonder kou de douche, doch vervolgens ging men met vereende krachten zitten hopen op een al- les-overtreffende prestatie van Fiorenzo Magni, die onderweg zowel de Belg De- mulder als de Luxemburger Diederioh voorbij was gegaan en die ook de nuch tere toeschouwer de indruk gaf dat hij, ter wille van het vaderland, druk doende was om de beste tijdrace van zijn leven te rijden. Vermoedelijk reed iflagni inderdaad nimmer beter in een tijdrace, doch óók hij kwam bij de kleine Belg nog altijd een minuut te kort en toen daarna ook Frankrijk's beste man, Barbotin, met zestien seconden door de Belg geslagen werd, tóen begon het langzamerhand tot de Zwitserse massa door te drin gen, dat Decock een verbluffende pre statie geleverd moest hebben en dat de kleine man vandaag wellicht voor de Grote Surprise van deze Tour had ge zorgd. De enige, die er niet aan geloofde, was Decock persoonlijk. „Ik heb helemaal niet zo bijzonder gereden", zei de Vlaming, „en als ik niettemin tot nu toe de beste tijd van het gezelschap heb gemaakt, dan moet straks Koblet tenminste twee minu ten sneller zijn!" De Belg vergiste zich alléén in het aan tal Het waren geen twéé minuten, het wa ren er vijf! En terwijl Koblet zich leeggereden liet uitdrijven op de sintclbaan van het Stade de Frontenex, zo lang mogelijk uit de handen blijvend van de opgewonden menigte, die voor de grote tribune ge reed stond om hem van de ene huldi ging naar de andere te sleuren kon men zien, dat voor het eerst in deze Tour de Zwitser tegen de grens van zijn vermo gens had aangereden. „Nog één zo'n tijdrit", zei Alfredo Bln- da, die op het middenterrein de aankomst van Koblet gadesloeg, „en hij hTeft zTch zo leeggereden, dat hij door een goede ploeg te kraken valt". Helaas voor Signor Binda: Er rest ons geen tijdrit meer in deze Tour de France Er resten ons nog slechts twee ritten on weg naar het Pare des Princes. En als ge Maandag op deze pagina zult moeten lezen, dat Hugo Koblet tus sen Genève en Parijs zijn gele trui tóch nog heeft verspeeld, dan is daarmee ook oe allerlaatste van alle grangrbare Tour- théorieën roemloos overleden! De uitslag van de 22e etappe, de tijd rit van Aix-les-Bains naar Genève (97 km.), luidt: 1 Koblet (Zwits.) 2-39.45 (met bonifi catie: 2.38.451; 2 Decock (Belg.) 2.4435 (met bonificatie 2.44.05); 3 Barbotin (Fr) 2.44.44; 4 Magni (It.) 2.45.28; 5 Ockers (B.) 2.46.10; 6 Coppi (It.) 2.47-13; 7 Bar tali (It.) 2.47.50; 8 Lauredi (Fr.) 2.47.52; 9 Lucien Lazarides (Fr.) 2.50.18; 10 Mor- van (West Zuid West) 2,51.11; 11 Mirando (Oost Zuid Oost) 2.51.18; 12 Diederich (Lux.) 2.51.42; 13 Geminiani (Fr.) en Bia- gioni (It.) 2.51.43; 15 Bauvin (Oost Zu.id Oost) 2.51.55; 16 L. Weilenmann (Zwits.) 2.52.20; 17 Bobet (Fr.) 2.52.33; 18 Cogan (West Zuid West) 2.52.41; 19 Dotto (Oost Zuid Oost) 2.52.46; 20 B. Ruiz (Sp.) 2-52.52 Het algemeen klasement luidt na de 22e etappe: 1 Koblet (Zwits.) 126.02.51; 2 Geminiani (Fr.) 126.24.51; 3 Lucien Lazarides (Fr.) 126.27.07 4 Bartali (It.) 126.32.00; 5 Ockers (B.) 126.25.40; 6 Barbotin (Fr.) 126.39.31! 7 Magni (It.) 126.44.15; 8 Bauvin (Oost Zuid Oost) 126.48.44; 9 Bernardo Ruiz (Sp.) 126.48.46; 10 Coppi (It.) 126.49.42; 11 Lauredi (Fr.) 127.00.10; 12 Diederich (Lux.) 127.02-20; 13 Demulder (B.) 127.07.09; 14 Van Ende (B.) J27.10.09; 15 Biagioni (It.) 127.11.43; 16 Meunier (West Zuid West) 127.16.27; 17 Decock (B.) 127.16.52; 18 Cogan (West Zuid West) 127.18.21; 19 Verschueren (B127.19 27; 20 Bobet (Fr.) 127.27.00. Het algemeen .ploegenklassement luidt na de 22ste etappe: 1 Frankrijk 378.01.49; 2 België 378.52.48; 3 Italië 379.19.50; 4 Oost Zuid Oost 380.03.43 5 West Zu,id West 38015.36; 6 Zwitserland 380.45-22; 7 Spanje 382.40.46; 8 lie de France 283.26.11; 9 Parijs 384.00.56. In het ploegenklassement van de tijd rit was eerste Italië (Magni, Coppi, Bar tali) met 8.20.31. Laatste was Parijs met 8.59.15. Ditmaal heeft Von Cramm zijn huzaren stuk niet kunnen herhalen en men had dat eerlijk gezegd ook niet van hem ver wacht. Zweden geldt immers wel als het sterkste tennis-Iand van Europa en be vestigde dit duideltfk in het eerste deel van de finale van de Europese zone voor de Davis Cup. Na de twee eerste enkel spelen leiden de Scandinaviërs met 2—0. Bergelin sloegVon Cramm in drie sets £~iv. T T~ en Davidsson gaf tegen Buchholz ook geen set prijs 6-2 6-1 6-4. FuVifolzVrzal"zwertZege van Ber?elin °P BucMiolz zal Zweden deze finale wel winnen. We moeten heel kort ziin maar moffen met onvermeld laten dat Warwick we- derom heeft gewonnen en het alweer in twee dagen af kon. Somerset was 't kind van de rekening. 1 5 De uitslagen luiden: Derby 240 en 268/5 wint van Kent 191 en lol; Northamps "76 en 191 draw met Lancashire 358 van Essex Gloucester 297 en 133/1 wint van Essex 243 en 183; Middlesex 478/4 draw met Hampshire 256 en 287/; Warwick 397/9 wint van Somerset 173 en 102 (weer de bowlery); Sussex 207 en 174 verliest van Glamorgan 303 en 80/1; Leicester 263 en 338/3 draw met Surrey 377/5- Notts 300 en 280 verliest van Worcester 450/9 en 133/1. Aan de voorwedstrijd om het kam pioenschap schaken, welke van 1325 Augustus a.s. te Amsterdam wordt ge houden, zal worden deelgenomen door de volgende 13 spelers: Bunt, Croes (van de West-Indische Schaakbond) Van Steenis, Karper, Orbaan Bouwmeester. Stumpers, Vinken, Baren- dregt, Van Donk, Seewald, Van Ooster- wijk Bruin en Op 't Einde. De vijf hoogste geplaatsten uit deze wedstrijd zullen in 1952 met de 7 vrij gestelde spelers (Euwe. Prins, Van den Berg, Van Scheltinga, Cortlever, Donner en Kramer) spelen om het kampioen schap van Nederland. De voorwedstrijd' vindt plaats in het Amsterdamse Schaakhuis. Op Maandag 30 Juli zal in het Olym pisch Stadion een 75 km-wedstrijd wor den gereden tussen Bijster, Stakenburg, Matena, Domhof, Grift. Meester, Storm, Vooren en Tholen. De sportcommissie van de N.W.U. zul daarna uitmaken, wie van deze renners mogen deelnemen aan de Ned. stayers-kampioenschappen die op 12 Augustus te Amsterdam, worden verreden en waarvoor Pronk, Bakker en De Best reeds zijn geplaatst. Van onze medische medetverker) „Ken U zelf" was een bron van wijsheid in de klassieke wereld. Voor de gezondheid is dit ook nog i nonze tijd een eerste eis, die helaas vaak onvoldoende begrepen wordt. Geregeld komt men mensen tegen, die het niet aandurven zichzelf te leren kennen, noch op moreel gebied om verantwoording voor zichzelf af te leggen van hun daden noch om zich te bezinnen op buiten de morele sfeer liggende lichamelijke gedragingen. De mens voelt zich verantwoorde lijk voor zijn handelen maar ook merkwaardigerwijs voor zijn ziekte. Omdat ziekte meer aanspreekt dan gezondheid, voelt hij de verantwoordelijkheid voor de laatste toch minder direct. Zonder hier dieper op in te gaan, kun nen we als één van de dingen, waarbij de mens zich deze verantwoordelijkheid t.a.v. zijn gezondheid bewust wordt, aan wijzen de vraag, of hij al dan niet aan sport zal doen. De beantwoording van deze vraag is ingewikkelder dan men zich wellicht denkt; want aan algemeen heden heeft men niets en alleen met een individueel advies is men gediend. Wij weten allen, dat golfspelen meer een sport voor de gevorderde leeftijd is en race-roeien meer voor jongeren be stemd. Waar -het bij de gestelde vraag echter om gaat is, of mijnheer A. op 23 jaar met zijn speciale sporttraining en bepaalde lichaamsbouw op de korte of de lange baan in een wedstrijd kan uit- (Van onze cricketmedewerker). Naar mate de competities vorderen, neemt ook de spanning in beide eerste klas afdelingen toe. Belangrijke beslissingen zijn op komst en de dag van morgen, Zondag 29 Juli, wordt er o.m. één van! De even fraaie als onverwachte overwinning van Rood en Wit op HCC I, heeft het eerste elftal van de Haagse Cricket Club practisch voor de titel van landskampioen uitgeschakeld, hetgeen niet inhoudt dat HCC I niet in staat geacht kan worden om a.s. Zondag van ACC te winnen! Beide elftallen zijn aan elkaar gewaagd; misschien heeft ACC een iets betere aan val, doch aan de andere kant kan HCC 1 op geschoólder batsmen bogen en Gallois, Sillevis en Van der Luur b.v. hebben nog zelden of nooit tegen ACC gefaald. Ook het vangen van HCC 1 is constanter dan dat van de Amsterdammers en voor al aanvoerder Gallois op silly mid-off, kan aan een match een totale wending geven. HCC 1 zal de steun van A. de Beus voor een paar matches missen, doch u.it het derde elftal zijn voldoende reser ves te putten; en niet vroeg genoeg kan men de jeugd een kans geven zich in hoger cricket te bekwamen. De naaste concurrent van ACC trekt naar Amstelveen om VRA, de leiders van afdeling B, te bestrijden. Een lastig te omzeilen klip voor HCC 2, daar VRA een Duidelijker dan het uitvoerigste verslag kan doen, tonen de nuchtere cijfers, de tijderi, opgenomen op vier tijdstippen van de race tussen Aix-les-Bains en Genève van de tien eerste aankomenden, de gang van zaken en ziet men ook nauwkeurig, dat enkele renners reeds in de eerste kilometers te hoog hebben gegrepen. Na 5 kilometer sec. 1 Koblet 2 Barbotin op 10 3 Lauredi 10 4Deprez 16 5 Meunier 18 6 Coppi ia 7 Verschueren 21 8 Decock21 9 Geminiani 22 10 Bauvin 22 (31e was toen Magni op 45 sec., Bartali op 56 Na 35 kilometer 1 Koblet 41e sec.). 2 Lauredi 3 Decock 4. Ockers 5 Barbotin 6 Bauvin 7 Coppi 8 Sommer 9 Magni 10 Geminiani (Bartali was 13e op 4.02). sec. op 1.43 1.52 2.02 2.07 2.35 3 3.21 3.23 3.40 toen Na 63 kilometer Na 97 kilometer sec. sec. 1 Koblet 1 Koblet 2 Decock op 2.45 2 Decock op 4.50 3 Bariaotin 3.30 3 Barbotin 4.59 4 Lauredi 4.— 4Magni 5.43 5 Ockers 4.10 5 Ockers 6.25 6 Magni 5.15 6 Coppi 7.28 5.15 7 Bartali 8.05 7 Coppi 8.07 8 Lauredi 8 Bartali 5.50 9Luc. 9 Mirando 6.45 Lazarides 10.33 10 Sommer 7.— 10 Morvan 11.26 krachtig battingteam bezit. VRA zal nti moeten bewijzen, dat ook een flinke score tegen een A-klasser gemaakt kan worden, want falen de Amsterdammers wederom, zoals indertijd tegen ACC, dan blijft er weinig recht van spreken over voor een eventuele promotie naar de A-klasse in 1952. De veel sterkere aanval van HCC 2 zal in deze ontmoeting wel zorgen dat de punten mee naar Den Haag genomen worden. VOC krijgt een kans op revanche voor de indertijd tegen Haarlem op Schiebroek geleden nederlaag, temeer daar het Haar lem-elftal geheel uit vorm is en het bat ten vooral teleur blijft stellen, al is dit onderdeel van VOC nu ook niet direct hartverheffend. Hier zal het hoogste lied wel door de bowlers gezongen worden! Daar Excelsior vrij is en Sparta even eens, heeft Hermes-DVS het rijk alleen te Schiedam en heel wat kijkers uit Rotter dam zullen naar de Damlaan optrekken, om Rood en Wit in actie te zien. Weet ook Rood en Wit de ontmoeting tegen Hermes te winnen, dan is de derde plaats zo goed als zeker voor de Haarlemmers in de eindstand weggelegd. Kampong moet van PW weten te ivin- nen, wil het straks nog van een draaglijk seizoen gewag kunnen maken, terwijl we HBS, mits volledig, de beste kansen tegen VVV te Amsterdam geven. De standen op het ugenlblik luiden: komen. Een foutieve beslissing kan lei den tot een scheur in borstvlies en long. waardoor lucht in de pleuraholte stroomt en een long wordt aangedaan. Het advies, welke tak van sport bet meest past bij de gezondheidstoestand, is het best te geven door de huisari s. Echter zoals bij zovele onderdelen op allerlei gebied van de geneeskunde, komt ook hier specialisatie, of misschien juister gezegd aandachtsconcentratie, aan te pas. Want het geven van advies inzake sportvragen, kan gedetailleerder geschieden, naarmate men er zich op bezonnen en speciale apparaturen ter beschikking heeft. Toch is bijzondere kennis niet de bijzondere stimulans ge weest voor de bureaux der medische sportkeuring. Gezien het principe in de geneeskun dige wereld, da^^^Kt op scheiding van behandeling en cöhtróle of keuring, waardoor het vertrouwen in de behan delende arts niet in gevaar gebracht kan worden, is de keuring, die sommige sportverenigingen terecht meer en meer van haar leden eisen, niet door de huis arts mogelijk. Dit heeft animerend ge werkt op de bureaux voor medische sportkeuring, waarvan er ongeveer 100 in ons land bestaan. Meer dan 60.000 keuringen worden er per jaar verricht, waarvan een vijfde deel bij vrouwen en meisjes. Meer dan de helft van het aantal keu ringen betreft het voetballen en toch is het percentage voetballers, dat me disch gekeurd is, lang niet het hoogste. Dit ziet men direct in als men bedenkt, dat er ongeveer een kwart millioen voet ballers in ons land zijn. Bij de georganiseerde motorsport zien we het hoogste percentage gekeurde sportlui; doch hier gaat het om slechts kleine getallen. Toch is het percentage van de gekeur de voetballers hoog, als men dit verge lijkt met de -georganiseerde turnsport, door bijna 200.000 personen -beoefend. Hier wordt ongeveer 1 pet. gekeurd, maar het turnen is een sport, die uit stekend te doseren valt en daarmee min der riskant is. Voor wedstrijd-turnen is de keuring natuurlijk wel aangewezen. Voor het zwemmen wordt het belang van een keuring door velen wel inge zien. doch een percentage is practisch niet te geven, of men moet zich oo-k hier tot de georganiseerde sport beperken. Bij het schoolzwemmen is de keuring abso luut noodzakelijk, omdat de school hier een verantwoording op zich neemt. Te recht wordt op vele plaatsen de school arts daarbij ingeschakeld. De betekenis van dit preventieve werk blijkt misschien het duidelijkst uit de resultaten: slechts 90 pet. wordt ml. di rect goedgekeurd ;dus bij 1 op de 10 sportgegadigden liggen problemen. Wij kunnen daaruit concluderen, dat de mens soms niet zo gezond is als hij denkt of wil zijn; maar ook dat gezond heid een relatief -begrip is, dat evengoed bestudeerd moet worden als ziekte. Ie Klas A: Wit ACC HCC 2 Rood en HCC 1 Hermes-DVS Haarlem - VOC VRA HBS PW VVV Excelsior Sparta Kampong Quick N. 8 9 9 9 9 9 8 le Klas B: 8 8 6 7 10 9 8 9 1 1 1 0 1 4 2 0 1 1 3 3 4 6 7 1 2 2 3 5 3 5 8 13 14 11 10 9 6 1 18 11 7 8 9 8 4 2 1.63 1.56 1.22 1.11 1.00 0.67 0.13 1.63 1.38 1.17 1.14 0.90 0.89 0.50 0.22 p. W. heeft 2, HBS en VW 1 verregen de wedstrijd. GENEVE, Vrijdagavond. Er stonden zoals gisteren in Aix-les-Bains vier vers-geverfde schoon- heidskomnginnen aan de timsh in het Stade de Frontenex. Zij bewaakten een wagonlading kostbare bloemen; zij glimlachten, meer simpel dan koninklijk m de filmcamera s en zij onderhielden zieli intussen met de burgemeester van Geneve die, namens het stadsbestuur, een bovenmaatse beker had laten aanrukken, teneinde daarmee Hugo Koblet, de held van deze Tour, te huldigen. Het werd daar, aan de eindstreep in het Stade de Frontenex, een hul- digmg, alsof de etappe Geneye-Dijon en Dijon-Parijs, die ons nog te wach ten staan, met meer zijn dan n onnozele en eigenlijk totaal overbodige for maliteit; en het moet voor de Franse leden van deze Tour-karavaan wel een tikje zuur zijn geweest te zien, hoe 30.000 Zwitsers hier met Kohlet's gele trui.en de Tour de France aan de haal gingen, alsof ze er sedert de vorige eeuw ai patent op hadden. BloemenMicrofoonsCamera's.I komen t,.. i„ Redevoeringen.... Een ere-ronde.Eén I stelt moeder KnhTèt" T f, nm t W°r' eindeloze ovatie van het publiek, dat door'"- w ™?f<3,er KobIet' vergeefs om tussen het dolle heen was en dat later, in de stad, de meest ingewikkelde verkeers opstopping creëerde sedert de Volken bond....: doch er was een moment en dat momen-t kwam ai gauw dat de jonge, blonde man in de gele leiderstrui, die waarachtig wel weet, wat hij aan het publiek verschuldigd is, op de tribune van het kleine, intieme stadion een be kend gezicht ontdekte: het gezicht van zijn moeder. Een klein, eenvoudig mensje, met vriendelijke, trots-blinkende ogen' achter een donkergerande bril. Men had moeder Koblet een plaats op de eretribune gegeven. Daar had zij de triomfantelijke aankomst van haar zoon kunnen zien en de ovatie van het publiek was over baar heengegaan als een vloed golf: en gelukkig had niemand gezten. hoe zij toen terwijl haar zoon een van zijn grootste overwinningen van zijn wielersport-carrière vierde zenuw achtig" in haar tasje had gegraaid omdat zij, héél even, haar ontroering niet be dwingen kon. En dan gaat het met moeder Koblet, zoals dat zo dikwijls gaat. Men heeft haar' op de eretribune geplant en daar heeft óe haast hysterische menigte bij haar zoon te komen. Dan geeft zij het op. toch wat buiten adem, tóch wat teleur- 8emte+1f' tóch wat eenzaam.... totdat dan Hugo Koblet zijn zóveelste ereronde rijdend in een vers geel shirt en met een kostbare bloemruiker rij voor nj de tribunes afspeurt en zijn moeder ontdekt. Dan laat Hugo Koblet verder het pubhek wachten. Dan vergeet bi! de Tour de France, de schoonheidskoninginnen <ie camera's, de microfoons en zelfs de burgemeester. Hugo Koblet onderbreekt zijn ereronde, loopt zonder enige pose naar de tribune toe en geeft óe bloernen, waarmes men hem daarjuist eerde, met een uiterst charmant gebaar aan zijn moeder. En véél meer dan het verbazingwekken de moyenne van ruim 37 kilometer per uur tussen Aix-les-Bains en Genève tekende dót gebaar de man Een uur later, in zijn kamer op de eerste étage van Hotel Du Lac aan de Place du Rhöne heeft de verslaggever dan een kort onderhoud met de man, die op het punt staat nu ook de Ronde van Frankrijk te winnen, zoals hij een eenzame en een outsider toen verleden jaar de Ronde van Italië won. Met heeft hem in zijn roadster af-1 men haar temidden van de feestroes voL geladen met prachtige bloemen door j het overvolle stadscentrum naar het hotel gereden; en op de Place du Rhóne staan vele honderden, die het ene spreekkoor na het andere aanheffen ter ere van hun favoriet. En dan klinkt het wat zonderling, als men Koblet rustig en glimlachend hoort zeggen: „Het is Waar. ik heb de wieler sport nooit voor mijn plezier Deoefend. De enige tak van sport, waarin ik werke lijk plezier heb is de skisport. Maar ik zal deze winter nu ik tal van 'bam- eóntracten moet nakomen vermoedelijk wel weinig tijd krijgen om de skisport te beoefenen. Bovendien raadt iêdereen het mij af: ik heb namelijk al eens met skiën een been gebroken". Het is een uiterst krasse verklaring voor een pas 26-jarige jongeman, die in twee jaar tijds de complete West- Europese wielersportwereld veroverd heeft en die alles en iedereen achter zich heeft gelaten: zijn Zwitserse rivaal, Fer dinand Kübler, de Italiaanse camp'o- niss-imi, de beroemde Franse cracks, die hem vóór de start van deze Tour nauwe lijks vreesden. „Neen", zegt Koblet. „Ik ben niet zo I maar toevallig in de wielersport ver zeild geraakt. Ik heb de wielersport on middellijk gezien als een beroep, waarin men als men succes heeft veel geld kan verdienen. Dat is het enige wat ik wilde: veel geld verdienen. De rest komt dan vanzelf....". „De rest?", vraagt de reporter. „Ik bedoel dit, zegt Koblet. „Als men eenmaal in de wielersport zit en men boekt succes, dan komt de eerzucht vanzelf. Men zegt van mij, dat ik een slecht zakenman ben en dat zal wel zo zijn. Ik ben er van overtuigd dat men zo men maar handig is ln de wielersport evenveel geld kan verdienen zonder dat men er telkens weer top prestaties voor moet leveren. Maar ik kan niet anders I De beroepsrenner heeft vind ik een paar verpach tingen ten opzichte van zijn publiek. Déze verplichting b.v.: hij moet trach ten de sport, waaraan zijn beroep nu eenmaal gekoppeld ia, zo zuiver moge lijk te houden. Hij moet bovendien trachten het publiek het beste te geven, wat hij te geven heeft....". Neen, Hugo Koblet is zeker met een zakenman van het formaat van Ferhi Kübler. Doch hij strijdt met open fizief. Hij beoefent zijn sport op eerlijke, door zichtige wijze. Hij heeft voor niemand iets te verbergen. Hij iskortom, een der weinige gentlemen, die tegenwoordig nog in de internationale wielersport wereld rondlopen. Dat laatste heeft stellig bijgedragen tot de enorme populariteit, waarop de man uit Zürich niet alleen in Zwitserland, doch ook in Frankrijk en Italië bogen kan. Koblet is niet bang van deze populari teit Hij -voelt er zich tegen opgewassen. En hij moet wel sterk in zijn schoenen staan, deze jonge, blonde Zwitser, nu nij door deze populariteit dag-in-dag-uit wordt achtervolgd. Achtervolgd? Het is nauwelijks overdreven. De Zwit ser ontvangt dagelijks kilogrammen post en hoewel hij iedere gelegenheid te baat neemt om de mensen duidelijk te maken dat hij verloofd is. bevat deze post wel een half dozijn huwelijksaanzoeken per dag. z-witserse, Duitse en Italiaanse film maatschappijen hebben de man met het gele leidersshirt el een filmcontract aan geboden. dat hij afwimpelde met de woor den: voorlopig voel ik mij op de fiets nog beter thuis dan in de filmstudio I Zo gaat Koblet glimlachend, doch onbewogen, ïtjn eigen weg. En als men hem vraagt wat z(jii toekomstplannen zijn, dan heeft hij geen geheimen. Een wereldkampioen schap en danmisschien het be roemde uurrecord van Fausto Coppi Niemand gelukkiger dan de man, die volop in zjjn eigen kansen en in z(jn toekomst gelooft i Onder glorieus zomerweer is gistermor gen to Leeds de vierde testwedstrijd tus sen Engeland en Zuid-Afrika begonnen. Een zeer belangrijke, omdat bij de stand 2—1 in haar nadeel, Zuid-Afrika minstens een draw moet forceren om een kans te behouden, terwijl Engeland bij winst oe serie op haar naam weel te brengen. De belangstelling wae zeer groot; het wicket perfect met een zeer snel uit-veld. Nourse was de gelukkige de toss te winnen en hij koos natuurlijk batten. Be gonnen werd mei Rowan en Walte op de fastbowlers en Bailey en Bedser. Rowan wist op de eerste bal te scoren en tosn ging het 't eerste uur rustig: defensief fielden, kalm scoren. Op 40 kreeg Bedser Waite l.b.w. voor 13, maar daarna kregen de batsmen Rowan en Rijneveld de over hand en de score rees tot 150 zonder wicketverlles. Toen kwam de nieuwe bal met het doel de fasters een kans te geven scheiding teweeg te brengen tussen het openings duo, dat reeds over de 100 runs tezaam gescoord had. Aanvankelijk gelukte dit echter niet. Eenmaal reageerde Brennan te laat, wat hem het wicket van Rowan (run-out) kostte. Het werd half zes eer een tweede wicket viel en Van Rijneveld kon gaan, door Hilton op eigen bowlen gevangen voor een meesterlijke 83; 40/1—238/2, aen score van 198 voor het tweede wicket: een nieuw testrecord was gevestigd. Rowan zag inmiddels kans zijn lOOOs.e testrun en zijn eerste testcentury tegen Engèland te scoren, om even later ook nog zijn elgen hoogste testserie 156 te verbeteren. Met Nourse steeg de score tot 267, toen deze op 13 l.b.w. ging: 267/3. Met Cheethan* werd de tijd uitgespeeld en Zuid-Afrika eindigde de eerste dag op 282/3. Rowan had heel de dag gebat en bleef met 160 en Cheetham met 7 n o. Geen slechte start. Tweede dag Aan het eind van de eerste dag ging het een tikkeltje regenen, maar het zette gelukkig niet door, zodat het wicket de tweede morgen nog geheel in het voordeel was van de Batsmen. Toch zou Berder reeds in zijn eerste over succes boeken en Cheetham gebowld krijgen voor 7, dus zonder een run toegevoegd te heb ben. Maar daar moesten ze het weer een tijdje mee doen, want de jonge McLean had voor Hilton nu eens helemaal geen respect en scoorde in vlot tempo maar liefst 10 viertjes, zodat de score met kranige sprongen omlaag ging. Rowan was weer goed op dreef, alleen op 199 werd het wat benauwd en het duurde 17 minuten eer hij op de 200 kwam. Bij lunchtijd was de score opgelopen tot 380 voor 4 en waren McLean 55 en Ro wan 203 n. o. Na de lunch kwam er een tijd van slaan en runnen en dat was echt iets voor McLean die er eerst een zes uitsloeg en toen te overmoedig werd en zich op 67 uit runde, de 400 was inmiddels gepas seerd. Mansell de new-comer toonde he lemaal geen ontzag en in een minimum van tijd had hij er 48 uitgehaald en stond Z.-Afrika er met 469/5 zeer sterk op. Nourse egaliseerde met 231 n. o. de hoog ste score van een Zuid-Afrikaan ooit in een test gehaald (Nourse tegen Australië in Johannesburg). Zonder verlies ging de 500 op. Toen ging Mansell op 90 run out: een pracht- inning en toen was het eindelijk de beurt van Rowan voor 236; de hoogste serie ooit door een Z.-Afrikaan in een test gescoord. Daarna was het spoedig gebeurd. Op 538 kwam het eind. Ook dit is een record, want nooit tevoren scoorde Zuid-Afrika in een testwedstrijd zulk een hoog totaal. Bowlingcijfer: Bedser 2/113, Brown 3/107, Tattersall 1/83, Hilton 3/167. En toen moest Engeland nog een uur batten. Hut ton en Lowson speelden op zeer goed bowlen, speciaal van McCarthy. Met zijn totaal op 6 werd Hutton gemist door Man sell en het totaal werd tenslote 37/0.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5