Cuyk zorgde voor zon, Nijmegen voor daverende ontvangst Tante Mie (180 pond) bedolf haar echtgenoot Nieuw Godshuis in um Beroemde vrouwen over de vrouw HOEDEN VAN ST AALWOL WANNEER IS AFTREK NIET TOEGESTAAN? Woningbouw dreigt te stagneren Bij de Vierdaagse dat s°ms dit... maar bij shag NIJMEEGSE VIERDAAGSE altijd Een incident „IK BEN GEEN AGITATOR" Premiën van lijfrente Ir Nix helpt de bisschop kerken bouwen S gATEKDAG 28 JULI 1951 PAGINA 6 het blauwe pakje dat 9 van de 10 rollers eisen Een stad ontvangt l)e Finish NEDERLANDER IN TAND JONG PRIOK GEDOOD Indonesische commissaris naar Suriname Hartelijke ontvangst in Cuyk In Cuyk lag de brug van het tweede regiment genietroepen om Brabant me; Limburg aan de overzijde van de Maas te verbinden. Om tien uur ging die brug dicht, begon de veerman op halve kracht te varen en zette burgemeester Louis Jansen zo'n gastheer! de zon aan. terwijl het nieuwe tamboerkorps (een ge schenk van de burgerij aan de harmonie „St. Jozef") meteen gelegenheid kreeg om een roffeltje weg te geven. Zo'n roffeltje, en het aardige was, dat het hele coips een soort pendeldienst opende van de grens der gemeente tot aan het oude raad - huis, waarbij telkens nieuwe groepen wan delaars werden afgehaald. Nauwelijks had Goed doordacht NEDERLANDSE BOTER NIET MEER GOEDKOPER IN DUITSLAND EEN ARREST VAN DE HOGE RAAD Hoed van staalwol van Achille De productie van ruim 21.000 nieuwe woningen in de eerste vijf maanden van dit jaar mag er zijnNemen wij hierbij in aanmerking, dat gedurende de gun- j stigste bouwperiode van het jaar nag i een zó groot aantal woningen in uit- voering is, dat in de eerstkomende j maanden een progressief stijgende pre- ductie mag worden verwacht, dan zal ook geheel 1951 zeker tot de goede jareo i mogen worden gerekend ten aanzien van de schepping van nieuwe woon ruimte. Wanneer wij nu aandacht schenken rsn het geringe aantal woningen, waar mee gedurende de eerste vijf maanden v n dit jaar een aanvang is gemaakx, n behoefde dit feit op zichzelf niet verontrustend te zijn, daar het een ge volg is van de rigoureus doorgevoerde ge&dkeuringsstop. Weliswaar speelt te gelijk de investeringsbeperking haar spelletje mee, dat tengevolge van de gestegen bouwprijzen een belangrijker invloed op het eindresultaat zal hebben dan aanvankelijk werd voorzien. Doch indien andere moeilijkheden niet waren opgedoemd, zou men van 1952 toch oor. nog een bevredigende productie hebben mogen verwachten. Wij vrezen echter voor dat jaar, en voor dat niet alleen, veel erger dingen. De woningbouw dreigt nl. volkomen vast te lopen, indien niet tijdig een aantal maatregelen wordt genomen, welke voor de huidige regering, die op velerlei gebied met de brokstuk ken van haar eigen beleid en van die harer voorgangsters zit te kijken, minder pleizierig zullen zijn. Dat de toekomst voor de woningbouw er somber uitziet, heeft niemand min der dan de huidige minister van We deropbouw en Volkshuisvesting onlangs te Groningen zelf verklaard (zie 't des betreffende bericht in onze editie van 14 Juli jl.). Men mag van deZe bewinds man, die altijd nog wel ergens de zon zijde weet te vinden, een zo ernstige Uitspraak niet verwachten, als de zaak er niet vrij hopeloos voor zou staan. De reden van 's ministers pessimisme !s hoofdzakelijk te zoeken in de krappe kapitaalmarkt, waardoor de gemeenten er maar niet in kunnen slagen leningen te verkrijgen voor eensdeels de conso lidatie van de inmiddels tot 800 mil- lioen opgelopen kortlopende credieten en anderdeels voor nieuwe kapitaals uitgaven, b.v. voor woningbouw. Enige tijd geleden heeft de regering via de Colleges van Gedeputeerde Sta ten er op aangedrongen, dat de lagers publiekrechtelijke lichamen geen kapi taalsuitgaven meer zouden doen, wan neer zij er van tevoren niet van ver zekerd waren, dat zij tot de financiering daarvan, tijdig een vaste lening konden sluiten. Tegelijk echter hield de rege ring vast aan haar goedkoop-geldpoli tiek. De zo even genoemde lichamen bleven, gevangen in een rentegamma, waarmede zij niets konden uitrichten tegen andere gegadigden op de kapi taalmarkt, die a raison van een hoger percentage het geringe beschikbaar ko mende crediet in de wacht sleepten. j Deze circulaire te zamen met het halsstarrig vasthouden aan de rente tarieven bracht de gemeenten e.d. in grote moeilijkheden zodat de regering wel overstag moest gaan. Zij gaf nieuwe richtlijnen aangaande de toegestane rente, waarbij o.m. werd bepaald, dat voor een lening met een gemiddelds looptijd van 15 jaar de maximaal te betalen rente met een half percent tot 4 pet. kon worden verhoogd. Nauwelijks echter was deze concessie gedaan, of minister In 't Veld verduidelijkte tijdens zijn rede te Groningen de be doeling van bovengenoemde circulaire nader door te bepalen, dat door hem geen gemeentelijke woningbouwplan nen meer zouden worden goedgekeurd als de betrokken gemeente er niet te vens in geslaagd was ter financiering van die plannen een langlopende lening te sluiten. Dit vernomen hebbende, behoeft men geen voorzeggende geest te bezitten om tot de conclusie te komen, dat nu de volkswoningbouw volkomen zal vast lopen. Wie zegt ons, dat de andere cre- dietbehoevenden niet zullen voortgaan met het weinige vet van de kapitaal markt tegen een hoger percentage voor de neus van de gemeentebesturen af te romen? Het mislukken van de Haar lemse lening is er al een bewijs van. Toch zullen er woningen moeten komen en wel zo veel en ook zo snel mogelijk, willen wij ooit van de in moreel opzicht te veroordelen samen woningen afkomen. Kan de volkswo ningbouw de hem toegedachte rol niet meer vervullen, dan zal de particuliere bouw moeten worden gestimuleerd, die wellicht beter in staat is het nodige kapitaal aan te trekken. Wij hopen daarom, dat de regering een beetje meer oog zal krijgen voor de mogelijk heden, die nog in de particuliere bouw zijn gelegen. Deze kampt op het ogenblik ook met grote moeilijkheden, maar van andere aard. Op de eerste plaats blijkt meer en meer, dat de bouw voor de verkoop een verzadigingspunt begint te bereiken. Op de tweede plaats wil de bouw voor de verhuur maar niet op gang komen, omdat de premie tezamen met de vast te stellen huur een rendabele exploita tie vooralsnog niet mogelijk maakt. Wil de regering iets doen voor deze bouw, zonder de premie te verhogen noch de sluier op te lichten die hangt over de toekomstige huurverhoging, welke een maal komen moet, dan zou zij de ex ploitatie-rekening tegemoet kunnen komen door middel van de huurvast- -dling voor nieuw gebouwd onroerend ried door particulieren. De regering bodenke, dat het tekort aan midden- ■m.dswoningen welhaast even groot is dat aan arbeiderswoningen; dat car- ou li ere bouwers ook deze laatstbedoel ds woningen wel voor hun rekening inneh nemen en voorts, dat de volks- mingen voor een deel bewoond wor den door gezinnen, die daar feitelijk niet in thuis horen. Teneinde de exploitatierekeningen van volkswoningen na de jongste ren teverhoging toch sluitend te kunnen maken heeft de ministerraad toestem ming gegeven tot huurverhoging, blij kens een mededeling van minister In 't Veld op het congres van de Nationale Woningraad. Het nieuwe rente-percen tage levert een tekort van ƒ45 a 50 per woning en per jaar op de explo'ta- tierekening op. Derhalve zullen de al dus gebouwde woningen één gulden per week huur meer mogen doen, dan haar overigens geheel gelijkwaardige zusjes, M 5 3 - M vrienden en geburen, die allemaal hun I vier dagen haar perremanent mee te vierdagenloper wilden zien arriveren. 1 toonen; voor de overste van de marine, die Zelden gilde een hele straat zo hard als j onder de oorlog op een onderzeeboot ge- toen Tante Alie - kent ze wel - met i varen had en de ene K.L.M -steward die al haar honderdtachtig pond en een klein Amsterdam-New York toch iets makke- i Van onze correspondent! In de St. Annastraat rammelden gisteravond kettingen. Een van de St. Annastraters aldus hoorden wij tenminste uit betrouw- j bare bron was namelijk bezig een stoel aan een boom te binden. Anderen schijnen geen ketting te hebben gehad; die beveiligden bun huisraad door erop te gaan zitten; in "n deken gewikkeld, de hele nacht! j Want Vrijdagmiddag zou deze St. Annastraat de triomf allee voor de Vierdaagse-apotheose worden. En zowel de eerzame huisvader, die zijn stoelen in de boeien sloeg, als j de fanatici, die er zelfs een nachtje in de openlucht voor over hadden, wilden geen seconden missen van deze urenlange overwinnaarstocht. Vanmorgen in alle vroegte zaten er al tientallen mensen. „St. Jozef" die dan afgeleverd of iceg ging het weer terug. Bovendien was Gijsbert Nieuwland met de Marinierskapel de LSK komen aflossen en u kunt zich dus wel voorstellen dat het al muziek en zon was, wat in Cuyk de vierdaagse klok sloeg Lood zware laatste loodjes Het was een prima wandeldag, al wis ten sommigen reeds toen niet meer, dat ze liepen. Zelfs de levensgrote teddy beer op de bajonet van een der Belgi- Geen noemenswaardig aantal uitvallers vanochtend, maar degenen die niet aan de start verschenen acht in totaal zullen in tranen die Amsterdamse juf frouw van van de week nog wel met enkele straatlengten hebben geslagen want als er iets zuur is, dan moet hei wel dit stranden zijn terwijl men bij wijze I van spreken al vier van de vijf balken j van het vierdagenkruis in de marsransei j heeft. t Bijna 8830 wandelaars begonnen van- daag aan de laatste kluif, werden in Grave j verwelkomd door de Harmonie „Stad Grave", die maar liefst van zeven uur af vanochtend de Klinkerstraat daveren deed, marcheerden over de Maasdijk naar j Beers en zagen heel in de verte reeds het eeuwenoude Cuyk met zijn silhouet van torens wenken. Helaas bracht deze laatste morgen 'n vrij ernstig incident: op de brede Graafse weg schijnt zich volgens eer, ooggetuige een auto met kampeertrai- j sche militaire groepen had een zwaar verbonden rechterzool vol (zemel?) bla ren. Maar desondanks maakte hij mèt alie soldalen van dit berenregiment (dat uit Duitsland was overgekomen) „tête 5 gauche", toen de commandant van het detachement de Belgische ambassadeur en de Belgische attaché in Cuyk ont dekte, temidden van een grote groep autoriteiten; de echtgenote van de In donesische hoge Commissaris was daar, generaal Toet; een vertegenwoordiger van de Britse ambassade, generaal Kruis in burger en tientallen andere hoge belangstellenden, die allen de (rhetorische) vraag uit hoge dames kelen aan het bloempje beluisterden (Weet u wel van: „He-ela, gij bloempje, slaapt gij nu nog?") en de aansporing aan de ouwe taaie om de benen in de hoogte te gooien. Nijmegen werkt niet op zo'n Vrijdagna middag, Nijmegen eet niet (tenzij prakkies uit de hooikist), Nijmegen kijkt alleen maar en juicht en geeft bloemen en om helst en deelt felicitatiezoenen uit, die je tot aan de Waalbrug kunt horen. Laten we voorzichtig schatten, maar er stonden toch zeker wel honderdduizend mensen langs het parcours; hele volksstammmen: oma's -met een moppenblaadje op het sneeuwwitte hoofd (vanwege de zon) en dreinende babies. Natuurlijk waren het niet alleen Nij- megenaren. Zelden hebben wij zoveel autobussen uit alle delen van het land bloemenperk haar echtgenoot een heel schraal vinnig mannetje midden op de St. Annastraat bedolf; de duizenden mensen, die het zagen gierden lachen en het mannetje werd nog kwaad ook! Naarmate men de Vereniging naderde, werd die hele straat vol wandelaars, kilo meters en kilometers lopers, getransfor meerd tot een bloemencorso. Iedereen kreeg bloemen; sommige deelnemers wer den zelfs „bevracht" met lauwerkransen, en vooral de groep Ambonezen werd toe gejuicht. Dan kwam achter de breed ontplooide clubvaandels, achter het felle dreunende rhythfne van stramme tamboercorpsen, achter de vonkenschietende schellebomen van tientallen plaatselijke harmonieën uit alle delen des lands het einde in zicht. Voor alle 8804 wandelaars, die deze Vier daagse haalden. Voor de mensen met de overwinnaarsblik en degenen, die hun viermaal vijfenvijftig gelopen hadden of ze even een brief moesten posten om de hoek; voor degenen, die niet eens tand vlees of wenkbrauwen meer over hadden om er op te lopen en voor de goed door- trainde mariniers. Voor die ouwe huppelaar met de bolhoed en het gebruinde echtpaar, waarvan moeder toch zo'n schattig ding- j setje gehaakt had om er echt sportief deze j 53-jarige voorman van de liaven- lijker vond; voor de vrijgezel zonder kip of kraai (maar met een struik dahlia's, die hij bijna niet torsen kon), en voor van het Ome Gerrit, die helemaal niet Gerrit heet, maar straks weer in het ouweman nenhuis zal terugkomen met de wildst romantische verhalen; voor de dorpszon derling en de praatjesmaker, die aan ieder wil laten zien, hoe zwaar hij het wel ge had heeft; voor de dauwtrappers en de mensen op sandalen in corduroy plusfours; voor de lange sladood en de P.T.T.-anrbte- naar, die erbij liep of ie juist drie dagen en drie nachten postpakketten had be zorgd; voor de wereldvreemden, die zo'n vierdaagse lopen alsof ze een liturgische plechtigheid verrichten en voor al die ge wone mensen, mensen net als U en ik, die het nou eens leuk vinden om er vier dagen compleet uit te zijn. Met de K.L.M.-machine, die gistermorgen van Schiphol naar de West vertrok, reisde Raden Soedarto Hadinoto. de eerste com missaris van de republiek Indonesia te Paramaribo. In een kort gesprek vertelde hij in de eerste plaats het plan te hebben esn commissariaat in Paramaribo op te bou wen, dat zich bezig kan houden met de belangen van de 38.200 Indonesiërs, die ;n Suriname wonen. Ze zijn in 1917 en de jaren daarna als plantage-arbeiders in ccntractverband naar de West getrokken en hebben zich, toen het contract was af gelopen, als kolonisten in Suriname ge vestigd. Als arbeiders hebben zij daar goed voldaan. Een deel van hen heeft het verlangen thans naar Indonesië terug te keren en het zal mijn taak zijn, te be zien, of het wel raadzaam is aan deze wens tegemoet te komen. Velen van hen idealiseren misschien de situatie in de jonge republiek Indonesia en het is zeer wel mogelijk, dat zij het op het ogenblik beter hebben in Suriname, dan zij het in Indonesië zouden krijgen. U moet mij dan ook niet zien als een agitator of een pro pagandist, maar als een diplomaat, die, zoals iedere diplomaat tot taak heef; <1® belangen van zijn landgenoten op de beste manier, te behartigen. Mijn taak zal niet eenvoudig zijn, omdat ik de belangen van mijn eigen regering, van de Nederlandse regering en van de Surinaamse lands regering zal moeten dienen. Ik heb tot taak de goede verhoudingen, die er be staan, te bestendigen en te verstevigen"- De dienst van de K. I'. M. te Tandjong Priok de heer J. J. Thepen. is Donderdagmiddag door twee schoten uit de stengun van een militair van de havenveiligheidsdienst te zten" rijden,"Tol" oerbotse "echtgenoten] I Tandjong Priok dodeiyk getroffen. Een der kogels trof ook de klerk van de K. P. M., de heer Warta, die ernstig gewond i naar bet ziekenhuis werd vervoerd, aldus meldt de „Java Bode". i Volgens inlichtingen van de Indonesi- sche militaire politie had Thepen een j dreigende beweging gemaakt naar de mi- i litair, die met zijn stengun in aanslaghou- I ding stond en die onmiddellijk vuurde. Thepen werd op slag gedobd. Ver van de woelingen, die prijzenslag leraanhang nogal te hebben geërgerd j aan de lange stoet van wandelaars. Er en opruimingen in de grote steden hebben volgde tenminste, toen de chauffeur oen te w eeg gebracht, ligt op de plaats waar voor hem uit marcherend detachement Castrieum zonder waarschuw mg Bakkum is gaan heten en de nieuwbouw verloopt militairen eenvoudig' van de weg af »n OP^PinT^ a^rrinnnpivpiHpn pn sla,tuin- in ordeloze aardappelvelden en slatuin tjes, het laatste nieuws op het stuk van de zo noodzakelijke kostprijs-daling van nieuwe kerken. wilde drukken (nog steeds volgens een ooggetuige) een aanrijding, waarbij een soldaat tegen de vlakte ging en aan de voet gewond werd. Het is zowaar een compleet parochie- De militairen waren zó woedend, dat kerkje, met correct gemetselde bakstenen ze de chauffeur op vrij hardhandige j muren, een monumentale facade van Ita- wljze uit de wagen hebben gehaald. De soldaat moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht en enige anderen lie pen schrammen op. liaanse allure en plaats biedend aan on geveer zevenhonderdvijftig gelovigen. Toch is het voor nauwelijks meer dan de prijs van een tijdelijke schuurkerk opge bouwd! Dr ir Thom Nix. de ontwerper van dit economische en tegelijke kunst zinnige krachttoertje, is zelf uit Rotter dam naar Bakkum gekomen om ons rond te leiden in dit brokje bezuinigingspro gram, dat nog wat onwennig ligt tussen de koolstronken, en het verwilderde gras. Een afbakening van het kerkterrein ont breekt nog en zolang hij zijn pastorie niet heeft, moet pastoor de Wit genoe gen nemen met een al te klein huis op vijf minuten afstand. Maar het hart van de nieuwe parochie, -de kerk met het ge acheveerde front, het langgerekte schip en de lage overkapping, is gereed. Bipnep wordt de lucht van nieuw hout al op de achtergrond- gehouden De internatmnale Vierdaagse afstandsmarsen te Nijmegen zijn Vrijdag ge ëindigd. Het marinedetachement, dat heeft meegelopen, defileerde voor minister Staf en de Franse generaal baron de la Lassus de St. Genues, chef staf van de commandant der geallieerde strijdkrachten te land „Europa Centrum"die naar Nijmegen gekomen teas om 'n kijkje te nemen bij het wandelsportfestijn. De mariniers trekken voorbij de autoriteiten. door een zachte wierookgeur en wordt het licht gebroken door welgekieurd glas-in-lpod. In de heldere rechthoe kige ruimte, die rustig wordt ingedeeld door vensters en pilaren, is een won derlijke tintenplastiek ontstaan door het gebruik van uiteenlopende materia len. Het donkere timbre van de bak stenen wanden vindt zijn tegenhanger in het grijs van betonnen zuilen en bogen tussen middenschip en zijbeuken, De hoofdruimte is met blank stucwerk overkapt terwijl de bedekking van de zij beuken in grijsblauwe stroplaten, ge schraagd door bruine daksparren is uit gevoerd. De witgepleisterde absis breekt helder uit de gemetselde eindwand. Ook in de kleuren van de tegelvloer is zo veel mogelijk variatie gezocht, om het gods huis ondanks de schaarste aan middelen j een gepaste rijkdom aan tinten meb te geven. De manier, waarop de ruimte zelf wordt beklemtoond, is bijzonder goed doordacht en doorvoeld. De zijbeuken staan niet volledig in open verbinding met het middenschip, maar dc scheiding is aan de voor- en achterzijde telkens benadrukt door een stenen muurtje, waarin een poort als verbinding is uit gespaard. Met dergelijke middelen werd een duidelijk ingerichte ruimte-eenheid van gave verhoudingen en een wel over wogen orde bereikt. Met het portaal is het koor daarboven buiten het kerklichaam uitgebouwd, j Langs natuurlijke weg kwam ir Nix dan ook tot de driehoeksgevel boven de por- taalbouw en een doortrekken van de ho rizontale lijnen leidde tot de krachtige facade, waarvan de hoeken met een gra naat-motief werden bekroond. Een der gelijk front naar renaissance-model is echter nogal veeleisend. Van het bouw lichaam vraagt het een even nadrukke lijk gestyleerde opzet als van de overige omgeving. De flanken van het kerkje voldoen niet aan deze eis en een monu mentale ombouwing van het kerkplein valt 'n het voor alles vriendelijk bedoel de Bakkum niet te verwachten. Maar een godshuis heeft nu eenmaal het recht weloverwogen vormen te han teren, die meer kracht en karakter ver tonen, dan de gezellige, uit goedhartige argeloosheid geboren, rommel daarom heen. En het kerkje van i-r Nix vertoont tenminste aan de voorzijde een bijna weerbarstige sterkte, waartegen met de barre zeewinden m'enig dorps knussig- heidje te pletter zal lopen. Dat de zijge vels wat allure moesten offeren aan de geboden zuinij1'ie\id, is te betreuren, maar het is gelukkig geen aanleiding ge worden om tot een adequate slapheid voor alle onderdelen van het exterieur te besluiten. A. v. R. De Westduitse regering heeft besloten vanaf Vrijdag j.l. de prijs, waartegen bui tenlandse boter aan de groothandel zal worden aangeboden, vast te stellen op 570 Duitse mark per honderd kilogram; daarmee wordt in gevolge de marktorde- ningswet voor melk en vet ook de bui tenlandse boter in de prijsvaststelling be trokken. Deze prijs is gelijk aan de bin nenlandse boterprijs, terwijl de Neder landse boter tot dusverre iets goedkoper kon worden aangeboden. Ter berekening van het zuiver inkomen voor de inkomstenbelasting is het inge volge art. 16 van het Besluit op de Inkomstenbelasting toegestaan van het onzuiver Inkomen af te trekken de pre miën voor lijfrente. Deze aftrek is echter niet ongelimiteerd toegestaan. Er ge'd: een maximum, dat verband houdt met de tariefgroep, waarin de belastingplichtige valt, d.w.z. met het feit of de belasting plichtige ongehuwd is of gehuwd en ten dele ook met het aantal kinderen, waar voor hij aanspraak heeft op kinderaftrek De Hoge Raad heeft kort geleden een arrest gewezen over het begrip „lijf rente" in de artikelen 16 en 31 van het Besluit op de Inkomstenbelasting. Blij kens de in geschil zijnde polissen had be langhebbende van de verzekeringmaat schappij bedongen: jaarlijkse uitkeringen, aanvangende bij zijn overlijden en eindi gende op bepaalde tijdstippen. Dc Raad van Beroep had op het voet spoor van belanghebbende blijkbaar aan genomen, dat hier van een lijfrente sprake zou zijn, reeds omdat het t(jdst<p van ingang der uitkeringen afhankelijk was van het leven van belanghebbende, echter ten onrechte, volgens de Hoge Raad, omdat onder lijfrente is te verstaan die rente, waarvan, nadat zij zal zijn in gegaan, dc verschuldigdheid afhankelijk is van iemands leven. Voorts nam de Raad van Beroep ain dat hier van een lijfrente sprake was. omdat in de polissen als begunstigde was I aangewezen belanghebbendes echtgenote, die de tot een bepaald tijdstip oedongan rente zou genieten tot haar dood. waarna die rente aan derden toe zou komen. Blijkens de Toelichting en Leidraad IriJ het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941 is het echter volgens de Hoge Raad de bedoeling geweest onder het begrip lijfrente in de artikelen 16 en 31 van da' Besluit slechts te brengen die renten, welke van bet standpunt van de verzeke raar uit van het leven afhankelijk z'ja. hetwelk niet het geval is met de uitkerin gen, welke tot een bepaald tijdstip in elk geval verschuldigd zjjn. Bjj deze opvatting wordt als giet van belang uitgeschakeld, of gezien van het standpunt van de begunstigde, die in het genot van dc rente komt, de rente van het leven afhankelijk is. Voor die opvatting, met name wat be treft art. 16. is een goede reden, omdat het bij een overeenkomst als de onder havige de verzekeringnemer vrijstaat immers zulks de verzekeraar onverschillig is om bij of na het bedingen van da rente een begunstigde al dan niet va" het leven afhankelijk aan te wijzen ei' eventueel ook in dit opzicht die oegunsti- ging te wijzigen, zodat voor het ingaan van de rente niet behoeft vast te staan of deze met betrekking tot de begunstigd® al dan niet van het leven afhankelijk za' blijken te zijn. Derhalve was volgens de Hoge Raad de hier bedongen rente niet een lijfreni® in de zin van art. 16 Besluit I.B. en in de zin van het daarmee ten nauws'" samenhangende artikel 31. Madame de Sévigné, Madame de MaintenonMadame Roland, Madame De Staël, George Sard, Er zijn natuurlijk altijd vrouwen, die haaf mening over andere vrouwen ten beste geven. Met mannen is dit eveneens liet geval. Maar dit zijn dan meestal zuiver persoonlijke opinies, die dikwijls de spijker op de kop slaan, doch toch altijd op individuele gevallen betrekking hebben. Daarom is het des te aardiger, om eens te horen, wat beroemde vrouwen over haar sexe-genoten ten beste hebben gegeven en dan heel in het alge meen, zonder dat ze een bepaalde rivale op het oog hadden of iemand, die ze oin de een of andere reden niet konden uitstaan of. waar ze toevallig erg veel mee op hadden. We hebben hiertoe een vijftal dames uitgekozen, die een min of meer belang rijke rol gespeeld hebben en wier naam tot op de dag van heden voor velen nog een bekende klank bezit: Madame Sévigné, Madame de Maintenon, Madame Roland, Madame de Staël en George. Sand. Allemaal Frangaises, zal men onwille keurig opmerken. Inderdaad, allemaal Frangaises. Ze leefden echter in een pe riode, waarin de Franse cultuur haar stempel op geheel Europa drukte en de vrouw daar in het culturele leven een plaats innam, welke ze in de meeste an dere landen nog niet eens begeerde. Laten we eerst nog even in herinnering brengen, wie de verschillende dames wa ren, tegelijkertijd vertellend, wat ze zo al zeiden. die met goedkoper geld tot stand kwa men. Tenslotte hopen wij, dat de minister ten behoeve van de volkswoningbouw de nodige consequenties zal trekken uit zijn te Groningen medegedeelde besluit. Wij staan op het standpunt, dat het nog altijd belangrijker is, dat er woningen komen dan waar zij komen, mits maar vermeden wordt, dat zij komen, waar zij overbodig zijn. Wij verstaan daar om de mededeling van de minister, dat de woningen zullen komen in de ge meenten, die geld op tafel kunnen bren gen, aldus, dat de geslaagde krachttoer van geld te kunnen lenen, ook inder daad zal worden gehonoreerd. De collectie van Achille is altijd een prettige afwisseling in de ontelbare hoe- denc.ollecties, die we op het ogenblik te verwerken krqgen. Niet alleen, omdat h(j altijd iets nieuws brengt, maar ook omdat hij een eenvoudig man is, wie zijn toenemende succes niet naar het hoofd stijgt. Zijn eenvoud beïnvloedt zelfs zijn verkoopsters. Hier geen enkele juffrouw, die met verrukte stem en lange uithaal tjes kweelt: „O, wat 'n beeld van een hoed, wat 'n schat, o, werkelijk buiten- Trouwens, nagenoeg alle kleine hoeden on baretten hebben een schuine ooglijn. De hoeden vallen zoals overal elders maar even tot op het achterhoofd. Ze zijn dus ontworpen om op een wrong haar te worden gedragen. De strijd tussen de kappers enerzijds, de modistes en couturiers anderzijds duurt voort, want nagenoeg alle mannequins -hebben onge- permanent haar met een toet op het ach terhoofd. Ook dragen de meesten pony of wat korte haartjes voor de oren. gewone materiaal staat! 't Succes is dan ook groot! 'n Collectie, geheel in de lijn van de komende wintermaanden, met. veel origi neels, wat de ontwerper een geheel aparte plaats onder de modistes doet innemen. DINY K.—W. gewoon.alsof ze voordien nog nooit Maar de clou van de collectie wordt ge pen hoed zag, die goed van lijn was en vornuj (joor dc hoeden van staalwol, waar- chic- van by ons sommige soorten pannen- Achille brengt dit seizoen geïn&pi- sponzen worden gemaakt. Niemand had Onafhankelijk dus van het toegewe J Acnuie Drengt dit seizoen geiuspi- zen contingent zullen de hierbedoc.Je herenhoeden goede deuk- ooit gedacht dit voor iets anders te |10eden, even ingeknepen onder aan de gebruiken dan om pannen schoon te ma- bol; een bolhoedje met zeer lage bol en ken. Achille fabriceert er drie alleraar- omgekrulde randen, die opzij tegen de digste hoeden mee. bol zijn gelegd. Verder veel baretten, met Voor een toque heeft hjj de staalwol en zonder klep, maar dikwijls met grote door elkaar gevlochten; b(j eci^ baret legt vierkante klep, die aan één kant vervaar lijk naar beneden duikt, zodat één oog bijna niet zichtbaar is. Veel kleine hoe den en baretten, waarvan de randen in kleine platgelegde hoorntjes eindigen. Turbans ontbreken ook niet in deze collectie. Ze zijn meestal in twee tinten, b.v. donker bruin en crème, de hoogte blijft gematigd, zodat ze gemakkelijk te dragen zijn. 'n Enkele kleine tonkinois, vóór in het gezicht gezet en met schuine ooglijn. gemeenten haar plannen, die overigens aan de gestelde voorwaarden moeten voldoen, moeten kunnen verwezenlij ken. Dit moge wellicht tijdelijk het ver delingsplan voor 1951 en mogelijk het gehele driejaarlijkse contingenterings- plam omver halen, de omstandigheid dat er ergens woningen komen is veel belangrijker dan het verwezenlijken van een theoretisch opgezet verdelings plan. Trouwens dit plan is. door de royale goedkeuring van „goedkope" woningen aan het einde van het vorige en in het begin van dit jaar toch al voor eon groot deel ontwricht hy de handen naast eikaar. Ze worden met spükcrtjes met platte koppen en in de zelfde doffe zilverkleur als de staalwol aan elkaar gemaakt-. Een groen fluwelen lint kronkelt van achteren naar voren en ein digt in een kleine strik. Het warme don- kergroen schittert van alle kanten. Het i laatste model van dit materiaal is een grote hoed met opstaande rand, een bandje loopt in de breedte over de rand en wordt achter op de bol bij elkaar ge knoopt. 't Is wonderlijk hoe fijn dit dood-1 Madame de Sévigné: Ze heette eigenlijk Marie de Bussy Rabutin en was leerlinge van een indertijd beroemd pedagoog en letterkundige, een zekere heer Menage. Toen ze achttien was, trouwde ze met de Markies de Sévigné, een Franse maar schalk, die haar alle mogelijke leed aan deed, bekend stond als een ruziezoeker en die in een duel giedood werd. Als vier en twintig-jarige weduwe trok ze zich aan vankelijk in Bretagne terug, maar spoe dig trok ze weer naar het hof te Ver sailles, waar ze een vooraanstaande per soonlijkheid werd. Ze genoot een grote populariteit, vooral om haar geestigheid. Haar grote liefde was: haar enige doch ter. Ze leefde van 1626 tot 1696. Ze zei het volgende: Een vrouw moet vroeg leren, oud te zijn en dit is iets, waartoe veel talent nodig is. Een vrouw, die niet mooi is of zich niet mooi weet te maken, geniet slechts half van het leven. Wanneer een vrouw door een andere vrouw beledigd wordt, is de toegebrach te wónde ongeneselijk. De nieuwsgierigste vrouwen slaan vaak haar ogen neer, opdat men haar be kijken kan. Neemt men in de titel van een ooeic het woord „hart" op en de vrouwen zul len het lezen. Is het woord „vrouw aan leggen ze het ter zijde. Een vrouw, die de mening van een andere vrouw weten wilis er meestal op uit. haar eigen mening bevestigd, te zien. Madame de Maintenon: Van heel een voudige afkomst. Was als kind ganzen hoedster, maar werd door een tante la ter uitstekend opgevoed. Dfz® tante zorgde, (lat ze Katholiek werd. (Ze was Protestants gedoopt). N ijf en twintig jaar oud werd ze weduwe en gouver nante van de kinderen van Madame de Montespan. Lodewijk XIV interesseerde zich voor haar en overlaadde haar met gunsten, haar tevens de titel van mar kiezin verlenend. (1635—1719). Het zijn de vrouwen, die het geluk in een huisgezin bepalen. Een vrouw moet zich vooral met haar kinderen bezighouden, God vrezen en niemand minachten, de gulden mid denweg volgen en zich zo eenvoudig mogelijk voordoen. Het succes van een vrouu: laat zich afmeten met de mate, waarmede ze be nijd wordt, De vrouwen moeten nooit vergeten, dat ze slavinnen van de publieke opinie ietin.. Madame Roland: Kind uit een familie van kunstsmeden, heette eigenlijk Manof Jeanne Philisson. Haar ouders, enthousiast over haar grote begaafdheid, getroostte» zich grote offers voor haar opleiding- Achttien jaar oud debatteerde ze al met bekende geleerden en ze trouwde met dc twintig jaar oudere filosoof Roland de la Platière. Beiden hadden ze een grote in vloed tijdens de Franse revolutie, maar ze eindigde desondanks haar leven op de guillotine, uitroepend: „O vrijheid, welK een groot aantal misdaden wordt in u\f i naam bedreven(1753—1793). Volgens mij moet een vrouw hel huishouden verzorgen en de kinderet grootbrengen, zonder er al te veel misbaau over te maken. De vrouwen, die menen, dat ze be' scheiden zijn, blijken gewoonlijk dt trotste. De enige verwijten, waarvoor ee" vrouw gevoelig is, zijn die, welke ze zich' zelf maakt. De opvatting van de vrouw omtren' eer verschilt vaak dusdanig van die vaó de man, dat de ene de andere uitsluit. Madame de Staël: Heette Germain" Necker, werd te Parijs geboren e» trouwde op twintigjarige leeftijd met ba ron StaëlHolstein. gezant van Zwede'1 te Parijs. Was een felle tegenstandster va" Napoleon, werd driemaal uit Frankrijk verbannen, was een veelgelezen schrijf ster. (1766—1817). Wanneer vrouwen zich vergissen, 's haar gevoel daar meestal de schuld vai' De, vrouw is aan het leven verbondef door het hart. De vrouw offert zich steed-' voor de man, terwijl de man zich allee1' voor zichzelf offert. Het enige geluk van de vrouw is he1 huwelijksgeluk. Een vrouw, die zondigt, mag d deugd beminnen, maar haar niet predikey George Sand: Heette Armandina LucjC Aurora Dupin de Franqueille en werd 1804 te Parijs geboren. Haar vader waq officier, haar moeder een dochter va» maarschalk Maurits van Saksen. Trou wd® achttien jaar oud, met baron De Du de' vant en verwierf zich onder de schuin naam George Sand als schrijfster grot vermaardheid. Het hart van de vrouw is het heilid dom der liefde. .1 De mannen zullen steeds zijn, wat d' vrouwen er van maken. Een vrouw, die onder geen bediw haar leeftijd zeggen wil, moet wel C' oud zijn. Wanneer een vrouw faalt, is het diht wijls de schuld van een man. Feitelijk kernachtige uitspraken, d1' men natuurlijk met een korreltje zo1', moet nemen en toetsen aan eigen ervari»' en inzicht. Deze beroemde vrouwen b"( hoeft men allerminst als orakels te hG schouwen. Maar wat ze over de vroUj zeiden en lang geleden biedt s' voor een uitvoerige gedachtenwisseling-,(J En aan het eind van deze gedachtenw». seling zal menigeen opmerken, dat er f>l deze wereld en bij de mensen eigenW, niet veel veranderd is. Want de mee' (l uitspraken dezer vijf beroemde vrouw" zjjn nog steeds waarheden als koeien-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 6