Nieuws uit STAD en OMTREK Wethouder v. d. Kraan vraagt om hulp m LAATSTE BERICHTEN JEHAD! HEILIGE OORLOG! Schiedam was Wandsworth 10 x té erg Europese Christen-democraten bijeen w Nederlands quotum in E.B.U. Doelloos gepraat te Kaesong Plantsoenen móéten gespaard worden In October grote Missie tentoonstelling Groot evenement NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VLAARDINGEN Toch wetenswaardig Water eiste zes slachtoffers Ned.-Noorse atoomoven beproefd DINSDAG 31 JULI 1951 PAGINA 2 ERNSTIG ONGELUK DRIE FIETSEN GESTOLEN DAMCLUB SCHIEDAM KEURING DIENSTPLICHT LICHTING 1952 BURGERLIJKE STAND SPAANSE POLITIE VER RICHT ARRESTATIES DE PONTENMISèRE TE VELSEN K.N.A.C. wil zonodig Marshall- gelden gebruiken GARIJD A-PRIJ S VRAAG 1950 ARTSEN NAAR INDONESIë DE EERSTE! „Jeep" wordt in November in bedrijf gesteld Verhoging niet 25 millioen waarschijnlijk AARDIGE, WAT SAAIE, WEDSTRIJDEN JONGEMAN BEDREIGDE EX-VERLOOFDE MET MES „JUTLANDIA" VERTREKT MORGEN ROTTERDAMSE VEEMARKT De start van de Engelse en Schiedamse deelnemers STUDIEWEEK VOOR STUDENTEN-LEDEN DER N. E. I. NED. VRACHTENMARKT Wethouder v. d. Kraan heeft onze hulp ingeroepen voor het volgende beroep op de Schiedammers: Hoewel niet meer in die mate, als kort na de bevrijding het geval was, wordt ook nu nog te veel in parken en .plant soenen vernield. Bloeiende bomen en struiken, ook in Volkspark en Sterrebos, moeten het maar al te dikwijls ontgelden. Gazonstroken langs de trottoirs worden nog maar al te dikwijls door de jeugd kaal gelopen, vooral langs de Singels in 't Oostelijk stadsgedeelte. Er komen heel wat klachten in, over misbruik dat ge maakt wordt van Singelplantsoen en dat aan het Marconiplein. Zelfs de eenden en zwanen kunnen niet met rust gelaten worden. De in genoemde plantsoenen ge plaatste banken moeten het eveneens ontgelden. Het behoeft geen betoog, dat het herstellen van deze vernielingen aan de openbare beplanting veel, veel te veel. S°We 'leven, ook in financiëel opzicht, in •n zeer moeilijke tijd. De voor de post .Onderhoud plantsoenen" uitgetrokken gelden zijn ontoereikend voor het meest noodzakelijke onderhoud. De extra kosten die het herstellen van de vernielingen met zich brengen, kunnen daar onmoge- li ik of In de jaren kort na de oorlog werd een begin gemaakt met de aanleg van speel- gelegenheden voor de jeugd waaraan t in onze stad tot dusverre grotendeels had ontbroken. In verschillende stadsgedeelten werden kinderspeelplaatsen met zandbak ken ingericht: enkele grasvelden in het Volkspark werden voor het beoefenen van balspelen vrijgegeven. Op de Zandvlakte werd speelgerei, aan gepast aan de hedendaagse inzichten op dit gebied, opgesteld en met behulp van tewerkgestelden in de sociale werkvoor- "lO^he" terrein van het Singelpiantsoen werd een speelplaats aangelegd die aan het Marconiplein in Bet najaar in gereedheid zal worden gebracht Van de zijde van het gemeentebestuur wordt het mogelijke gedaan om de jeugd oeleeenheid te verschaffen, zich in spel fn snort uit te leven. Wij hopen pp deze wit ze tevens' de vernielingen in plantsoe- nen en aan gemeentelijke en Particuliere eigendommen aangebracht tegen te ga. Van deze plaats wil ik echter een d gend beroep doen op aller medewerking on die van ouders, als van op voeders van de jeugd. wa^^fle°nndeen wiizend personeel van alle scholen een belangrijke plaats.inneemt, maar ook van de goedwillende jeugd. y^teVent Wat een stad zonder groen betekent hebben we na de oorlog ervaren. Een be hoorlijke aankleding met behulp van par ken plantsoenen en straatbeplanting schenkt niet alleen aan inwoners en be- 2K. een prettig aanzien aan de stad, maar dit alles maakt het wonen in Schie dam zoveel aangenamer. De tijden zijn moeilijk. Voor het onder houd van onze beplantingen kunnen we slechts beperkte middelen beschikbaar stellen. Laat daarom een ieder meewer ken om de vernielingen aan parken en plantsoenen tegen te gaan. Het gemeentebestuur rekent op Uw aller medewerking. Gisteren reed de monteur L. J. N. uit Schiedam over de Rotterdamse Dijk in de richting Rcftterdam, toen hij bemerkte, hoe voor pand 152 een oude dame plotse ling de rijweg overstak. Hij probeerde door krachtig remmen een aanrijding te vermijden, maar hü sloeg over de kop en kwam 9 meter verder op straat te recht. Per auto van de G.G. en G.D. moest bij met een hersenschudding en verscheidene hoofdwonden naar het Gem. Ziekenhuis worden overgebracht. De dame, mevr. S„ kreeg een hersenschud ding en waarschijnlijk een fractuur aan de rechterarm. Zij moest naar de Dr No- letsticKting worden overgebracht. Onbeheerd stonden de fietsen van B. in de van Swindenstraat, van B. op een terrein aan de Buitenhavenweg en van mej. v. S. aan de Vlaardingerstraat naar zwijntjesjagers te lonken. Ze zijn dan ook prompt meegenomen. De uitslagen van de borden- en beker wedstrijden luiden: W. VerheulD. Mast 20; J. Onink P. Slieker 20; J. v. TilborgM. Cotè 20; M. den Houting—T. Visser 20; A. v. d. MoerC. v. d. Wilt 20; W. Pran- ;er—J. de Wilde 11; M. v. Noordennen p v. Noordennen 02. Het Comité Katholiek Schiedam is mo menteel druk bezig met de voorbereiding een grote Missie-tentoonstelling, welke van 6—14 October gehouden zal worden. Tijdens deze Tentoonstelling zal men een goed overzicht kunnen krijgen van het werk van een aantal missione rende ordes in Nederland. Het gevolg zal zijn, dat men door de directe kennisma king ook meer begrip en liefde voor de Missie zal krijgen Zo n tentoonstelling kost in deze tijd veel geld, terwijl er door de missionaris sen op gerekend wordt, dat er nog wel wat overblijft om aan de missie ten goede te doèn komen. \ls voorbode voor de grotere propa ganda, welke tegen de openingsdatum ge voerd zal worden, is er een Loterij uitge- schreven, Onder leiding van mevr. I. Peek-Lint- horst, de echtgenote van de burgemeester, is men begonnen een groot aantal men- sen voor deze loterij te interesseren. Het gevolg is geweest, dat men met mooie prijzen uit de bus kan komen. Een rijwiel met hulpmotor kan men winnen of een Hoover wasmachine, een stofzuiger of een eetservies Bovendien zijn er stellen Gero-zilver, Foto-toestel len en vele andere prachtige prijzen. De loten worden in de komende dagen aan de huizen aangeboden. Deze loterij moet slagen, want het is de eerste stap naar de verwezenlijking van het grote doel van de Missie-tentoonstelling. Wij komen nog nader op dit gebeuren terug. De oproepingen voor de keuring van de lichting 1952 zijn alle verzonden. Mochten er in 1932 geboren mannelijke personen zijn, die nog geen oproeping voor de keuring hebben ontvangen, d.an moeten zij zich vóór 1 September a.s. ter gemeente-secretarie, Nieuwstraat 28, aan melden. GEBOREN: Jan z v J Winterswijk en K Ilmer; Margo d v J Bakkeren N op den Brouw; Adelbertus P J z v A P J Gouweleeuw en A van Meeteren; Eduard N z v A Th Kolmeijer en Th H van Etten; Petrus JzvCGvan Merwijk en J M van Doorn; Marguerite d v W van Pelt en F M S M Tornézy; Willemina C d v J C de Gids en A Th Rooij akkers Neeltje d v A van Hofwegen en J M Lodeweges; Jacobus z v J Poot en P v d Kooy; Cornelia J d v J Hertog en M van Deurzen: Gerda d v G den Boer en T Kuiper; Maria Th J d v J Wensvoort enOVERLEDEN:S'M E Heiier, 77 j ge huwd geweest met A C C de Hart, H A Mulder 89 j; J C Sieders, 41 j vr. van A W Unkel, C468IJIP VOO» SCMISOAU f» 0*ST*tKIM 73ste Jaargang No. 31605 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd ln be gebouw K.K Volksbond. Lange Haven 71 Schiedam Telefoon Administratie 68152 Telefoon Redactie 67423. Giro-nummei 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs 1 495 per kwartaal f 1.70 per maand, t 0.40 per week. Advertentie-pms <>P gewone Kolombreedte t 0.15 pel mllnmetei noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolomoreedte f 0.30 pet mtlllmetei hoogte BI) contract gelden lagere tarieven, welk* bij de administratie of oil de erkende advertentie-bureau* verkrijgbaar zlja. Kampioenen (kleine ad verten tlèm tot Zo woorden 60 ct. Elk woord meer 3 ct Maximum 60 woorden. Plaatsing ultaluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kui)pers H*af redacteur: Lao J. M. Hkienet -■ _jr— -*» VLAARDINGEN LICHTSTAD. In antwoord op een verzoek aan de Directeur-Generaal van de Energie voorziening b/eft het bestuur van de Vlaardingse Middenstands-Centrale thans bericht ontvangen, dat in verband met de vacantieweken en de georganiseerde feestelijkheden in onze gemeente ontref- fing is verleend van het «/erbod van etalageverlichting tot 's avonds 11 uur, Deze ontheffing geldt dus voor de perio de van 4 tot en met 18 Augustus en het resultaat er van is, dat Vlaardingen in deze dagen geheel verlicht kan zijn en daardoor belangrijk aan feestelijke sfeer zal winnen. 1 K.M. ZWEMWEDSTRIJD. Er is enig misverstand ontstaan over de wijze van verzwemming van de 1 Km. zwemwedstrijd, die door de VZC, in sa menwerking met het Vacantiecomité, op Zaterdagmiddag 4 Augustus, in de Oude Haven zal worden georganiseerd. Er zijn starts voor heren voksklasse (4 uur); dames volksklasse (4.30 uur) en dames- en heren veteranen (5 uur). De zwemmers (sters) in de volksklasse moe ten irrvonenden van Vlaardingen zijn en de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt De minimum leeftijd voor de dames ve teranen is 30 jaar en voor de heren vete ranen 35 jaar. Voor alle categorieën ziin er vele fraaie prijzen beschikbaar esteld, terwijl boven dien aan alle deelneemsters en deelne mers, die de 1 km. binnen de 30 min. zwemmer?, een fraai diploma zal worden uitgereikt. Mede in verband met vacan- tiegangers, is de datum van inschrijving nu bepaald op uiterlijk Woensdag 1 Aug Inschrijving kassa Zwembad, Spoorhaven, Vlaardingen. LAATSTE HOFCONCERT. Woensdagavond besluit ,.Sursum Cor- da" met medewerking van het dameskoor /Viva Melodia" onder leiding van mej. jo Mulder, de reeks hofconcerten. Als bijzonderheid is in dit programma opge nomen het Vlaardingse Stedelied, Het is de bedoeling, dat dit lied door alle aanwezigen wordt meegezongen, Sursum zal eerst een keer de melodie De Spaanse politie heeft Maandag medegedeeld, dat twee en twintig com munisten, onder wie „tien vooraanstaande leiders" bij invallen in twee huizen in Barcelona gearresteerd zijn. Volgens de mededeling waren zij illegaal uit Frankrijk Spanje binnenge komen met het doel de verboden ver enigde socialistische partij in Cataionië te reorganiseren. Voorts zijn twee drukpersen gevonden In dorpen nabij Barcelona, welke werden gebruikt om de clandestiene organen „Mundo Obrero", in het Spaans, en „Treball", in Catalaans dialect, te druk ken. spelen, waarna onder leiding van Jo Mulder, het publiek aan de beurt is. MET PENSIOEN. De heer K. van Stein, concierge van het Handelsgebouw, zal heden wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, deze post verlaten. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Wilhelmina, d. v. J. van Straten en J. M. Boomert, 2e Ant. Duyck- straat 1; Petrus Theodorus Cornells, z. v. C. F. Hossen en J. van Adrichem, Julianalaan 82; Hendrik, z. v. H. Sondorp en J. Dekker Schiedamseweg 77; Anto- nia, d. v. H. Snoek en S. J. v. d. Giessen, Bilderdijkstraat 15; Geertruida Johanna Manna, d. v. W. Roest en J. H. Osephius, Thorbeckestraat 7; Johannes, z. v. I. C. A. Oomen en G. Roodenburg, Delftseveer 16; Louise Edith, d. v. J. L. Cassa en J. I Roos, Hoogstraat 183a; Baartje, d. v. J. Huijser en A. Vink, 8e Nieuwlandsteeg 14; Hendrik, z. v. H. Mostert en J. Til- stra, Baauwstraat 22; René, z v J. Assenberg en F. A. Noordhoek, Maas straat 34; Theresia Johanna Maria, d. v. D. M. v. Llth en S. M. E. Bruggeman, Van der Heimstraat 1; Louise Adriana Henriëtte, d. v. J. C. Naarden en J. Fre- naij, Rotterdamseweg 53; Elizabeth, d. v. A. v. d. Kooij en J. v. d. Windt, Groe- neweg 20; Hendrikus, z. v. P. C. Vlie- lander en J. v. d. Ende, 5e Bierslootsteeg 17; Pieter Gerardus, z. v. W. v. Veen en L. Vlielander, Marisstraat 8; Anne- liesje, d. v. A. P. Bot en G. J. Schoen makers, Schiedamseweg 35. ONDERTROUWDRoman Sielmano- wicz, 40 j., Rotterdam, Schiedamseweg 70b, en Margaretha Agatha van der Vel den, 31 j., Huijgensstraat 10; Pieter Ja cobus van Velzen, 26 j., Zwammerdam, Oud Bodegraven C 106, en Jacoba Petro- nella Hillenaar, 23 j„ Nassaulaan 8; Wil lem Eikelenboom, 27 j., Eendrachtstraat 45, en Maria Johanna v. d. Berg, 21 j., Kuiperstraat 40; Jan Verburg, 29 j„ Markgraaflaan 59, en Elisabeth Wilhel mina Jannetje Dingelhoff, 20 j., Lusthof straat 15; Jakob v. d. Ende, 34 j., Schle- dame Warande 178a, en Katharina v. d. Weijden, 30 j., Sweelinckstraat 7. GETROUWD; Hugo Aart Brobbel, 26 j., en Wilhelmina Cornelia Josephina Wieleman, 29 j.; Jan v. Kralingen, 33 j., en Cornelia Schouten, 25 j.; Willem v. Dijk, 52 j., en Annigje Francisca v. Schaik, 32 j.; Jacobus de Ligt, 26 j., en Kornelia Hillegonda Borsboom, 25 j.; Hendrikus Oversluizen, 28 j., en Pieter- tje Sneep, 24 j.; Gerrit Jan Bakhuizen, 29 j., en Anna Ingetje Langstraat, 24 j.; Cornelis van Toledo, 28 j., en Dirkje Kleyn 23 j.; Jacob Zonneveld, 29 j„ en Cornelia Groeneveld, 24 j.; Pieter Bak ker, 22 j., en Slepje de Man, 17 j.; Maar ten Smit 23 j., en Berendina de Vries, 18 j.; Willem Bakhuizen, 21 j., en Jan- nlgje v. d. Lugt, 20 j.; Maarten de Heer, 26 j., en Wilhelmina Sophia Elskamp, 24 jaar. OVERLEDEN: Dirk Broek, 62 j., echtg. van A. v. Dorp, Ged. Biersloot 38b De KNAC heeft zich met een adres tot de ministerraad gewend met het ver zoek te bevorderen, dat binnen een tijd vak van vijf jaren de weg- en spoorweg tunnel te Velzen zal worden afgebouwd en daarvoor zo nodig een beroep te doen op de tegenwaarde der Marshallfondsen. De vergroting van de huidige pontcapa citeit kan in verband met de stijgende vervoersbehoeften slechts een tijdelijke verlichting van de wachttijden brengen, terwijl het tot stand komen van een tunnelverbinding een besparing van bijna 1 millioen per jaar zou opleveren- Bo vendien zouden met het verdwijnen van de Velisedbrug grote spoorweg-, haven en scheepvaartbelangen zijn gemoeid. Met de voltooiing van de reeds voor de oorlog begonnen werkzaamheden aan dit grootse bouwwerk zouden nog vijf jaren zijn gemoeid, indien daarvoor per jaar 6 i 614 millioen beschikbaar zou ko men, aldus de KNAC. Indien op geen andere wijze, zonder aantasting van andere vitale belangen, deze fondsen be schikbaar zouden kunnen worden gesteld voor deze tunnelverbinding, waarvan de ofschoon men over het algemeen niet directe rentabiliteit en productiviteit niet gelooft, dat het inderdaad tot een gewa- Na haar intocht in Den Haag werd de Haagse Bloemenkoningin door burgemeester Schokking op het stadhuis ontvangen. De Bloemenkoningin zittend op haar troon, tijdens de welkomstrede door de burgemeester. De raad van beheer van het Kon. In stituut voor de tropen te Amsterdam heeft op advies van de keuringscommis sie voor Indische jeugdlectuur de Garudaprijs-1950 toegekend aan mevr. M. J. van Marle-Hubregtse voor haar ma nuscript „Kusmini, leerlingverpleegster". Een eervolle vermelding verwierf de heer H. J. Franken voor zijn manuscript „De Togog", De secretaris-generaal van het Indone sische ministerie van Gezondheid, dr Surono, die onlangs terugkeerde van een reis door Europa, deelde mede, dat het ministerie voornemens is, 300 buiten landse artsen naar Indonesië te doen ko men, die specialisten zijn op het gebied van de bestrijding van de malaria, de pest, tuberculose, framboesia en andere tropische ziekten. In de jaarlijkse race der almanakken is dit keer als eerste op onze redactietafel aangeland: de „Borneo-Almanak 1952", die al 37 jaar lang wordt uitgegeven tot steun van de Capucijnen-missies In de Apostolische vicariaten van Pontianak (Borneo) en Medan (Sumatra). Voor haar vele voorgangers doet deze nieuwste editie zeker niet onder in tekst en illustra tie. De missie-procuur der paters Capu- cijnen, Korvelse weg 165 te Tilburg, heeft zich ook ditmaal met de uitgave belast. Ontvangst ten paleize. Gistermiddag heeft H. M. de Koningin ten paleize Soestdjjk ontvangen de leden van de Board en de Council van de Interna tional federation of university women, die thans op uitnodiging van de Ned. Ver. van vrouwen met academische op leiding haar jaarvergadering in ons land houden. De koningin onderhield zich geruime tijd met het gezelschap, dat uit een 40-tal vrouwen bestond, die teza men 23 landen vertegenwoordigen. Hr Ms Fregat „Van Speijck", welk schip op 15 November 1949 uit Den Hel der naar Curacao vertrok en sedert 5 December van dat jaar aldaar is gesta- tionneerd, vertrok 12 Juli j.l. uit Wil lemstad op thuisreis naar Nederland. Het schip wordt 1 Augustus ter rede van Den Helder verwacht en zal Donderdag 2 Augustus om 15.00 de haven van Nieuwediep binnenvaren. Vermist jongetje bleek verdronken. De rijkspolitie te water heeft gisteravond uit de Zandsloot te Leidschendam het lijkje van het 4-jarig zoontje van de tuinarbei- der M. uit Leidschendam opgehaald. Het jongetje werd sedert Zaterdag j.l. ver mist. (Van onze correspondenten) Het water heeft naast de twee ver- drinkingsgevallen, die wij elders in dit blad melden nog vier slachtoffers geëist, zodat tijdens het warme weer zes personen verdronken, o.w. twee kin deren. In het IJsselbad te Wijhe heeft zich gistermiddag een 13-jarige knaap, B. Z., die nog niet voldoende kon zwemmen in het diepe bassin begeven en is verdron ken. De jongen was onmiddelijk in de diepte verdwenen onder de ogen van zijn vriendjes. De badmeester dook ver schillende malen naar de drenkeling, tot dat hij, totaal versuft, zijn pogingen moest staken. Inmiddels was de politie begonnen met dreggen, maar men vond pas na anderhalf uur het lichaam van de jongen. De levensgeesten bleken ge weken te zijn. Tijdens het weekeinde is uit de IJssel bij Deventer het lijk opgehaald van H. W., een lopend patiënt van de psy chiatrische inrichting aldaar. Hij leed aan toevallen en is hierdoor tijdens het zwemmen vermoedelijk overvallen. In de „Mooie Hel", een waterplas in de omgeving van Haarlem, verdronk gistermiddag de 23-jarige kantoorbedien de B. G. uit Amsterdam tijdens het zwemmen. Tezamen met de Haarlemse student L. v. B. was hij de plan opge roeid. Toen zij ongeveer vijftig meter van de wal verwijderd waren, doken zij beiden van de boot in het water. Door de wind dreef de boot af en toen de zwemmers het vaartuig wilden inhalen, roep G. plotseling om hulp en verdween in de diepte. De vriend en een voorbij ganger doken hem nog na, maar zonder resultaat. Het lijk was vanmorgen nog niet gevonden. Het 4-jarig zoontje van de heer M., wonende op de scheepswerf Van Raven- steijn te Leidschendam werd sedert Za terdagmorgen vermist. Toen het ventje 's avonds nog niet thuis was» werd de politie gewaarschuwd, die de gehele nacht en de gehele Zondag de vliet heeft afgedregd. Gisteravond heeft de politie het lijkje van het kind opgehaald uit de Zandsloot, welke langs de scheepswerf gelegen is. De nieuwe atoomplijtoven, die te Kjeller in Noorwegen in Noors-Neder- landse samenwerking js «eb0"^'d' ,s Maandag voor het eerste beproefd De reactor die perfect werkte, heeft de naam „Jeep" ontvangen. De officiële In gebruikneming zal In November geschie den. Volgens berichten, in de buitenlandse pers verschenen, heeft het directoraat van de Europese Betalingsunie in zijn zitting van Vrijdag 1.1, besloten aan de raad van de O.E.E.C. te Parijs aan te bevelen het quotum van Nederland in de Europese Betalingsunie te verhogen met 25 millioen tot 355 millioen. Voorts wordt aanbevolen het Duitse quotum in de Europese Betalingsunie met 189 millioen te verhogen tot 500 millioen. De raad van de O.E.E.C. zal vermoedelijk deze week een beslis sing over de quotumverhoging nemen. Bij deze beslissing van het directoraat van de E.B.U. is in aanmerking geno men, dat de Duitse productie en buiten landse handel sinds 1949, het jaar dat als basis voor het vaststellen der oude quota gold, aanmerkelijk is toegenomen. Door Pakistan gaat de kreet „Jehad", heilige oorlog; met bezorgdheid ziet men alom naar de troepenconcentraties, welke op de grens van India en Pakistan plaats vinden. Vrijdag heeft laatstgenoemd land een „verdedigingsdag" gevierd en de stra ten van Karachi waren overdekt met de monstranten, die het Jehad! vergezeld deden gaan van „Leve Pakistani Weg met India!" En toen de Pakistaanse premier Liaquat Ali Khan op het balcon van zijn residentie verscheen met opgeheven ge balde vuist „Van nu af is dit ons sym bool", giiig er een niet eindigend gejuich uit de geweldige menigte op. „Wij willen geen oorlog; met niemand, aldus de premier. Wij willen vrede. Maar In naam van de vrede zullen wij niet onze vrijheid en het bestaan van Pakistan opofferen. Zolang er nog een enkel men selijke hoofd op zijn romp blijft in Pa kistan, zal dat hoofd niet voor agressie en onrecht buigen". kan worden bestreden, zou men daarvoor een beroep moeten doen op de E.R.P.. fondsen. Er werden tevens pamfletten gevonden waarin de arbeiders werden opgeroepen in Maart en op 1 Mei in Barcelona te staken, aldus de politie. pend conflict tussen India en Pakistan zal komen en men veeleer meent, dat zowel de Indiase troepenconcentraties als de Pakistaanse demonstraties, welke door 'n gedeeltelijke mobilisatie zijn gevolgd, vooral bedoeld zijn om indruk te maken op de nieuwe bemiddelaar van de Ver enigde Naties, de ons welbekende heer Schiedam noch Wandsworth hadden idealer omstandigheden voor hun onder linge wedstrijden kunnen bedenken dan de heldere avond van een doorzonde dag. die tussen Wilhelminahaven en Maas lag te peinzen over de voorbije heerlijkheid Een paar honderd Schiedammers hadden deze gelegenheid aangegrepen om van een rustige avond te genieten. Misschien wel té rustig voor wie elders de opwindende aanmoedigingen van de supporters heeft gehoord; die niet de strijd zo intens meeleefden, dat zij ais vanzelf aan het loeien gingen. De sfeer van de avond werd er niet door gestoord, maar om deze zwem- evenementen tot aantrekkelijke gebeurte nissen te maken, verlangt men toch naar wat meer geestdrift en wat betrokken zijn van de toeschouwers bij de prestaties van anderen. Nu had dit alles misschien wat té hatelijk geworden bij 't ondubbe.- zinnige overwicht, dat Schiedam over Wandsworth had. „To please your people" ze mr W. Russell (Om uw mensen tevre den te stollen) zoals men bij de Avondale Swimming Club de cracks uitbracht a-.s Schiedam naar Londen kwam: „To please our people". (Om onze mensen „evreden te stellen). Wat er van de woorden van deze junior- organizer de leider van de trip, waar mag zijn; zeker is, dat de 22 junioren tussen 11 en 16 jaar, welke in de wed strijden meezwommen geen partij be tekenden voor de Schiedamse junioren die zoveel ouder zijn. Maar „We don't mind loosing" „We vinden het niet erg te verliezen" ze. mr Russell opgewekt en dat optimisme was dan ook wel nodig. Het begon met de 50 M. vrije slag meisjes 13 t/m 16 jaar: 1. C. Castelaars 36.8; 2. T. de Bruyn; 3. J. Gamble; 4 H. Ambrose. 50 M. rugslag jongens: 36.6; 1. N. Kol meijer; 2. N. Perquin; 3. D. Andrews; 4 A. Hill. De 100 M. schoolslag was het eerste nummer, waarop Rinck Zijlstra uitkwam onder dé ogen van mevr. Braun, d'e deze jonge zwemmer onder haar hoede ge nomen heeft om hem klaar te maken voor de wedstrijden om de Nederlandse kam pioenschappen. De eersite 50 meter ging de strijd enigszins met Goederond gelijk op. Daarna liep hij geleidelijk uit en zwom in 1.30; 2. Goederond 1.33.2. 50 M. rugslag meisjes 13 t/m 16 jaar: I. T. die Bruijn 49.-; 2. E. Muhlhaus; 3. A. btorri». Bij de 50 M. schoolslag jongens zagen wij de enige Wandsworth overwinning door de vlinderende B. Feitham, die alle concurrentie achter zich liet; 1. B. Felt- 40.3; 2. T. Albers; 3. I Keith; 4. P. Boer. De strijd tussen de oud-Nederlandse kampioen rugslag op de 100 M. Dolf v. d. Kuil en F. Wallis was een van de weinige gevechten, waarin de uitslag onzeker was lot het laatste moment. Dolf tikte het eerst aan in 1.25.1; Wallis deed er 0.2 sec. langer over. De vrije slag jongens 50 M. 13 t/m 16 jaar leverde een pittig partijtje zwemmen op met een overwinning voor N. Kol meijer; 2. R. van Soelen. Op zijn eigenlijke nummer, 100 M. vrije slag heren, bleek Rinck Zijlstra 'ang niet in beste conditie aan de start te komen Hij nam als eerste het keerpunt in d? strijd met zijn grote concurrent F. Wallis, maar toen deze een laatste eindspurt in zette bleek Zijlstra ternauwernood in staat die extra inspanning te leveren, die deze aanval af kon slaan. Toch tikte hij nog als eerste aan in dezelffde tijd: 1.5.5. Van de estafettes valt weinig goeds te zeggen. Zij werden allen door Schiedam gewonnen. Opmerkelijk was het slechte baan-houden van de gaston. Zo had in de 4 x 50 M. vrije slag heren V. Tarr een behoorlijke kans gemaakt dr opgelopen achterstand in de eerste 50 V! goed te maken, maar hij zwaaide van links naar rechts door de touwen. Deze estafette was voor Schiedam in 2.10.6. De waterpolo-wedstrijd was voorname, lijk attractief door de wijze, waarop Griffiths, de aanvoerder van Avonda' als 'n éénmans-duikboot, de lichte Preece lanceerde om de bal te halen. Zijr, periscoop deugde echter niet. want hl? schoot hem steeds de verkeerde kant u:l Na het fluitje van de scheidsrechte: zwom hij achter Preece aan en gaf hem ia een paar slagen een kolossale duw zodat zijn jager een eind vooruit schoot Het kon de heren niet redden van da nederlaag, die een gevolg was van de betere beheersing van het spel aoor de Schiedammers. De Engelsen lieten veel i» veel de Schiedammers vrij, omdat zij m snelheid aanzienlijk te kort kwamen Vandaar dat niet minder dan vier doe- punten resulteerden uit solo-runs, o.a. var Dolf v. d. Kuil, Rinck Zijlstra en Ver- kaaik. Door kracht probeerden de Brit ten iets goed te maken. J. Harrison trachtte biljartend een doelpunt .e scoren door het hoofd van zijn tegenstander als band te gebruiken, maar het effect was. juist iets te hard. Toen het 3—0 was kreeg hij toch het geluk te smaken dr eer te redden. Maar meer dan dit was he niet want uiteindelijk werd het door M Boer 51 en door H. .Roelink 6—1. Om 9 uur waren de wedstrijden ge ëindigd. Mr P. van Bochove de wethou der van de Sport, was aanwezig. Graham (men denke maar even aan de Unci), moet de vijandschap, welke tussen de twee grote gebieden, welke uit Brits- Indië zijn voortgekomen, toch een fatale invloed op de economische ontwikkeling van deze gebieden en op de verdediging van Zuid-Oost-Azië tegen het communis me hebben. Men kan werkelijk niet zeg gen, dat de bevrijding van Azië van „de blanke overheersing" tot dusverre Azië en de wereld veel nut heeft bezorgd. Al zal men anderzijds moeten erkennen, dat een revolutie, als zich nu in dit wereld deel heeft voltrokken, automatisch jaren en jaren nodig heeft om zich te stabilise ren. Het geschil tussen de twee landen loopt over het vorstendom Kasjmir, een gebied ongeveer zo groot als half Frankrijk, met een vier millioen inwoners, in overgrote meerderheid Mohammedanen, over wie echter een hindoese vorst regeert. Toen in de zomer van 1947 Brlts-Indië in auto nome staten werd verdeeld, poogde de heerser van Kasjmir aanvankelijk zijn zelfstandigheid te bewaren; de mohamme daanse bevolking ondernam echter al spoe dig een actie om zich bij Pakistan aan te sluiten; en de vorst, die de opstandige be weging niet meester kon, sloot zijn staat formeel bij India aan. Tegelijkertijd ver zocht hij Indiase ondersteuning tegen zijn rebellerende onderdanen en tegen de uit Pakistan binnengedrongen „vrijwilligers". Het Indiase leger slaagde er in de hoofd stad van Kasjmir te ontzetten en de par- tisanen naar de bergen terug te dringen, maar het kon het gehele land niet „be vrijden". De Verenigde Naties, die zich herhaal delijk met dit conflict moesten bezighou den, bewerkten wel een wapenstilstand, maar konden het geschil zelf niet tot een oplossing brengen, vooral ten gevolge van het feit, dat India weigerde het bergland te ontruimen, en evenzeer weigerde in Kasjmir een volksstemming onder de aus piciën van de Uno te doen houden. Het wist maar al te goed, dat een werkelijk eerlijke volksstemming in het vorstendom met een geweldige meerderheid ten gunste van Pakistan zou uitvallen. De zaak werd op de spits gedreven, toen India volkomen in strijd met de Instructies van de Veiligheidsraad voorbereidingen trof om ln het door India bezette deel van Kasjmir verkiezingen voor een wetgeven de vergadering te houden, welke alleen ten doel kunnen hebben de zonderlinge posi tie van de vorst van Kasjmir, die eigen lijk een gouwleider voor India is, te legaliseren. De situatie werd nog verscherpt, toen India op de grens van West-Pakistan een sterke legermacht, o.m. een pantserdivisie concentreerde, eerst ontkende dat dit waar was, maar tenslotte verklaarde, dat men met een zuiver defensieve maatregel te doen had. Het gevolg, een begrijpelijk gevolg overigens, is echter, dat in Paki stan een gevaarlijke stemming is ontstaan, welke zeker tot een uitbarsting zou kun nen leiden. Onder dergelijke omstandig heden is vaak niet heel veel nodig om de wapenen te laten beslissen. Het ts wel heel zonderling, dat de mi nister-president van India, die zo graag de vredesapostel speelt als het om ande- rer geschillen gaat, in dit geval, waarbij zijn eigen land is betrokken, een machts politiek voert in het genre van Hitier en Stalin; en daarbij dezelfde argumenten, welke deze dictators bij yporkeur gebruik ten en gebruiken, aanwendt: de militaire veiligheid van het land, de agressielust van de tegenpartij, de partijdigheid van de Verenigde Naties. Een zeer onverkwikkelijk element in het Kasjmir-conflict is, dat Nehr°L,e/n. voor is teruggeschrokken Afghanistan tegen Pakistan op te zetten, zodat, indien het tot een oorlog komen, dn. land hoogstwaarschijnlijk ook een stuk van Pa kistan, dat het als irredenta beschouwt, zou opeisen. En achter Afghanistan staat wellicht Rusland, dat daar invloed uit oefent. Men zou echter ook de andere figuur kunnen krijgen, dat Pakistan de hulp van Moskou zou Inroepen, want ver schillende Pakistaanse leiders hebben reeds openlijk verklaard, dat zij desnoods met de duivel zullen pacteren om hun recht te doen zegevieren. Verward en verwarrend is de toestand dus in hoge mate. En we gunnen Graham, ter wille van de vrede, succes in een bijna I onoplosbaar geschil. De besprekingen te Kaesong hebben ook vandaag geen resultaat opgeleverd. 25e duurden anderhalf uur. De commu nisten bleven halsstarrig bij hun eis, dat voor de vorming van een bufferzone beide partijen zich tien kilometer van "e 38ste breedtegraad moeten terugtrekken. Omdat geen enkel argument iets aan deze houding vermocht te veranderen, werd de zitting verdaagd tot morgen. Dan komen de onderhandelaars voor de zestiende maal bijeen. De Arnhemse rechtbank heeft de 21- jarige W. K., die op 4 Mei j.l. een aanval met een mes heeft gedaan op een Velps meisje met wie hij enige tijd omgang had gehad, tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek veroordeeld, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Woensdag keren met het Deense hos pitaalschip „Jutlandia" 205 Korea-gewon- den van zeven landen uit Tokio naar huig terug. Generaal Ridgway, opperbevelheb ber van de V.N. in Korea, zal persoonlijk afscheid van hen nemen. De „Jutlandia" aan boord waarvan zich slechts vier Nederlandse vrijwilligers be vinden, zal naar men verwacht op 16 September a.s. te Rotterdam aankomen. Am. Iuchtversterkingen naar Duitsland. Vooraanstaande Amerikaanse officieren hebben Maandag te Frankfort te ver staan gegeven, dat in de komende maan den niewwe omvarugirijiae Amerikaanse luchtmachtversterkingen naar Europa en West-Duitsland zullen komen. Behalve transportvliegtuigen worden ook straal jagers en bommenwerpers verwacht. Britse Protestanten steunen bouw van katholieke kerk. Bij het leggen van de eerste steen voor een katholieke kerk in Tarleton sprak de bisschop van Liverpool Mgr Downey zijn bijzondere dank uit jegens de protestanten. Deze immers hadden door hun bijzondere medewer king, in het bijzonder ook door het bij eenbrengen van een gedeelte van het be nodigde kapitaal de bouw van de kerk mogelijk gemaakt. „Ik hoop". zo zeide de bisschop, „dat deze geest van samenwer king zal blijven voortleven en nog vele vruchten mag dragen"- Syrische regering afgetreden. Het Syri sche kabinet onder premier Chale el Azem Bey is Maandagavond afgetreden, zo werd te Beiroet vernomen. De rege ring is sinds 27 Maart j.J. aan de macht. ROTTERDAM, 31 Juli. Aanvoer ln totaal 4050 dieren. Vette koeien en ossen 725, ge- bruiksvee 968, vette kalveren 90, graskalve ren 373, nuchtere kalveren 425, varkens 271, biggen 642, paarden 152, veulens 105, scha pen of lammeren 254, bokken of geiten 45. De prijzen waren als volgt: Vette koeien le kw. 2 60—2.70 2e kw. 12.30—2 50, 3e kw ff 1.95—2.20; stieren 2.70—3.00. f 2.40— 2.60, 2.20—2.40; slachtpaarden ƒ2.00. ƒ1.95. 1.90 per kg.; graskalveren ƒ350, ƒ250, 180, nuchtere kalveren 62, 57, f 53; biggen 55, 50, 40, schapen 110, 90. 75, lammeren 90. 70 60, kalf- en melkkoeien 1000. 875, 750, vare koeien 700, 600, 540, vaarzen 700, 650, 560, pinken 500, 450, 370. Vette koeien: aanvoer: als v. week, handel: kalm, prijzen: onveranderd; vette kalveren; gewoon, vlot stabiel- graskalveren: iets rui mer zeer traag neiging tot dalen; nuchtere kalveren: iets korter, stug, met moeite te handhaven... biggen: iets groter, redelijk, prijshoudend; slachtpaarden; als vorige week, lui, iets stijver: schapen; iets minder, flauw, onveranderd: kalf- en melkkoeien: gewoon, kalm, prijshoudend; vare koeien: iets ruimer, kalm, onveranderd: vaarzen en pinken; ge woon lui, als vorige week. (Van een bijzondere correspondent) Luxemburg, 27 Juli 1951. „Het jaar 1951 wordt beheerst door het éne beeld van een communistisch offen sief over de gehele wereld, een offensief, dat op de eerste plaats voortspruit uit de revolutionnaire ideologie van het com munisme zelf". Met deze woorden leidde de Zwitserse hoogleraar, prof Jacques Freymond, het thema in, dat gedurende deze studieweek zal worden belicht en besproken door een zestigtal studenten-leden, van de Nouvel- les Equipes Internationales, de Europese groepering van Christen-democraten. Gisteren, Donderdag, arriveerden de af gevaardigden van de verschillende lan den aan het vriendelijk, landelijk station van Luxemburg, studenten van tal van Europese universiteiten, om ruim een week van gedachten te wisselen over dat gene, wat Europa als politiek, sociaal- economisch en cultureel geheel momen teel zozeer bezighoudt: de communisti sche geest van agressie. Niet om via re soluties en conclusies bepaalde meningen en theorieën tot uitdrukking te brengen, maar enkel om zich te verdiepen in de wetenschappelijke achtergrond van de kloof in het huidige wereldbeeld. Om hun persoonlijkheid op deze wijze te verruimen, om deel te nemen aan het broodnodige intellectuele contact van verwante geesten uit verschillende Euro pese landen en verder om te doen wat des studenten is: te kolderen en te dazen. Vooral dit laatste element, dat helaas op zoveel internationale bijeenkomsten ontbreekt, maakt het internationale ge- sprek aangenaam èn vruchtbaar. Het is een genot om met de lieftallige Saar- landse te debatteren, die op Duits-heftige wijze de onafhankelijkheid van de Saar- republiek bepleit en men komt bepaal delijk onder de indruk van de heftige Italianen, ,,'s Lands wijs, 's lands eer" denkt ge, wanneer een Franse collega u onder de arm grijpt en men bestudeert de grijnzende Vlaming, die de Engels man minzaam het zout overhandigt, waar hij om suiker vraagt. Dit internationale gesprek wordt ge kenmerkt door de goedmoedige overdrij ving van onderlinge tegenstellingen, waardoor voor eenieder plots het juiste beeld van de ware verhoudingen wordt geopenbaard. Men vreest een slaande ruzie tussen Herr Staatsminister Strauss van de Saar- republiek en enkele Duitse studenten uit de Statenbond, maar uit de klaterende lach, die plots van weerszijden opklinkt, verstaat men het gezamenlijke ideaal, een verenigd Europa. Voor een dergelijke ontmoeting als thans door de Nouvelles Equipes Inter nationales is georganiseerd, is een stadje als Luxemburg met zijn rustige boule vards en zijn wijndrinkende terrasjes- zitter een uitermate geschikt klimaat. Een atmosfeer, die dwingt tot objectivi teit (al is de levensstandaard hoog). De voorzitter der Luxemburse Kamer van Afgevaardigden, oud-premier Emile Reuter, leidde de studieweek in met erop te wijzen, dat men een onderscheid moet maken tussen de tegenstelling; Democra- tie-Communisme en die: Democratische landen-Communistische landen. Naast het feit dat dit alles behoort tot de christe lijke problematiek, moeten wij zie** d»ë dit ook en joist Se bleem ia. Prof. Jacques Freymond, de Zwitserse historicus, behandelde als eerste in de rij van eminente inleiders het ideologisch aspect van het thema. De Sovjet-Rus sische expansiezucht, enerzijds een uit vloeisel van de tzarenpolitiek der 19de eeuw en van het aan de ideologie van het communisme inhaerente imperialisme, meende hij te kunnen verklaren zowel uit de machtswellust van de leiding als uit het feit, dat de Sovjet-Russische machtspolitiek door een staat wordt ge dragen en gestuwd. Na Marx als de drager der ideologische revolutie te hebben geschilderd en Lenin als de figuur die de revolutie heeft ge militariseerd en geformeerd, toonde hij aan de hand van tal van citaten aan, dat Stalin deze beide combineert, de com munistische strategie leidt het verhaas ten van de ineenstorting van het kapi talisme en de daarvoor nodige tacti sche manoeuvres overlaat aan de „uit voerders in de satellietstaten. Een diepzinnig betoog, dat ongetwijfeld vele reacties zal opwekken, maar waarin de humor van de student in zijn nationale verscheidenheid zonder enige twijfel zal bijdragen om het zware maal op prettige wijze verteerbaar te maken. J. W. VAN DE VEN ROTTERDAM, 28 .lult 1851. 200 ton kolen den Haag; 150 ton id. Woer den; 200 ton kolen Er'.ecom; coo ton id. Nijmegen; 200 ton id. Weurt; 190 en 100 ton ld. uteeht; 400 ton copra 1.-varen Maaissen; 215 ton gerst Sommelsdljk; 160 ton ld. Coe- vorden; 200 ton id. Breda; 540 ton id Bergen op Zoom; 775 ton id. Maastricht; 332 ton fosfaat Weert en Maastricht; 200 ton klei Ge!- dermalsen; 400 en 300 ton suiker Roosen daal; 160 ton kaii Oudentoosch; 240 ton id. Breda (2 soh.); 200 ton ld. Oud Beijerland; IS stand hout Leerdam; 125 ton hawer Deift; 8 vletrelzen. Nederlander in België verongelukt. Te Eysiton in Belgisch-Limburg is de aan nemer Th. T. uit Thorn tijdens het werk getroffen door een neervallende balk. Hij werd zodanig aan het been gewond, dat Mj in bet ziekenhuis aan bloedverlies overleed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2