15 Augustus: taboe voor nurksen! „DAG VAN VREUGDE' voor 20.000 jongeren Vrijheid en „vrijheid over elkaar gesteld Onverzoenlijke standpunten tegen Misstanden bij werving militairen Korea-vrijwilligers uitgestuurd zonder medische keuring in Kracht putten uit een lach. Jongeren willen dit bewijzen Drama in Weert Ontvluchte gevangenen kaartten, terwijl politie hen zocht Drie schonen in één boemel ONWEER BOVEN NEDERLAND Juli begon koud, maar eindigde warm Woensdag 1 Augustus 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Kanovaarder op de Maas verdronken Zout wordt 7 goedkoper et „Door de Eeuwen ■Trouw" |lf> Morrison als Columnistin de Prawda Euomie Amerikaanse legerbegroting Verscheidene nieuwelingen ongeschikt voor militaire dienst Liquiditeit van de middenstandsbedrij ven Nieuwste reclamestunt in de trein Boerderijen in de as gelegd Gouverneur en generaal gedood De V. S. en de atoom energie WEERBERICHT ontvangt bescheiden terug „Voorlopig" ruim 20 milliard Prawda repliceert LIFT WERD TWEE VAN HEN NOODLOTTIG Liften Overleg inzake prijspolitiek De minister van Economische Zaken ,8:isteren v°or de tweede maal een onderhoud gehad met de commissie uit de Uncle Sam geslagen Zeer grote uitbreiding van bestaande activiteit De verwachting geldig tot Donderdagavond luidt: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met re gen- of onweersbuien, sommige wellicht met zware windstoten. Morgen overdag opklaringen en afnemend buiig. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en West. Koeler overdag. Donderdag 2 Augustus: Zon op 5.01 uur. onder 20.30 uur; Maan op 3.59 uur, onder 20.40 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Haagse redactie) Op 15 Augustus zullen de Nederlandse katholieke jongeren hun „dag van de vreugde" hebben. Nurksen zullen zeggen: nogal een leuke tijd om een dag van vreugde te maken. Maar Pater Jelsma en al die jongeren van „Karakter", die nu eenmaal bloed en geen karnemelk in hun aderen voelen vloeien, weten deksels goed dat de mensen In Hongarije, Bulgarije en Roemenië, om er maar een paar millioen te noemen, met onze uitgestreken gezich ten niet geholpen zijn. Misschien zijn deze mensen, die hopeloos in de knel zit ten, meer gebaat met onze vreugde, met de vreugde van de jonge katholieken, die in de vreugde van een onbedorven ge moed meer kracht opdoen om te weer staan aan de duivelse dwang van liet» com munisme, dan een chagrijnig gemoed hen ooit geven kon. Daarom een dag van vreugde in Avi fauna. En dat is goed gedacht van die jonge lieden. Er wellen in de wereld veel te weinig lachstuipen op u.it een onbedor ven gemoed. Niemand heeft nog ooit met grienen vrienden gemaakt en niemand heeft ooit nog iemand, die in de knoei zat. geholpen door dapper mee te jam meren. Daarom een dag van vreugde in Avi fauna. En u kunt er wat op zeggen, dat die twintig duizend en meer jongelie den. die er zullen komen want twin tig duizend zijn er nu al daar met al die vreugde nog wat goeds zullen op steken ook. Daar gaat ap 15 Augustus, de dag van fVan onze correspondent.) Op de Maas even ten Noorden van Venlo is Dinsdagmiddag de 18-jarige S. uit. Blerick met zijn geleende cenper- xoonskano omgeslagen door de golfslag van een voorbijvarend schip. Op het hulp- geroep van de jongeman» die niet of nauwelijks kon zwemmen, schoten dade lijk andere kanovaarders toe, maar alle pogingen om de drenkeling, die inmiddels In het water was verdwenen, te vinden was vergeefs. Daarop is men gaan dreg gen, maar ook dit had gisteravond nog geen resultaat opgeleverd- Zuidelijker op de Maas heeft 'n tweede verdrinkingsongeval plaats gehad. In de Maashaven te Roermond is nl. Dinsdag morgen de 73-jarige J. Str. uit een bootje te water geraakt. Toen een schipper en enige arbeiders, die direct gewaarschuwd werden door spelende jongens, hem uit het water haalden, waren de levensgees ten reeds geweken. de lichamelijke tenhemelopneming van ons aller Moeder, wat bijzonders gebeu ren. Die dag zal staan in het teken der blijheid. Om twaalf uur zal de Bredase harmonie „St. Fidelis" met schellebomen en plui men in een Janplezier haar intrede doen in Avifauna en dan waarschijnlijk met half Brabant in de achterhoede. En in die achterhoede ook de redactie en de mede werkers van ..Karakter". En verder zal iedereen zich kranen amuseren met al de dingen, waar zijn of haar hart naar haakt. Een modeshow met stijlvolle kleding, speciaal voor jonge meisjes en derzelver verloofden misschien. Een kapshow voor dezelfde gelukkigen, die óók geen overvolle portemonnaie heb ben. Als dan de stemming er nog niet is, verdienen wij de Roomse vreugde niet en moge Brabant ons vergeten. Er zullen jeugdige muzikanten uit Bel fast komen, die toevallig toch op tournee door Nederland zijn, maar die eens willen zien hoe die Nederlanders zich door de zwaarste bekommernissen niet uit het lood laten slaan. Er zal en dat moet de jongeren iets zeggen een klein Hyde- park zijn met zeepkistensprekers- En wat voor sprekers! Jan Derks, Godfried Bo- mans, Jan Leyten, Anton van Duinker ken. Hans Veld. Michel van der Plas; noem maar op, de bloem van onze jonge dichters en schrijvers. Zij zullen vrolijke stellingen verdedigen, zij zullen op alle vragen antwoorden, behalve op verstan dige vragen. En des middags om 3 uur zal Jan Derks de feestrede houden. Er zal zijn een verguizing én een hul diging van het gezag geheel naar de aard van deze contrasterende tijd en hoe dat zal gaan mogen wij u nog niet verklappen. Er zullen niet minder dan vier orkes ten zijn, waaronder dat van Victor Sil vester. dat het schoonste van het edelste moet zijn. Er zal een disciv.sie in de open lucht worden gehouden rond de nieuwe opzet van het tijdschrift „Karakter". Jonge kunstenaars zullen misschien hun pro ducten tonen en verklaren en er zal de uitslag worden bekend gemaakt van de wedstrijd rond de brochure van Pater Wesseling „Geen andere kans", waarvan een goede samenvatting moest worden gegeven en waarbij twee bromfietsen te winnen waren. De winnaars zullen op hun bromfiets een ereronde maken. En er zal tenslotte worden uiteengezet, waartoe die dag van vreugde dienen zal, kort en goed: omdat de dag van 15 Aug. [het symbool is van de eeuwige bestem- ming van het menselijk lichaam: de hemel. Wie straks in de hemel zal willen genie ten, kan hier op aarde bij de voorberei ding niet met een chagrijnig gezicht rondhuppelen. Zo denken Pater Jelsma en de jonge ren van „Karakter" erover. En zij nodigen heel jong Katholiek Ne derland op 15 Augustus uit naar Avifauna te komen. Men zal niet méér behoeven te betalen dan het gewone entree en iedereen zal er welkom zijn. (Van onze correspondent-) In de nacht van Zondag op Maandag heeft in Weert een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij o.m. betrokken waren de ter plaatse woonachtige gebroe ders S. Een dezer gebroeders stak een jongeman D. met- een dolkmes in de rug, waardoor deze vrij ernstig gewond in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Bij een latere ruzie werd de andere broer M, S. door de familie v. d. V, zodanig geslagen, dat hij later In het ziekenhuis overleed. De echtgenote van M. S. werd eveneens gewond. Bij de eerste twist, die in een café plaats had was betrokken zekere v. d- V., wiens costuum flink beschadigd was. Dit leidde tot de latere ruzie ten huize van v. d. V. aan de Spoorstraat. M. S. maakte hier flink lawaai met het gevolg, ,dat hij bui ten de <1 ur werd gegooid. Woedend hij had stevig gedronken bewerkte hij met een mes de ruiten van de woning. De bewoner, v. d. V. sr, zag kans hem te gen de grond te slaan met enige harde klappen, die echter zo hard aankwamen, dat hij later naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Intussen was ook de echtgenote van M. S. gearriveerd, die eveneens de ruiten stuksloeg en daarom door de v. d. V.'s hardhandig werd bejegend. Zij nam de benen en ging haar zwager A. S. waar schuwen, die eerst de nodige dreigemen ten uitte aan het adres van de v d v 's en vervolgens met een bijl de voordeur insloeg. In huis trof hij niemand meer aan. De v. d. V.'s hadden de vlucht ge nomen. Daarom bekoelde hij zijn WOede kort en 'l-tp ai"/S' «et <le b^l koit en klem sloeg. De ter hulp gesnelde pastoor, die de zieltogende M. S. wilde winnen' S Van de zwager ook enige klappen te incasseren. De politie, die in middels op het toneel was verschenen, kon de woesteling slechts met de grootste moeite arresteren. Zij arresteerde voorts cle familie v. d. V. M. S. overleed, zo? Is gemeld, Maandag in het ziekenhuis. De beide andere gewonden maken het goed. jns een mededeling van het be- rfmn,.» st\chtiïig „Door de Eeuwen 7 's, (listermorgen in raadkamer ~^L„:JeCJlt^ank te Den Bosch het be- tenpn rii 7 i behandeld van de stichting hecVhJfrl tnbesla9neming van stukken en mït 41!i W£lke kort geleden van jus- stichtinn fft Plaats gehad bij de 'lednn n enkele van haar bestuurs- h fflnn ,,Lïechtbank besliste dat alle in tus ronr ie'nn11 stukken heden 1 Augus- den geaevL00 UUr UrwJ 'Iienden te ^°r- aen gegeven aan de stichting. soldatenf O^T^iS 0ndG1'a Wie Fran,Se den van al A nr,3kse gendarmes en le- hebben ook 9?stcnrijkse reddingsdienst, naar de 50 4?'nsdaS vergeefs gezocht v d L 8!.ter> Nederlandse dame J. ténriikse aln n VriJdaS 5-1- in d<> Oos- gebleken da®n ■■vordt vermist. Nader is gelo ZoalicfKomstig is uit Hen- cantie door f Al t>racht ZÜ haar va- dooi m Brand (Vorarlberg). Te Utrecht heeft mr W. H. Fockema Andreae, de nieuue voorzitter van de Raad van beheer van de Jaarbeurs, Dinsdagmiddag voor de eerste maal de vergadering van het bestuur van de Utrechtse Jaarbeurs gepresideerd. V.l.n.r.: Z. K, H Prins Bernhard, Koninklijk commissaris; mr W. H. Fockema Andreae; mr J. Mïlius, directeur en ir M. H. Damme, president- directeur Werkspoor N.V. blad* A het Sovjetrussische dag- den noch gemaakt noch gedicteerd' rino- de inhoud van een verkla- lamK» Jlu Bri<se minister van buiten- hU L!o?' Morrison, gepubliceerd. Het AA de "Paging van Morrison, om rfrnkL- "s Val' hem volledig af te aansenomen. De verklaring van Morrison, ongeveer 1500 woorden, gaat vergezeld van een antwoord van de „Prawda dat ongeveer 2500 woorden telt. Schrijvend over de Britse opvatting omtrent vrijheid begon Morrison met te verklaren dat kennis van de waarheid css'/uieel is voor het begrip tussen de volkeren. „In Engeland, aldus Morrison, leggen wij de toegang alle beschikbare nieuws en beschikbare standpunten geen beperkingen op opdathet volk zelf zijn oordeel kan vormen. Zijn meningen wor- In Rusland is dit anders. „Vele feiten en meningen worden u onthouden en er is niet die vrijheid van meningsuiting en vrije toegang tot kennis omtrent de ma niet. waarop de rest van de wereld leeft en denkt, welke essentieel is om elkander te begrijpen. Deze onwetendheid schept vrees en wanrouwen aangaande de mo tieven van andere volkeren". „Indien gij in staat zoudt zijn meer Britten te ontmoeten of vrij naar Groot- Brittannië te reizen, zou deze onwetend heid kunnen worden weggenomen. Hon derdduizenden van ons volk gaan in hun j waar. Niets hiervan is waar. Het Britse volk, dat met het Russische volk het lijden tengevolge van de oorlog met Hitier deel de, wenst geen derde wereldoorlog. Onze bondgenootschap zijn defensieve bondge nootschappen. Met U hebben wij het BritsSovjetrussische bondgenootschap, dat in 1942 werd gesloten. Het Noordatlan- tische verdrag is eveneens een defensief bondgenootschap. Zij zijn tegen niemand gericht, behalve tegen een agressor". Maar Engeland bewapent opnieuw, „wegens de politiek, die door de Sovjet regering is gevolgd sedert het einde van de oorlog. Indien, zoals uw leiders ons vertellen, de communistische en niet- De Amerikaanse minister voor het leger, Frank Pace, heeft meegedeeld, dat de begroting van het Amerikaan se leger voor 1952 voorlopig is bepaald op een bedrag van 20.762 millioen dol lar. Indien de Koreaanse oorlog zou voortduren, zou dit bedrag nog met zeven milliard dollar moeten worden verhoogd. Ook wanneer er een einde komt aaji de strijd in Korea en de Ver. Staten in het komende jaar niet elders ter wereld in een oorlog wor den betrokken, zal een supplement op de voorlopige legerbegroting voor 1952 nodig zijn. De thans voor het leger gevraagde gel- (den zijn toereikend voor het onder de wapenen hóuden van 1.500.000 militairen. De huidige sterkte bedraagt 1.200.000 man. Bijna de helft van de begroting wordt besteed voor de vervaardiging en het aanschaffen van oorlogsmateriaal, vooral van gevechtswagens en van de eerste raketten voor het leger. Morrison eindigde met te zeggen dat zijn verklaring naar hij hoopte zou hel pen om beter begrip tussen de Sovjet unie en Engeland tot stand te brengen en dat „nu de „Prawda" zijn kolommen voor mij heeft opengesteld, ik verdere gelegen heden zal hebben om het Britse stand punt aan het Russische volk voor te leg gen én te antwoorden op de opmerkin gen, die de Prawda zal maken". De Prawda beweerde in haar antwoord dat Morrison zich wel erg vergist, wan neer bij meent, dat in Rusland geen vrij heid van het woord of van vergadering bestaat. Het blad voegt er aan toe, dat deze vrijheid alleen aan vijanden van het volk onthouden wordt. Hiermede verstaat het, in één adem, kapitalisten, grondbe zitters, dieven en moordenaars, die gelij kelijk als misdadigers worden bestempeld. Het blad meent echter, dat er gewichti ger vrijheden bestaan, die wel in de Sovjet-Unie, doch niet in Engeland voor kómen en noemt als zodanig vrijheid van armoede, van uitsluiting, van werkloos heid. De Britse radiouitzendingen zijn er op gericht om de vijanden van het Sovjet- men kunnen leven, waarom is het dan vacantie elk jaar naar het buitenland en nodig' dat. uw regering eén; politiek volgt Het ministerie van Economische Za ken maakt bekend, dat In verband met de afschaffing van de accijns op con- sumptiezout, de winkelprijs van zout met ingang van 1 Augustus is verlaagd van 0,21 tot 0,14 per kg. De prijs van gajodeerd zout is vastgesteld op 0,19 per pak van 1 kg. Industrie en leger. Teneinde het bedrijfs leven zoveel mogelijk in te schakelen in de militaire productie wordt in de toneel zaal van de Oranje Nassaukazeme te Am sterdam een tentoonstelling ingericht van een groot aantal artikelen, die tot de militaire uitrusting behoren. De Neder landse industrie zal hier in de gelegenheid gesteld worden, na te gaan, in hoeverre het mogelijk is deze artikelen te leveren (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang) TOKIO, Juli 1951. Opnieuw is gebleken hoe bij de aan werving van vrijwilligers voor bet Nederlandse bataljon in Korea de mili taire instanties in Nederland op onver antwoordelijke wijze te werk zijn gegaan. Eind Juni is een nieuwe groep vrij. willigers in Korea aangekomen. Hun ervaringen onthullen misstanden. Ver scheidene officieren en manschappen verklaren nimmer een medische keuring ondergaan te hebben alvorens bij het bataljon ingedeeld te worden. Zij waren wel by een militaire arts geweest, maar die had hun niet veel meer dan hun naam en leeftyd gevraagd. Als zij zelf te ken nen gaven naar Korea te willen, had hii hen, zo verklaren zü, zonder enig verder onderzoek goedgekeurd. „Er zijn verscheidene gevallen bij de nieuwelingen, die volkomen ongeschikt z'Jn voor de militaire dienst en zeker in Korea!" zei drJ J. van Gogh, een van de twee aan het bataljon verbonden artsen, die velen van deze mensen od ziekenrapport heeft gehad met hun klachten. Er zijn er bij met ernstige voetafwijkin gen, perforatie van het trommelvlies en misvorming van de ledematen, om maar enkele voorbeelden te noemen. Sommigen zijn in een dergelijke conditie, dat ze absoluut onbruikbaar zijn. Men heeft dan ook overwogen aan Den Haag te ver zoeken hen met de eerstvolgende gelegen heid naar Nederland te mogen retour neren. (Van onze correspondent). De vier gevangenen die Zaterdagmid dag uit de strafgevangenis te Groningen ontsnapten hebben de zaak terdege voor bereid Zij zaagden een tralie van een z.g. werkcel door. Een van hen, die over iets nicer bewegingsvrijheid beschikte, zorgde voor een laddertje. Zij hadden voorts de beschikking over een touw en wat oude kleren. Zaterdagmiddag braken zij de tralies uit, verdwenen langs het touw uit de werkcel en klommen via het laddertje over de muur. zo werd ons medegedeeld door de hoofdinr vcteur A. D. Ruyter van de Groninger recherche. Om hun spoor bijster te maken doorkruisten zij enkele malen het Sterrebos, staken de Herenweg over en bereikten de Paters- woldseweg, waar zij de weilanden ingin gen. Met kaarten, die zij bij zich hadden kortten zij de tijd. Om half tien 's avonds keerden zij ten dele op hun schreden te rug en via het stationsemplacement von den zij een prachtige schuilplaats in een lege kolenwagen op een dood spoor langs de Lodewijkstraat. Hier bleven zij de hele Zondag. Uit een nabije trein kaapten zij wat bessen voor de honger, Zondagavond splitste het viertal zich O. en E, trokken naar Assen, waar zij een 'lift naar Meppel kregen. Daar ruilden zij een sigarenaansteker voor een wit tebrood bij een vrouw, om de ergste honger te stillen. Van Meppel naar Zwolle liftten zij weer en juist toen zij Dij Zwolle trachtten een nieuwe lift te krijgen, werden zij door de Rijkspolitie gearresteerd. Deze bracht hen naar Groningen terug. Bij het verhoor maakten zij de indruk, dat zij het wel best vonden weer gear resteerd te zijn. Zij wezen de later in Amsterdam gegrepen C. als hoofdman aan. i Geestelijk onvolwaardig De reis van deze laatste groep aflossers is eveneens meegemaakt door de leger- predikant ds H. J. Diekerhof. Gedurende de vijf weken aan boord heeft hij volop gelegenheid gehad met de mensen te praten en hun doen en laten te beoor delen. De dominee kon naar aanleiding daarvan tot geen andere conclusie komen dan dat er in Den Haag op onverantwoor delijke wijze opgetreden is bij het aan werven. Er zijn verscheidene militairen bij, die destijds wegens shock uit Indonesië af gevoerd zijn. Op weg naar Korea begon nen zij al weer angstsymptomen te ver tonen. Een andere vrijwilliger heeft ge ruime tijd in een krankzinnigengesticht in Nederland vertoefd. Een van de nieu welingen is niet in Korea aan wal ge weest. Bij aankomst van het schip in Poesan heeft een Amerikaanse arts hem geestelijk onvolwaardig verklaard en hem met hetzelfde schip naar Nederland ge zonden. 5? wervingsinstanties in Den Haag nebben dus mensen naar het front in Korea laten gaan, die geestelijk of lichamelijk ongeschikt zijn voor de mili taire dienst en daardoor zichzelf en anderen in levensgevaar kunnen bren- gen. Zoiets mag toch niet gebeuren! Ais men geen kans ziet om een bataljon van nchamelijk en geestelijk geschikte vrij willigers op de been te brengen, dient on(^er de ogen te zien en er de consequenties uit te trekken. iseerde detailhandel over de prijs- vnjuciu um tiui icS<=u uc ic5c,.,,6 ln hefr bijzonder in verband met zetten of haar te steunen. Geen groep Jongste ontwikkeling op prijzengebied en het daarmede nauw samenhangende AAa,g k van de ligniditeitspositie der •mddenstandsbedrijven. De minister zal tezamen met zijn ambt genoot zonder portefeuille, prof. dr A. Albregts, die wegens uitstedigheid de be sprekingen niet heeft kunnen bijwonen, het overleg met de commissie voortzetten. ik ben er zeker van, dat velen gaarne hun vacantia, indien dit mogelijk zou zijn, in de Sovjet-Unie zouden doorbrengen. Uw regering weigert, om redenen die ik niet kan begrijpen, u vrij te laten reizen" Morrison verklaarde, dat het volk van de Sovjet-Unie ook meer zou kunnen vernemen, indien Britse bladen vrij in de Sovjet-Unie zouden kunnen circule- den en indien het naar radio uitzendingen van Engeland zou kunnen luisteren. Morrison gaf in dit verband de tijden op van de BBC-uitzendingen in de Russi sche taal naar de Sovjet-Unie! Deze uitzendingen, verklaarde hij, wer den „kunstmatig en opzettelijk gestoord". Ik vraag mij af waarom, aldus Morrison. „Wat heeft uw regering te vrezen? Ik zou wensen, dat zij ons gebruik zou volgen. Men kan vrijelijk luisteren naar de uit zendingen in het Engels uit de Sovjet- Unie. Niet alleen het Britse communis tische dagblad, maar ook de „Prawda" zelf kan men kopen". „Britse burgers worden niet uit hun hui zen verwijderd, zij worden niet gedepor teerd, zij worden niet naar arbeidskampen gezonden. Indien er 's morgens vroeg op de deur wordt geklopt, behoeft men niet te vrezen, dat het de politie is. Het zal waarschijnlijk slechts de melkboer of de postbode zijn. Ik vraag mij af. of gij allen I eerlijk kunt zeggen, dat gij ditzelfde ge communistische staten in de wereld sa- volk aan te moedigen om het kapitalisme v,,V..X jte herstellerfen konden derhalve uiteraard niet geduld worden. Het éénpartijen sy- en organisaties opricht, wier enige doel schijnt te zijn moeilijkheden en interna tionale baat te verwekken". „Wij zagen, dat, terwijl wij hadden ge demobiliseerd en ontwapend, uw regering omvangrijke strijdkrachten en militaire installaties in stand had gehouden. Wij realiseerden ons geleidelijk aan, dat dit ons bestaan zelf in gevaar bracht en dat het gemis aan evenwicht moest worden opgeheven. Namens de Britse regering kan ik u verzekeren, dat er geen reden is om ook maar enige vrees voor onze politiek ten opzichte van het volk der Sovjet-Unie te koesteren". steem had het kaoitalistische meerpartijèn stelsel overwonnen. Men kon niet ver wachten, dat men de geschiedenis terug zet. Engeland vormde verder wel degelijk een bedreiging voor de Sovjet-Unie. Rus land had bovendien wel gedemobiliseerd, maar moest een „voldoende sterk leger voor de defensie" Op de been houden. Tenslotte beweert de Prawda zonder blo zen, dat communisten niet door geweld in de satellietstaten aan de macht zijn go- komen; de tegengestelde bewering van Morrison is „volstrekt ongegrond" en laster. voel van persoonlijke vrijheid hebt, dat iedere Britse burger geniet". Tot de vrijheden van een Brit behoren het recht van vergadering en politieke vrijheid om zich tegen de regering te ver heeft een machtsmonopolie in Groot-Brit- tannië, verklaarde Morrison. Daarop sprak hij over het Britse herbe wapeningsprogram. „U wordt medege deeld, dat wij oorlogshitsers zijn, dat, in bondgenootschap met de andere landen van West-Europa en de V. S. van Amerika, we ons tot de tanden bewapenen om de Sovjet-Unie aan te vallen. Dit is niet Gouverneur Thai Nap Thanh van Zuid- Vitman is gisteren door opstandelingen van de Vietminh gedood. Zij wierpen 'n granaat naar zijn auto. toen hij een in spectie-tocht maakte ongeveer 100 km. ten Zuidwesten van Saigon. De Franse generaal Charles Chanson is gisteren bij de aanslag op de gouverneur van Zuid-Vietman, Thai Lap Thanh, even eens om het léven gekomen. Generaal Chanson, die 49 jaar is. was bevelhebber van het gebied Cochin-China. De laatste dag van Juli heeft rumoerig afscheid genomen van ons land. Reeds in het einde van de middag trokken in het Zuiden van het land de donderkoppen samen aan de horizon. Beek bij Maastricht was de eerste Nederlandse plaats waar de bliksem flitste en de donder rolde. In tussen was ook langs de Hollandse kust opkomend onweer gesignaleerd. Lang zaam trokken de buien van het Zuiden en het Westen later ook van het Oosten uit over ons land. Tegen tien uur was het onweer op zijn hevigst. Slechts Leeuwar den had zich nog niet gemeld. Verder kwamen er uit alle delen van ons land meldingen over onweer, gepaard met he vige regens. De buien bleven lang hangen en de gehele avond bleef het rommelig in tal van plaatsen. Op enkele plaatsen sloeg de bliksem in, de bewolking was echter vrij hoog en ver moedelijk daardoor is het aantal inslagen minder geweest dan de hevigheid van de buien zou hebben doen vermoeden. Om hal zeven sloeg de bliksem in de kapitale boerderij van de heer H. Huys- mans, aan de Van Rijckevorselweg te Gef- fen. In het achterhuis ontstond een felle brand, die al spoedig het gehele huis in lichtelaaie zette. De brandweer uit Den Bosch was spoedig aanwezigt doch kon wegens gebrek aan' water weinig uit richten. De boerderij brandde nagenoeg geheel af en de gehele inboedel ging verloren. De hooioogst, die juist was binnenge haald, werd ook een prooi der vlammen uit Delden spoedig ter plaatse was, kon van de gebouwen niets gered worden. Ook de inventaris ging grotendeels ver loren. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In Ouderkerk aan de Amstel ging een hooiberg in vlammen op. (Van onze speciale verslaggever) Breukelen Met een koddig vergenoegd gezicht riep een lachende conducteur dit gistermiddag af, toen onze stoptrein dit landelijke oord aandeed. Een stralend gezicht tussen de weilanden, maar onze boemel deed. dan ook zijn naam alle eer aan. Het was bij wijze van uitzondering uitermate gezellig in de benauwde trein en niet voor mets hing de sigaar van onze overbuurman op half zes tussen pjn lippen. Terwijl hij zijn vakliteratuur zat door te bladeren, verscheen plotseling een paarswitte fee. die hem met 'n allerchar- manste glimlach liet weten dat er drié dames voor hem waren. En sans blague, 'Ze verschenen inderdaad; kastanjebruine Hermine met een losse slag in het haar; donkerblonde Fredi, met een pseudo jon- Jenskopje en nog bruin van de Rivièra en de verblindende blonde, ongebleekte Helen, met een tuiltje krullen in haar hals, waar iedere vrouw jaloers op kan zijn, vooral nu het lange haar weer mode wordt. Deze drie fraai gekapte spoorweggratiën brachten charme tussen de rails en een schone verpozing in de coupé. Zij toonden, waartoe een moderne vrouw zelf in staat is, want de krullen, lokken en slagen lieben ze zelf aangebracht. Zij zijn de levende reclame voor de home wave, de huispermanent. Geen urenlang gekwel met een kap op het hoofd, maar gezellig een avondje thuis permanenten, desnoods met behulp van dochter of vriendin. Alle reizigers kregen van de paarswitte dame gisteren een foldertje. De dames keken even begrijpend naar de inhoud en I stopten het daarna haastig weg om te (Van onze weerkundige medewerker) Niet altijd heeft in Juli de vreugde de boventoon kunnen voeren in het gemoed van de vacantieganger. Dat is niets bij zonders, er zouden op zijn minst enkele records moeten sneuvelen als dit wel het geval zou zijn. Iets anders is of de afge lopen maand erg veel reden heeft gege ven tot bijzondere jeremiades over het weer. Ook dit menen wij te mogen ont kennen. Zeker, het was wel eens slecht, soms vertoonde het zonnetje zich eens een hele dag niet en soms was het ook wel eens koud, vooral in de eerste helft van de maand, nr.aar is dit zo erg abnor maal voor een Nederlandse zomer? De getallen, die tot nu toe beschikbaar zijn, wijzen uit, dat Juli zich nogal nor maal heeft gedragen. De gemiddelde tem peratuur, berekend uit om het uur ver richte waarnemingen, bedroeg te De Bilt 16,7 graden C tegen 17,0 graden C nor maal. Het is dus over het algemeen iets te koud geweest erg koud was het even wel allerminst. Er moet echter bij wor- waren 15 dagen aan de warme en 16 aan de koude kant van de normaal gelegen. Regen is er over het algemeen te wei nig gevallen maar er zijn uitzonderingen. Een belangrijke is Zuid-Limburg, waar zware onweersbuien op 23 Juli in korte tijd wel eens wat te veel van het goede lieten vallen. Op het vliegveld van Zuid- Limburg werd 79 mm gemeten, bij het op ruim 4 km afstand gelegen Missiehuis te Stein echter niet meer dan 62 mm, terwijl de stad Maastricht 86 mm noteerde. De normale hoeveelheid regen in Juli bedraagt voor Zuid-Limburg 69 mm. Men zal nu wellicht verwachten, dat in kijken naar de dingen die komen gingen De heren wisten eerst niet goed wat hun overkwam. Sommigen gaven het aan de controleur om het te laten knippen. Maai- naarmate zij verbaasd geïnteresseerd la- zen. verscheen er een twinkeling in hun °glnu,7?fekende Perspectieven openden zich blijkbaar en toen de modellen voor- bijgedraaid en weggelachen waren, stop- ten zij het kleine pamflet als een waar devol document weg. Nog nooit is waar ook ter wereld een zakvestspoorwegshow. zoals wij die Hi*- teren zagen vertoond. De spoorwegen die gee? dolla Jongens aan het hoofd hebben staan, sloeg nieuwsgierig de ver richtingen van de mannequins gade Later werd ons medegedeeld bij monde van de chef van de dienst van het vervoer en de secretaris van de directie van de N S dat hun nieuwsgierigheid tot belangstel ling was geevolueerd. Pe hnele maanci Augustus zullen op iedere Dinsdag, Donderdag en Vrijdag op net traject Amsterdam-Amersfoort en AmsterdamDordrecht deze kapselshows worden gehouden. Alleen geldt als stren ge consigne voor de dames, dat zij geen slapende passagiers mogen wakkerschud- aen. Maar hoe zoet het ook kan zijn om tussen de rails in Morpheus armen te liggen, deze maand is het op bovenge noemd traject zeer dom. U mist dan drie pm-up mannequins maar het vee kon worden gered. Enige den verteld, dat wij de laatste 10 jaren een vrij droge maand de zon ons niet in de steek zal laten. Deze verwachting komt vermenigvuldiging der werkwijzen echter niet uit; in De Bilt, waar nog geen het uranium-erts te bewerken, na De Amerikaanse commissie voor de atoom-energie heeft Dinsdag in een rap port medegedeeld dat zij in de eerste helft van 1951 haar voorraad kernsplit singsmateriaal heeft uitgebreid, zulks in het kader van een zeer grote uitbreiding van het vermogen om door kernsplitsing energie vrij te maken. In het afgelopen jaar is voor ruim 2 milliard dollar aan de Amerikaanse atoomenergie-industrie ten koste gelegd. Bijna drievierde gedeelte van dit bedrag is uitgegeven voor de bouw van fabrie ken en de aanschaffing van installaties. De Ver. Staten betrekken nu ook ura nium-erts uit-nieuwe vindplaatsen in het buitenland. Het land zelf neemt echter, door uitbreiding van de voorraden en om de 60 pet van de normale hoeveelheid regen Belgische Congo de tweede plaats in on- viel, scheen de_ zon 200 uren tegen 205 der de uranium vervaardigende vrije belendende schuren werden niet door het vuur aangetast. Enige tijd geleden heeft de heer Huysmans eveneens door blikseminslag een boerderij verloren. In Bentelo (Ov.) is de bliksem ingesla gen in een grote boerderij, die eigendom was van de heer H. J. Ottenschot. Het woonhuis en de twéé schuren stonden ipoedig in brand. Hoewel de brandweer uren normaal Op 2 dagen liet de zon ge heel verstek gaan, hetgeen normaliter ook op 2 dagen gebeurt. Ook in dit opzicht zijn de afwijkingen dus minder groot dan men misschien zou verwachten. Wanneer vaak verrukkelijke Juli-maanden hebben wij ten slotte nog vermeiden, dat het aan gehad. Heeft men die in de herinnering gehouden en daarom eens extra zijn onte vredenheid betuigd over het weer van de afgelopen maand? Zomerse dagen warén er te weinig, te De Bilt 4 tegen 7 nor maal, maar ook zoiets is wel meer ge beurd. Julimaanden zonder zomerse dagen zijn zelfs wel voorgekomen. In De Bilt tal dagen, waarop in ons land donder werd gehoord (normaliter komen er 16 zulke dagen in Juli voor) niet meer dan 10 bedroeg en dus ook al gunstig afsteekt bij hetgeen andere jaren plegen op te Jeveren, menen wij de voornaamste faits et gestes der weergoden gedurende de afgelopen maand te hebben gereleveerd. staten aldus het rapport. Op een naar aanleiding van de publi catie van dit rapport gehouden perscon ferentie, deelde de commissie mee, dat de V. S. thans -.1 totaal 4,9 milliard dol lar hebben bisteed aan de ontwikkeling van de atoomenergie. Hieraan werd toe gevoegd, dat men nog een bedrag van 1,4 milliard in reserve heeft. Het Con gres is verzocht nog 1.2 milliard dollar voor het lopende belastingjaar beschik baar te stellen. Verder werd meegedeeld, dat nieuwe geheime opslagplaatsen wer den aangelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1