VELDTOCHT TEGEN ROULETTE BEGONNEN Justitie doet invallen in speelcluhs Muskusrat bedreigt onze dijken m Saarstatuut heeft voorlopig karakter" Tachtig corpsen in gigantische muziek-„wed] oop Veertien landen musiceren Kerkrade m Regenbuien en opklaringen Wee muskusrat en rouletteballetje De strijd begint In Scheveningen waren honderden in het Casino ren v°°r he* Nemen commu nisten te Kaesong een draai Zaterdag 4 Augustus 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J In Amsterdam clandestiene speel gelegenheid ontdekt In Casino te Scheveningen Strijd wordt internationaal aangepakt „Wie heeft zoveel ping-ping-ping' Hooiwagen door trein verpletterd Misschien boter naar Canada Donder begeleidde opening Kersencampagne geëindigd WEERBERICHT Bij Hamdorff Verrassing in Amsterdam In Rotterdam werd niet gespeeld Persconferentie in Den Haag Met getrokken revolver Overleg inzake bestrijding Actuele foto van H.K.H. prinses Irene, die morgen haar twaalfde verjaardag viert. WMtmm Enthousiaste medewerking Het initiatief voor het concours werd in 1949 genomen tydens een bezoek, dat toen „The Frickly Colliery Band", een Engels mynwerkerscorps, aan Kerkrade bracht. Het ging in eerste instantie uit van de gezamenlijke Kerkraadse muziek gezelschappen, maar al spoedig werd het overgenomen door de hele bevolking En dat was wel nodig, want de Kerkraadse harmonieën en fanfares al zjjn het er ook negen hadden alleen met geen mogelijkheid de gevolgen van haar ge durfd initiatief op kunnen vangen. Tachtig corpsen uitnodigen wil Immers nogal wat zeggen. Het betekent in dit gevat onder meer, dat 4.000 buitenland»» muzikanten REGELRECHT STUITEND! De weerverwachting geldig tot Zondagavond luidt: Aanvankelijk nog veel bewolking met enkele buien. Morgen overdag echter enkele opklarin gen en afnemend buiig. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Vrij warm maar minder drukkend dan vandaag. Zondag 5 Augustus: Zon op 5.06 uur, onder 20.25 uur. Maan op 7.46 uur, onder 21.18 uur. Maandag 6 Augustus: Zon op 5.08 uur, onder 20.33 uur. Maan op 9.02 uur, onder 21.28 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Justitie laat liet niet bij de waarschuwing, welke zij onlangs tegen de speelclubs heeft gericht. De meeste van de speelhuizen hebben sinds die waarschuwing kwam de deuren dicht gehouden, maar sommige meenden de sterke arm veilig te kunnen trotseren en daar bleef dc roulette lustig draaien. Ook daaraan wil de Justitie echter een einde maken en daartoe liet zij gisterenavond door de politie invallen doen in Laren, Scheveningen, Rotterdam en Amsterdam. Het was in het Casino aan het Gevers Deynootplein een hele consternatie, toen daar om kwart over elf gisteravond de politie in de „Aristoclub" verscheen. Vol gens mededeling van een ooggetuige be vonden zich in de zalen naar schatting 600 a 800 personen, allen natuurlijk leden van de club, al namen uiteraard lang niet allen op dat moment deel aan het spel. dat aan vier roulette- en twee baccarat- tafels in gang was. De rechercheurs, die niet geünifor meerd waren, gelastten in de speelzaal onmiddellijk het spel stop te zetten en splitsten de aanwezigen in groepen. Som migen uit het publiek, onder wie buiten landers en enkele oudere personen, wer den na onderzoek in de gelegenheid ge steld naar huis terug te keren. Een klein aantal spelers had op het eerste sein, dat er onraad was, de benen genomen en waren er in geslaagd door zij-uitgangen en over de daken uit het Casino te ontsnappen. De overigen werden vastgehouden om vervolgens in bussen naar het politie bureau te worden overgebracht. Buiten op het plein trad geüniformeerde .politie tn groten getale op ter afzetting. Ondanks het late uur trok een en an der veel belangstelling. Honderden per sonen hadden zich op de trottoirs voor het Casino verzameld. De leden van het bestuur en het perso neel van de Aristoclub, alsmede croupier» en bankhouders werden allereerst ter plaatse aan een verhoor onderworpen en- vervolgens met een grote auto der politie naar het hoofdbureau overgebracht. Daar was de politie reeds druk bezig met het afnemen van verhoren van de ruim twee honderd personen ,die uit het Casino naar autobussen van de H.T.M. waren geleid en daarmede naar het bureau waren ver voerd. De inval stond onder leiding van com missaris Abbenbroek. Mr Hartsuyker, officier van justitie in Amsterdam, nam het Casino Hamdorff in Laren voor zijn rekeningOp zijn bevel deed de politie daar gisterenavond een inval en zij nam er de roulette en de kas van de speelbank in beslag. Zes crou piers en drie bestuursleden werden ge arresteerd en tegen vijf spelers werd proces-verbaal opgemaakt. Later konden zij huiswaarts keren. In tegenstelling met de vorige inval in deze inrichting heeft de politie thans de deuren van het Casino verzegeld. De invallen, die de Amsterdamse poli tie gelijktijdig deed in verschillende speelclubs in de hoofdstad, leverde een aardig resultaat op. Slechts bij „Eureka op het Thorbeckeplein draaide de roulette en twee inspecteurs en enkele recher cheurs troffen op de eerste verdieping van dit pand, „Alcazar" genaamd, tien spelers aan. Onder grote belangstelling van het nachtpublièk werden de spelers weggeleid en later verhoord. Op een der aanwezige dames trof de politie een uitnodiging aan van een club, waarvan het bestaan haar niet bekend was. Dit was n zogenaamde clandestiene speelgelegenheid, gevestigd aan de Prin sengracht. De spelers, die daar aanwezig waren hedenavond hadden kennelijk zo een vast vertrouwen in het feit, aai ae dub niet aan de politie bekend was. dat ook nadat het nieuws van het optre den van de politie als een lopend vuurtje door de „amusementswijken" van Am sterdam was rond gegaan, rustig voort gingen met het spel. Tot hun grote ver rassing stond de politie plotseling toch voor hun neus. Spelers, roulette, fiches etc. werden meegenomen naar het bureau Singel. In Rotterdam was het doel van de re cherche een speelclub aan de Mathenes- serlaan aldaar. Als amusementsvereniging was deze speelclub bij de politie bekend, maar op het moment van de inval werd in de speelgelegenheid geen roulette ge speeld. In het perceel bevonden zich veer tien leden van de „amusementsvereniging" Zij werden naar het politiebureau overge bracht, doch na verhoor weer vrij gela ten, omdat geen overtreding was gecon stateerd. De personen, die in de speelzaal wer den aangetroffen, hadden gisteravond Juist een vergadering gehouden over de aanzegging van de Officier van Justitie, dat alle speelclubs op korte termijn ge sloten moeten worden. Toen <Je politie dc inval deed, was deze vergadering reeds afgelopen en de aanwezigen speel den een spelletje kaart, waarbij fiches werden gebruikt. Twee andere speelgelegenheden in Rot terdam waren gisteravond gesloten. Er werd in deze clubs geen inval gedaan, Het hoofd van de Rotterdamse recherche deelde ons mede dat ook tegen deze clubs maatregelen te verwachten zijn, wanneer zij de deuren weer openen. De .speelclub te Loosdrecht, waarvan het bestuur aanvankelijk had besloten de waarschuwing van de politie te negeren, was gesloten. De rijkspolitie was hiervan op de hoogte en zij is gisterenavond dan ook niet naar Loosdrecht gegaan. Vannacht om één uur hebben mr J. C. Maris, officier van justitie en commissa ris Abbenbroek nog een persconferentie gehouden over de invallen in Den Haag. Mr Maris verklaarde, dat de actie geba seerd is op artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht en artikel 254 bis. Dit ar tikel is ingelast in de in 1911 ingevoerde zedelijkheidswetten en was bedoeld om juist de speelclubs het bestaan onmogelijk te maken. Na de oorlog werd de bestrij ding van de speelclubs kalm aangepakt. Thans is men echter van oordeel, dat er een einde aan het geduld oefenen moest komen. Commissaris Abbenbroek zei, dat de Haagse politie na het uitgaan van de waarschuwing geregeld de 25 haar bekende speelclubs in Den Haag heeft ge controleerd. Men heeft daarbij geconsta teerd, dat allen op twee na, de „Aristo"- club op Scheveningen en de „Mondial"- club gevestigd in de „Embassy-club" op de Kneuterdijk, ophielden met het rou lette-spel. Daarom was de inval alleen bij deze twee geschied. Commissaris Abbenbroek bevond zich om elf uur reeds enige tijd in de „Aristo" club. Toen de rechercheurs de zaal bin- npenkwamen klom hij op het podium en vertelde, dat de politie een inval deed. Vele van de spelers, trachtten via de ach terzijde te ontsnappen, doch zij vonden ook deze uitgang versperd. De 50 recher cheurs, die de inval deden, hadden geen gaatje meer open gelaten, aldus de com missaris. Volgens ooggetuigen stormden even later agenten met getrokken revolvers de club binnen. Ongeveer 300 spelers (de buitenlanders, vijf in totaal, werden viijgelaten) werden in speciale bussen naar de politieschool op 'f Alex- anderplein gebracht, waar de dames en heren werden gescheiden. De gehele nacht verhoorde de politie de arrestan ten, die niet onmiddellijk daarna wer- Ons land wordt al jarenlang bedreigd door de gevreesde tmiskusratofbisam- rat. Reeds riln tot heden 1400 van deze dieren binnen onze grenzen gedood. Z« zijn ons land van België uit bin nengedrongen en worden voomameiyk om haar graverij gevreesd. Binnen onze landsgrenzen is vastgesteld, dat enkele ratten een dijk van 2 a 3 nieter breedte in korte tijd volledig kunnen ondermy- nen, zodat een doorbraak onvermijde lijk is. Bedenkt men hierbij, dat de helft van ons land door duizenden én dui zenden kilometers dijken en dijkjes wordt beschermd, dan kan men zich voorstellen, dat er met man en macht naar wordt gestreefd, deze dieren de gelegenheid te ontnemen, zich in ons land te vestigen. Tot nu toe zijn zij hoofdzakelijk in Noord-Brabant opge vangen. Eén dier is echter, zoals be kend is, reeds tot in de Alblasserwaard doorgedrongen. Ook uit Duitsland dreigt het muskus- rattengèvaar. Op de Lüneburgerheide hebben de ratten zich tot op 150 Km. van de mens van Groningen gevestigd, oo f,ra J een oude haard slechts au Km. van de grens van Zeeuwsch- Vlaanderen Thans wordt ons land langs de gehele Zuidgrens van Philippine tot ïïLai^|rl,^tJn meel" of mindere mate van Belgie uit besmet. Als gevolg hiervan is internationaal overleg inzake de bestrij ding wel zeer noodzakelijk geworden. ovoNeg is thans in Den Haag ge houden. Specialisten van België, Frank rijk, Duitsland en Nederland hebben onder leiding van dr V. E. Wilkins, direc teur-generaal van de Europese organi- i0Str^ding van Planten ziekten, anderhalve dag gesproken over de verspreiding der muskusratten, de organisatie en de wijze van bestrijding, alsmede oyer de aangerichte schade Er uwa i" a !1S ,nde! resultaten geboekt. Vooral de Nederlandse motiveringen wo gen zwaar. T regeringen van de verschil lende landen zal er óp worden aanee- drongen, dat de besteding der mus kusratten van eén centraal punt uit door een officiële instantie zal worden geleid en dat in het bijzonder in de grensgebieden intensief toezicht ra i worden gehouden. 4 MI Door een regelmatige uitwisseling van gegevens hoopt men op de hoogte te bhj- ven van iedere gevaarlyke uitbreiding der ratten. De verschillende bestrydingstechnié'ken zullen worden uitgewisseld en verbeterd, zodat de verwachting is gerechtvaardigd^ dat de gevreesde dieren geen rooskleu rige toekomst tegemoet gaan. den vrijgelaten Daarover zou mr Maris beslissen aan de hand van de resultaten der verhoren. De kans bestaat dus dat de spelers geruime tijd in de school moeten verblijven. y°or de inval in de Mondial Club" oleel. s.echts een klein aantal recher cheurs nodig te zyn, zodat verscheddenen van ben zich ter assistentie naar de Aristo Club spoedden. In de „Mondial Club trof men niet meer dan 15 spelers ZIJ Wer<Ten per bus naar het hoofdbureau overgebracht. Mr Maris gaf tenslotte de verzekering. iui 2arï mdien nodig, met,dezelfde kracht de bestrijding van de speelclubs zal voortzetten. Hij verklaarde nog, dat twee speelcluos in Noordwijk vrijwillig gesloten zijn, toen politie de bekende waarschuwing had doen uitgaan- mval van de politie was, aldus ot héd,?, iïchte" sPelers uit „Aristo" d aDgauW verdwenen. ,itowu6er den hog achter de rug ■B i rechercheurs om fiches te wisselen. Anderen stopten geld en fiches v inzlnH11 oi in het meubilair weg. (Td de tafels Tn guldens aan fiches lagen had net een w Polltle binnenkwam Hii won dnnh ••■)es °P de zeven sezet. dice spe'ehvto^Ziljn meer dan dertiSvou- sèren ^Iet soel kon h« ni&t meer men daarna^n aSJUit'Zhlgende tiok «aan no» n,"«5 de enorme zalen. „We dat betalen "T- Dineoine"- W- "Wle heeft zoveel P»g- wan? de hai'^arorn aouden we treuren, macht ta Ho?t15 5* groot" en "Er is geen daan" Lw?'1' d^ „Aristo" kan ver- alle drukte v jn tot bet repertoire. In zich uit de voet1 verscMiende spelers ÏU KiiLn Nf4®® maken. De WC-raamp. 7to«!>nrfe al te goed bewaakt 'te zijn. t gevang" de arrestanten ook naar Aan het Alexanderveld nummer veer tien was het nadien een drukte van be lang. De arrestanten werden uitgeladen en .ange taxi s stopden weldra voor het gebouw om „vrachies" aan vrijgelaten arrestanten te krijgen. Zo bijster vlot ging dat vrijlaten echter niet. Voor het ge bouw slenterden familieleden van gearres teerde spelers op en neer. De dames wa ren op de eerste verdieping gehuisvest. Sigaretten rokend hingen sommigen van haar uit de geopende ramen, waardoor af en toe gejoel en brokstukken van liedje» naar buiten drongen. De mannen waren op de parterre ondergebracht- Een chauffeur v.r, telde, dat hij twee Amerikanen na hun vrijlating naar hun hotel had gereden, vanwaar zij zich, na hun koffers gepakt te hebben, Paar het K.L.M.-kantoor lieten brengen. „Bad, too bad", hadden zij gezegd en zij waren met het eerste vliegtuig naar Zwitserland ver trokken. '""sS helpt oe BISSCHOP KEKKEN BOUWEN/ Gisteravond omstreeks half negen ls by een particuliere overweg tussen Voor hout en Noordwykerhout een lage hooi wagen door een trein uit de richting Leiden gegrepen- Het paard ivas op slag dood maar er deden zich geen per- sooniyke ongelukken voor. De voerman kwam met de schrik vrij. Door de aan rijding raakte de trein defect; de cabine werd lichteiyk beschadigd, waarom do trein weggesleept moest worden. Het verkeer richting Haarlem had ruim één uur vertraging. De treinenloop richting Leiden kon normaal doorgang vinden. De Britse, Franse en Amerikaanse hoge commissarissen in West-Duitsland hebben de regering te Bonn een nota overhan digd, waarin zy de hoop uitspreken, dat „niets zal worden gedaan om de huidige toestand in het Saargebied te verergeren". De nota is een antwoord op die van bondskanselier Adenauer, waarin deze protest aantekende tegen „het huidige ondemocratische bewind in het Saarge bied". In de nota, welke zeer voorzichtig ge steld is, wordt gezegd, dat het statuut voor de Saar een voorlopig karakter draagt en dat het slechts van kracht is tot er een vredesverdrag met Duitsland is gesloten, In antwoord op Adenauer's verzoek om „geëigende maatregelen, opdat de Saar- landers in staat zullen zijn op onbelem merde wijze -uiting aan hun mening te geven", verklaren de Westerse geallieer den; „hun steun te zullen geven aan het handhaven der democratische vrijheden en de vrijheid van persoon in het Saar gebied". De nota is het resultaat van we kenlange Brits-Frans-Amerikaanse be. sprekingen. Volgens geallieerde waar nemers vormt zij een „delicaat compromis" tussen de standpunten van Engeland en de V. S., die een kort en niet-bindend antwoord op Adenauer's nota wilden geven, en de wens dei- Fransen om de geallieerde mening in een krachtige verklaring tot in bijzon derheden uiteen te zetten. Zij voegden hieraan toe, dat de nota neerkomt op een verwerping van Adenauer's verzoek om ingrijpen door de drie Westerse bondgenoten in de gang van zaken in het Saargebied, al wordt dit er niet met zoveel woorden In gezegd. Geallieerde waarnemers te Bonn zijn verder nog van mening, dat het tydstip van overhandiging der antwoordnota ken nelijk is bedoeid om samen te vallen met de bijeenkomst, die thans door het minis terscomité van de Raad van Europa te Straatsburg wordt gehouden. De ver wachting is, dat dr Adenauer daar het vraagstuk van het Saargebied met de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, zal bespreken. De Canadese minister van landbouw. James Gardiner, heeft Vrijdag op 'n pers conferentie medegedeeld, dat Canada zal trachten een mogelijk botertekort in de komende winter te voorkomen door tien millioen pounds boter in te voeren. Volgens de Canadese pers zeide de mi nister, dat hij hoopte boter uit Nieuw- Zeeland, Australië en misschien ook uit Nederland te zullen krijgen. (Van onze correspondent) In Kerkrade, Neêêrlands oudste mijngemeente, werd gisteravond een muziekconcours ingeluid, dat alle vorige concoursen, die ooit in ons land plaats vonden en waarschijnlijk ook alle, die ooit in Europa gehouden werden, verre overtreffen zal. Niet minder dan 80 corpsen nemen daaraan deel; 20 Nederlandse en 60 buitenlandse. En deze laatste zullen niet alleen onze buurstaten, België en Duitsland vertegenwoordigen, maar ook Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Zwitserland, Oostenrijk, Engeland, Ierland, Denemarken, Zweden, Noor wegen en Finland Op zeven dagen (4, 5, 11, 12, 15, 18 en 19 Augustus) zullen zij van 's middags twee uur tot diep in de avond met elkaar wed ijveren in welluidendheid voor een jury, welke uit drie internationaal be kende musici bestaat: pnze landgenoot Hendrik Andriessen, de Fransman prof. Gaston Stoltz uit Nancy en de in Engeland woonachtige Australiër Frank Wright. De drie leiders van de Noord-Koreanen en Chinezen bij de wapenstilstands besprekingen in Kaesong. V.l.n.r. gen.-majoor Chang Pyong San, generaal Nam II, hoofd van de communistische delegatie en de Chinese generaal Hsich Fang. Aan de corpsen, welke in deze gigan tische wedkamp in hun afdeling de beste prestaties leveren, zal die jury „hoogste internationale onderscheidingen" toeken nen en verder zullen vele ereprijzen, o.m. beschikbaar gesteld door H. M. Koningin Juliana, Koning Boudewijn van België, Groothertogin Charlotte van Luxemburg, president V. Auriol van Frankrijk en pre sident Th. Heuss van de Duitse Bonds republiek, worden verdeeld. De Neder landse corpsen kunnen bovendien dingen naar „hoogste nationale onderscheidin gen". Niet alleen op bovenvermelde data, maar ook op alle andere dagen zal van Maandag af tot 20 Augustus muziek schallen in Kerkrade. Op die dagen tus sen de eigenlijke concoursdata zullen namelijk elke avond ereconcerten worden gegeven. Verder staan onder meer eén piano recital door de Heerlenaar Harry Biessen, orgelconcert door de Kerkradenaar Nico Zeyen met zang van een Frans koor, een Uitvoering van „Die Jahreszeiten" door een koor en een orkest uit Eschweiler in Duitsland, marswedstrijden en een origi nele Tiroleravond door de Dans- en Jodel- groep Schlemhexen uit Innsbruck op het programma. Ook laat de „Kirchröatsjer Vasteloavends-Verain" de gelegenheid niet onbenut om twee „zomer-zietsonge" te vullen met muzikale parodieën e.d., waaronder een speciale bewerking van „Romeo en Julia". ieder een dag of drie moeten worden ge huisvest en gevoed. Hoe zou men dat kiaar kunnen spelen, als niet elke Kerkradenaar. die een bed vrij heeft, zich bereid had verklaard als gastheer op te treden? Die enthousiaste medewerking uit alle geledingen van de 43.000 zielen tellende bevolking van Kerkrade is wel een van de mooiste facetten van dit concours. Aan de harmonie, welke straks tijdens de wed strijden zal zijn te horen ging een andere harmonie een bewonderenswaardig samenspel van een hele stad vooraf. Overigens was de huisvesting niet het enige onderdeel van de reusachtige orga nisatie, dat door de initiatiefnemers moest worden uitbesteed. Dozijnen vrijwilligers waren alleen al nodig voor het bijwonen van de honderden vergaderingen, welke moesten worden gehouden, voordat alle details geregeld waren. Er werd een py- ramide van comité's gevormd, een pyra- mide, waarvan elk onderdeel een jaar lang om de zoveel dagen bijeen kwam; het topbestuur vergaderde tot dusver zelfs 375 maal! Toen de plannen tot in de finesses op papier stonden, stroopten andere vrijwilligers de mouwen op om ze uit te gaan werken. Gemeente-arbeiders en anderen, legden in hun vrije tijd twee grote parken aan, een voor het concours, dat zich af zal spelen in 'n aan 4000 per sonen plaats biedende tent, en 'n voor 'n grote handels-, industrie- en midden standstentoonstelling, welke in het kader van dit festival gehouden wordt. Buurtverenigingen gingen aan passende versiering timmeren, waarin natuur lijk de vlaggen van de veertien mee- muslcerende naties de boventoon voe ren. Leden van jeugdorganisaties vormden gidsenéquipes; weer anderen verenigden zich in een tolkendienst of in ontvangstcommissies. En thans staat dan de bevolking van Kerkrade als één man gereed om er naar best vermogen voor te zorgen, dat de dui zenden muzikanten en de tienduizenden bezoekers die zij verwacht, straks vol- i daan haar gepavoiseerde en geïllumineer de stad verlaten zullen. De regen heeft gisteravond de organi satoren van het internationale muziek concours te Kerkrade lelijk parten ge speeld. Vlak voor de officiële opening barstte een fikse onweersbui los boven de stad. Duizenden, o.w. vele Limburgse autoriteiten en vertegenwoordiger» van I de Amerikaanse, de Engelse, de Franse 1 en de Deense ambassadeur in ons land, hadden zich op het eoncoursterrein ver zameld om de opening by te wonen. Maar toen in het midden aan veertien slanke masten de vlaggen der deelnemen de landen moesten gehesen worden, waagde niemand het de muziektent te verlaten. Behalve dan de veertien ver kenners. Alsof er niets aan de hand was, vatten die post onder de veertien masten en ze hielden stand tot de laatste vlag. d.w.z. ze lieten wel haast drie kwartier lang de regen van hun hoed tot hun schoenen süpelen, want voordat een vlag de lucht inging, diende telkens eerst het volkslied van de betrokken landen te worden gespeeld. Daarvoor zorgden wit gepluimde muzikanten van Staatsmyn Wilhelmina en de Domaniale Mijn. Deze bleven echter droog, daar zy in de over dekte kiosk stonden opgesteld. Maar al gingen dan de vlaggen niet vrolijk wapperend, doch loom en drui pend omhoog, al werden de nationale hymnen der buitenlandse gasten gestoord door irriterend gedrum van de regen droppels en al spotte de donder met de kamerschoten, die vóór elk volkslied werden gelost, toch is de opening van het Kerkraads concours een groots gebeuren geworden. Machtiger nog dan de donder was het „Domine, Salvam fac Reginam nostram"!, waarmee door driehonderd Kerkraadse zangers de plechtigheid werd ingezet en van welgemeende bewonde ring waren de toespraken vervuld, welke tot de inwoners van de concoursstad werden gericht. Eenparig waren alle sprekers van oor deel, dat Kerkrade met dit unieke festival iets buitengewoons presteert en allen verwachtten zij dat dit gigantische treffen van Europese muzikanten in vele opzich ten de vriendschap en de toenadering tussen de volkeren van ons continent be vorderen zal. Naar aanleiding van onze beide Lou- pen over onverantwoordelijke prak tijken door verzekerden bij de zie kenfondsen, welke ergerlijke geldverspil ling betekenen, terwijl de financiële positie van het ziekenfondswezen toch al zo précair is, wijst men ons op een artikel in het juist verschenen nummer van „Ziekenfondsnieuws", waarin verteld wordt, op welke ontstellende wijze de ge meenschap benadeeld wordt. Er zijn er helaas nog te veel, zo lezen wij o.m., die de verspilling door onverschilligheid of onbedachtzaamheid niet weinig in de hand. werken. Maar er is ook een groep van mensen, die de gemeenschap op nog veel slimmere manier benadeelt. Dat zijn de simulanten, de luien, de leugenaars, die zelfs niet schromen zich letsel toe te brengen om zodoende nog een poosje va» arbeid vrij gesteld ie zijn. Slagen zij daarin, weten zij de dokter om de tuin te leiden, dan ontvangen zij geldelijke uitkering en zijn derhalve in staat op kosten van u en van ons hun dagen in nietsdoen door te bren gen. Met de Rijksverzekeringsbank als cen traal punt beschikt de Nederlandse bevol king over een aantal sociale wetten, waar men niet zo heel lang geleden nog slechts van durfde dromen. Deze wetten beschermen ons op voorbeeldige wijze. Sommige van bedoelde wetten raken dik wijls het ziekenfondswezen. Daarom moet het onze aandacht hebben, dat er nog zoveel simulanten rondlopen. Wanneer wij in de officiële verslagen lezen, dat vele door 'n ongeval getroffenen van alles bedenken om nog niet naar hun werk te behoeven te gaan, dan noemen wij dat regelrecht stuitend. En wat het slim ste van alles is? De ervaring heeft ge leerd, dat de grootste lust om weer zo gauw mogelijk de arbeid te hervatten te vinden is bij werknemers, die de veertig jarige leeftijd zijn gepasseerd. De lanter fanters vindt men dus onder de jongeren, die zich blijkbaar niet schamen, op kosten van ons allen hun arbeid in de steek te laten. Wil men een voorbeeld uit helaas vele? Een jonge man komt bij de dokter en vertelt, dat hij bij het uitstappen uit de bus gevallen is en zijn arm ernstig heeft bezeerd. Hij kan 'dus niet werken, dus Ongevallenwet. De dokter ziet met een oogopslag, dat de man hem te pakken teil nemen. Wat blijkt, als de waarheid er uit is? De domkop heeft met schuurpapier zijn arm stukgesehaafd, waarna hij met natte kalk de schuurwond bewerkt heeft! Kijk, voor zo iemand moeten wij niet ons allen, de gelden op brengen om hem aan dokters, hulp en aan genees- en ver bandmiddelen te helpen, wil hij niet de kans lopen voor zijn leven invalide te zijn. Tot. zover „Ziekenfondsnieuws". Voor velen zal het bovenstaande inderdaad. nieuws zijn, doch peen goed nieuws. Het is dan ook werkelijk regelrecht stuitend Deze mensen brengen de sociale positie van hun mede-arbeiders in gevaar! ANALYST Hedenmorgen zijn te Kaesong weder om besprekingen gevoerd tussen de bei de wapenstilstandsdelegaties. Enig resul taat werd niet bereikt. In V. N.-kringen hecht men echter betekenis aan 't feit, dat in communistische radio-propagan da de laatste dagen herhaaldelijk werd beweerd, dat de gealüeeren een linie eisen, die „ver ten Noorden van de frontlinie ligt". Waarnemers achten het mogelijk .dat deze propaganda dient om de Noordkoreaanse en Chinese bevolking zo in te lichten, dat eventuele aanvaar ding van de werkelijk door de V. N voorgestelde bestandilinie een „commu nistische overwinning" ïykt. Autoriteiten in Washington geloven, dat de communisten werkelijk een einde wensen te maken aan de oorlog in Ko rea, doch onder zo gunstig mogelijke voorwaarden. Vandaar dat verwacht wordt, dat zij tot het laatst toe zullen volhouden, doch mogelijk ten slotte op het punt der bufferzone concessies zui len doen, waardoor uiteindelijk toch overeenstemming mogelijk zou zijn. De verbondenen blijven bij verwerping van een gedemilitariseerde zóne bij de 28ste breedtegraad. Dit heeft generaal Ridgway gisteren nogmaals nadrukkelijk verklaard. De Ver. Naties houden „de troeven in een dodelijk spel" in handen, doch zij hebben „geen territoriale aspiraties" en wensen slechts ,,'n eerlijke en duurzame wrede", aldus de verklaring. Uit het land tussen Maas en Waal ver namen wij dat gisteren de laatste kersen zijn aangevoerd op de Gelderse fruitvei lingen. Zij brachten nog ruim een gulden per kilo op. De campagne is in weerwil van de hoge pluklonen, toch nog mee gevallen voor de kersenpachters. Zij heb ben tenminste nog matige winsten ge maakt. (Van onze weerkundige medewerker) Het onstabiele weer, dat deze zomer tot nu toe heeft gekenmerkt, zal ons voorlopig niet verlaten naar het vanmorgen toe- schein. Kleine storingen, die boven Frank rijk zijn ontstaan veroorzaakten gistermid dag en vannacht in uitgestrekte gebieden opnieuw zware onweders die plaatselijk met veel regen gepaard gingen. Vanmor gen strekte dit gebied zich uit van de Alpen tot Engeland en van Zuid-Frankrijk tot het Noorden van ons land. Gisteravond begon het in Zuid-Limburg, waar acht milimeter regen viel, terwijl successieve lijk de andere provincies aan de beurt kwamen. Hoek van Holland meldde van morgen zeventien en Den Helder en Leeuwarden elf millimeter regen. Als wij het over het weef van de laatste dagen hebben moeten wij zeker niet alleen sombere klanken laten horen. Droge perio den met zon en warmte waren er ook genoeg en in het Zuid-Oosten van het land waren de eerste drie dagen van Augustus zelfs alle zomerse dagen! Maar aan dit zomerweer is door onweders van vannacht weer een einde gekomen, terwijl de Zon dag minder warm zal zijn, omdat over de Britse eilanden een koudefront nadert, dat de begrenzing vormt van koelere lucht, die morgen over ons land zal stromen. Het weer zal dan een geleidelijke verbete ring te zien geven met flinke opklaringen. Maar dat er ter afwisseling nog niet eens een buitje zal vallen, lijkt toch ook niet onmogelijk. De temperatuur gaat naar beneden en het zal van de nieuwe depres sie op de oceaan afhangen, of het kwik na Zondag weer omhoog zal gaan of niet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1