CANADA, het olieland der toekomst Machtig concurrent van het Oosten li Mil. Kapel 75 jaar Koninklijk „Vliegende-schoter'-nieuws van 1947 tot 1950 Nogmaals Vacantie Nelly Goedhart bijna vermoord Het woord is weer aan de auteur r v Het drama der „wilde" bronnenj r I Engeland's houding Het nieuwe plan van de E.C.A. - Benelux-concert op het Binnenhof Broeder Joannes O.F.M. Talrijke grensinci denten langs de Joego slavische grenzen ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1951 PAGINA 3 CJ W ordt Canada het nieuwe, rijke olielandZullen in de uitgestrekt heid der prairies de boortorens verrijzen en de farmers hun koeien verkopen, om in de olieraffinaderijen te gaan werken? Er zijn tekenen, die hierop wijzen. Volgens sommige optimisten is Canada's rijkdom aan olie even groot als die van het Nabije Oosten, waarover momenteel zoveel te doen is. En wie het totaalbeeld, van de olie- productie in heel de wereld bekijkt, vraagt zich onwillekeurig af, waarom de Engelsen zicli zo druk maken om Abadan. En uit het feitdat de Verenigde Staten druk uitoefenen op Engeland, om de Perzische nationalisatie te erkennen, zou men kunnen concluderen, dat de wereld niet bepaald om de olie van Iran te springen zit. Canada is een verklaring van Amerika's houding. Officiële mededeling te Washington Olie en rechten Een oliemeer 1500 bronnen Observator Uiterst boeiende lectuur Avis rara Verplicht? Een document Nieuwe protestnota's van Belgrado De soldaat was op slag dood. Het feit, (lat de Engelse regering practiscli eigenaresse van de Anglo Iranian is, heeft vermoedelijk iets bij gedragen tot haar tamelijk halsstar rige houding, al blijft het natuurlijk belangrijk, dat voor 't Nabije Oosten en de landen rond de Middellandse Zee de olie uit het naburige Iran het goedkoopste is en Engeland er niet veel voor voelt, de olie uit Saoedi Arabië eventueel met dollars te be talen. Hét heeft reeds eerder de in voer van olie uit de dollarlanden vrijwel stopgezet, 't Uitvallen van de olieproductie in Iran zou voor Enge land niet alleen het verlies van het millioenenbezit der Anglo Iranian betekenen, maar tevens inhouden, dat het veel meer voor zijn olie, of althans voor een groot percentage daarvan, zal moeten gaan betalen. De Amerikanen zijn in Iran bemidde lend opgetreden. Ze willen de Perzen zo veel mogelijk toegeven. En wel. omdat de Amerikanen veel meer dan de Engel sen altijd kunnen terugvallen op een pro ductie elders, terwijl bij hen bovendien nog het motief geldt, dat alle olie, die niet uit de Verenigde Staten zelf komt of uit door Amerikaanse maatschappijen geëx ploiteerde olievelden in andere landen, altiid een concurrent is. Men heeft het. misschien zo terloops zien vermeld, dat het communistische China alle opslagplaatsen en gebouwen van de Amerikaanse oliemaatschappijen te Sjanghai zonder meer in beslag geno men'heeft. De Verenigde Staten hebben er geen ophef over gemaakt en dit U15"® als een voorlopige verliespost genoteerd. Natuurlijk, er wordt in China geen -Ab3- dan" genationaliseerd, maar er zou toen aanleiding genoeg zijn geweest, om er een brandende, politieke kwestie van te maken. Voor het overige, wat hier ook van zij -- van hieruit is het uiterst moeilijk, alle facetten van het huidige probleem- Iran goed te bekijken de olie uit Per- zië is uiteindelijk slechts zo niet een druppel, dan toch maar een aantal em mers in de enorme zee van olie, waarop de wereldeconomie drijft. 2200 bijproducten Alvorens we nader ingaan op Canada als het nieuwe olieland, stellen we even vast, welke rol de olie thans speelt. Ze levert 30 procent van de in heel de wereld dagelijks gebruikt wordende energie. In 1913 was dit percentage nog slechts 6 pet. Er kunnen uit petroleum thans niet minder dan 2200 derivaten ofwel bij producten vervaardigd worden. Tij dens de tweede wereldoorlog hebben de zeestrijdkrachten negentien maal zoveel olie en benzine verbruikt als in de eerste. Uit economisch zowel als militair oog punt is de olie dus een bijzonder be langrijke factor, een veel begeerd bezit. Nu heeft men tot voor kort algemeen aangenomen, dat de in het Nabije Oosten in de grond aanwezige voorraad meer dan de helft bedroeg van wat de aardbol op zijn tocht rond de zon dagelijks mee sleept. Er, bestonden zelfs schattingen van 75 pCt ofwel 250 milliard vaten. Naar men aannam, zou het grootste gedeelte hier van in Arabië worden aangeboord. Maar er wordt heden ten dage meer re kening gehouden met de mogelijkheid, dat de aarde nog olie bevat, waar men die nauwelijks vermoedt. Dit is ook in Canada en wel in de Westelijke provincie Alberta het geval geweest. Jarenlang is daar door maatschappijen, die er bron nen van natuurgas exploiteerden, naar olie geboord, echter tevergeefs, totdat op eens olie ontdekt werd in enorme hoe veelheden. Dc nieuwe campagne tot productie steun voor West-Europa van de E.C.A. neen grotere industriële productie, hogere lonen en lagere kosten en prijzen ten doei, zo werd te Washington aangekondigd. (Zie De Maasbode van 26 en 27 Juli jl.) Functionarissen van de E.C.A. zeiden, dat het programma in de eerste plaats be trekking heeft op fabrieken, en dat de reeds in uitvoering zijnde plannen tot ver groting van de productie van landbouw, visserij en bosbouw ongetwijfeld versneld zullen worden. Het doel van de nieuwe campagne voor de Europese industrieën is niet nieuw, aldus de functionarissen, maar de gedetailleerde planning betekent, dat een en ander op volkomen nieuwe wijze wordt aangepakt. De E.C.A. is voornemens om wijziging te brengen in haar politiek van het uit sluitend via de regeringen werken. Wan neer de regeringen van de Marshall-lan den daarin zouden toestemmen, zou de E.C.A. rechtstreeks werken met de vak verenigingen. afzonderlijke maatschap pijen en bedrijfsleiders. Volgens het plan zouden voor elke in dustrie productie-steun-raden gevormd worden. Er zouden deskundigen en tech nische raadgeving voor een industrie in haar geheel en voor de afzonderlijke fa brieken beschikbaar worden gesteld. Naar men hoopt zal het programma niet slechts technologische verbeteringen om vatten, maar ook practijken betreffende bedrijven en arbeidskrachten voorzover deze verband houden met de disi.ibutie 'en de afzet' van dë vergrote productie. Men spreekt reeds van Canada's fabel achtige olierijkdom. Die heeft Canada's tekort aan Amerikaanse dollars reeds met honderd millioen verminderd en een minister stelde onlangs vast. dat binnen afzienbare tijd heel Canada van de nieuwe olierijkdom zal profiteren, zodat alle beperkingen op de invoer van Ame rikaanse luxe-artikelen als ijskasten, te levisieapparaten etc, zullen kunnen wor den opgeheven. Het is met Canada s olierijkdom intus sen" heel "anders gesteld dan elders in Amerika.' Terwijl in Texas en andere oliesiaten farmers en Indianen schatrijk werden, omdat er olie op hun land werd aangeboord, moeten de boeren in Canada lijdelijk toezien, hoe anderen de olie uit hun grond halen. Slechts enkelen: profi teren vgn de nieuwe situatie en wel, doordat ze zich vóór hét jaar 1905 ter plaatse vestjgden. Een groot gedeelte van het land in de provincie Alberta, die het centrum van de huidige olieproduc tie vormt, behoorde toe aan de Hudson Bay Company en aan de Canadian Paci fic spoorwegmaatschappij. Toen deze maatschappijen land aan boeren verkoch ten, die zich in Alberta vestigden, maak ten ze het voorbehoud, dat bij de ver koop de z.g. minerale rechten niet waren inbegrepen. Indien er dus olie wordt aan getroffen, behoort die aan één der twee maatschappijen toe. Bovendien heeft de Canadese regering zich nog het recht voorbehouden, concessies voor het boren van olie te verstrekken. Een farmer, die heeft laten vaststellen, dat er in zijn grond olie zit, kan zo n con cessie kopen. Maar voor het aanboren an de stad Edmonton, waaromheen zich voor het ogenblik de voornaam ste. en rijkste olievelden bevinden. De Atlantic 3 werd in Maart 1943 opeens „wild" en de technici slaag den er niet in, de steeds toenemende i vloed van olie te stuiten. Hoe het mogelijk was, dat de bron niet onder controle bleek te houden, is nog steeds een der raadsels van Alberta's jonge olieindustrie. Op de eerste dag, natuurgas de lucht in en als die in brand zou vliegen In Juni was men er in geslaagd, een groot gedeelte van de ingedijkte olie af te voeren. Overal vandaan waren de tankwagens gekomen ende bron scheen tot bedaren te komen. Men haalde ruimer adem. En toen begon de bron opnieuw te werken een hoeveelheid van 10.000 vaten per dag aan de oppervlakte brengend. Maar ze moest dicht! Er werd een spe ciale pijpleiding aangelegd, waardoor honderdduizenden liters water over een afstand van ettelijke kilometers in de bron gepompt werden. Maar de Atlantic 3 werd er nog wilder door. Op eon goede dag stortte de stalen boortoren ineen en verdween in de grona en in de eerste week van September vloog de bron in brand Deze wild geworden, brandende olie bron in de provincie Alberta, Canada, wierp maanden achtereen een honderden meters hoge kolom van brandende olie en gas de lucht- in, tot ze eindelijk „getemd"' werd. van een oliebron en de exploitatie van een olieveld zijn grote kapitalen nodig. En een concessie wordt gewoonlijk niet verstrekt, als de gegadigde niet kan aan tonen, financieel in staat te zijn, haar te gebruiken. Tegen een fortuin, dat in de olie verdiend wordt, gaan er gemiddeld negen verloren. Zelfs de gemiddelde^ ka pitalist is. niet in staat, „in de olie te gaan, aangezien er grote risico s aan ver bonden zijn. Een „olie-vulkaan 1 Een treffend voorbeeld hiervan is wel het. in brand vliegen van de Atlantic, een oliebron in de buurt dat ze in werking trad, spoot deze] De v]ammen sloegen ettelijke honder bron 10.000 vaten olie de lucht in, alsmede een 50.000 kubieke voet natuurgas, in een kolom, die een hoogte van ongeveer vijftig meter bereikte. Het met sneeuw overdekte land in liet rond werd met modder en olie bedekt. Op dc tweede dag leek bet, dat de bron rustiger werd, maar opeens begon de grond te sid deren en de bron een wild gedruis uit te stoten. Atlantic 3 werd een kleine vulkaan! Het afsluiten van een wild geworden oliebron is zoiets als het stoppen van een opengesprongen brandkraan met blote handen. Maar men probeerde het. Grote hoeveelheden modder en cement werden er in gepompt, om te trachten, do olie stroom te stuiten. Maar overal in het rond ontstonden kleinere kraters en vormden zich grote plassen olie, die spoedig kleine meertjes werden. Een hoogst gevaarlijke toestand! Eind April waren er enkele honderden kratertjes en er begon zich nu een waar meer van olie te vormen. Men riep een deskundige uit Texas te hulp. die daar al menige wilde oliebron „getemd had. Maar ook deze expert stond aanvankelijk machteloos. Tever geefs liet hij op duizend meter diepte dynamiet ontploffen, teneinde de bron geheel af te grendelen. Daarna pompte hij massa s veren, Icatoenzaadhulzen, ha vermout, zaagsel en 10.000 zakken cement in de bron. **ad .2ich een hoeveelheid van 15.000 vaten olie over het land verspreid. In allerijl werden er dijken aangelegd, on?r tu i tegen te houden. Het hele olieveld werd tot verboden terrein verklaard en het werd vliegmachi- Se+ ^eu-boden, boven de bron te vliegen. Fotografen hadden de toestellen gehuurd mTrfrfpiH %n nï^aken! Met de olie st€eg ge middeld 50.000 tot 100.000 kubieke voet den meters de lucht in en het oliemeer, dat zich inmiddels weer gevormd had. werd één massa vlammen en dikke, vette rook. Negen-en-vijftig uur achtereen brandde de Atlantic 3. Al 't water, waar over men in de omgeving beschikte, werd er in geworpen en plotseling, met een soort geweldig spuwen en kuchen, kwam de bron tot rust. Ervaren boortechnici hebben haar twee maanden later met al'.e middelen der moderne techniek herme tisch afgesloten. Intussen had Atlantic 3 toch maar even tjes 1.250.000 vaten olie opgeleverd en zich aldus onder de rijkste oliebronnen van heel West-Canada geschaard. Het groot ste gedeelte er van kon bijeen gezameld en ter markt gebracht worden. Het drama van de Atlantic 3 was het eerste en het laatste drama. Sinds 1948 zijn er in Alberta geen bronnen meer wild geworden. En er zijn er, die reeds veel meer op geleverd hebben dan Atlantic 3. Het totaal aantal producerende bronnen bedraagt nu in de provincie Alberta 1500 en'.zoals deskundigen be weren, we zijn pas begonnen Volgens voorlopige berekeningen heeft Canada's olierijkdom die van het Nabije Oosten van 75 pet. der wereldrijkdom tot 40 pet. terug gebracht. En dit, terwijl niet zo heel lang geleden in oliekringen de kans, dat er in Alberta voldoende olie zou worden gevonden, op 13 tegen 1 ge steld werd. Inderdaad heeft het aanvankelijke on derzoek grote teleurstellingen en verhe zen opgeleverd. Zo heeft een combinatie van vijf Amerikaanse oliemaatschappijen nog verleden en eerverleden jaar op een bepaalde plaats 555 dagen achtereen naar olie laten boren, zonder resultaat. Maar thans loopt er dwars door de graanvelden van Canada's Westelijke pro vincies 'n pijpleiding van enkele duizenden kilometers lengte. Edmonton's inwonerta. is van 91.000 in 1941 tot 160.000 in 1950 ge stegen. En in de kas van Alberta alleen vloeit jaarlijks 25. millioen dollar aan con cessierechten. terwijl deze provincie met Texas tot de rijkste oliegebieden van de wereld gerekend wordt. En volgens gezag hebbende experts is de olievoorraad var, Alberta ongelimiteerd. Zij zal de stout ste verwachtingen overtreffen, zeggen ze. Er is bij Edmonton reeds een grote olie- raffinaderij gebouwd. Economen voorspal len, dat dank zij de olie in West Canada talrijke industrieën zullen verrijzen, zodat de landbouw er spoedig ten achter za. staan bij ie industriële bedrijvigheid. Een nadeel wordt inmiddels gevormd door de strenge winters, waarin vooral het vervoer van de olie per tankwagen gestagneerd wordt. Met ijs bedek'e wegen dwingen de chauffeurs vaak, dagen lang ergens in de prairie te parkeren. Het win nen van olie gaat er in het koude Canada heel anders aan toe dan in het he-e Arabië en Iran. In beide gebieden eenzelf de romantiek: vele snel rijk geworden mensen, voorts in het nabije Oosten Bedoeinen, die rich opperbest op eee truck thuisvoelen en in Canada cowboys, die hun kudden in de steek laten, om achter het stuurwiel te gaan zitten. Canada zal als olieland een be- langrijke rol gaan spelen. Het wereldverbruik van olie is thans 3.500.000.000 vaten per jaar, waar van 2.000.000.000 in Noord- en Zuid- Amerika en Europa verbruikt wordt. Men neemt aan, dat de wereldreserve tussen de 60 en 70 milliard vaten groot is, zodat de voorraad in een halve eeuw uitgeput zou zijn, indien tlians niet Canada als een nieuwe producent naar voren was getreden. Er wordt daar voorspeld, dat velen, die als boeren naar Canada zij" g<*. gaan. bun definitieve bestemming in de olie- en de daarmede annex zijnd? industrieën zullen vinden. De Kon. Militaire Kapel ontving 75 jaar geleden het praedicaat „Koninklijke". En terecht zei staatsraad mr dr L. N. Deckers, voorzitter van de Stichting „Onze Kon. Militaire Kapel", dat Koning Willem III een vooruitziende blik hierbij had gehad en dat het corps het praedicaat had ver dient en het waardig is gebleken. Ter viering van dit heuglijk feit, werd op het historische Binnenhof met als klankbord de aloude gevel van de Rid derzaal, een gala-concert, gegeven door de ..Guides de Belgique" uit Brussel, het muziekcorps van de Garde Grand-Ducale uit Luxemburg en de Kon. Militaire Kapel. De laatste lettergreep van Benelux opende het concert met. de ouverture Tannhauser, voorts met een prachtig huzarenstuk van M. Gould, getiteld „Je richo, Rhapsodie Americame een goed geschreven, interessant werk, dat ook de kwaliteiten van het muziekcorps uit- stekend liet uitkomen. Met de Sabeldans uit Katchaturian s Ballet „Gajeneh werd pittig besloten door de Luxembur gers, die een hartelijke hulde in ont vangst hadden te nemen. De Guides begonnen met Koeberg s „Zeelandia", een sympathieke geste, waarvoor de componist kwam danken „Rhapsodie Flamande" met veel muzi kale Uylenspiegel-streken spande de aan dacht nog meer en met de heide Pracb" tige marsen, die van de parachutisten en die van het regiment Guides, werd geestdrift tot het kookpunt gebracht. Dat was formidabel mooi en uitstekend ge speeld. Het jubilerende corps besloot het concert met de bekende Piet Hein-rhap- sodie van Peter van Anrooy, drie delen uit hetzelfde Ballet van Katchaturian waarin nog meer barbarisme klinkt dan in de Sabeldans en tenslotte drie tradi tionele marsen van dr Walther Boer (die zelf dirigeerde onder groot enthousias me). N. A. Bouman en Dunkier (Grena diersmars). Bij die marsen werkte de band met trompetters en drummers mee. Men zou er werkelijk krijgshaftig van kunnen worden en men komt wel onder de mdruk van de macht der muziek, ook in deze regionen. Staatsraad Deckers huldigde het ju bilerende corps, de deelnemende buiten landse corpsen en de initiatiefnemers van deze geslaagde gala-avond. De burge meester van 's Gravenhage voegde daar aan nog enkele woorden toe, waarin hij vooral zijn erkentelijkheid erover uit sprak, dat de Kon. Militaire Kapel haar „ouderlijk huis", de Residentie, niet heeft verlaten, hetgeen een tijd lang heet* ge dreigd. Als huldeblijk bood hij een door een Haagse componist te schrijven feest- mars aan. Zeer veel genodigden o.wf veel militaire en burgerlijke autoriteiten woonden het concert bij. 's Middags waren de drie corpsen reeds door de burgemeester wie ze een muzi kale groet brachten, ontvangen. J. K. Spoken van deze eeuw Gedurende drie jaren heeft de wereld zich druk gemaakt om vliegende schotels. Er werden allerlei grappen over gedebiteerd, doch velen geloof den er niet alleen ernstig aan, maar getuigden met de grootste stelligheid, ze met éigen ogen gezien te hebben. En ook toen er vanwege het Ameri kaanse luchtvaartministerie een officiële verklaring van het fenomeen ver strekt was, bleven velen volhouden, dat er werkelijk zoiets als vliegende schotels hestonden. Beel wat mensen hebben zich er bang om gemaakt. Ze beschouwden de vliegende schotels werd er zelfs niet gemeld, dat er één in Mexico een nood landing had gemaakt en men er de piloot, een mannetje van één meter lengte, dood in gevonden had'T als verkenners van een der ons omringende planeten, m het bijzonder Mars, die wat dit betreft, zijn naam niet mee heeft. En ze vreesdendat. een invasie van Marsbewoners, waarmee herhaaldelijk de draak gestoken is, dan toch wel eens zou, kunnen plaats vinden. Enkele jaren geleden liepen in de Verenigde Staten de mensen doodsbenauwd hun huizen uit, toen de bekende filmspeler en regisseur Orson Welles in een radio-luisterspel zo'n invasie dermate levendig beschreef, dat. het net echt leek. Dit is John Rebus, een der weinige farmers in Alberta, die. rijk. werd, toen er olie in zijn land gevonden was. Hij had dit n.lvóór 190.Ï gekocht, bezat- dus de z.g. minerale rechten. Men ziet hem hier in gesprek met een tweetal olietechnici. En nu zitten we met een heel boek over de vliegende schotels, ondanks de catego rische ontkenning van het luchtvaart- ministerie. dat immers beweerde, dat het niets anders waren dan grote, tafzijden luchtballons, welke tot grote hoogten op stegen en die werden opgelaten ten be hoeve van bepaalde atmosferische waar nemingen. Ze wekten, wanneer ze zich op bepaalde hoogten bevonden, de indruk van een vliegende schotel. Wanneer wij ons hier aan de officiële verklaring houden en dus het bestaan van vliegende schotels ofwel geheimzinnige, uit bijzondere, niet op de aarde voor komende materialen bestaande, door de lucht klievende en al of niet „bemande machines als uitgesloten beschouwen, neemt dit niet weg, dat we het probleem als hoogst interessant aanvaarden, ien eerste, omdat de hemelruimte ons smds de dagen van Jules Verne en zijn denk beeldige reis naar de maan bijzonder in teresseert én ten tweede, omdat al die waarnemingen van zg. vliegende schotels een belangwekkend, psychologisch pro bleem vormen. En we twijfelen er geen ogenblik aan, dat in de geschiedenis van de verovering van het heelal indien de mens hierin althans slaagt de periode der vliegende schotels als een heel merk waardige zal worden aangetekend. Mis schien zal men ze dan vergelijken met spoken en geesten, zoals die in vroeger eeuwen de mensen met schrik vervulden en heden ten dage nog voor heel wat hun ner aanleiding tot heerlijke of angstwek kende griezelpartijen zijn. Deze ontboezeming werd ons ingegeven door het boek van Frank Scully „De Jacht op de Vliegende Schotels", waarvan een Nederlandse vertaling door mS- R- A- Arnken verschenen is by de Uitgeverij De Librije te Heemstede. We stellen al direct vast. dat dit boek in ieder geval een uiterst boeiende lectuur vormt en teven? heldere, interessante uit eenzettingen bevat, over verschillende problemen, welke aan eventuele reizen door de hemelruimte verbonden zijn. En alleen al het vliegende schotelmeuws van 1947 tot 1950 verschaft de lezer heel wat f stof tot overpeinzingen en speculaties En die lezer kan zowel jong als oud zijn. Voor beide categorieën is er „elck wat wils". De verklaring van het Amerikaanse luchtvaartministerie is indertijd nog aan gevuld door een mededeling van dr Li<"" Mej, Nelly Goedhart heeft aan mijn verbeelding haar bestaan te danken. Persoonlijk heb ik haar de acte lager onderwijs uitgereikt en een vaste aanstelling aan een bijzondere school bezorgd. Beladen met. drie zware handkoffers is ze met mijn toestemming naar Londen afgereisd, Thans, nu haar persoon nogal wat pennen in beweging heeft, gebracht, zou het voor mij natuurlijk een kleine moeite zijn haar even op te bellen om haar mede te delen en op te dragen: „Je irriteert me zo, spring maar van de hoge leuning van de Tower-Bridge midden in de Theems en verdwijn". Zo wreed en onbarmhartig wil ik deze gefantaseerde jongedame echter niet behandelen Ik sou mij daarmede in ernstige mate compromitteren tegenover degenen, die het in onze editie van verleden week Zaterdag voor haar hebben opgenomen. Ze mag nog wat blijven leven en krijgt de gelegenheid om haar voornaamste karakterfout in te zien. Eerst dan mag ze voor goed verdwijnen in het niet, ivaaruit zij werd geboren. Wanneer zij stra xS bruingebrand. uit Zuid-W ales terugkeert, mag zij alle artikelen lezen, die ik zorgvuldig voor haar bewaar. Het aantal mensen, dat vindt, dat de onderwijzer (es) toch maar een gemakke lijk leventje leidt, is legio. Beweer maar eens, dat het heus niet meevalt om je leven lang in eer, schoollokaal een gr uit aantal jongens of meisjes de kennis bij te brengen, welke voor het latere leven wordt vereist. Prompt daarop zal de verpleegster daartegen inbrengen, dat zij, die juist een hele week lang 's nachts in het ziekenhuis heeft moeten waken, het toch maar heel .wat moeilijker heeft. De gezinsverzorgster, die zich uitslooft om de kinderen, wier moeder al maanden lang ziek te bed ligt, keurig voor de dag te laten komen, ook. De vertegenwoordi ger, die het gehele land moet afreizen om zijn salaris bij elkaar te verdienen, eveneens. De journalist, die nog 's avonds laat op de schrijfmachine jakkert om zijn artikel op het nippertje met de laatste trein te kunnen meegeven, dito. En dan de winkelier, de treinconducteur, de chauffeur van dr X, noem ze maar op.. Deze mensen krijgen geen vijf weken, doch doorgaans niet meer dan vijf dagen vacantie per. jaar. Hoogop twee weken. Zelf heb ik ook een goed bezette dagtaak toegemeten gekregen, doch ook mijn Mej. Nelly Goedhart vlot, sportief, goedhartig jaarlijks verlof bestaat uit niet meer dan vijf dagen. Van het idee om er samen eens op uit te trekken, dat door Tijdspiegelaar ge suggereerd werd, kan derhalve tot mijn spijt niets komen. De wederzijdse vreug de zou van te korte duur moeten zijn. Zijn plan om enige tijd in ons klooster te komen logeren, zou beter uitvoerbaar zijn. Wij hebben nog wel een cel voor hem vrij. Hij is natuurlijk te allen tijde welkom. Als hij haar, die zijn zorgen deelt maar thuis laat, want wij hebben pauselijk slot. Wanneer hij deze pelgrimage onder neemt, doet bij dat ongetwijfeld met de wfjze woorden van Thomas van Kempen voor ogen: „dat kap en kruin weinig baten, doch boetvaardigheid, versterving en ingetogenheid yan zinnen bepalend zijn voor de inwendige gesteltenis eens waren kloosterlings". (De vertaling die op mijn boekenrek staat, is niet meer zó nieuw). Doch Iaat ons het luchtig tournooi der speelse spitsvondigheden staken om over te gaan tot een ernstige beschouwing van ons onderwerp. Wie in zijn jeugd het onderwijzersbe- roep kiest, doet dit over het algemeen uit idealisme. Kinderen opleiden tot flinke leden van .de maatschappij en trouwe en overtuigde zonen en dochters en Moederkerk mag beschouwd worden ais een apostolaat dat de inzet van de gehele persoonlijkheid vergt. Daartoe zijn over gave. toewijding en opojferlingsgezmd- heid vereist. Zij moeten trouwens hun taak verrichten zonder de afleiding, welke in andere beroepen doorgaans veel vuldig wordt geboden. Is de overmatige drukte der laatste weken van het school jaar achter de rug, dan kunnen wjj ons indenken, dat zij door en door ver moeid behoeften gevoelen aan een paar weken volkomen rust. Dat komt hun toe. Niemand mag bun deze noodzake lijke ontspanning misgunnen. Niettemin heb ik veertien dagen gele den het plan geopperd, dat Mej. Nelly Goedhart ook eens aan de zorgen en moeilijkheden van Mevr. Clara Elisabeth de Boer geb. van Dam zou denken. Ik durfde dat aan, omdat de praktijk my geleerd heeft, dat velen harer mannelijke en vrouwelijke collega's dat reeds met terdaad doen. Die trekken er met dc kinderen van hun klas tijdens de vacan tie meermalen op uit. Leraren en lerares- Mevrouw De BoerVan Dam sen van middelbare scholen gaan met hun leerlingen zelfs wekenlang in een of andere mooie streek van ons land loge ren. Zij beschouwen dat niet als „werk", maar als een „goed werk", waarmede zij de lasten der ouders helpen verlichten. Tevens vormt zo'n trip voor leiders en leidsters een voldoening gevende ont spanning. die hen gelukkiger maakt, om dat zij anderen in hun genoegens doen delen. Voor een idealistisch voelend meisje bestaat er geen verhevener taak dan door dienende liefde anderen rijker en gelukkiger te maken. „Schrijft U ook 'ns over de moeilijkhe den van de ongehuwde werkende vrouw" vroeg mij een onderwijzeres in een keu rige en uiterst correct gestelde brief. Ik heb haar beloofd, dat ik dat te zijner tijd zou doen, doch kan haar thans reeds verzekeren, dat de oplossing vóór dit probleem, waardoor zovele jonge vrou wen werden gekweld, in deze richting gezocht moet worden. Mej. Nelly Goedhart begrijpt van dit allés niets. Dat is de voornaamste grief, die ik tegen haar karakter heb, voor welks deugden en feiien ik overigens zelf verantwoordelijk ben. Haar sociaa' gevoel is op z'n zachtst uitgedrukt zwak ontwikkeld. Als zodanig is zij een avis rara genoemd. Dat is ze ook. Geluk kig maar. Maar het is mij gebleken, dat er in ons land nog plaatsen bestaan, waar nesten van deze uitzonderlijke vogels worden aangetroffen. Daarom heb ik er eentje gevangen en in een kooitje te kijk gezet. Js Mej. Goedhart verplicht een weekje van haar vacantie voor dit doel beschik baar te stellen? Dat heb ik allerminst beweerd. Wanneer Iemand gevraagd wordt om Vincentiaan te worden Is htf daartoe ook niet verplicht. Om als Com missaris tot het bestuur van het St. Fran- ciscus-Llefdewerk toe fe treden ook niet Maar het is voor de maatschappij toch maar heel gelukkig, dat er niet altyd zo nauw op een strikte verplichting wordt gelet Wel heb Ik betoogd, dat Mevr. de Boer-Van Dam dat tenzeerste zou waar deren. En met Mevr. de Boer talrjjke andere mevronwen. Beweren wjj teveel wanneer we verklaren dat de zorgen van Mevrouw de Boer de zorgen van het grote gezin momenteel de grootste zorg van het katholieke volk van Neder land vormen? Wat zij voor haar gezin nodig heeft is allemaal even duur; hulp heeft z() doorgaans niet, want meisjes, die een dienende gezinstaak als de mooi ste voorbereiding op haar toekomstige levensbestemming beschouwen, worden met de dag schaarser. Wel krjtgen deze mevrouwen wekenlang haar kinderen over dc vloer, die uit verveling nog bij zonder lastig kunnen zijn ook. „De moeilijkheden van haar levensstaat heeft zij vrijwillig aanvaard" werd mij schriftelijk verzekerd. „In de sacramen tele huwelijksgenade vindt zij de kracht om deze te dragen. Wij, alleenstaande vrouwen, beschikken niet over deze nooit falende bron. Haar leven is toch maar heel wat rijker dan het onze". Dat is allemaal volkomen waar, doch de oplossing, die mij dan aan de hand wordt gedaan: laat zij haar moeilijkheden maar zonder hulp van buiten trachten te boven te komen, bevredigt niet. Deze is fout. Als sociaal voelende mensen zijn wij verplicht elkander zoveel mogelijk te helpen. Is Mej. Goedhart de enige die deze taak op zich moet nemen? Dat is niet direct noodzakelijk. Door haar maatschappe lijke positie, welke meebrengt_ dat zij de opvoedingstaak der ouders gedeeltelijk en zelfs voor een groot gedeelte mag aanvullen, valt weliswaar de aan dacht allereerst op haar en haar collega's, doch anderen particulieren zowel als organisaties, zoals verleden week terecht naar voren werd gebracht mogen haar dit werk gerust uit handen nemen. Laat Nelly Goedhart dan maar in Zuid-Wales blijven. Zo het goede maar gedaan wordt. Voor een verblijf in een rustoord die W'ij by ons in Limburg gelukkig beril- ten komt Mevrouw de Boer niet in aanmerking. Wat zij nodig heeft js: een paar dagen op vacantie gaan, zoals ten slotte de winkeljuffrouw, de stenotypiste, de dienstbode, de melkboer, de loodgie ter en Jan en alleman doen. Weg uit tredmolen van haar dagelijkse bestaan, met haar man de vrije natuur in, xonoer de kinderen, die zij altyd om zich lie heeft. Tenslotte willen man en vrouw ook wel eens samen alleen zijn. Wat denken de talryke lotgenoten van Mevrouw Clara Elisabeth de Boer geo Van Dam daarvan? E. LOHMAN Q.F.M. ,iddle, hoofd van de afdeling Kernsplit sing van het Bureau van Onderzoek der Amerikaanse Marine, die mededeelde, dat zijn afdeling eveneens van „proefballons" gebruik heeft gemaakt, die een snelheid van 300 kilometer per uur konden be reiken. Daarmede leek de kwestie wel vol komen van de baan. waarbij overbleef dat Frank Scuèly zich niet door de offi ciële verklaringen bevredigd voelde. Hij beschouwt zijn boek in ieder geval als een document En dit is het ook, al kan er niet van gezegd worden, dat het de indruk maakt, wetenschappelijk volkomen ver antwoord te zijn. Intussen, ing. Arnken, de bewerker, meent, dat dë inhoud van het boek niet onaannemelijk is en hij zegt dit als tech nicus. Hü is zo voorzichtig, de vraag of Scully de waarheid spreekt, in het midden te laten en merkt voor het overige terecht op, dat diens mededelingen fascinerend en suggestief zijn. Dit zün we volkomen met hem eens En indien wetenschappelyke mensen wel licht om details zullen glimlachen en het hele probleem der vliegende schotels naar net rijk der fabeltjes willen verwijzen, dan is er toch nog heel wat, dat voor d» gemiddelde leek de moeite, er kennis van te nemen, alleszins waard is We leven in een tijd van' de beste en modernste communicatiemiddelen Het meuws kan op allerlei manieren worden overgebracht, met postduiven (zoals we bu het jubile van het persbureau Reuter nebben kunnen lezen) en door telex en draadloze. Maar soms heeft men het ge voel. dat men over menig aspect van het nuidige wereldgebeuren hoogst onvol doende, ja zelfs op bedrieglijke wijze wordt, voorgelicht. Het woord „top secret" ig daarbij niet van de lucht. Allerlei officiële instanties betrachten de grootste geheimzinnigheid omtrent tal van zaken, waarmede het welzijn der mensheid gemoeid is. De atoombom is hiervan wel een éclatant voorbeeld. Welnu, een boek als het onder havige vindt zijn oorsprong, bestaansrecht en aantrekkingskracht in belangrijke mate ln dit geheimzinnige gedoe. Over de atoombom gesproken. De schrijver vertelt, dat de atoomsplitsing in feite naar een magnetische splitsing voert, welke veel gevaarlijker is. Hij wijst tevens op het verschil van inzicht inzake het electro magnetisme, waarvan men tot dus ver het geheim niet heeft weten te door gronden en dat de geleerden nog lang zal bezig houden, maar dat tevens nieuwe, ongedachte mogelijkheden opent. De oorspronkelijke titel „Behind the flying saucers" (Wat er zoal achter de vliegende schotels zit), gaf het karakter van het hierboven bedoelde boek beter weer dan het sensationele „De jacht op de vliegende schotels". Naar Vrijdag officieel te Belgrado is bekend gemaakt, heeft Joegoslavië hij Roemenië en Hongarije geprotesteerd wegens „het uitlokken van grensinciden ten". In een Vrijdag aan de Roemeense am bassade overhandigde nota wordt Ro-- menie ervan beschuldigd in de pen- van 27 Mei tot 25 Juli 53 maal het Joet Slavische grondgebied te hebben gesoho: den De Roemeense regering heeft. voegt de nota er aan toe, niets gedaan n de agressieve activiteit van haar gren.-- personeel te beëindigen". Een soortgelijke nota is enige dagen - leden aan de Hongaarse regering gezon den. In deze nota wordt melding gemaakt van 38 grensincidenten in dezelfde periode. Tot dusver is geen antwoord ontvangen op acht dergelijke protestnota's, waarin gesproken werd van 200 grensincidenten, waarbij één Joegoslaaf werd gedood en drie gewond. In Belgrado kwam Vrijdag inmiddels eeii bericht binnen over een nieuw inci dent aan de Joegoslavisch-Roemeense grens. Volgens radio-Belgrado werd een Joegoslavisch soldaat door het hoofd ge schoten door Roemeense soldaten, die zich op Joegoslavisch grondgebied bevonden in de omgeving van Hetlna.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3