I Kremlin stelt vijf pact voor „Ter versterking van de vrede" DRIE BRANDEN RICHTTEN GROTE SCHADE AAN Rust keerde terug in Middelburg Maar de nare smaak van een gefcags-nederlaag bleef wafflt thsaxr* RUST IN HET KAMP Geen groenten meer naar Duitsland Duitse regering sloot de grens „zonder commentaar" Truman kreeg een boodschapNeder lands gezag n klap Bestands- besprekingen worden hervat Dinsdag 7 Augustus 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Propagandazet of ernstige diplomatieke stap Oefening „Mars" H. Vader over de jeugdopvoeding meisje verdwenen Twee brandweerlieden in Rotterdam gewond tachtig Ambonezen (zwaar beivaakt) afgevoerd naar Noordelijke provincies Torna tenexportnaar België ook stopgezet "N WEERBERICHT Dienstplichtigen tegen veteranen De burgemeester..Geen bloedvergieten VACANTIE ZONDER GELD! In Gouderak In Medemblik Tomatenexport Onweersbui bevorderde herstel van orde De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking en enkele verspreide buien. Vanavond vrij krachtige, overigens matige Zuid-Westelijke wind. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Woensdag 8 Augustus: Zon op 5.11 uur, onder 20.20 uur; Maan op 11.37 uur, onder 21.50 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Moskou laai glimlach zien De Sovjetrussische regering lieeft Maandag een beroep gedaan op president Truman om medewerking tot „het sluiten van een vijf- mogendhedenverdrag ter versterking van de vrede". Het voorstel van het Kremlin werd gedaan in de vorm van een boodschap van Sjvernik, president van het presidium der opperste sovjet, aan president Truman. De sovjetrussische zaakgelastigde te Washington overhandigde de bood schap Maandagavond laat aan minister Acheson, met het verzoek haar onmiddellijk ter kennis van president Truman te brengen. Truman gaf opdracht tot onmiddellijke publicatie van de tot hem gerichte boodschap. In de boodschap van Sjvernik wordt de tekst vermeld van een Maanda" door het presidium van de opperste sovjet goedgekeurde resolutie. Sjvernik zegt in zijn boodschap aan Truman onder meer: „Het sluiten van een vijfmogendheden- verdrag zou van buitengewone betekenis zijn voor een verbetering der Amerikaans- Russische betrekkingen en het zou het handhaven van de wereldvrede bevorde ren". „Een dergelijk verdrag zou het vertrou wen van alle volken ter wereld in het handhaven van de vrede versterken. Het zou bovendien een beperking der bewa pening en een vermindering van de last pening en 'n vermindering van de last der uitgaven voor militaire doeleinden, die thans in al zijn zwaarte op de schouders der volken drukt, mogelijk maken", aldus verklaart Sjvernik in zijn schrijven aan Truman nog. In de brief is niet aangegeven, welke staten aan het voorgestelde vijfmogend- hedenverdrag zouden moeten deelnemen, doch men wijst er op, dat in vorige, door de Sovjet-unie in de afgelopen twaalf maanden gedane voorstellen, de Sovjet unie, Groot-Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten en het communistische China zijn genoemd. Op het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken is men van mening, dat Sjvernik's schrijven het Russische ant woord is op de resolutie, die enige tijd ge leden door het Amerikaanse Congres is goedgekeurd en waarin de nadruk werd gelegd op de door het Amerikaanse volk waarachtig gekoesterde wens naar vrede en het oplqssen van internationale geschil len. Président Truman heeft de tekst van deze resolutie zeven Juli j.l. ter kennis doen brengen van de president van het kend te maken aan het Russische volk. In de brief van Sjvernik aan presi dent Truman wordt over de resolutie van het presidium nog gezegd: „Deze resolutie geeft uitdrukking aan de ge voelens van oprechte vriendschap van de volken der Sovjet-Unie jegens de volken van de gehele wereld. Zij spreekt van het feit, dat het Sovjet-Russische volk verenigd is in zijn streven een hechte vrede te vestigen en het gevaar voor een nieuwe oorlog te elimineren. Het Russische volk heeft geen reden te twijfelen aan de vredeswil van 't Ame rikaanse volk. Het Russische volk weet echter, dat er in sommige staten stro mingen bestaan die een nieuwe oorlog De opleiding van de dienstplichtigen van de lichting 1950-11, die in het najaar van 1950 als recruten in werkeljjken dienst zijn gekomen, is thans zover gevorderd, dat zü geoefend kunnen worden in groot verband. Uit de. onderdelen, waarbij zij wérden ingedeeld, is samengesteld de 31e regi- ments-gevechlsgroep. Deze gevechtsgroep zal vin Maandag 13 Augustus t/m Woens dag 22 Augustus a.s. oefeningen houden. De gevechtsgroep zal onder wisselende omstandigheden oefenen tegen andere onderdelen onder meer de bataljons welke thans voor herhalingsoefeningen in de legerplaats bij Oirschot verblijven. Na de oefening zal de 31e regimentsgevechts- prpsidium der opperste sovjet en hij heefi groep op Donderdag 23 Augustus te Mep- Sjvernik verzocht de inhoud er van be- pel defileren. w.llen ontketenen om zich te verrijken. Er bestaat geen twijfel aan, of de vriendschap tussen de volkeren, zoals genoemd in uw mededeling, vooronder stelt de ontwikkeling van politieke, eco nomische en culturele betrekkingen en connecties tussen de volken op basis van gelijke rechten. Het is evenmin aan twijfel onderhevig, dat een zeer belang rijke stap op deze weg de eliminatie moet zijn van alle discriminatie jegens do Sovjet-Unie van de zijde der Ame- r'/aanse autoriteiten. Het is de plicht van alle vredelieven de volken een politiek te voeren van voorkoming van oorlog, behoud van de vrede, het niet toestaan van een bewa peningswedloop, het bereiken van een beperking der bewapening en het ver bod van atoomwapens, met instelling van toezicht op de uitvoering van zulk een verbod en samenwerking bij het sluiten van een vijfmogendhedenverdrag ter versterking van de vrede. Bij het uitvoeren van deze maatregelen zal het Amerikaanse volk steeds kunnen reke nen op de volledige medewerking van het Sovjet-Russische volk, dat onveran derlijk de zaak des vredes verdedigt" Sjvernik besluit met de hoop uit te spreken, dat de tekst van de resolutie van het presidium onder de aandacht van het Amerikaanse volk zal worden gebracht. Eerste indruk in Washington Op het State Department heeft men nog geen gelegenheid gehad de Russi sche resolutie te bestuderen, daar men nog bezig is aan de vertaling. De eerste reactie was, dat deze open brief meer beschouwd moet worden als een propagandazet in de „koude oorlog" dan als een ernstige diplomatieke stap, waaruit besprekingen zouden kannen voortvloeien over een vijf landen verdrag ter beëindiging van die koude oorlog. Een woordvoerder van het State De partment zei, dat sovjetwoordvoerders reeds verscheidene malen zulk een ver drag hebben voorgesteld in de alee mene vergadering der Verenigde Naties. .F; H; de PaUs hee£t in een radio-bood- w ?J6r ®eleg?"heid van het einde van inter-Amerikaanse congres over de opvoeding te Rio de Janeiro zich gericht tot de katholieke opvoeders. In Zijn bood schap zegt Hij, dat zij de jongeren de „gehardheid van brons en graniet" moeten geven, zodat de moeilijkheden en ver- leidingen van het moderne leven hen niet zullen kunnen vervormen. De Paus voegt hieraan toe: „Alleen een christelijke en katholieke opvoeding kan deze buitengewoon moeilijke taak tot een goed einde brengen". Volgens een te New York ontvangen radiobericht heeft generaal Ridgway te Tokio meegedeeld, dat de bestandsbespre kingen met de communistische afgevaar digden zullen worden hervat. De opperbevelhebber der V.N. ver klaarde echter, dat hij de onderhandelin gen weer zou afbreken, als opnieuw com munistische troepen Kaesong zouden bin nentrekken. Sinds 5 Augustus j.l. is verdwenen mej. Ada Poel, oud 21 jaar, wonen-de te Sant poort gemeente Velzen, Bloemendaalse-1 - i_ j j j straatweg 150. Zij is te 15.30 uur van huis In deze mooie omgeving van Bad Ischl te Oostenrijk houden duizenden te ruggekierd. 'liet1 meisje il° geestelijk nil! I Padvinders uit de gehele wereld hun jamboree. We zien hier de normaal. Een ^ongeluk wordt gevreesd. Nederlanders bezig met het opzetten van hun tenten. ge van hooibroei brand uit in een grote ^de^,,a„a„n„,deJBlaakfwe«. Medem- Groot. bewoond door de gebroeders De Des middags was men de oppers met noolstekers langs gegaan, daar toen a hooibroei werd geconstateerd Tegen Ie avond meende men het gevaar te hebben bezworen. Om tien uur echter stond de boerderij vrij plotseling in lichter laaie en mede door de Zuidelijke wind werd ook net woonhuis een prooi der vlammen De inmiddels gealarmeerde brandweer vin Medemblik, die pogingen in het werk stel de het vernietigende vuur te bedwingen stond machteloos. Men kon niet verhin deren dat de gehele boerderij en het woonhuis tot de grond afbrandden. De ge hele inboedel ging verloren. I engevoige van hooibroei is brand ontstaan op de boerderij van P. B. in Hol- lum (Ameland). Dé schuur met. 80 voer hooi en vele landbouw werktuigen wer den een prooi der vlammen. De noerderü herbergde vele kampeer- gasten, die by het. uitbreken van de brand allen afwez.g waren. Enkele fietsen gin gen verloien. Het woonhuis, dat grote waterschade opliep, kon worden behou- *30 000 6 wordt geraamd op Van onze speciale verslaggever) MIDDELBURG. Maandagavond. gisterenmiddag vriendelijk over de kennis-in-afbraak op de Markt in Middelburg en de Lange Jan, stevig in de steigers, droeg de Nederlandse driekleur in top plus oranje-wimpel vanwege de verjaardag van prinses Irene. Maar diezelfde zon scheen toch ook over iets, dat men met niet al te veel overdrijving de afbraak-van-liet-gezag zou kunnen noemen. Want wat men ook kan aanvoeren en hoeveel men ook kan begrijpen: onweerlegbaar is bet feit, dat een honderdtal Ambonezen er Zondagavond dan toch maar ij, geslaagd is de aanwezige politiemacht van de hoofdstad van de provincie Zeeland, nadat er reeds dagenlang strubbelingen tussen de Ambonezen enerzijds en politie en burgers anderzijds waren geweest, twee-en-een-hali v'ir aan één stuk op te bergen in de bal van bet stadhuis aan de Markt en dat genoemde politiemacht zich eerst dan buiten kon vertonen, toen de Ambonezen er genoeg van kregen en weer vertrokken naar hun kamp aan de Seysweg bij het Park Griffioen. loen waren er nog wat strubbelingen met een bepaald gedeelte van bet Middelburgse publiek (wel tuk op zo'n relletje), maar de klap. die bet openbaar gezag hier van een stel rebellerende Ambonezen bad ontvangen, was raak aangekomen en de dreun ervan zal nog wel enige tijd na-echoën m de 45 Ambonezenkampen in Nederland Cm et in totaal 13.000 inwoners) en zal ongetwijfeld niet nalaten ook ontsteltenis te veroorzaken in ver schillende kringen van gezagsdragers en heeft zeker bewerkt, dat Nederland met pijnlijke verbazing is geslagen. Men kent de feiten. We gaven ze reeds I nen werkelijk „zochten" Zag men hen of ZIT n °^ze, vorige editie en zullen ze slechts één van hen ergéns in een van de a G herhalen. Men kan ze kort en café's (extra druk bezet vanwege de ker- goeu samenvatten door te vermelden, dat het de hele week in Middelburg al wat gerommeld heeft tussen Ambonezen, politie en burgers. De kei-mis, die verleden week veel mens enin de avonduren op de been bracht, heeft er aan meegeholpen de zaken iets sneller op het kookpunt te bren gen. Verschillende vechtpartijtjes hebben zich voorgedaan tussen een vijftal Middel burgse jongemannen en de Ambonezen. Hierbij heeft vooral een zekere Visser, een bokser van iets meer dan plaatselijke be kendheid, een rol gespeeld. Ambonezen be weren, dat deze Visser hen geschopt zou hebben; Visser en zijn kornuiten houden, stijf en strak vol, dat het precies andersom geweest is. Deze botsingen hebben zich verschillende avonden herhaald. En het is tenslotte een feit, dat de Ambonezen vooral aan het eind van de week eigen machtig zijn gaan optreden en deze man- was om naar het kamp van de Ambo nezen te gaan om de daders aan te wijzen. HU was bang, dat voor zUn veilig heid niet ingestaan zou kunnen worden en dat dit een stevige bodem van waar heid bevatte, hebben de feiten van het afgelopen weekend maar al te duidelijk bewezen. De nog jonge burgemeester, mr dr N. Bolkestein. had een zware nacht en een zeer drukke dag achter de rug, toen we hem gisterenmiddag in het (tijdelijke) stadhuis aan de Wagenaarstraat op de man af vroegen, of er werkelijk order was ge geven aan de belegerde politie om niet op te treden tegen de aanvallende Ambo nezen. „Dat is zo", gaf hij toe, „en ik meen dat Het behoort zo'n beetje tot de o.i. toch wel kwade gewoonte om tegen elke va- cantie uit te rekenen, hoeveel vacantie de onderwijskrachten zouden krijgen. Ach teraf blijkt dan, dat de beschuldigers met dubbel krijt schrijven. Maar blijkens een ingezonden stuk in „Het Katholieke Schoolblad" zit er voor vele onderwijzers een wel heel scheve kant aan de vacantie, of liever aan d» vacantie-toeslag, welke de meeste werk nemers gelukkig momenteel genieten. Hedoelde inzender dan schrijft, dat etfe jaar, zo tegen de grote vacantie zeer veel oudere onderwijzers te kampen hebben met een steeds terugkerende ergernis, wanneer n.l. de vacantie-toelage wordt uitbetaald. Collega A. komt wel in aan merking, collega B., die zowat aan zijn maximum-salaris toe is en dus een paar meeL veTdient- komt niet in aan- wierkin.p, zelfs niet, al is hij vader van een groot gezin. De ouderen worden dus dub bel gedupeerd. Vooreerst is het maximum- satans veel te weinig gestegen in verhou- amg tot het aanvangssalaris, bovendien is dit salaris altijd boven een bepaalde „grens wanneer er een extra'tje is. nnfriw, vindt daze zegeling onrecht vaardig. Immers, de toelage zelf is al aan een maximum (f 50) gebonden Waarom dan nog een salaris-grens? Is men bang. at ae maximum-lijders te luxueus wor- den in hun vacantie? Er wordt niet in t minst rekening gehouden met de ae- zmgsgrootte en het is toch evident dat juist de grote gezinnen zo'n extra'tje trïi?0ed z°uden kunnen gebrui ken Zij hebben toch al een toer, om hun 6enr b.eetic aangename vacantie h». i? Juist deze huisvaders zouden het allereerst voor de vacantie-toelaae in aanmerking dienen te komen doch de be ™?J,n„9rens lierhindert dat. Mocht men nu maar voor het bepalen van deze grens de kindertoelage aftrekken, zoals dat vroeger geschiedde bij het vaststellen van Dan nog dit: er zijn collega's, die er een dik salaris bijverdienen aan avondscho len middenstandscursussen, en- Deson danks komen dezen wel voor dé toelaor m aanmerking, als hun salaris op school onder de grens blijft. We gunnen het die collega s var, harte, maar waarom moeten anderen, die op school maar enkele gul dens meer ontvangen, doch wier totaal- inkomen verre beneden dat van voor- woTderC bliJft' dan uitOesloten Ja en zo ziet men, dat schijn maar lelijk kan bedriegen. Want benijd de onderwijzer nu zijn vacantie, maar wat wé juist gehandeld hebben. Er waren heTHhijdaar^WhTgeen^auT ongeveer vUftien politiemannen (ge- toeslaa heeft? ongeveer vijftien politiemannen (ge- f0es(ag heeft? ineentepolitie plus enkele mannen van de Geert geld en toch vacantie komt ons vrij zorgelijk voor. Men heeft' dun zo de misdrukte) zitten, dan vloog een aantal Ambonezen er op af en begon het lieve leven. Ook Zondagavond geschiedde dit. De kermis was gesloten en ook de bokser Visser kan men die avond moeilijk iets verwijten; op verzoek van de politie had hij zich buiten de stad begeven. De politie moest dan ingrijpen, maar alles ging meestal zó vlug in zijn werk, dat aanvallers en aangevallenen verdwenen waren voor de politie goed en wel ter plaatse was. Erger achten wfj echter een feit, dat in het begin van de week is voorgekomen en waarbij een Indonesische staatsburger door Ambonezen is afgeranseld. En bet geeft wel zeer te denken over de terreur, die bepaalde elementen onder de Ambo nezen uitoefenden, dat deze Indonesiër beslist geen aanklacht wenste m te dienen en er ook niet toe te bewegen Ilicciltcpuiivit- 1""" rijkspolitie) op de Markt, toen de troebe- len Zondagavond te ongeveer half negen een hoogtepunt bereikten. Het was duide lijk, dat men het niet meer houden kon en daarom heeft men zich terecht terug getrokken in de hal van het stadhuis aan de Markt. Men heeft toen contact gezocht met mij en met de commissaris van politie en wij besloten, dat de politiemannen het best deden daar te blijven en zich niet meer te vertonen. We namen deze beslis sing omdat we meenden, dat hiermee bloedvergieten kon worden voorkomen. Maar de Ambonezen hadden toch geen vuurwapens en de politie beschikte toch over pistolen?, was onze vraag. Inderdaad: maar er was een dergelijke overmacht, dat wij meenden, dat de poli tiemannen uiteindelijk tóch de verliezers zouden zijn". De commissaris van politie, de heer M. A. Reneman, die wij op zijn bureau aan dé Lange Giststraat spraken was, evenals de burgemeester, van mening, dat men tijd om gan dat gemis te denken.' ANALYST gebruik zou maken. Toen de politieman nen belegerd werden in het stadhuis, was er volgens hem geen mogelijkheid meer geweest, deze gezagsdienaren te ontzetten Hem ontbraken daar de mannen en de middelen toe. Op onze vraag of het waar was, dat de Ambonezen aan de belegerde politieman nen hadden meegedeeld, dat zij de be legering zouden opheffen, indien een vier tal Middelburgse jongemannen aan hen zouten worden uitgeleverd, moest de commissaris bevestigend antwoorden. In derdaad had een brigadier van politie hem deze mededeling overgebracht. Men beschikte echter niet over jonge mannen, die eventueel uitgeleverd konden worden en dart ging dus niet door. waarbii we echter niet nalaten konden op te mer- „enkdat ,de P0^6 zich daartoe toch wel juist gehandeld had. Ook hij was er voor 1 nooit geleend zou hebben hetgeen rte geweest, dat men met van de vuurwapens commissaris onmiddellijk bijviel Hij ile brand in een historische boerderij te Rotterdam (Charlois) teerden twee brandweermannen door n vallende muur ernstig gewond. Nog tijdens het bluswerk werden zij op een brancard weggedragen. Verscheidene branden in ons land heb- ben gisteren grote schade aangerichten zelfs twee vrij ernstige gewonden geeis Dit laatste geschiedde in Rotterdam, waar 'n historische boerderij in vlammen opgnig. Twee brandweerlieden werden door een vallend muurtje getroffen. In Gouderak werd een ton schade aangericht door een brand in een rietmatfenfabriek, terwijl in Medemblik een kapitale boerderU >n ,as gelegd werd. Hier bedroeg de schade ruim een halve ton. De hoofdinspectie van het brandweerwezen heeft voorts berekend, dat in de maand Juni voor ruim 2 mil- liocn aan directe brandschade veroorzaakt is. Bij al deze branden werden 24 perso nen gewond, waarvan 9 brandweerlieden De historische boerderij in Rotterdam (Charlois) verkeerde reeds lange jaren in slechte toestand en werd daarom buiten aan de gevels gestut. De gemeente Rot terdam had enige tijd geleden de grond met opstallen gekocht in verband met de uitbreidingsplannen, maar het scheen nog niet vast te staan of het historische bouw werk gerestaureerd zou worden om- in de nieuwe omgeving te worden opgenomen, dan wel onder slopershanden moest val len. Gistermiddag tegen een uur bemerkte een fietser, die toevallig langs kwam, dat enkele paarden onrustig deden. Hij- stapte af om de oorzaak ervan gewaar te-wor den en toen hij uit de dakramen rook /.ag 'opstijgen, belde hij aan om te waarschu wen. Nauwelijks had hij dit gedaan, of aan 311e kanten sloegen reeds de vlammen uil het rieten dak en het gezin, "waarvan dè landbouwer zelf afwezig was, moest een goed heenkomen zoeken. Hoewel de brandweer' spoedig met groot materiaal aanwezig was en 12 stralen in de vuurgloed wierp, kon zij niet verhin deren, dat dé boerderij geheel uitbrandde en ook een schuur met hooi alsmede een der knechtenverblijven in vlammen op- gingen. Gelukxig waren er rappe handen aanwezig, die een groot deel van het huis raad wisten te redden. Het vee en de paarden bevonden zich in de wei en ble ven zo buiten schot; Twee mannen van de vrijwillige brand- we,?r )^erden ,noS gedeeltelijk onder een vallend muurtje bedolven. Zij werden vrij ernstig gewond naar een ziekenhuis over gebracht. Naar wij vernemen waren de inboedel en alle bezittingen van de landbouwer verzekerd. Huis met opstallen waren zoals gezegd eigendom van de gemeente. Gistermiddag te ongeveer half drie brak door onbekende oorzaak brand uit in de aan de Hollandse IJssel gelegen rietmat- tenfabriek van de gebroeders Prosman te Gouderak. De fabriek brandde gedeeltelijk uit. De schade wordt door verzekering ge- dSln' een verzengende hitte moesten de brandweren van Gouda, Haastrecht, Stoi- wijkersluis en Ouderkerk aan de IJssel de strijd aanbinden - tegen het vuur, dat woedde in een vijftigtal rietoppers. een hoge stapel balen stro en twee loodsen die alle verloren gingen De brandweren wisten de omvang van de brand tot dit gedeelte van het bedrijf te beperken Een drietal loodsen en een partij rietmatter bleef gespaard. Na zeven uur blussen was men eindelijk het vutir meester ,en -behoefde .men voor uitbreiding niet meer te vrezen. Om tien uur gieteravond brak tengevol- Zoals wij gisteren reeds meldden, is aan de tuinbouwveilingen medegedeeld, dat de groente-export naar Duitsland be perkt moet worden daar het betalings contingent aanzienlijk is overschreden. Naar wij thans van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening vernemen heeft de West duitse regering met ingang van vandaag de invoer van groenten uit Nederland geheel stop gezet. Vandaag zouden te Bonn besprekingen beginnen tussen Nederlandse en West- duitse autoriteiten om te trachten de im passe waarin de Nederlandse groenten- export is geraakt te overwinnen. Over de duur der stopzetting kan nog niets worden medegedeeld. Het A.N.P. verneemt, dat België met in gang' van Woensdag 8 Augustus de im port van tomaten uit Nederland geheel stop zet. De Belgische regering heeft deze maatregel genomen op grond van import van sla uit Nederland weer zal toestaan. Deze maatregel heeft eigenlijk betrekkelijk weinig betekenis, om.iat het in Nederland met de girote aanvoeren van sla reeds gedaan is. In leidende kringen van de Neder landse tuinbouw heeft men met verba zing en ongenoegen kennis genomen van het bericht van de Westduitse regering, dat met ingang van vandaag de import- van Nederlandse groenten geheel is stil gelegd. Voor zover in deze kringen beneend, hebben de Nederlandse en Westduitse regeringen over de groentenkwestie ge regeld overleg met elkaar gepleegd. Toen bekend werd, dat de Nederlandse import het beschikbare bedrag aan Duitse zijde overschreed, is intensief overleg ge pleegd, dat onder meer tot gevolg had, dat met ingang va-n Maandagmorgen van Nederlandse zijde beperkingen o.p de ex port naar West-Duitsland werden opge legd. Zonder enig nader bericht en zonder commentaar heeft thans de regering te geval tot deze tijd de export in beperkte mate zou kunnen voortzetten. In 7-t od^r- la-ndse tuinibouwkringen gist men naar enig motief, dat de Westduitse regering zou kunnen hebben gehad. Het moiief van marktverstoring komt, naar inzicht van deze kringen, niet in aanmerking, omdat in Duitsland grote vraag bestond, waardoor de Nederlandse producten tegen hoge prijzen verkocht werden. Men meent dan ook, dat van concurrentie tegen Duitse producten geen sprake kan zijn geweest. Hoewel het door West-Duitsland be schikbaar gestelde bedrag voor groenten- import uit Nederland overschreden wss, merkt men op, dat de Duitse export naar Nederland groter is dan de import van Nederlandse producten. De financiering van deze import zou volgens leidende tui-nbouwkri-ngen niet tot moeilijkheden aanleiding kunnen geven. Tenslotte merkt men op, dat de maat regel van de Westduitse regering de ex port van fruit en vruchtenpulp niet raakt. In het kamp zelf was het gisterenmid dag zeer rustig. De barakken, gelegen aan de buitenkant van de stad, maken de ietwat ongezellige indruk die derge lijke barakken nu eenmaal altijd geven en zo uiterlijk was er aan de overgeble ven Ambonezen niet veel te merken, dat ze toch wel enkele bijzonder eigen aardig stunts hadden uitgehaald De commandant van het kamp, de gep. kolonel J. H. Brendgen deelde ons mee, dat hij tijdens de troebelen van Zondagavond niet aanwezig was ge weest. Eerst om half twaalf had hjj van de betreurenswaardige incidenten ken nis genomen. Hij vertelde, dat er in het kamp 230 Ambonezen waren onderge bracht. Maandagochtend om half vier was generaal Sitsen, de militaire bevel hebber van het derde gewest waaronder ook Zeeland ressorteert, bij hem gekomen en had meegedeeld, dat het kamp om vijf uur die ochtend omsingeld zou wor den door een aantal pantserwagens met marechaussee's. In overleg met de com mandant werd een lijst van ongeveer tachtig Ambonezen samengesteld, die naar andere kampen zouden worden overgeplaatst.. De commandant merkte hierbij op, dat hij reeds verschillende malen aan' de autoriteiten in Den Haag had voor gesteld om een selectie op de Ambone zen toe te passen, omdat hij meende, dat er bepaalde elementen onder de bewoners scholen, die gevaarlijk wa ren voor de goede gang van zaken. Het kamp in Middelburg onderscheidt zich van de andere Ambonezenkampen, omdat er hier alleen ongehuwde mannen bijeengebracht zijn. Het afvoeren van de Ambonezen was rustig m zijn werk gegaan. Men had hen gefouilleerd en verschillende slag- en steekwapens (vooral krissen) waren hierbij in beslag genomen. Twee honderd man van de rijkspolitie en de marechaussee hadden aan de om- het selecteren van de inwoners Om on geveer twee uur was dit gereed en ver dween een zwaar bewaakte stoet van auto s naar het hoge Noorden. De com- mandant stelt pogingen in het werk, om thans ook Ambonese gezinnen naar Mid delburg te krijgen, omdat zo iets meestal de nodige rust in het kamp waarborgt. Mannen met gezinnen, waarvoor ze ver- antwoordelijkheid dragen, storten zich nu eenmaal niet graag in onberaden avonturen. Gisterenavond vertoonde de omgeving van de Markt, het centrum van de rel- letjes van de laatste dagen, een normale aanblik De kermistenten waren zo goed als verdwenen en tegen zeven uur veeg de een onweersbui, vergezeld van felle slagregens, de laatste mensen van de straat. Later op de avond vertoonden zich nogal wat rijkspolitiemannen, die in dubbelposten patrouileerden en zij maanden iedereen, die in de omgeving van de Markt zich langer ophield dan wel nodig scheen, tot doorlopen. Ambo nezen lieten zich bijna in het geheel niet zien, maar het moet wel gezegd, dat er bijna geen probater middel is om relle tjes de kop in te drukken dan een plens bui. Als iets echter duidelijk is geworden, dan is het wel dit: het is mogelijk geble ken, dat een klein aantal onwilligen een niet onbedenkelijke terreur kon uit oefenen, terwijl het bovendien niet mo gelijk bleek, toen een groot deel van de plaatselijke ordehandhavers „buiten gevecht" was gesteld, op snelle wijze hulptroepen te ontbieden, daar deze uit andere provincies moesten worden aan gevoerd. Het isolement van Zeeland, dat mSm deelgenomen. Nadat de com- in zo menig opzicht geldt, kwam ook mandant van het kamp om half zeven een toespraak had gehouden tot alle hlp"loor wcer eens P,jnI,->k helder kampbewoners, was men begonnen met het hcht. het landbouwprotocol onder het motief, Bonn de grens voor Nederlandse groen- dat België op het ogenblik voldoende to- ten gesloten. Dit bericht is Maandag- maten voor de eigen markt produceert, namiddag in Den Haag ontvangen en In tuinbouwkringen wordt, mede in heeft naast ongenoegen ook teleurstel- verband met de Duitse stopzetting, ge- '>nS gewekt, omdat het in de lijn der vreesd voor een ernstige val van de prij- verwachtingen iag, dat Duitsland deze zen der tomaten. Men is in ondenhand- ling met een aantal fabrieken om deze in tescha'ke'en, teneinde een overvloed van tomaten op de Nederlandse markt zoveel mogelijk op te vangen door dit product te verwerken tot puree, toma- kwestie niet zelf zou bedisselen, maar in gezamenlijk overleg met Nederland zou oplossen. Men was er dan ook van overtuigd, dat tijdens de op 8 en 9 Augustus te voe ren onderhandelingen een behoorlijke tensap enz. Voorts wordt vernomen, dat i oplossing zou worden bereikt en dat Ne- België waarschijnlijk as. Woensdag sal I derland, zoalswerd afgesproken, in elk Door de maatregelen in het Ambonezenkamp te Middelburg waar in tegenstelling met andere kampen slechts ongehuwde mannen verblijven mocht onze fotograaf slechts van een verre afstand een prentje maken. Links: een gevechtswagen van.de marechaussee, die het kamp bewaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1