Nieuws uit STAD en OMTREK Met onbruikbare naar Korea Onbegrijpelijke bureaucratie Den Haag uitrusting Inwerkingtreding werkloos heidswet Kamerleden willen het naadje van de kous weten Wetsvoorstellen tot uitbreiding aantal Kamerleden Reclame Camera [c~p Mysterie in 65 jaar oprecht van trouw Bestelhuis komt tegemoet aan verlangen tot concentratie Pater dr L. Willems O. Carm. Mooie opdracht voor de K. L. M. Groothandelsprijzen in Juni gedaald België wil lagere invoer rechten op papier Generale Staf negeert alle adviezen Vragenlijstje van Volksvertegenwoordigers Regertngsberaad over Grondwetsherziening Geen uitsluiting revolutionnaire vertegen woordigers Maakt DINSDAG 7 AUGUSTUS 1951 PAGINA 2 BUREAU HUISVESTING DAMCLUB SCHIEDAM GEVONDEN VOORWERPEN BURGERLIJKE STAND NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Provinciaal Geschoeide Carmelieten Revisie van „Thunderjet"- straalmotoren Vooral grond- en hulpstoffen lager MISDIENAARS HADDEN „HUN" DAG COASTER „JUNE" AANGEVAREN KARDINAAL PIAZZA IN ONS LAND Te veel bagage En 100 ton voedsel CHARLES TRENET IN DE KURZAAL FILM OVER PAUS PIUS X Verhoging kolenprijs ROTTERDAMSE VEEMARKT &f.rVrilhefd h«t verbod van bepaalde uitgaven aan de orde te stenen. Het door PERCY KING DUITSE ACTIVA IN HET BUITENLAND Terugeising zal onmogelijk worden gemaakt WERKLOOSHEID IN DUITSLAND NED. VRACHTENMARKT Het was niet om de verjaardag van Prinses Irene, dat de huiskamer van de familie v. d. Pluym aan de Nicolaas Beekstraat vol stond met vlaggen, ter wijl van het plafond de slingers feeste lijk door de lucht zwierden. Dat had een heel andere reden. Opa en Opoe van Kampen zijn hun bruidsdagen ingegaan, want op 18 Augustus z«n zij 65 jaar ge trouwd. Dat is nogal wat. 65 Jaar met elkaar het geluk van een goed gezin ge deeld, maar ook de strijd tegen een met 8 kinderen moeilyk gevuld te houden portemonnaie; in een tijd, dat Schiedam de vele werk'/.-s in de branderijen ging afstoten bij gebrek aan werk, terwijl vele van deze mensen op leeftijd hun De chef van het Bureau Huisvesting' is verhinderd op Donderdag, 9 Augustus a.s. en 16 Augustus a.s., spreekuur te houden. Op 23 Augustus a.s. wordt het spreek uur hervat. De uitslagen van de borden- en beker wedstrijden luiden: P. v. NoordennenT. Visser 20; J. de Wilde—A. Verberk 2—0; M. Coté—W. Pranger 11; A- v. d. Moer-M. Voor wald 1—1; M. v. Noordennen—J. v. Til- borg 02; D. MastP. Slacker 0—2. Gedeponeerd aam het Hoofdbureau van Politie te Schiedam: i„„_ „„„-to- ,.„j; i padvindersriem, bruin geruit kinderjasje, L <je Chemische" aan dé bruiP ïongensslipover, zwembroek en handdoek, gebreid kinderkousje, wit baby-broekje, gebreid babyjasje, dames- gezode werk op overkant. Daar wijt Opa van Kampen het aan, dat hij op 87 jaar toch wel de sporen vertoont van een zwoegend leven. „Maar Opoe springt nog over de Maasbruggen heen". Antonius van Kampen in Schiedam op 9 Augustus 1864 geboren en Dorothea Warnawa, afkomstig uit Kampen, maar sinds haar 8e jaar Schiedamse, hebben toch hun tevredenheid bij deze 65-jaxige bruiloft. Tevredenheid, omdat zoals Opoe zegt zij altijd God voor ogen gehouden hebben. Tevredenheid, omdat zij hun oude dag doorbrengen als een voortdurende voorbereiding op de grote overstap. Ze bidden zo'n groot deel van de dag en als des Woensdags de Deken de H. Communie komt brengen, is het elke week de grote feestdag, waarbij ze al •m 6 uur op zijn. Op Zaterdag 18 Augustus wordt in de St. Liduinakerk de H. Mis te hunner intentie opgedragen. Dan zullen zij den ken aan de acht kinderen, waarvan twee hen al voorgingen. Opa zal in het bij zonder aan zijn zoon op Curasao denken, die hij over drie maanden pas zal terug zien. Er zullen 19 kleinkinderen en 34 achterkleinkinderen zijn om in de inten ties aan te bevelen. En het moet wei vreemd lopen, als daar in de Nicolaas Beetsstraat op die Zaterdag geen sere nade geblazen zal worden, want de man van een van de kleinkinderen, waarbij de oudjes, na zwarte ervaringen op hun oude dag, een goed tehuis gevonden heb ben, blaast niet alleen de fluit op het voetbalveld, maar ook zijn partij in St. Ambrosiu». Vanouds heeft Schiedam een goed ont wikkeld vervoersbedrijf gekend. Er was widen gebrek aan aanbod van stuk- vrachtgoed in onze stad, waar de klein- ind-usfrie haar afnemers over het gehele land had. De voortgaande industrialisatie en differentiatie van het Schiedamse le ven is echter sneller gegaan, dan de mo gelijkheden de stad, ook verkeerstech nisch, dat aanzien te geven, dat nodig zou Zijn, waarbij de uitbreiding leidde tot het ontstaan van geheel nieuwe wijken, waar van velen nauwelijks het bestaan, laat staan er de weg in wisten- Te eniger tijd zo-u het dan ook moeten gebeuren, dat er een concentratie zou ontstaan van het aanbod en de ontvangst van vrachtgoed in de vorm van een bestel- of bodehuis. Enkele Schiedamse expediteurs hadden aan hun eigen expeditie een soortgelijke instelling reeds verbonden, maar het eer ste volledige bodehuis is gisteren eerst geopend; kenmerkend genoeg in het hart van Schiedam's jongste Industriewijk; Nieuw-Mathenesse, aan de voet van de Torenflat in de Ccmwenhovenstraat. In een van de bedrijfspanden, welke vanaf hun ontstaan hun veelzijdigheid, hun nut en hun onmisbaarheid bewezen, heeft zich de heer A. Osepihiius gevestigd als bodehuis-houder. Dit heugelijke feit bracht gistermorgen verschillende vooraanstaande personen uit vervoerderskringen en collega's na-ar het nieuwe bestelhuis. Namens de heer Osephius sprak de accountant W. Kok het welkomstwoord. Hij meende, dat deze stap er een was in de richting van de algemene tendens bij het goederenver voer: n.l. naar centralisatie, maar het nieuwe bodehuis bleef een schakel onder de vele, welke het goederenvervoer vormt. De voorzitter van de R.W.V.B., de heer v. d. Meer, wenste de eigenaar geluk met zijn nieuw bedrijf. De heer drs Pleck, seor- van de R.W.V. B., betreurde het, dat wel het bode- wezen, maar nog niet het bodehuishouder- wezen was geregeld en beschermd, aan gezien dit nog zoveel moeilijker was en er een inzicht en een kunde voor kwa men kijken, die nog al te vaak gemist werden. Het bodehuis is de vraagbaak voor het goederenvervoer. Daarbij is het brengen naar een punt van aanvoer en aanbod van vracht voor de handel voor delig. De heer Lemmens, secr. van de N.O.B., kon meedelen, dat er gewerkt werd aan maatregelen om het bodehuis-wezen in geordende ba-nen te leiden. handschoen, bruin wollen windjack, grote witte zakdoek met blauwe rand, bruin le deren kinderschoentje, bruin lederen san daal, wit kinderschoentje, rechter wite gymschoen, houten duimstok, stalen kabel in jute zak, wit babyschoentje, motorbrU, ring met drie sleutels, bril, licht montuur, ring met sleutels, lipssleuitel, ring met 2 lipssleutels, zilveren rozenkrans in etui, portemonnaie, dameshorloge met lederen riempje, plastic kindertasje, witte plastic corsage. Vorenstaande voorwerpen kunnen iede re werkdag tussen 2 en 4 uur aan het Hoofdbureau van Politie worden afge haald. Te bevragen bij de vinders: medaillon met 2 kinderportretten, Berg- kottem, Nieuwe Maasstraat 56; herenpor- temon. met Inh., Schoenmakers, J. A. Alberd. Thijmstraat; rood plastic kinder tasje, Korevaar, Willemshofje 14; groene ballpoint, Van Amljde, Buys Ballotsingel 62; bruine damesportem., Van Eljk, Groe- nelaan 67; bruine actetas met inh., Etma-n, Geerviietsestraat 25; bruin lederen porte feuille met inh., v. d. Gaag, Gasstraat 36; bankbiljet van 25, gedeponeerd bjj de politie te Rotterdam; muntbiljet van 2,50 en een van 1, Th. Objj-n, Croosrwjjksesin- gel 25a te Rotterdam; bruin lederen por temonnaie, Vet, Jan Vermeerstraat 8a; portem. inh. o.a. fietssleutel-tje, Bezemer, 1« Tuinsingel 19; zonnebril, Zuidgeest, Ha- vendtjk 216; kinderbril, Van Leeuwen, Parallelwég 20; Jowel sleutel, Van Rijs wijk, Lorentzlaan 33a; plamuurmes, Van Harmeien, Bilderdijkstraat 18b; groene rugzak inh. benodi-gheden voor een lange fietstocht, politie IJsselmonde; 2 zand- schepjes, Geulmans, Lange Nieuwstraat 23; 1 paar z.g. a.n. gymschoene, v. d. Hoe ven, Lorentzlaan 58b; houten krat inh. te gels, Lanbels, Vlielandseweg 47; te Pijn acker, tel. 185; kinderschoentje, Wuister, Louronstraat 16; zakjes met werkschoen, v, d. Haag, Lange Kerkstraat 35; bood- schappenmandje, Boyers 20; driewielig kinderfietsje, Brokkeling, Korte Kerkstr. 6; beige kinderschoentje, Van Dijk, Boer- havelaan 98; gummischoentjes, Geeratz, Nic. Beetsstraat 68; 2 paar blauwe dames- handschoenen, De Reuver, Noordwest 1; groen wollen klndervest, Gilliamse, Ha- vendijk 38a; grote witte zakdoek met blau we rand, Duwenneel, Marconistraat 73; blauw overall, Veldhoven, Nieuwstraat 18; zwembroek en handdoek, Vroegop, Van Leeuwemhoeckstraat 30; wollen damesvest met lange mouwen en kindervestje, korte mouwen, Viveen, Broersveld 23a; grijze kindermantèl, De Beukelaar, B K Laan 167; olieregenjas, De Kok, Mariastr. 85a. Na afhaling van voorwerpen bij de vin ders gelieve men het Hoofdbureau van po litie hiervan, in kennis te stellen. Tel. GEBOREN: Hendrika A. M. dr van L. Monter en M. A. Bongers. Martinus, zn van M. Triel en H. J. de Jong. Robert B„ zn van W. M. van Loopik en A. H. Bouman. Martinus, zn van J. F, Krommenhoek en P. Martijn. Dirk, zn van T. v. d. Lelij en D. J. Schuur- huizen. Barer.d C., zn van W. Nesse en A. T. M. Engelsman. Irene. dr. v. Z. Th Hazewindus en P. de Kloe. Catharinus L., zn van G. J. v. d. Dik kenberg en A. L. v. d. Scheer. Wil liam H. R„ zn van J. de Jongh en E. M. Poppe. Pieter, zn van P. v. d. Broek en N. Post. OVERLEDEN: A. Winters, 68 jaar. E. Foncke 86 jaar gehuwd geweest met H. P. Wever t>4eatAi> voorn scm/dam tm omsramtn 73ste Jaargang No. 22611 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in be° gebouw K.K Volksbond. Lange Haven 71 Schiedam Telefoon Administratie 661S2: Telefoon Redactie 67423. Giro-nummei 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs t 495 per kwartaal f 170 per maand. 0.40 per week. Advertentie-pru» op gewone Kolom or eed u f tl IS oei miUinirtei nnwgte Ingezonden Mededelingen op redactionele koiointiierdte l usi pei miiltmetei noogle Bij contract geiden lagere tarieven welae bij de administratie oi on de erkende advertentie bureau* verKrugtiaai t])n Kampioenen i kleine advertentiem tot SU woorden 90 ct Elk woord meet 3 ct. Maximum «0 woorden. Plaatsing uitsluitend bi] vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentle-wexen. Directeur: J. Kuijpers Hoof', redacteur: Leo J. M. Hazelzet In het Zondag in het Klooster te Zen deren in Overijssel begonnen Kapittel der Geschoeide Carmelieten, werd Maan- dagochtend tot Provinciaal gekozen pater dr L. Willems en tot Definitoren de paters dr A. Nolte (aftredend provin ciaal), Ant. v. Rtfswtjck, R. Gooyer en dr J. van Rooy. Pater dr L. Willems werd geboren in 1893 te MUI in Brabant. Hij werd in 1914 priester gewijd, doctoreerde in de biologie en was daarna directeur van het Titus Brandsma-lyceutn te Oss. Naar wij vernemen, heeft het tech nisch bedrijf der KJLJVf. op Schiphol van de Nederlandse regering de eervolle opdracht ontvangen de revisie van de straalmotoren te verzorgen van de ,,Thunderjet"-straaljager, die bij de luchtmachten van de bij het Atlantisch Pact aangesloten landen in dienst wordt genomen. De K.L.M. zal zeer binnenkort begin nen met deze werkzaamheden, die voor lopig nog een beperkte omvang zullen hebben. Het ligt in de bedoeling uiteindelijk de revisie van de „Thunderjef'-straal- motoren van de meeste bij het Atlantiscne Pact aangesloten Westeuropese landen op Schiphol te doen geschieden. Te dien einde wordt door de Luchtvaartmaat schappij, in overleg met de Nederlandse Luchtmacht, op het Amsterdamse vlieg veld een speciale werkplaats ingericht. Naar alle waarschijnlijkheid zal de ver rekening geschieden in harde valuta. Het door het C. B. v. S. samengestelde indexcijfer groothandelsprijzen op basis 1948 100 vertoonde van 31 Mei op 30 Juni 1951 een daling van 1 punt Het Indexcijfer voor de voedingsmidde len onderging geen verandering. Enkele prijsstijgingen en -dalingen compenseren elkaar. Voor het eerst sinds geruime tijd daalden de indexcijfers voor de grond stoffen (4 punten) en de afgewerkte pro ducten (2 punten). Prijsdalingen deden zich voor bij ruwe wol en katoen, wollen en katoenen ga rens. wollen en katoenen stoffen, trico tages, dekens, zwaardoek, tapijten en brei garens. Kunstgarens stegen in prijs. Per 30 Juni waren t.o.v. 31 Mei voorts de prij zen van huiden en leder, schoenen en an dere lederwaren in prijs gedaald. Ruwe fosfaat en superfosfaat stegen in prijs evenals enkele metaalgrondstoffen. Tin daarentegen vertoonde een belangrijke prijsdaling. De prijzen van electriciteit voor industrieel gebruik lager per 30 Juni hoger dan per 31 Mei 1951. Indexcijfers van groothandelsprijzen. Basis 1948 100. 1949 1950 1951 Aug Juni 31 31 30 Jan Mei Juni Voedingsmidd. 97 112 120 123 123 Grond- en hulpst. 105 122 158 175 171 Afgewerkte prod. 104 113 135 147 145 Algemeen 102 115 136 146 145 Met 36 autobussen, per trein en per flets hebben gisteren meer dan 1600 mis dienaars uit alle delen v«n het bisdom Haarlem een invasie gepleegd in de bisschopsstad voor het houden van de misdienaarsdag. In hun tegenwoordigheid werd de bisschop afgehaald aan de kathe drale kerk. Voorafgegaan door een lange stoet koorknapen trok mgr Huibers de kerk binnen en woonde daar tezamen met de kanunniken en de misdienaars de H. Mis bij. Daarna richtte de Bisschop het woord tot de jongens. Hij zeide, dat de mis dienaars in zeker opzicht op één lijn kon den worden gesteld met de apostelen zozeer zijn zij boven anderen uitverkoren. En omdat de bisschop ervan overtuigd was, dat de jongen als man zou zijn wat hij in zijn jeugd geweest was. maande mgr Huibers zijn jong gehoor toch vooral goed en braaf te zijn. Na afloop van de H. Mis trokken de jongens weer met hun voertuigen verder, zij gingen naar Hageveld, waar zij door de studenten en professoren hartelijk en feestelijk werden ontvangen. De studenten speelden voor de jongens menig stukje en de misdienaars hebben er eens echt pret gemaakt onder elkaar. Het Nederl. motorkustvaartuig „June" (399 ton) van de N. V. Lijto te Rotter dam, op reis van Sunlsvall naar Zaan dam met een lading hout, is, toen het voor de sluis te Holtenau voor anker lag aangevaren door het Zweedse motorschip „Bullero". Van de „June" werden aan stuurboordzij de davits, de reddingsboot en de verschansing beschadigd, doch nadat door Lloyd's een certificaat van zeewaardigheid was afgegeven, heeft het schip de reis, naar Londen voortgezet. „De houding van de Nederlandse af vaardiging in de Beneluxcommissie voor douanerechten in de kwestie der verlaging van het invoerrecht op papier is onbe grijpelijk en het is noodzakelijk dat deze aangelegenheid opnieuw ter sprake word! gebracht", aldus schrijft het Belgische blad „Het Laatste Nieuws". Het blad wijst erop, dat de Belgische regering zich in principe bereid heef; verklaard het invoerrecht op papier te verlagen van 10 tot 6 pet. Voor de prac- tische toepassing van deze maatregel ii evenwel de instemming nodig van Neder land en Luxemburg. Volgens „Het Laat ste Nieuws" is deze aangelegenheid op 16 Mei aanhangig gemaakt bij de douane, raad, waarbij de Nederlandse afvaardi ging zich tegen de verlaging heeft uit gesproken. Van Nederlandse zijde werd aldus het blad. aangevoerd, dat een ver laging van het invoerrecht de inkomsten van de schatkist zou vermindéren en de Nederlandse politiek er overigens op ge richt is het verbruik van papier te be perken. „Het Laatste Nieuws" merkt nu op dat de vermindering der staatsinkomsten voor Nederland gering zou zijn; misschien zou de opbrengst der tolrechten tegen 6 pet nog hoger zijn dan verleden jaar, toen 10 pet werd berekend van veel lagere prijzen. De vraag rijst dan ook, of niet vooral de neiging om het verbruik van papier te beperken de doorslag heeft gegeven. Het blad legt er de nadruk op, dat de Neder landse afgevaardigden naar de bijeen komsten van de Unesco alle besluiten heb ben mede ondertekend ten gunste van een verlaging of zelfs afschaffing van de lasten op papier. Gistermorgen is Z. Em. Adeodato Kardi naal Piazza, secretaris van de H. Congre gatie van het Consistorie per vliegtuig uit Canada in Nederland aangekomen. Hij was vergezeld van mgr Baggio, substituut- secretaris van genoemde H. Congregatie. De hoge gasten werden op het vliegvela verwelkomd door de pauselijke nuntius mgr Paolo Giobbe, de hoofdredacteur van het K.N.P., de heer H. Kemna en namens de K.L.M. door de heer Hano. Onmiddellijk na zijn aankomst begaf de kardinaal zich naar de pauselijke Inter- nuntiatuur te Den Haag, waar hij in de Van onze oorlogscorrespondent ALFRED VAN SPRANG TOKIO, eind Juli 1951. Ondanks het feit, dat de Nederlandse troepen in Korea al van het begin op Amerikaanse wijze uitgerust zijn, blijven er steeds weer Nederlandse vrijwilligers met een complete, onbruikbare uitrusting komen. „Het is gewoon krankzinnig zoals men in Den Haag te werk gaat. gaf een van de officieren van de laatste groep aflossers te kennen. Voor het vertrek uit Nederland moest men een volledige Nederlandse uitrusting in ontvangst nemen. Practisch iedereen wist uit krantenartikelen en brieven, dat men er in Korea niets aan zou hebben omdat men daar met Amerikaans materiaal uitgerust zou worden. Ook de fouriers waren daarvan op de hoogte. Maar de protesten van de betrokkenen leverden geen enkel resultaat op. „Orders zijn orders. We moeten ver strekken wat er op de kledinglijsten staat en daarmee uitwas de com mentaar, „maar zodra u in Korea komt wordt alles toch op een grote hoop ge gooid en in brand gestoken!" Dat is niet waar. Wel wordt echter alle Nederlandse uitrusting meteen in genomen en ergens opgeslagen. Het is derhalve volkomen overbodig om alles mee te nemen. Een aantal vrijwilligers heeft dat ingezien en heeft de uitrusting thuis in Nederland opgeborgen. Anderen hebben een minder gewenste methode toegepast en verschillende artikelen voor het vertrek verkocht. Ook aan boord (waar nog meer uitrusting verstrekt is) hebben sommigen er zaken mee gedaan. Er is van de zijde van het Neder landse bataljon zelf in Korea en door de Liaisonstaf in Tokio verscheidene malen in brieven en rapporten aan de Generale Staf in Den Haag verzocht om nieuwe transporten zonder de over- kapel een stille H. Mis opdroeg. Gister- - --- ~"T' avond is de kardinaal per vliegtuig door-Nederlandse uitrusting te stu- gereisd naar Rome. I ren- Maar als zovele andere verzoeken Zoals men weet, laat de inwerking treding van de Werkloosheidswet nog steeds op zich wachten. Moeilijkheden welke zich voordeden bij de voorbereiding van de uitvoering der wet gaven telkens aanleiding tot uitstel. Tenslotte hebben, gelijk wij hebben ge meld, de ministers van Economische en van Sociale Zaken aan de Soc. Econ. Raad verzocht voor 1 Aug. jl. hun van advies te dienen over de invloed, welke de in werkingtreding van de wet die de in voering van de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering met zich medebrengt zal kunnen uitoefenen op het prijs- en loonpeil en daarmede op de algemene economische positie hier te lande, De S.E.R. heeft toen een suh-commtssle onder voorzitterschap van prof. Tinbergen opgedragen deze zaak te bestuderen. een plenaire zitting van de S.E.R. Uit dit felt mag men gevoeglijk conclu deren, dat de commissie-Tinbergen niet eenstemmig is geweest Jn haar antwoord op de voorgelegde vraag, Immers, toen zjj haar opdracht kreeg, werd daarbij tevens uitdrukkelijk vast gelegd, dat wanneer in de commissie een stemmigheid werd bereikt, zij gemachtigd was namens de Raad advies uit te brengen. Zou zij daarentegen niet tot een eenstem mig oordeel komen, dan zou het advies aan de regering aan de hand van het rap port door de Raad zelf worden vastgesteld. De zitting van de Raad, waarin het rap port zal worden behandeld, zal, naar wij nog vernamen, in verband met de vacan- ties, begin September worden gehouden. Daar echter ambtenaren van de regering de vergaderingen van de S.E.R. en haar commissies plegen bij te wonen, mag Naar wij vernemen, is deze commissie worden verondersteld, dat de inhoud van inmiddels met haar rapport gereed geko- het rapport der commissie, dat naar wij men, maar moet het uiteindelijke advies I hoorden zeer uitvoerig is, reeds bij de aan de regering nog worden vastgesteld in I regering bekend is. heeft men in Den Haag ook dit volko men genegeerd. Maar met de jonges zelf is het even min helemaal in orde. Niet alleen, dat sommigen vóór ze hier waren al zaken hadden gedaan met een deel van hun uitrusting, in Korea waren het er wel wat meer dan „sommigen", die het ver schil tussen rijksgoed en privé-eigendom niet zo heel precies in het oog hielden. Bij een plotselinge inspectie van kisten en plunjezakken van leden van het Ne derlandse bataljon is namelijk een grote voorraad rijksgoederen te voorschijn ge komen. die men onrechtmatig in zijn be zit had. In verband met het naderende vertrek van het oorspronkelijke bataljon op 29 Augustus met het Amerikaanse troepen- schip „General McRae" is de uitrustings officier naar de achterhoede in Chungju gegaan om de daar opgeslagen bagage eens aan een onderzoek te onderwerpen, Het resultaat was alleszins de moeite waard. Een belangrijke partij aan de Ne derlandse staat toebehorende goederen kon achterhaald worden. Niet alle goederen waren ontvreemd; veel ervan is door één of andere instan tie verstrekt. Een ander deel heeft men ergens gevonden. Maat- dat neemt alle maal niet weg, dat men het onrechtmatig in zijn bezit had. Dr inspectie zelf heeft echter heel wat stof doen opwaaien, daar ze niet in het bijzijn van de betrokkenen heeft plaats gehad. Terecht was men het meest ont stemd over het feit, dat de kisten en zakken bruutweg opengebroken zijn. Een dergelijke manier van Inspecteren is na tuurlijk nimmer goed te praten. Er zijn echts weinig officiële protesten inge diend. Een andere verrassing heeft het batal jon beleefd met de aankomst van vier en twintig hoog-opgeladen vrachtauto's met levensmiddelen uit Poesan. Het bleek bijna 100 ton voedsel van Nederlands fa- JM3* te zijn, dat het bataljon destijds zelf had meegebracht. Het was echter in Boesan achtergebleven, daar het uiter aard onmogelijk was een eigen fourage ,m j nd te horden, zoals men in Neder- lljkbaar gedacht had. Deze levens middelen zijn nu ineens weer te voor schijn gekomen en liggen in twee grote wWirid "nsju te wachten op hun bestemming.- Er js onder meer suiker, koffie, thee, melk in blik, kaas, ham, margarine en een flinke partij biscuits. Een deel van de artikelen is echter al bedorven. Ook zijn er zestig zakken rijst bij, die sporen van bederf beginnen te vertonen. Het staat nog niet vast, wat er met deze goederen gedaan zal worden. Maar in ieder geval hoeft men voorlopig niet meer allerlei minder aantrekkelijke arti kelen van de Amerikaanse rantsoenen met de bevolking te gaan ruilen om weer eens een keertje rijst te kunnen eten. (Nadruk verboden). Stond reeds de vorige week de Kur- zaal door het optreden van Edith Plaf in net teken van de Franse chansons, gisteravond was dat wederom het ge- Veil. Aan de vleugel begeleid door Albert Lasry gaf namelijk de Parüse chanson nier Charles Trenet een recital van zün eigen chansons. Behalve een aantal oude bekenden zoals „Papa pique et maman cote", „Mes jeunes annees", „Je chante", zong Trenet, die de avond opende met „Ohé Paris", „L'Ame des poètes", „Dimanche prochain". „Le serpent Python" en „Mon vieux cine". Trenet ontving van de stampvolle Kurzaal een ovationeel applaus, dat hem bewoog, zowel voor de pauze als aan het einde van de avond verschillende toegiftjes te geven. Het publiek was dermate enthousiast, dat het niet van heengaan wilde weten en Trenet telkens maar weer voor het voetlicht riep. Voor Trenet op de planken verscheen speelde een Surinaams orkestje een aan tal nummers. Met de opnamen voor de film. die ter gelegenheid van de 37e verjaardag ven zijn dood wordt gemaakt over het leven van Paus Pius X, Die enige tijd geleden is zaligverkiaard, zal op 20 Augustus a.s. een begin worden gemaakt. Voor de productie van deze film ls een speciale maatschappij, de Arbor Film in het leven geroepen. Een bloedverwant van de grote Paus die veel op Hem lijkt, zal de titelrol ver tolken. Zijn Identiteit wordt echter niet bekend gemaakt. Men hoopt de film nog vóór Kerstmis gereed te hebben. Het valt ten zeerste toe te juichen dat de Kamerleden het naadje van de kous willen weten en bij de regering naar di verse zaken informeren. Zy hebben dit maal heel wat noten op hun zanr: wij ontvingen n.l. zeven vragenlijsten, die verscheidene zowel Eerste als Tweede Kamerleden aan de ministers ter beant woording hebben voorgelegd. De onder werpen zjjn: herhalingsoefeningen en ver eveningsheffing, de ontwikkeling van de volkswoningbouw, de Nederlandse kolen- voorraad en de prijsverhoging van de brandstoffen, het vlaggenlncident In het Ambonezenkamp te Woerden, het over leggen van boeken na de belastingaanslag en tot slot de overbrenging van de ln- sneetie der registratie en successie 4e Zie- rikzee. Het Eerste Kamerlid, de heer Molenaar (WD), is de interpellant over de herha lingsoef eninig en de vereveningsheffing. Hy vraagt aan de ministers van Financiën en van Oorlog en Marine of zü niet van oordeel zijn dat het in de eerste plaats de taak van de overheid is om te zorgen voor een behooriyke bezoldiging van hen die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. Zijn de ministers be reid, zo vraagt de heer Molenaar verder, op grond van het feit, dat vele werkge vers onverplicht een aanvulling geven op het militaire inkomen, te bevorderen, dat deze aanvulling wordt vrijgesteld van af dracht van vereveningsheffing? Het Tweede Kamerlid, de heer Beer- nink (CffU) stelt de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting de vraag of hij kan mededelen welke maatre gelen hy zal treffen om het officiële woningbouwprogramma zoals dat aan de Staten-Generaal is voorgelegd, te laten uitvoeren. Heeft de minister, zo zegt hij, kennis genomen van het adres van de Nationale Woningraad, waarin ernsti ge ongerustheid wordt uitgesproken over de ontwikkeling en de vooruitzichten van de volkswoningbouw en is de minister niet van mening dat, afgezien van de goedkeuringsstop, vooral het feit dat vrijwel geen gemeente er in kan slagen langlopende leningen aan te gaan, zeer belemmerend werkt ten aanzien van het tot stand komen van nieuwe woningen? Moet stagnatie in de woningbouw niet zo veel mogeiyk worden voorkomen? Het communistisch Tweede Kamerlid, de heer Wagenaar, stelt de minister van Economische Zaken een aantal vragen over de Nederlandse kolenvoor- raad. Hy wil o.a. weten of er een tekort dreigt voor de aanstaande winter, hoe groot onze kolen-export en -import is. Met de heer Suurhoff (PvdA) die mi nister Van den Brink inlerpelleert over de prijsverhoging van de brandstoffen, wil hy de reden weten van de per 1 Augustus ingegane verhoging van de kolenprijis, de reden ook van het ge heimzinnig aankondigen van deze ver hoging, nadat vroeger bekend was ge maakt dat er dit jaar geen sty ging meer zou zijn- Ook over de vooral voor de kleine man zo ernstige gevolgen van deze verhoging, die nu de duurdere prijzen alsmede de winteropslag beta len moet, interpelleren de beide Kamer leden de minister. Is de minister bereid mede te delen welke maatregelen de regering denkt te nemen om de onso- siale gevolgen van de kolenprijsverho- ging ongedaan te maken, zo vragen zy. Het Tweede Kamerlid, de heer Krol (CHU), heeft het nog eens over het vlag- genincident in het Ambonezenkamp te Woerden. In welk opzicht, zo vraagt hij, hebben deze Ambonezen inbreuk ge maakt °P de hun verleende gastvrijheid hier te lande en wil de minister van Binnenlandse Zaken mededelen of de op dracht tot het neerhalen van de Ambone- se vlag mede een gevolg ls van een aan drang van het Hoge Commissariaat van Indonesië. Het Tweede Kamerlid, de heer Van de Wetering (CHU), stelde de minister van Financiën o.a. de vraag of hij niet van oordeel is, dat de aangever, die in gevolge de wet verplicht is boek te hou den, niet meer verplicht is inzage te ver lenen van boel-en of andere bescheiden, nadat een aanslag in de inkomstenbelas ting is opgelegd, tegen welke aanslag niet is gereclameerd? Is de minister niet verder van oordeel, dateen beroep op artikel 10 van" het „bui tengewoon navorderingsbesluit" niet mo gelijk is, aangezien dit stvk noodrecht slechts betrekking kon hebben op de bjj de afkondiging (in 1945) afgelopen jaren? Is de minister derhalve bereid, zo vraagt de heer van de Wetering de in specteurs der belastingen overeenkomstig de wet te instrueren, zodat het verschil van inzicht dat over deze vraag biykt te bestaan, wordt opgeheven en aan de stel lige bedoeling van de wetgever wordt recht gedaan? Tot slot vraagt het communistisch Tweede Kamerlid, de heer Stokvis aan de minister van Financiën of de geruch ten juist zyn volgens welke het voorne men zou bestaan om de inspectie der re gistratie en successie en het kantoor van de hypotheken, het kadaster en scheeps- bewyzen te Zierikzee over te brengen naar elders? Is de minister niet van oordeel, dat zo danige verplaatsing voor de ingezetenen van het eiland Schouwen en Duiveland ernstige bezwaren met zach zou brengen, zodat een dergelijke maatregel door de bevolking van het reeds in tal van an dere opzichten misdeelde eiland als een verdere achteruitzetting zou worden ge voeld? Naar wy vernemen, heeft de minister, raad zich over het interlmrapport van de Staatscommissie tot herziening van de grondwet beraden. De ministerraad heeft daarbij in beginsel besloten dat de voor gestelde wijziging van hoofdstuk 13 (in- stelling van de Kamer voor grondwets herziening) en van hoofdstuk 14 (over gang naar een nieuwe rechtsorde) ln ver- dere behandeling zuilen worden geno men. Voorts nam de ministerraad het voor lopig besluit, dat twee wetsontwerpen sul len worden voorbereid tot het uitbreiden van respectievelijk het aantal leden van de Eerste Kamer en van de Tweede Kamer. De ministerraad ging in beginsel accoord met een uitbreiding van het passieve kiesrecht voor de Tweede Kamer, mits dien zal voorgesteld worden de minimum leeftijd, die men bereikt moet hebben om ROTTERDAM, 7 Augustus: Vette koeien en ?»M0(»n»iai«!« 6". gebruiksvee (id.) ve,'te kalveren (naar schatting ?l-eren S53, totaal 373'" nuchtere noi li. var„kens 28°. biggen 590, paarden rt.' veulen 93, schapen of lammeren 300, bok ken of gelten 30. Aanvoer In totaal 3673 die- ren. Vette koeien le kw. 2,60—2,80, 3e kw. 2,30-^2,50, 3e kw. ƒ1,95—ï,20; vette kal veren ƒ3,70—3,00, 3,40—2,60, 2,20-3,40 per kg. Graskalveren 350, 250, 180; nuchtere kal veren 62 57, 53; biggen 55, 50, 40 per stuk. Slachtpaarden per kg. 2,00, 1,95, 1,90. Scha pen 120, 90, 75, lammeren 95 75 60 p stuk. Kalfkoeien, melkkoeien 1000 873 750, vare koeien 700, 600, 540; vaarzen 700, 650, S50; pinken ƒ500, 450, 370 p, stuk. Vette koeien aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen prijshoudend; vette kalveren iets ruimer, willig, constant; graskalveren korter, matig, als verl. week; nuchtere kalve ren iets kleiner, stroef, onveranderd; biggen iets minder, stug, stabiel; slachtpaarden als vor. week, traag, goed prijshoudend; schapen en lammeren tets ruimer, flauw, ruim prijs houdend; kalf- en melkkoeien matig, stil, prijshoudend; vare koeien iets kleiner, kalm, als vor. week; vaarzen en pinken klein, matig, onveranderd. lid van de Tweede Kamer t« kunnen zijn, te verlagen. Ook de voorgestelde nieuwe artikelen betreffende de buitenlandse betrekkingen zullen het voorwerp van nadere bestude ring en verdere behandeling rijn. Het ÜKt niet In het voornemen van de ministerraad de voorstellen van de staatscommissie met betrekking tot het vervallenverklaren van revolu tionnaire vertegenwoordigers van het lidmaatschap van vertegenwoordigen de lichamen en ten aanzien van de Over de onderwerpen, waarmee de ministerraad zich in principe verenigd heeft, zal thans nader overleg worden gepleegd en zullen wetsontwerpen en memories van toelichting worden voor bereid. Alvorens deze wetsontwerpen de Staten-Generaal zullen bereiken, zullen zy uiteraard nog punten van behandeling in de ministerraad en de Raad van State uitmaken. Op welk tydstip zy aan de Staten-Generaal zullen worden aan geboden is nog niet nauwkeurig te zeg gen, maar, zoals bekend, is het de be doeling der regering, dat de behandeling in de Staten-Generaal zal geschieden vóór de Tweede-Kamerverkiezingen in 1952, opdat voor deze grondwetsherzie ning geen afzonderiyke Kamerontbin ding en nieuwe verkiezing noodzakeiyk zullen zyn. 14) Driemaal dook hy nog. Hy verwon derde er zich over, dat 't beklemmende gevoel was geweken, zodra hy 't ïyk had gevonden, terwyi angst hem benauwde vóór hy de wrede werkelykheid kende, Henderson drong die gedachten weg; de realiteit eiste snel handelen. Toen hy de derde maal onder water was, slaagde hy er in, de lus van 't touw over 't hoofd en een der armen van de dode Jerome te krygen, doch daarmee was hy ook aan 't eind van zyn krachten. Zonder er besef van te hebben, worstelde hy zich omhoog. Eerst toen Eleanor zich over de jol boog en hem beet greep, werd Henderson zich bewust, dat hy aan de oppervlakte was gekomen, 't Meisje trok hem in de boot, waar hy enige tyd nalf verdoofd bleef liggen. Een wonder, dat we niet zyn gekap seisd, hoorde hy haar zeggen. Henderson herstelde zich vlug. Wend uw hoofd af. Wat nu komt is geen pret tig gezicht. 'k Ben niet bang, antwoordde zy ferm. Toch beefden haar lippen. Langzaam haalde Henderson 't touw in. Weldra kwam 't hoofd van Jerome Moncrieff boven, slap, wasbleek. Toen 't Uchaam- Hü trok 't 'n de jol, legde t achterin. Zonder een woord nam hy de riemen en roeide naar wal. Eleanor zat stil tegenover hem, de handen ln de schoot gevouwen, de blik omhoog. Zy vermeed angstvallig naar de dode te ky- ken. 't Was moord, daaromtrent bestond geen twyfel. En 't viel Henderson niet moeiiyk, zich in de gedachtengang van de misdadiger te verplaatsen. Jerome's ïyk, achtergelaten in 't gezonken jacht, zou in korte tyd door zeedieren zó zyn verminkt, dat de identiteit onmogelijk was vast te stellen. Mocht by toeval de boot worden ontdekt, dan hadden de dieren hun werk reeds verricht. Niemand zou in 't geschonden ïyk dat van Jerome Moncrieff herkennen, van wie men trou- wens aannam, dat hy allang dood was. Jerome is vermoord, zei Henderson grimmig. 't Meisje huiverde. Na een pauze fluisterde zy: Evenais Archie. Door een wonder werd Settle niet zyn derde slachtoffer. Zy lieten 't er by. Een paar minuten later schuurde de jol over 't zand. Hen derson tuurde naar de donkere vormen van 't botenhuis, daarna naar de zwarte plek er achter: dicht op elkaar staande dennen. Hy vroeg zich af, of de moorde naar zich tussen de bomen verborgen hield en nu zyn kans afwachtte, om twee getuigen voorgoed 't zwygen op te leg gen. De gedachte van zich af schuddend, stak hy een hand uit en hielp Eleanor aan land. Wat nu? vroeg zy zachtjes, terwyi zij schichtig, rondkeek. Voorlopig verbergen we 't ïyk. Ik moet het er eerst over eens zyn, hoe 'k de zaak aanpak. Dit hebt u ook wel be grepen de misdadiger is een van de gasten van uw oom. Verbergen neen, dat kan niet! 't Mag niet ook! Uw oom zal beslissen. Henderson nam zyn kleren en deed ze op 't gevoel aan. Help een handje, zei hy. Als u de deuren van 't botenhuis zóver open schuift, dat ik de jol er in kryg, is 't in een ommezien gebeurd, 'k Zal Jerome's ïyk onder de werkbank leggen. Daarna breng 'k de jol op haar plaats. Hp ging weer in de boot zitten en laveerde haar binnen. Vóór hy het Ïyk onder de werkbank schoof, zocht hy de zakken na. Hy vond wat zilvergeld, sleu tels, een zakdoek, een potlood, een aan tal doorweekte sigaretten, een pyp, een mes en een enveloppe, zy bleek leeg te zyn. Steek een lucifer aan, als u zo vriendeiyk wilt zyn, verzocht hy Eleanor De zaklantaarn werkt niet meer. Zü bleef op een afstand staan, 't hoofd afgewend, en ht) trad op haar toe. Uit een zilveren tasje, dat aan haar linker pols bungelde, haalde zq een lucifers doosje te voorschyn. By 't vlammetje bekeek hy de enveloppe. Er stond wat opgekrabbeld. U moet nog een keer of wat byiich- ten. Eleanor streek de ene lucifer na de andere af. De schaduwen ln 't botenhuis kwamen naderbij, weken weer. Hoe pri mitief de verlichting ook was, toch slaag de Henderson er in, 't potlood-gekrabbel op de enveloppe te ontcyferen. Hy las 't meisje voor: Dit is je laatste kans. Weiger je, dan bluft 't niet langer een vraag, wie de tweede man op 't jacht is. Dan bazuin ik 't antwoord uit. Je weet drommels goed wat 'k bedoel, want jy bent die tweede man. Kom vanavond naar de haven; 'k lig daar met een boot. En breng geld mee, veel geld, of de 19de Juli zal je opbreken. Vermoedeiyk had de enveloppe voor 't maken van een klad gediend. Meer malen was een uitdrukking doorgehaald en door een andere vervangen. Veel wyzer maakt 't me niet, zei Henderson teleurgesteld. Er wordt geen enkele naam genoemd. Maar de bedoeling is duideiyk. Als dit door Jerome werd geschreven, wist hy, wie Archie vermoordde. En dan trachtte hy geld uit die wetenschap te slaan. Zoals ik zei: de misdadiger is een van de gasten van uw oom Melchior, Lawrence of Soper. Een van de drie. Mogeiyk werken ze in combinatie. Eleanor hield de pas in. Beseft u, wat dat betekent? vroeg zy angstig, 't Biyft natuuriyk niet geheim, wat we hebben ontdekt. We zyn voor de moordenaar even gevaariyk als Jerome 't was. 'k Geloof 't niet, antwoordde Hen derson, méér om het meisje gerust te stellen dan uit overtuiging. Al weten we, dat Archie en Jerome werden vermoord we weten daarom nog niet, wie de dader is. We kunnen bezwaariyk tegen de politie zeggen: een van deze drie moet de moordnaar zyn; zoek nu maar uit, wie. Dat weet de schurk zelf ook. Zyn betrekkeiyke veiligheid schuilt hierin, dat drie personen in aanmerking komen. Hy zal zyn spel niet wilien be derven. Dat zou hy zeker doen, als hy op twee uiterst geraffineerd gepleegde moorden een derde en vierde liet vol gen, waarby hy onmogeiyk wéér zo sluw te werk kon gaan. Zyn uitlegging verjoeg Eleanor's angst geenszins. Toen zü op 't stille aar dedonkere pad onder de dennen waren gekomen, stak zy een arm door die van Henderson en drukte zich dicht tegen hem aan. Doch er gebeurde niets. On gedeerd bereikten zy de villa. VIII Uit de bibliotheek viel een streep licht over 't terras. Zy gluurden naar binnen. Anthony Moncrieff zat aan zün schrijf, bureau, de lamp vlak vóór zich, om des !e nauwkeuriger de film, die op 7.0 on verklaarbare wyze tussen zyn collectie was gevoegd, te kunnen bestuderen. De oude man leek uit steen gehouwen. 'k Zal hem vertellen, wat gebeurd ls, fluisterde Henderson. Hy moet be slissen, hoe wordt opgetreden. 't Meisje knikte en opende de buiten deur. Zonder kloppen stapten zy de bi bliotheek in. (Wordt vervolgd). De geallieerde Hoge Commissie heeft een wet voorbereid, die ten doel heeft de beschikking over Duitsland» activa in het buitenland te voltooien, zo wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Bonn vernomen. Door deze wet zal het de Duitsers onmogelijk worden de buiten landse activa terug te eisen, waarover ia beschikt door de geallieerde mogendhe den of door het Internationale Bureau voor de Herstelbetalingen te Brussel. Waarnemers geloven, dat de Hoge Com missie meer haast ls gaan maken met het uitwerken van de wet als gevolg van het verzoek van dr Adenauer om de ac tiva te gebruiken ter betaling van Duits land» buitenlandse schulden. Het aantal werklozen in West-Duits- land is in de maand Juli met 34.185 toe genomen. In hetgeheel zijn thans 1.292.000 Westduitsers zonder werk. ROTTERDAM, 4 Augustus 1951. 750 ton gerst Zwolle; 100 ton ,d. Wets- percarspel; 85 ton id. Apeldoorn; 80 ton id. Schiedam; aoo ton grint Grafhorst; 2 200 ton tarwe l.-varen: 530 en 470 ton ld. Leiden; 1309 ton id. Deventer; 40 ton vlas steen bergen; 1-aoo ton kolen Nijmegen; 450 ton ld. Zutfen: 135 en 115 ton id. Katwijk: -on ld. den Haag; liSO ton petr. eoves Gor'n. cheim; Ulo ton rooge Sas van cent: 2 4."0 ton suiker l.-varen; 200 ton 'd. Rootendaal; 300 ton super Emmeloord; 110 ton hout Am sterdam; 9 vletreizen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2