VLEK op onze EXPORTNOTA V.S. beperken invoer van agrarische producten gBp t mm: Van oorlog merken we niets De zee, de blauwe lucht en.... oefeningen Fabriekscantine als museum Commissie Werkgevers van de K.V.P. ingesteld PRIMEUR VOOR EUROPA Olieraffinaderij te Pernis kreeg nieuwe kraakinstallatie Festival-gangers via Polen naar Oost-Berlijn In- en uitvoer- problemen sterk aan bod momenteel l Bestandsberaad hervat bedrijf Vrijdag 10 Augustus 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN V. Vooral NederlandDenemarkenNoorwegen en Zwitserland worden getroffen Slepers- en baggerbe drijf in moeilijkheden Werkgelegenheid in andere landen Leids student in Noor wegen verdronken Groentenexport naar Duitsland Nog steeds leveringen aan Peking Griekse militie ontbonden Ned. vorderingen op West-Duitsland RUST OP DE „VAN GALEN" V) Loffelijk initiatief van het Hoogoven Er is vandaag weer niets gebeurd" Truman ziet niets in Sjvernik's voorstel Contact tussen partijbestuur en ondernemers were ld Onderzoek naar critiek op beleid Ook de kamer steunt De Gasperi Aanleg van pijpleiding naar Rotterdam in voorbereiding Nederland steunt Westelijke open tafel99 99operatie -N WEERBERICHT m: "N Invoer van kaas en caseine Kolenprijsverhoging zou catustro- phaal kunnen zijn Hij trachtte zijn verloofde te redden Voorlopig nog beperkt VLIEGTUIGEN GAAN „Een gekke wereld Er kan iets gebeuren! RANGEERDER ONDER TREIN BRAZILIAANSE KOFFIE- UITVOER NAAR NEDER LAND De weerverwaphtlng, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt en aanvankelijk over- wegend droog weer, maar later op de dag in het Westen van het land weer plaatselijk enige regen. Langs de Waddenkust aanvankelijk krachtige of aarde, overigens matige wind tussen Noord-West sn Zuid-West. Weinig verandering in tempera tuur. Zaterdag 11 Augustus: Zon op 5.16 uur, onder 20.14 uur; Maan op 15.56 uur, onder 22.57 uur. E SCHIEDAMSCHECOURANT Wet Amerikaanse departement van Landbouw heeft gisteren alle invoer van hoterolie, aardnotenolie, aardnoten voor pindakaas en vctloze gedroogde melk verboden. Deze maatregel is genomen in het kader van de wet, waarin bepaald wordt, dat zuivelproducten in de pe riode tot 30 Juni 1952 niet in de Ver Staten mogen worden ingevoerd, wan neer deze invoer de Amerikaanse pro ductie in gevaar brengt of doet dalen beneden het huidige peil of een hoger peil, wanneer de minister dat peil noodzakelijk acht met het oog op de binnenlandse en internationale toe stand. Ook zal de invoer van zuivel producten niet toegestaan zijn, wan neer hij storend werkt op de binnen landse opslag en afzet van zuivelpro ducten of wanneer hij leidt tot onno dige belasting van de Amerikaanse be groting op grond van het steunen der prijzen. Volgens ambtenaren zullen Denemar ken, Nederland, Noorwegen en Zwitser land de voornaamste landen zijn, die door de uitgevaardigde maatregelen ge troffen zullen worden. De invoer van kaas en caseine is ge- contingenteerd op basis van een per centage van de gemiddelde jaarlijkse in voer van de laatste tijd, zo deelde het Amerikaanse departement van Land bouw mede. In de periode van 9 Augus tus tot 31 December a.s. zal de invoer van kaas in de Ver. Staten niet meer mogen bedragen dan vijf/twaalfden van In de kringen van het slepers- en baggerbedrijf worden grote brandstof moeilijkheden gevreesd als gevolg van de kolenprijsverhoging, welke zelfs voor het bunkerbedrijf, waaruit de sleepboten als regel de kolen betrekken, catastrophaal wordt genoemd, daar In de toekomst van verdere concurrentie met het motorsleep- vervoer geen sprake meer kan zijn. De sleepboten zullen dan opgelegd moeten worden, om daarna bfl de scheepsslope- rjjen terecht te komen. De kolenprijsverhoging zal voor het baggerbedrijf voor het ogenblik nog geen schade meebrengen, omdat rijkswater staat de meerdere kosten geheel bij betaalt. Doch in de naaste toekomst vormt ook in dit bedrijf de mogelijkheid var, concurreren met het motorbedrijx hel grote vraagpunt. Ook hier zou de zware gang naar de scheepssloperijen op de duur het gevolg van de kolenprijsverhog'ng zijn zo zeggeh de betrokkenen, tenzij grote bedragen geïnvesteerd worden voor om bouw met motoren, maar hiervoor ont breken in de meeste gevallen de middelen Overleg met het bedrijfsleven inzake de prijsverhoging zou zeker resultaat hebben opgeleverd, aldus autoriteiten ln het slepers- en baggerbedrijf, die daarbij dachten aan een egalisatiefonds voor sleepboten en ook voor het baggerbedrijf. Voorts zou door voorziening van de meest economische soorten van kolen voor do diverse bedrijven een niet onbelangrijke besparing zijn te bereiken. De dure Amerikaanse kolen hebben nu in vele ge vallen weinig nuttig effect en wegens de slechte kwaliteit voor bepaalde ketels gaan ze zelfs soms over boord, zo vertel de men ons. De landen der Westeuropese Unie (En geland, Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland) hebben een communique uit gegeven, waarin medegedeeld wordt, dat kort geleden een plan is goedgekeurd, volgens hetwelk arbeiders van het ene land de mogelijkheid hebben een werk kring in het andere land te zoeken. Er zullen lijsten aangelegd worden van vacante betrekkingen, welke in aanmer king komen voor onderdanen van een van deze landen. Momenteel denkt men slechts aan die industrieën, waar geen werkloosheid heerst. de uitwisseling van arbeidskrachten blijven de desbetref fende bepalingen van de afzonderlijke landen van kracht. de gemiddelde jaarlijkse invoer in de basis-periode 1948, 1949 en 1950. De in voer van caseine zal beperkt worden tot vijf/twaalfden van de hoeveelheid. $ie ingevoerd werd in het belastingjaar, dat 30 Juni j.l. is geëindigd. Vóór de Amerikaanse maatregelen af gekondigd werden, werd nog bekend ge maakt, dat Denemarken een boodschap aan de Ver. Staten had gezonden, waarin verklaard werd, dat de uitvoer van De nemarken door een dergelijke actie schade zou lijden. Frankrijk had ver klaard, dat het niet uitgesloten is, dat het zijn invoer-programma van fruit uit de Ver. Staten zou moeten herzien, in dien het zijn agrarische producten niet meer aan de Ver. Staten zou kunnen verkopen. Drie Leidse studenten hebben gisteren tijdens hun vacantie in Noorwegen een ongeval meegemaakt, dat aan een van hen, de 29-jarige Chinees, George W. Van Nederlandse zijde wordt voorlopig vastgehouden aan de met Ingang van ver leden Maandag ingestelde beperking van de export van groenten naar West-Duits- iand. Slechts bepaalde soorten bloemkool, tomaten en komkommers zullen mogen worden uitgevoerd. Voor uien blijft het uitvoerverbod gehandhaafd. In tuinbouwkringen wordt verwacht, dat het thans beschikbaar gestelde bedrag van 2,9 millioen, waarvan tot op heden 1,4 millioen is opgebruikt (daar het vorige quotum met dit bedrag was over schreden), vrijwel toereikend zal zijn voor Augustus, mits de export met enige om zichtigheid geschiedt.. In Den Haag wordt ernstig overwogen om met ingang van Maandag 13 Augustus de export van groenten naar Duitsland weer normaal vrij te geven. Men wil echter de tegenwoordige gang van zaken nog even aanzien. Vernomen wordt, dat het continent voor de export van tomaten naar Engeland uitgeput is. Voorlopig echter kan de export van dit product naar de Britse ei.anden op normale voet worden voort gezet. Volgens Reuter's correspondent te Hong kong bereikt nog steeds een gestadige The het leven kostte, toen htj in de Nam- stroom strategisch belangrijke materialen ->■-=-• communistisch China, ondanks de em bargo's van de Westelijke mogendheden. De correspondent noemt ^Hamburg. Bre men, Antwerpen en Gdynia aJs de voor» naamste havens, van waaruit rubberban den staal machine-onderdelen, chemica liën' en andere goederen naar Peking worden verscheept. Ook het handelsver keer tussen India en China zou doorgaan. Niettegenstaande het feit, dat nationa listisch China heftig ontkend heeft enige handel met Peking te voeren, zijn er sterke bewijzen, dat vissersvaartuigen on langs olie uit Formosa naar de Chinese kust hebben vervoerd. Ook is melding ge maakt van smokkelarij op grote schaal tussen Japan en Noord-China. sen (Midden-Noorwegen) verdronk bij een poging zjjn verloofde, die in de ri vier was gevallen, te redden. Het meisje wist zonder hulp de wal te bereiken. The kon niet zwemmen en verdween in de snelle stroom. Een andere reisgenoot van The sprong nog in het water om hem te redden, maar moest zijn poging opgeven en naar de oever terug zwemmen. Gisteren is bij de familie te Hengelo bericht binnengekomen, dat het stoffelijk overschot van mej. J. van der Linde is gevonden op een berghelling in de nabij heid van het dorpje Brand in Vorarlberg (Oostenrijk). De Nederlandse werd sinds geruime tijd na een bergtocht vermist. Hoc hard het wel in Amsterdam regende! Tot aan de knieën staan de kinderen in 't. water. Zij vermaakten zich overigens best gisteren. Bewoners van de ondergelopen huizen konden hun plezier echter teel op. De Willemsstraat, in de Jordaan leek wel een brede riviergeen trottoir was er meer te zien. Nadat dc V.N.-delegatie had voorgesteld, dat de besprekingen te Kaesong heden. Vrijdag, om 13. u. 30 plaatselijke tijd. zouden worden hervat, met welk voorstel de communistische delegatie zjch eens verklaarde, zijn de afgevaardigden van de Verenigde Naties per helicopter naar Kaesong vertrokken. Daar begonnen op het voorgestelde tijd stip de onderhandelingen, welke ruim vier uur duurden de langste tijd. gedu rende welke er tot nu toe beraadslaagd werd. Daarop werden de besprekingen tot morgen verdaagd- Dit zal dan de 21e zit ting worden. Een woordvoerder van de V. N.-dele gatie verklaarde, dat er vandaag „nog geen vordering" was gemaakt. De Griekse regering heeft de mü tie, wélke tijdens de commumirtische op stand is gevormd om het leger bij te staan, ontbonden. Slechts enkele oen- j heden langs de grens van Noord-Grie- I kenland zullen intact blijven. Het be sluit is genomen ..om eerlijke verkiezin gen te waarborgen". De reden zou zijn. dat sommige eenheden onder het bevel staan van legerofficieren, die mogelij!; op de boeren druk zouden uitoefenen om de politieke beweging van veldmaar schalk Papagos te ondersteunen. komstie nhnlRCUnR van het bericht <af- tupie rol' (0na van Keuter) over even- Nederland m1?0^6 besprekingen van X? 'net de Westduitse regering °XL,, Duitse buitenlandse schulden wordjt uit welingelichte bron vernomen, da* het bericht van Keuter slechts zeer ten dele juist is. Medegedeeld kan worden, dat inderdaad de kwestie van de Nederlandse claims op Duitsland tengevolge van de opheffing van de deviezengrens tijdens de besprekin gen te Londen van de tripartite commis sion oni german debts aan de orde is ge weest. Voor deze kwestie is nog geen op lossing gevonden en waarschijnlijk zal zij gedurende de schuldenconferentie in het najaar wederom ter sprake komen. GELE ZEE, eind Juli 1951. Ik geloof, dat het Dingdag is, misschien ook Woensdag of Maandag. Maar wat doet dat er eigenlijk toe. Alle dagen zijn hier gelijk. De zon komt op, klimt hoger en hoger, daalt weer en gaat onder. En wij varen. Soms naar het Noorden, soms naar het Zuiden. En altijd gelijk met de andere schepen. Die andere zijn: een Amerikaans vliegkampschip, een Australische, een Canadese, een Nieuw-Zeelandse jager en wij. „Wij" dat is: de „Van Galen". Een prachtig voorbeeld van United Nations, want alles klopt altijd, dat kan ik u verzekeren. t^tvt VAlfrivr *s alles. Het is niets nieuws en rjIN jVUIVIHiIn niets sensationeels. Dat gebeurt drie, Het is met die schepen eigenaariig vier keer op een dag en niemand kijkt gesteld, vooal voor lekenogen. Ze varen namelijk in een vast patroon, dag en nacht: het vliagkampschip in het midden, de vier jagers er omheen in een cirkel. En die cirkel blijft, hoe dam ook. Soms draaien we om, op de meest Noordelijke of meest Zuidelijke grens Van Patrouillegebied. Dan draaien we 180 graden maar ook de andere f,?„ w gaan mee' keurig gelijkt ij lig, als was het een groepje soldaten, dat rechts om-keert- maakt. En dan varen we weer, met de zon aan de andere kant. Soms is het vliegrol. Dan draaien alle schepen de boeg in de wind om de vlieg tuigen te helpen bij het opstijgen. Dan is bet op het Amerikaanse vliegkamp schip een drukte van belang en zie je de Corsairs een voor een afschieten door de catapult Ze blijven dan even uvtot ze hun formatie gevormd hebben en verdwijnen in de richting van de Koreaanse kust. De sche- J*ieer hun oude koers en voort gadit het weer De kroegbaas van een fabriekscantine probeert meestal terwille van de ,.negó- sie" zijn domein te verfraaien met grote prenten van meisjes, die vrolijk lachend hun parelwitte tanden laten zien. Die stralende meisjes schijnen zo levenslustig, omdat zij zo verrukt zijn over dat flesje limonade, dat ze in hun handen hebben. Verkoopt de kroegbaas ook nog rook waren, dan wordt de wand bovendien op gefleurd met treffende reclame's voor dit of dat sigarettenmerk. Misschien dat de arbeidsvreugde erdoor verhoogd wordt, zeker is het evenwel, dat de kunstzinnige aanleg van de schatter er weinig baat bij vindt. Toch is de can- tine een dagelijks trefpunt, waar de meeste arbeiders de „beste minuten" van de werkdag doormaken. Het Is waardevol als een directie aan de ontspanning van de werknemers gedurende de schafttijd enige aandacht besteed; een aandacht, die dan een beter resultaat op moet leveren, dan het voortdurend laten galmen van de fabrieksradio. Bij het Hoogovenbedrijf in IJmuiden heeft men zich in dit verband gewaagd aan een belangrijk experiment. De on voorbereide bezoeker zal versteld staan als hij een van de schaftlokalen van dit grote fabriekscomplex binnenwandelt Hij waant zich waarschijnlijk in een museum, want in een gedeelte van de lokaliteit is een schilderijententoonstelling ingericht. van dit bedrijf is van me- ning, dat de arbeiders^veel t€ weinig see- worden met de uitingen van de beeldende kunst. Het bezoeken van musea betekent voor hen meestal een dure aangelegenheid. Daarom heeft men op initiatief van de propagandachef de heer C. F. van Dam, in letterlijke zin de arbeiders met naar de kunst, maar de kunst naar de arbeiders gebracht. In de verschillende schaftlokalen en cantines heeft men exposities inger'chl van schilderijen, aquarellen en graphiek van Jeanne Bieruma Oosting, Johan Bu- ning, Bob Buijs en Jan van Fucht. De uitersten ontmoeten elkaar in deze fabrieksgebouwen. Het is een zonderlin ge combinatie, deze artistieke kunstpro ducten in de onvermijdelijk materialisti sche omlijsting van dit utiliteitsbedrijf. Niettemin hoopt men gunstige resultaten te verkrijgen, omdat deze omgeving voor de arbeiders vertrouwelijker is dan de ietwat plechtstatige sfeer van 'n museum. Met een korte toespraak opende de pre sident-directeur, ir A. H. Ingen Housz Woensdagmorgen de eerste tentoonstellin gen. Hij deelde mede, dat er meer zullen volgen, als er voldoende belangstelling blijkt te zijn. Men hoopt binnenkort zelfs een expositie ln te richten van kunstwer ken. die door de arbeiders zelf vervaar digd zijn. haalt het. Een matroos draait een wijzer op 110. Het schip is donker en binnen brandt overal rood licht. Het is warm, benauwd zelfs in de verblijven waar veel mensen in een kleine ruimte moeten slapen. Elk hoekje, elke bank, elke tafel is een slaapplaats. Alle patrijspoor ten moeten dag en nacht gesloten blij ven. nergens mag licht naar buiten stra len. Voorzorgsmaatregel. Want als is er tot nu toe niets ge beurd, er kan iets gebeuren. Er kan De Ie luitenant W. Dussel, oor logscorrespondent voor de Leger- voorlichting: dienst bij het Ned. de tachement in Korea, heeft nu de soldaten aan het front verlaten. Hij is scheep gegaan aan boord van Hr. Ms. torpedobootjager „Van Ga len", die zoals men weet, de „Evert- sen" in de Koreaanse wateren ver vangen heeft. Hij zond ons zijn eerste reportage geschreven op dit schip. „Er is vandaag weer niets gebeurd", zo zegt hij en hij hoopt daarmee de geruchten de kop in te drukken, waarmee familieleden de mannen aan boord in hun brieven lastig vallen: „Zijn jullie nu wer kelijk besohoten?" Patrouillevaart van de „Van Galen". Achter de Nederlandse torpedoboot jager twee andere schepen van de V. N., een Engels en een Amerikaans vaartuig. er meer naar om. Soms zie je wel eens iemand over de railing staan turen naar die wegvliegende toestellen, en dan zegt- ie tegen je: „Gek eigenlijk, wij varen hier maar stomweg op en neer. Er ge beurt nooit wat. We hadden ons er heel wat van voorgesteld. „Oorlog". Dat klinkt heel erg, vooral voor ons, pas uit Holland. En nu zitten we hier al twee maanden en er gebeurt niets. Alleen die vliegtuigen.Wat merken wij eigen lijk van de oorlog? Niets. Die toestellen gaan en ze bombarderen en bescnicten daar de vijand.ze komen na een paar uur terug en landen. En wij zien niets. Alleen de zee, en de blauwe lucht. Ik beklaag jullie, soldaten wel eens. Het moet daar rot zijn. Wij varen een paar uur van jullie vandaan en we weten van niets. Een gekke wereld Boven, op de brug, is het donker. De officier van de wacht zegt „honderdtien omwentelingen" en de roerganger hor- een vijandelijk 9Chip opdagen, er kun nen vijandelijke vliegtuigen een aan val doen op de schepen. En daarom is men steeds paraat, dag en nacht. Elke morgen is er alarm, er worden door lopend schietoefeningen gehouden. Door de radio klinkt de stem van Radio-Tokio: „De besprekingen in Kae song schijnen vast te lopen. De roden blijven terugtrekking van alle buiten landse troepen eisen.." De onderofficier komt op de brug: „avondronde gehou den meneer. Geen bijzonderheden.." Het schip vaart door. Het schuim laat een lichtend spoor achter. De d:ep- tebommen-waoht op het halfdek wordt afgelost. Het is middernacht. Weer een dag achter de rug..; een nieuwe ligt voor ons. De vliegtuigen zullen weer op stijgen en ze zullen weer landen. En de bemanning zal naar huis schrijven; „Er is vandaag weer niks gebeurd!" Ook president Truma® heeft niet veel vertrouwen in de voorstellen van zijn Russische collega Sjvernik. Hij verklaarde gisteren, gaarne een vermindering van de internationale spanning te zien, „doch ik bespeur geen enkele aanwijzing daarvoor", voegde h(j hieraan toe. Toch acht hij een permanente wereldvrede niet tot de on mogelijkheden. „De president der Sovjet-Unie schreef mij", aldus Truman, „dat de Sovjet- russische regering de uitwisseling van meningen en inlichtingen tussen het Sovjet-volk en andere volken niet be lemmert. Doch dat is onjuist. Alleen sterr.t het tot voldoening, dat Moskou wel de vredesboodschap van 't Amerikaanse volk heeft gepubliceerd". Tenslotte verklaarde de president, dat zijn belangstelling er vooral naar uitgaat of de Sovjetrussische regering hetgeen zij zegt meent en of zij thans voornemens is haar politiek te wijzigen. De commissie voor buitenlandse zaken van de Franse nationale vergadering heef1 Donderdag een motie goedgekeurd waar in wordt aangedrongen op het houden var; een conferentie van de grote mogend heden, zonder dat hierdoor aan het ge zag van de Ver. Naties afbreuk wordt gedaan. Dergelijke onderhandelingen zou den echter pas na het sluiten van een wapenstilstand in Korea met effect kun nen worden gevoerd. Op het rangeerterrein te Onnen heeft zich een ongeluk voorgedaan dat wel op verrassend goede wijze is afgelopen. De rangeerder H. L. uit Onnen liep op een spoor, waarvan hij dacht dat het vrij was, toen hij plotseling door een trein werd gegrepen en overreden. Toen de trein tot stilstand kwam lag de rangeerder onder de vijfde wagen. Het bleek dat de man slechts een hoofdwonde en een hersen schudding had opgelopen. Hij werd over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen. Op een dezer dagen gehouden vergadering is een Commissie Werkgevers van de K. V P Geïnstalleerd. Deze commissie heeft tot taak adviezen uit te brengen aan het partijbestuur en in voorkomende gevallen ook recht- streeks aan de Tweede-Kamerfractie der partij. Zij zal tevens een middel zijn voor doorlopend contact tussen het partijbestuur en de ondernemers- wereld. Bij haar besprekingen zal zij zich laten leiden door de beginselen, gelegen in de katholieke doctrine. Het werk van de commissie zal voor een zeer bean gr ijk gedeelte bestaan uit het bestuderen van die vraagstukken van practisch politiek beleid, die voor het bedrijfsleven van belang zijn, alsook het beoordelen en het eventueel leveren van commentaar op aanhangig gemaakte wetsontwerpen.. Voorts zal zij haar wen sen kenbaar maken ten aanzien van het programma van de partij. Tenslotte zal de commissie ern stige aandacht schenken aan de cri tiek, die in werkgeverskringen op het beleid van de K. V. P- wordt uitgeoefend en men stelt zich daarom voor na te gaan, op welke feiten uit het legislatieve en administratieve beleid op sociaal, economisch en fiscaal gebied deze critick is ge baseerd. Indien nodig en mogelij zullen voorstellen tot verbetering worden gedaan. De commissie staat onder voorzitter schap van de heer F. H. Terwmdt uit Nijmegen, terwijl hierin verder zitting hebben: voor de partij de heren dr L. A. H. Albering, H. Rottinghuis en mr dr A. J J. M. Mes; voor de fractie de heren M. M. A. A Janssen, mr F. J. van Thiel en Th. D. j' M. Koersen; voor de ondernemerswereld de heren N. P. J, M. Daalderop, dr ir J. P. M. van Gilse', P. J. Spoorenberg en J M. C. Tep- pema. Het secretariaat is opgedragen aan de heer L. J. M. van Son en gevestigd: Raamweg 32, 's-Gravenhage. Na de Italiaanse senaat heeft Donderdag ook de kamer van afgevaardigden haar vertrouwen in de regering De Gasperi uit gesproken. De stemmenverhouding was 291 voor, 175 tegen en 42 onthoudingen, te weten de sociaal-democraten en de libéra len, die De Gasperi's uitnodiging om aan de regering deel te nemen hebben afge slagen. Na een bouwtijd van bijna twee jaar is op de raffinaderij van de Bataafse Petroleum Maatschappij (Koninklijke/ Shell Groep te Rotterdam-Pernis een katalytische kraakinstallatie gereedge komen met een capaciteit van 3500 ton per dag Hiermede is deze raffinaderl» de eerste in Europa, welke met dit laat ste snufje op aardolie-technisch gebied is uitgerust. Momenteel doorloopt de installatie een proefperiode en verwacht mag worden, dat de officiële inbedrüf- stelling in de loop van September zal geschieden. Een deel der gassen, welke bij het kraken met deze installatie wor den verkregen, zal in de nabije toe komst aan de gemeenten Rotterdam en Den Haag worden geleverd om ais aan vulling te dienen voor gas en voor f huishoudelijk gebruik. De aanleg van een pijpleiding van Pernis naar Rotter dam wordt daartoe voorbereid. Met de bouw van deze katalytische kraakinstallatie is het grootste gedeelte van het na-oorlogse her- en nieuwbouw- programma van het raffinaderij-bedrijf te Pernis voltooid Nadat in de loop van 1946 reeds weer de voor-oorlogse ver werkingscapaciteit van 1.000.000 ton werd bereikt, hebben grote uitbreidingen in de laatste jaren de capaciteit op ongeveer 5.000.000 ton ruwe olie per jaar gebracht en hiermede is deze raffinaderij tevens de grootste van het Europese continent geworden. Deze her- en nieuw-bouw heeft na 1945 in totaal een investering van rond 200 millioen gevraagd, waarvan de thans voltooide „catcracker" een zeer belangrijk deel uitmaakt. Voor de voorziening van West-Europa met de steeds stijgende hoeveelheden ge raffineerde producten, welke de ge mechaniseerde samenleving vraagt, is de gereedgekomen uitbreiding van de Pernis- raffinaderij van de grootste betekenis. Europa is druk doende haar raffinage- capaciteit te moderniseren en uit te brei den en de Koninklijke/Shell Groep speeit met haar bouwprogramma daarin een eerste rol. Door de uitbreidingen in Nederland, Engeland, Frankrijk en ItaPë en Duitsland bezit de groep thans m»"t 20 millioen ton de grootste raffinage- capaciteit ln Europa. Een enkele maal kunnen de Jannen' passagieren en dan vermaken zij zich regen «f geen regen! best. Nog steeds komen jeugdige communis ten op allerlei slinkse manieren Oost- Berlijn binnen om het „wereld-jeugdfesti- val" bij te wonen. Ruim 800 Engelse, 45 Amerikaanse en 29 Spaanse kwamen gis teren via Polen. Zij waren met het Poolse passagiersschip „Batory" van Duinkerken naar Gdynia gereisd. Dit schip onderhoudt, speciaal ter gelegenheid van het festival, deze dienst om de belemmeringen, die aan festivalgangers in de westelijke landen in de weg gelegd worden, te omzeilen. Lang niet allé „vredes-demonstr anten" zijn tevreden. Donderdagochtend hadden reeds 647 jongens en 107 meisjes uit Oost- Duitsland om „permanent asyl" in West- Berlijn verzocht. Vele deelnemers, vooral uit Zweden en Argentinië, die van plan waren veertien dagen in Oost-Berlijn te dagen blijven, zijn reeds vertrokken, omdat de communistische propaganda er naar hun smaak al te dik op lag. Zj beklaagden zich verder over de gebrekkige organisatie. Dagelijks glippen tienduizenden deelne mers naar het westelijke deel der stad. Zij krijgen daar te eten in ruim vijftig jeugd tehuizen volgens het schema „operatie open -tafel" dat inderhaast werd opgesteld. Nadat reeds meer den honderdduizend maaltijden waren verstrekt, dreigde een tekort aan levensmiddelen, waarna de or ganisatoren op de westerse wereld een be roep deden om steun in natura of geld. Het centrale bureau voor de tuinbouw veilingen In Nederland heeft toen onmid dellijk 5000 kilogram tomaten en kool be schikbaar gesteld. Deze groenten werden door twee grote exporteurs belangeloos verpakt en een grote expeditiefirma nam het transport op zich. Verwacht wordt, dat dc wagon Zaterdagmorgen in Berlijn zal aankomen. Braziliaanse handelsorganisaties heb ben commissies benoemd, die gezamen lijk stappen zullen ondernemen bü de regering om haar te bewegen terug te komen op haar besluit geen uitvoer van koffie naar Nederland tegen betaling in ponden meer toe te staan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1