ONZE TIJD IN HET GEDING Stokes wenste snel antwoord Een „gesprek" met notaris Q. Iedere ochtend in liet voorjaar twee minuten eerder op? „Niets te zeggen, omdat ik mij niets te verwijten heb SUKARNO'S STANDPUNT NIET i HOUDBAAR" Perzische regering gaf het met een definitief „neen" Schiedammers konden hun ogen niet geloven H Begrip voor elkaar voorwaarde voor een heilzame vrede Britse kampen in Nederland? Zaterdag 18 Augustus 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Tijd-geschiedenis Nederlanders uit Rusland Mislukte aanslag op Tito? Meer emigranten- vluchten naar Canada Er werden weer messen getrokken Kerk in Boedapest afgebroken Haagse stadsbus door locomotief gegrepen Sneeuiv en ij zei' op A ugustus-Za ter dag Vannacht rust in de Ooypolder Voedselvergiftiging in Schoonhoven? 'i -ür» WEERBERICHT mm\ Kunstlicht overbodig Drie knoppen? OFFICIËLE HAAGSE REACTIE j Besprekingen beginnen Dinsdag Niets te zeggen Op nabijgelegen plein komt standbeeld van Stalin En maar schrobben. Rechterlijke macht „ingekwartierd" in Leuth Nederlandse commentaar Oude heer stierf vrij plotseling f 9* V De weerverwachting geldig van heden- tot mor genavond luidt: Aanvankelijk weinig, later toenemende bewol king met morgen later op de dag kans op een regenbui. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Vrij warm. Zondag 19 Aug. Zon op 5.28 uur, onder 19.58 u. Maan op 20.42 uur, onder 8.26 uur. Maandag 20 Aug. Zon op 5.30 uur, onder 19.56 uur. Maan op 20.53 uur, onder 9.48 uur. E SCHIEDAMSCHE COURANT Rutnor in casa ontstaat er in een land als Nederland al lieel gauw wanneer er over de tijd wordt gesproken. Jarenlang zijn de meningen verdeeld geweest of wij de zomertijd moesten accepteren of niet. Toen een van de eerste stappen, die de Duitsers in Mei 1940 ondernamen, was het vooruitzetten van de klok met niet minder dan 1 uur en 40 minuten, werd tenminste één onderwerp, dat ook reeds vaak ter sprake was geweest, terzijde geschoven: moest hier de vóór de bezetting geldende Nederlandse tijd gehandhaafd blijven of moest Nederland meedoen aan de internationaal vastgestelde regels, hetgeen voor ons het invoeren van de Westeuropese tijd zou betekenen? Nu is er een tijd geleden van de hand van prof mr dr G. van den Bergh een nieuw voorstel verschenen, dat indien het werd aanvaard van grote invloed zou zijn op het leven van alledag. Zoals reeds gemeld, heeft de minister van Binnenlandse Zaken in het verschijnen van prof. Van den Bergh's boekje, getiteld: „Klokliervorming" aanleiding gevonden een commissie in te stellen, die tot taak heeft te adviseren omtrent een herziening van de regeling van de wettelijke tijd, zoals deze door genoemde hoogleraar is voorgesteld. derland gelden deze moeilijkheden echter met; de meridiaan van 7% graad O L bevindt zich geheel ten Oosten en die van 7% graad W. L. geheel ten Westen van ons land, zodat Nederland volgens j62?^internationaal vastgestelde regeling de West-Europese tijd zou moeten heb ben terwijl op dit ogenblik onze klok de Midden-Europese tijd aanwijst. Nederland heeft zich echter ook vóór de laatste wereldoorlog niet aan deze regeling vvillen houden; wij hadden eerst de tijd van de meridiaan van de Westertoren in Amsterdam in gebruik; deze tijd scheelde met de tijd van Greenwich 19 minuten en 32.13 secon den. In de practijk werd dit verschil l>Üna steeds tot 20 min. afgerond en op 1 Juli 1937 werd dit de officiële tijd. Men had toen dus de meridiaan van de Westertoren verlaten en daarvoor de meridiaan van 5 graden O. L. genomen, die ongeveer over I,oenen aan de Vecht loopt. Men zou dus van Loeiiense tjjcl kunnen spreken; de benaming werd: Nederlandse tijd. Nu 'hadden we die Amsterdamse of Ne derlandse tijd met het hele jaar door; in Mei werd de klok een uur vooruit gezet en in October een uur achteruit. In de zomer hadden we dus de „Zomertijd" aardoor de avonden 's zomers een uur werden verlengd en de ochtenden een In de jaren voor de oorlog is er heel veel gesproken over een aanpassing van ons land aan de internationale tijdzones. Doordat de aarde in een etmaal om haar as draait, vallen de tijdstippen van op- ikomst en ondergang van de zon voor verschillende plaatsen in de regel niet op hetzelfde ogenblik. Hoe oostelijker een plaats gelegen is, des te eerder zal men daar de zon zien opkomen. Als wij ons nu over een afstand van het 24ste deel van de aardeomtrek naar het Oosten verplaatsten, komt de zon één uur eer der op en gaat zij één uur eerder on der. De zon zal daar ook één uur eer der in het Zuiden staan, althans op het Noordelijke halfrond. Plaatsen, waar de zon op hetzelfde ogenblik in het Zuiden staat, zijn op één en dezelfde meridiaan gelegen. Overal op zo'n meridiaan is het dus op hetzelfde ogenbik middag, dit geldt ook voor het Zuidelijke halfrond, alleen met dit verschil, dat de zon daar dan meestal in het Noorden staat. Men heeft de aarde nu in 24 tijdzones verdeeld; de zone, waarin Nederland is gelegen, strekt zich uit van 7% graad ooster lengte (O. L.) tot 7% graad westerlengte (W. L.) van Green wich. De tijdzone ten Oosten hiervan strekt zich uit van 7% graad O. L tot 22% graad O. L. en zo kunnen we door gaan. Nu zal men begrijpen, dat het hoogst onaangenaam is, als een zónegrens dwars door een land heenloopt; dit betekent immers, dat de klok in het oostelijke deel één uur voorloopt bij het westelijke deeL Daarom is er zoveel mogelijk naar gestreefd de tijd van eeji bepaald land overal dezelfde te doen zijn. Natuurlijk is dit niet altijd mogelijk: een land als de Verenigde Staten, dat zich van 67 gra den W.L. tot 126 graden W. L. uitstrekt, Is in meer dan één tijdzóne gelegen, zo dat er hier verschil in tijd moet bestaan tussen het Oosten en Westen. Voor Ne- Het contingent Ned. ex-krljgsgevatigenen dat vanmiddag nit een kamp in. Kiew in Rusland in Amersfoort aankwam, is waar schijnlijk de laatste grote groep Neder landers, die nit Russische gevangenschap terugkeert. Bij de groep bevinden zich enkele man nen, wier gezondheidstoestand te wensen overlaat, vier ernstige zieken zijn achter gebleven in een hospitaal te Friedland. Een aantal anderen is uit vrije wil in Duitsland achtergebleven. Van de 54 teruggekeerden zullen dertig mannen direct nadat de nodige formalitei ten zijn vervuld en nadat zij aan een ge neeskundig onderzoek zijn onderworpen, op vrije voeten worden gesteld, waar schijnlijk nog in de loop van het week einde. De vier en twintig anderen worden nog vastgehouden voor een speciaal onder zoek. Tot Maandagmiddag 2.00 uur zal aan éen familielid van elk der ex-gevangenen in het Boskamp te Amersfoort een kort onderhoud worden toegestaan. Volgens Joegoslavische vluchtelingen is maarschalk Tito in het begin van deze maand ternauwernood aan een moordaan slag ontsnapt. Een Kroatische boer had op een weg in de omgeving van de Golf van Medolino een landmijn gelegd, kort voor- dat Tito in de nacht van 1 op 2 Augustus zou passeren. De mijn werd echter eerder ontdekt. De Kroaat werd ter dood veroor deeld, welk vonnis gewÜ^gd werd m levenslange gevangenisstraf- f ,de vierde moordaanslag op Tito in g o- pen vier jaar zijn geweest. uur werden bekort. Prachtig!, zo riepen vele stedelingen en de meeste vacantie- gangers. Verschrikkelijk!, zo werd van het platteland vernomen alsook van ouders met kleine kinderen. We willen in deze strijd geen oordeel uitspreken, alleen wei het feit constateren, dat die zomertijd natuurlijk een electriciteitsbesparing op levert. 's Avonds gebruikt men een uur minder kunstlicht. Daardoor is het be grijpelijk dat de gedachte aan het ver zetten van de klok in oorlogstijd ;s ontstaan: Duitsland heeft deze op 1 Mei 1916 het eerst ingevoerd. Prof. Van den Bergh acht dit ene uur nog niet voldoende- Ook bjj het gebruik van de zomertijd zal men in Juni 's avonds nog enige tjjd kunstlicht gebruiken ter wijl men 's morgens kostbare daglicht uren verslaapt. De zon komt op 21 Juni volgens de thans in gebruik zijnde Mid den Europese tijd (M.E.T.) te 4.20 uur op, hoevele Nederlanders hebben het zich tot een gewoonte gemaakt op dat ogenblik hun bed uit te stappen? Als men nu de klok nog enkele uren vooruitzet zo redeneert prof. van den Bergh zou de zon midden in de zomer volgens de klok omstreeks half zeven opkomen en te on geveer 11 uur 's avonds ondergaan, m.a.w. kunstlicht is dan geheel overbodig! In de winter kan zoiets natuurlijk niet; rnen staat dan in de regel vóór zonsop komst op en gaat véél later dan zonson dergang naar bed, ht. heeft dus geen zm om die klok ehkele uren voor te laten lopen bij de zonnetijd. In voor- en najaar heeft het wel zin de klok voor te laten lopen, maar het verschil met de zonne tijd moet dan minder groot zijn dan de zomer. Men moet dus in trappen we - ken: bijvoorbeeld in het voorjaar d maand de klok een uur vooruit zetten en in het najaar iedere maand een uu achteruit. Prof. van den Bergh gaat nog verder: van 10 Maart tot en met 29 Mei zouden we de klok iedere dag 2m muten vooruit moeten zetten, dit is 81 dagen, hetgeen dus eer voorlopen van de kioK oplevert van 162 minuten of van 2 uu 42 minuten. Van 30 Mei tot en met 30 Juni worden er geen sprongen in de tijd gemaakt, daarna wordt tot en met lb Oc tober de klok iedere dag IV2 minuut achteruit gezet, dit is 108 maal 1% ofte wel 2 uur 42 minuten. Van 17 October tot en met 9 Maart is alles dus weer nor maal. Wat is het resultaat? De kon komt nu het hele jaar door tussen kwart over zes en half zeven op, de ondergang varieert van 6 uur op 10 Maart tot ruim 11 uur op 21 Juni en tot 5 uur op 17 Oc tober Ook doet prof. Van den Bergh nog een voorstel om de tijdsprongetjes van 2 of 1 minuut te vermijden. In het voorjaar zou men de klokken iets vlugger kunnen laten lopen en in het najaar iets lang zamer waarbij de verwachting wordt uit gesproken dat de klokken van de toe komst een drietal knoppen zullen hebben: 1. gewone gang, 2, versnelde gangen 3, vertraagde gang. Een oordeel over deze nieuwe tijd- regeiing willen wij niet uitspreken voordat de commissie haar rapport ge reed heeft. Wel willen wij het voor- deel van deze nieuwe regeling noemen, zoals prof. Van den Bergh het weer- I geeft: iedere werkdag 'n vrije namid dag! Kantoren, die nu om 8 uur be- ginnen, zullen dan b.v. om 5 uur be ginnen en in plaats van te 17 uur reeds te 14 uur sluiten. Men moet er dan echter aan denken, om te 20 uur als de zon dus net ondergaat of onder is in zijn bed te kruipen, im mers op de klok is het dan al 23 uur. Op het heetst van de dag hoeft men dus niet te werken, hetgeen volgens de schrijver een belangrijke vermeerde ring van de productiviteit zal opleve ren. Een vermeerdering van de pro ductie ter waarde van verscheidene mil- lioenen guldens mag voor ons land als zeker worden beschouwd, terwijl de he sparing van kunstlicht een jaarlijkse besparing van een millioen gulden zou opleveren. Maai- ver vooraan staat bij de schrijver de geweldige hervorming: de vrije zomer-zonnenamiddag in de natuur! Aan de commissie inzake klokhervor- ming is nu de taak om na te gaan of de hier voorgestelde theorie dienstbaar ge maakt kan worden aan de praktijk en of de enorme voordelen, die prof. Van den Bergh ziet, opwegen tegen de na delen, die deze eventuele veranderingen ongetwvjfeld oók zullen opleveren Gezien de stijgende belangstelling voor emigratie naar Canada en de toenemen de vraag naar luchtvervoer door emi granten zal de K.L.M. deze maand in totaal negen a tien emigrantenvluchten naar Canada uitvoeren. Tot nog toe wer den gemiddeld vier k vijf van deze vluch ten per maand gemaakt. Verwacht mag worden dat ook in September de K.L.M. m staat zal zijn een groot aantal vluch ten ten behoeve van de Canada-emigran ten te maken. Met zeer veel interesse volgen Z. K. H. Prins Bernhard en ~ijn doe ter, Prinses Beatrix, van de tribune af de ruiterivedstrijden van het nationa e Concours Hippique, dat door de Zuid-Hollandse Jachtvereniging gisteren te Den Haag was georganiseerd. De Prins neemt zelf ook actief aan it hippische festijn deel. In de Rotterdamse haven liep gisterengetrokken door een sleepboot van de firma J. v. d. Akker, het kustvaartuig „Hartelbinnen, dat op 26 Jan. van dit jaar op de Humber in Engeland strandde. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Vrijdagavond. De geheimzinnige Maastrichtse notaris Q. verbleef ook Vrijdag nog in de Belgi sche hoofdstad. Nadat hij Donderdagmiddag, na ons onverwacht bezoek aan zijn hotel in het centrum der stad, plotseling deze instel ling had verlaten, omdat zijn incognito niet langer ongeschonden was gebleven, is hij in een ander, niet minder luxueus hotel T) niet een zeer belangrijk verschik In In officiële Haagse kringen is ken-accent bestaat tussen de wijze waarop de president het probleem stelt en die waarop andere verantwoordelijke rege ringspersonen in Indonesië dit hebben gedaan. Deze streven namelijk naar opheffing van de psychologische bezwaren welke het Indonesische volk ziet. in het Unie- statuut en de daarbij behorende over eenkomsten, doch zoeken daarvoor niet de grond in een onhoudbare stelling van een vermeende schending door Neder land van het charter van souvereiniteits- overdracht, aldus deze officiële krin gen in Den Haag. Prof Supomo en diens adviseur, mr Zain die Donderdag m Nederland zijn aangekomen om informele besprekingen ?e voeren over de omzetting der Unie .in een gewoon internationaal verdrag, zijn gisteFen achtereenvolgens ontvangen don,- de minister-president, dr W. Drees, en door Sster van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stikker. De informele besprekingen met; de Nederlandse regering zullen Dinsdag a.s. 1 »e ginnen. 1 nis genomen van een kort resumé van een rede van president Sukarno welke hil gisteren ter gelegenheid van de herdenking van de Indonesische onaf hankelijkheid te Djakarta heeft gehou den. De volledige tekst van deze rede is hier te lande nog niet bekend, zodat een reactie daarop slechts met enig voorbehoud kan worden gegeven. Het is niet de eerste maal, zo zegt men, dat president Sukarno zich uit spreekt over het Nieuw-Guinea geschil. De opvatting dat Nederland ten onrech te Indonesisch gebied bezet houdt werd tijdens een Indonesisch perscongres op 16 Januari van dit jaar ook reeds door hem uitgesproken. Dit standpunt is niet hcudbaar. Im mers toen de R. T. C.-overeenkomsten ep de Unie tot stand kwamen, is door alle betrokken partijen het Nederlandse standpunt, dat Nieuw-Guinea niet onder de souvereiniteitsoverdracht zou zijn be grepen, aanvaard. Dat de Indpnesische regering streeft naar een nieuwe basis voor de Neder lands-Indonesische betrekkingen waarbij zij ook het Nieuw-Guinea probleem in de discussie wil betrekken, was hier te lande bekend. zijn intrek gaan nemen. Dit is een veel rustiger instelling dan die, waar wij hem gisteren hebben verrast. Zij noemt zich zelf „aristocratisch". Zij heeft een haast intiem karakter, omdat er veel vaste gasten logeren. Zij is bovendien van de boulevards verwijderd en gelijkt alles behalve op een gonzende bijenkorf, wat met het vorige hotel wel het geval was. Het duurde niet lang, of we hadden ook dit nieuwe verblijf van de notaris ontdekt. Het zal hem niet meegevallen zijn, dat er daar geen Nederlandse kranten worden verkocht en dat hij bijna tot aan het Noordstation moet gaan om er in de kiosken aldaar, de Nederlandse bladen te vinden, waarvan hij begrijpelijkerwijze sen trouw lezer schijnt te zijn. Wie im mers wil niet op de hoogte blijven van wat er zoal over zijn persoon wordt ge schreven, vooral in een verward en roman tisch geval, zoals de vreemde notaris er thans één beleeft? Hij was reeds vroeg uit de veren, waarna hij meteen de straat op ging. Wij hebben er voor gezorgd, dat hij op de hoogte was van het feit» dat ook zijn nieuwe verblijf ons niet onbekend was en wij hebben weer getracht met hem .111 contact te komen. Hij is daar echter niet jp ingegaan. Bijna de gehele dag bleef hij huiten het hotel. Nader telefoneerde onze correspondent hedenochtend: Wij hebben zo juist een telefonisch ge sprek gehad met de mysterieuze Maas trichtse notaris J. Q-, die zich vanmorgen nog te Brussel bevond. Wij kregen verbinding met hem in het bovenbedoelde hotel, dat hfl in de loop van de dag waarschijnlijk zal verlaten. Door de telefonist van het hotel werd de communicatie in het Frans in de ka mer van de notaris doorgegeven. Deze ging voort in die taal en toen wij hem de vraag stelden, of hij zich niet liever in het Nederlands uitdrukte, antwoordde hij, dat hij de Franse taal voldoende machtig is, om ons in die taal te woord te staan. En inderdaad, het Frans kwam er vlot uit, aanvankelijk langzaam met een zekere accent dat eerder deed den- In een voor Engeland bestemde uitzending heeft Radio-Teheran gister avond gezegd, dat de op 13 Augustus door minister Stokes ingediende voorstellen voor de Perzische regering niet aanvaardbaar zijn, omdat „zelfs bij een oppervlakkige studie blijkt, dat de Britse kapitalisten niets willen weten van het verlangen van Perzië om zichzelf te bevrijden van het imperialistische juk". De voorstellen zouden „de praktijken, die de Britten reeds een halve eeuw in het land bedrijven, in stand houden", aldus Radio-Teheran. niet onder Perzen wil werken, „De Brit ten willen hun meesterschap voortzet ten en de Perzen als Afrikaanse inboor lingen behandelen". Deze verklaring loopt vooruit op de definitieve beslissing, welke de Perzische regering hedenavond aan de olie-confe rentie zal mededelen. Het staat thans dus vast, dat deze beslissing een afwijzing in houdt. De mededeling van de Radio kwam enkele uren nadat Richard Stokes, de leider van de Britse delegatie, de zaken zeer scherp gesteld had in een verkla ring die h« gisteravond te Teheran pu bliceerde en waarin hp liet uitkomen, dat hij geen genoegen zou nemen met een ontwijkend antwoord. Sneller en directer dan de reeds enkele uren later volgende radio verklaring had hjj zich het Perzisch antwoord niet kunnen wen sen. Stokes gaf de volgende toelichting op zjjn voorstellen: 1) Deze komen overeen met de Perzi sche nationalisatiewet van 20 Maart en de door Harriman geformuleerde basis voor de onderhandelingen; 2) De voorstellen zijn de beste, die Per zië kan verwachten; 3) Als Perzië het Britse plam verwerpt, moet de voorgestelde Britse inkooporga nisatie elders haar olie betrekken. In de verklaring, welke onverwacht fel van toon is, wordt verder gezegd: „De Britse voorstellen zijn strijdig met de formulering van de wet op de olie nationalisatie. Minister Stokes verwacht, dat het Perzische volk het monopolie voor de verkoop zal geven aan de voor malige Anglo-Iraanse oliemaatschappij, die een halve eeuw lang van de Perzen politieke en economische slaven heeft gemaakt". Tot slot wordt verklaard, dat uit de voorstellen van Stokes geconcludeerd kan worden, dat het Britse personeel ken aan een Engelsman, die Frans spreekt dan aan een Nederlander, doch geleide lijk ging het zelfs goed. „Ik heb niets te zeggen", zo luidde het vanuit de kamer van de notaris, waarop wij repliceerden, dat hij ons dit antwoord reeds eergisteren had doen geven en dat eigenlijk wat variatie toch wel aangenaam zou zijn. De notaris ging dan voort: „Ik heb niéts te zeggen, omdat ik mij niets te verwijten heb. Al degenen, die mij ken- nen. al degenen met wie ik vijftig jaar lang in zaken en andere relaties ben geweest, kennen mij en weteai wie en wat ik ben. Wat daarnaast over mij wordt geschreven en verteld, laat mij absoluut koud". Dit werd gezegd op een kalme, langzaam en duidelijk geformuleerde wijze. Meer wilde de notaris hier niet aan toevoegen. Toch drongen wij aan: ,,En de verhalen over het jacht „President Robert" en andere beweringen?", vroegen wij. „Voor 99 pet. onzin en fantasie", re pliceerde de notaris, die nu toch het ogenblik gekomen achtte om afscheid te nemen, na ons eerst nog te hebben mee gedeeld, dat hij volgende week, in ver band niet deze zaak, iemand moet ont moeten, die momenteel te Parijs verblijft. „Bonjour Monsieur", waren de laatste woorden, die via de telefoon uit de ka mer van de geheimzinnige notaris tot ons kwamen. De kerk „Regnum Mariaoum" in Va- rosliget te Boedapest is met de grond ge lijk gemaakt. Bij het negende eeuwfeest van de opdracht van het land van de H. Maagd, in 1027 door koning Stephanus I gedaan, werd zij in 1927 gebouwd als te ken, dat Hongarije aan Maria werd toege wijd. Deze kerk is het centrale punt van Ma riale bedevaarten uit het gehele land ge weest. Onder voorwendsel, dat de straat Dozsa Giorgy moest worden verbreed, is de kerk nu afgebroken. Daarbij is ook het plein in de onmiddellijke nabijheid van deze straat verbreed. Daar zal binnenkort een groot standbeeld van Stalin als bevrij der van Hongarije prijken. „Dit alles is geen politiek, maar een voudige rekenkunde", aldus Stokes. Hij sprak berichten tegen, als zou hij nieuwe voorstellen willen doen. „Ik ben echter bereid tot het aanbrengen van geringe wijzigingen, onder voorwaarde, dat mijn voorstel ia principe aanvaard wordt voegde hij hieraan toe. Nu vaststaat, dat de Perzische rege ring niet op Stokes' laatste suggestie in gaat, geloven de meeste waarnemers te Teheran, dat de bijeenkomst va*J. van avond de laatste zal zijn en spoedig ge volgd zal worden door het vertrek van de Britse delegatie. Perzische nationalisten hebben, nu de onderhandelingen in een kritiek stadium verkeren, gisteren gepoogd de anti-jwuse gevoelens op te zwepen. Ondanks een ver bod trachtten ongeveer 200 leden van fanatieke „Fedeyan Islam' een betoging te houden bij de Moskee van de sjah, waar in Maart de vroegere premier Razmara door een lid van de beweging werd geschoten. ..r. Toen zii hun weg versperd zagen, wier pen de 'betogers hun vlaggen weg en trokken messen. De politie dreef hen knuppels uiteen. Negen personen werden gewond, o.w. het waarnemend hoofd van de politie. Er werden arrestaties verricht. Vanmorgen omstreeks half acht 's op het kruispunt Paralleiweg-WoUwe=- straat—Fruitweg te Den Haag een stads bus (liin R) van de Haagse Tramweg maatschappij, door een locomotief gegre- pen. De locomotief, die met een aantal goe derenwagens van het empiaceraent van station Hollandse Spoor kwam, greep de bus in het midden van een van de zU- kanten. Vier gewonden zijn naar het zieken- huis aan de Zuidwal vervoerd. Nader vernemen wij nog, dat er in het geheel acht, allen lichtgewonden, zijn Vijf van hen zijn naar het ziekenhuis aan de Zuidwal en drie naar het zieken huis aan het Westeinde overgebracht. (Van onze redacteur). Wie vanochtend in Schicdam-West ont waakte en zich vergewissen wilde, wat voor vacantieweer het vandaag zou wor den, werd op onaangename wijze herin nerd aan een ijzelachtige wintermorgen, waarbij dan de straten en daken zo ge zellig viit van kleur zijn. De Schiedam mers zijn vooral de laatste tijd aan alle mogelijke geuren, *?ie door a - verse chemische industrieën m het tucni- ruim ivorden geblazen Nu is er nog e nieuw verschijnsel bij gekome n. blijkt dat de een andere tot toe onbekende veroorzaker m™ac^,ee™ ontzaglijke massa poeder, dat veel op fijngewreven wit zand geIvkt, oner en wijde omgeving hdeft uitgestrooid. Vooral het langs de Nieuwe Waterweg en Frankelandsedijk gelegen z.g. Gorzen- kwartier heeft veel van deze stof-invasie te lilden gehad. Overal waren de straten, daken, schepen, kortom, alles, met deze nieuv/e bron-van-ergerms bedekt. Werk lieden meenden, dat het gesneeuwd had. Een schipper, die wij spraken, jmcht van morgen vroeg, toen hij aan dek kwam, dat zijn ogen het vannacht begeven had den De schippers van de jachthaven aan de Wilhelminahaven waren radeloos, daar zij moesten uitvaren en de keurig in orde gehouden schepen vol met het poedervormige vuil tot m alle hoeken en gaten waren overdekt. Wie betaalt de schade? hoorden wij daar. Zijn onze motoren en andere apparaturen te vertrouwen?, aldus de schippers. Dit stof zet. zich overal vast; als er maar een opening is, kruipt het •rilt In de Gorzenwijk was het, wat wij mogen noemen, een oprechte Hollandse Zaterdag bij de huismoeders, die Vrijdag altijd zo goed haar best doen. Zij hadden vanmorgen stof te over om haar hart eens extra op te halen. Honderden en nog eens honderden waren bezig stoepen, straatjes, kozijnen, platjes en wat dies meer zij van het indringerige, onbekende poeder te ontdoen. Zelfs tot in de Lange Nieuwstraat bij de Oranjestraat waren de trottoirs van een millimeterlaag poeder voorzien. Van een halve vierkante meter veegde men op ons verzoek niet minder dan 29 gram van deze nieuwe, voor Schiedam hoogst onaangename plaaggeest af. Ook bij de politie was men tot nu toe niet achter de dader kunnen komen. Hedennacht is het in de Ooypolder bij Nijmegen rustig geweest. Er is geen alarm geslagen. De politie-autoriteiten sluiten de Ooypolder hermetisch af» on^e" wenste gasten zoveel mogelijk geweerd worden. Het parket uit Arnhem is gister avond in Leuth aangekomen en is tijdelijk gehuisvest in een der boerderijen. MC/H/&V/ ET leven zit vol problemen, zelfs de vacantie, welke er toch eigenlijk is om alle zorgen te vergeten. Sovis echter gaan wij denken, dat er geen tijd is, welke meer moeilijkheden meebrengt dan juist de vacantie. Tot zekere hoogte maken de mensen echter zelf de problemen, want dc vraag stukken komen aan de orde doordat men eens iets anders wil, zelfs wanneer dit heet moeilijk blijkt. De vacantie is er om uit te gaanna tuurlijk! En wie' kan, moet het doen. Er zijn echter vaak moeilijkheden, niet het minst van financiële aard. Soms zijn deze op te lossen, doordat men zich reeds lang vergeten familieleden herinnert, die als gastheer en vrouw kunnen optreden. Men kan het altijd proberen; „neen" heeft men al, „ja" kan men nog krijgen. Gelukkig zijn er goede mensen, die dan bereid zijn om b.v. de kinderen, welke zij nog nooit of zelden zagen, een gezellig weekje te bezorgen; men moet elkander helpen niet waar! Want, de grote moei lijkheden doen zich voor met de kinderen, vooral als er meer dan een paar zijn. „Zij moeten allemaal toch wat hebben", doch eigenlijk gaat het boven de begro ting. Ja die arme ouders tijdens de vacantie'. Thuis zijn de kinderen druk. Logeren zij ergens, dan denken vader en moeder elk uur van de dag aan hen met de vraag, of zij het goed zullen maken en wel kun nen redden. Zijn de groteren op reis, dan is de onrust niet minder over de vraag, hoe die het zullen stellen. Daarbij komt, dat die kinderen vaak graag iets willen, waar tegen men als bezorgde ouders op ziet. Enz. enz. Als dan de vacantie afgelopen is. heb ben deze ouders maar al te dikwijls zelf niets van de vacantie genoten. Wat rij intussen niet 20 erg zullen vinden, wan- neer de kinderen maar plezier hebben ge had. En ten volle tevreden leggen zij het hoofd te ruste, als alle „schaapjes" weer in de kooi zijn....! ANALYST Van gezaghebbende zijde te Londen ver nam Reuter, dat de Brits-Nederlandse be sprekingen over het vestigen in Nederland van Britse bases, welke bijeenkomst te Den Hag weard gehouden, Vrijdag zijn ge ëindigd. Het Sngelse ministerie weigerde de resultaten der besprekingen mede te delen, doch men gelooft, dat aan Neder land voorstellen zijn gedaan voor de bouw van een aantal kampen, welke als bevoor radingsbases voor de Britse troepen in West-Duitsland zullen worden gebruikt. De Britse plaatsvervangende hoofdinten dant voor het leger, generaal-majoor M. S. Chilton, is in Londen teruggekeerd. Chilton bracht tevoren een bezoek aan België voor soortgelijke besprekingen, waarbij een overeenkomst werd bereikt voor de bouw van 26 kampen in het raam van het Noordatlantische verdrag. Naar te Londen verluidt, heeft Chilton soortgelijke voorstellen te Den Haag ge daan. Er zouden meer bevoorradingsbases nodig zijn met het oog op de uitbreiding van de Britse troepen in West-Duitsland tot vier en een derde divisie dit jaar. Volgens nog onbevestigde geruchten te Londen overweegt Engeland het zenden van meer troepen naar Europese landen, welke nabij Duitsland liggen. Van officiële Nederlandse zijde kon men bovenstaande berichten uit Londen niet onderschrijven. Men verwees naar hetgeen minister Staf op 2 Augustus bij het debat over de defen siebegroting in de Eerste Kamer heeft medegedeeld en waarbij hy over het luchtmachtplan o.m. het volgende heeft gezegd: „De vliegvelden waarom ook onze bondgenoten gevraagd hebben, zullen hier worden aangelegd". Enkele dagen geleden deden zich in het gezin van de heer E P. te Schoon hoven vergif tigingsverschijnselen voor. mogelijk door het gebruik van ondeug delijk geworden leverpastei. Vrijdagavond is de 75-jarige vader, de heer E. P. plot seling overleden. Een der andere inwo- en den is noig ziek. De politie heeft 'beslag gelegd op het lijk van de heer P. r,- y Weer valt een mooie molen onder de slopershamer. Aan de grote weg Gelder- malsenGorinchem staar onder de ge meente Deil een fraaie oi>le watermolen. In 1926 nam een electrisch gemaal het werk van de molen over. Thans is hij verkocht en is men bezig hem te slopen. Op de foto de molen, terwijl de slopers het riet er hebben afgehaald. Weer zal «en stukje landelijk schoon verdwijnen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1