Lesvliegtuig verongelukt Mé m TRUMAN: „Het tarten moet ophouden" K.A.B.-studiedagen een succes r robleem „Kerk en wij grondig f-awtsijs— v*-. en boeiend aan de orde Boodschap aan het Congres over Ruslands „vredesvoorstel" Aalmoezenier wilde met Keiezen uitstapje maken Amerika telt 5 millioen illegale immigranten bekent: „Ik werd Pyromaan er toe gedreven bakkersknecht wilde Jonge vuurzeeën zien KA B-kogelvangers in VoorhoutKraakman kraakte kritiek ORKAAN RAAST VOORT Dinsdag 21 Augustus 1951 -DAGBLAD l/OOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Jj Op Jamaica reeds 109 doden Grandioos feest m Fatima Korea-vrijwilligers op transport Impasse te Teheran Kogelsvan vreemd kaliber De kinderverlamming in Europa Inbraken in pastorieën opgehelderd Baby door fluitkoord gewurgd Ambonezen-incident te I'ught Bewoners dachten aan een „vlucht RUST IN DE OOY-POLDER Ontoerekenbaar „President Robert" in Le Havre jr DRIELING IN ROTTERDAM WEERBERICHT Di ie inzittenden ongedeerd Honderdduizenden pelgrims op 13 October verwacht Er heerste verontwaardiging MILITAIR DECORUM? Twee Amsterdammers gearresteerd Financiële positie der priesters „Gevaarlijker dan vijandelijke invaV Zittend op de fiets De „notaris"-affaire Opvarenden in Parijs OOK ARRESTATIES SEMARANG IN De weerverwachttag. geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking maar geen regen van betekenla. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering ln temperatuur. Woensdag 22 Augustus: Zon op 8.33 uur. onder 1932 uur. Maan op 21.20 uur. onder 12.27 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De orkaan, die op Jamaica, volgens de laatste berichten honderd negen men senlevens heeft geëist en voor 56 mil- lioen dollar schade heeft aangericht, is over het Mexicaanse schiereiland Yuca tan geraasd en heeft thans de golf van Mexico bereikt. Volgens de Amerikaanse meteorologi sche stations zal de orkaan, die tijdens het overtrekken over het schiereiland in he vigheid is afgenomen, nu boven de zee zijn vroegere kracht herkrijgen. De or kaan, die reeds 1.600 kilometer heeft af gelegd, beweegt zich op het ogenblik in de richting van de Rio Grande, de grens rivier tussen Mexico en de V. S. Gistermiddag is door tot nu toe onbekende oorzaak in de buurt van Nieuwerkerk bij Gouda een militair lesvliegtuig afkomstig van Gilze- Rijen verongelukt. De drie inzitten den, een vlieger, een sergeant-instruc teur-telegrafist en een leerling-tele grafist wisten zich te redden; zij kwamen er geheel zonder ongeluk- Men van af. Het toestel, van het type „Proctor", trachtte in een weiland aan de rijksweg n«ar Njeuwerkerk een noodlanding te maiken. De vlieger zette de machine aan de grond en taxiede ongeveer nog 200 mater verder. Daarna vloog het vlieg tuig in brand. De drie inzittenden kwiimen met de schrik vrij. Voordat reddingsploegen op het ter rein aanwezig waren, was het toestel al nitgiebrand. Duiaend woningen reeds zijn in Portu- gal gqrequireerd voor de Aanerikanen. die in gezelschap van vele bisschoppen de pledhitiige sluiting van bet H. Jaar in Fatima izullen bijwonen. Overigens zullen bij deze plechtigheden honderdduizenden pelgrims uit alle delen van de wereld met talrijke bisschoppen aanwezig zijn. Dit heötft Manuel kardinaal Gongaives Cerejeira, patriarch van Lissaibon, Zondag medegedeeld. Hij_ sprrak er voorts zijn vreugde over uit. dat de H. Vader Fatima had aange wezen als de plaats waar de sluiting van het Heilig Jaar op 13 October zou geschie den. Deze keuze noemde hij niet alleen een eer en eelt feest, maar ook zag hij in het feit, dat het Hoogste Kerkelijk Gezag Fatima aanwees, een onderscheiding en een aanduiding van Fatima als een plaats van bijzondere goddelijke zegen en genade. Onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang meldt ons uit Tokio: Als het Amerikaanse troepenschip „Ge. neral McRae" ;met de aflossing voor het Nederlandse bataljon aan boord dezer dagen in Poesjin arriveert, zal de reis voor drie van ,de nieuwe vrijwilligers eerst voor de ftelft voorbij zijn. Er is hier namelijk bericht binnengekomen, dat drie man vain de „General McRae" dadelijk na aankomst v°qr de krijgs raad zullen moeten verschenen. Daar de krijgsraad echter inmiddels vertrokken is, zullen de drie meteen weer op trans port naar Nederland gesteld worden om daar terecht te sta an. Het is met bekend waaraan zij zich schuldig gemaakt heb ben. '-5" v Het uitgebrande lesvliegtuig, afkomstig van Gilze Rijen, dat gisteren in een tveiland nabij Nieuwerkerk aan den IJssel verongelukte. De drie inzittenden wisten zich te redden. 1 v i i T/~ 1 *99 1* melde cijfers weer te geven. Van de 350 Van onze speciale verslaggever „We hebben wel even geaarzeld", aldus voorzitter v. d. Yeldt, toen hij Maandagmiddag bet slotwoord sprak voor de Studiedagen 1951 van de K. A. B. Bisdom Haarlem. „Ja, inderdaad, sommige bestuursleden waren een beetje huiverig. Maar ten slotte hebben we doorgezet en het is gebleken, dat de keuze van bet probleem, dat we onder de loupe namen, goed was' „Wij en de Kerk" ondervond een uitstekende behandeling door de verschillende sprekers, die elk hun onderwerp terdege doordacht hadden. En de deelnemers aan de studiedagen hebben door bun grote belang stelling, welke zicli in een interessante gedachtenwisseling uitte, het bewijs geleverd, hoezeer alle facetten van het probleem hun ter harte gingen. De voorzitter zegde Rector Kraakman nog eens dank, door wie de inleiders waren uitgekozen met wijs beleid en goed inzicht. De bijna tweehonderd veertig deelnemers uit meer dan veertig afde lingen van het bisdom getuigden door een daverend applaus van hun instem ming met zijn woorden. Intussen, Rector Kraakman heeft zelf gezorgd voor een inleiding, waarin hij als man tot man sprak en van hart tot hart. Hij had voor zijn betoog nauwge zette onderzoekingen gedaan, hetgeen te meer bleek uit de antwoorden, welke hij op hem gestelde vragen gaf. Het waren deze antwoorden ditzelfde geldt in middels ook voor de andere inleiders die zijn betoog nog verduidelijkten en het menigmaal onderstreepten. Rector Kraakman herinnerde b.v. aan de verontwaardiging, welke er heerste, toen tijdens de grote bijeenkomst van de KAB te Rotterdam propaganda voor de 'brochure „De kogel door de Kerk" ge maakt werd. En hij vertelde, zelf inder tijd op onderzoek te zijn uitgegaan, om te weten te komen, wie en wat er eigen lijk achter school. Maar allereerst ver klaarde hij, dat het enige geval, er in voorkomend en waarvan hij afwist, te enen male bezijden de waarheid is Hij nad overigens de administrateur van de +Ve .orïtoiekt, een achtenswaardig ac countant, aan wiens goede bedoelingen 4^Jïlet,te twijfelen viel. Hij hoorde te „wfar deze accountant kan toor houdt, dat achter de broohure "een groep van ongeveer twintig personen staat, die meenden, dat het nu dan eigen lijk maar eens gezegd moest worden. Er zouden zich onder die twintig een advo caat, dok ei ei? zelfs een priester be vinden. Ofscnoon Rector Kraakman erken de, dat er in de brochure enkele behar tigenswaardige dingen staan meende hij toch te mogen vaststellen en andere inleiders met hem dat de wijze, waar op de critiek wordt uitgeoefend, niet de juiste is. Vandaar, dat hij in zijn inlei ding dan ook, na de waarde van de on derhavige publicatie als zeer twijfelachtig gekarakteriseerd te hebben, meende te moeten vaststellen dat crietiek op du bieuze of foutieve practijken zeker geoor loofd is. mits ze aan het juiste adres ter De Britse cn Pefrzlsche oliedelegaties kennis worden gebracht, op kennis van zullen niet meer bijeenkomen, voordat de zaken gebaseerd zijn en men er bij door „huidige moeilijkheden" op hoog niveau motieven en intenties gedreven die allesbehalve rooskleurig is. Hij haalde b.v. een bekende boekhandel aan, die ondervindt dat de priesters zelfs voor het handhaven van hun culturele peil nood zakelijke boeken niet meer kunnen ko pen. En hij gaf interessante, vergelijkende cijfers ten aanzien van hetgeen 'n pastoor en een 'kapelaan en een dominee van de staat ontvangen. Hij haalde ook Rotterdam aan. Daar ontvangt slechts een klein aantal van de pastoors iets van de staat. Van de 33 slechts 9 en van de 83 kape laans slechts 7. In het algemeen kan ten aanzien van ons bisdom gezegd worden, dat het gros der pastoors zucht onder wat men noemt het Kerkelijk verdriet (cre- diet) en grote financiële zorgen kent. Men wijst ten aanzien van de tarieven voor huwelijksmissen, begrafenissen etc, wel op België, maar daar ontvangt de pastoor vrij aanzienlijke althans in vergelijking met de inkomens hunner Nederlandse collega's -toelagen van ds staat. Intussen, Rector Kraakman meende, dat het voor de Kerk toch altijd 'beter is, onafhankelijk te zijn van de staat. Al moet in Nederland dan een bisdom als dat van Haarlem vrijwel uitsluitend van de vrijwillige giften der Katholieken be staan en al zou heel het heerlijke gebouw, dat er is opgebouwd, ineenstorten, indien hun vrijgevigheid ophield, toch geeft hij de voorkeur aan de Nederlandse verhou dingen. We kunnen de verleiding niet weerstaan, nog enkele door hem verza ten 203 enig salaris van de staat, vier tot zes honderd gulden per jaar. Van de 592 kapelaans hebben er 141 een „salaris" van 100 a 150 gulden. In het geheel betaalt de Nederlandse staat aan de Katholieke priesters ongeveer 111.000 guldein per jaar uit, dat is gemiddeld twee gulden per week per man. Onnodig te zeggen, dat Rector Kraak man ook duidelijk- heeft laten uitkomen, •het recht van de Kerk, steun te eisen van de gelovigen. Steunend op de leer van het Oude Testament, Christus en de Apostelen, heeft zjj jc plicht der gelo vigen om in het ond&rfioud der priesters en hun werk te voofzten den Katholie ken steeds als een .gewetensplicht voor gehouden. President Truman heeft de Sovjetrussische „vredesresolutie waarin Amerika verzocht wordt zijn steun te geven aan liet voorstel tot het sluiten van een „vredesverdrag" tussen de vijf grote mogendheden, naar het congres gezonden. In een begeleidende boodschap zegt de president, dat „indien de sovjet-regering vooruitgang wenst te maken naar vrede, zij moet ophouden met het gezag van de Verenigde Naties te tarten". De sovjet resolutie werd 6 Augustus door de sovjet president Nikolai Sjwernik, naar Amerika verzonden met verzoek de resolutie onder de aandacht van het Amerikaanse volk te brengen, zoals men weet. Zij was door de opperste sovjet aangenomen in antwoord van een boodschap van president Truman van Juli. De president zegt verder, dat de sovjet unie eveneens dient op te houden „gewa pende agressie" te steunen. Bovendien zou zij „constructieve bijdragen" kunnen leve ren tot de vredesverdragen met Duitsland, Oostenrijk en Japan en bovendien nalaten „opstandige bewegingen" in andere landen te helpen en regeringen in stand te hou den, die de steun van het volk niet heb ben". President Truman spreekt ook nog van „het schenden der elementaire menselijke rechten" en de mogelijkheid, dat de sovjet unie kan medewerken aan „de ernstige pogingen om de omvang der bewapening te verkleinen en een contróle op de atoom energie te bewerkstelligen". Truman heeft ook van de gelegenheid De wereldgezondheidsorganisatie heeft een rapport uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat in de periode van 1 Juli tot 28 Juli van dit jaar in Nederland 14 gevallen van kinderverlamming zijn geregistreerd, tegen één in de overeenkomstige periode in 1950. Voor Oostenrijk zijn de cijfers 66 tegen 37, voor Italië 382 tegen 252 en voor Zwitserland 77 tegen 28. In deze vier lan den is het aantal gevallen dus opgelopen. Het ligt niet in onze bedoeling om d kwestie van het décorum van hoofd officieren ten opzichte van het al dan niet rijden in een tram onder de loupe te nemen. Wij hebben uiteraard zo onze eigen mening, doch aangezien hier over al zoveel geschreven en gesproken is, ook in het Parlement, zullen wij dit vraagstuk als „ingerukt" beschouwen. Maar er is individueel een ander aspect van militair décorum in slagorde gesteld en wij voelen ons werkelijk verplicht om hier wel acht te geven. Pen der landelijke bladen bevatte n.l. dezer dagen een met naam en stad onder beknotting zou een terug-tekend ingezonden stuk, hetmelk ons om. n nn het tiidstiu dat de het gesignaleerde geval in het geweer doet ■v C i QTïTÏYinOYI T7nIn/>«„ AXj. et/1 ntn iII gebruik gemaakt om te protesteren tegen de poging van het Huis van afgevaardig den om de gelden voor de „waarheids campagne met inbegrip van de „Stem van Amerika", van 115.000.000 te beknotten tot 85.000.000. De tocht betekenen communistische propagandadruk over de gehele wereld toeneemt". De rijkspolitie te Borne is er in ge slaagd twee Amsterdamse inbrekers te arresteren, die het in hoofdzaak op pas torieën in den lande hadden gemunt. Vooral het gebied van Maas en Waal en Twenthe maakten zij onveilig. Zfj deden zich voor als toeristen, doch bij hun ar restatie waren zij in het bezit van een een hele serie inbrekerswerktuigen. Beide personen, de kantoorbediende M. en de kellner K. zijn in het huis van be waring te Almelo ingesloten. Zij hebben inmiddels een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. In Amsterdam is gisteren een baby- van nog geen jaar oud het slachtoffer geworden van een droevig ongeval. Het kindje speelde in de box en had van zijn moeder een fluitje gekregen, dat aan een koord om de hals hing. Dit koord schijnt te zijn blijven hangen aan een haakje aan de box. terwijl de baby struikelde. Het Op de o iitsp a ruiingsav o nawaardoor de studentikoze spanning der deelnemers Zondag onderbroken werd, bracht de to neelvereniging .St. CJepesius" ui't Poeldijk 'f het drama „En de bossen zingen hun lied" voor het voetlicht. De keuze van het ietwat zwaar gebouwde en in het eerste bedrijf niet bepaald onmiddellijk te doorgronden stuk paste volkomen in het raam der studiedagen. Het stelde de toehoorders voor problemen en eiste ern stige aandacht en het werd goed ge speeld. De hoofdrolspeler (Theo Pau wels). had als zoon van een houtvester do dankbare taak. alles in het reine te brengen. Hij gaf een boeiende weergave van het hem toegewezen karakter. Corry W.vtenburg als dochter van de jonker en Thea v. d. Eist als de houtvestersdochter gaven goed samenspel te zien. De beste vertolking werd wel geleverd door Grar Veldhoven en wel van de rol van de be minnelijk stiefmoeder. Jan v. d. Zijden Qn Aad Brabander waren als jonker en ja ger zeer goed op dreef. Regisseur Delfgauw had eer van zijn werk. De mannen van de studiedagen hebben ondubbelzinnig nun waardering laten blijken. Ze hadden ook gul applaus voor het Haagse Matro- zenkoor dat enkele liederen zong. Summa summarum. de studiedagen van de Haarlemse KAB bewegen zich in stij gende lijn. Ditmaal was actualiteit er het bijzondere kenmerk van, wat niet weg neemt, dat men er ook heel wat alge mene kennis van godsdienst en de ker kelijke hiërarchie kon opsteken. Door de groepen is druk gediscussieerd en ook uit het grote aantal vragen, dat na de groepsdiscussie telkens door een hiertoe speciaal aangewezen deelnemer werden gesteld, bewees dat de stof veel omvattend was In West-Duitsland, Zweden, Frankrijk was dat het kind->e door het touw en Groot-Brittannië is een daling van hetwerd gewurgd. aantal gevallen geconstateerd. springen. Volgens dit schrijven stapte iu een garnizoensplaats op een avond tegen de tijd, waarop militairen in de kazerne moeten zijn, een soldaat in een stadsbus; hij had echter alleen groot geld, hetwelk de chauffeur niet kon. wisselen, zodat voor de soldaat het gevaar dreigde van te laat „thuis" te komen met straf tot gevolg. Een soldaat eerste klas in officiersoplei ding was zo solidair om de gedupeerde te helpen door een ritje van zijn tienritten- kaartje te laten knippen. Hulde?.... Weineen! Dat was toch ge woon kameraadschap! Tot zover is het verhaaltje de moeite niet waard, maar nu komt het mooiste of beter gezegd: het lelijkste. In de bus staat een kapitein op en zegt tot de behulpzame aspirant-officier, ech ter nog soldaat eerste klas, dat een aan staand officier niet zo familiair met ge wone soldaten mag omgaan. „Dat wat jij deed, is niet gepermitteerd en ik wil zo iets niet meer zien". Wij zijn er volkomen gerust, op, dat het gros van de officieren het gedrag van die kapitein ten zeerste zal afkeuren, indien liet gebeurde juist is weergegeven. Want het zou dan ook in hoge mate onbehoor lijk en funest voor het décorum zijn van het officierencorps, hetwelk iemand met zulke vlegelmanieren onder zijn leden telt: Hopelijk zullen de betreffende autori teiten naar het gebeurde een ernstig on derzoek instellen en wanneer het gesig naleerde naar waarheid zal blijken te zijn, de passende maatregelen treffen om be doelde kapitein aan zijn verstand te bren gen dat, .wat hij deed, niet gepermitteerd is en dat zo iets niet meer van hem gezien wil worden". ANALYST. Een goed bedoelde geste van een aalmoezenier is oorzaak geweest van liet bloedig handgemeen, dat Zondag in het woonoord „Lunetten te ught tussen ruim 400 Ambonezen ontstond, zo heeft liet parket te s Hertogen bosch vastgesteld. Prinses Margaret Rose, de tweede dochter van Koning George en Koningin Elizabeth van Engeland, I wordt vandaag 21 jaar. Een der laatste foto's van de charmante prinses. Onder de ruim drie duizend bewoners van „Lunetten" bevinden zich zestig Keiezen. onder wie veertig katholieken. Deze minderheid, die zowel confessioneel als politiek anders is geaard dan de over grote meerderheid in het woonoord, voel de zich niet bijster op haar gemak. Pater Rademakers, de aalmoezenier, die op de hoogte was van de minder prettige om standigheden. waarin de hem toever trouwden verkeerden, had het plan opge vat het groepje Keiezen een aangename ontspanning te bezorgen. Hij zou met hen per autobus van Vught uit een uitstapje maken naar Blerick, waar een fancy-fair gehouden wordt en waar o.a. een Indo nesisch dorpje is opgebouwd, dat de be zoekers moet stimuleren enige penningen te offeren voor de missie. Het vertrek van de Keiezen uit het woonoord werd door de Ambonezen ten zijn opgelost, aldus een officiële Britse woordvoerder gisteravond te Teheran. Nieuwe vergaderingen zijn niet belegd, doch Averell Harriman tracht opnieuw beide partijen samen :te brengen. Van een afbreken der conferemtie werd door de Britse woordvoerder iniet gerept. wordt Rector Kraakman sprak heel openlijk over de financiële positie der priesters, Verleden thuis was (Van onze correspondent) De Amerikaanse democratische senator Pat McCarran, voorzitter van een sub commissie van de Senaat, welke een on derzoek instelt naar revoilutionnaire acti viteit heeft in een bege'e idend schrijven bij een rapport aan de Srnaat verklaard dat een massale infiltratie van vreemde lingen in de V.S. „potentiëel gevaarlijker is dan een gewelddadige Inval". Geheime getuigenissen van emigratie- functionarissen vara een vrepmdte mogend heid, hebben, volgens McClarran aange- welk zich thans illegaal in de V.S. be vindt waarschijnlijk ongeveer 5 mill, be draagt. Hieronder bevinden zich grote Aantallen „militante communisten, Sicili- aar.se bandieten en andere misdadigers". De emigratiedienst heeft tot nu toe slechts geringe pogingen gedaan om deze vreemdelingen op te sporen en te depor teren. Gebrek aan person sl en geld be lemmeren een afdoende controle op alle mgewenste elementen. Volgens een ander lid van de subcom missie zijn Windsor, in Ontario, en Cuba verzamelpunten voor vreemdelingen, die trachten de V.S. op illegale wijze binnen te komen. Hij voegde er aan toe, dat er thans ongeveer 250.000 vreemdelingen uit Europa in Cuba zijn. Velen van hen zou- toond, dat het aantal vreeiq delingen, het- den. communisten zijn De rust in de Ooypoldér i» teruggekeerd. Gisteravond zijn de boeren na een week van waken en werken met practisch geen rust op de gebruikelijke tijd naar bed gegaan. De brandstichter zal niet meer komen. De Vrijdag avond door de recherche van de rijkspolitie gearresteerde 17-jarige bakkers knecht T. V. uit Leuth, zoon van een der grootste veeboeren uit de Ooypoldér, heeft, gistermiddag een volledige bekentenis afgelegd. Volgens de officier van Justitie is de jongen een psychopaatli en een pyromaan, die niet als volkomen toerekeningsvatbaar beschouwd moet worden. Het blijkt, dat hij de branden met lucifers heeft aangestoken uit een innerlijke drang, die hem er toe dreef felle vuurzeeën te zien. V. stichtte eerst brand bij zijn patroon en later in hooimijten en in boerderijen, zelfs in die van zijn familieleden. „Ik heb er spUt van", zo verklaarde hij aan de politie, toen hij, na steeds ontkend te hebben, toegaf, de schuldige te zijn, nadat hem gezegd was, dat zijn familie het op prijs zou stellen, als hij de waarheid zei, „maar ik weet niet wat ik doen zal als ik die drang weer in mij voel opkomen". De jongeman blijft voorlopig; ln arrest en zal waarschijnlijk binnenkort voor de rechtbank moeten verschijnen. Hij wordt beschouwd als geestelijk niet De oorzaak van de vreemde drijfveer bij de jongen schijnt een brand te zijn. welke onlangs bij zijn patroon-, de bakker Van Mook te Bemmel, waar hij inwonend bak kersknecht is, uitbrak en die de gehele bakkerij bijna vernielde. V. is toen ternau wernood aan de dood in de vlammen ont snapt. Dit gebeurde moet bij de psychopa thisch aangelegde jongeman een drang hebben opgeroepen om zelf brand te gaan stichten. Eerst deed hij het bij zijn pa troon, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Kortdaarna zag hij in Nijmegen ln Je Hertogstraat de brandweer oefenen. Van het begin tot het einde keek hij er met genoegen naar. Hij wilde toen échte bran den zien en 's avonds stak hij de hooimijt van de veehouder Janeen aan, week toen hij met vacantie in de Ooypoldér, stichtte hij brand bij zijn familie. Nu de jongeman een volledige bekentenis heeft afgelegd en men ook de achtergrond van alles kan pellen, kan men slechts spreken van een drama, zo zelde tenminste de officier van Justitie, mr J. baron Speyart van Woer den. „Een drama voor de jongen zelf, maar ook voor zijn ln de omgeving zeer gunstig bekend staande ouders en fami lie". En daarmede heeft het brandmyste- rie Van de Ooypoldér al een geheel weinig sensationeel slot gekregen. Van het begin van deze affaire af stelde de politie alles in het werk om te trach ten de pyromaan te vinden. Men kreeg zowel van burgers als van de politie tal rijke tips omtrent de vermoedelijke dader of diens motieven, maar Vrijdag kwam er een telefoontje van de rijkspolitie uit Bemmel, dat wel zeer waardevol bleek te zijn. Het ging namelijk over de branden bij bakker Van Mook, en wel over de tweede brand kortgeleden. Hoewel de politie te Bemmel voor de tweede brand aanvankelijk geen oorzaak wist, had men later het vermoeden gekre gen dat het knechtje V. er wel eens meer van kon weten. Tegen hem was dus ver denking gerezen. In het stadium van het onderzoek bood de telepaath Peter Hurkos zijn diensten aan. Hij bezocht de plaatsen van de bran den, maar kreeg geen contact met de da der. Daarop werd hem een foto getoond waarop ook V. stond. Na behandeling van deze foto en van enkele voorwerpen, wees Hurkos V. als de dader aan. Verschillende details, welke door Hurkos over de bran ds* «a da dader werden mthuld. a.a. be treffende verwondingen welke V. had op gelopen, bleken achteraf te kloppen, an dere details waren niet geheel juist. De verklaringen van de telepaath waren een bevestiging van de vermoedens welke de politie reeds had. En daarop werd de jeugdige V. in hechtenis genomen. Bij de verhoren legde V. tegenstrijdige verklaringen af, welke minutieus werden onderzocht. Zo vertelde V. dat hij 's Zon dagavonds, toen de drie boerderijen af brandden, droptoffees bij een winkelier had gehaald. Hij wilde zich blijkbaar een alibi verschaffen maar bij onderzoek bleek dat hij de toffees reeds enkele dagen eer der had gekocht. En zo kwam het gerucht de wereld in dat wikkelingen van snoep goed voor de politie een belangrijke aan wijzing zouden zijn. Dinsdag bezocht V. de kermis te Bemmel en op de terugweg stak hij een hooimijt in brand. Dit was een nogal gewaagde onderneming, omdat hij gezien was. Hij slaagde er echter ln te ontkomen en ging ijlings op de fiets naar huis. De getuige die hem des avonds op de weg had gezien, had daarvan reeds mededeling gedaan aan de politie. Een gezellig samenzijn ter gelegenheid van het vertrek van een broer Zondagavond werd wegens de brand ln de boerderij plotseling afgebroken en men sprak af later weer bij elkaar te komen. Men ver moedt, dat V. tijdens dit eerste samenzijn redenen had om zich te verwijderen. Hij ging naar buiten en stak een boerderij in brand met lucifers, waarmee hij ook de hooimijten had aangestoken. Steeds meer raakte men overtuigd dat het iemand uit de gemeente Ubbergen en misschien nog eerder uit Leuth moest zijn, daar de branden zich steeds voordeden in de omgeving van Leuth, steeds dicht bij elkaar. Toch heeft V. verschillende malen van een fiets gebruik gemaakt, en zelfs zittende op zijn fiets branden aangestoken. Dat de branden steeds op hetzelfde tijd stip uitbraken wordt verklaard door het feit, dat V. de gewoonte had des avonds omstreeks tien uur thuis te zijn. Ten opzichte van de familie, welke in Leuth een zeer goede naam heeft, is de gehele gemeenschap uit de Ooy, onder wie ook de slachtoffers mild gestemd. De boer A. Jeuke, een neef van de familie V., verklaarde: „Toen mijn schuur in brand vloog, was het erg. maar dat de jongen V. de brand gesticht heeft, vind ik nog veel erser", onrechte uitgelegd als een vlucht uit de politieke sfeer en als een duidelijke demonstratie van het standpunt der min derheid. Dit voorval alarmeerde enige Ambonezen, die bovendien nog van een revolver hadden horen spreken. Het ge volg hiervan was het reeds gemelde handgemeen. In Blerick heeft men de gehele Zondag middag op de bezoekers gewacht, totdat men van het voorval hoorde. Pater Rade makers hoopt fet zijn Keiezen zeer spoedig toch het voorgestelde bezoek aan Blerick te komen brengen. Het onder Liberiaanse vlag varende luxe-jacht „President Robert", dat in de tweede week van deze maand van zich deed spreken doordat de plotseling uit Maastricht verdwenen notaris Q. zich te Oostende aan boord van het jacht had ingescheept, ligt op het ogenblik in Le Havre. Na op 2 Augustus Londen verlaten le hebben is het jacht op 5 Augustus Le Havre binnengelopen. Het ligt gemeerd aan de Quai de l'Isère. Toen het jacht Le Havre aandeed, had het behalve het ge zelschap, dat zich te Oostende had inge scheept. ook een aantal Engelsen aai: boord. Alle passagiers, onder wie notaris Q., hebben zich van Le Havre naar Parijs begeven. Het is waarschijnlijk, dat de notaris toen van Parijs naar Brussel is doorgereisd. De haven-autoriteiten te Le Havre konden ons niet mededelen, wan neer het jacht de haven zal verlaten. Ook in Semarang is een zuiveringsactie ingezet na de soortgelijke acties te Dja karta, Medan, Sutabaja enz. O.m. werd een inval gedaan in het afdelingskantoor van de Partai Kommunis en in het gebouw Rakjat Indonesia, waar de besturen van vele vakverenigingen gevestigd zijn. Onder de gearresteerden bevinden zich de secre taris van de P.K.I., dc voorzitter van do Sobsi en de voorzitter van de Partai Rakjat Indonesia (de partij van Bung Tomo) Rotterdam is gisteren een drie ling rijker geworden. Mevrouw LakensScheffers werd in het St. Franciscusgasthuis verblijd met de geboorte van drie meisjes, wier gewicht varieerde tussen de 3 en 3V4 pond. De moeder en de wichtjes het zijn couveusekindjes maakten het hedenmorgen allen re delijk wel. Zij waren de eerste kindertjes ln het gezin.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1