De taak der Nederl. militaire missie in Indonesië Opleiding van Indon. reserve officieren in ons land Verruiming vrijstelling voor vermogensbelasting Ook huurverhoging in particul. woningbouwsector? Ned. Elftal Club traint weer Viva terb MARIA VIOLA OVERLEDEN Vervoersconferentie in Nairobi f VONDST in T ZOEKLICHT Nog een schim uit de historie K DIVIDEND VREDESTEIN AUTO BANDEN 7 (4) PCT. Militair verdrag tussen V.S. en Japan nog niet gereed K.L.M. wil op Tokio vliegen Proces wegens moord op Abdoellah Vrachtauto ramde Zweedse autobus Smokkel van Amerik. vruchtensappen De emigratie uit Europa Indonesische regering verleent gratie Voor beperkte vermogens en lijfrenten Lieftinck: „Zodra rentevoet van leningen zich ook hier wijzigt" Van de 17 spelers 4 debutanten Boeiend schrijfster over kunst Voor geval van oorlog in midden-Oosten Franse successen in Indo-China Derksen nam revanche op Van Vliet Goed cricket van het jeugdelftal Flamingo's sloten op 147 voor 8 DINSDAG 21 AUGUSTUS 1951 PAGINA 3 Werk voor minstens drie jaar Zonder tussenlanding in Hongkong Een ernstig, drie lichtgewonden Ook 23 Nederlanders vrij-, gelaten MGR VAN LIERDE NAAR NEDERLAND Huurverschillen ZILVEREN VLIEGER JUBILEUM J. TH. RIJNTJES VOORWEDSTRIJD OM HET SCHAAKKAMPIOENSCHAP Behandel Uw kostbare zijde en Uw SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE VERDI'S „LA FORZA DEL DESTINO" Volledige uitvoering voor de microfoon LAATSTE TESTWEDSTRIJD ENGELAND-ZUID-AFRIKA FABRIEK DRAAIT OP VOLLE TOEREN VOETBAL IN ENGELAND ZWALUWEN NIET NAAR PARIJS „De waardering van Indonesische zijde voor het werk van de Nederlandse mili taire missie in Indonesië is bepaald groot te noemen", aldus verklaarde gisteren in Den Haag generaal-majoor A. J. A. Pereira, hoofd van de missie, tijdens een persconferentie die op het Ministerie van Oorlog werd gehouden. De generaal, die op het ogenblik voor besprekingen in ons land vertoeft „er is geen ver band tussen het bezoek van prof. Su- pomo en mijn komst" deelde mede, dat de thans duizend man sterke mili taire missie geen problemen heeft. Na het stroef op gang komen van de missie, veroorzaakt door de tijdrovende zorgen, welke het terugtrekken der Ne derlandse troepen, de liquidatie van het KNIL en de overdracht van militaire installaties met zich mee brachten, heeft men na de Tweede Unieconferentie aan Nederlandse en Indonesische zijde meer gelegenheid gevonden zich met de mili tair-technische hulp bezig te houden, die de Nederlandse militaire missie volgens de RTC-overeenkomst aan de Indone sische strijdkrachten zou verlenen. Generaal-majoor Pereira achtte het niet waarschijnlijk dat de missie bin nen de vastgestelde drie jaar met haar taak gereed zal komen. Dat wil ech ter niet zeggen, dat de missie steeds op geljjke sterkte zal blijven. De eerste stap om zich misbaar te ma ken zal gezet zijn, wanneer de Ned. in structeurs voldoende Indonesische in structeurs opgeleid zullen hebben. Op het ogenbik houdt de militaire missie zich verder o.m. bezig met een voortge zette opleiding voor Indonesische offi cieren, die in staven werken, met de vorming van een militaire academie en met het opstellen van een dienstregle ment. De missie heeft geen enkele bemoeie nis op militair-politiek terrein, zo ver klaarde de generaal. Hij toonde zich zeer tevreden over de sfeer in de wederzijdse betrekkingen. „Wij hebben het vertrou wen van de Indonesische militairen weten te winnen", zo zei hij. „Men heeft mij nog nooit gezegd, dat men de missie uit Indonesië wil zien verdwijnen." Opleiding in Nederland Generaal-majoor Pereira deelde voorts mede, dat de chef van de ge nerale staf een verzoek van de Indo nesische legerleiding bestudeert om een aantal (ongeveer honderd) re serve-officieren in Nederland een voortgezette opleiding te geven. Naar het zich laat aanzien, zal men dit ver zoek voor een belangrijk deel kunnen inwilligen, zo zei de generaal. De leden van de Nederlandse militaire missie, bestaande uit een hoofdkantoor (200 man), een afdeling zeemacht (250 man), landmacht (500 man) en lucht macht, zijn voornamelijk werkzaam te Djakarta, Bandung en Surabaja. Daar naast werken op verschillende delen van Java, Sumatra en Borneo kleine groep jes van tien vijftien man samen met de plaatselijke territoriale commandan ten. Generaal-majoor Pereira verklaarde tenslotte dat de leden der missie niet meer te klagen hebben over de onvei ligheid in sommige delen van Indonesië dan de Indonesiërs zelf. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Michael Modermott, heeft Maandag ont kend, dat de V.S. enig geheim verdrag met Japan zullen sluiten op of na de conferentie te San Francisco. Hij zei dit, naar aanleiding van een buitenlands be richt. dat het sluiten van twee dergelijke verdragen op handen zou zijn. Modermott verklaarde verder, dat het nog niet zeker Is, of het voorgestelde verdrag van wederzijdse bijstand on middellijk na de conferentie voor onder tekening gereed zal zijn, zoals aanvanke lijk in de bedoeling lag. Het ontwerp zou echter worden bekend gemaakt, zodra het gereed was. Naar verluidt wordt over de inhoud van het ontwerp tussen de Japanse regering en het hoofdkwartier van Ridg- way te Tokio onderhandeld. Welke verplichtingen Japan bij dit ver drag op zich zal nemen, is te Washington niet bekend. Onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang meldt ons dat de K.L.M., nu het verkeer op de Indonesië-lijn allesbehalve bevredigend is, bezig is uit te kijken naar nieuwe inkomsten in harde valuta. Men heeft daarbij het oog laten vallen op Tokio. De bedoeling is in Bangkok een zijtak aan de Indonesië-lijn te maken met eindbestemming Tokio. Alle andere op Tokio vliegende maatschappijen maken een tussenlanding in Hongkong. Wegens de ongunstige ligging van het vliegveld Kai-Tak in Hongkong acht de K.L.M. het echter niet verantwoord daar met Con stellations te landen. Daarom wil men het lange-traject BangkokTokio rechtstreeks zonder tussenlanding vliegen. Een vertegenwoordiger van de K.L.M. bevindt zich op het ogenblik in Tokio om de verwezenlijking van deze plannen te bestuderen. Te Abadali bij Amman is Zaterdag het proces begonnen tegen de tien personen, die van medeplichtigheid aan de moord op koning Abdoellah van Transjordanie beschuldigd worden, welke misdaad op 20 Juli j.l. te Jeruzalem werd gepleegd. Zoals men weet, werd de moordenaar Moestapha Sjoekri Oesjo, een kleerma ker uit Jeruzalem, door 'skonings lijf wacht doodgeschoten. Onder de beklaagden bevindt zich ook een Pater Franciscaan, die tot de samen zweerders gerekend wordt, omdat hij over een geheime radiozender zou be schikt hebben om met het Vaticaan in verbinding te treden, zoals de beschul diging luidt. In Sittard zijn gisteren een Zweedse autobus, waarin zich een Zweeds muziekcorps bevond, dat deelgenomen had aan het muziekconcours te Kerk- rade en een vrachtauto, waarop 15 var kens vervoerd werden, op elkaar ge botst. De autobus werd in de flank gegrepen en geheel opengescheurd, ter wijl ook de vrachtauto zwaar werd beschadigd. De bestuurder van de vrachtauto, de heer Smeets uit Grevenbicht, werd lichtgewond. Ztjn naast hem zittende broer, de 39-jarige F. Smeets, eveneens uit Grevenbicht, werd ernstig gewond en moest in het ziekenhuis worden op genomen. De chauffeur van de autobus, de heer Johnson uit Helsinghors en een van de leden van het muziekgezelschap werden lichtgewond. De Zweedse autobus was van Kerkrade op weg naar Rotterdam, toen op 't kruis punt WilhelminastraatRijksweg-Zuid te Sittard een vrachtauto uit de richting Roermond kwam aanrijden. Een botsing was niet meer te vermijden. Na in het ziekenhuis verbonden te zijn, konden de gewonde Zweden met hun kameraden de reis per L.T.M.-bus naar Rotterdam voortzetten. De varkens, die op de vracht auto vervoerd werden, waren door de schok van de wagen geslingerd. Enige dieren liepen verwondingen op en moes ten worden afgemaakt. De douane te Wernhout is op het spoor gekomen van een omvangrijke clande stiene handel, waarmee voorzover men thans kan nagaan, een bedrag van 4.5 millioen Belgische francs gemoeid is. In de laatste drie maanden zou voor dat geld ongeveer 100.000 kg. Amerikaans vruchtensap de grens zijn overgesmok- keld. Deze zaak is aan het rollen gebracht, toen enige tijd geleden door de Wern- houtse douane een party van meer dan 12.000 kg. zogenaamde „essence" in be slag werd genomen. Deze „essence" bleek later bij een scheikundig onderzoek vruchtensap te zijn. De als essence inge voerde vruchtensappen waren van Ame rika uit in België ingevoerd en op een zogenaamde essence-verklaring over de Belgisch-Nederlandse grens gebracht, omdat voor Amerikaanse vruchtensap pen geen verklaringen worden gegeven. Van de zogenaamde Belgische essen ces werden de Amerikaanse etiketten verwijden! en er werden wikkels van Belgische makeiy op aangebracht. De Amerikaanse merken op de kartonnen dozen werden met teer onzichtbaar ge maakt. Bij de in beslag genomen party van 12.000 kg. vond men echter nog ge deelten van de Amerikaanse wikkels. Bij deze zaak zijn twee Amsterdamse kooplieden betrokken: A. van K. en G. O., voorts G- S. uit Zundert en A. R. uit Brussel, die de leverancier der vruchten sappen was. Er zyn door de internationale arbeids organisatie gedetailleerde plannen op lange termyn uitgewerkt voor de emigra tie van Europese arbeiders naar landen, waar men arbeidskrachten nodig heeft, zo heeft de directeur-generaal van de organisatie, David Morse, Maandag ver klaard. Hü overhandigde de economische en sociale raad het vyfde rapport van de ILO en zeide, dat deze voorstellen zou den worden voorgelegd aan de emigra tie-conferentie te Napels op 2 October. Morse verklaarde, dat de voorstellen de regeringen zouden helpen, haar emigratieprogramma's naar eigen in zicht uit te voeren en tevens zo nodig verdere internationale actie mogeiyk zouden maken. Verwacht wordt, dat ongeveer 30 lan den, die belang hebben bfj de etnigratie uit Europa, op de conferentie te Napels vertegenwoordigd zullen zön. Ter gelegenheid van de onafhankelijk heidsdag heeft de Indonesische regering op 17 Augustus gratie verleend aan ruim 14 000 personen. Volgens Antara bevin den zich onder de vrijgelaten gevangenen 33 Nederlanders. Op 29 Augustus zal mgr Canisius van Lierde, Sacrista van Z. H. de Paus en Vicaris-Generaal van Vaticaanstad, per K. L. M.-vliegtuig uit Rome voor een kort verblijf in Nederland aankomen. Zoals bekend heeft de regering toege staan dat de huren van woningwet- woningen worden verhoogd, daar de rentevoet, waartegen door de regering langlopende leningen worden aangegaan, is verhoogd. Op vragen van het Tweede- Kamerlid Ten Hagen (P.v.d.A.) verklaart minister IJeftinck nu, dat zjjn collega van Wederopbouw en Volkshuisvesting zich bereid verklaard heeft voor de particu liere sector van de woningbouw eveneens een dienovereenkomstige huurverhoging toe te staan, indien in deze sector de rentevoet zich metterdaad ook mocht wijzigen, hetgeen waarschijnlijk wordt ge acht. De voorwaarden, waartegen tot heden door de gemeenten langlopende geldlenin gen, o.a. voor de financiering van woning wetwoningen, mochten worden opgeno men, zijn in zover ongunstiger geworden, aÜ „lt,IfnleV0et' welke tot dusver door de gemeenten mocht worden aanvaard, met ingang van u Juli i951 verhoogd is van 3% op 4 pet. Deze stijging zaj ggn huurverhoging voor de woningwetwoningen met zich meebrengen van ongeveer 0.75 tot 1.05 per week. Onlangs, wij meldden dit in ons blad van 7 Augustus j.i„ js bepaald, dat voor woningwetwoningen, welke na 11 Juli 1951 worden gebouwd, een huurprys zal worden vastgesteld, die overeenkomt met het bedrag, dat op 31 December 1950 werd betaald voor soortgelijke vóór 27 Decem ber 1940 tot stand gekomen woningen, vermeerderd met 45 pet. Voor de herbouwgevallen in de particu liere sector zal de minister uiteraard een maatregel in deze geest pas treffen na daaromtrent het advies te hebben inge wonnen van de commissie van de wet op de materiële oorlogsschaden. Verondersteld wordt, dat de ongelijk heid, die ontstaat tussen de huren van gelijksoortige woningen, slechts van tijde lijke aard zal zjjn. Het ligt in het voor nemen bij „een toekomstige herziening van het huurpeil deze verschillen ongedaan te maken. In het algemeen is het deel van het in komen, dat voor huur wordt bestemd, thans gering. De gegadigden voor nieuwe woningen zullen door de hierboven ver melde huurverhogingen niet te zeer wor den belast. EEENSKINóg een schim uit het verleden.... Het was een naam, die in de da gen van de Russische revolutie door de wereld weerklonk. De legers van tsaar Nikolaas stonden op ineenstorten. Kei zer Wilhelm had Lenin en zijn kamera den in een verzegelde trein van Zwit serland naar Rusland laten brengen, om daar de volledige ineenstorting van het tsarenregiem en van heel Rusland voor te bereiden. Te Leningrad had zich reeds het voor spel afgespeeld, dat leidde tot de trage die van Jekaterinenburg, een der groot ste vorstentragedieën in de geschiede nis. De tsaar aller Russen werd er sa men met zijn tsaritza en de tzarewitsj, zijn dochters en de hem trouw gebleven leden der hofhouding, door de bolsjewie ken vermoord. Het was in Leningrad, dat Kerenski probeerde, in 1917, om de krachten der revolutie in te dammen. Een uitstekend parlementariër, deze Alexander Ferdinand Kerenski. Leider van één der linkse partijen in de Doe- ma, het Russische parlement. Tevens een begaafd redenaar. Van huisuit advocaat, doorkneed in wetsartikelen. Een ontwik keld man. Hij werd, erkend als aanvoerder der z.g. mensjewieken, benoemd tot premier van de voorlopige regering der Russische re publiek, waaruit, naar men hoopte, op den duur weer een monarchie zou voort komen. Kerenski probeerde uit alle macht, enige orde te brengen in de chaos, waarin Rusland verkeerde. Generaal Korniloff zou het Russische leger weer gevechts- klaar maken. Hij had corpsen Kozakken en Kaukasiërs onder zich, die nog altijd trouw waren aan Vadertje Tsaar, als mede de z.g. wilde divisie, mitsgaders de Ridd-ers van Sint George, uitgesproken anti-revolutionnaire elementen. Terwijl Korniloff probeerde, de disci pline te herstellen, sprak Kerenski de soldaten toe en hy wist tienduizenden dank zy zijn oratorische talenten weer moed in te spreken. Nog was Rusland niet verloren.... Maar de bolsjewieken drongen in het leger door. Lenin, met helpers als Trotsky en de toen nog vrijwel onbe kende Stalin, wist zijn macht steeds te versterken. Hij kreeg allengs meer troe pen op zijn hand, terwijl de generaals weigerden, Kerenski in zijn wat ze noemden „politieke strijd" te steunen. En in November 1917 kon Lenin na korte gevechten de macht in handen nemen. Kerenski probeerde nog, buiten het toenmalige Sint Petersburg het verzet tegen de bolsjewieken en de afgekon digde dictatuur van het proletariaat te organiseren, verzamelde daartoe zelfs 'n kleine legermacht. Maar hij moest het opgeven en vluchtte het land uit. Sterkere figuren dan Kerenski zouden vermoedeiyk het oorlogsmoede Russische volk en het gedemoraliseerde leger even min tot een effectief verzet tegen de bolsjewieken hebben kunnen opwerken. Die hadden in Trotsky een bekwaam or ganisator. Hy bouwde een bolsjewieken- leger op, dat Lenins tegenstanders, als Denikin, Kolstjak en Wrangel één voor één in bloedige veldtochten versloeg. Alexander Ferdinand Kerenski sloeg van het verre Amerika uit, na eerst ge poogd te hebben, te Parys een emigran tenregering te vormen, de ontwikkeling in Sovjet Rusland gade. Hy maakte mee, hoe ontelbare aanhangers van het oude regiem door Tsjeka en Gepeoe uit de weg werden geruimd, waarna het elimi neren van tal van bolsjewieken begun, t j en'n ?.n later Stalin in de weg stonden. Hy beleefde het, dat Trotsky hem in ballingschap volgde en ten slotte vermoord werd. Zelf raakte hy steeds P16 V °P achtergrond. Zyn naam werd jn de laatste jaren nog nauwelijks ge noemd. Vele onzer lezers zullen gedacht hebben, dat hij dood was. Maar de Amerikaanse bladen meldden dagen, dat hy naar Duitsland was vertrokken, om te München een confe rentie by te wonen voor de vorming van een centrum van revolutionnaire activi teit tegen het sovjet-bewind. De than* O-jarige verklaarde, van plan te zyn, alle anti-sovjetkrachten in Rusland mo reel en politiek te willen verenigen. Zou hy zich in het aangezicht van de dood willen opofferen en aan het hoofd willen gaan staan van de Russische onder grondse WOENSDAG 22 AUGUSTUS. HILVERSUM II (298 M.) 7.0024.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn 7.30 Gram' 7 45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws 8 18 Gewilde muz 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken 9.30 Gram 10 30 „Zeventig jarig be staan van de Nat. Chr. Geheelonthouders Ver 11 30 Bas-bariton en piano. 12.00 Gram. 12 15 Metropole-ork. 12.33 Metropole-ork. 13.00 Nieuws. 1315 Militaire reportage of graen. 13.20 Klein'koor. 13.45 Mannierskapel. 14.15 Gram 14 45 Voor de meisjes. 15.00 Gram. 15.15 Concertgebouw-ork. en soliste. 16.15 Voor de ieiurd 17 20 Gram. 17.30 Pianorecital. 18.00 Koorzang' '8 30 Kamerork. 19.00 Nieuws. 19.25 AU? altvfio1! en piano 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Residentie-ork. en sol 21.20 „Hoe verdelen wij de niimte in Nederland?" (caus.l. 21.40 Salonork 22.15 Piano en orgel. 22.30 Gram 22.45 Avond- overd 23.00 Nüeuws. 23.15 Amusementsmuz. 23.40—24.00 Gram. HILVERSUM I (402 M.) 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram 8 00 Nieuws 8.18 .Tussen twee plaatjes gezegd 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram 1.00 „Lees in de vacantie een boek .(caus.l. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Gram 10.35 Voor de vrouw. 1) 00 Gram 12-00 Orgel 12.33 Voor het plat teland 12.38 Gram. 12.55 Kalender. 1300 Nieuws 1315 Dansmuz 13.45 Gram. 14.00 Gesp portret. 14» Clavecimbel en fluit 14 40 G?am 14 50 Voor de jeugd. 15.50 Piano la? 16.00 Radio-consultatto^chaakparty 16.4. Voor de zieken. 17.^" ™em^_or£; 1 ?.45 lö.t. voor uc iicDO", - Regeringsuitz. dr J. ^eu?oic' ork, «De Woning oP lava 18.00 Nieuws 18-15 APOu^enu. rok 18.45 „Zwart en Wit Nieu tiekapel 19.30 Voor de jeugcf 20 00 Nieuws 20.05 Pol. comment. 2045 Prom, ojk.en soust 2'.50 „Neem je gemak er eens van (hoor spel) 22.20 Strijkkwartet. 22.45 t nu,* 23 00 NiCUWS. ZiO.i-O Gezondheid" (eaus.), 24.60 Gevar. progr. Hel wetsontwerp In zake de vermogens belasting, dat dezer dagen in de Eerste Kamer is aangenomen, bevat enerzijds een verhoging van het tarief, doch anderzijds ook een verruiming van enkele vrijstellin gen. Deze verruiming geldt reeds voor het jaar 1951. In de eerste plaats is een nieuwe vrij- stelling ingevoerd voor lijfrenten, toeko mende aan personen van 60 jaar of ouder of aan invaliden. Aan deze vrijstelling is de voorwaarde verbonden, dat de lijf- rentetrekker ten minste 20 jaar lang een steeds gelijk blijvende premie heeft be taald. De vrijstelling is echter ook van toepassing, als aanvankelijk wel voor 20 jaar of langer premie verschuldigd wa$, doch de premiebetaling wegens invalidi teit eerder kon worden gestaakt. De vrij stelling geldt slechts voor zover de aan de belastingplichtige toekomende lijfren ten tezamen niet meer bedragen dan 3000 per jaar. Een lijfrente van 4000 kan dus voor 3000 zyn vrijgesteld. Heeft de belastingplichtige tevens recht op pen sioen, dan zijn de lyfrenten slechts vrij tot een bedrag van 3000, verminderd met het bedrag van het pensioen. Een soortgelijke vrystelling wordt in gevoerd voor lyfrenten, toekomende aan weduwen en minderjarige kinderen. Aan deze vrystelling is de voorwaarde verbon den, dat de verzorger (echtgenoot of ouder) m beginsel over een tijdvak van ten miflïte 20 jaar premie verschuldigd was, ook al is de premiebetaling wellicht door zyn overlijden eerder geëindigd. Voor weduwen bedraagt de aan de vry stelling gestelde grens 2000 per jaar, voor kinderen 500 per jaar. Eventueel pensioen wordt ook hier op de maximaal vrijgestelde bedragen in mindering ge bracht. Extra-vrijstelling Tenslotte is enige uitbreiding gegeven aan de categorie van personen die in aan merking komen voor een extra-vrijstel- mg omdat zij voor hun levensonderhoud ver, .."Pkrengst van een beperkt vermo- vrmr+ZJJn aan§ewezen. Deze vrystelling is aan van toepassing als het vermogen minder dan 100.000 en het inkomen over het afgelopen jaar minder dan 3.500 bedragen. Evenals voorheen blijft zij echter in hoofdzaak beperkt tot per sonen van 60 jaar of ouder en invaliden. In de aangiftenbiljetten, die enkele maanden geleden zijn uitgereikt, kon met een en ander uiteraard nog geen rekening worden gehouden. Belastingplichtigen die voor de nieuwe vrystellingen In aanmer king komen, zullen daarom goed doen hun aanspraak daarop kenbaar te maken, hetzij door een aantekening op hun aan giftebiljet (model B), hetzij, als zij het biijet reeds hebben ingezonden, door een afzonderlijke mededeling aan de inspec teur. De vrijstellingen gelden alleen voor de vermogensbelasting, voor de aangifte van het inkomen ztjn zy niet van bete kenis. Op 2 September a.s. zal het 25 jaar ge- leden zijn, dat aan de vlieger J. Th. Rijn- tjes het FAI-brevef no 309 werd uitge reikt. De heer Rijntjes („Ome Sjaak") werd op 4 September 1899 te Den Haag geboren en kwam op 16 Mei 1926 als leer ling-vlieger te Soesterberg. Een jaar daarna behaalde hij het militaire brevet. Na een aantal jaren als jachtvlieger te hebben gevlogen, werd hij in 1932 inge deeld by de zgn. maandvliegers. Hij werd toen o.a. zweefvlieg-instructeur by de Haagse en Leidse zweefvliegclubs. Begin 1941 werd hij door de bezetter gearresteerd en als politiek gevangene naar Duitsland gevoerd. Na de bevrijding heeft hij zich direct bij de L.S.K. gemeld, waar hij werd ingedeeld bij het 6e Aus- ter-squadron. In September 1946 ging hy °ver naar de rijksluchtvaartschool. Te zij ner ere wordt Zaterdag 22 September te zpenburg een receptie gehouden. Vanavond begint de Nederlandse Elftal Club in het Olympisch Stadion te Amster dam met haar training voor het nieuwe seizoen, waarvan de eerste interland reeds vroeg gespeeld zal worden, namelijk op Zaterdag 27 October tegen Finland in Rot terdam. Voor deze centrale training zijn de vol gende 17 spelers uitgenodigd, aldus meldt de „Sportkroniek": Kraak (Stormvogels), doel. Bakers (PSV), Schjj venaar (EDO), Odenthal (Haarlem), De Jong (ADO), achter. Wiertz (DWS), Van Schljndel (SVV), Blesbrouck (RCH), Terlouw (Sparta), mid den. Van Overbeek (BW), Van der Tuijn (Hermes DVS), Kuneman (HBS), Van Me lis (Eindhoven). Van der Weerd (Wagenin- gen), Lenstra (Heerenveen), Mommers (Willem II), Groeneveld (Haarlem) voor. Deze Hjst is nog wel voor uitbreiding vatbaar, zo missen we o.a. de reserve- keeper. Alle elf spelers van het Neder lands elftal in het vorige seizoen zjjn ge handhaafd. Er zjjn vier nieuwelingen: Ba kers, Wiertz, Mommers en Van Overbeek, van wie de eerste drie zich in de kam pioenscompetitie hebben onderscheiden en de laatste reeds eerder in het nationale elftal speelde en in het afgelopen jaar goede prestaties heeft geboekt in andere vertegenwoordigende elftallen. Maandagavond werden de voorwed- stryden om het schaakkampioenschap van Nederland in Amsterdam voortgezet. De uitslagen van twee afgebroken par tyen uit de derde ronde zijn: Van Donk —Karper 0—1, Bouwmeester—Stumpers De uitslagen van de zevende ronde zijn: BouwmeesterKarper 10, Seewald Orbaan 1—0, Van Steenis—Stumpers afgebr., Barendregt—Vinken Van Oosterwijk Bruin—Van Dork 10~ Bunt Op 't Einde afgebr. rayon met de speciale zorg die deze stoffen verdienen. Het sop van de ragfijne Vivalon-vlokjes is een waarborg voor ruisende zijde en prachtige kleuren. Zij ontdekte Maria Koenen Te Ouderkerk is Zondag op 79-jarige leeftijd Maria Viola overleden. Jongeren weten van haar activiteit weinig meer en behouden als enige herinnering aan h?ar de niet te versmaden seh-oollectuivr van sommige barer cntische opstellen. In de kracht van haar leven was zij echter een figuur van betekenis in het Katho lieke culturele !ev®n- Niet haar echtge noot C. R. de Klerk speelde zy een lei dende rol onder de schrijvers van het tijdschrift „Van Onzen Tijd"^ d.at om streeks 1300 de vernieuwing inluidde. .Aanvankelijk opgeleid voor de be- oef?nin7 der schilderkunst heeft zij zich later ook op de stud'e dér schone le -en toegelegd Op beide terreinen h -'nv) b^a- cublica'ies in „De Katho- 1' -- II ustratie" (waarvan zy van 1 'ito rrdortrioe was"> en in „Van On-on Tijd" betrekking. Met haar zeer gevoelig proza wist zij het wezenlijke van een kunstwerk voor de verbeel ding van de lezer zichtbaar te maken. Een van de middelen waarmede zij dit trachtte te bereiken was licht te werpen op de achtergronden van net artistieke scheppen. Zij deed dit met haar melodieuze sonore taal graag op een verhalende marnier. Voor verhalen had zij een buitenge woon fijngevoelig oor. Zij was het die Mare Koenen ontdekte, en die Marie Kosner.'s ^^A.ffP^ceerde peitine- vrucht in de Katholieke Ilustratie opnam. Later heeft zy Mane Koenen, zoals deze ons eens vertelde, door haar met zachte tact gegeven aanwijzingen en corrigeren de wenken de leiding geschonken die de nieuw-ontdekte medewerkster van „Van Onzen Tijd" tot volle ontplooiing bracht. Haar liefde voor de schilderkunst heeft zy behouden en in haar critische airbeid kreeg de beeldende kunst altijd een streepje voor. Zowel over de tijdsver schijnselen van l900^19"?. ?ver de Vlaamse primitieven liet zy bet licht van Laai oordeel fichijnên.^ Ze bleek echter voldoende „van onze tijd te zijn om als kunstredactrice van „Het Algemeen Han delsblad" vanaf 1914 de ontwikkeling der moderne schilderkunst op de voet te blij ven volgen. Katholiek Nederland heeft aan deze bekeerlinge, die een pionierster werd voor de culturele emancipatie der Ka tholieken, veel te danken- Moge God haar zegenrijk: werk belonen» Heden is in Nairobi door de gouver neur van Kenia, Sir Philip Mitchell, een conferentie geopend van vertegenwoor digers van Zuid-Afrika, België, Frank- ryk, Italië, Portugal, Zuid-Rhodesia en Engeland. Het hoofd van de Zuidafrikaanse dele gatie, Paul Sauer (minister van ver keer) verklaarde, dat het redeiyk was om aan te nemen dat ingeval van een oorlog in het midden-Oosten het grootste Het hoofdkwartier van het Franse leger In Indo-China heeft bekend gemaakt, dat vier Franse bataljons het veldhoofdkwar tier van gen. Ngoejen Binh, bevelhebber van de Vietminh-troepen in Cochin- China, hebben verwoest. Het kamp en dat van zyn plaatsvervanger, generaal Tranvantra, werden met de grond geiyk gemaakt, toen Franse troepen tussen 9 en 13 Augustus het oerwoud, 45 km. ten Noorden van Saigon, uitkamden. De twee generaals vluchtten. Een twintigtal com plexen van ongeveer 1009 barakken waar onder het hoofdstation van de verbin deel van het vervoer naar het Noorden en naar het Zuiden langs het Oostelijk deel van Afrika zou lopen. Het' doel van de besprekingen over Afrikaanse defen- siefaciliteiten was, aldus Sauer, om te overwegen wat gedaan zou kunnen en moeten worden om dit verkeer te ver- gemakkeiyken. „Volgens Zuid-Afrika is het doel van de besprekingen om, indien mogeiyk, een overeenkomst te bereiken over de strekking van de vervoersfaciliteiten, die wy elkaar in onze respectieve gebieden in Afrika bereid zijn te geven in geval van een communistische aanvalsoorlog", aldus Sauer. Het was niet de bedoeling te praten over andere bydragen aan de verdediging van Afrika. In het kader van de Verdi-herdenklng 1951 is de VARA voornemens een volle dige uitvoering in concertvo:<»> te geven van Verdi's weinig gespeelde operg „La Forza del Destino" (De macht van het noodlot). Deze eerste speciale radio-uit voering in Nederland zal plaats vinden op Maandagavond 3 September a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam. De eer ste twee actes zullen dl» avond recht streeks worden uitgezonden van 20.15- 21,35 uur. De derde en vierde acte zul len worden opgenomen ter uitzending op Woensdag 5 September tussen 21.45 en 23.00 uur. Aan deze Verdi-opera werken een zes' tal Italiaanse solisten en een Italiaanse dirigent, Argeo Quadri, mede. AMSTERDAM, Maandagavond. Jan Derksen haalde voor 8000 toeschou wers in het Olympisch Stadion zyn revan che op Arie van Vliet. Hy versloeg de kampioen in twee van de drie ritten door een plotselinge demarrage die zijn tegen stander ondanks zyn enorme „sprong" nie' meer goed kon maken. Jan Pronk won i« een omnium zowel de achtervolging als de 25 km. achter motoren en won tegen over zyn uitdager Cor Bakker de tydrace over 1 km. Onze nieuwe achtervolger Van der Kamp reed een 5 km. achtervolging tegen de Australiër Patterson, welke hy met 55 meter verloor (Patterson 6 min. 37.8 sec.. Van der Kamp 6 min. 44 sec.) Arie van Vliet won de tydrace voor Derksen en Hyzelendoorn (494 m. met vliegende start in 30 sec.), terwijl Cas Kleefstra de amateursrit over 30 km. won voor Kooy- man e.a. Voor de variatie reed Hyzelen doorn drie sprintritten tegen een tandem gevormd door Van Gelder en Wierstra, waarvan hy er twee won. Vermeldens waard is nog dat Bakker in zyn tydrace over 988 meter de tyd van 39 sec. maakte, wat neerkomt op een snelheid van 90 km. per uur. Verschenen Is het verslag over 1950 van de Ned. Amerikaansche Auto banden fabriek Vredesteinte 's-Gravenhage. Volgens het Franse hoofdkwartier trekken Vietminh-troeipen zich verder naar het Westen terug onder zware Fran se druk over de grens van Vietnam "Mr Cambodja- In geheel Cochin China zouden de strijdkrachten van de Vietminh te kam pen heben met een ernstig tekort aan levensmiddelen. De ryst-rantsoenen voor het leger zijn met 25% en voor de bur gers met 50 verminderd. dat het bedrijlsoverschot 2.673.921 1.238380beliep. Na afschrijvingen ad dingsdienst, een wapenfabriek en twee Uit de verlies- en winstrekening blijkt. propaganda-centrales met drukpersen werden verwoest. De Framr troepen maakten een hospitaal met een moderne chirurgische annarafnur, alsmede voorra den m»nitie, 1500 mijnen en levensmidde len buit. voor machines en installaties e.d. Reke. ning houdende met de mogelykheid. dat in de naaste toekomst aan de financiering hogere eisen zullen worden gesteld, is met een drietal institutionele beleggers een credietovereenkomst gesloten, vol gens welke maximaal kan worden gedis poneerd over f 2.000.000, rentende 3% pet. Tot heden was het niet nodig van deze credietfaciliteit gebruik te maken. De le- 1 1.364.222 (758.520) en overbrenging naar 'ning welke de Herstelbank in 1949 ver- de algemene reserve van f 300.000 j schafte werd in 1950 geheel afgelost. f(2Znw Iiïl7rl\ evnnrnli°0Gedurende de thans verstreken maan- tiiniril11 r 7 T den van 1951 heeft de fabriek steeds op duidend, van 7 (4) vet uit te keren en lJo[;g toeren gedraaid. De orderbezetting 5»T75gleuwe rekemn° over te brengen zggT 5eure(jjgenfj, De uitkomsten stem- men tot nu toe tot voldoening. De derde dag begon met Zuid-Afrika vechtend voor de runs op een wicket, dat de bowlers alle hulp gaf. Heel spoe dig bleek dat een hoog totaal wel tot de illusies zou behoren en van 68/3 werd het 130/8 en 15 all out. Het was Laker dis met 6/56 het vonnis voltrok, zijn spin ners waren allen te machtig. Toen dan ook Rowan uit was voor 45 en Cheet- ham voor 18, wan de ruggegraat weg en slechts Melie 17 en A. Rowan 15 n. o. kwamen in de dubbele cijfers. Bedser nam 3/36. Tallers ail 1/10 en zo begon nog voor de lunch Engeland aan de taak 169 runs te scoren in 4% uur. Hulton die zijn 100ste test innings speelde met 5100 runs achter zijn naam opende met Lowson op zeer radicale wijze, binnen 40 minuten was de 50 op en alles wees op een vlotte overwinning van Engeland toen op 52 Hulton een merkwaardige fout maakte. Trachtend zyn wicket te verdedigen verhinderde hy keeper Endeau een vang te doen en verdween wegenis field-obstruction uit gegeven door umpire Chester. Dit was in de testgeschiedenis de eerste maal dat zulk een beslissing werd genomen 52/1 May kwam en ging voor 0 52/2, en nu werd Z.-Afrika furieus in bowlen en fielden en de stryd werd weer levendig, Op 84/viel Compton voor 18, Lowson voor 37 op 94 en de kans bleef, Brown en Watson waren te saam en met een 0 ach ter zyn naam gaf Brown een kans, die niet geaccepteerd werd; een zeer dure tout want Brown ranselde er vlot op los en scoorde zelfs een 6. Op 132 viel Wat' son voor 15 waarvoor hij 90 minuten ge. oat had. Weer werd Brown op 33 gemist, en het totaal werd 151, alvorens Brown voor 40 kon gaan; 40 voor Engeland waardevolle, voor Z.-Afrika 40 zeer dure runs- Laker 13 en Shackleton 5 scoorden de laatste runs en zo won Engeland de mooiste der testwedstrijden met wickets. Na de wedstryd sprak Fred. Brown Nomse toe om hem geluk te wensen met z.yn team dat °P zo intens sportieve wy- ze de testen gespeeld had, terwyi Nomse. Brown en Engeland met de rubber ge lukwenste. Gememoreerd moge ten slotte dat het uitgeven van een batsman wegens „field- obsu-uction" in vyftig jaar niet was voor. gekomen. 's-GRAVENHAGE. 18 Aug. Na een uiterst spannend slot, heeft he den het Nederlandse Jeugd Elftal op het terrein van HB.S. met één wicket van een Bondselftal weten te winnen! Eerst zeven minuten voor tijd werd de win ning-hit door de Jeugd geslagen met de twee laatste batsmen op de mat' De wedstrijd begon wel zeer sensa tioneel daar het Bondselftal binnen 30 minuten 6 wickets kwijt was voor. 17 runs! W. Feldmann ging clean bówled door Marseille voor 0. A. v. d. Ende was voor 3 run out, H. Herklots en H van Manen gingen beiden voor nul en béiden op de eerste bal gebowld door Marseille de jeugdige fastbowler van Quick H) die snel van het wicket kwam. E. Vriens van H.C.C. deed ook 'n duit in 't zakje k^eeg W. v. d. Vlugt voor 3 gevangen en toen op 32 P. v. Katwijk (15) op het bowlen van Vriens uit was, waren er 7 wickets neer. Een paar klappen van J Dries (17), doch op 40 was ook hij uit fraai door Fischer op eigen bowlen ge vangen. Tussen aanvoerder B. K. Kleefstra en de jeugdige G. Kors van Voorburg trad teen herstel in en kwam het voor 't ne- cende wicket tot een stand van 72 runs. waarvoor Kleefstra een krani"e 33 f4 X 4) en Kors, die met een zeer°fraaie 46 not out bleef (1 X 6, 4 X 4). Kors ■ooral toonde een serie prachtige off-dri- ves. Met 11 runs van Boelhouwer werd het totaal van het Bondselftal 130. (P Marceille 333, E. Vriens 334 en r! Leenders 219. Op rustige wyze legden J. Rienstra '23) en P. van Arkel (38) de grondslag voor de overwinning door 50 voor het le wicket te scoren. J. Spekking (19) zet te de zaak op dezelfde voet voort (83—2) doch toen trad. na de val van het wicket van v. Arkel op 84 een ommekeer in en stond het even later 100 voor 7. Vriens was op 105 uit, doch Keeper Meijer en Bruynesteyn voerden de stand tot 119 op toen Brunesteyn voor 7 runs gevangen werd. De beide laatste batsmen: C Fi scher en Meijer toonden een recht bat en speelden als veteranen. Meijer muntte uit door goed, scherp runnen en toen Fi scher z'n kans schoon zag, joeg hij twee ba Hen voor 4 naar de boundary, waarvan de laatste de winninghit betekende. Op 133 voor 9 werd gestopt. (Meijer 11 n. o„ ltscher 8 n. o.) A. v. d- Vegt bowlde 3—33 J. Dnets 231, W. Feldmann 1—29 en H. van Manen, die bovendien twee vangen deed 3 voor 12. Een zeer verdiende zege voor het Ne- derL Jeugd Elftal! De productie nam gedurende 1950 ver der toe, de omzet bedroeg een veelvoud van die van het daaraan voorafgaande jaar. De export heeft zich in 1950 goed ontwikkeld en toont een stijgende lyn. Voor nieuwe investeringen werd in het verslagjaar f 395.000 besteed voor uitbrei ding van het fabrieksgebouw en f 490.000 Voortdurend wordt de grootst mogelijke aandacht besteed aan kostenbesparende verbeteringen. Gezien de omvang van za ken, mede gelet op de verdere voltooiing van de fabriek te Enschede, is de directie van mening de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. De toekomst fiaat men met vertrouwen tegemoet. De uitslagen van de Maandag gespeelde League-wedstryden luiden: Eerste divisie: Stoke CityWest Brom- wich Albion 1—1; Tottenham Hotspur- Fulham 1—0; Tweede divisie: Cardiff City—Rother- ham United 2—4; Cocentry City—Swan sea Town 32; Leicester CityShef field Wednesday 3—1; Queens Park Ran gers—Hull City 1—1; Sheffield United— Luton Town 3—A Enschede. 20 Augustus. iaue(*fn °Pen<len de Free Forestors hun zaste tour door ons land met een twee daagse wedstrijd tegen een elftal van de ilammgo's op het fraaie terrein van „Het Slagman" genaamd. Aan het einde van de eerste dag luid de de stand: Flamiygo's le innings: 147 lyas voor het verlies van 8 wickets (ge sloten); Free Foresters: le innings: 86 voor 2. De Flamingo's openden in een rustig tempo en brachten het tot de lunch tot 51 runs zonder wicketverlies (J. Visser 17 en D. Ingelse 27). Dadelijk na de hervatting was Visser uit (17) vliegensvlug gestumpt door G. B. Bull, die in deze match Shorto vervangt. Ingelse (39), na zeer goed ge bat te hebben, werd eveneens gestumpt op de „spinner" Bloy, waarna we zeer fraai batten van de Flamingo-aanvoerder dr M. Jansen mochten aanschouwen, die in zijn innings van 35 tal van harde sla gen liet zien, o.m. één zes naar square leg op Bloy. Na de val van het wicket van Jansen kregen de bowlers de over hand en werd het van 102 voor 4, 147 voor 8, waarna gesloten werd. D. Hawkey (rechts) bowlde 24 10 27 4, D. Harveymackey 1 voor 24 in 20 overs, H. A. Collins noteerde 233 en N. Bloy ■28 H. Snowden kreeg in zijn 19 overs (10 maidens) geen wicket en zag slechts 22 runs op zich geslagen Het bowlen der F. F. lijkt ons niet dodelijk, echter wel zeer zuiver. Binnen een uvr hadden Hawkey en Defries 75 runs gemaakt en eerst op 55 verdween Defries voor 24 op het Dowlen van Jansen. De batsman werd twee maal gemist. Hawkey is met een schitterende 53 not out (fraai off-spel); Ni Collins (0) werd zeer gosd door Ingelse uitgevangen, terwyl Jadkson met 1 not out is. De K.N.V.B. heeft de uitnodiging om op 21 September a.s. een Nederlandse ploeg (b.v. de Zwaluwen) naar Parys te zenden voor een oefenwedstryd tegen het Franse team, niet aanvaard. De Franse voetbal bond heeft zich thans met Zweden in ver binding gesteld om een sparring-partner te vinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3