Hoe sterk Rusland wel is... Greep op de jeugd te Berlijn'! ZOEK HET x?( ART IS Aquarium amstirdam Kinderboerder r Paedagogische Week te Tilburg DE OPBOUW VAN HET LEGER EEN CAHICATUUR VAN HET PROTESTANTISME Onderwijs vernieuwing De camera op 'f buitenland in Uw Is de belofte van halvering der school gelden geheel tot haar recht gekomen? EPE (Vel.) HOTEL „GUDE" Cijfers over militaire macht r W G%e» 'and MEERSSEN (Z.L.) APELDOORN APELDOORN BERGEN en BERGEN AAN ZEE DRIEBERGEN HOOG-ELTEN EIJSDEN (Z.Lb.) GARDEREN GRONSVELD Z.-l. MOOI HILVERSUM NUNSPEET NUNSPEET ROTTERDAM SCHEVENINGEN IEGELEN VALKENBURG-HOUTHEM VORDEN HULSBERG bij Valkenburg (L.) MAASTRICHT SCHURGERS' CARS VORDEN ZANDVOORT De Jehova-Getuigen Gesprek onmogelijk J De zin van de arbeid voor de vorming VOENSDAG 22 AUGUSTUS 1951 PAGINA 5 tl, INDUSTRIëLE PRODUCTIE WES T-DUITS LAND Vanaf Zondag 19 Aug: TED HEATH alphen a/d Belangstelling voor nijverheidsonderwijs DE ZUIVERINGSACTIE IN INDONESIË Meer dan 1300 personen werden gearresteerd Het onrechtvaardige vermenigvuldigingscijfer bleef helaas gehandhaafd RtJk KASTEEL „RYCKHOLT" Het protestantisme in een lachspiegel? Schiet kweekschool opleiding tekort? Des morgens hield de Katholieke Pae- dagogische Vereniging voorafgaande wn ide open'nS van de Paedagogische Week haar algemene jaarvergadering. Na afhandeling van de huishoudelijke aangelegenheden hield piof dr Jos J. Gie- len een toespraak ever „De wenselijk heid, de betekenis en het programma van een akte of getuigschrift Paedagogiek L. O.". Bestuursverkiezing De volgende bestuursleden waren des ochtends herkozen: Men heeft kort geleden uit de bladen kennis kunnen nemen van een plan tot onderwijsvernieuwing, dat minister Rutten in een Nota openbaar maakte. Plannen tot onderwijsherziening zijn reeds oud. Een organisatieschema van onderwi's dateert uit 1903 en in 1934 kwam een ontwerp van wet klaar tot regeling van de grondslagen van het onderwijs, welk ontwerp echter nooit Is gepubliceerd. Maar reeds in 1910 schreef men over ons onderwijsstelsel, dat in het geheel der betrokken wet geving systeem ontbrak. Incidenteel waren tengevolge van behoeften, die in de loop der jaren voorziening hadden geëist, de verschillende wetten en haar wijzigingen tot stand gekomen, maar van een volledige herziening was geen eprake en daarbij: er was geen aanslui ting naar een weldoordacht plan. Zo dat gold voor het jaar 1910, dan geldt dit in nog veel klemmender mate voor de tijden van thans, nu overbevol king, verlies van gebieden, waar talloos vïlen zich voorheen een toekomst kon den verzekeren, en de harde noodzaak van export en dus meer industrialisa tie problemen geworden zijn, welke vele ouders zich met zorg doen afvra gen: wat moet er van mijn kinderen worden In welke richting, naar welke toekomst zullen wij hen moeten leiden? Er was niet alleen geen aansluiting naar een weldoordacht plan, maar door allerlei incidentele voorzieningen was het onderwijs ook veel te eenzijdig ge richt. het viel na de lagere school zo gngeveer in twee delen uiteen, het technisch gerichte onderwijs en een kleinere of grotere mate van algemene •ntwikkeling in Mulo, H.B.S. enz. en men moest dan maar afwachten of deze verdere ontwikkeling voor iedere leer ling individueel zou aansluiten op de werkkring, die zij later in de maat schappij zouden vervuilen. Van deze stelselloosheid is de minis ter van Onderwijs in dit plan nu terug gekomen met de bedoeling tot een stelsel van onderwijs te geraken, dat volledig is aangepast aan het maat schappelijke leven en aan 't geestelijke en sociale klimaat van onze huidige samenleving Het gehele plan is reeds in grote trek ken in ons blad gepubliceerd; maar wil men enige punten naar voren halen, welke een in het oog springend voor deel opleveren, dan zijn deze in het door minister Rutten ontworpen systeem niet moeilijk te vinden. Men denke eens aan de uitbreiding van het technische onderwijs met alge mene ontwikkeling. De aandrang om ontwikkeling op te doen is de laatste tientallen jaren aanmerkelijk groter geworden. Het eenzijdig gerichte tech nische onderwijs gaf echter te weinig algemene ontwikkeling om de keuze van dit onderwijs aantrekkelijk te maken. De ontwikkelingsfactor in dit onderwijs speelt ook een niet onbelang rijke psychologische rol. Het zal niet alleen de jongelieden geschikter maken voor een leidende functie in het tech nische bedrijf, maar het kan er ook toe bijdragen de technische vakken de plaats te hergeven, welke zij in vroegere eeuwen hadden en het element van de laagste stand, het huidige begrip werk man, dat 't onverdiend heeft gekregen, hieraan te ontnemen. Ook door de accentverlegging naar kantoorbezig heden kreeg het technische werk on verdiend dit stempel. Een ander voorbeeld. De H.B.S., oorspronkelijk bedoeld als opleidings school voor middelbare functies, werd in vele opzichten een school voor voor bereidend middelbaar onderwijs en van een behoorlijke wisselwerking tussen school en maatschappij kon door de ontwikkeling der laatste jaren bij dit onderwijs nauwelijks meer worden ge sproken. Het gaat hier alleen nog maar om goede examen-resultaten. In een systeem van kern- en keuzevakken en vooral in de individuele beoordeling der leerlingen na het tweede leerjaar op aanleg, kundigheid en kennis, waar naar volgens dit plan beslist zal wor den tussen het voortzetten der op leiding in het derde leerjaar van de H.B.S. dan wel in dat van de Algemene Middelbare School, kan men alleen maar een belangrijke vooruitgang zien in die zin, dat èn de aanleg van de leerling èn de aanpassing aan het maat schappelijke leven in dit onderwijs een grotere rol zullen gaan spelen. Hiermede is natuurlijk niet de gehele Nota beoordeeld. Het gaat hier om zeer ingrijpende wijzigingen, het gaat erom het onderwijs aan te passen aan de structuur van onze maatschappij. Helemaal zonder strubbelingen zal dat niet gaan. Het veranderen van wat gevestigd is stuit altijd op tegenstand. Men begint het nieuwe met een theore tische opzet, die men nog niet heeft kunnen toetsen aan de practijk. Men stuit daarbij op moeilijkheden, die niet onmiddellijk zijn te ondervangen, zoals de opleiding van de onderwijskrachten, die men voor dit nieuwe onderwijs-' stelsel nodig zal hebben. Maar deze Nota wil allerminst be tekenen, dat minister Rutten van plan zou zijn deze veranderingen ineens door te voeren, zo hij daartoe al de gelegen heid zou krijgen Het feit, dat hij zijn plannen de vorm van een nota heeft gegeven, waarin hij spreekt van een ge leidelijke reorganisatie van het onder wijsstelsel, bewijst dit al duidelijk ge noeg. De vorm van een Nota toont aan, dat hij waarde hecht aan de menings vorming over deze vernieuwing. Het is goed, als de onderwijsdeskun digen hierover eerst hun licht doen schijnen, indien zij tenminste niet al te star daarbij vasthouden aan wat ge vestigd is en geen risico's durven nemen voor de toekomst. Er ls reeds een enkele stem over dit nieuwe plan gehoord, een stem, die de vrees uitsprak van een te ver doorge voerde amerikanisering, de vrpes voor een technische industrie-beschaving. Wij delen deze vrees niet. Wy hebben ons aan de vooruitgang der techniek aan te passen, willen wij het welvaarts peil waartoe wij gekomen zijn, be houden. En juist het invoegen van de algemene ontwikkeling in dit onderwijs is een bewijs, dat men wil trachten dit gevaar te ontlopen. Maar de onderwijsdeskundigen mogen o.i. niet al te zeer dralen met het geven van hun oordeel en het voorstellen van wijzigingen. Zonder het goede in het bestaande onderwijs moedwillig over boord te willen gooien mag men met een overgang naar nieuwe vormen van onderwijs, welke tóch al zeer geleidelijk zal moeten geschieden, niet al te lang Het grote jeugdfestival in de commu nistische sector van Berlijn moge dan al enkele zwakke zijden, bijv. in de levens middelenvoorziening der demonstranten vertonen: het moge waar zijn, dat tien duizenden van de deelnemers even naar de Westelijke zone z^jn overgewipt om daar een glimp van de vrtfe wereld te aanschouwen, toch moet dit feest in het Westen ongetwijfeld bezorgdheid wek- ken. Het is tenslotte een feit, dat een paar millioen jonge mensen onder de sterkste propagandistische druk worden gezet; dat zij in hun geestelijke leegte een ideaal krijgen toegeworpen; dat op hun natuurlijke instincten en gewoonten wordt gewerkt. Deze jongeren zullen binnen enkele jaren de soldaten van het uostfront zijn; en we weten, hoe geest drift en bezieling een geweldige kracht in een oorlog zijn. Natuurlijk is er ook wel een keerzijde aan de medalje en menen goede psychologen opgemerkt te hebben, dat slechts een op de tien deel nemers aan het festival overtuigde com munisten waren: maar de negen ande ren lopen mee, uit angst of uit sleur; en we kennen maar al te goed de macht van een betrekkelijk kleine, maar vastbe raden, doelbewuste minderheid. De jongste kwart eeuw heeft, daarvan fatale voorbeelden gegeven. Achter dit festival doemt dan ook de vraag op, welke de werkelijke militaire sterkte van het Sovjetblok, dus van Moskou is. Daarbij speelt de kwestie, wie door zijn potentiële hulpmiddelen de uiteindelijke overwinnaar zal zijn, geen rol. Want de huidige militaire supe rioriteit van Rusland over de Westerse democratieën ligt niet zozeer in het getal als in paraatheid om de eerste stoot te geven. Gelijk in de jongste wereldoorlog met Duitsland en Japan het geval was. Op langere termijn gaan andere factoren als industriëel en economisch potentieel, transportmogelijkheden enz. beslissende elementen worden; maar bij de aanvang der agressie geeft de momentele paraat heid de doorslag; en die is in het Rus sische blok, op dit ogenblik zeker groter dan in het Westelijke. Militaire deskundigen uit het Westen zijn van mening, dat Rusland op het ogenblik heeft staan: 22 divisies In Oost- Duitsland, 2 in Oostenrijk, 4 in Hon garije, 5 in Polen, 49 ln Roemenië, 20 op het Centrale front in Rusland, 49 op het Westelijke front in Rusland, 21 in de Kaukasus, 19 in Centraal-Azië en 31 in het Verre Oosten. (Tijdens de tweede wereldoorlog had het maximaal 600 di visies onder de wapenen). Deze divisies beschikken over een 40.000 tanks; jaar lijks kan Rusland er 15.000 bijmaken, terwijl Amerika in 1952 een capaciteit van 35.000 tanks per jaar zal halen. De divisies variëren tussen 11.000 en onge veer 13.000 man; dit laatste cijfer voor de zelfstandige tank-divisies; divisies zijn volkomen gemechaniseerd, andere gebruiken voor haar verken ningsafdelingen en artillerie nog steeds het paard. De Sovjet-luchtmacht, welke in de tweede wereldoorlog een zeer onderge schikte rol heeft gespeeld, is sinds 1945, vooral door de hulp van Duitse technici, op hoog peil gebracht; zij moet thans over 6.400 van de modernste jachtvlieg tuigen, 6.150 bommenwerpers en onge veer 5.000 veranderde eenheden beschik ken. De jaarlijkse productiecapaciteit wordt geschat op 7.000 jagers, 4.000 lich te en 1.000 zware bombardementsvlieg tuigen en 4.000 transportvliegtuigen; die van de Verenigde Staten (voor 1952) op 50.000 militaire machines. Waarschijnlijk zijn een 600.000 man bij de Russische luchtmacht ingedeeld. Een aanmerkelijk deel dier luchtmacht is met ultra-moder ne straalmotoren uitgerust. Het zwakste element in de Russische weermacht is de vloot. Voor zover be kend beschikt zij slechts over een klein aantal, voor een. deel nog volkomen ver ouderde schepen 3 slagschepen, 9 of 10 kruisers en wellicht een 60 torpedoja gers. Onlangs is zij met twee moderne vliegtuigmoederschepen, die ieder zeistig vliegtuigen kunnen vervoeren, versterkt. De werkelijke kracht van de Russische vloot wortelt in een groot aantal duik boten: men meent een 220, waarvan er een 140 gevechtaklaar zijn. terwijl nog een 120 onderzeeërs in aanbouw zijn. Deze onderwaterschepen, welke verschil lende geheimen moeten verbergen, zou den inderdaad een ernstige bedreiging voor de Westerse verdediging, welke voor een aanmerkelijk deel op transport over zee is aanwezen, kunnen vormen. Van Amerikaanse zijde is echter verklaard, dat men reeds een afdoend middel bezit om dit gevaar af te wenden. Deze algehele, ongetwijfeld zeer gTOte sterkte van Rusland heeft natuurlijk ook een keerzijde. Daarvan weten we echter weinig af om er serieuze beschouwin gen aan te koppelen. De Russische sol daat. die in de eerste wereldoorlog een onberekenbaar element was, heeft in de tweede zijn kracht getoond. In Stalingrad was hij tegen de nazi-elitetroepen opge wassen en in de gehele strijd heeft hij, als hij onder goede leiding stond, ge toond tot een uiterste inspanning en tot een verbeten doorzetten in staat te zijn; zijn aandeel in de eindoverwinning was werkelijk schitterend. Maar de oorlog wordt meer en meer een industrieel be drijf; en in dit opzicht staat het Westen zeker aanmerkelijk hoger dan 't Oosten. De in Juni j.l begonnen daling van de industriële productie in West-Duitsland, die voornamelijk door de ontoereikende kolenvoorziening en de achteruitgang in de productie der staalindustrie veroor zaak* is, heeft zich in Juli voortgezet. De index van de totale industriële productie, die gebaseerd is op 1936 is 100, bedroeg volgens het ministerie van economische zaken gemiddeld 127 per dag tegen 130 in Juni en 134 in Mei j.l. Overigens was ?e index in Juli j.l- nog ongeveer 19 pet hoge: dan bij het uitbreken van de Koreaanse oorlog in Juni van het vorige jtar. Berekend per hoofd van de be volking was de index in Juli j.l. gelijk san het gemiddelde van het jaar 1936. (Van onze bijzondere medewerker). Reeds veel is er te doen geweest over het rijden van opper- en vlagofficieren ln dienstauto s. in <Je jongste Memorie van Antwoord van de minister van Oorlog aan de Tweede Kamer stond aangegeven, dat hogere ambtenaren door hun verant woordelijke en drukke werkzaamheden in bepaalde gevallen van dienstauto's konden gebruik maken. Wij kunnen dit onderschrijven, doch voor de hoge militaire ambtenaren i.e. de generaals geldt naar onze mening nog een andere factor en dat is het verplicht dra gen van de uniform. Het is daarom juist, dat de staatssecretaris Moorman aan de Tweede Kamer heeft geantwoord, dat het niet met het minimaal vereiste decorum verenigbaar is te achten, dat opperofficie ren in uniform zich te 's-Gravenhage tijdens de spitsuren geregeld met andere militairen onder de haastig dringende menigte der gebruikers van trams en autobussen moeten mengen of viermaal per dag per rijwiel de afstand tussen woonhuis en bureau moeten afleggen. De staatssecretaris had er nog aan kun nen toevoegen dat het staan in tram en bus, terwijl minderen in rang daarin een plaats hebben en de opmerkingen te moe ten aanhoren, die ten aanzien van een rode band worden gegeven niet bepaald bevorderlijk zyn voor.de juiste verhoudin gen ln het leger. Dit ondermijnt de krijgs tucht en is in strijd met de eerbied en gehoorzaamheid, die elke militair in en buiten dienst aan zijn meerdere verschul digd is. De commissie uit de Kamer is het hier mede met efns en verwijst naar vóór de oorlog, Doen toen waren de toestanden enigszins anders; trein, tram en bus waren minder vol, het verkeer en de afstanden waren geringer. Omstreeks 1938 kwam er reeds een kentering en kregen de luite nant-generaals en de divisie-commandan ten de beschikking over een dienstauto. Indien opperofficieren zich 's avonds bui ten hun woning begeven voor particuliere doeleinden, dan gaan ze in burgerkleding en maken gebruik van de publieke ver voermiddelen, doch Indien zij officieel of semi-officieel uitgaan, dus in uniform, dan moeten zij van een dienstauto kunnen gebruik maken en niet in tram of bus aan de lus hangen. Het dragen van de uniform geeft rech ten en plichten zowel van de zijde van de drager van die uniform als van de Staat, die de uniform voorschrijft. Wij achten het dan ook beter niet te spreken van decorum, daar gaat het min der om, doch het zijn krtjgstuchtelijke overwegingen, die het gewenst doen zijn, dat opperofficieren (in uniform) van dienstauto's gebruik maken. Wij hebben er reeds meer op gewezen, dat het met de krijgstucht niet bijster goed gesteld is. Dezer dagen is de chef van de Generale Staf krachtig opgetreden tegen de wanordelijkheden in Eindhoven, doch wat ls er geschied naar aanleiding van de wantoestanden in 't kamp Roosen daal bij de thans vertrokken Korea- strijders? De meerdere die nalaat op te treden tegen de te zijner kennis gekomen krijgstuchtelijke vergrijpen, maakt zich daardoor zelf aan een krijgstuchtelijk ver grijp schuldig» De leidende autoriteiten zullen alles moeten doen om een goede krijgstucht in het leger te kweken en te handhaven. Met de krijgstucht staat of valt het leger. Daarom mogen geen maat regelen worden getroffen, die de krijgs tucht ondermijnen voor een bepaalde categorie officieren, want deze maatrege len ondermijnen tevens het gezag en daar mede het leger. Volgens de laatste tellingen van het C. B. S. steeg sedert Januari 1950 het aantal leerlingen bjj het nijverheidson derwijs met 21.000 (bijna 9 pet.). Deze stijgingen van het aantal leerlin gen wordt voornamelijk veroorzaakt door de groei van het leerlingental der dag-ambachtsscholen tot 53.000 4000), vaa de avondnijverheidsscholen voor jon gens tot 59.000 4000) en van het nij verheidsonderwijs voor meisjes tot 117 000 10.000). Het aantal M. T. S.- leerlingen nam met 600 toe tot 8 000. Bij het leerlingenstekel (praktische op leiding in bedrijven) waren 22 000 3000) leerlingen ingeschreven. Het totaal aantal arrestaties ln Indone sië bij de zuiveringsacties van de laatste weken loopt ver in de duizend, Indien men niet de officiële berichten hierom trent samenvoegt. De correspondent van Aneta te Medan meldde Woensdag, dat te Pematang Siantar 321 personen zijn aangehouden. Met de ruim 500 arrestaties in Medan, ongeveer 200 in Oost-Java, 100 in Cheribon, 25 in Tangerang, 60 in Dja karta bij de eerste razzia en naar schat ting ruim 100 bij de arrestaties aan de vooravond van de 17-Augustus-viering, komt men reeds aan een getal van 1300. Hierbij zijn niet inbegrepen de arresta ties in andere plaatsen zoals Semarang «Js"rakart1f. waar het totaal aantal ar restaties onbekend ls. gekomen61 vnanStehifgohHvbfn,We kennis ze ze„kf zulle,n doen- omdat het Mflol 17 h.et artlkel ln de krant i- Augustus, waarin op de m ii ^ezinsreductie b« de werd gewezen. Daar uit blykt dat Minister Lteftinck zijn toe zegging van halvering der schoolgelden over de gehele linie slechts ten dele heeft gehonoreerd en wel bij het Middel baar en Voorbereidend Hoger Onderwijs, vooral voor de grote en relatief grote gezinnen, omdat men daar dank zy de gezinsreductie tot een korting komt, die zelfs tot 65 pet gaat. Voor een gezin met 1 kind bedraagt de vermindering 30 pet en voor een gezin met 2 schoolgaande kinderen 52% pet. Maar hoe zit het met de schoolgeldre geling van het U.L.O.? Wel zal men ook daar de gezinsreductie toepassen, maar van tariefverlaging is hier geen sprake. En dan te bedenken, dat het tarief van het U.L.O. drie maal zo duur is als dat van het L. O. Hoe zit dit nu? In de 2e Kamer heeft Minister Rutten meege deeld, dat er gezocht is naar een zekere verhouding in de hoogte der schoolgelden hij de verschillende takken van onder wijs. Toen is er gezegd, dat het school geld voor het U.L.O. 1,2 maal zo hoog zou komen te liggen als voor het L. O. Hoe kunnen we dit rijmen met de mede. deling, dat de tarieven voor het U.L.O. niet zullen gewijzigd worden? Het is de gezinsreductie, die redding brengt voor de grotere gezinnen, maar een gezin met 1 kind ten laste, dat U.L.O. geniet, biyrt het volle pond betalen. Zijn er 2 of 3 kinderen, die onderwijs ontvangen dan betaalt men 75 pet en eerst bij 4 of meer kinderen komt de halvering tot haar recht. De Minister voelt zelf dat de school gelden voor het U.L.O naar verhouding te hoog liggen. Vandaar dat hij deze wil verlagen door aan de gemeenten het recht te geven een vermenigvuldigings- cllfer ln te voeren lager dan 1 en wel het cllfer 0.8. Daardoor komen de tarieven 20 pet lager te liggen, ten minste als de iluc glute ™c„ gemeenten willen medewerken, hetgeen extra worden belast alg ze voor 3 of 4 deze 20 pet zal vergoeden. Maar wat een omweg wordt hier ge maakt! Waarom niet eenvoudig het te dure tarief van het U.L.O. vlotweg ver laagd? Of geldt ook hier: waarom zou men het eenvoudig doen als het Ingewik keld kan? Wat ons ten zeerste bevreemdt is wel het feit, dat van geen enkele vermin dering der college-gelden aan onze Universiteiten sprake is, Iaat staan van halvering Toch ls er in de Kamer meegedeeld, dat deze verlaagd zouden worden tot 200.—. En wU men de ge zinspolitiek. die men bij de schoolgeld regeling doorvoert, consequent toepas sen. dan moet ook by deze tak van on derwijs de gezinsreductie worden aan gebracht. Voor deze gedachte hebben we steeds geijverd: ze vloeit voort uit de beginselen, waarop iedere school geldregeling moet berusten: a. Tarief naar draagkracht. b. By meer schoolgaande kinderen onverschillig by welke tak van on- derwys een behooriyke gezinsre ductie. We zijn nu gelukkig weer een heel eind in de goede richting gekomen en hebben na 6 jaar zonder oorlogstoestand van vrede spreken we niet herstel van oude rechten herkregen bij alle tak ken van oncferwijs. behalve dan voor het H O.; maar daar heeft men ook voor de oorlog slechts matig met de belangen der grotere, gezinnen rekening gehouden. Zeer tot onze spijt blijven de ge meenten vrij t.a.v. de vermenigvuldi gingsfactor. Dat valt te betreuren. Tarief is tarief, zo redeneren wij. Of men het U. O. geniet in Amsterdam of Maastricht, of wqar ook in <Jen lande, het wordt overal door dezelfde bevoegde krachten gegeven en wordt overal verplicht voor geschreven. En laat men het toch eens wtllen inzien, hoe de grote gezinnen kinderen tegelijk op de lagere school, 3 of 4 maal gedwongen worden, die extra belasting te betalen. Men glijdt zo ge makkelijk over deze dingen heen, men denkt er niet dieper over na. maar heus, hier geschiedt onrecht. De minister vreest bij overgaan tot af schaffing van de vermenigvuldigingsfac tor de autonomie <Jer gemeenten aan te tasten. Maar wij stellen de vraagis het juist geweest dat de Regering het recht van invoering van een vermenigvuldi gingsfactor aan de gemeenten heeft ver leend? En waarom wil ze niet tot de er kenning komen, dat het stelsel in zich fout is? De gemeentebesturen hebben maar al te gretig gebruik gemaakt van de gelegenheid1, die geboden werd om hun inkomen te vermeerderen, maar za gen over het hoofd dat een bepaalde groep burgers getroffen werd. n.l. die, welke juist nu schoolgaande kinderen heeft en niet de gehele gemeenschap, die naar draagkracht de gelden heeft op te brengen. Het stelsel werkt bovendien ave rechts. De meest kapitaalkrachtigen, zij, die aangeslagen zijn voor 100 schoolgeld gaan vrij uit, omdat niemand meer dan 100 schoolgeld voor het L. O. mag beta len; maar allen, die voor 50 en minder zijn aangeslagen, zien het schoolgeldbe drag verdubbeld. De regering heeft deze onbillijkheid in het leven geroepen; ze kan ze dus ook opheffen. Dit alles heeft met de autonomie der gemeente niets te maken. Al met al de nieuwe voorstellen bren gen in ieder geval verbetering, vooral voor de grotere gezinnen. Maar dat dan ken ze vooral aan de gezinsreductie en niet zozeer aan de vermindering der tarie ven, want deze is voor het L.O. nihil, kan voor het U.L.O. 20 pet. bedragen, doet dit voor het Nijverheidsonderwijs en betekent 30 pet. korting op de tarieven van het M.O. en V.H.O., maar voor het H.O. is noch vermindering van tarieven, noch ge zinsreductie toegestaan. De belofte van halvering der schoolgelden over de gehele linie is dus niet geheel en al tot haar recht gekomen, maar de grote gezinnen mogen in het algemeen dankbaar zijn. Het gehate vermenigvuidigingscijfer blijven we on voorwaardelijk afwijzen. Overigens con stateren we met genoegen dat de schrede terug op het pad der gezinspolitiek tijdens de bezetting gedaan, uiteindelijk een schrede voorwaarts is geworden. Halfweg Maastricht Valkenburg. Bondspension. W. Willems, Kruisstr. 8. Kamers vrij eind Aug. en Sept. Telef. K 4403-505. Str. water. Prima keuken. Nog gezellige zit-slaap- kamers en zit- en slaap kamers met aparte oeil. den en llts Jumeaux a f 6.— en f 7.— p.p. en p.d. op le stand beschikbaar. Pension BUYS Sophiapark 5. tegenover Kath. kerk, tel 50H3 Huize van Straalen Bekend om z'n mooie ligging en uitst. keuken. Besch. omgeving Pensionprijs f 7.— p.p. TEL. 3260 LOOLAAN 44 Het ideale oord voor rustige vaeantie in de nazomer. V.V.V. heeft kamers beschlkb. in hotels en pensions van alie prijsklassen. Tevens gemeub. huizen, ook voor September. Kosteloos inl. V.V.V. Bergen, telefoon 2124. Geïil. gids 40 cent. Pension 't Zonnetje Heeft nog kamers vrt). Pr. verz. f 5 p.d.p.p., str. w., a.d. rand v.h. bos C. RIDDERHOF, Jac. v. Gaesbeeklaan 28 - Tel. 8130K 3438 ELTEN, geannexeerd Duits gebied KDRHAOS Geheel hersteld en nieuw ingericht Kamers met str. k en w water Centr verwarming Prosp. wordt op aanvraag gaarne toegezonden Clubhotel K.N.A.C - Bondshotel ANWB Wij staan voor U klaar Telefoon 291 DELLENWEG 'T GOEDE HOTEL in de bossen - Ruitersport - Telef. 438 Hotel-Theater „M O D E K N" Wilhelminastraat 13 Tel, K 4409—298. Vlak bij lof nabij) station Ei.isden. Exploitante WED PACHEN Stromend water op alle kamers. Mooie omg Prima gelegen voor trips naar Belgié Grensovergang op 5 min Stalling voor auto's Pension Vac. Oord ,DE WILDEKAMP" Kamers, en 2- tot 5-pers. huisjes met of zonder pension. Tel. 216 (K 6776). Het ideale oord voor Uw najaarsvacantie. Jeugdhotel voor R.K. Jongelui vanaf 17 Jaar Pr. romantisch kasteel uit 12de eeuw. Gel. in unieke omgev bij Maastricht en Valkenburg Eigen tennisbaan en sportvelden Busverb vanuit Maastricht. Prijs f 4.25 p.p p d VRAAGT PROSPECTUS TELEF 210 PENSION ,'t HOEKJE" Oude Loosdrechtseweg 67, Tel. 7817. 't Pen sion met recommandatie. Pr. keuken, str. w„ bij Bos en Hei, v.a f 5.— p.d.p.p. Ook inl, Rotterdam na 6 uur: Tel. 49453. Pension „DE HARMONIE" Temidden van bos en duin. Hier is het vaeantie. Met een zekere garantie. d°i?r Prima keuken. Prijs f 4.75 p.p. p.d. Kinderen reductie. H C J J BORSBOOM. BOSHUIS WEG 4 iPost Vierhouten) KATHOLIEK VACANTIE-CENTKUM „MOSTERD VEEN" Tel. Vierhouten K 6771-203 Oudste en grootste Vacantie-centrum re.0va1fatf1Oi7e!t»e.r,>Ongeren !JonSens mets- Van 2i jinT tn? i r Vraagt prospectus, vanzi Juli tot en met 28 Juli volgeboekt Café-Restaurant „LOMMERRIJK" aan de Bergse plassen Uitstekende keuken. Motorbooivaarten Groot parkeerterrein Speciaal ingericht voor grote gezelschappen „in Lommerrijk is alles'7 BONDSHOTEL „ALBA" Aardigst hoekje Gevers Deynootpleln t.o. Kurhaus. C.V.. modern comfort, Tel. 552656. Het gehele jaar geopend. TELEFOON 481 CAFE-RESTA URANT ,,'T WITTE HUIS" Gerenommeerde keuken. Zalen voor gezel* schappen Het gezellige vacantiecentrum met zijn bui tenlands karakter biedt U gevarieerde vaeantiegenoegens. Prima hotel- en pension- verzorging met bekend goede keuken. Vele bezienswaardigheden en attracties. Touring, cartrips naar Ardennen. Luxemburg, Grot v Han, Eifei enz. Voor deze tochten is Bewijs v. NederLschap of paspoort nodig. Alle inlichtingen verstrekt gratis: OFF. INFORM. KANTOOR V.V.V., Stationstraat 15 Valkenburg L. PENSION SMEETS HENNEN Valkenburjerweg B 160, Bushalte „De Valk' Tel K 4405-231 Alle kamers stromend watet J Dagtochten door België en Duitsland Twee daagse reizen naar Luxemburg (f 30.—) 3-daagse naar Parijs (f 55 I Inl. en prosp. REISBUREAU CORONA. Kon. Emmapleln Hotel „DE KONIJNENBULT" Tel. K 6752-212, M. Slotemaker Het hotel waarnaar U reeds Jarenlang zocht, gezellig interieur, rustig, bosrijke omgeving, met prachtige wandelingen, schitterend® wildstand van reeën en konijnen, en nu komt het belangrijkste: en een royale le klas verzorging van de maaitijden. Het adres voor Uw intieme dinertje. Bespreek tijdig voor het naseizoen. Pensionprijzen v.a. f 9.- tot f 11.- p.p. p.d. en U zult tevreden zijii. Hotel „DE KONIJNENBULT" Tel. K 6752-212, M. Slotemaker Wij verhuren nog voor Sept. en Oct. een pracht van een bungalow voor 6 personen met verwarming, waterleiding, butagiS, closet, wastafels enz. enz. Midden in de natuur. Vraagt prijsopgave. HOTEL-PEN SlON „BODAMER" Hogeweg 42 Tel. K 2507—2313. Schitterend gelegen. min. van duin en strand, warm en koud str. water, pr. keuken. Speciale September pry zen Het uitvoerige prospectus omtrent bet adverteren m de oovensioar.ae runnen wordt aan H.H Adverteerders tonder enige verplichting op aanvraag gaarne toege zonden door de Administratie van ..DE MAASBUUE' Deze rubriek verschynt verder elke Woensdag tot en met 29 Augustus 1951. V e n 1 o. VAN MEEGEREN. Tussen de grote wereldproblemen van politiek en cultuur door beweegt zich ae propaganda van de Jehova-Getuigen. Zij hebben over deze problemen geen eiqeu woord te sprekenzelfs ten opzichte van het communisme hoort men van ten geen duidelijk eigen geluid. Hun propaganda heeft niets Cfoots en massaals- zl i?f en hun kracht meer in colportage en persoonlijk contact. Maar al konden de. volkstelling van 1947 de 2000 nog niet eens halen, men krijgt toch een Ver„ 3 Vtf ,?e werken met tienduizenden. bp der holieken zouden wel eens graag een kort en afdoend antwoord vernemen zouden1 .„'Vlteit; en We rnoeten erkennen, dat dit van onze zijde ontbreekt. Hier volledin «,e„„cr al klinkt het misschien vreemd, willen pleiten voor een zo Heken bv u ne3cren van de Getuigen. We zouden niet wensen, dat de katho debat 'met d°°r middel van een vlugschriftje klaar werden gemaakt voor een stoppers willen men^en zouden geen lijstje van Bijbelteksten als mond- negatieve houdingn We menen' dat ar verschillende redenen pleiten voor zo'n aatdachrfieveremoeeten€èt' da\wIJ onze ornstleer en eeJno-i concentreren op Er bestaan o.i. in ons"1 landt!j?filstallders' ernstige tegenspelen'v^htt® ho" vfge protestantfsme; V°d£t*rsStvhet Pl0" het communisme; én het humanisme met eventueel het vrij zinnige Protestantisme als begeleidend tussenverschynsel. Dit zyn niet alleen de grote tegenstanders door het aantal van hun anniiangersenhuninternationale contacten; zij moeten ook ernstig wor den opgenomen, omdat zij volledige en volwaardige systemen zyn, die over vry- wel alle godsdienstige, zedelijke, sociale In Rotterdam hebben de Jehova- Getuigen door een groot driedaags congres weer de aandacht op xich gevestigd. In bijgaande beschouwing vindt de lezer uiteengezet, welke houding men het best tegenover dit eigen tijdse religieuze verschijnsel kan aannemen. en culturele problemen hun eigen en wel gefundeerde mening hebben. En wie zich met drie tegenstanders van een dergelijk formaat bezig te houden heeft, kan zich niet veroorloven zijn aandacht nog ver der te versnipperen. Vervolgens is er de o.i. niet te mis kennen les van de volkstelling 1947, dat het eigenlijke protestantse secte-wezen op Nederland vrijwel geen vat blijkt te hebben, hoe hevig en veelomvattend en goed gefinancierd zijn propaganda ook mag zijn. Wij kennen de kleine splinter groepen van het gelovige protestantisme; we zien b.v. de gereformeerden ln vyf groepen verdeeld. Sociologisch gesproken moeten zij misschien tot d« secten gere-1 kend worden; ln mentaliteit vertonen zy wellicht de eigenaardigheden van de kleine en bekrompen groep; maar gods dienstig, religieus theologisch behoren zij nog wel degelijk tot het gelovige pro testantisme, De echte secten in religieus opzicht, de adventisten, de mormonen en dergelijke, krijgen hier feitelijk geen voet aan de grond. Hierbij moeten we natuurlijk wel opmerken, dat iedere ziel, die het geloof verliest, een onschatbaar verlies vormt; maar dat mag geen reden zijn om de werkelijk ernstige gevaren en de alleen In particuliere gevallen dreigende bewegingen op één lijn te gaan stellen. Ten derde is er het feit, dat er met de Jehova-Getuigen noch te debatteren, noch te praten valt. Hen echt debat (wat Iets anders Is dan bekvechten!) is met hen niet mogeiyk. EIgeniyk komen zy alleen „getuigen"! z« komen niet rustig luisteren naar een tegenargument. Zy zyn gewapend met een aantal Bybelteksten In een zeer merkwaardige exegese; zy kennen niet werkelijk de H. Schrift. Met een zekere ■Uagvaardlge Bijbelkennis kan men ze STTen' heel ®rK misschien, tot *wy- *en brengen, zoals een protestantse dle op de vraag: „Weet Je dat, het einde der tyden naby Is?" ant woordde: Jk weet alleen, dat er dan volgens de Schrift vele dwaalleraars zul len opstaan". Hoe verdlensteiyk dat ook is, men kan dat nog geen debatteren noemen. Een gesprek, een zoeken naar een basis van eenheid om elkander van daar uit beter te begrijpen en dan de verschillen |n geloof in hun juiste waarheid te zien, »s met hen helemaal onmogeiyk. Oecu menisch van geest en mentaliteit zijn zy absoluut niet. Geesteiyk en theolo- jfisch zjjn zy zeer arm. Prof, Berkouwer bracht onlangs in „Trouw" nog eens onder de aandacht, hoe naïef en opper vlakkig er op hun grote, officiële samen komst te Amsterdam door hun eigen voormannen over de evolutie werd ge sproken; en wie hun „Wachttoren" een» doorkykt, vindt daar gewoonlijk een reeks van beweringen, die in de vorige eeuw al oer-conservatief waren. De ern stigste problemen lossen ze op met kin- derlyke naïveteit. Met hen is niet te praten. Men kan hun toewijding en vurigheid waarderen en hun anti-katho liek fanatisme op de koop toe nemen, maar van een gesprek moeten wU afzien. Wij kunnen ze wel beschouwen als een interessant verschijnsel, dat bepaal de facetten van het protestantisme, zy het mateloos vergroot, aan het licht kan brengen. Bij de kleine protestantse secten vinden we drie verschillende groepen. We vin den de splintergroepen van het ortho doxe protestantisme, die zich dikwijls om zuiver persoonlijke of historische redenen van de grote Kerken hebben afgescheiden. We vinden groepen met volkomen nieuwe en dikwijls bizarre ideeën als mormonen of christian science, die alleen nog historisch uit het pro testantisme stammen. En we vinden sec ten, die een enkel authentiek protes tants idee zo absoluut op de voorgrond hebben geplaatst, dat al het andere op de achtergrond raakt en onbelangrijk wordt; hier zouden we haast spreken van het protestantisme in een lachspie gel. Daartoe behoren o.a. alie adventis- tische groepen en dus ook de Jehova getuigen. Sociologisch en psychologisch komen deze drie groepen in vele opzich ten overeen; in religieus gehalte ver schillen ze sterk. Nu vinden wy, katholieken, op het ogenblik ook wat meer de weg terug naar de eschatologie, naar de leer over de voleinding. Er wordt wat meer de nadruk op gelegd, dat wij deze aarde, hoeveel werk wfj ook verzetten om er een Godsrijk van te maken, toch altijd moeten zien in het licht van hemel en eeuwigheid; dat de genade het onder pand ls van de eeuwige zaligheid, het geloof de inleiding op het aanschouwen van God, de Kerk de voorbereiding van het hemels Jerusalem. Een dieper door dringen in deze gedachten betekent een beter beleven van het katholieke ge loof. Dan kan ook het gesprek met de pro testanten eventueel gaan over deze eschatologie. En dan zullen wij ook weer vele verschillen vinden. Want de pro testantse verwachting van de voleinding Is toch weer anders van aard dan de onze, o.a. omdat zjj niet geloven aan Christus' werkelijke tegenwoordigheid in het Heilig Sacrament en omdat zy niet geloven aan de goddelijke stichting van de zichtbare Kerk op aarde. Gesprekmogelijkheden zijn er te over. Tussen de gelovige belangstelling voor de voleinding en het geloof aan een spoedige, nabye, misschien te dateren wederkomst van Christus op aarde be staat nog een groot verschil; men kan leven in de gedachte aan de voleinding en to«h overtuigd zijn dat de wereld nog wel tienduizenden jaren kan voortbe staan. Maar de stap van het een naar het ander wordt wel gauw gezet, vooral als de wereldsituatie dreigend lijkt.. En dan ontwikkeien de dingen zich in de pro testantse sfeer geheel anders; dan ont breken daar de vele remmen, die het katholieke leven kent; dan vormen zich zuiver adventistische kerkjes. En dan ontstaan ook de Jehova-Getuigen. Ze laten ons bepaalde aspecten van het protestantisme beter begrypen, zoals een carieatuur soms ophelderend werkt. Maar er te niet mee te praten. C. F. PAUWELS O.P. (Van onze correspondent) j behoort to streven naar een vorming die Gisteren opende de heer H. M. J. Ils Ererlrht «P het eeuwige goed, dan is het «tsieren "i" ten belangrijk onderdeel vin ziin taak Blomjous. voorzitter van het Curato- Iaarbij aan de arbeid de juiste plaats toe rium van de B. B. Leei gangen, te te kennen, juist waar deze in onze opvat- Tilburg de dertiende Paedagogische j fing een zo belangrijke plaats inneemt. Er bestaat een sterke behoefte aan een sociologische en psychologische scholing van de leerkrachten, wier taak in de moderne maatschappij erg verzwaard is, aldus prof Gieien, en aan deze behoefte zal de kweekschool ook niet na reor ganisatie niet kunnen voldoen ener zijds wegens gevaar voor overladen, programma's en anderzijds wegens de doorgaans nog onvoldoende rijpheid der kwekelingen voor deze studie. Ook de opleiding Paedagogiek M. O. kan aan deze behoefte niet voldoen daar de aard der studie haar voor het ver eiste doel minder geschikt maakt. Op deze gronden bepleitte spreker dan ook het aparte bestaansrecht van een acte of getuigschrift Paedagogiek L. O., wel ke acte dan enerzijds wetenschappelijk verantwoord en anderzijds vooral aange past aan de praktijk dient te zijn. In de middag tenslotte vond nog de officiële opening plaats van een tentoon stelling van leermiddelen, welke uiter aard de belangstelling trok van de tal rijke onderwijsmensen, die Tiburg her bergt. J. AartsEindhoven, voorzitter, H. J. Osse, kring Den Haag, J. Aiessie, kring Amsterdam en G. Dijkhuis, kring Hen gelo. Tot nieuwe bestuursleden werden ge kozen frater Novadus, kring Tilburg en L. Grootjans, kring Roermond. Als toe gevoegd lid werd gekozen de heer H. Soeren uit Drn Haag. Een speciaal dank woord word gericht tot frater Ivo uit Tilburg, die zich niet herkiesbaar stelde. Week algemeen onderwerp: „Op voeding en Arbeid" met een kort woord waarin h\j o.a. wees op de nood zaak dat heden meer dan ooit de op voeders iets hebben mee te geven aan de jeugd n.l. een gehardheid om sterk te kunnen staan in de maalstroom van het leven. In de eerste vergadering hield prof dr N. Devolder O.F.M., hoogleraar te Leu ven, een voordracht over „De zin van de arbeid voor de vorming". Spreker stelde tegenover elkaar de Marxistische opvatting omtrent de arbeid en de Chris telijke opvatting dienaangaande. De ka pitalistische maatschappij druist vol gens Marx in tegen de menselijke natuur, omdat het op kapitalistische leest geschoeide arbeidsproces geen recht doet wedervaren aan de menselijke na tuur, die streeft naar het vry kunnen scheppen, die vraagt de vruchten van de arbeid te kunnen genieten en die streeft naar verwezenlijking van de sociale eens gezindheid. Daarom dan ook streeft het Marxisme, behalve afschaffing van pri vaat bezit (negatief element) ook na een wereldomvattende organisatie van de arbeid (positief) waarin dan het levens- deaal vrye arbeider" - d.i. geen werk loosheid, geen onteigening van zijn arbeid, gepaste levensomstandigheden etc. werkelijkheid zal worden. Daar mee zou dan het hoogste levensideaal be reikt worden: intelligent en vrij te arbei- R lrU?e" broederlijke gemeenschap. De Christelijke arbeidstheorie plaatst daartegenover de arbeid als middel ter bereiking van 's mensen einddoel, dat boven de stoffelijke natuur verheven ligt. De arbeid is zo stelt de kath. op vatting een menselijke activiteit en is "ericiht op een waarde die buiten en oven de mens is gelegen, m.a.w. er bestaat een band, een harmonische band tussen ons levensideaal en de arbeid. Daaraan ontleent de arbeid zijn hoogste waarde, immers hoe hoger het menselijk ideaal, des te hoger ook de waarde van de arbeid. Wanneer zo besloot spreker ons kath. onderwijs al op de eerste plaats

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5