Besprekingen werden plotseling stopgezet Onderhandelingen te Teheran afgebroken De katholiek onder de mensen Historische figuur terug De Britse delegatie terug naar Londen Deur voor onderhandelingen met Engeland gesloten N Veelzijdig lekenapostolaat onder Romeins licht Smoesjes te Kaesong tonen waardeloosheid van rood vredeswoord De tank gaat zo lang te water tot zij... Bominslag was bij onderzoek een belachelijke rode stunt Orkaan bereikte Tampico Vader en zoon verdronken Rapport van Joy Donderdag 23 Augustus 1951 c DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Paniek onder de bevolking STOKES VINDT HET GENOEG Egypte herhaalt: Mossadeq bleef tot het laatste toe onredelijk Onduidelijke situatie Graanh andelaar pleegde malversaties f V ier kleuters op moeders schoot Soldaat hij ongeval gedood Ten behoeve van algemene richtlijnen Vijf genezingen Kerenski president van Russische „Raad van mg van communistisch juk" Peron stelt zich herkiesbaar WEERBERICHT j mn°un,Vrkiaard' dat- 0P 22 Augustus om 23.30 uur een communistische verbindings officier het kamp van de V.N. opbelde en mededeelde, dat de conferentieplaats om -3.20 uur v/as gebombardeerd. Hij vroeg of onmiddellijk 'n geallieerde verbindings- Chinese lezing Incident bekokstoofd door communisten Op advies van Moskou? tT WERI) MORRISON IN DE PRAVDA DOOR STALIN PERSOONLIJK BEANT- WOORD? Duitse sollicitaties PROFETEN MET VACANTIE zJ Toegeschreven aan voorspraak van Zalige Paus Pius X Sectievergaderingen IN KOREA GESNEUVELD De weerverwachtlng, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met morgen plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind hoofdza kelijk tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Weinig verandering In temperatuur. Vrijdag 24 Augustus: Zon op 5.37 uur, onder 19.48 uur. Maan op 22.05 uur, onder 15.01 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Stilte is gevallen in Kaesong einig bemoedigend nieuws wordt thans uit Kaesong gemeld. Volgens Keuter heeft het opperbevel der V. N. te Tokio heden, Donderdag, bekend gemaakt, dat de Noordelijken en de Chinezen de wapenstilstands besprekingen aldaar hebben afgebroken. In een verklaring van de V. N. wordt gezegd, dat zowel de eigenlijke besprekingen als de bijeenkomst van de sub-commissie zijn afgebroken. Volgens het persbureau „Transradio" wordt deze stap door de commu nisten gemotiveerd met de bewering, dat geallieerde vliegtuigen een nachtaanval op Kaesong hebben uitgevoerd. De mededeling werd aan verbindings officieren van de V.N. in Kaesong over handigd door een Noordkoreaanse officier, aldus „Transradio". De officier had de verbindingsofficieren van de V.N. naar Kaesong ontboden om de mededeling in ontvangst te nemen. In de hogerbedoelde verklaring der V.N. wordt nog gezegd, dat de verbindingsoffi. eieren zich op verzoek van de communis ten naar Kaesong hadden begeven om het gemelde incident te onderzoeken. Dez° officieren werd toen mededeling van het afbreken der besprekingen ge daan. Het onderzoek „toont duidelijk aan, dat het hele incident van begin tot eind op touw gezet was", aldus de verklaring. De communistische verbindingsofficier kolonel Tsjang, die de geallieerde verbin dingsofficieren, kolonel Kinney en kolo nel Murray, het afbreken der besprekin gen meedeelde, „sprak van notities af, die klaarblijkelijk geruime tijd van te voren waren opgesteld". Het korte onderzoek van de „bewijs stukken", die de communisten hadden ge leverd over het bombardement, had kolonel Kinney en kolonel Murray er van overtuigd, dat wat zij zagen niet veroor zaakt was door bommen. Kolonel Kinney zei. dat aan geen enkel gebouw of gewas schade was toegebracht en dat niemand was gewond op de plaats, waar 'n napalm bom zou zijn neergekomen. Het ligt voor de hand, aldus de V.N.-verklaring, dat het afbreken van de onderhandelingen „een op hoog niveau genomen beslissing vereiste, die nauwe lijks genomen zou kunnen worden in hei i tijdsverloop tussen 23.00 uur op 22 Augus- j tus en 01.45 uur op 23 Augustus". „Het feit, dat kolonel Tsjang over de beslissing beschikte, bevestigt de valse aard van het incident". Gedurende het onderzoek werd kolonel Kinney en kolonel Murray de plaats ge wezen, waar 'n napalmbom zou zijn neer gekomen, doch kolonel Murray meent, dat de tekenen die van een handgranaat zou den kunnen zijn en kolonel Kinney was er zeker van, dat het geen bomtrechter was. orkaan, die enige dagen geleden Ja maica teisterde, heeft Woensdag de haven stad Tampico (Mexico) getroffen- In de eerste berichten wordt gezegd, dat ongeveer vijftien personen werden ge wond. Huizen werden verwoest en talrijke gezinnen moesten door brandweerlieden uit de puinhopen van hun woningen wor den gered. Er werden windsnelheden tot 130 k.m. per uur gemeten. Het voorbijtrekken van de orkaan ging gepaard met hevige regen t-al. De kust, over een breedte van ongeveer 000 k.m., aan weerszijden van Tampico, had zwaar te lijden van hoge zeeën en hevige stormvlagen. De orkaan bereikte Tampico op het mid den van de dag. Vele straten liepen onder water, waar door de huizen veel te lijden hadden. Door paniek bevangen mensen zochten hun toe vlucht in scholen en openbare gebouwen. All? openbare diensten lagen stil. De bussen werden gebruikt voor net reddings werk. Militairen werden opgeroepen om de situatie meester te blijven. De toestand in de voorstad Ciudad Ma- dero werd rampspoedig genoemd. (l an onze correspondent Dinsdagmiddag zijn de 42-jarige I'. de W. uit het Roermondse Veld te Roermond en zijn zoon I,. de W. in de Hambeek, eeii der takken van de Roer, hij Roermond verdronken. De stoffelijke overschotten zijn giste ren opgehaald. Niemand weet hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. Waarschijn lijk js een van heiden te water ge raakt en is de ander hij een poging om hem te redden eveneens ver dronken. Admiraal Joy heeft in een voorloDis fficier kon komen om een onderzoek in te stellen. De kolonels Kinney en Murray vertrok ken met een jeep naar Kaesong, waar zij om ongeveer 02.00 uur (23 Augustus) aan kwamen. Luitenant-kolonel Tsjang liet twee stuk jes metaal, zo groot als een knikker, zien en zei, dat deze stukken een jeep van een communistische afgevaardigde hadden ge troffen. Hij wist niet hoeveel vliegtuigen de aanval hadden "uitgevoerd en hoeveel bommen waren geworpen, doch alle aan wezigen, onder wie verbindingsofficieren, communistische verslaggevers en fotogra fen hadden vliegtuigen gehoord, aldus ko lonel Tsjang. Daarop werden op hetzelfde tijdstip (Donderdagmorgen om twee uur) de be sprekingen afgebroken door de commu nisten, die verklaarden, dat „van nu af" wegen-s het gemelde bombarderen van d<> neutrale zone van Kaesong de wapen stilstandsbesprekingen afgelopen waren. Hoe de communistische radiopropagan- aa de gebeurtenissen voorstelt moge hieruit blijken, dat Radio-Peking heden, Donderdagmorgen, meldde, dat Ameri- ikaanse vliegtuigen Woensdagavond bommen hebben geworpen in de neu trale zone van Kaesong. Een bom kwam neer op 2 a 300 meter van het confe- rentiegebouw, een andere viel op 800 me ter van de verblijven van de Noordko reaanse en Chinese gedelegeerden ter wijl 200 meter ten Noorden van.het ver blijf der afgevaardigden drie bommen vielen. Voorts hebben de vliegers het gebied ten Noorden van de verblijven met ma chinegeweren beschoten, aldus Radi-o-Pe- kmg. „Dit is een duidelijk v-oonbeeld van de bedoeling der Verenigde Staten om de wapenstilstandsbesprekingen af te bre ken", aldus de radio, die -er aan toevoeg de, dat Noordkoreaanse en Chinese af gevaardigden een krachtig protest zouden indienen. In een Woensdag te Londen opgevan gen 'bericht van het Chinese persbureau „Nieuw China" werd gezegd: „Vandaag is om 10 uur 20 Koreaanse tijd een vijan delijk vliegtuig boven de conferentie- plaats in het neutrale gebied van Kae song verschenen, dat bombardementen en beschietingen uitvoerde. Bijzonderheden over de aanval worden thans onderzocht." Vice-admiraal Joy komt, aan de hand van verschillende bevindingen van de ko lonels Kinney en Murray, in zijn voorlopig rapport tot de slotsom, dat het incident „door de communisten is bekokstoofd". Hij noemt twee mogelijkheden: 1. Het bewijsmateriaal is tevoren op de grond gereed gemaakt en de communisten hebben vervolgens, om „de vertoning vol ledig te maken", één van hun eigen vlieg tuigen boven de aangeduide plaats laten toeste"'waseSgend' 88n geallieerd 2. Een vliegtuig der communisten heeft hommen80aangeduiJe plaats kleine napal- ,en Pr°jectielen van geringe ont- Pbewbfm^,taCdt ,^itgeworPen, waarna dit /u? i op de grond „verder is taaisplinters e°d.het aanbrengen van me" Uit een voorlopig rapport van de vijfde Amerikaanse luchtmachtgroep blijkt, dat zich in de nacht van Woensdag op Don derdag geen geallieerd vliegtuig boven het gebied van Kaesong heeft bevonden, terwijl ook geen berichten zijn binnenge komen van vliegtuigen die hun koers had den verloren, of op andere wijze in moei lijkheden waren geraakt. „Doch de radar- installaties der groep hebben aangetoond dat zich Woensdag te 21.30 u. plaatselijke tijd een vliegtuig boven het gebied ten Westen van Kaesong heeft bevonden, waarvan de identiteit niet kon worden vastgesteld aldus het rapport. In aansluiting op ^et bovenstaande kan nog gemeld worden, dat autoriteiten te Washington Donderdagochtend vroeg ver klaarden van mening te zijn, dat de com munisten opzettelijk hebben besloten de wapenstilstandsbesprekingen, door middel van, „bekokstoofde incidenten" te doen mislukken en dat de desbetreffende be slissing vermoedelijk door het Kremlin is genomen. Het Witte Hms en <je ministeries van buitenlandse zaken en landsverdediging gaven voorlopig nog gg^ commentaar. Genoemde autoriteiten menen dat de communisten besloten een einde te maken aan deJ^p£eklrigen, toen bleek, dat de Verenigde Natieg niet zouden zwichten voor hun e^som bij een wapenstilstand de 38ste breedtegraa<j aJs miiitaire schei dingslijn te nemen. De bedoelde functio narissen zijn van het begin af de mening toegedaan geweest, dat de regeringen te Moskou en Peking de besprekingen te Kaesong zijn begonnen met de voorop ge- lett% ,bedJ^ "F haai' Positie door onder handelingen te verbeteren, nu dit langs militaire weg Was mislukt. (Van onze correspondent) Reeds enige tijd bestond er verschil van mening over de vraag of een tank een riviertje kan oversteken. Mischien beperkte de strijdvraag zich over het feit of een tank de Dommel kon oversteken. Hoe het ook zij, Woensdagmiddag was een aantal officieren van de Hogere Krijgsschool in het Elzentpark te Eindho ven aanwezig om nu eens proef ondervin- tank deliik vast te stellen, wat een aan de oevers van de Dommel zou preste- ren. Om kort te gaan: de twijfelaars heb ben qewonnen en de tanks zijn blijven steken. Een Sheffieldvan 18 ton en een Sherman-tank van 35 ton zijn muurvast in de modder gelopen en er waren twee tientons-trucs voor nodig om de gevaar ten weer op de wal te krijgen. Of er ook een weddenschap aan verbonden was, durven wij niet te beweren. Egyptische ambassade te Londen ben, zo deelde na het bekend worden der Egyptische verklaring een woordvoerder te Londen mede. Morrisson had verzocht, dat heide par tijen geen beslissingen zouden nemen zo lang hij op vacantie in Noorwegen ver toefde De minister wordt 3 September in Londen terug verwacht. De heeft opnieuw de opvatting van Cairo bevestigd, dat de deur voor onderhande lingen over het. Brits-Egyptische verdrag door de verklaring, die minister Morrison op 30 Juli in het parlement heeft afge legd, gesloten werd. In een verklaring zegt de ambassade, dat het onmogelijk is, dat iemand de wü- de kloof niet zou kunnen zien tussen de eisen van de Britse regering, zoals door Morrison uiteengezet, en de „rechten" van Egpte op de onmiddellijke evacua tie van Britse troepen uit Egypte en de Soedan, en de eenheid van deze landen onder de Egyptische kroon. De Britse minister van buitenlandse i zaken heeft in persoonlijke boodschappen aan dc Egyptische premier en de minister van buitenlandse zaken verklaard dat er I geen sprake van ia d'at zijn verklaring de deur tot onderhandelen gesloten zou heb- Onder de onderhandelingen tussen de Britse en Perzische oliedelegaties werd gisteren door de leider der Britse delegatie, Richard Stokes, een streep gezet, doen hij hij het verstrijken van de door hem gestelde antwoord- termijn op zijn laatste, vergaande concessie, geen bevredigend antwoord had ontvangen, brak hij de besprekingen af. Volgens de laatste berichten vertrekt hij heden uit Teheran naar Londen, om aan de Britse regering het failliet van zijn missie te melden. Morgen zal hij in Engeland arriveren. De situatie in Teheran is allerminst dui delijk. Gisteravond om 19.00 u. moest Mos- sadeq's antwoord Stokes bereikt hebben. Mossadeq arriveerde echter drie kwartier te laat op de zomerresidentie van de Sjah, waar zowel Stokes als Harriman als gast vertoefden. Het onderhoud met Mossadeq duurde 80 minuten. Volgens latere verkla ringen van Mossadeq, overhandigde deze aan Stokes de Perzische voorstellen. Vol gens Stokes evenwel had Mossadeq hem juist voor het afscheid een tweetal enve loppen gegeven. „Maar aangezien de in houd daarvan in het Perzisch gesteld was, had ik niet het flauwste benul van wat er in stond", verklaarde de lord-zegelbéwaar- der. In ieder geval accepteerde Mossadeq niet het laatste voorstel van Stokes, zodat deze overeenkomstig zijn dreigement van Dinsdag beslist naar Londen terug te keren. (Van onze correspondent). De Rijkspolitie te Leende heeft de graanhandelaar Th. Sch. gearresteerd, die er van verdacht wordt verduisteringen voor een aanzienlijk bedrag te hebben gepleegd. Men spreekt reeds van ernstige cn steeds in omvang toenemende mal versaties. Volgens Alexander Kerenski, dc 70-jarige voormalige monsjewisti- srhe premier van Rusland, is Stalin de schrijver van de door de Prawda gegeven commentaar op het in de kolommen van dit blad verschenen artikel van de Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison. Ke tenski reide over inlichtingen te beschikken, die het buiten twijfel «tellen, dat Stalin zelf het antwoord. Indien niet zelf geschreven, dan toeh In leder geval geredigeerd heeft. Is hiermede iedere mogelijkheid tot ver der onderhandelen uitgesloten? De Ameri kaanse bemiddelaar Harriman meent van niet. De impasse is Ontstaan naar aanlei ding van de positie der Britse staf in Per- zië. Beide landen wensen hiervoor een op lossing. Het stopzetten der olieindustrie is voor Perzië en de gehete wereld dagelijks een groot verlies. Hariman beschouwde de besprekingen dan ook slechts als opge- schort, niet als afgebroken, en hoopte op een spoedige hervatting. Maar Amerikaan se zegslieden gaven onomwonden als hun j mening, dat bij deze optimistische woorden van Hariman de wens de vader van de gedachte was geweest. Ondertussen heeft ook Stokes niet met zoveel woorden de deur dicht geworpen. De Britse regering blijft bereid tot onderhandelen, zodra Mos sadeq een passende oplossing voor de oo- siiie van de Britse experts aan de hand deed. Zowel volgens Britten als Amerika nen is de hoop op een gunstige ontwikke ling echter ijdel, zolang premier Mossadeq aan het bewind is. Met hem valt, volgens deze zegslieden, absoluut niet te praten. In het laatste antwoord van Mossadeq, dat gisteravond door radio Teheran gepu bliceerd 'werd, komen over dat punt in kwestie slechts vage uitlatingen voor waarin men indirect een afwijzing van Stokes' voorstel kan lezen, om de Britse staf onder een Britse directeur te plaatsen. Te Londen kwam gisteren het Britse ka binet nog voer het falen van Stokes be kend werd bijeen in een bijzondere zit ting om de plannen te bespreken voor de bescherming en de evacuatie van het Britse personeel in Perzië, voor het geval de besprekingen tussen Mossadeq en Sto kes definitief afgebroken zouden moeten 'worden. Men besloot, dat Engeland niet vrijwllig afstand zal doen van bezittingen, zoals de olie-installaties en dc raffinaderij te Abadan. Men verwacht, dat besloten Is, dat slechts een beperkte staf voor het onder hond achter zal blijven. Het bericht van Stokes' vertrek uit Teheran werd in Londen met somber heid ontvangen. Het laatste voorstel van Stokes ging vele Britten reeds te ver. Men is over het algemeen pessimistisch gestemd over een spoedige hervatting der besprekingen. De consul-generaal van Perzië te Ham burg heeft verklaard, dat het aantal solli citaties van Duitse oliedeskundigen voor betrekkingen in Perzië de laatste tijd met sprongen toeneemt. Er hadden zich reeds neer dan 300 deskundigen gemeld. In Duitse kringen heeft deze mededeling ver bazing gewekt, daar men niet begrijpt waar deze „werklozen" vandaan zouden moeten komen. Het is echter mogelijk, dat zich onder hen vele uitgewekenen uit de Oostduitse olie-industrie bevinden. et is ons niet duidelijk, waarom aoe gemeentel" zo afgeeft op het Met. Inst. te De Bilt, U weet toet ons ..weerfabriekje". Dat dit het wel eens mis heeft, nu ja, niets veranderlijker dan het weer. Tenslotte zijn het maar verwachtingen en wie is in zijn verwachting nooit be drogen? Bovendien, men diene te bedenken, dat men in De Bilt ook recht op vacantie heeft en zo kan het natuurlijk gebeuren, dat een bij uitstek deskundig profeet met verlof is en de plaatsvervangende volon- tair-profeet het niet zo precies weet. Iedereen, die de profetenmantel aantrekt, pust deze natuurlijk niet even goed. In alle bedrijven gaat het tijdens de vacan- ries veelal minder vlot. Zou het trouwens blijken, dat het zonder de vacantie-gan- gers even goed gaat, dan zou 'ter voor die T)eti!en 'Cjnder prettig uitzien, want. dan hebben zij hun overbodigheid bewezen. Nu wij het daar toch over hebben, o.i. is het een zeer onsympathiek soort men sen, die zo stiekum, wanneer iemand afwe zig is zit te propageren, ..dat het even goed gaat". Uiteraard strijdt zulks meest al met de waarheid en bovendien vergeet men, dat het tijdens de vacantie wel even kan rollen, doch dan nog niet bewezen wordt, dat de afwezige best gemist kan worden. Minister Lieftinck b.v. is met va- cantie in Engeland en toch wordt de loon belasting geind. Bewijst dit nu, dat de be windsman van Financiën heel goed ge mist kan worden? Dat U hem kan missen als kiespijn, vormt nog geen bewijs Dit even terloops. Wij hadden hét over de weerprofeten. Men moet vooral niet denken, dat de mensen van De Bilt niet opzet foutieve verwachtingen geven Zij zijn even gedeprimeerd, wanneer een de pressie hun verwachtingen in de war stuurt als de leken op weerkundig ge bied Enfin, de vacantie is bijna om, ook aan De Bilt, mogen wij aannemen. Dan zal de brave burger zich dus wellicht nier meer behoeven te ergeren, omdat het mooi zonnig weer is, terwijl De Bilt regen voorspelde ANALYST. Toen vandaag het s.s. „Baam" van de K.N7S.M. uit Amsterdam zijn weg door het Noordzeekanaal naar zee zocht, heeft men aan dek van dit grote vrachtschip iets merk waardigs kunnen zien. Vier klei nere schepen, t.w. twee tjalken van resp. 40 en 30 Ion, een motordek schuit van 40 ton en een motor sleepboot van 30 ton zullen aan dek van de „Baam" de reis over zee naar Suriname maken, zeevast gesjord en veilig als „vier kleuters op moeders schoot". De twee tjal ken worden door de Alg. Cultuur Maatschappij N.V. te Wassenaar verzonden de motorsleepboot heeft als afzender de N.V. Houthandel v/h William Pont te Zaandam en de motordekschuit gaat voor de in 's-Gravenhage gevestigde Stichting voor de ontwikkeling van de machi nale landbouw in Suriname, ginds aan het belangrijke ontginnings- en inpolderingswerk deelnemen. De „Baam" is een vrachtschip (10.000 ton d.w.) dat. volgeladen, door de grote diepgang niet de' ondiepte aan de ingang van de Suriname-rivier kan passeren. Het schip zal dus de genoemde vier vaartuigen niet in de haven van Paramaribo lossen; de scheepjes worden op zee, nabij het Suriname- liehtschip aan de monding van de rivier, met eigen laadgerei van de „Baam" gelost. Vandaar zal de sleepboot van de N.V. Houthandel v/h William Pont de twee tjalken naar Paramaribo vervoeren. Gisteren is in de legerplaats bij Oirschot de 25-jarige dienstplichtige soldaat F. S„ ongehuwd en wonende te Eindhoven, be kneld geraakt tussen een muur éti een lijdende jeep. Bij werd zodanig gewond <Ja t hij na enkele ogenblikken is over leden. De marechaussee stelt een onder- zoek in naar de oorzaak van dit ongeval. Een aardige familiefoto van het Engelse. Koninklijke Gezin, gemaakt tijdens haar verblijf op liet Schotse kasteel „Balmoral naar t'rinses Margaret Rose haar 2lste verjaardag vierde. Van links naar rechts: Koning George, die de. Schotse lilt draagt en met zijn ene hand de kinderwagen vasthoudt, waarin Prinses Anne slaapt, Prinses Elizabeth en de Hertogh van Edinburgh, Prinses Margaret Rose en Koningin Elizabeth, die allen met plezier naar de kleine Pt ins Charles kijken, die in het middelpunt van de belangstelling staat. Hij is dan ook op de rug van een (standbeeld)-gems geklauterd. Het grote Internationale Congres voor Lekenapostolaat, dat van 7 tot 14 October in Rome zal worden gehouden, is in een vergevorderd stadium van voorbereiding gekomen. Op grond van de thans reeds beschikbare gegevens kan worden vast gesteld. dat dit ponfrjS ze" be'angrjjk zal worden en dat het de vele grote con gressen van het Heilig Jaar 1950 nog zal overtreffen. Reeds staat vast. dat afgevaard,gden uit bijna ieder land ter wereld aanwezig zul len zijn. De Nederlandse delegatie Van Nederlandse zijde zal een delegatie van minstens twintig personen aan het Congres deelnemen. Als nationale ge delegeerden komen namens de Katholieke Actie in Nederland: de landelijk voorzit ter dr ir F. Teilegen; de landelijk secre taris mr A. Diepenbrock; de directeur van de Katholieke Actie in liet aartsbisdom, mgr A. M. Jansen en de directeur van het K.N.P. de heer H. Kemna. Verder namens de Sint Adelbertvereni ging L. Bouwman; namens de K.A.B. de heer J. v. d. Akker; namens het Katho liek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding mgr F. Op de Coul en mr H. Wijnen; voor het Katholiek Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing dr K. Hahn; voor de Katholieke Jeugdraad mr R. Höppener en mr Custers; voor de contact commissie der godsdienstige verenigingen pater J. Dankelman C.ss.R. en dr J. van Keulen; voor de Reclassering pater H. Smits O.F.M, en voor de „Nieuwe Mens" pater dr B. van Bilsen O.F.M. Bovendien zullen volgens reeds ontvan gen mededelingen de volgende dames aan het Congres deelnemen! mevr. van Nispen tot Sevenaer voor de Kath. Vrouwenbond; mej. R, Donders voor de Ytovgun, van Nazareth; mevr. M. Smit-van Mook voor de Kinderbescherming en mej. M. Hendrik en mej. J. Nijens als toehoorsters. De bedoeling van het Congres is. dat iedere vorm van Katholiek lekenaposto laat in alle landen der wereld aan een gedetailleerde studie zal worden onder worpen, zodat het Congres in staat zal zijn aan de geheie Katholieke "wereld uit voerige richtlijnen te geven voor bet lekenapostolaat ill de toekomst, daarbij steunende op de reeds opgedane ervarin gen in de verschillende sectoren van het apostolaat. Als algemene punten zullen op het Congres worden besproken: het leken apostolaat in de wereld van vandaag de leerstellige grondslagen van het leken apostolaat. de vorming van lekenaposte len. de vestiging van een Christelijke sociale orde en de aanwezigheid en ver antwoordelijkheid van de katholieken in en voor het internationale leven. Aan de algemene besprekingen in Rome belangrijker zullen blijken te zijn, de voornaamste sferen en gebieden worden behandeld, waarop het lekenapostolaat zich beweegt. De volgende gebieden zijn reeds aangegeven; 1. Het apostolaat van de publieke opinie (pers, film. radio en televisie). 2. Het apostolaat onder de intellectuelen 3. het terrein van de charitas, sociale zorg en maatschappelijk werk. 4. Het apostolaat door de leken-katechist 5. Het apostolaat gericht op het gezin en jeugd. 6. Het apostolaat onder de studerenden, de intellectuelen en de vrije'beroepen 7. Het apostolaat in beroep en arbeid. 8. Het apostolaat en de vraagstukken der emigratie. 9. De verhouding tussen UNESCO en OMS 10. Het apostolaat in de missielanden. Sedert de zaligverklaring van Paus „De in ballingschap levende Russische emigranten achten thans het ogenblik ge komen, de strijd tegen het bolsjewistische communisme, dat hun vaderland gekluis terd houdt, met nieuwe middelen te voe ren", aldus verklaarde de vermaarde laat ste minister-president van een vrij Rus- land, dr Alexander Kerenski, op een con gres van alle anti-communistische Rus sische organisaties, dat in de laatste da gen van de afgelopen week te München werd gehouden. Teneinde deze strijd van nu af ain beter en doeltreffender te kunnen voeren hehhm V00rblje jaren het geval was, hebben de gezamenlijke Russische emi granten-organisaties tijdens deze bijeen komst besloten tot de oprichting van een nieuw overkoepelend en gezaghebbend lichaam, dat de naam heeft gekregen „Raad voor Bevrijding van de volkeren van Rusland van het bolsjewistische juk". Tot eerste president van de nieuwe Raad voor Bevrijding werd de zeventig- jarige Kerenski gekozen. Deze was des tijds m het Tsaristische Rusland de lei- gaat thans reeds vooraf een nauwkeurig Pius X enige maanden geleden hebben nnder^olr „ar, rif, rnnrreto „;f,R'us enige maanaen „eteuen, neDDen onderzoek van de concrete situatie in de verschillende landen. Dit onderzoek iient door de nationale gedelegeerden te wor den verricht en zal dan aan het Congres in Rome worden voorgelegd. Naast de algeméne onderwerpen zullen ia sectievergaderingen, die misschien nog Zich vijf nieuwe genezingen voorgedaan, die aan zijn tussenkomst worden toege schreven. Eén er van wordt gemeld uit Duitsland, de andere uit Italië. De genezingen zullen zorgvuldig wor den onderzocht alvorens aan de H. Con gregatie der Riten te worden voorgelegd voor het proces van de heiligverklaring. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevech ten in Korea op 15 Augustus j.L is gesneuveld de soldaat L. J. van Vriesland, afkomstig uit Amster dam. De soldaat Van Vriesland werd op 5 April 1929 geboren; hij was ongehuwd. der van de gematigde socialisten, die in de minderheid waren tegenover hun ra dicale partijgenoten, die onder leiding van Lenin staande „bolsjewisten" en „mensjewiki" werden genoemd. Toen Tsaar Nicolaas II na de zware nederlagen tegenover de Duitse legers in Maart 1917 afstand had moeten doen van de Russi sche troon, werd Kerenski minister-pre sident en trachtte nog eenmaal de weer stand tegen de Duitse vijand te activeren. De communistische October-revolutie bracht echter ook hem ten val en de bols- jewiki aan de macht. Sedert dien leefde Kerenski te Parijs en na de verovering van Frankrijk door de Duitsers in 1940 te New York. President Peron heeft Woensdag op een door de Peronistische vakbeweging geor ganiseerde bijeenkomst van naar schatting 700.000 arbeiders te Buenos Aires meege deeld, dat hij zich herkiesbaar zal stellen bij de komende presidentsverkiezingen. ,Ik zal mij aan de wil van het volk onder werpen", zo verklaarde hij. Alle openbare diensten, de allerbelang rijkste alleen uitgezonderd, lagen stil om de aanhangers van Peron de gelegenheid te geven de bijeenkomst bij te wonen, die was uitgeschreven teneinde Peron en diens echtgenote, Eva, bij „openbare acclamatie" candidaat voor respectievelijk het presi dent- en vice-presidentschap te stellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1