Regering beraadt zich over werkloosheid Een gunstige wending sedert medio 1950 Problemen der landsverdediging Textiel en de Europese markt Enige opleving in de kleding industrie verwacht Soesterberg wordt vliegbasis Onderwijsdebat gesaboteerd in Franse Kamer De arbeid op Maandagen voor Kerstmis en Nieuwjaar VLIEGRAMP IN DE V.S. Regering bezint zich op terugdringen van werkloosheidsgesel Unie statuut en nieuwe tijd Zaterdag 25 Augustus 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ■"N J Leeftijdsgrenzen in het productieproces Nieuwe belastingen gaan 1 September in Officiële boodschap van Indonesische regering Verbruik in 1950 abnormaal hoog Drijvende mijnen voor de Duitse kust Getalm om procedurekwesties WAAR IS MEVROUW MAC LEAN eist vijftig doden Sluiting van fabrieken met inhalen van uren op andere dagen WEERBERICHT Openbare werken De huidige stand Emigratie Industriespreiding Oudere arbeidskrachten DEFENSIE-STUDIECENTRUM OPGERICHT Eén grote Europese markt ZWARE JONGENS Vacantieoord in stilte verlaten 'r De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met in de nacht en oen tend tijdelijk enige regen. Later enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Matige tot kraehtige, langs de kust nu en dan harde Zuid- Westelijke wind. Tamelijk koel weer. Zondag 26 Augustus: Zon op 5.40 uur, onder 19.43 uur; Maan op 23.31 uur, onder 17.06 uur. Maandag 27 Augustus: Zon op 5.42 uur, onder 19.41 uur; Maan op 0.00 uur, onder 17.50 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hoewel de ommekeer in de internationale situatie sedert medio 1950 tot dusver een gunstige invloed op onze nationale werkgelegenheid heeft nitgoefend, waardoor de gemiddelde werkloosheid in ons land thans beneden het normale percentage ligt, zou het onjuist zijn, te veronder stellen dat nu voorlopig elke reden tot bezorgdheid overbodig is geworden. Naast de mogelijkheid van een nieuwe wending in de internationale toestand moeten namelijk tenminste drie factoren worden gesignaleerd, die in de nabije toekomst het niveau der werkgelegenheid zouden kunnen bedreigen, t.w.: het ontstaan van soortgelijke moeilijkheden als tot voor kort ondervonden bij de export naar Duitsland, het gfevaar van een toenemende grondstoffenschaarste en de gevolgen van het ernstige tekort op de betalingsbalans. Dit zegt de regering in haar Memorie van Antwoord op het verslag der Tweede Kamer inzake de nota omtrent de werk- gelegenheidspolitiek, welke in het midden van het vorig jaar is ingediend. De regering heeft zich vooral beraden over de te nemen maatregelen indien de laatstgenoemde factor van overwegend belang zou worden. De regering is van oordeel, dat een zekere controle op de investeringen niet kan worden gemist, maar toch heeft ijj tot dusverre geen aanleiding gezien ver dergaande bevoegdheden te vragen, dan die "U reeds geschied zün. Ook de wen selijkheid van controle op het loon- en prijspeil wordt door de regering in be- ginstel erkend. Zoals reeds eerder werd medegeeld, is de commissie-Van Rhijn o.a. doende met een verdere uitwerking van diverse op fiscaal en monetair terrein gelegen mo gelijkheden van werkgeleigenheidspoli- tiek. Hiertoe kunnen ook worden gere kend de voorstellen, welke waren ver vat in het destijds door de commissie- Tinbergen uitgebrachte rapport. Van deze voorstellen heeft de regering met veel belangstelling kennis genomen, doen van hun verwezenlijking kan in ver band met de huidige financiële omstan digheden uiteraard moeilijk sprake zijn. Het belang, om niet te zeggen de nood zakelijkheid van coördinatie der mves teringen van de hogëre en lagere publiek rechtelijke lichamen wordt ook door de regering volledig ingezien. Zij heeft te dien einde een beroep gedaan op de medewerking der lagere lichamen en hoopt de coördinatie te bereiken door t'.<??iuuenlijk overleg, opdat de autonomie der gemeenten ten provincies) en de normale bes/uurlij'ke verhoudingen zo weinig mogpijfc worden aangetast. De investeringen der lagere publiek rechtelijke lichamen zullen in dit ovex- le» worden getoetst aan 't financieel-eco- nomisch bf>3id, dat in het 'kader van de reeeringspolitiek gevoerd moet worden en° waarbij de verschillende belangen te gen elkaar worden afgewogem Daartoe is een investeringscommissie ingesteld, waarin de verschillende publiekrechte lijke lichamen vertegenwoordigd zijn. Het sluitstuk van dit overleg zal moe ten zijn de mogelijkheid, dat besluiten, welke indruisen tegen het regerings beleid, door de Kroon worden vernie tigd. Onderzocht wordt thans ook in hoe verre een eventueel te voeren werk- gelegenheidspolitiek door middel van openbare weg- en waterbouwkundige werken op korte termijn kan worden geconcretiseerd. Met de mening van vele leden, dat niet slechts aandacht mag worden geschonken aan de omvang van de werkloosheid in het algemeen, kan de regering zich vol ledig verenigen. Het is om die reden, dat in de nota omtrent de werkgelegenheids- politiek uitvoerig is ingegaan op de werkloosheid in bepaalde gedeelten des lands en in bepaalde bedrijfstakken. In tussen is de regering niet van oordeel, dat het in de huidige omstandigheden reeds opportuun zou zijn een algemene machtiging te verzoeken om aan de hand van een bepaalde norm te kunnen op treden De kans is h.i. voorshands niet groot dat door een plotselinge conjunc tuuromslag de regering zich genoodzaakt zou Zien te trachten door diepingrijpen de maatregelen het optreden van mas sale werkloosheid te keren. Voorzover regionaal of in bepaalde bedrijfstakken werkloosheidshaarden op treden. kan de bestrijding daarvan zeer wel tijdig geschieden door speciale maat regelen. Herinnerd moge in dit verband worden aan het iveteontwerp ^t vrxj. stelling van omzetbelasting voor de si_ garenindustrie en aan het we ontwerp tot deelneming van het rijk in het ont wikkelingsplan voor Z.O. Drenthe laatst genoemd ontwerp zal binnenkort door soortgelijke voorstellen voor andere ge bieden worden gevolgd. Naar de mening van de regering zal er zoveel mogelijk naar gestreeld m - ten worden de seizoenwerklozen, d e een of enkele tot ten hoogste drie i maanden per jaar arbeid hebben, aar. meer vast werk te helpen. De oplossing van dit probleem zal gevonden moeten worden in het bevorderen van mecha nisatie van de landbouw, industriali satie, binnenlandse migratie (even tueel gepaard gaande met omscholing) en emigratie. Daarnaast verdient het r derdaad aanbeveling in bepaalde reken industrieën met een zg. anti- Mzoenpiek te stichten. In voorkomen de gevallen wordt zulks dan ook be vorderd, doch het aantal mogelijkheden Naar liet ministerie van Financiën mededeelt zal de wet tot verhoging van de motorrijtuigenbelasting met invang van 1 September 1951 in werking treden. Op die datum treedt eveneens in werking de wet tot wijzi ging van de omzetbelasting, met uit dien aangaande is uiteraard slechts be perkt. Bij emigratie is de vraag van persoon lijke bereidheid en geschiktheid primair Ook de gelegenheid, welke de emigrant geboden kan worden zich op zijn toe komst voor te bereiden, is mede bepa lend voor een goede ontwikkeling van de emigratie. Het is moeilijk berekenin gen te maken, welke jaarlijkse omvang van de emigratie verantwoord mag heten. Gehoopt mag worden dat het op den duur verantwoord zal zijn de emigra tie van jaarlijks twintig tot vijf en twin tig duizend arbeidskrachten op directe of indirecte wijze te bevorderen. Volgens de commissie-Schel thuis is de gewenste omvang van de emigratie van agrariërs 15.000 mannelijke beroepsper sonen per jaar gedurende de eerste vier jaren. Aangezien deze mannen of reed" gezinshoofd zijn. of een gezin willen stichten of deel uitmaken van een gezin, mag de totale omvang van de agrarische emigratie dientengevolge geschat worden op 40,000 personen. Een juiste spreiding van de industrie moet naar de mening der regering niet door middel van dwingende voorschrif ten worden bereikt Ook het ingrijpen van overheidswege bij de industrievestiging in het algemeen acht zij derhalve minder gewenst. Zij is van oordeeil, dat de uitein delijke keuze van de vestigingsplaats aan de ondernemers dient te worden over gelaten. In de tweede nota inzake de industria lisatie van Nederland is een opsomming gegeven van een aantal gebieden, waar voor een ontwikkelingsplan ter bevorde ring van de industrievestiging aldaar in voorbereiding is. Hieronder komt ook de N.O.-hoek van Overijssel voor. Verwacht mag worden, dat het wetsontwerp tot deelneming door het rijk in deze Ontwik kelingsplannen binnenkort bij de Staten- Generaal kan worden ingediend. Gewezen moge ook nog worden op de voor de gemeentebesturen geopende ge legenheid werkloze hoofdarbeiders van tenminste 30 jaar oud (voor plaatsing van jongere hoofdarbeiders is speciale toe stemming vereist) met rijkssubsidie tij delijk te werk te stellen op speciale ob jecten. Op grond van enige veronderstellingen meent het C.B.S. te mogen ramen, dat per l Januari 1950 ongeveer 250.000 mannen en ongeveer 50.000 vrouwen van 60 jaar en ouder nog een beroep uitoefenden. De vraag, of de wederinschakeling in het arbeidsproces van werkloze oude ar beidskrachten moet worden bevorderd door het nemen van wettelijke maatrege len, vormt een punt van studie. Intussen moet worden betwijfeld of de bezwaren tegen het in dienst nemen van ouder personeel zouden worden versterkt indien het ontwerp-pensioen- en spaar fondsenwet zou worden aanvaard. Indien aan de in dit ontwerp opgenomen bepa ling, dat geen pensioenrechten behoeven te worden meegegeven aan werknemers, die minder dan vijf jaar in dienst zijn geweest, enige invloed zou mogen wor- den toegekend, zou deze naar de mening van de regering eerder ten gunste van de oudere arbeidskrachten moeten werken. Naar wij va» officiële zijde ver nemen, is prof. Supomo gisteren door dc minister van Ruitenlandse Zaken en de minister voor Uniezaken ontvangen, teneinde een officiële boodschap van zijn regering over te brengen. Prof. Supomo deelde mede, dat de politiek van het kabinet-Sukiman er op gericht is de wijziging van het Uniestatuut door een ander verdrag tot stand te brengen op basis van zakelijke mo tieven met de bedoeling de verhouding tussen Nederland en Indonesië gezond te maken. Namens de Indonesische regering sprak prof. Supomo de hoop uit, dat een oplossing zou kunnen wor den gevonden, lQjS Van sentimenten. Op grond van de door prof. Supomo gegeven uiteenzetting zijn derhalve thans de besprekingen begonnen, zo vernemen wij. BOUWEN.' Op een terrein tegenover het K.L.M.-gebouw in de Scheveningse Bosjes zijn buitenlandse studenten druk in de weer om de miniatuurstad op te bouwen, waarvan de baten bestemd zullen zijn voor het Nederlands studenten sanatorium te Laren. We zien hier een Chinees, een Duitse en een Nederlandse student bij enige reeds gereed gekomen huisjes en kerkjes. De minister Van Oorlog en Marine heeft na overleg met zijn betrokken ambtge noten besloten in Nederland een defen sie-studiecentrum op te richten waar hogere ambtenaren, opper-, vlag- en hoofdofficieren, alsmede niet-ambtelijke personen, die op economisch of sociaal terrein betrokken zijn bij de iandsdefen- sie zullen worden voorbereid voor het bezitten van leidende functies in die or ganen, weike belast zijn met de voorbe reiding en zo nodig de uitvoering van de landsdefensie. De verhoogde inspanning, welke Neder land zich als lid van de Atlantische volke rengemeenschap tengevolge van de inter nationale politieke toestand moet getroos ten, heeft duidelijk doen uitkomen, dat de defensievoorbereiding in de huidige tijd niet alleen een zaak is van de ministeries van Oorlog en Marine, doch dat hierbij de bundeling geboden is van tal van amb telijke en niet-ambtelijke instanties. De werkwijze op dergelijke instellingen in het buitenland bestaat uit het in studie nemen van urgente problemen betreffende de landsverdediging in de ruimste zin door zo gemengd mogelijk samengestelde comité's van omstreeks 8 personen, waar bij de meest bevoegden uit eigen land en waar nodig uit het buitenland, worden uitgenodigd tot het houden van een voor dracht. gevolgd door discussies De rap porten die op grond van deze studies wor den opgesteld, zullen worden voorgelegd aan de regering. De regering kan de leden van het defensie-studiecentrum ook op dracht geven bepaalde problemen in stu die te nemen. Generaal Calmeyer directeur Het defensiestudiecentrum zal worden gevestigd in de nieuwe Frederikskazerne te Den Haag. In verband hiermede zullen de hogere krijgsschool, de luchtmachtstaf school en de marine-stafcursus eveneens naar de nieuwe Frederikskazerne worden overgebracht. Tot directeur van het defensie-studie- centrum zal worden benoemd luitenant- generaal (Calmeyer, die onder generaal Kruis plaatsvervangend chef van de gene rale staf is geweest. Aan deze opperoffi- cier worden toegevoegd een vlagofficier van de marine, een opperofficier van de luchtmacht, een hoofdambtenaar van Bui tenlandse Zaken en een hoofdambtenaar van Economische Zaken. De directeur zal worden terzijde gestaan door een curato rium. Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard de leiding hiervan op zich te nemen. Het ligt in de bedoeling, dat de colleges begin November a.s. zullen aanvangen. Radiostations aan de Noord-West-Duit se kusj hebben de scheepvaart gewaar schuwd tegen drijvende mijnen. Ver scheidene schepen hebben op de scheep vaartroutes mijnen gesignaleerd, die los geslagen zijn door de hevige stormen van deze week. ,.^e Situatie van de kledingindustrie in Nederland wordt op 't ogenblik voor een zeer groot deel beiheerst door da gevolgen van de zeer hoge prjj^en op de grond- stoffenmarkten1 van wol en katoen in het afgelopen voorjaar en de kentering die daarna is ingetreden. In de laatste maanden moest een aantal confectiebedrijven een wachtgeldregeling voor hun personeel treffen en een kor tere arbeidsweek invoeren. Bedriegen de voortekenen niet, dan zal mogelijk bin nenkort enig herstel intreden, aldus sprak drs J. Wagner, secr. van het Ned. Econ. Verbond voor de Confectie-in- dnstrie tijdens een lunch aangeboden aan de buitenlandse pers n.a.v. de F. F. ten toonstelling te Enschede. De uitverkooprage is voorbij en de ar tikelen worden ry weer in de winkel gebracht tegen de pr(js waarvoor dc fa brikant verkocht heeft met een normale handelsopslag. De prijzen die hieruit re sulteren (het betreft hier artikelen waar van de ruwe grondstoffen door de in dustrie gekocht zijn in een tijd dat de wol- en katoenmarkten hoog waren), zijn zeker hoger dan die van een jaar geleden. Wat de toekomstige ontwikkeling van de Nederlandse kledingindustrie betreft is het van het grootste belang hoe het verloop zal zijn van de ontwikkeling van het betalingsverkeer in Europa. De libera lisaties hebben weliswaar de export aan zienlijk doen stijgen, vooral West-Duits- lan-d is een belangrijke afnemer gewor den van Nederlandse kleding, maar ook de import in Nederland van kleding is sterk gestegen. Aanvankelijk deerde deze import de Nederlandse confectieindustrie niet maar nu de afzet gaat verminderen voelt de Nederlandse kledingindustrie het als 'n grote onbillijkheid dat practisdh alle Op 31 Augustus zal het bekende mili taire vliegveld Soesterberg officieel ge opend worden als vliegbasis van de Ne derlandse Luchtmacht. Als eerste com mandant zal optreden luitenant-kolonel vlieger A. P. M. van Rooij. Sedert de oorlog was Soesterberg, de bakermat van onze militaire luchtvaart, niet meer dan een militair vliegveld. Er was geen sprake van een eigenlijk basis commando. Wel waren er voortdurend onderdelen van de luchtmacht op Soes terberg gevestigd, zoals b.v. de Rad o- Radar Dienst, een squadron Austervlieg- tuigen, bestemd voor verkenning, etc Deze onderdelen waren niet opgenomen in een organisch geheel, zoals men dat vindt op de vliegvelden Leeuwarden, Twenthe, Volkel e.a. die reeds jarenlang volwaardige vliegbases zijn. Het strekt in Luchtmachtkringen tot voldoening dat Soesterberg thans van het tweede plan naar voren komt, en een plaats in het eerste gelid tussen de andere vliegbases van onze luchtmacht zal in nemen. Luitenant-kolonel Van Rooij ontving zijn opleiding op de Koninklijke Mili taire Academie te Breda. Hij werd op 21 Juli 1928 beëdigd als officier van de in fanterie. Niet lang daarna werd hij te Soesterberg gedetacheerd ter opleiding tot vlieger. Hij verwierf het militair vlieg brevet in 1931. Bij het uitbreken van de oorlog was hij kapitein-vlieger. Na de oorlog werd hij bevorderd tot majoor en op 1 Nov. 1949 tot luitenant-kolonel. Hij was geruime tijd werkzaam bij 1e Luchtmachtstaf. Enige maanden geleden werd hij overgeplaatst naar Soesterberg. om zich op zijn nieuwe functie voor te bereiden. ■a kleding in Nederland zonder enige be perking kan worden ingevoerd terwijl juist die Europese landen waar commercieel ge sproken een markt ligt voor de Neder landse confectie-industrie door allerlei maatregelen van de liberalisatie een schijnliberalisatie hebben gemaakt, dan wel in de kledingsector helemaal niet geliberaliseerd hebben. 1950 een abnormaal jaar Vervolgens sprak de heer J. A. Pan- huysen, directeur van de Nederlandse textielconventie te Arnhem, over „de huidige positie van de textielindustrie". De personeelsbezetting van de Neder landse textielindustrie bedroeg aan het einde van Mei 1951 totaal 109.802 man, waarvan 56.113 man werkzaamwas ir, de katoen-, rayon- en linnenverwerkende industrie. De totale Nederlandse export bedroeg in 1950 5.287.789.000, waarvan 393.487 000 aan textielgoederen, inclusief syntheti sche vezels en vlas. Practisdh alle natuurlijke vezels, zo als katoen en wol en de grondstoffen, welke benodigd zijn voor de productie van synthetische vezels moeten uit het buitenland geïmporteerd worden. De positie van de Nederlandse textiel industrie is daarom bijna geheel afhan kelijk van de ontwikkeling op de wereld markten. Het totale verbruik van katoenrayon en linnen bedroeg in de jaren 1947-1950 gemiddeld 6.35 kg. per hoofd der Neder landse bevolking, tegen een gemiddelde van 5.75 kg. in de jaren 1934-1938, en 9 04 kg. in 1950. Hieruit blijkt wel dat 1950 een abnormaal jaar geweest is en dat voor zover het de binnenlandse markt betreft, de industrie er rekening mede dient te houden, dat het binnenlandse verbruik voor civiele doeleinden in dc komende jaren zal verminderen. Daar de Nederlandse textielindustrie zich altijd veel op export heeft toegelegd, ligt het voor de hand, dat met een te ruglopende vraag op de binnenlandse markt, meer dan ooit te voren aandacht besteed moet worden aan de exportmark ten. Op de wereldmarkt in katoenen en ook op die in rayon goederen heerst een scherpe concurrentie. Met zeer veel belangstelling wordt kennis genomen van de productie-metho den welke in de U. S. worden toegepast, een land met een zeer hoog loon-peil, maar met een productiviteit per man-uur, Het Nederlandse Elftal is bij de aan vang van de training gewogen en aller minst te licht bevonden. In letterlijke zin dan altijd! Wij lazen tenminste, dat b.v Hinus Terlouw een gewicht bleek te heb I ben van 85 K.G. en Abe Lenstra van 80 j K.G. en Piet Kraak nog een Kilo zwaar- j her. Dus er zijn zware jongens" onder onze spelers voor de nationale ploeg. Wat ook weer letterlijk bedoeld is. Nu zijn wij niet gewoon over sport te schrijven, maar nu het een moreel kantje betreft, verstouten wij ons om ook eens te fluiten. Het gaat ons om de volgende zinsnede m het verslag over de eerste trainings bijeenkomst. Dit, ons lijfblad schreef: Tenslotte kwamen zij (de spelers) bij elkaar in „de kuil" van het Stadion, het gezellige kamertje in de catacom ben onder de eretribune. Ef stonden frisse dranken klaar en stapels beleg de broodjes, waarvan een uitgehonger de Rmus Terlouw het leeuwendeel naar binnen sloeg". Nu vragen wij de K.N.V.B., welks be stuur zo angstvallig waakt voor het pure amateurisme in de sport, of dat nu wel mag? „Frisse dranken en stapels belegde broodjes!" Waarom brengen die spelers niet hun eigen boterhammen mee plus een kruik koude thee? Vergoeding verboden? Best, maar dan ook in natura? Dus geen dranken en geen broodjes als dank voor verrichte dien sten! Periculum in mora! Immers, wiens brood men eet, diens woord men spreekt! Wat geen werk is voor een „amateur"! ANALYST. die veel groter is dan in Nederland. Een Amerikaanse textielfabrikant die 'n zeer grote binnenlandse markt heeft voor zijn afzet, vervaardigt geen speciale arti kelen voor de exportmarkt, maar ver koopt voor export hetzelfde artikel, dat hij maakt voor de binnenlandse markt. Een Europese fabrikant heeft daarentegen slechts een kleine binnenlandse markt als afzetgebied en moet een grote ver scheidenheid van artikelen maken voor de overzeese afnemers, om asm hun spe ciale wensen te kunnen voldoen. Het is daarom voor Nederland van be lang, dat er één grote Europese markt geschapen wordt voor textielgoederen, die het concurrentievermogen van de Europe se textielindustrie op de markten buiten Europa zou verbeteren, door specialisatie en rationalisatie, welke thans slechts in zeer beperkte omvang mogelijk is. (Telefonisch van onze Parijse correspondent Zoals te vrezen was zal liet vraag stuk van de hulp aan het hijzonder onderwijs tot een hittere strijd in het parlement aanleiding geven, maar tevens ook tot een agitatie in den lande. In het parlement is n.l. het debat over de hulp aan het bijzonder onderwijs te verlenen aan de orde gesteld, maar nog niet aangevangen, aangezien de tegenstanders van zelfs de minste genoegdoening zich op alle middelen hebben geworpen om het debat op te houden. Als de Kamer er niet in slaagt voor ze op vacantie gaat de voorstellen af te doen, wie weet, of dan niet de val van het ministerie op een ander punt de hulp kan verijdelen. Een der heftigste anticlerioaüe radica len, de heer BiJlères en vooral de steeds waakzame paladijn van het anticlericalis- me, de heer Deixonne voor de socialisten, spanden samen om door proceöurekwes- ties, d'ie het karakter van obstructie aan nemen, het debat te bemoeilijken. De Kamfer, die gisteren door een debat, waar in beginsel tegenover beginsel werd ge steld, een grote parlementaire dag in de annalen van de Franse parlementaire ge schiedenis had kunnen schrijven, moest de tijd verbeuzelen met stemmingen, die telkens een uur ophielden, zodat eontröle moest plaats hebben, zulks omdat de so cialisten en de communisten pakken stembriefjes in de bussen wierpen, die de gewone vaststelling van de uitslag ver ijdelden. Om die obstructie te ontgaan stelde de leider der MRP-fractie. de heer de Men- thon, de regeling van het debat voor, iets waarover overeenkomstig het regle ment door de vergadering der fractie voorzitters moet worden beslist, met me dewerking der ingeschreven «prekers. Dit veroorzaakte reeds een vijfde schorsing dor zitting. De minister stelde voor de debatstijd voor iedere partij te stellen op zoveel minuten als zij leden telt. maar in die bijeenkomst der voorzitters stelden de voorstanders twee minuten voor om het debat zo ruim mogelijk te maken. De socialisten en communisten liepen daar bij uit die bijeenkomst weg, die niettemin de regeling aannam. Bij terugkeer ver oorzaakte dit een protest van socialisten en communisten, diie van smoring van het debat riepen. De Kamervoorzitter, de heer Herriot, verhief toen een indrukwekkend protest stemmen, vnl. van de ministers, blanco waren uitgebracht) dat 283 afgevaardigden voorstemden en 292 tegen. Dit was een krachtmeting voor de verhoudingen, zodat hierbij de voorstanders van de hulp aan het bijzonder onderwijs met 9 stemmen in de meerderheid waren. Mevrouw Melinda Mac Lean, de echt genote van de mysterieus verdwenen Britse diplomaat Robert Mac Lean, is sinds enige dagen „klaarblijkelijk" liiet meer op het buitengoed „Ia Sauvagem- nc" bij Sainte Maxime, in Frankrijk, waar zij in gezelschap van haar kinderen, haar moeder en haar zuster, haar vacan tie zou doorbrengen. Woensdag trachtte een verslaggever door te dringen tot mevrouw Mac Lean, maar de eigenaar van „ia Sauvagemne", de heer Gosselin, die een deel van zijn huis aan de zuster van mevrouw Mac Lean verhuurd heeft, verklaarde dat me vrouw Mac Lean „niet meer" aanwezig tegen de gang van zaken, erop wijzend, j was, en met onbekende bestemming was dat de ruime toekenning van tijd toch al vertroKken. De overige familieleden wa- belette, dat de Kamer aan het einde van ren allen nog aanwezig de maand op vacantie zal gaan. Daar hoeft zondering evenwel van de verhoging Een overzicht van de ravage op de plaats waar gistermorgen de sneltrein BazelCalais nabij Metz an het tarief van 15 tot 30 pet in botsing kwam met de exprestrein FrankfortParijs. De ramp eiste volgens de laatste berichten 22 doden, onder wie 5 Amerikanen. De anderen waren Franse militairendie met verlof gingen. Ongeveer 40 personen werden gewond, onder wie verscheiden* teer ernstig. (Telefoto). A oor de levering en de invoer van zuivere eau de cologne. Een groot Amerikaans lijnvlicgtuig j met vier en veertig passagiers en een bemanning van zes koppen is in de bnurt van Oakland neergestort. Het toestel, c?n DC 6 van de „United Airlines", ver ongelukte even voor het aanbreken van de dag. Het kwam uit Chicago en maakte zich gereed om op het vliegveld van Oakland te landen. Alle vijftig inzittenden zijn om het leveD gekomen. Het toneell van de ramp is een met kreupelhoutbedekt woest heu velachtig gebied, 30 Km. ten Zui den van Oakland. Een politie-afdeling is op zoek naar de andere slachtoffers in eer. ravijn, waar wrakstukken liggen ver spreid Een ooggetuige zag het toestel 6 Km. van Dacota, niet ver van Newark, neer komen en in brand vliegen. zij niet aan te denken, zeide hij. Hij werd door de rechterzijde van de Kamer lang durig toegejuicht. Met stemming na stem ming te veroorzaken, brachten de tegen standers echter de tijd om, zodat de zit ting tot Dinsdag moest worden verdaagd. De langste dier stemmingen was die over het voorstel-Billères, om de voorstellen naar de commissie van onderwijs te zen' Fen voor mevrouw Mac Lean bestemde eii uit Chicago afkomstige brief werd op last van de politie niet op de villa be zorgd, maar in een op enige afstand ge legen hotel, waar zij door de geadresseer de moest worden afgehaald. Dit is nog steeds niet gebeurd. De politie hulde zich over de verblijfplaats van mevrouw Mac JO Lean, die men sinds Woensdag niet meer den. Daarvan was de uitslag (terwijl 42 heeft) in stilzwygen_ 5 Bij de vaststelling van de collectieve snipperdagen voor dit jaar zal al verscheidene malen de vraag gerezen zijn: .,Hoe gaat het met de twee Maandagen 24 en 31 December?" In het algemeen voelen de arbeiders ei- weinig voor twee snipperdagen daarvoor te bewaren, terwijl anderzijds er veel voor te zeggen is de fabrieken op die dagen gesloten te houden. Naar aanleiding van een aantal bij het ministerie van Sociale Zaken bin nengekomen verzoeken heeft de directeur-generaal van de Stichting van de- Arbeid laten weten, dat hij bereid is een algemene vergunning te verlenen, waarbij het aan fabrieken, die hun bedrijf op Maandag 24 December en Maandag 31 December a.s. willen sluiten, mogelijk wordt gemaakt de daar door verlette uren door overwerk in te halen. De grens der inhaaltjjd moet zijn ge legen tussen 1 October 1951 en 1 April 1952. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft aan de van overheid voorgestelde regeling reeds zjjn goed keuring gehecht. Een desbetreffende al gemene vergunning van de Directeur- Generaal van de Arbeid mag derhalve binnenkort wordden verwacht. Voor de fabrieken, die met een nor male dagploeg werken, zal voor elk der verzuimde dagen 24 en 31 December een tijdvak van ten hoogste 20 dagen worden gesteld, waarbinnen het verlet van de betreffende verzuimdag wordt ingehaald met ten hoogfte 1 uur werkttjdverlen- ging boven de als normale werktijd gel dende arbeidsdag. De Stichting van de Arbeid heeft er voorts bij de Directeur-Generaal van de Arbeid op aangedrongen nog eens te willen onderzoeken, of ook niet voor fa brieken, waar een 2-ploegendienst be staat, een algemene vergunning kan worden gegeven om de verlette uren in te halen. De Directeur-Generaal van de Arbeid heeft echter reeds laten weten, dat het waarschijnlijk niet mogelijk zal zijn zulks in een algemene vergunning te regelen. Bjj het werken in 2 ploegen dient derhalve in het voorkomende ge val een individuele vergunning te wor den aangevraagd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1