GOOD Een in sprong bulderende het heelal vlammen op Prinses Margaret en de mode Principe: Eenvoud is ken merk van het ware Het I boord even aan Koreaanse m wateren Contrasten te land en ter zee „Vierdaagse' in 11 zwevende toestand Zaterdagse mijmeringen Observator Explosie door bliksem inslag Maar op weg als opvolgster van de hertogin van Kent We varen maar er gebeurt niets....' Harry Prikker jATBBiDAfr m AUGUSTUS 1951 PAGINA 8 Men heeft het de vorige week Zaterdag kunnen lezen: van 3 tot September zullen mannen van de wetenschap uit de hele wereld (ook uit Nederlandte Londen de mogelijkheden van de sprong in het heelal bespreken. De sprong zal niet verder gaan, althans voor lopig, dan de maan. En hij zal moeten geschieden uit een ruimteschip dat als een kunstmatige satelliet tussen aarde en maan zal cirkelen. De meningen verschillen aangaande het tijdstip, waarop de eerste sprong gewaagd zal kunnen worden. De mannen, die straks te Londen zullen gaan beraadslagen, zijn de mening toegedaan, dat dit pas tegen het einde van deze eeuw zal kunnen geschieden. Maar er zijn optimisten, voor wie een verwerkelijking binnen vijf en twintig jaren een voldongen feit is. De waarheid ligt misschien iti het midden, ofschoon we gerust rekening mogen houden met thans nog niet te voorziene ontwikkelingen. Het doel matig en gecontroleerd aanwenden van atoomenergie als beweegkracht voor atoomraketten zal wellicht eerder dan we nu verwachten, een verkenning der wereldruimte op grootse schaal mogelijk maken. In ieder geval, de eerste reis naar de maan, waarover Jules Verne schreef en geleerde en hoogst bekwame mensen nu in alle ernst gaan praten, is waarlijk wel een feit, om ons er eens nader op te bezinnen. Op een bergtop bij de evenaar Het cijfer van acht De landing Toen prinses Margaret, die deze week meerderjarig geworden ïs, niet langer de kleren van haar oudere zusje, prinses Elisabeth be hoefde te dragen, besloot ze net te worden als haar tante, de hertogin van Kent, voormalige prinses Marina van Griekenland. Ja, de prinses droeg de kleren van haar zuster. De Engelse meisjes hebben het meermalen kunnen vaststellen en het is door de konink lijke familie nooit ontkend. Daar wordt de zuinigheid op tal van manieren beoefend en zowel moeder Elisabeth als grootmoeder Mary vonden het helemaal geen schande, als Margaret iets aantrok, dat haar zusje te klein was geworden. Doorlopend levensgevaar Een gat in de grond Regelmatig leven Een eigen wet Een van prinses Magarets wandel costuums -'V;: Naar't eiland Levania of Maan Uiteraard bestaat hier het gevaar, dat wij, leken, tenslotte stranden zullen op wetenschappelijke redeneringen, bereke ningen en wat al niet, waarvoor we, zoals bij Einsteins relativiteitstheorie, eerbiedig I maan gemaakt wordt, zal als het ware ons petje afnemen, met de gedachte: zoe-j °P bulderende vlammen opgeheven wor- ken jullie het maar verder uit. Immers, wanneer er in de wereld, naar we onlangs lazen, slechts een stuk of twintig heldere koppen zijn, die Einstein helemaal kunnen volgen en de toepassing van zijn theorie een der vereisten is voor het overwinnen der moeilijkheden, welke aan speurtochten ?"°r, d,e het wereldruim verbonden zijn, „'fmvÜ vo°ï de hand- dat de wetenschap pelijke kant ons al gauw voor tal van puzzles zal plaatsen. Er zijn aan de sprong in het heelal In tussen nog genoeg kanten, welke we mei belangstelling, zelfs met grote belangstel ling kunnen bekijken. Daar is allereerst de geschiedenis van het menselijk pogen de wereldruimte te verkennen. De verha len van een Jules Verne hebben voorlopers gehad in het verre verleden. Reeds in de grijze oudheid werd er over reizen naar de maan gedacht, gesproken en geschre ven. In het prachtige boekwerk „De sprong in het Heelal", van de Amerikaan- se deskundige Chesley Bonestell en Willy Ley. dat kort geleden in een Nederlandse hertaling bij J. M. Meulenhoff te Amster dam verschenen is, lazen we, dat 1800 jaar geleden de schrijver Lucianus van Samo- sata een verhaal over een reis naar de maan schreef, waarin hij van de veron derstelling uitging, dat de atmosfeer van de aarde ook de maan omvatte. Hij schil derde de 'reis van een zeilschip, hetwelk door een razende storm in de Atlantische Oceaan, ten Westen van de z.g. Zuilen van Hercules (Gibraltar) opeens opgeheven werd en het luchtruim in geslingerd. Vol gens de toenmalige opvattingen hield de wereld bij de Zuilen van Hercules op. Ze ven dagen lang werd het schip met be manning en passagiers door de wereld ruimte gejaagd en op de achtste dag land den ze op de maan, die ze dagenlang als een „stralend eiland" hadden aanschouwd, Levania. Eeuwen later beschreef de beroemde sterrenkundige Johannes Kepler, leerling van de niet minder beroemde Deense as tronoom Tvcho de Braha, een reis naar de maan. Hij wist door zijn wetenschap pelijke kennis en studies, dat de damp kring der aarde zich niet tot de maan uit strekte en liet daarom duidelijk uitko men, dat de reis aan zijn verbeelding ontsnroten was. Zijn reis geschiedde langs de schaduwbrug, welke tijdens een eclips tussen maan en aarde gevormd wordt, dwars door de luchtloze ruimte en zé duurde slechts enkele minuten. Inmiddels, ook Kepler sprak van het „stralende eiland van Levania". Aan het hierboven aangehaalde boek hebben we talrijke bijzonderheden ont- ieend en tevens de illustratie, welke laat ste uiteraard aan de fantasie van de bij zonder knappe tekenaar BonastelJ ontapro» ten, maar op wetenschappelijke en tech nische gegevens gebaseerd is, die weer door bevoegde geleerden gecontroleerd werden, zodat ze een voorstelling geven, welke de komende werkelijkheid vermoe delijk heel goed weergeeft. Wat deze werkelijkheid aangaat, de eer ste maanreis zal beginnen met minuten van gespannen wachten op een bergtop nabij de Evenaar, dus boven de dichtste luchtlagen, die de meeste hinder zouden veroorzaken. Op een gegeven ogenblik za] het „UUR NUL" aanbreken, er zal een loeiend gebulder uit straalpijpen losbar sten, een geluid, alsof alle registers van een orgel tegelijk aangeslagen worden, maar dan duizendvoudig versterkt. Dit al les zal begeleid worden door laagfrequen- te trillingen, welke niet door het mense lijk oor kunnen worden waargenomen, maar die vrees verwekken bij degenen, die er aan blootgesteld zijn. Het raket, waarmede de reis naar de den, om binnen de minuut uit het gezicht te verdwijnen. Dan zal de raket in Ooste lijke richting gekanteld worden, omdat dan van de omwentelingssnelheid van de aarde gebruik zal kunnen worden ge maakt. Het spreekt vanzelf (aldus de des kundigen) dat de punt van de raket niet in de richting van de maan wijst De spits van het toestel wordt gericht op het punt, waar de maan zich.,., vier dagen later zal bevinden. De schrijvers geven een beschrijving van het toestel: een slank gevaarte, mis schien van vleugels voorzien, met het oog op de landing bij de terugkeer. Het zal ongeveer drie minuten na de start uit de dampkring van de aarde wegdaveren. Maar hiertoe zal de raketmotor acht mi nuten moeten blijven werken. Dit cijfer Advertentie Het rakeltoestel, dat naar de maan vloog, landde er op zijn staart. In deze positie start het weer terug naar de aarde. van acht heeft een bijzondere betekenis. Het is niet gekozen met betrekking tot het rendement, dus uit theoretische overwe gingen, aldus de schrijver van de tekst van het boek en evenmin uit de een of andere formule berekend. Het is gekozen ten behoeve van de piloot. Hoe vlugger de noodzakelijke hoogte bereikt wordt, des te voordeliger dit is. Maar het verande ren van de snelheid houdt een versnelling in. En de piloot, ofschoon niet in staat, de snelheid op zichzelf te voelen, is er toch bijzonder gevoelig voor, althans voor de versnellingen. De hoogste versnelling, die door een normaal, gezond mens en kele minuten achtereen met goed gevolg doorstaan kan worden, wordt in acht mi nuten bereikt. „En dan bevindt de raket zich ver buiten de dampkring der aarde. De aarde doet zich voor als een ge weldige bol, ergens achter bet toestel. De bestuurder ziet zich omgeven door een ontzaglijke, zwarte ruimte, geheel bestrooid met ontelbare juwelen: vèrverwijderde zonnen, de sterren. Dwars door de enorme zwartheid ziet hij de Melkweg zich uitstrekken. De dichtstbijzijnde ster, onze zon, straalt met een felle, wit gloeiende schittering, de corona is duidelijk zichtbaar, zoals men haar op aarde hij volledige zonsverduiste ringen kan zien. De piloot in de „black out Gedurende de eerste acht minuten heeft de piloot het hard te verantwoorden. Hij zal niet in staat zijn veel te doen. Het is zelfs niet onmogelijk dat hij tegen het einde van die periode een z.g. „black out" zal ondervinden. Deze term dateert uit de oorlog. De Engelsen duidden er de verduistering van hun steden mee aan. De „black out" tijdens een tocht door de wereldruimte en zelfs door de stratosfeer is een tijdelijk optredende blindheid, wanneer het hart niet in staat is om de j hersenen, tegen de druk van de versnel lingskracht in, van voldoende bloed te voorzien. Maar dan wordt de situatie weer beter, want op een gegeven ogenblik is er geen versnelling meer, maar alleen snelheid en de piloot zal opeens bemer ken, dat hij geen vlucht meer heeft! Het belangrijkste voor hem is dan de vraag, hoe lang deze gewichtloosheid zal voort duren. Intussen zo merkt de deskundige schrij ver op, volgende generaties zullen op die vierdaagse reis naar de maan misschien terugzien, zoals wij terugkijken naar de tijd, dat een reis over de Atlantische oce aan vier weken duurde. De vier dagen zullen niet gemakke lijk zijn. Het is natuurlijk voor een poos heel amusant, om vrij door de cabine te kunnen zweven en bij het slapen is dit zelfs heel comfortabel, maar wanneer er werk aan de winkel is, zal het verschijnsel erg hinderlijk blijken. En zelfs eten is in een wereldruimteschip „werken". Het zou ons werkelijk te ver voeren, het hele overzicht over de reis naar de maan, zoals de des kundigen zich die voorstellen, hier weer te geven. Maar om de lezer een idee te geven van wat die gewichtloosheid betekent, halen w.e ®.ve" aan wat er gebeurt, als de piloot wil eten. Indien hij zich een glas £S^enken- komen er uit de te voorschijn, die in SrGn hangen. Hij moet drinken fnriifi»n w en aldus de waterbolletjes opzuigen^ Wanneer hij te wild zou schen- ^chenken doch'"1 i*1106*4 eigenlijk «iet te h de «es alleen maar leeg dé ei T 2ou'den de bolletjes tegen hol lef iff c fn°r uiteenvallen in kleinere ta dt cnbin Z° 20u het doorgaan, tot er peltjes hing 6en mist van heel fijne druP" Alle voorwerpen zweven in de lucht en het zal zaak blijken, ze stuk voor stuk vast te klemmen. Dit gej^t 2elfs voor de ball- pointpen, die de piloot moet gebruiken, omdat de inkt van een gewone vulpen met vloeit. Overigens, de piloot behoeft ge durende de vier dagen van de reis naar de maan slechts in totaal vier uur te werken. Op ongeveer 345.000 kilometer van de aarde, zo lazen we in „De Sprong in bet Heelal" verder, wordt een punt bereikt, waar de aantrekkingskracht van de aarde en die van de maan ongeveer even groot zijn. Als alles goed gaat, passeert het raket dit punt met een snelheid van nauwelijks enkele meters per seconde. En danricht hij de straalpij p van de motor in de rich ting van de maan. Nu nog iets over de landing, zoals de mannen van de wetenschap zich die voor stellen. De landing vertoont veel over eenkomst met de start. De door de aan trekking van de maan verkregen snelheid moet worden afgeremd. Dat kan alleen gebeuren door de racketmotor te laten werken. Het toestel komt, balancerend op zijn staart naar beneden. De piloot heeft weinig te doen. Hij behoeft slechts op de reeds op aarde afgestelde instru menten te letten. Teruggekaatste radar golven doen hier hun werk. Op hetzelfde ogenblik dat de racket zachtjes het maan oppervlak raakt, wordt de brandstoftce- voer afgesneden. Dan diepe stil 1c. H t ruimteschip is aangekomen op het stra lende eiland van Levania, waarvan Kep ler en vóór hem vele anderen droomden. Tot zover weer de schrijver van de tekst in „De Sprong in het Heelal", dié dan nog talrijke bijzonderheden geeft over de andere planeten van ons zonne stelsel, daarbij speciaal Mars besprekend, het eventuele volgende doelwit voor een reis door de wereldruimte. We volstaan voorts met er op te wijzen, dat te White Sands in Nieuw Mexico steeds verder gaande proeven met wereld ruimteraketten worden genomen. Een be mande raket is onlangs tot meer dan twintig kilometer hoog gestegen, zoals we toen hebben medegedeeld. En de piloot er van zag de hemel als een onmetelijk zwart Op het congres in Londen er Is en- Een shawl is een gemakkelijke dracht, zegt prinses Margaret, tot wanhoop van de hoedenmakers kele jaren geleden te Parijs reeds een dergelijk congres gehouden zullen on getwijfeld rapporten worden uitgebracht over de sindsdien bereikte resultaten, waarvan er inmiddels een aantal tot de „top secrets" (hoogste geheimen) van het Amerikaanse leger behoren, zodat men ze dus wel niet publiceren zal. Maar er zal toch meer dan voldoende verteld wor den, om ons de overtuiging bij te bren gen, dat de plannen voor een reis naar de maan, die in onze jeugd als volkomen fan tastisch werden beschouwd, weer een flink stuk naar de verwerkelijking gevor derd zijn.... Ten Westen van Boulder (Colorado» zijn ladingen ontplofbare stoffen, die bij de aanleg van een stuwdam gebruikt werden, door blikseminslag geëxplodeerd. Vele ar beiders werden door in het rond vliegende steenblokken getroffen. De bliksem sloeg In de electrische dra den, die met de ladingen in de rotsen ver bonden waren. De eerste berichten spreken van 30 doden, de laatste van 11. Qit hoedje werd voor prinses Mar garet op haar eigen aamvijzingen gemaakt Maarelk meisje vindt zo-iets niet bepaald leuk. Prinses Margaret vond het evenmin leuk en toen ze zich niet langer als het jongere zusje van de troonopvolg ster in het openbaar vertoonde, maar als Prinses Margaret helemaal alleen bij of ficiële plechtigheden verscheen en als zodanig de koninklijke familie vertegen woordigde, was het met het dragen van door Elisabeth ter zijde gelegde kleren gedaan. Toen kwam er echter een ander pro bleem. Margaret had zo haar eigen Ideeën over chique en elegance en er waren na tuurlijk genoeg mensen in haar omgeving, die er eveneens ideeën dienaangaande op na hielden. Geruime tijd volgde ze de goede raadgevingen van moeder, groot moeder en zusje, maar op een goede dag verklaarde ze, toch liever haar eigen in zichten te volgen. Dit betekent niet. dat ze nu maar kon doen, wat ze wilde. Haar moeder moest toch altijd een bepaalde keuze goedkeu ren, doch ze kreeg veel meer vrijheid, vooral omdat bleek, dat ze over een uit stekende smaak beschikte. Natuurlijk, het kwam wel eens voor, dat ze iets aantrok, waarover niet iedereen riep. Dergelijke vergissingen worden echter door elk meisje begaan. Over het algemeen slaagde Margaret er in, zich zo te kleden, dat iedereen er over riep. En dit was ten dele te danken aan het feit, dat ze uitging van het prin cipe: eenvoud is het kenmerk, van het ware. Van meet af aan vermeed ze alle overdadige opschik, waarbij intussen nog kwam, dat volgens de hof traditie het dragen van schelle kleuren en exhorbitante hoeden ver boden is. Een prinses mag niets doen, ivaardoor se de indruk zou kunnen wekken, in de gaten tc willen lo pen Dat doet ze toch wel, zal men denken Margaret won menigmaal het advies van haar tante in. Die was jarenlang de onbetwiste rechter in de elegantie van het Engelse hof en zelfs van de Engels sprekende wereld geweest, de vrouw, die besliste, wat in de mode voor een Engelse dame het beste was. Maar toen haar man, de hertog van Kent, gestorven was, begonnen haar de nodige middelen te ontbreken, om zich steeds weer de nieuwste modellen aan te schaffen, terwijl ook de opvoeding van haar 'kinderen haar dwong, zich te beperken en haar aandacht aan andere dingen te besteden dan aan de sport, de best geklede vrouw van Engeland te zijn. Ze was gul met goede raad en Mar garet aanvaardde die dankbaar. Toen na de oorlog het weer mogelijk werd, wat meer aandacht aan de garderobe te besteden, begon Margaret zich zien derogen beter te kleden. Hierbij moest ze er natuurlijk altijd rekening mede houden, haar oudere zuster niet te over troeven. Maar dit voorkwam ze alleen al door haar voorkeur voor eenvoudige ontwerpen. Margaret houdt veel van donker en zou zich het liefst in het zwart kleden, iets, wat de elegante Parisiennes even eens bij voorkeur doen, maar ze draagt toch vaak lichte toiletjes. Tegenwoordig heeft ze haar eigen ontwerper. Aanvan kelijk ging ze naar de bekende Moly- neux, de bekende Parijse modeontwer per van Engelse afkomst maar tegen woordig gaat ze naar Hartnell, die ook de toiletten van haar moeder ontwerpt. Ze besteedt bijzondere zorg aan haar hoeden. De keuze hiervan is nooit het gevolg van een eerste ogenblik van en thousiasme over een bepaald mode'. Integendeel, ze komt bij Aage Thaarup, een ontwerper van hoeden, om met hem een bepaald model te bespreken en ze begint er zich allengs meer van bewust te worden, dat in de Engels sprekende wereld heden ten dage vele jonge meis jes bij hun ouders aankomen met argu menten als: prinses Mairgaoet draagt óók zo'n hoedje! Dit geldt uiteraard ook voor haar toiletjes. Haar eerste avond toilet is bij duizenden geoopieerd en vele jonge meisjes in de Commonwealth hebben „net zo'n avondjurk" als prinses Margaret gedragen Margaret houdt het meest van kleine hoedjes met weinig garnering, maar of schoon ze graag „gekleed"gaat, schroomt ze zich toch niet een shawl om het hoofd te gooien, tot grote ontsteltenis van de hoedenmakers, die niet ophouden te be togen, dat shawls en zo uit de mode zijn. Margaret stoort er zich niet aan. Wan neer ze er zin in heeft, legt ze zelfs een tulband om haar hoofd. Een van haar grootste zorgen zijn haar schoenen. Die laat ze altijd maken, aan gezien ze.... wat klein is en daarom bij voorkeur op hoge hakken loopt. Hoge hakken maken hat lopen evenwel vaa'. lang niet gemakkelijk en weinig elegant. Daarom zint Margaret steeds op modellen welke haar in alle opzichten bevredigen. Ze heeft een kleine voet en dit is. met haar prachtige teint, een van de dingen, cue ze wat men noemt „mee heeft". In ieder geval rekende ze voor zich zelf af met de bij velen heersende overtuiging, a4 elegante schoentjes met hoge hakjes altijd martelwerktuigen zijn. Ze is het enige lid van de Engelse koninklijke fa milie, dat slechts een paar stevige wandel schoenen draagt, wanneer ze flinke toch ten gaat maken, zoals in Schotland, waar ze in de omgeving van het Balmoral- kasteel graag op jacht gaat, Dan draagt ze de Schotse kilt wist u, dat hiervoor zeven meter stof nodig is? gaat ze blootshoofds o» slaat ze graag een kleu rige shawl om de hals. Ze is aardig op weg, om de hertogin van Kent zo niet te overtroeven, dan. toch te evenaren. En in Engeland slaat men met belangstelling gade, hoe ze zich steeds meer tot een toonaangevende per soonlijkheid in de mode ontwikkelt. En hoewel Maigaret het nu juist niet als een ideaal beschouwt, eens opgenomen te worden in het lijstje van de tien het best geklede vrouwen ter wereld, zal het haar vermoedelijk toch deugd doen. tVaut ze is ook een vrouw I AAN BOORD HR MS „VAN GALEN". „Hoe is het eigenlijk in Korea? Dat is liet eerste wat je gevraagd wordt, als je aau boord van Hr Ms „Aan Galen" komt. Dat vroeg men mij ook, toen ik de „Evertsen bezocht: „\ertel eens wat van Korea, we horen er hier zo weinig van". En, terug bij de troep in Korea, moet je dan horen: „Zo, weer eens bij dc marine geweest? Lekker bruin geworden? Man, wat een leven moeten ze daar hebben". Aldus schrijft res. Ie luit. W. Dussel ons uit Korea. En de luitenant vertelt dan verder: Ik heb het grote voorrecht gehad in cte afgelopen negen maanden afwisselend bij de vrijwilligers in Korea te mogen ziin en harer majesteits schepen te kun nen bezoeken en ik meen er goed aan te doen u eens een en ander te vertellen over het verschil tussen beide onderdelen, die onze Nederlandse naam bij de United Nations zo hoog houden. Er ia verschil, ja zelfs groot verschil tussen de levens van beide groepen. Het verschil is zelfs zo groot, dat op velerlei gebied een vergelijking nauwelijks mo gelijk is. In Korea hebben onze soldaten na hun aankomst in November nimmer meer een. stukje zee gezien. Op de „Van Galen' daarentegen heeft nog niemand een voe4 °P Koreaanse bodem ge- Korea-vrijwilligers hebben 'n zwer ven a bestaan geleid;, zij hebben ontbe- ungen geileden als ijp.g nooit tevoren een onderdeel van de Nederlandse strijd kracht. Koude, vocht, sneeuw, ijs, honger en dorst zijn maar enkele. Zij hebben hoog in <Je bergen en diep in de dalen geworsteld en gestreden tegen een altijd overmachtige vijand en in meer dan enkele gevechten tientallen van hun ka meraden verloren. Zij zijn bijna nooit af gelost, verkeerden vrijwel constant in de voorste lijn en waren du» doorlopend in 1 levensgevaar zelfs airconditioning al werkt die dan ook wel eens onvoldoende In Korea is dat alles natuurlijk niet We hebben er ons eigen bed, het gat- in-de-grond waarin we zitten, liggen en als het kan slapen. We eten er en we wassen ons er niet. Dat heb ben we wel eens in vijf weken niet kunnen doen. Wc kregen er ook nooit bier, zoals on de schepen. Bier? Om je dood te lachen! Bier!! We zouden eerder nog vrede ver wachten dan bier! De „Van Galen" heeft bier aan boord uit Holland nog wel! en ieder krijgt twee tinnetjes per dag. - .-. „..Eerlijkheidshalve vertel ik u er bij dat bij hen aan boord komt. aankijken als-alleen de Nederlandse schepen dat heb- En nu de mannen van de „Evertsen" er. van de „Van Galen", die je, a-ls je of ze willen zeggen: „Zie je dat? Daar heb je er een uit Korea". Want op een schip weet men niet wat Korea is- Dat echip vaart maar en vaart maar. Het 'Oeveiligit een carrier, het vaart zijn patrouille gedurende een bepaald en veelal van te voren vastgesteld aantal dagen. Men weet precies wanneer men op de basis Saboso of Kure terug is Men weet echter ook.^ dat al „vaart en vaart dat schip maar" het de aanwezig heid van de ..Van Galen" en al die armere zeestrijdkrachten is, die het leger te velde mogelijk maakt, zich van de zeezijde onbedreigd te voelen en dat die vloot daar op zee het mogelijk maakt, dat alle voorraden van wapens, munitie, uitrusting, mensen, kortom alles wat een modern leger te velde nodig heeft, in een onafgebroken stroom, dat leger kan be reiken. Op een schip heeft ieder zijn „eigen hoekje". Ze zitten er aan hun „baksta- fels" en" eten en drinken op tijd. Als je er een paar dagen bent, kun je, hij wijze van spreken, je vaste kennissen steeds op dezelfde plaats terug vinden. Op een schip Leeft ieder zijn eigen bed een kooi zijn ei-gen kastje, ja. zijn eigen-alles. Er zijn douches en er is stromend water, warm en koud nog web Er is electriseh licht en er is ben; Amerikanen en Engelsen, alsook Canadezen, Australiërs en Nieuzeelan- ders hebben geen bier aan boord. Ge volg: men doet zich er (te veel) te goed aan als het schip binnen is. Gevolg daar van: de Nederlandse matrozen slaan een vehi beter figuur met passagieren. Natuurlijk moet u ook weer niet den ken dat het leven aan boord gelijk dat van de befaamde luis is. Helemaal niet. De grootste ergernis is misschien wel het feit „dat er niks gebeurt". „Wc va ren maai' en we varen maar", zegt de bemanning, „en er gebeurt niets. Wc hadden gedacht dat het hier „oerlink' zou zijn maar het valt mee. Het. valt zelfs zo erg mee, dat het tegenvalt De bemanning van de „Evertsenen ooik van de „Van Galen" is zich bewust van de uiteindelijke voordelen van de matroos vergeleken met die van de sol daat. En hoe eentonig het leven aan boord zo nu en dan ook lijkt, men ver kiest het toch nog altijd boven dat van de man in Korea. „Het is maar hoe je het bekijkt", zei een matroos tegen me, nadat ik 'n poosje met hem in de geest van dit artikel had gepraat. ,Ais we altijd maar denken dat er altijd mensen zijn die het nog niet zo goed hebben als we, dan is het leven nog zo gek niet. Nee, geef injjj dut de „Van Galen" maar..,,'' WEET U.. dat honderd jaar geleden ieder mens gemiddeld slechts 37 jaar oud werd. dat thans de gemiddelde leeftijd 67 jaar is, zegge bijna het dubbele, dat thans de beruchte volksziekte kanker vóór alles treft mensen boven het veertigste levensjaar. BEGRIJPT U DAN., dat dus alleen reeds om deze reden het aantal sterjge- valen aan kanker enorm moet zijn toe genomen, dat thans van alle zes sterfge vallen er één op kanker berust, dat in ons land daardoor ieder jaar 14000 men sen aan kanker overlijden, hetgeen neerkomt op één sterfgeval per iedere drie kwartier? ZO JA!Steunt dan het Koningin Wil- helmina Fonds voor de Kankerbestrijding. Geeft V als lid of contribuant van het Koningin Wilhelmina Fonds bij Uw Plaatselijke Afdeling of stort Uw bijdrage op giro Kr. 26000. De minimum contri butie bedraagt voor een lid 2.50 per jaar en voor een contribuant I,per jaar. ALLE DINSDAGEN van de komende maanden zulen de regeringsambtenaren in Madras, van wie er velen katholiek zijn, bidden, dat de positie van de schat kist moge verbeteren. Zij hopen in dat geval meer salaris te krijgen De bond van overheidspersoneel, van welke dit plan uitging, achtte een gebedsactie meer gepast dan een staking. De „actie" lijkt mischien op het eerste gezicht wat vreemd. Doch is het zo gek te bidden voor dc welvaart van het land of de bloei van de onderneming, waarin men werkt? HET PARLEMENT van Israël heeft een wet aangenomen, die aan de vrouwen dezelfde rechten geeft als aan de man. Deze voor Oosterse begrippen revolution- naire wet verschaft, aan de vrouw het ac tieve en passieve kiesrecht. Alle posities in lands- en gemeentebestuur staan voor haar open. Voortaan zal de man slechts kunnen scheiden na toestemming der vrouw, tenzij deze laatste zich ergerlijk heeft misdragen. Typerend voor de geest van de nieuwe wet is het feit, dat het Hebreeuwse woord „baal", dat behalve „echtgenoot" ook „heer" inhoudt, in de tekst is vervangen door het woord „isj", dat meer duidt op het begrip „partner". Het besluit van het parlement, betekent ook. voor de honderdduizenden Joden en Jodinnen, die uit de Arabische landen en uit Noord-Afrika naar Israël zijn geëmi greerd., een grote vooruitgang. Immers in deze landen en gebieden kent men nog veelwijverij. Dit is thans in Israël offi cieel verboden, althans voor Joden en Christenen. Voor Mohammedanen is nog een uitzondering gemaakt. HET MILITAIR gerechthof te Peking heeft de Apostolisch Prefect van Yihsiev. Mgr Tarciso Martina, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Hij werd schuldig bevonden aan spionnage ten gun ste van de V.S. Mgr Martina zou gehei me berichten aan de Amerikanen hebben doorgegeven. Veel variatie zit er in de rode beschuldigingen niet. MORGEN is 't weer Zondag. Offer op de schaal voor de noodzakelijke nieuwe Kerken. We moeten immers volgens het Epistel elkanders lasten dragen. Er staan overigens nog een paar gevoelige wenken in. Tergt elkaar niet en benijdt elkaar niet. Blijft het goede doen zonder te ver slappen. Duidelijk of niet? Het Evangelie behandelt de opwekking van de jongeling van Naïm. Wanhoop nooit, want God is ook nu nog almachtig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3