„Vanavond gooien uit de toren W apendroppings bij Wychen? we Dolfie s Schelde-Rijn verbinding wordt bestudeerd De concessies van Adenauer aan vakbonden Hamman van Teheran naar Belgrado R Camera Mysterie Herdenking van een idealist „Het geheim van de Valckenhorst Dolfie en de zwarte panter DE AMBONEZEN- INCIDENTEN Fransen veroveren grote Vietminli-voorraad- sehuur Program V. S.-hulp goedgekeurd Ridgway antwoordt de communisten Joego-Slavië niet naar San Francisco Toch ivetenswnardig Fette uit wantrouwen Nijmeegs student verdronken Thans is het woord aan de Perzen SATERDAG 25 AUGUSTUS 1951 PAGINA 5 1 >,Je wordt er schor van Regering handhaaft maatregelen Scene 52 NED. COMITÉ VAN 49 LEDEN IS MET ZIJN WERKZAAMHEDEN BEGONNEN Wil weer pratenals zij schorsing opheffen De vraagstukken BRITSE BESPREKINGEN MET SAOEDI-ARABIE BENOEMINGEN PATERS JEZUÏETEN FABRIEKSBRAND IN DOESBURG Het door PERCY KING Attlee c.s. besluiten niets te doen EMIR TALAL SPOEDIG NAAR JORDANIË Er gebeuren vreemde dingen in Hernen. Op het eeuwenoude kasteel, dat duister en massaal opdoemt aan het einde van een donkere lindelaan, sou een groep verkenners in moeilijk heden zijn geraakt en uit een der half verbrokkelde smalle vensters, hoog in de kasteeltoren, zouden lichtsignalen zijn waargenomen. Een modern communicatiemiddel van het roemruchte kasteelspook, dat reeds eeuwen lang naeht voor nacht door de hol echoënde, vervallen ruim ten dwaalt en de levensgevaarlijke zoldering krakend buigen doet onder zijn rusteloos spookgewicht? Waar is de hopman? Waar is de patrouille, die tegen het vallen van de avond hier onderdak zocht? En wat gebeurde er toen er s nachts laag een vliegtuig overkwam en de parachutes geruisloos. Stop! "Voorlopig blijve het geheim van de Valckenhorst nog goed be waard tussen de metersdikke muren van deze bucht in de buurt van Wychen. Vorig jaar kwam de Parsivalgroep met haar eerste groots opgezette speel film voor de jeugd: „De Zwarte Pan ter" en in meer dan één opzicht werd het streven om de jeugd in de bioscoop tets te geven, dat werkelijk voor jon ge, romantische ogen was bestemd, enthousiast begroet. Natuurlijk ging die panter (wanneer men dat zo zeggen mag) nog mank aan allerlei jeugdziekten: het was een eer steling, de nasynchronisatie was zeer slecht bijvoorbeeld, maar het begin was er. En wat meer zegt: de panter sloop door een „gezonde jungle". Pater Raymund van Sasse van Ysselt, die „zomaar films is gaan regisseren en er liter wel eens een paar boekjes over geleien heeft" (maar alleen reeds de ma nier, waarop ie in ogenblikken van in spiratie telkens z'n jongensachtig weer barstige kuif van zijn voorhoofd blaast, geeft hem bepaalde artistieke adelbrie ver.probeerde het dit jaar weer. Natuurlijk deed ook de concierge van het inmiddels helaas opgeheven Leidse Don Boscohuis, Henk Werkhoven, weer mee, en Dolfie, 'het Surinaamse jochie en pog een aantal jeugdige kraehten, die in de Zwarte Panter reeds hun filmdoop ondergingen of ermee te maken hadden. Enkele nieuwe d'ilettantjes, een meisje van 'n jaar of twaalf met blonde vlecht jes, een paar Lyceisten en een drietal jongens van dle KRO-Wigwam comple teerden samen met een paar volwassen krachten, die wel meer op die planken hadden gestaan (de heren Josso en Van Ostade) deze enthousiaste filmtroep, en io t-ok men begin Augustus naar het kas teel in Hernen. Ari» van der Lugt, wiens toneelstuk „De Vreemde Hopman" de in trigue voor het scenario leverde, speelde eveneens mee. werd tevens assistent-re gisseur; de cameraman D. C. van Koeken- berg was dezelfde als van de Panter. Haast anderhalf uur lang zal binnen niet al te lange tijd de jeugd van Neder land en vele ouderen! de ongelofe lijk opwindende belevenissen van een groepje verkenners kunnen volgen, die laat in de namiddag op een spookkasteel ar-iveren en daar in handen vallen van eenbende, welke betrokken is bij een internationale wapensmokkel. Hoe zij hun hopman en enkelen van hun makkers verliezen, een pseudo-hopman ontmaskeren, wenteltrap op wenteltrap af rennen, zic*h aan touwen uit de kasteel toren laten zakken, door dakgoten lopen, hoe zij tenslotte Bob Sterck van de Cen trale Recherche ontmoeten.... genoeg zij, dat de hele „troupe" enthousiast en in een verbluffend tempo heeft gewerkt, da: men hier over kerkers beschikt om de griezels van te krijigen en geheimzin nige torenkamers aantrof, waar zelfs Hol lywood jaloers op zou zijn, en dat men met de verfilming nog binnen de geschat te tjjd. namelijk in drie weken, geheel hoopt klaar te komen. Hoe....T De zorgeloze Franciscaanse regisseur, volgens zjjn zeggen gezegend door prima weer (wjj arme leken moes ten het maar met 't gewone weer van De Bilt doen!) is thans schor van het com manderen: „Om stapel gek van te wordenje zou een megafoon moeten hebben. Neem nou vanmorgen: we hadden buitenopna men, maar toen er gedraaid moest wor den, was ledereen aan het bramen zoeken. Het licht dreigde weg te gaan, met een prachtige zon... hopeloos.... enfin, het is toch nog gelukt.,..! H&e hij met behulp van dit scenario (vol doorhalingen, verwijzingen, nieuwe scènes) ooit uit het tot heel kleine speel- fragmentjes (de meeste onder de minuut) verbrokkelde verhaal, weer een samen hangende speelfilm maken wil, blijft bo vendien toch voor elke leek een raadsel; in Hollywood zal dat wel niet anders De regering W» ^J^uZuid-Moiuk-' ken en landstichting "^^onowden Trouw" in de Amboncse woonoorden tegengaan, weshalve zij de J»eke' njct regel nam dat bovenbedoelde 1.101,1 de kampen mogén betreden. Het ook dat het merendeel van de Ara» bevolking niet gediend is van de1 ac1 teiten van het Bureau en de Stichting, zodat van een geprikkelde stemming onu.r hen niet kan worden gesproken. Het IS dan ook wel zeker dat de ongeregeldheden te Middelburg geen uitvloeisel waren *»n de regeringsmaatregelen. Aanleiding om deze maatregelen op te schorten, is dus niet aanwezig. Dit heeft de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen mede namens zijn collega van Binnenlandse Zaken geant woord aan de heer Krol, Tweede-Kamer- Jid voor de CHU. die over deze kwestie vragen had gesteld. De heer Krol wilde ook wat naders weten over het strijken van de vlag in het kamp te Woerden. Tot dusver heeft als algemene gedrags lijn 'gegolden, zo zegt de minister, dat aan de officiële vlaggestok, welke in elk kamp aanwezig is. slechts de Nederlandse vlag kan worden gehesen. Aan de Ambo nezen werd toegestaan om op een andere plaats in het kamp. mits niet zichtbaar van de openbare weg, de zogenaamde RMS-vlag uit te steken. Hierbij stond voppop, dat het hijsen van deze laajste vlag niet een officieel karakter mocht krijgen. In Woerden weigerden de Ambo nezen deze regels in acht te nemen. De minister ontkent tenslotte, dat de op dracht tot het neerhalen van de Ambonese vlag mede een gevolg is van uitgeoefende aandrang door het Hoge Commissariaat van Indonesië. zijn. maar hier is alles veel primitiever. Voordeel is natuurlijk dat de kosten hier zeer laag zijn; er zijn slechts enkele betaalde krachten, de jeugd heeft ais be loning een prachtige gratis vacantie, sla pen bli 'n boer, buiten picknicken (tussen hinderlijke wespen) en verzorgd worden door Henk, die naast de boevenrol ook als vader van de troep optreedt. Een klein dozijn filmlampen, geworteld aan de meest chaotische bundel diooreen- kronkelende electrische kabel, welke men zich maar voor kan stellen, cameraman en assistent onafgebroken bezig met het „inlichten", daarbij allerlei geheimzinni ge bezweringsformules over afstand en diafragma prevelend, totdat ze tenslotte met een gevoelige lichtmeter alle in de scène meespelende gezichten nog even „scheren"; daarna het script, dat om meer peukjes op tafel smeekt in een van de samenzweerders-scènes van de boeven, bovpndien beweert dia4 in de voorafgaan de scène een halve week eerder op genomen het raam openstond, dus moet he raam thans ook openstaan; de regis seur, die temidden van al deze verwar ring even de scène repeteert met de drie boeven, dan de boeven zelf hun claus laat zeggen, nog een® en noig eens, dan de ..Havik" instrueert („Als ik „Ja" roep kom je binnen, Havik, en denk eraan boeven, onmididiellijk je revolver trek ken"), ook dit nog enkele keren repe teert en dan eindelijk met een zucht. Klaar allemaal?" vraagt (waarop en kele jeugdige spelertjes, die in deze scene niets te maken hebben, eruit gebonjourd worden), en net als hij „Draaien" roepen wij. komt dat meistfe Fieke met de vlechtjes nog even doorhuppelen, en dan moet er ineens iemand naar het station gestuurd worden om het touw voor de wrenontsnapping .Dolfie gooien we van avond nog even uit de toren") af te halen. („Ja, hoe is het nou?" roept de camera), en dan. na nog een paar onderbrekingen, eindelijk.... eindelijk: „Draaien maar!" De felle spotlights en spiegellampen beschijnen de drie boeven, de houten ta fel met de peukjes er zijn er nu te véél er. op het „Draaien!" begint de camera te snorren: vier meter film.... een kwart minuut resultaat na eindeloze voorberei dingen, maar het is ditmaal meteen goed.. Dat was scène 52, die meteen in het draaiboek in een rood kringetje wordt gezet: klaar. De meeste scènes hebben thins al zo'n kringetje. Met de jongens duren de scènes al tijd veel langer, al zijn ze allemaal van góede wil. Er liggen dan ook heel wat chocoladereep-papiertjes op de kas- tee,'zolders: „Bij diat eindeloos herhalen en scènes overdoen, hielden we ze ten slotte alleen maar met een reep en een flesje limonade zoet.,..." zelfs wanneer men stukken werkcopy ge zien heeft (gedraaid in de kasteelkelder) nog weinig te zeggen. De regisseur zelf beweert echter, dat het verschil met „De Zwarte Panter" enorm is, dat hij zich thans zelfs voor zijn eergtelin.g enigszins geneert, hoewel hij aan deze film alle ervaring, welke in dit nieuwe product verwerkt is, te dan ken heeft. De mogelijkheden, welke hij toen ontdekte, zijn in „het geheim van de Valckenhorst" allemaal ter dege uitge buit. Men spreekt reeds nu van een na- synchronisatie in het Duits, Frans en En gels, waarschijnlijk zal de film boven dien ook oip het jeugdfilmfestival dat vol gend jaar waarschijnlijk in Spanje wordt gehouden, te zien zijn, en pater van Sasse van Ysselt heeft reeds thans grote plan nen voor een korte Kerstfilm, die hij vol gend jaar Pasen hoopt op te nemen (mis schien in kleur), terwijl er voor de gro te vacantie 1952 andermaal een grote speelfilm op het pirogramma staat. Zegt één van de jongste spelertjes en verreweg de aardigste, die een heel klein tikkeltje stottert: „Ssstel je voor, dddnt het geheim vvvan de Vvvalcken- horst, bebobove dde achttien wordt.... en dddat de pportier van bbbioscoop mij d'r uit wil gooien!" Groter glorie dan om dan te zeggen, dat hU er in meegespeeld heeft, kent hÜ niet. Maar zo'n vaart zal het niet lopen waarschijnlijk, al komt er een griezelige achtcrvolgingsscène In voor, die echter nog net de humor haalt van het strip verhaal, dat neemt. De te Saigon gevestigde Franse leger leiding heeft Vrjjdag medegedeeld, dat strijdkrachten der Franse Unie centrale opslagplaatsen der Vietminh-opstandelin- gen hebben veroverd, waarbjj zij de hand hebben gelegd op rijstvoorraden, die vol doende zjjn om de rebellen in het gebied van Cochin-China voor acht maanden van levensmiddelen te voorzien. De Fransen hebben, behalve grote rijst voorraden, ook drie honderd runderen en acht, honderd varkens buit gemaakt. Vol gens de Franse legerleiding is dit verlies van de Victminh het ernstigste, dat zij in de vijf jaren van verbitterde strijd in dit gebied heeft geleden. De strijdkrachten der Franse Unie zijn dooi een moerassige vlakte, 80 Km. ten Zuid-Westen vein Saigon gestoten, waar door de Vietminhstrijders zich gedwongen zagen in Westelijke richting terug te trekken. Bataljons der Franse Unie hebben ver der tussen 18 en 22 Augustus j.l. een Vietminh-centrum voor het doorzenden van troepen veroverd, en tevens een op slagplaats, waarin een grote hoeveelheid wapens en ammunitie werd aangetrof fen. Twee commissies van de Amerikaanse senaat hebben Vrijdagavond eenstemmig een programma van 7,5 milliard dollar goedgekeurd voor militaire en economi sche hulp aan het buitenland- Volgens het ontwerp van de senaats commissies zal het ministerie van defen sie gaan over de militaire hulp (6.013 millioen dollar), de E.C.A. zal zeggen schap hebben over de 1.522 millioen dol lar voor economische hulp en 't ministe rie van buitenlandse zaken zal de fond sen voor onontwikkelde gebieden behe ren. Dinsdag begint in de senaat het debat over jiet ontwerp. Maandag wordt te Drachten een begin gemaakt met de bouw van een fabrieks complex van 8000 m2 voor de N.V. Phi- lips. De bouw is gegund aan de N.V. J. van Egteren en zn. te Enschede. Om de geleidelijke uitbreiding van het personeel op te vangen zal zo spoe dig mogelijk een gebouw van 800 m2 worden opgeleverd. In de Philips scheer- zichzelf niet au serieux i apparatenfabriek te Drachten zijn thans 'circa 190 kra.chten werkzaam. Van links naar rechts: Script: Peter van der Koogh; nss. cameraman: Cees van Wetten; cameraman: D. C. van Koekenberg; regisseur: pater R. van Sasse van Ysselt O,P.M.; ass. regisseur: Arie van der Lugt. Tijdens een te Rotterdam gehouden persconferentie heeft men gistermiddag mededelingen gedaan over samenstelling en dool van het Comité ter behartiging Nederlandse belangen bij de ricnelde-Rijnverbinding, welks oprichting emge tijd geleden werd gemeld, r van het comité is mr J. A. iiiiL u advocaat te Rotterdam, ter- wtn jhr H. van Lennep, directeur van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam, en mr H. Willemae, directeur van Cor- nelder's Scheepvaart Mij. te Rotterdam, tot \1ce-voorzitters zijn benoemd. Het comité heeft voorts 46 leden, o.w. be O langrijke figuren uit seheepvaartkringen Bovetl de achttien, handel en industrie, hoogleraren, enz., Over het uiteindelijk resultaat valt, Generaal Ridgway heeft de Noordelij ken en de Chinezen Zaterdag het volgen de medegedeeld: „Als u bereid bent de schorsing van de wapenstilstandsbespre kingen te beëindigén. zal ik mjjn afge vaardigden last geven uw afgevaardig den te ontmoeten". Terzelfder tijd verwierp Ridgway de communistische klacht en eisen over schending van de neutrale zóne. In zijn antwoord zegt Ridgway voorts, dat de bevelhebbers van het leger, dc marine en de luchtmacht hem ieder af zonderlijk schriftelijk hebben medege deeld, dat geen van hun onderdelen de neutrale zóne van Kaesong heeft ge schonden of mogelijk geschonden zou kunnen hebben. Ridgway noemt de communistische be schuldigingen „vals en ongerijmd" en klaarblijkelijk vervaardigd voor eigen verdachte bedoelingen". Ridgway zegt tenslotte, dat <?e laatste beweerde schending ('het bombardement van 22 Augustus) nog meer dan voor gaande 'beweringen bedoeld is als pro paganda. uit vrijwel alle delen van het land. Een en ander doet blijken, dat het comité op zeer brede basis is samengesteld. Het doel van het comité is objectieve bestudering van de vraagstukken ont staan uit het verlangen van Belgische zijde, geuit in het op 25 November 1950 aan de regeringen van België en Neder land uitgebrachte en onlangs gepubli ceerde verslag over de werkzaamheden van de Belgisch-Nederlandse Bijzondere Commissie voor de Waterwegen en Ha venproblemen. Uitgegaan zal worden van de situatie, die ontstaan zal zjjn na dat rle Benelux-gedachte geleid zal heb ben tot een economische unie tussen de drie betrokken landen. Uiteraard zal het bovengenoemde rapport herhaaldelijk in de discussie betrokken worden; het is echter de bedoeling verschillende vraag stukken, die in dat. verslag niet of slechts zeer in het kort besproken werden, aan een nauwgezet onderzoek te onderwer pen, opdat een zo volledig mogelijk overzicht worde verkregen van alle met dit probleem samenhangende vraagstuk ken. Tot de in het bijzonder te behandelen vragen behoren de volgende: Of er in een Benelux-verband toch aan Belgische verlangens dient te worden tegemoet gekomen, indien het onderzoek mocht uitwijzen, dat aan de Belgische kant geen formeel recht bestaat op wij ziging van de huidig® verbindingen tus sen Schelde en Ki)n. Of bij beantwoording van deze vraag beslissend moet zijn, of voor West-Europa als economisch geheel tegemoetkoming aan de Belgische wen sen verantwoord is. Of er rekening niee meet worden ge houden, dat inwilliging der Belgische wensen ertoe zou leiden, dat er in plaats van één twee verbindingen tussen Rt)n en Schelde zouden zjjn. Of er reden is onderscheid te zien tussen verbindingen van de Schelde met de Rijn en verbindin gen van de Antwerpse dokken met, de Rijn. Weike invloed de modernisering van de binnenscheepvaart heeft op de eisen, welke aan de verbinding tussen Rjjn en Schelde worden gesteld. Welke gevolgen een kanaal, dat het Westen van Noord-Brabant zou doorsnijden, zou hebben. Welke gevolgen een verande ring in de Schelde-Rijnverbinding zou hebben voor het Nederlandse mjjnge- bied en in het algemeen voor de provin cie Limburg. Het ligt in de bedoeling van het co mité, dat zijn werkzaamheden reeds heeft aangevangen, met documentatie te beginnen. Eventueel, indien dit nodig mocht blijken, zal contact met België worden opgenomen om niet beschikbare gegevens te verkrijgen. Joego-Slavië heeft besloten niet deel te nemen aan de conferentie te San Fran cisco over het Japanse vredesverdrag, aldus Tanjoeg, het Joegoslavische pers bureau. Joego-Slavië, aldus dit bericht, ziet geen mogelijkheid, om, met het oog op de huidige wereldtoestand in Azië in het bijzonder, met goed gevolg aan de op lossing der kwesties op de agenda van de conferentie mede te werken. Na afloop van de vergadering van het Indonesische kabinet heeft de minister van voorlichting, A. Mononutu gisteren verkaard, dat het kabinet heeft beslo ten een delegatie naar San Francisco te zenden onder leiding van de minister van buitenlandse zaken, A. Subardjo. De overige leden, die geen ministers zullen zijn, zullen door minister Subar djo worden aangewezen. Het al dan niet ondertekenen van het vredesverdrag met Japan zal afhankelijk zijn van de toe stand te San Franciseo. De Indonesische regering, aldus Mononutu, toont met bet zenden van een delegatie haar goede wil. De delegatie zal in de loop van de vogënde week vertrekken. Groenten- en fruitverwerkenile in dustrie. In een te Utrecht gehouden ver gadering is opgericht een vereniging der Nederlandse groenten- en fruitverwer- kende industrie. Tot secretaris werd be noemd mr F. J. J. Trapman te Leiden. Stafford Cripps hersteld? Naar van be voegde bron wordt vernomen, zal sir Stafford Cripps binnen een maand uit Zwitserland naar Engeland vertrekken. Hij wordt thans behandeld voor T.B.C. De artsen, aldus Reuter, zijn verbaasd over zijn genezing. „Welkom thuis in Boeda Pest". Onmid dellijk na hun terugkeer in het vaderland zijn alle Hongaarse jongeren, die hebben deelgenomen aan het communistische Jeugdfestival in Oost-Berlijn, aan uren lange verhoren onderworpen. Ieder van hen werd door de Sovjet-po'!itie gedwon gen de namen te noemen van ten minste drie reisgenoten, die 'n bezoek aan West- Perlijn hadden gebracht of op andere wijze in contact waren geweest met het „imperialistische" Wes-ten. Birma niet naar San Franciseo. Birma heeft het ontwerp vredesverdrag met Ja pan verworpen en de Amerikaanse uitno diging om de conferentie te San Franciseo bij te wonen afgewezen, aldus is Donder dag te Rangoon officieel medegedeeld. Een vredesverdrag, dat niet in voldoende herstelbetalingen zou voorzien, is onaan vaardbaar voor de Birmese regering. UDOLF VALENTINO..,. Er is thans zi-)de v»n geëxalteerde vrouwen bloot een generatie, voor wie die naam stond niets meer zegt. Voor de generatie, Twintig met bloemen beladen wagens welke er aan voorafging, was hij het sym- v°lgden asijn lijkstoet en hij werd in een L A ^1 1 - iroeVUnm* tu wi m-ni- n 1 Uil «4 bool van massale verdwazing, een stui versromanheld in zwart en wit, indien ze althans in de film niets anders zag dan een vulgair volksvermaak. Maar over heel de werejd waren er vrouwen, meisjes en jongemannen, die hem als hun ideaal be schouwden. De grote filmheld, de verove raar van vrouwenharten en gros In de tijd, dat er nog gevochten werd over de vraag, of de film nu een kermis- geval of kunst met een grote K was of kon zijn, werd Rudolf Valentino de ver persoonlijking van de „Kitsch" Achteraf wordt hier en daar erkend, dat hij wel over acteurstalenten beschikte. Over Rudolf Valentino's waarde voor het artistieke in de film zullen we hier niet twisten. We schrijven thans over hem, omdat het deze maand vijf en twintig jaar geleden is, dat „The king of my heart forever" stierf en in de Verenigde Staten zoiets als een nationale rouw losbrak. En omdat men in Londen ter gelegen heid van deze vijf en twintigste sterfdag een weldadigheidsfeest voor ouden van dagen en kinderen heeft georganiseerd. Dit ging uit van de nog steeds bestaande „Vereniging van vrienden van Rudolf Valentino". Als reden werd opgegeven, dat hü zoveel van kinderen hield en altijd iets voor behoeftige oude mensen over had. Bovendien, er moet toch ook zoiets als een mens Valentino geweest zijn. Naar de gedichtenbundel te oordelen, die hij heeft achtergelaten, was het een tamelijk onge compliceerd en zelfs een ietwat naïef mens. Het zegt ook wel iets. dat de twee huwelijken van deze „lover" allebei een volkomen mislukking waren. En zeker is, dat hij op het laatst van zijn carrière, welke met een ontijdige dood eindigde, ten enenmale blasé was van de meer dan hin derlijke belangstelling, waaraan hij van de kostbaar, marmeren praalgraf bijgezet. Ook Rudolf Valentino was het verhaal van een arme emigrant, wie na lange omzwervingen en vele teleurstellingen de fortuin toelachte en in zijn geval niet, om dat hij tenslotte toch een bekwaam man bleek, maar eenvoudig, aangezien hij de tango zo subliem dansen kon. Rodolfo Alfonzo Raffaelo Pierre Filibert Gugliemi di Valentina d'Antonguella was de zoon van een Zuiditaliaans officier. Hij zou een militaire loopbaan volgen, maar werd afgekeurd, kwam in Parijs terecht en trok vervolgens naar New York, zonder een woord Engels te kennen. Hij maakte er zijn laatste spaarpenningen op en werd uiteindelijk door 'n danseres geëngageerd, die een partner nodig had. Er bestaat nog een foto, Waarop presi dent Wilson dit danspaar bewondert. Ten slotte kwam hij in Hollywood terecht, deed als figurant allerlei baantjes en werd aangenomen als hoofdrolspeler voor een film, waarvan iedereen verwachtte, dat ze het was kort na de eerste wereld oorlog een fiasco worden zou, vanwege het onderwerp (een oorlogsfilm) „De Vier Ruiters van de Apocalyps". De film werd een daverend aucces en Rudolf Valentino ook. Bij was een idealist en koesterde een ideaal, dat herinnert aan het nu fameuze jacht, waarmede de Maastrichtse notaris naar Frankrijk gevaren is en waarop iedereen hoogverheven was. Rudolf Valen- H1?.0 wilde in Hollywood een kolonie van elite-filmsterren stichten, hoog op een heuvel en onbereikbaar voor het vulgus, waarin de besten onder de filmsterren zouden samenwonen. In dit Utopia wilde hu voor zich zelf een kasteel bouwen. Maar onze idealist vond geen gelijk gezinden.... De president ram het Westduitse vak verbond, Fette, heeft Vrijdag tijdens een lunch van de buitenlandse persvereniging te Bonn verklaard, dat hij volgende week de onderhandelingen met kanselier Ade nauer, in Zwitserland begonnen, zal voortzetten. Een versterkte invloed van het vakver bond op de economische politiek, een volstrekte gelijkheid van arbeiders en ondernemers in het beheer van kolen- en staalondernemingen en tenslotte sociali satie van deze industrieën vormen de inzet van deze onderhandelingen. Fette uitte zyn volledige tevredenheid over zijn eerste gesprek met dr Adenauer, doch hü uitte de vrees, dat de kanselier met het oog op de houding van een deel zijner regeririg zijn beloften mogelijk niet zou kunnen inlossen. De beloften van dr Adenauer aan het vakverbond waren volgens Fette: 1. Benoeming van een vakbondsman als staatssecretaris in het ministerie van economische zaken. 2. Vorming van een economische advies raad van zes deskundigen, van wie twee van het vakverbond. Vorming van 'n federale economische "aad van zestig deskundigen als raad gevend orgaan. 4. Tegemoetkoming aan socialisatiever- langens op basis van het voor twee jaren door de christelijk-democra- tische partij opgestelde programma. Het gaat er thans om af te wachten in hoeverre de regeringschef bij zijn toe zeggingen zal blijven, zeide Fette. Indien het vakverbond geen volledige voldoe ning zou krijgen van de eisen, die het een maand geleden heeft gesteld, zot* het zich van allle verdere medewerking aan de regeringspolitiek onttrekken. Reeds het feit van Adenauer's directe contact met de vakbondleiding heeft, zo als bekend, kort geleden tot scherpe re- 'ictips van de liberale regeringsvleugel geleid. Niettemin hééft de kanselier in middels reeds zijn plannen tot stichting van een economische naad boven de par tijen aangekondigd. Hij heeft deze met gedacht als .parlementair, doch slechts aas adviserend lichaam, waarin a'ile orgfnen vso het economische leven en op de eer ste plaats de vakbonden vertegenwoor digd zouden zijn. Er bestaat echter nog geen volledige overeenstemming tussen kanselier en vakbondleiding over de toe zeggingen. Wat dc socialisatie betreft heeft Fette de opvatting verdedigd, dat een nieuwe regeling van de eigendom der zware in- dustiie een „Onverbiddelijke eis" van de arbeiders is. De president van het vakverbond beeft voorts nog verklaard, dat zjjn positieve instelling tegenover het pian-Schuman en dc Duitse militaire bijdrage geen wij ziging heeft ondergaan door de nieuwe spanningen iusen vakbond en regering. Het vakverbond voert een reële politiek, zo zeide Fette. „Het plan-Sehuman zal vrnrden geratificeerd en daardoor wet worden. Het zou onzin zijn, indien het Duitse vakverbond er zich nu buiten hield en het risico nam zijn gehele in- viecd erin te verliezen". (Van onze correspondent) De 21-jarige Nijmeegse student Leo Obers uk Deurne is bij het baden in een veenkanaal te Meyel tn Noord- Brabant verdronken. Het ongeval moet Donderdag zijn geschied, doch eerst Vrijdag ontdekten jongens de kleding van de drenkeling, waarna men on middellijk begon te dreggen. De overledene, die een jongere broer Is van de Brabantse dichter Frans Obers (pseudoniem Frans Babylon) bezat even eens dichterlijke begaafdheid. Werken van hem zijn evenwel nimmer gepubli ceerd. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat met Emir Faisal, de zoon van Ibn Saoed en minis ter van buitenlandse zaken van Saoedi- Arabië, overeenstemming is bereikt over de kwestie der grenzen tussen genoemd land en onder Brits protectoraat staande en door sjeiks bestuurde kleine buur- staatjes. In hoofdzaak hebben de besprekingen zich geconcentreerd op de grensafbake- ning van de rijkjes op eilanden en aan de .kust. van de Perzische golf. De emir, Ibn Saoed, zal via Parijs naar zijn land terugkeren. Z.Hoogw. Exc. mgr J. B. Alfrink. coad jutor van het aartsbisdom Utrecht heeft op voordracht van de Pater Provinciaal vff iVyLv*?, benoemd tot: assistent ta Utrecht (St. Aloysius) de paters H. Bern- des en A. Vermeulen, onder gelijktijdig eervol ontslag aan pater J. Larsen en d. F. Oostermeyer. Z.Hoogw. Exc. mgr J. p. Huibers bis schop van Haarlem, heeft op voordracht van de pater Provinciaal der Jezuïeten benoemd tot: assistent te Amsterdam (St Franciscus Xaverius. Krijtberg) pater J Horna onder gelijktijdig eervol ontslag aan p. G. Ziekman; tot assistent te Am sterdam (St. Ignatius, de Zaaier) pater P Teeuwisse; tot assistent te Den Haag (St* Teresia van AviJa) p. G. Geering onder gelijktijdig eervol ontslag aan de patera J. Jorna en A. van Zeelst; tot kapelaan ta Den Haag (O. L. Vrouw Onbevlekt Ont vangen) pater R. v. Essen en tot assistent aldaar de paters G. de Jong en A. van Zeelst onder glijktijdig eervol ontslag aan de paters G. Ggerink en J. Hanekamp. Z.Hoogw. Exc. mgr W. Mutsaerts, bis schop van 's Hertogenbosch, heeft op ver zoek van de Pater Provinciaal der Je zuïeten benoemd tot kapelaan te Nijmegen (H. Petrus Canisius) pater H. G. A. J. Ha nekamp i.p.v. pater R. P. M. van Essen; tot assistent te Nijmegen (H. Petrus Ca nisius en moderator godsdienstleraar aan de kath. ambachtsschool dr Poels) pater Fr. J. M. Oostermeyer i.p.v. pater A. H. J, Wolf. Vanmorgen is brand uitgebroken in de gascomforenfabriek van de N.V. „Du kaat-Compagnie" te Doesburg. De brand weer 'kon niet verhinderen, dat het kan toor en het magazijn geheel uitbrand den, De afdeling, waar de machines staan, wist men te behouden, evenals de omliggende gebouwen. De schade, d:e door de verzekering wordt gedekt, loopt in de tonnen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De Amerikaanse bemiddelaar ln het Perzische oliegeschil, Averell Harriman, is Vrijdagavond per vliegtuig uit Tehe ran naar Belgrado vertrokken waar hij enige dagen zal blijven. Samen met hem reizen de deskundige voor het Nabije Oosten van het State Department, Wil liam Rountree, en de oliedeskundige Wal ter Levy, die vorige maand met Harri man naar Teheran kwam. Hem werd uit geleide gedaan door de Amerikaanse am bassadeur, dr Henry Grady, diens Britse collega sir Francis Shepherd, en Per zische functionarissen. Harriman verkaarde voor zün vertrek, dat hij verwachtte verdere besprekingen met, Britse functionarissen te Londen te hebben na een bezoek van enige dagen aan Belgrado. „Ik hoop", zo voegde hij er aan toe, „dat de Perzen spoedig voorstellen zul len doen, die het mogelijk maken de on derhandelingen te hervatten Het zal niet lang duren, voordat de olie uit Perzië door olie uit andere bronnen is vervan gen. Daarom hoop ik, dat het geschil 29) Va5r h!f ^f.01'm*tiebur«3u Shirman, Fizroy Street, Glasgow, antwoordde An thony koeltjes Zijn hand met de papie ren ging naar de kromming van de rech- ter-bureaupoot. Hij bedacht zich echter en legde het rapport weer voor zich Zeg die meneer Shirman dan'uit mijn naam, dat hij waarheid en fantasie lukraak door elkaar heeft geklutst. Als u meent, iets m het rapport te moeten rechtzetten, kunt u dat doen waar en wanneer u wilt alleen niet hier Ons onderhoud is afgelopen. pat dacht je, oude heer, zei Soper, een rookwolk naar het plafond1 blazend. Je bent een zelfingenomen, conserva tieve beschimmelde geldwolf, ik heb geen informatiebureau nodig, om jeyw doopeeel te lichten. Ik ontken niet, dat ik vier maanden heb moeten brommen. Jli noemde het straf voor zwendel. Hen je wel eens aan het spreekwoord ge coacht; kleinen stelen, groten stelen, maar groten stelen het meest? ot ^an dat an- 5ere, welke vliegen door net spinneweb gaan en welke er in blijven hangen? Je hebt Lawrence de keien opgeschopt. Je wilt ook Melohior tot bedelaar maken. Mij zet je te kijk als ontslagen tucht huisboef, hè? Mooi, prachtig. Nu mijn beurt. - Soper 'kwam naar de lessenaar, legde de linkerhand op het blad en bracht zijn. gezicht bij dat van Anthony. Heb het lef, om dat te doen. Daw I® 0",der" vinden, uit welk vat wij tappen. Er is nog plenty van dit, hij maakte een be- weging van geld tellen, om een alle:% aardigst brochuretje uit te geven. Daar- in wordt het publiek haarfijn verteld, hoe de nobele Anthony Moncrieff zijn broer Bernard behandelde, nadat hij de Jarvice-duiten in de wacih* had gesleept. Hoe hij hem ais een afgedankt meubel stuk ergens in een hoek van zijn ban kiers-paleis wegstopte. Maar het belang rijkste weet je nog niet. Daniel s leven zal er in worden beschreven, met zijn foto er bij, en dan weet iedereen in Glas gow, wat'hij van jou moest ondervinden, Wel, wat heb je daar op te zeggen? Dit! Anthony's hand trof Soper vol en met kracht in het gezicht.. Er uit. Een ogenblik scheen de ander zich te zullen verzetten Hij pakte de oude man bij de strot maar liet. bem direct los. Neen, je bent een stuk uitgedroogd per kament, geen kerel. Toch zul je voor de klap betalen. Niet hier. Er doet zich wel een betere gelegenheid voor. Een paar minuten later was Soper bo ven. Hij had Lawrence ep Mclchior wil len spreken; geen van beiden reageerde óp zijn kloppen. In zijn slaapkamer, wierp hij de ramen wijd open. Het was zo stil in huis, dat het leek, alsof buiten de oude Anthony ieder sliep. Maar het kon alet. Voor de broers stond te veel op het spel, dan dat zij werkeloos zouden blijven. Soper trok een stoel bij een der ramen en ging zitten, de koele nacht lucht inzuigend. Hij vroeg zich af, of Lawrence en Melchior nu bezig waren te overleggen, hoe de oude man onschade lijk te maken. Zij zouden het wel weer zó trachten klaar te spelen, dat zijzelf buiten schot bleven. Eensklaps verkilde Soper. Als zij deze nacht Anthony van het leven beroofden en de schuld op hem wisten te schui ven? Zij waren er niets te goed voor het gebeurde op de „Arabella" kwam hem voor de geest. Nu 'beraadslaagden zij waarschijnlijk, hoe zij, tegelijk met de oude man, een medewerker konden kwijtraken, die hun niet langer van nut was. Een uitstekend voorwendsel, om hem voor de moord te laten opdraaien, deed het rapport Shirman aan de hand. Soper voelde zich beurtelings koud en warm worden. Wanneer ook weer had hij Lawrence de naam Shirman tegen zijn broer horen noemen? Gisteren? Eer gister? Plotseling werd hem alles dui delijk niemand anders dan Lawrence had Shirman de gegevens verstrekt. Het bestond ,niet, dat een informatiebureau ze in een paar dagen bij elkaar kreeg! Daarmee realiseerde Soper zich ineens het grote gevaar, dat het rapport voor hem opleverde. Het, moest in zijn bezit komen onder elke voorwaarde. Hij wist, waar de oude man het had opge borgen. Op een avond, dat hij langs de bibliotheek liep, waren Anthony's zonder linge manipulaties aan het schrijfbureau hem op-gevalen. Hij was blijven staan en had toegekeken, louter uit nieuwsgierig heid. Zo werd hem het geheim van de bergplaats ontnuld. Het sluiten van terrasdeuren, hoe zacht ook, drong tot Soper door. An- th.ny ging. ondanks het late uur, zijn avondwandeling doen. Soper wachtte enige minuten. Toen sloop hij als een schaduw de trap af en glipte de biblio theek binnen. Naar gewoonte zou Mon- crief op zijn minst een half uur uit blijven. Het vertrek lag op de lichtkring na, door de bureaulamp verspreid, in donker. Soper liep op de tenen naar de lessenaar. Ziin vingers gleden over d» Kromming, welke de rechterpoot maakt-1 Ze vonden een miniatuurknopje, dat di rect op de druk reageerde. Een lichte klik en onder het schrijfbureau draaide een klein paneel open. Tot zijn verwondering was het eierste voorwerp, dat hij voor de dag 'haalde, een revolver; hij had geen flauw idee er van gehad, dat Anthony in het ge heime vakje een wapen zou bewaren geladen nog wel. Hij voelde verder. Zijn hand kwam met enige papieren terug: het rapport-Shirman. Soper borg het in de binnenzak; nu was het gevaar gewe ken, dat Lawrence en Melchior het te gen hem konden uitspele®. Hij bekeek de revolver, was op het punt ze terug te leggen, veranderde van opinie en stak haar bij zich. Het was hem geweest, of hij Anthony weer aan zijn bureau zag zit ten, of hij opnieuw de klap in het gezicht voelde. Een duivelse begeerte besprong hem, die belediging te wreken. Ala ln een droom liep hij de bibliotheek uit, naar buiten. Hij had Moncrieff te verstaan gegeven, dat hij voor de klap zou betalen -zodra zich de gelegenheid voordeed. De gelegenheid was er nu. Een ogenblik verkeerde hij in tweestrijd of hij Anthony zou tegemoet gaan en op enige afstand van de villa neerschieten, dan wel hem opwachten. Het eerste was het veiligst, maar ook het onzekerst; hü wist niet, welke kant de oude man was uitgegaan. Soper bleef in de buurt van het huis. Hü grijnsde bü de gedachte, Lawrence en Melchior in de kaart te spelen. Het leek alleen zo, het was niet minder zijn eigen belang. Want nu, met het rapport in zijn bezit, had de situatie zioh grondig gewijzigd. Anthony's dood bracht de broers tot rijkdom. Al hadden zij hem nooit geheel in vertrouwen ge nomen, Soper was overtuigd, dat hü niettemin.genoeg wist, om hun het mes op de keel te zetten. Én daar zouden zü voor passen, wanneer de Monerieff-mil- lioenen hun deel waren geworden. Zü konden op zün stilzwegen staat maken mits ze er voor betaalden. In lange tijd had hy de toekomst niet zó rooskleurig ingezien. Het slagen hing van één enkele factor af het. eerste het beste schot moest Moncrieff doden. Indien hü miste en ge noodzaakt. werd, nogmaals te vuren, zag het er kritiek uit. Dat leidde onherroe- peiük tot alarm. Soper dwong zyn ze nuwen tot kalmte hü mocht niet mis sen en daarom zou hü niet missen, ue omstandigheden waren gunstig; de stral- fe wind was van het huis af en er stond een zware branding in de Clyde (Wordt vervolgd). spoedig kan worden geregeld". Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde Vrydag, dat het bezoek van Harriman aan Belgrado „louter een hoffelijkheidsbezoek" was. De woordvoerder van het ministerie Lincoln White zei, dat Harriman ver scheidene weken 'geleden door de Joe goslavische regering was uitgenodigd. White weigerde te zeggen of Harriman ziou spreken over de kwestie van finan ciële steun aan de regering van Tito. Maar Harriman zelf zeide aan de pers, te hiopen met Tito over aanvullende Amerikaanse steunverlening te kunnen soreken. De Britse minister-president Clement Attleie, heeft Vrijdagavond met de minis ters, die bij het Perzische oliegeschil be trokken zün, besloten geen verdere stap pen te doen hangende een definitieve be slissing van de Perzische regering. Dit besluit werd genomen na een bij eenkomst van anderhalf uur ten huize van Attlee. waar de inmiddels terugge keerde Richard Stokes rapport uitbracht over de opschorting van de onderhan delingen te Teheran. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen te Londen i* Stokes van mening, dat Engeland geen verdere concessies kan doen. Naar verluidt wordt zijn standpunt, dat „het woord thans aan de Perzen is" gesteund door Attlee en de groep mi nisters en deskundigen, die deze inzake het geschil geraadpleegd heeft, onder wie de minister van staat, Kennel!-. Younger, de minister van transport. Al fred Barnes, het hoofd van de econom - sche afdeling van het ministerie van fi nanciën, W. J. Edwards, en vertegen- woordiglers van het minfisterie van brandstoffen en de Brits-Iraanse olie maatschappij- Emir Talal, de oudste zoen van wijlen kening Abdoella, zal in de naaste toe komst uit Genève naar Amman vertrek ken „om zijn toekomstige verantwoorde- Hjkheid in het Hasjemietisch koninkrijk van Jordanië op zich te nemen", aldus werd gisteren te Genève bekend gemaakt. Ein-r Talal bevond zich in Zwitser land voor het ondergaan van een medi sche behandeling, toen zü® vader ap 20 Juli vermoord werd. In zyn afwezigheid werd zijn jongere broer emir Naif, regent

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5