MILLIOENEN AZIATEN naar OOST-EUROPA „Aanvoer voor 'tvred legeris het motto OOGST IS DIT JAAR BOVEN VERWACHTING Vier Amerikaanse senatoren Geen Duitse soldaten zonder plan-Pleven Commissionnair bestal clientèle voor bijna twee ton Go: S Beroep op generaal Franco Het I.C.V. vraagt vrijheid voor Spaanse vakbeweging Harriman „niet ontmoedigd over Perzië >NG<_ Oogst dit jaar goed maar de conclusie is werken als mieren Kard. Mindszenty zeer ernstig ziek? Bus greep bestel auto Thans gaat Grady weer bemiddelen Woensdag 29 Augustus 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Met volle goederenwagons en overladen vrachtschepen r~ V Jan Pronk wereldkampioen J Geneesmiddel tegen melaatsheid? Verlaging productiekosten noodzakelijk wensen onverkorte hulp aan T buitenland Parijs blijft op zijn stuk staan Ridgway weigert nieuw onderzoek Hij beroofde huisnaaister van spaargeld Tien gewonde vrijwil ligers weer thuis Vrijheid in de vorm van monopolie is slechts bedrog De Grote Drie en West-Du itsland 'LAGEN L. Smit Co.'s Intern. Sleepdienst WEERBERICHT "N DE „LUCAS BOLS II" IN VEILIGE HAVEN IDYLLE IN DE REGEN Verlaging productiekosten Als mieren Ruim f170 per week ging naar de banketbakker Betuws aannemer en Scheveningse dame gedood Op wel heel grote voet Geen opheffing van het bezettingsstatuut GEWELD SPEELT ZIJN ROL Bestelt een nieuwe zeesleepboot Engeland geeft Perzië langere termijn voor het Int. Hof MGR VAN LIERDE IN ONS LAND NIEUWE INTER NATIONALE van organisaties der ex-poli tieke gevangenen - St. De wee rverwach ting, geldig tot Donderdag avond. luidt: Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid- West en Zuid-Oost. Aanvankelijk weinig, morgen weer toenemende bewolking met later op de dag plaatselijk buien met een kans op onweer. Vrij warm. Donderdag 30 Augustus: Zon op 5.46 uur, onder 19.34 uur; Maan op 2.59 uur, onder 19.02 u. SCHIEDAMSCHE COURANT Terwijl Europa, druk doende is emigratieschema's op te zetten voor de afvloeiing van overbevolkte landen en tracht de dunbevolkte landen te overreden enkele duizenden, soms tien duizenden op te nemen, is in de Kominformlanden eeai voUksverplaat- sing aan de gang, welke millioenen omvat, aldus verneemt het K.N.P. uit Parijse bron. Onder leiding van Sovjet- Rusland, dat in deze ten nauwste met communistisch China samenwerkt, zou een plan ontworpen zijn, om in de jaren 1952 en 1953 rond drie millioen Aziaten in Midden- en Oost-Europa te vestigen. Dat plan sluit volgens het K.N.P. aan bij een beweging, welke zich reeds jaren aan het voltrekken is. In de jaren 1949 en 1950 zfjn 650.000 arbeiders uit Azië naar Europa overgebracht, van wie er naar de zojuist gepubliceerde statis- Niemand had er meer op ge rekend. De wereldkampioenschap pen wielrennen op de Vigorelli- baan in Milaac zouden, ietwat teleurstellend, geen enkele Neder landse reger ooogtrui opleveren. Van Vliet, S 'mlte. onze gezamen lijke amateurs kwamen er nauwe lijks aan te pas. 'Alleen Jan Pronk en Cor Bakker moesten gisteravond nog deelnemen aan de finale van de wedstrijd ach ter de motoren. En toen geschiedde het niet meer verwachte: Jan Pronk, prachtig geassisteerd door Cor Bakker, bezorgde Nederland tóch nog een wereldkampioenschap. Koblet slikte een bittere pil; de Zwitser werd géén wereldkampioen achtervolging. Antonio Bevilacqua. de Itaiiaan, prolongeerde zijn titel op dit nummer nog een jaar. Op pag. 4 verhaalt onze sport redacteur, Martin Duyzings. uit voerig van de spannende, laatste avond op de Vigorelli-baan. tieken van Hongarije en Roemenië be kend maken 250.000 in genoemde lan den zijn te werk gesteld. Sovjet-Rusland, dat de leiding heeft in deze massale demografische beweging, streeft daarbij twee doeleinden na: ten eerste wenst het onmiddellijk te voor zien in de behoefte aan mankracht voor de Poolse en Roemeense, Hongaarse en Tsjechische mijnbouw en olie-industrie. V ervolgens leidt het lot een systemati sche penetratie van het Aziatische ele ment in het zwakke en onontwikkelde gedeelte van het Europese continent. De massale transplantaties van men sengroepen geschiedt zowel per trein als per boot. Via de Transsiberische spoor weg worden mensen, dicht opeen gepakt in honderden goederenwagens, van het Oosten naar het Westen overgebracht. In de Oostzeehavens, vooral in Polen, me ren bjjna dagelijks schepen, overladen met menselijk vrachtgoed. Voor de buitenwereld heeft men aan deze mani pulaties de schone betiteling gegeven van „aanvoer voor het vredesleger". In China, dat. zozeer aan overbevolking lijdt, heeft het verdwijnen van grote groepen mensen nauwelijks enige invloed op de gang van zaken, integendeel men is ermee gebaat. En de Chinezen zelf, die bij de emigratie betrokken zijn, wor den er alleen maar beter op, wijl het lage levenspeil in de Oosteuropese sta ten en in Rusland zelf toch nog altijd beter is, dan in het noodlijdende en hon gerende China zelf. Zodoende is het ook te verklaren, dat deze Chinezen, die met hun families in Europa terecht komen en lonend werk vinden, tevreden aan hangers en verdedigers zullen_zijn van het communistische ideaal In Miruruoe Oost-Afrika is een protes tantse arts, dokter Baron, vergezeld van zijn Katholieke vrouw, aangekomen, ten einde een nieuwe geneeswijze tegen me laatsheid te beproeven. Een missionaris van Lusaka in Noord-Rhodesia vertelt hierover, dat de melaatsen uit zijn mis siegebied, die onder behandeling van dok ter Baron zijn geweest, na enkele weken als genezen terugkwamen. De wonden wa ren geheeld, de benen hadden hun kracht teruggekregen. Het Nederl. motorkustvaartuig, „Lucas Bols II", dat, zoals gisteren door ons werd gemeld, ter hoogte van Staat Point (Zuid kust van Engeland) rond dreef met motor- - - Zjj immers schade, is veilig en wej te Dartmouth bin- zien er niets anders van dan deze enig nengesleept. De schade aan de machine is tastbare verbetering. slechts van weinig betekenis. De oogst in ons land is dit jaar over liet algemeen boven verwachting, hoewel het regenachtige weer van de laatste weken ernstige schade heeft berokkend aan de gewassen. Dit verklaarde de voorzitter van de Gelderse Maatschappij van Land bouw, de heer G. van der Leij, in zijn openingsrede voor de gisteren gehouden vergadering van de Ledenraad der Mij. De heer Van der Leij achtte het buiten twijfel, dat ons volk dichter bij de finan ciële afgrond leeft, dan het vermoedt. Toch begint gelukkig het besef van de ernstige toestand door te dringen. Bij een vruchtbare discussie over landbouwvraag stukken en landbouwpolitiek, moet men zich hiervan scherp rekenschap geven. Zes jaar na de bevrijding moet nog geconsta teerd worden, dat het grondbezit in Ne derland, vooral wanneer dit bezwaard is met het onderhoud van gebouwen, nog een Vier democratische senatoren hebben Dinsdag de Amerikaanse senaat er van in kennis gesteld, dat zij zullen (jveren voor het ongedaan maken van de bezuinigingen op het door president Truman voorgestel de bedrag van 8.5 milliard dollar voor mi litaire en economische hulp aan het bui tenland. In 'n gezamenlijke verklaring zeggen de vier senatoren Green, McMahon, Spark- man en Fulbright dat het volledige programma van 8.5 milliard dollar de „beste militaire koop is, die wij kunnen sluiten". Het Franse kabinet heeft Dinsdag met algemene stemmen besloten z(jn plan voor het instellen van een Europees leger op de bijeenkomsten, welke door vertegenwoor digers der statenleden van het Noordat- lantische verdrag in September en Octo ber a.s. respectievelijk te Ottawa en Rome zullen worden gehouden, te verdedigen. Ook zal de Franse regering vasthouden aan haar standpunt, dat zij slechts zal in stemmen met herbewapening van West- Duitsland, indien de Duitse eenheden wor den ingelijfd in een Europees leger, onder een algemene Europese bevelvoering. Deze beslissing van Parijs ontneemt alle grond aan in de laatste tijd verspreide ge ruchten, volgens welke de Franse regering bereid zou zijn haar plan voor de instel ling van een Europees leger te laten varen, in ruil voor waarborgen dat West-Duits- land en de andere betrokken Europese landen het plan-Schuman voor het onder één verenigd beheer plaatsen der Euro pese steenkool- en staalindustrie, zouden bekrachtigen. Naar verluidt heeft de Franse regering steun gevonden bij generaal Eisenhower, die zich kortgeleden eveneens uitsprak voor het vormen van een verenigd Euro pees leger. Verder wordt vernomen, dat de mili taire deskundigen van Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België en Luxemburg, die hun landen vertegenwoordigen op de conferentie te Parijs over het instel len van een Europees leger hun aan vankelijke opvattingen over de grootte der in dit leger op te nenJ?" eenheden hebben gewijzigd Niet slechts heeft men het oorspronkelijke denkbee d om de (West)-Duitse eenheden zo klem mogelijk te houden, teneinde h staan van een nieuw nationaal uuiis leger en generale staf tegen te gaa laten varen, doch men is het er thans blijkbaar ook over eens, dat het bepalen van deze eenheden op maximaal zes duizend man (de z.g. „gevechtsgroepen of zelfs op divisiesterkte, in strijd is met de eisen der praktijk. Generaal Alphonse Juin, de Franse opperbevelhebber, onder generaal Eisen hower, van de Middeneuropese land strijdkrachten, heeft het denkbeeld aan de hand gedaan de oplossing van het vraagstuk te zoeken in het in Europese handen leggen van het bevoorraden, le geren en verplaatsen der Europese troe pen. Op de Europese legerconferentie worden thans de mogelijkheden van deze oplossing nagegaan. De Franse regering is verder van me ning, dat de kosten, verbonden aan de uitvoering van het „drie-jarenplan" voor de herbewapening, het volgende jaar^ te groot zullen zijn om door Frankrijk alléén te kunnen worden gedragen. Zij is van mening, dat aanvullende hulp door de V.S. en/of van de staten-leden van het Noordatlantische verdrag noodzakelijk is. De senatoren ramen, dat het de V. S. per jaar 50 milliard dollar zal kosten om een leger van drie millioen man op de been te houden. „Het zal slechts 8.5 mil liard kosten om dit jaar een even groot leger te scheppen langs de grenzen van de vrijheid overzee". Over de economische hulp wordt gezegd, dat „ons geld op dit gebied een groot effect zal sorteren. Een voor Denemarken voorgestelde fabriek kan met behulp van 81.000 dollars voor een waarde van 452.000 dollar aan ma chinepistolen vervaardigen. Een voor Frankrijk voorgestelde fabriek kan met behulp van 312.000 dolars anti-tankwapens ter waarde van 8 millioen dollar vervaar digen". „Indien de bevolking van Europa zonder c'2 °f zonder bereidheid om te strijden zou zijn, zouden Russische atoom bommen nooit op Europees gebied vallen, doch alléén in de V.S. neerkomen", aldus een voor ons wat pijnlijke conclusie van liet rapport. De opperbevelhebber van de V.N. in Korea, generaal Ridgway, heeft de eis van de communisten tot het instellen van een nieuw onderzoek naar het „incident van Kaesong" van de hand gewezen en op nieuw zijn bereidheid uitgesproken om de besprekingen te hervatten. Het incident heeft betrekking, zoals men weet, op een zogenaamd luchtbombarde ment van de neutrale zóne van Kaesong, dat door de communisten aan vliegtuigen van de V.N. wordt toegeschreven. Vol,-;, ss onbevestigde berichten uit Hou- garije m Kardinaal Mindszenty enige v.eken geleden zijn opgenomen in een sanatorium voor longziekten in het Tatra- S óergte in Slowakije, in dc buurt van de plaats Vysne Hagy, doch reeds half Augus tas wederom met onbekende bestemming .1 vervoerd, aldus verneemt het K.N.P. Geruchten willen, dat de Kardinaal onder behandeling zou zijn gesteld van Russische iongspcciaïisten, daar hij in levensgevaar sou verkeren. B v>.- onrendabele zaak is en dat wij hiermee nog teren op wat vorige generaties ver gaarden Met het huizenbezit heeft de in tering schrikbaren''e afmetingen aangeno men. Vooral de duizenden kleine bezitters zijn hiervan het slachtoffer, niet in het minst ook door het volstrekte gemis aan organisatorisch besef en het hierdoor ge speend zijn van politieke invloed van s?'le.i^eJïej?ls- sPr- achtte dtt voor de wand1" landbouw een teken aan de a Hvflyertrouwen in de overheid is bij fit,» -eu e,n, tuinders enkele malen ern- Sefphokt. óe beslissing inzake de melkprijs blijkt als een knuppel in het hoenderhok te hebben gewerkt. Ten aanzien van de arbeiders in loondienst heelt men vorig jaar 5 procent verho ging van het geldloon gegeven in voor schot op een verhoging van de arbeids prestatie. Met de boer volgt men de om gekeerde weg. De heer Van der Leij meende echter, dat geen wantrouwen tegen een bepaald beleid er iemand van mag weerhouden om steeds te blijven streven naar verlaging van de productiekosten. Wie dit uit het oog verliest, geraakt in het ongerede met zijn bedrijfsvoering en stilstand betekent tegenover het buitenland achteruitgang en verzwakking van onze positie op de natio nale en internationale markt. Spr. kwam tenslotte tot de conclusie, dat de Nederlandse boe.en en tuinders zich Individueel en Ms groep alleen dan zullen kunnen handhaven in een draaglijke po sitie, als zij zich op organisatorisch terrein als „mieren" gedragen. Elk afdelingsbe stuur berade zich tijdig op wat in eigen kring in de komende maanden te doen staat om de onderlinge band te versterken en nieuwe leden aan te trekken. In samen werking ligt nog steeds de grootste kracht. De 60-jarige commissionnair in effecten Van N. uit Boskoop heeft dc afgelopen jaren een goed leven geleid. Leveranciers voeren wel bij de grote uitgaven, die het gezin van N. wekelijks maakte. Tot de dag kwam dat belastingambtenaren uit Utrecht eens een onderzoek instelden naar de juistheid van de belastingaangiften, die na de oorlog door Van N. gedaan waren. Daarmede werd de stoot gegeven tot de ontmaskering van Van N„ die gis termorgen voor de Haagse rechtbank ver scheen. Er was namelijk aan het licht gekomen dat Van N. tot tweemaal toe onjuist zijn belastingbiljet had ingevuld en voorts tal van personen wiens vertrouwen hu ge noot, tezamen voor een bedrag van ruim 182.000 gulden had opgelicht. Door de of ficier van Justitie waren uit het grote aantal van deze oplichtingen slechts drie gevallen gelicht. „Schandelijk" noemde de jiresident de oplichting van mej. V. uit Leiden, die als huisnaaister geregeld hij de familie Van N. werkzaam was en die door deze •»900 gulden lichter werd. gemaakt. Gis.eren te zitting hoorde mej. V., die ais getuige was opgeroepen pas, dat z,ij haar spaarcentjes, die de naaster in effecten belegd had. kwiit was. „Van N. vertelde mij indertijd dat mijn Gisteravond is nabij het kruispunt Qua- trebas onder de gemeente Woudenberg een bestelauto, komende uit de richting Amersfoort, door een autobus komende uit de richting Utrecht gegrepen. De beide inzittenden van de bestelauto, de bestuur der, de 48-jarige gehuwde aannemer B. .1 van Eldik uit Ochten in de Betuwe en zijn passagiere, de 28-jarige mej. A. C. Spiers uit Scheveningen, werden bij dit ongeluk gedood. De oorzaak van het ongeval is vermoe delijk, dat de bestuurder van de bestel auto, toen hij uit een zijweg kwam. geen voorrang gaf aan de autobus, hoewel deze op een voorrangsweg reed en van rechts kwam. De bestelauto werd zwaar be schadigd, de autobus licht. De autobus be hoorde toe aan de N.V. weduwe De Haas effecten in beslag waren genomen" zeide mej. V., maar verder weet ik er niets van". „Uw geld is opgesoupeerd in zijn ge zin, dat is de waarheid", deelde de officier haar mede. De ervaringen die de landbouwkundige S. uit Oegstgeest met Van N. had opge daan, waren even erg. Door een mooi ver haal over een goede relatie op te dissen had Van N. S. bewogen hem 20.000 gulden te geven voor welk bedrag hij effecten had gekregen, die achteraf ongeregistreerd bleken te zijn, zodat de landbouwkundige zijn geld kwijt is. „U was zo'n aangenaam populair mens in de omgang, met zo'n vriendelijk uiter lijk en zo'n vriendelijk optreden, die enorme bestellingen deed bij leveran ciers en op grote voet leefde. Ruim 170 gulden in een week werden bij de ban ketbakker besteed en de rest van uw uitgaven was navenant", aldus de presi dent van de rechtbank. „Intussen bestal u echter uw huisnaaster en wist u tal van mensen door uw vriendelijke optre den te misleiden". De officier van Justitie was in een scherp requisitoir van oordeel, dat be klaagde met liegen en bedriegen de laat- ste jaren aan de kost was gekomen. Hij bedroog en benadeelde anderen tot zijn eigen meerdere eer en glorie, opdat hij zijn vorstelijke levensstaat kon handha- Drie iaar gevangenisstraf met aftrek luidde de eis. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Met een speciaal vliegtuig van de lucht strijdkrachten zijn gisteravond te ongeveer zeven uur op het vliegveld Valkenburg tien gewonde Nederlandse Koreavrljwilii- gers aangekomen. Het waren de militairen, sergeant M. J. Fontijn uit Den Haag; kor poraal H. A. Jorink uit Zwolle en de sol daten P. de Boer uit Amsterdam, J. de Jager uit Den Haag, B. Herber uit Den i Haag, J. Heutz uit Maastricht, J. Mulder Uit Djakarta, C. Sok uit Zuidwolde, P. van der Pol uit Dordrecht en A. van Kampen uit Winssen. Met het s.s. „Empire Pride" waren, zo als bekend is, 17 Nederlandse gewonden Maandag te Liverpool gearriveerd. De nacht hadden zij in een militair hospitaal aldaar doorgebracht. In twee groepen ko men zij naar Nederland. De tweede groep te Veenendaal en reed op de lijn Veenen- daalUtrecht. j van zeven gewonden kan vanavond in Mej. Spiers was in Ochten, de woon- j Nederland worden verwacht. Ter begroe- plaats van de heer van Eldik gelogeerd.ting was Dinsdagavond op Valkenburg Zjj is met hem naar Amsterdam gereden, aanwezige namens de chef Generale Staf, vermoedelijk om van daaruit haar ouders diens adjudant, de ritmeester Broertjes, in IJmuiden op te zoeken. Op de terugweg j De tien patiënten zijn meteen naar de hos- naar Ocbten is het ongeluk gebeurd. pitalen te Utrecht of Den Haag vervoerd. Twee jonge mensen zagen hun droom werkelijkheid worden. Ze zijn in Parijs, samenen nu regent het, zoals overal elders in West-Europa. Maar die regen kan hun idylle niet verstoren en knusjes onder de parapluie genieten zij van de Seine, de Sacrê Coeur, en natuurlijk van het gezicht op de Eiffeitoren Het Int. Christelijk Vakverbond heeft ©en uitvoerig schrijven gericht aan ge neraal Franco, waarin het aandringt op herstel van de vrijheid van vakbe weging in Spanje. In het schrijven herinnert het I. C. V. er aan, dat het in de meer dan dertig jaar van zijn bestaan steeds onwrikbaar heeft vastgehouden aan het beginsel van de vrijheid van vakbeweging en dat het bij zijn verzet tegen iedere autoritaire streving nooit heeft geaarzeld de be ginselen der vrijheid hoger te stellen dan de innigste vriendschap. In deze strijd stond het vaak alleen, terwijl anderen op grond van partijdigheid en politiek opportunisme hun beginselen verloo chenden. In het schrijven wordt verder o.m. ge schreven, dat vriiheid van vereniging een onvervreemdbaar natuurrecht van de mens is, dat door de staat erkend en be vorderd dient te worden, en dat derhalve werkgevers en werknemers de vrij heid moeten bezitten eigen organisaties op te richten. Deze vrijheid sluit tevens in, dat ze vrij moeten zijn zidh bij een organisatie naar hun keuze aan te slui ten, of zich niet aan te sluiten. Vrijheid in de vorm van een monopolie is niets meer dan bedrog. Het memorandum herinnert er aan, dat deze beginselen beantwoorden aan de sociale leer der Katholieke Kerk en dat ze dan ook in 1932 in Spanje zijn aanvaard als „grondslagen voor organisatie en beginsel- en actiepro gramma der Katholieke vakverenigin- gingen". Het vervrlgt: Op grond van zijn beginselen heeft het I. C. V. zich meer malen tegen het huidige vakbewe gingsstelsel in Spanje verzet. Dit stel sel voerde de eenheidsvakbeweging in, die aan een politieke partü is onder-: worpen en in een regeringssysteem is ingeschakeld. In dit stelsel van een staatsvakbeweging is de arbeider van het natuurlijke en doeltreffende ver dedigingsmiddel beroofd, dat de vrij gevormde vakverenigingen hem bieden en wordt h(j de speelbal van de on controleerbare krachten van kapitalis tische of politieke speculatie. De le vensomstandigheden van de Spaanse arbeiders vormen een duidelijk, maar droevig bewijs van deze stellingen. Het I. C. V. meent, dat het ogenblik is gekomen voor een herstel van het vakbewegingsleven in Spanje op basis van een gezonde vrijheid. De vrije aan eensluiting der arbeiders zal hun een machtige waarborg bieden tegen allerlei speculaties, waarvan ze nu nog het mach teloos slachtoffer zijn. Bovendien zou juist, op dit ogenblik een terugkeer tot een der wezenlijke vrij- weerklank vinden heden een geweldige buiten Spanje. Het I. C. V. wil uit naam van al zijn aangesloten organisaties zijn stem ver enigen met die van de Spaanse bisschop- - j - V „WTAOlZOVl Iln4 rllll* Te Bonn wordt vernomen, dat de Ame rikaanse hoge commissaris in West- Duitsland McCIoy, bondskanselier dr Adenauer Maandag jl. in een onderhoud, dat vijf uur heeft geduurd, heeft medege deeld niet teveel hoop te stellen op de resultaten van de conferentie, die de mi nisters van buitenlandse zaken der „Wes terse Grote Drie" van 10 tot 13 September te Washington zullen houden. Men moest oen en oriesters en u verzoeken het hui- vooral van Duitse zijde geen definitieve diee vakbewegingssysteem af te schaf- j beslissingen verwachten over een ophef- - I- - J -1 i-r11Vl n 1/1 én II or- finer tran Viof Vio-yoffincrcctntmit hel fen en op dit gebied de vrijheid te her stellen, die een natuurrecht is van de mens en de wezenlijke voorwaarde voor een vrij en harmonisch sociaal leven. Tenslotte wordt de wens uitgespro- ken dat Spanje zich moge ontwikkelen onder een stelsel van vrijheid, dat de persoon van de arbeider en de onaan tastbaarheid van het gezin en van de vrije organisaties eerbiedigt en daarmee aan alle burgers een maximum aan wel fing van het bezettingsstatuut en over het sluiten van een verdrag tot wederzijdse verdediging tussen de Westelijke verbon denen ener- en West-Duitsland ander zijds. Van welingelichte zijde wordt te Bonn vernomen, dat McCIoy had medege deeld, dat deze beslissingen eerst op een volgende bijeenkomst der betrokken mi nisters van buitenlandse zaken verwacht mochten worden. McCIoy zou Adenauer hebben verzekerd, dat het de bedoeling der V.S. is West vaart verzekert en de ontwikkeling van Duitsland zo spoedig mogelijk als gelijk- de persoonlijkheid, zowel van de een- gerechtigde bij alle besprekingen, waarbij Voudigste als van de meest begunstigde, ^e bondsrepubliek betrokken is, in te bevordert. schakelen. Ds Krijn Strijd heeft een boek geschre ven over Christendom en communisme. „De Waarheid" geeft er een bespreking van ter lengte van twee kolom. Gaat de dominee tegen de Amerikanen te keer, dan wordt hij goedkeurend op de schou ders geklopt. Maakt de christelijke voor ganger zich over de Russen ongerust, dan krijgt er ervan langs. Enkele uitspraken uit de recensie zijn de moeite waard om ze hier vast te leg gen, Zo merkt de schrijver G. H. op; „Bij Marx is iedere regel doortrokken van een fel bewogen humanisme, van een gloeiende haat tegen alles wat de menselijkheid aantast. Met mensonteren de middelen kan nooit een menswaar dige samenleving tot stand gebracht worden. Inderdaad speelt het geweld een rol, daar nog geen heersende klasse vrijwil lig van haar voorrechten afstand gedaan heeft. Een minderheid kan zich alleen door terreur handhaven. Iedere week dierenmoraal is de communisten vreemd en zij weten de vijanden der mensheid krachtdadig te weerstaan, maar dit be tekent niet, dat de communisten alle middelen geoorloofd achten. Zij hante ren alleen die methoden, die ons dichter bij het socialisme en dichter bij de socia listische mens brengen". Wanneer men dit opgeschroefde rode fraais tweemaal heeft gelezen, moet men eens kennis nemen van de zo juist versche nen Duitse brochure „Wir dürfen nicht schvveigen" (Wij mogen niet zwijgen). Dit geschrift is samengesteld door een com missie van onderzoek van juristen in de sovjet-zóne, door de bond van vervolgden van het naziregiem en door de strijdgroep tegen de onmenselijkheid. In de Oostduitse democratische repu bliek zouden geen concentratiekampen zijn. Serieuze onderzoekingen wezen uit. dat in Oost-Duitsland meer dan 25.000 po litieke gevangenen vertoeven. En onder welke omstandigheden. Dat het de vele duizenden naar de sovjet-unie weggesleep- ten niet veel beter vergaat, spreekt van zelf. In de gevangenis Bautzen zijn 4000 ge arresteerden ondergebracht, van wie 1200 aan t.b.c. lijden, ruim 400 van hen zelfs aan open t.b.c. De verzorging is volkomen onvoldoende. Honderd kilometer verder in Waldheim-(Saksen) vertoeven 3000 ge vangenen. Het grootste gedeelte is daar reeds sedert 1945. Dan zitten er nog men sen in Zwickau, Dresden en Chemnitz. Nog weer 4000 ..misdadigers" verblijven in Torgau en Halle. Verder bevinden zich nog gevangenissen in Untermaszfeld, Wei- mar, Schwerin, Brandenburg. Luckau, Hoheneck, Potsdam en Oost-Berlijn. Alle lieden worden verdacht en beschuldigd van „politieke" en „economische" misdrij ven. Een apart, weerzinwekkend hoofdstuk is het verhaal over de vreselijke toestand onder de beklaagden uit het befaamde Waldheim-proces. De hopeloze toestand der gevangenen naar geest en lichaam acht men niet erg. Een snelle dood zou immers, aldus is volgens de brochure verklaard, besparing op de gevangeniskosten beteke nen!! Alleen in 1950 werden meer dan 70.000 jaar tuchthuis- en bijna 17.000 jaar gevan genisstraf „uitgedeeld". Wilt u nóg eens die passage van „De Waarheid" lezen over die'gloeiende haat van Marx tegen de onmenselijkheid, het gebrek aan weekdierenmoraal en het han teren van methoden, die ons dichter bij het socialisme en-de socialistische mens brengen. Wat mogen de communisten zich hier toch gelukkig prijzen, dat zij vrij hun git en gal elke dag in krant en straatbetogin gen kunnen uitspuwen. Als wij de Russische methoden volgden, leefde er geen communist meer. Maar wij-weten niet krachtdadig de vijanden te weerstaan, wij hebben.'naar het schijnt, wél een weekdierenmoraal. HENK VAN DER MAZE. Door L. Smit Co's Internationals Sleepdienst te Rotterdam is aan J. K. Smit's Scheepswerven N.V. te Kin derdijk opdracht verstrekt tot het bouwen van. een motorzeesleepboot van 2000 I. P. K., welke de naam „Oostzee" zal krijgen. De oplevering zal eind 1952 geschieden. Buiten de „Oostzee" heeft de rederij bij deze.Yde werf nf>g in aanbouw de „Oceaan", eveneens van 2000 I. P. K.. op te leveren eind November van dit jaar, alsmede de havenmotorsleepboot „Kinderdijk" van 500 I. P. K Voorts is op de werf Gusto, v.h. Fa. A. F. Smul ders te Schiedam voor L. Smit Co. nog in aanbouw de metorzeesleepboot „Loire" van 1350 I. P. K. op te leveren in het voorjaar van" 1952. ar Averell Harriman heeft te Londen op een persconferentie verklaard, dat het bezoek van minister Stokes aan Teheran er toe bijgedragen heeft de BritsIraanse betrekkingen te verbeteren. Het bezoek, aldus Harriman, beeft een hechte grondslag voor toekomstige onderhandelingen en een mogelijk PerzischBrits verdrag geschapen. De onderhandelingen kunnen op hetzelfde punt, waar zij onderbroken zijn hervat worden. Het is thans de zaak van Perzië om het initiatief daartoe te nemen. Ik geloof aldus Harriman, dat een oplossing van het conflict mogelijk is. Een periode, waarin de verhitte gemoederen tot rust zouden kunnen komen, kan daarbij nuttig zijn. Ik ben natuurlijk teleurgesteld dat geen overeenstemming bereikt is, doch ik ben niet ontmoedigd. Hij had de Perzische re gering duidelijk gemaakt, dat er veel olie In de wereld is en dat de Perzische olie zeer wel door olie uit andere landen ver vangen kan worden. Dr Henry Grady, de Amerikaanse am bassadeur te Teheran, zal, naar men ver wacht, in de komende dagen besprekin gen voeren met de Sjah en premier Mossadeq, als inleiding tot hervatting van zijn „informele bemiddeling" In het PerzischBritse oliegeschil. Waarnemers geloven, dat Grady Mos sadeq zal trachten over te halen tot het doen van voorstellen, op basis waarvan de Britten bereid kunnen zijn de bespre kingen te hervatten. De ambassadeur zal de Sjah, naar men verwacht, verzoeken zijn „matigende in vloed" op Mossadeq aan te wenden. Op verzoek van de Britse regering heeft de president van het Int. Hof van Justitie Mgr dr Jean van Llerde, de sacrista van Paus Pius XII. is hedenmorgen te 4.39 uur met het K.L.M.-toestel „Prinses Beatrix" op Schiphol geland. te 's-Gravenhage, prof. Basdevant, een beschikking uitgevaardigd, waarbij in de kwestie van de Brits—Iraanse oliemaat schappij tussen de Britse en de Perzische regering de termijn voor het indienen van het memorandum door de Britse regering is verlengd van 3 September tot 10 Octo ber en de termijn voor het indienen van een contra-memorandum door de Perzi sche regering is verlengd van 3 Decem ber tot 10 Januari. De anti-communistische verenigingen van ex-politieke gevangenen uit de bezet tingsjaren uit Frankrijk, België, Luxem burg, Denemarken. Noorwegen en Neder land die, voor zover vroeger aangesloten bij de FIAPP. alle reeds lang zijn uitge treden, hebben besloten een nieuwe inter nationale te stichten. Daartoe is een speciale bijeenkomst be legd op 28. 29 en 30 September te Parijs. De opening van de eerste zitting zal waar schijnlijk geschieden door de president van de Franse republiek. Voor Nederland zijn als afgevaardigden benoemd: W. F. K. Bischoff van Heems- kerek. Wassenaar; W. Ch. J. M. van Lan- schot Eindhoven: luit.-kol. A. M. S. Per- quin Breda; J. P. B. M. de Swart, Den Bosch en K. R. van Staal, Heemstede.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1