Nieuws uit STAD eu OMTREK Volksbond verving Broers vest De deviezenpositie weer iets verbeterd 7 Azië en zijn grondstoffen Medespeler op het toneel der wereld HALVE EEUW VISAFSLAG IN AMSTERDAM EEN EUROPEES LEGER? De camera op t buitenland Twee der daders meldden zich Woensdag 29 augustus 1951 pagina 2 Het was er overvol, maar het ging Vanavond Broersvestival HARRIMAN in parijs Nederlandsche Bank President Truman naar San Francisco Schuldig aan treinramp in de rol van neutrale derde macht Tijden veranderen, maar vissers niet HET PLAN-PLEVEN Herstelbetalingen door Jap an Mgr Montini in Amerika Hij zat met zijn vrouw aan een kopje thee Groningen herdenkt zijn ontzet Pax-Romana in het Midden-Oosten WEERZIEN MET „THE KID" BURGERLIJKE STAND LICHT- EN FEESTWEEK TE GOES N.V. BOTTELO GEOPEND UITSLAG PRIJSVRAGEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HET RIJK NEEMT WEER VOORSCHOT OP Liquiditeitsverbetering Stijging bankbiljettenomloop Het epos van Piet Vrees DE OVERVAL TE ROTTERDAM Geen geld voor jubileum In verband met de a.s. vrede met Japan? gepakt Echtgenote werd geschaduwd Vereniging van Arabische katholieke academici Moeten de organisatoren van het Broersvestival er spijt van gehad hebben, dat zij gisterenavond voor alle zekerheid op stel en sprong naar het gebouw van de R. K. Volksbond verhuisden uit angst, dat in de open lucht hun filmfestival zou verregenen? Men zegt, dat het allemaal nogal meegevallen is en zeker waren er weinig Schiedammers, die zich door het slechte weer lieten afschrikken om hun tocht naar de stad te maken. Zodat men kan zeggen, dat de voorzichtigheid wellicht wat al te groot is geweest. De solidariteit van de Schiedammers met hun week is groter gebleken dan verwacht was. Het was overigens niet ongezellig in de Volksbond, die zich in een minimum van tijd tot de laatste plaats had gevuld, voor een niet gering deel met kinderen. Alle verhuizingen hadden een kwartier vertraging veroorzaakt, maar om kwart over acht kon het Selectie-Orkest onder leiding van Gijsbert Nieuwland aan de luisterende schare worden voorgesteld. R.E.T.-V.V.V. RITTEN De directeur van de Rotterdamse Elec- trische Tram maakt bekend dat, in ver band met de grote belangstelling van de VVV-rondrit per RET-autobus, deze rit ook na 31 Augustus 1951 tot nadere aan kondiging op dezelfde tijden zal worden gemaakt n.l. op Maandag t.m. Vrijdag één rondrit te 10.30 uur en één rondrit te 14 uur; op Zaterdag en Zondag één rondrit te 15 uur. Metl behoefde geen kenner bij uitstek te zijn om vanaf het begin te horen, dat het selectie-orkest inderdaad bijzondere kwaliteiten had. Het was zeer juist gezien van Gijsbert Nieuwland om de kracht niet te zoeken in spectaculaire nummers, maar op de eerste plaat3 in de perfecte uitvoe ring van muziek, die binnen de macht van zijn muzikanten lag. Gerecruteerd als zij waren uit diverse muziekcorpsen, was hun instelling natuurlijk zeer verschillend. Zij hebben niet alleen in korte tijd een hoge graad van eenheid bereikt, maar het Broersvest plaats had, omdat door de grote bezetting de temperatuur in de zaal boven het verdragelijke rees, terwijl veel te weinig Schiedammers konden genieten van dit weerzien. Max Nabarro was een uitstekend explicateur, die ongemerkt door zijn stem veel bijdroeg tot de sfeer vooral in de gevoelige scènes. Grote be wondering hadden wij voor de pianist- begeleider Lafos. In het kader van het Broersvestival zou deze avond weer een hoogtepunt ge weest zijn. Evenals op andere avonden traden weer amateurs op. Amateurs, die verzocht had- is niet teveel gezegd, dat de aard van de den zich te mogen laten horen. Het op uitvoering voor Schiedam uniek was. Men genoot van de prachtig tegen elkaar af gewogen partijen; men bewonderde de speelsheid en de trefzekerheid van de kla rinetten; de bronzen diepwarme toon van de baritons en de saxen. De bassen bleven hun fundamentele taak zonder op te drin gen uitvoeren en het koper was edel bij alle kracht, die ontplooid werd. Het ging bij de beoordeling niet alleen meer om de ideële waarde van dit orkest. Het ging er niet alleen om, dat de leden van diverse orkesten elkaar in een bijzonder, een tijdelijk gevormd orkest hadden gevonden. Men kon muzikale maatstaven aanleggen. Of dit nu betrof „Les deux pigeons" van Messager of de soldateske „La Houzarde". Hoogtepunt van de avond was echter de „Partita Picola" van Gerard Boedijn. Deze componist, die oorspronkelijke composi ties voor harmonie-orkest schrijft, doet be langrijk werd om het eigen karakter van deze orkesten tot uiting te doen komen Zijn partita is van een doorzichtige een voud. die volledig het karakter van elk instrument recht doet wedervaren; par tijen dooreenweeft en de indruk maakt van volwaardige harmonie-muziek. De uitvoering van dit werk was ongetwijfeld het hoogtepunt van het concert gisteren avond en wij hopen, dat de Schiedamse orkesten de weg, die door dit concert is aangewezen met overtuiging zullen in slaan. Het applaus van het publiek voor de prestaties van het orkest was zeer spon taan en zeer groot. Vandaar, dat Gijsbert Nieuwland het orkest herhaaldelijk liet rijzen om de hulde in ontvangst te nemen. Door de verspeelde tijd kon de Mond- accordeonvereniging „Bravo" van de C.J.M.V. slechts eenmaal optreden. De lei der van dit orkest was hiertoe onmiddel lijk bereid, zodat de organisatoren een Zorg minder hadden. De heer A. N. v. Baaien, de dirigent liet beheerst en muzi kaal spelen. De filmvoorstelling is niet alleen een lachsucces, maar ook een artis tiek succes geworden. Niet door de voor film „Mooi maar modderig", die onzent- wege achterwege had kunnen blijven, om dat alle gijn op een smijtpartij met mod der berustte. Neen, de artistieke zijde kwam aan bod in de na 31 jaar nog grootse film „The Kid"' met Charley Chaplin en Jackey Cöögan. Een drakerig verhaal: een zwerver vindt een vondelin getje, neemt het bij zich op en gaat er zielsveel van houden; wordt echter van het kind beroofd, maar vindt het terug bij zijn moeder, die spijt van haar daad had. Charley wordt in het rijke huis opge nomen en er komt een einde aan zijn misère. Dit drakerig verhaal is echter door Cha plin zo volgeladen met menselijkheid; hij heeft op zo geraffineerde wijze een be roep gedaan op de gevoelens van zijn toe schouwers voor het jochie, dat men tegen deze film niet aankijkt als tegen een voor- wereldlijke draak, maar als tegen een kostbaar reliek uit de grote tijd van een groot acteur. Hoe kostelijk is de droom aan het slot; hoe echt-ontroerend is de genegenheid van de man voor het jochie en van het jochie voor de man uitgebeeld. Men moet het betreuren, dat deze ver toning in de Volksbond en niet op de treden van „The singing cowboys" moest worden afgelast, omdat de heren meenden dat hun optreden belangrijker was dan de film met de geniale Chaplin, zodat zij voortijdige beëindiging van deze film vroegen. Gelukkig had zich een vocaal trio uit Vlaardingen gemeld, dat het uitblijven van het Wild West-gezang meer dan goed maakte door beschaafde uitvoering van Amerikaanse songs. De begeleiding van guitaar en string-bass deed het voortreffe lijk, zodat opnieuw bedacht kon worden, hoe jammer het was, dat dit alles niet op de Broersvest gehoord kon worden. Na de film waren velen verdwenen, maar de zaal bevatte toch nog zoveel men sen, dat de J.M.-band met de vocalisten Betty Koomans, Jules Westerveld en Tom Vroom een dankbaar gehoor hadden voor hun muziek, die door dit amateu'-ensem- ble goed gebracht werd. Vanavond zal bij enigszins redelijk weer het Broersvestival gewoon doorgaan. Martin Rijkens Broersvestival-Grkest zal optreden, afgewisseld door enkele ama teur-ensembles. Een hoogtepunt moet de gemeenschapszang worden. De teksten van de liedjes worden gratis in grote getale verspreid. GEBOREN: Hendriksje d v D Roeters en H Burgerhout, Johannes F H z v J H Creemers en E C v d Boor, Martinus z v M Brobbel en A Lange, Elisabeth d v D v Genderen en J Visscher, Gerrit z v H de Nooijer en A Schwagermann, Jacob z v N Touw en C G Notenboom, Aukje d v J Minderhoud en J H Gij bels, Dirkje d v J Wetter en M Kleiberg. OVERLEDEN: A Roetman 76 j gehuwd geweest met H Eijsberg, E A Oltheter 73 jaar. Bij zijn aankomst in Parijs heeft de reizende ambassadeur van president Tru man, Harriman, gisteravond aan de ver slaggevers medegedeeld, dat hij geduren de zijn verblijf in Parijs, dat 48 uur zal duren, met generaal Eisenhower, Paul Porter, de waarnemend-rondreizende ambassadeur voor het plan-Marshall en Franse functionarissen besprekingen zal voeren. Gisteravond dineerde hij met onze minister van buitenlandse zaken, tevens voorzitter van de O.E.E.S., Stik ker. Alvorens hij Vrijdag naar Washington zal vliegen om president Truman ver slag uit te brengen, zou hij misschien nog in Bonn besprekingen voeren mei de Amerikaanse hoge commissaris McCloy. Zijn bezoek zou slechts betrekking hebben op gewone economische zaken en het zou geen bijzondere betekenis hebben, aldus verklaarde Harriman op een vraag, of het bezoek in verband zou staan met de Duitse bijdrage tot de Westelijke verdediging. Na vele voorbereidende besprekingen is het comité „Goes" thans geslaagd de plan nen tot het houden van een bloemen- en lichtfestijn van 11 tot en met 22 Septem ber a.s. uit te voeren. Dit zal gebeuren in samenwerking met 't gemeentebestuur en de middenstandsverenigingen. Op vele plaatsen zullen bloemenversieringen wor den aangebracht en vele daarvoor ge schikte plaatsen zullen worden verlicht o.m. de gehele Oostwal. Voorts wordt er een zgn. „wondertuin" ingericht. Een ten toonstelling zal er zijn van „Goes als centrum-gemeente", terwijl tevens tele visie op het programma voorkomt De middenstandsverenigingen gaan nu nog de plannen bespreken voor een prijs vraag en étalagewedstrijd. Voor de jeugd zal een optocht met versierde fietsen enz. worden geregeld. Reeds van 15 Februari j.l. af komen gevulde Coca Cola-flesjes uit de botte larij in de Van Déventerstraat te Schie dam met een tempo van 8500 per uur Vanmiddag is het bedrijf officieel door-de burgemeester van Schiedam mr J. W. Peek geopend. De N.V. Bottelo is een van de zes ge heel Nederlandse N.V.'s, die met Neder lands kapitaal, Nederlandse arbeids krachten en voor een belangrijk deel Nederlandse machines de Coca Cola bot telen. Zij bestrijkt 900.000 inwoners in het rayon Zuid-Holland, omvattende Schie dam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland, Rotterdam en Dordrecht. Gisteravond zijn de prijzen bekend ge- - maakt van de beide prijsvragen van Maandagavond. De guitaar is gewonnen door M. Kooyman Jr. Roitterdamse Dijk 441d, het overhemd door mevr. Koppenol -Diesch, Bellstraat 14a, de kist sigaren door M. Kooyman, Havendijk 202a en de doos bonbons door A. v. Leeuwen, Vlaard. dijk 203b. De le prijs van de muzikale prijsvraag is voor Reuling-Rekers, VI. dijk 25a, de 2e voor Groeneweg, Burg. v. Haarenlarl 130c en de 3e voor Groenen- daal, P.K.O.-laan 114. OAGBIAD VOO* SCHUD AM IN OM.STAC KIN 73e Jaargang No 21629 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd to he' gebouw K.K Volksbond, Lange Haven 71 Schiedam Teteioon Administratie 66152: TelefooD Redactie 07423 Giro-nummei 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs t 4.95 per kwartaal f 1.70 per maand, 0.40 per week. Advertentie-pm» op gewone kolomnreedtr f 15 pei millimeter noogte Ingezonden Mededelingen op redactloneit kolumnreedle I o 30 per mlltimetei hoogte Bij contract gelden lagere tarieven welke bij de administratie ot oy de erkende advertentie-buieau* verkrugnaai zijn Kampioenen i kleine adveetentien tot 3D woorden 50 ct Bik woord meet 1 et Maximum HO woorden Plaatsing uitsluitend bt) vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor he» Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuljpers Hoofi relacteur: Leo J. M. HazeUet Tot de wijzigingen, die deze week In de weekstaat van de Ned. Bank wel het meest de aandacht trekken behoort aller eerst de verslechtering van de positie van het Rijk. Was er n.l. de vorige week nog een Rekening Courant-saldo bij de Bank aanwezig ter grootte Van ruim 25 mil- lioen, terwijl men niet meer bij deze in stelling in het krijt stond, ditmaal zijn de rollen omgedraaid en heeft men niet al leen bovenstaand tegoed opgesoupeerd, maar is er bovendien nog een Voorschot opgenomen ten bedrage van 11.2 mil- lioen. M.a.w. het Rijk heeft in de afgelo pen week een middelenbehoefte gehad van ruim 36 millioen, althans voorzover uit de gegevens van de Ned. Bank valt op te maken. Het is nl. nog heel goed mogelijk, dat daarnaast het Rijk ook nog op de geld markt Callgeld heeft opgenomen. Blijkens de laatste opgave van de stand van 's Rijks kas nl. per 15 Augustus was het in de open markt opgenomen bedrag aan Daggeldleningen tot een vrij laag be drag van 15 millioen gedaald. In hoe verre met bovenstaande middelen het zich in handen van de Ned. Bank bevindende schatkistpapier is afgelost valt niet te achterhalen. Het door de Ned. Bank ge kochte schatkistpapier is nl. in de afgelo pen week met f 11 millioen gedaald. Voor de hand ligt bovenstaande veronderstel ling echter niet èn het is dan ook eerder aan te nemen, dat de Ned. Bank het af gestoten schatkistpapier op de Open markt heeft geplaatst. Dit is nog temeer aannemelijk omdat het Rijk de middelen thans met het oog op de naderende ultimo hard genoeg nodig heeft ter financiering van verschillende per 1 September te ver richten uitkeringen en betalingen. Het streven tot Uquiditeitsverbetering heeft er vermoedelijk ook bij de banken toe geleid, dat deze instellingen haar Rek. Courant-tegoed hebben verminderd met 8 millioen. Het is overigens ook moge lijk, dat de banken dit tegoed hebben moeten aanspreken ter financiering van importen door het bedrijfsleven. Ook in de afgelopen week ls er nl. weer een be drag tegoed geschreven op de vóórreke ning E.C.A. Dollarfinanciering voor een waarde van 6 millioen. Dit bedrag kan men afleiden uit de relatief geringere vermindering van de vóórrekening ressori terend onder de Saldi van Anderen verge leken met de stijging van de bijzondere rekening. Deze vermindering ter grootte van bijna 53 millioen hield nl. verband met een overboeking van bijna 59 mil lioen aan tegenwaarde afkomstig van de vóórrekening naar de Bijzondere Rekening van de Schatkist. In totaal is er thans aan tegenwaarde E.C.A. Dollars definitief 1684.8 millioen geblokkeerd. De versterking van de liquiditeitsposi ties met het oog op de nadere maandwis- seling manifesteerde zich ook nog in een stijging van de bankbiljettenomloop ad 31 millioen. De inkrimping van de circu latie met 10 millioen. welke de vorige week plaats vond, ging ten laste van het uit de maandwisseling Juni-Jull in het verkeer nog achtergebleven chartale geld ter grootte van 70 millioen. Vergeleken met het tot dusverre in 1951 bereikte laag te-niveau van de bankbiljettenomloop ad 2673.8 millioen per 21 Mei 1.1. is thans, gezien de jongste stand ad 2762.1 mil lioen de circulatie circa 90 millioen gro ter dan per genoemde datum. De komende dagen zal daar overigens nog wel het een en ander bijkomen, vooral ook omdat Ie ultimo Aug.—Sept. tot de lichtelijk zware maand wisselingen wordt gerekend. Het is overigens wel opmerkelijk tot welk een gering peil de vraag naar Voorschotten bij de Ned. Bank uit de particuliere sector is gedaald. De laatste twee maanden is er in deze post die thans 210.7 millioen be loopt niet veel verandering gekomen. De deviezenpositie gaf in de afgelopen week een verdere versterking te zien, vooral wegens de stijging van de post Vorderingen en Geldswaardige papleren met 27 millioen. Door een daling van de Guldensvorderingen enerzijds en an derzijds door een toeneming van de schuld aan de E.B.U.. aan de passiefkant, met 16 millioen is uiteindelijk de verbetering der netto-deviezenpositie tot ruim 3.5 mil lioen beperkt gebleven. De netto-deviezenpositie Inclusief het Goud steeg van 976.7 millioen tot 980.2 millioen. In hoeverre de versterking van de valutapot betrekking heeft op 'n eventuele verdere opneming van het Dollarvoorschot (thans al 20 millioen groot) op de nog door het Amerikaanse Congres vast te stellen dollarhulp aan Nederland voor de periode 1 Juli '51—30 Juni '52 valt niet met zekerheid te achterhalen. De verbetering van de deviezenpositie blijft ondanks de aanslagen, die hierop uit het E.B.U.- kamp worden gepleegd, via het maande lijks te verrekenen tekort, wel opmerke lijk. Spaanse officieren naar West-Duits- land. Naar de „Sunday Times" beridht, worden de eerste opleidingsofficieren van het Spaanse leger en de luchtmacht voor de herfst in West-Duitsland ver wacht, alwaar zij zullen worden ver trouwd gemaakt met de bediening en het onderhoud van Amerikaanse wapens. Zij zullen worden ondergebracht in oefencentra in de Amerikaanse zone. De kinderen, die door de stempeltocht naar de Brandiveerkuzerne werden gevoerd, bekijken hier onder het oog van brandmeester De Jager vol belangstelling de babypomp. President Truman zal Maandag aan- stande naar San Francisco vertrekken, waar hij volgens plannen tijdens de ope ningszitting van de conferentie over het Japanse vredesverdrag zal spreken. (De conferentie begint Dinsdagavond plaatse lijke tijd; Woensdagnacht Ned. tijd.) Uit San Francisco wordt gemeld, dat vissers van de tonijnvissersvloot bij Tru- mans aankomst zullen demonstreren te gen. de Japanse vredesconferentie. Hon derden vissers van Alaska tot de Mexi caanse grens zullen komen om een tarief bepaling of een invoerbeperking te eisen tegen goedkope Japanse tonijn. René Didelon. een 49-jarige treinwach ter, is na een officieel onderzoek beschul digd van manslag door nalatigheid, zulks in verband met het treinongeluk bij Metz, waarbij 21 personen om het leven kwa men en 35 gewond werden. Verklaard wordt, dat Didelon de eerste trein gewaarschuwd had te stoppen zon der pogingen te doen om de vongende trein te doen stilstaan. Het is werkelijk opvallend, hoeveel plaatsruimte de grote internationale pers, welke niet met z'n ontstellend papier gebrek heeft te kampen als de Neder landse aan de Aziatische problemen in ruimt. Ongetwijfeld geschiedt dit in de overtuiging, dat tussen de twee internatio- naal-politieke kolossen, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Azië een even belangrijke plaats inneemt als West- Europa. Zuiver momenteel gezien is het voor Washington van groot gewicht de Atlantische gemeenschap hecht en sterk te maken, wijl het Atlantische industriële potentieel veel machtiger is dan dat van het communistische blok. Maar op langere termijn gezien zal de suprematie over de wereld afhangen van dat andere feit, wie de practlsch onuitputtelijke, nog nau welijks aangeboorde schatten aan grond stoffen van het Aziatische continent in zijn vriendschapsdienst kan stellen. Meer dan de helft van het mensdom woont in Azië. En als deze mensenmassa tot dusverre een zeker volkomen on evenredig aandeel in de leiding van de wereld heeft gehad, dan is dat, wijl haar technische ontwikkeling verre bij die van het Westen is achtergebleven. Thans echter is het ogenblik aangebroken, dat Azië zelf de exploitatie van zijn hulp bronnen ter hand neemt. Tenminste ter hand wil nemen. Want al heeft het het voordeel, dat de moeizame ontwik- kelingsfaze van de industrie niet behoeft door te maken en profijt kan trekken van alle vindingen van „het Westen", daar staat tegenover, dat het, over het geheel genomen, in een revolutionnaire toestand verkeert. Een dergelijke situatie is voor landen, welke voor het eerst een eigen zelfstandig bestaan kregen, heel gewoon en natuur lijk. Zij zijn practisch altijd ontstaan na een revolutie of een oorlog; en zo'n oor sprong bergt vanzelf heel wat spanningen in zich. Alle landen van Europa en Ame rika, die nu tot een verzadigings- en rust punt zijn gekomen, hebben dergelijke pe rioden doorgemaakt; om dit te weten, be hoeft men slechts wat vaderlandse en we reldgeschiedenis te kennen. Die tijden lig gen echter voor ons reeds verre achter ons; voor Azië zijn ze thans aangebroken; en straks zal ook Afrika ze beleven. En voor die „jongere" gebieden zullen ze naast de nationale voldoening ook, we zouden willen zeggen bovenal, moeilijk heden, zorgen en gevaren in overvloed brengen. We behoeven, hetgeen zich op het ogenblik in alle delen van Azië, van Noord- tot Zuid, van Oost tot West af speelt, maar ietwat nauwkeuriger gade te slaan om ons daarvan grondig te overtui gen. Het proces van deze Aziatische struc tuuromwenteling voltrekt zich in een tijd, waarin de gebieden, die tot dusverre de wereldmarkt vormden en zelfs nu nog vormen, in een verschrikkelijke strijd: de koude oorlog zijn gewikkeld. Evengoed als, zoals we reeds opmerkten, er voor Wash ington heel veel aan gelegen is een mach tig West-Europa als voorterrein te hebben, zo is het voor Moskou van hoog belang datzelfde West-Europa binnen zijn in vloedssfeer te betrekken. Terecht merkt het jongste labourmanifest op. dat de po tentiële macht van de landen, die de vrede wensen, al hetgeen de Sovjet-Unie en haar bondgenoten tegen deze landen op de been kunnen brengen, verre overtreft. Maar deze waarheid geldt toch alleen, zo lang West-Europa vrij blijft en niet onder de Sovjet-heerschappij komt. Zou dit laat ste het geval zijn, dan zou het machtsover wicht van de overgebleven vrije wereld, aanmerkelijk worden beperkt, wellicht ge heel teniet worden gedaan. Zolang de wereld in oorlog denkt, zal zij ook denken in de grondstoffen, welke nodig zijn om een oorlog te voeren en te winnen. En aldus raken we weer in het Aziatische probleem. Want Azië is dat deel van de wereld, waar juist die grond stoffen in bijna onbegrensde hoeveelheid aanwezig zijn. Daarom zullen zowel Was hington als Moskou pogen Azië in hun sfeer te halen. Waarbij een dubbel doel kan worden nagestreefd: óf wel bedoelde grondstoffen zelf te gebruiken, óf wel te voorkomen, dat de tegenpartij ze zal be nutten. We kunnen ons bijv. indenken, dat de Sovjet-Unie de eerste jaren niet in staat zal zijn de oliebronnen van Perzië en de Arabische landen voor eigen baat uit te buiten; het bezit er van heeft dus voor Ruslano geen nuttige waarde op zich. Maar wel heeft het er hoog belang bij, dat in geval van oorlog die bronnen niet door de tegenpartij kunnen worden gebruikt; zelfs in vredestijd wordt de mogelijke te genstander verzwakt, als hij niet uit zijn normale gebieden kan halen wat hij nodig heeft. Dat brengt nieuwe moeiten en kosten mede. Ook als de oliebronnen aldus te gronde zouden gaan, kan Moskou een winstpunt tegenover Washington boe ken. En men zou wel een naïveling in de internationale politiek moeten zijn om te geloven, dat Washington van zijn kant nooit dergelijke methoden zou toepassen. Er wordt wel eens gezégd, dat Azië een neutrale derde macht tussen de twee grote tegenstanders kan zijn. We geloven Inder daad, dat het dit ooit zou kunnen worden en aldus een belangrijke vredesfactor zou zijn. Maar op dit ogenblik is niettegen staande alle zelfstandigheid, welke de Aziatische landen hebben verworven, Azië nog steeds meer object dan subject van de Internationale politiek, en wel in de strijd tussen West en Oost. Waarschijnlijk is dit voor de betrokkenen nog onaangenamer dan de situatie waarin zij de jongste tien tallen jaren onder de z.g. koloniale over heersing leefden. Toen wisten zij tenmin ste met of tegenover wie ze stonden; nu zijn ze vaak een speelbal van onzichtbare machten. (Van onze Amsterdamse redactie) Amsterdam heeft zijn bestaan aan vis sers te danken. La 1275, toen het IJ nog tot diep in het kleine stedeke doordrong, hokten deze nijvere lieden, die met hard werken hun brood verdienen moesten, al samen op de Vijgendam om daar het zee banket aan te prijzen. Een leger visvrou wen scharrelde daar, druk neringdoende rond. om aan wal de bedrijvigheid van hun mannen voort te zetten. Dit gilde visvrou wen met haar blanke schorten en blauwe boezeroenen is uitgestorven om plaats te maken voor mannen met auto's en kar ren, die in alle vroegte bijeenkomen op De Ruljterkade. om daar hun keus te maken uit vijf en dertig soorten vis, die op de af slag komen. Vijftig jaar lang is dit gilde van de vis handelaren nu al in het noodgebouw aan deze kade gehuisvest. De houten vlonders zijn weliswaar verdwenen, het visspoelen iri het IJ is verboden, tante Truitje valt niet meer in het element, waar de bewo ners van haar handeltje rondspartelen, maar toch is er in al die jaren betrekkelijk weinig veranderd. De betaling gaat nu wel over de schijf van de gemeente en de visboer met zijn stalletje moet jaarlijks een cautie storten, maar de geest van saamhorigheid is gebleven en als het ni9et staan de veilingmensen een uurtje eerder op om de Urker vissers, die dagelijks om drie uur 's morgens hun zootje vakterm, waarmee niets denigrerends is bedoeld vis op de wal deponeren, te helpen. Wij hebben ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de Amsterdamse visafslag een bezoek gebracht aan Piet (Van een bijzondere medewerker). Toen de Amerikanen midden 1950 de herbewapening van Duitsland ter sprake brachten en Duitse divisies aan de Wes terse verdediging wilden laten deelne men, ontmoette dit grote tegenstand bij de Fransen. Frankrijk, reeds enige malen door D-itse legers overrompeld, was bevreesd voor nieuwe agressie, zag met wantrou wen de vorming van een nieuw Duits leger, wilde geen zelfstandig Duits mi nisterie van Oorlog en geen grote Dull se generale staf, omdat daardoor het Duit se militarisme weder zou opleven. Daarom kwam Frankrijk in October 1950 met het z.g. plan-Pleven, het plan voor een Europees leger, een leger, waarin de nationale legers zouden sa mensmelten. De recrutering, de opleiding, de materieelvoorziening van dit leger zouden geschieden onder leiding van een Europees minister van Defensie (Euro pese commissaris van defensie) ondet wie de organen voor de uitvoering werk zaam zouden zijn. Deze Europese m'nis- ter zou benoemd worden door de deelne mende landen en zijn verantwoorde lijkheid zou nader worden geregeld; zo zou hij verantwoordelijk kunnen zijn aan de Assemblee in Straatsburg. Hij zou dezelfde bevoegdheden bezit ten als een minister van Oorlog in de deelnemende landen t.a.v. hun nationale strijdkrachten. Een deel van dit Europese leger zou ter beschikking worden gesteld van de Opperbevelhebber van het Atlantische Pact, een ander deel zou ter beschikking komen van de deelnemende landen. Men zal zich afvragen of de aanwe zigheid van een Atlantisch Pact geen vol doende waarborgen biedt tegen gevrees de excessen van een Duitse herbewape ning. Neen, zeide minister Schaman te Straatsburg, het Atlantisch Pact regelt slechts de vorming van een éénhoofdig commando over de ter beschikking ge stelde delen der nationale legers, doch de nationale legers blijven bestaan. Het Atlantische Pact is tijdelijk. Het Europese leger is de definitieve oplossing, de na tionale legers verdwijnen voorgoed. De deelnemende landen zullen een deel van hun autonomie moeten afstaan ten be hoeve van de collectieve autoriteit. De bedoeling is duidelijk. Frankrijk wil de vorming van het Duitse leger niet in handen stellen van een Duitse, maar van een Europese instantie, teneinde hierdoor toezicht en controle erop te kunnen blijven uitoefenen. Deze ingrijpende maatregel acht men van Franse zijde nodig i.v.m. de vroe ger opgedane ervaringen. Duitsland heeft uit het 100.000 man sterke leger na de vrede vac Versailles een krach tig leger gevormd. Na 1807, in de Napo leontische periode, heeft Pruisen even eens een sterk leger kunnen vormen, niettegenstaande beperkende bepalin gen. Men bedenke echter, dat Duitsland gelijkberechtigd zal zijn en dat maatrege len genomen t.a.v. Duitsland ook moeten worden genomen jegens de andere deel nemende landen, m.a.w. dat voor ons land de recrutering, de opleiding, de materieel voorziening enz. zullen worden voorge schreven van Parijs uit. Want het is duidelijk, dat de Europese minister van Defensie een Fransman zal zijn, dat de zetel gevestigd zal zijnin Frankrijk en tevens dat Frankrijk nu Engeland zich heeft teruggetrokken de belangrijkste, de dominerende positie, zowel militair als economisch, in West- Europe zal innemen. Zowel Pleven als Schuman geven toe dat er vele moeilijkheden zijn. Verschillende vragen en bezwaren Alle landen helbben hun eigen wijze van recrutering, opleiding, materieel voorziening e. d„ welke ontstaan zijn uit een bepaalde traditie, dan wel ver band houden met de mentaliteit en de aard van het volk. De militaire wetten zijn daarvan een uitvloeisel. Verschillende vragen en moeilijkheden rijzen in verband hiermede. Zal de recrutering in alle deelnemen de landen op dezelfde wijze geschieden of blijft in ieder land het bestaande ge handhaafd en zal alleen voor Duitsland een nieuw systeem passende in de opzet en goedgekeurd door Duits land worden ontworpen? Moet een deel van het ministerie van Oorlog, °a; de afdeling dienstplicht, ondergeschikt worden gemaakt aan de Europese minis" ter van Defensie? Moeten de dienstplichtwetten in de verschillende landen met elkaar in over eenstemming worden gebracht? De opleiding komt in handen van de Europees M. v. D. De voertaal zal natuur, lijk Frans zijn, doch in het Atlantische Pact is zij Engels. De reglementen en voorschriften zullen met elkaar in over eenstemming moeten worden georacht. De geoefende onderdelen de parate divisies zullen over en weer moeten worden gelegerd Dit is vooral van be lang, indien de Europese legers in een' verder-gevorderd stadium zijn en in sterkte de overzeese troepen overtreffen. Indien werkelijk van een samensmelting der nationale legers m een Europees leger sprake is, zal de bewapening en de voor ziening van het benodigde voor dit leger op dezelfde wijze voor allen moeten ge schieden. Bij de verwezenlijking van het plan- Pleven wordt een deel van ons ministe rie van Oorlog overbodig en het is de vraag, of er voor een minister nog een taak is, want het gehele militaire beleid wordt door de Europese autoriteit ge voerd. Deze maakt ook een begroting, waaraan elk land zijn deel moet bijdra gen. Wat wordt de taak van de chef van de Generale Staf in deze nieuwe Con stellatie. Is er ook wat hem betreft, nog wel een taak? Is het bovendien prettig, als onze ter ritoriale verdediging door een Europese instantie wordt geregeld, die bepalen zal, in hoeverre een territoriale verde diging nodig is en hoeveel troepen daar voor bestemd zullen worden? In principe kan men het met het plan- Pleven misschien eens zijn. Maar het gaat er mede als met vele internationale verdragen. De moeilijkheden komen eerst zodra de principes in uitvoeringabepalin- gei worden omgezet en het eigenbelang der landen gaat medespreken. Nederland heeft naar de conferentie te Parijs slechts een waarnemer gezonden. Wordt aan de practische uitvoerbaarheid van het plan-Pleven getwijfeld? Inmiddels zijn enkele détails van het overleg te Parijs bekend geworden. Zodra belangrijke bijzonderheden wereldkundig worden, hopen wij hierop terug te komen. Twee van de drie mannen, die fn d« nacht van Maandag op Dinsdag een over val hebben gepleegd op het café „Taran tella", gelegen op de hoek van de Putse- laan en de Retiefstraat te Rotterdam-Zuid, hebben zich vanmorgen gemeld aan het bureau Sandelingplein. Een van hen, de 32-jarige opkoper L. T., is degene, die het dodelijke schot op de kastelein, de 11-jarige G. G. Becude, heeft afgevuurd. De ander ls de 31-jarige opkoper Z. J. De twee mannen verklaarden, dat zi.j zich eerst moed hadden ingedronken, voor zij tot hun daad overgingen. Het was ni de bedoeling geweest de kastelein ia doden. T. was zijn zenuwen niet me r meester, toen de zaak fout liep, door t de caféhouder een vaas tegen het g - in-loodraam wierp. in die toestand kj.-e llij het fatale schot. Eerst Dinsdagmorgen hadden zij ge hoord, dat het slachtoffer dood was. Om dat zij geen rust meer hadden en er tevens van overtuigd waren, dat zij toch gearres teerd zouden worden, hebben de mannen zich gemeld. Het onderzoek naar de derde dader duurt voort. De Japanse regering heeft Woensdag de bepalingen bekend gemaakt van 'n wets ontwerp, dat voorziet in compensatie voor verliezen, door Japan toegebracht aan ge allieerde eigendommen in Japan, tot een totaal bedrag van 26.900 millioen yen (on geveer 286 millioen gulden). De betaling zal volgens het ontwerp geschieden in een periode van drie jaar, waarbij in een jaar de limiet van tien milliard yen (ongeveer 106 millioen gul den) niet mag worden overschreden. Aanspraken moeten worden ingediend binnen negen maanden na het van kracht worden van het vredesverdrag en beta ling zal moeten geschieden zes maanden nadat de aanspraken zijn ingediend Het wetsontwerp is ter behandeling in de herfstzitting van het parlement inge diend. Vrees. Hij ontving ons 's morgens met een kopje thee en rumbonen. Dit laatste ter vervanging van de borrel, die de vis- venters vroeger wel lustten. Vis moet zwemmen,- zeiden ze. maar ze vergisten zich constant met de plaats waar zij het geestrijk vocht plengden. De vis werd er niet spiritueel van. maar de uitdrukkin gen waarmee ze aan de man werd ge bracht des te meer. Dit is allemaal veranderd in de ruim zestig jaar dat Piet Vrees al als visboer werkt en op de visafslag komt. Hij is nu rustend vishandelaar, maar hij heaft heel wat schelvisogen op de kade bij het IJ en op de Nieuwmarkt zien zieltogen voordat hij de „levendige vis" vervan gen zag door „verse". Als de 73-jarige Piet Vrees begint te praten dan moet u geen haast hebben. Hij raakt onder de ban van zijn visrijke her inneringen en zoals hij de Huizer boeren met hun viskruiwagens. de vlotten waarop gehandeld werd en het ontstaan van vis winkels schildert, is hij de vis-Querido van onze dagen „Ik ben er steeds trots op als ik een viswinkel voorbij ga", zegt hij, want dat kende men vroeger' jaren niet. De vis werd in de open lucht verkocht. De tijden vera-nderen en de mensen ver dwijnen om voor anderen plaats te maken, maar de geest blijft hetzelfde. Oom Gerrit Lammers, de man die er een eigen theorie op nahoudt waarom vissers nooit aan kan ker sterven, een theorie, die door een van de directeuren van het kankertnstituut met interesse is gelezen, heeft zich een ongekende virtuositeit in het „mijnen" verworven, maar is nog steeds de gemoe delijkheid in eigen persoon, die weet wat voor vis hij in de kuip heeft. Geld om het vijftigjarig bestaan luister rijk te herdenken, is er niet. Als er één jubilaris is, dan wordt er groots gefeest. Piet Vrees glundert nog bij de gedachte 3an zijn zestigjarig visjubileum drie jaar geleden. Maar nu zijn ze allen jubilaris en daar zijn de tijden niet naar om dat te vieren. Het zilver van de schubben is nog geen wettig betaalmiddel en de ge meentekas wil men vrijhouden van vis lucht. De 4 a 5 millioen kilo vis die jaar lijks op deze markt worden verhandeld voor een bedrag van ongeveer drie en een half millioen gulden, zetten niet genoeg zoden aan de vissersdijk om te bankette ren. maar dit nijvere volkje, dat met eel tige handen zijn zuurverdiend brood eet, zal met voldoening neerzien op de tijden die achter hen liggen en misschien met grimmigheid naar de toekomst. Het voor stel om te verhuizen naar de centrale markt in West lokt hen helemaal niet aan. Zij moeten het water van het JJ horen klotsen en de schepen zien uit- en binnenvaren. Naar Reuter uit Vaticaanstad meldt, ver toeft de substituut-staatssecretaris van de Paus. mgr Montini, op het ogenblik in New York. Er zijn geen officiële inlichtin gen beschikbaar over het doel van zijn bezoek, maar men acht het waarschijnlijk, dat de reis van mgr Montini verband houdt met het vredesverdrag met Japan aldus Reuter. Het Vaticaan heeft tot nu toe geen officiële aanwijzing gegeven omtrent zijn houding ten opzichte van het ontwerp- vredesverdrag. maar' men weet, dat het het grootste belang hecht aan het oprich ten van een anti-communistisch bolwerk in Japan, waar katholieke missionarissen na de oorlog groot succes behaald hebben met hun arbeid, zo besluit Reuter. Tweede uitbreker in Den Haag De in het begin van deze maand uit het huis van bewaring te Amsterdam uitgebroken Utrechtse accountant M. v. O. is Dinsdag in Den Haag gepakt. Hij zat daar in hotel Terminus met zijn vrouw aan een kopje thee. In de namiddag van 8 Augustus te 16.20 uur ontvluchtten uit het Amsterdamse huis van bewaring twee gevangenen, die met behulp van een derde gedetineerde over de hoge gevangenismuur waren geklom men. De derde gevangene werd, tegen de tevoren gemaakte afspraak in, aan de binnenzijde van de muur achtergelaten, vrijheid tegemoet. Dit waren de koopman V. en genoemde accountant, beiden uit Utrecht afkomstig. V. is m de avond van 20 Augustus door de Amsterdamse recherche ingerekend, toen hij in de Staalstraat liep te wandelen. En kele dagen daarvoor ontving de directeur van het huis van bewaring de gevangenis kleren van de beide ontvluchten netjes per post teruggestuurd. De accountant heeft met zijn tactiek om de politie te doen geloven dat hij reeds lang in het buitenland (Frankrijk) vertoef de, gefaald. De politie deed alsof, maar wist wel beter, omdat zij zekerheid had dat zijn vrouw regelmatig met hem in contact stond. Dit is hem tenslotte nood- lotig geworden. De Utrechtse recherche die de echt genote schaduwde, volgde haar, toen zij Dinsdagmiddag per trein naar Den Haag ging en daar van het Staatsspoor naar het Hollandse Spoor tramde. Zjj ging het tegenover het Hollandse Spoor ge legen hotel Terminus binnen, even later gevolgd door de Utrechtse rechercheur. Deze arresteerde daar Van O, die achter een kopje thee gezeten, zijn echtgenote had opgewacht. Het bleek, dat de voortvluchtige onder valse naam in een pension aan de Rijs- wijkse Weg verbleef, waar, waar hij zich had uitgegeven voor ambtenaar aan een van de departementen. Intussen was hij druk doende om in Den Haag, natuurlijk ook onder valse naam, een werkkring te vinden. Van O. was inderdtijd tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens vals heid in geschrifte en het verkopen van goederen uit een failliete boedel. Hij was van dit vonnis in hoger beroep gegaan, maar was te ongeduldig om in het huis van bewaring de verdere behandeling van zijn zaak af te wachten. Groningen vierde gisteren zijn 28- Augustusfeest. De aanhoudend stromende regen weerhield de talrijke inwoners niet naar het marktplein te komen om daar getuige te zijn van de traditionele paar- denkeuringen, welke, enig in ons land, telken jare ter gelegenheid van het Gro nings ontzet aan de voet van de Martini toren worden gehouden. Vooraf had het bestuur van de vereniging voor volksver maken reeds een rijtoer in open landauers door de stad gemaakt ter verwelkoming van de gasten van elders. Ook de Gro ningse muziekcorpsen lieten zich niet on betuigd en marcheerden in een ware plensregen door de stad. Op de drie marktpleinen van Groningen werd om elf uur de 28-Augustus-kermis geopend, waarna een défilé volgde door het regiment infanterie Johan Willem Friso en het garderegiment Prinses Irene. Des middags werd in het Stadspark een concours hippique gehouden. Het feest van Groningen en Ommeland werd 's avonds besloten met een vuurweerfc op de Grote Markt- Een aantal katholieke intellectuelen in Syrië heeft een „Beweging van Katho lieke Intellectuelen van het Midden-Oos ten" opgericht. Het doel van deze organi satie is, de katholieke academici van Egypte, Syrië, de Libanon, Irak, Pales tina en Trans-Jordanië in één beweging te verenigen. Tot nu top waren slecht» enkele Katholieke intellectuelen en dan nog slechts individueel uit deze landen lid van de „Pax Romana"-beweging. In een dezer dagen gepubliceerde cir culaire verklaren de oprichters, dat zij geloven, dat zich hier, juist als in an dere delen van de wereld, vele kwesties en problemen van algemeen, sociaal, be roepsmatig en religieus belang voordoen, die de Katholieke intellectuelen niet on verschillig moeten laten. Ten opzichte daarvan hebben zij hun houding te be palen en een verantwoordelijkheid op zich te nemen. Ook hebben zij rechten te beschermen en belangen te verdedi gen. De Katholieke intellectuelen moe ten daarom hun krachten samenbundelen en hun invloed bij al deze problemen en vraagstukken laten gelden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2