Tóch nog een wereldtitel voor Nederland Pronk won hij de stayers pronk: won onbedreigd m Ned. rapport aan de Ver. Naties m BEVILACQUA VERWOESTTE DE SS» LEGENDE-KOBLET r Eva in de Verenigde Staten I *Sport-*S patten Camera jTp Mysterie Om de Wereld- Wielertitels Twee dodelijke ronden Revanches in Amsterdam FINALE-TIJDEN Dames-tennis-interland Maar Bakker hielp een handje! De rolverdeling Fruit voor Helsinki Over zelfbestuur van West-Indië ZIJDE J WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 PAGINA 4 Koblet in moeilijkheden Want bijna twee uur te voren, in zijn demi-finale tegen de akelig-rustige Lu xemburger Gillen, had Hugo Koblet voor het eerst sedert zijn triomftocht door de Tour de teleurstellende ervaring opgedaan een tegenstander te ontmoeten, die hem noodzaakte verrassend diep in zijn reser ves te tasten. De Luxemburger had spe ciaal voor deze gelegenheid een gearing van het grofste kaliber naar de Vigorelli gesleurd en hoewel Koblet, vinnig en stampend in de pedalen van start ging onmiddellijk op zoek naar een hoog tem po had de Luxemburgse favoriet vijf ronden aan één stuk dat grote verzet zó koppig en zó hard in het rond gedraaid, dat Koblet's voorsprong er kennelijk on gerust van begon te worden. A Ey Nielsen bleef leven Nederland versloeg de Zwitsersen met 76 I.'N-i' Bakker assisteert BAARN VERLIEST ENIGE ZWEMBAD VITESSE WON „DE PONT" PROVINCIAAL KEGEL- CONCOURS TE ROTTERDAM SCHAATSKALENDER ENGELSE LEAGUE WIELRIJDER GEDOOD DOOR SLIPPENDE VRACHTAUTO DE VERBOUWING VAN HET TWEEDEKAMERGEBOUW het geheim VOOR Het jmm door PERCY KING VERZETSSTRIJDERS FAMILIES OP VACANTIE Door MARTIN W. DVYZINGS. MILAAN, Dinsdagavond. De klok op de Vigorelli-baan wees half twaalf. Buiten, onder de klare sterrenhemel, stonden in dichte drommen nog altijd vele duizenden op de Corso Sempione. Uren te voren al hadden zij vergeefs de tourniquetten bestormd in een poging om tóch nog een plaats te veroveren op de tribunes, die nimmer zóveel mensen en zóveel geestdrift gedragen hadden. Binnen, boven het ovaal van de baan, ontstak men alle beschikbare jupiters, zodat wit en heet, het scherpe licht over de glimmende baanlatten stroomde. Het lawaai der gangmaak-motoren, dat anderhalf uur lang door de finale der stayers gedaverd had, was verstomd en in de weldadige, gespannen stilte, die daarop volgde had dan voor Jan Pronk, onze stayer uit Heiloo, die in innige samenwerking met zijn maat, Cor Bakker, héél de buitenlandse stayers-elite grijnzend had gevloerd, ons „eigen Wilhelmus geklonken en hadden daarna Pronk, Bakker en gangmaker Wiersma hun ererondje gedraaid voor 'n publiek, dat de hitte van zijn applaus en 't vuur van zijn geestdrift nog voor iets anders bewaarde: de grote poursuite-finale tussen Antonio Bevilacqua, de wereldkampioen 1950 en Hugo Robiet, de onoverwinnelijke. Tien minuten later dan kraakte en kreunde de Vigorelli in al haar voegen. Tien minuten later had Antonio Bevilacqua met een markante over winning op de zelfverzekerde Zwitser de legende-Koblet verwoest. Tien minuten later vierden meer dan twintigduizend dol-geestdriftige Italianen het derde Italiaanse wereldkampioenschap van dit jaar! Men had aan de overkant van de ere tribune Antonio Bevilacqua, koel en som ber en onbewogen, van start zien gaan. Men had, pal onder de Jupiters een uiterst nerveuse Koblet op de baan zien komen: opeens niet meer zo zeker van zichzelf en kennelijk bevreesd voor de onuitputtelijke macht van het loggebouwde heerschap uit Ban Angelo. Er was op het startschot een eerste hal ve ronde gevolgd, waarin de Zwitser, nij dig rukkend aan stuur en pedalen, Bevi- laequa's altijd wat tragere start volledig trachtte uit te buiten; en het moet voor de Zwitser een deprimerende gewaarwor ding zijn geweest, toen hij ontdekte, dat zfln winst uit deze uitputtende eerste hal ve ronde slechts veertig luttele centime ters bedroeg. Een halve ronde later had Bevilacqua zfln eigen tempo al. Een móórdend tempo, dat Koblet dwong een meter prfls te geven. Maar de Zwitser had nog reserves! Vier ronden lang, terwijl B,evilacqua's voorsprong langzaam opliep tot vier, tot vflf, tot zes meter, bleef Koblet nog altijd stijlvol doorgaan en gaf hfl de in druk de race toch nog in de hand te hebben. Toen ging Bevilacqua's donkere kop nóg dieper tussen de brede schou ders en gaf hfl in twee ronden de Zwit serse favoriet de genadeslag. Toen Ko blet weer adem kon halen, lag hfl al op veertig meter en vóór hfl goed en wel besefte, wat er In deze heksenketel van de Vigorelli allemaal met hem en zfln reputatie gebeurde, was de norse Antonio al zó ver gevorderd, dat hfl op het rechte eind zfln prooi kon zien. De prooi weerde zich dapper. Wat men In héél de Tour de France niet gezien heeft, zag men nu: een Koblet, die zfln eigen stijl volkomen aan de kant gooide, die zwoegend en ploeterend en lijdend door de laatste twee ronden ging, en die het alleen dairaan dankte, dat hfl deze poursuite met „slechts" zeventig meter verloor. Zo won dan de norse Antonio opnieuw de wereldtitel; zo sneuvelde het sprookje- Koblet. En het griezelige voor de uitvoe rige kolonie was, dat zfl deze bittere ne derlaag, waaraan zfl vanmorgen nog wei gerde te geloven, had kunnen zien aan- komen. De ttfd van Bevilacqua over ae 5 kilo meter was 6 min. 16,— sec., die van Koblet 6 min. 25,2 sec. Er was na die eerste vijf ronden (men reed er twaalf in totaal) een moment, waarop de paar hónderd Zwitserse sup porters, die al dagen achtereen door Mi laan „hoera" en „hup Hugo" liepen te juichen hun hart met beide handen vast hielden. Dat was, toen de mooie Hugo plot seling zowel zfln elegance als zfln an ders zo vloeiende stijl verloor, toen hu MILAAN, Dinsdagavond. Dick Bessem, de directeur van het Amsterdamse Stadion, die hier in Milaan is in verband met de traditionele revanches der wereld kampioenschappen, die ditmaal op li September in het Olympische Stadion gegeven worden, had al de deelnemers van de stayersfinale al voor zijn programma gefengageern vóór dan Pronk hem verblijdde mei een Nederlands wereldkampioen schap en diensvolgens ook stellig wel met een zo goed als uitverkocht huis. Ook de norse Antonio Bevilacqua komt op 6 September in Amsterdam aan de start. Hfl rfldt dan een poursuite over vflf kilometer tegen Gerrit Schulte. Van de sprinters starten Harris, Patterson en Bellenger (de drie finalisten van Milaan), Vliet, Derksen en waarschflnlflk ook de Zwitser Plattner. Vermoedelijk zal onze amateur-sprinter Hflzelen- doorn bovendien in een sprintrace uitkomen tegen de nieuwe wereld kampioen, de Italiaan Sacehi. ongerust heen en weer begon te schui ven op zfln zadel, toen hfl twee ronden lang vergeefs zocht naar de juiste zit en de normale cadans. Doch terwfll de Zwitser zich met op eengeklemde kaken door deze inzinking heen beet, betaalde, aan de overkant, Gillen tenslotte zfln tol aan zfln veel te hoge gearing en verloor hij plotseling de dash, waarmee hij 214 kilometer lang te gen de Zwitserse grootheid gevochten had, begon, als vanzelf, Koblet nu weer gemakkelijker te draaien en won ten slotte met zeventig meter in 6.17.S, het- De norse Tonio Bevilacqua (in een van zijn zeldzame vriendelijke buien), wederom wereldkampioen der achtervolgers en zelfs voor Koblet te sterk! geen nog altfld een moyenne van ruim 47 kilometers vertegenwoordigt, een moyenne dat Bevilacqua in zijn demifi nale tegen de Deen Nielsen niet had kunnen draaien. De Italiaan was tegen Nielsen van start gegaan met de duidelijke intentie de Scandinaviër binnen de kortste keren De stayersfinale: 1. en wereldkampioen Pronk (Ned.) 1.21.30.5 (gem. snelheid' 73.610 km. per uur); 2. Leliaert (B.) op 50 meter; 3. Lemoine (Fr.); 4. Lesueur (Fr.); 5. Lohmann (Did); 6. Bakker (Ned.); 7. Schorn (Did). De halve finales achtervolging: le halve finale: 1. Bevilacqua (It.) 6.25.2; 2. Nielsen (Denemarken) 6.31.8; 2e halve finale: 1 Koblet (Zwits.) 6.19.8; 2. Gillen (Lux.) 6.23.6. De finale achtervolging: 1. en wereld kampioen Bevilacqua (It.) 6.16.0 (gem. snelheid 48.872 km.); 2. Koblet (Zwits.) 6.25.2; 3. Nielsen (Denemarken) 6.18.4; 4. Gillen (Lux.) 6.18.8. af te maken om zich vervolgens te sparen voor de opwindende gebeurtenissen in de finale. Bevilacqua vertrok veel sneller dan gewoonlijk, had in de eerste ronde al vijf meter, deed er vervolgens iedere ronde nog een paar meters bfl, doch had al ontdekt, dat hfl de taaie Deen niet zou kunnen inlopen het ophitsende gejoel van de tribunes ten spijt toen. twee ronden vóór de finish, Nielsen de race met een lek bandje en zestig me ter achterstand onderbrak. Men reed die laatste twee rondjes na de reparatie nog wel uit, doch zij betekenden niet veel meer. De situatie bleef dezelfde en Be vilacqua klom, somberder dan ooit, van zjjn fiets, met de n*re wetenschap, dat hij er op de Vigorelli van zijn leven wel eens betere tijden uitgereden had dan de 6.25.2, welke de chronometers nu voor hem stopten. Intussen: de Deen had van zfln gevecht tegen de norse Antonio kennefiflk nog be hoorlijk wat reserves overgehouden, want hij verdedigde zich in de strfld om de derde en vierde plaats op uiterst knappe wijze tegen de Luxemburger Gillen, maakte tien meter achterstand na 214 kilometer weer goed, lag een ronde voor het einde weer practisch gelijk en vloer de de leeggereden Luxemburger zowaar met een laatste eindsprint in 6.18.4, een van de beste tflden sedert Zaterdag op de Vigorelli gemaakt. Met het kleinst mogelijke verschil, 7—6, hebben de Nederlandse dames de Inter land-tenniswedstrijd te Gstaad tegen de Zwitserse damesploeg gewonnen. De vier partijen van de laatste dag leverden drie Nederlandse overwinningen op. De resultaten luiden: mej. Grosveld (Ned.) si. Alice Charbonnier (Zw.) 36, 64, 9—7, mevr. Blaisse (Ned.) sl. Violette Rigollet (Zw.) 10—8, 63, mevr. Roos en mevr. Schmier (Ned.) sl. Alice Charbon nier en Ruth Kaufmann (Zw.) 46, 64, 64, Edith Boehm en Violette Rigollet (Zw.) sl. mevr. Van Berkel en mej. Rollin Couquerque (Ned.) 63 64. Uitslagen tweede dag: Ruth Kaufmann (Zw.) sl. Zus Schmier (Ned.) 6—1, 6—3, mevr. Roos (Ned.) sl. Edith Boehm—Sutz (Zw.) 62, 6—4. EVITA PERON? NEEN, DIE bedoelen we niet, al is er dezer dagen weer in allerlei toonaarden over haar gespro ken, aangezien ze gezwicht is voor de volkswil! Evenals haar man verklaarde ze, zich weer te zullen opofferen, om de functies te blijven bekleden, welke haar zijn toe vertrouwd. Maar neen, wë bedoelen niet die elegante, schatrijke vrouw van de Argentijnse dictator, doch Eva in het alge meen. En dan speciaal Eva in de Verenigde Staten. De Verenigde Staten hebben natuurlijk ook hun Eva's in het bijzonder, schatrijke erfdochters of weduwen van millionnairs, die bij het verzamelen van hun millioenen, voor hèn een weinig te snel het tijdelijke met het eeuwige verwisselden. Het gaat hier intussen om de gemiddel de vrouw in Amerika, die sléchts zelden Eva heet. doch zich vooral in deze eeuw rechten en een maatschappelijke positie veroverde, waarvan Adam naar alle waar schijnlijkheid nooit gedroomd heeft. Uit de Verenigde Staten wordt gemeld, dat dezer dagen de herdenking plaats vond van het negende amendement. Hierbij werd thans 31 jaar geleden aan alle Ame rikaanse vrouwen het kiesrecht verleend. Aan alle Amerikaanse vrouwen. Voor dien gingen in tal van staten de vrouwen reeds ter stembus. En in Wyoming, dat toenmaals nog niet eens een aparte staat was, namen de vrouwen reeds in 1864 aan de verkiezingen deel. Zie hier een der voornaamste oorzaken, waarom Eva in Amerika veel eerder stem recht had dan Eva elders. Wyoming was een land van pioniers. En in de wijde prairies, waarvan Walt Whitman zo ma jesteitelijk zingen zou, stond de vrouw naast de man en gezamenlijk legden ze er de akkers uit. Gezamenlijk velden ze in de nabije bossen de bomen. En als de rode man zijn strijdbijl opgroef, omdat hij meende, dat de pioniers aan zijn prairie en aan zijn bomen kwamen, pakte Eva pveneens een achterlader en pafte er op los. Dergelijke Eva's, die een Marva of een lid van het V.H.K. als armzalige dilettan ten zouden beschouwen, waren uiteraard de mening toegedaan, even goed als de man over allerlei belangrijke aangelegen» heden van land -en staat te kunnen beslis sen. De pioniersgeest en niet alleen die van Wyoming, deed de Amerikaanse vrouw eerder en zelfs resoluter het pad der emancipatie opgaan dan haar sexegenoten elders. Als resultaat somt men nu in de Verenigde Staten o.a. op: negen vrouwen in het Huis van Afgevaardigden, één vrou welijke senator, een vrouwelijke staats secretaris van Oorlog Anna Rosenberg is zojust teruggekeerd van een reis door Duitsland, haar geboorteland vrouwen in tal van rijksfuncties en in totaal 235 vrouwen in de parlementen der afzonder lijke staten. Hier valt 'n geweldige sprong te constateren en wel van 29 in 1929 tot het genoemde aantal. Er zetelen vrouwen in de Federale récht- bank, welker functie heel hoog wordt aan geslagen en.... een vierde van alle rege ringsambtenaren zijn vrouwen. Sinds 1900 kunnen de Verenigde Staten op tienduizenden zakenvrouwen bogen. En.... naar we onlangs verteld hebben, het grootste gedeelte van het nationale vermogen bevindt zich in handen der vrouwen. Nog zijn ze niet tevreden. Ze zullen pas tevreden zijn, wanneer er in het Witte Huis een vrouw zetelen zal. Indien een vrouw president der Verenig de Staten wordt, zal er volgens de femi nisten een volkomen gelijkwaardigheid van de vrouw aan de man ontstaan. N.B. Als „De Waarheid" dit nu maar niet leest, want dan zal dit „achtenswaar dige" blad misschien beweren, dat de vrouwen Amerika zo oorlogszuchtig ma ken! MILAAN, Dinsdagavond. Tóch het Wilhelmus! Tóch dan nog, bij het scheiden van de markt ef volgen nu alleen nog de wegwedstrijden voor amateurs en profs, Zaterdag en Zondag de Nederlandse driekleur aan de eremast op het midden terrein van de VlgorelHi! Terwijl de duizenden op de tribunes In bange spanning nog wachtten op 't hoog tepunt van dit tournooi, de finale der poursuite tussen Koblet en Bevilacqua, vloerde Jan Pronk dank zfl fantastisch goed teamwork van de Zaankanter Bak ker, die bflna honderd kilometer aan één stuk de woedende aanvallen van de Franse favoriet Lesueur en de Duitse kampioen Lohmann met zóveel geweld had afgeslagen, dat tenslotte eerst de Duitse en vervolgens ook de Franse combine in duizend scherven uit elkaar sloeg al de concurrentie in de stayers finale en veroverde Nederland daardoor, voor het eerst sedert het wereldkam pioenschap van 1903 in Kopenhagen, toen Piet Dickentmann daar lauweren oogstte, de wereldtitel in een nummer, waarin ons land sedert jaren geen rol van be tekenis meer had gespeeld. Men had in deze stayersrace de rollen keurig verdeeld: twee Nederlanders, twee Fransen, het Duitse vriendenpaar Loh mannSchorn en het enige, wat vóór de start van die finale nog niet helemaal duidelijk w;as, was het antwoord ap de vraag, welke van deze drie combinaties de gunst en de hand van de eenzame Belg, Leliaert gewonnen had. Het was niemand minder dan Pronk persoonlijk, die de zo sterk gewaande Duitse combine de eerste, bijzonder bitter? pil bezorgde. De beide Duitsers hadden zich onmiddellijk na de start naar de voorste posities gehaast en ver volgens had Leliaert, die op de eerste plaats vertrokken was, onbewogen toege zien, hoe Lohmann en Schorn zich na twintig kilometer op de eerste twee plaatsen nestelden, kennelijk in de hei lige overtuiging, dat zij deze affaire daar mee meteen voorgoed geregeld hadden: Lohmann als in een fauteuil aan de lei ding, met Schorn achter zich om de con currentie op te vangen! De concurrentie nam dat echter niet. Lesueur, ook ditmaal fel op de titel, gaf Schorn vijf kilometer verderop al zulk een dreun, dat de Keulenaar er nooit meer over heen kwam, waarna Lohmann bij tien, twintig achtereenvolgende Franse attaques volkomen op zichzelf aangewe zen was. Hij hield dat voorlopig. Hi] hield het zó goed, dat Lesueur tenslotte zfln rol even vaarwel moest zeggen: en van dut moment profiteerde dan Pronk om in één rush uit derde positie naar de leiding te gaan. waarbij hfl het genoe gen smaakte zelfs de zo onverwoest baar geheten Herr Lohmann zó hevig in moeilijkheden te brengen, dat deze twintig kilometers lang practisch niet meer aan het feest te pas kwam. Ook Pronk zat daar niet slecht! Vóór hem, met bijna een ronde achter stand, de Franse veteraan Lemoine. die van zijn broodheer Lesueur kennelijk de opdracht meegekregen had, geen mens meer door te laten. En achter hem, als stootblok, Cor Bakker, die in de eerste veertig kilometers 'n ronde had verspeeld en die lange tijd Proilk's positie zó uitste kend dekte, dat zelfs Lesueur er niet tegenop kon. Zo zat dan, halverwegen de race, Pronk nog steeds aan de leiding, gevolgd door Lohmann, Lesueur, Leliaert en Lemoine en lag Bakker toen op één ronde en was Schorn, van de ene inzinking naar de andere sukkelend, al druk bezig zijn derde lap te krijgen. Het was voor Pronk een beste kans. Het was vooral een beste kans, omdat Cor Bakker het rijdende stootblok nu veertig kilometer aan één stuk de race van zijn leven reed. Er was geen aanval van Lesueur, er was geen bliksemsprint van Lohmann, die vocht als een leeuw tot dat hij tenslotte er haast letterlijk bij neer viel, of het liep daar dood op de nijdige tegenstand van de Zaankanter. die toen al druk bezig was Pronk aan zijn wereldtitel te helpen. Pas na tachtig kilometer, toen Lohmann zich in zijn laatste aanva,l op de vesting- Bakker-Pronk finaal leeggereden had en hij snel een ronde, alsmede zijn illusies verloor, kreeg de Zaankanter zijn onver mijdelijke inzinking: een serie aanvallen van Lesueur en Leliaert, die tenslotte de zijde van de Fransen gekozen had, rukte ook Bakker even van de rol, waarna Pronk' op eigen gelegenheid eerst een Belgische en daarna een Franse aanval had te weerstaan. Hij weerstond het uit stekend. Bakker had, nu met twee ronden achter stand, zijn verdedigende positie achter Pronk al weer ingenomen en er waren in Piet Kraak, Henk Schijvenaar, Hans Harting en Bob Bonte vormde het kwar tet Nederlandse sportlieden, dat gister middag op Schiphol de enorme mand met de eerste zending Nederlands fruit voor de Olympische Spelen te Helsinki in het KLM-vliegtuig droeg. Op 30 Augustus a.s. zal deze mand ten huize van de Ne derlandse gezant te> Helsinki door de heer K. J- J. Lotsy als chef de mission van de Nederlandse ploeg en dr J. M. v. d. Houten als secretaris van het NOC aan de Finse regerings- en sportautoriteiten worden overgedragen ais een symbolische aankondiging van de 50.000 kilo die vol gend jaar zullen volgen. De heer M. Prins, voorzitter van het Bureau voor Tuinbouwveilingen, droeg op Schiphol deze symbolische mand over aan jhr. L. J. Quarles van Ufford als plv. voorzitter van het NOC, die deze royale geste van de Nederlandse tuinbouwer-» hartelijk prees en ten voorbeeld stelde aan bijv. de aaraappelverbouwers, opdat ook wat dit betreft de voeding der sport lieden op de Olympische Spelen te Hel sinki gewaarborgd zal zijn. Baarn zal zijn enige zwembad, gelegen aan de rivier de Eem, verliezen. Een onderzoek heeft namelijk uitgewezen, dat zwemmen in de Eem gevaarlijk is voor de volksgezondheid, weshalve het Baarnse gemeentebestuur sluiting van het zwem bad gelastte. De eigenaar van het uit hout opgetrokken badhuis is al begonnen met de afbraak ervan. Onze landgenoot Jan Pronk uit Heiloo), wereldkampioen der stayers deze race nog slechts tien kilometers te rijden, toen Pronk nog steeds de leiding had met royaal een halve ronde voor sprong op Lesueur, die duidelijk zo nu en dan in moeilijkheden zat. En opnieuw was het nu Bakker, die ook het laatste Frans- Belgische offensief in stukken hakte. LesueurLeliaertLemoine zij allen moesten ln hun attaques op het vaderlandse stootblok van de rol en zo haalde een dolgelukkige Jan Pronk als op fluweel zfln wereldkampioenschap, een wereldtitel, verdiend ln een stayersrace, waarin het hard tegen hard ging en waarin Nederland zfln titel vooral aan het uitstekende team-work van zfln belde vertegenwoordigers te danken had. Het jaarlijkse tournooi van de Vole- vijekers in Amsterdam-Noord om de „Zilveren Pont" is gewonnen door de Oostelijke eerste-klasser Vitesse uit Arn hem. De geelzwarten versluegen eerst Elinkwijk met 31 en behaalden daarna in de finale tegen Scheveningen (dat te gen Volewijckei-s verrast had met een 1—1 draw en daarna door strafschoppen had gewonnen) een 71 monster-zege. Tubantia won het Hunnebedden-tour- nooi van de KNVB afd. Drenthe op het Zwartemeer-terrein te Klazienaveen. Tu- bantia-Eilermark 62. Zwartemeer-Eiler- mark 3—1, Tubantia-Zwartemeer 32. Om de .Zilveren Helm" van Kolping SDW tP Helmond. Helmondia-Kolping 21, Blerick-Wilhelmina 00, Blerick- Kolping 2—2. Wilhelmina-Helmondia 00 Kolping-Wilhelmina 01, Helmondia- Blerick 3—1. Helmondla winnaar, evenals verleden jaar. Spartaan won te Amsterdam zijn eigen „Zilveren Westerkerk". VVA-Rheden 31 Spartaan-ZFC 41, Spartaan-WA 1—0. De Rotterdamse Kegel Bond zal van Zondag 30 September tot een met Dins dag 9 October een provinciaal kegel concours houden in het Kegelhuis Gdoot- haadeh'gebouw, in verband met zijn 55- jarig bestaan. De indeling van de wedstrijden ziel p: ais voligt uil: Baan A: Korpswedstrijd uitsluitend voor heren en gemengde clubs vijf- en drietallen, vrije baan wedstrijd voor da mes en heren. Baan B: Korps wedstrijd uitsluitend voor dames vijf- en drietallen, vrije baan wedstrijd voor dames en heren. Baan C: Jubieumwedstrjjd vrije baan- wedstrijd voor dames en heren. Baan D: Invitatie bondenwedstrijd, pef. stonele wedstrijd en vrije baan wedstrijd voor dames en heren. Baan E: Invitatie-bondenwedstrijd, vrije baan-wedstrijd voor dames en he ren. Baan F: Invitatie-bondenwedstrijd, vrije baan-wedstrijd voor dames en he ren Europees kampioenschap hardrijden: 23 Februari Oestersund, Zweden. Europees kampioenschap kunstrijden: 1—3 Februari Wenen, Oostenrijk. Wereldkampioenschap hardrijden: 12 Maart Drontheim, Noorwegen. Wereldkampioenschap kunstrijden: 29 Februari2 Maart, Parijs. Eerste divisie: Aston VillaSunder land 21; BlackpoolPortsmouth 00. Tweede divisie: Blackburn Rovers— Doncaster Rovers 33; Brentfort Everton 10: Rotherham UnitedCar diff City 2—0; Sheffield Wednesday- Leicester City 10. De Rijswijkse motorrenner Piet Knijne- burg versloeg te Oostmalle (B) tn de 500 cc met zijn BMW de Ier Matthews op Velocette met een gem. snelheid van 137,056 km p.u., vijfde onze landgenoot Simons op Velocette. Simons werd ook in de 350 cc op Velocette vijfde en onze landgenoot Van Doorn ook op Velocette zesde; winnaar hier de Belg Basso op AJS gem. 123,327 km p.u. De Britse League-clubs hebben hun verbod tot radio-reportages van competi tie-wedstrijden opgeheven en wel spe ciaal op verzoek 'van blindentehuizen en andere hospitalen, maar er zal niet van te voren worden bekend gemaakt welke wedstrijd door de BBC zal worden ver slagen. Tsjecho-Slowakije won te Boedapest de heren-interland athletiek tegen Hongarije met 108 tegen 104 punten; bij de dames won Hongarije van Tsjecho-Slowakije met 57 tegen 56 punten. Zatopek liep te Boedapest de 5000 meter in 14 min. 30,2 sec., maar Wint noteerde te Belgrado met 1 min, 49,7 sec. op de 800 meter een relatief nog mooiere tijd en ook MacDonald Bailey in 20,9 sec. op de 200 meter. Duitsland Won te Bern beide athletiek- interlands tegen Zwitserland, de heren met 212 tegen 90 pt. en de dames met 74 tegen 32 pt. De Rus Kazantsev liep te Moskou de 5000 meter in 14 min, 36,2 sec. en zijn landgenoot Louniev de 200 meter horden in 23,9 sec. De athlete Pletneva noteerde op de 300 meter een nieuw wereld-dames record met 2 min. 12 sec. De bekend'e back van Quick N., Miel de Vos, is op de bgroepslijst geplaatst omdat hij twee lagere clubs tegen betaling heeft getraind. Een onzer beste scheidsrechters heeft de fluit neergelegd: de heer N. Twisterling die als vice-voorzitter van „Haarlem" echter nog midden in de voetbalsport blijft staan. Op de Gelderse Kade te Amsterdam is gisteravond omstreeks half zes een 39- jarige wielrijder beklemd geraakt tussen een slippende vrachtauto en een boom. De man was vrijwel op slag dood. De auto moest plotseling remmen voor een andere wielrijder en slipte daardoor op het vochtige wegdek. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begro ting 1950 van de hoge colleges van Staat en het Kabinet der Koningin. Voorgesteld wordt de gewone dienst te verhogen met 810.000 en de buitengewone dienst, voor wat de kapitaalsuitgaven betreft, met 391.700. Deze gelden zijn voor de ver bouwing van het Tweede-Kamergebouw, waarvoor in eerste instantie te weinig was uitgetrokken. DONDERDAG 30 AUGUSTUS HILVERSUM II (298 M.) 7.00 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.7.30 Gram.: 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. hulsvrouw; 9.40 Gram.; 10.00 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gewijde muz.: 11.00 Font. Hoogmis; 12.15 Gram.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 13,35 Pianorecital; 14.00 Metropole ork. en so list; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Kamermuz.; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Vocaal ensemble: 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Amusementsmuziek; 18.00 Verzoekprogr.; 18.30 „Het Chr. ambulante landbouwhuishoudonderwijs" (caus.); 18.45 Leger des Heils muz.; 19.00 Nieuws; 19.15 Levensvragen: 19.30 Martnlerskape!; 19.40 Ra diokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.43 „Da strijd tegen volksvijand No. 2: De Tubercu lose" (vraaggesprek); 21.00 Kerkmuz.; 21.30 Marineirskapel; 22.15 Bultenl. overz.; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverd.; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I (402 M.) 7.00 AVRO, 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.13 Gram.; 9.35 Gram.; 10.30 Antwoordman; 10.45 Gram.; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 Orgel concert; 11.40 ..Zonderlinge wederwaardig heden van een journalist" (caus.)12.00 Ork.- conc.; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.20 Promenade ork.; 13.55 „u kunt het geloven of niet"; 14.00 Gram.; 15.00 V. d. zieken; 16.00 „van vier tot vijf"; 17.00 Gram.; 17.20 Lichte muz.; 17.50 Regeringsuitz.: Jeugd- uitz.: Regtna Zwart; „De brievenbus gaat open"; 18.00 Nieuws; 18,15 Sportproblemen; 18.30 Lichte muziek; 19 00 De School voor Keserve-officieren Infanterie" (caus.); 19.10 Orgelconc.; 19.25 Nieuws; 19.30 Philh. Orkest (20.2020.35 „Kennis in volendam")21.13 „Vermist" (hoorspel); 21.40 Gram.: 22,30 Dansmuz.; 33.00 Nieuws; 23.15 Sportactual.; 23.20—24.00 Gramofoonmuziek. De Nederlandse regering heeft aan de Verenigde Naties een nota overhandigd waarin zfl een toelichting geeft op haar besluit, om voortaan geen rapporten meer te geven krachtens art. 73 (E) van het handvest t.a.v. Suriname en de Ned. Antillen. Dit artikel van het handvest verplicht de leden vgn de Ver. Naties, die verant woordelijkheid bezitten of aanvaarden Dc ervaren textielvakman reft: brill ante effect van nieuwe moffen krijg ik zo: Ik neem voor iedere fijne stof het speciale alkalivrije wasmiddel, dat er bij boort. U kunt Uw fijne stoffen nieuw houden door deze ook te wassen. ALLEEN SPECIAAL ALKALI- VR1J, IS VEILIG ALKALIVRJJ 33) We komen niet verder, al praten we als Brugman. Lawrence maakt 'n brede armzwaai. Ik heb me niets te verwij ten. Ieder weet dat de verstandhouding tussen oom Anthony en mij uitstekend was. Hij is méér dan een familielid voor me geweest, een weldoener. Ik schaam me niet te bekennen dat ik alles wat ik ben aan hem heb te danken. Precies als ik, viel Melchior zijn broer bij. Ik dank oom Anthony mijn positie aan de krant. Hij fourneerde het kapitaal. Ik heb hem altijd als een tweede vader beschouwd. Henderson schokschouderde. Over de doden niets dan goeds. Vermoedelijk zou het hem wèl zo aangenaam zijn ge weest bij zijn leven wat meer waardering te hebben mogen ondervinden. Hoe staat het met jou, Soper? Jij viel buiten An thony's weldaden. Niet schuldig. Harris kwam van Glasgow met inspe- •teur Sargent, dokter Temple en vier agenten, van wie één bij de haven op post bleef. Henderson voegde zich bij d« politiemannen; zij gingen terstond naar de plek waar het lijk lag. De geneesheer constateerde, dat de dood reeds geruime tfld geleden was Ingetreden, zeker een uur of zeven, acht! Ik had graag dokter, zei Henderson, dat de kogel zo gauw mogelijk werd verwijderd. Hij zal van groot gewicht bij het onder.Vek zijn. Hoelang is er mee ge moeid? Ik zal me haasten. Meer kan ik niet doen". Sargent had verwonderd opgekeken. Hij nam de advocaat bij een arm. —Waarom vroeg u dat? Henderton vertelde de inspecteur zijn ontdekkingen in de bibliotheek en gaf hem de vijf kogels. Hat gezicht van dé politieman verdonkerde. Ik houd er niet van, dat leken zich onze bevoegdheden aanmatigen, zei hij gemelijk. U had alles in de toestand moe ten laten, waarin het was. Stel u intussen van uw idee niet veel voor. De inspecteur onderzocht de omgeving op voetafdrukken. Urenlange regen had de grond doorweekt; het resultaat was nihil» Hij nam een van zijn onderge schikten terzijde en gaf op onderdukte toon instructies. De agent verwijderde zich om even later terug te komen met Melchior, Lawrence en Soper. Nauwelijks waren ze bij het lijk of Woyko begon erbarmelijk te huilen. XVI Sargent draaide zich met een ruk om. Wat is dat? Woyko, de hond van de vermoorde, zei Henderson. De inspecteur kneep een oog toe. Merkwaardig. Tot nu toe hield het dier zich stil. Je zou haast zeggen Sargent bracht niet onder woorden, wat hij dacht. Melchior, Lawrence en Soper gedroe gen zich zowel bij de confrontatie als bij de ondervraging correct en onbevangen. Zij hielden zich aan de verklaringen reeds in de huiskamer afgelegd. Slechts Soper voegde er een opmerking aan toe, nadat hij met gefronst voorhoofd naar Woyko's gehuil had geluisterd. Wanneer ik een revolver bezgt, zou ik haar willen gebruiken om dat mormel een kogel door de kop te jaren. Hebt u met het dier niets op? Reusachtig! Soper grijnsde. Ik heb maar langs zijn hok te lopen, of hij gaat te keer als een bezetene! Het is van het eerste ogenblik af zo geweest. Hoelang bent u hier Sinds Zaterdag. U zou vandaag vertrokken zijn, ge loof ik. Juist. Vrijwillig of.... Voor da duivel!, viel Soper uit. De insinuatie is nogal grof, vindt u niet? Sargent keek schuldbewust. Neem me niet kwalijk. Mannen, die schoenen met vierkante neuzen dragen, steilen dikwijls bar onbescheiden vragen. Nog niet één psycholoog heeft het de moeite waard geacht, het verband op te snorren. Jammer! Zij gingen naar de villa terug. Onder weg hield een agent zijn chef staande. Hij fluisterde even en overhandigde iets, dat de inspecteur in zijn zak Uet glij den. Toen hij zich weer bij het gezelschap voegde, glansden zijn ogen. U ziet er ineens zo vergenoegd uit, inspecteur, polste Henderson. Ja? Misschien is er reden toe. Verder liet Sargent zich met uit. In de bibliotheek zaten Isadora, Helen en Eleanor in afwachting. De politieman leidde de besprekingen in. Dokter Temple heeft de kogel ver wijderd, zei hij met een tevreden gezicht. Ik zou meer in mijn oas zijn, wan neer ik de revolver had, waaruit het do delijk schot i$ gelost, vond Melchior. Ja? U als krantenman weet ongetwij feld dat in een revolver groeven zijn, die op de afgeschoten kogel een moet achter laten. Was dat niet zo, dan zou elk poli- tie-onderzoeh in die richting hopeloos wezen. Doorgaans is de moet zo gering, dat ze alleen microscopisch kan worden ontdekt. Op deze kogel bijvoorbeeld be speurde dokter Temple geen moet. Er dient dus een sterker microscoop aan te Pas te komen dan de zijne. Is dat uw hele succes?, informeerde Lawrence, niet zonder leedvermaak. Inspecteur Sargent glimlachte. U bedoelt, dat het uitstel betekent. Toeh niet. Fortuna was zo voorkomend, me enige kogels in handen te spelen van het kaliber, dat de dode gebruikte. Het is zo goed als zeker, dat Anthony Mon- crieff werd doodgeschoten met een kogel uit zijn eigen revolver of uit een van zijn revolvers. Een liehte huivering doorvoer Soper. Aan de mogelijkheid, door de inspecteur, geopperd, had hij geen moment gedacht. Lawrence keek zeer geïnteresseerd. Om Melchior's lippen speelde een ironisch lachje. Ik zou multl-millionnair zijn, als 'k voor elke kogel van het kaliber, d;V mijn oom gebruikte, een penny kreeg. 'Het is de meest voorkomende soort. U weet dus, dat hij 'n revolver had? Zeker de laatste tijd bewaarde hij het wapen' op een secure plaats.' Waar, heeft hij niet gezegd. Dat zit zo. Vroeger sprong hij er nogal nonchalant mee om- Op een middag trof ik mijn zoontje aan, terwijl hij met de revolver speelde, ge laden en wel. Wonder boven wonder 'J ëp het goed af. Van die dag af sloot oom Anthony het wapen zorgvuldig weg. Was u niet bekend, waar? Neen. zei ik U al. R^sitief niet. En u? De vraag W«nP Lawrence ge daan. Evenmin. U, mr Soper? Ik ben een vreemde. Dit is de eerste maal, dat ik hier logeeu. Inspecteur Sargent zag Eleanor aan. Uw beurt Mill Mason. Oom Anthony bezgt een revolver, knikte zfl zonder aarzelen. Hij zei ook mfl niet, waar ze werd bewaard. (Wordt vervolgd). voor het beheer van gebieden, wier be volking nog niet een volledig mate van zelfbestuur heeft bereikt, statistische en andere gegevens van technische aard over te leggen nopens economische, sociale en opvoedkundige toestanden in die gebieden, met in achtneming van zodanige beper kingen als de veiligheid en grondwette lijke overwegingen zullen vereisen. De Ned. regering zegt o.m.: „Zodra de zorg voor deze economische, sociale en opvoedkundige belangen in een dergelijk gebied geheel is overgedra gen aan de eigen regering van dat gebied en die regering voor de uitoefening van haar regeringstaak verantwoordelijk is aan de volksvertegenwoordiging van het betreffende gebied een volksvertegen woordiging op basis van algemeen kies recht gekozen dan kan het land, dat tevoren voor de behartiging dezer belan gen verantwoordelijkheid droeg, deze ver antwoordelijkheid niet langer dragen en moet dat land geacht worden te zijn ont slagen van de verplichting om voor dat gebied nog langer de gegevens bedoeld in art. 73 E aan de Ver. Naties over te leg gen. Omschreven toestand is ingetreden voor Suriname en de Nederlandse An tillen sinds de laatste staatkundige her vormingen in deze gebieden, de zgn. Interimregelingen, welke voor Suriname de 20ste Januari 1950 en voor de Neder landse Antillen de 7e Februari 1951 in werking zijn getreden zodat thans van een volledige autonome bevoegdheid van Suriname en de Nederlandse Antillen kan worden gesproken ten aanzien van de behartiging van inwendige aangelegen heden, waartoe ook de zorg voor econo mische, sociale en opvoedkundige belan gen behoort. De volksvertegenwoordigin gen en de landsregeringen der betrokken gebieden hebben zich met dit Nederlandse gebaar aceoord verklaard. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Ex-politieke Gevangenen uit de bezet tingsjaren heeft een aanbieding gekregen van de directie van hét Camp Hollandais te Cap d'Antibes, om veertig nagelaten be trekkingen van-^rzetsstrijders in de eer ste helft van October voor veertien dagen uit te zenden zonder dat daarvoor enige kosten in rekening worden gebracht. Ook de reis heen en terug in touringcars van de Brabantse bussenonderneming wordt niet in rekening gebracht. De heer Switser, die als directeur op treedt, is zelf een oud-gevangene uit Bu- chenwald, die met deze prachtige aanbie ding één van zfln idealen verwezenlijkt flteL

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4