FF bereidde Koningin een hartelijke ontvangst Prins en Prinsessen volgden concours hippique HOOVER ALS MORALIST „Eén-nul" schreef voetbalprijs vragen uit Gong Truman pleit voor onvermin derde buitenlandse hulp Vergoedingen aan kweekschool leraren worden beperkt Weer Ned. invoercontingenten voor bepaalde tot dusver vrije goederen i c Stakingen in Drente en IJmuiden Eén-nul bij gerecht maar nog niet voor Truman bij congres Bliksem doodde twee personen mmm n Vrijdag 31 Augustus 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN K. Hoefijzers voor de Prinsesjes juichinsen de Nieuw aanvullings- detacliement voor Korea Amerika's ondeugden De vergiftigingen in Frankrijk Rusland leende Truman grijpt in koper- conf Het in ba m,.„j IJ-SS--JS5JÜÏX5! Omdat wij het liberalisatiepercentage voor alle landen niet van 60 tot 75 pet verhogen Tomaten-uitvoer naar Engeland 'LAGEN Conflict te Tiel; Utrechts abattoir slacht weer ""N WEERBERICHT «as Grote interesse Gesprek met hoofdconducteur Weef spoel en hoefijzers OOK DAT WAS STRAFBARE LOTERIJ, ALDUS AMBTENAAR OPENB. MINISTERIE Ingewikkelde nota ter v ^wikkeling KONINKLIJKE FAMILIE OP HET LOO VOOR REIS-, VERPLAATSINGS- EN PENSION-KOSTEN Geen proef zaken VEILIGHEIDSMAATREGEL TER VOORKOMING VAN TE GROOT E.B.U.-TEKORT Invoer reeds teruggelopen Een stap terug fiaat voorlopig door NIETS MEE TE MAKEN? Compromis niet aanvaard In Tiel In Utrecht De weerverwachting-, geldig tot Zaterdag avond, luidt: Wisselend bewolkt met. aanvankelijk nog enkele plaatselijke buien, later op de meeste plaats-sn droog weer. Matige en tijdelijk krach tige wind, aanvankelijk uit Zuidelijke richtingen, -ter tussen Zuid en West. Gematigde tempera turen. Zaterdag 1 September: Zon op 5.50 uur, onder 19.30 uur: Maan op 5.32 uur. onder 19.27 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANTf f Geen grotere eer had de FF.-tentoonstelling in Enschede hereid kunnen worden dan het bezoek dat H.M. Koningin Juliana gisteren aan de expo sitie bracht. Tijdens een rondgang langs alle afdelingen toonde de hoge bezoekster zulk een warme belangstelling voor al het Haar getoonde, dat Haar begeleiders niet schroomden H. M. letterlijk van alles wat geëxpo seerd wordt, te laten genieten. Zeer voldaan over Haar bezoek verliet Koningin Juliana het Volkspark. Omstreeks tien uur gisterochtend arriveerde H. M. aan het tentoonstel lingsterrein. Zij was in het gezelschap geweest van de Prinsessen Beatrix en Irene, doch dezen waren naar het terrein gegaan waar in het kader van kW p" naJ.lüna.al c°ncour8-hippique werd gehouden, waaraan ook Z. K. H. Prins Bernhard deelnam. De Prins was reeds eerder, in gezelschap van zijn moeder Prinses Armgard, op het vliegveld Twenthe aangekomen En zo had Enschede gisteren bijna de gehele Koninklijke familie binnen zijn „veste De inwoners van deze nijvere stad hebben dit bezoek op hoge Aan Je ingang van FF werd H. M. be groet door de Commissaris van de Ko ningin in de provincie Overijssel, ir J. B. G'. M, ridder de van der Schueren en door de burgemeester van Enschede, de heer M. van Veen. In hun gezelschap bevond zich het dagelijks bestuur van de tentoon stelling. Tijdens de begroeting werden de Koninklijke standaard, de nationale vlag en de provinciale vlag gehesen aan de masten voor het restaurant in het volks park. Een der werksters op de tentoon stelling, een meisje van de oonfectie-in- dustrie, bood Hare Majesteit een bloemen- eorsage aan. Daarna maakte het gezel schap een rondgang over de tentoonstel ling, waarbij de Koningin door terzake- kundigen explicatie werd gegeven van hetgeen er op de talloze stands te zien is. H. M. toonde veel belangstelling voor het ,.Iös hoes", dat de bakermat kan wor den genoemd van de textielindustrie. Daarna volgde een rondgang door de twee machinehallen, waar de nieuwste machi nes op het gebied der textielindustrie, af komstig uit zes verschillende landen wor den getoond. Bijzondere interesse legde de Koninklijke gast aan de dag voor de lencHiJo waar de opleiding van jeugdige wevers, spinners en speelsters voor de textielindustrie geschiedt. Bij de stofaenshow, waar Twenthe's producten op smaakvolle wijze zijn gerangschikt, stond Hare Majesteit langdurig stil en ook de confectie-lndustrie genoot Haar grote belangstelling. Vervolgens maakte het ge zelschap een rondgang Jmgs de afdeling Landbouw, waar het heidevee wordt ge toond, alsmede de moderne koeienstal met topproductievee. Hierna werden de kraal met wilde paarden in ogenschouw geno men en vervolgens de wildbaan. De Zuid.erzeemaqu.ette, een inzending van de rijkswaterstaat, en de maquette van de Twentse Electrische Tramweg Maatschappij werden uitvoerig door de Koningin gadegeslagen. Op het perron- netje, waar „De Arend" dit is de door ir P. Labrijn vervaardigde eerste trein in Nederland stond, werd het dagelijks bestuur van de tentoonstelling aan H.Mde Koningin voorgesteld. H.M. onderhield zich hierna korte tijd met. de in uniform van 1839 gestoken gepension- neerde hoofdconducteur, die op het mi- niatuurperronnetje dienst deed. Via de bloementuin, het rosarium en het kleurige schouwspel van de Zuid- afrikaanse „ossewa". In de nabijheid hier van brachten de leden van de stand Su riname een vrolijk nummertje muziek ten gehore. Langs de lijnen van het Volks park stonden de' leerlingen opgesteld van u arnaacktsscIiolen, de landbouwhuis- houdschooi en de kunstnijverheidsschool. Toen het gezelschap bij het Volkspark restaurant was teruggekeerd lieten twee muziekcorpsen het Wilhelmus horen. Aan H.M. de Koningin werden in het restaurant koffie en sandwiches aangebo den door in Twents costuum gestoken meisjes van de landbouwhuishoudschool. Twee leerlingen van de textielvakschool boden Koningin Juliana het symbool van de textielindustrie aan n.l. een weefspoel. Een der Enschedese dames offreerde Haar een viertal op de tentoonstelling vervaar digde hoefijzers, welke bestemd zijn voor de Prinsessen. Omstreeks kwart over twaalf verliet de Koningin de tentoonstelling, om naar Soestdijk terug te keren. Later op de dag volgden Prins Bernhard, Prinses Armgard en de Prinsesjes Beatrix en Irene. Begin October zal wederom een Ne derlands a au vullingsdetachement, ter sterkte van ongeveer 75 man, per schip uit Rotterdam naar Korea vertrekken. Onder deze nieuwe vrijwilligers bevin den zich zowel oud-militairen, als jon gemannen die nimmer in militaire dienst waren en die te Schoonhoven een speciale opleiding ontvangen. Voor beide categoriën staat nog sieeds de aanmelding open aan het adres Nieu we Frederikskazerne, gebouw E 4 Van Alkemadelaan, Den Haag Zuster Koopman, die onlangs "net een transport gewonden uit Korea naar Ne- terugkeerde, heeft zich weder- de inzending van de kinderen 'van ,.Flo- biSnInkortUe„e"ding aan&emeld en zal ralia-dag'arriveerde het gezelschap bij I trekken p eUw naar front ver- De Amerikaanse oud-president Her- bert Hoover heeft Donderdag ter ge legenheid van zijn 77ste verjaardag te Des Momes (lowa) een rede gehouden over het onderwerp Meergevoel in het openbare leven". Hij waarschuwde de Amerikanen, dat de Verenigde Staten thans „een wanstal tig toenemen van gebrek aan eergevoel in het openbare leven meemaken, dat meestal buiten de repressie door de wet valt". De zittingzaal van het kantongerecht te Rotterdam bood gisteren een enigszins eigenaardige aanblik. Een kleine 5 kubieke meter papier in jute zakken, pakken en kartonnen dozen lag in een hoek opge tast. Wie er van dicht by een blik op kon werpen, wist meteen, wat er aan de hand was: De berg papier bestond hoofd zakelijk uit ingevulde formulieren van de voetbalprijsvragen, uitgeschreven door het blad „Eén-nul". En het kantongerecht behandelde de zaak tegen de personen, die hierbij betrokken zijn. In de reeks van zaken tegen pools en prijsvragen neemt die tegen de „Eén-nul" wei de voornaamste plaats in. Er waren dan ook 5G verdachten gedagvaard, doch verschenen waren er slechts drie. En geen van de hoofdpersonen behoorden hiertoe. De Eén-nul" onderscheidt zich eigen lijk van de andere pools en prijsvragen door de grenzeloze brutaliteit, waarmee de hoofdfiguren zijn opgetreden, aldus verklaarde de ambtenaar van het O. M. in zijn requisitoir. Hij volgde overigens dezelfde gedachtengang als bq de be handeling van de .«ak-.fportfavonet» vorige week namelijk. dat er juridisch Sezien geen Wezenlijk onderscheid bestaat pussen een pool en een pnjsvrag. Gra s deelneming naast de®1"6™"1® ®gan 5" ^ling (namelijk door aankoop van de hladen „Eén-nul", „Sport en later :>Sport-Sportwereld") niaakt £v»hiplrpn ^telling toegestaan is. Er was gebl dat slechts 4 pet van de ingezonden formulieren „gratis-formulieren waren. blad „Sport" en later in „Sport-Sport- wereid" formulieren had afgedrukt, werd 300. subs. 2 weken, alsmede een voor waardelijke straf van 1 maand met 2 jaar proeftijd geëist. De eisen tegen de overige verdachten varieerden van 40500, alsmede een voorw. veroordeling tot een maand met een proeftijd van 2 jaar. De verdediger bestreed de dagvaarding op juridische gronden. Hij vroeg een schriftelijk vonnis. Over 14 dagen zal de kantonrechter uit spraak doen. „Dit kwaad heeft in de geschiedenis van de mena vele malen volkeren tot de ondergang gebracht", aldus Hoover. ..De verlossing van het mensdom door de V.S. zal afhangen van ons vermogen om met dit kwaad in ons eigen land af te reke nen". Hoover verklaarde zich voorstander van het streven van het Congres om een „soort ethische code on te stellen, zoals f,®2.0, d°?r senator Douglas werd voorge steld die de burgers tegen him eigen functionarissen zou kunnen beschermen". Er zijn echter nog krachtiger maatrege len nodig, daar volgens Hoover het con gres geen vat kan krijgen oj) gevallen van „gebrek aan eergevoel bij intellec tuelen". „Ons grootste gevaar is niet een moge lijke invasie door buitenlandse legers. Wij worden meer bedreigd van binnen uit, wanneer we ons bij het kwaad neer leggen", aldus Hoover, die corrupte pro paganda, welke gebruik maakt van „standaardtrucs" en „leuzen" een van de belangrijkste middelen van dit kwaad noemde. In een ouderwetse smidse werd H. M. door een Twentse schone een hoefijzer aangeboden met de wens, dat het. Haar geluk mocht brengen. Ook voor de vier Prinsesjes kreeg de Koningin een hoefijzer mee. Het hevige onweer van gisteren heeft twee slachtoffers geëist. Gistermorgen werd te Drimanelen (Biesbosch) de landbouwer J. B. door de de bliksem getroffen en op slag gedood. K(j was 39 jaar oud en vader van negen kinderen. B. was met zjjn vlaswagen op weg naar huls en geraakte midden in het noodweer. Een der paarden werd eveneens door de bliksem gedood, de vlaswagen vatte vlam en brandde nage noeg geheel uit.. Gisteravond werd de 60-jarige echt genote van de landbouwer B. B. in de buurtschap Henxel bij Winterswijk by het melken door de bliksem getroffen en gedood. Ook drie koeien, die zich in de onmiddeliyke nabyheifl van het slacht offer bevonden, werden door het hemel vuur ged»od. Volgens het ingestelde wetenschappe lijke onderzoek is de broodvergiftiging in Marseille en Pont Saint Esprit te wijten aan een schimmel, die op verschillende graansoorten kan voorkomen. De politie zet haar onderzoek voort om na te gaan, of er bij iemand nalatigheid in het spel is. s, Len woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft Donderdag medegedeeld, dat de Amenkaans-Rugsigche besprekingen °y j. v(Teffening van de Russische "if A^ra"RachtWetschulden" aan de v- s- rP ^6nkïan® verzoek zijn opgeschort. De Russen hadden een ingewikkelde nota overgelegd en deze moest eerst worden bestudeerd. „De nota doet overigens geen enkele nieuwe oplossing aan de hand", zeide de woordvoerder. President Truman heeft .Donderdag een raad van onderzoek ingesteld voor de staking van de vijftigduizend arbeiders in de kopermijnen en -fabrieken en de smelterijen. De raad moet hem 4 Septem ber rapport uitbrengen. Dit houdt in, dat niet vóór Dinsdag een gerechtelijke procedure te hulp geroepen zal worden om op grond van de Taft—Hartley-wet een einde te maken aan de staking. De president van het vakverbond van arbeiders uit de kopermijnen, -fabrieken en -smelterijen, John Clark, verklaarde, dat de arbeiders na een daartoe strekken de gerechtelijke uitspraak het werk zul len hervatten. gres inzake de verlening van Amerikaan- voorzag in het ter'le "neriode se hulp aan het buitenland in de door de se economische hulp over een P«"°de regering voorgesteld vorm. HU beschul- van vier jaar de kosten er van zouden digdr bon prvan het nlan-Marshall voor zeventien milliard dollar bedragen. In- hét herstel der Europese economie te dien het Congres zijn r»edkeunng hecht ontwrichten. ..De regering", aldus Truman, „heeft ,jra? va31 veertien en een half milliard het Congres voorgesteld een bedrag van jjoUax beschikbaar zijn gesteld", acht en een half milliard dollar beschik- j baar te stellen voor het verlenen van I „Dj ^anJiniten" zeidp Truman economische en militaire hulp aan die misch dPnke,n h herstei van landen Ik heb alles gedaan, wat in mijn „md.cn het vermogen was, om drastische verminde- Europa j betrokkc-i ringen van dit bedrag tegen te gaan en nu dc onteécrcn ik zal dit blijven doen. doch op het ogen- Europese landen succes 8aat opleveren. bii het uitvoeren van de herbewapening der staten-leden van het Noordatlanti- bl De tegenstanders van het regarings- oniwerp" vervolgde de president, ..pogen vooral dc bedragen voor economische hulpverlening, die zijn uitgetrokken als voortzetting van het plan-Marshall, te besnoeien Ik wil in dit verband op het volgende wijzen: In 1947. nadat generaal Marshall te Har- naid rijn beroemde toespraak had gehou den, nebben de V. St. vastgesteld dat Eurtpa rich economisch moest herstellen, sehe verdrag, daar dit alles in hetzelfde schema past". De Koninklijke Familie was vandaag op paleis Het Loo verenigd om in intieme kring de verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina te vieren. De minister van O. K. en \V. heeft zich met een schrijven gericht tot de directies der rijkskweekscholen waar in hy beperkingen stelt ten aanzien van de vergoeding van reiskosten, welke de kweekschoolleraren als zo danig maken. Hetzelfde geldt voor de in sommige gevallen aan hen toege kende vergoedingen voor verplaat- sings- en pensionkosten. Zonder tevoren van de minister ver kregen goedkeuring zullen reiskosten voortaan slechts worden vergoed aan hen, die als leraar zyn verbonden aan een kweekschool en daarnaast hetzij aan een of meer andere kweekscholen hetzij aan gymnasia, hogere burgerscholen enz. Alle kweekschoolleraren, die hnn hoofdbetrekking bekleden by het G. L. O., het V.G.L.O., het U.L.O. of het B.L.O. zullen de v ergoeding van hun reiskosten met Ingang van 1 Januari De ambtenaar O.M. meende, dat de rechtszaal zich niet leende voor ProeÏ7 Zaken. waarbij aan de verdachten wordt verteld, hoe het nog net wel mag. .Er waren bundeltjes formulieren door een persoon ingezonden, gevonden. Een Juwelier in Zuid-Limburg speelde elke }yeek voor 450 mee. een sigarenwinke- her uit Den Haag voor 90 en metselaars ®r> stucadoors voor 15 tot 20. ri E>e ..grote man" van deze „Eén-nul" was 38-jarige koopman uit Den Haag „üinus" v. d. A. wiens naam men bij elke hooi vindt. De 48-jarige uitgever W. v. d. rij uit Den Haag, wie o.a. het versprei en van de formulieren ten laste werd do Kd' was door v. d. A. meegesleept. De IPHarige J. J. de Ch. de St. G. uit Den heeft aldus de ambtenaar O.M. niet begrepen, wat er aan de hand was. stak er alleen 45.000 in. 7.46-jarige vertegenwoordiger W. de J. yommenie, die reeds vorige week bij 0 ^handeling van de andere zaken ^ri-oeht stond, was een man. die van de ena naar de andere pool was gezwalkt. TBgen yv. v. d. L. eiste de ambtenaar een hechtenis van 6 weken; tegen „Kinus" v. d. A. een gevangenisstraf van maanden en tegen W. de J. een maand, oorts eiste hij tegen de 45-jarige J. v. d. uit Den Haag en de 3G-jarige Amster dammer Th. T. een hechtenis van 1 maand f» tegen. J de Ch. de St G. een gfeld- van 5000. Ook deze drie behoor- "en tot de kopstukken. uZilln dte 5°-iafige Ch. H. G., journalist- uitgever te Amsterdam, die in het week- (Van onze fin.-econ. redacteur) BRUSSEL, 30 Augustus 1951. De Benelux-ministersconferentië, welke heden te Brussel heeft plaats gevonden is een bijeenkomst geweest van een ministeriële werkgroep. Zoals bekend werd op de half Juli j.l. te Goes gehouden ministersconferentie besloten, dat er ministeriële werkgroepen zouden worden gevormd, welke frequenter bijeen zullen komen teneinde allerlei vraagstukken te bespreken. Het was ditmaal een minder prettig vraagstuk, dat behandeld moest worden! In Parijs is thans n.l. het probleem aan de orde van een verhoging van het alge mene liberabsatiepercentage, dat tussen de landen van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking voor 't handelsverkeer geldt. Tlians bedraagt dit liberabsatiepercentage 60 pet,. Men wil het verhogen tot 75 pet. Nederland heeft de invoer uit Belgie in het kader van het pre-unie accoord tot ca 97 pet geliberaliseerd. Nederland heeft, zoals wjj reeds enige dagen geleden hebben ge meld besloten met over te gaan tot een verhoging van het algemene liberalisatie percentage voor de by de O.E.KS. aange- sloten landen tot pet. Het is van mening dat het onder de huidige om standigheden niet juist zou zyn tot een dergeïfjke verhoging te besluiten, gezien ons grote tekort in de Europese beta- lm#rlis1de laatste tijd wel een kentering ten goede ingetreden, maar er zyn nog te veel onzekerheden t.a.v de toekom stig^ ontwikkeling. In een dergelijk ge val krijgen wij echtelp*eH^a^e"k frtikel 5 van de code van Parijs, welk arriKei inhoudt, dat landen, welke met ejkaar een douane unie hebben gesloten elkaar wel preferenties mogen verlenen, mits zy voldoen aan de algemene beginselen in zake liberalisatie van het handelsverkeer. In verband hiermede moest heden tussen Nederland en België/Luxemburg overleg over het pre-unie accoord plaats vinden. In beginsel is thans te Brussel over eenstemming bereikt over de gedachte, dat het deel van het deficit tussen Bel gië/Luxemburg en Nederland, dat voort vloeit uit de grotere liberalisatie, welke Nederland aan de invoer uit België/ Luxemburg heeft verleend, vergeleken met de liberalisatie in O.E.E.S.-verband, zal moeten worden weggewerkt, zolang Nederland niet de 75 pet liberalisatie t.o.v. de andere landen van de O.E.E.S. toepast. Om welke bedragen gaat, het hierby? Kort geleden is bekend geworden, dat indien Nederland aan België niet de grote vrijheid van invoer van het pre-unie- accoord had verleend, het Nederlandse deficit in de Europese Betalingsunie op jaarbasis wellicht ca 150 millioen gerin ger zou zyn geweest. Bij de berekenin gen, welke men heeft gemaakt om te trachten na te gaan welke vermindering tot stand zou kunnen komen, heeft men zich gebaseerd op de Nederlandse invoer uit België/Luxemburg in het eerste kwartaal van 1951. Nu is de werkelijke invoer uit België/Luxemburg de laatste tijd reeds op 'n lager niveau gekomen, dan in het eerste kwartaal 1951 het geval was. Er is dus reeds natuurlijke ontwik keling in de richting van vermindering van invoer uit België/Luxemburg. Uit de exportcijfers van België en de invoer- ctjfers van Nederland blijkt d# teruglo pende tendens nog niet zo duidelijk maar wel uit de afgegeven vergunningen. Besloten is, dat experts van de drie kuiden heden voorstellen zullen gaan uitwerken in zake de 40 pet sector, welke niet in O.E.E.S.-verband is gelKberaliseerd. Zaterdag komen de ministers en experts weer te Anneville tezamen. Er zullen voor invoer uit België/Luxemburg pla fonds, dus contigenten, moeten worden vastgesteld voor de goederen van deze 40 pet sector. Het definitieve accoord hier over zal nu Zaterdag te Anneville moeten worden gesloten. Gezaghebbende kringen geloven echter, dat er wellicht niet veel zal veranderen. Nederland is in de E.B.U. in extreme debiteur-positie gekomen, terwijl België een extreme crediteur is geworden in de E.B.U Nederland had van zijn kort geleden tot 355 millioen vergrote quo tum eind Juli ca 75 pet verbruikt. Bel gië heeft er kort geleden in toegestemd zijn quotum met 30 milliöen Ie verho gen. In Belgische kringen verwacht men echter, dat dit quotum ongeveer hall September zal zijn uitgeput. In de 40 pet sector valt o.a. een groot gedeelte van de textielinvoer uit Belgie, alsmede verscheidene chemische pro ducten. In Parys heeft nien in het bestuur van de E.B.U. druk uitgeoefend op Neder land en België om iets aan het deficit in het, bi-laterale verkeer te doen. Men zal nu te Parijs de nieuwe maatregel van contingenteringen voor de Neder landse invoer uit België in de 40 pet sector als een stap tot. verbetering van de onderlinge verhouding kunnen aan bieden. In ieder geval zal aan Benelux dan niet meer verweten kunnen worden, dat de vergaande liberalisatie in Bene- lux-verband de oorzaak is van het grote Nederlandse deficit in de E.B.U. Hoezeer de nieuwe maatregel ook noodzakelijk is, het valt, te betreuren, dat hiermede een stap terug wordt gedaan wat het verwezenlijken van de Benelux betreft. Het blijkt eens te meer, dat de gehele verwezenlijking van de Benelux In de eerste pjaats van de monetaire omstandigheden afhankelijk is. a.s. derven. Hetzelde geldt voor a!(e overige leraren, voor wie het lesgeven aan de kweekschool in feite een neven functie betekent. Vergoeding van verplaatsingskosten zal in de toekomst achterwege blijven in die gevallen, waarin de betrokkene ten gevolge van zijn benoeming aan de kweekschool zijn financiële politiek be langrijk verbetert. Ten aanzien van de vergoeding van verplaatsings- en pensionkosten geldt voortaan dezelfde regel als voor de ver goeding van de reiskosten: er bestaat geen aanspraak, tenzij de betrokkene tevoren schriftelijk toestemming van de minister heeft verkregen de kosten icn laste van het rijk te brengen. Een schrijven van gelyke strekking is gezonden aan de besturen van de gesubsidieerde kweekscholen en aan de dagelijkse besturen der gemeenten Amsterdam. Dordrecht en Rotterdam. Hierin wordt nog gezegd, dat de minis ter ten aanzien van die leraren tengevolge van de woningnood nog niet kunnen vestigen in standplaats, bereid blijft een tegemoet koming te verlenen in de pension- en reiskosten, welke zij verplicht zyn maken. Dit ^an echter alleen geschie den, indien wordt aangetoond, dat oe leraar ernstige pogingen onderneem om deze toestand te beemdigen. Tot dusverre werd 90 pet van de dooi de leraren betaalde en door de mm, ster aanvaarde pensionkosten door het ryk vergoed Van 1 September a.s. af wordt dit percentage teruggebracht tot 70 pet De betrokkenen kunnen dan daarnaast aanspraak maken op vergoeding van de eenmaal per veertien dagen gemaakte reiskosten. De uitvoer van tomaten naar Engeland wordt voorshands normaal voortgezet. De vergunning voor invoer op het Britse eiland zou oorspronkelijk op 31 Augustus aflopen. Na Donderdag zou dus niets meer verscheept kunnen worden. Besprekingen hebben ertoe geleid, dat de Nederlandse verschepingen voorlopig wel kunnen wor den voortgezet. Over^de siuitmgvan de nieuwe termijn wordt thans no„ onder handeld. In exportkringen beschouwt men deze verlenging als een fhnice meeiallei. ER zijn nog steeds lieden, die ten aan zien van opvoeding en onderwijs een vierkante cirkel proberen te con strueren met het neutraliteitslatje. Zij komen er niet mee klaar, nu niet en nooit, want opvoeding en onderwijs zijn nu eenmaal met godsdienst en levensbeschou wing verweven. Natuurlijk niet alleen het lager onderwijs, maar alle onderwijs, dui ook de scholing aan een universiteit. Be halve door Calvinisten en Joden wordt deze waarheid ook door de communisten, erkend. Thorez. Dimitrof, Tito Gottwald, Togliatti zijn allemaal oud-leerlingen van de rode universiteit te Moskou, het Marx- Lenin-Instituut. Aan de universiteit wordt de weten schap beoefend, worden de mensen ge vormd die later voorlichting moeten ge ven op het terrein der ideeën, die de gang van zaken op zo velerlei gebied beïnvloe den. Er moei dus onder ons katholieke volk belangstelling bestaan voor onze katho lieke universiteit te Nijmegen en Econo mische Hogeschool te Tilburg. Men offert er voor, in kleine gemeenten vaak spontaner en royaler dan in de grote steden. Maar de geestdrift, die de offer vaardigheid moet stimuleren, komt in de practijk dikwijls niet hoger dan het dub beltjes-niveau. Omdat men van mening is er niets mee te maken te hebben. Een mening, die men beter niet in het openbaar kan verkondi gen, omdat men zich daarmee belachelijk aanstelt. Wie in het volle leven staat en met de ideeën meemarcheert, weet en voelt bij intuïtie, dat heel het katholieke volk moet tonen de waardering voor katholieke doc toren, advocaten, leraren, ingenieurs en economen. Zij vormen, met alle respect voor elk individu, de voornaamste zuilen der katholieke gemeenschap. Paus Pius X was van eenvoudige al- komst. Maar, bekend met zorgelijke situa ties van gewone gezinnen, verklaarde Hij toch ..Wat ge ook moet opofferen om de tijdsomstandigheden, uw universiteit mag niet gerekend worden onder de din gen, die in geval van nood zouden kun nen worden prijsgegeven. Die behoort tot de dingen, welke tot iedere prijs moeten worden gehandhaafd". Men mag derhalve niet verklaren: We hebben er niets mee te maken. We hebben er wel en allemaal mee te maken. Laten degenen, het maar betalen, die hun kinderen er heen sturen.. Ook zo'n kinderachtige, bekrompen mening. Univer siteiten zijn millioenenzaken. Een feit. Ein delijk zal in Nijmegen de stichting van de medische faculteit haar beslag krijgen. Het rijk steunt, maar de katholieken moeten toch voor deze afdeling nog een bedrag bijeenbrengen, dat neerkomt op een kwartje per katholiek. Betaalt men niet voor een ziekenhuis, omdat men niet ziek is, niet voor ouden van dagen, omdat men niet oud is? „De ideeën leiden de wereld". Aldus Paus Pius XII. Ideëen zijn de dochters der wetenschap, maar tevens reflexen der eeuwige waarheid. Zij moeten de wereld leiden naar de vervolmaking en wel tot haar eigen welzijn en geluk. Welzijn en geluk. Idealen van de mens heid. Welnu dan, in goed begrip offeren voor de R.K. Universiteit, wanneer in deze dagen een beroep op U wordt gedaan. Alleen domoren zijn vrijgesteld. Bepaal nu maar Uw eigen plaats. HENK VAN DER MAZE. die zich hun sloten Donderdagmiddag op een massale bijeenkomst in de veiling Kennemerland te Beverwijk de staking voort te zetten. Vier districtsbestuurders van de Uniebonden hadden hun geadviseerd het werk vandaag te hervatten en de oorzaak van het conflict door overleg uit de weg te ruimen, doch zonder resul taat. Een compromis, dat door de be stuurders van de vakbonden was be reikt met de directie van het genoemde aannemersbedrijf, werd door de verga dering onbevredigend geacht. De E. V. C. heeft zich achter deze actie gesteld' en hoewel een deel van de stakers blijk geeft dit te betreuren, heeft het sta- kinigscomité deze steun aanvaard. In de vergadering, die de stakende ar- beiders Danderdagmongen hielden, kwa- men de grieven tegen het beleid van deze aannemersfirma naar voren. Een woord voerder van bet actiecomité legde er de nadruk op, dat hier geen sprake is van een politieke staking, maar van een ac tie om aan het personeelsbeleid van de firma paal en perk te stellen. Gedurende de vergadering waren de vertegenwoordigers van de Uniebonden. die wel achter de grieven van de ar beiders staan, maar zich van de staking hebben gedïstancieerd, in conferentie met de directie van de firma Boeie en Van Eesteren en de chef van het bouw bureau van de hoogovens, ir Walraven. Zy hebben by dit onderhoud een com promis bereikt, dat zU in de middag vergadering aan de stakende arbeider» bekend maakten, doch waarmee deze niet accoord gingen. Gisteren Is er. zoals wij Donderdag al meldden, op twee plaatsen in ons land gestaakt, n.l. te Nieuw-Weerdinge in Drente, waar bij de Gero-fabrieken 180 man personeel het werk neerlegde, daar het niet accoord ging met de over plaatsing van een werkmeester en in IJmuiden, waar 400 arbeiders, die in dienst van de Haagse aannemersfirma Boele en Van Eestcren bezig zijn met de uitbreidingswerkzaamheden op de Breed- bandterreinen van de Hoogovens staak ten, omdat aan 85 arbeiders ontslag was aangezegd. Geen van beide conflicten was gisteravond opgelost. In Utrecht daarentegen zyn de loon- slachtcrs weer aan het werk gegaan, doch nu dreigen er op de veiling te Tiel moeilijkheden. Aan de directie van de veiling Septer en de daaraan nauw ver bonden firma Remmert Septer is mede gedeeld, dat het werk vandaag zou wor den neergelegd, als de directie zich niet bereid verklaart ten behoeve van het personeel een CAO aan te gaan. De 400 bouwvakarbeiders van. de aan nemersfirma Boele en Van Eesteren, be- De „Pearly King and Queen en hun twee dochters zijn in Engeland geen onbekenden. Zij voeren daar propaganda ten bate van liefdadige instellingen. Noch nimmer heeft dit Koninklijk Paar" Engeland verlaten en zelfs aanbiedingen van Hollywood vermochten het niet te vermurwen. Het Koningin Wilhelmina Fonds" gelukte dit wel en nu. is het „paarlemoeren" gezelschap de Noordzee overgestoken om in Amsterdam propaganda te maken ten bate van de kankerbestrijding. Het gezin werd officieel op het stadhuis ontvangen, de „Queen opende een bazaren gisteravond lieten de vier Engelsen zich zien in Carré, waar hun door het brandweercorps een serenade werd gebracht. Hier ziet U het gezelschap alleen op de pet van de „King" zitten meer dan duizend paarlemoeren knoopjes!) op de trappen van het Victoria-Hotel in Amsterdam. Bij de moeilijkheden te Tiel zijn een vaste kern van 35 man en enige losse arbeiders betrokken. Het conflict is reeds lang slepende en vindt zijn oorzaak m het verlangen van het personeel om zich een duidelijk omschreven rechtspositie te verschaffen. Het meent, aangezien het niet voldoende vertrouwen stelt in de loyaliteit van de directie, bij de hante ring van de huidige, door het college, van Rijksbemiddelaars vastgestelde lan delijke regelingen (voor administratief en niet-administratief personeel bij de veilingen) eerst voldbende waarborgen te hebben, als een CAO tot stand komt. De bonden (NVV en KAB) staan achter het personeel. Er worden weer loonslachtingen ver richt in Utrechts abattoir. Spoedig wordt een stichting in 't leven geroepen, in wier dienst de loonslach- ters werkzaam zullen zijn. Hiermede worden ook de lbonslachter? social# voorzieningen deelachtig. De slagers er. grossiers zullen 20 pet. van de aan de sociale voorzieningen verbonden kosten voor hun rekening nemen. De ioonslachters stemden er in toe. dat het slachtloon met 10 pet. wordt ver minderd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1