TONEEL begon weer seizoen Internationale bedetocht voor de vrede Amerikaans lawaai De moordzaak ABC <Sport-*S patten Pax Christi-congres te Den Bosch Lichtprocessie trok langs de aloude beêweg jUANDAG 3 SEPTEMBER 1951 PAGINA 5 Veel rumoer om niets bij Comedia BE FAIR WON HOCKEY- TOURNOOI IN DEN BOSCH ~~h „DONZY"DEKENS 100% zuiver wol 160 230 5 6.60 Prima kwaliteit witte MOLTON DEKENS 160x210 5.95 en spaar geld 100% Zuiver wollen -EXCELSIOR" DEKENS 170x 220 44.90 - - - In het landenklassement behaalde Ne derland de tweede plaats achter Italië en individueel werd onze landgenoot Claude de Vries uit R'dam vijfde (winnaar de Zuid-Slaviër Fresl) in internationale wedstrijden voor model-vliegtuigen te Gilze-Rijen. De Fransman Bethery won een stayers wedstrijd te Parijs, de 100 km. in 1 uur 21 min. 8,2 sec., 2 Jan Pron}c op 40 m., 3 Leliaert, 4 Lemoine, 5 Bakker, 6 Martino, 7 en laatste Lesueur op 150 meter (kleine verschillen!). ren voor deze start onder leiding van J. Remmelts. Wellicht zal zijn revanche be ter zijn. Tot zo lang zullen wij echter met dit prulstulk genoegen dienen te ne men en voor volwassenen die het toch nog willen gaan zien, spreken wij hier da hoopvolle verwachting uit, dat de spe lers dan rolvast zijn en niet de zaal moeten laten meegenieten van het voor treffelijke werk van degene die de (hoofd)rol van souffleur is toebedeeld. Eu. Volgens het voorwoord in het pro gramma is „Het mannetjesdier" van Thurber en Nugent, waarmede Cocnedia onder regie van Joan Remmelts het nieuwe seizoen in het Amsterdamse Cen traal Theater opende, een beminnelijke ironie. Er werd veel geduld bij voorbaat reeds van de toeschouwers verwacht en toen een half uur over tijd het doek open ging, stond er een fraai décor, van Joan Remmelts, in veel licht te schit teren. Zolang de steimimingsinleiding en ex positie duurde, werd er door niemand, met uitzondering van de negermeid elec ta (E. Versluys), erg geschreeuwd, en dit werd zelfs nog volgehouden bij het motorisch moment, toen Dean Frederick Damon (Cor Hermus) met de progres sieve student Michael Barnes (Steye van Brandenberg) binnenkwam en er voor lezing werd gedaan van een artikel van het jongmens waarmede de curatoren van de universiteit wel dermate bela chelijk werden gemaakt, dat het ergste gevreesd kon worden. Het meest onverkwikkelijke van dit artikel was. dat de prof. Tommy Tur ner, in wiens huis het hele stuk speelt, als voorbeeld werd gesteld in dit arti kel van iemand waaraan anderen zich maar moesten spiegelen. Maar met de komst van de eerste ca tastrophe, in de persoon van de sport- prul Joe Ferguson (Guus Hermus) en de curator Ed Keller (Wim van Sierm- berg de Boer) was de beminnelijkheid die deze ironie moest sieren, volkomen zoek. Het gebrul was niet van de lucht en als er niet geschreeuwd of gesmeten werd, dan waren er nog de andere pri mitieve bezigheden zoals het kouten over eohtscheiden, het dronkemansgesprek en het vechten om toch vooral de Ameri kaanse sfeer te tekenen. Als het familieleven van de Turners representatief moet zijn voor het Ame rikaanse volk, dan moeten de Yankee's nog door het allereerste stadium van cul- tuurwordiing heen om gelijkgesteld te kunnen worden met de primitieven. Maar het gaat niet om het familieleven. Neen, als „toelichting" geeft het pro gramma de volgende alinea: „Het Man netjesdier" persifleert half ernstig, half grappig de panische angst van het Ame rikaanse volk voor alles wat maar in de verte naar communisme zweemt". In hoeverre de oorspronkelijke tekst ge vij- zigd is, weten wij niet. maar bij de op voering van Comedia is dit facet in ieder geval volkomen verdrongen. Het huwelijksconflict van prof Turner was hoofdzaak: die panische schrik uit het programma hoogstens slechts een verre aanleiding. Wij kunnen weinig waardering koesie- Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe terreinen in het sportpark De Vliert te Den Bosch werd een hockey- tournooi gehouden. De resultaten luiden: Heren: Groep A: MOP-Eindhoven 21, HTCC-MOP 3—0, HTCC-Eindhoven 2—0, Groep B: Be Fair-Den Bosch 50- For- ward-Be Fair 02, Forward-Den Bosch 2—1, Finale: Be Fair-HTCC 2—1. Dames: Groep A: Eindhoven-Be Fair 3—3, Venlo Girls-Be Fair 3—3, Venlo Girls-Eindhoven 0—0, Groep B: MOP- Den Bosch 0—1, MOP-HTCC 0—2, HTCC- Den Bosch 2-0, Finale: Be Fair-Den Bosch 20. Het B-tournooi werd zowel bij de he ren als bij de dames gewonnen door Rapidity uit Oss. Wim Kan steekt van wal in Haagsi Kleine Comedie Wanneer vanavond na twee voor het publiek toegankelijke generale repetities de eigenlijke première de aandacht van het Haagse publiek zal vragen, hopen wij dat intussen de schaar flink in het nieuwe cabaret-programma zal zijn gezet. Be halve diat daarmee de nodige tijd aal gewonnen zijn het werd Zaterdag «gen middernacht zal dit stellig ook winst betekenen voor de uitvoering zelve. Na enige jaren zijn publiek in de rus tige sfeer van het schoollokaal te hebben ontvangen en dan weer naar het bewege lijke milieu van het spoorwegemplacement te hebben geleid, brengt Kan het ditmaal in de rechtszaal en wel uiteindelijk voor de behandeling van het strafgeding tegen A.B.C. die er van beschuldigd wordt de „kleine kunst" te hebben vermoord. Het is een goede vondst die ampeler uit werking had verdiend dan, als hoofdmo ment weliswaar, te worden geplaatst aan 't slot van een 16-tal cabaret-scènes, waar van de meeste dan misschien niet hele maal buiten de justitiële en criminele sfeer lagen maar de allerbeste toch zeker met de advocaterjj niets te maken hadden. Wij signaleren hier in het voorbijgaan de prachtige satyre op de comité-ziekte met als fel contrast het bescheiden gesloof van de wijkverpleegster (tekst van Annie Schmidt) die ook door regisseur Kan extra verzorgd op de planken werd gezet. Zodat wij maar zeggen willen dat dit keer niet de geserreerde handeling werd bereikt waardoor o.m. de beide voorgaan de fantasieën (de leerschool en het sein huis) op zo hoog intellectueel peil stonden. Wat weer niet betekent dat wij wat er van de eigenlijke moordzaak ABC over schoot niet bijzonder gewaardeerd hebben. Het was vaak zeer geestig en vol humor; t Els Kemperman versloeg Raymonde Vergouwen met 20 sec, in 33 min. 49 sec. over de 2 km. bij kanaalzwemwedstrijden te Sas van Gent; bij de heren won de Gouwenaar Beyderwellen. De bekende kortgeschoren in effen pasteltinten, grote maat Tijdens wedstrijden te Stockholm werd Gaston Rei ff op de 1.000 meter verslagen door de Zweed Johnsson in 2 min. 26,6 sec. tegen 2.28,4. Na de heren hebben thans ook de da mes van ACC het Nderlands cricket-kam pioenschap gewonnen. De athletiek-Merland Heren tussen Zwitserland en Spanje te Bern is in een sprekende zege voor de Spaanse athele- ten geëindigd: 134 tegen 78 punten. De 17-jarige Leeuwardenaar Ten Thye won de 8 km. zwemwedstrijd te Zutphen in 1 uur 11 min. 6 sec., 2 Willemse, 3 Hes- sing, 4 Van Rijk, 5 Dijkstaal Bij de da mes was Willy Willemsen (HDZ A'dam) weer ongenaakbaar in 1 uur 15 min 47 sec. De tweedaagse heren-interland tussen de Duitse en de Italiaanse athleten te Stuttgart heeft de zoveelste Duitse over winning sedert het hervatten van het in ternationale contact opgeleverd115% tegen 83% punten. De Duitse athleten staan weer op Europese top-klasse Te Montfalcone werd het wereldkam pioenschappen hardrijden op rolschaatsen betwist. De Italianen waren superieur Venanzi won de 5 km. in 10 min. 21,3 sec., Lazzari de 20 km, in 43 min. 51,4 sec. Er worden daar snelheden van 27 tot 29 'km. per uur genoteerd! De Nederlandse ploeg JoordaansOttinkOmmen uit Den Haag gaf het al spoedig op; het oiug te hard. WALENBURGERWEG WINKELSTAD-BLIJDORP BEUERLANDSEL'AAN (Van onze speciale verslaggever). Een pleidooi voor schoolradio behoeft niet meer gehouden te worden en de uit zendingen op dit gebied van de K.R O. worden tot over de grenzen gewaardeerd. e jaarlijkse schoolradio-contactmidda- Sen te de studio te Hilversum zijn dan m«.r 2°^er bedoe'd als propaganda en mV? a'S een gelegenheid om over waarhit gedachten te wisselen, M wens*n uit de prac- ke bijeenkomstenrdkfen°Uredn' ^Th"' langrlik toe hit Vlgen er dan °»k be- zeer weinS-:atan«i<i'e--Sciloolradio beseft technisch perfect verzorgd vooral on het er toch TeTekken WfeT,n^'teresse bi-> het kind te weKKen wie kunnen zulks beter beoor- leer krachten die daseliiks met kinderen omgaan en dAaróm was Vt een verblijdend verschijn"i7«t dagwiididag In de grote concert-rlti J" KRO-studio te ïBlversurn i van, de straSbil te S 001 enkcle demon- VERHOGING VAN DE PRIJZEN DER VOLKSWAGENS De prijzen van Volkswagens zijn met onmiddellijke ingang verhoogd. Het exportmodel kost voortaan DM 5400 te gen totdusverre DM 5150, het standaard model DM 4600, tegen totdusverre DM 4400 en de V.W. bestelwagen DM 5975 togen voorheen DM 5850. In Augustus zijn 3006 volkswagens uit gevoerd. bracht zijn arrestant onder het springen een duw toe. Soper maakte een buite ling, ging onderste boven omlaag en kwam met het hoofd op een stenen paal terecht. Met een schedelbasis-fractuur opgenomen overleed hij, zonder het be wustzijn te hebben teruggekregen in het hospitaal. Het onverwachte eind was een uitkomst voor de Moncrieff's. Zoals Melchior mat cynische openhartigheid zijn broer beken de: hij deed Soper onrecht, toen hij hem verweet, in zijn leven niet één nuttige daad te hebben verricht; de man had het zich blijkbaar aangetrokken en het althans met een nuttige daad willen besluiten. Al waren de Moncrieff's niet bevreesd ge weest. dat op zijn beschuldigingen de ge vangenisdeuren zich ook voor hen zouden hebben geopend één, die zoveel wist had er toch genoeg kunnen uitflappen, dat hen voorgoed in Glasgow onmogelijk maakte. Een dode Soper betekende stil zwijgen: over hun eigen practijken ging de dekmantel. Met zijn verdwijning van het toneel waren evenwel de zorgen lang niet aan kant. Anthony's dood had niet de vurig begeerde opluchting gebracht; zijn laat ste wilsbeschikking maakte de toestand onzekerder dan ooit. De overweging, dat zelfs 't kleine legaat van drieduizend pond hun was ontgaan, zo Anthony het besluit, op zijn laatste levensdag genomen, had kunnen uitvoeren, was wel de schraalst denkbare troost. Lawrence kon er amper de gepleegde fraude mee aanzuiveren; in verhouding tot Melcbior's schulden waren de drie duizend pond een druppel in de emmer. Settle had gekregen. Deze man, steeds door hen beschouwd als de ongevaarlijke bijloper van hun oom, hield nu hun lot In handen. Al had Anthony's plotselinge dood Lawrence bewaard voor ontslag op staande voet en Melchior niet gesteld voor het onmogelijke probleem, binnen een week de aandelen, waarover hij zo eigen machtig had beschikt, in te lossen toch wisten de broers in de verste verte niet, waar zij werkelijk aan toe waren. Op die kardinale vraag kon slechts één het ant woord geven. Aangezien Settle niet tot hen kwam, waren zij wel verplicht, tot Settle te gaan. De eerste conferentie bepaalde zich hoofdzakelijk tot terreinverkenning. Settle deelde mee, welke beschikkingen Anthony had getroffen, en verklaarde ronduit, dat hij ze zou uitvoeren, naar de letter zelfs. Het betekende voor Melchior, dat hij ruim vijf maanden respijt had, doch met deze wetenschap schoot hij bedroefd weinig op, aangezien het op hetzelfde neerkwam, of hem vijf dagen, vijf weken of vijf maan den werden gelaten aan zijn verplich tingen kon hij toch niet voldoen. Lawrence vernam, dat Anthony het be sluit. de bank te liquideren, had genomen wegéns het ontbreken van een opvolger; Settle was echter niet in staat, hem nu reeds in te lichten, hoe de liquidatie zou plaats vinden. Zolang daaromtrent niets was beslist, kon Lawrence op de oude voorwaarden blijven. De Moncrieff's wa ren opportunisten en hielden zich aan de leer, dat tijd gewonnen toch altijd iets ge wonnen is. In ieder geval was hun behoor lijk gelegenheid gelaten om te beramen, hoe het met Settle op een aecoorjje te Anthony's laatste wilsbeschikking stelde de broers voor enige onverteerbare pro blemen. De vertrouwelijke omgang tussen Moncrieff en Settle was hun geen geheim geweest doch nimmer hadden zij vermoed, dat de laatste zou worden benoemd tot executeur-testamentair met schier onbe grensde volmacht. Aan Settle werd over gelaten. de Moncrieff Bank 'in te brengen bij een andere onderneming, dan wel om te zetten in een naamloze vennootschap. Totdat 't een of ander was geschied, moest de leiding van de bank worden toever trouwd aan één of meer personen, door Settle aan te wijzen. Lawrence gaf zich niet aan fantastische bespiegelingen over: hij zou één van die personen zeker niet zijn. Settle had zijn antipathie jegens hem nooit onder stoelen of banken gestoken. Voor de broers bleef echter het duister ste probleem, hoe Anthony zijn persoon lijk bezit, roerend en onroerend, kon heb ben vermaakt aan een Mary Brent, be halve het huis op Queen Victoria Place, dat aan Eleanor Mason overging, en een villa in Purth, waarvan Settle eigenaar werd. Aan Mary Brent kwam eveneens 't bedrag van inbreng der Moncrieff Bank. Bij deze beschikkingen bleek de grote be voegdheid, Settle toegekend, opnieuw. Mary Brent's vermogen zou door hem worden beheerd, onder bepaling, dat hij haar een rente had uit te keren van drie procent. Bij zijn dood of zoveel eerder, als hij wenselijk achtte werd Mary in het bezit van het kapitaal gesteld. Het probleem, dat de zo bevoorrechte, onbekende Mary Brent opleverde, interes seerde de Moncrieff's aanvankelijk heel wat minder dan d« machtspositie welke

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5