Potentiële geallieerden achter het ijzeren gordijn Yerzetsgeest wortelt diep in het verleden Uniehof voor het eerst bijeen LAATSTE BERICHTEN Niet slechts tekenen, ook bespreken" n Kerkelijke Opbouwdag in het Bisdom Haarlem RIJKSMIDDELEN OVER JULI Stadsnieuws IN OCTOBER TELEVISIE Overschot in EBU fo*P Mysterie „Start"' had goede start Dertig jongens op een trawler Kolonisatie onder mooie naam Indonesië mag oorlogs Nederlandse en Indonesische wensen uitkeringen niet beëindigen Ontploffing in vuur werkfabriek je op Korea-detachement thuisreis Grote deelname aan F atima-bedevaart Onrust dreigt door bewapeningslasten Nieuwe koning van Jordanië Gunstige prognose voor Indo-China Nanno Meinders naar huis Paarlen collier in het kippenhok WOENSDAG SEPTEMBER 1951 PAGINa 2 Mooie overwinning in Haags Zuiderparkbad R.K. HANDBALVEREN. U.V.G. BURGERLIJKE STAND Zonder kolen en brood op zee Utopie of werkelijkheid? Eigenaar ernstig gewond „HET NED. TREKPAARD" Tiende tentoonstelling in Den Bosch BIJEENKOMST IN KERK-IN- AANBOUW TE ROTTERDAM WEER HOOG BEDRAG AAN- SLAGEN KOHIER BELASTINGEN Niet-kohierbelastingen Buitengewone heffingen Ruim 400.000 personen overnachten in tenten POSITIES SCHEPEN MET REPATRIëRENDEN EN EMIGRANTEN Het NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT door PERC Y KING In Augustus bijna 100 millioen Het 13e jaarlijkse treffen tussen de R. .K. Zwemverenigingen in het westen val ons land, ditmaal georganiseerd door het jubilerende Haagse „Swift", is voor „Start" een volledig succes geworden. Naast een bijzonder aantrekkelijk pro gramma, dat onder naar omstandighe den goed weer werd verzwommen, smaakte „Start" ook nog het genoegen in haar afdeling op de eerste prijs beslag te leggen. Om organisatorische redenen waren de ploegen in een A- en B-klasse ver deeld, waarbij „Start" als tegenstanders kreeg: Donk Gouda, D.L.G. Leiden en De Amstel Amsterdam. Hoewel het krachtsverschil niet bijzonder groot was, waardoor de spanning tot het einde toe zeer groot bleef, hebben de „Startelin gen" getoond nog steeds een hartig Woordje mee te spreken door in een enthousiaste strijd deze tegenstanders achter zich te laten. Naast de perfecte organisatie, het spannende verloop en de aantrekkelijke polo-wedstrijd, ging onze bewondering vooral uit naar het kunstzwemmen van de Amsterdamse zwemvereniging „Z. A. R.". Met grote souplesse en elegance werden door deze Amsterdamse meisjes enige schitterende nummers kunst-zwem men ten beste gegeven, die door het publiek met een minuten-lange ovatie werden beloond. De eindstand werd tenslotte: 1 Start Schiedam: 1706.9 pnt. 2 Donk .Gouda: 1734.6 pnt. 3 D.L.G. Leiden: 1740 pnt. 4 Amstel Amsterdam: 1815.' punten. Donderdag a.s. vangen de zaaloefenin gen weer aan. Voor junioren van half zeven tot half acht, voor dames van half acht tot kwart voor negen en voor he ren van 9 uur af. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij het secretariaat mej. A. Vollebregt, Westfrankelandsestraat 77 Schiedam. GEBOREN: Lydia J. H. d. v. F. J. Strolenberg en H. A. Weijers; Jentje d. v E J. Eggink en H. Driegen; Gerardus z. v. G. v. d -Berg en J. A. Schenau; Ni- colaas L z. v. P. Verkade en M. Dijks hoorn; Maart je G. d. v. F. G. Vijfvin- kel en G. A. v. d. Beek. OVERLEDEN: A. de Klerk, 69 3.; K. M. v. d. Kruit, 68 j. gehuwd geweest met A. de Bruin. Het Nederlandse schip „Venus", dat gistermorgen van Rotterdam naar Tanger ls vertrokken, heeft een radio-bericht uit gezonden. waarin werd medegedeeld, dat het ter hoogte van boei GH 7 in de Noorn- zee (Oostelijk van het lichtschip „Goeree") een trawler was gepasseerd, die geen kolen meer had. De trawler, die volgens Antwerpen- radio 't Engelse schip „Taybar" is. heeft dertig jongens a^n boord en heeft om kolen en brood gevraagd. De „Venus" is bij de trawler gebleven tot een ander schip de „Taybar" had be reikt en heeft daarop de reis voortgezet. De kapitein van het stoomschip „Alert (een Engels kabelschip) seidne aan Sche- veningen Radio dat zijn schip de trawler 0,0 sleeptouw nam en koers zette naar Harwich. De „Taybar" was Maandag uit IJmuiden vertrokken. De Britse jongens aan boord vormden een gezelschap, dat o-nder leiding stond van de eigenaar en kapitein van het schip, een zekere mr Eg- gington. De jongens -hadden een bezoek aan ons land gebracht en zouden Zaterdag reeds terugkeren. Toen blee dat er niet vol doende kolen aan boord waren. Voor zo ver bekend is het vertrek om die reden tot Maandag uitgesteld. Men meent te weten, dat het gezelschap aanvankelijk niet over voldoende geld beschikte om het scheepje naar behoren van proviand en kolen te voorzien. (Van een bijzondere medewerker Dat er achter het IJzeren Gordijn niet alleen passief maar ook actief verzet geboden wordt, valt niet te ontkennen. Dit komt duidelijk naar voren uit schaarse berichten over opstandelingenacties in de Baltische landen en in de Oekraïne. Er is zelfs indirecte bevestiging te vinden in de maatregelen der Sovjets: Verleden jaar werd de doodstraf weer ingevoerd en voor de „Helden in de strijd tegen politiek banditisme" een speciale medaille ingevoerd. De Oostduitse havens zijn uitgebreid, om verruiming van de verscheepsmogelijkheden te verkrijgen. En de laatste berichten spreken over de opdrachten aan de Oostduitse regering om in de werven van Rostock en Warnemiinde een aantal transportschepen te bouwen. Dit om de spooraanvoer uit de Sovjet-Unie voor de ravitaillering van de bezettingstroepen te vervangen, want de wegen over land worden voort durend blootgesteld aan sabotagedaden van de Poolse en Oekraïnse Onder grondse. Maar er werden ook in overvloed bewijzen over het Anti-Moskouse verzet geleverd door de politieke ballingen uit de USSR, die geregeld in contact staan met verzetscentra aldaar. Na de confrontatie van vele feiten komt men tot de conclusie dat het ver zet de terreur van de MVD (Russi sche Gestapo) in acht genomen rela tief groot is. In de bossen en bergen zwerven al acht jaren moderne Kruis vaarders: In Polen „Wolnosc i Niepodle- glosc" (Vryheid en Onafhankelijkheid), in Wit-Roethenië de „Zwarte Kat" van generaal Witoesjka, in de Oekraïne de UPA, in Oost-Turkestan de Opstandelin gen van Osmar Batoer etc. Zjj hebben wel verschillende namen, doch één doel: de bevrijding van hun vaderlanden van het communisme en de hegemonie van Moskou. Toen gedurende de tweede wereldoor log in het Westen alles in het werk werd gesteld om het Hitler-juk af te werpen, moesten genoemde strijders op twee fronten vechten: tegen het Hitlerisme en tegen het bolsjewisme. Daar ze dertig jarige ervaring hadden van de commu nistische heerschappij, konden de lei dende figuren van het verzet, de ware bedoelingen van de „nieuwe democrati sche stroming" van Moskou direct door zien. Zij lieten zich dus niet vangen met de Stalinse truc en gaven hun bijna ho peloze strijd niet op. Zich op eigen krach ten oriënterend, versterkten zij hun po sitie door zich aaneen te sluiten. Zo ont- stonds reeds in 1943 het Antibolsjewis- tische Blok der Volken (ABN), dat als een coördinatiecentrum van nationaal- politieke bevrijdingsorganisaties van de door Moskou onderdrukte volkeren dient. Deze internationale organisatie heeft zich tot een machtig orgaan van de onder grondse strijd achter het IJzeren Gordijn ontwikkeld en verenigt nu de Onder grondse van de volgende volken: Alba nezen, Armenen, Azerbeidjanen, Bulga ren, Estlanders, Georgiers, Hongaren, Idel-Oeralers (Ügro-finen en Turkotarta- ren tussen de Wolga en Oeral), Kozak ken, Kroaten, Letten, Lithauers, Noord- Kaukasiers, Roemenen, Serven, Slowa- ken, Slowenen, Siberiërs, Tsjechen, Tur- kestaners, Oekraïners en Wit-Roethenen. Maar de verzetsgeest heeft zijn ontstaan niet alleen aan de wreedheid van Hitters handlangers te danken. Hij wortelt die-p in het verleden. Want de Sovjet-Unie om over de satellieten niet te pra ten is niet een land met „ein Volk und ein Fiihrer", maar een conglomeraat van volkeren, die eflk afzonderlijk hun eigen geschiedenis, cultuur, taal en staatstraditie bezitten. Kortom dat alles, wat karakteristiek is voor iedere vrije natie in het Westen. Zjj zijn alle slacht offer geworden van het Moskouse im perialisme, dat vanaf XTVe eeuw de een na de ander in zlin klauwen nam. Dit moge duidelijk worden uit vergelijking der oppervlakten van het Moskouse rijk in verschillende eeuwen, t.w.: Het Russische communisme is 'n terug keer van de Russische Messianistische idee. Het verkondigt de komst van het licht uit het Oosten, welk licht de bour- geois-duisternis van het Westen beschij nen zal. Het communisme is een Rus sisch verschijnsel, ondanks de daarin ver vatte Marxistische ideologie". Kortom: „Het bolsjewisme is de derde vorm van het Russische imperialisme". Natuurlijk bevinden zich onder de Russische massa (onder Russen verstaan wjj alleen de be volking van Russische ethnographische gebieden van de „Russische Federalisti sche Socialistische Sovjet-Republiek") ontevredenen. Andere door Moskou onderdrukte vol keren, in getal 125 miMioen, zijn vijande lijk niet alleen tegen de praktijken van het Russisch-communistische regiem, maar ook staan zij afkerig tegenover de politieke overheersing door Moskou, in welke vorm dan ook. Indien wjj dat alles voor ogen houden, komen wij te weten, dat het gigantische leger van de U.S.S.R. in zijn grote meer derheid (ca 63 pet) uit vijandelijke ele menten bestaat. De juiste waarde van een zo samengesteld leger kwam duide lijk aan het licht in het eerste jaar van de Duits-Bolsjewistische oorlog 1941/42), toen dagelijks tienduizenden van het Sovjet-leger de wapens neergooiden en zich in de hoop, dat de Duitsers alleen tegen het communisme en het RussisChe imperialsme vochten overgaven. Maar Hitier negeerde de politieke verlangens van de volken van de veroverde gebie den: Stalin daarentegen veranderde schijnbaar in zijn houding. Het resultaat is voor .iedereen bekend. Bovendien en dit is niet minder van belang zijn de voornaamste militair- strategische grondstoffen en parallel daarmee bepaalde industrieën gelegen in de niet-Russische Sovjet-Republieken, vooral Oekraïne (steenkolen, ijzer en staal, petroleum etc.) en Kaukasische lan den (petroleum, koper, mangaan etc.). Niet anders is het met de zgn. satel lieten. De bevolking wordt alleen door terreur aan de politiek van de tegen woordige regeringen onderworpen. De verzetsbewegingen achter het IJzeren Gordijn zijn dus contouren van de Achilleshiel van de Sovjet-Unie. Nu be zorgen zjj de Kremln-heersers veel on rust, maar in geval van oorlog kunnen zij de kern worden van het tweede front, dat in grote mate de Sovjetlegers zal gaan absorberen. Bovendien zullen zij een machtige politieke factor vormen. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Subardjo, heeft bij aan komst te San Francisco tot uitdrukking gebracht wat vele afgevaardigden denken, toen hij de pers vertelde: „De V.S. wensen, dat wij alleen maar het verdrag tekenen, doch wij hopen enige gelegenheid te krijgen om het verdrag te hespreken". Van 20 October t.m. 3 November a.s. zullen kunstwerken van 36 Luikse kun stenaars in het Bonnefanten-museum te Maastricht worden tentoongesteld. Deze expositie wordt gehouden onder auspiciën van de stichting beeldende kunsttentoon stellingen. Generaal Tarns Tsjoeprynka, de opperbevelhebber van de U. P. A., in de bedoeling lag volkomen politiek, geestelijk en zelfs nationaal kunnen assi mileren. Zoals het gevaarlijk is de kracht van de Sovjet-Unie te onderschatten, zo is het ook minder wijs om deze te overschatten. Dat moet het uitgangspunt zijn bij de beoordeling van de realiteitswaarde van het anti-Moskouse verzet. Het tegenwoordige gezag van het Kremlin wordt gehandhaafd door het machtige politie-apparaat, want werke lijke steun komt alleen van rasechte communisten. De politiek van dit regiem is in bepaald opzicht aanvaardbaar voor het Russische volk (70 millioen), want zoals zich de knapste niet-communis- tische Russische denker, N. Berdjajew, uitdrukt „het Leninisme-Stalinisme kan men maar niet zo zonder meer met het klassieke Marxisme vereenzelvigen. Vanmorgen om kwart over tien is in Djakarta de eerste formele en openbare zitting van het uniehof begonnen in het gebouw van het hooggerechtshof. Voor zitter van de bijeenkomst was mr dr Ku- suma Atmadja. Rechts van hem zaten mr Maramis, mr Wirjono Prodjodikoro, mr Sibekto en mr Slmardi, aan zijn andere zijde prof Beaufort, mr Prinsen en mr Donner. Pleiter voor Nederland was mr De Grooth, voor Indonesië mr Sukiman. Prof de Grooth besprak de vraag, in hoeverre de Indonesische regering be- I voegd is tot opschorting, vermindering of tenietdoening van uitkeringen, zoals die zijn vastgesteld in de slot-rehabilitatie ordonnantie en de ordonnantie op de al gemene oörlogsongevallen regeling. In een pleidooi van anderhalf uur kwam hij tot de conclusie, dat de Indo nesische regering „krachtens artikel 4 van de overgangsovereenkomst en krachtens artikel 24 van de financiële overeenkomst het recht mist om, hetzij door een daad van wetgeving, hetzij anderszins of de facto, een einde te ma ken aan bij een bijzondere concrete be schikking toegekende uitkeringen uit hoofde van de algemene oorlogsonge- Dinsdagmiddag is het feestelijk versier de IJmuiden opgeschrikt door een explosie in een oud fabrieksperceel aan de Duin straat, waarvan alle ruiten braken. Het bleek, dat een hoeveelheid springstof, waarvan in een werkplaatsje klappertjes en ander vuurwerk werden gemaakt, lot ontploffing was gekomen. De eigenaar van het clandestiene fabriekje, de 60-jarige C. O., is met ernstige verwondingen aan de armen en het gelaat in een ziekenhuis opgenomen. Gevreesd wordt, dat hij beide armen zal moeten missen, terwijl hy daar naast vermoedelijk blind zal biyven. vallen regeling of de regeling inzake de slot-rehabilitatie uitkering". De tweede conclusie waartoe mr De Grooth kwam was, dat de republiek In donesia krachtens artikel 4 der over- gangs-overeenkomst de bevoegdheid mist tot een wetgevende of andere gedraging, waardoor op 1 Januari 1950 bestaande aanspraken van belanghebbenden op vast stelling en bepaling van enige uitkering als bedoeld in de algemene oorlogsonge vallen regeling en/of slot-rehabilitatie re geling zou worden teniet gedaan, anders dan op de wijze en in de gevallen, in die verordeningen voorzien". De zitting werd hierna verdaagd tot Donderdagochtend. Het oorspronkelijke Nederlandse De tachement Verenigde Naties is op 29 Aug. J.l. uit Japan naar Nederland vertrokken. Tijdens een officiële ontvangst ten stad- huize in Den Bosch is Maandagavond de 19e nationale tentoonstelling van de Kon. Ned. vereniging „Het Nederlandse Trek paard" geopend. Het hoofdbestuur en ge nodigden uit Engeland, Frankrijk, België en Nederland waren daarbij aanwezig. Tijdens deze bijeenkomst heeft burge meester Loeff de zilveren medaille van het gemeentelijke veemarktbedrijf uitge reikt aan de alg. secretaris der vereni ging, de heer L. A. Bom uit 's Graven- li age. Wegens het feit, dat dit jaar voor de tiende maal deze tentoonstelling van koudbloedpaarden in Den Bosch wordt gehouden, heeft de gemeente een zilve ren schaal als een der prijzen beschikbaar gesteld. De Voorzitter van „Het Nederlandse Trekpaard", jhr J. v. Vredenburch heeft de gemeente s-Hertogenbosch dank ge bracht voor de belangstelling, die zij al tijd voor de vereniging heeft getoond. Die tentoonstelling, die gehouden wtordt in de veemarkthallen duurt tot en met Woensdag, H. M. de Koningin zal do sow, die heden wordt gehouden, bij wonen Voor de opening van de conferentie heb ben de Nederlandse en de Indonesische delegatie hun respectieve bedoelingen met minister Acheson en John Foster Dulles besproken. Tevens hebben de beide dele gaties nauw contact met elkaar opgeno men. De Indonesische delegatie is ver sterkt met de vertegenwoordiger van In donesië bij de V. N„ Palar, die Maandag in San Francisco is aangekomen. Met Foster Dulles werd uitvoerig het Nederlandse voorstel voor een verkla rend protocol over de verdragsvoorzie ning, waarbij van alle aanspraken op schadeloosstelling voor voormalige bur gerlijke geïnterneerden wordt afgezien, besproken en de Nederlandse delegatie heeft niet de hoop opgegeven op dit punt tenminste enige voldoening te krij gen. Indien geen voldoening verkregen wordt vóór het begin van de algemene bespreking van het ver drag. is het niet onmogelijk, dat de Ne derlandse delegatie deze kwestie in de algemene zitting te berde zal brengen Ook hebben de Nederlandse en de Indonesische delegaties met de Ameri kanen gesproken over hun wensen op het gebied van de beperkingen der Ja panse visserij. Het is onwaarschijnlijk, dat op dit punt veel zal worden bereikt, omdat de V. S. menen, dat er zoveel van dergelijke verzoeken zijn. dat indien zij De experimentele uitzendingen van de Nederlandse Televisie-Stichting zullen, naar gehoopt wordt, in ieder geval in October beginnen. De beslissing van de regering inzake het televisievraagstuk kan in de loop van de komende weken worden tegemoetgezien. Dit heeft het hoofd van de Regerings voorlichtingsdienst, de heer Landré, gister morgen medegedeeld op een televisiecon- (erentie, die de buitenlandse persvereni ging gisteren in Hilversum hield. De regering heeft dit bescheiden uitstel van de aanvang van de experimentele televisie-uitzending gemeend te moeten verkiezen boven een overijld besluit, zy heeft hierbij overwogen, dat ook in tele visiekringen hiertegen geen bezwaar bestaat. In XlVe eeuw XVIe XVIIe XVIIIe XXe XXe (1945) 216.000 vierkante mijl 3.375.000 6.356.000 6.964.000 9.620.000 10.070.000 Moskou heeft wél deze volken kunnen overweldigen, maar ze nooit wat toch Zoals wy reeds enige weken geleden meldden, ligt het in de bedoeling, dat ter gelegenheid van de Kerkelijke Opbouw dag, die dit jaar op Zondag 16 September zal worden gehouden, de bisschop van Haarlem. Z. H. Exc. mgr J. P. Huibers, persoonlijk naar Rotterdam komt om in de dekenale kerk aan de Westzeedijk een pontificale Hoogmis te celebreren, terwijl onder deze H. Mis de bisschop dan voor lezing zal doen van de brief, die hy naar aanleiding van deze Opbouwdag, uitvaar digt. Mogelijk zal de bisschop hierby nog enige toelichting geven. Bovendien bestond het plan deze dag op andere wijze de betekenis van de Kerke lijke Opbouwdag nader te onderstrepen. Er heeft zich inmiddels een comité ge vormd, bestaapde uit een aantal vooraan staande katholieke persoonlijkheden, die verenigd zijn in het Katholiek Sociaal Con tact te Rotterdam en dit comité, dat onder leiding staat van deken J. H. Niekel, heeft een wel bijzonder geslaagde vondst ge daan. Want wiar kan men de bisschop op deze dag beter ontvangen dan in een nieuw verrijzende Rotterdamse kerk? I Sfnor? Het is de bedoeling, dat Zondagmiddag! VU IIIUI U 16 September in de kerk van de parochie van het H. Hart van Jesus, die thans ge bouwd wordt in de wijk in Oud-Mathe- nesse aan de PinkstraatHoekersingel (Rotterdam-West) mgr Huibers zal wor den ontvangen. Men hoopt, dat hierbij ook aanwezig zullen zijn de nieuwe vicaris- generaal van het bisdom, mgr J. M. Groot, en enige autoriteiten van de commissie, die de bisschop adviseert bij de kerken bouw. Tijdens deze byeenkomst dan zal de bis schop de aanwezigen toespreken en zal verantwoording worden gedaan van het geen in het afgelopen jaar voor de bouw van nieuwe kerken is geschied en zullen eventuele nieuwe plannen worden aange kondigd. Men zal deze bijeenkomst in de kerk van Oud-Mathenesse, die, hoewel nog niet gereed, toch wel gelegenheid zal bieden een dergelijk gezelschap te ontvangen, trachten te omlijsten met zang, terwijl er tevens plannen bestaan voor enkele mani festaties, waarover echter in het huid ze stadium nog geen nadere mededelingen kunnen worden gedaan. Het ministerie van financiën geeft bjj de stand der rijksmiddelen over Juli 1951 de volgende toelichting: In verband met het feit, dat op 14 Augustus jl. de wetsontwerpen tot ver hoging van een aantal belastingen met het oog op de bijzondere uitgaven voor de defensie door de Eerste Kamer zijn aanvaard, zijn een aantal ramingen voor 1951 herzien. Deze herzieningen betref fen zowel de wijzigingen, welke in de oorspronkelijke wetsontwerpen zyn aan gebracht als de nadere inzichten t.a.v. de datum van inwerkingtreden. Voorts zijn verwerkt de nadere ramingen, welke zijn medegedeeld in de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer inzake de bovengenoemde wetsontwerpen In de maand Juli werd voor de ge zamenlijke kohierbelastingen opnieuw een aanzieniyk bedrag aan aanslagen op gelegd. Inclusief opcenten en vermenig vuldigingsfactor voor de gemeentefonds belastingen beliep het op kohier gebrach te bedrag 253,6 min, tegenover 221,1 min In Juni jl. Het kohierbedrag van de inkomsten belasting, boekingstijdvak 1950/51, vor derde met 18,2 min 'tot 665,9 min. Deze stijging is het resultaat van het op kohier brengen van de definitieve aan slagen 1948 en 1949 enerzijds en het boeken van tegenkohieren inzake oudere belastingjaren anderzijds. Met het op leggen van voorlopige aanslagen 1951 werd in de afgelopen maand een begin gemaakt getuige het feit, dat het ko hierbedrag van het boekingstijdvak 1951/52 met 5,6 min steeg tot 6,3 min. Voor de vermogensbelasting, boekings tijdvak 1950/51, werd f 2,1 min opge- gelegd, waarmede thans in totaal 66,8 min ten kohiere is gebracht. Het betreft hier definitieve aanslagen 1945 en 1946 alsmede 1949 en 1950. Het kohierbedrag vande vennootschapsbelasting, boekings- tijdvak 1951/52, steeg wederom met een aanzienlijk bedrag 203,3 min) en be reikte daarmede een totaal van 473,1 min. De toeneming wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door het opleggen van voor lopige aanslagen over de boekjaren 1949/50, 1950 en 1950/51. In de voor gaande maand, toen met de aansiagrege- ling over de eerste twee genoemde boekjaren een begin werd gemaakt, be liep het op kohier gebrachte bedrag in totaal 169,5 min. De ontvangsten uit hoofde van ko hierbelastingen beliepen in Juli 194,6 min, tegenover in Juni en Mei jl. resp. 151,6 en 180,5 min. Daar in Juli, zoals medegedeeld, voor een bedrag van 253,6 min aan aanslagen werd opgelegd, steeg het nog in te vorderen bedrag vry aanzienlijk en wel met 59 min tot 1-225,9 min. De niet-kohierbelaatingen brachten in Juli 334,6 min op, tegenover 819,5 min in de eerste maand van het voor gaande kwartaal. De aan loonbelasting en verevenings- heffing geïnde bedragen beliepen in Juli resp. 68,4 en 30,1 min, waarmede de opbrengsten in April Jl. enigszins werden overtroffen. Hierbij zij opgemerkt, dat in de afgelopen maand de jongste loons verhoging voor het eerst volledig in de ontvangsten uit hoofde van deze midde len tot uiting komt. Het derde gedeelte lijk per kwartaal geheven middel, t.w. de omzetbelasting bracht in Juli 114 min op, tegenover 118 min in de eer ste maand van het voorgaande kwartaal. In de afgelopen maand beliep de op brengst van de dividendbelasting 17,6 min. (Juli '50 15,6 min). De ontvang sten vertonen jaarlijks in Juli een top, doordat in deze maand belangrijke be dragen aan dividend worden uitbetaald. De opbrengst van de rechten op de in voer lag opnieuw beneden de ontvang sten in de voorgaande maand. In Mei, Juni en Juli werd resp. geïnd 52,9, 44,7 en 43,8 min. De accijns op gedistilleerd bracht in Juli 10,3 min op, deze opbrengst is gunstig beïnvloed door de voorraadvor- ming by het publiek. Vooruitlopend op de per 2 Juli van kracht geworden ta riefsverhoging en de navordering over begin Juli aanwezige voorraden. Daar naast heeft de verkoop in Juli tegen het verhoogde tarief een rol gespeeld. De opbrengst van de accyns op tabak daalde na de hoge ontvangsten in Juni, ten be drage van 26,2 min tot 22,1 In de afgelopen maand. Evenals in de voorgaande maand vor derde het bruto-kohierbedrag der heide buitengewone heffingen met een relatjei hoog bedrag. De toeneming beliep i».j> min, waarmede in totaal thans J min is opgelegd. Van het laatstgenoem de bedrag heeft f 2.493,3 min betrekking op de vermogensaanwasbelasung en 1.089,2 min op de vermogingshetting ineens. Doordat de teruggaven per uit. Juli ca. 449 min beliepen, steeg het neto-kohierbedrag met ongeveer 9 min tot ca. 3.134 min. De ontvangsten uit hoofde van de bui tengewone heffingen bedroegen in Juli 8,5 min, waarmede net in totaal ont vangen bedrag thans 2.848,3 min be loopt, hiervan betreft 1.843,2 min de vermogensaanwasbelastmg en 1.005,1 min de vermogensheffmg ineens. „Ik kan U verzekeren, dat ik nog nooit zo'n enthousiasme heb gezien onder alle lagen van de katholieke bevolking van Nederland als de laatste tyd, sinds wy bezig zyn door een eenvoudige verknop per lotery ook de kleine man een kans te geven de sluiting van het Heilig Jaar in Fatima mee te maken. Niet alleen de katholieke ziekenhuizen, ook het Mai ia- Legioen in Maastricht, Venlo, Den Haag en Roermond, de katholieke arbeiders vrouwen in Heerlen, de jonge boeren bonden met aan het hoofd „Ons Erf" uit Berg en Dal, de mynwerkersbonden in Limburg, de Derde Orde en de gezins verzorgsters uit het diocees Den Bosch, hebben zich bereid verklaard zoveel mogeiyk mensen uit hun gelederen met de Nationale Bedevaart naar Fatima van 4 tot 17 October mee te krijgen", aldus de directeur van de Montfortaan- se bedevaart naar Fatima, dr Terstroet S.M.M. „Terwijl de Amerikanen, die met en kele tienduizenden naar Fatum zullen komen, in Juni reeds enige duizenden woningen in de omgeving van het heilig domsoord hebben laten charteren voor hun mensen, waren wij in April van dit jaar als eersten in Fatima om met cte bisschoppelijke commissie het onderaak voor de Nederlanders te bespreken. En zo kan het dan gebeuren riat wy de goede ruimte, die in dit bedevaartsoord te krijgen is, voor onze landsgenoten heb ben kunnen reserveren Het gaat er natuurlijk niet om com fort te hebben bij een uiteraard vooral godsdienstige plechtigheid als deze, maar het valt toch ook niet mee als men een onderkomen zal moeten zoeken in de duizenden tenten, welke in de bossen en op de heuvels rond Fatima geduren de enige dagen ruim 400.000 pelgrims zullen moeten herbergen", zo verklaarde de directeur van de bedevaart verder. •.Wij gaan met een eigen trein, eerst enige dagen naar Lourdes en dan naar Fatima, waar wij het laatste deel van net grote congres zullen meemaken en dan de sluiting van het Heilig Jaar op 13 October, waarbij de Pauselijke Legaat, Kardinaal Frederico Tedeschlni, tevens Protector van de Montfortanen, tegen woordig zal zijn", zo besloot dr Terstroet zijn praatje. allemaal werden ingewilligd, de Japa se vissersvloot nooit buiten de Japan e wateren-zou kunnen komen. De bezw - ren van Nederland en Indonesië heb 1 1 echter bijgedragen tot een intensie\ ;re bespreking van een plan voor een bij zondere internationale conferentie ov-r de visserij in de Stille Oceaan, dat -in de naaste toekomst mogelijk zal worden verwezenlijkt. Waarnemers zien voorts in Truman's nadruk op vriendschap met de onafhanke lijke Aziatische landen een uitdrukking van de Amerikaanse hoop om het huidige net van wederzijdse defensie-overeenkom sten verder uit te breiden. Volgens de „New York Times" wordt in Y00E Pclitmke functionarissen van de j bestemd memorandum verklaard, dat „binnenkort in West-Europa een golf van arbeidsonrust moet worden ver wacht", met als gevolg „winst voor de communisten en bemoeilijking van de her bewapening". Het memorandum is aan het licht ge komen, zo zegt het blad, na de maatrege len van de Amerikaanse senaat, waardoor de door de regering gevraagde economi sche hulp aan West-Europa drastisch werd beperkt. Volgens het rapport is de oorzaak van de verwachte onrust de vermindering van de Europese levensstandaard door de her bewapening, aldus de „New York Times". Emir Talal, oudste zoon van koning Abdoellah, is Woensdag tot koning van Jordanië uitgeroepen, in opvolging van zijn vader, die in Juli vermoord werd. Emir Talal z'al Donderdag te Amman aankomen om de -eed op de grondwet af te leggen. Hij komt uit Zwitserland, waar hij in een kliniek herstellende was van een zenuwaandoening. Talal zal de tweede koning van Jor danië zijn. Zijn vader nam na de eerste we reldoorlog de m-acht over in Transjordanië en werd koning na de tweede wereld oorlog, toen Engeland het mandaat over zijn gebied beëindigde- De nieuwe koning werd in 1911 geboren. Groote Beer, Amsterdam naar Australië, i September op 660 mijl W. van Galapagos. Willem Ruys, Djakarta naar Botterdam, September op 130 mijl Z.O. van Kreta. Zuiderkruis, Amsterdam naar Nieuw-Zee' land, passeerde 4 September Barbados. OAGBIAO VOOR SCHIfOAM CN OMStRfKftS 73e Jaargang No 21635 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd to he' gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71 Schiedam. Telefoon Administratie 66152: TelefooD Redactie 87423 Giro-nummer «095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs f f 1.70 per maand, f 4.95 per kwartaal 0.40 per week. ACvertentie-prus op gewone Kolom oreedtt f 0 ló pel millimeter noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom Di eedte I U.3I) pei millimeter noogte Bu contract gelden lagere Uneven welkt bi) de administratie oi du de erkend* ad verter. tie-Ou leaux verkrugbaat zi)n. Kampic-ner. (kleine advertentténi tot SU woorden 50 ct Elk woord meer S ct. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bi] vooruitbetaling. Alle advertentie-order» worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuljpers Hoofi rejacteur: Leo J. M. Haselset 38) Ik geloof het graag, mr Bates. Maar u bent detective. Deze dingen moeten voor de justitie geheim blijvenin dien het enigszins kan. Wat verzwegen mag worden, blijft verzwegen. Verder ga ik niet. Ik ben overtuigd, dat mr Henderson als advo caat, een zelfde houding aanneemt. Er is véél te lang stommetje gespeeld, ook door u, vooral door u, mr Settle. Ik zou reeds een aardig eind op streek zijn, als u wilde zeggen, wie u op het Jarvice- Eiland neersloeg. De detective glichlach- te op zijn meest innemende manier. Méér behoef ik voorlopig niet te weten. Waar om verzwijgt u zo hardnekkig de naam van de dader? Omdat ik daar mijn redenen voor heb. Die redenen zijn vervallen. Dat zal mr. Henderson uitmaken. Daarmee werd Bates afgescheept. Na het diner dronken zij in de bibliotheek hun koffie, het gesprek liep over koetjes en kalfjes. Totdat Settle zijn horloge raadpleegde en de uitnodiging tot loge ren herhaalde; dan zou hij order geven, direct een kamer voor de detective ge reed te maken. Bates was een eoed ver- staander en begreep. Laat ik niet derangeren, zei hij, overeind komend. Ik neem morgen de eerste trein naar Glasgow en dat is aar dig vroeg, meen ik. Op de lessenaar ligt een reisgids. Die mag ik wel even inzien? Bates wachtte geen toestemming af en stapte vlug naar het schrijfbureau. Hij stelde niet het minste belang in de reis gids, wel aan welke adressen de twee brieven waren gericht, die er gefran keerd lagen. Bijna tegelijk met hem be reikte Settle de lessenaar.... bijna. Het kleine tijdsverschil was de detective voldoende geweest, de adressen te lezen er, in het geheugen te prenten. Met een snelle greep nam Settle de brieven weg. Collins gaat naar de post. Zijn stem verried niets van de agitatie, waaraan hij een ogenblik ten prooi was geweest. Het is op de route naar het Stationshotel. Hij kan u zo ver brengen. Stanford ontmoette zijn vriend eerst aan het ontbijt. Zij spraken niet over het onderwerp voor ze in de trein van Glasgow naar Londen zaten. Het was Henderson die er over begon. Je had gelijk, Settle een eigenwijze snijboon te noemen. Hy is niet te bewe gen, zijn kluizenaarsbestaan op te geven. Ik heb de indruk, dat het Settle onver schillig laat, wat hem overkomt, als hij Anthony's opdracht heeft uitgevoerd. Hij beweert, dat hij met alles gereed is, op één ding na. Daar zijn hoogstens nog een paar dagen mee gemoeid. Van begin af was ik gvertuigd, dat Settle niet zo eigenmachtig kan optreden, als Anthony's laatste wilsbeschikking doet vermoeden. Hij heeft bindende in structies, niet? Ja. En hij is een koppige Schot. Hij voert ze uit óók, naar de letter. De Mon- crieff Bank wordt bij de Anglo-South American ingebracht; de onderhandelin gen zijn zo goed als beëindigd. Anthony stelde als voorwaarde, dat het personeel in zijn geheel overgaat. Lawrence uitge zonderd. Die ziet nu in Settle de man, die in staat is. hem tot bedelaar te ma ken. Melchior moest binnen zes maanden de „Glasgow Daily"-aandelen deponeren. Natuurlijk is het niet gebeurd; waar haalt hij het geld vandaan? Een aan klacht wegens verduistering hangt hem boven het hoofd. Je snapt, in wat voor wanhopige positie de broers verkeren. Ze lopen de deur bij Settle plat, maar deze houdt vol, dat hem de handen zyn ge bonden en hij slechts instrvicties mtvoert. Ik heb hem herinnerd aan het spreek woord, dat katten, die in het nauw zitten rare sprongen doen. Ik had het even goed kunnen laten. Bates knikte. Settle kon er niet be roerder aan toe zijn, wanneer hij An thony's bitterste vijand was geweest in plaats van diens vertrouwde vriend. Dan rijdt Eleanor Mason hem na. Ze beweert, dat niet Mary Brent, wel een ander recht op Anthony's vermogen heeft, en noemt dit gedeelte uit het tes tament grof boerenbedrog. Settle houdt een slinger om de arm; beweert alleen, dat hij in staat is. Mary's aanspraken te doen erkennen. Mijn opinie is, dat Elea nor heel wat weet, en Settle loochent niet, dat zij het bij het rechte eind heeft. Maar ze zal volgens hem de zaak niet op haren en snaren zeten, omdat ze daar mee zichzelf in een lelijk parket brengt. Je bent een lollige kerel! De detec tive lachte witjes. Als advocaat versta je het kunstje een massa woorden te ge bruiken en nog niets los te laten. Doe nu je best eens, om in taal, die een nor male sterveling begrijpt, te vertellen, wat het resultaat is geweest van de lang- durige conferentie in Settle's bibliotheek. Henderson schudde het hoofd. Hij heeft tot Maandag mijn geheimhouding. Je moet me gelovenik weet zelf nog lang niet alles. Zoals ik zei: Settle is naar mijn mening gereed op één ding na. Hij verwacht, dat dit in de loop van de week zijn beslag krijgt. Dan valt er of niets meer mee te delen, of hij -onthult de volle waarheid. Het spijt me, dat ik je de verre reis voor niemendal liet maken. Heb nog een dag of wat geduld. Denk je, dat mijn reis naar Purth vergeefs is geweest? Ouwe jongen, als het een beetje meezit, onthul ik je de waarheid! En het zal vóór Maandag zijn. Wanneer Bates achter een stuur zat, was hij gewoon, uit de wagen te halen, wat deze kon geven. In record-tijd werd de afstand van Londen naar Surbiton af gelegd. Hij parkeerde de auto op het plein bij de kerk, at gauw een kleinig heid in een restaurant aan de overzijde en informeerde, waar Trinity Street was te vinden. Het bleek een straat in wor ding te zijn, buiten de kom van het stadje. De huizen, alle één verdieping 'hoog, stonden op korte afstand van elkaar, elk voorzien van een voor- en achtertuintje. Nummer 32 het adres, dat op Settle's epistel voorkwam was het laatste van de serie weinig aantrek kelijke, naar één type gebouwd* wonin gen. Bates opende het houten hekje en volgde het betegelde pad, dat naar een voerdeur zonder naambordje voerde. Hij schelde. Er werd geen gehoor gegeven, ook niet toen hij voor de tweede keer, langer aangehouden, het knopje had in gedrukt. De detective stond in beraad, of hij nog een poging zou doen. d«ch liet 't na; onder de brievenbus bleek een kaartje in de deur te zijn geprikt. Hij bukte en las: „Afwezig. Bakker vanavond acht uur terugkomen". Bates fronste de wenkbrauwen en liep om 't huis heen. Aan de achterzijde probeerde hij het keukenraam omhoog te 'krijgen; het weerstond zijn pegingen, Meer succes had hij bij het keldenraampje. Met enige moeite wrong hij zich door opening. Via een smal trapje bereikte hij de keuken. Een onderzoek bracht niets by- zonders aan het licht. Bates stapte naar de huiskamer. In een hoek, op een ezel, was een half voltooid schilderij 8®Pjaa, 'n landschap in late herfst. Hij kjak- te met de tong als dit werk van Mar.y Brent was, mocht zij zich een dilettante met aanleg noemen. Aan de andere kant stlond een oud model cylinderbureautje, niet afgesloten, en hij schoof het open Er lagen betaalde rekeningen: van gas en electric!teit, een wasserij, een en de slager. Ze interesseerden hem in zover, dat de naam M. Brent e-r op voorkwam. Veel groter belangstelling vond het briefje, dat hij in handen kreeg en waarvan de inhoud luidde: (Wordt vervolgd). Brigade-generaal Brink, hoofd van de Amerikaanse adviesgroep voor militaire hulp in Indo-Ohina. heeft te Washington verklaard, dat de vooruitzichten op lange termijn voor een algehele overwinning op de communistische opstandelingen „gun stiger zijn dan ooit". De Franse militaire toestand is in dJ afgelopen maanden aanzienlijk verbeter.' en generaal De Lattre de Tasslgnv heef! bij het opbouwen van de Indo-Chinese verdediging en het moreel „ongelofelijk veel" gedaan, aldus generaal Brink. Na een minnelUke schikking met zyn Duitse pleegmoeder, Gerda Ullner, is Dinsdag voor het Amerikaanse districts gerechtshof te Bremen besloten de acht jarige Nanno Sjoerd Meinders, die Ingo UHner werd genoemd, aan zyn onder» die in Assen wonen, terug te geven. Tussen 15 en 22 September zal Nan- no's moeder, Josephine Meinders, hem afhalen en hem, vergezeld door mevr. Ullner, naar Assen brengen, waar zijn vader en drie kleine zusjes op hem wachten. Op voorstel van de vertegenwoordiger van de Nederlandse regering zal Nanno's pleegmoeder als verzorgingskosten ƒ3000 van de Nederlandse regering en DM 1.000 van de West-Duitse regering ont vangen. Zoals bekend werd Nanno Sjoerd Meinders In 1943 gedurende de tewerk stelling van zijn Nederlandse vader en Belgische moeder in Bremen geboren. Toen hij drie en een halve maand oud was, werd hij aan de zorgen van mevr. Ullner toevertrouwd. Zij heeft hem als haar eigen kind opgevoed. Sedert 1946 hebben de ouders pogingen gedaan om hun kind terug te krijgen. De Nederlandsche Bank deelt het vol gende mede: Het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalings Unie deel nemend landen heeft in de maand Augus tus 195X een overschot gelaten, dat op grond van de thans beschikbare gegevens kan worden becyferd op ruim 97 mil lioen. Dit resultaat ls voor een niet onbe- iangrijk gedeelte te danken aan enkele bijzondere ontvangsten, die toevallig in de maand Augustus samenvielen, waaron der een vervroegde aflossing door de Duitse regering op de per 30 Juni 1950 geconsolideerde bilaterale schuld op de accoordrekenlng. In Mei van dit Jaar gaf een 60-jarlge Haagse medische repetitor de vermissing aan van een collier parels, dat hy juist één maand tevoren voor een bedrag van twintig duizend gulden had laten verzeke ren. Hij liet de mogeiykheld open, dat dit snoer in de binnenstad van Den Haag zou zyn. Erg veel geloof werd er bij de recherche niet gehecht aan dit verhaal. En toen een rechercheur de „gedupeerde verliezer" voor een tweede maal onder vroeg, viel deze reeds door de mand. De portefeuille van de man, inhoudende het „verloren" collier, werd gevonden In het kippenhok van zün tuin. „Toen lk de eerste leugen gezegd had, wist ik niet meer wat ik zeggen moest", vertelde de man gisteren voor de Haagse rechtbank. De rechtbank vond het wel wat vreemd, dat het collier pas zo kort tevoren verzekerd was. Het psychiatrisch rapport noemde ver dachte verminderd toerekeningsvatbaar. De officier was van mening, dat de man zich jarenlang met 'n waas van importantie omgeven had. Ten onrechte was hij in het bezit van een overigens volmaakt waar deloze doktersbul, afkomstig van een even waardeloos Belgisch instituut. Geldnood had hem er toe gebracht dit te doen. De officier vroeg één jaar gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. Uitspraak over veertien dagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2