Oorlogshaven Den Helder in 1954 gereed Veertien schepen voor de Marine in aanbouw Brits vakverbond eist meer controle op prijzen Gong Teheran is te halsstarrig Werkloosheid steeg in Augustus Stikker levert te Frisco felle critiek op overleg Al moet er een verdrag komen AUTOMOBILIST BEBOET Plotselinge genezing van kanker W.-Europese landbouw moet snel over samenwerking beslissen Eis eerbied voor de levende mensen maar ook voor de doden Gemene zet van inbreker (s) V mm J DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN LAGEN Vrijdag 7 September 1951 WEERBERICHT Nieuwe schepen in '53-'54 in de vaart? Nieuwe steigers en een groot dok Echtpaar met vervalst telegram uit huis gelokt Verjaardag van Kardinaal De Jong Twee agenten aan gereden Drie gewonden bij botsing Bevan verliest zijn gratis bril liiiiti Londen acht onderhan delingen afgebroken Moeilijkheden in het bouwbedrijf r heerste gisteren een grote mate van eenstemmigheid in het Marble pera House te San Francisco. Vele gedelegeerden kwamen aan het wooid om een verklaring over het Japanse vredesverdrag af te eBgen. Allen waren zij het er over eens, dat het verdrag getekend moest worden omdat het billijk en redelijk was en een bijdrage kan vormen tot het behoud van de vrede en veiligheid in het Stille Oceaangebied. Maar ook hadden allen critiek op bepaalde onder delen. e ndonesische gedelegeerde formuleerde het als volgt: „Het is een goed verdrag, hoewel het niet volmaakt is, zoals trouwens niets in deze wereld volmaakt is". Algemeen uitte men de hoop, dat latere bilaterale regelingen veel zouden goedmaken. wegens gebrek aan eerbied voor een begrafenisstoet Rijksgemiddelde liep op tot 23 De schrikbeeldenoorlog ..OPDAT ZIJ MET ERE MOGEN RUSTEN AARTSBISDOM MILAAN GEEFT VERLOF TOT PUBLICATIE Internationale markt voor de voornaamste producten Vrachtwagen botste tegen tram Twee gewonden en een shock-patiënt Hulpverlening In drie dagen tijds GASLEIDING DOOR DE WESTERSCHELDE De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond luidt: A*Kivankelilfc zwaar bewolkt, maar morgen overdag plaatselijk opklaringen. Droog weer. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Gema tigde temperaturen. Zaterdag 8 September: Zon op 6.01 uur, onder 19.14 uur. Maan op 15.06 uur, onder 21.39 uur. NIEUWE SCHI CHE COURANT In Marinekringen verwacht men dat de nieuwe oorlogshaven van Den Helder (zoals hekend is uit de vier plannen, die jaren geleden werden ont worpen, n.l. Vlissingen, Rotterdam, IJmuiden en Den Helder, deze laatste haven gekozen) in 1954 geheel gereed zal zijn, waarbij dan een oppervlakte van 140 ha in beslag wordt genomen. De bij de haven in de Waddenzee opgespoten gronden zullen waarschijnlijk worden benut voor de bouw van kazernes, werkplaatsen en magazijnen, doch hierover is nog geen zekerheid te verkrijgen. De vrees, dat de nieuwe haven en het oude Nieuwediep spoedig zouden verzanden is ongegrond gebleken. Met vrij geringe midde len kunnen in de toekomst de beide havens op diepte worden gehouden. Dit deelde kapitein ter zee G. van Hou- welinge, hoofd bureau gebouwen en ter reinen bij het ministerie van Marine gis teren mede tijdens een vergadering van het. Koninklijk Instituut van Ingenieurs, welke bijeenkomst in de officierscantine te Den Helder gehouden werd. De thans in aanbouw zijnde oorlogs haven Den Helder is er op berekend dat alle Nederlandse oorlogsschepen er lig plaats in zullen kunnen vinden. Thans zijn in de vaart de Karei Doorman, de Tromp en de Heemskerk, zes torpedo- bootjagers, vier onderzeeërs, zes kor vetten en ruim twintig mijnenvegers terwül in aanbouw zijn twee kruisers, twaalf torpedoboot jagers en vier onder zeeërs. De Marineleiding hoopt, dat deze schepen, waarvoor uiteraard ook lig plaats in de haven gemaakt wordt, in 19531954 in de vaart zullen komen. Bij de bouw van de aanlegsteigers is natuurlijk rekening gehouden met de ver schillende bouwtypes van de schepen. De twee grootste steigers met een lengte van 250 meter zijn bestemd voor de Karei Doorman (het vliegkampschip) en de nieuwe kruisers. Voorts zal voor het bui tenlands vlootbezoek, waarvan men ver- Een of meer inbrekers hebben op sluwe en gemene wijze ir P. en zijn Belgische echtgenote uit Eygeishoven in Zuid-Limburg met een telegram dat de vader van mevr. P. in Brussel ern stig ziek lag, uit hun woning gelokt om zo gemakkelijk hun slag te kunnen slaan. Enige dagen tevoren had men zich overtuigd of de eventuele buit wel de moeite waard was. Er meldde zich toen namelijk een persoon, die voor gaf een controleur van de personele belasting te zijn. Op zijn vordering moest de echtgenote van ir P., die niet op de hoogte is van de Neder landse belastingvoorschriften, alles laten zien wat zij aan waardevolle bezittingen bezat. Zij deed dit en de inbreker (men twijfelt er niet aan of hij was de dader of een medeplichtige) heeft bet blijkbaar de moeite waard gevonden. Maandagmorgen ontving het nog jon ge echtpaar P- het bewuste vervalste telegram Onmiddellijk ging het tweetal op reis. In Brussel bleek echter, dat de schoonvader van ir P. volkomen gezond was. Er werd echter nog met onmiddellijk aan een list gedacht, omdat de buren van ir P. ook Belgen zijn en men ver onderstelde dat het, telegram misschien voor zijn buren bedoeld was geweest. Ir P. bleef dus een dag langer in Brus sel, spoorde de ouders van zijn buren op, maar ook daar bleek men van het telegram niets te weten. Toen het echt paar Woensdag in zijn woning te Eygeis hoven terugkeerde, werd de list van het verzonnen telegram volmaakt duide lijk. Het hele huis was overhoop gehaald. De rijkspolitie heeft, onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. T. Em. Joh. Kard. de Jong zal bij ge legenheid van zijn verjaardag op Maan- dag 10 September niet de gebruikelijke receptie houden. Er zal dus op deze dag geen gelegenheid zijn om Z. Em. per soonlijk geluk te wensen. Ongetwijfeld zullen de priesters en de gelovigen in deze dagen nu Zijne Eminentie tevens de verjaardag herdenkt van zijn bisschopsconsecratie bijzon der voor de aartsbisschop willen bidden. waclit dat het na voltooiing van de haven veel intensiever zal worden, een kade van 170 meter worden aangelegd, terwijl tevens een afzonderlijke reparatiekade wordt «e- bouwd. bÜzonderheid is wel het nieuwe dok dat eveneens in de nieuwe haven een zaJ vinden. Het zal n.l. zo groot kBiiiife .C Kare' Doorman er gemalt- Kelijk ligplaats in kan vinden. Voorts zal et mogelijk zijn het in tweeën te gebrui ken, zodat het achtergedeelte b.v. geschikt zal zijn voor de revisie van twee jagers en net voorste gedeelte voor kleinere sche- pen. Tekort aan woonruimte De wens van kapitein Van Houwe- Unge, dat Den Helder in de nabije toe- Komst een zeemansparadjjs zou worden, zal nog wel enige tyd op verwezenlijking wachten, zeker wat woonruimte en re creatie-mogelijkheden betreft. Tevoren had nl. de wethouder van Wederopbouw van Den Helder, de heer P. S. v. d. Yaart, in een bijeenkomst van katho lieke raadsleden uit de kop van Noord- Holland medegedeeld, dat in Den Helder nog steeds tweeduizend woningzoeken den staan ingeschreven en dat dit getal zich nog steeds uitbreidt. Vooral met het oog op de omstandigheid, dat. de Kon. Marine haar personeel in Nieuwediep, vergeleken met het cijfer van 1940, zal verdriedubbelen. Hoe daarom aan de wensen van het minsterie tegemoet te komen, dat voor 1952 rond 3700 woningen voor de Ma rine verlangt, was hem en het gehele gemeentebestuur een groot raadsel, mede met het oog op de huidige finan- cieringspolitiek. Na de oorlog zijn er weliswaar reeds 1500 huizen gebouwd, doch dit cijfer kan onmogelijk de on middellijke behoefte dekken. De wethouder van Wederopbouw sprak eveneens over de nieuwe haven, waarbij hij de noodzaak onderstreepte, dat, wan neer de haven gereed is, er in de stad zelf eveneens dringende voorzieningen moeten worden getroffen ten aanzien van verkeersmogelijkheden en verbindingen. De twee wachtmeesters der rijkspoli tie J. G. en M. K. te Middelburg en de bestuurder A. W. van een bestelauto van de firma Bischoff uit Vlissingc zijn gisteren ernstig gewond in het zie kenhuis te Middelburg opgenomen na een ongeval. De rijkspolitie had de bestuurder van de bestelwagen gesommeerd te stoppen daar het achterlicht van diens wagen niet brandde en nadat aan de sommatie vol daan was, had ze haar eigen wagen acnter de bestelwagen rechts van de weg gepar keerd. Juist toen de politiemannen, tussen de twee wagens instaande, procesverbaal opmaakten, reed een zware truck uit Kapelle bestuurd door J. W. uit Wol- phaartsdyk op de politiewagen in met het gevolg, dat de drie personen ernstig ge wond werden. Een ziekenauto uit Bergen op Zoom (in Goes had men na herhaalde lijk telefonische oproepen geen gehoor gekregen) vervoerde de slachtoffers naar bet ziekenhuis te Middelburg. Op het congres van het machtige Brit se vakverbond, de T. U. C., is gisteren een resolutie aangenomen, waarin de re gering verzocht wordt haar controle maatregelen uit te breiden en na te gaan welke subsidies op goederen van levens belang verhoogd zouden kunnen worden, teneinde de stijging van de kosten van' het levensonderhoud tegen te gaan. Voorts wordt een strengere controle op de winsten en de opheffing van omzetbe lasting voor goederen, welke voor de huishouding noodzakelijk zijn, verzocht. De leiding van het congres was het in beginsel met deze resolutie eens. Een resolutie, waarin „loonsverhoging voor allen" wordt verzocht, werd met 5.284.000 tegen 2.199,000 stemmen ver worpen. Eenstemmig was het congres het er over eens, dat als een effectieve stap tot ver laging der kosten* van het levensonder houd de nationalisatie van de afzet en de distributie van essentiële goederen, voor namelijk levensmiddelen als melk, vlees, dén ffroenten en fruit, gezien moest wor- een geringe meerderheid werd het besluit van het béstuur goedgekeurd om zich accoord te verklaren met de rege ringsmaatregel om 5o procent te heffen op gebitten en brillen in het kader van de nationale gezondheidsdienst. Aldus leverde het congres een tweede neder laag voor ex-minister Bevan. s De werkzaam iaden aan de afdijking van de Zuid-Oostpolder vorderen gestaag. Deze luchtfoto van de K.L.M. toont een ei andje dat nabij Harderwijk met behulp van een enorme zandzuiger is opgespoten. Links men een gedeelte van de reeds aangelegde dijk. iet ministerie van buitenlandse zaken lieéft gisteravond verklaard,, dat uil dé onlangs door de Perzische premier m de senaat gehouden rede duidelijk blijkt, dat voortzetting der onder handelingen met de Perzische rege ring geen nut ken hebben. „De Britse regering besh'ionwt daarom de onderhandelingen over het oliege- schil als afgebroken en niet langer als geschorst". Zoals bekend, was premier Mossadeq voornemens de Britten een ultimatum over de hervatting van. de besprekingen te stellen. De verzending van dit ultima tum, waarin gedreigd werd met uitwij zing van het gehele Britse personeel. Werd uitgesteld, maar in feite heeft Lon den het thans bij voorbaat van de hand gewezen. De Britse woordvoerder zeide, dat de eventuele uitvoering van Mossa- deq's dreigement een „nieuwe inbreuk °P de voorlopige beslissing van het in ternationale gerechtshof' zou betekenen. In tegenstelling met het vorige jaar is in Augustus van dit jaar het aantal werklozen gestegen. In vergelijking met Juli 1951 steeg het aantal by de arbeids- bureaux ingeschreven mannelijke werk lozen van 62.056 lot 71.339, te weten 53.727 geheel werklozen ("vorige maand 45.262), 17.280 DUW-arl.eiders (16.477) en 332 personen met volledig wachtgeld (317). Hierbij mag echter niet worden vergeten, dat in 1950 het grotere aan bod op de arbeidsmarkt een verschijn sel dat zich in Augustus altyd voordoet werd opgevangen door een vergrote vraag naar arbeidskrachten als gevolg van de in die tijd toegenomen internatio nale spanningen. Ook in vroegere jaren viel een styging van het werkloosheids- cyfer in Augustus te constateren, mede als gevolg van het inschrijven van een groot aantal jongelieden die hun school opleiding hebben beëindigd. De beperking van het bouwvolume en de financieringsmoeilykheden waarin verschillende gemeenten verkeren, had den een belangrijke invloed op de werk loosheid in de bouwbedrijven, welke van 7.390 tot 9.684 toertam. De afloop der werkzaamheden in enige seizoenbedrü- ven, zoals de landbouw, de conserven- industrie en de suikerraffinaderijen ver oorzaakte een toeneming van de werk loosheid onder de losse arbeiders. In de textiel- en de confectie-industrie deden Alleen de Tsjechoslowaak.se gedele geerde vond dat er helemaal niets van deugde. Htf herhaalde alle eisen en grfe- ven, die de Rus Gromyko Woensdagavond al te berde had gebracht. San Salvador maakte er bezwaar legen dat Japan ingevolge het verdrag afstand zou moeten doen van bepaalde gebieden zonder dat de wil van de bevolking dezer gebieden gehoord was. Ook Egypte vond dat niet. juist, terwijl het, bovendien te gen het stationneren van Amerikaanse troepen in Japan was. De afgevaardigde van Ceylon, die een Op de Wecsperzyde by Amsterdam ter hoogte van dc Kruislaan botste enige maanden geleden de 46-jarige bedrijfs leider K. uit Eindhoven met zyn auto tegen een ïykwagen, die met een volg- Wagen op weg was naar 'n begraafplaats. De president van de Amsterdamse recht bank, waarvoor gisteren de bedrijfs leider terecht heeft gestaan, sprak zijn Verontwaardiging over dit ongeluk als vo'gt uit: „Het gebrek aan eerbied, dat somm'ge automobilisten voor een begra- ■eni stoet tonen, is ontstellend. Dat men zelfs op zyn laatste rit nog niet eens rust heeft op onze wegen, is toch wel het toppunt". De als getuige géhoorde 26-jariige Am- srerdam.se begrafenisondernemer, die haast de chauffeur op de lijkwagen reed, oogde hier nog aan toe: ..Dikwijls jijden automobilisten tussen de lijkwa- n en de volgw agens door. Er moet eens paal en. iperk worden gesteld aan de wijze, waarop een begrafenisstoet zo vaak wordt genegeerd". De bedrijfsleider had die begrafenis stoet pas op het allerlaatste moment op gemerkt. Hij remde krachtig, maar de wagen begon op die door regen vochige weg te slippen en botste met ©en hevige slag midden tegen de lijkwagen. Het resultaat was, d:at de Ïykwagen bescha digd werd, dat de kist vastraakte in de bekleding van d'e wagen en er voor de begrafenisondernemer niets anders over bleef dan de familieleden naar de be graafplaats te rijden om een uw later het stoffelijk overschot in een andere lijkwagen verder te vervoeren. De kantonrechter had de Eindhovenaar voor dit ongeluk een lboete van 150 op gelegd. De officier van Justitie, vroeg- gisteren bevestiging van dit vonnis. Uitspraak op 20 September a-s. heftige aanval op de amendementen van Gromyko liet horen, deed een merkwaar dige uitlating: „India, Pakistan en Ceylon wensen een vrij Japan en het ver drag voorziet in zijn geheel hierin". Zoals men weet, heeft India echter geweigerd aan de conferentie deel te nemen. Het wil een afzonderlijk verdrag met Japan sluiten. Paul van Zeeland, de Belgische ge delegeerde, was bang, dat de economi sche clausules in het, verdrag mis schien schadelijk zullen blijken te zijn voor de kleine landen. Hij zeide te ho pen, dat, oneerlijke concurrentie door latere verdragen uitgeschakeld zal kunnen worden. De vertegenwoordigers van Noorwe gen, Zuid Afrika, Nieuw Zeeland, Grie kenland, en Cambodja maakten zich de hierboven aangehaalde woorden van hun Indochinese collega tot de hunne. Ook Schuman, de Franse minister van bui tenlandse zaken, sprak in deze geest. Hij hoopte, dat het verdrag de vrede in het Verre Oosten zou dienen. Openhartig betoog van mr Stikker De Nederitandse gedelegeerde, minister -Stikker, hield een zeer openhartig be toog, waarin hy de verdiensten van het vredesverdrag erkende, maar evenzeer de bedenkingen van Nederlandse zijde scherp uiteenzette. Minister Stikker stelde voorop, dat de Nederlandse delegatie het verdrag in zijn voorgestelde vorm zal onderteke nen, ook al is met bepaalde Nederlandse wensen niet ten volle rekening gehou- hen. „Deze onvolkomenheden kunnen echter door middel van bilaterale over eenkomsten tussen Japan en Nederland worden goedgemaakt, nadat het vredes verdrag van kracht is geworden", aldus voegde hij hier aan toe: „Wij vertrou- lijkt"dat deze °PIossing wordt verwezen- ,d' oorbereiding niet erg gelukkig De Amerikaanse methode om het ver drag door diplomatieke onderhandelin gen op te stellen kon de minister niet erg doeltreffend noemen. De Nederland se delegatie was dan ook niet geheel te vreden over de wüze, waarop het over leg tussen de initiatiefnemers en andere deelnemende landen was gevoerd. „Mijn land b.v. is van gevoelen, dat het meer in het voorbereidende werk, tus sen de beëindiging van de BritsAme rikaanse onderhandelingen in Juni en de opstelling van het definitieve ontwerp, had kunnen worden betrokken. Dan zou het mogelijk geweest zijn een zeker ge voel van teleurstelling, dat het spijt mij het te moeten zeggen van Neder landse zijde ongetwijfeld bestaat t.a.v. zekere voorzieningen van dit verdrag, uit te sluiten". Op deze openhartige critiek liet de minister volgen: „Het hoofddoel van het verdrag het sluiten van een eerlijke en onpartydige vrede met Japan draagt echter de onvoorwaardelijke goed keuring van het Nederlandse volk". Uitvoerig ging spreker in op de zeer ernstige gevolgen, die de oorlog in de Pacific voor het Nederlandse volk had. Hy bracht in herinnering, dat Neder landse functionarissen en Nederlandse particulieren toen op hun post waren gebleven, teneinde de gehele bevolking van Indonesië de bereidheid van de Ne derlanders te tonen om het gemeen- schappelyke lot te delen. Hy herinnerde er voorts aan, dat Ne derland, voordat het aangevallen werd, zyn bondgenoten te hulp snelde, deelnam aan de strijd te land, ter zee en in de lucht en ernstige verliezen leed, zowel op militair als civiel gebied, terwijl het be staan van duizenden Nederlanders werd geruïneerd of ernstig schade ondervond. langrijke factoren zou vormen in de ge meenschap van de vrije volken in Azië en zodoende zou bijdragen tot het behoud van de vrede en gerechtigheid in de we reld. Zal Indonesië tekenen'! De Indonesische gedelegeerde te San Francisco is nog niet aan het woord ge weest. Er bestaat een kans, dat hij zich vóór ondertekening van het verdrag zal verklaren, nu de legislatieve raad van de Masjumi (Mohammedaanse partij) zich gisteren met 17 tegen 14 stemmen bij twee onthoudingen voorstander ervan heeft verklaard. Algemeen meent men, dat deze beslissing van grote invloed kan zyn op het al dan niet ondertekenen van dit verdrag en daarmede op de buiten landse politiek van Indonesië. AmerikaansJapans ver dedigingsverdrag. Zoals bekend, zullen de V.S. een ver dedigingsverdrag met Tokio sluiten om het stationneren van Amerikaanse troe pen in Japan mogeiyk te maken. Ver wacht wordt, dat liet tegen Maandag zal worden getekend. De besprekingen duren nog voort, maar volledige overeenstem ming is bereikt over de volgende punten: 1. Amerika mag bases in Japan hebben; 2. Amerika kan deze bases gebruiken om weerstand te bieden aan een aanval; 3. De omvang van de In Japan gesta- tionneerde troepen wordt niet beperkt. de afzetmoeilijkheden de werkloosheid sty gen. De landbouw ondervond de invloed van de minder gunstige weersomstandig heden in Augustus. De graanoogst werd hierdoor vertraagd en ook de aardappel oogst kon eerst later beginnen. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 20.611 tot 16.699. De relatieve werkloosheid was het hoogst in Drenthe met 46 en Groningen en Noord-Brabant met 34, het laagst in Zeeland met 11 en Overijssel met 14 werklozen per 1.000 manneiyke beroeps beoefenaren, terwül het rijksgemiddelde 23 bedroeg tegen 20 op 31 Juil jl. Voor de overige provincies bedroeg dit Fries land 28, Gelderland 21, Utrecht 22, Noord-Holland 23, Zuid-Holland 20 en Limburg 18. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 5883 tot 7688, de vraag naar vrou welijk personeel daalde van 12.728 tot 11.185: Een sub-commissie voor toewijzingen van d'e Amerikaanse senaat, heeft giste re neen bedrag van vijf milliard dollar goeedgekeurd voor uitbreiding van de luchtmacht en de marine-vliegdienst. De republikeinse senator Young zei, dat deze toewijzing bestemd is voor d'e ont wikkeling van „nieuwe en verschrikke lijke wapens, waarvan men zich geen voorstelling kan maken". Het zijn ech ter geen atoomwapens, doch wapens van een nieuwe soort, nog opzienbarender dan de bacteriologische. HALF September zijn we wff,- aan een lustrum toe. Dan zal de' „Oor logsgravenstichting"' rijf jaar be staan. Een zaak en een feit om toch even te gedenken. De tyd heelt vele wonden, maar er zyn zulke diepe littekens achter geble ven. Er is nog zoveel ongerustheid. Juist de werkers en werksters van genoemde Stichting waarvan schitterend voor beeld H.M. de Koningin Bescherm vrouwe is en Z.K.H. Prins Bernhard Ere voorzitter weten uit ervaring, hoe ös pieteit ten opzichte van de gevallenen onder de oorlog, waar en onder welke omstandigheden ook, ais zachte balsem is geweest op de door fel leed openge reten zielen der nabestaanden. De Oorlogsgravenstichting heeft moe ten zwoegen en zwoegt nog. Maar zij laat zich volgens de presidenle mevr. H. G. van Anrooy-de Kempenaer, echtge note van de iniatiefnemer van de Stich- tmg, niet uit het veld slaan. Zij zal haar taak volbrengen. Laat dit velen tot troost zyn, een zekere rust geven en moed. TT-?ei fon(is bedraagt thans f 564.000.-. i de rente moet Het veel omvattende werk worden verricht. Kunt u zich ook hüfni i?!. de Raad van Bestuur hoopt, dat half September, met het einde der gemeentelijke inzamelingen, het mil- lioen zal zyn bereikt? Men zal zich afvragen, wat de Stichting nu eigenlijk voor zorgen heeft. Er zyn in Nederland gelegen 894 mlli- cc'rce, V1ih?£raven232 civiele ryksgraven, 66 Stichtingsgraven. 961 militaire parti culiere graven en ongeveer 3000 civiele particuliere graven. In Duitsland heeft de Stichting be moeienis met. de graven van poliïiek- betrouwbare, Nederlanders, die geduren de de jaren 1940-1945 ziin weggevoerd of aldaar verplicht te werk z«n gestekt en daarbij zyn omgekomen in concentratie kampen, gijzelaars- of arbeidskampen, alsook de m krygsgevangenschap gestor ven militairen. Van deze graven ziin er thans reeds15000 bekend. Voorts berinden zich in het buitenland nog 800 graven van leden, die behoorden tot het personeel van de Nederlandse Koopvaardy over de hele wereld. Alleen in Engeland reeds ongeveer 500, ver spreid over 197 kerkhoven. Een aalmoezenier, die op een Centrale Begraafplaats een plechtige byzetting meemaakte, schreef o.a. de volgende im pressies: Dat is dan de plaats, waar de licha men van onze jonge mannen aan stonds zullen rustep. Ik zegen en bid de voorgeschreven gebeden. Nu en dan wordt een onder drukte snik gehoord. Het is een moe der, die haar kind niet kan missen. Het is een vrouw, die blyft houden van haar man. Zy weten wat het offer aan hun dierbare kostte. Hier weent een heldin voor een held, die zyn leven gaf Beiden hebben geen vermoeden dat ze deze titel verdienen, beiden werden niet als held geboren. Ik weet niet wie de grootste is, maar wel weet ik, dat beiden door ons al te gauw vergeten zün. Enkele mensen die een Stichtine maakten, genaamd „Oorlogsgraven stichting" begrepen hun plicht. Het stoffelyk overschot werd neer gelaten. „Heer, geef hun de eeuwiee rust". Dat zy' rusten in vrede We verlaten de graven. Teruggaande bid ik dat deze jongemannen voor ons volk, in mogelijk dezelfde tijden een steun mogen zyn. Keer even in u zelf. Duizenden vielen door de oorlog en voor het werk der be vryding. Laat ons het verwyt van de aal moezenier Van Aarden S.C.J. niet tref fen van „te gauw vergeten" En daarom meedoen, wanneer het er om gaat te zorgen voor de vervulline van het ideaal der nagedachtenis: „Opdat zii met ere mogen rusten". u HENK VAN DER MAZE. Uit Banneux wordt aan het K.N.P. medegedeeld: Op 13 Juni 1951 begon Luigia Nova, arbeidster te Milaan, een novene om door de voorspraak van O. L. Vrouw der Armen, die te Banneux wordt vereerd, haar genezing te verkrijgen. Zij werd tweemaal geopereerd aan maagzweren. Vervolgens werd zij door het Kanker- Instituut opgegeven wegens kanker aan de ruggegraat. De toestand van de zieke was deernis wekkend. Zij kon niet meer eten of gaan en had maar één verlangen, te sterven. De negende dag van de novene meende zij in haar kamer een dame te zien, die zien over haar heenboog en zeide: „Luigia, gij zijt genezen, sta op en wandel" En waar lijk, zy stond op en wandelde en vroe» een goede maaltijd. Luigia Nova was wer kelijk genezen, zo bevestigde haar genees heer dr Mantegazza d'Arluno, schriftelijk op 23 Juni 1951. J Op 2 September is Luigia Nova op bede- vaart naar Banneux gekomen. Zy is won- derlijk hersteld zonder nog één symptoom van haar oude ziekte over te houden en is daarenboven in twee maanden elf kilo aangekomen. Het aartsbisdom Milaan heeft de pub1;- y,a"..d!?a genezing toegestaan met het gebruikelyke voorbehoud. Particuliere schade van 2 milliard dollar. Hy stelde de totale financiële schade, die de Nederlandse bevolkingsgroep werd toegebracht, op by na 2 milliard Ameri kaanse dollars op vooroorlogse basis. Dit cyfer dekt echter alleen de schade aan particulier bezit van Nederlandse bur gers. De minister vroeg zich derhalve af, of het niet logisch was, dat sommige voor zieningen in liet voorgestelde verdrag, „dat feiteiyk neerkomt op een onvoor- \vaardeiyke verzoening met Japan", van Nederlandse zijde geen spontane instem ming konuen ontvangen. Niettemin besloot de minister zyn rede met het uitspreken van de hoop, dat de ondertekening van liet verdrag het be gin van een nieuw tydperk zou inluiden, een tijdperk waarin een vredelievend en economisch stabiel Japan een van de be- De IFAP-Marshallcommissie, bestaan de uit afgevaardigden van de centrale landbouworganisaties uit Frankrijk, En geland, Italië, West-Duitsiand, België, Denemarken en Nederland is ten aan zien van de integratie van de Westeuro- pese landbouw, tot een zekere mate van overeenstemming gekomen. Unaniem werd geconstateerd, dat zonder verwyi beslissingen genomen moeten worden over Europese economische samenwer king op landbouwgebied. Zulks zou naar mening van de commissie het nemen van gezamenlyke maatregelen om een inter nationale markt voor een zo groot mo- gelyk aantal Europese landen van de voornaamste landbouwproducten met zich mede brengen. Voorts zou het prin cipe ener georganiseerde markt voor enige van de basisproducten, die in Euro pees verband verhandeld worden, voor landen, die daaraan deel zouden willen nemen, moeten worden doorgevoerd. Naar mening van de commissie moe ten marktregelingen, naast het doel om de voor Europa noodzakeiyke productie op te voeren, ook ten doel hebben de eco nomische en sociale voorwaarden in de Europese landbouw te verbeteren. De evolutie, die naar het vrymaken van de handel leidt, dient geleideiyk te zyn. De commissie acht een voorshands soepele organisatie noodzakelyk, zolang naar Gistermiddag om 5 our beeft zich op e Haagweg onder Voorschoten een bot sing voorgedaan tussen een tramwagen van de H.T.M. en een vrachtauto. De auto bestuurder, de heer Van der L. uit Sar- senheim werd uit de wagen geslingerd en ernstig gewond. Zijn vader die eveneens in de cabine zat, kreeg een shock, terwijl de trambestuurder N. uit Wassenaar lichte verwondingen opliep. De heer Van de L. wilde de tramrails oversteken en liet een tram uit de rich ting Leiden passeren. Waarschijnlijk hesft hy de naderende tram uit Den Haag niet gezien. Hij werd juist op de trambaan aan gereden. De tramwagen en de auto wer den beschadigd. overeenstemming en de juiste wyze van het vormen van de vrye markt wordt gezocht. Aan de Europese regeringen zal worden verzocht een conferentie te beleggen teneinde mogelykheden voor gezamenlyke maatregelen voor de Eu ropese markt te overwegen, ten ran ste voor wat betreft de voornaamste producten. Ook zal worden gevraagd irfhwnat'inmré 6 StUdie tezamen mlt richten organisaties te ver- zi„IhetnAU'^P''^arshall"cornmie heeft k ^s e R&agse conferentie even- b,erad™ over de nieuwe vorm van de 9, te verlenen hulp aan de landbouw. De commissie is van mening, aat ae landbouwproducenten in voldoen- ho mate In cjp to sticht on DroductiO" con zanctpia.a.t m hot midden van de raden vertegenwoordigd dienen te zyn. ScheRte verankerd. Het trekken van de Voorts dient directe hulp aan boeren te buizen van Zeeuws-Vlaanderen uit zal worden verleend via hun regeringen en twar enige weken plaats vinden, hun beroepsorganisaties door middel van Het werk met de „Noordelijke" buizen htj de landbouw aangepaste contracten, werd door goed weer begunstigd. Het De commissie beveelt het In bedrüf trekken van het eerste buissegment verg- brengen van grote regionale installaties,de Dinsdag ruim anderhalf uur Het teneinde agrarische productie in gehelelaatste stuik van 1250 meter, waarmee gebieden om te vormen en te verbete- j men Donderdagavond oan zes uur begon ren, naar het voorbeeld van de Tenes- te slepen, lag reeds veertien minuten la- se valley Authority, aan. I ter op zijn plaats. In drie dagen tyds is, geheel volgens scthema, het eerste deel van de drievou dige gasleiding tussen Zeeuws-Vlaande- ren en Zuid-Beveland gelegd. Drie stuk ken stalen buis van ieder 2.5 kilometer liggen thans aan de Baariandse dyk en. op een zandplaat in het midden van de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1