Sociale problemen in de Missie Nationaal bewustzijn en invloed van Marxisme Labourregering voorwerp van bittere eritiek Conferentie van vakverbond spaart geit en kool Wat HITLER van plan was doet STALIN Dictatoriale volksverhuizingen 7 Kunstenaars onderscheiden Engeland vrolijkEngeland ernstig De camera op t buitenland Vechten voor betere toestanden HEREN REGENJASSEN DAMES.REGENHANTELS „Millioenen guldens gaan verloren" Petroleumhavens van Pernis Uitreiking Haagse Academie-prijs99 Eerste definitieve kerk Noodwoning te Ameide wordt afgebroken „The Lavender Hill Mob'Van Charles Crichton een gevoel voor visuele humor, zoals er „White Corridors van Pat Jackson VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1951 PAGINA S GENK" STATENWEG 184 WINKELSTAD - BLIJDORP MILITAIRE SCHUTTERS MATEN HUN KRACHTEN NIET VOOR DE BAKKER ALPHENS GAS IS TE DUUR Directeur met verlof gezonden DE „WILLEM RUYS" DINSDAG TE ROTTERDAM SMOKKELSCHEPEN IN PRIOR II Voltooiing van tweede haven vordert V. IN N.O.-POLDER MOTIE VAN WANTROU WEN TEGEN INDONESI SCHE REGERING J m PROF. LIEFTINCK VER TROK NAAR DE V. S. Dr. Holtrop ging later weg, maar komt eerder aan TIEN MILLE UIT HET DRESSOIR Lender Uül MoV' STEEDS MEER DUIZENDEN RADIOLUISTERAARS O? de te Leuven gehouden 21ste Mis- Stofojisehè Week. welke dezer deipen be sloten werd. waren ongeveer 200 aan wezigen uit 15 verschillende landen. Zij vertegenwoordigden er 25 mannelijke en 22 vrouwelijke missionnerende instituten. Vooraanstaande missiologen. zoals de P'ters Bemard-Maitre S.J., rinoloog, Van Wing S.J., lid van de koloniale raad te Brussel; en bekende ethnologen en juris ten wsren er aanwezig. Een belangrijk deel van de verslagen was gewijd aan toestanden en problemen van Centra al-Afrika en van België's #verzeese bezittingen. We doen slechts een greep uit de be sproken onderwerpen: De eerw. heer Heylen sprak over de meer en meer in de overigens prachtige en vooruitziende sociale wetgeving van Belgisch Congo optredende socialistische invloeden, waartegen met alle kracht dient gereageerd. Het syndicalisme in de Congo kende tot nog toe slechts een matig succes. Oorzaak hiervan was het feit.. dat het syndica'isme daar op initia tief van blanken werd opgericht en dat het in zijn organisatie met het natuurlijk verband tussen leden van eenzelfde stam niet genoeg rekening hield. In zijn studie over het alcoholisme in de Missies wees dr P. Sipani. algemeen secretaris van het werk St Justinus te Freiburg, op de noodzakelijkheid van een ernstig onderzoek van dat verschijnsel. d'3-t een echte kwaal voer de Missielan den is geworden. Ook een stixue over da middelen waarmede d't gevaar kan be streden worden, dringt zich op. De mis sionaris zal zijn gelovigen van de slechte gevolgen van alcoholmisbruik op de hoogte brengen en in samenwerking met alle weidenkenden strijden voor een wetgeving, die de vrijheid van handel in E' hclhoudende dranken beperkt. De sociale betekenis van de inlandse -kunst in Afrika werd belicht door p'ater DeDecker, W.P.; hij pleit voor het op zoeken van artistiek begaafden onder de inlanders, die dan in contact worden ge bracht met wat de omgeving aan eigen volkse en authentische kunstwerken heeft bewaard. De muziek als factor in de sociale opleiding van de Barundi (be woners van Urundi) en als belangrijk deel van het cultuurbezit, was het onder werp dat E.M. Elisabeth-Marie der Da mes van Mari2 ontwikkelde in haar fris en aantrekkelijk betoog. ..Het is maar een klein begin, maar men is begonnen", aldus Pater Standaert, Scheutist. die sprak over de sociale actie op de Philippijnen. Drie kwart der bevol king is Katholiek en het merendeel der Phillippino's zijn arbeiders, die nog in een laag stadium van sociale ontwikkeling verkeren. Zij moeten iepen te lage 'lonen werken en zijn slecht gehuisvest. De „Labour-Priest" Pater W. Hogan S.J. en de organisatie ,.Pisa" (priest institute for social action) leverden op sociaal ter rein baanbrekend werk. The Federation of free Workers en Katholieke Arbeiders Jeugd zullen zeker kunnen bijdragen tot de sanering van de sociale toestanden in christelijke zin. Zoals uit het bovenstaande blijkt, was het speciale onderwerp, cip deze 21ste Missi.ologi' che week behandeld te sociale kwestie, die in de missielanden cl even acute 'prob'emen stel: als h'er, problemen die voor alle landen gelden en- waarvan de religieuse gevolgen al even ver reiken zoals daar zijn: de te snelle economische evolutie, die bij de inlanders ineens het bewustzijn oproept van wat hun rech ten en wat hun eisen zijn. Hoewel net als in de oude werel 1 de toestand vroeger veel ellendiger wat. zijn die eisen nu veel groter. Verder is er de vlucht naar de steden, de crisis op het platteland?, de woningen nood. de opvoeding van de massa, de aanpassing van de clerus aan de eisen van haar tijd. Voorts het opgekomen nationaal be wustzijn en de invloed der Marxistische idee. Al die grote Moeilijkheden werden onder de ogen gezien, want 't zijn de zor gen der Kerk. en met capuchon. Prachtige kwaliteit Egyptisch poplin, geheel dubbel 39.95 Uitgelezen collectie Dames- en Heren Regenkleding in gabardine, gummi, loden, tweed en plastic. Uitgebreide sortering regenkleding voor JONGENS en MEISJES In Egyptisch poplin, gummi en loden. Thans ook: PLEIN WEG hoek Wolphaertsbocht „Winkelcentrum Wereldhaven-Zuid" (Van onze correspondent) De beste Nederlandse dienstplichtige Militaire schutters, ruim 50 man in to taal en afkomstig uit zes regimenten in fanterie der lichting 1950-U, hebben Don derdag onder zeer ideale weersomstan digheden op de schietbanen van de Hars- hampse Heide slag geleverd. De wisselprijs van de groepswedstrij den een zilveren geweer, dat vorig jaar door het regiment Stoottroepen, was ge ronnen viel nu in handen van het tegiment Johan Friso uit Assen en Steen rijk, dat zich met 2311 punten als hoog ste klasseerde. Tevens kwam dit regiment met deze Prestatie in het bezit van de door Prins ^ernhard beschikbaar gestelde legpen ning. Tweede werd het korps Commando troepen uit Roosendaal met 2190 punten; derde het regiment Stoottroepen uit Den ^°sch met 2159 punten en vierde de Gre nadiers Jagers uit Arnhem met 2124 pun- Een Zaandijker, die werkzaam was op de Noord-Hollandse Margarinefabriek. nam van tijd tot tijd een half pondje mar garine mee. Toen hij een voorraad van dertig kg had. trachtte hij de boter aan de bakker te brengen. De Wormerveense bakker, die uitsluitend boter zonder smaakjes verwerkte, mengde de politie in de zaak, met als resultaat, dat de Zaan dijker tegen de lamp liep. Sedert tientallen jaren is de gang van zaken bij de gemeentelijke utiliteitsbe- drijven in Alphen a. d. Rijn. meer in het bijzonder voor wat de afdeling gasfabri- cage betreft, onbevredigend. Dit was ai eerder voor het gemeentebestuur aan leiding om krasse maatregelen te tref fen. Tijdens het bewind van de vroegere burgemeester mr F. M. A. Schokking, thans burgemeester van Den Haag, ging men daarbij zelfs zover, dat de toenma lige directeur uit zijn functie werd ont heven. Maar het bedrijf bleek dermate verwaarloosd, dat in de volgende jaren zeer belangrijke investeringen noodzake lijk waren cm het bedrijf nog op gang te 'houden ten einde de bevolking van gaslevering verzekerd te doen zijn. Ondanks dat nieuwe apparaten in ge- kruik werden gesteld, had het bedrijf over 1950 een tekort van bijna 150.C-00 gulden, terwijl dit de jaren daarvoor al even groot was. Voor het lopende jaar vreest men een nog hoger tekort. Een raadslid heeft in de zitting van Maandag j.l, becijferd, dat de gemeente zes cent per kub. meter op het -gas bij legt. Nadat er eerst in de openbare raad van Maandag j.l. deze aangelegenheid onder de loupe was genomen, heeft de raad in geheime zitting daarna het col lege van B. en W. gemachtigd, die maat regelen te nemen, welke het in het be lang van de gemeente nodig acht. Als uitvloeisel hiervan heeft burgemeester "Witsc'hey de huidige directeur voor on bepaalde tijd ziekteverlof verleend en een technisch ambtenaar van het gasbe drijf geschorst. Tevens is met ingang van gistermorgen de heer J. Ploeger, oud directeur van het gasbedrijf te Apel doorn. tijdelijk met de leiding belast- De heer Ploeger zal het gemeentebestuur op dé kortst mogelijke termijn van advies moeten dienen omtrent de vraag op wel ke wijze het grote tekort kan worden voorkomen, althans belangrijk kan wor den verminderd. De heer Ploeger heeft mandaat gekregen alle maatregelen te treffen, welke nodig zijn in het belang van de gemeentelijke bedrijven. Voor dit doel heeft de raad. voorlopig een cre- diet beschikbaar gesteld van ruim 30-000 gulden. Het Centraal Instituut ter Bevorde ring van de Buitenlandse Handel (C.I.H. A.N.) heeft onder de titel „Millioenen guldiens gaan verloren" een brochure het licht doen zien om in krintgen van be langhebbenden en belangstellenden de aandacht te vestigen op het grote belang van deskundig doordacht en uitgevoerd reclame-materiaal als ondersteuning van de export. Inderdaad is een goede reclame voor onze export van grote betekenis. Vóór alles moet naar onze mening echter gaan een nauwkeurig onderzoek naar markt- mogelijk'heden in het buitenland en naar smaken, gebruiken en "gewoonten van de bevolking van het lar.d. waarheen men j wil exporteren. Dan zai vaak blijken, dat producten, die in Nederland gelden als I de beste in hun soort, in deze smaak, vorm of kwaliteit m een bepaald land niet gewild zijn, omdat men ze daar an ders toepast dan hier te lande. Onze handels- en landbouwattaché's in het buitenland zouden hieromtrent aan toekomstige exporteurs waardevolle in lichtingen kunnen verstrekken. In de vroege morgen van Dinsdag 11 September wordt de „Willem Ruys", van de Kon. Rott. Lloyd, uit Djakarta te Rot terdam verwacht. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden, zaT de ontscheping van de passagiers 's morgens om acht uur een aanvang nemen. Op deze thuisreis was het vlaggeschip van de Lloyd met onge veer duizend passagiers geheel volgeboekt. Onder hen bevindt zich o.a. mr J. E. van Hoogstraten, algemeen vertegenwoordiger in Indonesië van de Nederlandse in dustrie, voormalig directeur van Econ. Za ken der Ned.-Ind. regering. Het verblijf van de heer Van Hoogstraten in Neder land zal benut worden voor het voeren van besprekingen over aard, opzet en wijze van continuering Van het werk der Stichting vertegenwoordiging in Indone sië van de Nederlandse Industrie" zowel in Djakarta als in Den Haag. Van officiële zijde te Djakarta is beves tigd, dat te Tandjong Priok twee onder Britse vlag varende Schepen zijn aange houden. de „Tatren" en de ^Torina". Met deze werd rubber en koffie gesmokkeld. Het gouvernement te Sin gapore heeft over de aanhouding stap pen ondernomen bij de Indonesische re gering. MA-,.-'et. 4 De restauratie van het Goudse stadhuis is nu bijna voltooid. Een mooie opname van dit prachtige Gothische bouwwerk. De voltooiing van de tweede petrole- inhaven van Pemis zal binnenkort een flinke stap nader gekomen zijn als de .Nieuwe iUatex N.V." te Vlaardingen, 'n belangrijke dochteronderneming van Phs. van Ommeren N.V. te Rotterdam daar haar bedrijf zal hebben gevestigd. De „Nieuwe Matex N.V." heeft nl. aan de gemeente Rotterdam verzocht in aan merking te mogen komen voor een ter rein van 63000 vierkante meter met een daarvoor gelegen haventalud van bijna 18000 vierkante meter en een oeverfront van 400 m., waarvoor dan te zijner tijd het recht van vaste ligplaats zal moeten worden uitgegeven. De gemeenteraad van Rotterdam heeft er reeds zijn goed keuring aan gehecht. Aan de mogelijk heid van uitbreiding is ook nog gedacht door optie op een terrein van circa 45.000 vierkante meter in Oostelijke richting. De bedoeling is zo spoedig mo gelijk met de bouw te beginnen. Als de voltooiing van de tweede petro leumhaven in Pemis eenmaal een feit is, dan zal uitgezien moeten worden naar een derde petroleumhaven. Hieraan is in het bekende Botlekplan reeds aan dacht geschonken. *t Britse Trade Union Congress, de mach tige centrale der vakorganisaties houdt op het ogenblik te Blackpool zijn jaarverga dering. En aangezien de leden van de vakbeweging de overgrote meerderheid van de Laoouraanhang vormen, is het begrijpelijk, dat Engeland het verloop van de bijeenkomst beschouwt als een voorspel op de jaarvergadering van de Labourpartij. die begin October, dus ove.r slechts enkele weken, te Scarborough zal beginnen. De Laibourregering is op het ogenblik, zoals bekend, het voorwerp van bittere eritiek. De gedachte, dat eindelijk sinds het einde van de oorlog hun kans geko men is, en dat het sinds de laatste verkie zingen bestaande geringe krachtsverschil in het parlement nu za:l omslaan in een duidelijk overwicht hunnerzijds, geeft d« Conservatieven wat afbrekende eritiek op het regeringsbeleid betreft een vin dingrijke hartstochtelijkheid, die de con structieve plannen d'er Tories, zoals wel 'meer in politieke controversen voorkomt, in de schaduw stelt. Recente opiniepei- lingien wekken de schijn, dat er onder de Tories een zekere rivaliteit zou be staan onder de leidende figuren. Eden zou. Churchill in het dingen paar de volksgunst naar de kroon steken. Nog afgezien van de waarde dezer schattin gen, mag men er in ieder geval niet d'e conclusie uit trekken, dat binnen Jte conservatieve partij een verdeeldheid zou heersen of dreigen, zoiai'js in de Laboair- partij tot uiting is gekomen door het ge drag der z.g. Bevanieten. De ernstigste kritiek waarmee de Britse regering te kampen heeft komt dan ook niet van bui ten, maar van binnen haar aanhang. En het is deze kritiek, die de massa van be wegelijke niet partij-vaste kiezers gemak kelijk kan doen besluiten ditmaal maar Tlfddfn 7?,. het ed«le politieke raspaard, Winston Churchill Dit schrikbeeld voor de Labourpartij wordt niet weggenomen, door het betrek kelijk succes, dat de leiding der partij tot nu toe in haar strijd met de Bevanie ten. mocht oogsten. Want de overwinning van de officiële partijlijn, ook op de thans aan de gang zijnde T.U C -verga dering is maar een gedeeltelijke. Zoals men zich zal herinneren kwam Bévan destijds in opstand tegen het Britse be wapeningsplan dat naar zijn mening, de levensstandaard door een niet te verme den inflatie zou moeten doen dalen In een op 9 Juli uitgegeven brochure kwam zijn aanharug met een door hem gesanc tionneerde brochure uit, die aan de Brit" ten „de enig mogelijk weg" wees en waarin enerzijds een rigoureus socialis me van de oude stempel werd beoleit en anderzijds de overtuiging werd hel» den, dat de voorgestelde bewapening n o 11fton nnmndo nlr 1_ -u sisclie daden iets mocht worden afgeleid, dan was dat het tegendeel van wat Be van betoogde. Maar anderzijds vond zijn betoog, dat er noodzakelijk inflatie op komst was een voor menig vakbewegingslid overtuigen de bevestiging in de steeds stijgende kos ten van het levensonderhoud. Door Bevan te doodverven als de man, die 'n fatale „vrede door zwarte-politiek" voorstond, bezwoer de Labourregering dan ook niet het geroep om loonsverhoging. De vakbeweging wilde de regering vol gen in haar bewering, dat de bewapening een absolute noodzaak was, mits daar maar een afdoende bestrijding van de stijgende levenskosten tegenover stond. In een op 28 Augustus gepubliceerd ant woord van de Labourregering, waarin - nota bene! Bevan zelf zitting heeft, werd Bevan s leer officjeei veroordeeld, maar tegenover de inflatie werd een vrij moedige houding aangenomen. Het sociaal- economische program van Labour zou in ieder geval door moeten gaan, maar men vergat er bij te zeggen waar de middelen vóór dit doel vandaan zouden komen. Men is geneigd de, onafhankelijke, „Times" ge lijk te geven, waar dit blad opmerkt, dat de Labourleiding de moed mist om haar aanhang, in het zicht der verkiezingen, te doordringen van de ernst der tijden. Een zelfde weifelmoedigheid bemerkt men in de T.U.C.-leiding. Daar verdedigt men enerzijds de opvatting dat de eis om loonsverhoging geen afdoend antwoord geeft op de inflationnaire tendens, doch deze tendens alleen maar versterkt, maar tegelijkertijd wordt het stellen van nieuwe looneisen aangemoedigd. De conferentie te Blackpool tracht op 't ogenblik de kool en de geit te sparen. Het moet voor de regering prettig zijn te zien, hoe haar bewapeningsplannen door een overweldigende meerderheid werd aange hangen. Maar op de steeds luider klin kende vraag der Labourmassa, of zij in de toekomst financieel wat gemakkelijker zal kunnen ademen is geen duidelijk antwoord van regeringszijde vernomen. Gaitskell Kondigde nieuwe lasten aan voor de trek- -onverdiende inkomsten". Een «ergelijke bepaling veroorzaakt alleen een n»r v V0rder voortschrijdende maatschap pelijke nivellering, brengt een groep van 01he rentetrekkers tot armoede, en ver schaft de massa der lóontrekkenden prac- nsch geen voordeel, AD INT. Dezer dagen brachten de bladen nogal uitvoerige berichten over massale volksverhuizingen achter het IJzeren Gordijn. Mongolen uit het Verre Oosten voert men naar de geannexeerde randgebieden ten Westen van de Sovjet-Unie, terwijl Balten, Polen en Roemenen diep in Aziatisch Rusland worden gestopt. Als curieuze bijzonderheid werd gemeld, dat die Oosterse Mongolen zelfs de namen overnemen van de verdreven Westerlingen! Of die berichtgeving in details juist is weten wij niet, maar wel ligt deze volksverhuizings-beweging volkomen in de lijn van de Russische politiek. Immers de Stalinisten hebben tot hoofdmaxiem van handelen gekozen het macchibvellistisohe devies: „Het belang van de Sovjet-Unie is het hoogste recht"! Zij achten het verder het hoogste belang van de Unie, dat zij zich (na de nieuwste annexaties van vreemde volken en ge bieden) consolideert en beschermt tegen eventuele separatistische bewegingen. Gevaar voor Separatisme moet men altijd vrezen, zolang er binnen het Uniever- band naties en stammen leven, die even tueel hün nationaal belang kiezen boven dat der Sovjet-Unie. Vooral bij een mo gelijke oorlog zullen die streken de zwak ke en onbetrouwbare plekken blijken. Trouwen1- de geschiedenis leert maar al te duidelijk hoe er in geannexeerde lan den (waar de oorspronkelijke bevolking is gebleven) o-p een goede of kwade dag de kans wordt aangegrepen om zich los te scheuren uit het nieuwe rijksverband. Balten, Polen en Roemenen hebben dit in de loop der tijden overduidelijk gede monstreerd. Welnu, in de toekomst moet m-en zoiets vermijden, geen „nationalitei ten- of minderheden-problemen" dulden. Macchiavelli in practijk gebracht Reeds Macchiavelli heeft in het vijfde hoofdstuk van zijn „II Principe" enkele kordate methodes voorgesteld om ver overde gebieden blijvend in bezit te hou den. Het meest probate acht hij ze te „verwoesten". De tweede methode be staat in ,,er te gaan wonen" en de derde probeert die gebieden door middel van een collaborerende „oligarchie? schijn baar op de oude voet te besturen. De Rus-en beginnen meestal met d'e laatste methode, een soort collaborerende sym- pathiseurs-kliek of regering. Dat hebben ze eerst gedaan in de Baltische staten en satelliet-landen. Nu passen zij ook een oombinatie toe van één en twee: De ge annexeerde inwoners wegslepen en er betrouwbare Sovjet-aanhanigers naar toe verhuizen. Ofschoon ge enphysieke ver nietiging, kan men dit toch weinig min der noemen dan de volkomen morele en psychi'-che vernietiging van hele volks stammen en nationaliteiten. Nu draait een Russisch communist daarvoor de hand niet eens om en hij geneert zich niet, er eventueel voor uit te komen. Zo lezen wij zelfs in het aanhangsel van hun grondwet: „De Tsjetsjeno-Ingoesjen en de Krimse Tartaren zijn naar Siberië overgebracht, voorzien van alle noodzake lijke middelen om zich o-p het toegewezen land te vestigen". Als reden van deze massale deportatie geven zij op: Vijandig heid en collaboratie tijdenis de oorlog! Het ligt dus volkomen in de lijn van de Sovjet-politiek om nu alvast menien en naties, van wie zij eventuele onbetrouw baarheid vermoeden, naar verre oorden te verbannen. Beter voorkomen diain ge, nezen, blijkt het parool. Totalitaire en dictatoriale systemen zien er geen been in om ten koste van de ellende van en kele honderdduizenden en millioenen de grenzen van hun rijk te consolideren: Hitler en Mussolini wisselden bevolkings groepen in Tirol uit en Hitier"haalde uit Rusland en de Baltische staten zijn volks- a uiteers terug. Mensonterende ellende In dit verband is het wellicht goed het rampzalige plan van Hitier aangaande Nederland in herinnering te brengen, Vol gens dr Felix Kersten in zijn „Klerk en Beul (A diatm) bleek uit een geheim staatsstuk, dat Kersten bij dr Brandt te lezen kreeg, Hitler's bedoeling om een ma-ssale verhuizing van de Nederlan ders naar het Poolse gebied tussen Weich- sel en Boeg op 20 April 1941, dus op zijn verjaardag m het openbaar bekend te maken Volks-duitsers zouden dan de woonoorden en huizen van Nederlanders en Vlamingen moeten bezetten. Als mo tief werd opgegeven: De veiligheid van het Duitse rijk duldt -geen onbetrouwbaar volk aan de monding van Rijn Maas en Schelde! Ook met de Baltiiche landIn had Hitler een verhuizingspian na de oorlog: Zij zouden „naar het gebied van Archangel in het Noorden van Rusland worden verplaatst". Stelt u eens voor, dat Hitler's plan met Nederland was voltrokken! Welnu, ala wij ons dit eens ernstig realiseren, zullen wij tenminste iets bevroeden vap de mensonterende rampzaligheid, waaroor de bewoners van de geannexeerde Rus sische grensgebieden worden getroffen! Van een algemene verontwaardiging valt er weinig in de wereld te bespeuren. De Russische regering zou trouwens di plomatieke protesten afpoeieren met de dooddoener: „Die volksverhuizing is een zuiver binnenlandse aangelegenheid. Daarmee hebben andere staten zich niet te bemoeien". Maar is het dan niet in flagrante strijd met de vroom verkondigde „heiliige men senrechten"? Voor communistisch-Rus- sisch besef valt het z.g. recht van zelfs millioenen individuen volkomen weg voor het (vermeende) heil van de Sovjet-Unie! Dr A. v. d. WEY, O. Garm. Van onze Haagse redatftie). Zoals gemeld zal op 15 Sept a.s. de „Academieprijs" van d-e Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag wor den uitgereikt aan een 7-tal kunstenaars, die naar de mening van leraren en leer lingen der Academie de beste prestaties in hun vak in het afgelopen seizoen heb ben geleverd. De keuze viel dit jaar op mevr. Fie Carelsen, Paul Steenbergen en Cor Ruys voor toneel, Georgette Hagedoorn en Wim Kan voor cabaret en mevr. Nelly Wage naar en Jaap Stotjjn voor muziek. een man vol originele filmideeën en met v *7 Srote getale zijn dezer dagen de Katholieken van de Noord-Oost-Polder Sekomen om tezamen met hun geestelijkheid de consecratie van de eer- pi", definitieve kerk in de Noord-Oost- nè, en te Kraggenburg, bij te wo- gr dr Jan Olav Smit verrichtte ^tnvolle plechtigheid," waarbij in het de relieken van de martelaren rgius en Castus werden ingemetseld. I wezen werd geacht. alleen onmogelijk, maar ook onnodig was en naar Bevan's mening moest wijken voor een plan ter ondersteuning der Aziatische achterlijke gebieden Het zwakke punt in zijn redenering waarop hij onmiddellijk en doeltreffend werd aangevallen, was de onbewijsbaar heid van zijn stelling, dat herbewapenin» niet nodig zou zijn. Voorzover uit de Rus- De rechtbank te Dordrecht veroordeel de hedenochtend de ambtenaar F. H de G. te Ameide, wegens opdracht geven tot het bouwen van een noodwoning in strijd met art. 17 wn de Wederopbouw- wet, tot een boete van 100 subs. 25 dagen en de verplichting de noodwoning geheel op eigen kosten af te breken, binnen de tijd van veertien dagen. De aannemers van de woning, de ge broeders J. v. V. en T- v. V., werden resp. veroordeeld tot een boete van 200 gulcfen subs. 50 dagen en 50 subs. 25 dagen. Mevrouw M. M. S„ die de bouw van de woning had gefinancierd, werd veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 100 subs. 25 dagen met twee jaar proeftijd. F. 'H. de G., die ook nog terecht had gestaan omdat hij in strijd met het bevel van de Officier van Justi tie, om de bouw van de woning te sta ken, daarna nog enige pannen op het dak had doen leggen,"werd in diit geval vrijgesproken, omdat de opzet niet foe- ¥1771 i T-* -■ maar weinigen zijn. Zijn „Lavender Hill De beide films, die hierboven vermeld staan en die binnenkort in ons land zullen worden vertoond, vertegenwoordigen twee geheel verschillende genres van speelfilms, maar zij hebben gemeen, dat zij iets te maken hebben met de legendarische documentaire school in Engeland, waar haar makers, Charles Crichton en Pat Jackson, het vak hebben geleerd. Hoe die vóór opleiding met haar concentratie op de werkelijkheid en haar aandacht voor liet kleine menselijke detail bevruchtend kan werken, blijkt niet alleen uit de satyrieke „Lavender Hill Mob" maar komt bijzonder duidelijk tot uiting in de ziekenhuis-film „White Corridors", die hier de weinig fraaie titel „Vrouw en dokter" heeft gekregen. „The Lavender Hill Mob", voor ons land populair vertaald met „Morgen ben ik rijk", zou men als een pendant kunnen, beschouwen van het hier nog al becriti- seerde „Kind Hearts and Coronets", want ook nu weer wordt een gedetailleerd ver slag gegeven van een perfecte misdaad, zonder ook maar een ogenblik de morele kant van het geval aan de orde te stellen. Deze a-morele houding heeft bij eerst genoemde film van verschillende zijden verzet uitgelokt, waarbij vergeten werd, dat de ironische toon van het geheel al een vorm van eritiek en terechtwijzing in hield. Ook in „Morgen ben ik rijk" is de spot met de hoogmoed der mensen, die menen de misdaad zonder fouten te kun nen uitdenken, voldoende als morele ver antwoording. De misdaad zonder fouten is ditmaal een geraffineerde diefstal van goudstaven door een eenvoudige en plichtsgetrouwe ambtenaar van de Bank van Engeland, die samen met een fabrikant van snuiste- rijen en souvenirs-voor-vreemdelingen het middel heeft gevonden om de buit in lichtelijk gecamoufleerde vorm uit het Bij de stemming in het Indonesische parlement over de motie-Bebasa betref fende de gouverneursbenoemingen (waar van een aanvaarding gezien zou worden als motie van wantrouwen tegen de rege ring) verlieten de leden van de fracties van de Masjumi, de socialistische partij en de Partai Rakjat Nasional en enke.e anderen de zaai. De overigen, 53 in getal, stemden tegen. Het totaal aantal aanwe zige leden bedroeg volgens de presentie lijst echter 114. Daar volgens het regle- jnet van orde minstens de helft van de leden dient te stemmen, bleven de stem mers onder het quorum. De uitslag werd onbeslist bepaald. Nader zal worden vast gesteld, hoe met deze voorgestelde motie, die haar karakter behouden heeft, Vi wnks gehandeld. land te smokkelen. Hoe het de beide com pagnons in de misdaad bij deze onderne- ming vergaat, dat laat deze amusante film in een vloed van verrassende wen dingen en komische scènes zien. En deze overvloed aan grappigheid en spot zal niemand verwonderen, die weet, dat het scenario voor deze film geschreven is door Clarke, auteur o.a. van „Hue and cry „Passport to Pimlico* en „The Magnet". Clarke is op het ogenblik een van de be kendste scenarioschrijvers in Engeland, Mob" is toevallig hier en daar wat bedacht en zijn humor niet altijd vrij te pleiten van geforceerdheid', maar niettemin is de film onder de pittige leiding van Charles Crichton een van de aardigste comedies van d'e laatste tijd geworden, waartoe het plaatsen van het fantastische gegeven in de volkomen reële wereld van het tegenwoordige Londen niet weinig heeft bijgedragen. De auteur Alee Guinness, onmisbaar onderdeel naar het schijnt van iedere Engelse filmklucht, is ook ditmaal present, maar zonder de argeloosheid, die zijn eerste optreden bij de film ken. merkte. De acteurspretentie begint zich bij hem te doen gelden en al weet regis seur Crichton hem meestal wel binnen de beperkingen van het filmspel te hou den, het gevaar van „over-acting" ligt voortdurend op de loer. Wat dlat betreft is Pat Jackson geluk kiger geweest met zijn omvangrijker, maar minder op de voorgrond dringende „cast" in „White Corridors". Bij hem lag het gevaar voor mislukking heel ergens anders. In dit verhaal van een volkshospitaal in een middelgrote Engelse stad met al zijn kleine en grote drama's van ziekte en dood, van liefde, plichtsverzaking en dp M .„.•O---'-'—iv%£ Voor de organisatie van deze prijstoe kenning is de vorm van een stichting ge kozen. De directeur van de Academie, te vens voorzitter van het bestuur der Stichting „de Academieprijs", deelde ons mede, dat het de bedoeling is elk jaar aan een groep kunstenaars de „Acade mieprijs" toe te kennen. De prijs bestaat niet uit een bedrag in geld, doch uit een werkstuk der leerlin gen 'een plaquette in de vorm van een relieftegel en een diploma. Het streven, dat bij deze prijstoeken ning voorzit, is weer contact te leggen tussen de leerlingen der Academie en kunstenaars ook in andere vakken en tevens om een fonds te vormen teneinde talentvolle, minder draagkrachtige leer lingen te steunen. Om daarvoor de benodigde gelden bij een te krijgen is het instituut van „be gunstigers" van de stichting in het léven geroepen. De uitreiking der dit jaar toegekende prijzen op 15 September as. zal op fees telijke wijze plaats vinden na afloop van theatervoorstellingen. De plechtigheid zal geschieden in de tuin van de Acade mie, welke daartoe feestelijk zal worden versierd. De prijswinnaars hebben zich bereid verklaard, op dit feest de leerlin gen te confronteren met hun kunst ter- wij1 bovendien de leerlingen voor 'enige attracties zullen zorgen. Voor dit tuin feest worden alleen autoriteiten verté- genwoordigers van kunstinstellingen en begunstigers uitgenodigd. Godfrey Tearle als de directeur-ge neesheer en zijn zoon Jack ff atling) in de film „White Corridors" van Pat Jackson. idealisme, dreigt de overvloed vian intri ges verwarrend en remmend op het tem po en rhythme van de film te werken. Als met ieder van dit soort films is het gevaar niet denkbeeldig, dat bij alle con flicten en verwikkelingen, die voor de dramatische spanning nodig zijn, het eigenlijk milieu, dat voor de film geko zen is, niet meer meetelt en slechts dient tot toevallige achtergrond. Uit het verleden zal ieder zich zieken huisfilms kunnen herinneren, waarin alleen maar aan liefde en jalouzie werd gedacht en slechts de witte jassen der hoofdpersonen herinnerden aan de om geving. waarin zich dit alles was ge dacht. Maar Jackson is er, ondanks al die tegenwerkende factoren, in geslaagd de sfeer van een vol en tamelijk (primitief ziekenhuis voelbaar te maken en tege lijk te suggereren, dat er naast de parti culiere drama's van doktoren en ver pleegsters ook nog wel iets anders ge beurt in dit conglomeraat van gangen, zalen, laboratoria en operatiekamers. En hij doet dit zelfs zó, dat dit gecompli ceerde en afmattende ziekenhuiswerk bij het vorderen van de film aan ba ^angrijkheid wint en tenslotte uitstijgt boven het kleine menselijke geintrigeer. Zo ontstond een voortreffelijke film, die de complicaties uit de toevallige ontmoe tingen tussen patiënten en verplegend personeel en uit <le omgang tussen dok toren en verpleegsters projecteert tegen een zeer levende en reële achtergrond en daarbij iets onthult vlam de essentie van dit leven tussen harde werkelijkheid en idealisme. Met „White Corridors" is de Engelse filmindustrie een eerlijk en kteftinck is gisteravond om 10 J? Constellation van de K. L. vi. naar New York vertroikfken, waar hij ®r?adcnng van internationale Monetaire Fonds zal bijwonen. Anderhalf later vertrok de directeur van de Nederlandsdhe Bank, dr M. W. Hoitrop, eveneens naar New York voor hetzelfde doel. Deze reisde echter met een Struo- cruiser van de Pan American World Air» ways en zal daarom ondanks het feit, dat hij later vertrok een uur eerder in New York aankomen, omdat zijn vliegtuig iets sneller is en bovendien Gander niet aandoet. (Van onze Utrechtse redacteur). De heer V. L. te Zuilen kwam Woens dagmiddag, toen hij na enige afwezigheid weer zijn huis betrad, tot de onaangename ontdekking, dat er ongewenst bezoek was geweest. Het dressoir in de woonkamet was overhoop gehaald en bij nader onder zoek bleek hieruit een geldkistje met een bedrag van niet minder dan 10.000 te zijn ontvreemd. De politie is onmiddellijk met een uit gebreid onderzoek begonnen en heeft ook een speurhond aan het werk gezet. Over de resultaten kon zij ons echter nog geen nadere mededelingen doen. n I J J- ue ^"ëen -e inminausine een eexa. L>« beule vrolijke dieven Alec Lumness en Stanley Holloway m „1 he ontroerend werk rijker geworden. T j| ..J!.?'* Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 September 1.578.788 tegen 1.570.750 op 1 Augustus. Maar tegenover deze groai van het aantal eigen toestelbezitters, blijft de liefhebberij voor de radio-distri butie nog steeds verder dalen. Op 1 Aug. waren er 476.969 aangeslotenen op he rijksradaodéstrlto«tie«gl tegen 4TO.S"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3