Om het bezit van een deel van het delfstoffen-r Zeer moeilijk werk onder barre temperaturen LV" Nederl. Heidemaatschappij had financiële zorgen Zondag redelijk weer Zaterdagse mijmeringen r ■HB Observator Ver. Staten zullen goud prijs niet verhogen Nieuwe voorzitter Duitse bondsraad Hessen telt nu plm. 100.000 stakers GOD EN ZIJN WERELD Harry Prikker ?ATEKDA£ g S&PTEMBE» &S* PAGINA 3 15e atoomenergie Heeft de Zuidpool tot een twistappel der volken gemaakt. Deze eindeloze sneeuw- en ijsvlakte, bekend als Antarctica, is gedurende de afgelopen maanden steeds meer het doelwit gewor den van wetenschappelijke vorsers, die hun bevindingen in opdracht van hun regeringen intussen zoveel mogelijk geheim hebben ge houden. Er moeten in de bodem van 't Zuidpoolgebied grote voor raden uranium liggen en uranium is, zoals bekend, een der voor naamste grondstoffen niet alleen voor de atoombommen, doch tevens voor de atoomenergie in het algemeen, zoals men deze voor indus triële doeleinden hoopt te kunnen gaan ge bruiken. En het zou juist de atoomenergie zijn, waardoor de mogelijkheid kan ont staan, de rijkdommen van het Zuidpool gebied op grote schaal te exploiteren. A Wmm Tot dusver is er hier en daar ijzererts gevonden. Doch er moet goud zijn, misschien meer dan elders ter wereld. Voorts zijn er tin en nikkel en ook kolen. In een verre periode van de geschiedenis der aarde, voordat deze kapseisde en de polen zich op andere plaatsen bevonden, zou het Zuidpoolgebied met tropische wouden bedekt zijn geweest. Eeuwenlang hebben die meegewerkt aan het deponeren van belangrijke delfstoffen in de schoot der aarde, b.v- kolen, zoals ze dit ook elders op onze aardbol hebben gedaan en al deze schatten liggen slechts te wachten op de ondernemende mens. Engeland doet nu rechten gelden op die gedeelten van Antarctica, die respectievelijk tegenover de Falkland-eilanden, Australië en Nieuw-Zeeland liggen en reeds door deze kolonies en dominions geadministreerd worden. Frankrijk laat zijn vlag over het z.g. AdeLie- land wapperen, een territoir, dat tussen twee stukken van de „Aus tralische" Antarctica ingeklemd ligt. Noorwegen eist het Koningin- Maudland voor zich op en in 1940 heeft Chili de wereld verkondigd, dat een groot gedeelte van het Britse Zuidpoolgebied eigenlijk tot dit land behoort, ofschoon te voren nog nooit een Chileen er de voet had gezet. Argentinië deed op zijn beurt weer rechten gelden op een deel van het door Chili opgeëiste gebied- Het gaf Engeland bovendien te ver staan, de Falkland-eilanden, welke een Engeüse kolonie vormen, als Argentijns gebied te beschouwen. Er is tijdens de oorlog enige wrij ving tussen de twee landen over deze kwestie geweest, maar Argen tinië heeft het er tot dusver maar bij gelaten. Ook Sovjet-Rusland Antarctica omvat 'n oppervlakte van meer dan tien millioen vier kante mijlen ofwel een gebied, zo groot als Europa en de Verenigde Staten tezamen. En feitelijk be hoort dit enorme land officieel nog aan niemand toe. Schier elke dag neemt de belang rijkheid van het Zuidpoolgebied toe. Het is niet, zoals de Arctic, een ontzaglijk waterveld, maar een vaste massa, waarop nederzettin gen kunnen worden gebouwd, welke met de hulpmiddelen der moderne techniek voor mensen be woonbaar kunnen worden gemaakt. Het wordt tevens beschouwd als een reusachtig reservoir van delf stoffen, waaraan de wereld steeds meer behoefte krijgt. Een tvare kwelling Water was er slechts zo nu en dan beschikbaar. Het moest dan uit een ijskegel gehaald worden, die meer dan honderd meter van de hut vandaan stond. Die honderd meter waren een verschrikking, wanneer er Voor de zoveelste maal een „blizzard" was opgestoken, die de hut op z'n grondvesten deel schudden. Men bouwde er zeker heidshalve maar een reservehut bij Deze onderzoekers ondervinden evenals Captain Scott en zovele anderen, hoe uiterst moeilijk het is, in Antarctica te werken. Het weder is er veel slechter dan in liet Noordpoolgebied (Arctica). Vaak blijft de thermometer er het hele jaar door beneden het vriespunt en de zomer is er weinig nieer dan een paar graadjes vorst minder Antarctica ligt door de grootste gletscher, de grootste ijs- en sneeuwmassa ter wereld bedekt. Hier en daar is deze ijs- en sneeuw massa bijna een kilometer dik- Hierdoor wordt het onderzoek naar de aanwezigheid van mineralen uiteraard ten zeerste bemoeilijkt. 1200 jaar. g - Hondensleden waren het enige vervoermiddel voor de fransen, toen ze verleden jaar het Zuidpvolgebie,. verkenden. Gedurende de zomer konden ze in tenten overnachten. Als de blizzard woei, joeg hij sneeuw en ijs zelfs door de smalste kieren. Blizzards met een snelheid van enkele honderden kilometers per uur bleken lang geen zeld zaamheid. Dan was het buiten 35 graden onder nulIndien iemand zich buiten waagde, werd hij door de storm tegen de grond geworpen. In „Klein Parijs o <2° Zoetwatervisserij Groot gedrang aan de Zuidpool riMi ii Adêlie-land zijn de pinguins, die nooit menselijke ivezens zien, zo mak, dat deze er heel gemakkelijk vriendschap mee sluiten. Een ontmoeting op een mooie zomerdag De situatie is heden ten dage echter een heel andere dan vroeger. Gingen voorheen dc ontdekkingsreizigers en pioniers naar onbekende streken en plantten ze er de vlag van hun vorst, het nieuwe gebied m bezit nemend, meestal zonder zich veel om de rechten der oorspronkelijke bewo ners te bekommeren, in het Zuidpool gebied. dat een klein werelddeel is, zijn de grenzen reeds getrokken en tal van landen hebben bekend gemaakt, er op be paalde gebieden rechten te doen gelden. Er wonen geen mensen in het Zuidpool gebied. Die zullen geen moeilijkheden ver oorzaken. Maar het zijn thans de mensen, die er heengaan, onder wie verschil van mening bestaat omtrent de uitgestrektheid van het 'land, dat ze voor zich opeisen. Het waren de Verenigde Staten, die speciaal door de bekende Zuidpoolexpedi ties van admiraal Byrd toonden, zich bij- Morgen zal de nieuwe commandant van het Ned. detachement Verenig de Naties, majoor G. Christian, naar Korea vertrekken om aldaar het commando van majoor Eekhout over te. nemen. Een foto van de nieuwe commandant. zonder voor Antarctica te interesseren. Maar een Engelsman ontdekte de Zuid pool. In 1912 bereikte captain Scott haar, na een moeizame tocht, welke \tot de grote heldenfeiten der geschiedenis kan worden gerekend. Ook Sovjet-Rusland heeft een oogje op Antarctica geworpen en er een „weten schappelijke" expeditie heengezonden. liet' -e.r daar *n lle'- Zuidpool gebied politieke brandstof genoeg. En het is m elx opzicht begerenswaardig. Het is m de wateren van het Zuidpoolgebied, dat talrijke landen hun walvisvaarders laien opereren. Ook Nederland is hierbij, \oals bekend, sinds enkele jaren betrokken. Ja pan eveneens en enkele maanden geleden kondigde Kalie aan, een walvisvaarder naar ue Zuidelijke IJszee te zullen stuien die speciaal voor het doel zou worden gebouwd. Alhoewel heel wat landen er 'n „claim" op menen te hebben, is de toestand er, zoals diplomaten zouden zeggen, „vloei baar". En momenteel lopen de weten schappelijke onderzoekers mej hun Geiger-apparaten voor het ontdekken van uranium er elkander in de weg! Het was de Amerikaanse marine, die door het uitzenden van admiraal Byrd in 1946-47 en daarna de grondslagen legde voor een definitieve vestiging, welke nabij liggende eilanden. als he! Isla Grande, dat, tussen twee haakjes, tweemAl zo groot is als Nederland en een grote olieproducent belooft te worden. Dit Vuurland ligt betrekkelijk dicht bij de Falkland-eilanden en bij het door de Ame rikanen en de Engelsen bezette gedeelte van Antarctica. Olie in de onmiddellijke nabijheid van het Zuidpoolgebied kan uiteraard belangrijke gevolgen hebben, zo wel economisch, politiek als militair. Het begin van de exploitatie ervan kan er buitengewoon door vergemakkelijkt wor den. Tot dusver moesten alle benodigd heden voor de in het Zuidpoolgebied wer kende expedities van verre worden aan gevoerd, ook de olie voor de schepen en de vliegtuigen. Met de olie van Vuurland zouden dc Verenigde Staten in Klein- Amerika een vliegtuigbasis kunnen aan leggen, die vooral voor de Stille Oceaan van belang zal kunnen zijn, terwijl ze niet voor olie en benzine van het moederland afhankelijk zou wezen. Intussen, voorlopig is eetl verblijf in het Zuidpoolgebied nog een ware kwel ling. Dit hebben de Fransen ondervonden, die verleden jaar naar Adelie-land geto gen zijn. In Frankrijk vond men het, ge zien de werkzaamheid van andere naties in Antarctica, ten zeerste nodig, nader „poolshoogte aan de Zuidpool te gaan nemen. Een schip zette elf dappere kerels „aan land toen dit nog bereikbaar waf De mannen zou<jen twaalf maanden in Adelie-land blijven. Ze zijn kort geleden teruggekeerd en hebben verslag van hun wedervaren uitgebracht Enkele weken nadat het schip vertrok- yaj!'1,. cf0n ijsvorming on grote schaal. Elke dag strekte het Ijs zich voider jaou - i Noörden uit en in korte tijd was erplaatste. Dit is niet veel en het houdt de zee over honderden kilometers dicht- dat aan de Zuidpool ontstaan ijs gevroren. De mannen bouwden een hut die een enk^lt^hn^it6 •ke kamer. een keuken en •nSil^oratoria bevatte. Er brandde de nele nacht een „grote kachel in, maar des ondanks bleef de temperatuur op de grond onder nul en halverwege de ^eeg ze slechts enkele graden. Spoedig liepen de mannen, onder wie zich een geleerde van het Pasteur-Instituut bevond, met dichte baarden rond. Ze za gen er uit als desperado's. Hun honden werden elke nacht met een dikke laag sneeuw bedekt, waaruit ze zich de vol gende ochtend slechts met moeite konden bevrijden. nieuwe wapenen en nieuw materiaal ten behoeve van de oorlog in de Poolgebieden Tevens onderzochten Amerikaanse geleer den in ploegen de klimatologische omstan digheden en de bodemgesteldheid. En nadien kondigde de Amerikaanse regering af, dat het geen enkele „claim" van andere naties op Antarctica erkende en zich alle rechten te dien aanzien voorbehield, waarna het er weer nieuwe onderzoekers heen zond. Terwijl zich rond de eigenlijke Zuidpool telkens nieuw ijs vormt, beweegt de glet scher zich aan alle kanten naar de zee toe en kalft daar af, enorme ijsbergen en ijs velden vormend, met ijsrotsen, die een hoogte van vijftig meter bereiken. Captain Scott heeft, toen hij in 1912 de Zuidpool bereikte, nagegaan, hoe groot de snelheid was, waarmede de ijsmassa zien voortbewoog. Het bleek hem, dat ze zich in een jaar ongeveer een halve v in, uai/ atxxx «-• c pas1200 jaar later de IJszee bereikt. Een der grootste, zich langzaam voort bewegende gletschers of ijsrivieren is de Beardmore Glacier. Deze ijsrivier stort zich ten slotte in zee, in ijsbergen van soms ettelijke kilometers uiteenvallend. En aangezien het ijs zich bijna overal van berg- of heuvelland in de zee stort, is het uiterst gevaarlijk, in het Zuidpoolgebied te landen. Men moet steeds rekening houdc-n met vervaarlijke lawines. Deze gevaren en de bittere koude wor den nu sinds jaar en dag door koene onderzoekers getrotseerd, die er van dro men, de radio-actieve uraniumlagen bloot te leggen en in staat zijn, in Antarctica een grote centrale voor atoomenergie op te richten, waardoor het jjkdak van de Zuidpool gedeeltelijk tot smelten kan wor den gebracht, zodat men in staat zal zijn, de grote rijkdommen aan delfstoffen te exploiteren. Een eventuele exploitatie van het Zuid poolgebied moet men zien in het licht van de ontwikkeling der werelddelen, wier Zuidelijkste punten het betrekkelijk dicht naderen: Afrika, Zuid-Amerika en Austra lië. En hier zuUen binnen afzienbare tijd Zuid-Amerika en Australië een belang rijke rol spelen. De luchtvevkenningen van admiraal Byrd'f: expeditieleden heb ben bewezen, dar er een luchtverbdn- ding mogelijk is tussen deze twee continenten via de Zuidpool. Men is daar nog niet toe geweest aan de grote vluchten, wel ke via de Noord pool tussen Europa en Amerika hebben plaats gevonden. Enkele weken ge leden heeft 't vier motorig vliegtuig „Aries II" een vlucht gemaakt. Dan is er nog de merkwaardige ont wikkeling op Vuur land. In dit barre land is kort gele den olie ontdekt en de havenstad Pun- te Arenas op Chi- leens grondgebied is er een kleine metropool gewor den. En niet alleen in het eigenlijke Vuurland moet olie in de grond aan wezig zijn, maar ook in die van de V-V:: In de nederzetting, welke ze „Klein Parijs" hadden gedoopt, heerste maanden achtereen de grootste eentonigheid. Maar de tijd werd gedood met wetenschappelijk werk en met wat ontspanning. Zo speel den de mannen een partijtje schaak met de leden van een Australische expeditie, die zich op het eiland Macquerie bevond, meer dan tweeduizend kilometer van hou vandaan. Het spel werd per radio gespeeld en de schaakstukken waren gesneden als walrussen, zeeleeuwen en pinguins, wal vissen. Dit merkwaardige schaakpartijtje werd ten slotte door de Australiërs gewonnen. Het duurde vier maanden En al die' tijd leefden ze van levensr middelen uit bussen, tot de zomermaanden kwamen en ze zeeleeuwen konden vangen en eten. Vitaminetabletten voorkwamen, dat ze scheurbuik kregen. Het enige na deel, dat ze van de Poolwinter ondervon den, waren min of meer bevroren lede maten. Elke dag stuurde de marconist weerbe richten naar Sydney. Na een jaar keerden ze naar het vaderland terug, met een groot aantal gegevens, waarover ze het stilzwijgen bewaarden Toen ze vertrokken, werden ze nage staard door de pinguins, waarmee ze een hechte vriendschap gesloten hadden! «5» MARION I». "v-srr>R.eoiKARO i» .UT*DCT,c ORKNEVJ I F-ALKLAN SOUTH B JV:- i jSÜ'**» "OtNCT (H.U ciacl* ZEAL*»*» i«p' fj De Amerikaanse minister van finan ciën, Snyder, heeft verklaard, dat de regering der Ver. Staten geenszins van plan is dc Amerikaanse goudprijs te verhogen. Voorts deelde hij mede geen actie tot verhoging van de goudprijs te verwachten op dc conferentie van de Wereldbank en het Internationale Mone taire Fonds, die Maandag a.s. begint. Hoewel deze kwestie niet op de agenda staat, acht minister Snyder het wel waarschijnlijk, dat zij Ier sprake zal worden gebracht, daar er enkele regerin gen zijn, die hierover wensen te spreken. Snyder herinnerde eraan, dat het I. M. F. zich met een studie van de goudsituatie bezig houdt. Het rapport hierover zal voor het einde van dit jaar echter nog niet gereed zijn. (Van onze speciale verslaggever). De twee loonronden die er in 1950 zijn geweest, zijn oorzaak dat de financiële resultaten van de Ned. Heidemaatschappij over het afgelopen jaar niet gunstig zijn; bovendien zijn de materiaalkosten aan zienlijk gestegen. Hangende een onder zoek door de centrale Accountantsdienst van het ministerie van Financiën is men er toe over moeten gaan voor de DTJW- werken een tariefsverhoging door te voe ren. Toch zijn de door de Heidemaat schappij berekende tarieven nog aan zienlijk lager dan die voor de uitvoering van regiewerken in rekening worden ge bracht. Deze mededelingen deed de directeur van de Ned. Heide Mij. gisteren in Haarlem op de 61e algemene vergadering, nadat mr S. baron van Heemstra als voorzitter de vergadering had geopend. Deze memoreerde de grote verbeterin gen van cultuurtechnische aard mede door de bemoeiingen van de N. H. M. tot stand gekomen, waarbij de ruilver kaveling zo'n belangrijke rol gespeeld heeft. Spreker wees in het bijzonder op de werken in de Waarlands- en Sioot- gaardpolder, inpoldering van de Een dracht onder Halfweg en de inpolderin gen onder Landsmeer en Ilpendam. De propaganda voor het veelomvatten de werk van de Heidemaatschappij zal met de vertoning van de film „Langs on gebaande klingen" van Herman van der Horst een stuk in de goede richting ko men. Met veel zorgen kampt nog de zoet watervisserij. Hoewel het ontwerp Vis serij -Pachtwet reeds geruime tijd gereed is, heeft ze nog geen onderwerp van beraadslagingen in de Staten Generaal uitgemaakt. De afzet van zeelt, dat vroe ger een belangrijk exportproduct was en een bron van inkomsten van betekenis voor vissers, is zo gering, dat deze vis De Westduitse bondsraad (Eerste Ka mer) heeft heden (Vrijdag) eenstemmig Heinrich Kopf, de sociaal-democratische premier van Neder-Saksen, gekozen als nieuwe voorzitter. Kopf. die 58 jaar is. is de eerste sociaal democraat, die in Bonn een leidende functie gaat bekleden. Als voorzitter van de bondsraad zal hij als president van de bondsrepubliek op treden bij eventuele ziekte of plotseling overlijden van president Heuss. ongevangen moet blijven. Pogingen om hierin verandering te brengen, hebben tot nog toe gefaald. Als commissarissen van de maatschappij werden herkozen mr Ph. Heere mr S. baron van Heemstra en mr Dons. Jhr G. van Tets van Goidschalkxoord had zich wegens zijn hoge leeftijd niet meer her kiesbaar gesteld In zijn vacature werd gekozen ïr J. Keijser. De dag werd besloten met een ont vangst ten stadhuize en een voorstelling van de nieuwe Heidamij.-fikn van H. v. d. Horst en een diner in Brinkman. Van daag maakten de leden een excursie naar het landgoed van het Provinciaal Water leidingbedrijf van N.-Holland. De staking van metaalarbeiders, die een week geleden in Hessen begonnen is, dreigt nu uit te groeien tot het groot ste arbeidsconflict, dat sedert 1945 in West-Duitsland is uitgebroken. Er zrn thans bijna honderdduizend stakers Tot gisteren had de staking 50.000 man' om vat. Het stakingsparool was toen nog slechts in Frankfort, Darmstadt en Of fenbach uitgegeven. Nadat de onderhan delingen over de door de arbeiders op grond van de gestegen levenskosten ge- eiste loonsverhoging van 12 pfennig per uur waren mislukt, heeft de staking zich gisteren uitgebreid tot Kassei, waar 16.000 arbeiders het werk hebben neergelegd. Onder meer is hier de bekende en voor de export belangrijke locomotievenfa- briek van Henschel stilgelegd. Ook d« 20.000 arbeiders van de Opel fabrieken in Ruesselsheim zijn. tot staking opge roepen en het bedrijf was reeds gisteren grotendeels stil gelegd. De socialistische regering van Hessen heeft gisteren nog tevergeef sgetracht de uitbreiding der staking te voorkomen. (Van onze weerkundige medewerker) j maandsom gevallen. Een beetje droogte Het heeft er deze week wel eens op du,s 8een kwaad, want vochtig blijft Het neen. er deze w eek^ wei ^eus^op het toch wel nu de Iaatste dagen herhaal delijk mistbanken zijn ontstaan, die bui heel wat weken geleden, dat wij het zo Het Zuidpoolgebied, zoals het „voorlopig" tussen de naties verdeeld is. Naar Adêlie-land ondernamen de Fransen verleden jaar een expeditie, die er twaalf maanden bleef. warm hebben gehad als Woensdag en Donderdag, toen in de Oostelijke provin cies temperaturen tot 27 graden wer den gemeten. De Bilt kreeg er weer twee zomerse dagen bij, zodat dit aantal nu tot elf is gestegen. Het is uiteraard mogelijk, dat er nog enkele van die dagen bijko men; als dit echter niet het geval mocht zijn, zitten wij een record dicht op de hielen. Een kleiner aantal dan elf zomer se dagen in een jaar is namelijk sedert 1920 niet voorgekomen. Met het binnendringen van de warmte heeft Pluvius vacantie genomen: dit zq hem gegund! De eerste dagen van Sep tember hebben plaatselijk enorme hoe veelheden regen gebracht, in Zuid-Lim burg is zelfs al driekwart van de normale terishuis alles nat en binnenshuis vele dingen klam maken. Het mooie weer is gisteren plotseling onderbroken doordat de Noordenwind op stak, waarmee mistbanken en wolken velden van de Noordzee het land binnen dreven. Boven de Britse eilanden en de Noordzee had zicli namelijk een gebied van hoge druk ontwikkeld, dat de oor zaak is van die Noordenwind. Nu dit maximum zich iets heeft verplaatst naar het Noord-Oosten heeft de wind een Oostcomponent gekregen. Vanmorgen werd dientengevolge al drogere lucht aangevoerd, waardoor het zicht aanmer kelijk verbeterde. Het is te verwachten, dat de bewolking vandaag nog zal bi e- ken en dat er ook morgen perioden met zonneschijn zullen voorkomen, net weer ziet er dus redelijk uit. ZIN DER REFORMATIE E Katholieke Kerk is overtuigd de waarheid, die Christus predikte, te bezitten. Deze overtuiging brengt de plicht met zich mee, de toevertrouwde waarheid te beschermen en te beveiligen, en alles wat zich tegenover deze goddelijke waarheid stelt, duidelijk en onmiskenbaar af te wijzen. Het kan echter nuttig zijn, zich óók eens af te vragen, wat de bedoeling van God zou kunnen zijn met de feitelijke verbrokkeling en versplintering in de christenheid, Deze vraag heeft zin, want zij komt voort uit het geloof in de voorzienigheid Gods, die al het kwade en verkeerde ten goede leidt. Als wij voorzichtig een antwoord trachten te vinden op de vraag wat God in Zijn voorzienigheid voor be doelingen heeft met de Reformatie, dan hebben wij er dus niets aan, enkel maar te constateren, dat de Reformatie dwaalt. We moeten veeleer proberen na te gaan voor zover mogelijk welke onder Gods invloed en leiding voor de Kerk van Christus de goede vruchten kunnen zijn van deze dwaling. Door dit te onderzoeken verhelderen wij ons eigen geloofsinzicht en leren wij wellicht iets van de god delijke betekenis van het feit der hervorming keimen. Voor de katholieke gelovigen zal de Reformatie b.v. een waarschuwing zijn. De Katholieke Kerk zelf, in haar leiding, heeft geen menselijke waarschu wing nodig; ze werkt en leraart uit kracht van de Heilige Geest, Die haar werd beloofd. Het kan echter zijn, dat de Geest van God menselijke feiten en gebeurtenissen toelaat en gebruikt, om daarmee van tijd tot tijd de Kerk, die Hem dierbaar is, te wijzen op dingen, die van het allergrootste belang zijn. Ook nu worden wij, behalve door onze eigen Kerk, tevens door het bestaan zelf en het ernstige getuigenis van een goed deel der Reformatie gewezen op het belang van zorgvuldige kennisneming van Bijbel en Evangelie, op de noodzaak van het spontane en inner lijke in het gebed, op de elementaire waarde van een scherp en helder bewust geloof, op het grote belang van goede en waarachtige devotie boven de veelheid van uiterlijke devoties, indien deze niet met het wezen van het christendom in verband worden gebracht. Een zich eeuwenlang voortzettende verdeeldheid kan niet geheel zonder betekenis zijn. Zn móet een Klein-Amerika gedoopt werd. Niet minder plaats vinden binnen het plan van God met Zijn Kerk, dan vierduizend man beproefden er God, „die alles ten goede leidt voor hen die Hem liefhebben", kan ook volgens onze katholieke over tuiging de Reformatie niet doen voortbestaan, tenzij Hij daarmee Zijn bedoelingen lieeft. Ik heb een paar punten genoemd; er zouden er nog meer aan toe te voegen zijn. Er zijn immers christelijke beginselen en christelijke waarden, welke minstens schijnbaar in reformatorische kringen practisch meer nadruk krijgen dan aan dezelfde beginselen en waarden ge geven wordt in de katholieke practijk. Vooral het geloof, het bewust en vertrouwvol geJoof, als een gehoorzame en nimmer omziende overgave aan God, krijgt in de Reformatie het volle pond. De katholieke Kerk ontkent de waarde van liet geloof niet: integen deel, jn het geloof ziet zij het begin van onze recht vaardiging en de noodzakelijke voorwaarde voor elke groei m genade en in goddelijke levenskracht. In de practijk echter wordt vaak meer aandacht geschonken aan het uiterlijke contact met de Sacra- „Een zich eeuwenlang voortzettende ver deeldheid kan niet geheel zonder betekenis zijn. Zp moet een plaats vinden binnen het plan van God met Zijn Kerk. God, „Die alles ten goede leidt voor hen die Hem liefhebben", kan ook volgens onze Katholieke overtuiging de Refor matie niet doen voortbestaan, tenzij Hij daar mee Zfln bedoelingen heeft". y menten of met de normale kerkelijke zielzorg, dan aan de innerlijke aanwezigheid van een levend en krachtig geloof. Hier worden we gewaarschuwd door de Katholieke Kerk zelf en door het getuigenis der reformatorische christenen in onze nabijheid. Deze waarschuwing luidt als volgt: In Christus hebben we door het geloof toegang verkregen tot de genade; door Zijn Geest immers verwachten we het verhoopte geluk en de verlangde gerechtigheid uit kracht van het geloof; want in Christus Jesus is besnijdenis noch onbesnedenheid van waarde, maar wel het geloof, dat werkt door de liefde, (vgl. Rom. 5 2 en Gal. 5 5 en 6) Het geloof in Jesus Christus en in de kracht van Zijn Verlossing, het geloof dat Hij de Christus is, d.w.z. door God gezonden, en de Zoon van de levende God, is de aanvang van elk waarachtig christendom. Door de Kerk wordt ons dit gepredikt, en mochten wij het toch nog vergeten of verwaarluzen, ook de Refor matie zal er ons genadeloos aan herinneren. In tussen blijven we uiteraard de gescheidenheid te allen tijde betreuren. Christus wil eenheid. Sommige protestanten stellen het een weinig simplistisch, wan neer zij verklaren dat wij katholieken het een-zpn-in- de-paus stellen boven het éen-zijn-in-Christus. Het één-zün-in-Christus betekent voor ons n.l de aller belangrijkste realiteit van ons katholieke geloof; onze eenheid in de Paus dient, naar onze diepste overtui ging slechts tot bevestiging van deze eenheid in Christus; zij is er niet mee in strijd, doch zij is de consequentie en de beleving ervan. Het één stellen wij niet boven het ander, maar het een vloeit voort uit het ander. De Kerk is voor ons de gemeenschap, het huis, waar Christus in leeft; van dit huis is de op volger van Petrus het fundament en de onwankelbare steenrots tot het einde der tijden. Onze eenheid in Christus wordt beschermd en gegarandeerd door onze eenheid met de Paus van Rome, omdat hij van Chris tus de sleutels kreeg toevertrouwd van het Rijk en tot herder werd aangesteld over de kudde Wanneer Christus spreekt over de éne schaapstal, daarmee de gemeenschap van Zijn mensen vergelijkend dan spreekt Hij over de schaapstal, waarover Hli één herder heeft aangesteld, toen 11ij tot de mens Petrus sprak: „Weid 'Mijn lammeren, weid Mijn schapen". principieel de scheiding ook is, er bestaét toch nog eenheid tussen Katholiek en Ortho- dox-Protestant; de eenheid van het geloof in Jesus Christus, de mensgeworden Zoon Gods en de Verlos ser. Mensen van verschillende christelijke belijdenis vormen ondanks alles in dit geloof toch slechts één enkele gemeenschap. Een gemeenschap van mensen en dus met menselijke tekorten; maar tegelijkertijd een gemeenschap even goddelijk als dit geloof zelf in Jesus Christus van goddellijke oorsprong en goddelijk gehalte ls. Want niemand kan de Naam van Jesus gelovig uit spreken, tenzij gedreven door de goddelijke Geest. En zoals elk waarachtig christendom begint met het ge loof in déze Jesus, zo begint ook elke christelijke genieenschap van mensen, elke christelijke eenheid, slechts in degenen, die volgens het Bijbelwoord voort bouwen op het allerheiligste geloof, bidden in de Hei- lige Geest, zichzelf bewaren in Gods liefde en rekenen op de barmhartigheid van onze Heer Jesus Christus ten eeuwigen leven. S. JELSMA M.S.C. IN EEN groot Engels weekblad ,News of the Worldblies de Angli- kaanse deken Matthews alarm over de toekomst van de Engelse kerk. Bij con stateerde, dat vele Engelsen op gods dienstig gebied zó onverschillig zijn ge worden, dat het hun nauwelijks sou raken, als morgen de kerken zouden ge sloten worden om nooit meer open te gaan. Een noodkreet, die toch wel even tot nadenken stemt. MISSCHIEN dat .JJc Telegraaf voor ditmaal een tip kan gevenMede werker Pasquino merkte naar aanlei ding van de ook door ons gepubliceerde punten van etiquette voor de Japanse delegatie in San Francisco en de dan volgende nieuwe omgang der volken- .Bet zou misschien aanbeveling verdie nen om terug te vallen op tien andere punten: de Tien Geboden Gods bijvoor beeld... en ter afwisseling". Een heel goede raad Maar dan een terugvallen blypend, met voor een poosje of bij wijze, van verandering. J TERWIJL Indonesië „De Waarheid gaat verbiedenis er een algemene ver gadenng van de Ridders van Columbus welke te Pittsburg in de V.S werd ge houden. een resolutie tegen het commu nisme aangenomen, waarin er op wordt aangedrongen, dat dc Verenigde Sinten hun diplomatieke betrekkingen en hal- dclsrelaties met Sovjet-Rusland en Joegoslavië zullen verbreken. De reso lutie veroordeelt de communistische sta ten, waar het grondrecht van vrijheid met bh cynisch de ,Se" ^ordt getreden. Men krijgt In dJ^aJZg9fNngzamerhand 0Vfrcl tondel, ffot moet gaan. zoals het het „I {iaat. Daar heeft dezer dagen d?nJi?N\Wni£ fche llad ->n Progresso Bologna zijn publicatie ge- staakt. Verstandig van de Italianen, 'om vergif buiten de deur te houden. KARDINAAL Clemente Micara, Vic.- c* ener aal van Z.H. de Paus voor het bis dom Rome, heeft in opdracht van de H. fader voorgeschreven dat onder alle a.H. Missen het gebed, „Tegen de Kerk vervolging" zal worden gebeden. Het voorschrift is van kracht voor alle basi liekenkerken en kapellen van het bis dom Rome. Misschien kunnen wij ook meer in die richting doen. Met hoofd schudden komen wij en komen zij er niet. Doen we mee met de II. Vader Fijn. VOOR de studenten van de Universi teit van Milaan heeft, mgr Urbani, gees telijk adviseur van de Katholieke Actie in Italië, gewezen op het toenemende gebrek aan priesterroepingen in dit land. Statistieken tonen aan. dat in het jaar 1871 Italië meer dan 150.000 priesters telde op een bevolking van 26.000.000. In 1936 was het bevolkingsaantal geste gen tot lf2.000.000, het aantal priesters echter gedaald tot ongeveer 100.000. Mgr Urbani weet deze teruggang aan het Italiaanse volk zelf, dat in gebreke blijft bij het aankweken van priesterroepingen en het scheppen van gunstige voorwaar den, Natuurlijk is het niet genoeg anti communistisch te zijn. God vraagt pos - tief christendom. Wat dat inhoud vertelt nog wel de rest van deze rubriek, WANT MORGENZondag dc weke lijkse dag der collecte voor de nieuwe kerken, wijst St. Paulus er in het epistel op. dat we een leven moeten leiden over eenkomstig de roeping, die we hebben ontvangen, d.w.z. in alle nederigheid en zachtmoedigheid, met geduld 'elkander liefdevol verdragen. Het evangelie doet voor het epistel overigens niet onder, want hierin worden we weer herinnerd aan het eerste gebod en het tweede daar aan gelijk. Daarop rust heel de wet. Daarop als we het eindelijk toch eens goed doorhadden. Wat zouden er dan pleizierige dagen zijn met zonnige ge zichten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3