FRISCOstad der contrasten Schiereiland, het verblijf der millionnairs Televisie: zorgenkind van regering en omroepverenigingen Wel of geen reclame in beeld uitzending Graham Greene's nieuwste roman The end of the affair V Herinneringen aan het reuzebomenwoud en de straat der honderd dieven Vreemde briefkaarten- schrijverij Aanbidding van liet Lam" terug Weer emigrantenvluch- ten naar Australië Overleg inzake Triest? Met twee kinderen op de fiets „Het Europese glas" „Iedere stap kost hier een kapitaal" Geldkwestie omzeild Tegen volksvijand rheumatiek SATERDAG 8 SEPTEMBER 1951 PAGINA 6 1 „Ut vecht met de wapens die ik heb l an Eyck's meesterwerk geheel gerestaureerd Thans officieel JO SPIER DREIGDE MET PROCES T> V) Geen spoedige oplossing? Toestel-aankoop eist bedenking Biscoop en televisie Strijd in nieuwe phase urineer we hier herinneringen ophalen aan San Francisco, dan denken we aan de zeeleeuwen, die daar van de zeeboulevard af kunnen worden gade geslagen, levend in hun elementde wijde zee, aan die kleine, aardige missiekerk, waaraan de stad haar naam dankt, aan het zo interessante Calif'ornië-Museum, aan de beruchte j gevangenis van Saint Quentin, aan de Redwoods, de reuzebomen bij Mount 7 amalpais, kortom aan een oord, rijk aan toeristische geneugten. Ocean hn dit is juist iets, wat men in Amerika, althans in de Verenigde Staten, niet in de eerste plaats verwacht. Men denkt er wolkenkrab bers te zien en een enorme massa auto's en verder niets dan tamelijk nuchtere huizen en pandenblokken, waarlangs de eerste tot de Zoveelste Straat lopen, met nummers, die tot in de duizenden gaan. Maar San Francisco kent o.a. de Een tenslottehet Peninsula, het schiereiland, waarin in Santa Clara Valley de millioivnairs van San Francisco hun luxueuze buitenver- verblijven hebben gebouwd, die niet onderdoen voor de paleizen van New 5 orkse multimillionnairs als Vander- bilt en Astor en Morgan. De 'grootvaders van de huidige bewo ners hebben uit Europa kunstenaars en vaklieden laten komen, om hun villa's te decoreren en te meubileren. Nog gaat onder de nakomelingen van d© pioniers, Straat van de Honderd Dieven en menig plekje, vervuld van de roman tiek ener weliswaar voorbije periode, maar die toch in tal van kleinig heden en pittoreske dingen is blij ven voortbestaan. En dit, terwijl de Had nauwelijks vijftig jaar geleden bijna geheel met de grond gelijk ge maakt werd en dus een door en door moderne stad is. San Francisco en zijn omgeving bezit ten een merkwaardige Europese sfeer, gevormd door een 'oonte geschiedenis en een merkwaardige verzameling van mensen. Het is slechts een van de vele merkwaardigheden, dat de telefoongirls m Chinatown er met de klanten in vijf Chines*» dialecten spreken en de vissers havens zo uit de Middellandse Zee naar de Stille Oceaan lijken te zijn overge plaatst. Men hoort er alle klanken van Europa en vele van de rest der wereld. En San Francisco's cosmopolitische be volking zal heel wat afgevaardigden op de grote, internationale conferentie, wel ke het vredesverdrag met Japan moet opleveren, bijna als oude bekenden be groeten. De grote havenstad zit vol contrasten. Haar omgeving bekoort eveneens door een wonderlijke mengeling van vreemde en vertrouwde elementen. In de Straat der Honderd Dieven zou men zich ergens ln een Zuideuropese stad kunnen wanen. Maar in het woud der reuzebomen aan de voet van Mount Tamapais waart men als het ware in een pre-historische wereld rond. Daar staat men op een gegeven ogenblik tegenover een boom, die reeds majestueus ten hemel torende, toen Co lumbus met zijn nietige karavelen de Atlantische Oceaan overstak, om Ame rika te ontdekken. De kruin van deze boom bewoog zich op de stormen slechts zachtjes heen en weer toen het blanke ras over het Amerikaanse continent naar de Stille Oceaan stormde, het rode onder de voet lopend. In het woud der reuzebomen, de zg. Redwoods en in die der nog gro tere, de Sequoiahs, heerst een stilte als op de scheppingsdag. De zonne stralen zijn er gedurende eeuwen niet tot de grond doorgedrongen en deze grond is een zacht tapijt van humus. Het Is er bijna benauwend, in het dal j der reuzebomen, waar geen vogel kwin- j keleert. Adembenemend is het schemer- i duister en de roerloosheid der natuur en j bijna ongelooflijk lijkt er het drukke gewoel niet zo heel ver er vandaan in j die metropolis aan de Stille Oceaan: San Francisco. Dat San Francisco doemt in de herin nering op met een overstelpende lawine van onverwachte en menigmaal zonder linge belevenissen. Men ziet er vorige eeuwse trams, die met een kabel naar omhoog worden getrokken. Zo reed de tram vroeger in San Francisco. Thans wordt ze alleen nog maar gebruikt voor reclame van grote magazijnen. Ze beho ren tot de weinige relieken van het San Francisco vóór de aardbeving van 1906, waardoor de stad een wereldvermaard heid heeft gekregen. Er zijn tegenwoordig in San Francisco meer auto's dan 'gezinnen. Men kan er eten volgens de gewoonten en de tradi tie van Azië, Europa en.... Amerika en in Market Street, de drukste straat van de stad, kan men des middags vaak slechts voetje voor voetje vooruit, vooral tegen beurstijd. Die zeeleeuwenrots, waarover we het tn de aanvang hadden steekt zwart en glimmend uit de zee op. Zwart en glim mend liggen de slanke zeebewoners er op te rusten of duiken er in het rond. Hier geen dieren in een dierenpark, maar in de vrije natuur. Hun domein is geen bassin, doch de Stille Oceaan. Natuurlijk worden ze door een speciale wet be schermd. Ze vormden een der grootste attracties van San Francisco. Wie zich wil gaan verdiepen in de 'ge schiedenis van dat wonderlijke land", Ca- lifornië en iets wil opsteken omtrent de levenswijze der Spanjaarden in de Nieu we Wereld, vindt in het Californië-Mu- seum in de ene zaal na de andere o.m. prachtige voorbeelden van edelsmeed kunst in zilver en goud, fraaie meubelen en vele interessante gebruiksvoorwerpen. Hier is Amerika's geschiedenis reeds enkele honderden jaren oud. En dan die pittoreske Dolores Missie, eens door Paters Franciscanen gesticht, de paters, die in hun bruine habijten met de ..conquistadores" meetrokken, om de Tndianen te bekeren. De stijl, waarin kerkje en klooster gebouwd werden, is er>e fraai voorbeeld van de Spaanse mis- "'ertijl. die Californië tot zelfs de woning- bcnv heeft beïnvloed. Och, we zouden steeds door kunnen rran met het opnoemen en beschrijven van alles, wat in San Francisco te zien is. We hadden het zoeven over contras ten. Felle, schrille tegenstellingen vor men de idyllische voorsteden met een daar niet ver vandaan liggende 'gevan genis als een bolwerk, die San Quentin heet en waarvan de gevangenen in de gestreepte gevangeniskleding onder ge wapend toezicht aan de wegen werken. En dan, in die prachtige Golden Gate, de beruchte Alcatraz-gevan'genis, waar de ergste misdadigers worden opgesloten: sombere muren in een omlijsting van het kobalt van de baai en het azuur van de hemel. Een stad waar de hartstochten der mensen fel tegen elkander opbotsen, de longshoremen, ofwel havenarbeiders, tij dens hun stakingen zo gemakkelijk tot daden van geweld overgaan en de politie vaak meedogenloos tegen rustverstoorders en oproerkraaiers optreedt door wie de grondslag voor San Fran- cieco's economische en financiële struc tuur werd gelegd, het verhaal van de Hertog van Manchester, die omstreeks 1890 op een {eest van de society in Santa Clara Valley meende te moeten verschij nen in een cowboy hemd en rijlaarzen. Hij vond de gasten gekleed, zoals hij dit OMLAND .FRANCISCO/ San Francisco Bay UAOtrr PALO ALTO KOOUSIDC tfb STANFORD UNIVERSITY erscheldenc inwoners van Zeist en Een dezer dagen zal het beroemde Het schiereiland, waarop San Fran cisco ligt. De toegang tot de Baai van San Francisco wordt door de be roemde Golden Gate gevormd. in de Europese hoofdsteden gewoon was, maar redde zich er uit door te zeggen, gemeend te hebben, naar een gecostu- meerd bal te zijn genodigd Namen als Ralston (bankier), Matson (scheepvaartmagnaat), Crocker (eveneens bankier), Sperckels (suikermagnaat), Floos (mijnmagnaat), Clark (kopermag naat) leven op het Peninsula voort en bij deze namen hebben zich nieuwe ge voegd als: Neylan (schatrijk advocaat), Cameron (idem uitgever), Blyth (inves teringen) etc. Het zijn allemaal nog steeds zaken mensen. Ze bekleden belangrijke posities, staan aan het hoofd van grote scheep vaartmaatschappijen en handelsonderne mingen, wier bedrijvigheid zich over heel Azië uitstrekt. Dit is slechts een glimp van San Fran cisco, waar thans de volken der aarde beraadslagen over de toekomst van Japan. De KLM is in de gelegenheid om in de naaste toekomst wederom enkele vluchten j met emigranten naar Australië uit te voe- ren. Het eerste vliegtuig zal op Woensdag 12 September van Amsterdam naar Sydney vertrekken. Zoals bekend, werden deze vluchten destijds gestaakt in verband met de ver wikkelingen rond de Perzische Olie. Zolas gisteren in een deel van onze oplage werd gemeld, heeft een woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken Vrijdag medegedeeld, dat de „Italiaanse en Joegoslavische re geringen bereid zjjn met elkaar over de toekomst van Triëst te spreken". Italiaanse regeringsautoriteiten hebben geweigerd commentaar te geven op dit officiële bericht uit Londen. In Italiaan se politieke kringen ontving men het met „pijnlijke verbazing" en men ziet er een Britse poging in om de kwestie te for ceren. Algemeen wondt verwacht, dat premier de Gasperi, die Woensdag j.l. voor een bezoek aan Washington vertrokken is, juiist allies in het werk zal stellen om Amerika de Italiaanse zijde te doen kie zen in de bittere controverse met Joego slavië. In 't gisteren uitgegeven Staatsblad no. 331 is opgenomen een Kon. besluit van 30 Juli 1951 tot wijziging van het Wegenver keersreglement. Bij dit besluit is de bepaling in het We genverkeersreglement met betrekking tot het verbod van het meevoeren van twee kinderen op de fiets vervangen door: Het is een bestuurder van een tweewie lig rijwiel verboden: a. Meer dan één persoon mede te voe ren, tenzij hij de leeftijd van 18 jaren heeft bereikt, in welk geval hij ten hoog ste twee personen mag mede voeren, met dien verstande, dat indien twee personen worden meegevoerd, geen van deze per sonen de leeftijd van tien jaren mag heb ben bereikt. b. Tenzij hij de leeftijd van 18 jaren heeft bereikt, een persoon mede te voeren, die ouder is dan de bestuurder. c. Een kind beneden de leeftijd van tien jaren mede te voeren, dat niet ge zeten is op een doelmatige en veilige zit plaats met voldoende steun voor rug. han den en voeten. Aan deze bepaling is een nieuw lid toe gevoegd. waarin staat, dat met betrekking tot het bepaalde in het vorige lid berij ders van tweewielige rijwielen, ingerient voor een of meer berijders buiten de be stuurder. niet als meegevoerde personen worden beschouwd. omgeving ontvangen nu reeds lange tijd minder vriendelijke briefkaarten van de 51-jarige Zeistenaar J. N., die „vecht met dc wapens die hij heeft", zoals hij het zelf noemde. Ook aan een zekere Van D. schreef hij met grote regelmaat briefkaarten, waarop hij deze kwalifi ceert als „misdadiger cn dief'. Van D. diende een klacht ln en gisteren stond do afzender voor het Amsterdams Gerechts hof in hoger beroep terecht. „Ik scihrijf die kaarten, omdat Van D. inderdaad een dief en een misdadiger is", riep hij uit. De politie wil niet eens pro- ces-verbaal opmaken over die poging tol doodslag." .,U moogt de mensen niet beledigen", zei de president. „Gaat u er nog steeds mee door?" „Gisteren heb ik er nog een aan Van D afgestuurd". „Maar U stuurt ze ook aan andere men sen". „Ja, ik schrijf iedereen over wat ik tegen hem heb". „Meent U, dat die Van D. U 850.— schuldig is?" „Ja, edelachtbare. Hij wil me 12, betalen als ik een kwitantie teken, maar dat doe ik niet". In een psychiatrisch rapport werd ver dachte niet toerekeningsvatbaar genoemd en dus als niet verantwoordelijk voor zijn daden beschouwd. De procureur-generaal achtte derhalve de verdachte in Maart J.l. door de Utrechtse politierechter opgelegde maat regel de juiste en eiste bevestiging van dit vonnis: ontslag van rechtsvervolging en ter beschikkingstelling van de regering om van harentwege te worden verpleegd. „U bent niet van plan met die schrij verij uit te scheiden?" vroeg de president ihem tenslotte. Het antwoord luidde ont kennend. Uitspraak van het Hof op 21 Septem ber a.s. schilderij van de gebroeders Van Eyck „De Aanbidding van het Lam" weer worden geplaatst in een zijkapel van de kathedraal van Gent. Het meesterwerk heeft een grondige restauratie onder gaan. Tijdens en na de tweede wereldoorlog heeft dit schilderstuk een wisselend lot beleefd. Toen de oorlog uitbrak en de Duitse horden de Belgische grenzen over stroomden, werd het grote drieluik weg genomen van zijn oorspronkelijke plaats en ergens in Frankrijk verborgen. In 1942 werd het door de Duitsers ontdekt in het kasteel van Henri IV te Pau en meegenomen. In 1945 vonden de Ameri kaanse troepen het werk in een zoutmijn te Alt Aussee in Beieren en stuurden het terug naar Gent. Drie jaar later con stateerde men, dat het vernis bescha digd was en vocht de kleuren aantastte. Het werd overgebracht naar een werk plaats in Brussel, waar het op kosten van de Belgische regering door de meest gekwame restaurateurs onder handen werd genomen. De taptoe bij het Kasteel van Edinburgh In het midden van de maand October zal in het museum „Willet Holthyzen" te Amsterdam een tentoonstelling wor den gehouden, die de titel draagt: „Het Europese glas". Uit Nederlandse parti culiere- en musea-verzamelingen is een keuze gemaakt uit glas, dat in Europa werd gebruikt van de vroegste tijden tot de 19e eeuw, zodat de jongste glassoort het z.g. Biedermayer glas zal zijn. Er zullen geen inzendingen uit het bui tenland komen. De tentoonstelling „Het Europese glas" sluit direct aan op de tentoonstel ling van kant, die tot in October voor het publiek geopend zal blijven. Deze week werd de 5000ste bezoeker van de kanttentoonstelling in het mu seum Willet Holthuyzen geboekt. De bekende tekenaar Jo Spier heeft de Vereniging voor Veilig Verkeer te 's Gra- venhage met een proces bedreigd daar op langs de Haagse invalswegen geplaatste „Anti Lawaai-borden" een vergroting van een van zijn tekeningen staat afgebeeld. Deze tekeningen werden indertijd voor de bestrijding van het verkeerslawaai door Jo Spier voor de KNAC ontworpen, en thans door de KNAC, vanwege de Haagse veilig verkeersweek, belangeloos aan de vereniging afgestaan. Jo Spier is van mening, dat de borden met de gewraakte tekening onder zijn aanwijziging hadden moeten worden ver vaardigd. Om een proces te vermijden heeft de Vereniging voor Veilig Verkeer nu besloten de borden te doen verwij deren. Malaria in de V.S. De Amerikaanse regering heeft de bevolking gewaar schuwd voor een mogelijke malaria-epi demie. Er zijn namelijk ruim achthonderd gevallen van malaria gemeld onder uit Korea terugkerende militairen. dat voor deze reportaigevorm apart® teams moeten worden samengesteld, die de beschikking dienen te hebben over een uitzonderlijke technische apparatuur. (Van onze correspondent) «Het televisie-probleem heeft in Nederland dermate venvarrende vormen aangenomen, dat een ruime voorlichting op dit gebied hoogst noodzakelijk was", aldus betoogde de voorzitter van de buitenlandse persvereniging, de heer George Franks, tijdens het dezer dagen door deze vereniging georga niseerde Televisie-forum in de A.V.R.O.-studio. Hij voegde er aan toe, dat het forum geen radio- of Philips-stunt, noch een bepaalde regeringsma noeuvre was, doch louter de bedoeling had licht te werpen op de televisie kwesties. Verschillende buitenlandse en Nederlandse televisiekenners voer den tijdens het forum, dat een gehele dag in beslag nam, het woord, waar bij door de Nederlandse sprekers de nodige voorzichtigheid in acht werd genomen. De secretaris van de Nederlandse Televisie-stichting, de heer J. Rengelink, deelde mede, dat de Stichting gekant is tegen de zogenaamde „sponsored" programma's, waarbij de beelduitzendingen mede worden ge bruikt voor reclamedoeleinden. Hij zeide dat de diverse omroepen het als vereniging hiermee eens zijn. Een waarschuwend geluid op dit gebied liet ook de Amerikaan Ju Winnie, de televisie-adviseur van de Amerikaanse regering op het gebied van de opvoedende taak der T.V., horen. Hij zeide, dat in Amerika tegen de zogenaamde „sponsored"-programma's steeds gro ter bedenkelijkheid gaat heersen, omdat het reclame-element te snel gaat prevaleren. Miss Mary Adams, het hoofd van de gesproken woord afdeling van de B. B. C. televisie, belichtte het culturele aspect der T. V., waarbij zij opmerkte dat de vrou wen over een grotere critische zin wat betreft het peil der televisie-programma's beschikken dan de mannen. De neer M. Leeuwin van Philips gaf een technische uiteenzetting van de televisie; verschei dene andere sprekers, onder wie de heer Vogt, garven eveneens hun mening te ken nen over de komende televisi.e in Neder land. De geldkwestie werd op dit televisie forum dat weliswaar het medium te- DE WERKING DER Van de strijd tussen Goed en Kwaad in de mens interesseert Graham Greene vooral de wezenlijke waarde van het Goede: de heldhaftigheid van de priester in „The power and the glory" telt voor hem meer dan diens onwaardig heid, de liefde van de scrupuleuze weifelaar Scobie in „The heart of the mattermeer dan diens laatste wanhoopsdaad. Het probleem van Greene is het probleem van de zondige mens die in de diepste schuilhoek van zijn hart God's wet erkent en voor wie ivij mogen hopen dat God's barmhartig heid in de hemel toch nog een klein bruggehoofd vrij houdt. Dat de goddelijke genade in iedere mens, hoe zondig ook, werkzaam blijft, heeft Greene in zijn vorige romans trach ten uit te beelden; hoe de genade werkt is het onderwerp waaraan zijn nieuwste roman „The end of the affair die op 3 September verscheen, is gewijd. Een vrouw en een romanschrijver zijn de hoofd personen van de roman, die zich afspeelt in Londen tijdens de oorlogsjaren. Sarah is gehuwd met een eerzame ambtenaar bij het ministerie van de Home Security, een correcte echtgenoot, wiens liefde echter niet meer betekent dan een vriendelijke genegenheid. Het gemis aan een werkelijk huwelijksleven wordt de oorzaak van Sarah's val. Tussen haar en de roman schrijver Bendrix de ik-figuur, die de geschiedenis vertelt ontstaat een verhouding, die, door Bendrix luchthartig begonnen om als materiaal voor een nieuwe roman intieme bijzonderheden uit een ambte naarsleven aan de weet te komen, uitgroeit tot een gepassioneerde liefde. Op eigenaardige wijze loopt deze idylle af. Bij een rendez-vous in een Londen's hotel laat Bendrix zijn geliefde even aiieen en juist op dit ogenblik slaat een V 1 in zijn nabijheid in. Wanneer Bendrix, slechts lichtgewond, terugkomt, vindt hij Sarah geknield op de grond. In haar houding jegens hem treedt sinds dit ogenblik een onverklaarbare verkoeling in; even plot seling als het begin, schijnt „the end of the affair" gekomen. Mysterie De reden van Sarah's omkeer is voor Bendrix raad selachtig. De gedachte dat een nieuwe minnaar hem verdrongen heeft, kwelt hem met een wrede pijn. Nu Sarah teruggetreden is heeft zijn leven, het lege leven van een ongelovige cynicus, de laatste kans op geluk verloren. Hij wordt een bitter mens, met een door jalouzie en haat verwrongen hart, maar wiens haat in de grond niets anders is dan het spiegelbeeld van zijn liefde. Ook Henry heeft intussen aanleiding om aan de huwelijkstrouw van zijn echtgenote te twijfelen. Hij wil een detective te hulp roepen; het is echter niet Henry, maar Bendrix, die het contact met het speur dersbureau opneemt. De ijverige Parkis doet zijn werk grondig en speelt Bendrix weldra Sarah's dag boek in handen. Tot zover is Greene's roman ongetwijfeld van een verbluffende technische virtuositeit; hij schept figuren, wier liefde, haat en minnenijd levende en schrijnende werkelijkheid worden onder de macht van zijn ver beeldingsvermogen; maar het gegeven verheft zich tot Graham Greene dat ogenblik niet boven de gebruikelijke problematiek van de driehoeksverhouding, al voelt men achter de gebeurtenissen een mysterieuze, diepere betekenis, waarvan de sluier eerst wordt afgetrokken wanneer Bendrix de dagboekbladen van Sarah leest. Dagboekbladen Deze dagboeknotities bevatten Sarah's dooltocht naar een geloof in God. Zonder dat zij het zichzelf bewust werd, was op het moment, dat de V 1 Bendrix bedreigde, de goddelijke genade in haar hart in geslagen. Wanhopige angst om het leven van haar minnaar leerde haar bidden tot een God, waaraan zij niet geloofde, maar aan Wie zij de gelofte deed, de verhouding met Bendrix te verbreken als hij het leven mocht behouden. „The end of the affair" werd zodoende voor Sarah een begin van haar opgang naar God. Haar bekering voltrekt zich echter niet met de miracu leuze bliksemachtigheid, die in sommige katholieke romans de zegepraal der genade zo'n bijsmaak van onwaarschijnlijkheid geven. De genade werkt in haar zonder dat zij het zelf beseft; het vage gevoel dat zij haar gelofte, zelfs tegenover een God aan Wiens bestaan zij twijfelt, niet schenden mag, wordt het uitgangspunt van een geestelijke zwerftocht, waarin zij al het moge lijke doet om die God, die haar geluk verstoorde, kwijt te raken. Maar het mosterdzaadje woekert verder, tegen alle opstandigheid van haar hart, tegen alle redeneringen van de rationalist Smythe, bij wie zij de overtuiging dat God niet bestaat hoopte te vinden, in. Haar zwerftocht eindigt bij de priester, maar dit vertrouwde zij zelfs aan haar dagboek niet toe Met diep inzicht heeft Greene deze strijd tussen menselijke liefde en de roepstem der genade uitgebeeld. Niets wonderbaarlijks laat hij geschieden; Gods ge nade werkt langs natuurlijke weg; eerst in een door lijden vermorzeld hart ontdekt de mens de schuilhoek waarin de kiem van het geloof verborgen ligt. Bendrix' beurt De lectuur van Sarah's journaal doet intussen ^endrtx'. hoop Gerieven. is dus geen mjgty- GENADE minnaar, en die religieuze waan zal hij haar wel uit het hoofd praten. Maar nu is de beurt aan Bendrix om zijn gevecht tegen de genade te beginnen. In het kille regenachtige Londen ontvlucht de zieke Sarah zijn onstuimige toenadering en de volgende dag meldt Henry hem Sarah's dood door een acute longontsteking. Een lawine van wonderlijke coïncidenties die na "Sarah's dood plaats hebben, schokken de zekerheid van de agnosticus Bendrix. Een onberaden afspraak met een vrouw wil hij ongedaan maken en zie, als een reddende engel treedt Sarah's moeder tussen beide; Sarah stierf als katholiek en nu blijkt dat zij vroeger in het geheim ook katholiek gedoopt was; een jongen droomde dat Sarah iets in een boek schreef en zijn droom blijkt werkelijkheid; de rationalist Smythe, wiens gelaat ontsierd was door een lidteken, dat Sarah gekust had zoals Claudel's Violaine de leproze kuste, bleek plotseling genezen. Toevalligheden? Wonderen? Greene dringt zijn lezers geen verklaring op, maar voor Bendrix zijn het de stappen, die de dreigende nadering van Gods genade aankondigen. Onrust Ondragelijke onrust maakt zich van hem meester. Hij verzet zich hardnekkig tegen die God die niet bestaat maar die zijn hart kwelt en verontrust. Hij tracht de zich opdringende vragen weg te redeneren, maar de bravour van zijn hooghartig scepticisme breekt stuk op die ene gedachte: als deze God bestaat en als zelfs jij met je passie en je overspel- en de schuchtere leu gens die je pleegde te vertellen zo kunt verande ren, dan zouden wij allen heiligen kunnen worden, door te springen zoals jij sprong, door onze ogen te sluiten en de sprong te doen, voor eens en voor altijd: als jij een heilige bent, dan is het niet zo moeilijk een heilige te zijn. Het is iets dat Hij van ieder van ons kan vragen: springen. Maar ik Wil niet springen". Wanneer hij echter samen met Henry zijn ochtend wandeling door Londen maakt, twee doelloze vrij gezellen, vindt hij het gebed waarmee het boek eindigt: „O God, Gij hebt me genoeg aangedaan, Gij hebt me van genoeg beroofd; ik ben te moe en te oud om nog te leren liefhebben, laat me met rust voor altijd...." „The end of the affair" is opnieuw een meesterlijke roman. Greene's meesterschap bereikt ook in dit boek weer dat de problematiek de spanning van het ver haal geen geweld aandoet; zijn intuïtie voor de diepste roerselen van de menselijke ziel heeft ook hier weer figuren geschapen met een eigen leven, dat ons per soonlijk ter harte gaat. Opmerkelijk is hierbij de vrijmoedig, soms al te vrijmoedig het verhaal vertellende ik-figuur Bendrix. Het kan geen toeval zijn dat Greene een succesvolle Britse romanschrijver als verteller van het sombere drama van haat, liefde en genade liet optreden. En de talrijke passages waarin hij over het ontstaan van een roman, over het schrijven of over de critici spreekt, versterken de veronderstelling, dat Greene in deze figuur veel van zijn eigen ervaringen gestalte heeft gegeven. Het boek is ook een voortreffelijk specimen van, een katholieke roman. De genade zegeviert niet met schet terende bazuinstoten, maar in de stilte van een lijdend hart; zij wordt niet triomfantelijk aangekondigd, maar behoedzaam gesuggereerd. Greene zegt niet, dat de echtbreekster Sarah een heilige werd, maar de woor den van haar biechtvader: „We kunnen niets misdoen wat sommige heiligen niet vóór ons gedaan hebben", laten de mogelijkheid daartoe open. Hij zegt niets over Bendrix' bekering, maar de weg naar het heil is ge opend op het ogenblik, dat Bendrix tot God bidt om hem voor altijd met rust te laten. P. N.a.v. „The end of the affair" door Graham Greene. Ievisie in uitgebreide zin behandelde, doch de Nederlandse televisieproblemen slechts ten dele belichtte angstvallig omzeild, waarmee het hoofdprobleem van de Nederlandse T. V. welke instelling bereid zal zijn de gro-te lasten te dragen en de Nederlandse Televisie Stichting te steunen voorbij werd gelopen. De geld kwestie overheerst de T. V.-problemon en zonder een acceptabele oplossing, waarin vooral de omroepverenigingen een zekere garantie willen vinden, zal de start der televisie, ondanks de toezegging van de heer Landré_ van de regeringsvoorlich tingsdienst, die mededeelde dat wat de regering betreft de televisie in October kan starten, problematisch blijven. Meer dan op het forum gebleken is, beheerst het vraagstuk van de „sponso red" programma's de televisie in Neder land. Weliswaar deelde de heer Renge link mee dat de omroepen gekant zjjn tegen betaalde programma's, doch deze mening wordt niet door alle leden van de Televisie Stichting gedeeld. De voor standers van de door de reclame be taalde programma's motiveren hun stand punt door erop te wijzen dat de televisie alleen met „sponsored" programma's mo gelijk zal blijken. Zij zijn van mening dat de Nederlandse Televisie alleen door be taling der programma's voor reclamedoel einden mettertijd kan worden uitgebreid. De tegenstanders zijn echter bevreesd voor een nivellering van het culturele clement der T. V. als reclame wordt toegepast. nat deze verschillende standpunten aanleiding zullen geven tot verdere „stryd in de Televisie Stichting is ze ker; slechts als inderdaad een afdoende oplossing wordt gevonden voor de finan ciële problemen zal deze controverse zijn ^°"".pe kanten verliezen. Overigens ver- hT- men in omroepkringen niet dat «eze financiële problemen spoedig zul- worden opgelost. De regering is aiaus meent men zeker niet van plan «22* son,men «eMs in dc televisie te geiten en de radio-verenigingen kunnen zich evenmin (mede omdat zij de telcvi- s,e scherp gescheiden willen houden van de normale radio-uitzendingen) grote uitgaven permitteren. „Voorzichtig, iedere stap kost hier een kapitaal", zo zon de heer Rengelink op de deur van de Stu dio te Bussum willen zetten. Niettemin heerst er bij de omroepver enigingen een begrijpelijk verlangen* naar de start der televisie. Niet alle omroe pen zijn gebrand op invoering der T. V., doch de komst ervan is niet te vermij den. De Duitse en de Amerikaanse in dustrieën zouden spoedig klaar zijn het televisie-experiment in Nederland over te nemen, met het gevolg dat de om roepverenigingen op dit gebied uitge schakeld zouden worden. Het is overigens aan geen twijfel on derhevig of al deze televisie-problemen houden voor de toekomstige kijkers een zeker gevaar in. Immers het experiment kan en zeker als de financiële moei lijkheden voort blijven duren ten dele of geheel mislukken. Een televisie toestel vergt van de aspirant-kijkers een respectabel bedrag. De toekomstige kij kers de interesse voor aankoop van T. V.-toestellen is niet gering zullen als de experimentele televisie is gestart in de mening verkeren dat zij door de aankoop van hun toestel hun verdere loven verzekerd zullen zijn van hun „huiskamer-televisie" en zijn ervan over tuigd dat na de experimentele uitzen dingen, welke zoals men weet slechts en kele uren per week in beslag zullen ne men, de televisie ten minste iedere avond zal worden uitgezonden. Zou het experi ment halverwege worden gestopt of drastisch worden ingekrompen het geen uiteraard zeer wel mogelijk is dan zouden de toestellen voor de be zitters onrendabel zijn. Ook kunnen over de experimentele televisie geen al te hoog gespannen ver wachtingen worden gekoesterd. De pro gramma's rullen eenvoudig moeten wor den opgezet en kunnen vooralsnog geen grootse vormen aannemen. Een der aan trekkelijkste vormen der televisie het maken van buitenreportages is even ing* aan grots kosten onderhevig om-j Dat de vele aan de T. V. verbonden problemen en verschillende meningen hun invloed zullen doen gelden op de experimentele periode behoeft geen be toog. Het is dan ook een publiek geheim dat de omroepverenigingen een min of meer zorgelijke kijk hebben op de komen de televisie en er geenszins van over tuigd zijn dat het experiment alle kans van slagen heeft. Behoudens het financiële probleem zijn er nog meer kwesties, die de T. V. in Nederland beheersen. Een van deze is de verhouding tussen de bioscoopbond en de televisie. Een overeenkomst tussen, beide instellingen is op korte termijn te gemoet te zien; welke de voorwaarden zullen zijn is echter nog niet bekend. De bioscoopbond was er aanvankelijk op gespitst dat men de televisiestudio in Duivendreeht zou onderbrengen. Door de hoge prijs, die voor het gebruik van deze modern ingerichte studio's werd gevraagd, heeft de Televisiestichting echter beslo ten na de eerste Bussumse periode te verhuizen naar een studio aan de Spoor straat te Hilversum, waar een garage tot studio zal worden omgebouwd. Een open vraag is ook hoe liet Neder landse publiek op de televisie zal rea geren en of de kijkers zullen verlangen naar programma's, die voor de T. V. grote kosten met zich mee zullen bren gen. Ook de smaak van het publiek kan de financiële problemen op deze wijze toespitsen. De televisie is, in het stadium, waarin ze nu verkeert en zeker ook in de komende experimentele periode, een zorgenkind, dat slechts ten koste van grote financiële offers en een grote eens gezindheid, waaraan thans nogal het een en ander hapert, kan uitgroeien tot een gezonde instelling met een verant woorde vormgeving. Gistermorgen heeft dr P. Muntendam, staatssecretaris van volksgezondheid, in de vergaderzaal van ztyn departement de onlangs door hem in het leven geroepen rheuma-commissie geïnstalleerd. Deze Commissie heeft opdracht de staatssecreta ris van advies te dienen inzake de organi satie en de financiering van de rheuma- tlekbestrijding, waarbij in het bijzon der aandacht zal dienen te besteden aan de oprichting van rheumacentra. Dr Muntendam begon zijn installatierede met nog eens in cijfers op de grote sociale en sociaal-economische betekenis van de rheumatiek te wijzen. Alleen reeds voor het arbeidsverzuim wegens deze ziekte wordt 20 pet. van al het ziekengeld in Nederland uitgekeerd; dat is ongeveer vijfmaal zoveel als voor de tuberculose eu meer dan voor welke andere ziekte ook. Meer dan ƒ20.000.000.— wordt jaarlijks aan ziekengeld uitgegeven wegens rheu. matisch lijden. Daarnaast staan dan nog de behande- lingskosten, de kapitaalwaarde van de renten, die wegens tijdelijke, doch vooral wegens blijvende invaliditeit tengevolge van rheuma worden verleend, het verlies aan arbeidsproductiviteit en aan levens vreugde. Spr. releveerde, dat de uitvoe ringsorganen der ziektewet in ons land vrijwillig tot een verlengde uitkering van ziekengeld voor tuberculose-patiënten zijn overgegaan, doch nog niet tot een zoda nige uitkering voor rheumapatiënten, voor wie overigens dezelfde motieven gelden. Alle rapporten en adviezen, over de rheumatiekbestrijding in de laatste 25 jaar verschenen, komen tot een zeer belang rijke conclusie; Het rheuma dient herkend en doelmatig behandeld te worden in een vroeg stadium der ziekte. Hierop dient de organisatie van de rheumatiekbestrijding te zijn gericht. In tal van plaatsen is de strijd krachtdadig aangevat. Met name noemde dr Muntendam Amsterdam, Lei den, Rotterdam, Nijmegen en Groningen. Dat men hierbij de consultatiebureauvorm heeft gekozen, achtte hij zeer gelukkig. De thans ingestelde commissie zal mede tot taak hebben, de plaats te bepalen, welke deze consultatiebureaux in de orga nisatie van de rheumatiekbestrijding heb ben in te nemen: los van behandelings inrichtingen of hiermede in organisch ver band opgenomen? Wellidht gesubordineerd aan centra met klinische behandelings mogelijkheden? Inzake de wenselijkheid van die gespe cialiseerde klinische behandeling is men m Nederland van 't aanvankelijk afwijzende standpunt teruggekomen. Een bescheiden begin is gemaakt in Leiden en Nijmegen. Plannen zijn in voorbereiding, o.m. '.n Rotterdam en Groningen. Een zeer ern stige achterstand is echter in te halen. In zijn antwoordrede deelde de voor zitter der commissie, de heer P. L. Stel, geneeskundig inspecteur van de volks gezondheid in algemene dienst, mede, dat er op het ogenblik 36 consultatiebure iux voor de rheumatiekbestrijding zijn en on geveer 200 „rheumabedden", bij een niet ruim geschatte behoefte - an 20Ö0. Deakin voorzitter van T.U.C. Arthur Deakin, die bekend staat als een feil# anti-communist, is gekozen tot voorzitter van het T.U.C., het machtige Britse vak verbond, dat 7.800.000 leden telt. De ver» kiezingen voor de algemene raad lever den eveneens een zware nederlaag voof de communistische candidates op.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 6