PRODUCTIEVERHOGING dringend geboden Nederlandse troepen over Rijn Oprukken tegen leger van Roodland De bevrijde mens Hulde aan boeren en tuinders m 1951 Verkiezingen in zicht Tsjechen mogen niet meer boven Duitsland vliegen r We moeten aanpakken Doch er is uitzicht op prestatiebeloning Regering zal gezonde concurrentie stimuleren v.. WMXm Haarlemmer zette buurt op stelten Vrijdag 14 September 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bevordering van prestatiebeloning De toestand van Kardinaal Mindszenty Frans vliegtuig vermist LAGEN Ernstig tekort aan krantenpapier „Jutlaiidia Zaterda g in Rotterdam Monument te Wagenngen door Prins Bernhard onthuld Clerici in Hongarije dienstplichtig Nieuw Staatkundig Program en verkiezing^ reglement K. V. P. WEERBERICHT j Taak voor werkgevers en werknemers Plechtige herdenking van Concilie van Chalcedon te Rome De Encycliek „Sempiteraus Rex" Is de bescherming van het bedrijfsleven verantwoord Met 36 passagiers aan boord I Niéï gemakkelijk De loonpolitiek j mm Onderwijs en cultuur bedreigd F aluin der democratie Prinselijke excursie Rede in de aula Agent gewond BEVOLKINGSZORG TOT 1980 De weerverwachting, geldig tot Zaterdag avond, luidt: In de avond en nacht weinig bewolking met zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Morgen overdag toenemende bewolking met later kans op enige regen en geleidelijk aanwakkerende Zuidelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Zaterdag 15 September: Zon op 6.12 uur on der 18.58 uur. Maan op 18.49 uur, onder' 5.57 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ONZE TAAK IN 1952 EN 1953 Prof. dr A. H. M. Albregts. minister zonder portefeuille heeft gisteravond tij dens een diner te Hilversum, dat werd aangeboden door de kring van Amster damse industriëlen en de Amsterdamse lndustrievereniging ter gelegenheid van het bezoek van leden van de Eerste en Tweede Kamer aan Nederlandse indus- trieëën, een rede gehouden. Het conflict in Korea heeft Nederland wel zeer in het bijzonder getroffen in verband met zijn in verhouding tot an dere landen grote afhankelijkheid van de invoer. In het proces van de ruilvoet- Verslechtering van ons land is intussen gedurende de laatste maanden een dui delijke kentering merkbaar. Het, wat spreker zou willen noemen primaire Korea-effect, is ten dele uitgewerkt en heeft plaats gemaakt voor een zekere reactie, die de andere gevolgen van het conflict in Korea, te weten de verhoogde defensie-inspanning, enigermate compen seert. De tweede factor, de grotere uitgaven voor de defensiedoeleinden, zal thans meer en meer 't economisch leven gaan beheersen.Spreker zou dit willen aandui den met het secundaire Korea-effect dat in de komende jaren de Nederlandse volkshuishouding zal belasten en zowel de externe als interne verhoudingen van Nederland zal beïnvloeden. Op grond hiervan zal bet budgetaire probleem zich toespitsen- De inflatoire krachten, welke hierdoor kunnen worden opgewekt zul- lon door de deflatoire maatregelen dienen te worden bestreden. Het ware een misvatting, aldus de mi nister, indien men onder deze omstan digheden de blik zou richten naar de \merikamse hulpverlening, omdat vast staat dat deze van karakter veranderd is en in de toekomst in de eerste plaats ten goede zal komen aan de militaire sector. Ook dit feit draagt er toe bij dat het Nederlandse betalingsbalansprobleem wordt verscherpt. Dete ontwikkeling heeft een aanpas singsproces in de Neder 1. volkshuishou ding noodzakelijk gemaakt, dat op korte termijn bezien, moet leiden tot een ver mindering der bestedingen. Van de regering, werkgevers en werk nemers mag worden geëist, dat alle aan dacht wordt 'geschonken aan een opvoe ring van de productie en de export, om dat deze factoren op langere termijn be- Ter gelegenheid van de publicatie van de encycliek „Sempiternus Rex", waarvan wij heden het tweede en morgen het derde en iaatste deel publiceren, werd te Rome het officiële programma be kend gemaakt van de plechtige her denking van het Concilie van Chalcedon, waarvan de Kerk de volgende maand het 15de eeuwfeest viert, en waaraan deze jongste encvcliek van de H. Vader is ge wijd. Op Zondag 14 October zal kardinaal Gregorius Petrus XV Agagianian. patriarch van Cylicie van de Armeniërs een pontificale Hoogmis opdragen in de kathedraal van Rome, de St Jan van Lateranen, in tegenwoordigheid van alle Curie kardinalen. Op Donderdag 18 Octo ber zal te Rome op plechtige wijze de eerste steen worden gelegd van de kerk van de H. Deo I, de grote Paus van. liet Concilie van Chalce don. Op Donderdag 25 October zal een plechtige herdenking plaats hebben van. de dogmatische decre ten van het.Concilie, waarbij de officiële redevoering zal worden uitgesproken door kardinaal Aga gianian. Tenslotte zal Z.H. de Paus, geassisteerd door hoogwaardigheids bekleders van de Oosterse Ritus, onder wie eveneens kardinaal Aga gianian, een plechtige Hoogmis op dragen in de St Pieter op 1 Novem ber, de dag nl. waarop het Concilie van Chalcedon werd gesloten. palend zullen zijn voor het welvaarts niveau. Het beoogde doel kan enerzijds worden bereikt door een verdergaande uitbrei ding van het productie potentieel. De hiervoor benodige investeringen moeten evenwel groot gezien gefinancierd worden uit het verschil tussen productie en consumptie. Dit maakt het noodzake lijk, dat thans de tweede mogelijkheid van een productie-uitbreiding n.l. de ver hoging van de productiviteit zo volledig mogelijk wordt benut. Naar de mening van de minister dient de oplossing van het vraagstuk van de productiviteitsverhoging met name in een tijd van kapitaalschaarste in de eerste plaats gezocht te worden in een verbete ring van de organisatie op het gehele terrein van de productie, zomede in een verhoging van de arbeidsprestaties. Een misschien nog belangrijker aan grijpingspunt voor het overheidsbeleid ligt in de bevordering van een gezonde concurrentie. De dertiger jaren, welke vooral bij de ouderen onder ons in 'de herinnering staan gegrift, hebben naast alle ellende toch het bewijs geleverd in welk een korte spanne tijds door het be drijfsleven zelve de productiviteit kan worden verhoogd. In de jaren 1925 tot en met 1939 steeg de productiviteit in de Nederlandse industrie met ca 10 pet. In de periode 1931 tot 1936 bedroeg deze stijging ca 19 pet of wel bijna het dub bele. WH zouden beneden de maat blijven indien wU slechts onder de gesel van werkloosheid en afzetcrises in staat zou den zijn prestaties te leveren, welke thans zy het in mindere mate. van or.s worden verlangd. Indien dit het geval was, zou de regering gedwongen worden zich ernstig te bezinnen op de vraag of de bescherming, welke het bedrijfsleven thans op onderscheidene gebieden ge niet. economisch verantwoord is, aldus minister Albregts. Ik heb zowel het oog op de bescher ming, welke van overheidswege wordt verleend als op die, welke met name de ondernemers zich in het bijzonder op het terrein van prijzen en concurrentie-voor- waarden zelve hebben verschaft. In het licht van" de nagestreefde pro ductieverhoging zal het overheidsbeleid er zoveel mogelijk, op gericht dienen te zijn een effectieve, concurrentie te be vorderen. Slechts die vormen van con currentie, welke voor de maatschappe lijke ontwikkeling noodlottige gevolgen met zich zouden brengen, verdienen van overheidswege te worden tegengegaan. Voor de bevordering van de productivi teit is het beleid in zake lonen en andere arbeidsvoorwaarden eveneens van grote betekenis. lacehotel te Hilversum aan de maaltijd I ministei AHjfggtg bovcnvornncld^istcccTi brachten redders rede hield. bereikbaar, zonder de politiek van loon- beheersxng thans prijs te geven. De centrale organen, waarin overheid en bedrijfsleven elkaar ontmoeten zijn met name de contactgroep opvoering pro. ductiviteit en de commissie tot opvoering van de arbeidsproductiviteit. Vraagstuk ken van productieverhoging in al haar fa cetten laten zich intussen slechts doeltref fend behandelen in het kader van de bedrijfstak en daarom ligt hier het zwaartepunt van het overleg. Het is wellicht gewenst, aldus de mi nister, om in aansluiting op deze korte schets van de middelen, die kunnen die nen tot de bereiking van het beoogde doel, zich in dit milieu af te vragen hoe groot de omvang van de taak is, die hier dient te worden gesteld. Ondanks een gemiddelde jaarlijkse toe neming van de productiviteit van ca. 4% kampt Nederland met een beta lingsbalanstekort van iets minder dan een milliard gulden, een bedrag, dat on geveer 5 van het nationale inkomen uitmaakt. Het Centraal Planbureau heeft berekend, dat voor de overbrugging Van personen, die uitstekend op de hoogte moeten worden geacht, verneemt het K.N.P., dat de Primaat van Hongarije Kardinaal Mindszenty, thans in een toe stand van volkomen uitputting verkeert. Einde Juni was de Kardinaal reeds zo verzwakt, dat h,j niet meer in staat was het H. Misoffer op te dragen. Geen enke le bezoeker werd daarop nog tot hem De mmmmirt niet z^n outie moeder, het werk om w fellen alle Pogingen in teverlIrL et leven van de Kardinaal mine-in do6"'n°1Ildat z^' 8ezien de stem" wl mi gehele vrije wereld, koste wat Kost wallen voorkomen, dat de Kardinaal 'n gevangenschap sterft. Een „Dakota" van de „Alpes de Pro- vencs", een kleine, plaatselijke luch:- vaartmaatschappij, is op een vlucht van Perpignan (Franse Pyreneeën) naar Oran, in Noord-Afrika, vermist. Er bevonden zich 36 passagiers en een bemanning van gedaanf alleen de andere"richting"uit ~èn t* i n Ia/Üa vi T T -.1 4 n A 1 .1 - 1 hiervan een extra productietoeneming van 10 noodzakelijk iS- Het streven dient gericht te zijn op een extra productiviteitstoeneming van 10 welke in een periode van een twee tal jaren zou behoren te worden bereikt. Op deze wijze zou Nederland gelijke tred houden met de voorgenomen productie- litbreidingsplannen van andere O.E.E.S.- 1 anden, waarover minister Stikker on langs te Parys een verklaring heeft af gelegd. De deelnemers aan de rondreis hadden gistermorgen in Amsterdam in groepen de N.V. Hollandse Draad- en Kabelfa- J briek (Draka), Hollandia Kattenburg! N.V. en Werkspoor N.V. bezichtigd. In de namiddag werden bezoeken gebracht I aan Van Houten te Weesp en de N.V. Philips Teiecomniunicatieindustrie (voor- heen N.b.t.) en de N v. Veneta, Ver. Ned. Tapijtindustrie, beide te Hilversum. Des avonds verenigde men zich in het Pa- s uit Den Helder een bezoek aan Rotterdam. Burgemeester Oud verwelkomde hen op het stadhuis. a ^nmiddenim611 blein boerendorp je in «mgpving van Olden- 1 J u* ™usie* dat waarschtfnltfk nim- mer in de militaire historie van ons land genoemd zou *1),, ware het n-et dat de stat van ne „ie regjmentsgeveChtstroep, met al zpn aanhang er de nacht van Woensdag op Donderdag had doorge bracht en bet «gil bestemd tot een van de belangrijkste voor-concentratie plaat sen van deze gevechtseenheid. Om kwart over vijf begon Donderdag ochtend de motor van de drietonner waarin Uw versiaggever een plaats had gevonden, te ronken. En kort daarna werd de weg naar de grens ingeslagen. Het eerstd schuchtere licht van de nieuwe dag begon schaduwen te tekenen op het nog slapende land, toen de Nederlandse militaire voertuigen bij de grens kwamen en de „invasie jn Duitsland begon. De eerste slaperige Duitser, die tegen het Nederlandse khaki knipoogde heeft mis schien aan de Meidagen 1940 gedacht, toen op ditzelfde punt een inval werd drie leden aan boord. Het toestel werd het laatst boven Valencia waargenomen. Een functionaris van de Franse Lucht- veiligheidsdienst zeide Donderdagavond, dat er slechts zeer geringe hoop bestaat op het aantreffen van overlevenden van het vermiste vliegtuig. minder vreedzaam. In Duitsland, direct na aankomst, zal de Nederlandse gevechtseenheid onder commando van kolonel B. Griethuysen worden gevoegd bij de zevende Britse pantserdivisie onder commando van ge- neraal-majoor Johns. De Nederlanders, zo vertelde de kolonel, zullen gebruikt worden' om na de aanval van de troepen van Roodland tezamen met de Britse tanks een grote tegenaanval in te zetten, lief zal daarbij onze jongens niet mak kelijk worden gemaakt. De inlichtingen dienst heeft tenminste gewaarschuwd voor de vijfde colonne en voor parachu tisten. Ter bestrijding van beide zijn alle Nederlandse voertuigen uitgerust met lichte mitrailleurs, zodat de vijand er op kan rekenen warm ontvangen te worden. Generaal Eisenhower, maarschalk Mont gomery, generaal Juin en ook generaal Hasseimaji zullen in de loop van de oefe ning een kijkje komen nemen en zo vernamen wij wanneer de manoeuvres op de Lunenburgerheide ten einde zjjn, zal de 31e rcgimentsgevechlstroep met een doorgaan naar het Zuiden om deel te nemen aan een aansluitende Franse oefening. De Nederlandse eenheid zal ten Zuiden van Frankfurt op eigen kracht de RUn overtrekken, zelf bijvoorbeeld een brug slaan, en daarna Schaffenburg ver overen. In regelmatig overleg tussen overheid en bedrijfsleveiris het streven cr op ge richt de elementen, die de productiviteit ten goede komen, te versterken. Onder deze elementen neemt de bevordering van prestatiebeloning een belangrijke plaats in. In de huidige omstandigheden acht ■>rw mm ■iftift De sociale en economische raad der Ver. Naties heeft een dringend beroep gedaan op de voornaamste gebruikers en producenten van papier om hun gebruik te beperken en hun productie uit te (brei den. De desbetreffende resolutie is door België en Frankrijk ingediend en ge amendeerd door Canada, India, Zweden en Engeland. Vijftien landen stemden voor doch Polen, Tsjechoslowakije en de Sovjet-Unie onthielden zich. Het tekort aan krantenpapier bedreigt volgens de resolutie het onderwijs, de cultuur en de vrijheid van voorlichting. De speciale organisaties der V. N. en de Wereldbank woorden verzocht die finan ciële en technische hulp te geven, die een land zou verzoeken voor de uitbreiding der papierindustrie. Het Deense liospitaaischip „Jutlandia" met gewonden uit Korea aan boord zal niet Zondag a.s., doch reeds Zaterdag 15 September in Rotterdam aankomen, zo vernemen wfj van de zijde van het Ned. Roode Kruis. spreker dit doel in bevredigende mate I Deze fraaie serie postzegels wordt in de Ned. Antillen uitgegeven met een toeslag ten bate van het kind. (Van onze verslaggever) Feestend Wageningen, dat deze week ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van het RijKS-landbouwonderwijs in Neder- land is omgetoverd in een kleurrijk met groen, lieht en vlaggen gepavoiseerd stadje, heeft gistermiddag uitbundig en spontaan Z.K.H. Prins Bernhard begroet, die op het pleintje voor de aula van de Landbouwhogeschool de onthulling ver richtte van het Bevrijdingsmonument. Vóór de aanvang van deze plechtigheid, welke o.a. werd bijgewoond door de Com missaris der Koningin in Gelderland, door Prof. Kranenburg, door verschillende militaire autoriteiten uit Nederland, Enge land, Amerika en Canada, door enige eden van Ged. Staten en talrijke burge meesters uit de omliggende gemeenten, HH M. „Wat zijn de privilegiënaan deze bul verbondenV vroeg Z. K. H. Prins Bernhard, toen hem gisteren door de voorzitter van de Wageningse Studenten-schietvereniging „Transvaal" de bul wetd overhandigd, waarbij Z. K. H. het beschermheerschap aanvaardde van deze vereniging heeft de fector-magmficus van de Wage ningse hogeschool, prof. H. j. c Tendeloo een rede gehouden, waarin hij o.m. wees op de enorme krachtsinspanning van de geallieerde legers. Nog voor men elders dacht aan de op richting van een oorlogsmonument was men in Wageningen reeds bezig. De be doelingenvan de burgerij werden echter doorkruist door tal van ambtelijke com missies, die de geestdrift, waarmede in Wageningen werd begonnen, danig deden verflauwen. „Ik heb mij wel eens afgevraagd of wij hier niet geconfronteerd worden met 'n symptoom van 't fatum der democratie, die geen democratie meer kan zijn, als zij alles centraal geregeld wil zien. Der gelijke ervaringen zijn er helaas al te veel en de moeilijkheden groeien aller wegen onheilspellend. Meer en meer wor den personen en zaken geklemd tussen voorschriften, die een labyrinth vormen, waar niets en niemand meer onge schonden uit kan komen. De angstige vraag komt naar voren: Wat blijft er over van de persoonlijke mens? Ik zeg dit alles met nadruk bij dit nog onont- liulde beeld, zo vervolgde prof. Tende loo. dat de bevrijde mens uitbeeldt. Wanneer ge straks voor het eerst en later bij herhaling dit monument zult passeren, dan vertrouw ik. dat dit beeld van de bevrijde mens U de overtuiging zal geven, dat er in U, in ons allen veel ten goede moet veranderen voor wij ais vrije en bevrijde mensen in deze wereld met elkaar zullen leven. Maar als wij allen dan tot'dit besef gekomen zijn en bereid zijn met ons zelf te be ginnen, dan zal dit capitulatie-monu ment bijdragen tot een innerlijke her geboorte, zonder welke het steeds moei lijker zal worden voor elkeen om te ademen in deze verwrongen maat schappij. Onmiddellijk na deze rede verzocht prof. Tendeloo Z.K.H. Prins Bernhard het monument te willen onthullen. Onder het spelen van het Nederlandse en Canadese volkslied verrichtte Prins Bernhard deze plechtigheid, waarna de burgemeester van Wageningen, mr M. de Niet, het beeld «win het gemeentebestuur Muivaurdde. j Colonel T. A. Johnson, vertegenwoordi- I ger van Generaal Foulkes en van de Canadese ambassadeur, memoreerde de heroïeke strijd van de Geallieerde legers, welke tot de capitulatie leidde en spoorde de aanwezigen aan in dit monument die titanenstrijd eh" moed steeds te blijven zien. Na de onthulling maakte Prins Bern hard een tocht langs de verschillende landbouwkundige instituten, o.a. het labo ratorium van tropische landbouwplan tenteelt, waar de Prins een toelichting kreeg van prof. Coolhaas, de plantenziek- tekundige dienst, waar de directeur dr Brieze de Prins rondleidde, en Landbouw museum, waar momenteel de tentoonstel ling „Landbouwkundig onderwijs en agra risch onderzoek" is ingericht. Na deze excursie bracht de Prins enige tijd door in de foyer van de schouwburg „Junushof", waar hij een ongedwongen onderhoud had met landbouwkundige attaché's van verschillende landen en directeuren van afdelingen van de direc tie landbouw. Tenslotte ging hij naar de studentensociëteit Ceres" van het Wage ningse Studentencorps, waar hem de oor konde van 't beschermheerschap van de studentenweerbaarheidsvereniging „Trans vaal" werd aangeboden. Prof dr G. Minderhoud, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool, heeft ter gele genheid van het. 75-jarig jubileum van het rijkslandbouwondemijs in Nederland in de aula der hogeschool een rede ge houden over het onderwerp: „De bete kenis van het landbouwonderwijs voor de economische ontwikkeling van Neder land". Spreker schetste de toestand van de landbouw in de tweede helft van de 19e eeuw. Nog in 1870 werd het land bouwbedrijf vooral in de Oostelijke en Zuidelijke delen van ons land op aartfv vaderlijke manier uitgeoefend. De pogin gen om het landbouwonderwijs tot ont wikkeling te brengen, hadden niet het gewenste succes tot dat na de debacle na 1880 de vooruitstrevenden onder de boe ren gevoelden dat het gehele productie proces in de landbouw moest, worden georganiseerd. De voortbrenging moest goedkoper worden, worden gerationali seerd en aangepast aan de mogelijkheden van de totaal veranderde tijd. De geesten waren rijp geworden voor een beroep op de landbouwwetenschap. Het pro bleem, de grote schare kleine boeren en tuinders op de hoogte te brengen van de nieuwe mogelijkheden, werd opgelost. Vastgesteld kan worden, dat er vermoe delijk «een land ter- wereld is, waar men er goed in geslaagd is om het. ganse op groeiende geslacht van tuinders en boe ren van allerlei slag naar de onderwijs inrichtingen te trekken als in Nederland. Prof. JVnnderhoud s'prak met diep res pect over het pionierswerk van de landbouwleraren, en noemde Van Hoek in Brabant en Eiema in Drenithe. Zijn en vele anderen hebben een buitengewone invloed gehad op de ontwikkeling van de landbouw in hun ambtsgebied. Toen bleek, dat de nieuwe denkbeelden financiële voordelen opleverden, dreef dit de ouderen er toe de jongens naar de cursussen en de scholen te sturen. Er ontstond wisselwerking. Onderwijs en voorlichting wezen bestaande fouten en nieuwe mogelijkheden aan, maar de practijk overstroomde op haar beurt, de voorlichters met meer vragen dan deze konden beantwoorden. Prof. Minderhoud wees in dit verband op de noodzaak tot het vormen van specialisten. De landbouwwetenschap staat niet stil: nieuwe mogelijkheden worden da gelijks bij wijze van spreken geopend. Het is noodzakelijk, dat van de mogelijk heden snel op ruime schaal gebruik wordt gemaakt Na gewezen te hebben op de taak van de voorlichtingsdienst besprak prof. Min derhoud dé taak van de vrouw in de landbouw. Hij wees op de grote vluchit van het landbouwhuishoudonderwijs en betoogde dat óe behoefte aan academisch gevormde leerkrachten en voorlichters voor het vrouwelijke deel van de boe renstand thans even groot is als de be hoeft# aan academici voor de opleiding van de jongens van een generatie gele den. Daarna hield prof. dr B. H. Slicher van Bath een rede over „de landbouw en de geesteswetenschappen". Een niet gehele normale 30-jarige Inwoner van Haarlem het was in j de buurt, waar hij woonde, bekend, dat i hij sinds enige tijd verschijnselen van geestesziekte vertoonde heeft gister avond de Korte Begijnstraat op stelten gezet door in zijn woning in het wilde I weg salvo's te lossen uit een stengun. He politie, die door omwoners gealar- j meerd werd, rukte met een tiental man schappen uit, doch zij kon het huis niet binnendringen, wegens het gevaar van de rondvliegende kogels. Tenslotte slaagde een aantal agenten en rechercheurs er in de man te overmeeste ren, doch niet nadat deze erin ge slaagd was een der politiemannen met een kris in het dijbeen te steken. De man bleek in een ernstige toestand van over spanning te verkeren- Hij werd naar liet grote gasthuis overgebracht, waar hij werd opgenomen wegens een verwonding aan de schouder. WE weten niet, of de man kennis heeft genomen van de jongste cij fers van het Centraal Bureau der Statistiek (C.B.S.), maar in ieder geval kan worden gemeld, dat weer een colle- ga-vrjjgezel 'n lieve, jonge vrouw op zjjn weg heeft ontmoet. Om op die cijfers terug te komen. Het C.B.S. heeft zeer uitgebreid materiaal geleverd, hetwelk tegelijkertijd interes sante verwikkelingen tot 1980 te zien geeft. Uitgaande van de toestand van 1 Januari 1950 met een totaal van 10.026.773 inwoners zal deze in 1960 zijn gemiddeld 11.189.105, in 1970 gemiddeld 12.125.667, in 1980 gemiddeld 13.027.633. In die periode zal het aantal mannen sneller groeien dan het aantal vrouwen, dus het vrouwenoverschot in 1950 zal plaats gaan maken voor een overschot aan mannen. In cijfers uitgedrukt bete kent dat, dat Nederland op de 1000 man nen in 1950 gemiddeld 1006 vrouwen aan trof. Voor 1960, 1970, 1980 wordt dit vrouwencijfer resp. 998, 991, 983. Dit is een gemiddelde. Want naar de leeftijd is er nog al enig verschil. Op de 1000 mannen behaalden in 1950 de vrouwen van 20 tot 29 jaar een cijfer van 997, in 1960 van 962, in 1970 en 1980 van 955. Voor de vrouwen van 30 tot 39 jaar liggen de cijfers voor de vier ge noemde jaren op 1028, 1000, 965, 958. Voor die van 40 tot 49 op 1051, 1031, 1002 en 968. Een ander criterium is de vraag, welke rol de verschillende generaties in hel leven vervullen. Zijn zij improductief? Hiermede worden bedoeld de kinderen van 014 jaren en ook de mannen en vrouwen ouder dan 65 jaren. Als semi-productief worden in deze ter minologie beschouwd de jeugdige perso nen van 5—19 jaar en de meer rijperen van 5564 jaar. Als vol-productief te zijn, worden ge rekend de mannen en vrouwen van 20— 54 jaren. Deze worden ook nog wel ge splitst ineen groep van 20—39 en 40—54 jaren. Berekent men naar deze maatstaven soortgelijke gemiddelden als hierboven, dan blijkt, dat de groep 0—14 in 1950 resp. 30 pet (jongens) en 28,4 pet (meis jes) van de bevolking omvat. Deze ge middelden zouden dan in 1980 gedaald zijn tot 24 en 23,2 pet. De semie-productieven van de groep 1519 jaar geven in 1950 een gemiddelde resp. van 8.3 en 8 pet, dat in 1980 terug gelopen zou zijn tot 7,4 en 7.3 pet. Wat de „vol-productieven" aangaat, het gemiddelde, in 1950 te stellen op 46,4 en 47,3 van de bevolking, zou in 1980 geste gen zijn tot 48,7 en 47,6 pet. Veel ver andering ziet men in dit opzicht dus niet. De beide andere groepen vertonen ech ter wel belangrijker verschillen. De groep 55—64 jaar, in 1950 uitma kend 7,9 en 8,3 pet run de gehele bevol king, zal in de toekomst gestegen zijn tot 9,6 en 10,2 pet. Tenslotte de 65-jarigen en ouderen. In 1950 bedraagt, hun aandeel resp. 7.4 en 8 pet, dat zal oplopen tot 10,3 en 11,8 pet in 1980. Tot zover de getallen. Hoe de werke lijkheid zal uitvallen en of men deze ra mingen in de toekomst nog zal herzien, één ding is wel zeker aldus terecht hei jongste nummer van De Verzekerings bode in een beschouwing over het cijfer materiaal der C.B.S. dat in de toe komst. het vraagstuk van de Verzorging van de oud en van dagen en de (maatre gelen, welke met het oog claarop 'geno men zullen dienen te worden, niet met een enkele wet zal zijn afgedaan, maar voortdurend de aandacht zal blijven vra gen zowel van de regering als van de or ganisaties en instellingen in de ruimste zin welke zich met deze onderwerpen hetzij sociaal, hetzij financieel bezighou den. HENK VAN DER MAZE Naar in het Vaticaan verluidt, is in Hongarije een verordening uitgevaardigd volgens welke alle geestelijken onder d'e 50 jaar dienstplichtig zijn. Reeds meer dan 500 geestelijken onder de leeftijd van 35 jaar waren als gewone soldaten ju het leger opgeroepen. Naar men in het Vaticaan verklaart, zou men willen voorkomen, dat c?e gelovigen in aanra king komen met de jonge geestelijken aldus A.F.P Tegelijk met een nieuw staatkundig Program, van de KVP. dat behoudens nieuwe formuleringen en enige afwij kingen. aan het oude gelijk is. is een nieuw verkiezingsreglement ontworpen dat enkele belangrijke punten van ver schil vertoont met het bestaande regle ment. Terwijl ln het beslaande reglement de Verkiezingsraad de bevoegdheid heeft, be paalde zetels definitief aan te wijzen en over de rest na behandeling der Kring adviezen en dë adviezen der samenge voegde kringen een definitief advies geeft bevat het voorgestelde reglement: a) de Verkiezingsraad wijst definitief candidaten aan op verkiesbare plaatsen, ten getale van ten hoogste een derde deel van het ln de Kringen (samenge voegde Kringen) te verwachten aantal zetels; De geallieerde Hoge Commissie heelt alle vluchten van Tsjechoslowaakse vliegtuigen boven West-Duitsland tot nader order verboden. Een directe reden voor liet verbod werd niet ge geven. De iaatste maanden hebben Tsjechische vliegtuigen per week zeven geregelde diensten via West-Duitsland onderhou den, waarvan drie op Parijs, twee op Brussel, en twee op Amsterdam. Verleden jaar November verbood de Amerikaanse hoge commissaris geregelde diensten van Tsjechoslowaakse lijnvlieg- tuigen tussen Praag en Rome en tussen Praag en Zuerich via de Amerikaanse zone. Als jeden voor de maatregel werd gtmoemd, dat Tsjechisch» vliegtuigen speciale vluchten boven de Amerikaan se zóne maakten, waarvoor geen toe stemming __was verleend. Uit Parijs wordt nog vernomen, dat de „Air France" op aanraden der Franse regering haar diensten op Praag gestaakt heeft. De regering adviseerde de maat schappij tot deze maatregel om mogelijke repressailles te vermijden als gevolg van het verbod van de gealliëerde Hoge Com missie aangaande Tsjechoslowaakse vluchten boven West-Duitsland. Er waren in Praag reeds enkele Fransen gearres teerd vóór het verbod in werking trad. Het Franse besluit was door de andere gealliëerde regeringen &zn- vaard en door de geallieerde Hoge Coqplwi» la Duitsland bwestigd b) de Verkiezingsraad wijst definitief nisneming van de voorlopige conclusies der Kringvergaderingen, een advies over de overige plaatsen aan de Kringen (sa mengevoegde Kringen). Door de Kring (samengevoegde Kringen) wordt dus e o definitief advies gegeven. Het aantal uit te brengen stemmen, in het voorstel der commissie, is gelijl: aan het aantal te verwachten zetels, ve minderd met het aantal der door de Ver kiezingsraad voor een te verwachten zeie) definitief aangewezen aantal candidaten Gemitigeerd puntenstelsel Voorgesteld wordt een gemltfgee;d puntenstelsel. De waarde van een stem. uitgebracht als nummer 1 bedraagt een punt: d;c van een stem, uitgebracht als nummet 2. bedraagt een halve punt; als nummer drie een derde punt. enz. De stemmen hebben dus evenredige waarden. De mitigatie van het puntenstelsel werd vereist om de algemeen erkende be zwaren in de practijk van een derge lijk stelsel te couperen of te verzachten Daarom: a) het stemmen op eeri be paald aantal candidaten: b) de vastsle ling van de eerste plaats, primair alleea door stemmen als nr. 1 uitgebracht; de vasstelling van de tweede plaats primai: alleen door stemmen als nummer 1 en nummer 2 uitgebracht enz. enz.; cl Oe primaire eis van het behalen van de kies deler om een verkiesbare plaats te be zetten; d) een waardetoekenning aan 'l advies bij verdeelde stemmingen. Terwijl de vorige reglementseoiumis- sie, «a lang beraad, unaniem van oordeel was, dat het verbod van zitting nemen na een verkiezing door voorkeurstemmen, diende te worden afgeschaft, bleek deze eenstemmigheid in de huidige commissie geenszins aanwezig. De kleinst mogelijke meerderheid was voor afschaffing van 't genoemde gebod. Eenstemmigheid werd tenslotte bereikt over een compromis zo als dit geredigeerd is in ari. 29 lid 2, t-W. „HU zal schriftelijk verklaren, dat hij geen plaats jn de Tweede Kamer zal aan vaarden, dan met instemming van het Partijbestuur, indien hij bij officiële ver kiezing door voorkeurstemmen zou wor den gekozen".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1