De decreten van het Concilie van Chalcedon Oproep tot terugkeer Perzië sluit eerste oliecontract Suikeroogst te gering voor de Nederlandse behoefte? Hollywood verrast in Venetië "NS^^L Kris-kras over de Jaarbeurs Amerikaanse beperkingen op de zuivelinvoer De Encycliek Sempiternus Rex" KRE0FLAV0N Oppositie groeiende? Geruchten over prijsstijging en distributie ongegrond „Ace in the hole en „Fourteen Hours", dramatische, filmreportages van de beste soort Eén op de vier Duitse gezinnen P elle actie tegen primaatschap van de Paus Antwerpen niet op de liavencouf erentie Viva {jÖfl SP'ECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE Volledig ameublement in kist van een kubieke meter vrouw Overval op taxi chauffeur mislukte dollars in de kous VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1951 PAGINA 5 tl De. definitie van Chalcedon Enkele moderne dwalingen Nieuwe Britse maatregel voorkomt en geneest K renili n-patriarchcn Moskou bijeen lieeft geen eigen woning De textielfabrikant zegt: alkalivry betekent niet, geschikt voor alles en nog wat. Neem een sopje van speciaal alkalivrije Vivalon-vlokken voor ruisende zij en prachtige kleuren. VERENIGING VAN KAAS IMPORTEURS PROTESTEERT Jeugdige daders staan terecht. Hel stopcontact beveiligd Voorlopig geen gebrek aan potloden V ulpotlood met kalender OUDE BOER MET STUK IJZER VERMOORD Gevaarlijke psychopaat zette dader aan Duur koffiepraatje (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) In het vervolg van Zijn Encycliek zegt de II. Vader: Maar hier komen wij aan het kernpunt van de ganse kwestie en wel de plichtige definitie van het katholieke geloof, waarmede de verderfelijke dwaling van Eutyches werd verworpen en veroordeeld. Tijdens de vierde zitting van de H. Synode werd door vertegenwoordigers van de keizer het verzoek gedaan tot het samenstellen van een nieuwe geloofsformule; maar de pauselijke legaat, Paschasinus, vertolkte de mening van allen, toen hij antwoordde, dat dit geenszins noodzakelijk was, daar immers de Artikelen des Geloofs ruim voldoende waren, evenals de canons die reeds in de Kerk in zwang waren, met wel op de eerste pluats in het onderhavige geval, de brief van Leo aan Glavianus: „Op de derde plaats (na de artikelen van hel Concilie van Nicea en Constantinopel en de uiteenzetting van zijn artikel, zoals deze teas gegeven door Cyrillus op het Concilie van Epliese) komen de geschriften van de allerheiligste en apostolische Leo, Paus van de universele Kerk, welke Hij uitvaardigde tegen de ketterij van Nestorius en Euthyches en waarin hij duidelijk heeft aangetoondwat het ware geloof is. Op dezelfde wijze houdt en belijdt ook deze Heilige Synode ditzelfde geloof'. Het is van nut om hier in herinnering te brengen, dat deze uiterst belangrijke brief van de H. Leo aan Glavianus, han delend over de vleeswording van het Woord, werd voorgelezen tijdens de derde zitting van het Concilie. En nauwelijks zweeg de stem van de voorlezer of alle aanwezigen, riepen eenstemmig: „Dit is het geloof van de Vaderen, dit. is het geloof van de Apostelen. Wij allen ge loven zo; alle orthodoxen geloven zo. En wie niet zo gelooft, hij zij uitgeworpen. Zo heeft Petrus thans gesproken door de mond van Leo". Na dit alles verkondigden allen in volledige harmonie, dat het document van de Paus van Rome op volmaakte wijze overeenstemde met de artikelen van Nicea en van Constantinopel. Niet temin werd tijdens de vijfde zitting van de Synode op herhaald verzoek van de vertegenwoordigers van Mnrcianus en van de senaat een nieuwe formule voor bereid door een raad, welke gekozen werd uit bisschoppen van verschillende streken, die zich verenigden in het orato rium van de basiliek der H. Euphemia. Deze formule bestaat uit een inleiding (proloog) uit de artikelen van Nicea en van Constantinopel, welke laatstgenoem de toen voor de eerste maal werden gepromulgeerd en tenslotte uit de plech tige veroordeling van de dwaling van Eutyches. Deze formule werd door de Vaderen van het Concilie met eenparige instemming bekrachtigd. Wtf menen waardig te handelen, Eer biedwaardige Broeders, als wij thans een ogenblik stilstaan bij een nadere verkla ring van het document van de Paus van Rome, waarin deze op schitterende wijze het katholieke geloof verdedigt. Op de eerste plaats tegen Eutyches, die immers verkondigde; „Ik belijd, dat. de Heer vóór de vereniging uit twee naturen bestond, maar na de vereniging echter belijd ik slechts een enkele natuur". Niet zonder verontwaardiging stelt de H. Paus als volgt het'glanzende licht der waarheid hiertegenover: „Het verbaast Mij, dat een zo absurde en volstrekt onjuiste for mule door geen enkel protest van de rechters is afgewezen; want het is even verderfelijk te beweren, dat er in Gods enig geboren Zoon twee naturen beston den voor de vereniging, als in Hem slechts één enkele natuur te erkennen na de vereniging". En op niet minder krach tige wijze treft de paus de ketter Nesto rius die tot het andere uiterste gaat: „Op kracht van de eenheid van persoon, die in twee naturen moet worden erkend, leest men, dat de Zoon des Mensen uit de hemel neerdaalde, toen de Zoon van God het vlees aannam uit de Maagd, uit wie Hjj werd geboren. En ook zegt men, dat de Zoon van God gekruisigd is en be graven werd, terwjjl Hjj dit alles geleden heeft, niet in Zijn goddelijkheid zelve, waardoor de Eniggeborene immers mede eeuwig en consubstantioneel met de Vader is, maar daarentegen in zijn zwakke menselijke natuur, zodat wij allen ook in de geloofsbelijdenis houden, dat de Eniggeboren Zoon van God gekruisigd is en begraven werd". Behalve het onderscheid van de twee naturen in Christus verdedigt de H. Leo ook met grote helderheid het onderscheid van de eigenaard en de werkingen van de ene en van de andere natuur: „Met behoud dus", zo zegt hij, „van de eigen aard van de ene en van de andere natuur, die samen komen in een enkele persoon, wordt de nederigheid van de majesteit verkregen, de zwakheid van de kracht, de sterfelijkheid van het eeuwige". En elders zegt hjj nog: „De ene en de andere natuur bewaren' de eigenaard, zonder dat zij hierdoor worden verminderd". Maar deze dubbele reeks van eigenaard en van de uitwerkingen wordt aan de ene enkele persoon van het W oorci toegekend, want „een en dezelfde is waarlijk Zoon van God en waarfijk Zoon des mensen van God en waarlijk Zoon des mensen door wie„de "ene en de andere natuur in wederzijdse gemeenschap datgene be werkt, dat aan beide naturen eigen is, nl.het Woord bewerkt datgene, dat eigen is aan bet Woord en het Vlees brengt tot stand datgene, wat eigen is aan het Vlees". En hier verschijnt dan de welbekende samenhang van de idio men, zoals men pleegt te zeggen, welke Cyrillus met recht verdedigde tegen Nestorius, waarbij lijj steunde op het, hechte beginsel, dat de twee naturen van Christus zijn blijven voortbestaan in de ene en enige Persoon van het Woord --- van het woord dus, dat door de Vader werd voortgebracht voor alle eeuwen, in Zijn Goddelijkheid, en dat in de tijd uit Maria werd geboren, in Zijn Menselijk- diepzinnige leerstelling, ontleend aan het Evangelie, veroordeelde Euty ches zonder dat zij loochent wat door het concilie van Ephese werd gedefiniëerd, maar spaart evenmin Nestorius. En met haar is in volmaakte overeenstemming de dogmatische definitie van het. Conci lie van Chalcedon, welke in dezelfde zin piet helderheid en kracht in Christus twee onderscheiden naturen bevestigt en een enkele persoon, en wel met de vol gende woorden: „De heilige, grote en universele synode veroordeelt al degenen, die fantaseren over twee naturen in de Heer voor de vereniging en er zich slechts één voorstellen na de vereniging. Derhalve leren Wij, in het voetspoor van de H. Vaderen, en onder eenparige in stemming, te belijden: een enige en zelfde Zoon en Jezus Christus onze Heer, welke Jezus Christus volmaakt is in Zijn goddelijkheid en volmaakt in Zijn men selijkheid; waarlijk God en waarlijk mens; dat Hij bestaat uit een redelijke ziel en uit een lichaam; dat Hij consub- stantiëel is met de Vader in Zijn godde lijke natuur en consubstantieel met ons in Zijn menselijke natuur; dat Hij aan ons gelijk is in alles behalve in de zonde; voortgebracht door de Vader voor alle eeuwen in Zijn goddelijke natuur en in Zijn menselijke natuur door Maria, maagd en moeder van God, en wel in deze laatste tijden, om wille van ons en van onze redding. Een enkele en zelfde Christus, Zoon en Heer, enig geboren, die te herkennen is in twee naturen zon der verwarring, zonder wijziging, zonder onderscheid, zonder scheiding; in geen enkel opzicht is het verschil tussen deze beide naturen opgeheven tengevolge van de vereniging dezer beide; doch integen deel bleef de eigenaard volledig behou den, zowel van de ene als van de andere natuur, zoals deze samenwerkt in een enkele persoon, in een enkel voortbe staan; niet in twee personen gescheiden of verdeeld, maar een en dezelfde Zoon en Eniggeboren God, Woord, Heer, Jezus Christus". Wellicht vraagt men zich af, om welke reden de woordkeus van het concilie van Chalcedon zo duidelijk en zo afdoende is in het bestrijden van de dwaling. Wij menen, dat dit het gevolg is van het feit; dat hier alle dubbelzinnigheid definitief terzijde is gelaten en er bewoordingen zijn ge bruikt, die in hoge mate duideiijk en juist zijn. Inderdaad wordt in de definitie van Chalcedon aan de begrip- pen: „Persoon" en „Hypostasis" een gelijke betekenis toegekend; aan de term „natura" daarentegen wordt een andere zin gegeven en nergens wordt de betekenis hiervan toegekend aan de beide eerstgenoemde begrippen. Het was dus wel zeer ten onrechte, dat Nestorianen en Eutychianen vroeger van mening waren, zoals ook thans nog enkele historici beweren, dat het Con cilie van Chalcedon wijzigingen (ver- beleringen, correcties) aanbracht in datgene, wat door het Concilie van Ephese was gedefiniëerd. Het tegendeel is waar: het ene Concilie is een aan vulling van het andere en de latere harmonische synthese van de funda mentele christologische leer ontstaat peis difinitief op het tweede en derde Concilie van Constantinopel. Het is smartelijk, dat enige oude tegen standers van het Concilie van Chalcedon (ook zij worden Monophysieten genoemd) afwijzend stonden tegenover een zo zui ver zo plechtig en zo ongeschonden ge loof, alleen op grond van enkele uitdruk kingen der Ouden, die zij verkeerd be grepen. Ofschoon zij tegenstanders waren van Eutyches, die op absurde wijze sprak van een vermenging van de beide naturen van Christus, hielden zij toch hardnekkig vast aan de bekende formule; „Eén is de natuur van het Vleesgeworden Woord", waarvan de H. Cyrillus van Alexandrië zich bediende, zoals ook de H. Athanasius deed, maar deze deed dit in orthodoxe zin, want hij bedoelde de natuur in de betekenis van persoon. De Vaders van Chalcedon echter hadden elk misverstand en iedere onzekerheid uit de weg geruimd terzake van deze ter men. Immers, zij stelden de Trinitarische j terminologie gelijk aan de christologische en zij identificeerden aan de ene kant de I natuur en het wezen en aan de andere kant de persoon en de hypostasis, waar bij zij zeer goed onderscheid maakten tussen beide groepen van woorden. De bovengenoemde andersdenkenden echter identificeerden de natuur met de persoon, maar niet het wezen. Volgens het gewone en duidelijke spraakgebruik moest men zeggen, dat er in God één Natuur is en drie Personen, doch in Christus één per soon en twee naturen. Om dezelfde hier uiteengezette reden komt het nog heden ten dage voor, dat enkele groepen andersdenkenden in Egypte. Ethiopië, Syne, Armenië en elders bij het formu leren van de leerstelling van de Mens wording van de Heer, schijnen af te wij ken van de rechte weg, eigenlijk voor namelijk door de keuze van hun woor den. Men zou dit kunnen aantonen uit de liturgische en theologische documen ten. Overigens was het reeds in de twaalfde eeuw, dat een man, die bij de Armeniërs groot gezag genoot, open hartig zijn mening aangaande deze materie te kennen gaf: „Wij zeggen, dat Christus één natuur heeft, niet om verwarring te stichten, zoals Eutyches deed en niet om de leer te verminken, zoals Apollinarius wilde, maar om de geest van de H. Cyrillus van Alexandrië, die in het boek Scholia ad versus Nestorium" zegt; een is de natuur van het Vleesgeworden Woord, zoals de Vaders geleerd heb ben... En ook wij hebben dit geleerd van de overlevering der heiligen, waarmede wij binnen Christus' kudde geen verwarring willen stichten of ver minking of verdraaiingen in de trant van de gedachtengang van de anders denkenden (doordat wij één natuur aannemen), maar wij bedoelen dat rn de zin van de hypostasis, zoals gij zelf in Christus onderkent. En dit is juist. En wij erkennen dit en het is volkomen gelijk aan onze formule van: één natuurOok weigeren wij waarlijk te zeggen: „twee naturen", mits men daaronder niet verstaat „die scheiding der naturen, die Nestordus wilde, maar men houde vast aan het heldere en niet mis te verstane optreden tegen Eutyches en Apollinarius." Indien de vreugde en de blijdschap een hoogtepunt bereiken als het woord van de psalm bewaarheid wordt: „Zie hoe goed en liefelijk het is als broeders eendrachtig tesamen zijn", als de glorie van God eerst dan het schitterendste straalt tot heil van ons allen; als de volle waarheid en de voile liefde der schaapjes van Christus onderling verbindt laten dan zij, op wie Wij hierboven met liefde en met smart hebben gedoeld, dan toch eens nagaan, of het wel geoorloofd en nuttig is, dat zjj (speciaal waar het hier gaat om een aanvankelijk misverstand van woorden) zich verre houden van de Ene en Heilige Kerk, die gegrondvest werd op edelstenen, n.l. op de profeten en de apostelen en op de hoogste hoek steen van Jesus Christus. Met d-e definitie van het geloof door het Concilie van Chalcedon is ook die mening in strijd, die zeer verspreid is buiten het Katholicisme en die sleunt op een tekst in de brief van de apostel Paulus aan de Philippensen, een tekst welke verkeerd en eigenmachtig wordt uitgelegd. Wij bedoelen de leer, die Cenotica heet en door welke men in Christus een beperking van de goddelijk heid van het Woord aanneemt. Een waarlijk vreemde uitvinding, die even zeer moet worden afgewezen als óc tegenovergestelde dwaling van het Docetisme; omdat zij het ganse geheim van de Menswording en van de Verlos sing terugbrengt tot ongrijpbare scha duwen. „In de zuivere en volmaakte natuur van de echte en volledige mens, aldus leert ons Leo de Grote op wel sprekende wijze, is de ware God geboren, die volkomen bleef in Zijn eigen aard en volkomen in onze eigen aard." De plaatsvervangende premier van Perzië, Fatemi, heeft verklaard, dat de Sjah het ultimatum aan Engeland had goedgekeurd, alvorens het Woensdag aan Truman's vertegenwoordiger Harriman werd toege zonden. Verder is de Perzische regering er thans in geslaagd, voor het eerst sinds het afbreken der onderhandelingen met Engeland een contract voor liet leveren van olie af te sluiten. Het betreft hier de levering aan Afganistan van 30.000 ton olieproducten en 7000 ton vliegtuigbenzine. De prijs van deze levering bedraagt ongeveer 3.400.000 dollar. De levering zou per trein moeten geschieden. De regering-Mossadeq heeft verder op nieuw enige Britse employe's, met name de ingenieurs Green en Cunningham, werkzaam in de raffinaderij te Abadan, dooi- Perzen vervangen. Deze maatregel heeft de reeds tussen Britten en Perzen heersende spanning sterk doen stijgen. Ue te Abadan zetelende Perzische olie- raad, die de beide Britten deed vervan gen, heeft tevens een uit Perzen bestaan de en drie man sterke commissie be noemd, die tot taak heeft de leiding over de raffinaderij ter plaatse over te ne men, indien de Britten deze zouden ver laten. Uver de stevigheid van Mossadeq's po sitie is het uiterst moeilijk een oordeel te geven. De oppositie tegen de Perzische premier is groeiende, aldus meent Reu ters correspondent in Teheran uit hard nekkige geruchten te mogen concluderen. lil verband hiermee, hecht men belang aan het feit. dat de gewezen premier Sayed Zia Tabatahai, van wie gezegd wordt, dat hij pro-Brits is, na vijf jaar zwijgen weer in de politieke arena is ge treden. Terwijl hij bewaakt werd door een lijf wacht van tweehonderd met stokken, pistolen en 'messen gewapende mannen' lichtte hij zich gisteren tot leden van zijn partij, de z.g. „Partij van de natio nale wil". Deze partij verklaart te streven naar vooruitgang, her vormingen op sociaal-democratische grondslag en goede betrekkingen met de Sovjet-Unie. De partij is echter anti communistisch. Tabatabai heeft in de Nationale ver gadering 25 aanhangers. Waarnemers zijn echter van oordeel, dat bij een keren van het getij de partij snel in macht zou toenemen. Het Engelse ministerie van handel maakt bekend, dat in overleg met de be trokken scheepvaartmaatschappijen maatregelen worden getroffen om be paalde schaarse goederen, die reeds op weg zijn naar Perzië, alsnog een andere bestemming te geven. Men is hiertoe overgegaan ingevolge de Maandag inge stelde maatregel van export-contröle, waarbij Engeland Perzië het voorrecht ontnam bepaalde soorten schaarse goe deren te kopen, die door Engeland op de dollarmarkten gekocht kunnen worden. De bedoelde ladingen moeten in de naast- bijzijnde havens worden gelost. Naar ver luidt gaat het hier slechts om vier sche pen, geladen met suiker, staal, rails en slaapwagens. De oogst van suikerbieten zal, naar wordt verwacht, dit jaar minder zijn. dan die van voorgaande jaren. De weersom standigheden hebben de groei van de bie ten vertraagd en werkten .vooral in het Zuiden des lands de vergelingsziekte in de hand. Hoewel het suikergehalte van ile bieten thans slechts weinig verschilt met dat van andere jaren, verwacht men. dat de opbrengst aan gewicht per hectare ge ringer zal zjjn. De schattingen variëren (V an een bijzondere correspondent) (Naarmate de warmte in Venetië stijgt, stijgt ook de productiviteit van de projectors in het Palazzo del Cinema. Op liet laatste ogenblik worden nog lal van films op het Festival „hors de competition" ingelast. Met het einde in zicht kan men toch wel objectief vaststellen, dat het in artistiek opzicht veelal niet al te koog aangeslagen Hollywood ditmaal in Venetië toch hijzonder voor de dag is gekomen. tobleuen De vertoning van Walt Disney's „Alice in Wonderland" moge dan geen onver deeld succes zijn geweest, de „toegevoeg de" documentaire over het leven van verschillende insecten, getiteld „Die onbe kende wereld" (Nuture's Half Acre) was van een dermate verbluffende perfectie, dat de bewondering unaniem was. Naar onze mening overtreft deze eerste film van een nieuwe serie nog Disney's uitste kende „Robbeneiland." Verder vertoonde Hollywood in Venetië het bfjna adembeklemmende vermogen om „gemengde berichten" te dramatiseren en daarbij via de camera de keiharde in slag enerzijds en de sensatiezucht ander zijds van de Amerikanen als het ware meedogenloos te hekelen. Het zijn twee vertegenwoordigers van het Amerikaanse filmrealisme, de regisseurs Billy Wilder en Henry Hathaway, die zich op koele wijze van deze taak hebben gekweten. Billy Wilder verfilmde onder de titel „Ace in the hole" een scenario, waarin individueel en massaal egoïsme, volkomen geheven in de sfeer van ongebreidelde sensatiezucht, de oorzaak wordt van de dood van een man, die levend is begraven, al blijft hij zichtbaar. De redding wordt vertraagd, opdat massa's nieuwsgierige mensen „eerst eens kunnen kijken" naar j net slachtoffer. Als men na dagen einde- j de redding definitief doorzet, is het; slachtoffer overleden. deze film is Billy Wilder, de regis-1 seur. als het ware een filmische chirurg, die het mes^zet in een wondeplek van de s maatschappij. Hij geeft geen oplossing, i Evenmin wil hij uit vrees voor de „wrede" wereld weer naar binnen komen. Zo staat hij daar veertien uur. Ondertussen verga pen zich beneden duizenden en duizenden aan deze sensatie en wachtenop snrrm<r of val. sprong De producenten zijn zo vriendelijk ge weest om deze door Henry Hathaway uit- stekend geregisseerde film twee slotmo- gelijkheden te geven, n.l. een gelukkte einde (de jongen valt in een moeizaam aangebracht net) en een tragisch slot (de jongen valt te pletter). Wij zijn van mening, dat het tragische slot, meer liggende in de opgeroepen spanning, de dramatische waarde van de film verhoogt, hoewel het „gelukkige" einde toch ook in dit geval aanvaard baar is. Beide films betekenen een verrassende demonstratie van de Amerikaanse film industrie in deze zin, dat zij eerlijk naar vorm en inhoud de wereld iets durft zeggen. Dit is een vorm van dramatische filmreportage van de beste soort, welis waar niet voorbestemd om in de klassieke annalen van de cinematografie te worden opgetekend, maar wel kenmerkend voor een verheugende ontwikkelingsgang. De Italianen zijn op dit Festival niet zo verrassend voor de dag gekomen. Regis seur Luciano Eminer maker van „Dag jesmensen borduurde op het hem be kende thema voort en vervaardigde „Parijs is altijd Parijs", waarin een groep Italianen uit Rome door cultureel en uit gaand Parijs worden gesleept. Men kan zich met de hoofdfiguur Aldo Fabrjzi kostelijk vermaken en tevens genieten van een verrukkelijke romantiek tussen twee mensen, een jonge Italiaan, die van de groep afdwaalt en een jonge Parisienne, verkoopster in een kiosk op het station. Maar verrassend is deze geromantiseerde documentaire toch niet, zeker niet in het burgerlijke „ontdekken" van Parijs. De Fransen kwamen met „La Nuit est mon Royaume", een speelfilm over blin den met Jean Gabin en Simone Valere in de hoofdrollen en gemaakt door de regis seur Georges Lacombe. Behoudens enkele goede trekjes, een op het sentiment van het publiek afgestemde film. De Spanjaarden kwamen te voorschijn met „Corona Negra" waarvoor Jean Cocteau wat ideeën naar zijn bekende recept had geleverd. Een Argentijn voerde de regie, de hoofdrollen werden vervuld door een Italiaanse ster (Maria Felix) en door enkele Franse artisten, terwijl Spanje voor de contanten zorgde. van tien tot twintig procent lagere op brengst. In Nederland is de suikerconsumpt;<? vrij hoog. namelijk 35 kilogram per hoofd per jaar. in het oogstjaar 1950/51 werd ruim voldoende suiker geproduceerd om aan de binnenlandse vraag voor huishou ding en industrie te voldoen. Voor export van suikerhoudende producten wordt naar behöefte ingevoerd. In de laatste jaren was Nederland voor het binnenlandse verbruik van suike „selfsupporting". Of de productie van de komende oogst ook geheel toereikend zal zijn voor de vraag binnen de grenzen kan eerst in de tweede helft van 1952 worden bekeken. Dit hangt samen met de ontwik keling van het verbruik door publiek en industrie. Eventueel zal een hoeveelheid suiker moeten worden ingevoerd, hetgeen in het licht van de betalingsbalans bezien, een tegenvaller zou betekenen. Men kan uit de verwachtingen van de suikerbietenoogst 1951 onmogelijk de conclusie trekken, dat deze tot prijs stijging of zelfs tot distributie aanleiding zou kunnen geven. Het beleid ten aan zien van lonen en prijzen zal men niet dan in 't uiterste geval willen doorbre ken en het opzetten van een distributie systeem zou te veel tijd, moeite en geld vergen om behoorlijk effect te kunnen sorteren, aldus de mening van enige Haagse deskundigen- Bovendien, zo zeggen zij, is bet de vraag of deze kwesties, waarover volslagen on gegronde geruchten rondgaan, de moeite wel zouden lonen, omdat men de ver bruikscijfers pas in 1952 zal kennen. Het js namelijk niet onmogelijk, dat in 1952 reeds met een relatief geringe import een mogelijk tekort zal kunnen worden opge- vangen. Voor ongerustheid is naar de mening van deskundigen dan ook geen reden, ook al zal het aan overheidszijde waarschijnlijk enige moeite kosten de sui kereindjes in de loop van het volgende jaar aan elkaar te knopen. in Het woningtekort in West-D uitstand be draagt op het ogenblik nog vier mülioen. Zo heeft minister Wildermuth medege deeld. Wanneer men daarbij in aanmer king neemt, dat de groei der bevolking m de eerstvolgende vijftien jaren een nieuw tekort van twee millioen zal scheppen, dan blijkt, dat Duitsland in deze periode )aar" lijks 425.000 woningen zou moeten bou wen om het tekort te dekken. Het. vorige jaar heeft de bondsrepubliek 350.000 me?" we woningen gebouwd, hetgeen het duo bele betekent van de jaarlijkse aanbouw voor de oorlog. Ook dit jaar heeft het program der regering dezelfde bouwpres- tatie voorzien als in 1950, doch financie ringsmoeilijkheden hebben het twijfel achtig gemaakt, of men dit getal nog za. j kunnen bereiken. Het herstel van de vooroorlogse woon ruimte per hoofd der bevolking zal naar schatting van de Marshallplan administra tie veertig .milliard mark kosten. Op het ogenblik heeft een op vier Duitse gezin nen, geen eigen woning. Antwerpen zal niet meedoen aan óe conferentie der Noordzeehavens, welke van 25 tot 27 September in Rotterdam wordt gehouden. Volgens Belga heeft de Antwerpse K. v. K., welke heeft deelgenomen aan de eerste voorbereidende besprekingen, zich teruggetrokken. Zij zou van ooraeel zijn, dat de conferentie voorbarig is, zo lang verscheidene punten hun oplossing niet hebben gevonden in de Bene-ux- unie. De haven als zodanig is nimmer tot deelneming uitgenodigd, omdat het nier een conferentie betreft die speciaal de Kamers van Koophandel en gelijksoor tige organisaties aangaat. Terwijl Paus Pius XII in Zijn nieuice encycliek „Sempiternus Re.P' een beroep deed. op de Orthodoxe Kerken om met net oog op de wereldwijde dreiginu van de materialistische godloochenaars de eenheid onder alle christenen te hcrstel- 'p", werd in Moskou een bijeenkomst gc- nouden van alle hoofden der Orthodoxe s-Z f dw tegenwoordig door het Kremlin worden beheerst. Naast de Pa- flZl', v?n de Sovjet-Russische Ortho- aoxe Kerk, mgr Alexej, die het voor zit- terschap bekleedde, waren aanwezig de natl;a i van dc Georgische Kerk. de patriarch van de Roemeense Orthodoxe Pfflc, JusUman Marina, alsmede de pa- poUetcyrU. Bul"aa™ ™fro- siivri^lLneZe-Vier kopstukken der bol- gebruike^pgeln eerd0 kerken volgens vJ-Iai tik. communistisch ritueel een i«ke^wereld hStLt0t de gehe]e cKriste- zteh u=dAadden gerioht. hielden zij punt i'an dl iig mTet 11 et voornaamste agenda nl dlndhet Kremlin opgestelde String va„ddBriTOdk?U geëiste in~ tholieke Kcr\- strijd tegen de Ra ting vmn natril RA°,me'.Uit de toelich- te voeren actie v Alexej bleek, dat de ten tenen het - vooral moest rich er? ItTen Orthodoxe Christener, 7 terugkeer dei- de Kerk van Rome Het hnrffd d "F Sovjet-Russische Kerk hield VS" kelijk felle rede waarbti h» een °Pm« - dat de uiterste c.™Si,hli verklaarde, bfddel1jketest?ydSttegen eR0nie onv er~ naamste plicht was van voor- ger in de Orthodoxe Kerk Pagsdra' van de vier Orthodoxe Patria^rheT°d*P ook officieel op het Kremlin Ir gen, werd doo? de' Sovj^RuXhêT"" op een voorname plaats gepubliceerd pers doch door zijn beelden Kirk Douglas <s in dit werk uitstekend als de sensatie- journalist roept hij 't publiek als het ware toe: Dit zijn de feiten, hier moet iets aan worden gedaan! En alsof deze eerste openbaring niet ge noeg was, kwam Henry Hathaway kort daarop met een tweede verfilmd ge mengd bericht" onder de titel „Fourteen hours Dit werk is iets milder van toon, docht wijst eveneens op een individuele en massale reactie, thans rond een geestelijk gestoorde jongeman, die zich bevindt op een uitstekend gedeelte buiten aan de achttiende verdieping van een wolken krabber. Hij durft echter niet te springen. t l\lPllWC Sliuf IPS VIIfiv flo i land"> een Amsterdamse juffrouw, die LllCUWO ÖJJU1JCS YOOl (ie men zich wellicht nog als schoonheid®: De Vereniging van Kaasimporteurs in de Ver. Staten beeft Donderdag krachtig de regering gesteund bij haar streven, om de door het Congres goedgekeurde wetgeving tot beperking van de invoer van buitenlandse kaas en andere zuivel producten ongedaan te maken. Op het ogenblik worden n.l. door de bank en valutacommissie van de Senaat openbare „hearings" gehouden over een wetsont werp, dat intrekking van de beperkende wetgeving beoogt. Tijdens deze „hearings" heeft de secre taris van de Ver. van Kaasimporteurs, Fromer, er op gewezen, dat de Ver. Sta ten meer agrarische producten uitvoeren dan <tij invoeren en liet hij de waarschu wing horen, dat Amerikaanse boeren ernstig getroffen zouden kunnen worden door vergeldingsmaatregelen. Verder bracht Fromer m herinnering, dat de Ver. Staten de Europese landen sterk hebben aangemoedigd de productie te vengroten en wees hij er op, dat men thans een van de belangrijkste bronnen van Amerikaanse dollars voor deze An- den afsnijdt. De Ver. St hebben nT in -het eerste halfjaar van 1-. al o9.3<t7.000 pounds kaas uitgevoerd tegen een invoer van slechts 26.628.000 pounds Het gemiddelde van de kaasinvoer in de jaren 1940-1950 was slechts ongeveer 3 pet van de binnen landse productie en verbruik, aldus Fro mer. Ook de Amerikaanse Kamer van Koop handel voor Italië, waarbij im- en expor teurs zijn aangesloten, drong op intrek king van de beperkingen aan. De importrestricties werden verdedigd door de National Renderers Association, die 275 vettenproducerende ondernemin gen vertegenwoordigt. Bescherming van de binnenlandse industrie was volgens haar meer dan ooit noodcAkeüjk. (Van onze Utrechtse redacteur). Ilct mooie weer lieeft een gunstige in vloed gehad op het Jaarbeursbezoek, vooral na de eerste twee „dure" dagen, wanneer vele mensen, die vrijwel uit alle delen van ons land komen, gaarne een uitstapje naar lltreeht ondernemen om te zien. wat er aan nieuwe artikelen weer gefabriceerd wordt. Natuurlijk zijn dit niet altijd kopers, hoewel zich onder deze mensen toch ook vele kleine neringdoenden bevinden, met j wie goed zaken gedaan kan worden. De stemming onder de deelnemers loopt zeer uiteen en bepaald opgewekt over de hele linie is die niet, al zal men na tuurlijk pas na het einde van de beurs volledig balans kunnen opmaken. Vooral de schoenenfabrikanten ver wachten weinig resultaten, omdat het tijdstip van de beurs, gelijk w(j vroeger reeds schreven, voor hen niet erg gun stig is. Toch achten zij het verstandig niet weg te blijven, omdat hun fabrikaat op deze wijze tocih onder de aandacht van een groot publick blijft en zelfs zijn er enkele firma's, die met noviteiten voor de dag komen. Een bekende fabriek van luxe-schoenwerk tracht aan de wens van de dames tegemoet te komen, die graag een leuk en vlot schoentje dragen, dat tooh gemakkelijk aan de voeten zit. Wel nu ,dank zij een vernuftige Duitse ma chine slaagde men er in een zeer soe pel schoentje te maken zonder neus en contrefort, dat men als een huispantof fel buigen kan en waarvan de hak zeer laaig is gehouden. Een andere industrie, eveneens uit de Langstraat, kwam op de vernuftige ge dachte voor een luxe schoentje ander en veel goedkoper materiaal toe te passen, dan leer, n.l. raffia, dat de voet op sier lijke wijze bekleedt. Deze is als zomer schoen bijzonder «eschikl <m ..Miss Hol- koningin herinnert, vraagt in deze stand vooral naar haar voeten te willen zien. waarbij zij het gewaagd heeft twee ver schillende modellen te dragen. De schacht van deze schoenen wordt in Italië ge vlochten, waarna men er hier een Neo- lite-zool aan bevestigt.. Een grote verbetering geeft de groep meubelen te zien .waarvan het romme lige karakter voor een groot deel ver dwenen is nu zij over meer expositie ruimte de beschikking heeft gekregen. Men vindt de meubelen in de Beatrix- en Irenehal. De fabrikanten zijn lang zamerhand tot het besef gekomen, dat er tegenwoordig nog maar weinig mensen zijn .die over een huis beschikken, waar grote bakken van stoelen geplaatst kun nen werden- Eén fabriek heeft de zaak radicaal aangepakt en ook bankstellen voor kleinere woningen gemaakt. In plaats van de normale breedte van 2 M. heeft de bank van een dergelijk ameu blement een omvang van 1.30 M., terwijl de feuteuils een evenredig kleinere maat hebben. Een teken des tijds zijn ook de uit- neembare meubelen, welke natuurlijk bijzonder gemakkelijk te transporteren zijn. wat 'n uitkomst voor emigranten is. Een firma liet ons dit systeem zien en sprak zelfs van het ei van Colum bus. omdat rug. zitting en armleuning eeivoudig door middel van een ouder wetse ledikantenhaak aan elkaar be vestigd worden. Op deize wijze is het mogelijk tv.ee armstoelen, vier gewone stojlen, ee «schuiftafel en een dres soir in een kist van een kubieke meter te verpakken. Eén nieuw snufje was ook een tafel, die op twee hoogten was te stellen, ter wijl men aan de bijpassende fauteuil zelfs vier standen kon geven, zodat men het met dergelijke meubelen gasten van allerlei afmetingen gemakkelijk kan ma ken of, wat veel voornamer is, man en vrouw, wanneer zij veel in lengte ver- 1 r.e» worden, zonder dat men de harmo nie van het ameublement behoeft te verbreken. Velen zijn er nu reeds op uit de instal latie van de woonkamer aan te vullen met een televisie-ontvanger. Er worden thans, zoals wij vernamen, reeds vele bestellingen gedaan, nu men in de dagbladen heeft kunnen lezen, dat in October de uitzendingen zullen be ginnen. Een nieuw product van Philips is een auto-radio-ontvangapparaat, waarbij het mogelijk is de afstemming door middel van drukknoppen te regelen. Een lichte vingerdruk is reeds voldoende, om het gewenste station te verkrijgen. Het toe stel is uitgerust met een lange, een mid- oen en drie extra gespreide kortegolf- banden. In dezelfde hal, waar Philips expo seert, zien we een Erres-televisie-toestel met een doorsnee, die een indruk geeft van de gecompliceerdheid van een der gelijk apparaat. Radiotoestellen blijken ook nog steeds voor verbetering vatbaar, gezien de vele nieuwe technische snufjes, die tal van fabrieken in haar producten verwerken. Alles is er natuurlijk op gericht een zo zuiver mogelijke ontvangst te bereiken en een firma uit Hilversum demonstreert een storingsvrije antenne, waarvan het prin cipe een filter is, in combinatie met een dubbeldraadse invoer, waarbij de storin gen opgevangen worden door een draad, die niet met de antenne verbonden is. Op deze wijze heeft men geen last van de tram. die voorbij het huis rijdt en moeder de vrouw kan. terwijl zij strijkt of stof zuigt. toch van een kraakloos muziekje genieten. Twee jaar gevangenisstraf werd giste ren geëist tegen twee jonge mannen, die op 26 Mei van dit jaar betrokken z(jn geweest b« een overval op een taxi chauffeur op de Hemkade in Zaandam. Het waren de 20-jarige schilder P. van D. uit Breda en de eveneens 20-jarige Am sterdamse monteur P. J. z. Déze twee vervoegden zich op de och- tend van de 26e Mei bij een garage in Amsterdam, waar zij informeerden of het mogelijk was per taxi naar Zaandam ge- biacht te worden. Ze kregen hun taxi welker chauffeur A. eerst vroeg of de jongemannen over voldoende contanten beschikten om de rit te betalen Toen de kade wf ?et ^00rdzeekanaal de Hem- eniee hardeew kreeg de ehauffeur enige harde klappen op het hoofd. Hii was versuft, doch bleek nog in staat om dwenen ri?atlty 10 heKinncn- Toen vcr- en vlirttL Vee passagiers uit de auto wpi-itin If ln de richting Velsen. Zij V,r later door de terreinpolitie van de hoogovens gearresteerd. rinthpt e,S'd?nt va" de recktbank meende. Ub hpA was komen te staan, dal zij te tmvi'n2iaaddengehad de chauffeur echter /F Pe verdachten verklaarden den willen makelT" graÜS rit had" voor een ritssluiting van Nederlands fa. brikaat, waarvoor uit het buitenland zelfs al bestellingen zijn gedaan. Voorheen moesten ritssluitingen uit Zweden betrokken worden, waar de pro ductie wegens de hoge lonen veel meer kost zodat ons land goed kan concurre ren Een gunstige omstandigheid is voorts, dat 't voor treksluitingen benodigde mate riaal in Nederland kan worden vervaar digd, zodat ook de textielindustrie met deze jonge onderneming is gebaat. De productie van de Amsterdamse fabriek die pas deze maand is gestart, bedraagt 2000 meter per dag. Om nog even in de sfeer van de elec- trlciteit te blijven, voor gezinnen met veel kinderen is de beveiliging van het stop contact, die door een hoofdambtenaar van Ook op ander gebied tracht ons land steeds meer in eigen behoeften te voorzien en na de kinderziekten goéd te zijn door gekomen, is een houthandel in Zaandam er thans in geslaagd een kwaliteitspotlood te fabriceren. Het ministerie van onder wijs achtte zulks van dusdanig belang, dat het aan de schoolbesturen een circulaire zond waarin het enige Nederlandse pot lood een zo goed product werd genoemd dai het onder de aanbevolen artikelfin moet worden gerangschikt. Men is er reeds in geslaagd 78 soorten potloden te vervaardigen, waartoe ooi: kleurpotloden gerekend moeten worden die in keurige doosjes van occumé-hout in de handel gebracht worden. De voorraad grondstoffen van deze in dustrie is voldoende om ons land voor vier jaar in de totale behoefte aan potloden te voorzien. Een Zwitserse firma brengt kleurpotlo- den die aan de twee zijden een verschil- lende kleur geven en het voordeel bieden, dat zij zo goed als geheel verbruikt wor den. het P.E.N. werd uitgevonden en op de punt" kan worden. Een echt interessant snufje is een vul potlood, dat tevens een kalender is en die slechts maandelijks versteld behqeft te worden. Handig is ook het systeem, waar mee de stift bevestigd is, die bovendien met een slijpertje in het potlood „bijge- eerste verdieping gedemonstreerd werd, zeker een uitkomst. Het stopcontact is voorzien van een bo- venschijf, die bovendien door een grendel verzekerd kan worden. Hoe kleiner het artikel, hoe groter vaak de belangstelling die er voor aan die dag schillen, op eigen niveau gebracht Ism-.lgete&l wordt en dit gel# in hel bijzonder Wij zijn ons overzicht begonnen met een artikel voor de vrouw en willen het ook eindigen met een noviteit, die haar zeker interesseren zal. Het betreft een electri- sche handdoekdroger van een industrie uit Zwolle. Schroeien van de doeken is uitgesloten, omdat slechts een bepaalde warmte-graad benqikt kan worden. „.5^ k(®cember van het vorige jaar w erd de 9-jarige Hannes M. te Dussen ot? H®usden in de stal van zijn alleen staande boerderij dood en besmeurd met bloed aangetroffen. Met een hard voor werp was hij neergeslagen en ook bleek hij beroofd van 'n portefeuille met onge veer 7000. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch stond gistermiddag de 24-jarige Van der S., landbouwer te Werkendam, terecht Deze zou, aangezet door de Werkendam mer J. van der G., reeds maanden met het plan hebben rondgelopen Hannes Dl van zijn geld te beroven. Hjj had ver schillende malen een bezoek gebracht aan de alleenwonende boer, doch kon aan vankelijk niet tot de daad komen. In de avond van 4 December zou Van der G„ een gevaarlijke psychopaat, hem een eindweegs naar de boerderij van M. heb ben vergezeld. Hij kreeg een stuk ijzei mee plus de beste wensen van Van dei G. Verd. trof de boer in de stal bezig en overviel daar het slachtoffer. Van der S. hoorde een gevangisslraf van 10 jaar tegen zich eisen. Tegen de .chauffeur F. van der St., eveneens uit Werkendam, die wegens het verstrekken van inlichtingen van medeplichtigheid aan de beroving verdacht wordt, eis.e officier een gevangenisstraf van cl jaar. Voor J. van G. verzocht de oi'fic ontslag van rechtsvervolging en opr. ming in een krankzinnigengesticht. (Van onze correspondent). Een Amerikaanse dame. die Woensdag avond met de trein Rotterdam-Venlo op weg naar Duitsland zat, merkte tot haar schrik dat zij haar portefeuille met 400 dollar miste. Zij had die avond in de wachtkamer te Rotterdam aan een ta feltje gezeten, waar zij kennis had ge maakt met een medereizigster, een Duitse, die met een Amerikaan was ge huwd en met dezelfde trein zou reizen. Op het station te Venlo werd de douane gewaarschuwd en de visiteuse wist de dollars zonder veel moeite te voorschijn te halen uit de kous van de Anverikaans- Duitse,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3