Militaire krachtsinspanning neemt toe Bouwerij voor moeilijk Prijsstijgingen dringen nieuwe werken terug jaar Bedrijfsgroep Detailhandel ziet vele bezwaren Defensie-budget Nadelig saldo Gehele Dienst f 267 (v. j. f 836) millioen drukt zwaar „GOD ZAL DE STERKEN HELPEN" H. Vader spreekt Polen moed in 18 Jaar „zwaar r Het zal weer werken en betalen worden in 1952 maar kop op Geflatteerd beeld? Wederom onrust Tweemaal per week televisie Dinsdag 18 September 1951 DAGBLAD VOOR SCHtEDAM EN OMSTREKEN J in Engelse havens Toch zoveel mogelijk woningen Dr Van Mook kreeg V.N.-functie Nieuive Winkelsluitingswet Spoedig weer wijzigingswet nodig? Minder woningen en uitsmering van oorlogsschade-u i tkeringen Frans oorlogsschip de lucht in oor een bisschop van 81 jaar WEERBERICHT JET#» unrSeiSfember: Zon °P 6"19 uur' Hedenmiddag heeft Hare Majesteit de Koningin in de verenigde zitting van de- Eerste en Tweede Kamer der Sta ten-Generaal ter opening van het nieuive parlementaire jaar, de volgende Troonrede uitgesproken: Leden der Staten-Generaal, Weer ligt een jaar achter ons van sch erpe tegenstellingen in de wereld en van toene mende zorgen van ons volk. De internationale spanningen duren voort en werken on gunstig in op de economische en sociale verhoudingen. Geestelijke zowel als materiële waarden worden bedreigd. Daartegenover zijn echter ook bemoedigende verschijnselen waar te nemen. Het besef wint veld, dat voor de bescherming van vrede, vrijheid en welvaart een nauwe inter nationale samenwerking geboden is, waarbij staten en volkeren zich bereid moeten tonen collectief offers te brengen. De strijdkrachten der Verenigde Naties hebben in Korea het hoofd geboden aan agressie en bewezen, dat een politiek van geweld niet straffeloos kan worden voortgezet. Met trots denk ik aan onze landszonen, die deel nemen aan de vervulling van deze gem eenschappelijke taak. Het Nederlandse detache ment, waarvan ook strijders uit Suriname deel uitmaken, heeft zich bijzonder onder scheiden, maar ook smartelijke verliezen geleden. Eerbiedige dankbaarheid zijn wij ver schuldigd aan wie vielen. HERZIENING UNIE-STATUUT LIBERALISATIE VAN DE HANDEL ONTWIKKELINGSPLANNEN Woningbouw Gemengde bedrijv en SaMdUI0£r^kg^°geliik zm' ma" Koopavond V) Schanddaad von rode Roemeense regering De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt. Langs de Waddenkust aanvankelijk harde, overigens krachtige tot matige Noord-Weste- liike wind. Wisselend bewolkt met bMna overal enkele buien. Weinig verandSfng to tempe- ratuur. 12.41 uur an op 20-38 uur'. onder NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT TROONREDE ZONDER GROOTSE ALLURE De Troonrede, welke vandaag door H.M. de Koningin ter kennis van het Nederlandse volk is gebracht is het laat' ste staatsstuk van deze aard, waarvoor de huidige regering de verantwoording draagt. Het volgende jaar immers zal er na de verkiezingen ongetwijfeld een nieuwe regering voor het voetlicht tre den. Men kan van een Troonrede niet ver wachten, dat zij iets anders kan doen dan de grote lijn volgen, welke de regering zich bij het door haar te volgen beleid heeft uitgestippeld. Evenmin kan men van een regering, welke in de vooraf gaande jaren een bepaald stempel op haar beleid heeft gezet, verwachten, dat zjj dat stempel nu plotseling terzijde zal leggen en een nieuw zal laten graveren voor het beleid van het laatste jaar van haar bewind. De vage en min of meer abstracte terminologie van een Troon rede is daarom zo eigen aan dit soort van staatsstukken, omdat men hierin moet zien een continuiteit van het staatsbestel, wat natuurlijk weer iets anders is dan de continuïteit van het regeerbeleid. Niemand zal ook wel iets anders hebben verwacht dan continuïteit van het regeerbeleid. Dit kabinet, dat een voortzetting kan worden genoemd van het kabinet van 1948, heeft een speciaal stempel. Men behoeft slechts de naam van minister Lieftinck te noemen om te weten hoe dit stempel gesneden is. Men kan het na tuurlijk ook van de andere kant bezien en letten op de internationalisering van ons Staatsleven, in welk verband de na tionale positie van ons land voor een groot deel is opgelost en waaraan deze regering zeker de nodige aandacht heeft geschonken. Toch schenkt dit staatsstuk aan de in ternationale kant van het regeringsbeleid niet zo heel veel aandacht. Die aandacht is meer gericht op de binnenlandse vraag stukken. Het zijn de vraagstukken van woningbouw, productieverhoging, de be trekkingen met Indonesië, de positie van de middenstand, de vernieuwing van het onderwijs, emigratie, investeringen en werkgelegenheid. Wel wordt in het begin van de Troonrede er de aandacht op ge vestigd, dat het besef veld wint, dat inter nationale samenwerking meer dan ooit geboden is en dat het defensiestelsel in het kader van het Atlantisch Pact goede vorderingen maakt, maar verder gaat de gehele Troonrede hoofdzakelijk over bin nenlandse aangelegenheden- Bij alle vraagstukken, die hier ter spra ke komen, krijgen w\j de indruk, dat het beeld van de situatie, waarin ons land verkeert, wel enigszins geflatteerd is. Zo bijvoorbeeld ten aanzien van de be trekkingen met Indonesië wat betreft de herziening der Ronde-Tafel-accoorden. Men hoopt wel, dat het dienaangaande tot een bevredigende oplossing kan ko men, maar de situatie is na de jongste uitlatingen van president Sukarno aller minst gunstig te noemen en men moet dan maar moed putten uit de mededeling, dat de handelsbetrekkingen tussen beide landen in het laatste jaar aanmerkelijk zijn verbeterd. Moet men dit nu zien als een verlegging van het accent in de In donesische politiek? Wij zien het aldus. Men heeft tot voor kort aan deze accoor- den vast gehouden en, bezien van een in ternationaal rechtsstandpunt, had men daar misschien wel reden toe. In deze Troonrede wordt nu plotseling de nadruk gelegd op de vooruitgang in de handels betrekkingen en men zal hieruit dan ook alleen maar kunnen concluderen, dat de regeringskoers in deze zaak gewijzigd is gelukkig misschien! en dat men de voorkeur geeft aan goede economische betrekkingen tussen beide landen boven juridische Rechthaberei. Een ander punt is de woningbouw. De regering deelt mede, dat in het bouw- program voor het komende jaar is ge rekend op de bouw van 40.000 woningen. Dit aantal is uitgesproken laag. Ruim een jaar geleden kondigde minister In 't Veld in de Tweede Kamer nog aan, dat het zijn streven was, in 1952 te komen tot een aantal van naar wij menen, meer dan 50.000 woningen. Legt men hier naast de laatste uitlatingen van de voor zitter van de K.V.P., dat de woningbouw primair moet worden genoemd en leest men daarnaast de eis van de P. v. d. A., dezer dagen geuit, dat de bouw van 50.000 woningen voor haar afgevaardig den in het parlement de leidraad moet zjjn. dan stemt het aantal van 40.000, dat absoluut genomen een teruggang bete kent, allerminst tot voldoening. Beziet men dit aantal in verband met de werk gelegenheid, dan komt, men ook al tot ongunstige gevolgtrekkingen. In de Troonrede heet het, dat de regering er scherp op toeziet, dat geen algemene ver laging van het niveau der bedrijvigheid zal plaats vinden. Maar de teruggang in de werkgelegenheid, waarover zij spreekt had juist en vooral plaats in de bouw bedrijven men kan daarvoor de ogen niet sluiten en dan belooft de ver mindering van het aantal te bouwen woningen niet veel goeds. Wij willen de moeilijkheden, waar voor de regering staat, zeker niet uit het oog verliezen. Men moet de dingen, die voor een volk van belang zijn, natuur lijk nauwkeurig tegen elkaar afwegen. Maar het komt ons toch voor, dat de blik van de regering op het laatste jaar van haar arbeid iets te geflatteerd is. Er klinkt dus tóch iets door van de moeilijkheden, waarvoor wij staan. Wij voor ons hadden liever gezien, dat deze moeilijkheden openlijk waren uitgezegd en dat er offers zouden zijn gevraagd als prijs voor de vrijheid. Immers die strijd voor de vrijheid is het, welke ons voor deze moeilijkheden heeft geplaatst. Als de P.v.d.A. nu reeds preludieert op distri butie en zij het in elk geval noodzakelijk acht de voorbereiding daarvan nu reeds ter hand te nemen, dan voldoet het ons niet, dat de regering in dit staatsstuk hoofdzakelijk wijst op de verdere verho ging van de productie om het welvaarts peil te handhaven en met geen woord rept over de zo noodzakelijke bezuinigin gen. Zoals gezegd, een Troonrede kan alleen maar de algemene lijnen aangeven. Een Troonrede moet ook heel sterk rekening houden met psychologische factoren. Maar zelfs rekening houdend daarmee geloven wij, dat het beeld van het ko mende jaar iets te optimistisch is ge schetst. Nationale problemen op de voorgrond Na de officiële opening gisteren van het wereldcongres voor tabak in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam maakte minister Albregts een rondgang langs de stands. Foto: De minister bezoekt 18e eeuwse tabaksivinkel, waar hem een snuifje wordt aangeboden een Maandag dreigden een bliksemstaking van 3.700 Britse havenarbeiders en een langzaam-aan campagne van 4.500 leden van het sleepboolpersoneel, het werk in de havens van Londen en Bristol geheel te verlammen. Tegen de middag werden reeds 33 schepen opgehouden. De sleepbootbemanningen in Londen werken precies volgens de voorschriften, totdat hun een loonsverhoging van 1 pond per week zal zijn toegekend. Zij verrich ten geen overwerk. Tc Tilbury (nabij Londen) legden twee duizend arbeiders het werk neer en in de „East-India-Docks" te Londen 200 man. In de haven van Avonmouth (Bristol) verlieten 1.500 arbeiders het werk. Zij eis ten extra-betaling voor het ontladen van schepen met gasroet. De gehele haven kwam stil te liggen. Honderden vrachtwa gens. die hun lading niet kwijt konden, versperden de wegen. Ook in Manchester heerst onrust in de haven. De arbeiders hebben gedreigd twee dagen te zullen staken uit protest tegen de schorsing van 29 man, die weigerden overwerk te verrichten. Ingrijpende defensiemaatregelen. ook in regionaal verband, zijn nodig gebleken en komen tot stand allereerst in het kader van het Noord-Atlantisch verdrag. De vorderingen, die gemaakt zijn met de opbouw van een gemeenschappelijk de fensiestelsel geven goede hoop, dat vol doende paraatheid, die kan bijdragen tot het voorkomen van een nieuwe wereld ramp, tijdig kan worden bereikt. Qok aan de burgerlijke verdediging wordt vol le aandacht geschonken. De samenwerking, zowel in Atlantisch als in Europees verband, zal ook worden gericht op het waarborgen van een re delijk welvaartspeil en op de geleidelijke verhoging daarvan en zal ook op cultu reel gebied de volkeren nader tot elkaar kunnen brengen. Een eerste belangrijk voorbeeld van functionele integratie is het 18 April j.l. te Parijs ondertekend verdrag tot op richting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Aan de spoedige be handeling van het voorstel, dat daarom trent bij de Staten-Generaal aanhangig is gemaakt, hecht de regering grote waarde. Het beëindigen van de staat van oorieg met Duitsland en het totstandkomen van het vredesverdrag met Japan openen de weg deze landen op voet van gelijkheid in de gemeenschap der volkeren te doen medewerken. De regering van de republiek Indonesië heeft verzocht overleg te plegen over wijziging van de ter Ronde Tafel-Confe rentie gesloten overeenkomsten. Zij heeft daarbij doen blijken, dat Zij de samenwer king met Nederland niet wenst te ver breken. maar veeleer meent, dat de be langen van beide landen door een samen werking op een andere basis dan de be staande op betere wijze kunnen worden gediend. Hoewel de regering betreurt, dat thans dit overleg over verbintenissen, die nog zo kort geleden zijn tot stand gekomen, wordt gevraagd, hoopt zij, dat een geza menlijke bestudering van dit vraagstuk, waarbij het belang van een goede samen werking op de voorgrond moet staan, tot een voor beide partijen bevredigende op lossing kan leiden. Het te vorigen jare uilgesproken ver trouwen, dat de handelsbetrekkingen tus sen Nederland en Indonesië zich in toe nemende mate zullen blijven ontplooien, is in vervulling gegaan. Grote waardering verdienen de moed en de volharding, die door Nederlandse werkers in Indonesië, in het bijzonder op ondernemingen, worden betoond bij hun arbeid, die veelal in z,eer moeilijke om standigheden wordt verricht. De ongunstige situatie, ontstaan als gevolg van het conflict in Korea, dat tot sterke stijging van de prijzen der grond stoffen heeft geleid, heeft belemmerend gewerkt op de voortgang van de liberali satie van de handel. Aanvankelijk is Ne derland daarin voorgegaan, maar tenge volge van hoge invoerrechten elders en van het inkoopbeleid in landen, waar de staatshandel een grote plaats inneemt, zag het zijn uitvoer niet in dezelfde maté werkelijk vrij worden als zijn invoer. Bovendien werd de ruilvoet aanzienlijk slechter. Onder deze omstandigheden kon ons land voorlopig niet overgaan tot ver hoging van het liberalisatiepercentage in de Europese Betalingsunie van 60 tot 75 pet. Ook 'in Beneluxverband moesten eni ge maatregelen van tijdelijke aard wor den overeengekomen. Tijdens de jongste ministersconferentie is gestreefd naar een constructieve oplossing. Vertrouwd mag worden, dat ons land binnen afzienbare tijd op verstevigde basis zijn bijdrage aan verdere vrijmaking van de Europese han del zal kunnen leveren. Voor het verkrijgen van evenwicht in de betalingsbalans waren voorts, zoals in de regeringsverklaring van Maart in uitzicht werd gesteld, maatregelen no dig tot beperking van consumptie en investeringen. Naast deze op zichzelf negatieve methoden dient het positieve element te staan van actieve bevorde ring van verdere verhoging van de pro ductie en van de uitvoer op agrarisch zowel als industrieel gebied. Alleen langs deze weg immers kan op langere termijn zonder aantasting van het le venspeil der bevolking een meer sta biele situatie worden bereikt. De volle medewerking van heel ons volk is hier bij dringend geboden. De werkgelegenheid heeft zich in het afgelopen jaar in het algemeen op een bevredigend peil gehandhaafd. Vooral de industrie heeft hierin een groot aandeel gehad. De terwille van uitvoer en werk gelegenheid noodzakelijke investeringen zullen dan ook mogelijk moeten blijven. In enkele bedrijfstakken, waar de afzet tijdelijk was toegenomen, is enige terug gang merkbaar. De regering ziet er ech ter scherp op toe, dat geen algemene ver laging van het niveau der bedrijvigheid plaats vindt, ook door bjj het geven van militaire opdrachten met dit grote be lang rekening te houden. Voor gebieden waar structurele tekor ten aan werkgelegenheid bestaan, zullen aan de Staten-Generaal soortgelijke voor stellen worden aangeboden als het reeds aanvaarde ontwerp betreffende het ont wikkelingsplan voor Z.O. Drenthe. (Zie vervolg pag. 3) Evenals in vorige jaren het geval is geweest, bevat de Millioenennota een hoofdstuk, waarin enkele bijzondere as pecten van het begrotingsbeleid aan een afzonderlijke beschouwing zijn onderwor pen. Het verband tussen de begroting en het bouwplan voor 1952 besprekende deelt de Minister van Financiën mede dat de in het bouwplan 1952 uitgetrokken werken in totaal een bedrag van 1.236 millioen be lopen. Hiervan komt rond 360 millioen voor rekening van het Rijk, rond 275 millioen voor rekening van de lagere pu bliekrechtelijke lichamen en rond 600 myiioen voor rekening van particulieren. In dit bouwplan, dus ook bij het genoemde aandeel van het Rijk, zijn de bouwwerken voor rekening van de Departementen van Oorlog en van Marine buiten beschouwing gelaten. Onder de gegeven omstandigheden valt aan een beperking van de civiele bouw niet te ontkomen. Deze noodzaak tot be perking is bij de raming van het door het Rijk te financieren deel van het bouw programma van grote invloed geweest. De beperking manifesteert zich eigen lijk In de gehele Rijkssector van het bouwplan, maar komt vooral tot uitdruk king bij de bedragen, uitgetrokken voor weg- en waterbouwkundige kapitaalswer- ken en ten behoeve van de nieuwbouw door de Rijksgebouwendienst. Hierbij dient te worden bedacht, dat verscheidene werken zich thans in het stadium van uit voering bevinden en stopzetting of aan merkelijke vertraging ervan zodanige na delen met zich zou brengen, dat de rege ring deze ook onder de huidige omstan digheden niet verantwoord acht. Vooral bij het ter hand nemen van nieuwe werken is echter een grote terug houdendheid betracht, waarvan de gevol gen in de komende jaren zich duidelijker zullen doen gevoelen dan wellicht uit de De bedrijfsgroep detailhandel heeft aan de leden van de Tweede Kamer een adres gezonden, omtrent het (nader ge- wüzigd) ontwerp-winkeisluitingsvvel 1951, zoals dit thans voor openbare behandeling gereed ligi. De bedrijfsgroep betreurt het j ten zeerste, dat daarin op verscheidene - Miit* n;; belangrijke punten ingrijpend is afgewe thans voorliggende cijfers blijkt. Bi) het ken van het wetsontwerp, dat in zo grote, mate beantwoordde aan het oog worden verloren de aanzienlijke prijsstijging, welke in vergelijking met het vorige jaar heeft plaats gehad, en waar mede thans is rekening gehouden. Het vervult de Regering met grote zorg, dat in het kader van de investeringsbeper king de woningbouw niet ongemoeid kon worden gelaten. Met grote ernst is naar wegen gezocht om bij de beperkte be schikbare middelen nog een zo groot mo gelijke bijdrage te kunnen leveren in de leniging van de woningnood. Als Rijksaandeel in de financiering van het in het bouwplan voorziene woning bouwprogramma is een bedrag van 125 millioen opgenomen, ongeacht het daar naast uitgetrokken bedrag van 49 mil lioen voor boerderijenbouw. Voorts ver dient in dit verband ook de post van f 15 millioen op hoofdstuk VII B (Financiën) voor weg- en waterbouwkundige werken van lagere publiekrechtelijke lichamen de j aandacht, waarvan een belangrijk deel is I bestemd voor de uitvoering van gemeen- j lelijke wederopbouwplannen en aldus in direct de woningbouw ten goede komt. De Regering is er op bedacht, dat de voor woningbouw beschikbaar te stellen bedragen op zo efficiënt mogelijke wijze zullen worden gebruikt. Hierbij moet o!m worden gedacht aan een verdere stimule ring van de bouw van duplexwoningen en aan het bevorderen van het houwen met Rijkspremie van het eenvoudige woning type, dat thans als regel bij woningwet- bouw wordt gekozen. Ook het verlenen van Rijksbijdragen in de kosten van wo ningsplitsing, waarmede in 1952 zal wor den voortgegaan, verdient in dit verband vermelding. Dr H, J. van Mook is Maandag in het kader van het program der Verenigde Na ties voor technische hulp aan onontwik kelde gebieden benoemd als bestuurs- expert. Zijn werk zal er in bestaan technische bijstand te geven waar het bestuurskwes- tie betreft, teneinde de economische en sociale ontwikkeling te bevorderen. gene, die zich z«n dienende tank bewust .s zal zeker bereid zijn ten gerieve van het publiek over dit bezwaar stappen, aldus het advies. heen te. beschouwen van de in het bouwplan op genomen bedragen moet voorts niet uit De thans aangeboden ontwerp-begroting voor 1952 liceft betrekking op bet tweede jaar van de. vierjarige periode, waarin ons volk zich een extra zware inspanning zal moeten getroosten voor zijn militaire bijdrage aan de verdediging van de Westerse wereld. Daarnaast zullen ook in de periode, waarvoor deze begroting zal gelden, alle krachten onverminderd moeten zijn gericht op het sluitend maken van de betalingsbalans. Deze twee centrale problemen, waarvoor de Regering zich in dit tijdvak gesteld ziet, hebben de inhoud van de ontwerp-begroting voor 1952 in zeer aanzienlijke mate bepaald. niet veel meer dan 40.000 woningen zul len kunnen worden gebouwd (plan voor het advies, hetwelk in Juni 1949 aan de minister van Economische Zaken door alle bij deze materie betrokken onder nemersorganisaties is uitgebracht. Indien de wet geheel overeenkomstig het nader gewijzigd ontwerp zou worden vastgesteld, valt te vrezen, dat, evenals vrijwel onmiddellijk na de totstandko ming van de winkelsluitingswet m 193U. spoedig weer een wijzigingswet nodig „Gij hebt eeii zware strijd te voeren, niet tegen de wapenen, maar tegen verraderlijke beginselen, welke wor den gebruikt om het Poolse volk van God te vervreemden. Weest gij echter goede soldaten Christi. God zal de ster- ken helpen en Maria, de Moeder van de Barmhartigheid, zal U niet alleen laten" Aldus luidt het slot van een brief, die gisteren in de Osservatore Romano is gepubliceerd en door de H. Vader ge richt was aan de gezamenlijke bis schoppen van Polen naar aanleiding van het feit, dat dit beproefde land vijf jaar geleden werd toegewijd aan het Onbevlekte Hart van Maria. De H. Vader prijst de grote devotie, die het Poolse volk steeds voor de H. Maagd heeft betoond en betreurt het daarom bijzonder, dat de Poolse bisschop pen niet tegenwoordig konden zijn bij de plechtige dogmaverklaring van Maria'» Opneming ten HemeL Met grote waardering spreekt Z. H. over dc kardinalen Hlond en Sapieha, die in de loop van deze vijf jaren zijn overleden. Hij noemde hen „onverzette lijke strijders voor het behoud van het geloof en voor het herstel van het Ka tholieke Polen". Dankbaar is de H. Vader voor bet bezoek, dat Mgr Wyszinski Hem in het afgelopen voorjaar heeft gebracht. Van deze hoogste kerkelijke vertegen woordiger in Poien had de H. Vader met vreugde vernomen, dat het Poolse volk zich geleidelijk herstelt uit de ruines van de oorlog en dat het moedig en vastbera den nieuwe gevaren trotseert in algehele trouw en onderwerping aan de Stoel van Petrus. De vaderlijke bezorgdheid van de H. Vader spreekt uit iedere regel van dit schrfjven, waarin HU de bissc,hoppen, priesters en gelovigen moed inspreekt om met de blik op God en met vertrou wen tot de H. Maagd standvastig te hRU ven in de drjU om het behoud -mm hél geloof. Minister Lieftinck is er thans toe over gegaan het overschot van de Gewone Dienst ad 900 millioen, na aftrek van het nadelige saldo van de Buitengewone Dienst I ad 486 millioen en na aftrek van het tekort van het Landbouw Egali satiefonds ad 110 millioen aan te wen den tot gedeeltelijke dekking van het nadelig? saldo van de Buitengewone Dienst II ten bedrage van 571 millioen. Zodoende stuit de Gehele Dienst met een nadelig saldo van 267 millioen. Het na delige saldo voor 1951 beloopt volgens de herziene begroting 836 millioen. Voor dit tekort van 267 millioen acht de minister het mogelijk dekking te ver krijgen uit achterstallige belastingen en leningen. Hoewel elders in dit blad uitvoerig oip die verschillende onderdelen van de Mil lioenennota wordt ingegaan, willen wij hier reeds enkele belangrijke punten naar voren brengen en wel de passages betreffende de woningboww en de oor logsschade-uitkeringen. Zowel met het oog op de betalings balans als in verband met de toekomstige werkgelegenheid moet thans bij het in vesteringsbeleid voorrang worden ge geven aan direct productieve investerin gen. Daarnaast hebben de militaire in vesteringen uiteraard eerste prioriteit. Een en ander maakt het onvermijdelijk, dat een beperking wordt toegepast op de civiele bouw. zowel de utiliteitsbouw als de woningbouw. Het laat zich aanzien dat in hrt raam van het sterk beperkte bouwplan iu 1953 1951 50.000). Daarbij zal de duplexbouw j zal zijn, zo meent de bedrijfsgroep. zoveel mogelijk worden bevorderd. Onder dit maximum van 40.000 woningen zijn begrepen: woningwetbouw 15.000 wonin gen; premiebouw 15.000 woningen; her bouw onder de wet op de materiële oor logsschaden 4000 woningen en vrije bouw 6000 woningen. De op de begroting 1952 ten behoeve van Volkshuisvesting uitgetrokken gelden be dragen 143,9 (113,3) millioen. De stij ging wordt voor 21,5 millioen verklaard door een hogere raming voor premiën woningbouw, waarvoor thans 60 mil lioen is aangevraagd. Doordat de vermin derde bijdrageregeling voor woningwet- bouw is weggevallen en te verwachten is, dat de woningwetbouw en de vrije bouw in 1952 sterk zullen teruglopen, moet er mede worden rekening gehouden dat de premiebouw verhoudingsgewijs sterk zal toenemen. Voor 1952 is gerekend op 55,5 millioen voor bijdrage in de exploitatie van woningwetwoningen, of 8,5 millioen meer dan in 1951. De afwikkeling van oorlogsschade zal in 1952 worden getemporiseerd. Er is tegen gewaakt dat de belangen van de getroffenen te zeer in het gedrang zou den komen. Wij zijn per medio 1951 tot betaling van circa de helft van de laatste raming der oorlogsschade-vergoedingen ad 6.4 milliard gekomen. Voor bijdragen aan oorlogsschade aan onroerende goede ren is 127,5 millioen uitgetrokken, waar van 84 millioen te besteden voor de bouw van woningen en boerderijen. Voor uitkeringen in verband met vrijstelling van bestedingsplicht is 12 millioen uit getrokken. Voor bijdrage in oorlogsschade aan roerende goederen zal niet meer dan 25 millioen kunnen worden ter be schikking gesteld. Voor huisraadschade is 74 millioen uitgetrokken. 1952 wordt hiervoor een top jaar. Van de aanvullende bUdragen, waar van in 1950 en 1951 de eerste termijn is betaald, moet in 1952 volgens de wet de tweede en derde termijn worden betaald. In het bijzonder wordt gewezen op de volgende punten: gingen verznefct j^"Ic*,*aulanae. "Yrrvsr" De mogelijkheid van afwijking van de l dan ook het onderh^v^e°eP De formulering „winkels, waarin een aan te wyzen bedrijf wordt uitgeoefend" bedreigt zgn gemengde bedrijven m- tot FeTol^dTde^T' zy heeft ni n«r Z?£l^e^^f^^.MeiLnswIn: ttogsochtend T* <)p grond van bovenstaande overwe- Een Frans marinevaartnlg is 110 kilo meter ten Zuiden van Saigon in de lucht gevlogen. Volgens een communiqué van het Franse leger zijn zeven Franse mili tairen om het leven gekomen en werden zeven anderen gewond. De eerste berich ten spraken van 68 vermisten en 71 ge vonden. Vermoedelijk aft» tentete getallen juist. regel t.a.v. de sluiting 's avonds is tij dens de voorbereiding der openbare be handeling steeds meer verkleind. In de steden zal het gevolg van de sluiting om zes uur zijn, dat de (grote) magazijnen in de centra en in wijken, waar kanto ren en fabrieken zijn, bevoordeeld wor den boven de winkels in zuivere woon wijken, omdat het betreffende deel der! bevolking gedwongen zal worden zijn inkopen gedurende de middagpauze te verrichten in plaats van na werktijd in de winkels van zijn woonwijken. In het gewijzigde ontwerp is de Don derdagavond aangewezen als wekelijkse koopavond. Het in reeds vermelde ad vies van alle ondernemersorganisaties is de Donderdagavond als volkomen waardeloos gekenmerkt, omdat de ge zinnen, die weeklonen moeten besteden op Donderdag het loon nog niet ont vangen hebben. Het verdient daarom verre de voor keur de keuze van de avond uitdruk- keluk aan de betrokken gemeenteraden over te laten Deze kunnen zich dan aan passen aan de behoeften van de plaa"- Fe1dTku7sKk,nB Cn van het hier Fine k®nren nier aangevoerde gekomen. bezwaren is tegemoet m°^i uordcn- dat het voor de SreUte KPr voor zijn personeel) on- dagavond UWetn °f Zater' missen, maar de- (Van onze correspondent) Zoals men weet zal de televisie op 2 October starten na de nieuwsberichten van acht uur. De uitzendingen zullen bU toerbeurt door de vier grote omroepver enigingen worden verzorgd. Na de eerste uitzending op 2 October, welke wordt verzorgd door dc Nederlandse Televisie- stichting komt op 5 October de AVRO aan de beurt. Dc KRO start op 9 October, de NCRV op 12 October en de VARA op 16 October. Op 19 October is de beurt dan weer aan de AVRO. Tweemaal per( week, op Dinsdag en Vrijdag va» kwart werd genoem over ach' tol kwart voer tien, rijn er j Hen Een militair tribunaal te Boekarest heeft de bisschop van Timisoara, mgr Agostino Pacha. veroordeeld tot 18 jaar „zware gevangenisstraf" en hem voor 10 jaar de burgerlijke vrijheden ontno men, De „beschuldigingen" waren de gebruikelijke: spionnagc en sabotage. De bisschop is 81 jaar oud en was vóór het „proces" geruime tijd als gedepor teerde bij de graafwerken van het Donau- kanaal in Roemenië tewerk gesteld. Het tribunaal behandelde de zaak in besloten zitting. De aanklager had de doodstraf tegen hem geëist, maar de rechter hield rekening met de hoge leeftijd van de bis schop. Met Mgr Pacha verschenen tien andere slachtoffers voor het tribunaal, o.w. gees- stelijken en functionarissen van de Ita liaanse legatie. Tegen hen waren dezelf de onzinnige beschuldigingen ingebracht als tegen de grijze bisschop. Zij zouden de Roemeense regering hafcben willen omverwerpen. uitzendingen. Een functionaris van de Italiaanse le gatie in Boekarest, de rector van het ka tholieke seminarie van Timisoara en twee schoolopzieners werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De plebaan van de kathedraal van Boekarest, mgr Schubert die door de communistische aanklager een ..clandestiene bisschop" as veroordeeld tot acht- :w' angenisstraf on andere prieié ters tot 15 jaar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1