Nieuws uit STAD en OMTREK Men werkt hard aan de Missie- week en wat er bijhoort m Perzië's ultimatum aan Engeland Unie-hof in Djakarta kwam niet tot beslissing Afrika biedt vele mogelijkheden voor ons land NEDERLANDSCHE BANK Katholiek Handbal Rotterdam LIFTER met 39 meter verband Waarom Harriman weigerde het door te geven Een woord ter overdenking uit Maastricht Engeland bezorgd om Koning George „Mooi Gaasterland" in 't zilver „Herfsttooi" in Leeuwardens „Prinsentuin" „Geen afzetgebied voor elders onverkoopbare producten Nu ook eigen competitie voor heren trof tweemaal dezelfde automobilist WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1951 PAGINA 2 BELANGRIJKE MUTATIES BIJ EXCELSIOR-GYMNASTIEK Koninklijke Familie vliegt naar Londen STICHTING NATUUR EN JEUGD BURGERLIJKE STAND OOST EN WEST HET PROCES TEGEN DE POLITIE-AGENTEN VERWISSELING VU NED. STAATSLENING 1948 NIEUWE GOUDPOLITIEK VAN HET MONETAIRE FONDS WAT HET LEGER NODIG HEEFT DE STEMMEN STAAKTEN WOLPRIJZEN TE LONDEN EN ADELAIDE DE DUITSE KOLENUITVOER DEVIEZENPOSITIE WEDEROM IETS VERBETERD NIEUWE SCHIEDAMSCKE COURANT NED. VRACHTENMARKT Export van 300 millioen Nederlanders in Egypte welkom Betekenis van de Belgische Congo Onderling vergelijk? De Indonesische griffier van hét Hof, mr Subekti, deelde aan.Aneta mede dat, behalve een verzoek aan de president van het Intrnationale Gerechtshof, de mogelijkheid bestaat, dat beide regerin gen onderling tot een vergelijk komen. MOTOR-ZESDAAGSE Gestart met mislukking VISSERS-STAKING IN IJMUIDEN DUURT VOORT „Het schijnt nu eenmaal niet wel mogelijk om het kermis-element geheel uit het kader van een missieweek te verbannen. „Dient de Heer in vrolijk heid", maar dat die kermisvrolijkheid zelden een juist beeld geeft van het harde leven van de missionaris is vrij duidelijk." Deze beschouwing vonden wij in de Volkskrant van de hand van Frans van Oldenburg Ermke, n.a.v. een Missieweek in Maastricht. Hij schrijft hierover verder: „Noemt de volksmond niet heel oneerbiedig maar argeloos misleid door bet bonte vertier van fancyfairs, van negerhutten vol thee-schenkende en -drinkende dames van tam-tam-slaande Paters en de wonderen van het oerwoud demonstrerende Broeders, de ijverige Wi,V Paters de „clowns van Afrika?" Wen en ander is een natuurlijk gevolg yan een misise-propaganda, welke eerder ep de portemonnaie dan op het hart en het hoofd van de gelovigen gericht is". De schrijver gaat dan over op de inhoud van de tentoonstelling in Maastricht, die op de voorgrond andere aspecten naar voren haalt. Schiedam gaat van 6 tot en met 14 Oc tober een grote Missietentoonstelling hou den. Er' zijn reeds twintig paters onderge bracht bij verscheidene families. In „Sur- sum Corda" wordt op grote schaal recla me gemaakt en ook de voorbereidingen voor de .onvermijdelijke" fancy fair zijn aan de gang. Men heeft er reizen voor laten maken door zakelijke mannetjes putters naar de grenzen van Nederland en naar het Belgische conclaaf op Brabantse bodem. Wat maar ingeschakeld kan wor den, is in de door het Comité Katholiek Schiedam opgezette organisatie, opgeno men. Er wordt geen geheim van gemaakt, dat ook nu de financiële resultaten zullen uitmaken, of de missietentoonstelling ge slaagd is. En toch heeft de Maastrichte week ons tot denken gezet. Zal Schiedam beide ele menten weten te verenigen? Zal het te gelijkertijd een financieel en een missie succes zijn? Het duurt vaak tientallen ja- .ren eer men bemerkt, dat de opvattingen van Roma doorgedrongen zijn tot de la gere regionen. Het is bij velen niet on- Nu de heer Leo J. v. d. Toorn an de heer Heetkamp resp. voorzitter en secre taris van de R.K. Gymnastiekvereniging Excelsior Schiedam hebben verlaten om zich resp. in Baarn en' Voorburg te ves tigen. zijn er in de vereniging nogal wat mutaties gekomen. Tot voorzitter is de heer J. Schaeffer benoemd, die een groot deel van zijn werk als leraar moet laten varen. Secre taresse wordt Bep Hille, geassisteerd door Annie Hersbach. De heer Ver oud en wordt penningmeester. Al deze functies worden bekleed tot de eerstkomende ledenvergadering. Mej. Verdoes krijgt de leiding over de dames-seniorafdelingen De technische leiding blijft in handen van Jan Zijdeveld en Cor Gunneweg. Nieuwe leidsters bij de kleuters zijn Riek van der Meer en Elly Vermunicht, die de lessen van de dames A. Osephlius en L. Verberne overnemen. Deze gegevens vonden wij in de laatste aflevering van het clubblad. De Britse bladen gaven heden uiting aan hun ernstige bezorgdheid over de gezond heidstoestand van koning George. De aanleiding hiertoe vormde het gisteren gepubliceerde, door negen doctoren onder tekende, bulletin, waarin werd medege deeld, dat een recent onderzoek naar 's konings gezondheidstoestand „structu rele veranderingen" in de long aan het licht had gebracht. Koningin Elisabeth, prinses Elisabeth en haar echtgenoot prins Philip zijn onver wachts vanuit Schotland per vliegtuig naar Londen t eruggekeerd. Gisteren bracht koningin Mary een bezoek aan haar zoon in Buckinghampalace. Daarna ontving de zieke koning premier Attlee, die een uur bij hem bleef. Over de aard van de besprekingen met de eerste minis ter is niets bekend, maar de duur wijst op de belangrijkheid ervan. Sommige bladen brachten het onderhoud in verband met de komende verkiezingen, waarvan, naar de Daily Mirror met stelligheid beweert, de datum is bepaald op.25 October a.s. Dacht U dat ik me voorstelde, dat U .me gemist hebt? Er worden immers zonder mij vegen genoeg uitgedeeld en kopjes zijn nog duur en schaars. Maar toen eerg.steren al die knopen voor de Pr.nsjesdag-paraae werden opgepoetst en speciaal de Nederlandse leeuwen aan het glimmen gingen, voelde ik mij plotseling als de geest uit de kruik van Alladin. Ik rees op uit deze koestering en tezamen met alle wapenbroeders begon ik weer belang te stellen in de dingen om mii heen. Ik maakte weer eens een wandelingetje door Schiedam en kwam daardoor ook op de Grote Markt. Het was er druk voor de tijd van de dag. De dievenklok sloeg juist negen slagen en op het bordes van het stadhuis stonden een paar autoriteiten. Als ik het goed gezien heb, was de burge meester daar, maar misschien was het wel het' hoofd van de politie. Voorts stond er hoofdinspecteur Kloeseman en wethouder Sabel. Ik heb er nog even mijn agenda op doorgekeken, maar het was geen verjaardag van het Koninklijk huis en eigenlijk had ik zonder mijn agenda npoeien weten, want ik zag ner gens een hoge hoed of een Homburger. Er stonden hoopjes politie-agenten en dat leek dus op een conferentie ten stadhuize met het hoofd van onze Her mandaders. Maar dat gebeurt meestal niet met het gebruik van muziekinstru menten en die waren er ook bij hoopjes. Ik heb toen ten einde raad maar bij een van die mensen gevraagd naar de oorzaak. Het bleek, dat er op het laatste nippertje aan de kranten een bericht was doorgegeven, dat er een militaire taptoe zou worden gehouden. ..Ter gelegenheid waarvan?" aarzelde ik te vragen, alsof de politie ergens een inleiding voor nodig moet hebben, maar de gelegenheid bleek in dit geval toch werkelijk de muzikant te maken: „Prins jesdag": een soort huldebetoon van onze gezagshandhavers aan ons democratisch bestel, in casu aan de constitutionele monarchie. Het werd een prachtige taptoe onder leiding van de heer M. de Graaf met een rijkdom van nummers en een fier staaltje tamboerschap van de rhythme-sectie. Ik vermoed zo, dat dit wel eens een traditio neel festijn kon worden, want de keren, dat ons Politie Muziek' Gezelschap aan grote gebeurtenissen klank en kleur kan bijzetten, worden steeds geringer. Bij een slinkend korps wordt juist op hoogtij dagen op het gehele korps een beroep gedaan. En al is dit beroep eervol en al staat de politie daarbij vooraan. Het is toch altijd nog wat anders dan zijn partij muzikaal te kunnen meeblazen. Dat kan op verjaardagen van het Vorstenhuis prae- tisch niet meer en in de Vacantieweek hebben de overbelaste agenten er meei behoefte aan uit, dan koper te blazen. Als nu volgend jaar een beetje tijdiger dit gebeuren zal worden aangekondigd, zullen er zeker meer Schiedammers komen kijken. Dan worden ook hierdoor n'euwe en betere banden met het korps gesmeed. Voor dit werken aan betere ver houdingen tijdens de Vacantieweek, voor het bijzonder prettige optreden van de politie tijdens die drukke dagen, pluk ik graag een pluis uit mijn staart als pluim door de regenval nat geworden. LEO. bekend meer. hoe ten aanzien van de Mis sie nieuwe denkbeelden heersen. ^Immers het superioriteitsgevoel, dat wij West- Europeanen en vooral wij Katholieken hebben door het bezit van ons geloof, strekken wij gemakkelijk ook over onze andere activiteiten uit. „De arme heiden- kindertjes" worden nog graag en braaf door de brede massa over een kam ge schoren of het ou de hoog-ontwikxelde cultuur-volken van Bali of de stugge In diaanse semi-katholieken van de Bolivi aanse hoogvlakten zijn. De Missiekalenders zijn vaak meer raar dan leerrijk en niet voor niets rees menig niet-Christelijk onderzoeker het haar te berge, toen hij ontdekte, dat onder de volkeren van Sumatra de Rheinische Mis sion (een protestantse zending) de prach tige inheemse muziek en instrumenten met de even schitterende klederdracht, vervangen was door een hoempa-orkest met koperen blaasinstrumenten van ver dacht Beiers allooi gehuld in Europese katoentjes. Juist de nieuwe tendenzen op het ge bied van de missionnering; juist het aan kweken van nederigheid over onze eigen beschavings-situatie t.o.v. die van vele heiden-volken is nodig. Er zal iets^ moe ten verdwijnen van de be-„moeder"-ende wijze, waarop wij over de vreemde vol ken denken, want ongewild heeft die si tuatie iets van de Pharizeeër, die over de achterlijke heiden-tollenaar zegt: „Heer, wat ben ik blij, dat ik niet ben gelijk deze". Wie dit beseft, begrijpt het belang van het op de voorgrond stellen van de cul turele aspecten tijdens een Missie-ten- toonstelling.Hij zal inzien, dat een mis sie-tentoonstelling behalve een verzame ling van rariteiten, vooral een staallyaart zal moeten zijn van datgene, wat zelfs volken, die nog niet met hel Christendom in aanraking kwamen, bijdroegen tot wat wij de rijke menselijke beschaving noe men en des te meer zal men het betreu ren, dat dit alles niet gevoed kan worden uit de enige bron van Waarheid, Goed heid en Schoonheid, waarvan God gewild heeft, dat zij normaal zou stromen via het Mystieke Lichaam van Christus, onze Moeder de H. Kerk. Wie een Missie-tentoonstelling organi seert in deze tijd, waarin de wereld een smeltkroes is geworden, waarin het gist en kookt, waarin z,g. achterlijke volken tot bewustzijn gekomen, de weegschaal van de toekomst in handen houder,, waar in niet langer Fransen en Nederlanders, Britten en Duitsers, maar Chinezen en Perzen, Egyptenaren en Zuid-Koreanen, Japanners en Indonesiërs menselijkerwijs gesproken de dag van morgen bepalen, die organisator zal vooral de nadruk leggen op de be /':enis van dat type missionering, dat zich losmaakt vap de al veel te lang op de betekenis van dat type missionnering en blanke overheersing in dit opzicht. Z.H. Pauj; Pius XII g;Vit hierin voor. Met zijn brede visie leert hij de West- Europeanen nederigheid, want als zij die niet zelf zich eigen maken, dan zal de harde waarheid hen hiertoe dwingen met schade voor beiden, zoals wij zelf In In donesië aan den lijve hebben kunnen on dervinden en zoals ons nu ook de houding van Nehru in India en van Faroek in Egypte duidelijk maakt. Wij hopen, dat de Schledamse Missie tentoonstelling erin zal slagen dit aller- actueelste aspect van de Missie te tonen naast dat van de bovennatuurlijke belan gen, die erbij gemoeid zijn. Maar zijn deze ook niet Innig verbonden met de natuur lijke condities? Als de Missietentoonstelling hierin slaagt, laat dan de Fancy Fair maar de kermisjool meebrengen. Dan zijn de voor naamste dingen het voornaamste geble ven. In de laatste weken van October zul len weer filmvoorstellingen gegeven wor den voor de schooljeugd van Schiedam met het doel de belangstelling hiervan tei wekken voor de natuur met het doel een1 einde te maken aan de heersende verniel zucht en de baldadigheid en Dm te komen tot de oprichting van een georganiseerde Jeugd-natuurwacht, zoals die al op enkele andere plaatsen bestaat. Het vorig jaar werd een soortgelijke reeks filmvoorstellingen gegeven met toelichting van de heer Voorhoeven. Die films zijn gekeurd door een daartoe be voegde instantie en voor alle richtingen» geschikt bevonden. GEBOREN: Sonja, d. van C. H. L. van, Veen en K. van 'tHof. Jannie, d. van J_ W. Blom en H. van Eijk. Bertus, z. van, de volksgezondheid voortgezet en toen de (Van onze correspondent) In het Gaasterlandse gehuchtje Rijs. temidden van een prachtig natuurschoon waar de herfsttinten reeds de bossen kleuren, wapperde gisteren feestelijk de Friese vlag op het terrein van het K.A.B.- kindertehuis „Mooi Gaasterland". Het was namelijk gisteren juist een kwart eeuw geleden dat een villa kerkelijk werd ingezegend en bestemd tot K.A.B.-her- stellingsoord. Ter herdenking van dit zil veren jubileum waren vele genodigden de gast van het fraai gelegen „Mooi Gaas terland". Het kinderkoloniehuis heeft veel zegen gebracht; het is een weldaad geweest voor duizenden K.A.B.-kinderen. Met veel idealisme, moed en offerzin is dit eens begonnen pionierswerk op liet gebied van De Amerikaanse bemiddelaar in de Perzische oliekwestie, Averell Harriman, heeft op 15 dezer aan de Perzische premier, Mossadeq, een brief gezonden, waarvan de tekst thans is gepubliceerd. Het schrijven heeft betrekking op Harriman's weigering, de jongste voorstellen van Perzië aan Engeland tot oplossing van het oliegeschil door te geven. B. Schneider en W. Molendijk. Cornelis J oorlog dit zegenrijke werk met één slag J. A., z. van C. Admiraal en J. P vanj vernield werd brachten K.A.B.-leden met Giezen. Gerritje, d. van L P. Koudijzer* ",,im dn mf) h,ippn en A. Kok. Irene I., d. van J. R. Venema) en A. Makkinga. OVERLEDEN: C. J. van der Brugge. 53 j. N. van Woudenberg, 50 j. (Van onze correspondent) De „Prinsentuin" te Leeuwen-den is in herfsttooi; een heel bijzondere tooi, over eenkomstig de waardige naam van deze Friese tuin. Sinds de Commissaris der Koningin in Friesland gistermiddag met een korte toespraak de bloemententoon stelling „Herfsttooi" opende genoten honderden bezoekers van deze show, welke een boeiende pracht is van bloe men en plantenweelde in oneindige kleurschakeringen, met vakmanschap bijeengebracht om luister bij te zetten aan het 35-jarig jubileum van de Friese Bloemisten-Handelsvereniging. En wat deze expositie een bijzonder cachet geeft: de leden van de jubilerende organisatie hebben zelf dagen achtereen gewerkt om de „Prinsentuin" tot een dergelijke sprookjestuin om te toveren. De eerste avond, welke de Koninklijke Vereniging „Oost en West" in het Gere formeerd Jeugdhuis gaat geven, is niet gespeend van een actueel onderwerp. De majoor K.N.I.L. b.d. H. Sjoérs komt spreken over Ambon, historie en volk. De datum is 25 September. De arrondissements-reehtbank te Rot terdam zal volgende week Dinsdag 23 September de zaak tegen de 11 Schie- damse politie-mannen, betrokken bij de zgn. jenever-affaire behandelen. Aanvan kelijk zou deze gistermorgen gediend hebben, maar zij is op o.a. verzoek van de verdediger, mr A. F. v. Velzen, ver daagd. De zitting begint om 10.30 uur. Qp verzoek van het Agentschap van het ministerie van Financiën te Amster dam geeft de Vereeniging voor den Ef fectenhandel hierbij kennis van de vol gende mededeling van dit Agentschap: Op 1 October 1951 wordt de gelegen heid opengesteld tot verwisseling in de finitieve schuldbewijzen 3*4 pet Neder landse Staatslening 1948 van de: lo. recepissen 3V4 pet Nederlandse Staatslening 1948; 2o. als voorlopige schuldbewijzen 3',4 pet Nederlandse Staatslening 1948 dienst doende mantels 3314 pet Nederlandse Staatslening 1938, met couponblad 354 pet Nederlandse Staatslening 1948. Door het Agentschap worden voor deze verwisseling geen kosten berekend. De inlevering kan geschieden bij het Bureau Verwisseling van het Agentschap van het ministerie van Financiën, Heren gracht 380, Amsterdam C. grote offervaardigheid ruim 40.000 bjjeen om het werk opnieuw te beginnen. Dg herdenking van het zilveren be- staansfeest werd gisterochtend ingezet met een plechtige Hoogmis opgedragen in de kapel van het huis door pastoor F. Morselt uit Emmeloord met assistentie van een oud-rector en de huidige rector, -welke plechtigheid door vele autoriteiten •werd bijgewoond. Tijdens de koffietafel gaf de voorzitter van het stichtingsbe stuur de heer J. Zwanikken een over zicht van het wel en wee van „Mooi Gaasterland" in de afgelopen jaren. Er waren vele gelukwensen binnengekomen (xm. van het ministerie van Sociale Za ken. Doch ook werden er hartelijke woor den over en weer gewisseld waarbij tel kens in allerlei toonaarden lof en dank werd gebracht voor hetgeen hier tot stand is gekomen. Medegedeeld werd nog dat als eerste bijdrage voor het uitbreidingsfonds 5500 was binnengekomen. Hopelijk zal dit bedrag spoedig een grote omvang gaan aannemen want wil dit kindertehuis vol ledig aan de huidige behoefte voldoen, dan is verdere uitbreiding noodzakelijk. De kinderen die in „Mooi Gaasterland" verblijven brachten tot slot de genodig den een bijzonder aardig programma Van toneel, voordracht en dans. Iwar Rooth, de directeur-generaal van het Internationale Monetaire Fonds, zal binnen enkele dagen bepaalde veranderin gen in de goudpolitiek van het Fonds aan kondigen. Volgens te Londen uit Was hington ontvangen berichten zal het Fonds alle goudproducerende landen vergunning geven om 40 pet van hun goudproductie in de vorm van halffabrikaten, echter niet gemunt, op de vrije markt te verkopen Hierdoor zullen niet alle goudproduceren de landen gelijkgesteld'worden met Zuid- Afrika. De Amerikaanse bemiddelaar geeft in zijn brief o.a. te kennen, dat de door Mos sadeq gedane voorstellen geen vooruit gang betekenen, wanneer men uitgaat van hetgeen bij de besprekingen in Tehe ran bereikt werd, en in sommige opzich ten zelfs het tegenovergestelde daarvan schijnen te zijn. Slechts door onderhandelingen, geba seerd op de erkenning van de practische zakelijke en technische aspecten van de olie-industrie, kan het onderhavige pro bleem worden opgelost. Harriman verklaart voorts bereid te blijven om zoveel mogelijk mee te wer ken tot het vinden van een juiste oplos sing. Hij legt er vervolgens de nadruk op, dat de inbeslagneming van buitenlandse eigendommen zonder behoorlijke compen satie, of bevredigende alternatieve rege lingen. veeleer confiscatie dan nationali satie betekent. Regelingen voor de verkoop van slechts dat deel van de olie, dat vroeger naar Groot-Brittannië ging, zou het probleem van het vervoer naar en van de distriou- tie in andere delen der wereld onopgelost laten. Een Nederlandse fabrikant van luxe da messchoeisel heeft op de Jaarbeurs uit het buitenland belangrijke orders ontvan gen voor levering van ettelijke duizen den paren luxe damesschoenen. De orders werden geplaatst door inkopers uit Vene zuela, Frankrijk en Duitsland. Volgens een mededeling van de heer W. Wolf, vertegenwoordiger van de bondsre publiek West-Duitsland op de Utrechtse Jaarbeurs zijn bij het informatiebureau van West-Duitsland aanvragen ingediend vnór een gezamenlijke waarde van niet minder dan vier en een half millioen gulden. Er schijnt verandering gekomen te zijn in Perzië's bereidheid, zo schrijft Harri man, om een contract op lange termijn voor de verkoop van olie aan een organi satie, optredend ten behoeve van de vroe gere afnemers, in overweging te nemen. Harriman verzoekt derhalve Mossadeq zijn voorstellen te herzien en spreekt de hoop uit. dat de onderhandelingen kun nen hervat worden. Nadat het leger eerst op een speciale tentoonstelling getoond heeft wat het aan kleding nodig heeft voor uniformen en on- derkleding, is gisteren in een. speciaal zaaltje van de Oranje-Nassaukazerne te Amsterdam een tweede expositie geopend van gebruiksartikelen. De bedoeling is het bedrijfsleven in Ne derland te tonen welke artikelen (én bo vendien precies van welke kwaliteit en uitvoering) de Koninklijke Landmacht ge regeld moet inslaan. De meeste voorw^- pen en gebruiksgoederen worden op d« Nederlandse markt gekocht, docht dikwijl# doen leveranciers offerte in artikelen, dis van veel te dure kwaliteit zijn. De zitting van het _Unie-hof te Djakarta over het geschil tussen de Nederlandse en de Indonesische rege ring inzake de slotrehabilitatie-uitke- ring en de algemene oorlogsongeval len-regeling heeft niet tot een beslis sing geleid, aangezien er in het Hof tweeërlei, onderling niet te verenigen standpunten bleken te bestaan, welke elk door de helft der leden werden aanvaard. De in verband hiermede verder te vol gen procedure is vervat in het weede lid van artikel 15 van het Uniestatuut, het welk bepaalt, dat bij staking van stem men, tenzij de beide deelgenoten anders verzoeken, het hof zich zal wenden tot de presidnt van het Internationale Ge rechtshof of tot een andere, bij meerder heid van stemmen aan te wijzen inter nationale instantie met het verzoek, iemand van andere nationaliteit dan die In overeenstemming met de prijsbewe ging op de wolveilingen in de Engelse Dominions vertoonden de prijzen op de gisteren te Londen gehouden wolveiling een daling. Merinowol was naar raming 30 a 35 pet goedkoper dan op de wol veiling, die in Juli te Londen is gehouden. De wolhandel van het Europese vaste land kocht met meer vertrouwen dan Bradford, doch over het algemeen was de stemming voorzichtig. Op de wolmarkt te Adelaide waren de prijzen gisteren naar raming 15 a 20 pet lager dan in Augustus. Zij bleven echter in overeenstemming met het prijspeil van de andere Australische wolcentra. De Westduitse minister van economische zaken, Erhard, heeft verklaard, dat hij het Internationale Gezagsorgaan voor het Ruhrgebied zal verzoeken het exportcon tingent voor het vierde kwartaal van dit jaar, dart bepaald is op 6.200.000 ton, te verlagen met een millioen ton. Hij deelde voorts mede, dat hij de O.E.E.S. zal ver zoeken om West Duitsland voor het vierde kwartaafl van dit jaar 4.800.000 ton scheepsrmimte ter beschikking te stellen voor de invoer van Amerikaanse kolen. Er is voour deze periode reeds 3.900,000 ton scheepsruimte toegewezen. (Van onze Utrechtse redacteur) In verband met de aanwezigheid van een speciale Afrika-stand op de Jaar beurs, welke is ingericht door het Kon Instituut voor de tropen te Amsterdam het Afrika-instituut te Rotterdam en de Economische Voorlichtingsdienst, hebben deze drie instanties gisteren te Utrecht 'n Afrika-dag georganiseerd. Het Afrikaanse continent is steeds meer in het brandpunt van de belangstelling komen te staan en mr B. J. Geveke. di recteur van de Economische Voorlich tingsdienst, wees er op, dat door de ont wikkeling van dit werelddeel gedurende de laatste jaren talrijke investeringen in industriële en handelsbedrijven plaats vinden. Verder is er een verhoogde vraag naar allerlei consumptiegoederen, wat van grote betekenis is voor de afzetmogelijk heden van goederen en diensten in dit werelddeel. Nederland kan hier een zich gestadig uitbreidende markt vinden, mits tot snelle actie wordt overgegaan. Maar indien het Nederlandse bedrijfsleven de grotere mogelijkheden in Afrikaanse ga- bieden wil benutten, is het noodzakelijk dat men zich aanpast aan de eisen van deze markt. Men moet niet denken, dat Afrika een afzetgebied is, waar elders onverkoop bare goederen zullen kunnen worden af gezet. Afrika vraagt behalve goederen ook diensten. Dit opent grote mogelijkheden voor gespecialiseerde Nederlandse werk krachten. waarbij de heer Geveke met name dacht aan vele specialisten.met tropenervarlng in cultures en bosbouw. Gezien de vele grote openbare werken, welke worden uitgevoerd en de uitste kende reputatie, die ons land op dit ge bied geniet, bestaan er daarnaast grote mogelijkheden voor de Nederlandse aan nemersmaatschappijen. Een bepaalde mate van samenwerking tussen deze aannemingsmaatschappijeri en de ln Afrika gevestigde Nederlandse De verkorte balans van de Neder- landsche Bank per 17 September laat de invloed ziesn van de maandelijkse afreke ning met de E.B.U. over Augustus, die voor de eerste maal een overschot heeft opgeleverd. Dientengevolge vertonen de posten, die het betalingsverkeer met het buitenland weerspiegelen, enige bijzon dere mutaties. Tevens valt te constateren, dat in de deviezensituatie weer enige verbetering is ingetreden, waardoor het nadelige verschil tussen vorderingen en verplichtingen tot 156 millioen is gezakt OAGBIAO VOO* SCHIEDAM IN OMSTREK IN 73e Jaargang No. 21647 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijd tijdelijk gevestigd in be' gebouw K.K Volksbond, Lange Haven 71 Schiedam Telefoon Administratie 68152: Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs t 495 per «wartaal f 170 pet maand, t 0.40 per week. Aavertentie-pt'Us op gewone Koiomoreedl* 'i ló oei inllmnrlei nougte Ingezonden Merteoediigen op reda.lloueit ko.'iniijireUtt i o Si pet riiiiliiueiei nnogln Bo juniiac' geiden lageie tarieven wentt bu dt a,lipluist! at>e ol ou de erxennt acivci ler.lir Unieau* ventrugnaai zon Kampioenen Klei"* «rtvertentier,tol 2t woorden 00 ct Ki* wooro meet 3 Ct Mdxmium tft woorden Plaatsing uitsluitend bd vooruitbetaling- Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers Dooft redacteur; Leo J. M* HazeLset cTrmrr UTTPPFiniNr bij het districtsbestuur. Beide verenlgin- STERKE UllBKElDliNtr J g£n lUn ingedeeld in de Rotterdamse Er hebben slch In de zomermaanden competitie. nogal ingrijpende gebeurtenissen voor gedaan in het nog jonge katholieke handballeven in de Rotterdamse con treien. Kwam daar allereerst het einde van de dispensatie, welke de heren elftallen genoten om ln de neutrale bond te spelen, zodat deze thans in kath. verband de eerste herencompe titie gaan spelen, tevens meldden zich enige nieuwe verenigingen, zodat er boven" Gouda een aparte damescompe titie gaat starten voor de in die streek ontstane kath. clubs. De heren-elftallen hebben zich in een jaar tijd nogal in aantal uitgebreid, zodat een eigen competitie mogelijk werd ge acht, Dit was voor de diocesane spoxt- adviseur aanleiding om niet langer dis pensatie voor het spelen in neutraal ver band te verlenen. Hierdoor gaan de elf tallen van Activitas, Advëndo, DONK, St Lodewijk, UVG en de nieuweling WIK in één afdeling dit jaar elkaar om de hoogste eer bestrijden. Alleen UVG I, dat in het N.H.V. ge promoveerd was naar de 2de klasse (proficiat!), heeft nog één jaar dispen satie verkregen, om in dat milieu van gelijke krachten zijn kunnen te tonen. De dames-elftallen, In Vlaardmgen l$ opgericht een handbalafdelmg van de RKS.V „WIK" aldaar, en het Goitn- ch^aiie wW» Anders gesteld is dit met de nieuwe verenigingen V.E.P. te Woerden, M.S.V. te Montfoort en U.N.I.O. te Oudewater. De grotere afstand naar de Rotterdamse clubs en de te verwachten vermeerde ring van het aantal clubs in die streek waren aanleiding tot de vorming van een competitie-rayon „IJssel en Rijn" in organisatie-verband van het R.K. Hand baldistrict Rotterdam. Het Goudse DONK speelt met haar dameselftallen dit jaar ook in dit rayon. De competitie-indeling. Hoewel het aantal elftallen nog niet geheel naar wens is. is de noodoplossing van een zg. ge mengde-competitie (dames en meisjes) losgelaten en zijr. de dameseiftallen ver deeld in 2 klassen. De melsjeselftallen worden zo spoedig mogelijk eveneens ver deeld ln 2 competities. De G-kampioen van het vorige jaar, Spartaan, ia inge deeld in de eerste klasse dames. De indeling ziet er als volgt uit: Ditstrict la kl. dames: Advendo 1; St Lodewijk 1; UiV.G. 1; Spartaan 1; Rap- tim 1. District 2e kl. dames: Activitas 1; St Lodewijk 2; U.W.G. 2; W.C.R. 1; W.I.K. 1. Rayon dames: D.O.N.K. 1; M.S.V. 1; U.N.I.O. 1; V.EJ. 1. District meisjes: Advendo A; St Lode wijk A en B; B.V.G. A en B; Spartaan A; W.C.R. A; W1I.K. A. Rayon meisjest D.O.N.K. A; M.S.V. A; U.N.I.O. A; V.E.P. A. District heren: Activitas 1 en 2; Ad vendo 1; D.O.N.IC. 1 en 2; St Lodewijk l en 2; U.V.G. 2; W.I.K. 1. Het scheidsrechtersprobleem. Een pro bleem bjj elke sportbond, niet in het minst bij het nog jonge R.K. handbal- dtetrict Rotterdam, vormen aantal en kwaliteit der scheidsrechters. De sterke groei van het aantal elftallen vraagt een evenredige groei >van het scheidsrechters- corps. Behalve- ojp de verenigingsleden doet het districtsttestuur een dringend be roep op de vele buitenstaanders, die toch wel belangstelling koesteren voor het handbalspel en tevens iets over hebben voor de katholieke sport jeugd, om zich door het volgen van een der korte cur sussen, welke in elke stadswijk gehouden gaan worden, als' scheidsrechter te be kwamen. De districts-technische-commissie heeft aan het hoofd van het scheidsrechters- wezen geplaatst de heer B. H. G. Kemner, v. d. Leckestraat 10\c. Rotterdam-Oost, en de netto deviezenpositie iets verder boven de 1 milliard is gestegen en wel tot 1038 millioen (vorige week ƒ1022 millioen), waarmede bijna het niveau van de tweede helft van Juni is bereikt. Wat de positie van de schatkist be treft, valt op te merken, dat het saldo van het Rijk bij de Bank met ƒ11 mil lioen is verminderd, waartegenover de post schatkistpapier rechtstreeks door de Bank in disconto genomen, van 273 op 248 millioen is ingezakt. Overigens vertoont d,eze weekstaat geen belangrijke mutaties. Wederom de circulatie van bankbiljetten, ov^een komstig de verwachtingen, echtermt gelopen en beland op /3745 milU0en tegen vorige week 2771 mü^ a de tegenwaarderekening KWd - ROTTERDAM, IS September 19S1. loo top gerst Zaanstreek: 568 en 2» ton mai* Sas van Gent; 629, 918 en 499 ton id. 1.-varen; 326 ton kunstmest Breskens; J4«, 825 en 300 ton copra l.-varen: 100 ton talk poeder Renlcuaa; so ton id- Atxsidoarn; Sta ton super Amsterdam; 94 en 10 ton kali Oir- sohot; 260 ton spaat Maastricht; 470 ton tarwe Afferden: 420 ton id. Weert; 360 ton ld. l.-vairen; 100 tan diermeel Deventer; TO tan oud Ijzer iJmulden; U-60 ton granen vletten; 20 stand hout Wadditween; 39 id. id. utredlït: so ld. id. walmen; 44 id. ld. Kam pen: ld. ld, Zaamtlam; vletreJaen. wijziging, maar de anderesaldi liepen op van 127 millioen tot 1« ™11]?en. Er werden voorschotten m rekening courant verleend ten ^rage van ƒ3 millioen. De saldi van banken groeiden met ƒ5 millioen aan. Oqk de diverse rekeningen credietzude vertoonden weer een uitzetting en wel van 341 millioen tot ƒ347 millioen. Op de geldmarkt blijft de situatie onveranderd ruim en noteert callgeld nog altijd 1 pet. 10 Sept, 17 Sept. ACTIVA: (in 1000) Wissels in discont282.600 257.601 Schatkistpapier van de Staat overgenomen 1.500.000 1.500.000 Voorschot in rek.-crt. 214.028 217.011 Voorschot aan het Rijk Gouden munt en mater. 1.176.642 1.176.642 Zilveren munt en mater. 18.249 18.137 Vorderingen en papier in buitenlandse geld3oor.. 811.863 748.757 Buitenl. betaalmiddelen 4.295 4,487 Vorderingen in guldens uit betalingsaccoorden 265.048 249.310 Diverse rekeningen 188.395 187.741 PASSIVA: Bankbiljetten (oude) 47.318 47.268 Bankbiljetten (nieuwe) 2.770.855 2.744.728 Rek.-crt. saldi schatkist 31.554 20.557 Rek.-crt. saldi schatkist bijzondere rekening 1.684.824 1,684.824 Saldi banken in Nederl. 25.675 30.680 Saldi voortvloeiende uit betalingsaccoorden 289.460 235.570 Andere saldi van niet- ingezetenen 113.798 113.271 Andere saldi 126.774 145.004 Saldi in buitenlands geld 767.442 727.067 Diverse rekeningen 340.649 346909 Circulatie' muntbiljetten 137.141 136.402 Ned. schatpapier waar in guldens uit beta- lingsacc- zijn belegd W.000 (3,000 handelshuizen zou wellicht resultaten kunnen afwerpen. Mr K. P. van der Mandele, voorzitter van het Afrika-instituut, vertelde een en ander over de activiteiten hiervan, waar van als resultaten genoemd kunnen wor den: een zichtbare export van 300 mil lioen gulden per jaar, hetgeen het acht voudige is van 1938. Belangrijke documentatie, zeer dienstig voor het bedrijfsleven, verstrekt het Kon, Instituut voor de Tropen, waarover prof. dr V. J. Koningsberger nadere mededelin gen deed. Prof. dr D. B. Bosman, ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika. maakte duidelijk de belangrijke taak, die de Unie door de snelle ecqnomische en industriële ontwikkeling van haar gebied en door de strategische ligging hiervan aan de Zuid punt van het uitgestrekte continent te vervullen heeft. De ontdekking van hel goud heeft de eerste stoot voor deze ont wikkeling gegeven. Toch is het voor een juist begrip nood zakelijk zich te realiseren, dat op de huidige dag 23 pet. van het nationale inkomen uit de industrie en de land bouw voortkomt en daartegenovet slechts 14 pet. uit het mijnwezen. De economische ontwikkeling van de Unie van Zuid-Afrika kan niet in dit tempo worden voortgezet, tenzij er gro tere buitenlandse kapitalen belegd wor den: Op dit terrein liggen ook voor Nederland grote mogelijkheden. De gezant van Egypte, de heer M. A Sadek Pacha wees op de zesduizend jaar oude beschaving van Egypte, dat een integrerend deel van Afrika uitmaakt. Nederland heeft daar veel gedaan op het gebied van waterwerken en Egypte za! steeds de Nederlanders verwelkomen, die willen bijdragen tot de culturele en so ciale opheffing van de Afrikaanse volker» en meewerken aan de economische ont wikkeling van dit werelddeel. De heer E. Graeffe. ambassadeur van België, was door onvoorziene omstan digheden verhinderd zijn toegezegde rede j,e houden, in zijn plaats belichtte dn heer J. Smets, eerste secretaris van de Belgische ambassade, de betekenis van de Belgische Congo. Deze kolonie is immers de eerste voort brengster ter wereld geweest van ura nium, diamant en cobalt. De Congo heeft grote betekenis voor de Nederlandse han del. Ook hier geldt dat de Nederlandse fabrikant zijn methodes moet aanpassen aan de realiteit van de koloniale handel De doorlopende ontwikkeling van Euro pese en inlandse ondernemingen verdienl door Nederlandse exporteurs met aan dacht te worden gevolgd. Anderzijds kan Nederland ook een aantal producten uit de Congo importe ren zoals in de laatste handelsaccoorden tussen de B.L.E.U. en Nederland reeds tot uiting is gekomen. Nieuwe afzetmogelijk heden zijn geopend door het tienjaren plan van de Belgische regering voor de Congo. Financieel is er daar, zowel in de particuliere als in de publieke sector, een gezonde toestand. De goeddeels door de jongste wereld oorlog bevorderde structurele uitbouw van de Congo, die thans meer dan 15.000 In dustriële, commerciële en landbouwbe drijven telt. kan de Congolese economie vrijwaren voor sterke conjuctuur-schom- mellngen. van betrokken partijen, te benoemen, tot bijzonder lid van het Uniehof. Met de rechten van gewoon lid zal dit bljzondefe lid aan een nieuwe beraadslaging; ovër het rechtsgeschil en de beslissing daar van deelnemen. Het communiqué, waarin bovenstaan de mededeling is opgenomen, besluit als volgt: „Met het oog op het ln deze bepa ling gemaakte voorbehoud, n.l. dat beide deelgenoten een verzoek in an dere zin kunnen doen, heeft het Hof zich thans, onder mededeling van de wederzijdse standpunten, tot de beide regeringen gewend met de vraag, of zij aanleiding vinden om een zodanig verzoek te doen". De dossiers over de zitting van het Uniehof zullen zo spoedig mogelijk aan de regeringen worden overhandigd. Naar verwacht wordt, zullen de regeringen, na bestudering der dossiers, van gedach ten wisselen omtrent de verder te vol gen weg. Mr Subekti wees op de mogelijh.eid, dat deze kwestie door prof Supomo in Ne derland informeel zou kunnen worden ter sprake gebracht. De Nederlandse leden Van hét Uniehof, prof Beaufort en mr Prinsen, vertrekken Donderdag met de „Oranje"' naar Ne derland, mr Donner en de Nederlandse griffier mr Reyers vertreken Maandag per vliegtuig. De Nederlandse pleiter, prof De Grooth, is reeds naar Nederland vertrok ken. Dinsdagochtend zijn 221 rijders gestart voor de eerste etappe van de Interna tionale Motorzesdaagse over een atstand van 397 km. over wegen, die voor een belangrijk deel goed geasfalteerd waren, al bieKen hier en daar weggetjes te zijn gekozen, welke steil naar boven of naar oeneden voeruen, met steenslag bezaaid en bovendien nog zo smal, üat passeren soms heel moeilijk, vaak zelfs onmoge lijk was. Üp 2i2 km van de start was in Biella de mnchstop ingesteld, waar de deel nemers 4U minuien tyd kregen om de honger te stillen en wat te drinken. He laas was de organisatie aan de controle te Biella zo sieent, dat verscheidene rij ders niet op t\jd na de rustpauze kon den vertrekken. Sportief gezien viel dit incident te be treuren, want juist het gedeelte tussen iiieiia en de volgende controleposten was ouitengewoon belangwekkend en zeker niet eenvoudig. Vooral het traject tussen Cnüglio en Varese was zwaar omdat de byna HOU meter noge pas van s>an An- tonio moest worden genomen over slecnte wegen, waar vele deelnemers het voorgeschreven gemiddelde niet konden halen. - En van hen was Philip Haaker van het Nederlands B-team .voor de Zilveren Vaas, die twee minuten te laat in Va rese binnenkwam. Maar ook hu viel na tuurlijk onder de algehele kwu»scneiding, na de chaotische opstopping en straipun- tenregen van Bieua, uoor dé jury toe gepast, zodat aan het einde van deze ïnisiukie uiljet de oeide Vaas-teams van iN'edenand nog straxpuntvt'ü zijn, voor zover dat officieus te beoordelen viel. Enkefe valparUjtjes en kleine techni sche storingen uitgezonderd, hebben, al weer ofiicieus, de zestien Nederlandse rijders het er goed aigebracht, al werd door het feit, uat de tweede helft van de rif geneutraliseerd moést worden, de beoordeling van hun prestaties er niet gemakkelijker op. Ondanks het feit, dat er gisteren in IJmuiden door de arbitragecommissie voor de trawlvisserij een bindende uit spraak werd gedaan over het geschil, dat ontstond naar aanleiding van de verhoog de dagloontabellen voor de visserij men was het nl. niet eens over d» vraag of de terugwerkende kracht van deze dagloon- tabellen moest gelden van Januari af of van Juni is vanmorgen de staking in IJmuiden uitgebreider geworden. De ar bitragecommissie had nl. bepaald, dat de terugwerkende kracht van de verhoogde dagloontabellen alleen gold voót de zie kengeld-uitkering en de vacantiegelden, maar dat zij niet zou gelden voor het z.g. dagloon voor werkende wachtgelders. Op dit punt hebben de arbeiders gemeend de staking te moeten doorzetten; zij willen nl. erkenning van de terugwerkende kracht ook voor de wachtgeldregeling. De O.V.B. heeft zich thans met de sta king bemoeid en er zijn 14 schepen niet uitgevaren, zodat er ongeveer 225 opva renden bij de actie zijn betrokken. Men verwacht in IJmuiden algemeen, dat, naar mate er meer visserijschepen binnen koffien, deze wilde staking zich verder zal uitbreiden. Dank «U een gelukkig toeval heeft de politie een jongeman te pakken gekregen, die er al „liftende" zijn werk van maakte automobilisten op te lichten. Vorige week nam een automobilist uit Voorburg op de rijksweg bij Delft een jongeman in zijn wagen, die, met een arm in verband stond te liften. De jon geman moest volgens zijn zeggen, naar Delftzijl en kon meerijden tot Zwolle. Onderweg vertelde'hij, dat hij zijn geld thuis had laten liggen, doch in Delfzijl vijfhonderd gulden te goed had. De auto mobilist leende hem een tientje en kreeg de belofte dat het geld per postwissel de volgende dag zou worden geretourneerd. Het geld kwam echter niet en de Voor burger kwam tot de conclusie, dat hij was beetgenomen. Toen hij Maandag tussen Utrecht en Den Haag reed zag hij dezelfde jongeman staan liften, weer met de arm in verband. Hij stopte en de jongeman vroeg, of hij mee kon rijden naar Rotterdam. Dat ging maarde automobilist reed naar de politie in Delft. Daar bleek, dat de jongeman de 24-jarige uit Leeuwarden was, die op deze wijze aan zijn brood trachtte te komen. Volgens voorzichtige raming maakte hij reeds dertig slacht offers. Het verband om de arm diende om medelijden op te wekken. De politie wikkelde er welgeteld 39 meter zwachtel af.... Tenslotte bleek, dat R. reeds gesignaleerd stond, daar hij uit een ge- Sticht was ontvlucht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2