Consumptiebeperking mag niet verder stijgen Rol van kinderbijslag na.aUXBrE Boeren komen aan hun trek Wijziging in prijsbeleid voor landbouwproducten Overmatige belangstelling voor het sexuele in de literatuur KREMLIN waarschuwt Egypte Abnormaal was het weer niet L.S.K.-MANNEN BOEKTEN MOOIE SUCCESSEN Vlaamse radio gaf de Paus eeti katholiek antwoord op oproep Werkloosheidswet op 1 April 1952 van kracht De tarweprijs verhoogd Twee auto s ramden elkaar Rozenhoedje door Vlaamse Radio Al is de zomer erg wispelturig geweest Dojerdag 20 September 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kinderbijslag Er dreigt gebrek Gaszinker in de Wester-Schelde Eerste deel voltooid Indeling in drie categorieën Een plaag voor de gezinnen, zegt de Paus d^Urys Su$,n «SS? one De malversaties in de Leeuwarder gevangenis Gewonde Korea- vrijwiUigers thuis Twee gewonden bij brand Oefen ing Countertli rust Eisenhowei sprciït over ophomv vein Nederlandse luchtmacht Temperatuur: normaal I s WEERBERICHT Subsidie voor Kruis verenigingen Studiecentrum in R'dam ZUID-AFRIKA BESTELT VOOR DRIE MILLIOEN TEXTIEL HOUD KAARS EN ZAKLANTAARN BIJDEHAND! Geen verandering van broodprijs JAVATABAKSINSCHRIJVING ROTTERDAM Een dode, drie gewonden Twee arrestaties Geen wijziging melk-garantie- prijs Boterheffing in 't Zuivelfonds OOGSTDANKDAG TE RUNXPUTTE Boeren in het binnenlandse missiewerk RECEPISSEN EN SCHULD BEWIJZEN 3y4 NED. STAATSLENING 1948 ONCHRISTELIJKE WENS? Tien personen dakloos Zonneschijn: normaal Regenval: ook al normaal! Ere-gasten MARSHALLHULP AAN BELGIE Nog niet te ontberen D« weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond luidt: Vannacht en morgenochtend vrij koud met hier en daar nevel or mist. Morgen overdag droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. vrödag 21 September: Zon op G.22 uur, onder 18.46 uur. Maan op 21.22 uur, onder 13.54 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCH Het streven der regering is er op gebaseerd de consumptiebeperking in de loonsector niet boven de 5 procent te doen stijgen. Zij onderhoudt daartoe contact met de Stichting van de Arbeid. De regering beeft inmiddels opnieuw het advies van de Sociaal-Economische Raad gevraagd over de recente wijzigingen in de economische toestand. Overwogen wordt voorts de werkloosheidswet op I April 1952 te doen invoeren. Een ontwerp van wet betreffende een algemene ouderdoms- verzekering heeft het departement verlaten en vormt een onderwerp van overleg in de Ministerraad, Dit zijn enige mededelingen, die de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid mr A. M. Joekes geeft in de toelichting op de begroting 1952 van zijn departement. De kinderbijslag als een der compo nenten van het loon heeft een belang rijke betekenis gekregen. Om een indruk te geven van deze betekenis worden enige gegevens verstrekt. Allereerst blijkt, dat over 1949 ruim ƒ205,7 millioen aan kinderbijslag is uitgekeerd, dat, zoals bekend zal zijn, geheel door de werk gevers wordt opgebracht. In totaal zijn in dat jaar 706.090 boek jes uitgereikt voor in totaal 1.662.370 kinderen. Aantal boekje» met; 1 kind 258.625 2 kinderen 204.801 3 114.785 4 60.141 5 31.920 6 17.106 7 9.423 8 5.067 9 2.509 10 1.132 11 417 134 26 14 3 15 1 Wat de werktijden betreft, is te ver wachten, dat met name het overwerk- beleid rekening zal hebben te houden met de eisen, welke de noodzakelijke opvoering der arbeidsproductiviteit stelt. Dit instrument, mits op de juiste wijze gehanteerd en afgestemd op de behoeften van de individuele onder nemingen, kan in het streven naar producti ever meerdering een nol van. betekenis spelen. Wat de wetgevende arbeid op het ge bied der veiligheid betreft, kan worden medegedeeld, dat een herziening in breed verband van de thans in verschillende wetten neergelegde veiligheidsvoorschrif ten wordt voorbereid. In de organisatie van de praeventieve gezondheidszorg in Nederland spelen de kruisverenigingen een zeer grote rol. Het zijn in het bijzonder de plaatselijke ver enigingen, welke het fundament vormen, waarop de organisatie is opgetrokken. De minister heeft gemeend het oude beginsel van subsidiëren der plaatselijk verenigingen, berustend op het werk, da de wijkverpleegster deed in het belan van de tuberculosebestrijding te moeten verlaten en voortaan subsidie te verlenen indien blijkt, dat de vereniging in vol doende mate werkzaam is op het terrein van de praeventieve gezondheidszorg in het algemeen. Met voldoening kan de minister er overigens op wijzen, dat de cijfers voor de zu gelingensterfte en de sterfte aan tuberculose over 1950 een verdere daling te zien hebben gegeven en ongekend lage waarden hebben bereikt De minister neemt voorts aan, dat wetsontwerp op het ziekenfondswezen, ter vervanging van het ziekenfondsenbesluit in 1951 nog tegemoet kan worden gezien. Een ont werp van wet op de geneesmiddelenvoor ziening zal, binnen korte tijd bij de Tweede Kamer kunnen worden inge diend. De centrale commissie voor drink watervoorziening heeft een ontwerp van wet, regelende de onttrekking van water aan de bodem ten behoeve van de drink watervoorziening. aangeboden Een wets ontwerp betreffende de concessies en het hyg ënisch toezicht op waterleiding bedrijven, bevindt zich eveneens in een gevorderd stadium van voorbereiding. De minister streeft er naar wat betreft de Benelux in de sociale sector spoedig „gereed" te zijn. Een arbeidsverdrag 's in voorbereiding, dat ten doel heeft van het gebied van de 3 Benelux-landen één gemeenschappelijke arbeidsmarkt te vor men. Een plan om in Rotterdam met be langrijke financiële steun van de wereldgezondheidsorganisatie een stu die en demonstratiecentrum te vormen voor de bestrijding van de geslachts ziekten onder zeelieden, verkeert ai vergevorderde staat van voorbereiding. De regering van de Unie van Zuid- Airika heeft in ons land by fabrieken te Tilburg, Winterswijk en Enschedé een be stelling geplaatst voor textielwaren ten bedrage van drie millioen gulden. Met deze bestelling is de Unie van Zuld- Afrika voor ons land in de gebieden in Afrika de belangrijkste klant geworden. De bestelling was het resultaat van een openbare aanbesteding, waarvoor een aan tal landen had ingeschreven. In Tilburg werd voor 1,5 millioen aan orders ge plaatst. Verwacht wordt dat er in de toekomst nog meer opdrachten in ons land zullen volgen. Het electriciteitsbedrijf Zuid-Holland wendt zich tot de stroomverbruikers met het dringend verzoek het gebruik van electriciteit in de avonduren te beperken. Alhoewel de tijd van de piekbeperking nog niet is aangebroken, is de electrici- teitsvoorzlening in een groot gedeelte van Nederland reeds nu in moeilijkheden ge raakt. In dit gedeelte werken alle electri- sche centrales nauw samen. Het gezamen lijk ketel- en machinevermogen van deze centrales is in Zuid-Holland bijvoorbeeld te gering om de behoefte aan electrlsche energie op bepaalde tijden volkomen te dekken, terwijl bovendien hulp uit het buitenland voorlopig is uitgesloten. Hier door is nu een zodanige situatie ontstaan, dat. wanneer de vraag naar electriciteit groter is dan de hoeveelheid die kan wor den opgewekt, alle verbruikers zich in hun electriciteitsverbruik moeten beper ken, willen zij niet het risico lopen, dat de belasting van de centrales moet wor den verminderd door het plotseling af schakelen van gehele gebieden. Voorlopig heeft men dit alleen nog maar te duchten in de avonduren en wel van het ogenblik af dat het practisch donker is geworden tot ongeveer 21.30 uur. Beperk dus het stroomverbruik geduren de deze uren. Gisteren is het leggen in de Wester- i Schelde van het eerste deel van de drie- ledige gaszinker tussen Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen voltooid. Ondanks de zware wind en de hoog gaande golven in de Westerschelde heeft men met behulp van twee zware sleep boten een gaspijp van twee kilometer lengte bij Griete in Zeeuwsch-Vlaande ren in de Schelde gesleept naar de zand bank, waarop reeds het uiteinde van een 2500 meter lange buis uit de richting Zuid-Beveland rust. De beide buizen werden bij laag water op de zandbank aan elkaar gelast. Vandaag zoo» opnieuw een stuk van 2000 meter oip dezelfde wijze in zee wor den gesleept en aan een tweede stuk, dat reeds van Zuid-Beveland afgetrokken werd, verbonden worden. In de eerste week" van October volgt dan de laatste verbinding van deze drieledige gaszinker, waarlangs binnen afzienbare tijd cokes- gas uit Sluiskil naar de Zeeuwse eiland- den zal worden geperst. Zoals.men weet zal deze gaszinker van vier en een halve kilometer lengte de grootste ter wereld zijn. Een oude volgens ons njct erg afdoendeschuilkelder op de Lunenburger- heide in West-Duitsland, dient deze Nederlandse soldaat als mitrailleurpost tijdens de geallieerde oefening „Counterthrust". Duitse jongens hebben hun spel onderbroken om de verrichtingen van de Nederlanders gade te slaan. De nieuwe tarweprijs voor de oogst 1952 is vastgesteld op 26.- per honderd kg. (oude prijs was ƒ24.25). Dit deelde minister Mansholt gisteren mede op de te 's-Gravenhage gehouden jaarvergade ring van de Kon. Nederlandse Zuivelbond (FNZ). In de stijging van de tarweprijs, zo deelt men ons van de zijde van het minis terie van Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening mede, is de stijging van de kostprijs, zoals deze is berekend door het Landbouw Economisch Instituut, geheel opgenomen. De nieuwe .prijs heeft daar door het stimulerende karakter voor de tarweteelt in ons land behouden. Ter voorkoming van, in hoofdzaak met harde valuta te bekostigen, import van tarwe voor de broodgraanvoorziening gaat de regering van het standpunt uit, dat de Nederlandse tarweverbouw een grotere omvang moet krijgen dan de laat ste jaren het geval is geweest. De met tarwe bebouwde oppervlakte mag niet door de uitbreiding van de ver- bouw van de voedergranen verder in- krimpen. Niet alleen wordt daarom ae tarweprijs een voor de verbouw stimu lerend karakter gegeven maar handhaaft de regering ook de regeling, waarbij voe dergranen als gerst en haver tegen een vastgestelde prijs worden ingenomen, in dien per bedrijf het areaal van deze ge wassen de met tarwe bebouwde opper vlakte overtreft. De regeling zal boven dien voor de haver worden verscherpt. Aangezien de nieuwe tarweprijs geldt voor de oogst 1952 heeft, zo deelt men ons tenslotte mede, deze prijsverhoging uiteraard geen invloed op de huidige broodprijs. De voor 5 October a.s. aangekondigde Javatabakinsehrijving te Rotterdam zai 4013 pakken omvatten. Minister S. U. Mansholt heeft ter gele- economisch gebied voor de landbouw, zo- genheid van de jaarvergadering van de j wel als voor de consument. De minister Een ernstige autobotsing te Bare- veld bii Wildervank in Groningen heeft gisteren het leven geëist van de Hoo- fezandse aannemer. J-K„ die vrywel op Mag werd gedood. De inzittenden ^van een andere auto. de heer J. dam en zyn ouders, werden licht ge wond. Waarschijnlijk doordat de K, geen voorrang verleende, weru zu troën personenauto in de door een uit de richting ^in,r komende personenauto, bestuurd de heer D., die zijn zoon in Assen naa de trein zou brengen. De wagen van ae heer K. sloeg na de botsing enige ke ren over de kop. De bestuurder werd door te hulp geschloten toeschouwers uit het wrak van de auto gehaald. De dn de nabijheid wonende artsen Smit en Van Lenninig waren ogenblikkelijk ter plaatse, doch de heer K. overleed enige ogenblikken na het ongeluk. De heer D. werd eveneens uit zijn wagen geslingerd. Hij zowel als zijn ouders kwamen er echter met enige lichte ver wondingen af. Beide auto's werden ern stig beschadigd. Koninklijke Nederlandse Zuivelbond F. N. Z die gisteren in Den Haag is gehouden en waarin de voorzittef mr. J. Linthorst Homan de situatie in de zuiveiwereld be sprak, een redevoering gehouden, waarin hij ten aanzien van het prijsbeleid enige nieuwe, zij het geen principiële, wijzigin gen heeft aangekondigd. De minister zei- de, dat de landbouwproducten voortaan in drie categorieën zullen worden ingedeeld nl. Ie waarvan de voortbrenging gewaar borgd moet worden ten behoeve van de consument, 2e basisproducten, die voor de directe bestaanszekerheid van de land- bouw van het grootste belang zijn en 3e i producten zonder prijsregeling of ga- rantie. Tot de eerste categorie, waarvoor de prijzen blijven vastgesteld, behoren sui kerbieten, tarwe, koolzaad, en consumptie- Z.H. de Paus heeft Dinsdag in Zijn zomerverblijf Castel Gandolfo een hon derdtal Franse huisvaders ontvangen en toegesproken. In Zijn rede, welke uiter aard over het gezin ging, oefende de H. Vader scherpe critiek op de overmatige belangstelling, welke de huidige litera tuur aan sexuele onderwerpen schenkt. Hij spoorde de katholieke huisvaders van de gehele wereld aan, samen te werken om de gezinnen van ,deze plaag" te verlossen. De critiek van de H. Vader was in de eerste plaats gericht op katholieke auteurs, d,e, zij het zonder kwade be doelingen, aan het door Hem gewraakte Hoewel het onderzoek naar de in de Leeuwarder bijzondere strafgevangenis ge pleegde malversaties nog lang niet is af gesloten zijn op last van de Justitie thans twee personen in arrest gesteld nl een werkmeester van de timmerafdeling en een opzichter van de ryksgebouwendienst. Meer arrestates in deze zaak worden ver- wacht. Op het vliegveld Valkenburg zijn gis* termiddag uit Engeland 17 gewonde Ned Koreavrijwilligers aangekomen. Zij wer den vervoerd naar de militaire- hospita len te Utrecht en 's-Gravenhage Ter begroeting waren op het vdiegvela aanwezig lt kol L. N. van der Minne, na mens de inspecteur-generaal van de Kon Landmacht en ritmeester N. J. Broertjes namens de chef van de Generale Staf. „Deelneming aan defensie-pact 1 E^te^oetST^ militaire Vijandelijke daadbepalingen^Bnts-EOTtis^ver- De Sovjet-Unie heeft Egypte gewaar- kend, wil Cairo dit verdrag helemaal van schuwd, dat zij de dee'neming van de baan hebben. euvel meedoen. „Zelfs al kunnen we erkennen, dat zij, uit zuiver theoretisch oogpunt bezien, binnen de perken van ets. katholieke moraal blijven, toch is het niet minder waar, dat hun manier van beschrijven de gemiddelde lezer de in druk geeft, dat het geslachtsleven zijn beteken's en doe] in zichzelf vindt. Aldus wordt het werkelijke en allereerste doel van het huwelijk, nl. het kind, ver doezeld. Ook worden de zware verplich tingen, welke de ouders op dit gebied dragen, in de huidige literatuur te' vaak volkomen over het hoofd gezien". In een aantal punten noemde de Paus de voorwaarden voor de vorming van gelukkige, degelijke gezinnen: de onver breekbaarheid van het huwelijk, de be scherming van het menselijke leven vóór de geboorte, bet recht op redelijke behuizing en op werk en tenslotte het recht van de ouders om hun eigen kin deren op te voeden, in het ware geloot groot te brengen en op katholieke scholen te sturen. De H. Vader wekte alle huisvaders op, voor deze voorwaarden te strijden, of ze te verdedigen. Dit zou het beste kunnen gebeuren als de katholieke huisvaders in de gehele wereld zich verenigen in een organisatie, zo meent Z.H. dernemerswinst, welke winst tot dusver op twintig procent is vastgesteld, doch die nog nader bekeken zal worden. Tot de basisproducten, die van belang zijn voor de directe bestaanszekerheid van de landbouw, noemde de minister melk voor industriële verwerking (dus voor boter, kaas en fabrieksproducten), vlees, voergranen en aardappelen. Voor deze producten worden gegarandeerde basisprijzen vastgesteld met een vrije uitloop naar boven. Voor deze produc ten zal de landbouw dus automatisch een zo gunstig mogelijke markt zoeken, zodat daarvoor alleen een „vloer" is gelegd. In de derde categorie, dus die der pro ducten, waarvoor geen prijsregeling of garanties meer worden gemaakt, behoren de handelsgewassen als koolzaad, vlas e.d. Over tuinbouw of enige garantie of rege ling daarvoor heeft de minister niet ge sproken. Ten aanzien van de melk-garantieprijs zeide hij, dat deze niet zal worden gewij zigd. Hij voerde met kracht van redenen aan, dat de prijs voor ponsumptiemelk niet kan worden vrijgelaten, gezien de moge lijk repercussies daarvan op sociaal en ging niet in op een toekomstige regeling ten aanzien van de prijsstelling van de consumptiemelk en de garantieregell% voor de industriemelk omdat, naar hij zeide, hiervoor nog overleg met de Sta- ten-Generaal en het organisatieleven moet worden gepleegd. Hij kondigde verder aan, dat de hef fing op boter, die bij export naar België aan Nederlandse zijde wordt geheven, met ingang van 1 November a.s. niet langer in het Landbouw-Egalisatie-Fonds, doch van die dag af in het Zuivelfonds zal vloeien. Ook heeft de minister tydens de vergadering de nieuwe tarweprys van 26 voor de oogst 1952 aangekondigd, waar over wij elders in dit blad berichten. (Van onze correspondent) Op de plek, waar eeuwen geleden het heilzame water door Sint Willibrord uit de grond werd opgeroepen, in de kerk van O. L. Vrouw ter Nood te Runxputte bij Heiloo. kwamen gisteren de boeren en tuinders van de L.T.B. bijeen voor de Oogstdankdag, die dit jaar vooral in het teken stond van het bekeringswerk van Nederland. Omdat er ieder jaar steeds meer leden van de L. T. B. aan deze oogstdankdag deelnemen, heeft men om al te grote drukte te voorkomen de organisatie ge splitst. Gisteren pelgrimeerden er ruim duizend boeren uit het Zuidelijk gedeelte van 't Haarlems diocees naar dit genade oord terwijl vandaag voornamelijk de „Noorderlingen" ter bedevaart trekken De oogstdankdag werd geopend met een plechtige Hoogmis, die werd opgedragen door de bondsadviseur rector J. A. G. v. d. Hoogte. In zijn predicatie benadrukte de bondsadviseur, dat de boeren niet al leen moeten streven naar het welslagen van hun eigen oogst, maar dat tevens de oogst, die voor de kerk te velde staat, hun ter harte moet gaan. Sprekend over de tekst: „Zendt geschenken aan hen, die niets hebben, want deze dag is heilig voor God", zei rector V. d. Hoogte, dat men deze aanmaning niet op de eerste plaats in materialistische zin dient op te vatten. Vooral zij, die niets hebben, omdat ze het Geloof niet bezitten, moeten door de ge lovigen geholpen worden door voorbeeld, gebed en offer. Deze ernstige waarschu wing werd nog eens duidelijk onder streept door rector H. L. J. M. Sondaal, die de verzamelde boeren in de open lucht toesprak. Rector Sondaal vroeg in het bijzonder de medewerking van zijn toehoorders voor het Willibrordus-apostolaat. „Als gij uw arbeid zoudt staken, zou het Nederlandse volk voor een groot deel verkommeren", zo betoogde spr.. „uw arbeid voor de ka tholieke gemeenschap in Nederland is echter nog belangrijker, bezien in het licht van de eeuwigheid". Het zou het beke ringswerk in Nederland zeer ten goede komen, als de L.T.B.-organisatie zich zou inzetten voor het binnenlandse missie werk. aldus rector Sondaal. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van Maandag 1 October af bij het bureau verwisseling van het Agent schap van het ministerie van Finan ciën te Amsterdam, de gelegenheid wordt opengesteld tot kosteloze verwis seling in definitieve schuldbewijzen der 3% pet Nederlandse staatslening 194S van recepissen der 314 pet Nederlandse staatslening 1948 en de als voorlopige schuldbewijzen der 3 li pet Nederlandse staatslening 1948 dienstdoende mantels der 3—3% pet Nederlandse staatslening 1938 met couponblad 3 li pet Nederlandse staatslening 1948. OP DEZELFDE AVOND dat onze Loupe werd afgedrukt over de run op de meisjes in verband met het. dreigend tekort aan jonge dochters, kregen wij kennis, dat een van ons vrienden de stoute schoenen aantrok om tc trouwen. Die dacht natuurlijk: „die binnen bennen, bennen binnen". Ja je kan uiteraard nooit weten, of het de meisjes niet naar de kop zal stijgen bij 't visioen van een paradijs met aan elke vinger tien schone jongelingen, als gevolg van het komend overschot aan mannen. Enfin, onze vriend heeft het dreigend gevaar met zijn „Suze" weten te sussen, waarom wij voor hem tenminste blijde zijn. Nu is vanzelf de grote moeilijkheid om „binnen" te komen bij de huidige wo ningnood en ivoongelcgenheid. En ten dezegeven de Troonrede en Millioenen- nota niet bepaald ruime perspectieven. Het. zal wel zo zijn, dat jongemannen met woningen de voorkeur zullen genie ten. Maar hoe kom je als jongeman aan een woning f Immers, anders dan in de hemel, zijn er op aarde maar weinig woontenten. Daarom, al is de wereld geen hemeltje, al denkt een jong span een hemeltje op aarde te zullen krijgen. Maar, hemeltje.tNeen, laten wij niemand ontmoedigen. Het vereist reeds moed genoeg om te blijven zoeken naar en hopen op een klein stukje bebouwde kom voor het neerpoten van een opklap- bcd. Nu kunnen wy wel meewarig het hoofd schudden, dat het er voor de jonge gezinnen helemaal niet rooskleurig uit ziet. Daarmede is echter niemand gehol pen. Neen, er zullen offers gevraagd worden van ons allen. En zij, die daartoe in de gelegenheid zijn, dienen het offer van de ruimte te brengen. Wij bedoelen, dat er met goede wil nog vele gezinnen onder dak zouden kunnen worden ge bracht. Nu moet men niet zeggen: dat kun nen die en die zich aantrekken", neen men trekke het zich zelf eens aan en vrage eerlijk, of men zelf niet te veel aan het langste eind wil trekken. Geef ieder toch een beetje ruimte! Wy weten, dat er nog te veel mensen halsstarrig vasthouden aan hun ruime ruimte. Ons bekruipt meermalen de vraag, of het wel tegen de liefde zon zijn, zo wij hun ruimtevrees toewen sen ANALYST. t» Gedurende de gehele maand October zal de Vlaamse radio (198 meter) het ro zenhoedje voor laten bidden. Op Zaterdag 6 October zal mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, dat doen. daags daarop de gou verneur van Belgisch Limburg. Op 14 October bidt de wereldkampioen wielren ner Brick Schotte, op 21 October een mijnwerker en op de laatste Zondag de bisschop van Luik, mgr Kerkhofs. De uit zendingen duren van kwart voor zeven tot zeven uur 's avonds; op de Zondagen echter van kwart voor negen tot negen uur. Slager C. en zyn zoon in Den Dungen (N.-B.) hepen gisteren ernstige brand wonden op, toen zij trachtten een auto te redden uit de schuur en garage van de slagerij, welke schuur door een felle brand verwoest werd. In Erp by Veghel brandden gisteren lh°,orJ" boerderij van het gezin Z. uit. Intxoedel en Iandbouwinventaris din gen verloren, het vee werd gered. Tien geworden d°°r deZe braml dakloos (Van onze weerkundige medewerker) Morgen begint de herfst en dus wordt het tijd eens te bezien wat de af gelopen zomer aan weer heeft opgeleverd. Daarover zijn uiteraard geen jubel tonen aan te heffen; maar al te vaak is het weer glansrijk van de kook geweest en de vooral door de badgasten zo zeer gewenste zomerse warmte ontbrak veel tc vaak op het meterologische appèl. Maar abnormaal was het weer over het algemeen toch niet; natuurlijk is het Amsterdamse waterballet van 9 Augustus nu ook niet een dagelijks voorkomende gebeurtenis maar er gaat bijna geen jaar voorbij of er is wel de een of andere plaats in Nederland die door een wolbreuk wordt verrast. Van de temperatuur is niets goeds te vertellen, behalve dan misschien dat de eerste helft van September ons meer warmte heeft gebracht dan de zomer maanden afzonderlijk hadden kunnen presteren. Het aantal zomerse dagen was Egypte aan hetZ*voorgestelde Weste™ De^S' ambassadeur te Londen, paêt voor het Midden-Oosten als een „on- j die is teruggeroepen voor besprekingen schrijve één zomerse dag, waarop de zal beschouwen, aldus verluidt in poli- dagavond te Cairo aangekomen^ Vermoe- D er de zomerse dagen van delijk zal hij Pleiten voor gematigdheid September inbegrepen - slechts. 14 tegen tieke kringen te Alexandria. De waar schouwing zou zijn vervat, in een nota, welke de Russische gezant in Egypte, die pas uit Moskou is teruggekeerd, gisteren op het Egyptische ministerie van buiten landse zaken heeft overhandigd. Het bedoelde pact zou Egypte moeten Inschakelen in de westelijke strategie en zich gekant tonen tegen eenzijdige op zegging vain het verdrag. De Britse en Amerikaanse ambassa deurs te Cairo hebben bij koning Faroek audiëntie aangevraagd teneinde aan te dringen op samenwerking van Egypte met de gezamenlijke verdedigingsplan nen der westelijke landen. 23 normaal. Sedert 1931 was dit aantal warme dagen niet meer zo laag geweest. De gemiddelde temperatuur van de drie zomermaanden was te De Bilt 16,0 tegen 16,2 gr. C. normaal; het is over het al gemeen dus wat te koud geweest maar veel is het niet. Wel moet daaraan wor den toegevoegd dat de temperatuur over dag gemiddeld meer onder normaal was dan 'snachts, zoals trouwens al uit het reeds genoemde geringe aantal zomerse dagen blijkt. Juni was in De Bilt 0,1 gr. C. te warm, Juli en Augustus resp. 0,3 en 0,4 gr. C. te koud. Eigenlijk is er niets abnormaals aan het handje geweest met de gemiddelde temperatuur; we kunnen in dit opzicht de afgelopen zomer dan ook normaal noemen. De zon heeft deze zomer ook al in een normaal schuitje gevaren. Gemiddeld over de vijf hoofdstations bedroeg het aantal uren zonneschijn 613 tegen 616 uren normaal. Jn het centrum van het land was een tekort van 27 uren op de 610 uren normaal, ook Groningen had een tekort, maar zowel Den Helder als Ylissingen en Zuid-Limburg haden een surplus t.o.v. de normaal. Opmerkelijk is, dat de kust meer zon had dan het Oos ten van het land; dat is ieder jaar zo en deze verschillen zijn belangrijk. In de drie zomermaanden hadden Vlissingen en Den Helder resp. 652 en 667 uren zon terwijl Groningen en Zuid-Limburg resp. 575 en 590 uren registreerden. En dan de regen, waar zoveel over is geklaagd, vooral In Augustus. Inderdaad was laatstgenoemde maand belangrijk te nat, gemiddeld over het gehele land is 112 mm. gevallen tegen 76 mm. normaal, maar een unicum is zoiets allerminst. In 1945 viel in Augustus gemiddeld 113 mm. en in 1941 zelfs 150 mm. In de drie zo mermaanden is 214 mm. gevallen tegen 205 mm. normaal, waaruit we ook al weer moeten concluderen, dat de zomer als geheel genomen normaal is geweest. Er zijn natuurlijk plaatselijke afwijkin gen: in Zeeland viel een kwart te veel van Pluvius' producten terwijl Groningen een vijfde deel te weinig kreeg. Zuid- Limburg had bijna 20 te veel, Brabant en Noord-Limburg waren ongeveer 5 te nat. Friesland, Groningen, Drente, Overijssel en de Achterhoek waren daar entegen normaal tot te droog. Maar de verschillen met de normaal zjjn te klein om er uitvoerige beschouwingen aan te wijden. Het enige wat we kunnen doen Is: betreuren, dat Pluvius juist Augustus heeft uitverkoren om het tekort van Juni en Juli goed te maken I- HANNOVER, Woensdagavond. Generaal Eisenhower heeft vanmiddag zyn driedaagse inspectietocht langs de onderdelen, die deelnemen aan de oefe ning „Countcrthrust", beëindigd. Voor zyn vertrek van het vliegveld Celle ver klaarde hy het erg prettig te hebben ge vonden, dat hy een paar dagen van ach ter zijn bureau vandaan had kunnen ko men „om oude vrienden weer eens te ontmoeten". „Het deed my goed", zo zei de hij, .,om soldaten van zeven landen zo met elkaar te zien oefenen. Het moeten er echter nog meer worden. Onze eenheid moet hechter en sterker zijn dan de een heid van de door dictators geleide landen" Vanmorgen heeft generaal Eisenhower In, gezelschap van de vice-luchtmaar- schalk sir Harry Broadhurst onder meer nog het RAF-vliegveld bij Wunstorf be- °P heL ogenblik in verband rLSt thrust" zestien Gloster-Meteors' van de LSK zyn ge- souad?nneF V''eten het 328ste en 329ste Wo„ f* V00r generaal Eisenhower von rf 't Tnanhgeneraal L A Al", de chef Wc Luchtmachtstaf, bij de Neder- landse squadrons gearriveerd. Generaal Eisenhower onderhield zich geruime tij-i s °e commandanten van beide squa- rons, de kapiteins Droste en Wansink. Met generaal Aler besprak hij de opbouw van de Nederlandse luchtmacht. Zijn woorden hielden steeds weer een aanspo- r.ng in om toch vooral met spoed te wer ken aan de versterking van onze defensie. De Nederlandse vliegers, die met hun Glosters voornamelijk getraind zijn oo de luchtverdediging, hebben zich zeer goed kunnen omschakelen op een an dere taak: de bestrijding van doelen op de grond. De vliegers hebben plezier in deze oefening. De verstandhouding met de Engelsen is uitstekend, „Wij worden gewoon als ere-gasten behan deld. Wij krijgen opdrachten, waar we plezier in hebben en als wij eens wat nodig hebben, is de RAF direct bereid om bij te springen". .Lie Nederlandse vliegers hebben aan zienlijke successen geboekt bij de bestrij ding van vijandelijke doelen op de grond In de eerste dagen hadden wij het niet moeilijk zeiden zij. Evenals de vliegers van andere squadrons hebben wij toen r geconstateerd, aat de infanterie, artille rie en vooral de tankonderdelen op hel gebied van camouflage nog heel wat heb ben te leren. Men is thans wel iets voor zichtiger geworden, maar volmaakt is de camouflage nog lang niet. In werkelijk heid zouden vandaag bij voorbeeld vele onderdelen zeer zware verliezen door luchtaanvallen hebben geleden, zoals zij daar dikwijls onvoldoende gecamoufleerd bij daglicht over open terrein terugtrok ken. „Blauwland" is thans teruggetrokken op een stelling, die ongeveer van Hanno ver via het acht kilometer lange en vier kilometer brede Steinhudcrmeer naar de rivier de Wezer loopt. De Nederlandse 31ste regimentsgevechtsgroep bezet het gedeelte tussen Wezer cn Steinhudcr meer. Van officiële zijde te Brussel wordt, aldus ,Het Laatste Nieuws", tegengespro ken dat België voornemens zou zijn van de Marshall-hulp af te zien. zoals in een bericht van een Amerikaans persagent schap werd gemeld. In sommige kringen werd hierover wel gesproken, doch men is tot de slotsom gekomen, dat België zijn uitvoer naar de andere landen van de Europese Relalingsunie niet zou kun nen handhaven indien de onrechtstreekse hulp van do Vor s1 ten in de vorm van dollarcredieten voor de Belgische uit voer. zou worden 'opgegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1