Nieuws uit STAD en OMTREK Al jarenlang met stok op de bok Jaarverslag van Wit-Gele Kruis LAATSTE BERICHTEN Wolprijzen hoger dan vóór Korea Nederlands A-team uit de strijd „UWOES m Eerder naar huis om de schutterij weg te brengen "X Zo maar terloops.... Pater H. Finke S.C.J. jubileert Italiaanse nota over Triest h ■KI m Ondanks prachtig rijden van Rozenberg DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1951 PAGINA 2 Symphonie-orkest veel te duur BENOEMING IR C. IN 'T VELD VERWEZENLIJKTE PLANNEN Opvoedende O.B.K.- concerten PLANTAGE-CONCERT DOOD GEBLEVEN HASPELAAR ONDER DEKZEILEN GEVANGEN ONDANKS STERKE DALING SINDS MAART P.P.S.C.-NIEUWS BURGERLIJKE STAND P.T.T.-BEDRIJF LEVERT WINST OP FELLE BRAND IN CHEMISCHE WASSERIJ Vuur richt voor een ton schade aan JUBILé PATER YAN OGTROP Nijmeegse studenten fêteerden hun Père - lüiit'M MISSIETENTOON STELLING 1951 AANRIJDING WAAR BLIJFT ONS BELASTINGGELD? TOEPASSING VOORLOPIGE HECHTENIS PATER J. HILLEN O.P. DR KORTENHORST WEER VOORZITTER HET AMBONEZEN-RELLETJE IN VUGHT „BOURGONDISCHE PRACHT" TWEE DAGEN VERLENGD '(Toii- (°nv™ VISSERIJ NED. VRACHTENMARKT „Meester, mag ik om half vier naar huis. Ik moet de schutterij weg brengen". Het is al heel wat jaartjes geleden, dat de jongen, Feltzer, zijn vinger in de klas opstak om deze vraag te kunnen uiten. Niet alleen hij verdween dan uit het schoollokaal, maar ook zijn beide broers, die hem tot lijfwacht moesten dienen, want zo klein als deze Feltzer was, zo trok hij als fluitist al mee met de scliutterij-muziek, die de excercerende schutters van de Doelen naar het terrein aan de Damlaan moest brengen. Zelfs wilde hij bij zijn uniform ook een sabel dragen, maar op die wens kreeg hij van de kapelmeester ten antwoord: „Ik zal je mijn zakmes geven". Een sabel had hij graag gehad om zich te kunnen ontdoen van de jeugd, die hem uit jalousie belaagde, naschold en probeerde dwars te zitten. Zo was in die tijd al de houding t.o.v. alles wat anders was dan normaal. Voor de nauwelijks veertien-jarige fluitist was het heel gewoon, dat hij met de muziek van de schutterij meetrok. Hij was als baby temidden van de muziek geboren; hij hoorde niet anders dan muziek. Zijn leven was muziek. Later zou een stedelijk dichter van tiem zeggen, dat alleen al zijn verschij ning in Schiedam de muziek deed klin ken, n.aar dat was veel later Voorlopig was hij nog moeizaam be zig zich te bekwamen in de muziek- Hij bad goede leiding vain z i moeder, die gediplomeerd piano-lerares was en het élan, waarmee zijn vader uit liefhebbe rij tuba en altviool speelde, moet hem aangespoord hebben in zijn werk. Op 14 jarige leeftijd! had hij al leer lingen voor de fluit; Later kwamen erbij voor piano er viool. En hierbij bleef het niet, want I an hij zich eenmaal ge vestigd had. Kwamen ze bij 1 em met de wonderlijkste instrumenten. In ruil voor Engelse les, leerde hij iemand cello spe len, nadat hij zich op dit instrument had ingespeeld. Weer een ander wilde cotn- tra-bas-les van de heer Feltzer hebben en toen de harmonica's in zwang kwa men, verscheen op zekere dag een me neer met zo 'n buikorgel voor de deur om te vragen tie kunst van het schip- persklavier-spel op hem over te brengen. In ieder geval heeft hij de man toen muzieklezen geleerd. Waarom wij deze herinneringen op halen? Omdat de heer J. C. M. Feltzer morgen 70 jaar wordt en hij Sn bet Schieó'amse muziekleven zo 'n belang rijke plaats heeft ingenomen, dat wij hem er graag over laten vertellen. Was hij het niet, die in 1908 op 27- jar'ge leeftijd het Symfonie-Orkest „Ludwig van Beethoven" oprichtte en er een goed orkest van maakte, ondanks de moeilijkheden, die er steeds waren door het verloop van de leden? Dat orkest en zijn geschiedenis zijn een brok Schiedam, dat zo verleden tijd Is, dat we ons nauwelijks kunnen voor stellen, dat die verhoudingen in onze, nu zo gespleten, stad hebben bestaan. Immers in het Symfonie-Orkest wer den de ttr ijkers-plaatsen voornamelijk gevuld öbor de mensen uit midden stands kringen zelfs was er een ad vocaat en een leraar van de HBS bij terwijl de blazers gerecruteerd werden uit de harmonie-orkesten van <Je arbei derskringen. Kom daar nou eens om. Men speelde niet alleen Ln Schiedam, mear ook in Overschie, Vlaardingen en Rotterdam. In Schiedam voornamelijk in „OJeön". Op de plaatst waar nu het postkantoor staat, was vroeger deze, vol gens de heer Feltzer. ideale concertzaal. Er werd ook in de Officierentuin gecon certeerd. De bloeitijd van het orkest viel tussen 1908 en 1928. Daarna ging het door «Se crisis snel berg-afwaarts. In de voorbije oorlog is er nog wel gerepeteerd, maar na de oorlog kon de belangstelling niet meer worden opgebracht. ,'De oud-directeur en oprichter van het Schiecfamse Symfonie-Orkest betreurt dit, omdat zijn voorliefde toch uitgaat naar het strijk-orkest. Hij is echter geen illusionist. Hij zegt onmiddellijk, dat het orkest ook bij voldoende belangstel ling na de oorlog niet had kunnen blij ven bestaan, omdat de kosten van uit voeringen veel te groot zijn geworden. Nog voor de grote terugslag bij Beet hoven kwam, nam de heer Feltzer de lei- c?ing van OBK op zich. Dat was in 1925. Als we hem vragen of het peil van de muziekbeoefening in Schiedam in de af gelopen jaren gestegen is, antwoordt hij zonder voorbehoud: „Ja, met sprongen! Dat is trouwens wel op te maken uit de soort muziek, die wij met OBK maken en dte eisen, die op concoursen worden gesteld". Als OBK momenteel uitkomt in de vaandelafdeling, deelt het deze eervolle plaats me' anderen, omdat zijn dirigent als orkest-lid in de vele ensembles, waar van "ij deel uitmaakte, steeds nauwkeu rig op de stijl van dirigeren van de lei ders heeft gelet. Hij heeft onder de grootsten gespeeld, want van 19041914 speelde hij fluit in het Residentie Orkest en sinds 1S18 is hij altviolist en fluitist van het Rotterdams Philharmonisoh Or kest geweest. De c;-de dirigenten, zoals Mr Viotta, Anton Verheij heeft hij voor zich zien staan. Weiken heeft hij onder Richard Strauss in de concertbak diens werken mee uitgevoerd. Onder Willem Mengel berg heeft hij het, met de andere leden van het rkest, op zijn zenuwen gekre gen en eveneens met hen heeft hij de verfijnde geest van een Evert Cornells bewondert. „Ik heb altijd bestudeerd wat ze ervan maakten met de stok op de bok". En als u hem nu vraagt, of dit vanaf het begin af zijn levensideaal is geweest, cfan is het antwoord ronduit „Nee". Hij wild,' geen orkest-misicus worden. Zijn ideaal was aanvankelijk lid te worden van de Stafmuziek van de Gre nadiers, nu «Je Koninklijk Militaire Ka pel Toen hem dit werd ontraden, kwam hij in 1916 tot de conclusie, dat hij zich uitsluitend zou gaan toeleggen op het geven van lessen en Wet dirigeren van orkesten. Er is niets van gekomen. Het Rotterdams Philharmonisch Or kest werd geboren uit een bestaand harmonie-orkest em de toen 37-jarige Feltzer was niet zo goed of hij zou er altviolist in worden. Hij is het nu nog en daarmee het oudste lid van het or kest. In de Matthaus- en Johannespassion pakt hij nog de fluit om de fluitsectie te versterken. Nog steeds trekt hij mee met het orkest naar de Zeeuwse eilan den zo goed als naar de plaatsen in de buurt. amusements-ensembles. Er was geen zaal in het oude Rotterdam of hij heeft er meermalen gespeeld. In de oude Schouw burg, in de Circus-schouwburg, in het Gebouw voor K. en W., in de Doelen, in Pschorr, in de Vereniging op de Schie. Vandaar, dat hij nu met O.B.K. de mo derne amusements-muziek is gaan instu deren. „Elck wat wills" was het devies al, toen Ludwig van Beethoven nog be stond. Toen ging voor de pauze de klas sieke en erna de operette- en operamuziek Nu speelde O.B.K. tijdens het laatste Plantage-concert een samba. Een veelzijdig muzikanten-leven kan morgen een ogenblik tot rust komen. Hoe. veel verjaardagen zijn er al niet bij inge schoten. Zelfs geen serenade morgen, om dat de nieuwe instrumenten nog moeten worden ingeblazen. Ook dat is weer een probleem op zich. De Euphoniums wei gerden de cis te spelen, maar dank zij doorzetten en oefenen hebben de blazers ook deze vermiste noot teruggevonden. Misschien was het een stille wraak van het lot voor de flesjes limonade uit de Muzikanten hebben vanouds een streepje voor, ook in de militaire dienst. Toen de heer Feltzer in de Eerste Wereldoorlog in dienst moest, nam hij voor alle zekerheid zjjn fluit maar mee. Je wist nooit, hoe die van pas kwam. Dat bleek al gauw. Op Vrijdag moest alles gepoetst en geboend worden. Maar niet door dienstplichtige Feltzer. Die greep zijn fluit, blies een mars of een populaire mop en zijn maats waren hem hiervoor zo dankbaar, dat zij intussen ook zijn spulletjes meeboenden. Dat hij daarentegen op mars met een blikken fluit met zes gaat jes voor de troep moest lopen om het marcheren wat te vergemak kelijken, kon hem minder schelen. Een muzikant leeft immers voor en door zijn muziek. Willem Brouwerschool, die jaren geleden vermist werden, toen de schutterij-muziek zijn vaste bezoek aan het Oranjefeest in de Gorzen goed maakte door alle be schikbare flesjes limonade leeg te drin ken. Maar er moest dan ook een hele dag geblazen worden en de tijd, dat het bier voor vijf cent per flesje over het muurtje werd aangereikt, zoals op het excercitie-plein van de Doelen het geval was, lag al in een grijs verleden. Het boek, dat deze 70-jarige zou kun nen schrijven, kunnen wij nog niet pu bliceren, maar een terugblik op dit leven van een volbloed-muzikant, die geboren werd in Schiedam en aan zijn stad steeds trouw bleef, mocht niet achterwege blij ven, evenmin als een gelukwens met het bereiken van deze leeftijd, die nog aller minst tekenen vertoont vain een afscheid van het podium. Daartoe moet men de heer Feltzer maar eens voor zijn orkest zien staan. Met ingang van 1 October 1951 is ia vaste dienst benoemd tot hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat ter standplaats 's Gravenhage, ir C. in 't Veld, thans hoofdingenieur A van de Rijkswa terstaat te Rotterdam. Het jaar 1950 heeft zich voor het Wit- Gele Kruis, volgens het jaarverslag, ge kenmerkt door een verwezenlijking van de plannen, welke in 1949 gemaakt wa ren. Niet iedere vereniging zal zich op 'n dergelijke voortvarendheid kunnen beroe pen. Behalve de in gebruikneming van het nieuwe wijkgebouw werden nieuwe bu reaux aan de bestaande toegevoegd: 2 consultatiebureaux voor kleuters, een voor prae-natale zorg en het Medisch Opvoed kundig Bureau van de St. Thomas Stich ting in Rotterdam. Het Kraambureau werd opgeheven en in overleg met de af. delingen Vlaardingen en Kethel werd 'n Centrum voor Kraamzorg opgericht, on dergebracht in het Wijkgebouw. De gewone exploitatie-rekening gaf een tekort te zien veroorzaakt door de ver- plichte salaris-verhogingen en de ver hoogde kosten voor de nieuwe bureaux. uitbreiding van het aantal bureaux een redelijke bezetting van de hulp handha ven. Een herindeling van de wijken zal ten gevov j van de stadsuitbreiding nodig zijn. Het bestuur ziet als voornaamste taak het consolideren van het huidige apparaat en het dekken van het nadelig saldo van het afgelopen jaar. Schiedam begon als eerste bureau in Z.-Holland met de prae-natale zorg door dr S. S. Klein. Aanvankelijk had dit bu reau nogal wat weerstanden te overwin nen, maar de belangstelling groeit nu. Het aantal consulten per zitting is maxi maal 6, hetgeen betekent, dat dit bureau duur is. Men hoopt, dat de Overheid de betekenis van dit bureau z#l gaan Inzien. Het financieel overzicht geeft een nade lig Ido van f 6.662,56. Hier volgen een aantal van de belang rijkste cijfers, waarbij die van 1949 tussen haakjes achter die van het vorig jaar ge plaatst zijn: Ledenaantal 2430 (2345), aantal ver- Pater Martin, de aalmoezenier van de St. Bubertusgroep, is gistermorgen bij Persoog op bezoek geweest om eens te praten over de hopeloze leiderssituatie in zijn troep. Hij wist niet wiat hij er aan moest doen en wij eerlijk gezegd ook niet. Want die moeilijke leiderssituatie is na de oorlog nooit uit de wereld geweest, al is de ene parochie beter met kader bedeed dan de andere. Ook wisten we allebei wel, dat de mees te jonge mensen, die eventueel voor een leiderschap in aanmerking zovden komen, druk bezig zijn zich te voorzien van een van die vele diploma's, die tegenwoordig paspoorten zijn naar de domeinen van de betere betrekking of het zelfstandige be staan. Juist de serieuze jonge mensen, die ge schikt zouden zijn voor het leiderschap, juist zij studeren en bereiden zich voor op hun belangrijke taak. En er zijn in Schiedam niet zo heel veel mensen, die door de aard van hun werkkring oif door hun studie juist die uren beschikbaar hebben, die voor een troep ideaal zijn. Toch moet er zo maar terloops eens op attent gemaakt worden, want voor de Hubertusgroep moet er iets gebeuren. Met veertien jongens is de troep op kamp geweest en het was een zeer geslaagd kamp, waarover van de zijde van de hoofdkwartier-inspectie zeer gunstige rapporten zijn binnengekomen. Een ge- geslaagd kamip betekent voor een ver kennerstroep zeer veel. Als de geest van die tijd tot kem gemaakt kan worden van een jaar troepwerk. zijn de resultaten zichtbaar. Zij gaan verloren als men de troep zou moeten ontbinden. Bovendien komt dan alles op losse Ahroeven te staan: het welpen-werk krijgt immers geen aansluiting; de stam krijgt geen aan voer meer en sterft af. Het is vervelend om een probleem op te werpen zonder een oplossing te kunnen aïngeven. Er zijn hierover uren lange gesprekken te voeren. Men kan met veel geluk de gezinnen evenveel schuld geven als de algemene leiding op school. Men kan praten over het gemis aan ge zag bij de jongens, die op de leeftijd gekomen zijn van de voortrekkers. Men kan op andere steden wijzen, waar jon ge kerels van 18 of 19 jaar uitstekende vaandrigs maken, terwijl zij hier be schouwd worden als gelijke door jongens van 13 en 14 jaar, bij wie ze geen gezag en geen ontzag hebben. Men kan dan be weren, dat er toch iets fout moet zitten aan beide kanten, maar hiermee is het probleem niet opgelost. En dat probleem wordt nog maar gro ter als men hoort, dat het werk van de vrije clubs allesbehalve floreert en nau welijks een oplossing schijnt. Maar wij kunnen er geen urenlange betogen over neerschrijven. Wij kunnen het probleem zo maar terloops onder uw aandacht brengen in de hoop, dat er misschien ergens toch nog een paar ver borgen krachten zijn, die de St. Huber tusgroep uit de brand helpen. Meer niet, want voor beschouwingen zullen de ge subsidieerde diocesane organen wel zor- gen" PERSOOG. Het ledental nam toe, maar toch zijn erpleegde patiënten 267 (303), aantal zieken- nog velen, die een lidmaatschap kunnen m Soc bezoeken 12091 (11721), aantal ver- bekostigen en de voordelen graag aan- zorgde bedden Wijkkraam 93 (94), aantal vaarden, als zjj in nood komen te zitten zonder onder normale omstandigheden mee te dragen. Dit kan niet langer voort duren. Het Bestuur is hoopvol gestemd t.a.v. een verbetering van de Gemeente subsidie. Een nieuwe wijkverpleegster zal moeten worden aangesteld, wil men bij de bezoeken Wijkkraam 1720 (1805), aantal assistenties bij bevallingen 23 (22), aantal uitgeleende artikelen 750 (825), aantal nieuw ingeschreven zuigel. 753 (777), overgeschreven zuigellii\an 364 (373), to taal aantal ingeschreven 1117 (1150), aan tal consulten zuigelingen 6828 (5464), aan tal huisbezoeken zuigelingen 1589 (2270), aantal zittingen C.B. zuigelingen 147 (147), aantal ingeschreven kleuters 658 (60), aantal consulten kleuters 1022 (60), aan tal zittingen C.B. kleuters 59 (-), aantal huisbezoeken kleuters 535 (138), aantal in geschreven praen. zorg 82 (-), aantal con sulten 82 (-). Dan valt bij het noemen van deze reizen snal het woord jeugdc-oncerten en hij vertelt, hoe het zijn wens zou zijn om ook eens wat meer vertrouwd te raken met da instrumenten, mat hun namen en mat hun karakters. „Er is zo weinig tijd voar op de avonden, maar ik hoop er toch mee te kunnen beginnen". Zo is deze 70-jarige nog in geen enkel opzicht een dirigent uit de verleden tijd. Zijn repertoire behoort tot het beste dat gebracht kan worden en daarbij is hij allerminst eenzijdig. Ook dat komt door zijn practijkopleiding: „Je kunt het zo gek niet denken, of ik heb het gedaan". Hij heeft gespeeld in strijkjes, in kleine Zo langs de Schiekant drentelend, zag ik een man op zijn knieën op de pas- vernieuwde kademuur van onze riante Schie zitten. Het bleek mtjn vriend Schiekanter te zijn, die hier, ongestoord door politiemannen, zijn arbeid zat te verrichten. H\j maakte met een stuk aar dewerk leuke tekeningen op de stenen, Schiekanttekeningen zo scherp en duide lijk, dat het onmogelijk was om de zaak dooreen te haspelen. En zoals ik al zeide: „Geheel ongestoord". „Dit is een zeer mooi stukje werk", aarzelde ik, wijzend op de plattegrond van een stad, die stond getekend temid den van een aantal Jeroen Bosch-achtige koppen. De een hing likkebaardend ach terover, nog nagenietend van een juist geledigde kruik, de ander wees op een beeldhouwwerk, terwijl een derde zijn beurs omkeerde boven de handen van een dame, terwijl er een briefje uitviel, waarop hij 50.000 geschreven had. Het geheel had hij omlijst met een guirlande van stukken hoogspanningskabel. „In één woord, magnifiek", ging ik verder, toen hij geen antwoord gaf, zo was hij verdiept in zijn werk. „Dit is mijn allegorie over Schiedam, een zedenprent naar oud model op een nieuw thema", zei hij plechtstatig zonder op te kijken, aangezien hij bezig was aan het laatste eindje kabel-guirlande. „Zeg ook eens iets vrolijks", trachtten wij met gebruik van Pater Loep's Hef- boomactiespreuk het gesprek een iets vlottender karakter te geven. „Er is weinig vrolijks te zeggen in deze allegorie. Weet jij wat er de laat ste tijd weer in de kranten heeft gestaan over Schiedam: Een oplichterij op grote schaal, een kabeldiefstal en dat bij al die vroegere histories, die er nog zitten". Hij ging rechtop staan en verklaarde zijn werk verder: „Zie je, dit werk wordt beheerst door de kruik. In dit teken staat de opvatting van velen over Schiedam, dat ik in mijn tekening dan ook centraal heb gesteld". „Dat wordt wel anders" monterde ik hem op. Ga eens kijken op de Nieuwe Haven. Daar zijn trottoirbanden voor de vluchtheuvel aangelegd, die voor eeuwen meekunnen. Witte borstweringen, uitste kend geschikt voor straat-gevechten". „Die hebben ze geplaatst om de ver- keerspalen te beschermen tegen dron ken automobilisten. Dus ook al ln het teken van de kruik". „En de vooruitstrevende Schiedammer, die televisie-uitzendingen in zijn zaak aankondigt, vanaf het ogenblik, dat Lopik gaat zenden. Is dat geen nieuw geluid". „Die eerste openbare uitzendin gen worden gegeven in een café. In het teken van de kruik". Toen ik was nauwkeuriger keek naar zijn teken-materiaal, bezorgde ik hem de schok van zijn leven. „Ook al in het teken van de kruik, gromde hij, toen hij bemerkte een stuk kruikscherf in handen te hebben". Nij dig zwiepte hij het ding in het water en schuurde met zijn zolen de zedeprent uit. Jammer, zij was een volle kruik waard. LEO, Zondag 23 September a.s. om 8 u. geeft de Arbeiders Muziek Vereniging „Crescendo" onder leiding van D. van Seuren haar laatste zornerconcert in de Plantage. Het programma is als volgt: 1 Marsparade No. 2 Bisselink. 2 Feodo- ra Ouverture, Tschaikovsky. 3 le Strauss Walsen Potpourri, arr. A. J. Maas. 4 Op Mars. Potpourri, W. Ciere. 5 Nebucad- nezar Ouverture, Verdi. 6 Beierse Polka (solo v. trombone), Lohmann, solist H. Rijntalder. 6 b. Victor en Jozeph (duo v. 2 Pistons) v. Uffelen, solisten M. van Leeuwen en A. Stöver. 7 Wiener Extra- blatter Potpourri, Kliment. 8 Finale. De 62-jarige L. J. Fijnant van de Nieu we Haven is gisterenmorgen om half 12 p.Dtseling voor de Passage in elkaar ge zakt. Hij werd door de G. G. en G. D. naar de Dr Noletstichtinig overgebracht. Hij bleek inmiddels vermoedelijk ten gevolge van een hartverlamming te zijn overleden. De 56-jari.ge arbeider A. O. heeft het niet bij de ontvreemde haspel gelaten in de tijd, dat hij nog op vrije voeten was. De dag daarop, dus vorige week Zaterdag, heeft hij vanuit Wilton Fijen- ■oord de dekzeilenfirma H. uit Rotter dam opgebeld met de opdracht, namens de directie van Stork Hengelo, om op de we\f van W.F. vier dekzeilen te brengen op een door hem aangegeven plaats en uur. Hier werden- de dekzeilen inicssrdaad aan O. afgeleverd, die ze la ter in een taxi laadde en naar buiten vervoerde. Een dezer dagen bood hij de zeilen, die hij nog niet geïnspecteerd had, aan een caféhouder in Rotterdam aan. Deze vond er de naam van de firma in, vertrouwde de zaak niet en belde de recherche van het Bureau Berg- sing-el op. Deze was spoedig ter plaatse omn O. uit te -nodigen mee te gaan. Het bleek, dat hij gesignaleerd Stond. De Rotterdamse politie heeft hem aan de Séhi-edamse overgegeven. Hij heeft de haspel-diefstal bekend, terwijl hij zeide niet te weten, dat dekzeilen steeds de naam van de eigenaar dragen. Hij had pech gehad. Wanneer men de berichten over het verloop van de wolprijzen van de laat ste maanden heeft gevolgd, heeft men ongetwijfeld de indruk van een enorm sterke daling gekregen. Deze indruk blijkt zelfs zó sterk te zijn, dat in krin gen van degenen, die met de artikelen, die uit wol worden vervaardigd zeer anuw te maken hebben, de opvatting heerst, dat de wolprijs ver beneden het niveau van vóór Korea is gekomen. Van de zijde der Nederlandse wolindustrie wordt er echter op gewezen, dat de wol- prijzen momenteel nog steeds, en zelfs niet onbelangrijk boven het niveau van vóór Korea liggen, ondanks de sterke daling die sinds Maart van dit jaar, toen de hoogste prijzen werden betaald, tot stand gekomen is. Overigens dient hierbij ook in het oog te worden gehouden, dat. er maanden overheen gaan eer de goederen, welke gekocht zijn op basis van de lagere wol- prijzen, in de detailzaken aan het publiek doorverkocht worden. Het verwerkings proces van ruwe wol tot gereed artikel duurt, immers al naar gelang de soort van het artikel, van 2 tot 8 maanden. Om een inzicht te geven hoe de wol- prijzen thans liggen in verhouding tot die van vóór Korea, volgt hieronder een door de Federatie Nederlandse wolin dustrie verstrekt overzicht. Van de indexcijfers, gebaseerd op de gemiddelde prijzen van 1947, daarbij is een onderscheid gemaakt tussen de me- rina soorten, welke in hoofdzaak voor fijnere kamgarenartikelen worden ge bruikt en de crossbred-soorten, die voor grovere weefsels, dekenss, sajetgarens enz. dienen. Index-cijfers voor ruwe wol (1947 100). Merino Crossbred Totaal Maart 1950 229 218 223 Maart 1951 560 789 675 Aug. 1951 270 314 292 Na de fraaie overwinning van Zater dag j.l. op TOGR, staat het eerste elftal der blauwwitten a.s. Zaterdag wederom een zware wedstrijd te wachten. Het moet n.l. op bezoek bij HTSV in Rijswijk. Deze ploeg eindigde het vorig seizoen op de tweede plaats achter achter 's Gra- venzande SV. Wil men dus zijn positie aan de kop handhaven, dan dient er van af het begin krachtig aangepakt te wor den. De wedstrijd vangt om 4.15 uur n.m. aan. Het tweed elftal speelt om half vier op Boschhoek tegen HVO 2, terwijl het der de elftal om half drie aan de Havendijk tegen haar stadgenote HBSS 3 in het veld komt. GEBOREN: Marina H., d. v. H. A. Jansen en W. van Diggelen; Hendrika, d. v. W. van Grootveld en B. C. Bree- dijk; Adriana M. F., d. v. T. J. de Smits en W. T. van Dijk; Elly, d. v. A. van 't Hof en M. van RijAntonetta J. M., d. v. P. J. van Es en A. van Gerwen; Cornelia, d. v. J. Hemminga en A. van Dijk; Pie- ter C„ z. v. C. Tol en C. E. Nijenhuis. Op Zondag 23 September a.s. hoopt pater H. M. J. A. Finke SCJ, oud-provin-1 gedragslijn ciaal van de Congregatie van de Priesters van het H. Hart en op het ogenblik rector van het St. Jeroenconvent te Delft, de dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden te Asten (N.B.) als eerste novice in de pas gestichte Nederlandse provincie der Congregatie zijn eerste kloostergeloften heeft afgelegd. Pater Finke. op 14 Juni 1890 te Amsterdam geboren' maakte zijn humaniora deels bij de Jezuieten in zijn geboorteplaats deels in Bergen op Zoom. Na gestudeerd te hebben in Leuven, werd hij in 1917 tot priester gewijd. Ter stond daarop volgde zijn benoeming to: professor in de kerkgeschiedenis. Velen leerden hem kennen als missie-ijveraar. Op elke missie-tentoonstelling is hij pre sent. Hij is o.a. mede-stichter van de Mis- sieprocuur op de Walenburgerweg te Rot terdam. waar hij van 19241934 verbleef. In Amsterdam stichtte hij het klooster op de Keizersgracht en nam van rector Van Campenhout het St. Franciscusliefdewerk over. Twee jaar was hij hier overste van het patronaat op de O.Z. Voorburgwal. In Den Haag werd door hem een klooster opgericht aan de Stadhouderslaan. Drie moeilijke crisisjaren vulden tot 1936 zijn provincialaat. Toen werd hij pastoor van St Anna op de Eilanden te Amsterdam, waar hij met katholiek en niet-katholiek meestreed om de moeilijkheden van oorlog, en hongerwinter te overwinnen. De Eiland bewoners zullen alleen daarom al hem niet snel vergeten. Na de oorlog werkte hij nog enkele jaren in de Residentie, waar hij het kloos ter aan het Fred. Hendrikplein oprichtte en sedert 1 Juli j.l. is hij rector te Delft. Zondagmorgen om 11 uur wordt ter gele genheid van zijn feest een plechtige Mis opgedragen in de Studentenkapel, Oude Delft 18. Italië heeft Joego-Slavië in een nota verzocht „een einde te maken aan de aanhoudende spanning tussen beide lan den". De nota wijst op de „onbevredigen de voorwaarden" in de Joegoslavische zone van Triëst. Italië had in de laatste jaren pogingen gedaan bij te dragen tot een constructieve overeenkomst niet Joego-Slavië. Deze pogingen waren ech ter steeds met „een onveranderlijke hou ding" tegemoet getreden. De taai, ge bruikt door de functionarissen, die ver antwoordelijk waren voor de Italiaanse politiek, was steeds „voorzichtig" ge weest. terwijl Joego-Slavië „een andere gevolgd had. Uitkering aan het rijk op 10A millioen geschat Blijkens de P.T.T.-begroting wordt de bedrijfswinst voor het dienstjaar 1952 ge raamd op 20.655.000, in welk bedrag da winst van de postcheque- en girodienst ter grootte van 4.925.000 is begrepen. De winst van de rijkspostspaarbank, welke ingevolge artikel 19 van de Post- spaarbankwet aan de reserve moet wor den toegevoegd, bedraagt 13.286.000. Beziet men de bedrijfsuitkomsten van de verschillende dienstonderdelen afzon derlijk, dan blijkt, dat, wat het verkeers- bedrijf betreft practisch alleen de tele foondienst een overschot vertoont, dat, bedrijfseconomisch gezien, voornamebjx te danken is aan de berekening van de rente en de afschrijvingslasten op basis van de historische prijs. Het nadelig saldo van de postdienst wordt geraamd op 12.426.000. In deze begroting is een bedrag vin 10.000.000 bij de reserve gevoegd, terwijl de resterende winst, een bedrag v-an 10.655.000, als uitkering aan het rijK is opgenomen. (Van onze correspondent) Hedenmorgen omstreeks 10 uur brak een felle brand uit in d-e chemische stoomwa-sserij en ververij van de fa De B. aan de Ieipenlaan te Bussum. Bij aan komst van d-e brandweer, die snel ter plaatse, -bleek de brand te woeden in de droogkamers, welke op de bovenverdie ping -gevestigd zijn. Hier vond het vuur gretig voedsel in de honderden kilo's wol en juJe, welke voor een Hilversumse tapijtfatoriek geverfd waren en juist he denmiddag zouden worden afgeleverd, alsmede een -grote partij raffia van een Bussumse zaadihandel, voor de export bestemd. De gehele voorraad ging ver loren. De -brandweer bestreed het vuur met zes stralen en kon de nieuwbouw en de wasserij behouden. De voorraad kleding stukken van de klanten kon gered wor den. De droogzolder en de textielververij brandden geheel uit. Ook gingen vele motoren verloren, alsmede grote partijen verf en de kleding van het personeel. De schade wordt tot nu toe op een ton ge schat. De oorzaak is onbekend. De torand werd ontdekt door een chauffeur, die werk zaam was op de droogzolder en die aan vankelijk getracht 'had het vuur mei eigen middelen te blussen. (Van onze correspondent) Nijmegens studenten-pastoor pater Va* Ogtrop heeft er Dinsdag aan moeten ge- loven bij gelegenheid van zijn zilveren professie-feest. Kon hij dan een officiëla receptie al ontlopen met een beroep op het intieme karakter van dit feest, onder de hulde die „Carolus Magnus" hem voor nemens was te bereiden, Is hij niet uitge komen. En al hebben dan ook regen en wind met de Père samengespannen om de rijtoer, die de studenten hun Père bereid hadden, minder grandioos te doen zijn dan in hun bedoeling lag, de ganse stu denten-gemeenschap van de Kareisird heeft gedaverd van blijdschap om de jubilerende moderator. Het rijtuig, open en wel, is voorgeko *n bij het meisjes-tehuis en voorafge; n door een muziekcorps hebben de studen ten de Pere naar de sociëteit gebracht, waar de praeses van het Nijmeegs Studen ten Corps met de nodige verve de verdien sten van pater Van Ogtrop als moderator en als zielzorger schetste. Hij wees er op. hoe de Père in bezettingstijd per fiets heel Nederland doorkruiste om contact te houden met de ondergedoken studenten; hoe hij na de bevrijding vorm heeft ge geven aan het N.S.C., waarvan hij een hartstochtelijk voorstander is. Spr. memo reerde de sociale bewogenheid van de jubilaris, waaruit initiatieven voortkwa men als de oprichting van het meisjes tehuis, het bureau voor werkende studen ten, de Mensa Academica en het Univer- siteitshuis. Pater Van Ogtrop was de ziel van de Rome-pelgrimage en de promotor van de actie voor de Oostpriesterhulp. Voor dat alles bracht de praeses de moderator dank, maar vooral voor diens persoonlijke en diepgaande zorg voor elke individuele student. Spr. deed zijn woor den van gelukwensen vergezeld gaan van een radio-toestel, het geschenk van het corps. Namens de Academische Senaat sloot de rector-magnificus, prof. dr M. Goemans O.F.M., zich bij deze hulde en dank aan, waarna de Père zoals iedereen van hem verwachtte zijn persoonlijke verdien sten minimaliseerde en hulde bracht aan allen, die door hun hartelijke samenwer king hem het werken mogelijk gemaakt hadden. Men bleef na afloop geruime tijd gezel lig byeen. Sinds gisteren is de Broersvest de Broersvest niet meer. Een van de bekend - puntenhet gebouwtje van Garage Unique op de hoek voor het Singelplantsoen ,s verdwenen. Om half 9 kwam er een zware treïler met heel veel wielen van ae Firma van Pelt. De geschiedenis vertelt niet, of er nog mensen de politie ge waarschuwd hebben uit angst, dat weer een handige jongen aan het opereren was, maar zoveel is zeker, dat de werklieden, die voor het karwei stonden om het gebouwtje in zijn geheel op de wagen te zetten, Amerikaanse allures hadden. Na vier uur werk kon alles weggereden worden naar de 's Gravenweg tn Kralingen, waar het door de Standard A.P.C. opnieuw gebruikt sal worden. Het huisje deed menige jaloerse blik op zich vallen. Vooral van volkstumhouders, die best zo'n kioskje van 2.80 bij J,.80 op hun landje souden willen hebben. Ze zitten bij het modern soort zomers toch meer binnen dan buiten. Het geheel woog een paar ton. In Amerika is het versjouwen van hele huizen een vaak voorkomende ge beurtenis, maar dit vervoer was toch wel iets bijzonders. Vandaar, dat we blij waren, dat de man met de Rollei juist langs kwam om vast te leggen op welke manier men het aanschijn van de Broersvest weer veranderd heef t. sofa ""ns* «m Het artikel over de voorbereiding van de Missietentoonstelling, in de N.S.C. van gisteren, zou aanleiding kunnen geven tot misverstand. Daarin worden suggesties en aanbevelingen gedaan voor de inrichting van zo'n tentoonstelling en men zou de indruk kunnen krijgen, dat ze bestemd zijn voor het Schiedamse Comité. Daarom diene men te weten, dat de Missieten toonstelling, die in de beneden zaal van de R.K. Volksbond, apart van de attracties op de bovenzalen, gehouaen zal worden, geheel door de Ve.reI?lo7ai Missionarissen met eigen materiaal worden opgebouwd en ingericht. Wij mogen veilig aannemen, dat a Verenigde Missionarissen van ,°e "issione- tendenzen op het gebied van de ring" geheel op de hoogte zijn J zullen weten, of en op ^"jze dit aspect op deze tentoonstelling tol.uiting zal moeten komen. De lel^e. Tentoon :tnjfnvMifi0pnaterSSeS.VSondaal S.fuU Nümegen, terwijl de Directeur van het Diocesaan Missiebureau tes Hage. Rector H. J. B. Schrama zijn medewerking ver- L De attracties, waaraan de Verenigde Missionarissen ook waarde hechten, omdat de kosten bijv. voor het uitzenden van Missionarissen zeer hoog zijn en men uit de opbrengst der attracties een bijdrage hiervoor hoopt te krijgen, worden door het Schiedamse Comité ingericht op de bovenzalen, doch in de instructies voor het betreffende sub-comité is vermeld: „Er blijve stijl". Daarom hopen wij, dat het woord „kermisjool" te sterk zal zijn. Het dagelijks bestuur van het Comité Missietentoonstelling 1951 Naschrift Redactie: Vrijwel alle Missie- tentoonstellingen in Nederland worden in gericht door de Verenigde Missionarissen. Het zijn o.a. deze tentoonstellingen, waarovep Van Oldenburg Ermke schreef. ^Het zou n.o.m. onjuist zijn om geen aan dacht te schenken aan een beschouwing, welke in Maastricht gegeven werd, omdat ook vele drukwerk-uitgaven van diverse kanten nog allerminst overeenstemmen met het voorbehoudloos optimisme, dat t.a.v. deze zaken heerst. De auto-bestuurcum' J. uit Amsterdam, die gisteren over de Rotterdamse Dijk in de richting Schiedam reed en de Nieuw Mathenesserstraat in wil-de rij den, 'had zich vergewist van het feit, dat er geen hem achterop-komend verkeer was, dat hij in de weg zou zitten bij die manoeuvre. Hij draaide de btodht om en bemerkte, dat hij zich vergist had, want de autobestuurder B. uit Soest zat i-n zijn kofferruimte. Met zware schade aan de carrosserie mtoest deze een ver gissing bezuren. In een publicatie van het ministerie van Financiën onder bovenstaande sugges tieve titel en waarvan de tekst van de -hand is van drs W. J. v. d. Woestijne, met tekeningen van B. ten Hove, wordt op bevattelijke wijze de belangstellende bur ger, die de millioenenn-ota bekijkt, weg wijs gemaakt in dit labyrinth van getal len. Een uitgave van de Regeringsvoor lichtingsdienst. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, dat tot stichting heeft de mogelijkheid tot toepassing van voorlo pige hechtenis uit de breiden tot abor teurs en aborteuses, flessentrekkers en personen die onder de invloed van alco hol ernstige verkeersongevallen veroor zaken. Prior van „Mariaweide" (Van onze correspondent) Pater Jordanus Hillen O.P., subprior en procurator van het Dominicanerklooster te Huissen, is tot prior gekozen van het klooster „Mariaweide" te Venlo. Pater Hillen was vroeger negen jaar lang prior van „Albertinum" te Nijmegen. Sukarno doctor honoris causa. Presi dent Sukarno van Indonesië is Woensdag aan de Gadja Madah, de universiteit te Djokjakarta, gepromoveerd tot doctor honoris causa in de rechtswetenschap pen. Uitbreidingsplan Huizen. De Kroon heeft ongegrond verklaard een beroep van i j»»e5*uur. van «Stad en Lande van Gooi- cï? iHilverSum tegen het besluit van. Staten van Noord-Holland, waarbij goedkeuring is verleend aan een herzie ning van het uitbreidingsplan voor de ge meente Huizen. Bij Kon. Besluit is dr L. G. Korten- horst benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer voor het tijdvak der tegenwoor dige zitting. Naar d>e officier van justitie te 's Her togenbosch mr J. J. M. Dony, mededeel de, is een Ambonees, inwoner van het woonoord „Lunetten" te Vught, als ver dacht van zware mishandeling, gepleegd tijdens het incident op 19 Augustus j.l., voorlopig m hechtenis genomen. De Am bonees is op last van de rechtercommis saris ter observatie opgenomen in een psychiatrische inrichting te Vught. De verdachte zou reeds in Indonesië in een inrichting verpleegd zijn geweest. Verder zijn er, zoals de officier nog mededeelde, processen-verbaal opgemaakt tegen acht Ambonezen, die er van wor den verdacht deel te hebben genomen aan de vechtpartij tegen de Keiëzen. In zeven weken tijds werd de tentoon stelling „Bourgondische Pracht" in het Rijksmuseum te Amsterdam reeds door 70.000 personen bezocht. Van verlenging van enige betekenis kan geen sprake zijn, daar de tentoonstelling nog naar Brussel zal gaan. Wel is het de hoofddirectie van het Rijksmuseum gelukt de tentoonstel ling twee dagen hier te houden, zodat de expositie op Dinsdag 2 October 's middags om vijf uur zal worden gesloten. De rustigste tijd om de tentoonstelling te ko men zien is onder de lunchtijd «f tijdens de avondopenstelling op Woensdag- en Vrijdagavond van half acht tot 10 uur. WATERSTAND TE DORDRECHT Vrijdag 21 September 1951 le hoogwater 9 uur, 2e hoogwater 21.18, le laagwater 4.17, 2e laagwater 16.23. WATERSTANDEN VAN 20 SEPTEMBER Rbeinfelden 2.30 (onv.); Breisach 1.88 v0.02)- Straatsburg 2.50 (onv.): Maxau 4,(H (—0 05)' Ma-nnheim 2.58 (otw.); Mainz 2 47 rO 02)' Bingen 1.59 (—0.01); Caub 1.68 (onv Tr er 1.14 (—0.01); Coblenz 1.71 o 06- Keulen l' 4o (-0.05): Ruhrort 3.43 (+0M)- Lobkh 9 40 f in (IJssel> 2-60 (onv.); Deventer +nn7 Monsi-n 55.50 (onv.); Vlsé &o 00 (-ru.09), Borgharen 38.78 (+0.03); Belleld 10 33 (von.): Grave (beneden de sluis) 4.67 i—0 03)- Namen 1.40 o.oi.) MINSTE VAARWATERDIEPTEN. 20 September: Pannerden—Hevet-dorp 2.20' Heiveadonp— vreeswijk 2.05; Ijssel (boven Eeüde) 2.10; Ussel (beneden Eefde» 2.46. SLEEPBEDRIJF Said mber met m'S' Poelau Laut' !8 te Port 19Sdwaï FoeiÖ.".en bak B«vme/Roti:n, SGHEVENHNGEIN, 20 September. Vaagst- berich'ten van hedenmorgen uit zee, hari:v;- drljfnetvissers: SOH 78 90 k., uLt halve v'eei, SC1H 254 90 k. thuis stomend, SOH 34i2 y. v. Uiit halve vleet, SOH 402 34 k., SOH 412 iuü k., SOH 3i39 nog niet gevist, SOH ?65 0 k SOH 104 136 k., SOH 39 80 k., SOH 77 nogY>et gevisrt, SCH 75 5 k.. SCH 181 7 k., SCH 199 17 k„ SOH 40 20 k.. SCH 49 12 k., SCH J23 23 k„ SCH 262 70 k., SCH 5 2 k„ SCH '5 75 k„ nog 15 netten, SCH 84 40 k., uit ha vo vleet, SCH 297 55 k. uit halve vleet, SOH 212 25 k., SCH 2123 40 k., SCH 314 thuis *tonv-„d, SCH 79 50 k., SCH 1411 20 k., SCH 186 10 k.. S'pH 284 30 k., SCH 443 2 k., SCH 280 12 k. SCH 50 nog niet gevist, SCH 64 17 k., SCH 66 nog 50 mijl, SCH 91 2 k„ SCH 89 2 SCH 95 nog niet gevist, SCH 103 20 k., SCH 160 niet gehoord, SCH 180 17 k., SCH 24' 1 k., SCH 275 nog niet gevist, SCH 3 25 k., SCH 14 61 k. Uit halve vleet, SCH 1:10 40 k SCH 302 20 k.. SCH 325 70 k. Vangsten van gisteren (haringtrawlers): SCH 305 20 k„ SCH 200 20 k„ SCH 159 g. v.. SCH 229 1 k.. SOH 23 g. v., SCH 264 50 k., SCH 17 20 k., SCH 132 10 k.. SCH 353 129 k., SCH 285 5 k., SCH 7 30 k.. SCH 63 20 k. SÜH 116 5 k., SCH 140 34 k., SCH 6 40 SOH 2il 60 k., SOH 118 40 k. plus 150 manden SCH 120 50 k„ SCH 101 10 k., SCH 333 20 k. Binnen te S'bheveningen de loggers: SCH 32 2 last en ÏOO kisten verse. SCH 87 26 last en 200 kisten verse, SCH 233 15 last en 400 kisten verse, SCH 53 12 last plus 500 kisten verse, SCH 246 19 last en 400 kisten verse, SCH 46 12 last en 100 kisten wijting, SCH 37 36 last, SCH 263 15 last. ROTTERDAM, 18 Sept. 1951 200 Toni tarwe Oude Tonge» 300 ton tarwe Weert; 140 ton'tarwe Ooltgerisplaat- 499 ton tarwe Culemborg: 150 en 170 ton tarwe Eind. hoven- 250 en 100 ton tarwe Vlissingen- 2 x 200 ton tarwe Malburgen; 850 ton tarwe 1/ varen Afferdem; 200 ton kunstmest Amster dam; 252 ton rijst l/varen« 185 ton koper Delft; 130 ton papier Velsen; 270 ton div. granen Maashees 100 ton div. granen Maars- sen- 100 ton div. granen Akkrum- 220 en 180 ton kali Roosendaal; 999 en 500 ton varen; 1600 ton erts IJmuiden; 100 ton band ijzer Arnhem; 36 ton kurk Beekbergen; 11 Vletreizen. Het Nederlandse A-team voor de Zil veren Vaas werd op d-e tweede dag van de Internationale Motor-Zesdaagse uit de strijd geworpen door een ongeval, de Limburger Rozenberg overkomen. Na de start in de ochtenduren kwam hij in een aanrijding met een kleine Fiat-vracht wagen, die zonder signalen te geven plot seling naar links afsloeg. Het rechterbeen van onze landgenoot raakte bekneld tus sen auto en machine. Rozenberg slaagde er weliswaar in de rit, zonder strafpunten uit te rijden, maar in het ziekenhuis van Varese bleek na afloop bij onderzoek dat het scheenbeen voor driekwart was ge broken. Zo moest Rozenberg door pech de strijd staken, waardoor het A-team elke dag 100 strafpunten verkrijgt en dus uitgeschakeld is. Herman Zuur met zijspanrljder Tak kreeg een lekke band, 4 k.m. voor d« tijdcontróle van Oleggio, op 300 k.m. na de start. Ondanks snel repareren kwam het tweetal te laat aan de contröle, het geen twee straflpunten kostte. Alle an dere Nederlandse rijders zijn. zover dat Woensdagavond officieus kon worden op gemaakt. ook na de tweede etappe nog zonder strafpunten. Het Italiaanse Trophee-team heeft de Morini-rijder D' Iganzio verloren, zodat alleen Engeland en Oostenrijk nog voor deze wedstrijd zijn overgeble ven. Wat de Vaas-teams betreft, van de A-teams zijn Engeland, Ierland, Italië en Zweden nog zonder strafpunten. Bij de B-teams hebben Engeland, Nederland, Zweden en Zwitserland nas een blanco strafregister.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2