Minister kondigt maatregelen voor Rijnvaart aan Uitstel van openbare werken Gancia VPRO zal ook T. V.-uitzendingen gaan verzorgen Contra kilometers verslinden in.... de keuken TEHERAN LUISTERT NIET NAAR HARRIMAN Britten 25 October ter stembus Vinnige verkiezingsstrij d verwacht WyBERT Vaki eerkrachten van .,St. Anna" vergaderden in Den Bosch KLï Bestandsberaad hervat? Tal van orders geplaatst DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1951 PAGINA S Begroting van Verkeer en Waterstaat DAMPO keert en weert M elke verkoudheid en pijn w in spier en gewricht Tunnelbouw te Velsen wordt vertraagd Het vervoerbeleid gf-»™g: Verzoek der Noordelijken Amsterdam-Rijnkanaal Congo-pionier 40 jaar priester Hij bracht eens twee negers mee Gevarieerd programma van eerste beeldenop 5 October Tabaksdag op Jaarbeurs Prins bezocht tentoonstelling Nieuw-Guinea wacht op Nederlandse onder nemers Gebrek aan kustvaartuigen belemmert export Amerikaanse arts geeft de huisvrouwen een tip „Ik heb een idee" GEEN GELD GEEN WONINGEN Leeuwarden geelt obligatie lening uit De rode slavenkampen Medewerking gevraagd van de C. P. N. HILVERSUMSE OUDEN VAN DAGEN ONDERDAK Eén Kolom Vaar van Uw maag tot in Uw keel Oorlogsmonumenten in het geding Vragen aan minister Rutten Een „non possumus" van Zweden MEER AMERIKAANSE KOLEN NAAR EUROPA V.S. willen exportvergunningen instellen WERELDTOE WIJZIN GEN VOOR KOPER Chili verzet zich tegen overeenkomst SLACHTOFFER VAN AUTO-ONGELUK OVERLEDEN Het ultimatumwordt verzonden Plannen der conservatieven Waarom Attlee 25 Oct. koos De eerste gevolgen DEVALUATIEGERUCHTEN POND STERLING worden niet meer tegengesproken Geel Uw keet het beste Ook verkrijgbaar: Wybert met menthol. Airhome-pi] grims bezochten Utrecht Tijdens onderduiken Nederlands geleerd Actie tegen Loterijwet AMERIK. INVOER BEPERKINGEN OP KAAS SAMENWERKING MET V.G.L.O.-SCHOLEN BEPLEIT Uitwisseling nodig Advertentie. In zijn toelichting op de begroting 1952 voor Verkeer en Waterstaat, welke voor de gewone dienst en de buitengewone dienst I tezamen een totaal laat zien van ruim f 170 millioen (d.i. ruim f 10,7 millioen meer dan voor 1951), zegt minister Wemmers o.m. dat de noodzakelijke beper king in de investeringen en uitgaven is gezocht in het uitstellen van aan leg- en verbeteringswerken, waarmede nog niet is begonnen. Grote aandacht is besteed om prioriteit te geven aan de voltooiing van werken. Voor de Nederlandse Rijnvloot, weder in een zodanige toestand verkerend dav dan hoge vervoerseisen kan worden vol- daan, blijft verruiming van het arbeids terrein zowel in het grensoverschrijdend als in het intern-Duitse verkeer, een eer ste vereiste. Internationale regelingen terzake zullen kunnen bijdragen de in het algemeen belang zo zeer gewenste orde en samenwerking ter vermijding van een ruineuze concurrentie tot stand te bren gen. Daarbij is te denken aan een stelsel van minimum vrachten en daarbijbeho rende verdelingen van de te vervoeren goederen. In het verleden is er reeds enige malen op gewezen, dat dergelijke regelingen aan de voorbereiding waar van in de afgelopen maanden door het Nederlandse en Duitse bedrijfsleven is Bewerkt slechts kunnen worden ve-- ikxeeen 'ndlen de Nederlandse Rijnvaart eenfgeiind optreedt. De vooruitzichten hierop zijn naar de jongste practljk heeft bewezen niet verbeterd Van overheidswege zullen, indien het bedrijfsleven hiertoe niet vrijwillig en ir. onderlinge samenwerking in staat blijkt te zijn. spoedig zodanige maatregelen dienen te worden getroffen, als in 't alge meen belang van de Nederlandse Rijn vaart nodig zullen z«n Dergelijke maat regelen zijn in voorbereiding. De minister geeft voorts een uiteenzet ting over het algemene vervoerbeleid m het komende jaar. Hij kondigt aan, dat binnenkort het wetsontwerp betreffende bet goederenvervoer en de binnenscheep vaart (WGB) tot stand zafl komen, ter wijl men eveneens mag aannemen, dat het wetsontwerp waardoor de Nederland se spoorwegen op een gezonde financiële basis zijn gesteld, spoedig het staatsblad zal bereiken. Er zijn nog problemen van funda mentele aard, het vervoerbeleid in zijn geheel betreffende, die zozeer samenhan gen met vraagstukken van algemeen so ciaal-economische aard, dat de minister het wenselijk heeft gevonden met de voorzitter van de Sociaal-Econom.sc kort zal geschieden. Het ligt m ae De doeling aan deze commissie onder meer het vraagstuk van de verhouding tussen particuliere en niet-particuliere onderne mers in het wegvervoer voor te legger en eerst na ontvangst van haar advies dienaangaande tot opstelling van richt lijnen voor de nieuwe commissie ver gunningen goederenvervoer over te gaan Nieuw type vliegtuig Omtrent de gewenste omvang van da activiteit van het Nationaal Luchtvaart laboratorium zal binnen afzienbare tijd door de regering een definitieve be slissing worden genomen, waarbij re kening zal worden gehouden met de vraag of voortzetting van de steun aar. het Nederlands Instituut voor vlieg- tuigontwikkeling gewettigd is. Mocht tot de ontwikkeling van een nieuw type vliegtuig (dat uitsluitend bedoeld is voor de burgerlijke luchtvaart) wor den besloten, dan waren, teneinde on gewenst tijdverlies te voorkomen, die werkzaamheden op korte termijn ter hand te nemen. Voor de ontwikkeling van het nieuwe project zal eventueel in 1952 naar raming een bedrag van ca. 3 millioen extra nodig zijn. In een boodschap, afkomstig van de Noord-Koreaanse en Chinese bevelheb bers. die heden Donderdag door radto-Pe- king is uitgezonden, wordt generaal Ridg- wav verzocht de wapenstüstandsbesp kin gen te Kaesong onmiddellijk te vatten. De uitzending van radio Peking vond plaats, vlak voordat de verbindingsoffi cieren van beide partijen te Pan Moen Dion een bespreking zouden hebben, waarom de Noordelijken om onbekende reden hadden verzocht. De verbindingsofficieren van de V.N. keerden naar Moensan terug, na een nota hervatting van de wapenstilstandsbespre- ki2fdne uitzending van radio Peking werd geprotesteerd tegen schending-e toc_ neutrale zone, waaraan echter w gevoegd: „Met het oog op het te. van uw kant spijt is getoond over jongste incident, stellen wij voor ae sprekingen onverwijld voort te zetten In de hogerbedoelde boodschap werd Kidgway verzocht zijn verbindingsofficie ren instructie te geven om overleg met de Noordelijken te plegen over de datum en het tijdstip van hervatting der onder handelingen. De grote financiële offers vragende in spanningen, welke ons land zich op ander gebied moet getroosten, noopten de rege ring er toe te besluiten de werken tot verbetering van de waterstaatkundige toestand in het gebied der benedenrivie ren (watervrijmaken van de Biesbosch en van het gebied van de Donge en het Oude Maasje, bestrijding verzilting, enz in 1952 te beperken tot het afmaken van de reeds opgedragen gedeelten en da werken tot kanalisatie van de Nederrijn en de Lek en de verbetering van de Gel derse IJssel voorlopig uit te stellen. De stand van de werken op Schiphol is thans in een zodanig stadium gekomen, dat kan worden gesproken van een vol tooiing der eerste phase van ontwikke- ling. Het werkschema is er steeds op gcrieht geweest het nieuwe kanaalvak Jutphaas Tiel in 1951 te voltooien. Enige vertraging kon echt. r ook bij deze werken niet wor den voorkomen, ais gevolg waarvan de openstelling voor de scheepvaart van de verbinding AmsterdamTiel thans medio 1952 wordt verwacht. De weg Amsterdam—Utrecht kan als voorna,"-riste object worden genoemd. Naar de huidige stand van zaken laat hat zich aanzien, dat na 1951 nog in totaal omstreeks 11 millioen gulden voor deze weg nodig zal zijn. van welke som 8 milljoen gulden wordt aangevraagd. Voorts is een bedrag van 600.000 be stemd om het gedeelte Eemnes—Hoeve laken van rijksweg no 1 te voltooien, hetgeen aan het verkeer van het Noord- Oosten en Oosten des lands met Amster dam zeer ten goede zal komen. Zes millioen gulden zal worden ge bruikt voor aankoop van materialen en hervatting der werkzaamheden voor de Tunnelbouw te Velsen, welke werkzaam heden in verband met 's lands financiën getemporiseerd zullen worden. Het laboratorium voor grondmechanica, dat thans nog is gevestigd in enkele ruimten in het gebouw van de afdeling voor weg- en waterbouwkunde van de Technische Hogeschool te Delft, moet deze ruimten verlaten, omdat deze voor het onderwijs van genoemde afdeling, die zelf met ruimtegebrek te kampen heeft, moe ten worden benut. Er zal een apart ge bouw voor deze inrichting worden gezet, dat een onderdeel zal vormen van het complex nieuwe gebouwen van de Tech nische Hogeschool. De 'bouw kost 850.006. (Van onze correspondent) Op 23 September a.s. zal pater Geurts van de Orde van Mill Hill, thans ver blijvend te Uden, zijn 40-jarig priester feest vieren. De jubilaris behoort tot de pioniers on der de missionarissen van de Belgische Congo. Nauwelijks gewijd, vertrok pater Geurts reeds derwaarts. In Bokakata stichtte 'hij een parotrhie, welke thans tot de bloeiendste van de Congo wordt ge rekend. Toen hij in 1922 voor het eerst naar Nederland terugkwam, was hij tot veler verbazing vergezeld van een twee tal negers, die hij in Brabant het schoen makersvak liet leren. Dank zij dit prac- tische vakonderwijs, beoefenen deze ne gers nog steeds met succes dezelfde stiel en zijn zij op hun beurt weer de vak leerkrachten in het bloeiend missiegebied van de Congo. «és?.4.Vi'V*-- De Internationale tabaksdag, die giste ren door de Utrechtse jaarbeurs werd ge organiseerd en door honderden deelne mers aan het wereldcongres voor Tabak, De gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea. de heer S. L. J. van Waardenburg, is gisteren uit ons land vertrokken. In een persgesprek verklaarde hij over zijn be zoek aan Nederland tevreden te zijn. Echter het wachten is nog steeds op de grote Nederlandse ondernemers. Wel kreeg hij van ondernemerszijde een groot aantal aanvragen om inlichtingen, maar wanneer puntje bij paaltje kwam, konden ■„.e.» zij in verband met de kwestie van de sta- dat te Amsterdam wordt gehouden, werd tus van Westelijk Nieuw-Guinea blijkbaar (Van onze correspondent) Ook de V.P.R.O. zal een aandeel krij gen in de televisie-uitzendingen. De V.P.R.O. zal toetreden tot de Nederlandse Televisiestichting en televisie-uitzendin gen te verzorgen krijgen. Contact hier over met de andere leden van de Neder landse Televisiestichting is reeds genomen. De eerste televisie-uitzending van de A.V.R.O., die officieel oip 5 October ge opend zal worden door de heren G. de Clercq en W. Vogt, zal o.a. de rubriek „Televizier" bevatten. In deze rubriek wordt een overzicht gegeven van de ge beurtenissen uit de afgelopen week en zij geeft tevens een prognose van de weersomstandigheden in het op de uit zending volgende week-end. Ook zullen er een interview en een documentaire film in worden opgenomen. In deze eer ste beelduitzendinig van de A.V.R.O. zal dr A. F. J. Por.tielje met enige dieren uit Artis op het scherm verschijnen en zal Chiel de Boer, die te Eindhoven reeds voor de televisie optrad, een cabaret- pro gramma verzorgen. In de volgende programma's zal de A.V.R.O. „discussies" uitzenden en men hoopt, dat officiële personen aan deze uitzendingen willen meewerken, zoals zulks ook in Amerika geschiedt. Ook is gedacht aan de uitzending van een kamer opera. Het winterprogramrna van de A.V.R.O. voor de radio blijft grotendeels gelijk aan de voorgaande jaren. Zo zullen de Zondagavonden in het teken der familie programma'® blijven staan. De Zondag middagen zijn bestemd voor het vertol ken van ernstige muziek. De A.V.R.O. is voornemens haar cultuurrubrieken uit te breiden, waaronder de rubriek voor kunst en cultuur „Helicon". Ook zal er een vaste toneelrubriek worden inge voerd. De Radioscoap blijft op de Maan dagavonden gehandhaafd met enkele nieuwe rubrieken, waaronder de rubriek „Ik heb een idee", waarvoor de luiste raars eigen ideeën kunnen insturen. De bonte treinen blijven in het Dinsdag avondprogramma opgenomen. Tenslotte op- zijn er verschillende lezingen. Zo zal Jan Greshof spreken over de cultuur in Zuid Afrika on over schrijvers van veertig jaar terug. Eenmaal in de veertien dagen wordt op Donderdag een hoorspel uit gezonden. De Leeuwardense gemeenteraad heeft gisteravond ©en voorstel aangenomen om over te gaan tot uitgifte van ce/< 4 pet obligatielening ter grootte van 3 mil lioen te plaatsen onder de bevolking van de Friese hoofdstad om de woningbouw te bevorderen. Er worden stukken uitge geven van 100, 500 en 1000, tegen een koers van 100 pet. .Geen geld geen woningen en toch moeten er dringend woningen in Leeu- warden worden gebouwd", zo verteld» ons de wethouder van Financiën van Leeuwarden de heer M- H. Geerts. Op 1 Juli" j.l. stonden er 4325 woning zoekenden ingeschreven, 533 meer dan op 1 October 1950. Op de kapitaalmarkt is de laatste tijd voor de gemeentebestu ren geen geld te krijgen, omdat men ge bonden is aan het rentepercentage van vier. Het gemeentebestuur van Leeuwar den heeft daarom andere wegen gezocht en meent in het uitschrijven van boven genoemde obligatielening het beoogde doel te bereiken. Tijdens de meeting, die Zaterdag j.l. op het Binnenhof te 's Gravenhage gehou den werd, ter bestrijding van het concen tratiekampsysteem, werd door de C.P.N. een manifest verspreid, waarin werd ge zegd dat het Communistisch kamerlid Paul de Groot in de Tweede Hamer heeft voorgesteld om een delegatie van kamer leden naar de Sovjet Unie te zenden om met eigen ogen de slavenkampen te be kijken. Dit zou niet aanvaard zijn om dat de kamerleden wisten, geen enkel kamp te zullen zien. Eén van de sprekers op de meeting de heer K. R. van Staal, Alg. Secretaris der N.V.E.P.G. en lid der Internationale, is hier op ingegaan door op te merken dat de internationale commissie ter bestrij ding van de concentratiekampen zich nog steeds aanbevolen houdt voor toestem ming om een deskundige commissie van oud-concentratiekampgangers te mogen uitzenden, mits zq een vrij en omvangrijk onderzoek mag instellen. Tot nu toe is dit steeds geweigerd. Natuurlijk zullen daarbij de nodige waarborgen gegeven moeten worden. De Ned. Ver. van ex-politieke gevange- nen is van oordeel, dat de Nederlandse communisten nu eens moeten bewerkstel ligen dat de Russen toestemming geven, dan bewijzen zij ook de UNO, die er niet in geslaagd is om een commissie van on- derzoek te mogen uitzenden, een belang rijke dienst. In dat geval zal het duide lijk vast komen te staan, wie de bedrie gers zijn. Het woord is nu aan Paul de Groot c.s. (Van onze correspondent). De Hilversumse R. K. Bouwvereniging „St. Joseph" heeft een plan ontworpen om nabij Anna's Hoeve aan de rand va i Hilversum 150 woningen voor ouden van dagen te laten bouwen. De huizen zullen worden verenigd in vier complexen, ter wijl men tevens voornemens is een ver zorgingshuis op te laten trekken. In dit verzorgingshuis zal een sociale werkster de ouden van dagen bij hun problemen terzijde staan en is tevens de gelegen heid opengelaten voor recreatie-ruimten. (Advertentie) en dan die laaiend brandende pijn. Als dit schrikbeeld U voor ogen staat, bij iedere maaltijd neem dan Uw toevlucht tot Rennies. 'n Paar Rennies, gewoon gesmolten op Uw tong, blussen de ne- vigste aanval van brandend maagzuur binnen enkele minuten. Een wonder middel die Rennies en gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. En bovendien nog zo smakelijk! bezocht, heeft belangrijke resultaten ge bracht, naar men ons van de zijde der jaarbeurs mededeelt. Naar uit betrouwbare bron wordt verno men, zijn door de buitenlandse gasten tal van orders geplaatst, terwijl voorts vele contacten zijn gelegd, die in de toekomst tot orders zullen leiden. Deze orders heb ben in hoofdzaak betrekking op de ma chines voor de tabaksverwerkende In dustrie. Orders voor machines werden ontvangen uit België, Duitsland, Zwitser land, Brazilië, Noord-Afrika, Denemarken en Noorwegen. Z. K. H. Prins Bernhard heeft gister middag een bezoek gebracht aan de ten toonstelling van tabak, die ter gelegen heid van het wereldcongres ln het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen wordt gehouden. Z. K. H. toonde grote belang stelling voor de vele interessante inzen dingen en had in het bijzonder aandacht voor de oude tabakswinkel en de grote collectie pijpen, tabaksdozen en andere curiosa. Het lid van de Eerste Kamer de heer De Jong (P- v- d. A.) heeft aan de minis- ter van O., K. en W. vragen gesteld over de oorlogsmonumenten voor Den Bosch en Nijmegen. 1. Is de minister van. mening, dat de maatstaven, die de centrale commissie voor oorlogs- en vredesgedenktekenen bij haar beoordeling van ontwerpen voor monumenten aanlegt, die gebaseerd zijn op de opvatting van een waardige her denking der gebeurtenissen en de erlng der slachtoffers van de oorlog, in het algemeen genomen juist zijn en juist wor den toegepast? 2. Is de minister bereid mede te delen, waarom hij is afgeweken van de advie zen, die genoemde commissie heeft gege ven met betrekking tot de ontwerpen voor de twee monumenten van de beeld- houwers Roovers en Maris, respectievelijk bestemd voor 's Hertogenfooscih en Nijme gen? 3. Kan de minister in het bijzonder mededelen, of de mening van de Ned. kring van beeldhouwers, aan het slot van de open brief van 9 September j.l. ver meld, n.l. dat door het beleid van de minister „de waardigheid der herdenking werd opgeofferd aan de persoonlijke be langen van comité en beeldhouwer", enige grond van waarheid bevat? Zweden heeft Woensdag geweigerd mi litaire deskundigen ter beschikking van de Verenigde Naties te stellen met het oog op de neutraliteit van het land. In een communiqué van het Zweedse ministeri» van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat de regering de secretaris-ge neraal van de V.N., Trygve Lie, heeft meegedeeld, dat het onmogelijk is voor Zweden om candidaten voor te dragen voor de groep militaire deskundigen, wel ke op grond van de in November van het vorige jaar aangenomen resolutie der V.N. inzake „samenwerking voor de vrede" zal worden georganiseerd. geen positieve beslissing nemen. „Ik wacht met smart op hen", aldus de heer Van Waardenburg, „want zij zijn het, die het land moeten openleggen". De gouverneur wees er op dat. indien het vervoer op zee naar de schepen van de K.P.M. zou kunnen worden verbeterd, de uitvoer van Nieuw-Guinea snel zou toenemen. Nieuw-Guinea's ultvoerpoten- tiëel ligt 200 procent hoger dan er thans uit het land wordt geëxporteerd. Gebrek aan prauwen en kleine kustvaartuigen belemmert echter een volledige benutting van dit potentieel. Indien dit wel ten volle kon worden benut, dan zou zulks een belangrijke bijdrage betekenen voor de dekking van het begrotfngsdeficit. De gouverneur deelde nog mede, dat thans een contract is getekend voor de bouw van 200 huizen en andere gebouwen, welk werk is gegund aan een firma te Gouda. De V.S. zullen misschien exportver gunningen instellen voor kolen, teneinde verlichting te brengen in het West- europese kolentekort, dat de herbewape ning bedreigt. Het departement van Handel te Washington verklaarde, dat scheepvaart moeilijkheden te Hampton Roads (Vir ginia) de vitale uitvoer naar Europa de laatste maanden beperkt hebben tot aan zienlijk beneden het niveau van de be hoeften. Regeringsdeskundigen zijn van mening, dat .vrijwillige" maatregelen ter dekking van 'het tekort, zoals de vorige week wer den aanbevolen door adviseurs van de industrie, geen „volledige oplossing" tot stand zullen brengen. Een functionaris van het departement verklaarde, dat de invoering van export vergunningen misschien zal leiden tot op- beffing van de moeilijkheden en tot eer lijke verdeling van de kolen onder de Europese landen. Een dokter uit Detroit in de Amerikaanse staat Michigan gelooft, dat huisvrouwen de inspan ningen van haar hart kunnen verminderen en waarschijnlijk zelfs lan ger kunnen leven, als zij haar dagelijkse werk doeltreffender verrich ten. Dr John G. Bielaws- ki, zo heet deze deskun dige van de „Michigan Heart Association", zegt, dat de meeste vrouwen tweemaal de noodzake lijke energie gebruiken om haar huishoudelijke taken te vervullen en nog veel meer energie nodeloos verspillen. Als vrouwen haar huis houdelijke werk goed zouden indelen, schrijft hij, zouden zij het lopen met 75 procent, het rei ken met 60 procent en andere lichamelijke in spanningen eveneens met 75 pet kunnen verminde ren. Dr Bielawski baseert zijn conclusies dp een studie, die bij en een as sistent hebben gemaakt van het werk, dat een groot aantal huisvrouwen op één dag heeft ver richt. Met een centimeter en een stopwatch registreer den de onderzoekers het aantal stappen en het aantal keren, dat de vrouwen reikten en buk ten. Daarna werkten zij uit, hoeveel onnodige stappen en bewegingen achterwège konden blij ven. Zij waren daarna in staat, een vrouw aan te tonen, op welke manier zij zich een wandeling van 98 kilometer per jaar kan besparen bij het be reiden van één maaltijd elke da.g. De richtlijnen. Dr Bielawski geeft vrouwen, die op de in het huishoudelijke werk te gebruiken energie willen besparen, de volgende richtlijnen: 1. Bergt de dingen, die U bij het fornuis nodig hebt (pannen potten, enz.), zo dicht mogelijk bij dat fornuis op. 2. Bergt de dingen, die U het eerst bij de goot steen nodig hebt zoals groente, die vóór het ko ken moet worden gewas- Volgens onofficiële berichten hebben de Chileense afgevaardigden naar de in ternationale Grondstoffen Conferentie, die op het ogenblik te Washington ver gadert, van president Gonzalez Videla opdracht gekregen aan de V. S. te ver zoeken zich te verzetten tegen de voor gestelde overeenkomst betreffende we- relditoewijzdngen voor koper. Wanneer deze overeenkomst zou worden aangeno men, zou dit betekenen, dat Chili niet langer hogere prijzen zou ontvangen voor de twintig procent van zijn koperproduc tie, die beschikbaar zijn voor recht streekse onderhandelingen en naar schat ting zou dit Chili jaarlijks op een verlies van ongeveer 50 millioen komen te staan. sen dicht bij die goot steen dp. 3 Houdt de ingrediën ten en gereedschappen, die U voor mengen en bakken nodig hebt, op één plaats (bij elkaar. 4. Laat Uw kasten bin nen Uw bereik aanbren gen om onnodig reiken en buikken te voorko men. 5. Doe zo veel mogelijk werk zittend (strijken, enz.). 6. Gebruikt een wagen tje om stofdoeken, wrijf- was en andere zaken van de ene kamer naar de an dere te vervoeren. 7. Loopt langzaam. Snel lopen vergt anderhalf maal zoveel energie ais langzaam wandelen. Het oplopen van een trap kost zeven maal zoveel energie als het lopen in horizontale richting. „De huisvrouw heeft evengoed een werkkring als de „kostwinner" van de familie", aldus dr Bie lawski. "Elke mogelijk heid om haar tijd en energie te besparen is van groot belang voor haar lichamelijk welzijn". De heer H. Z. uit Eindhoven, die Dins dag bij een autobotsing in Liempde ern stig werd gewond, is in het ziekenhuis St. Johannes de Deo te 's Hertogenbosch overleden. Het Perzische kabinet zal het verzoek van Averell Harrlman, om de verzen ding van het „ultimatum" naar Engeland nogmaals uit te stellen, negeren. Het nam deze beslissing gisteravond na de brief, waarin Harriman de reden van zijn wei gering om het ultimatum naar Londen door te zenden uiteenzette, te hebben be studeerd. Vice-premier Fatemi verklaar de, dat het dreigement óf hervatting van de besprekingen binnen vijftien da gen óf uitwij'zing van alle Britten uit Perzië „ogenblikkelijk" zou worden verzonden. De briefwisseling tussen MossacFeq en Harriman is gisteren te Washington vol ledig gepubliceerd. Mossadeq had o.m. de richtlijnen aangegeven voor het be palen van de vergoedingen aan Engeland ir. verband met de nationalisatie, maar Harriman achtte deze richtlijnen een achteruitgang vergeleken bij de vroege re Perzische voorstellen, die hij zelf te Teheran onder ogen had gehad. De nationalistische afgevaardigden in de Perzische tweede kamer oefenen druk op de regering om alle Britse consulaten, behalve dat te Teheran, te sluiten „als represaille tegen de Britse economische sancties", Maki, de woord voerder van de olieraad. gelooft, dat de regering het verzoek zal inwilligen, Attlee, de Britse premier, heeft Woensdagavond via de B.B.C. medege deeld, dat op 25 October a.s. in Groot-Brittannië algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Het parlement zal op 4 October bijeengeroepen worden en daags daarop worden ontbonden. Na de verkiezingen zal bet parlement op 31 October weer bijeen komen en op Dinsdag 6 November hoopt koning George het zittingsjaar plechtig te kunnen openen. De mededeling van Attlee bracht geen verrassing, maar was de officiële be vestiging van de geruchten, die reeds enige dagen de ronde deden. Het is te verwachten, dat in de komen de 37 dagen in Groot-Brittannië een vinnige verkiezingsstrijd zal oplaaien tus sen de labourpartij en de conservatieven. In het huidige parlement, dat op 23 Februari 1950 werd gekozen, behaalde labour een meerderheid van slechts zeven zetels, de kleinste meerderheid in het Britse parlement sedert 100 jaar. Op het ogenblik bedraagt de effectieve meerder heid zelfs maar drie zetels, daar één labourafgevaardigde onafhankelijk is ge worden terwijl drie zetels vacant zijn. Over deze zetels zouden tussentijdse ver kiezingen worden gehouden en de kans, dat labour die zou verliezen, was niet gering. Attlee heeft het risico van nieuwe ver kiezingen genomen op een tijdstip, dat het prestige van zijn partij het land ge acht wordt tot een laagtepunt te zijn gedaald. Op de eerste plaats heerst ouder de Britse socialisten verdeeldheid over de bewapening. De linkervleugel van de partij, geleid door oud-minister Aneurin Bevan vindt dat de levensstandaard te sterk lijdt onder de grote uitgaven voor wapens. Maar ook onder de kiezers heeft labour vfeel aanhang verloren. De kosten van levensonderhoud stijgen van dag tot dag. Voor de komende winter bestaat het ge vaar van een tekort aan brandstof en er heerst in vele bedrijfstakken arbeids onrust. Vijf millioen georganiseerden heb ben loonsverhoging geëist. De labours zowel als conservatieven zijn al druk bezig met het voorbereiden van de verkiezingscampagne. Waarschijnlijk zal het verkiezingsprogram van de labour partij de volgende punten omvatten: 1. Een effectieve meerderheid in het parlement; 2. Volledige «teun aan het bewapenings programma (ten bedrage van 47 mil liard gulden ln drie jaar); 3. Verhoogde belastingen op grote, niet door arbeid verkregen inkomens; 4. Opheffen van monopolies; 5. Controle op prijzen en winsten en op de distributie van fruit groente en vis. De conservatieven zullen de nadruk leg gen op de noodzaak.van grotere productie, met voorrang' voor de herbewapening. Zij menen, dat inflatie en hoge kosten van levensonderhoud slechts kunnen worden tegengehouden door de industrie te be vrijden van enige der huidige beperkin gen en zij zouden trachten het tekort aan woonruimte te bestrijden door 300.000 huizen per jaar te bouwen dat is 100.000 meer dan er tot op heden jaarlijks ge bouwd zijn. Voorts hebben de conservatieven be loofd de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie te niet te doen. Mogelijk zullen zij het huidige beheer van het wegvervoer een der grote grieven tegen labour verzachten. Het is ech ter niet waarschijnlijk, dat zij de natio nalisatie van de Bank van England, de kolenmijnen, gas- en electriciteitsbe- drijven, luchtvaartmaatschappijen of radio- en telegraafverbindingen onge daan zullen maken. Ook zullen zij de diensten van de nationale gezondheid en sociale verzekering niet wijzigen. De Britse communisten zullen in 25 districten candidaten stellen. De partij heeft haar aanhangers in de andere dis tricten opgewekt, op labour te stemmen. Attlee heeft bjj het bepalen van de ver kiezingsdatum rekening gehouden met de aangekondigde partijcongressen van de labours en van de conservatieven. Het labourcongres zou van 1 tot 5 Oct. te Scarborough worden gehouden. Het zal moeten worden bekort tot 3 Oct. De Britse politieke partyen mogen nameiyk in de drie weken, welke aan de verkiezingsda tum voorafgaan, maar een bepaald be drag aan propaganda besteden. Hier wordt streng de hand aan gehouden. Zou het La bourcongres, zoals in het voornemen lag, tot 5 October duren, dan zouden de con servatieven kunnen eisen, dat de kosten van de laatste twee dagen van het verkie zingsbudget van de Labour-party zouden worden afgetrokken, met het gevolg, dat de socialisten hun propaganda zeer zouden moeten beknotten. -- Al wordt het labourcongres bekort, toch biedt het Attlee zekere voordelen, omdat het de eenheid onder de socialisten ten goede kan komen. Daarom wordt het pro gramma ingrijpend gewijzigd. Alles zal worden gedaan om Bevan en zijn aanhan gers de wind uit de zeilen te nemen. Het congres der conservatieven zou op 10 October a.s. beginnen, maar dit is door Attlee's beslissing om de bovenvermelde reden practisch onmogelijk gemaakt. Het zal dus worden afgelast. Ook deze overwe ging heeft bij het vaststellen van de ver kiezingsdatum een rol gespeeld. Tenslotte was er nog een reden, waarom Attlee de knoop nu maar doorhakte. De kans, dat labour drie tussentijdse verkie zingen om vacante zetels zou verliezen, was zeer groot. Als dat inderdaad gebeur- de zou de socialistische meerderheid in het lagerhuis slechts drie zetels bedragen en zou elke dag het gevaar dreigen, dat de conservatieven bij een onverwachte stemming de regering omver zouden wer pen. Attlee heeft dit risico niet willen ne men. Vóór hij zijn radiorede uitsprak, heeft Attlee Churchill en de liberale leider Davies schriftelijk zijn beslissing mede gedeeld. Onmiddellijk heeft Churchill zijn z.g. schaduwkabinet' bijeengeroepen. De conservatieven rekenen op de meerder heid van tenminste 25 zetels, aldus de uitlating van een optimistische partij functionaris. De eerste gevolgen van de beslissing van Atllee doen zich reed's gevoelen. Het minister-comité van het Noord- Atlantisdh Pact zou eind October in Rome vergaderen om belangrijke be sluiten te nemen, o.m. betreffende de Duitse bijdrage in de Westelijke dtefen- sie. De mogelijkheid bestaat echter, dat Engeland tegen die tijd een geheel an dere regering heeft, <Jie toch minstens enige dagen nodig zou hebben om zich „in te werken". Mogelijk moet de ver gadering dus worden uitgesteld. Ook de Raad van Europa ziet zich voor een dilemma geplaatst. Zij zou op 15 October te Straatsburg bijeenkomen. Thans zal de moeilijke keuze moeten worden gemaakt om de bijeenkomst zon der de Britse parlementaire afgevaar digden plaat* te doen vinden, of de zit ting uit te stellen. maar dat het niet de bedoeling is alle diplomatieke betrekkingen met Enge land af te breken. Gisteren werd medegedeeld, 4at Rus land Perzië om olie heeft gevraagd. Het is bekend, dat Perzië reeds eerder Rus land had aangeboden, olieproducten te ruilen voor Russische suiker, machines en rails. Een beslissing is echter nog niet genomen. Dat Teheran niet voor al te T-eel belangtelling van Russische zijde veelt, blijkt uit het (niet-officiële) be richt, dat een Perzisch militair tribunaal een Rus, die aan de Russisch-Perzische grens gepakt werd en in het bezit was van een radiozender, wegens ..spionnage voor een vreemde mogendheid" ter dood is veroordeeld. In verantwoordelijke kringen te Don- den achtte men Zaterdag de overal in de wereld in omloop zijnde geruchten °ver een devaluatie van het pond sterling be lachelijk. Een bericht uit het Verre Oos ten, dat het pond sterling ^it weekend gedevalueerd zou worden van 2,HU tot 2,40 werd volkomen nonsens genoemd. Er 'werd geen officiële tegenspraak gegeven, daar de Britse minister van financiën heeft bepaald, dat noch hij noch enige andere functionaris voortaan enigerlei verklaring zal afleggen over de valutapolitiek of over de rentevoet. De enige reden daarvoor is, dat het ministe rie van financiën, wanneer het begon met een gerucht tegen te spreken, voort zou moeten blijven gaan met het tegenspre ken van geruchten. Adverténtie Gebruik regel matig Wybert, het beproefde middel tegen hoest, heesheid en rokersadem. (Van onze Utrechtse redacteur). De ovcrbRjvenden van de beroemd* Airborne-division die zó heldhaftig in Arnhem streden en familieleden van de gesneuvelden, hebben dit jaar bt) ge legenheid van hun pelgrimage naar de graven in Oosterbeek ook een bezoek aan Utrecht gebracht. Het gemeentebestuur heeft hen zeer joyeus ontvangen en de burgemeester, jhr mr C. J. A. de Ranitz, stond persoon lijk aan het station het gezelschap dat met een extra-trein uit Arnhem kwam, op te wachten. Met de ongeveer 220 gas ten. zowel dames en heren, tot wie een vijftiental oud-strijders, aalmoezeniers en ook enige Polen behoorden, maakte de burgervader een korte wandeling door de stad. waarbij hij hen op verschillende merkwaardige monumenten wees. In de hal van het stadhuis, waar de mooie kaarsenkronen feestelijk brandden sprak burgemeester De Ranitz het gezel schap toe, waarbij hij o.a. opmerkte, dat de heldhaftigheid van de Airborne- division. waarvan zo velen hun leven voor de bevrijding van het vaderland hebben gegeven, nooit vergeten wordt. Colonél Redman van het Royal Army Medical Corps, die tijdens de oorlog boven ons land werd gedropt en tijdens een onderduiktijd van vier maanden, onze taal leerde, sprak in het Nederlands een dankwoord. Spr. z»i op zijn beurt nooit te zullen vergeten, hoe dapper het Neder landse volk zich in tijden van grote nood gedroeg. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar het Domplein, waar voor het Monu ment voor de gevallenen een krans werd gelegd. In „Esplanade" werd een een voudige maaltijd gebruikt en om 7 uur vertrokken de Engelsen weer naar Hoek van Holland. De exploitant yan de voetbalprijsvraag „Een-Nul", de heer W. y. d. Loos, tegen wie dezer dagen door de Rotterdamse kantonrechter vonnis is gewezen naar aanleiding van een door hem begane over treding van de loterijwet. Is een actie begonnen met bet doel de publieke opinie zodanig te beïnvloeden, „dat het uit eindelijke resultaat daarvan zal zijn, dat hetzij de loterjjwet ingrijpend wordt ge wijzigd. hetzy zodanig geïnterpreteerd, dat het niet langer mogeiyk zal zijn, bonafide opzetten alleen uit zogenaamde doelmatigheidsoverwegingen onmogelijk ie maken". De heer W. v. d. Loos zal nl. nauw lettend acht geven op alle prijsvragen en loterijen, die door wie dan ook en wa3r dan ook in Nederland worden georgani seerd en telkenmale, wanneer naar zijn mening van overtreding van de loterijwet sprake is, zal hij daarvan aangifte doen. zün actie gisteren ingeluid, ..oen hq bij de ambtenaar van het open baar ministerie bij het kantongerecht te 's-Gravenhage aangifte deed van een z.l. strafbaar feit, dat een uitgever van een Haagse courant zou hebben begaan door op 6 September j.l. een prijsvraag uit te schrijven onder de titel: „Kent gij uw stad uit de lucht?". De heer Van de Loos betoogt in zijn aangifte uitvoerig, dat alleen het lot zal dienen te beslissen, op welke wijze en in welke vorm dan ook. wie de prijs winnaars van deze prijsvraag zullen zijn. Hij grondt zich voor het indienen van zijn aangifte op artikel 161 van het Wetboek van Strafvordering, hetwelk luidt: „Ieder die kennis draagt van een begaan straf baar feit, is bevoegd daarvan aangifte of klachte te doen". Aan de agenda van de G.A.T.T. (Inter nationale Handels- en Tariefovereen komst) Conferentie, welke Maandag te Genève werd geopend, zijn klachten tegen de Amerikaanse Invoerbeperkingen op kaas en andere zuivel- en landbouwpro ducten toegevoegd. Nederland, gesteund door Canada en Denemarken, heeft voor gesteld deze kwestie toe te voegen aan het 29ste punt op de agenda. (Van onze correspondent) In aansluiting op de landelijke verga dering tmn VGLO-leerkrachten, behoren de tot de vereniging „St. Anna", welke vorige week in het gebouw van het Pro vinciaal Genootschap te Den Bosch plaats vondwerd gisteren in Casino aldaar de algemene jaarvergadering gehouden van de vakleerkrachten dezer vereniging. Er was zeer grote belangstelling: meer dan 400 leerkrachten uit alle delen des lands, werkzaam in het nijverheidsonder wijs voor meisjes, vulden de zaal. De pre sidente mevr. Sassen, mocht in haar ope ningswoord naast het onderwijzend per soneel o.m. verwelkomen drs H. van Ger- wen, adviseur der vereniging en tevens secretaris van de Ned. R.K. Schoolraad. Drs Van Gerwen besprak het gods- dienstonderwi.js en wees voorts op de nor men en dé inrichting der examens, waar voor zich dit jaar 1100 candidaten hadden gemeld. Kwam er op de VGLO-schojen een ver nieuwing van handwerkonderv.-ijs, ook op de vakscholen zal een ingrijpende ver nieuwing tot stand worden gebracht. Een gespecialiseerde vakleerkracht n.l. zuster Pacifica, had daarvoor een gedocu menteerd plan uitgewerkt. De directrice der modelschool van „St. Anna" te Den Bosch, zuster Joseph, hield een inleiding over de samenwerking tus sen de vakscholen en de VGLO-scholen. Haar klemmend betoog kwam tot de conclusie dat het voor de harmonische en alzijdige vorming van het meisje dringend noodzakelijk is dat er tussen de leerkrach ten van beide vormen van onderwijs een uitwisseling van kennis plaats vindt. Deze samenwerking is voor het onderwijs zelf en voor de leerlingen van de grootste be tekenis. Na de vergadering werd een bezoek gebracht aan de modelschool van „St Anna".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3