Bachg (KVP) bracht verrassing in eerste zitting Vele bezwaren tegen winkel sluitingswet Ons land bleef trouw aan de pijp I K 1 'S, Nederland is bereid basis te zoeken nieuwe Gong< Minister Mansholt: „Consumeer minder vetten en suiker' v Onze positie zeer aantastbaar „Devaluatie van de gulden niet ter sprake gekomen" Harde ministerstoten Emigrerenminder vet en minder suiker tiSISil L.S.K.-„Spitfire verongelukt EERSTE SCHOT IN DE BRITSE VERKIEZINGSSTRIJD Nieuw plan-Schuman Engeland bestelt textiel Vrijdag 21 September 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Derde in rij der rokende naties Sigarettenprodiietie steeg echter aanzienlijk „Counterthrust" slachtoffers BMiIm Samenwerking met Indonesië In November nieuwe besprekingen? Besprekingen over de broodprijs 'LAGEN „Ideeënbus" op departementen? Melk wordt niet duurder Prof. Supomo vertrokken Een dode en een zwaar gewonde Bevan doet felle aanval op labour-regering Pleidooi van min. Lieftinck in V.S. Nieuwe Finse coalitie regering WEERBERICHT Verschil tussen liberaal en socialist Moeilijke taak voor minister Albregts Grotere keuze Wel sigaret en geen scholletje „Short smoke De belangrijk toename van 't sigaretten- verbruik ziet de heer Mortensen ook in de tjjdens de oorlog geboren gewoonte van de „short smoke", die nog steeds voortleeft. eist gillij SMARTEN VAN DE PAUS Nieuwe pachtwet Waar liggen de grenzen Beurs rekent op Churchill h oor Europese politieke organisatie Order van f 7,5 millioen De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond luidt: Koude nacht met hier en daar ochtendnevel. Morgen overdag tamelijk zonnig met iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk tussen Zuid en Oost. Zaterdag 22 September: Zon op 6.24 uur, onder 18.41 uur. Maan op 22.19 uur, onder 14.57 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT V '.wSfrr- KOOPAVOND op Donderdag 's GRAVENHAGEZO SEPTEMBER 1951 De vergadering van de Tweede Kamer begonzoals het nieuwe zittingsjaar steeds pleegt aan te vangen, ook nu weer met de mededeling van de benoeming van een voorzitter, in dit geval weer dr Kortenhorst, die na de ingezonden voordracht van de Kamer opnieuw door de Koningin in deze functie benoemd werd. Eu dr Kortenhorst hield bij de aanvaarding van deze benoeming ook weer een toespraak tot de Kamer, waarin hij inging op de nogal eens tegen de Kamer ingebrachte bezwaren betreffende het geringer worden van haar invloed op het Staatsbestuur en het bezwaar, dat het parlement meer en meer de gevangene van de regering zou zijn geworden, namelijk, dat zij alleen nog maar zou hebben te prijzen wat de regeerders wijzen. Hij wees daarbij op de ontwikkeling in de internatio nale verhoudingen in de laatste jaren en de binnenlandse financiële en economische moeilijkheden die de Kamer wel eens voor feiten konden stellen, waarbij men nu eenmaal geen ijzer met handen kan breken. Naar zijn overtuiging zou in de ministerraad eerder wel eens over „die lastige Kamersworden geklaagd. Hy nam eveneens stelling tegen de opvatting, dat de Kamercommissies zich niet door deskundigen buiten de Kamer, konden laten bijstaan, zodra er sprake was van overleg met de ministers of met de staatssecretarissen. Bij de aanvaarding van zijn ambt vroeg hij de Kamerleden het gezag van de Kamer hoog te houden door toewijding, activiteit en zakelijkheid, eerste^ ontwerp^ dat in zien hiervan terug te keren tot het eerst j- j- gewijzigde ontwerp, dat voor bepaalde branches deze mogelijkheid overliet te bepalen door de gemeentebesturen. Wat de koopavond en de halve vrije dag betreft, was de heer Schmall het eens met de heer Baohg, zodat het er voor minister Albregts wat dreigend be gon uit te zien. De vacantieregehng be hoorde volgens de heer Schmall hier in het geheel niet thuis. De communisten waren zelfs geheel tegen het vaststellen van een koopavond. De heer vierkerk (A.R.) kon zich nog het best net het ontwerp verenigen; hij maakte alleen be zwaren tegen het feit, dat men op mark ten wel tot zeven uur zou kunnen kopen. Vond de heer Söhiltbuis (P.v.d.A.), dat er te veel afwijkingen mogelijk wa ren van de algemene regel, de heer Cornelissen (V.V.D.) meende, dat er meer mogelijkheden moesten komen om van de algemene regel af te wijken en daarmee had men precies het verschil tussen de socialist en de liberaal ge schetst. zittingsjaar aan de orde kwam, was het ontwerp Winkelsluitingswet, dat on danks de langdurige voorbereiding toch nog enkele verrassingen opleverde. Dit ontwerp beoogt een regeling van de uren. waarop winkels mogen zijn ge opend, waarbij gedeeltelijk een landelijke regeling, gedeeltelijk een gemeentelijke regeling wordt gevolgd, al vereisen ge meentelijke afwijkingen, inzoverre deze worden toegestaan, zoals vroeger goed keuring door de Kroon. Volgens dit ontwerp dan mogen de winkels in het algemeen niet open zjjn vóór 's morgens vijf uur en na des avonds zes uur. Des Zondags moeten cle winkels gesloten zijn, waarby een uit- zondering wordt gemaakt voor Joden en Zevendedags-adventisten, die, indien zij 's Zaterdags sluiten, met toestemming van B. en W. des 's Zondags open mogen zijn van acht tot twee uur. Voorts stelt dit ontwerp voor sluiting van een halve dag per week, waarbij de gemeenten kunnen kiezen uit de gehele dag Maan dag en de Dinsdag- of Woensdagmiddag. Als koopavond wordt in dit ontwerp de Donderdagavond aangewezen, waarop de winkels open zouden mogen zijn tot 10 uur. Tenslotte wordt er een vacantie- regeling voorgesteld van èèn of twee maal zes dagen per jaar, door de ge meente vast te stellen, maar zo, dat niet alle zaken van een zelfde branche tege lijkertijd gesloten zijn. Tijdens de sluiting van de winkels geldt een bjjvulverbod voor automaten. Dit zijn de grote lijnen van de nieuwe regeling. Met dit geval zit minister Albregts nu te kijken. Het ziet er plotseling heel anders uit dan het aanvankelijk scheen. Alleen de A.R. schijnt tamelijk wel te vreden met dit winkelsluitingsgeval, maar verder niemand. En daaruit zou men nu eigenlijk de waarde van dit ont- r - werp kunnen concluderen. Waar zoveel missie tot onderzoeik der geloofsbrieven verschillende groepen van de bevolking van mevr. Lips—-Odinot werd in de aan- met dit ontwerp te maken hebben, moet vang der vergadering besloten deze tot het onmogelijk zijn allen tevreden te lid van de Kamer toe te laten als op stellen. Nu niemand geheel tevreden is, i volgster van de afgetreden heer Hermans is men geneigd dit ontwerp als het juiste van de communistische fractie, te beschouwen. I F. S. Of, zoals dr Groenevelt Meyer, de di recteur van Middenstandszaken /an het ministerie van Economische Zaken, het zeide: „Wanneer de wet eenmaal in het Staatsblad staat en er zou ook maar één groepering zijn, die volkomen bevredigd was, dan zou dat voor mij het be-vijs zijn, dat er een ernstige fout aan kleefde. Maar minister Albregts moet morgen al die ontevredenen van antwoord die nen. Dat zal niet zo gemakkelijk zijn, tenminste als hij aan d'it uiteindelijke ontwerp wenst vast te houden. Er zijn hem bij de artikelsgewijze behandeling reeds van alle kanten amendementen be loofd en in dat geval zal hij het been wel erg schrap moeten zetten. Met alle kritiek, welke is uitgeoefend, is het de vraag of hem dit gelukken zal. Bij monde van de voorzitter der com- BACHG: niet alleen op Don derdagavond kopen De verrassing nu, waarmee (le heer Baohg (K.V.P.) kwam, was deze, dat hjj zich na het mondeling over leg, dat hier over was ge voerd plotse ling niet kon verenigen met de wijze,waar op de vrije mid dag werd ge regeld en met de koopavond op Donderdag. Voor het eerste kwam hij met het argument dat dit geregeld diende te wor den in 't Werk tijdenbesluit en niet via de winkelsluiting welke hierdoor slechts kon worden vertroebeld. Het was beter de bepaling van deze halve-dag- sluiting, zo deze werd gewenst, over te laten aan de gemeenten zelf. Voor het tweede verlangde hij een grotere keuze dan aKeen de Donderdag, uit hoofde waarvan hij de landelijke bemoeiing af wees en een regeling door de gemeenten bepleitte, waarbij hij echter de Zaterdag avond uitsloot. Verplichting om de winkels tussen 12 en 2 uur des middags open te houden, waarom de huisvrouwen handen ge vraagd, achtte hij in ditkaderniette verwezenlijken, Hjj was het nat a„ P eens met de Zondagssluiting en meenae, dat de sluiting op erkende Christelijke feestdagen beter bij de nieuwe Zondags wet kon worden geregeld. Hij was net ook eens met de avondsluiting om zes uur, maar vroeg zich toch af of het niet j te ver ging alleen voor de winkels m rookwaren een uitzondering te maken tot zeven uur. Dat vond trouwens de heer Schmall (C.H.) ook, die opmerkte, dat men toch wel eens tlh 6 uur een gebakken schol letje voor zijn vrouw wilde meenemen. Daarom kon men dat beter niet regelen in de wet, maar bij algemene maatregel van bestuur. De heer Bachg vond het beter ten aan- Overigens ontkende de heer Sohilthuis, dat dit ontwerp verbeteringen bracht. Een koopavond vond hij niet nodig en beperking hiervan tot Donderdag vol maakt overbodig. De markten moesten later dan tot zeven uur open kunnen blijven. En dan was er nu al een amendement van christelijk-protestantse zijde, w.aarin werd uitgesproken, dat „gemengde win kels" zoals warenhuizen, in hun geheel gesloten zouden moeten zijn, teïkens wanneer slechts één der rayons ingevol ge een algemene maatregel van bestuur voor sluiting in aanmerking komt. In vele landen heeft de sigaret na de oorlog de pijp overtuigend geslagen. De V.S., Duitsland, Frankrijk en Canada, waar voor 1939 pijptabak grote aftrek vond, zijn overwegend „sigaretten roken de landen" geworden. Doch de Neder lander bleef trouw aan zijn P'jP- In 1950 werd In ons land per hoofd 8 ons sigarettentabak verbruikt, maar liefst bijna 12 ons pijptabak, hetgeen een kleine verhoging betekent in vergelijking met 1938. Het feit, dat dus de Nederlander in het algemeen geen afstand van zijn piinie heeft gedaan, betekent echter niet dat hy minder sigaretten is gaan roken. In tegendeel, de statistieken geven een aan- zienlyke stijging in de productie van ill of» te zien, t.w. 5Vz ons per hoofd ,en ons in 1950. Deze laatste f,,5 ls,met zo opzienbarend, wanneer we bedenken, dat meer en meer dames na de oorlog tot roken zjjn overgeaan. Deze bijzonderheden deelde de heer Erik Mortensen gisteren mede op het wereldcongres voor tabak te Amsterdam. Sterk blijkt dit vooral in Amerika. Het is daar voor een kantoormeisje de gewoonste zaak ter wereld een sigaret op te steken als ze in de lift stapt, drie of vier trekjes te doen en haar bjj het verlaten van dé lift weer weg te gooien. De Russische sigaret met het lange, holle mondstuk lijkt uitgevonden te zjjn voor een wereld vol enerverende spanning met een grote vraag naar een „quick puff". De stijging van de tabaksprjizen heeft overigens aangetoond, dat de rokers liever goedkopere, minder goede soorten kopen, dan minder te gaan roken. De Noord-Amerikanen roken op het ogenblik het meest. Zij staan boven aan de wereldranglijst, met een verbruik per hoofd van 40 ons jaarlijks, waarvan meer dan drie-kwart sigaretten. Na Denemar ken, dat op de tweede plaats staat, blij ken de Nederlanders met hun ruim 20 ons per hoofd „een eervolle derde plaats" op de lijst der rokende naties in te nemen. De grote iutergeallieerde legermanoeu vres In West-Duitsland hebben slacht offers geëist. Vifir KOldaten kwamen ten gevolge van verkeersongevallen om het leven, terwijl ongeveer 150 soldaten door onvoorzichtigheid verwondingen opliepen. Bij een schijnaanval op het dorp Neu- stadi werden gisteren door Belgische soldaten, die met scherp schoten, oen officier en *ien soldaten van Britse ge vechtseenheden en een Duits kind ge wond. Enige van hen verkeren In levens gevaar. Het Rotterdamse comité voor auto- en boottochten bracht gisteren met enige honderden invaliden en lichamelijk gebrekkigen een bezoek aan het Paleis Soestdijk. Mevr. B. LeupeJacobs bood namens het gezelschap aan H. M. de Koningin een zelf vervaardigd stuk speelgoed voor Prinses Marijke aan. Op de achtergrond links enige van de zes padvindsters uit Curaqao, die op een goodwillreis door Europa zijn en die ook door Koningin Juliana diezelfde middag werden ontvangen. Het hoofdbestuur van de Kath. Bak kerspatroonsbond is van mening, dat het een bakkersbelang is om reductie te krij gen op de melkprijs, vooral in de stre- PIUS in de hof van Olijven. Dat was de korte samenvatting van gedachten na lezing van de dieptreffende brief van de H. Vader over het rozenkrans gebed. U hebt die aangrijpende brief toen gelezen op de voorpagina van het Woen»- dagavondblad? Duidelijk blijkt uit deze noodkreet var, Rome, grootste wereldcentrum van voor lichting en inlichting, dat de internatio nale toestand in verscheidene topzichten hoogst ernstig is. Met een lawine van feiten wordt dui delijk gemaakt, dat de aarde vele oorden van verschrikking kent, terwijl daarnaast de dreiging van oorlog de mensheid uiter mate beklemt. Naar ziel en lichaam staan de volken in al hun geledingen aan de diepste ellende bloot. De Paus moet als een Vader in doods angst. verklaren: Helpt katholieken, be grijpt Mij. verstaat Mij toch goed. Op de knieën, op de knieën! De H. Vader ziet maar één weg om alsnog Gods oneindige barmhartigheid voor de wereld te verwerven, nl. een zeer bijzondere gebedsactie tot Maria in de Octobermaand. We achten het dan ook van het aller grootste belang, deze gongslag een klank bord te doen zijn van 's Pausen smeking. Lees en herlees het schrijven van de H. Vader. Ge zult u dan gedrongen voe len aan die Êebedsactie volle medewer king te verlenen. Ten bate van het behoud van de vrede, ter voorkoming van nieuwe bloedige con flicten, tot heil van de gemartelde jeugd, als een remedie tegen de wankele om standigheden van het maatschappelijke en burgerlijke leven, voor de harmonie en eensgezindheid in de gezinnen, -voor hen, die zuchten ift gevangenissen cn kwijnen in concentratiekampen. Naar betere tijden voor Kerk en maat schappij door het bidden van de rozen krans, in de overtuiging van de machtige uitwerking van dit gebed. Een gebed van allen, omdat het gemak kelijk en practisch is, zelfs voor de een- voudigsten en minst ontwikkelden. Naar Maria, de aloude toevlucht van volk en individu in nood. Gods Moeder zal weer de wereld moeten redden door Haar voorspraak. Kan iemand weigeren, kan men de ver antwoordelijkheid aanvaarden van u i mee te doen? De Pauselijke brief spreekt boekdelen. De Octobermaand worde een periore van gebedsactie als in de dagen van 1944 en 1945. Duidelijk genoeg? HENK VAN DER MAZE. De Vereniging Bezuiniging Over heidsuitgaven heeft zich met een adres gewend tot de Ministerraad, waarbij wordt verzocht om,...ten einde een zuiniger en efficiënter wijze van werken v>an het over heidsapparaat te bereiken, de de partementshoofden in overweging te geven, bij de onder hun depar tement ressorterende takken van dienst een z.g. „Ideeënbus" in te stellen. In Amerika werd als gevolg van wenken van het ambtelijk perso neel in de afgelopen drie jaren een bes caring verkregen van ruim 3 millioen dollar. De landbouwpolitiek zal in het komen de begrotingsjaar een voortzetting zijn van het beleid in de voorgaande jaren, zodat dus de opvoering van de productie en rationalisatie van het landbouwbe drijf zullen vooropstaan, daarin gesteund en gestimuleerd door onderzoek, onder wijs en voorlichting, zo zegt minister Mansholt in de toelichting op zijn be groting 1952. De voedselvoorziening van het Neder landse volk in 1950 kan bevre digend worden genoemd. Enige vermindering van de vetcon- sumptie en van de consumptie van suiker en suikerhoudende producten zou min. Mansholt uit voedingsoog punt toejuichen Zeer bevredigend is de ontwikke ling van de melk. consumptie, wel ke in verge lijking tot het mindeqfcuiker en- vooroorlogse ver- vet, meer bruik met onge veer 30 pet is toegenomen. Het ligt in het voornemen van de minister het ver bruik van dit voor de volksgezondheid zo bij uitstek bevorderlijke product krachtig te blijven stimuleren. In dit ver band verdient, vermelding, dat de prijs van de consumptiemelk, zo enigszins mogelijk, op het huidige pei] zal worden gehouden. Met betrekking tot de wetgeving in zake het grondgebruik hoopt de minis ter er toe mede te werken dat het ont werp van een nieuwe pachtwet de Tweede Kamer zo spoedig mogelijk zal bereiken. Aangezien ook bij dit ont werp de regering prijs stelt op een breed overleg met de Staten-Generaal, zal, naar het zich laat aanzien, niet ontkomen kunnen worden aan een tijdelijke verlenging van de werkings duur van het vigerende pachtbesluit. De ontwikkeling van de rundvee stapel, welke de vooroorlogse omvang thans heeft overschreden, kan bevredi gend worden genoemd. De varkensstapel zou nog kunnen worden uitgebreid, in dien de voederproductie in het binnen land verhoogd wordt- Het. ligt in 't voornemen de toepasse lijkheid van het bedrijfsvergunningen- besluit 1941 op de voedselvoorzienings industrieën eerlang sterk te beperken. De minister wordt daarbij geleid door de overweging, dat enerzijds beperking van de vrijheid tot vestiging en uitbreiding voor verscheidene industrieën minder noodzakelijk is, terwijl anderzijds een oluult. ^al doeltreffende controle op de naleving Prof. Supomo zal van de bepalingen van het besluit bjj het zeer grote aantal der veelsoortige voedselvoorziemngs-mdustrieën niet dan met een uitgebreid controle-apparaat geëffectueerd zal kunnen worden. De uitvoer naar Indonesië ontwikkelt zich gunstig. Verwacht wordt, dat de contingenten overschreden zullen wor den. Na de terugkomst,van prof. Supomo uit San Francisco zijn de door hem met de Nederlandse regering gevoerde besprekingen hervat. Daarbij heeft ken waar vce, melkbrood gegeten wordt, de Nederlandse regering aan de Indonesische afgevaardigde medegedeeld, Dit vverd medegedeeld tijdens de natio- dat aan Nederlandse zijde de bereidheid bestaat om, nu Indonesië de wens te kennen heeft gegeven om de verhouding tussen beide landen op een andere basis te stellen dan op de thans bestaande Unie. een gezamenlijke bestudering ter hand te nemen van dit vraagstuk. Daarbij zal onderzocht moeten worden, of een nieuwe basis gevonden kan worden, welke voor beide landen aanvaardbaar is. De vraag, of de Nederlandse regering bereid is mede te werken aan de op heffing van de Unie, kan, aldus heeft de Nederlandse regering doen weten, door haar eerst definitief worden beantwoord, als het resultaat van de ter hand te nemen bestudering bekend zal zijn. Bovenstaande werd ons gisteren van officiële zijde medegedeeld. Men voegde er aan toe, dat voorts van gedachten is gewisseld over de vraag, op welke wijze j deze studie zal procedure worden vastgesteld. Waar schijnlijk zal in November de gezamen lijke bespreking een aanvang kunnen nemen. Prof. Supomo zou na de gehouden be sprekingen vandaag weer naar Indonesië vertrekken. Gistermiddag omstreeks half vier nale bondsdag, die Dinsdag te Roermond is een zgn ,.Dual Spitfire een les- werd gehouden. Het hoofdbestuur gaf in vliegtuig van de L.S.K., waarin zicli overweging deze kwestie bij het gewest j twee personen bevonden, in de start Limburg ter tafel te brengen. Van de vliegbasis Soesterber" af ve - De openingsrede van de voorzitter, de „„gelukt. De inzittenden" de heer J. Hurkmans, was zeer in mineur, Een zwaar jaar vol moeilijkheden en zor gen hebben de bakkers achter zich, zo verklaarde hij. Hij deelde mede, dat de broodprijs-besprekingen volgende week zullen worden hervat. De bakkers, zo verzekerde hij, zul'en zich ditmaal met met een kluitje in het „koren" laten stu ren. Aan hun noodtoestand dient een einde te komen. worden geëntameerd I thans omtrent een en ander verslag uitbrengen aan zjjn rege ring. Ned. kabinet beraadt zich Eerst nadat dit geschied is en het Nederlandse kabinet zich, na terugkomst van de thans afwezige ministers, hier omtrent nader zal hebben beraden, kan een definitieve regeling van de te volgen Het eerste schot in de Britse verkie- De aanval, die Bevan en de zijnen op de zingsstrijd is gelost. Vóórtijdig, maar wel- labourregering en in de eerste plaats licht juist daardoor bijzonder gevaarlijk, haar defensiepolitiek t doen, is vervat in Het kwam van de zijde van ex-minister de brochure „Onze weg" welke reeds ge- Bevan en zijn aanhangers, nog geen 24 drukt was voordat Attlee zijn beslissing uur nadat premier Attlee het houden van algemene verkiezingen had aangekondigd. „Een devaluatie van de gulden is bij onze besprekingen zelfs niet ter spra ke gekomen". Dit antwoordde prof. Lieftinck, vanochtend bij zijn aankomst op Schiphol op de vraag of er enige grond van juistheid heeft gescholen in de recente devaluatiegeruchten. De minister van Financiën heeft in Washington in zijn kwaliteit van „go- vernor" de jaarvergaderingen van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank bijgewoond en in Ottawa de NATO-conferentie. „Ik heb elke gelegenheid aangegre pen de Amerikaanse autoriteiten te wij zen op onze precaire financieel-economi- sche positie, die de laatste tijd wel een wending ten gunste heeft genomen maar uiteraard nog zeer aantastbaar is". Prof Lieftinck zeide, dat zowel de Amerikaan se instanties in Den Haag als in Was hington volkomen op de hoogte zjjn van het Nederlandse standpunt, dat ons land thans de grens van ons financieel econo misch kunnen heeft bereikt In Ottawa zo zeide de minister ons bewoog de conferentie zich, afgezien van een aantal vraagstukken van inter- nationaal-politieke aard, in hoofdzaak op het terrein van de militaire behoeften en de financiële, respectievelijk sociaal- economische mogelijkheden. Vier punten kwamen daarbij met name ter sprake, te weten de begroting van de gezamenlijke inspanning, de vraag hoe dit het snelst en meest efficiënt kan ge beuren, waar de sociaal-psychologische grenzen liggen, die daarbij in acht moe ten worden genomen en ten slotte: hoe de last het meest billijk verdeeld dient te worden. Prof Lieftinck zeide ons dat bij de be handeling van deze vragen belangrijke vorderingen worden geconstateerd. Algehele overeenstemming werd be reikt over de verder te volgen procedure om over deze punten op korte termijn tot conclusies te komen. „De Nederlandse delegatie aldus prof Lieftinck bracht ter zake van dit complex van problemen in het bijzonder drie punten naar voren: L De wenselijkheid om .aan de Atlan tische gemeenschap ook op niet-militair terrein een reële inhoud te geven, zo wel om een maximale inspanning moge lijk te maken, als om aan de volken der betrokken landen een positief perspectief te kunnen openen. 2. Dé betekenis van de bijdrage, die Nederland reeds verleent in het licht der omstandigheden, die onze economische en sociale positie bepalen. 3. De noodzakelijkheid om door het stellen van sobere normen en het voeren van een uiterst zuinig beheer met de be schikbare gelden een maximaal resultaat te bereiken. Minister Lieftinck zeide, dat de Ne derlandse opmerkingen hierover veel weerklank hebben ontmoet. Ten slotte zeide de minister het zeer betreurd te hebben, niet in de gelegen heid te zijn geweest persoonlijk de begro ting voor 1952 te hebben kunnen aan bieden. „Ik had het voorbereidend werk, daaraan verbonden, vóór mijn vertrek voltooid en kon, gezien ook de samen stelling der andere delegaties, Ottawa bezwaarlijk eerder verlaten". De leider der Finse agrarische partij, Urho Kekkonen, heeft een nieuwe coali tieregering gevormd in samenwerking met de sociaal-democraten en de Zweedse volkspartij. De volksdemocraten (een fusie van com munisten en linkse socialisten) hebben in het nieuwe kabinet geen zitting. bekend maakte. Er waren labours, die verwacht hadden dat Bevan de brochure zou inhouden, om tegen de a.s. verkiezin gen de innerlijke verdeeldheid in de par tij niet aan te wakkeren. Bevan meent echter, dat zijn critiek geen gevaar voor de eenheid betekentdoch gunstig werkt op de activiteit in de partij. De brochure doet een aanval op het nationale labour-bestuur wegens zijn steun aan het defensieprogram van 4.700 millioen pond sterling. De Europese eco nomie zou volkomen ten gronde gaan, als er geen verandering zou komen in de Amerikaanse theorie, dat het mogelijk was „meer boter èn meer kanonen" te hebben. Tenzij de Atlantische herbewape ning tot een „realistisch cijfer" terugge bracht zou worden, zou de wereldinflatie steeds groter vaart krijgen, aldus wordt in de brochure gezegd. Door de herbewapening verloor de Britse export terrein aan de concurrenten op het vasteland. Duitsland bijvoorbeeld deed zijn voordeel, terwijl de Britse ex port achteruit ging". De marktwaarde van de op de Londense effectenbeurs verhandelde fondsen steeg Donderdag met millioenen ponden sterling op het vooruitzicht van een mogelijke conservatieve overwinning bij de aan staande algemene verkiezingen. De book makers boden weddenschappen van 5 te gen 1 aan op een overwinning van Chur chill, De effectenbeurs beleefde haar grootste „boom" na de devaluatie van het pond sterling in September 1949. Britse indus triële aandelen, rubberaandelen en andere fondsen, die kans hebben voordeel te trek ken van een conservatieve overwinning en in het bijzonder van de opheffing van ee door de labourparty ingevoerde divi dendstop stegen, «nel. reserve. eerste-luitenant-vlieger A. van Tien- hoven uit Utrecht en de bekende kapitein-vlieger jhr B. Sandberg uit Heemstede werden zwaar gewond aangetroffen en onmiddellijk naar het militaire ziekenhuis „Oog in Al" te Utrecht gebracht. Tijdens het ver- voer bezweek Van Tienhoven aan zijn verwondingen. Hij was een zgn maandvlieger en studeerde medicijnen aan de rijks universiteit te Utrecht. Hij was 26 *aar oud en gehuwd. iJsa!tdn-V,ieger ïhr Sandberg is 36 if„5 ®n commandant van het „322 Spii- vlioooC1Uj is een bekend jacht- mger, die tijdens de Meidagen van 1940 L.a!:\Fo£ker G"! het de Duitsers zeer lastig heeft gemaakt. .p® »>Spitfire'\ die even buiten het veld t>U ae Hertenlaan terechtkwam, werd to- aal vernield. Een commissie van onder zoek begon onmiddellijk met nasporfn- gen naar de oorzaak van het ongeluk. Zij moest haar werk bij het invallen vin de duisternis onderbreken. De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft.. Donder dagavond in een radiorede tot het Cana dese volk gezegd, dat Frankrijk „op het daarvoor aangewezen tijdstip zal voor stellen een Europese politieke organisatie in het leven te roepen, met supra-natio- naal gezag bekleed, die een gemeenschap pelijke buitenlandse politiek moet op stellen, welke gericht is op het hand haven van de vrede". Dezer dagen zijn bij enige Nederlandse textielfabrieken in Twenthe en Noordbra bant voor Engelse militaire rekening or ders geplaatst voor de levering van can vas (cotton duck), ter waarde van in totaal ruim 7% millioen. Deze order kan worden beschouwd als een eerste belangrijk uitvloeisel van het streven om in het kader van het Noord- Atlantisch Verdrag bij de aangesloten lan den onderling militaire order» onder te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1