Verhoogde immigratie als enig redmiddel Waarschuwende woorden van Australisch bisschop Deli's tabakscultuur bedreigd Thuisvaren is ook niet alles! Generaal Hasselman volgt laatste phase van „Counterthrust" Yerr uiming van werkgelegenheid of emigreren! Discussie over de hedendaagse jeugd jfKi ■llliil Pleidooi voor opneming van boeren De stakingen te IJmuiden Prijsindexcijfers gezins- verbruik Korea'Vrijivilligers heren terug Eerste reisétappe in hitte, roet en stof Ergernissen en misverstanden R'damse invaliden defi leerden voor Koningin Er gaat wat in je om... Toekomstbeeld van minister Joekes Pleven leed nederlaag Bonn wil zaken doen met Sovjet-zone GOD EN ZIJN Eerste ingeschrevenen hij de Medische faculteit te Nijmegen f =Nk Karakterpoogt per briefwisseling een karakteristiek te neven Wat de V.N. in 1952 nodig hebben VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 PAGINA 3 VOOR 20 MILLIOEN MENSEN VOEDSEL TE VEEL Gevaren GEEN BASIS MEER VOOR LONENDE EXPLOITATIE OPNIEUW DE ZAAK BERTHA HERTOGH Haringvisserij ernstig belemmerd In Augustus ook weer daling voedingsmiddelenprijzen RECTOR H. v. d. HEUVEL IN HET ZILVER GEEN LOONSVERLAGING BIJ HEDEMAN Als een wonder -• RADIOCURSUS VOOR „ENGELSE" EMIGRANTEN Australië en IS.-Zeeland Kansen in Uruguay Vervoer 46 tunnels Mits verkeer niet meer wordt gestoord R'DAMS SCHIPPER IN DUITS LAND VERDRONKEN i p i t «Met vele landgenoten deel ik de vrees, dat in liet jaar 2000 een geschied- schrijver in Tokio iets zal schrijven over het mislukte experiment van huropese kolonisatie op dit eiland. En toch zou ik gaarne zien, dat Australië de huidige moeilijkheden overleeft en groot wordt". Met deze woorden keerde de hulpbisschop van Canberra-Goulburn, mgr Guilford Young, zich tegen diegenen in Australië, die van mening zijn, dat de opneming van immigranten moet verminderen. Sprekende voor het «Nationale Luchtforum", een rubriek van de Australische Omroep, pleitte }"j' Voor een verhoging van het nu geldende immigratie-maximum van 150.000 immigranten per jaar. „Het harde feit", zo waarschuwde Mgr Young, „is nu eenmaal, dat de na tuurlijke bevolkingsaanwas van Au stralië bedroevend is. Als het land aan gewezen moet blijven op deze enige bron van bevolkingsaanwas, dan zal het nog 130 jaar duren, voordat Au stralië 20 millioen zielen telt". ^Australië heeft op het ogenblik 8,5 millioen inwoners, een aantal, dat jaar lijks ongeveer met 250.000 toeneemt. Het land heeft, volgens de minister van immigratie, Holt, voldoende natuurlijke bronnen om 30 millioen mensen te voe den. Daarentegen wordt, naar o.a, Graeme Brooks, correspondent van Reuter in Australië, beweert, Australië misschien met hongersnood bedreigd, wanneer het land niet meer dan 10 millioen inwoners zou tellen en als ge volg daarvan zijn hulpbronnen niet zou kunnen exploiteren. „Azië zal geen honderd jaar wachten", aldus Mgr Young. Met deze zinsnede gaf de bisschop nog eens duidelijk aan, van welke zijde voor Australië het gevaar dreigt. Hij betoogde nogmaals, dat slechts een verhoogde en versnelde immigratie een ramp kan voorkomen. Het is een echo van de ernstige waarschuwing, die de gezamenlijke Australische bisschoppen aan de hun toevertrouwde gelovigen on langs hebben voorgehouden en waarin zij de ernstige vrees hebben uitgedrukt, dat binnen een mensenleeftijd niet alleen Azië, maar ook Australië en Nieuw-Zee- iand door het zegevierende communis me zullen worden overspoeld, indien niet snel en effectief met geestelijke en ma teriële middelen een halt wordt toegeroe pen. De bisschoppen omschrijven in hun herderlijk schrijven het gevaar als volgt.: „Vanwege zijn te kleine bevolking en de onvoldoende exploitatie van zijn na tuurlijke bronnen trekt Australië de Aziatische volkeren zeer sterk aan. Deze drang van de Aziatische volkeren zal door de bewegingen als b.v. het commu nisme worden misbruikt. Zij hebben hun eigen bedoelingen en zij kunnen de hon gerende millioenen van Azië gemakkelijk inschakelen in hun oorlogsinspanning." „Daartegenover echter", zo schrijven de bisschoppen, „kunnen de emigranten j'ï Fur,°Pa Christelijke elementen in dit land versterken. Als deze Europese immigranten geheel in de Australische gemeenschap kunnen worden opgeno men, dan kan Australië binnen een eeuw een groot Christelijk bolwerk zijn. Zulk een Christelijke natie in de onmiddellijke nabijheid van Azië kan een hoofdmacht worden bij de bekering van Azië tot het Christendom". Het waren deze gedachten, die Mgr Young nogmaals voor de radio heeft ont wikkeld. Landbouwers enige redding Hij deelde eveneens het resultaat mede van een oriëntatiereis, die hij door West- Europa had gemaakt. „De mensenvoor- raad, uit welke Australië nieuwe bevol king kan trekken, js lang niet uitgeput. Vooral in Duitsland leven in zeer armoe dige omstandigheden zeer veel vluchte lingen uit de Russische zone. Deze men- sen zyn reeds eeuwen met het landbouw bedrijf vergroeid. Zjj zijn het waaraan Australië zo zeer behoefte heeft. „Immigranten met een sterke landbou werstraditie zouden er veel toe kunnen bydragen een gezond evenwicht tussen eT en Prim.aire productie te her stellen. Immigratie van boeren zou de abnormale groei van de steden kunnen tegenhouden. Indien men er in zou sla gen deze vluchtelingen uit Duitsland naar Australië te laten komen, dan zou den zy daar hard werken en het land tot bloei kunnen brengen. Wij zouden op deze manier tevens een werk van waar achtige Christelijke naastenliefde aan hen hebben volbracht." Advertentie. Deze redactrice van een damesblad weet er alles van. Alkalivrij betekent vooral niet: Geschikt voor alles en nag wat. Veilig wast U indien U speciaal alkalivrij wast. Speciaal alkalivrij vóór wol is Echfalon en speciaal alkalivrij voor zijde is Vivalon. „Als de toestand blijft, zoals hy op het ogenblik is, zullen de tabakmaatschap- pijcn op den duur zeker nit Deli ver dwijnen. Er is thans namelijk geen basis voor een economische exploitatie van de tabaksondememingen. Wei zijn er enkele lichtpunten, op grond waar van wij hopen, dat de regering van Indonesië zulk een basis zal scheppen. Hoe lang de tabaiksondernemingen nog met de huidige verliezen kun-nen door werken, en op welke wijze zij dit zullen doen, is echter nog onbekend", aldus be antwoordde mevrouw mr W. J. Haisma—- Rahder, adviseuse van de Tabak Mij. Arendsburg en de Senemibah Mij., de vraag van Aneta's correspondent te Me- dan of deze beide maatschappijen, even als de Deli Mij., tot inkrimping moeten overgaan. Mevrouw Haisma deelde mede, dat men in de hoogste regeringskringen te Dja karta wel degelijk oor heeft voor de moeilijkheden van Deli's tabaksproduc ten. „De vraag is slechts of de regering er in zal slagen deze moeilijkheden op te lossen. Zo lang dit niet het geval is. ont breekt de basis voor een economische exploitatie der tatoaksondernemingen''. Als de voornaamste gevaren, die het voortbestaan van de tabakscultuur in Deli bedreigen, noemde mevr. Haisma: 1. De wilde occupatie van onderne- mingsgronden. 2. De arbeidsproblemen, die er toe hebben geleid, dat noch de arbeidsvrede, noch redelijke arbeidsprestaties zijn ge waarborgd. 3. De zeer hoge kostprijs, veroorzaakt door het opschroeven van het loonpJii en door het stelsel van d-eviezencertificaten, doordat bij de import de volle 100 pet. aan deviezencertificaten moet worden be taald (terwijl bij export slechts 50 pet. wordt ontvangen) wordt het prijspeil op de gehele markt onevenredig omhoog drukt. ..Thans trachten wij slechts, in afwach ting van de zo h-oog nodige regerings maatregelen, ons aan te passen aan de zeer moeilijke omstandigheden, aldus mevrouw Haisma. die echter niet kon mededelen, welke vorm deze aanpassing zal hebben. „In elk geval dringt de tijd, en zullen de bedrijven zonder twijfel op den duur moeten verdwijnen, wanneer de huidige toestand nog lang voortduurt". In antwoord op de vraag hoe het staat met de uitvoering van het ministeriële 'besluit van 29 Juni inzake de gronden voor de tabakscultuur, werd medege deeld, dat het overleg met de onderne mers nog steeds niet is begonnen. „De on dernemers maken zich hierover zeer be zorgd (Het besluit d.d. 28 Juni bepaaH, dat de gouverneur van Noord-Sumatra binnen drie maanden, vóór 28 Septem ber, in overleg met de tabaksmaatsohap- pijen, zal beslissen welke gronden (in totaal. 125.000 ha) gedurende dertig ja ren aan de maatschappijen warden gega randeerd). Een vooraanstaand advocaat uit Pakis tan, Syed Ahmed Rafique, heeft gister avond medegedeeld, dat waarschijnliik de volgende maand bij de „privy council" een beroep zou worden ingesteld tegen de uit spraak van het hooggerechtshof te Singa pore, waarbij Bertha Hartogh aan haar ouders werd toegewezen „Er zijn goede gronden voor een be roep zo zeide hij. Rafique heeft van de advocaat van de „echtgenoot" van Bertha Mansoor Adabi, een dossier van deze zaak ontvangen om zijn mening te geven. (Van onze correspondent). In de havenplaats IJmuiden zijn op het ogenblik twee stakingen aan de gang. De staking by de uitbreidingswerkzaam heden van de Hoogovens duurde gisteren nog onverminderd voort. De toestand heeft zich sinds een wèek geleden niet meer gewijzigd zodat het werk van het aannemersbedrijf Boelen Van Eesteren bij de Breedband nu al ruim drie weken stil ligt. De haringvangst, die nu juist in het hoogseizoen ie gekomen, wordt ernstig gedupeerd door de wilde staking, die is uitgebroken onder de bemanningen van ongeveer twintig vissersschepen. Zoals bekend gaat het hier om een beslissing van de arbitrage-commissie voor de trawlvisserij, waarmee de bemanningen van deze trawlers zich niet kunnen ver enigen. De Uniebonden hebben gistermorgen in een speciale vergadering besloten de leden te adviseren heden weer uit te varen. De stakingsleiding heeft eveneens gistermorgen een vergadering belegd, waarin men daarentegen overeenkwam, dat de stakers aan de wal zullen blijven tot ook hun laatste eis is ingewilligd. Deze eis betreft de toepassing van de verhoogde daigfoontabel met terugwerken de kracht van 2 Januari af. De stakers zijn van mening, dat deze maatregel ook van toepassing is op het loon voor wer kende wachtgelders. Het C. B. S. heeft thans prijsindex cijfers van het gezinsverbruik samenge steld per 15 Augustus 1951. Het totaal-indexcijfer daalde van 16 Juli tot 15 Augustus 1951 met 1 punt. Bij de voedingsmiddelen daalden de (prijzen van aardappelen en groenten be langrijk. Eieren en flessenmelk stegen in prijs. Ook het indexcijfer voor fruit liep op. Als resultaat van deze invloeden daalde het indexcijfer voor de voedings middelen met 3 punten. De prijsdaling van kleding en schoeisel zette zich voort. Het indexcijfer voor de „overige* groe pen" steeg met 1 punt, in hoofdzaak als gevolg van de verhoging der brandstof- fenprijzen. INTERIM PRIJSINDEXCIJFER van HET GEZINSVERBRUIK. Volgens huishotvdrekeningen 1949 van gezinnen met bruto weekloon van ƒ50 60 per week en een gemiddelde gezins grootte van 4. Basis 1949 100. 1950 1951 15 15 15 16 15 Juni Mrt Juni Juli Aug 108 117 121 122 121 112 113 123 127 124 109 143 138 134 132 108 141 141 139 137 99 107 117 118 118 Totaal Voed. Kleding Schoeisel Reiniging Woninginr. ei huisr. over. groepen incl. huur 105 Huur 100 _Van Pusau, de afvaartliaven van de naar Nederland terugkerende Korea-vrijwilligers, schreef le luitenant D. W. Dussel aan de Leger- voorlichtingsdienst Een hoestende, proestende en vuile troep soldaten rolde Zondagmorgen 19 Augustus op het station tc Pusan de elf wagons lange trein uit, die hen van Wonju naar het Zuiden had gebracht. Intens verhitte, stoffige en met roet besmeurde gezichten waren het, waarop echter dwars door alles heen toch een vreugdevolle glans lag. Wéér een stapje dichter bij huis, weer wat verder op de lange, lange weg van de frontlijn tot aan de straat- waar-je-woont. Hoornblazer J. Vinkestijn uit Den Haag doet ook mee aan de inter geallieerde oefening Counter thrust'' in West-Duitsland. Hier blaast hij voor luchtalarm. Die weg naar huis, hij is lang! Door alle tijden, door alle oorlogen heen is het thuisvaren gepaard gegaan met de gebruikelijke moeilijkheden, ergernissen, misverstanden en wanbegrippen en het zou ook al een wonder zijn, als het hier anders was gegaan. Het begon „boven", waar een zich er- 107 133 135 132 131 109 115 113 115 113 115 114 115 Op 26 September viert de Zeereer- waarde Heer H. J. F. M. v. d. Heuvel zijn zilveren feest als Rector van Klooster „St. Ducia" te Bennebroek. De jubilaris, die de H. Priesterwijding ont ving op 15 Augustus 1912, was achter eenvolgens kapelaan te Kwintsheul en te Voorburg en van 1916 tot 1926 leraar op het seminarie Haigeveid. Op 26 Sep tember 1926 volgde zijn benoeming tot rector van klooster „St. Lucia", moeder huis van de Zusters Franciscanessen van Bennebroek. Het Comité voor lichamelijk gebrekki- gen te Rotterdam heeft Donderdag een autotocht georganiseerd naar Zeist. Met de ongeveer 100 auto's werd ook een be zoek gebracht aan paleis Soestdijk, waar gedefileerd werd voor H. M. de Konin gin, die het voorbijtrekken van de stoet met haar secretaresse, mevr. N. Smitt Avis, van het bordes af gadesloeg. Een deputatie van het comité werd aan II. M. voorgesteld en gaf <je Vorstin inlichtin gen omtrent haar werk. Zoals bekend, zijn vorige week een aantal textielarbeiders van de N.V. tot Exploitatie van H. Hedenman's Jr. Fa brieken te Almelo in staking gegaan. Deze staking is inmiddels beëindigd en van de zijde van de directie vernemen wij thans dat besloten is om de aangekondigde loonsverlaging niet door te voeren. it HANNOVER, 20 September. Luitenant-generaal Hasselman. de chef van de Generale Staf is hedenavond op het hoofdkwartier van de intergeallieerde oefening „Counterthrust" in Hannover ge arriveerd. De eerbewijzen werden ge bracht door een guard of honour van het Schotse regiment „The Black Watch". Na dat de generaal de erewacht had geïnspec teerd, defileerden de Schotten voor hem. Generaal Hasselman zal met de chefs van staven van andere landen, die deel nemen aan de oefening, de laatste phase van de manoeuvres volgen. Ook de Duitse regering is bij de leger- oefening vertegenwoordigd. Vrijdag arri veren enkele ministers uit Bonn onder wie de minister-president dr Arnold. Verder lopen er op het oefenterrein vertegen woordigers rond van de Bundesgrenz- schutz, gekleed in uniformen, die sterk doen denken aan die van de vroegere Duitse weermacht, zij en de Duitse journa- gerende soldatentroep zich tien dagen lang min of meer verlaten voelde op een paar sawahveldjes zonder dat er enig de finitief uitzicht was op een zekere ver trekdatum. Maar eindelijk, op de morgen van de 18e Augustus was het dan zover en vertrokken om acht uur precies de één en twintig trucks in de richting van Wonju. waar een trein stond te wachten, die hen naar Pusan zou brengen. Het weer werkte mee, in die zin, dat het warm en droog was. zodat na enige tijd* iedereen dik onder het stof zat.maar och, dat zijn ze wel gewend, en als je naar huis gaat, kijk je helemaal zo nauw niet. De trein stond te wachten, een trein die, in vergelijking met het vorige jaar, een hele vooruitgang was: je kon tenminste liggen. Verleden jaar. in de kou, zonder ramen, zonder banken, met meer vee- dan per sonenwagens; nu een lange trein van elf wagens, die alle voor personenvervoer waren ingericht. O. stel u niet voor lezer, - lier comf°rtabeie banken waren! Een steüingen-rek aan weerszijden, gelijk men i fa,ntreft in een magazijn, was de ..lig plaats" voor elke man. Ze lagen drie hoog, de zwetende en stoffige soldaten en net was in die „coupé's" warm en be nauwdNee, daar kunt u zich zelfs op de warmste dag in Nederland, geen voor stelling van maken. Toen ging de trein. We waren stil van verbazing. Er was geen geschreeuw. Er was geen rumoer, er was niets. We keken elkaar aan alsof er een wonder gebeurde Minister Joekes heeft de Tweede Ka mer een emigratie-nota doen toekomen, waarin hg o.a. nader ingaat op de oorza ken, waardoor zo velen eigenlijk gedwon gen worden te emigreren. Volgens een recente prognose van het C.B.S., waarbij geen rekening is gehouden met emigratie, zal ons land in 1955 ruim 10.6 millioen inwoners hebben. In 1960 zal dit getal gestegen zijn tot byna 11,2 millioen, ver volgens 11,7 millioen in 1961, 12,1 millioen in 1970, 12,6 millioen in 1975 en 13 mil lioen in 1980. Gezien deze ontwikkeling dient de aan dacht. gericht, te worden op de vraag of het bedrijfsleven het sterk vermeerderde aanbod het accres bedraagt thans 40.000 per jaar maar het zal tot 50.000 en zelfs tot 75.000 stijgen zal kunnen verwerken. Dit kan alleen indien pro ductieverhoging en verruiming van werk gelegenheid, vooral voor oudere arbeids krachten, hand in hand gaan, of, wanneer dit slechts ten dele het geval is, velen tot emigratie zouden overgaan. De minister behandelt dan stuk voor stuk de landen waarheen de Nederlan- dérs emigreren. De resultaten van de plaatsing van de emigranten in Canada kunnen over het algemeen zeer bevredigend worden ge noemd. Sedert het najaar van 1950 is het aantal aanmeldingen sterk toegenomen, hetgeen tengevolge heeft, dat in 1951 naar yerwachting 13 a 14000 Nederlan- se emigranten naar dit land zullen ver trekken. De emigratie naar de V.S. is gebonden aan een by de wet vastgesteld quotum, hetwelk voor Nederland is be paald op 3153 personen per jaar. Naar Brazilië gingen nog niet veel daar alleen de vestiging in groepsverband on der overigens gunstige omstandigheden vooruitzichten biedt. De belangstelling voor de mogelijkheden, die Argentinië aan Nederlandse emigranten kan bieden, is ook nog niet groot. Dat de beschikbaarstelling van tijde lijke kampaccommodatie een zeer gunsti ge uitwerking op de ontplooiing van de emigratie naar Australië heeft gehad, blgkt wel hieruit, dat in het jaar 1950 een aantal van 9268 Nederlanders naar dit land vertrok, d.w.z. bijna zesmaal zoveel als in het jaar 1949. Ei* bestaat reden om te verwachten, dat de agrarische emigratie naar Australië in krijgen. Daar de regering van Nieuw- de toekomst nog goede kansen zal ver- Zeeland geen mogelijkheid zag om in het huisvestingsprobleem te voorzien heeft de emigratie naar dat land niet die hoge vlucht kunnen nemen als met de hier te lande bestaande belangstelling voor het land in overeenstemming zou zijn. Reeds spoedig na de oorlog gaf Z. Afri ka te kennen, dat het gaarne Nederland se emigranten zou opnemen. In de prac- tvjk bleek echter, dat de emigratiemoge lijkheden beperkt bleven tot bepaalde ca tegorieën van vaklieden, die ons land node kon missen. De enige gelegenheid tot emigratie van ongeschoolde arbeids krachten was tot dusverre gelegen in de recrutering van adspirant-opzichters voor de goudmijnen. De Nederlandse regering houdt voorts de mogelijkheden van emigratie naar Uruguay nauwlettend in het oog, aan gezien de omstandigheden in dat land zodanig zijn, dat het als een van de meest geschikte landen voor vestiging van Nederlandse landbouwers in Zuid- Amerika mag worden beschouwd. Tenslotte maakt het onderzoek naar de mogelijkheden van emigratie van op de tropen georiënteerde Nederlanders een onderwerp van bijzondere studie uit. Met de inspectie voor liet schriftelijk onderwijs Is overleg gaande om tot een juiste beoordeling te komen van de vele schriftelijke taalcursussen, welke de emi granten aangeboden worden, terw ijl on der leiding van de commissaris voor de emigratie voorbereidingen getroffen wor den om te komen tot de uitzending van een zeer eenvoudige radiocursus Engels voor emigranten. Een bijzondere zorg vergt het vervoers vraagstuk. De regering heeft dit jaar de troepenschepen „Zuiderkruis „Water man" en „Grote Beer" door inwendige verbouwing aan de eisen, welke het ver voer van emigranten stelt, doen aanpas sen. Deze werkzaamheden zullen in het begin van 1952 beëindigd worden. Tevens doet zich dit jaar de ofnstandigheid voor, dat de voor emigrantenvervoer gechar terde schepen, de „Johan van Oldenbar- nevelt" en de „Sibajak", enige tijd uit de vaart genomen moeten worden voor her zieningen, terwijl het voor emigranten- vervoer naar Canada gecharterde schip de „Volendam" dit najaar zijn vaart zal beëindigen. De vijf schepen, welke mits dien in 1952 ter beschikking staan, zijn naar alle waarschijnlijkheid ontoereikend om in de steeds stijgende vervoersbehoef te te voorzien. Men tracht in deze lacune te voorzien. In het eerste halfjaar 1951 werden ca 20.400 emigranten over zee en ca 3800 door de lucht vervoerd. listen die verreweg de grootste groep vor men in het internationale perskamp, woiA den met alle voorkomendheid bejegend. Al deze voorkomendheid kan toch niet verbergen, dat dc Engelsen, maar vooral de soldaten, die In de tweede wereldoorlog een Duitse bezetting hebben medege maakt, niet erg warm lopen voor een Duits leger. Met argwaan ziet men hen de weekbladen van „Soldatenvereinigungen lezen, waarin om eerherstel van de Dnusc soldaat wordt gevraagd. „Er gaat wat in je om", zei een Neder landse soldaat, „als je een Duitser boort pochen op zijn aanvallen als „Sturzkamp- flieger" op Rotterdam". De strijd, waarin de Nederlandse ge vechtsgroep de laatste dagen gewikkeld Is geweest, was betrekkelijk eenzijdig. Het was namelijk een voortdurende terugtocht, die Dinsdagavond begon en nog voort duurt. Het zou een deprimerende oefening voor de Nederlandse soldaten zijn, ware het niet, dat iedereen weet, dat straks de grote tegenaanval zal komen en de vijand weer terug zal worden gejaagd. Lof voor Ned. soldaat De Nederlandse soldaten zijn in Nien- burg in korte tijd zeer populair geworden. Onder de kop „Nienburg zwischen blau und rot" wijdt de Nienburger Allgemeine Zeitung „Die Harte" een groot artikel aan het optreden van de Nederlandse soldaten. In dit artikel kan men lezen, dat eeiy groep Nederlandse soldaten een halve can- tinewagen leeg kocht om de kinderen uit de buurt te tracteren. Een Duitse auto, die in een sloot langs de weg terecht was ge komen, werd door een Nederlandse tank, die hiervoor even de strijd staakte, tot grote verbazing en vreugde van de eige naar weer op het goede pad gebracht. Op de voorpagina van „Die Harte" kan men lezen, dat de Nederlandse soldaten alle moeite doen om het burgerverkeer zo min mogelgk te hinderen en zich strikt houden, zelfs in het heetst van de strijd, aan de aanwijzingen van de Duitse ver keersagenten. De Nederlandse soldaten zo besluit het artikel hebben zich zeer gedisciplineerd gedragen en er zijd tal rijke fijne kerels onder. Ondanks alle bezweringen van premier Pleven, heeft de Franse nationale ver gadering Donderdagavond met 410 tegen 203 stemmen een voorstel van de socia listen om de lonen automatisch aan dc kosten voor het levensonderhoud te kop pelen, aanvaard. Vóór stemden de Gaul listen, communisten, socialisten, welke partyen niet aan de regering deelnemen, alsmede de volksrepublikelnen, die wel in het kabinet vertegenwoordigd zyn. Het voorstel houdt in, dat telkens wan neer de index van de kosten voor het levensonderhoud vijf procent of meer getekendi die voorzict in goederen stijgt, het vastgestelde minimumloon met I 6 el m an *oedcren eenzelfde percentage verhoogd zal wor den. Pleven was zeer sterk tegen het voorstel gekant, daar Frankrijk erdoor „de glibberige helling van versnelde in flatie werd afgeduwd". jnaar Pusan is lang. Achttien uren duurt de reis tegenwoordig (het vori ge jaar zou het een week geweest zijn) en in die achttien uren moet de ene tunnel na andere „genomen" worden. Een chauffeur heeft me verteld, dat het er 46 waren. Ik weet dat niet, maar ik kan wel verzekeren, dat het geen pretje is om een kwartier lang in die snikhete tre.'n te zitten terwyl dikke rookwolken met uil en viezigheid je naar adem doen hap- pen, terwijl alles, maar dan ook alles dik onder roet en vet komt te zitten en er geen water is om je te wassen. En toch de reis was nog zo slecht niet. Natuurlijk voerde ze door dc ber gen. hoe zou dat anders kunnen in dit land van louter groenbegroeide rotsen. Maar hoe verder naar het Zuiden des te vrediger zien ze er uit. Er staan weer hui zen. Er lopen weer mensen met vrij be hoorlijke kleding en het land is er be bouwd. En och, van 'n trein uit bekeken, in dit jaargetijde en met de wetenschap, dat je het voeg; het laatst ziet. wel, de gevoelens zijn dan wat milder. Een zons ondergang. die de bergen rood kleurt kon zelfs nog uitroepen van bewondering op wekken uit het gemoed van harde solda ten En de nacht is. zo goed en zo kwaad ais dat ging in de verzengende hitte, door gebracht met wat sluimeren. Velen heb ben echter geen oog dicht gedaan ofschoon ze niet wilden bekennen, dat het wellicht van blijdschap was En zo kwam de volgende dag om negen uur 's morgens de trein met „Dutchies" in Pusan aan. Grote trucks brachten de mannen naar een kamp dat als laatste tijdelijke verblijfplaats diende. Natuurlijk was dat kamp ook niet alles zoals geen enkel kamp ooit zal zijn. Het gemopper en gekanker en heus niet altijd ten onrechte zakte echter, naar mate het uur van vertrek naderde West-Duitsland en Oost-Duitsland heb ben gisteren een handelsovereenkomst Op 18 September is dc inschrijving geopend voor dc medische faculteit van de Nijmeegse Universiteit. Tot gistermor gen hadden zich reeds 50 studenten aan gemeld. Dit aantal komt ongeveer over een met het aantal dat men voor het eerste begi.i had geschat. Op Maandag 1 October te 9 uur zal het eerste college voor de nieuwe facul teit worden gegeven. De plechtige ope ning van de Nijmeegse vierde faculteit vindt plaats op de dies van de Univer siteit, 17 October. Woensdag is in het Ryn-Hernekanaal bij Gelsenkirchen de 33-jarige Nederl. schipper Jan van Staveren van bet. Rot terdamse schip „Damco 4" verdronken. HET is altijd een even verleidelijke als liacheiyke onderneming de ene generatie jonge mensen met de andere te vergelijken. De vergelijking dringt zich op, telkens als men met een nieuwe generatie te maken krijgt en zich gaat afvragen wat zij waard is. idat b'v* geschiedt in het laatste nummer van „Karakter", waarin een briefwisseling gepubliceerd staat tussen pater P. Wesseling en mr Jan Derks n.a.v. een nogal uitdagende vraag, die mr Derks het jonge publiek op de „Dag van de Vreugde" te Avi fauna voorlegde: „Waar is de jeugd? Bestaat, er op dit moment eigenlyk wel een jeugd Men kan, dunkt, ons, de vraag met indringender stellen, als men wil suggereren, dat het. de moderne jeugd ontbreekt aap oorspronkelijkheid en scheppingskracht en dat zy lijdt aan geestelijke gelijkmatigheid en oppervlakkigheid. Deze suggestie neemt pater Wesseling ter hand om te onderzoeken, of zij de waarheid suggereert. En tegelijkertijd maakt hij een scherpe vergeiyking met de jongeren van een vorige generatie, zoals de jonge ren van „De Gemeenschap", „De Nieuwe Gemeen schap" en „vrijdag bg welke jongeren mr Derks, blijkens zyn woorden in Avifauna- gesproken, méér hart en vurigheid aanwezig achtte. Het is pater Wesseling er o.a. om begonnen, de betrekkelijkheid aan te tonen van de door mr Derks geschapen tegenstelling, alsook de betrekkelijkheid van de resultaten die door vroegere generaties bereikt werden. Vervolgens wyst hy op de continuïteit tussen het werk der jongeren van '30 en die van '50 en op de evolutie die zichtbaar werd in de heel andere doel stelling, welke het beste deel der huidige jongeren gekozen heeft als uitgangspunt bij haar activiteit. Een van de typische dingen, die vurige jongeren altijd doen is: protesteren. Elke nieuwe jeugd is een protest tegen het bestaande, het oude, het gevestigde. Doch óók: elke nieuwe jeugd richt, haar protest (en dus zichzelf) tegen een ander aspect van het aan wezige, waarmee zi) zich niet wenst te verzoenen. Het overgeleverde kan bv. door haar gezien worden ais een bedreiging der cultuur en der culturele voor uitgang, als een belemmering voor de voltooiing der emancipatie. Zo protesteerden de jongeren der vorige generatie, op dikwijls zeer knappe en bezielde wyze, tegén de in het kerkelijk leven of in het burgerlijk- maatschappeiyk leven binnengeslopen gewoonten. Het overgeleverde kan echter ook gezien worden ais waardeloos of gevaarlijk voor wat het belangrijkste en innigste is in de mens: zyn verhouding tot God, zyn gelóóf en zyn geloofsbeleving Het is de indruk van pater Wesseling, dat dit laat ste tekenend is voor de katholieke jongeren-generatie van thans, die aanvoelt, vermoedt of doorziet, dat de eigenlijke belangen waar het om gaat de grenzen van het strikt culturele en sociale overschryden, en dat het uitgangspunt voor de vooruitgang moet gezocht, morden in het hart ener bewuste religie In dit ver band wyst hü nog eens op de plaats en de betekenis van de jongerenbeweging „DIT is Leven", die de bewustwording van het geloof als enig vast en wezen- iyk programmapunt erkent, om vanuit een hernieuwd godsdienstig bewustzyn tot de nodige gezonde her- vormingen te kunnen komen, eventueel óók in de culturele en sociale sectoren van het leven. Om te kunnen bestaan heeft deze geioofsbewuste jeugd allereerst nodig, dat zy erkend wordt, recht tot spreken krygt, dat men haar probeert te begrypen en bereid is haar met liefde te leiden. Als aan deze voorwaarden wordt voldaan, zal zji niet nalaten nadrukkelyk haar bestaan te bewyzen. Uit het antwoord van mr Jan Derks kan men opmaken, dat zyn uitdaging niet gedachteloos werd uitgesproken. Die uitdaging was méér dan alleen maar roekeloze uitdaging; zy was tegelyk een ernstige en bezorgde vraag, die uitdrukking gaf aan persooniyke onzekerheid en twyfel. Napeinzend over zyn eigen woorden, schrijft mr Derks; „Kun je óóit spreken van een jeugd? Vertonen de jonge ménsen van een bepaalde generatie vverkeiyk zoveel overeen komst als men aanneemt, wanneer men van hen spreekt als vaji de jeugd van nu en van vroeger?" Hy vindt, het maar moeiiyk over de jeugd en over of die jongeran-generatie te spreken- Er is zoveel tegenstelling en tegenspraak in de groepen, die men op die manier vry vlot en gemakzuchtig onder één noemer brengt. Er is by „de jongeren van vandaag" veel oppervlakkigheid, maar óók betrekkelyk veel drang naar bewust zelfstandig, persoonlyk en gemeen- schappelyk leven. Er is gelijkmatigheid, maar ook verrassende vurigheid. Tegenover het gebrek aan originaliteit staat de zin voor het avontuur en een vindingrijkheid die zich niet gauw laat opsluiten door conventies. Armoede aan scheppingskracht wordt geconstateerd tegelyk met creatieve durf en vrij moedige dadendrang. „Laat ik maar zeggen: ik weet het niet", con cludeert mr Derks. En dat zal een conclusie zyn, welke velen die zich met deze jeugd bezighouden, kunnen onderschrijven: „Wy welen het niet!" Ondanks het feit, dat hij het mét zovele anderen niet weet, slaagt mr Derks er toch in enkele rake dingen te zeggen over deze jeugd. Zyn niet-weten betreft dan ook vooral de vraag, hoe men de moderne jeugd nog het best in haar algemeenheid zou kunnen kwalificeren en öf het überhaupt wel ooit mogeiyk is een dergelyke kwalificatie te geven. Genoemde tegen stellingen. die men telkens weer ontdekt als men de jongeren ontmoet, maken ons aarzelend en doen ons sceptisch staan tegenover ons eigen oordeel. Eén van de opmerkingen van mr Derks, bedoeld als oen tip voor allen die deze jeugd leiding moeten geven, wil ik tenslotte nog even onder de aandacht brengen van de lezers dezer kolommen: „Je kunt weten, dat ik niet. zo byzonder gesteld ben op acties. Maar ik geloof, dat, wat de vorming en leiding van de jeugd betreft, je moet uitgaan van de actie. Je moet de jeugd brengen tot het ontplooien van actie begryp me goed: het gaat niet om actie voor haar, maar om actie door haar. De actie moet uit haarzelf komen: zy moet althans het idee hebben, dat zy uit haarzelf komt. Agerend nu, toont de jeugd telkens weer, een ander verantwoordelykheidsbesef te hebben dan je uit haar beweringen, haar theorieën zou hebben afgeleid. Agerend, moet zy zich bezinnen op wat werkelyk nodig is; onzin wreekt zich in de actie; zü kan, agerend, zich de onzin niet veroorloven, waar zij plezier in kan hebben, wanneer zy theoreti seert. Door actie tot bezinning dat lykt mg voor een .jeugdbeweging een goed advies". JELSMA.. j De uitgaven der Ver. Naties voor 1952 zyn begroot op 40.756.200 dollar. De door de organisatie ingestelde nevenorganen zullen tezamen ongeveer een even groot bedrag nodig hebben. De staten-leden der V. N. is verzocht, in 1952 81.026.494 dollar bijeen te brengen. Dit bedrag moet nog wordeft vermeerderd met vrywillige by- dragen aan het intern, kinderfonds en aan de V. N.-fondsen voor Korea en voor de Palestijnse vluchtelingen. uitwisseling ter waarde van ongeveer 900 millioen gulden. De overeenkomst treedt onmiddellyk in werking en loopt tot 30 Juni 1952. Dc Westduitsers hebben gete kend onder de voorwaarde, dat het ver keer naar en van Beriyn voortaan, niet meer door de Russen of Oostduitse volks- politie zal worden gestoord. De uitvoe ring van de overeenkomst zal afhankelijk zyn van het nakomen van deze voor waarde. West-Duitsland zal op grond van de nieuwe overeenkomst staal, machines, hout, landbouwproducten, vis en chemi caliën aan de Sovjet-zóne leveren, ter wijl de Oostduitse leveranties hoofdzake lijk zullen bestaan uit landbouwproduc ten. chemicaliën, textielgoederen. suiker, graan en textielgrondstoffen. 7 •V j- .1 «s-*v Wie vroeger reizende van Roosendaal naar Zeeland tussen die plaats en hergen op Zoom, uit de trein keek, viel het op, hoe in Wouw de monumentale kerk het gehele landschap beheerste. Deze kerk, die in de 2e helft van de 15e een w werd gebouwd en toen bediend werd door de Bernardijnen van de St Bernardsabdn bg Antwerpen, werd in 19U door dc Duitsers vencoest. De beroemde koorbanken gingen daarbij verloren, doch de eveneens in hout gesneden beelden waren niet tevoren in veiligheid gebracht. Deze kerk is nu weer opgebouwd en mooier en praetischer dan voordien hersteld. Voor de toren is nog niet de volledige bouw vergunning verkregen, en het zou te betreuren zyn, indien het thans begonnen herstel zou moéten worden stopgezet. Temeer daar deze prachtkerk waarvan priesterkoor en transept onder de hoede staan van Rijksmonumentetizorg tot een van de cultuurmonumenten van West-Brabant gerekend mag worden. Ze is thans tevens verrijkt met een prachtig glas-in-loodraam van Joep Nicolas geschenk van de regering) en door mgr Baeten ingewyd. Deken Walters beleefde antuurlijk met zin parochianen «mm- giariedaa, icant M* a&n daar, ia Wauw org trots op rJum/' Lambartus,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3