Nieuws uit STAD en In het Stedelijk Museum worden vliegen gevangen HOUTMAN SPORTNIEUWS uit Schiedam DE DUITSE RONDE KOPJES Want de Zuiderzee laat Schiedam koud Zo maar terloops.... W.A.VERWAYEN De laatste kans PAGINA 2 ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1951 MEDISCHE ZONDAGSDIENST GEEF MORGEN GEEN CENT. OFFICIëLE PUBLICATIE Controle Bevolkingsregister Model BURGERLIJKE STAND PIANO'S Het ideale Huiskamer karpet 124.50 Slijkhuis doet op Nenijto aanval op 10 km. record P. J. W. Beukers. Burg. Knappertlaan 76, tel. 6800; L. B. E. Hoogenhuyze, Nwe Haven 147, tel. 68067; J. J. G. de Maeyer, Burg. Knappertlaan 154, tel 60880. Apotheek Fa. A. Gouka, Hoogstraat 29. „Zal ïk U prijzen, hierin prijs ik U niet", moest er onlangs naar aanleiding van de collecte voor de R. K. Universi teit vdnaf een der parochiële kansels gezegd worden. Onmiddellijk daarop volg de echter de zinsnee: „Er zijn ook nog andere noden dan die van de armen". In deze opmerking lag besloten, dat de noden van de armen bij de Schiedam mers veilig zijn. Het is bekend, hoe de opbrengst van de collecte voor de be- hoeftigen steeds weer ver uitstijgt boven vele andere. Het hemd is ons nader dan de rok en Schiedam heeft vele malen aan den lijve de bezoeking van de armoede gekend. Vandaar, dat de liefde voor de noodlij dende medebroeders steeds groot was. Ook morgen zal deze weer moeten blijken, ondanks, dat het de laatste Zon dag van de maand is. Van verscheidene kanten is ons in de afgelopen week voor speld, dat We een strenge winter krijgen. Maar ook zonder die strenge winter is het peil van de kosten van levensonder houd pittig genoeg. Er is geen twijfel mogelijk, dat de Schiedammers morgen hun naam hoog zullen houden. Dit stukje is dan ook geen opwekking, maar alleen aankondiging, zoals ook de advertentie in dit blad aankondiging is. Morgen is er in alle kerken collecte voor het R. K. Parochiaal Armbestuur en als het even kan geeft niemand mor gen een cent, maar guldens. Dezer dagen Is men begonnen met het verzenden huis aan huis aan elk ge zinshoofd of alleen wonend persoon, van de bekende witte formulieren, welke wor den gebruikt voor de voorgeschreven jaarlijkse controle van het bevolkings register. Daar het. mede met het oog op de in het volgend jaar te houden verkiezingen, van groot belang is, dat het bevolkings register de juiste toestand weergeeft, wordt een beroep op de bevolking gedaar. de formulieren zorgvuldig en juist in te vullen en spoedig terug te zenden. De terug te zenden formulieren behoe ven niet gefrankeerd te worden. Schietende 130, ROTTERDAM, Tel. 82700 en haar vertegenwoordigers En dan gaan die mensen, die meestal een auto hebben, veel liever naar Zwolle als ze toch eenmaal op stap zijn. Zo zijn dé mensen. Ze maken plannen en ze Willen eikaars leven regelen 'en ieder gaat toch de gaftg, die hij het liefst gaat, al loopt die veel verder dan het dichtstbijzijnde Emmeloord naar Zwolle. En als er geen ritensen zijn om men senplannen voor gek te zetten, dan is ér de natuur: dan zijn er de elementen. Dan steken omstreeks 1550 tliehsen wel gemoed van wal om even de Zuiderzee over te varen. Misschien wilden ze van Amsterdam naar Stavoren. Dan komt er een storm, die het schip naar de kelder jaagt zonder dat er koppen over in de krant 'komen. En na vier eeuwen vin den de droogleggers een schip- dat nog zo 'goed als intact is en in dat schip lig gen een paar ouWe schoerien en wat aarden kruiken. Die zijn allemaal te zien op de ten toonstelling „Zuiderzee wordt land" en ook begrijpt u nu, waarom mannen het nog steeds vervelend vinden om houtjes te hakken. Zij hebben dat ovengeërfd van hun oer-béto verg rootvaderen uit het stenen tijdperk., die met zo 'n stuk ge reedschap als ook op dé tentoonstelling te Zien is, een heel huis in elkaar moest timmeren. Jammer, dat de Mammouth die ook gevonden werd, niet staat opge steld, maar dan zou uitbreiding van het Museum nodig zijn geweest. U moet heus eens gaan kijken, want het is interessant en wie weet, krijgt u ooik nog zip in een kavel'tje Oostpolder, waaraan men nu. bezig is. Maar denk er aan, u blijft pachtboer van de Staat. Er zat een meneer in de Aula van het S'ted. Museum te lezen. Het was er rus tiger dart in de Openbare Leeszaal, maar daarom zat deze meneer er niet. Want eigenlijk zat hij er om het staande druk te hebben. Dnuk met expliaaties van de 'grote Maquette van de werken in de voorma lige Zuiderzee. Hij was blij, toen wij binnenkwamen en wij waren blij, dat wij het juist trof fen, dat de maquette stil lag, want nu konden wij een ogenblik het water in Vol komen rust zjen en daardoor beter het niveau-verschil tussen de Waddenzee en het IJsselmeer waarnemen. De meneer vertelde ons, dat het hele-" maal niet druk was én dat verwonderde hem, maar ons niet zo heel erg. In Amsterdam was de 'belangstelling overweldigend. Zo ook in Kampen, maar vooral in Enschede had men het met de explicaties niet aangekund. Het is voornamelijk voor de scholen 'bedoeld, zei de meneer vergoelijkend en dat vonden we aardig van hem. Want de Schiedammers zijn de leerplichtige leef tijd allen al lang te 'boven en dus kon van hen niet verwacht worden, dat er vee' zouden komen. Z.jn er nooit eens vaders, die met hun zonen de wonderen van dit werk ko men aanschouwen? Dit was bij hem nog niet het geval ge weest, maar hij dacht wel, dat Schiedam- se vaders andere dingen ie doen hadden dan aan 'hun kroost te vertellen, hoe dé laatste stukken van de Afsluitdijk ge legd zijn. Toch moet dat een dramatische strijd geweest zijn vaa onze Hollandse wa terstaatsmensen met de onderstromen. Het verhaal gaa't leven op de prachtige maquette, welke ook .hiervan gemaakt is. De zinkstokken, die het laatste stuk van de dijk to't ondergrond moeten die nen, worden door de onderstroom mee- genoi n en 'het zand eronder wordt weg gezogen. Het hele stuk dijk, dat klaar is. loopt gevaar ondermijnd te worden. Men requireert alle bakken, welke bijeen te brengen zijn om nieuwe zinkstokken en keien aan te 'brengen en tegelijkertijd legt men het reeds gelegde stuk van de dijk vast met tientallen zware scheeps- kettingen en Nederland is praetisch on kundig van deie titanenstrijd, want geen romancier was erbij, zoals Den Doolaard op Walcheren om „Verjaagd Water" te heroïseren. Hoe aardig is ook de bovenzaal, waar kleine modellen van boerderijen staan. Öok een model van een montage-bouw hoeve. De koeien staan in een model-stal met drinkbakj es, die ze met de neus moéten openstoten, 2odat het water al tijd fris blijft. De grup lijkt in niets meer op de vui'lbeladen afvoergoot van som mige oude boerderijen Dan vertelt ons de meneer van tie expli catie, hoe alles in de Öostpolder toeh minder velgens de schema's verloopt dan men zóu verwachten. Hier is een heel nieuw land. Hier kan alles van te voren warden uitgestippeld. Hier gaan geleerde bollen aan 'het rekerteh en zij kijken in het koffiedik van de statistie ken. Zij spreken, met elkaar af, dat de bewoners van de dorpèn Marknesse, Na- gele, Espel, Luftelgeest eft Rutten voor hun boodschappen natuurlijk naar Ém- meloord zullen gaan. En ze ze'tten een dorp van 10.000 mensen in kaart, met al les wat die ménsen maar zouden wensen. GEBOREN: Eeltje, dochter van W. de Wit en T. Viveen; Cornelis H. A., zoor van H. van Ameijde en T. Boivirt.' Arie, zoon van P. Liebeek en C. Bosdijk. OVERLEDEN: M. W. Mulder, 84 j., we duwe van W. J. Kraafner. Advertentie SINGEL 114—118 Enige tijd geleden werdén in Schiedam een reeks panden van dezelfde eigenaar onteigend. Deze kreeg het bekende be richt van de Gemeente, dat hij ,.,pro forma" onteigend was vóór 1, welke gulden hij kon komen halen bij de Ge meente Ontvanger. Na deze eerste stappen begon het ont- eigenings-proees, dat uiteindelijk voor de rechter speelde zonder dat de betrok ken eigenaar van de panden per exploit of anderszins op de hoogte was gesteld van de datum, waarop zijn zaak zou die nen. Hij bemerkte, dat het proces zich had afgespeeld, toen hij van de gemeen te bericht kreeg, dat 'hij tegen een be paalde som onteigend was en voortaan huurder van de gemeente zou zijn. De som van de onteigening kon hij op een bepaalde dag op een bepaald uur komen halen. Hij werd ontvangen op de Korte Ha ven in een kamertje, waar enkele hereh zaten te werken. Op een klein houten tafeltje in de hoek lagen stapels geld, die bij elkaar toch wel enkele tonnen moe ten hebben bedragen zo maar open en bloot. De onteigeningssom werd uitbetaald het was een zeer aanzienlijk bedrag, het geen zich begrijpen laat, als men kapi tale panden verkoopt in coupures van 10 (zegge tien gulden). Iedere keer als de oud-eigenaar éen stapeltje had doorgewerkt werd hem gevraagd: „Bent U er al?" Was hij er dan nog niet, dan werd een greep gedaan naar een nieuwe stapel en telde men verder bankjes van tién gul den Aldus het verhaal ons door de eigenaar vftn de panden gedaan. Advertentie. WIJ ETAXEREN: Hoogstraat 184-186 - Telefoon 67581 De laatste kans om dit jaar in Rotterdam nog grote atletiek wedstrijden te zien is morgen op de Nenijto. Zij zullen de omvang rijkste zpn welke er dit seizoen werden verwerkt: niet minder dan 700 dames en heren uit het gehele land hebben zich met 1.000 persoonlijke inschrijvingen aange meld. Er komqn talrijke cracks; dames als Loes van der Meijden, Puck Brouwer, Hilde Veth en Xenla StadtDe Jong; heren als Buys, Van Kreuningen, Schuiling, Mei- borgh, Van Ede, Naaktgeboren, Leeuwenhoek, De Munnik en Slijkhuis. Én Slijkhuis komt niet zomaar! Hij liet gisteren de heren van de Rotterdamse Athletiek Commissie weten, dat hij een aanval zou doen op het Nederlands record op de 10.000 meter, dat op het ogenblik met 31 min. 30,8 sec. op naam van Jef Lataster staat. Er staat welis waar geen 10.000 meter doch „slechts" een 5.000 meter op hét programma, maar Slijkhuis zal na de finish daarvan alleen doorlo- pen. De jongens en meisjes houden hun wedstrijden in de morgen-, de dames en heren in de middaguren. 0AG81AO VOOR SCHICDAM tft OMSTfitKCII 73e Jaargang No. 21650

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2