Duitse eenheid voor Duitsers een schone wijs ^Grotewohl als Lorelei J Perzisch olieconflict in kritiek stadium Attlee doet beroep op Truman Ech tpaar ging ter beevaart maar lichtte offerblokken Het Westen brengt eerherstel aan Italië „Willem Barendsz" weer op jacht NG'_ „Haak-in "-actie reeds op drie millioen. Nu werk voor nieuwbouw Schipper Adenaur vaart door Hamman in de „Raad der wijzen" „Haak In" drie millioen Mossadeq dreigt Pootaardappelen naar Duitsland uitgebreide hulp Donderdag 27 September 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Halve eeuw Gillette r Drie jaar lang buit van frs 70.000 per dag j De vruchten van De GasperVs reis „Desnoods langs andere wegen in de V. N." Geleidelijk herstel van Koning George Snauwde generaal Hasselman? LAGEN Min. Mansholt ging mee... tot IJmuiden Londense havenstaking geëindigd WEERBERICHT Adenauer rotsvast VROME LUITJES THANS GEARRESTEERD BURGERZIN MET GOKJE „STRAATSBURG" OPENT 26 NOVEMBER De weerverwachting, geldig tot Vrijdagavond, luidt: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en later brekende bewolking met enkele verspreide buien. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Dezelfde of Iets lagere tempera turen dan vandaag. Vrlldag 28 September: Zon op 6.34 uur, onder 18.27 uur; maan op 4.30 uur, onder 17.35 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT J men hem tot ontkend. dusver hardnekkig heeft Steeds wanneer de ontwikkeling der verhouding tussen „liet Westen" en de W estduitse Bondsrepubliek een werkelijke stap verder gaat komen tracht de Russische politiek, vertegenwoordigd door haar Oostduitse stro mannen, tussenbeide te komen met nieuwe voorstellen om de beide helften van het land maar weer te verenigen. De Russen weten hoezeer zij hel gemoed van de Duitsers treffen door steeds opnieuw te doen blijken, dat de verdere integratie van de republiek van Bonn in de Atlantische gemeenschap een consolidatie van de huidige verdeling voor onafzienbare tijd betekent. Een appèl tot herstel der Duitse eenheid brengt immer iets in beroering in het Duitse nationale (zeer nationale) geweten van Lni,,! '?USSrn, tonen, dat zij werkeliik Jronl"' t llet Rïdstip voor een ,w,i,A„5, sc tegenmanoeuvre nu in- De Westduit se regering en ook de wes telijke geallieerden laten dan ook sedert twee jaren geen enkele officiële medede ling die de verhouding met het Oosten raakt, de deur uitgaan zonder met een variatie op Cato te verklaren: „En toch moet Duitsland herenigd worden!" Dit verklaart, dat men in Bonn. hoezeer men er ook overtuigd is van de onop rechtheid van de Russische voorstellen, zich niet de luxe van een bot „neen" kan veroorloven. De afwijzing gaat steeds ge camoufleerd in de vorm van tegenvoor stellen met voorwaarden, die voor de Sovjet-Unie practisch een volledig prijs geven van haar positie in Oost-Duitsland betekenen. Zo zijn er sedert 22 Maart 1950 zes Westelijke voorstellen gedaan, waar op de communistische regering Grotewohl en de Sovjet controle-commissie het ant woord schuldig zijn gebleven. Deze om standigheid heeft het dr. Adenauer be trekkelijk gemakkelijk gemaakt ook thans de Russische steek te pa reren met een simpele verwijzing naar de door zijn regering en door DWtse bpndsdag in Januari en Maart van dit jaar gedane voorstellen. De garan tie van een volledige vrijheid, een inter nationale controle en een door „de grote vier" getekende wet tot het houden van verkiezingen in geheel Duitsland, blijven ook nu de voorwaarden, die door Bonn zijn gesteld. Het grote vraagteken Voorlopig is het stormpje, gewekt door de actie van dr Grotewohl en van zijn Volkskamer tot bedaren gekomen. Men heeft in Bonn echter het gevoel, dat er deze keer nog licel wat meer in de lucht hangt. Er gaan namelijk vele stemmen op, die menen, dat geleidelijk het tijdstip genaderd is, waarop de Russen met hun Omwenteling in mannenwereld derdaad gekomen is. *2 van Moskou, uit. dus niet langer reelrW Van de hier niet erkende j -Duitse democratische repu- msfr V V actie y00r een nieuw beraad net vraagstuk der Duitse eenheid worden vervolgd, dan is men bereid te ge loven, dat de Sovjet-Unie het pad der lou tere propaganda wil gaan verlaten. In re geringskringen in Bonn is men zich er van bewust, dat men zich in dat geval niet langer met een al dan niet gecamoufleerd „neen" van de zaak kan afmaken. Tegen over de bevolking van de Sovjetzöne kan men zich natuurlijk niet permitteren de indruk te wekken, dat men niet bereid is te peilen of de inmiddels gewijzigde om standigheden de Russen inderdaad tot nieuwe gedachten hebben gebracht Er gaan vooral in Berlijn, West-Berlijn wel te verstaan vele stemmen op. die het zelfs op dit ogenblik al nodig vinden de proef op de som te nemen door minstens eens met Grotewohl te gaan praten. Voorn hands is dr Adenauer daar ten stn,-v tegen gekant, alleen ai om zijn OosteWke tegenspeler niet het gewicht te Overigens is de Westduitse kanselier nog rotsvast In zijn overtuiging, dat de tijd van praten met de Sovjets nog niet gekomen is. Wanneer de Europese verde diging, waaromtrent nu in Washington zo belangrijke principiële beslissingen zijn gevallen, werkelijk effectief is geworden, dan eerst zullen volgens hem „onderhan delingen met de Sovjet-Unie mogelijk zijn om de wereld een duurzame vrede te geven Dr Adenauer geeft nu overigens reeds sedert een jaar openlijk blijk van een diep ingewortelde vrees voor het Rus sische concept voor zulk een regeling. In de laatste week heeft de kanselier van Bonn minstens drie maal in een rede eeiï gruwelijk beeld opgehangen van het geen gebeuren zots wanneer het Westen bereid zou zijn in te gaan op Russische voorstellen om Duitsland te verenigen, doch het tegelijk politiek en militair te neutraliseren. Rusland zou volgens hem spoedig in staat zijn bezit te nemen van zulk een „Niemandsland" en van heel de rest van Europa, omdat de Amerikanen hun belangstelling voor dit werelddeel zouden verliezen, wanneer het er niet in slaagt het te verenigen. Met deze ziens wijze, waaraan de kanselier zich onwrik baar gebonden schijnt te hebben, zijn niet alle waarnemers in Duitsland het eens. In de pers heeft men bijvoorbeeld de cri- tiek op de kanselier gelezen, dat er niets, is, wat erop duidt, dat, een verenigd Duitsland met vlag en wimpel in het Rus- sische kamp zou marcheren. In de „Frank furter Allgemeine" heet het: „Het Wes ten behoeft de verkiezingen in geheel Duitsland zeker niet te vrezen. Zij vor men een ongehoorde kans voor de levens vorm der vrijheid zijn gebied zonder ge weld uit te breiden tot de huidige Poolse grens'. Vooral in West-Berlijn schijnt men geneigd te zijn de profetie van Aden auer over de morele en materiële weer loosheid van een verenigd Duitsland geen geloof te schenken. De bevolking van Oost-sDuitsland, zo meent men daar, heeft in de afgelopen zes jaren genoeg ervarin gen opgedaan om tegen verdere commu nistische inblazingen immuun te zijn, zo lang deze niet gepaard gaan met de druk van de N.K.W.D. Vandaar dan ook, dat er daar zovele stemmen opgaan, die 'zou den wil! en proberen of er in het huidige aanbod van de regering-Grotewohl niet vijf procent echte kansen steken. President Truman heeft zijn adviseur voor buitenlandse aangelegenheden, Ave- rell Harrimanbenoemd tot Amerikaanse vertegenwoordiger in de commissie van de Noordatlantische Raad, die een geza-i menlijke analyse van verdedigingsplan nen voor de Noordatlantische gemeen schap moet opstellen. Deze commissie, die bekend staat onder de naam van „de com missie der wijzen", werd deze maand te Ottawa ingesteld. In enkele plaatsen van ons land zuilen In October nog In-tentoonstellingen werden gehouden, waarna de „restanten" der bazars te Utrecht zullen worden ge veild. Men mag dan aannemen, dat de Haak In-actie rond 3 millioen zal hebben opgebracht. Aan het Koningin Wilhelminafonds is gevraagd een „verlanglijstje" samen te stellen ter besteding van dit prachtige be drag. Omstreeks 1 November hoopt men dan de Kaak In-actie officieel te beëindi gen. Er zal .(enslo:te een accountantsrap port verschijnen, opdat het Nederlandse volk wete, dat alle zo spontaan bijeenge brachte gelden voor de kankerbestrijding zijn besteed. s, In 1492 ontdekte Columbus Amerika. Doch om er te komen had hij zoveel tijd nodig, dat zijn bemanning begon te twijfelen, ooit weer land te zullen zien. Wing Commander Roland Beamont heeft met zijn Canberra-straal bommenwerper kans gezien om in iets meer dan 4 uur de Oceaan over te steken. De bemanning, na de recordvlucht staande voor het toestel, dat 's werelds meest succesvolle vliegtuig genoemd kan worden. Grote series worden op 't ogenblik vervaardigd in Engeland, Australië en de Verenigde Staten. Mossadeq s bevel om de driehonderd achtergebleven Britten vandaag over een week Perzië uit te zetten heeft de regering-Attlee, vlak voor de verkiezingen, in giote moeilijkheden gebracht. Volgens betrouwbare bron, heeft de Bntse eerste minister na de kabinetszitting van Dinsdag een persoonlijke boodschap gericht aan president Trnman, waarop de Britse ambassadeur te Washington, sir Oliver Franks, gisteren een nadere toelichting heeft gegeven. Minister Acheson en Averell Harriman bestuderen dc Britse boodschap. Aangezien de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Teheran, Loy Henderson, nog niets had meegedeeld over zijn jongste besprekingen met Mossadeq, kon Acheson, zo deelde hij tijdens zijn wekelijkse persconferentie mede, nog niets zeggen over de berichten, dat de Perzen <h-, V. S. om bemiddeling zouden hebben verzocht. Hij achtte de situatie kritiek; de V. S. hieven echter tot bemiddeling bereid. Yvan FoulebeufLafosse, 45 jaar, en zijn vroutv Marie, 42 jaar, werden Maandag in het voorportaal van de Kerk van Saint Augustin te Parijs gearresteerd. Op dit echtpaar rust de verdenking, dat zij er een beroep van hebben gemaakt om bij uitstek op Maandagmorgen de offerblokken van drukbezochte kerken te lichten en zo drie jaar lang wekelijks een bedrag van 70.000 francs op stichtelijkewijze te hebben verdiend. Morgen is het een halve eeuw geleden dat King C. Gillette met een eigen maat schappij te Boston zijn thans overbeken de veiligheids-scheermesjes begon te produceren. Als men bedenkt, hoe de mannenwereld er rond 1900 uitzag, dan komt men tot de conclusie, dat Gillette inderdaad het gezicht van de wereld heeft veranderd. Hoewel er nu bijna niemand meer is, die zich nog niet glad geschoren op straat durft te begeven, en dus deze uitvinding een enorme opgang heeft gemaakt, is Gillette's pad geenszins over rozen gegaan. Inde begindagen van zijn maatschappij toen. alleen nog maar acteurs en „dergelijke vrijgevochten men sen" zich met een geschoren gezicht lie ten zien, had hij de grootste moeite ko pers te vinden. Zelfs zijn vrienden, die cfe apparaatjes gratis kregen, wilden ze niet gebruiken. Na een paar jaar ging. echter alles beter. Sedertdien verrezen er fabrieken in Amerika, Engeland, Ca nada, Zuid-Amerika en op het" Europese vasteland. Op 't ogenblik fabriceren de fabrieken honderdmillioen mesjes per week. Yvon Foulebeuf en zijn vrouw hadden in 1948 hun café te Auteuil verkocht; uit de opbrengst daarvan betaalden zij hun reizen naar beroemde bedevaartplaatsen als Lourdes, Lisieux en Mon Saint Michel, welke zij veelvuldig gingen bezoeken. Al spoedig, nadat zij aan hun devote aspiraties" gevolg hadden gegeven, ont dekten zij tot hun grote verrassing, dat de offerblokken op Maandagmorgen meestai zeer goed gevuld zijn. Op het betrekkelijk vroege uur in de v;eek zo bemerkten zij tevens besteden de kos ters nog geen aandacht aan het stoffelijke eerstViaaterUt"makerke.de gelovigen komen tp?lv,7^rSte J^andagse bezoek brach- en Mane aan de basiliek van Angouleme De vrouw knielde in vro me aandacht neer om te bidden, 'doch hield een oog gericht op de deur voor het geval er toch nog onverwachte be zoekers mochten komen. Yvon begon aa i het noodzakelijke deel van het devote ambacht en viste met in lijm gedoopte haak en breinaald bankbiljefjes uit de offerblokken. Om de .andere week toog het echtüaar ter bedevaart en slóeg zijn slag in de bedevaartskerk, altijd echter op Maan dagmorgen. De week, dat Yvon en Marie niet ter bedevaart gingen en in Parijs vertoefden, lieten zij echter op hun ma nier niet nutteloos voorbijgaan. Dan toch brachten zij de Maandagmorgen door met het visiteren van de Parüse kerken en het verrichten van de bekende werkzaam heden. Drie jaar lang zijn zij er in geslaagd dit drukke „kerkbedrijf" te beoefenen. In het voorportaal van Saint Augustin echter heeft de politie een einde gemaakt aan het verachtelijk gedoe. Mevrouw Foulebeuf. trachtte per taxi te ontsnap pen, doch de politie was haar te vlug af. De heer Foulebeuf, die bij zijn arrestatie breinaalden, haken en lijmpot nog in zijn zak had, heeft geen pogingen aangewend om ook maar iets van zijn schandelijke oplichterspractij ken te ontkennen. Sir Franks gaf na zijn onderhoud met Acheson en Harriman de laconieke mede deling. de stand van zaken te hebben uiteengezet en besproken. In diplomatieke kringen wijst men op Attiee's verklaring, van enige weken ge leden, waarin de Britse achterblijvers werd bevolen in Abadan te blijven, tot redelijker tijden waren aangebroken. Men verwacht dan ook belangrijke stappen van Londen. Premier Attlee zal heden een onder houd hebben met de oppositieleiders Churchill en Davies. Men verwacht dat hij op een onmiddellijke bijeenkomst van het Lagerhuis zal aandringen en dat hij zich krachtig zal keren tegen een politiek die in een verbanning der Britse technici berust. De conservatieve en onafhankelijke pers heeft reeds on omwonden verklaard dat Engeland geen stap 'verder meer mag terugwijken Perzië komt meer en meer in het cen trum van de verkiezingsstrijd te staan. Heden za! in Teheran Mossedeq voor de Majlis verschijnen en vermoedelijk om een vertrouwensvotum voor zijn jongste maatregelen vragen. Gisteravond is de Perzische veiligheids raad onder voorzitterschap van Mossadeq drie uur bijeen geweest om te overleggen, welke veiligheidsmaatregelen genomen zouden moeten worden, indien Engelse troepen in Perzië zoudén landen. De Perzische veiligheidsraad is samengesteld uit de minister-president, de minister van oorlog de stafchefs en de politie- en marechaussée-commandanten. De raad be sloot generaal Arfa naar Abadan te zen den met bevelen voor de bevelhebber van leger en vloot van Khoezistan. Deze bevelen houden in leger en vloot tol waakzaamheid aan te zetten en het garnizoen te Abadan en de posten aan de grens van Irak te versterken. Anderzijds heeft een Perzische rege ringswoordvoerder verklaard, dat de re gering het eens is met de eventuele be noeming van een buitenlander als direc teur van de raffinaderij van Abadan. Deze zou de verbinding tussen de directie var: de Nationale Perzische oliemaat schappij en de technische bedrijven moe ten verzekeren. Handelsverdrag met Sovjets Inmiddels is tussen Perzië en de Sovjet- Uit welingelichte Perzische bron wordt gemeld, dat Mossadeq aan soldaten en politie heeft verklaard, dat in geval van een landing van vreemde troepen alle olie-installaties in Zuid-Perzië opgeblazen zullen worden. Unie een handelsovereenkomst gesloten voor de levering aan Perzië van 11.000 ion suiker. Er zullen nog meer leveringen volgen teneinde de Perzische suikervoor- raad voor een jaar te verzekeren. Pakistan, aldus A.F.P., heeft Perzië om 80.000 ton petroleumproducten verzocht. Het Perzische kabinet bestudeerd dit ver zoek. f oor een bedrag van 650.000 De invoercommissie van de West duitse regering heeft toestemming gegeven voor de invoer van poot- aardappelen uit Nederland tot een bedrag van 650.000 dollar. A «1 om Ir O l kö] Italiaanse premier, De Gasperi. wordt ver- lilllcl J-Jvcl JJClOOIl klaar<l dat deze bijeenkomsten „voortdu „Changing of the guard". De spectaculaire aflossing van de wacht voor het Engelse Buckingham Palace geschiedde Dinsdag j.l. voor het St. James- palace te Londen, om koning George rust te gunnen. De Grenadiers worden ajgelostdoor de „Scotch Guards", In een verklaring, uitgegeven in Was hington, Parijs en Londen, zeggen de Westelijke geallieerden, dat zij bereid zijn „het Italiaanse verzoek tot herzie ning van het Italiaanse vredesverdrag van 1947 in gunstige zin te overwegen". De drie regeringen, aldus de verklaring, zijn bereid permanente beperkingen en tenachterstellingen op te heffen, voor zover zij betrekking hebben op haar in dividuele betrekkingen met Italië en achterhaald zijn door de gebeurtenissen, gerechtvaardigd worden door de huidige omstandigheden of invloed hebben op de Italiaanse capaciteit om zich te verdedi gen. De drie regeringen verzekeren po gingen te zullen aanwenden om Italië te doen toelaten tot de Verenigde Naties. De mede-ondertekenaars van het ver drag wordt verzocht soortgelijke maat regelen tè treffen. De hoop wordt uitge sproken, dat deze stappen een ruime steun zullen genieten. Het. besluit tot boven omschreven stap werd op de con ferentie van de ministers van buiten landse zaken der Grote Drie te Washing ton genomen. Naderhand was het be sproken met de Italiaanse premier en minister van buitenlandse zaken, de Gas- peri, die thans een bezoek aan Washing ton brengt. De verklaring zegt verder, dat Italië in het laatste deel van de oorlog loyaal met de geallieerden heeft samengewerkt en zijn democratische in stelling weder heeft ingevoerd. Italië had „in de geest van het Handvest der Verenigde Naties die samenwerking aan de democratische landen verleend, welke onmisbaar is voor de solidariteit van de vrije wereld". In een eommnniqué van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken, dat I Woensdag werd uitgegeven over de be rende overeenstemming tussen de regerin gen van beide landen over gemeenschap pelijke doelstellingen en middelen om deze te bereiken", hadden onthuld. De V. S. beloven samenwerking met an dere regeringen ten aanzien van concrete plannen ter oplossing van de met eikaar verband houdende problemen der Italiaan se en Europese overbevolking. Voorts zeggen de V. S. toe, evenals in het verleden en binnen het raam van de door het Congres toegewezen gelden mi litaire en economische hulp aan Italië te verstrekken, aldus het communiqué dat er aan toevoegt dat de V. s. hebben ver klaard dat zij zouden helpen bij het ver krijgen van voorrang voor uitrusting, noodzakelijk voor de vergroting van de productie van electriciteit en staal in Italië. De V. S. beloven ook samen te werken bij het oplossen van problemen aangaande het volledige gebruik van Italiaanse arbeidskrachten. Ten aanzien van Triest wordt verklaard, dat een oplossing van deze kwestie reke ning zou moeten houden met de „wettige verlangens van het Italiaanse volk". Acheson en de Gasperi zijn het er over eens, dat een oplossing „de eenheid van West-Europa zeer zou versterken". President Truman verklaarde bjj gele genheid van dc overdracht van vier rui terstandbeelden door de Italiaanse pre mier, de Gasperi, dat indien de Sovjet- Unie zou voortgaan niet Italië's toelating tot de V. N. tegen te gaan, andere wegen gevonden dienden te worden om Italië in staat te stellen „een volledige rol te spe len bij dc handhaving van de beginselen van de V. N." Amerika zal alles in het werk stellen om de beperkingen en tenachterstellingen van Italië op te heffen. bewezen, volledig en als gelijkwaardige deelgenoten aan het grote opbouwende werk van de vrije wereld deel te mogen nemen", aldus Truman. Truman herinner de aan hetgeen Italië sinds 1945 op het gebied van industrie landbouw en sociale hervorming heeft bereikt. De Gasperi sprak in antwoord op de rede van Truman de wens uit. dat „uw land en het mijne onder het vaandel van vrijheid en recht en in voorspoed altijd mogen samenwerken voor democratie, vooruitgang en vrede". In een Woensdagavond op Buckingham Palace uitgegeven bulletin wordt mede gedeeld: „Alhoewel er geen onderbreking is gekomen in het geleidelijke herstel van de koning en er tot dusverre geen complicaties zijn geweest, is het onvermij delijk dat de komende periode van een week of tien dagen met enige bezorgd heid tegemoet wordt gezien". In tegen stelling tot de tot nn toe uitgegeven ze ven medische bulletins was de bekend making van Woensdagavond door geen der dokters getekend. Veertien minuten later werd van uit „Clarence House de woning van prin ses Elizabeth een verklaring uitgege ven waarin wordt gezegd, dat de kroon prinses en haar echtgenoot de hertoe van Edinburgh, hun bezoek aan Canada voor een of twee weken hebben uitge steld. Gistermorgen heeft de H. Vader uit Zijn buitenverblijf te Castel Gaudolfo een telegram gezonden aan Koningin Elizabeth van Engeland. De H. Vader betuigt hierin Zijn medeleven met de ernstige ziekte van de Engelse Koning en geeft Hare Majesteit de verzeke ring van Zijn vurige gebeden voor de genezing van Koning George. Het Tweede-Kamerlid Vorrink (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Oorlog schrifte lijk gevraagd of de bewindsman kennis genomen heeft van het in een dagblad van 22 September j.l. opgenomen verslag m?" geallieerde manoeuvres .Counter- ttirust". in welk verslag de volgende passage voorkomt. "®nke,e Nederlandse commandoposten nebben vandaag bezoek gehad van gene raal Hasselman, die volstaan heeft met aan dodelijk vermoeide officieren links en rechts snauwen uit te delen. Generaal Eisenhower en veldmaarschalk Mont gomery hadden zich enkele dagen tevoren langdurig met de troep onderhouden en hun verbazing uitgesproken over hun uithoudingsvermogen". Is de minister bereid naar de juistheid van dit bericht een onderzoek in te stel len zo vraagt de heer Vorrink. die voorts verzocht op de hoogte gesteld te worden van de maatregelen, die de minister denkt te nemen tegen het betrokken dag blad, als de gegeven voorstelling van zaken onjuist is. Indien het wel waar ls wil de heer Vorrink graag weten hoe de bewindsman een dergelijk optreden van het hoogste militaire gezag in het leger in de tóekomst denkt te kunnen ver hinderen. Egyptische socialistenleider gearres teerd. Ahmed Hoessein, leider van de Egyptische socialistische partij, is Woens dagavond gearresteerd, nadat het orgaan van zijn partij, .,Al Isjterakeya", een ar tikel, getiteld „revolutie", had gepubli ceerd. WE hebben op velerlei terrein wensen bij bosjes, maar als het op betalen aankomt, hebben we vreselijke be zwaren tegen belasting en huur betalen. Ten aanzien van verteringen zijn de meeste lieden vrij royaal doch voor wat betreft wonlnggeld, wordt elke rijksdaal der zwaar guteld. Er was een tijd, dat sociologen op grond van berekeningen en verhoudingen uitmaakten, dat men lts a 1/7 van zijn inkomen mocht verwonen. Vandaag is de berekening l '9 a 1/12. Zulks gold dan voor het woningbezlt van voor 1940. Wie een behoorlijke woning op waarde weet te schatten, zal moeten toegeven, dat in de economische verhoudingen van het ogenblik Nederland voor het grootste deel betrekkelijk goedkoop woont. We wijzen hierop, omdat de Neder landse huurders langzamerhand in drie categorieën zijn te verdelen. Zo zijn ei bewoners van voor 1940 (2U millioen woningen) met een huurpe'l van 115 pel van Mei 1940, bewoners van ongeveer 150.000 na-oorlogse woningen met 'n huur- peil van 130 pet van Mei 1940 en a.s bewoners van woningen met een huurpei. van 145 pet van Mei 1940. Nederland schreeuwt en terecht - om woningen; maar om te kunnen bouwen is er behalve duurder materaal ook geld nodig. Wordt het geld duurder, dan stijgen ook de exploitatiekosten. En zo kan het gebeuren, dat bij het gereed komen van een complex huizen, we! tien tallen gegadigden hun kans op een woning voorbij laten gaan. of wegens het euvel dat zij een behoorlijke huur min of mee: woeker vinden, of omdat zij werkelijk niet In staat zijn de huur op te brengen. En toch, er moet gebouwd worden, wan! tienduizenden wachten nog op een eigen home. Is woninbouw nu een zaak, die alleen de toekomstige huurders betreft, of een aangelegenheid, die het gehele volk aan gaat? Stelt men zich op het standpunt, dat ten bate van een gezonde gezinsontw'ikkeling en in het zedelijke belang van het Neder landse volk huizen en veel huizen ge bouwd moeten worden, dan zal ook het gehele volk moeten bijdragen voor de financiering van de houw. Maar dan komen pas de moeilijkheden Bij de K.V.P. loopt een motie' van de Kieskring Den Helder, waarin wordt ge vraagd het daarheen Ie leiden, dat een nieuwe rechtvaardige belasting geheven wordt op het woningbezit van voor Mei 1940. Die extra belasting kome dan in een soort bouwfonds ten gunste van nieuwe woningen. Minister In 't Veld ziet geen heil in een dergelijke huurverhoging met een afro ming daarvan van bijv. 20 pet. Volgens zijn berekening we hebben dat reed? gepubliceerd bedraagt de totale huur opbrengst ongeveer 600 millioen per jaar. Hiervan zyu dan J20 miUiqen aan de nieuwbouw "ten góedë kunnen _komen. Voorwaar geen peuleschilletje. Doch de minister vreest sociale spanningen. Geen vrees zonder motief, omdat gepensionneer- den en Drees-mensen al onmiddellijk voor moeilijke problemen zouden te staan komen. Of de Overheid zou eerst weer een deel moeten reserveren voor huurtoe- slagen. En daarom preekt minister In 't Veld permanent over minder roken en minder snoepen en dat geld besteden voor een eventueel bouwfonds. In de laatste weken is het woord bur gerzin-woningen losgekomen. Particulie ren en bedrijven helpen bepaalde gemeen ten op bepaalde voorwaarden aan be paalde bedragen. Allemaal prachtig, maar incidenteel niet afdoende en afhangend van bijzondere en toevallige omstandig heden. We zijn het er allen over eens, dat de woningnood wachtende gedesillusion- neerde jongelui en opeenhoping van ge zinnen een der ergste sociale euvels is van onze tijd. Maar de bouwpolltiek is, helaas, vastgelopen. Om uit dat moeras te komen, zijn halve maatregelen niet meer voldoende. Er moeten radicale besluiten worden genomen. Ten eerste dient er o.i. een verhoogde huur te komen op het woningbezit van voor 1940, met voorzieningen waar dal voor sommige groeperingen ondraaglijke spanningen zou geven. En voorts het organiseren van een nationale premie lening van een milliard gulden, ook in kleine coupures en tegen zeer lage rente en met kans op een extraatje bij uitloting. Het ene doen en het andere niet laten Burgerzin met een gokje. Men kan het met de fraaiste vorm vinden. Doch er moet spoedig geld en veel geld komen, era ten en aanbevelen leveren geen suc cessen meer op. Doen! Hebben onze lezers andere en betere voorstellen. Zij zenden die in; ten spoe digste. Over woningnood zijn we het eens. Gaat zien, dat het ook u ernst is met uw medewerking aan de oplossing van die jammerlijke situatie. We wachten met spanning. HENK VAN DER MAZE. P.S. Een der ochtendbladen komt van daag met de mededeling, dat er plannen bestaan voor een nationale premielening van 100 millioen. Dit bedrag is o.i. veel te weimg. .Voorts zouden de gemeenten geld uit de lening kunnen krijgen niet op grond van het toegewezen volume, maar op basis van deelneming door de gemeentenaren. Deze stelling lijkt o.i. om reden van natio nale rechtvaardigheid onhoudbaar. H. v. d. M. De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa zal op 26 November in Straatsburg bijeenkomen. Met het oog op de algemene verkie zingen in Engeland had Paul Henïi Spaak, voorzittèr van de vergadering, deze datum voorgesteld aan de leden van de permanente commissie van de [Raadgevende Vergadering. De meerder- In deze moeilijke jaren na de oorlog i heid van de commissie ging daarmee Gistermiddag is de „Willem Barendsz" de drijvende traanlabrieb van de Neder- landsche maatschappij voor de Walvisch- ï"ïiS.i.00»T*e zesde exPeditie naar de Zuidelijke IJszee vertrokken. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, de heer S. L. Mansholt, maakte de reis tot Umuiden mee. Het schip, waarover ook ditmaal kapi- I. J. Kiijn het gezag voert, vaart eerst naar Curasao om stookolie in te nemen en zet vervolgens koers naar Kaapstad, waar evenals vorig jaar de 12 jagers ge reed liggen, die de „Willem Barendsz" naar het vanggebied vergezellen. In het voorseizoen zal gejaagd worden op potvissen, die de spermolie leveren. Het officiële vangstseizoen begint op 2 Januari 1952, dan mag gejaagd worden op de baleinwalvissen, die de zo begeerde traan leveren. afnemen. Het seizoen duurt tot 15 April, tenzij de internationaal vastgestelde maxi mum hoeveelheid van 16.000 walviseenhe den reeds vóór die datum door de «-eza- menlijke expedities der deelnemende lan den is gevangen, hetgeen verleden jaar het geval is geweest en ook dit jaar waar schijnlijk wordt geacht. In het vorige seizoen heeft de „Willem geproduceerd 91.369 barrels (15.228 ton) traan en 12.191 barrels (2 032 n9 80fiSt^wie' tegen 77'377 barrels (12.896 ton) traan en 4.957 barrels (826 1949/'MPenn gedurende het seizoen I - »»- HO VJC UUi iUt ilCIU V QJ iaWMtóngen tussen Dean Achpsr ta it.iireft de Italiaanss bevolking haar recfet acooorri - Neemt regering hele vangst af? Ongeveer 2.000 havenarbeiders te Til- bury (een deel van de Londense haven), nebben besloten heden, Donderdag, hun r, staking te beëindigen, hangende onder- Over voorverkopen van de traan is nog j handelingen. De staking heeft tien dagen iets hnL'pnn. «inrit fuur mm uf»rirnn>«t 5' niets bekend, doch naar men verwacht zal geduurd en was gericht tegen de aan-* j)Ok 4&naal de regering de |!eliele vanjstving wan «rtra-havenaxfeaider*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1