LAATSTE BERICHTEN Grote brand aan de Keilehaven te Rotterdam Portret van een Dorpspastoor KOPJES Hoeveelheden paraffine veroorzaakten verstikkende rook Kethel viert ziin herder A FINE TRADITION Another Fine Tradition Koning George „gestadig vooruit" Jurriaan Andriessen vertelt: VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 POSTZEGELTENTOON STELLING IN MUSEUM NED. VRACHTENMARKT Als een zware mist hingen vanmiddag dikke rookwolken boven het Keilehaven- oomplex. In het Keilepand van de firma Thompson te Rotterdam was brand uitge broken en om 11.40 kon de politie-radio- wagen het eerste alarm opvangen. Om 11.45 was de eerste motorspuit van de brandweer ter plaatse en spoedig voeg den zich hierbij de Havendienst III later gevolgd door de Havendienst IV, de politieboot, nog twee motorspuiten en materiaalwagens. Met uiteindelijk meer dan tien slangen op de waterleiding be gon men met wanhopige pogingen het vuur te bestrijden, aangezien dit woedde in een grote hoeveelheid paraffine, die een hitte verspreidde die de nadering practisch onmogelijk maakte. Over de gehele vloer lag een bedekking van vlammen, die tegelijkertijd zo'n rook ontwikkelde, dat al spoedig twee brand weerlieden, J. P. en J. v. d. H., bedwelmd geraakten en per ambulance naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd, nadat met zuurstofapparaten de eerste hulp was verleend Omtrent de oorzaak van de brand tast men tot nu toe volkomen in het duister. Behalve paraffine ligt er ook een hoeveel heid alcohol, die dus de mogelijkheid van localisering van de brand niet groter maakt. De bestrijding vond plaats door slechts een van de openingen van de loods aan de kant van het water. Zowel perso neel van het Havenbedrijf, als tal van vrij willige brandweerlieden, probeerden ue brand te beperken, maar het bleef ee i uiterst moeilijk karwei, te meer als mei bedenkt dat de loods bijna niet toeganke lijk is. Verstikkende damp maakt, slachtoffers Onze veslaggever ter plaatse van de brand telefoneerde ons rond half twee nog de volgende bijzonderheden. De walmende, verstikkende paraffine- dampen bemoeilijken het blussingswerk in de hoogste mate. Tot dit tijdstip waren reeds acht brandweerlieden door de rook uitgeschakeld van het verdere blussingswerk en moesten verschillen den van hen naar ziekenhuizen worden vervoerd om nader op verhaal te komen. Het is feiteljjk zo, dat, wanneer dez» brandweermensen enige tijd aan do blussing hebben deelgenomen, zjj nood» zakelijk zich moeten verwijderen, wil len zij niet volledig uitgeschakeld wor den. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, de heer Staal, vertoonde zich al spoedig op het terrein van de brand, terwijl ook de wethouder van de bedrij ven, de heer H. E. v. d. Brule, eveneens snel ter plaatse was. Een grote politiemacht houdt de men senmenigte, die, aangelokt door de ont zaglijke rookwolken, naar de Keilehaven kwamen trekken, op veilige afstand. Daar de afsluiting goed te maken was, bevon den zich rond het eigenlijke terrein van de brand niet veel mensen. In de kelder van de grote loods, die ver der bestaat uit de begane grond en een verdieping en ongeveer vijftig bij ruim twintig meter, waren nog een groot aan tal vaten olie van de Vacuum Oil Compa ny opgeslagen. Op de bovenverdieping heeft men een grote hoeveelheid lompen opgestapeld. Verder bevinden zich in het pand, zoals reeds gemeld, alcohol, salpeter zuur en paraffine. De haard gevonden Onze verslaggever sprak een der brand weerlieden. dié, gewapend met zuurstof masker en vuurvaste kleding, zich diep in de vuurgloed van het brandende pand had gewaagd. Hij érklaarde ons, dat men de vuurhaard heeft ontdekt, doch dat de gloed zo ontzaglijk was, dat men niet tot deze haard was kunnen doordringen, terwjjl tevens de enorme rookontwikke ling zulks verhinderde. Naar wij verder vernamen hoewel we er op wijzen dat het nog geenszins vaststaat zou de oorzaak van de brand gelegen kunnen zijn in laswerkzaamhe- den, die in hef pand verricht werden. Naast het brandende gand van Thomsen ligt een opslagplaats van de Vacuum Oil Cy. De windrichting was echter gunstig, zodat men geen groot gevaar aanwezig achtte voor het overslaan van de brand naar deze gevaarlijke buur. Te ongeveer kwart over één kon men nog geen schatitng maken, hoelang het nog zou duren alvorens men de brand volkomen meester was. Wel echter meen- de men, dat «r uitzicht was, dat het groot ste gevaar bezworen was en dat voor een verdere uitbreiding van het vuur niet meer gevreesd behoefde te worden. In een zojuist gepubliceerd bulletin over de toestand van koning George wordt gezegd, dat de vorst gestadig voor uit gaat. Hij heeft weer een goede nacht gehad. November a.s. herdenkt de Rotterd, Cl AC, ei AD VOOR SCHItUAM f N OMSTRCKCN 460 ton petr. cokes Bergen op Zoom; 220 en 215 ton copra 1.-varen; S30 ton mals Sas van Gent; 205 ton palmspitten l.-varen; 100 ton kunstmest Broekihorn; 233 ton kolen Delft; 195 ton ld. Arnhem; 1OC0 ton id. Utrecht; 320 ton schilfers Breda; 360 Ion stukgoed Amsterdam; 60 ton dlv. granen Zutfen; 113 ton ld. Beringen; 73 ton id. Til burg; 1344 en 901 ton ld. vletten; 520 ton cokes gruis Zwljndreeht: 190 ton veevoeder Dén Bosch; 568 ton zout Bergen op Zoom; 460 ton tarwe Maashees; 350 ton ld. Lelden; 25 stand hout Litihoyen; 38 en 26 id. ld. Amsterdam; 10 vletrelzen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2