Voor Feijenoord de punten Foor MVV een protest ::'-y - Roozen was op dreef Noorwegen verraste Zweden Volle winst voor V. V. V. Alleen V\ V nog op maximum Amateurisme gehandhaafd Geen applaus voor eenzaam tegenstander Cor van der Gijp top-scorer r VAN DER WEERD SCHAAKMAT TEGEN AJAX-DEFENSIE tvÏÏSÖÈKiMKFÏ WEK DE GAL IN UW LEVER OP J r Rotterdammers wonnen (1-0) geflateerd in laatste minuut Xerxes miste strafschop Haarlem klopte Heerenveen met 4-0 Voetbal in het buitenland Zwakker H.B.S. redde slechts de eer Ajax onttroonde Wageningen Linkshalf Bouwens: winnende goal K.N.V.B.-parlement eensgezind: ïn het klassement der schutters Vijf uren voetbal- parlement B.V.V. verloor Krijgh MAANDAG 1 OCTOBER 1951 PAGINA Ert Noad won (0—3) M.V.V. was beter Kroon ging k.o. w Si" Finland verloor In Frankrijk In België In Italië De uitslagen van de wedstrijden ge- Twee spel-typen Een draw in Eindhoven KARELLOTSY Amateurisme onbedreigd (Van onze verslaggever) FEIJENOORD, Zondag. De M.V.V.-bestuurders die wij vandaag in de catacomben" van het Feijenoord-stadion tegen het lijf liepen, waren niet de enigen die hun mis noegen over scheidsrechter Schot niet onder stoelen of banken staken. Ook de Feijenoorders konden zich beklagen; tweemaal had de arbiter hen een strafschop wegens hands in liet ze,stion-mcter-gebied van M.V.V. onthouden en meer dan eens had hij de voordeel-regel verwaarloosd door Feijenoord- aanvallen af te fluiten wegens M.V.V.-overtredingen. Maar desondanks was Feijenoord tevreden. Het had de punten in de zak, al was deze 1-0 zege op M.V.V. nog zo fortuinlijk en nog zo geflatteerd. Maar M.J.J bleef ontevreden. Begrijpelijk. De Maastrichtse sterdragers hadden in een enerverende strijd beivezen in technisch opzicht de meer dere van hun tegenstanders te zijn. Desondanks verloren zij. Terwijl zij 8 minuten voor het einde, de overwinning, althans een gelijk spel" in han den hadden gehad door het doelpunt van Verdonschot. Volgens hen een glaszuiver doelpunt. En daarom togen zij na de wedstrijd naar de heer Schot om bij hem een officieel protest tegen het annuleren van die goal te deponeren. Twijfelachtig protest Dat zij dat protest zullen winnen lijkt ons om het zacht uit te drukken zeer twijfelachtig. Toen in die 8e minuut voor «ISt* Tdvo,or Bon£rère de bal van de rechtervleugel voorzette, keeper Zon dervan half miste en Verdonschot het leer genadeloos hard in de touwen joeg, stond de kleine Ummels op de doellijn in v00r Zondervan hinderlijke buitenspel positie. Naar ons inzicht annuleerde de heer Schot dit doelpunt terecht (wat niet wegneemt, dat zijn leiding inderdaad lang liet altijd vlekkeloos was (Van onze correspondent.) NOAD heeft op Xerxes een verdiende overwinning behaald, al was het verschil van drie doelpunten wel wat groot. De Tilburgers brachten een heel wat ster- kerere ploeg in het veld dan het vorige seizoen, waarbij vooral de verdediging zeer betrouwbaar was. In de eerste helft deden de ploegen weinig voor elkaar onder. De aanvallen van NOAD droegen echter een gevaarlijker karakter door de verrassende wijze, waarop zij vaak wer den opgezet en vooral linksbuiten Louer was daarbij de gevaarlijke man. Xerxes trachtte steeds tevergeefs met kort spel de verdediging voorbij te komen, maar Van Os en de Wilde en in laatste instan tie doelman Huysman grepen goed in. Xerxes kreeg vijf minuten voor de rust een fraaie kans om de leiding te nemen, toen het een strfaschop kreeg toegewezen wegens hands van Van Os. Koers schoot de bal echter naast. Rust 00. In de tweede helft kreeg het Tilburgse doel angstige minuten te doorstaan. Xerxes zette alles op de aanval en een hele serie hoekschoppen was het gevolg. Ook Beun en Rijshoivwer stelden Huysman oi? de proef, doch deze sloeg zich er prachtig doorheen. Op onver wachte wijze namen de gasten de leiding. Een hoekschop op het doel van Xerxes stelde Louer in staat een schuiver te j lossen, die via het been van een der i achterspelers in het net verdween (01). I Xerxes liet zchter niet af en bleef grote j druk op het Tilburgse doel uietoefenen, 1 maar de verdediging, zij het af en toe J met enig geluk, hield zich staande. Een snelle doorbraak van de gasten volgde I en Smolders plaatste^ de bal naar Louer, die een hoog schot inzond dat over het hoofd van doelman Mühring in het net I verdween (02). Xerxes was toen ge- slagen en enkele nvnuten voor het pinde voegde Smolders mef een effectrijk schot nog een doelpunt aan de voorsprong toe I (0—3). 1 KOERS Voordien had ook rechtsbuiten Berkhof, na 5 minuten reeds, een buitenspel-doel punt gefabriceerd, maar hij had dat even goed kunnen laten, want op het moment van schieten was hij al lang en breed afgefloten en zijn positie was meters duidelijk geweest. Zo scoorde MVV dus twee ongeldige maar geen enkel „echt" doelpunt. En dat vonden wij zonder meer jammer voor de Maastrichtenaren. Want nu verloren zij, doordat Feijenoord anderhalve minuut voor het einde wél de enige voltreffer olaatste. een wedstrijd die zij met glans hadden kunnen winpen....! MVV dus de betere ploeg. De ploeg met de superieure middenveldbezetting. De kanthalves Dresens en Tap eh de binnenspelers Ummels (virtuoze goochel toeren en ongrijpbare dribbels) en Ravensteyn beheersten de zaken rond de middencirkel volledig. De gerenom meerde Feiienoord-middenlinie kon te gen deze Maastrichtse jongens haar van haar grote internationale voorgangers overgenomen reputatie niet hoog hou den. Zjj capituleerde. En dat tekende deze strijd. Behoudens een spectaculair doch te kort bombardement door de Feijenoord- voorhoede in het eerste kwartier, demon streerde, MVV door betere techniek en grotere strijdlust in de gehele speelperiode tot de rust een duidelijk overwicht. Um mels forceerde twee corners zag twee flitsende schoten tóch nog door Zonder- van gestopt enwerd mét Ravensteyn driemaal achtereen nogal hardhandig ter aarde gewerkt toen de Feijenoord-defensie in even zoveel situaties geen oirbare middelen meer beschikbaar had. De Rot terdamse linksback Bol moest tweemaal vlak voor de doellijn redden toen invaller keeper Zondervan (ook van Neptunus overgekomen) reeds verslagen was en een van Verdonschot's harde schoten was rakelings over de latkruising gegaan. Ook in de achterhoede van de MVV-ers klopte het wel. Vooral in de tweede helft stelde de ervaren Van Bun zich zo tactisch op, dat Feijenoord's rechtsbuiten Den Bleijker geen gelegenheid kreeg om zijn simplistische solo-hushes door te zetten. Maar beter nog was rechtsback Nicolai, die de gevreesde kanonnier Van Kilsdonk volledig aan banden legde. Alleen spil Dorpmans liet wat steekjes vallen (hij schoot een keer op een haar na in eigen doel) en daardoor kregen Van der Velde en zijn binnenspelers Luijten en Koning een paar kansen. Dan was echter doelman Essers op zijn post om deze gevaren te bezweren. Ook na de hervat ting bleef MVV aan vankelijk de toon aangeven. Feijen oord's spil Kroon ging enige minuten knock out. toen hij een keihard schot van Bonfrère met 't hoofd keerde en al dus een zeker doel punt voorkwam. Hij was daarna niet meer de oude en Ummels kreeg de kans van de dag die hem echter door moedig uitlopen van Zondervan werd ont nomen. En 'n scherpe voorzet van Verdon schot werd zowel door Ummels als door Ravensteyn en Bonfrère gemist. Toen pas laaide in de Fejjcnoord- gelederen iets van strjjdvuur; de Rotter dammers verhoogden het tempo en lanceerden een serie grimmige aanval len. Dresens en Tap gaven echter aan de Feijenoord-binnenspelers geen meter ruimte en Nicolai en Van Bun beten zich al even hardnekkig aan de buiten spelers vast. Toch moest MVV terug entwaalf corners weggeven om deze echter dank zjj voortreffelijk kop- werk alle af te slaan. En heel dat Feijenoord-offensief lever de niets op. MVV brak er door heen, op vallend was hoe Ummels en Ravensteyn steeds zó snel met hun aanval mee kwa men dat er altijd een gelid van alle vijf man rond Kroon c.s. attaqueerde. Later ging Ummels midvoor spelen en nog later moest hij wegens een voetblessure hel veld ruimen om door Schetgens te wor den vervangen. In de 8e minuut voor het einde viel dan het geannuleerde doelpunt van Ver donschot. Amper een minuut later stuitte een nieuwe kogel van de hard schietende linksbuiten af op de voet van de reeds verslagen Zondervan. MVV had nog .troeven in handen. Maar anderhalve minuut voor het einde scoorde Feijenoord. Op 25 meter bijna recht voor het doel nam links buiten Van Kilsdonk een vrije trap tegen Dresens. En terwijl men zich al KROON ....knock out. Een zonderling „spelers-muurtje" tijdens de wedstrijd A.D.O.Juliana. De Limburgers beschermen hun doelman bij diens worsteling met een onwillige bal. prepareerde op een onzichtbaar hard schot van Fejjenoord's beste schutter, volgde er een listig boogballetje over het muurtje MVV-verdedigers heen in de vrije ruimte op de linkervleugel, waar linkshalf Van der Korput in het gat sprintte en opspringend de bal over de uitgelopen Essers wipte. Dat. was dan Eet drama in optima forma. MVV kreeg in die laatste minuut nog £we0 kansen, maar Verdonschot's schot beukte de lat en Bonfrère's corner ging achter. Feijenoord zeer fortuinlijk en zeer ge flatteerd winnaar. Aanvankelijk wilde MVV tegen dat ene doelpunt nog op buitenspel-gronden protesteren, maar men bepaalde zich tot een protest tegen de eigen ongeldig verklaarde Vendonschot- goal. Het is een strohalm. Maar in MVV's teleurstelling is de geste te begrijpen. Intussen: MVV was inderdaad de duide lijk betere ploeg en de Maastrichtenaren speelden de beste wedstrijd. Maar zonder de schutters die deze techniek met doelpunten bekronen is zelfs de beste ploeg nog niet compleet. HAARLEM, Zondag. (Van onze sport-correspondent). Heerenveen, de roemruchte kampioens club uit het Noorden, is roemloos tegen Haarlem ten onder gegaan. Met niet minder dan 40, cijfers welke aan duidelijkheid niets te wensen overlaten maar welke misschien nog geflatteerd genoemd moeten worden voor de Frie zen, werden Abe Lenstra en zijn man nen geslagen door een uitstekend spe lend Haarlem-elftal, waarin deze mid dag de oud-internationaal Roozen de grote man was. Met Groeneveid en de goed op dreef zijnde rechtsbuiten j Jacobs was de Haariem-voorhoede dit- maal veel te sterk voor de vrij zwakke j Heerenveense achterhoede, welke laat- j ste eerst in de tweede helft wat beter j op dreef kwam. Het begin van deze door een record i In tegenwoordigheid van 35.000 toeschouwers heeft Noorwegen rassende 4-3 overwinning op het nog altijd sterke Zweden behaald. De gasten namen in de eerste helft een 0-2 voorsprong door Karlsen en Dalen, maar nog voor de pauze brachten Rijdell en Lindh de stand op 2-2. Na de hervatting gaf Rvdell Zweden de leiding, maar door toedoen van Bredesen werd het 3-3. Het winnende doelpunt ontstond uit een strafschop, toegekend wegens een door de .weedse doelman Svensson begane overtreding. Karlsen plaatste zich achter de bal en voltrok het vonnis. ROOZEN .op dreef.... De te Kopenhagen gespeelde lan. denwedstrijd Denemarken-Finland is met 1-0 door de gastheren gewonnen. De Deense linksbuiten Staalgaart scoorde in de 39e minuut uit een strafschop. Er waren 35.000 toe schouwers. De uitslagen van de in de Franse ere- afdeling gespeelde wedstrijden luiden: Le Havre-Marseille 2—0; Nimes-So- chaux 31; Bordeaux-Lyon 61; Metz- Straatsburg 21; Nancy-Sète 22; Ren- nes-Rscing Club de Paris 41; Rijssel- Lens 20; St Etienne-Nice 11; Rou- baix-Reims 10. Alle clubs hebben thans 7 wedstrijden gespeeld. Roubaix leidt met 13 pnt. voor Metz 12 pnt. Rijssel, Nice en de Racing met elk 9 pnt. Le Havre 8 pnt. Bordeaux Lyon en Nimes 7 pnt. Nancy, Reims, Sète, Sochaux 6 pnt. Lens, Marseille en St Etienne 5 pnt. Rennes 4 pnt en Straatsburg 2 pnt. De uitslagen van de ere-afdeling lui den: R.C. Mechelen-Standard 1—1; Char- lerci-Antwerpen F.C. 1—0; Un. St Gil- loise-Charleroi S.C. 2—2; Daring C.B.- Racing C.B. 11; U.S. Doornik-S.C. An- derlecht 16; Berchem Sport-F.C. Me- chelen 8—2; F.C. Luik-Tilleur F.C. 2—1; Beerschot A.C.-La Gantoise 5—1. In het klassement, staat Berchem Sport bovenaan met, 10 punten, gevolgd door S.C. Anderlecht en F.C. Luik, die de tweede en derde plaats delen met. resp. elk 8 punten. Standard bezet met 1 punt de vijftiende plaats, terwijl U.S. Doornik onderaan staat met nog geen enkel punt. i aantal toeschouwers bezochte kamp was volledig voor de roodbroeken, die met snelle open aanvallen de Heerenveen- achterhoede volkomen uit haar verband rukten, zodat de beide backs De Jong en Veenstra dikwijls van het kastje naar de muur liepen. Reeds na negen minuten kon Roo zen op fraaie wijze de score openen door met een ver rassend goed schot doelman Veenstra te passeren. De Friezen tracht ten het spel te ver plaatsen maar hun spel was te kort en Abe Lenstra nam te weinig aan het spel deel om be paald gevaarlijk te worden. De rustig spelende Haarlem achterhoede kon het werk dan ook vrij makkelijk de baas blijven, in tegenstel ling met de Friese achterhoede welke de handen vol kreeg aan de uiterst gevaar- rflTPBnpr -7 j I W50 Haarlem-aanvallen. Na 25 minuten «.tU 1 LhUttL, Zondag. wist Groeneveid zijn tegenstander te om spelen en op fraaie wijze de stand op 2—0 te brengen en nog voor de rust bracht rechtsbinnen De Groot met een goed schot de stand op 3—0. Na de thee waren de Friezen aanvanke lijk iets in de meerderheid. Korte tijd wis ten de bezoekers enige druk uit te oefenen op Haarlems veste, maar ook nu hield men het spel te kort waardoor de roodblauwe defensie steeds tijdig kon ingrijpen. Een schot van Molenaar vloog teger. de lat en even later bewerkte Lenstra de onderkant van de paal. Maar dit waren welgeteld de enige ogenblik ken waarin Haarlem even in moeilijk heden kwam. Haarlem bleef ook nu het beste van het spel behouden en op fraaie wijze kon Roozen deze meerderheid een klein kwar tier voor het einde in een vierde doel punt tot uitdrukking brengen. Zelfs slaagde dezelfde speler er in de gehele Heerenveen-verdediging, doelman Veen stra incluis, te omspelen en een vijfde doelpunt te scoren, maar dit werd op onbegrijpelijke wijze afgekeurd. Zo bleef het dus 40 en daarmee mocht Heeren veen tevreden zijn. (Van onze correspondent) VENLO, Zondag. HBS heeft Zondagmiddag aan de Kraal te Venlo wel een sportieve maar geen grote indruk achtergelaten. De Velonaren domineerden vrijwel gedurende de ge hele wedstrijd over alle linies en waren technisch verre de baas over de Hage naars, die het tegen de snelle aanvallen der thuisclub nauwelijks konden bolwer ken. Reeds binnen 4 minuten wees het scoringsbord 10 aan, nadat Kiaassens het ieder hoog in het doelgebied van Van de Land had geplaatst, waarop Nas val lende de bal doorschoof naar de vrij staande Verberk, die keihard inschoot (10) Nauwelijks 3 minuten later kreeg HBS een kans om de gelijkmaker te scoren, toen centervoor v. d. Vegt alleen door de verdediging glipte, doch doelman Tilmans stopte de bal voortreffelijk. Na 13 minuten zette VVV weer een felle aanval op, waaruit Verberk een pass gaf naar de vrijstaande Van Rhee, die grandioos over de bal heen maaide, maar niettemin liep de bal uit deze pass rake lings langs de binnenkant van de paal in het doel. V. d. Land viel wel naar de goede kant uit, doch te laat: 20. Nadat een serie VVV-aanvallen door buitenspel was onderbroken en ook enkele corners Advertentie. U zult 's morgens „kiplekker" cit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERFILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wuze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. niet het gewenste resultaat .hadden opge leverd, leverde fraai sol'owerk van de snelle rechtsbuiten Sijbers het derde doel punt op, toen hij met het leder aan zijn schoen door de verdediging glipte en van dichtbij onhoudbaar inschoot: 30. In de laatste minuten van de eerste helft be leefde het HBS-doel nog benauwde ogen blikken, doch de verdediging wist verder onheil te voorkomen. Na de hervatting had HBS de opstelling gewijzigd, want v. d. Vegt was al enkele minuten voor rust uitgevallen. Langelaan speelde nu centervoor. De gasten kwa men in het eerste kwartier even opzetten, doch spoedig had ook nu VVV weer het beste van het spel. Het was in deze periode, dat een ogenschijnlijk ongevaar lijke aanval HBS een tegenpunt opleverde toen doelman Tilmans. die was uitge lopen, de bal niet klemvast stopte en Langelaan weinig moeite had de bal in het verlaten doel te plaatsen: 31. Na een kwartier schoot Kiaassens uit zjjn slof toen hjj een voorzet van Carlier benutte en het leder oerhard langs de grond in de touwen joeg: 41. Ontelbare schoten werden nog door het geelzwarte aanvalsquintet op de HBS-vcste afge vuurd, doch misten hun doel. dank zp uit stekend ingrijpen van v. d. Land. Onge veer 5 minuten voor het einde bracht de thuisclub de eindstand op 51. toen Ver berk andermaal een afgemeten voorzet van Carlier benutte en met een juweel van een doelpunt v. d. Land (die uit be wondering applaudiseerde), het nakijken gaf: 51. VVV is thans de enige eerste-klas- ser zonder puntenverlies. De Venlo- naren klopten volgens de verwach ting HBS en hebben nu in D 3 punten voorsprong op NOAD als naaste concurrent. De Tilburgers hebben dit jaar blijkbaar weer een ploeg om hoge ogen mee te gooien en dat mocht Xerxes dan ondervin den. Van de volgende ploegen onder vond Hermes-DVS tegen Sparta inderdaad de gebruikelijke moeilijk heden van een semi-derby, zodat de punten gedeeld werden, terwijl Em ma bij NEC weer een bijzonder pro ductieve bui demonstreerde. Slechts een kleine zege voor PSV bij Maurits en een zeer verrassende nederlaag voor Limburgia bij Brabantia. Terug naar A, waar DWS bij EDO in de riskante strijd tussen twee sterke defensies inderdaad met een draw genoegen moest nemen. De Amsterdammers werden nu inge haald door de Enschedese Boys, die Frisia geen schijn van kans gaven en door Haarlem, dat een al even on dubbelzinnige zege op het nu inder daad naar de middenmoot gedegra deerde Heerenveen behaalde. Elink- wijk hield tegen Go Ahead 'n puntje thuis en bleef daarmee eervolle vier de en 't Gooi beleeft op de vijfde plaats en met zijn zege op GVAV een heel wat beter seizoen dan de laatste jaren. Voor Theole bijna een nieuw succesje maar uiteindelijk scoorden de Volewijckers toch één doelpunt meer. AGOVV stelde teleur door bij Velocitas slechts gelijk te spelen en aldus voorlopig uit de kop groep te verdwijnen. De grote strijd in B tussen Wage ningen en Ajax bracht de zege aan de Amsterdammers, die dus nu met hun verjongde ploeg de ranglijst met één punt voorsprong aanvoeren. Dan volgen er vijf ploegen met eenzelfde aantal punten: Wageningen, Be Quick, dat het grote Noordelijke treffen tegen Leeuwarden won, RCH, dat een monster-zege op Oosterpar- kers behaalde Vitesse, dat zich ten koste van de Zwolse Boys hand haafde, DOS, dat tóch nog veel moeite met Sneek had. Afgevallen is Leeuwarden en de rest is nü al „staart", ook Blauw Wit, dat wéér niet won en tegen Enschedé nauwe lijks aan een gelijk spel kwam. Nek-aan-nek gaan NAC en Feijen oord in C met 2 punten voorsprong op de rest. De Bredanaars gaven RBC geen kans tot grilligheden en wonnen met stoere cijfers. Feijenoord sleepte een zéér fortuinlijke zege tegen het in Rotterdam goed voor de dag gekomen MVV weg. Eindhoven en BW ontnamen elkaar een punt, maar Willem II en Juliana wonnen en zijn nu 3 en 4, de Tilburgers ten koste van Sittardia en de Limburgers door een goede zege in de uitbeurt tegen ADO. Van de twee debutanten DHC en Quick N. bleek Delft de sterkste en tenslotte stelde SVV weer teleur met. zij het de kleinst mogelijke, nederlaag tegen Bleijer- heide. klasse Eerste DWS 5 Ensch. Boys 5 Haarlem 5 Elinkwijk 5 't Gooi 5 AGOVV 5 GVAV 4 Vitesse 5 DOS 5 Leeuwarden 5 Enschedé 5 EDO Go Ahead De Volewijckers Heerenveen Frisia Theole Velocitas Zwolse Boys VSV Sneek Blauw Wit Achilles Oosterparkers Eerste Ajax klasse B: 5 9 Be Quick 5 8 RCH 5 8 Wageningen ..5 8 Eerste klasse C: NAC 8 Feijenoord 5 Juliana 5 Willem II 5 BW 5 Bleijerheide 5 Eindhoven 4 MVV 4 Sittardia 8 RBC ADO DHC SVV Quick 8 1 Eerste klasse D: VVV 5 NOAD 4 Hermes-DVS 5 Emma 5 PSV Limburgia Sparta Maurits Longa Brabantia Xerxes Chèvremont HBS NEC 10 7 7 7 6 6 8 4 4 4 3 2 2 1 (Van onze sportcorrespondent) WAGENINGEN, Zondag. Teleurgesteld keerden de Veluwe-supporters onder de ruim 12.000 toe schouwers vanmiddag van „de Berg" huiswaarts. Teleurgesteld omdat hun Wageningen de meerderheid van een technisch inderdaad wel beter Ajax had moeten erkennen. Maar teleurgesteld vooral, omdat „hun Charley" deze middag zo goed als niets in de melk te brokkelen had gehad. Aan de intern, schermwedstrijden die op <34 en 25 Nov. te Londen worden gehouden (sabel en floretnemen de volgende Nederlandse dames deel: Agna Secreve, Annie Middendorp, Agnes de Vries, Noortje Oeffner (allen Den Haag) en Mop de Gunst (R'dam). De heren- ploeg: Montfoort sr., Hordijk, Van der Molen en Zoet (allen Den Haag). GUUS DRaGER goede „oudere" in verjongde ploeg Veeleer was de jonge, maar robus- te midvoor Bleyen- berg de grote man in de groenwitte aan val geweest, maar hij kon het niet alleen klaren in de fuik die Ajax' knappe verde digers, de oude er varen Potharst en de jonge talentrijke Boskamp, om hem dicht snoerden. Bij de Amsterdammers kwam het grootste gevaar van de vleu gels, waar Guus Drager, ook een van overgebleven ouderen, op dediging moest concentreren om tot een regelmatige opbouw van eigen construc tief spel te kunnen komen. de weinige 0 rechts en de ex-Volewijcker Bakker op links, met hun korte rushes en scherpe voorzetten steeds verwarring veroor zaakten voor het' door Job Jansen en keeper Geutjes overigens knap verdedig de Wageningse doel. Ajax combineerde zijn techniek en zijn snelheid tot zuIk een sterk en snijdend wapen, dat Wage ningen zijn aandacht te veel op zijn ver- speeld in de Italiaanse voetbalcompetitie luiden: Atalanta-Palermo 22; Juventus- Florence 2—-0; Sampodoria-Legnano 21 Internazionale-Lazio 21; Milaan-Pro Patria 5—1; Napels-Lucca 2—0; Padua- Bologne 2—1; Spal-Como 1—0; Novara- Turyn 10; Triest-Udine 00. rWi°mo leed tegen Spal z«n eerste ne- tiio g' waardoor deze club terugviel en DiinItLop^de viJfde Plaats staat met 6 eerste vier Plaatsen in het Milaan xt" won£en gedeeld door Inter, punten' hffif. en Juventus' die elk 7 T deelnemen als daar ruimschoots geldmid- I delen voor aanwezig zijn. Na vele discussies werd besloten, dat Zwartemeer ter zake van zijn afgewezen verzoek om overspeling van de wedstrijd H.S.C.—Zwartemeer (een kwestie die wij als bekend mogen veronderstellen) niet 1 De jonge Emma-middenvoor Cor van der Gijpde jongste van het bekende kwartet broers, staat na vijf wedstrijden (en dat is va één-vijfde van deze competi tie) aan het hoofd van de score-lijst der Nederlandse eerste-klassers. Hij bracht 't tot 9 doelpunten en was voor al de laatste twee weken zeer productief, waarbij echter afgewacht moet worden of dit al dan niet een tijdelijke bevlieging is. In ieder geval wordt men op het ogenblik herinnerd aan de mogelijkheden die men deze knaap ooit wel eens buiten clubverband heeft toegedacht: Iemand die deze mogelijkheden al gehad heeft en als zodanig enige tijd middenvoor is geweest van het Ne derlandse elftal in zijn eerste na-oorlogse wedstrijden, de Haarlemmer Roozen, is op 't ogenblik ook weer best op schot. En hij is dat constant. Met 8 doelpunten staat hij op de tweede plaatsVerberk van het Venlose V.V.V. is de ttmu die het grootste score-aandeel heeit tn de leidende positie die zijn club op het ogen blik inneemt. Met 7 voltreffers staat hij op de derde plaats in het „klassement der schutters". En als vierde en vijfde tenslotte sluiten Pals van G.V.A.V. en Franssen van P.S.V. het rijtje van „de vijf beste schutters van nu" met elk 6 doelpunten. COR v. d. GIJP topscorer (Van onze verslaggever) UTRECHT, Zaterdagavond. Met 98 stemmen tegen 1 heeft de Bondsvergadering van de K.N.V.B. zich hedenavond uitgesproken voor een motie tot volledige handhaving van het amateurisme, met dien verstande dat er besprekingen zullen worden ge- voerd om bepaalde knellende banden in de amateursbepalingen wat losser meer voor de commissie van beroep mag versch 1111011 te maken. De enige tegenstem kwam van de Roermond-official Geraedts, i Rum0erig werd de vergadering toen er die als afgevaardigde van de Limburgse 2e, 3e en 4e klassers ook de enige I een motie kwam om Duitse clubs weer in Nederland te laten spelen. De heer Ode- kerken van Zuid II lichtte de motie toe, de heren Wyers (afd. Nijmegen) en Mate- boer (Zwolse Boys) steunden haar, de heren Koolhaas (Ajax) en Hellmig (Za terdagvoetbal West I) fulmineerden er heftig tegen. Na wijze en kalmerende woorden van de B.V.V.-voorzitter Pop- plein wijzigde_ de heer Oudekerken de moae in die zin, dat Nederlandse clubs in de grensgebieden op eigen veld weer tegen Duitse clubs zouden mogep spelen. De motie werd daarop met 52 tegen 24 stem men aangenomen, waarbij het Bondsbe- stuur zich vóór verklaarde. Tenslotte kan nog uit de vijf uren du rende besprekingen worden gereleveerd. 03} npf Mcirl A1.1nv.Jn J*J1 rif-ft was die een anti-rede hield. De heer Van der Hoek van de afdeling Dordrecht had namens alle Afdelings clubs (1987 tegen 1156 KNVB-clubs) reeds verklaard, dat deze clubs geen behoefte hebben aan betaald voetbal, dat bij de bestudering van dit probleem het lagere voetbal niet verwaarloosd mag worden en dat het devies moest luiden: „Niet verdie nen maar dienen". De heer Geraedts daarentegen had be toogd, dat men niet kan stemmen voor een motie tot verruiming van de amateurs bepalingen wanneer men reeds voor de volledige handhaving van het (huidige) amateurisme had gestemd. Een volledig amateurisme, aldus spreker, kan in zeer vele verenigingen niet meer betracht wor den. Voetbal is uitgegroeid tot een sport met een enorme invloed op het econo misch leven en op psyche en physiek van de spelers. Daarom zou het logisch zijn, de regle menten aan te passen aan de toestand zoals die op het ogenblik is. De regle menten kunnen niet meer nageleefd wor den, maar een ieder doet alsof. De ene clubbestuurder weet vaak precies waar in de andere fraudeert, maar zij zullen elkaar niet verraden, omdat zij eikaars moeilijkheden kennen. Zij zullen ook niet in een openbare vergadering met hun wensen en grieven komen, omdat zulk een vergadering niet de plaats is om vrijuit te kunnen spreken. Daarom praten de verenigingsbestuur ders ter vergadering anders dan onder vier ogen, aldus spreker. Het ware wen selijk, als de verenigingsbestuurders èn de spelers zich konden wenden tot een neu trale commissie. De heer Geraedts moest het zonder ook maar één handje applaus stellen, zulks in tè opvallende tegenstelling met de spre kers die zich vóór de motie tot volledige handhaving van het amateurisme kwa men uitspreken. Zo de heer Reyseger. voorzitter van H.B.S. en van de Eerste Klassers. Zo ook de heer Odekerken, die verklaarde, dat zijn Limburgse district- genoot Geraerdts niet namens het Zuiden De belangrijkste besluiten van de vijf uren durende K.N.V.B.-Bonds vergadering: A. 98 stemmen vóór en slechts een tegen op de motie tot handhaving van het amateurisme. B Maar toch besprekingen met het doel, de bepalingen op onbe langrijke onderdelen (cadeux aan spelers, medische verzorging etc.) wat soepeler te maken. C. Geen Nederlands jeugdelftal naar Ierland. D. Duitse voetbalclubs mogen in onze grensprovincies op bezoek. het Nederlands Jeugdelftal in 1952 niet zal deelnemen (wegens geldgebrek) aan het jaarlijkse FIFA-jeugdtournooi dat dan in Ierland zal worden gehouden. had gesproken maar namens een groep „jongens" die liever niet volwaardig wil den werken doch een voetbal-„bij"-ver- dienste „gemakkelijker" vonden. Na de stemming *981 dankte dan de heer Lotsy voor de door de Bondsverga dering gegeven ondersteuning van het streven om het amateurisme te handha ven. In zijn openingsrede had de heer Lotsy reeds zijn dank betuigd aan de Amsterdamse eerste-klassers die zich eer der reeds zo duidelijk voor de handha ving van het amateurisme hadden uitge sproken en had hij de uitlatingen van de N.A.C.-voorzitter gewraakt. Ten aanzien van de financiële aspecten van het Bondswerk had de heer Lotsy ver klaard, dat de K.N.V.B. de voetbalsport populair wil houden ook in de toegangs prijzen voor interlands hoewel deze een belangrijk sluitstuk op de begroting vor men, dat de jeugdkampen geld kosten maar desniettemin gehandhaafd moeten worden en dat het jeugdelftal alleen aan het jaarlijkse internationale tournooi zal Toch hielden de partijen elkaar goed in evenwicht, omdat tegenover het meer gepolijste spel van de Amsterdammers een forsere en meer tot directe stoten leidende spelopvatting van de Berg-be- woners stond. Twee verdedigingen die voorshands meester van haar terrein ble ven en er voor zorgden dat de stand bij de rust nog dubbel blank was. Een kwartier in de tweede helft was er gespeeld, toen er plotseling twee doelpunten in dezelfde minuut vielen. Bakker opende de score voor Ajax door een zuivere voorzet van Van der Wal fraai in te koppen. Maar Wageningen antwoordde onmiddellijk met een strak ke kogel van Bleyenberg die onhoud baar Visser passeerde. In de enerverende strijd om de win nende goal bezat Ajax de beste troeven. Maar eerst moesten Bleyenberg en Van der Weerd ieder een kans missen, alvo rens linkshalf Bouwens dat deed waartoe zijn voorwaartsen niet in staat waren ge- blekeij. Hij was het die 20 minuten voor het einde opnieuw een voltreffer voor Ajax noteerde en de Wageningse doelman Geutjes met een feilloos berekend schot versloeg. Het was verder aan de versterkte de fensie van Ajax wel toevertrouwd om de niet bijster intelligent opgebouwde aan vallen van Wageningen, hoe stoer en sterk deze ook naarmate het einde na derde werden doorgezet, het hoofd te bie den en de 12 zege te consolideren. (Van onze correspondent). EINDHOVEN, Zondag. In een enerverende strijd hebben Eind hoven en BW te Eindhoven de punten gedeeld. Tweemaal hadden de Bosschena ren de leiding genomen, maar twee maal slaagden de blauw-witte Eindhovenaren er in, het evenwicht te herstellen. Het is een wedstrijd geworden, waarin beide ver dedigingen het zwaarste werk kregen op te knappen. Voor de rust moest de Bos sche stopperspil Krijgh, wegens een bles sure het veld verlaten en tegen het einde van de tweede helft ruimde ook de Eind- vense stopperspil v. d. Hurk, wegens een verwonding het veld. Bij de Bosschena ren viel v. Overbeek in. Nadat de blauwwitte Eindhovenaren eerst met enige attaques de Bossche ver dediging hadden getoetst gooide zich BW in de aanval. Eindhoven werd in de verdediging gedrongen en na 24 minuten bezweek de Eindhovense defensie door een fraaie kopbal van rechtshalf Rem mers uit een hoekschop. Dit was de in jectie, die de Eindhovense aanvalsmachi- ne nodig had om op volle toeren te gaan draaien. En negen minuten later had zij succes toen linksbinnen Schmidt even eens uit een corner de bal inkopte, zo dat het leder via de voet van Melis doel man Saris passeerde. Hierna moest stopper Krjjgh het veld verlaten. In de tweede helft weer hetzelfde spel- beeld. Eerst enige Eindhovense aanval len, toen een BW, dat de blauwwitte Eindhovenaren weer in de verdediging drong. Negentien minuten voor het einde kreeg BW een strafschop toegewezen, welke door v. Overbeek in een doelpunt werd omgezet. Deze voorsprong duurde echter niet lang, want nadat v. d. Hurk was vervangen door v. Kemenade en Feijen de rechtsbuitenplaats bezette, slaagde deze invaller er in, een fraaie voorzet van Louwers te benutten en de stand weer op gelijke voet te brengen. Onder hoogspanning kwam het einde, zon der dat een partij er nog in slaagde het winnende doelpunt te scoren. Op de Monthléry-baan vestigden de Dmtse auto-coureurs Muller, Glockner, Von Stein, Ramelow en Von Franken berg met een 1100 c.c. Porsche enige nieuwe wereldrecords: 500 myn niet 161.830 k.m.u.; 1000 km met 162.960 k.m.u.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3