Moderne Reclasseringszorg Priesters verrichten slavenarbeid Oponthoud van schepen in de zeehavens KOSMISCHE STRALEN EN INVLOED OP HET LEVEN Samenleven van Oost en West Verzet tegen het communisme is agressie Veelzijdige activiteit ter bestrijding van misdaad en recidive Arbeidsvraagstuk in Indonesië urgent UITWISSELING KUNSTENAARS De camera op h buitenland v. v*" 133m VAUXHALL MODERNISEERDE fflfrti In Tsjechische uranium-raijnen Daarom is redeneren zo moeilijk Ontvangst in de Tweede Kamer Organisatie der beroeps keuze-voorlichting Duitsland één groot oefenterrein 'M. i m I VERVOERSCAPACITEIT ZOU CIRCA 30 PCT. GROTER KUNNEN ZIJN P. PELLA UIT ADVIES COMMISSIE Verschillende oorzaken van geringe productiviteit PRODUCTIE IN AUGUSTUS VERDER GEDAALD Indexcijfers gemiddelde dagproductie 128 (v.m. 132) MET TALKPOEDER DE VRIJHEID IN AMERIK. BEGROTINGS TEKORT In afgelopen drie maanden 2.614.986.764 mm# mmm h WBmmEkÊmm WOENSDAG 3 OCTOBER 1951 PAGINA 4 Van onze redacteur) De moderne reclassering dateert van 1823, toen het Nederlandse Genoot schap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen werd opgericht. Sinds de differentiatie naar levensbeschouwing in 1910 staan in de strijd tegen misdaad en recidive schouder aan schouder naast het Genootschap en het Leger des Heils, die in principe voor delinquenten van alle gezindten openstaan, de R. K. en de Prot.-Chr. Reclasseringsvereniging. Wat houdt het moderne reclasseringswerk zoal in? Op deze vraag ontvingen wij op een onlangs door de Vereniging voor Reclasserings- instellingen n.a.v. de Nationale Reclasseringsdag 1951 georganiseerde persconferentie en persexcursie een uitgebreid antwoord. De reclassering is, zo bleek ons, uit gegroeid tot een veelzijdig onderdeel van het maatschappelijke werk, zij het met •en geheel eigen stempel: het grootste deel van het werk kan slechts krachtens overheidsopdracht (zoals voorlichting en toezicht) of, na verkregen toestemming nT (zoals celbezoek en recreatie in gestichten geschieden, terwijl het contact met de hulp-ontvangende reclassent meest een gedwongen karakter heeft. Van subjectieve pleidooien tot objectieve voorlichting Het werk begint reeds, voordat er van een veroordeling sprake is, nl. met het geven van voorlichting aan de rechter omtrent persoon en levensomstandigheden van de verdachte. Deze eerste reclas- seringsbemoeiing hangt samen met de Invoering ln ons strafstelsel van de V.V., de voorwaardelijke veroordeling, in 1918. Voor een doelmatige toepassing ervan had de rechter immers niet alleen gegevens nodig over de daad, zoals vervat in hei proces-verbaal, maar ook over de mens, die de misstap beging, de dader. In deze behoefte nu ging de reclas sering voorzien in de vorm van zgn. reclasseringsrapporten, aanvankelijk ware pleidooien voor toepassing van V.V. met reclasseringstoezicht als voorwaarde, in die tijd als een panacee aangezien. Over deze eenzijdigheid, die voortsproot uit nog niet gerijpt idealisme en gebrek aan ervaring, is de reclassering inmiddels heen gegroeid. Met ernst wordt thans getracht in het voorlichtingsrapport (deze naamsverande ring is symptomatisch), dat sinds 1926 in het Wetboek van Strafvordering een wet telijk onderdak gekregen heeft, op zo objectief mogelijke wijze antwoord te geven op de moeilijke vraag: hoe is deze man (vrouw) uit dit milien met deze voor geschiedenis tot dit delict gekomen? Wat b in het belang van de maatschappij en in zijn (haar) eigen belang de beste maat regel? U zult wellicht vragen: wat heeft dit nu eigenlijk met reclassering te maken? t)e kwestie is, dat de eigenlijke reclas sering niet goed zonder deze voorlichting kan functionneren. 't Voorlichtingsrapport stelt de reclassering in staat de reclas- sabele gevallen te selecteren en de rech ter voor te lichten omtrent de perspec tieven van een V.V. Tevens is de inhoud van het rapport ^or celbezoeker en toe zichthouder, waarover zo dadelijk, een waardevol houvast bij hun reclasserings- pogingen. Met haar voorlichtingsarbeid levert de reclassering een zeer belangrijke bijdrage tot humanisering en individualisering van ons moderne strafrecht, aldus mr Ch. J. Enschedé op genoemde persconferentie. Per jaar worden thans ongeveer 11.000 voorlichtingsrapporten uitgebracht. Het maken van zo'n rapport (op verzoek van Openbaar Ministerie, rechter-commissaris of rechtbank), 'i geen wissewasje. Het vraagt practische ervaring, psychologisch inzicht en rapport-technische vaardigheid. Dit onderdeel wordt dan ook grotendeels verricht door speciaal-geschoolde reclas- seringsambtenaren van het particuliere initiatief of van het Rijk. Reclassering in de gevangenis: celbezoek en recreatie Is het vonnis geveld en wordt de ver dachte tot gevangenisstraf veroordeeld, dan betekent dit voor het oog van het publiek het (welverdiende) einde van de strafzaak. Maar voor de reclassering betekent het een nieuw chapiter: het opnemen van contact met de gestrafte gedurende zijn insluiting, door het zgn. celbezoek. Meer dan de andere aspecten van. het werk. vertoont het celbezoek zo goed als het bezorgen van recreatie in de strafgestich- ten aanrakingspunten met de al enige Jaren op gang zijnde vernieuwing van het gevangeniswezen, die thans haar wette lijke bekrachtiging gaat krijgen in de nieuwe Beginselenwet gevangeniswezen, welke de strekking heeft de ten uitvoerlegging van de straf mede dienst baar te maken aan de reclassering van de delinquent. Reeds enige jaren is in onze «trafgestichten een sociale dienst werk zaam, die o.m. tot taak heeft de persoon lijke en sociale moeilijkheden der gedeti neerden op te vangen en voor hun ont spanning te zorgen. Men kan zich afvragen, of in verband met deze vernieuwing de reclassering van het particuliere initiatief met zijn cel bezoek en recreatie nog een functie In de gevangenis te vervullen heeft. Is er voor de particuliere celbezoeker nog een taak naast de sociale ambtenaar van het ge sticht? Drs J. Hk. Hoornweg, directeur van het Nationaal Bureau voor Reclassering, deel de ons terzake mede, dat in de practijk tussen beide een zekere modus vivendi gevonden is. De particuliere celbezoeker behoudt ook in het nieuwe bestel een eigen taak. Hjj is de verbindingsfiguur tussen het gesticht en de vrije maat schappij, van het nu-in-de-gevangenschap en het morgen-in-vr(jheid. Hij komt tot de gevangene niet als onderdeel van het regiem hoe menselijk dit ook moge zijn maar hij stelt zich naast deze, ge heel vrtjwilllg om mit hem dat „morgen" der vrijheid voor te bereiden. Hij zal daartoe ook contact met het gezin van zijn cliënt moeten onderhouden, eventueel werken aan het herstel van verstoorde gezinsverhoudingen, of bemid delend optreden, als het gezin in sociaal ongunstige omstandigheden verkeert. y tv W' Deze cel-(reclasserings) bezoeken leggen vaak de grondslag voor het vrijwillig aanvaarden van nazorg, als de straf is „uitgezeten". Toezicht en nazorg (dwang- en vrij patronaat) Een zeer gewichtig onderdeel van de reclasseringsarbeid is het toezicht, het dwangpatronaat, zoals dit tot ontwikke ling gekomen is met de invoering van reclasseringsmaatregelen als V.n.V. (voor waardelijke niet-vervolging), de reeds ge noemde V.V., het voorwaardelijk ter be schikking van de Regering stellen (na psychiatrisch rapport) en de V.I. (de voor waardelijke invrijheidstelling) na het ver strijken van 2/3 deel van de 6traf (min stens 9 maanden). Wil het toezicht, als voorwaarde aan dergelijke reclasseringsmaatregelen ge koppeld, vruchtbaar zijn, dan moet er een zodanige levende relatie met de betrokkene ontstaan, dat hij, c.q. zijn gezin, ook werkelijk de geboden hulp aan vaardt. Daartoe wijst de reclasserings vereniging uit haar midden een toezicht houder aan. die er naar moet streven een op vertrouwen gegronde band „met de reclassent" te leggen. Dit is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Verbitterd, ja met ressentimenten achterdocht en haatgevoe lens geladen, kan de gestrafte in de maat schappij terugkeren. Is de toezichthouder echter uit het goede hout gesneden, dan kan het toezicht voor de reclassent een unieke ervaring zijn. Misschien is er voor het eerst in zijn leven iemand, die belangeloos hartelijk voor hem en zijn moeilijkheden zich interes seert. Deze moeilijkheden, die de sociale her aanpassing in de weg kunnen staan, zijn dikwijls niet gering, zoals arbeids-, ge- zins- en huisvestingsmoeilijkheden en niet te vergeten het grote probleem van de vrije-tijds-besteding: het elimineren van gevaarlijke invloeden en het wekken, waar nodig, van nieuwe interesses. Als herstel in de oude betrekking niet meer mogelijk is, moet nieuwe passende arbeid worden gevonden en wanneer er spanningen zijn tussen de reclassent en zijn meisje, zijn vrouw of ouders, dan is het de taak van de patroon hiervoor een oplossing te zoeken. V.I. wordt gewoonlijk pas toegestaan, nadat een schriftelijk uitgewerkt reclas- seringsplan is opgesteld, waarin derge lijke moeilijkheden onder het oog gezien en voor zoveel mogelijk ondervangen zijn. In de hedendaagse practijk strekt zich de reclassering, de hulp bij de maat schappelijke wederaanpassing, veelal niet alleen uit tot de reclassent, maar tot het gehele gezin of milieu, waartoe hij be hoort. De titel van het bekende boek van prof. Van Bemmelen: „Van Zedelijke Verbete ring tot Reclassering" is daarom al weer aan het verouderen, aldus mr T. Semeyns de Vries van Doesburgh op genoemde persconferentie. Zij zou thans veeleer moeten luiden: „Van Zedelijke Verbete ring langs Reclassering tot Maatschappe lijk Gezinswerk". Nazorg is vrijwillig aanvaard patronaat. Zij is de reclasseringshulp aan de ont slagen gevangene, die zijn straf ten volle ondergaan heeft en vrijwillig de bijstand der reclassering accepteert. Vooral voor degenen, wier straf 9 maanden of korter duurt en die derhalve voor V.I. niet in aanmerking komen, kan de nazorg van groot belang zijn. Soms zijn dit lieden, die voor de eerste maal met de gevange nis kennis hebben gemaakt en in wier leven dit intermezzo funeste gevolgen kan hebben. Zij zijn hun werk kwijt, hebben moeilijkheden in hun gezin of worden door vroegere vrienden gemeden. Meer dan de straf zelf kan het onterende karakter, dat iedere straf heeft, hun ver hinderen hun plaats in de maatschappij te hervinden. Zoals wij reeds eerder op merkten, legt vooral de arbeid van de celbezoeker de grondslag tot deze vrij willig aanvaarde reclasseringsbemoeiing. Verpleging De verpleging is niet het meest omvang rijke, wel het meest intensieve onderdeel van de reclasseringsarbeid. Doorgaans zijn het de minst reclassabele gevallen, die in speciale verplegings- inrichtingen als de Chr. Vereniging Het fjoogeland, de R.R. Landkolonie „Konings- lust", de Landkolonle „Groot Batelaar" van 't Leger des Heils en „Maria Regina", de verplegingsinrlchting voor vrouwen van de zusters Dominicanessen van Bethanië té Stevensbeek, terecht komen. De aan V.V., V.I. en voorwaardelijke ter beschikkingstelling verbonden voorwaar den kunnen een dergelijke verpleging voorschrijven. Vluchtelingen uit Tsjeehoslowaküe, die in Wenen zijn aangekomen, vertelden van honderden katholieke priesters, die onder Russisch toezicht als slaven wer ken in de Tsjechische uranium-mijnen te Jachymov. Alle priesters die jong genoeg zijn om aan de onmenselijke jacht naar uraniumerts te kunnen deelnemen, zijn in deze harde arbeid ingeschakeld, zeiden de vluchtelingen. Onder deze priesters bevindt zich dr Jan Opasek, de voormalige abt (Anasta- sius) van het Benedictijnerklooster Brev- nov te Praag. Abt Opasek, die 38 jaar oud is en een flinke, athletische verschij ning, is een van de 9 prelaten die in 't be ruchte Praagse proces in November van het vorige jaar, van verraad en spion- nage werden beschuldigd. De vluchtelingen, die zelf kans hadden gezien een paar weken vóór hun aan komst in Wenen uit de uraniummijnen te ontsnappen, vertelden, dat de pries ters, evenals alle anderen die in Jachy mov worden vastgehouden, zijn gedwon gen ln ploegen 9 uur achtereen in de met water gevulde schachten te werken, ter wijl Russische beambten het werk leiden en de productie controleren. Het aantal Russische employe's, die in en om de mijnen en bijbehorende arbeidskampen dienst doen, wordt geschat op 300. Enige Russische vrouwen zijn daar aangesteld als productie-controleurs. Behalve priesters, vertelden de vluch telingen, werken minstens twee Hollan ders, circa 25 Oostenrijkers en een aan tal Grieken en Polen onder de 120.000 slaven in de mijnen. Men vermoedt, dat de Oostenrijkers smokkelaars zijn die aan de OostenrijksTsjechoslowaakse grens werden gearresteerd, maar onze zegslieden wisten niet, wie de overige buitenlanders zijn, noch de reden van hun straf. Onder de gevangenen bevinden zich generaal Rasla, voormalig rechter en advokaat van het Slowaakse krijgsge- recht en verscheidene hooggeplaatste officieren. Er zijn. geen belangrijke poli tieke gevangenen in de mijnen: deze worden vastgehouden in een gevangenis ergens in Slowakije. De vluchtelingen vertelden een en an der over het leven vol ellende en ontbe ringen van de in de mijnen wroetende gevangenen. Zil worden bewaakt door politiemannen, die speciaal zijn afgericht op arbeidskampdienst, zij werken negen uur per dag tot aan hun knieën in het water, zeven dagen per week. Boven dien krijgen zij na afloop van elke dag een uur lang les in de politiek en er wordt driemaal daags appèl gehouden, dat telkens een uur duurt. De vei'voerscapaciteit van de schepen waarover de wereld beschikt, zou met 25 tot 30 pet. kunnen worden verhoogd, in dien vertragingen in de havens zouden kunnen worden opgeheven, aldus O.E.E.S.- deskundigen op het gebied van zeever voer. zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Economische Zaken mede. Teneinde de oorzaken voor opont houd in de zeehavens op te heffen en een meer efficiënt gebruik van de schepen te bereiken, heeft de raad van de O.E.E.S. maatregelen aanbevolen om het in- en uitklaren, alsmede lossen en iaden der schepen ln de havens binnen hun grond gebied sneller te doen geschieden. De organisatie heeft de deelnemende landen ook geadviseerd hun vertegenwoordigers bij de organen van de Ver. Naties instruc ties te geven om de aandacht van de niet- deelnemende landen te vestigen op de noodzakelijkheid van maatregelen op dit terrein. Tot de voornaamste oorzaken van een langzame behandeling der verschepingen kunnen worden gerekend de ontoereikend heid van de haven- en in- en uitklarings- faciliteiten, alsmede de plaatselijke arbeidsvoorwaarden. In sommige gevallen wordt de toestand verergerd door discri minerende practijken, waarbij voorkeur wordt gegeven aan de nationale vlag. Indien deze vertragingen kunnen wor den opgeheven of verminderd door maat regelen In de deelnemende en nietdeel- nemende landen, zal niet alleen de ver voerscapaciteit van 's werelds schepen automatisch worden verhoogd, maar het peil van de vervoerskosten zal dan een opmerkelijke verlaging tonen. Het voedsel bestaat uit kleine hoeveel heden brood en vlees met een weinig taptemelk per dag. Elke verslapping in de arbeidsprestatie betekent een drasti sche vermindering van rantsoenen gedu rende de volgende twee weken. Herhaaldelijke weigering om de door de Russen vastgestelde hoeveelheden te produceren wordt gestraft met insluiting in een cel van nog geen twee meter in het vierkant, welke nog met acht andere slavenarbeiders moet worden gedeeld. En wanneer dit nog niet voldoende is om de weerstand der gevangenen te breken, worden de gevangenen getransporteerd naar de Bory-gevangenis nabij Pilsen, waar de behandeling, naar men beweert, de verschrikkelijkste is van heel Tsje- choslowakije. Een poging tot ontsnapping wordt ge straft met 6 weken arrest in zulk een cel of, indien bij deze poging een bewa ker is gedood, met executie zonder vorm van proces. De medische verzorging is miniem en onlangs is het grootste gedeel te van de voorradige medicijnen door de bewakers gestolen. Op deze diefstal volg de een typhus-epidemie, tengevolge waarvan 100 van de 1800 gevangenen in één barakkenkamp stierven. Op onze persexcursie bezochten wij „Groot Batelaar" en „Maria Regina". In het middelpunt van de verpleging Staat hier de arbeidstherapie: het inwer ken op het verstoorde wilsleven door in teresse en liefde bij te brengen voor geregelde arbeid. Vreugde als opvoedingsmiddel Maar, zoals ons op „Maria Regina" bleek, wordt ook de vreugde als opvoe dingsmiddel niet verwaarloosd. Terecht, want men mag wel zeggen, dat het scheppen van vreugde (vooral muziek) behoort tot de gewichtigste paedagogische hulpmiddelen, juist btj mensen, die door hun verleden, hun levensomstandigheden, hun morele nederlagen, gedrukt en ver somberd zijn. Niet de vreugde, maar de vreugdeloosheid, naar een bekend woord, is de moeder der uitspattingen 1 In de korte spanne tijds, welke wij op „Maria Regina" doorbrachten, mochten wij genieten van zang, declamatie, contra- en reidansen, gymnastiek èneen blij spel, vlot ten tonele gebracht onder de bezielende leiding van de directrice, Zr. M. Annie Theeuwen. Geen grote onpersoonlijke collectiviteit hier, maar een samenstel van kleine groep jes, waarin de meisjes en vrouwen naar gelang van hun opvoedingsmogelijkheden ingedeeld worden. Ieder groepje heeft een eigen huiskamer en keukentje en staat onder leiding en toezicht van een groeps- zuster. Aldus weten de zusters een sfeer te scheppen, die het gezinsleven nabij komt en een individuele aanpak mogelijk maakt. Een bijzonderheid van deze zeer reële zusters van Bethanië is nog, dat de meis jes en vrouwen harer inrichtingen tot haar congregatie kunnen toetreden en volledige geloften mogen afleggen. Tot nu toe traden er zes van dit soort vrouwen toe, vertelde de directrice. Reclassering geen hopeloze onderneming! In het voorgaande ls in ruwe trekken een beeld geschetst van het moderne reclasseringswerk ln zijn verschillende facetten. Men zou zich de -- prealabele vraag kunnen stellen: heeft al deze menslievende Inspanning wel zin? Zijn deze verdoolde mensen in de regel nog wel te redden? Mr T. Semeyns de Vries van Doesburgh vertelde ons van een zeker toneelstuk, waarin de hoofdpersonen, gevallen men sen, een „tweede kans" krijgen en stuk voor stuk met dezelfde passie in de oude fout hervallen. Het ls de pessimistische opvatting van phllosophen als Schopen hauer etc., voor wie het menselijke karak ter een onveranderlijke grootheid is en reclasseringspogingen derhalve een zin loze onderneming. Is het inderdaad een illusie? Toch niet, want het gaat er bij her opvoeding en reclassering niet om het aangeboren karakter uit te roeien, maar om uit het complex van vaak tegenstrij dige neigingen het positieve, gezonde, sociale te ontdekken, te versterken en uit te spelen tegen het negatieve, anti sociale of ziekelijke. Het gaat er om de overmacht der slechte neigingen te breken door de voor handen positieve krachten ruimschoots ge legenheid te geven zich te laten gelden. Niet zelden liggen achter uitwendig ver keerde neigingen en gedragingen in zeer misvormde gedaante zeer waardevolle karakterkrachten verscholen. Neen, een hopeloze zaak is het reclas seringswerk zeker niet. VVel een zaak van veel, zeer veel ge duld, tact en menselijk inlevingsvermogen. Bij beschikking van de staatssecreta ris van O., K. en W. is de heer P. Pella te Amsterdam op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de commissie van advies voor het verlenen van prij zen en opdrachten aan Nederlandse com ponisten in 1951 en tot benoeming van haar voorzitter, leden en secretaris. De heer L. Toebosch te Breda is in de ont stane vacature benoemd. Het afkondigen van de Noodwet betref fende de beslechting van arbeidsgeschil len en de conferentie van diensten en afdelingen van het ministerie van arbeid, waren voor de heer Suchjar Tedjacu* kmana, secretaris-generaal van de Dewan Ekonomi Indonesia Pusat. aanleiding om in een onderhoud met P. I. Aneta's fi- nancieal-economisch redacteur het stand, punt van zijn organisatie ten aanzien van recente arbeidsproblemen uiteen te zetten. „Het probleem van de arbeidsaangele- genheden heeft momenteel in Indonesië dergelijke proporties aangenomen, dat het één van de belangrijkste, zo niet de be slissende factor is geworden voor de eco nomische opbouw van ons land", meende de heer Suchjar, die voorts Q.a. zeide: „In tegenstelling tot het standpunt van de inspectie van het ministerie van arbeid zijn wij van mening, dat het verrichten van: overwerk als iets normaals moet worden beschouwd. Dit houdt in, dat de ondernemer te al- len tijde aan zijn personeel moet kunnen (Van onze Amsterdamse redactie) Het programma van het vijfde seizoen van de Stichting Nederlandsch Impresa riaat is voor een groot deel er weer op gericht om uitwisseling tussen Nederland se en buitenlandse kunstenaars te bevor deren. De vele buitenlanders, die buiten dit uitwisselingssttreven toch hier op treden, maken het n.l. mogelijk dat het Ned. Impresariaat Nederlandse kunste naars kan blijven steunen. Uiteindelijk zuilen de prestaties van de artisten het succes moeten bewerkstelligen, maar de eerste schreden kunnen hen vergemakke lijkt worden door bemiddeling van het voornoemde impresariaat. Een mooi voorbeeld van uitwisseling is de uitnodiging, die Hans Henkemans heeft gekregen, om tijdens de Van Rie- beekfeesten in Z.-Afrika op te treden en die voor de fluitist Kurt Redel om hier het fluitconcert van Henkemans te spe len. Theo Bruins zal een tournee door Duitsland maken, waar hij 10 concerten, waarvan twee met oikest, en drie radio concerten zal geven. Hij is opgenomen in de meesterserie naast b.v. Gieseking en Cortot. Verder zal hij nog optreden in Wenen en Parijs. J. Juda. Theo Oiof en „Alma Musica" gaan naar Brussel, ondanks het nog voort- Veertig jaar geleden wisten de psysici, dat uiterst geringe hoeveelheden van radioactieve stoffen in de bodem en in de lucht een straling uitzenden, die ook de zorgvuldigst geïsoleerde electroscopen ontladen en dat deze stralingsinvloed op grotere hoogte afneemt om bij ong. 200 meter te verdwijnen. In die dagen beklom pater Wulf S.J. met zijn electroscopen een spécialité van de bekende Valkenburgse Jezuiet de Eiffeltoren te Parijs en constateerde zelfs op 300 meter hoogte nog wel degelijk een ontladende invloed op zijn instru menten. Daar de radioactieve invloed van de aarde hier uitgesloten was, moest het nu gaan om een van buiten de aarde komende straling van electrische aard. Toen klom men steeds hoger op ber gen en in luchtballons iedereen her innert zich nog de beroemde tochten van Fiocard en Cosijns waarbij een hoog te van 16300 meter bereikt werd en steeds duidelijker bleek het bestaan van buitenaardse straling. Ze kon niet af komstig zijn van de zon, want ook des nachts en bij zonsverduistering werd ze onveranderd bevonden. Het verschijnsel werd bestempeld als Kosmische straling of hoogtestraling. Dat deze energieke boodschap uit de diepte van het heelal interesse en bestu dering vond, spreekt vanzelf. Tegenwoor dig wordt aangenomen dat ze veroor zaakt wordt door het ontploffen van sterren, een verschijnsel, dat in de as tronomie bekend is als het ontdekken van een Nova. Hieronder wordt een ster verstaan, die plotseling geweldig in hel derheid toeneemt om kort daarna weer sterk te verzwakken. Jammer genoeg zijn de Novae zeldzaam, misschien een per jaar, zodat men nog lang niet alle gewenste zekerheid heeft over deze fan tastische realiteiten. Toch is er voldoende grond om te ver onderstellen dat de Novae stromen van buitengewoon energierijke electronen de wereldruimte in zenden, die een tot nu toe ongehoord doordringend vermogen hebben. Ze doorboren loden platen die meer dan duizend maal zo dik zijn als die welke door krachtige Röntgenstralen doorboord worden. Begrijpelijk is het, dat deze straling invloed moet hebben op de gebeurtenis sen op aarde. Wel is waar wordt de hoog- testraling door de atmosfeer zover ge absorbeerd, dat slechts een honderdvijf- tigste deel ervan de aarde bereikt, maar zelfs dit is van betekenis. Wel een om standigheid om rekening mee te houden voor levende wezens die zich buiten de de dampkring willen wagen voor een maanreis! Men wist, dat Röntgenstralen en ra- diumstralen invloed hebben op de groei van de weefsels der levende wezens en verwachtte dus iets dergelijks van de kosmische stralen. Inderdaad werd dit geconstateerd. De stralenbui die voort durend onze aarde treft en zelfs 300 meter diep in zee doordringt, heeft vol gens de proeven van Eugster in 1940 invloed op de groei van zaden, op bacte riën en muizen- Men heeft zelfs gemeend de zgn. sprongmutaties, dat *zjjn plotselinge veranderingen in de kiemcellen van le vende wezens, waardoor nieuwe vormen van planten en dieren ontstaan, aan de kosmische stralen te moeten toeschrijven Hiervoor is echter nog weinig bewijs materiaal aanwezig. Sommigen hebben zelfs verondersteld, dat deze stra ling het einde van het leven zou be palen, doordat de hersencellen en andere vitale delen er in de loop der jaren door zouden worden beschadigd. Het boudste maakte het de bekende Amerikaanse astronoom J. Jeans door de mening te opperen, dat de evolutie van aapachtig wezen tot mens door de kos mische stralen zou veroorzaakt zijn! Met voorbijgaan van deze laatste onzin, kan men echter van de hoogtestraling pp het ogenblik wel zeggen dat ze zeker Iets misschien wel veel voor het leven op aarde te betekenen heeft, maar dat er ook nog zeer veel geheimzinnigs is in haar ontstaan en werking. A. S. In een interview, dat de Britse prime minister Clement Attlee aan de liberale „News Chronicle" heeft verleend, heeft hij de reeds vaak, en het eerst eigenlijk door Stalin zelf verkondigde stelling nogmaals geponeerd, dat de vrije Westelijke wereld vredelievend met het sovjet-communisme kan samenleven. Onze gehele politiek, zeide hp, is er op gericht de sovjet leiders ervan te overtuigen, dat aan elke aanval op de vrije wereld met gewaar borgd succes weerstand zal worden ge boden en dat van hun standpunt gezien het enige alternatief voor een vrede lievende samenleving is een oorlog, welke de Russen zouden verliezen. De sovjet regering heeft niets van de Westerse democratische landen te vrezen; wij zul len haar niet aanvallen en als zij er van kan worden weerhouden om ons aan te vallen, is een vreedzame samenleving zeker mogelijk. Het Is niet heel duidelijk, of Attlee bij de door hem gebezigde term „paeceful co-existence" gedacht heeft aan samen leving of dat hem voor de geest stond een verdeling van de wereld in twee grote invloedssferen, waarbU Rusland zou kunnen behouden, wat het thans heeft overweldigd, terwijl het als contrapres tatie zijn propaganda in de nog vrije wereld zou stopzetten of in ejk geval binnen redelijke grenzen zou houden. Wat hiervan echter zij, in welke betekenis men de co-existence (letterlijk „het be staan met") ook neemt, men voelt in Attlee's woorden de veel gekoesterde o.i. zeer naïeve opvatting, dat de Sovjet-Unie zich niet door de vrije wereld bedreigd acht Een opvatting, die men ook in Amerikaanse kringen heel vaak tegen komt en welke waarschijnlijk al heel wat kwaad heeft aangericht en de koude oor log nog steeds ln een bloedige strijd, ln een derde wereldoorlog zou kunnen doen overslaan. Het gaat er daarbij niet aozear om, wat de volle werkelijkheid van het internatio nale leven is; evenmin speelt een door slaggevende rol, welke de Westelijke op vattingen zijn. Zaak is alleen, hoe het Kremlin de situatie ziet of aanvoelt. De volle werkelijkheid is, dat „het Westen" zich door het uit Moskou gelei de communisme bedreigd weet. Overal ter wereld zijn de vijfde colonnes, die haar instructies van het politburo krij gen, aan het werk, om desnoods met ge weld de macht in handen te krijgen; dat zij een minderheid, en soms een kleine minderheid vormen, weerhoudt haar niet de greep naar de macht te wagen en als zij deze in handen hebben, het gehele volk in de gruwelijkste situatie, alleen en uitsluitend ten profijte van Moskou, te brengen. Zo is het gegaan in de Baltl- sche staten, in Polen, Roemenië, Honga rije en ten slotte in Tsjechosiowakije. Toen is het gewelddadige communisme een halt toegeroepen, door Washington. De vrije wereld heeft zich opgemaakt, in zuiver verdedigende houding, om het opdringen van het Moskovitische com munisme, dat de gehele wereld onder zijn wreed terreurstelsel wilde brengen, tegen te houden. Voor de vrije mensen van het Westen, die toch niets anders doen dan hun le venswijze verdedigen, is het moeilijk te begrijpen, maar het is een feit dat overigens in de rnarxistisch-leninistische filosofische opvattingen, welke een ideo logisch, dus dogmatisch karakter hebben, volkomen past dat Moskou deze vei- dediging als een agressie ziet. Het com munisme meent de plicht en het recht te hebben de gehele wereld voor zijn leer te veroveren; wie zich daartegen verzet, is zonder meer aanvaller. Tegen dit hopeloze standpunt loopt elke redenering vast. Daarom valt er ook met de apostelen van Moskou niet te praten. Zij spreken een andere taal dan wij, wui de woorden hun betekenis aan de aan vaarde filosofie ontlenen. Zelfs als men soms meent, dat men elkaar heeft begre pen, blijkt spoedig, dat dit niet het geval is. Zo nog dezer dagen bh het voorstel van Grotewohl aan Adenauer. Toen de laatste antwoordde, dat hu. en dan nog onder bepaalde voorwaarden, vrue en ge heime democratische verkiezingen eiste, was het onmiddellijk volgende weder woord, dat er nooit vrijer en geheimer verkiezingen waren gehouden dan die in het onder Russische invloed staande, door de communisten beheerste Oost-Duits- land. Daarmede zou het contact eigenlijk al verbroken moeten zijn, want de twee standpunten blijken op geheel verschil lende, niet verenigbare fundamenten te zijn opgetrokken. Conferenties .met, de Russen of met communisten zijn dan ook tot dusverre altijd op een fiasco uitgelopen. Zelfs als men het gevoel had, dat zij inderdaad tot een resultaat wilden komen, zoals bijv. te Kaesong het geval was en, zo het tot een bespreking tussen West- en Oost- pultsland zou komen, ook dan het geval zou zijn, staat men voor een hindernis, welke praetisch niet is te overkomen. De communisten hébben altijd hun doel: de proletarische wereldrevolutie voor ogen. En het kan niet anders dan dat de nog vrije wereld zich door de gedachte laat inspireren, dat in elk geval moet voor komen worden, dat het communistische Rusland nog verdere vorderingen maakt; want elke nieuwe winst voor Moskou zou tegelijkertijd een pijnlijk en gevaar lijk verlies voor het Westen zijn. Daarom lijkt ons het naast elkaar of samenleven, zoals Attlee dat voorstelt, niet zo heel eenvoudig. Zelfs nu Rusland door de tactiek van de vrije wereld even tot Inbinden gedwongen schijnt, ls er niets van de principiële houding van het Kremlin gewijzigd. Het wacht zijn uur af. En het Westen zal heel sterke zenu wen en bewuste zelfbeheersing nodig hebben om de huidige voofsprong te be houden. Zal het bereid zijn de daarvoor noodzakelijke offers te bcengen.? durende conflict met de Belgische radio. Door deze onverkwikkelijke omstandig heid moet hiervoor subsidie worden ver leend. Frans Vroons zal in Baden-Baden en Gotheborg „Das Lied von der Erde" zin gen, terwijl „Alma Musica" een tournee door Frankrijk maakt, waar o.a. in Parijs gramofoonlaten opgenomen zullen wor den. Het Nederlandse Kamerkoor verkeert in de gelukkige omstandigheid dat het een subsidie heeft gekregen, waardoor het voortbestaan is verzekerd. Het ka merkoor zal een tournée door Engeland en Ierland maken. Van de buitenlanders, die hier zullen optreden, noemen wij de componisten Milhaud en Berkley, het Stutgarter Kammer Orchestra o 1. v. Münchener, die zullen optreden met Henkemans als solist, I. Seefried en W. Schneiderhan en de voortreffelijke Duitse ontdekking, de bariton Dietrich Fischer Dieskau. Voor de Mattheus Passion is een nieu we tenor aangewezen, n.l. Hellmuth Krebs. Ook het Contact Centrum Nederlandse Musici met zijn 54 leden, die allen zijn geselecteerd door het Ned. Impresariaat, zal het komende seizoen de werkzaam heden hervatten. In samenwerking met het Ned. Impresariaat is het aan Kees Koper mogelijk gemaakt de studiebeurs van een Amerikaanse academie hij Chi cago te accepteren- Verder zal vooral de vocalist David Hollesteile in het brandpunt van de be langstelling worden geplaatst. Het C.C. N.M, wil n.l. bestuderen hoe de resul taten zullen zijn als een seizoen lang aan enkelen, zonder verwaarlozing van ande ren, uitzoderlijke hulp wordt verleend. De Contactmiddagen zullen weer door gang vinden en de gevangeniseoncerten zullen worden hervat. Het jeugdorkest o. 1. v. J. de Hoogh zal zich voorstellen op het jubileumconcert van Rosa Spier. vragen overwerk te verrichten tegen nor male overwerklonen. Thans is de situatie zo, dat wanneer een werkgever overwerk wil doen verrichten, hij hiertoe toestem ming moet verkrijgen van de organisatie der betrokken arbeiders en van de ar beidsinspectie. Naar onze mening moet de laatste, officiële, instantie eerst wor den Ingeschakeld, wanneer vrij overleg tussen werkgever en betrokken werkne mers niet tot resultaat voert". „Wij moeten erkennen, dat als gevolg van het huidige prijspeil in Indonesië, de lonen over het algemeen niet toereikend zün. Door een bepaalde werknemersorgani satie is een minimumloon genoemd van R. 7 per dag als een redelijk loon. Feit is echter, dat de meeste ondernemingen en bedrijven in Indonesië een dergelijk loon niet kunnen betalen, voornamelijk als ge volg van de lage prestaties van het hui dige productie-apparaat. Deze lage prestaties van het productie apparaat worden bepaald door een aan tal factoren", die de heer Suchjar als volgt opsomde: a. Slechte arbeidsprestaties, b. Te korte werkdag „wij achten thans de tijd rijp een initiatiefvoorstel in te dienen ioij de regering om de zeven-urige werkdag te veranderen in een acht-urige werkdag", c. Vele bedrijven zijn niet meer efficiënt (textielbedrijven in Oost-Java). d. De hoge kosten, die móeten worden uitgege ven voor beveiliging. De voorzitter der Tweede Kamer en mevrouw Kortenhorst hebben gistermid dag in het gerestaureerde gebouw der Kamer een druk bezochte ontvangst ge houden. Onder de aanwezigen waren tal van leden der beide Kamers, een aantal ministers en staatssecretarissen, leden van de Raad van State, van het Haagse ge meentebestuur en van de Algemene Re kenkamer. Voorts waren aanwezig leden van het personeel der beide Kamers, be nevens een groot aantal personen, die een aandeel hebben gehad in de verbouwing van het Kamergebouw. Ook verscheidene oud-Kamerleden waren aanwezig, terwijl degenen, die vroeger op enigerlei wijze hun diensten aan de Kamer bewezen me de in de gerestaureerde zalen bijeen wa ren. Het Kamergebouw, dat in een feeste lijke verlichting prijkte en welks vestibule getooid was met een fraaie versiering van groen en bloemen, bood tijdens de ont vangst een levendige aanblik. De Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr Kesper, zagen wij op een goed ogenblik zetelen in de griffiers- stoel, welke hij weleer bezette. In enige der bovenzalen was een ten toonstelling ingericht van voorwerpen, boeken, prenten e.d., betrekking hebbend op de geschiedenis der Staten-Generaal. Blijkens gegevens van het C. B. 8. ls de algemene productie-Index voor de Industrie ln de maand Augustus t. o. v. Juli met een punt gestegen tot 136. Daar het aantal arbeidsdagen voor Juli 24 en «BUS 25 bedroeg, gaf het lndex- S.?, e gemiddelde dagproductie Onderstaand staatje geeft van het ver- wop van de verschillende indexcijfers een overzicht. Aug. Juni Juli Aug. 1950 1951 Alg. prod.-index Ml 143 135 136 trernidd. dagprod. 133 143 132 128 Bouiwmat132 133 135 187 Leder, schoenen, rulbber 161 169 130 151 Steenkolen 91 93 92 92 Metaal prod157 i72 igg 154 Openb. nutdbedr. 167 169 171 177 Commissie van advies ingesteld De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft een commissie van advies inzake beroepskeuze-voor lichting in het leven geroepen, welke tot taak heeft zich te beraden over de meest gewenste organisatie en werkwijze van de openbare en de bijzondere beroepskeuze-voorlichting en over de financiering van deze be.- moeiing. Behalve vertegenwoordigers van de ministeries, die direct of indirect bij het vraagstuk der beroepskeuze-voorlichting zijn betrokken, hebben in de commissie deskundigen van verschillende levens- en wereldbeschouwing zitting, alsmede vertegenwoordigers van organisaties van werkgevers en werknemers. Het voorzitterschap der commissie is opgedragen aan prof. dr M. J. Lange- veld, hoogleraar in de paedagogiek aan de rijksuniversiteit te Utrecht; secreta ris is ir M. de Wolff, hoofd van de af deling beroepskeuze-voorlichting van 't rijksarbeidsbureau. Vandaag zijn in de Noordelijke helft van de Amerikaanse bezettingszóne in West- Duitsland de grootste geallieerde oefenin gen van na de oorlog begonnen, waaraan 160.000 man Amerikaanse, Britse en Fran se troepen deelnemen. De naam der oefe ning is „Combine"; zij zal acht dagen du ren. Er wordt uitgegaan van een aanval op zeer grote schaal uit het Oosten, die moet worden apgevangen, totdat tijd is gevonden een verdedigingslinie langs de Rijn te organiseren. Intussen treffen zes Russische veldleger* in Oost-Duitsland voorbereidingen voor oefeningen op grote schaal, die vermoede lijk later in October zullen worden ge houden. Deze Russische troepen zijn in de gehele afgelopen zomer te velde geoefend. Vier jaar geëist tegen uitbreker De officier van Justitie bij de rechtbank te Alkmaar, mr J. C. V. Meischke, beeft 4 jaar gevangenisstraf geëist tegen de Almelose arbeider R. G„ die door de di rectie van het Alkmaarse strafgesticht „Schutterswei" in de cartonnage-afdeling van de Ringersfabrieken was te werk ge steld. Deze 22-jarige jongeman had op 28 Augustus aan een van zijn bewakers om talkpoeder gevraagd. Toen hij het kreeg, blies hij het de bewaker in de ogen, griste bliksemsnel een revolver uit een kast en dreef de bewaker, onder ernstige bedrei gingen een andere kast in. waarin hij hem opsloot. Een tweede bewaker en de werk meester ondergingen hetzelfde lot. Daarna ontsnapte hij, wat hem wonderwel gelukte. In Limmen stal hij van een boer, in wiens hooiberg hij de nacht had doorgebracht, een fiets. Voor de diefstallen van fiets en revol ver, de bedreiging van de drie mannen en hun opsluiting eiste de officier van Justi tie een strenge straf, mede als voorbeeld voor andere gestraften, die z.i. in veel ge vallen te grote vrijheid genieten. De uitgaven van de Amerikaanse regering waren in het eerste kwar taal van het lopende belastingjaar 2,614.986.764 groter dan haar In komsten. Nog nimmer hebben de Ver. Staten in vrede stijd een zodanig groot begrotingstekort in een periode van drie maanden gehad. In totaal bedroegen de uitgaven in de afgelopen drie maanden 1 14.988.766.353, terwijl de inkomsten uit belastingen en andere bronnen 12.3 L 779.588 beliepen. Het tekort is voor een belangrijk deel te wijten aan de hoge defensie-uitgaven. Deze bedroegen in de maanden Juli, Augustus en September J4. 9.232 millioen tegen 3.954 millioen in de overeenkom stige periode van het vorige jaar. In laatstgenoemd tijdvak waren de inkomsten van de Amerikaanse regering S 296 347 044 groter dan de uitgaven. fi/n ,9e®la?0<i.e van de nieuwe Vauxhall (de „Eix"-Wyvern met 4 evL flL n*>tor), één der modellen welke deze Engelse fabriek van het Cwcïni Motors-concern ter gelegenheid van de Parijse automobiel-,^ stiilvnllr fe carl!'ossler gelegenheid, een bijzonder vlotte, moderne en toch de achterbank °4S /mVbr^arr^SSeJie t'onlwerPen- Deze carrosserie, waarin bijv. u,rv Oetniu -r iT der typen, plaatste men enkele luxe-detaus daargelaten) zowel op het chassis met de 6-eyl. motor als op dat van de 4-cylinder. Niet alleen het koetswerk doch ook het rij-cömfort onderging vele verbeteringen. Zo verkreeg men een grotere stijfheid van het chassis en de zelf dragende carrosserie en vergrootte men, o.rm. door toepassing van een rij-stabilisator en dubbelwerkende telescoplsche schokbrekers, zowel de vering als de wealiaaina der ,£ieuwe wagens,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4