ABSOLUTIE IN DE MODDER van de dode BRAZILIË PUROL Surrealistische gein Afscheid van Korea (II) SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL Bórrel schoot te kort Hetf^veilig^en vooral voordeliger om geen risico te nemen met alkalivrij voor alles In het overvette en satijnzachte Echfalon-sop blijft Uw kostbare wol als nieuw. van door A. HRUSCHKA ïyk. AFDELING BLOEMBOLLEN- TEELT VAN DE STICHTING VOOR DE LANDBOUW zitten. Goede dag, zegt het diertje, mooi weer vandaag, niet? Jammer, dat ik zo alleen ben. Wel, kom me dan eens opzoeken, antwoordt de heer, mijn vrouw zal het erg prettig vinden. Graag, zegt de duif. Ze spreken af, dat die de volgende dag om vijf uur op de thee zou komen. De heer kondigt zijn vrouw het be zoek van de duif aan. Je hebt zeker een glas wijn te veel gedronken, snauw de ze. De volgende dag slaat de klok vijf, maar er komt geen duif. Om half zes ook niet en om zes uur evenmin. Dan wordt er opeens gebeld. De heer doet open en ziet buiten op het trottoir de duif staan. Fijn, dat je toch nog gekomen bent, de thee is nog war®. Kom binnen. Neem me niet kwalijk, zegt de duif, maar het was zulk mooi weer, dat ik maar ben komen lopen. WhiskyIn een pub ergens in Lon den, komt een man binnen. Hij gaat aan de toonbank staan en bestelt een glas whisky and soda. Hij keert het zonder een woord te zeggen om en ledigt hel in de spoelbak. Dan loopt hij tegen de muur op, dan langs het plafond, komt langs de andere muur weer op de be gane grond en gaat de deur uit, zonder ook maar één woord te zeggen. Wat een rare pias, zegt een bezoe ker- Ja, antwoordt de kastelein. Hij bestelt het anders altijd puur. PyjamaAls gevolg van een toevallige omstandigheid werd een paard, dat al tijd voor de koets van een oude, deftige dame stond, in een dierentuin bij een zebra opgesloten. De volgende morgen liep het naar de drinkbak. Daar stond de zebra al. Foei, zei het paard, hoe kun je in je pyjama aan 't ontbijt ver schijnen. Surrealistische gein, aldus zagen we deze en dergelijke anecdotes ergens be titeld. Mensen, die menen, dat humor nog iets anders is dan kunstmatig ge vormde tegenstellingen, noemen het een voudig kolder. Merkwaardig dat God deze harde man nen weet te vinden onder harde om standigheden, het is hün kans. Alle conventie, elke plichtmatige dreun en alle vormelijke omstandigheden van menselijk opzicht en politesse, een vlag, welke dikwijls de lading moet dekken, ontbreekt: hier staat de mens naakt voor God. de rest is inderdaad bijkomstig ge worden; hier staat hij met al zijn ellende en stumperigheid, zijn verleden ligt hier op een steile heuvel, in een foxhole. God?? Ach wat.... de soldaat zette zijn ,,poot", dronk een borrel en ging naar Korea.... maar de borrel schoot hier te kort en hij vond Iemand, waar hij met al zijn beroerdigheid terecht kon, hij vond God in Korea. Vreemd, dat hij Hem ergens aan 't front moest vinden; meestal had hij aan God maar weinig gedacht. Toen hij over de wijde Oceaan voer, kon hij lang naar de sterren kijken en peinzen over de diepte der zee en wat daar allemaal wel zou leven, maar de bezinning werd al gauw verdrongen door gekanker op het eten. kleine ruzietjes en door de dagelijkse rompslomp van een troepenschuit. Nu.... ineens is daar de klare werke lijkheid; hij knielt neer achter zijn wa ttoe kunt gij Uw lichaam de zo hoog nodige rust schenken als gij een groot deel van de nacht rechtop in bed zit te hoesten? Als een heer lijke balsem voor Uw aangetaste luchtwegen werkt de al door drie geslachten geprezen AKKERS Advertentie. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale huid. 's Werelds beste hoestsiroop antwoordelijkheid te kunnen dragen. Uiteraard wil dit niet zeggen, dat elke strijd perse zal worden vermeden; wan neer deze van buiten mocht worden aan gebonden, of wanneer de omstandigheden hem zouden eisen, zal de vereniging zeker niet aarzelen op gepaste wyze in het strijdperk te treden. Wie zullen nu lid moeten worden van deze vereniging voor hoger personeel? Een concrete omschrijving is op dit mo ment nog niet te geven, de vereniging zal zo spoedig mogelijk zelf tot een zuivere begripsbepaling moeten komen. St Adel- bert is voorlopig uitgegaan van de vol gende omschrijving: ,.zü, die werkzaam zijn in handel, industrie, bank- en ver zekeringswezen, verkeerswezen, adminis tratie en organisatie, derhalve in dienst van het bedrijfsleven, een functie bekle den of een taak vervullen, waarbij hetzij de leiding van het bedrijf wordt verte genwoordigd, hetzij het nemen van be langrijke Initiatieven of beslissingen wordt verwacht, hetzij op grond van op leiding en/of ervaring zelfstandig en voor eigen verantwoordelijkheid werkzaam heden worden verricht". De kring der betrokkenen is dus zeer ruim gesteld. Zij omvat niet slechts het hogere bedrijfspersoneel, maar alle ho gere personeel, dat bij het bedrijfsleven betrokken is. De discussie, die op de inleiding van mr. Aalberse volgde openbaarde terstond, dat bij de aanwezigen in principe instem ming met de opzet bestond. Over talloze details zal nog breedvoerig gesproken en veel zal ook nog uitgewerkt moeten wor den. De voorzitter kon echter spoedig constateren dat de Kath. Vereniging van Hoger Personeel was opgericht en over gaan tot formering van een voorlopig be stuur, waarin zitting kregen de heren: Lamers, van de Gist- en Spiritusfabrieken, te Delft, van Rooy, van de D. P. U. te Delft, Spijkerman, van Philips, Webers, van Moury en v. d. Lande te Deventer en v. d. Sande van Philips. Ongetwijfeld zal dit voorlopig bestuur op korte termijn meer van zich laten ho ren. zen zeggen, dat hij geen gevolg heeft ge geven aan dat planJa, het misschien niet heeft kunnen uitvoeren. Inez, die tot-nu-toe zeer weinig op de „huisvriend" let, en met zekere onver schilligheid op zijn vragen geantwoord had, schonk hem nu haar volle aandacht, Niet heeft kunnen uitvoeren? vroeg zij snel. Wat bedoelt U daarmede, mijn heer.... Pardon, ik heb uw naam ver geten. Hempel. Silas HempelEn in ant woord op uw vraag, mevrouw, moet ik u op de eerste plaats iets mededelen, dat ons allen sinds gisteren in schromelijke verwarring brengt Gistermorgen heeft men vóór de deur van dit huis het lijk van een man gevonden, dat men 's nachts op raadselachtige wijze hierheen had overgebracht. De ongelukkige was gedood door twee schoten in de borst. Niemand onzer kent de dode. en steeds nog vragen wij ons af, wie het mag zijn. Misschien echter.... zoudt U ons kunnen inlichten, als U zo goed zou willen zijn, het lijk even te gaan zien Inez ogen waren onnatuurlijk groot ge worden, en zij werd akelig bleek. EendodeHier?.. En ik zou.. Zij sprong op. Onmogeiyk.datdat kunnen ze mij niet aangedaan hebben! kreet zy, bevend van het hoofd tot de voeten. Zy greep Hempel's arm, leunde er zwaar op, als vreesde zij, te zullen vallen. Breng mij naar dte dode.... ik moet hem zien Zonder aarzeling verliet Hempel met haar de salon. De heer Lindweg en Nelly volgden. De kolonel fluisterde zyn nicht- Ie verontwaardigd in het oor: Het is onverantwoordelijk van hem, .t arme schepsel bijna zonder voorbe reiding aan zulke ontroeringen bloot te stellen. En dian nog met leugenachtige voorstellingen 1 Want wij weten heel goed, dat net Peter is. Zo iets noem ik eenvouding gemeen Hempel weet zeker, waarom hij zo doet, antwoordde Nelly met ü'zige kalmte. Hempel ging met Inez <Je kamer bin nen, waar het stoffelijk overschot van Peter Lindweg rustte. Het ïyk was be dekt met 'een zwarte doek. Alleen het hoofd, dat een beetje hoger lag, was zichtbaar. Inez liep waggelend. Zy was nu byna even bleek als de dode. Eerst toen zij dicht bij de baar was gekomen, hief zy het hoofd op en wierp een blik op het Een ijseiyke kreet ontwrong zich aan hare borst. Peter.... het is dus zo.... zy heb ben je.... Fluisterend 'bracht zij nog enige woor den over de lippen. Toen viel zij zo snel tegen de grond, dat HempelV arm haar niet meer kon tegenhouden. Men droeg de bezwymde naar de huis kamer. dat u een vermoeden liet doorscheme ren. Inez huiverde weer. Neenneenhoe zou Ik een vermoeden kunnen hebben? Ik ken hier niemand en weet ook niet, met wie Pe ter hier zaken had te regelen. Ik kan u zelfs niet zeggen, naar welike plaats hy zich begeven heeft, alleen het doel van zyn reis is mij bekend. Neen, ik heb geen vermoeden, en ik kan ook geen vermoeden hebben. Silas Hempel was nog in huis. Hy wachtte in de salon, totdat Inez voldoen de hersteld zou zyn om naar de woning, waar zy logeerde, te rijden en haar ba gage te halen, want dat zy nu in villa Roland haar intrek zou nemen, leed voor Hempel geen twijfel meer. Maar op de rit naar Wenen wilde hy haar in ieder geval vergezellen al was het maar om de verre bloedverwanten, van wie haar man kan hebben vermoord en zij gesproken had, persooniyk te leren kennen. Nelly kwam hem In de salon opzoe ken. Uitgeput zette zij zich tegenover Hempel in een stoel en liet het hoofd in de handen rusten. Met doffe Stem zei zy, dat Inez tot be- wustzyn was gekomen en vertelde zy het met haar schoonzuster gevoerde ge sprek. Zij verklaart dus, zei de detective, dat zy geen vermoeden kan hebben wie haar man kan hebben vermoord en waarom d» misdaad werd gepleegd? Ja, dat beweert zy. (Wordt vervolgd). In de dezer dagen gehouden vergade ring van de afdeling bloembollenteelt van de Stichting voor de Landbouw werd jhr dr O. van Nispen tot Panner- den benoemd tot voorzitter van deze af deling. De algemene vereniging van bloembollencultuur heeft drie vertegen woordigers aangewezen voor deze afde ling. Een algemene bespreking werd ge- wyd aan de teeltregeling voor bloembol len en wat daarmee samenhangt. Toen Inez weer tot bewustzyn kwam, was zy helemaal veranderd. Zy babbelde niet meer, haar klnder- ïyke opgeruimdheid was geheel verdwe-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5