r Boordevolle forensentrein ontspoorde bij Slo ter dijk MORGEN Communisten-vragen uit het jaar 1900 Harde straf van de krijgsraad NIEUWE RUSSISCHE PROEF Herrie over een ladder CHURCHILL's PLANNEN ALS HIJ MOCHT WINNEN Adverteren in pers is geld, dat royaal zijn rente opbrengt Passagiers (slechts één lichtgewonde)1^ ontsnapten aan groot gevaar Waar zijn de ogen van de babies? E MGR HANSSEN VERTROK NAAR AUSTRALIË „Wegpirateu gearresteerd De spuit er op DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Donderdag 4 October 1951 WEERBERICHT "N I rein uit tegenover gestelde richting op tijd gestopt Grote materiële schade Eerste Frijdag^yj DE TUIN DER VREUGDE Ooggetuige-verslag Autobussen ingeschakeld Hoge uitzondering Bij informatie werd ons van de zijde van de Spoorwegen mede gedeeld, dat de wielen bij de rem proeven op de stations herhaaldelijk gecontroleerd worden. De wagen- meester kijkt dan ieder wiel afzonderlijk na. Dat er bij het bewuste wiel toch mankementen verscholen zijn gebleven, moet als een hoge uitzondering beschouwd worden, aldus luidde het commen taar. Extra treinen naar Rotterdam Ook vandaag nog Breukelen f PATER COOLS VOOR RODE RECHTBANK IN DE BOOT Soldaten gedroegen zich rebels Middenstand en de kritieke uren VRIJWILLIGE STROOM- BEPERKING GEVRAAGD Verdere verbetering bij Koning George MET ATOOMBOM officiële5imuelin2van v^fo^rIe i Truman: „Internationale coütrole dringend VI juidt: noodzakelijk ^as Duilse „Magirus" 't eerst hekend met hrandweerproject? Ama tor. „Met assimileren maar integreren" Meer priesters naar Australië Weinig sprekende elementen MGR HANSSEN Bid de rozenkrans voor hen die zwaar vervolging lijden. Blinde opent sigaren zaak OVER UITDAGINGEN GESPROKEN De weersverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: of mist, overigens droog weer met morgen In de nacht en ochtend op vele plaatsen nevel overdag meer bewolking. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Morgen over dag over het algemeen iets lagere tempera turen dan vandaag. Vrijdag 5 October: Zon op 6.46 uur, onder 18.11 uur; Maan op 12.53 uur, onder 19.38 uur. SCHIEDAMSCHE COURA Dc foto laat duidelijk zien, dat een groot gedeelte van de trein ontspoorde en in de berm terecht huam. ken. Ëen 28-j,-n-ige inwoonster van Heem stede, die lichte schaafwonden aan de benen opliep, kon ter plaatse worden ge holpen en keerde op eigen gèlegenheid naar haar huis toe. Toen de betrokken wagon door het los laten van de wielband ter hoogte van posthuis 4 van de rails af vloog kwam het voorste gedeelte van de lange trein betrekkelijk gauw tot stilstand. De achter opkomende wagons schoten echter nog Vf J door, omdat iedere wagon met een afzonderlijke asaandrijving wordt voort bewogen. Dit had tot gevolg, dat twee tussengekoppelde wagons door de pressie van het tweede treinstel volkomen zij waarts van de baan gedrukt werden. Ge lukkig loopt er daar ter plaatse een twee de dijk langs de spoordijk, zodat de trein die helemaal schuin overhing, niet naar beneden kantelde. Na eerst twee masten te hebben ge kraakt kwam de trein tot stilstand. Zes van de tien wagons stonden toen met alle wielen naast de rails. Ve,e dwarsliggers (kan onze correspondent) Dodelijk verschrikt keken de honderden passagiers van de overvolle forensentrein no. 10017, die om zes minuten voor vijf van liet Amsterdamse Centraal Station in de richting Rotterdam vertrokken was, elkaar aan toen nauwelijks vijf minuten na het vertrek een angstaanjagend geknerp en gekraak zich van alle kanten liet horen. De tien Dieselwagons lange electrische trein, die met een vaart van 100 kilometer langs de rails snelde, wankelde onrustbarend; even later klonk een harde klap en een paar seconden daarna ontdekten de reizigers, die zeer angstige ogenblikken doormaakten maar zich volkomen wisten te beheersen, dal zij in de berm van de spoordijk terecht waren gekomen. Wat was er geschied? Een kilometer voorbij Sloterdijk sprong een stalen hand van een der wielen van een wagon uit het tweede treinstel, de coupé derailleerde en trok bijna de hele trein van de rails, die ter plaatse volkomen verbogen en vernield werd. De trein raakte zowel links als rechts van de haan een lectriciteitsMast, een er van kronkelde zich om de derde wagon, de tweede knakte. De passagiers, van wie er slechts één lichtgewond werd, ontsnapten aan een tweede groot gevaar. Toen zij op alle mogelijke manleren uit de kriskras langs de spoordijk hangende wagons ge kropen waren, verspreidden zij zich over de spoorbaan. Een van hen had de tegenwoordigheid van geest de dijk langs te hollen in de richting van Haar lem. Hij slaagde erin 'n trein uit Haar lem, die juist aan kwam rijden, een flink eind voor de plaats van het on geval tot stilstand te brengen. Deze trein zou eveneens ontspoord zijn door de aangerichte ravage en was misschien recht op de passagiers uit Amsterdam ingereden. Hecht materieel Dat het ongeluk zo goed is afgelopen, is uitsluitend te danken aan de hechtheid van de wagons. De krachten, die zijn op getreden, toen eenmaal een van de wagons „de rechte weg"^ had verlaten, laten zich raden als men ziet hoe van de stalen rails krullen zijn gekrabd. Toch zijn van geen der wagons de koppelingen ge broken. terwijl slechts enkele ruiten bra- De wereld drinkt de zonde aüs water ondanks de meer dan zeventig waarschu wingen in de H. Schrift over de hel. Er varen menten zullen dan ook Thomas Moras gelijk geven ten aanzien van diens opmerking: Velen bewerken hun eeuwig verderf met zoveel inspanning, ua ze met de helft volop de hemel zouden kun nen verdienen. De mens is echter zwak en daarom betoogden we re ids de vorige maat tegenover ernstig willenden: Gaai ali®r" eerr-t de weg der zuivering met mede werking van het H. Hart. Dat Hart is immers een veilige schuilplaats tegen de vijanden, een veilige haven tegen storm, een beschuttende schuilplaats tegen de aanval. Het is ook als een bron overvloe dig stromend. Die bron kan wonderen doen in het perk onzer ziel, wa&rin de bloemen der deugden misschien zijn ver flenst. Het H Hart bron van alle goed. Daar uit moeten we putten door in te dringen in de geheimen van Zijn leven. Dat Hart is immers een gloeiende oven van liefde, een schatkamer van gerechtigheid, vol go-edheid, wijsheid en wetenschap, van leven en heiligheid, van al'e troost, van vrede en verzoening, een Hart mild voor allen, die Het aanroepen. Da' doordringen voert ons op het twee de gedeelte van de geestelijke weg, die der verlichting. En met de zekerheid, dat onze ziel opnieuw een tuin der vreugde wordt voor dat Goddelijk Hart. En dat is toch niet een te verwaarlozen doelwit op onze levensweg, al dringt de wereld ons schijngoederen van grootser allure op. Maar dan ook schijngoederen. Eerst de ziel! Een ooggetuige, een baggerwer- ker, die bezig was op het opgespo ten terrein aan de andere zijde van de Haarlemmerstraatweg en liet ongeluk zag gebeuren, was toen wij hem spraken ruim een lialf uur na het gebeurde nog steeds hoogst verbaast! over het feit dat het ongeluk zo goed was af gelopen. „Toen de trein met grote snelheid naderde, hoorde ik direct, dat er tets niet in orde was. Plot seling zag ik dat de derde of vierde tvagen naast de rails zat. Splinters en stukken staal vlogen naar alle kanten en ik merkte nog op, hoe de wagenbestuurder de tegenwoor digheid van geest had de electri sche beugels te laten zakken. Een ogenblik daeht ik dat de wagens boven op elkaar zouden terecht komen en in elkaar zouden schui ven. Steeds meer wagens vlogen uit de rails en het zag er naar uit, dat ze in de sloot naast de dijk terecht zouden komen. Het leek wel of de slang van treinwagons haar uiterste best deed om zichzelf in evenwicht te houden. Verder heb ik niet opgelet, want ik ben direct naar een telefoon gerend om vijf maal acht te bellen. De trein moet in ongelofelijk korte tijd tot stilstand zijn gekomen". waren versplinterd en de rails waren over een grote afstand vernield. De spoordijk werd over een grote lengte opengereten en een hekwerk van betonnen palen aan de rechterzijde van de baan werd weg gevaagd. Het treinverkeer van Amsterdam uit naar het Westen lag onmiddellijk geheel lam. Juist in het spitsuur was dit een zeer groot ongemak voor duizenden, die in Amsterdam en elders wonen. De spoor wegen schakelden evenwel terstond, tien tallen autobussen in; eigen materiaal als mede van verscheidene touringcaronder nemingen in de hoofdstad, terwijl voor sommige passagiers' taxi's gecharterd werden. Van het Centraal Station naar Haarlem ging een pendeldienst met auto bussen lopen. Ook ae Noord- en Zuid- Hollandse vervoermaatschappij verleende honderden vervoer naar huis. De opruimingswerkzaamheden namen de afgelopen nacht ep een groot deel van vandaag in beslag, Eerst als het baanvak weer met dubbelspoor kan worden bere den, zal het treinverkeer worden hervat. Gisteravond om negen uur arriveerde de j kraanwagen uit Utrecht ter plaatse. Ook met ander materiaal een montagetrein begonnen ploegen met de opruimings werkzaamheden. De hoofdcommissaris van .politie te Am sterdam, de heer H. Kaasjager, had zich direct na ae eerste melding naar de plaats van het ongeluk begeven. De president directeur van de Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, was juist op inspectie, maar kon in Rotterdam gewaarschuwd worden. Hij begaf zich zo snel mogelijk naar_ Amsterdam om zich persoonlijk van de bijzonderheden op de hoogte te stellen en leiding te geven aan het opruimirugs- werk. De Spoorwegen legden extra treinen m van AmsterdamRotterdam D. P. via de richting Utrecht over de zijlijn Breukelen-Harmmen. De vertrektijden zijn: Amsterdam 12 minuten en Rot terdam D. p. 22 minuten na het hele uur. Deze treinen ieeri uurdienst) stop pen te Woerden en Gouda. Reizigers voor Leiden, Den Haag. Dé'ft, Schiedam en Rotterdam en omgekeerd wordt aan geraden van deze extra treinen gebruik te maken. Doorgaande reizigers uit het Oosten en Noorden wordt geadviseerd zoveel mogelijk van andere routes ge bruik te maken. Het treinverkeer was ook vandaag nog gestremd. Reizigers uit Amsterdam voor Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam, Rotterdam en omgekeerd moesten ge bruik blijven maken van extra treinen Amsterdam—-Rotterdam via Breukelen Harmeien. Tussen Amsterdam en Haarlem bleef de gisteren .ingelegde busdienst rijden. De 71-jarige Pater Cools, Scheutist, is zojuist op krukken in Hongkong aangekomen. Chinese autoriteiten hebben de aan beide benen verlamde Belgische missionaris uitgewezen en vele behulpzame handen hebben hem de reis van Jehol naar de vrij-haven mogelijk gemaakt. De ramp, die pater Cools trof, heeft hem niet van zijn post kunnen verdrijven, maar de kerkvervolgers zijn er wel in geslaagd. Evenwel heeft Pater Cools nog geluk gehad. Want zijn geibrekkigheid heeft hem gered van levenslange gevangenis straf of dwangarbeid in de kampen, waar reeds vele priesters in communistisch China verblijven. De beschuldigingen, welke de communisten tegen hem had den uitgebracht, hadden hem zeker een zware veroordeling bezorgd, waren deze „verzachtende omstandigheden" er niet geweest. Pater Armand Cools stond aan het hoofd van een missie-weeshuis in het bisdom Jehol. In Juli van dit jaar trok ken de communisten ook zijn dorpje binnen en namen onmiddellijk 't kleine weeshuis in beslag. De kinderen (het waren er o-p dat ogenblik slechts 14), werden ruw van de zusters gescheiden en uren achtereen verhoord. Bovendien moesten zij dodelijk beangst en ver moeid, onophoudelijk verhalen aanhoren oVer de „misdaden" van de missionaris sen. Daar de communistische „rechters" niet genoeg bewijsmateriaal tegen de paters konden verzamelen, groeven zij de overblijfselen uit de graven op hel missiekerkhof op. Deze kleine begraaf plaats was al 90 jaar oud en bevatte de resten van 150 wezen, die in die tijd ge storven zijn. De kinderen en de missio narissen werden voorgeleid en de zit ting begon. De beenderen der doden wa ren uitgestald. De eerste, verbijsterende vraag luid de: „Waar zijn de ogen van al deze kin deren?" Onmiddellijk volgde de conclu sie: „De missie wordt sdhuldig bevon den aan diefstal van de ogen der babies, teneinde daarvan medicijnen te maken". Deze en dergelijke dwaze beschuldi gingen werden reeds in de Boxeropstand tegen de Katholieke weeshuizen ge bruikt en zijn nu weer gretig in het programma opgenomen. Naast deze aanklacht zijn de missiona rissen natuurlijk ook beschuldigd van spionnage, imperialisme en fraude, waar na zij allen veroordeeld werden tot vrijheidsstraffen of uitwijzing uit China. Pater Cools is thans in Hongkong, op weg naar zijn vaderland Daar had men hem al drie jaar geleden verwacht, om dat hij toen door zijn verlamming vol komen invalide was geworden. Maar ondanks zijn hulpeloosheid heeft pater Cools verzocht bestuurder van 't wees huis in Jehol te mogen blijven. R is geen wet zonder mazen en naar het schijnt, heeft zelfs het be ruchte IJzeren Gordijn in het Oos ten kijkgaatjes. Zo nu en dan immers lekt er iets door en zelfs wist een Tsje chische trein het hermetische ding te rammen. Bovendien laten de communisten nu en dan buitenstaanders achter het scherm kijken. Natuurlijk onbewust en per vergissing! Minister Van Maarseveen liet onlangs de Kamerleden en via deze Volksverte genwoordigers het gehele volk mee glu ren door zo'n „clandestien" gaatje. De bewindsman van Binnenlandse Zaken zeide n.l. in de Kamer: M. d. V., ik wil een eenvoudig voor beeld geven om aan te tonen, dat er ook in Rusland klassen bestaan. Het gebeurt wel eensdat ik met een rijks- veer oversteek. Dan bemerk ik, dat er op zulk een veer als regel geen klassen zijn. Slechts een enkele keer komt het voor, dat er twee klassen zijn. Nu is er in Nederland een aantal schepen ge bouwd, die bestemd zijn om op de Volga te varen. In die schepen werden drie klassen aangebracht! Zegt men dus dat er in Rusland geen klassen bestaan, dan moet ik aannemendat dit op een vergissing berust. Tot zover de interessante onthulling van minister Van Maarseveen. Dat er bjj de communisten geen „klasse-justitie!" is. wij zouden het niet gaarne beweren. De verschillende afschuwelijke processen achter het IJzeren Gordijn bewijzen in elk geval, dat de justitie daar tiiet van een klasse is, zoals door Justitia met een blinddoek gewenst. Maar een „klasse-boot" hebben zij daar zeker. Daaromtrent kunnen de Russen ons na de onthulling door minister Van Maarseveen niet in de boot nemen. Dat is zo zeker als vast staat, dat de landen achter het IJzeren Gordijn in de boot zitten en niet in de eerste klas ANALYST N.B. Toen de Alg. Redactie in een naschrift op onze jongste Loupe het had over onze goedhartige Analyst", had den wij ook het gevoel in de boot ge nomen te worden. Laat ons hopen, 'dat het de bedoeling was: met èen vrijkaar- tje eerste klas. Dat was een grote schrik voor de sol daten H. v. d. H. uit Amsterdam, A. O. uit Schiedam en A. V. uit Budel, toen gistermiddag de Krijgsraad te velde in Den Haag hun onmiddellijke gevangen- De commissie van overleg van de Mid- denstandsvakcentralen, waarin samen werken de Chr. Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond, heeft een beroep gedaan op het rciddenstandsbedrijfsleven in de provincies Noord- en Zuid-Holland in de kritieke uren zoveel mogelijk het stroomgebruik in winkel en étalage vrij willig te beperken. De piekurenregeling met zijn beperkende bepalingen zal eerst in November ingaan. gezondheidstoestand van koning George i 11 i „Koning George VI had opnieuw een j verdere verbetering"! loestand veri00at j Namens president Truman is gisteren te Washington medegedeeld, dal „onlangs in de Sovjet-l uie opnieuw een atoombom tot ontploffing is ge bracht". Men zal zich herinneren, dat de Ver. Staten, Engeland en Canada op 23 September 1949 een gemeenschappelijke verklaring hebben uitge geven, waarin voor de eerste maal werd gezegd, dat de Sovjet-Unie de atoombom bezat en tot ontploffing had gebracht. Bij de tweede Russische proefneming werden twee bommen geprobeerd. Een ervan zou niet tol ontploffing zijn gekomen, doch de tweede wel. sië voortreffelijk geweest maar toen de drie mannen in Nederland voor de eer ste keer na hun terugkeer voor herha lingsoefeningen onder de wapenen moes ten komen, ging het mis. In de nacht van 6 op 7 Juni 1951, toen zij van een „vrolijk avondje" in de Citadel kazerne te 's-Hertogenbosch, waar zij gelegerd waren, terugkeerden, verzetten zij zich tegen twee wachtmeesters van de mui drie maanden gevangenisstraf met aftrek van drie weken voorarrest wegens op zettelijke ongehoorzaamheid en weder- spannigheid. Hun staat van dienst was in Indone- (Van onze Haagse redactie) De wagenbestuurder van de ver ongelukte trein, de 67-jarige J. B. H. Driessen uit Amsterdam. Er is een rel ontstaan over de plaatsing van de regeringsorder van brandweer- niatencel ten behoeve van de Burgerlijke Verdediging. Van de zijde van de Neder landse industrie is namelijk de bewering geuit als zou de N. V. Motorkraoht, of ficieel importriee van de Klöckner- Humboldt-Deutz A. G voor wat betreft de Magirus-vrachtwagens en bus-chassis met (uchtgekoelde Maginis-Deutz-dieselmotor. ilsmede inbouwmntoren van dezelfde soort, eerder op de hoogte zijn geweest van het brandweerproject dan de Neder landse industrie. In verband hiermee werd gisteren te Den Haag een perconferentie gehouden, waarbij de heer A. W. van Hoek, ver koopleider van de N V. Motorkracht, enige mededelingen deed. Hij zeide o.a., dat de aandacht van Magirus op het brandweerproject w'*s gevestigd door een van de zeven aan de inschrijving (die Za- neming gelastte en hen veroordeelde tot taire politie die hen tot de orde wilden j roepen en het gevolg was, dat enkele tientallen andere militairen zich ermee gingen bemoeien en een rel ontstond. De president van de krijgsraad had waarderende woorden over voor het ge drag van de drie beklaagden destijds in Indonesië, maar dat gaf hun geen vrij brief, om zich in Nederland rebels te gedragen, zo zei hij. De auditeur militair eiste drie weken gevangenisstraf met aftrek. Hij was van mening dat de vertoning in de Citadel kazerne nergens naar geleken had, en zij, zo zij thans nog in militaire dienst waren geweest, zeer zeker streng zou den zijn aangepakt. „Nu zij echter in het burgerleven zijn teruggekeerd, zie ik er geen militair belang meer in, hen nog met een ernstige straf te aShtervol- gen", zo besloot hij. De krijgsraad, meteen na de zitting uitspraak doende, was een geheel andere mening toegedaan en veroordeelde hen tot bovengenoemde straf. terdag j. 1. werd gesloten) deelnemende fabrieken. Hiervoor had hij naar hi> beweerde bewijzen. Op vragen van aanwezige journalisten deze te overleggen ging hij echter niet in. Hij liet de vragen onbeantwoord en wei gerde eveneens aan te geven, waarom de bewijzen niet konden worden overgelegd. De heer Van Hoek verklaarde, dat men er met de steun van de Magirusfabriek in geslaagd was een prototype van een brandweerauto, die voldoet aan het door de Bureau Brandweer gestelde eisen, te vervaardigen. Maandenlang heeft men met dit bureau in contact gestaan, terwijl tevens proeven met luchtgekoelde moto ren en pompen wevaen afgelegd, waarbij autoriteiten aanwezig waren. Slechts een deel van de wagen 'c.a de motor) werd Uit Duitsland geïmporteerd. De overige onderdelen werden in Nederland vervaar digd. Ook de opbouw geschiedde hier te lande. De (bewuste regeringsopdracht be staat uit de levering van 440 chassis, 667 motoren voor aggregaten en 925 pom pen. Er is een bedrag van ongeveer 15 millioen gulden mee gemoeid (Van onze Amsterdamse redactie). „Het doel van mijn reis naar Australië en Nicuw-Zeeland is niet alleen het voe ren van besprekingen met de bisschoppen daar omtrent de geestelijke verzorging van de emigranten, inaar ook om mijzelf op de hoogte te stellen van de omstandig heden in deze landen en om indrukken op te doen over cle emigratie naar Australië en Nieuw Zeeland, opdat de Nederlandse bisschoppen kunnen komen tot een duide lijker en meer uitgesproken standpunt dan voorheen met betrekking tot emigratie naar dat werelddeel. En voorts willen wij in de toekomst de emigranten naar Aus tralië en Nieliw-Zeeland een aangepaste geestelijke voorbereiding kunnen bieden" Kort, kernachtig en zakelijk onder schreef mgr dr J. M- f- A. Hanssen, coad- juctor van de bisschop van Roermona gisteravond voor zijn vertrek van Schip hol het doel van de reis welke hij in op dracht van het Nederlandse Episcopaat gaat maken. Voorts vertelde mgr Hanssen dat er reeds vijf Ned. priesters in Austra lië onder de Ned. emigranten werkzaam zijn om hen door de overgangstijd heen te helpen in de vorm van een, beperkte en kerkelijke nazorg. Immers', aldus mgr, „de katholieken vinden ook daar hun kerk weer terug. Het is niet de bedoeling er een Neder landse minderheid te kweken, integen- j deel, de katholieken moeten ingroeien in de kerkelijke verhouding van het land en in het plaatselijke kerkelijke leven. De Nederlanders moeten er ook niet assimileren, voorzover er een ver- zwakkende betekenis aan dit woord kleeft, maar ze moeten integreren in het Australische leven". Binnenkort vertrekken er weer twee priesters naar. Australië voor de nazorg onzer Ned. kath. emigranten en daarna aldus mgr, zal dit aantal zielzorgers naar behoefte worden uitgebreid. Monseigneur Hanssen die voor zijn reis naar Australië drie a vier weken nodig denkt te hebben, en voor zijn reis naar Nieuw Zeeland een week tot veertien da gen, wordt 9 October a.s. gevolgd door de directeur van de Kath. Centrale Emigratie Stichting, drs Jos. van Campen, die meer de sociaal-economische zijde van het emigratie-vraagstuk in Australië gaat be kijken, maar daarbij een nauw contact met mgr Hanssen zal'onderhouden. De bisschop-coadjutor die p.m. uitgelei de werd gedaan, door de bisschoppelijke De verklaring werd afgelegd door Tru man's perschef, Short, die geen nadere bij zonderheden wilde geven. Hjj zeide, dat de president hem, ingevolge de politiek om 't Amerikaanse volk ten volle van de ont wikkelingen, die de Amerikaanse nationa le veiligheid raken, op de hoogte te hou den, had opgedragen deze verklaringen af te leggen. Het doel was er opnieuw de noodzakelijkheid mede te beklemtonen van doelmatige internationale contröle op de atoomenergie. Ook Brien McMahon, de voorzitter van de Amerikaanse atoomcommissie, zeide, dat het bericht over de nieuwe Russische atoomproef betekent, dat Amerika zijn pogingen om op het gebied der atoom energie paraat te zijn, dient te verdubbe len. „Van nog gróter belang is het ech ter, dat wij ons krachtig streven naar een rechtvaardige vrede verdubbelen". Hij meende, dat de V. S op het gebied van de atoomenergie nog steeds een grote voorsprong op de Sovjet-Unie hebben, maar getracht moet worden deze nog te vergroten Uit gegevens, die op het ogenblik door lioge defensie functionarissen worden be studeerd, blijkt, dat de proeven normale kernsplitsing hadden gegolden en niet de waterstofbom. Waarschijnlijk zijn de proeven in het laatst van Juli of m Augustus in Siberië genomen. In tegenstelling tot de officiële verklaring van 1949, waarin gesproken weurd ?ve!Leen t'a^0IDische ontploffing", gebruikte Short in zijn verklaring van gisteren het woord „bom". Officieel zijn nooit bijzonderheden bekend gemaakt over de middelen, die de Ver. Staten aan wenden om achter het Sovjet-Russische atoomonderzoek te komen. Uit de stellig- S Jaar™e<ic thalls over een „bom" In if j f' zou m enkunnen af lei- middelo Amerikaanse waarnemings- middelen inmiddels verbeterd zijn. De Britse conservatieve partij heeft gisteren een politiek programma gepubli ceerd, dat zjj zich voorstelt uit te voeren indien de partij de komende algemene verkiezingen zou winnen. Zjj spreekt zich uit voor volledige steun voor de verdedi ging van West-Europa, „het voornaamste bolwerk voor het handhaven van de we reldvrede"; voorts wenst zij nauwe sa menwerking tussen het gemenebest en de Ver. Staten, welke kan worden bevor derd door een organisatie, „die in grote trekken zou moeten worden samengesteld naar het beeld van de gecombineerde Brits-Amerikaanse generale staf van de afgelopen oorlog". In Groot-Brittannië zouden Churchill en de zijnen willen beginnen met het organiseren van een landwacht („Home Guard"). Verder biedt het conservatieve program voor het binnenland niets nieuws. De productie moet worden ver groot en de regeringsuitgaven verlaagd. Gedurende de uitvoering van het bewa peningsprogramma zal een belasting op extra-winsten worden gehandhaafd. De conservatieven zullen er naar streven, de particuliere handel in levensmiddelen en grondstoffen in ere te herstellen, „be halve in die gevallen, waar verplichtin- gen op lange termijn aan onze bondgeno ten of aan de dominions andere voorzie ningen nodig maken". indrukken opdoen commissaris voor de emigratie, rector Jacq van de Hoogte, de secretaris van het bisdom Roermond, mr. W. Delhoofen, drs Jos van Campen en de heren G. en A. Kampschoër van de Emigratiestichting, zal op zijn reis naar Australië enige da gen doorbrengen te Karachi en t« Dja karta De katoenbeurs te Liverpool zal weer worden geopend. De ondernemer zal weer worden vrij gelaten, opdat hjj in staat gesteld wordt zijn ondernemingszin te gebruiken voor het beschikbaar stellen aan de wereld van grotere voorraden Woensdag is het congres van de la- bourpartij te Scarborough geëindigd Het is een zeer rustig congres geweest, waar op, met de verkiezingen in zicht, geen wanklank werd gehoord. In zijn slotrede verklaarde premier Attlee onder toejui chingen, te geloven, dat de labourpartij bij de verkiezingen de overwinning zal nf vieii! aa" °.f de Partij zal winnen »L f ?V. jdt m elk geval voor s voe£de de Premier nier voorzichtig: aan toe. Zaterdagmiddag zal de heer J. van Wa. veren in De Lier zijn sigarenwinkel openen. Een feit, dat op zichzelf niet zo ongewoon is' Anders wordt het evenwel, wanneer men weet dat de heer Van Wa- veren het licht in beide ogen mist. In de winkel zullen alle soorten en merken sigaren, sigaretten en tabak ge nummerd zijn. De artikelen bevinden zich in vakjes, waarvan de nummering en ligging de winkelier bekend zijn, zodat de klant slechts het nummer van het door hem gewenste merk behoeft te noe men. Zo zal het voor de heer Van Waveren mogelijk zijn vrijwel zelfstandig in zijn onderhoud en dat van zijn gezin te voor zien. een gezamenlijke actie hebben Rijkspolitie te Kuinre en de ge meentepolitie van Steenwijk twee jon. gelleden nit Ossenzijl gearresteerd, die met een auto tot driemaal toe op controlerende ambtenaren van de politie waren Ingereden. Het tweetal, de 18-jarige M. P. en de 17.jarige 1was niet in het bezit van een rij. bewijs. Een brigadier van politie te Steenwijk maakte in de nacht van Zondag op Maan dag j.L voor het eerst kennis met de „wegpiraten" Hij controleerde de voor bijrijdende auto's. Op dat tijdstip nader den ook P. en V. met hun wagen. Hun wijze van rijden en de onvoldoende ver lichting waren voor de brigadier vol doende aanleiding het stopteken te ge ven. In plaats van gehoor te geven aan deze sommatie, reed de bestuurder met grote vaart in de richting van de briga dier. Deze kon nauwelijks de auto ont komen. Een achtervolging had geen resul taat. Een dergelijke gevaarlijk spel her haalde zich later elders in Steenwijk en in Kuinre, waar het tweetal bijna twee wachtmeesters van de rijkspolitie aan reed. Woensdagavond heeft de Westberlijnse politie gebruik gemaakt van brandspuiten tegen ongeveer 7000 Oostberlijnse commu nistische jongeren, die trachtten in de Franse zóne te demonstreren. De politie slaagde er in de communisten naar de Sovjetrussische sector terug te dringen. Ruim zestig betogers werden gearresteerd. Zij hadden stenen geworpen, waardoor tenminste drie politiemannen werden ge- W°?d .?n en'Se Poütie-auto's beschadigd. Na de betoging zei de Berlijnse voor- van de Oostduitse „vrije jeugd": „Wij zullen in de komende weken voort gaan met op deze wijze voor de vrede te demonstreren". Enkele uren vóór het begin van de rode invasie had de Russische controle commissie te Berlijn de anti-communis tische Westberlijnse organisaties beschul digd van „het plegen van uitdagende handelingen langs de grens tussen Oost en West-Berlijn". Dit gebeurde in een protest-schrijven aan de commandant van de Franse sector viw 4e stad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1