Vlaardingen bouwt verder LAATSTE BERICHTEN Jpnieuw brand in Rotterdams havengebied Eerste paal voor een nieuw complex aan de Kethelweg Houtopslagplaats van de N.V. Everest aan de Nassaustraat DONDERDAG 4 OCTOBER 1951 PAGINA 2 MONTAGEHOOGBOUW IN NIEUWLAND K.A.B.O.-AVOND LOOP DER BEVOLKING IN AUGUSTUS KLAVERJASSEN BURGERLIJKE STAND HET KANTOOR WERD TE BENAUWD Viruly gaat weer vliegen VERDUISTERAARS VEROORDEELD C. A. O. VOOR KAPPERS GETEKEND en arbeiders de bereidheid om te helpen in de nood zeker aanwezig is, maar hoe deze bij de standen daarboven practisch geheel ontbreekt. Men heeft daar natuurlijk eigen moei lijkheden. Niet iedereen wenst in een ge deelte van een villa te wonen en niet ieder kan de huur hiertoe opbrengen. Voor de inhuurder kan het allesbehalve aanlok kelijk zijn in een geheel ander milieu te recht te komen. Niettemin is ook het zoe ken naar de mogelijkheid om te helpen In deze kringen zêer gering. Voor de heer v. d. Grient blijft een groot aantal van de meest urgente ge vallen. vooral door de sociale omstan digheden, alleen te helpen door een woningtype te creëren, dat grover van opzet Is dan de nu toe ontworpen ge- mcentewoningen. Een type, dat in grote lijnen de indeling vertoont, die deze mensen boven elke andere prefereren. Men vindt er over het algemeen geen studerende kinderen onder, die een eigen kamertje of studievertrekje nodig heb ben. Men volstaat graag met een flinke huiskamer, een keukentje, een slaap kamer voor de ouders en een flinke grote ruimte voor de kinderen. Deze woorden schenen bevestigd door het ideaal, dat Venzelaar zich droomde van een woning in de Vriendschapstraat: voorkamer, tussenkamer en achterkamer plus een grote vrije zolder. Zal in de differentiëring naar die „wel- stands"-klasse in de toekomst nog iets te bereiken zijn? Men mag het vurig hopen, want juist de meest urgente gevallen blij ken op dit moment het moeilijkst gehol pen te kunnen worden. In hun voorstel van 6 September Jl. deelden B. en W- mee, dat het hun streven is om, zodra de moeilijkheden, die thans de woningbouw ernstig be» lemmeren,, worden opgelost, plannen gereed te hebben, zodat direct tot bou« wen kan worden overgegaan. Op 14 September j.l. besloot de Raad in principe over te gaan tot de bouw van 223 woningen op gronden, gelegen in en nabij de Klein-Babberispolder. Thans kunnen B en W. voorstellen een principe-betsluit betreffende de bouw van 700 a 800 woningen in de Nieuwlandse Poldier te nemen, zoals wy gisteren ook reeds meldlden. Door Mui.js en de Winter's Bouw en Aann. Bedrijf N-V. te Rotterdam wordt een plan vöor de bouw van een dergelijk aantal montage-woningen uit gewerkt. De plannen zijn thans zover gevorderd, dat een deel daarvan be- stekklaar kan worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling om deze woningen te bouwen met 3 en 4 ver diepingen. Niet gisterenavond was, maar vanavond; Donderdag 4 October is de groeps-be- spreking van de KABO-leden in dienst van de Gemeente Technische Bedrijven om 8 uur in de R.K. Volksbond. In het bericht van gisteren was een datumfout geslopen. Levend geboren werden 77 jongens en 71 meisjes; er overleden 13 mannen en 25 vrouwen. Het geboorté-overschot be droeg dus 110. vestiging kwamen er 102 mannen en 103 vrouwen bij; door vertrek ver minderde de bevolking met 144 mannen en 169 vrouwen. Kr was dus een vesti gingstekort van 108. De totale vermeer dering bedroeg 2 mensen. Totale bevolking bedroeg op het eind# der maand 36.986 mannen, 37.351 vrou wen, 74.337 Schiedammers in totaal. Dinsdagavond kwam weer een twintig tal vaders uit Crooswijk klaverjassen tegen de vaders van Lange Haven 92. In een gezellige sfeer werd de avond doorgebracht. Nadat de punten geteld waren, was de uitkomst voor Don Boseo- patronaat 29534 punten tegen Crooswijk 29282, wat dus een voordeel van 252 punten voor de thuisclub opleverde. Zodra er gelegenheid is, zal Schiedam een tegenbezoek brengen. GEBOREN: Jannetje D. d. van A. de Jong en N. van Dijk: Johannes z. van P. Pasztjerik en C. H. van Oosterhout; Adrianus z. van G. J. P. Vermeulen en J. C. D. van Harmeien; Johanna M. A. d. van J. C. Boere en M. G. van Gelde ren; Cornells R. z. van R. de Koning en S. Gelens; Gerardus J. M. z. van J. G. de Graaf en H. M. J. Burgers. OVERLEDEN: H. C. Gunneweg, 87 j., gehuwd geweest met H. van Dyke. Zonder een spoor van aarzeling schoot de vurige bol pijlsnel de lucht in. Ik begon er schik in te krijgen. Wel een half uur zal iic daar zo hebben staan turen naar het spel van vlieger en lampion, toen plotseling van alle kanten sirenes begonnen te loeien. Er kwam een enorme politie-macht aanzetten, die de zandvlakte begon te ontruimen met uit zondering van een gereserveerd gedeelte, waarop ik spoedig enkele heren van de Schiedamse Gemeenschap ontwaarde. Wat is hier aan de hand", aarzelde ik te vragen. Men lette nauwelijks op mij, maar begon inderhaast verkennerstroe pen op te stellen, terwijl de heer Groe- nendaal zich beijverde entree-biljetten aan de man te brengen. Na enige tijd slaagde ik er in een ge sprek af te luisteren. „Dat hadden we nooit verwacht. Nu heeft hij toch nog meer waar voor zijn geld geboden, dan we hadden durven hopen". „Wat zal hij er uitzien na bijna zes weken in het mandje gezeten te hebben". „Hoe zou Carmlggelt, het maken?", vroeg Schiekamter collegiaal. Zo ging het nog even door en tot slot van het liedje moest ik concluderen, dat men meende te maken te hebben met de ballon van Boesman, die was terugge keerd om nog enkele stunts te maken. Ik zag zelfs mijn vriend Tijl al rondlopen in een luchtvaartpak zich verheugende op de kabelopstijging tot 60 meter, die dan nu toch wel zou doorgaan. Onbeschrijflijk werd het tafereel, toen ik m.ijn vurige luchtreus binnenhaalde, het kaarsje uitblies en naar huis g'vng. Men had er zich weer zoveel van voor gesteld. Het hoofd van de dienst bemanningen van de K.L.M., A. Viruly, heeft met in gang van 1 October j.l. voor zes maanden gedurende functie verwisseld voor die van gezagvoerder. Viruly, die ook alge meen chef vlieger is van de K.L.M., wil voor een half jaar geheel van de admini. stratieve beslommeringen, verbonden aan de functie van hoofd van de dienst be manningen, verlost zijn en wederom ge regeld in de stuurhut doorbrengen Het plaatsvervangende hoofd van ge noemde dienst, gezagvoerder Peetoom is van dezelfde gedachte. Ook hij verwisselt de pen voor het stuur. Gezagvoeder J. Abspoel zal gedurende een half jaar de functie van hoofd van de dienst bemanningen waarnemen. De 57-jarig earchitect J. P. uit Rotter dam werd hedenmorgen door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek, omdat hij 37.000 welk geld hij van cliën ten had ontvangen voor de bouw van twee woningen, had verduisterd. De eis was een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek. Voorts veroordeelde de Rotterdams# rechtbank conform de eis de 35-jarige vertegenwoordiger H. M. van V. tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. Hij zou ten nadele van een kle dingmagazijn te Rotterdam een bedrag van 30.000 hebben verduisterd. Plotseling zette nu de vrouw 'n heel ander gezicht. O, dat is natuurlijk iets anders. Kom binnen, meneer, hier, als 't u be lieft. Dit is de kamer van mevrouw Lind- weig. Mijn man zal onirnddellijk komen. Anatole, riep ze luid, kom gauw. er is bezoek! Zij had daarby een deur rechts van de ingang geopend en Hempel trad een ruim fraai gemeubeld vertrek binnen, in de linkerhoek waarvan enige koffers ston den Wy hebben deze kamer anders altyd verhuurd, zei de vrouw. Maar ze stond toevallig leeg, toen de lieve kinderen kwamen en myn man dacht; Zy doen beter, hier hun intrek te nemen, dan ln een duur hotel, waar men hun rekening zöu peperen, zoals dat voor Amerikanen altijd wordt gedaan, terwijl wij hun hier alles tegen inkoop prijs kunnen bezorgen.. Op dat ogenblik trad de heer Romain binnen. Hij had een beter voorkomen dan zijn vrouw en ook veel betere ma nieren. Over het algemeen maakte hü de indruk van 'n braaf, niet zeer in telligent mens. Na beleefd gegroet te hebben, vroeg hij naar 't doel van 't bezoek. Hempel noemde zijn naam. Hy voegde erby, dat hij een oud vriend van de fa milie Lindweg was, en vertelde vervol gens het gebeurde. Mevrouw Romain slaakte een kreet en begon te snikken. Ook haar man ont stelde hevig. Een weinig verwonderd over de uit werking van zijn relaas, zei Hempel: Ik dacht dat u het ongeluk reeds vernomen zoudt hebben. De avondbladen van gisteren hebben nog al breedvoerige berichten gegeven, en bovendien spreekt iedereen ervan. Wij hebben geen krant en leven zeer teruggetrokken, antwoordde Ro main. Onze positie laat geen overbodige uitgaven toe. De oorlog heeft ons arm gemaakt, en wie arm is, stelt gewoonlijk niet veel belang in hetgeen er in de bui tenwereld omgaat. De zorg voor het da- gelyks brood neemt al onze tyd in be slag. Mijn vrouw wast en naait voor de mensen en ik geef lessen.... Dit alles werd met bescheiden waar digheid gezegd. Hy ging voort: De rampspoed vervolgt ons harder dan gy u kunt voorstellen. En, ziet u. meneer, juist nu hadden we uitzicht op verbetering van onze toestand. Inez, wier vader een volle neef van mij ls, beloof de, toen zy ons zo arm zag wij zijn altyd te trots geweest om te bedelen by ryke familie, ons mee te zullen ne men naar Zuid-Amerika, en haar man stelde ons een goede betrekking op de farm van zyn vader in het vooruitzicht. En nu werpt de dood van Peter al onze hoop weer in duigen Waarom? Mevrouw Inez leeft nog en zal zeker haar belofte houden. de zich met de hoop, van die mensen een en ander aangaande de familie van de jonge vrouw te weten te zullen komen, en vooral ook van hen te vernemen, naar welke plaats Peter Lindweg zich had wil len begeven. Inez had die naam vergeten en dat was begrijpelijk, omdat hij voor een vreemdelinge misschien vreemd had moeten klinken; maar de Romain's zo heetten de mensen zouden zich, dacht hy, de naam van de plaats nog wel her inneren. Hoewel het reeds middag was, reed Hempel onmiddeliyk naar de Wahringer- straat 180. Het appartement van Anatole Romain lag op de eerste verdieping aan de ach- terzyde van het gebouw. De ingang daar van was donker en vuil. Voorname lieden schenen hier niet te wonen. Tegen de deur van het appartement was een sober blikken plaatje aange bracht met het opschrift: Anatole Ro main, leraar in vreemde talen. Hempel belde aan. Een vrouw met bru tale ogen kwam opendoen. Zij kon 50 jaar oud zijn en haar sjofele katoenen japon was vól vlekken. U wenst? vroeg de vrouw. Kan ik de heer of mevrouw Romain spreken? Mevrouw Romain ben ik zelf. Mijn man is aan 't werk. maar als u voor een belangTyke zeak komt, kan ik hem roe pen. Wat wilt u van hem? ging zy met onverholen wantrouwen voort. Ik kom in opdracht van een lid uwer familie, mevrouw Lindweg. 73e Jaargang No. 21660 Op een byeenkomst te Amsterdam is de eerste collectieve arbeidsovereenkomst voor het kappersbedrijf ondertekend. De ondertekening geschiedde door alle werk gevers- en werknemers-organisaties, die in de vakraad voor het kappersbedrijf samenwerken, met uitzondering van de Christelijke kapperspatroonsbond. Deze organisatie, wélke eerst sedert kort is aangesloten, heeft, zoals door haar werd medegedeeld, niet voldoende gelegenheid gehad zich intern te beraden. De C.A.D. bevat o.m. de invoering van. e enleerlingenstelsel en tevens de ver plichting voor leerlingen en aankomende bedienden om vakonderwijs te volgen by e enerkende instelling. Voorts bevat bet contract een verkorting van de rrbeids- duur van het personeel en een betere regeling van de arbeidstijden. Verder is de mogeiykheid opgenomen tot het geven van een prestatietoeslag. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2