Sprekers en spelers zuilen nog moeten wennen Problemen rond de uitzending van kerkdiensten Zilvermijn in gootsteenput Benoeming kath. burgemeester zou misgreep zijn Laatste Britten uit Abadan "still making friends" RECLAME MOET WAARHEID DIENEN DOSTOJEWSKI bij COMEDIA De Nederlanders konden vrijwel met iedereen overweg Conflict Adenauer-Schumacher over gestolen documenten Planters keren terug naar Atjeh Levenslang tegen Huschka geëist Na de start der televisie Beeld wordt gauw „alledaags" Aardappelmeelfabriek uitgebrand Teleurstelling in Hengelo? Mr Lambooy werd „vreemd" ontvaiigen met Uw.te Nut van dagbladreclame onomstotelijk bewezen AFSCHEID KLV KOREA (3) Felle beschuldiging611 over en weer Scheepsbotsing in het Kanaal Bedrijfsorganisatie komt op gang DONDERDAG 4 OCTOBER 1951 PAGINA .1 Nieuwe stijl Zakelijkheid en tempo Contact met K.N.V.B. vermouih Torino Schade bedraagt vele tonnen (Van onze correspondent) De aardappelmeelfabriek „Musselkanaal en Omstreken" te Terapelkanaal is gis teravond in luttele uren een prooi der vlammen geworden, ondanks de hard nekkige strijd van twaalf brandweren uit omliggende plaatsen. HET GEHEIM OM OUD TE ZIJH EN JONG TE SCHIJNEN. MIDDENSTAND CONTRA MEELFABRIKANTEN Richt Uw ogen op de goudgele tabak, de fijne lange snit en de geurig-blauwe rook van King's Cross, de zuivere Virginia van standing. Ge ziet het in één oogopslag: dit is kwaliteit Met zovelen zult ge dan ook zeggen „Ik heb een oogje op King's Cross" - Onder vier ogen zij is meer waard dan ze kost. - „HET LANDGOED STEPANTS JIKOWO' V eldkeukens? United Nations soldaat „Oranda" had beste naam SPAARACTIVITEIT AUGUSTUS IN DE ACTEUR WIM HODDES IN ZIEKENHUIS Tivee typen KINDERVERLAMMING IN DJAKARTA Maatschappelijke betekenis van de reclame Reclame voor omroep? Wereld- TWINTIG ONDERNEMINGEN WORDEN IN BEHEER GENOMEN Andere mijen keren nog niet terug SPION DIE VELE ILLEGALEN DE DOOD IN HIELP dsie roman noemde de officier hei geval 1" (Van onze correspondent) De eerste stap is gezetNederland heeft kennis gemaakt met de televisie. De televisie-insiders, die de moeizame en lange voorbereidingen en de vele moeilijk heden, welke aan de televisie vooraf gingen, hebben meegemaakt, zijn verrast ge weest over de resultaten van deze eerste uitzending, welke op hen een gunstige indruk heeft gemaakt. Na het eerste televisie-programma en in de loopvan "Woensdag, de dag na de eerste uitzending dus, zijn de reacties van de kijkers, middels telefoongesprekken en brieven, m groten getale losgekomen. Er is dui delijk uit gebleken dat men de Nederlandse televisie niet ongunstig geaccepteerd j doch uit al deze reacties zijn ook andere, voor de televisie van grote waarde, gedachten en waarderingen naar voren gekomen, ingestuurd door kijkers, die zon der daartoe een verzoek te hebben gehad, spontaan hun mening uiteenzetten. Zeer duidelijk is in deze talloze reacties de invloed van de film op het kijkerspubliek gebleken. De kijkers gaan immers de televisie, hoe verschillend zij daarvan in karakter ook moge zijn, met de 'ii™ vergelijken en velen trekken tussen ae film en de televisie geen scherpe scheidslijn. Een dergelijke verge lijking valt hieraan is niet te ontkomen duidelijk in het nadeel van de televisie uit. De film met haar rijke mogelijkheden op het terrein der trucage is de televisie en zeker de experimentèle periode ver vooruit. De bioscoopbezoekers zijn verwend en niet ingesteld op de veel een voudiger televisie-beelden, welke ge durende lage tijd bijvoorbeeld ais een bepaalde spreker, uiteraard veelal met Illustratief materiaal, een causerie houdt J- weinig veranderingen te zien geven Na de eerste interesse voor de beeld- ,v,an de spreker wordt het beeld d»!™ ..alledaags", zonder enige fa"^l®k'.zodat hij gauw geneigd is zijn aandacht te laten verslappen. Ook zijn Tainjke kijkers geneigd het gesproken woord van de T.V. met de filmtaal te gaan vergelijken. Dat het gesproken woord bij de T.V. belangrijk verschilt van dat der film, waar men Immers voor alles gespitst is op 't samenstellen van boeien de dialogen, is begrijpelijk. Daar komt nog bij dat de sprekers voor de televisie lang op het scherm blijven en hun ge laatstrekken in korte tijd bij de kijkers door en door vertrouwd geraken. Zij zien dus geen spel, geen acteur, die hen ver rast door zijn mimiek, doch moeten zich bepalen tot één spreker, die deze acteurs talenten mist.,De onmiddellijke reactie is dat men, na het gezicht voldoende „be studeerd" te hebben, intensief gaat luiste ren naar het gesproken woord. Is de spre ker niet In staat zijn causerie op suggestieve wijze te houden en maakt naast het beeld ook het gesproken woord een „vlakke" indruk, dan ebt de aandacht van de kijker weg. Doch niet alleen de televisie-sprekers ijj zullen zich een geheel nieuwe stijl moeten aanpassen om het publiek te kun nen boeien doch ook de televisie spelers staan, de eerste uitzending lever de hiervan het bewijs voor grote pro blemen. Het spelen voor de camera is niet te vergelijken met het spel op de planken van een theater. De speler mist de toneelsfeer en moet zich in een zeer enge ruimte bewegen, waarin de toneel- romantiek ver te zoeken is. Hij wordt omgeven door technici, die hun lichten op hem instellen en de speler „geen moment rust geven". Het »Pel speelt zich niet af voor een publiek, doch louter en alleen voor de gapende cameralens, die de speler ais een schicht volgt bü al zijn bewegingen en stappen. De sPe'ers zu'" len aan de eigen fantasie nog groter eisen moeten stellen dan op de toneel planken en zij zullen „ingespeeld" moeten raken op het legertje van technici en op de camera's. De Nederlandse Televisiestichting is ge start. de afzonderlijke omroepen zullen de volgende programma's gaan verzorgen. Het zal niet lang duren of de confessio nele omroepen de K.R.O. en de N.C.R.V. zullen een uniek probleem op dienen te lossen. Deze omroepvereni gingen zullen immers in de televisie haar geloofsovertuiging willen uitdragen, onder meer door het opnemen van kerkdiensten, betgeen voor de zieken en voor de (Advertentie) Mevrouw G. te H, bemerkte tijdens het afwassen dat een theelepeltje in de goot steen verdween. Haar echtgenoot maakte het afvoerputje open en ontdekte toen tot zijn grote verbazing een hele collectie ta felzilver in de put: alle verloren gewaan de lepels en vorken waren in de loop van ri+t j "In gootsteen verdwenen! dergelijks zal U wel niet overko- inen, maar toch raakt in ieder huis2€zin wel erfis tafelgerei zoek. Geen nood: wanneer U de waardepun- ten van Niemeqer s Th Koffie spaart, kunt U geh**3l zondei kosten m het bezit komen van het pracht\q „Safira"-tafel- bes Lek, vlekvrij door-en-door. U geniet dubbel wanneer U Niemeijer's Thee en Koffie gebruikt: hoe zeldzaam geurig is zo'n kopje Gala-Thee en welk ten pittig kopje koffie zet U van Nie- meijer's-Paarsmerk. En op beidewaardepunlen voor ..Safira"! Indien U noB «een cadeaulijst mocht hebben, vraagt er dan nog Pey briefkaart aan Niemeijer-Gronm0en 'dat adres is voldoende). ouderen van buitengewoon grote waarde is. Echter, juist in het televisionneren van kerkdiensten ligt het grote probleem. Degenen die ooit voet hebben gezet in een film- of televisiestudio weten, dat elke sfeer hier teniet gedaan wordt, uit gezonderd de sfeer van een ten top ge voerde zakelijkheid en een zo hoog moge lijk opgeschroefd tempo. De serene sfeer der kerken een sfeer, die pien overal elders tevergeefs zal zoeken zal door een televisie-opname teniet worden ge daan. Zo men een gevarieerd beeld wil heb ben, dan zal de camera moeten rollen en de kerkvloer zal bedekt zjjn met een wir-war van draden. Het is dan ook be grijpelijk dat men met grote reserve het experiment van „de televisie in de kerk" tegemoet zal treden. Het lijdt niet de geringste twijfel de eerste uitzending heeft dit bewezen om- da„ ri(^c^. sprekers, noch spelers bij machte zullen zijn de T.V.-kijker bij voortduring te blijven boeien of de televisie zal haar grootste kracht vinden in het actuele nieuws: het verslaan van grote sport- en andere evenementen. Echter, de Neder landse kijkers zullen zich erop moeten instellen, dat de televisie in ons land vooralsnog niet op grote schaal actuele gebeurtenissen kan uitzenden, omdat hier toe een geheel televisie-team, compleet met wagens en een zender, nodig is. Philips heeft een dergelijk team. doch het werken hiermee eist grote sommen gelds. Overigens heeft de Nederlandse Televisie Stichting wel contacten met diverse in stellingen, o.a. de K.N.V.B., gelegd, maar tot definitieve resultaten is het nog niet gekomen. Men zal trouwens niet in staat zjjn alle evenementen op het televisie scherm over te brengen. Zolang de ge beurtenissen zich in de open lucht af spelen stuit men niet op ai te grole moei lijkheden, doch de opnamen in besloten ruimten eisen zeer speciale voorzieningen. Zou men b.v. opnamen willen maken van een biljartwedstrijd, dan zouden de camera's de biljarters volkomen uit hun concentratie kunnen halen, welk euvel uiteraard ook voor andere specifieke onderwerpen geldt. Op eenvoudige wijze het is zonder twijfel een verdienste van de Nederlandse Televisie Stichting, dat in deze eerste uitzending duidelijk werd omlijnd dat men met een experi ment te doen had is de televisie ge start, een reeks van interessante proble men zullen haar groei in de komende jaren beïnvloeden. De brand ontstond op de droogzolder en greep zo snel om zich heen dat een arbeider die de brand ontdekte, nauwe lijks tijd had om een veilig heenkomen te zoeken; h.'„ moest zijn kleren achter laten. Met grote snelheid vrat het vuur zich toen door het gebouw. Om een ont ploffing te voorkomen werd eerst in het kc Ihuis de stoom afgesloten, waarna men met de blussing begon. Het hoofd gebouw ging geheel verloren alsmede een dagproductie van 1250 balen aardappel meel, terwijl voorlopig de werkzaam heden niet kunnen worden hervat. Er werkten 220 personen. Uiteraard was de hade nog niet te beramen, maar zij beloopt vele tonnen. De vuurzee trok grote belangstelling, ver schillende burgemeesters uit de omgeving waren op het terrein aanwezig. Bij de installatie van mr Lambooy (K.\ ,P.) tot burgemeester van Hengelo (Ov.) is gisteren door enkele voorzitters van Hengelose raads fracties opgemerkt, dat door de benoeming van een katholieke burgemees ter in een stad welke in meerderheid niet die geloofsovertuiging is toe gedaan, teleurstellingen zijn gewekt. Een der sprekers noemde liet een misgreep van de regering bij de aanstelling van burgemeesters de grootste raadsfractie als uitgangspunt te nemen, terwijl wethouder G. H. Bulters er zijn spijt over uitdrukte, dat de gemeenteraad zelf geen invloed kan uitoefenen op de burgemeestersbenoeming. Advertentie ligt in vele gevallen in het normaal en regelmatig functionneren der ingewanden. Trage darmwerking is dikwijls de oor zaak van een te snelle afbraak van het lichaam met alle zichtbare en onzicht bare gevolgen. Houdt Uw ingewanden vrjj en zuiver met Laxeer-Akkertjes, die een regelende werking op Uw darmen en daar door op Uw gehele gestel hebben. Eens per week één of twee Laxeer-Akkertjes en Ge voelt U een ander mens. Ook in chronische gevallen het aangewezen middel want Laxeer-Akkertjes veroor zaken geen kramp en geen gewenning. De vele moeilijkheden, welke burge meester Lambooy op zjjn weg zal vinden, werden uitvoerig geëtaleerd, doch men hoopte door een goede samenwerking tussen burgemeester en raad vele vraag stukken tot een oplossing te brengen. Mr Lambooy zeïde zijn benoeming naar Hengelo een promotie te achten. Moei lijkheden zijn er om overwonnen te wor den, aldus spr die grote waarde hechtte aan particulier initiatief en zelfwerk zaamheid der burgerij. Onder de velen, die de installatie bij woonden, bevonden zich de wethouders en hoofden van dienst der gemeente Waalwijk, waar mr Lambooy voordien burgemeester was. De Britse kruiser „Mauritius" is gis teren met, de laatste Britse technici van de raffinaderij te Abadan (ongeveer 300 man) uit dit centrum van de Perzische olie-industrie vertrokken. Enkele uren later gingen de Britten, die vóór Don derdag Ferzië moesten hebben verlaten, te Basrali (Irak) aan wal. Vandaar worden zij met vliegtuigen naar Enge land gebracht. De inscheping op de „Mauritius" ge schiedde met barkassen, omdat de Per zische regering de oorlogsbodem geen toestemming wilde geven aan de kade te meren. Toen de „Mauritius" zich in beweging zette, speelde het muziek corps van de kruiser. De Perzische premier, Mossadeq, ver trekt Zondag uit Teheran naar New- York om Perzië te vertegenwoordigen bij de behandeling van het Brits-Perzi sche oliegeschil door de Veiligheidsraad. Twaalf grote meelfabrikanten hebben onlangs onder het motto „Waarschuwing" een beroep op de bakkerspatroons gedaan hun meel uitsluitend te betrekken van de leveranciers, die de nodige zekerheid kun nen geven, dat hun producten de gezond heid niet zullen schaden, zo vernemen wij van de commissie van verslag van de Middenstands-vakcentralen. Deze commissie heeft thans een circulai re aan de bakkerspatroons gezonden, waarin zij zegt „deze stunt van bedoelde twaalf grote meelfabrikanten een open lijke aanval op het middengroot- en klein bedrijf te achten als zodanig, waartegen zij met kracht protesteert" KIS M (Van onze Utrechtse redacteur) Prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het Departement van Economische Zaken, heeft gisteren in Utrecht het tweedaagse congres van het Genoot schap voor reclame geopend. Dit Ge nootschap, dat in October 1923 werd gesticht, heeft tot doel de reclame op een hoger niveau te brengen De heer H. G. D. Coppens, die de eerste ochtendzitting leidde, noemde enkele eisen, waaraan de reclame moet voldoen. Zonder waarheid kan zij er niet komen en de uitvoerder van reclame moet zich zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van de gemeenschap bewust blijven. Hij Het oeuvre van Dostojewski is door het toneel vaak geadopteerd. Men kan bezwaren opperen tegen deze literatuur in de ruimte en met Gaston Baty het kronen van „Sire le mot" als een aan slag op de dramaturgie beschouwen. Opvallend is echter, dat zich de laatste jaren een stroming doet gelden om het toneel van bloedarmoede te redden door middel van eenzware transfusie-poëzie. Christopher Fry leeft hij de gratie van deze stroming een vaak overschat be staan. Stanislawski heeft het echter niet be neden zijn waardigheid geacht om Dosto- Het was niet zonder enige verbazing, dat wij uit de kranten vernamen dat wij de helden van Wonjoe waren. Het was nog in de tijd, dat er heel vfsel Chinezen op papier „gemaakt werden" en zelfs zijn er artikelen in de Nederlandse bladen verschenen, met gedetailleerde beschrijvingen van „golven" Chinezen die over dé bergen spoelden. Het moet echter gezegd, dat bedoelde schrijver het slechts vernomen had van „horen zeggen" later zouden wij aan den lijve ondervinden dat er inderdaad golven Chinezen de bergen afrolden, doch in ^i'onjoe was dat zeker niet het geval. Ik vraag me af of iemand van ons daar een Chinees gezien heeft. Helden van Wonjoe?? Ja waarachtig wel Er is daar gevochten onder haast ondenkbare condities. We hebben daar de laagste temperatuur meegemaakt: —30 gr Cde jongens lagen in het open veld, de sneeuw lag dik en er woei een felle Noordenwind. De olie van ge weren en machinegeweren bevroor en de wapens geraakten onklaar; men ging er op zitten om ze op temperatuur te houden; ik heb daar mannen gezien, die van de kou huilden. Zoals deze mannen daar onder die verschrikkelijke om standigheden gewerkt hebben, dwingt alle bewondering af; ze hebben zich heldhaftig gedragen! Dat was geen werk van slappe Tienussen. Het eten bestond uit C-rations; per man één kartonnen doos, gevuld mei bliketen. drie maaltijden per dag en een leder moest het zelf maar zien te koken; een helm vol sneeuw leverde een kwart belin water; er kwam niet veel van terecht. weest^3' e'en is ginds ettijd moeilijk ge- De Westduitse regering heeft de socia listische oppositieleider dr Schumacher en de Franse geheime dienst er van be schuldigd. onrechtmatig geheime rege ringsstukken in bezit gekregen te hebben. Drie socialisten, van wie er één verbonden is aan de federale kanselarij van dr Adenauer worden iu arrest gehouden. Bedoelde ambtenaar zou hebben bekend, extra-exemplaren van geheime stukken te hebben vervaardigd en tegen betaling van -grote bedragen aan socialistische functionarissen ter hand te hebben ge steld. Ook de Franse geheime dienst kreeg afschriften van deze documenten Een proces is in voorbereiding. Het openbaar ministerie heeft gisteren Schu macher Dersoonlijk willen horen, doch deze heeft zich op zijn immuniteit als afgevaardigde beroepen. De Westduitse socialistische partij heeft ontkend dat zij „geheime" documenten heeft gekocht; wel had zij afschriften ontvangen van samenvattingen van docu menten, „waarvan de inhoud reeds aan PW* hqfcend was". Volgens de partq vormen de beschuldi gingen ,,cen poging, de aandacht af te leiden van de fouten der regering en van do bewijsbare omkoopbaarheid van hoge ambtenaren, die zich nog „p vrije voeten bevinden". Gedoeld wordt op het een maand geleden ontdekte corruptie-geval van Platovv, een Hamburgse journalist, die vertrouwelijke informaties verspreidde op grond van gegevens, die hem door hoge ambtenaren der ministeries waren verkocht. Platow zelf zit reeds weken gevangen, doch z«n berichtgevers zfln nog steeds op vrije voeten. De socialisten hebben nu een interpel latie aangevraagd over deze zaak waar bij zij willen laten uitkomen, dat uok geheime informaties naar Oost-Duitsland zijn verkocht. De beschuldigingen van Bonn aan het adres van de socialisten heeft de ver houding tussen Adenauer en Schumacher, welke toch al zeer slecht- was. in het stadium van openlijke vijandschap ge- wojfjgt UW*#*-«eest, een *««1» ▼«8ï. Weken lang hebben we uit die dozen gegeten ze zaten barstens vol vitaminen, maar vijf stevige boerenboterhammen met spek voldoen je beter dan een koekje waar heel het abc van vitaminen in zit. De keukens stonden toen ongeveer een honderd mijl achter het front en dat noe men ze dan een vèldkeuken. Het is mij altijd een raadsel geweest, waarom dié dingen zo ver weg moesten staan; vooral omdat de Amerikaanse artillerie-mensen die vlak bij ons met hun stukken opge steld stonden, de keuken naast zich had den staan. We hebben toen dikwijls naar die heer lijk warme pannen staan kijken.... Er werd veel gekankerd op het eten en dik wijls zeer terecht. Bi) elke „move" die we maakten, al' was het maar enige uren. liep het altijd fout met het eten, ofwel kwam er te weinig, of het kwam veel te laat of er kwam helemaal niets. In dat opzicht konden we van onze Amerikaanse wapen broeders best wat leren. Hoe dat verder allemaal zit, weet ik niet; wel weet ik dat we dikwijls afge scheept zijn met een droge boterham (twee sneetjes) met jam en een half pannetje pap. Het eenvoudigste is dan om alle schuld maar op de Amerikanen te schuiven.... Met de slaapzakken was het al niet anders. Toen de grootste kou voorbij was, kregen we de winterslaap- zakken. dat was ook de Yank z'n schuld, zegt mén. Het zegt jullie natuurlijk niets, zo'n slaapzak, maat voor ons was het in die dagen een droom. Als ge een duidelijk beeld wilt hebben van spraakverwarring ga dan naar Korea: naast de rappe Fransman, ont moet ge de kalme Engelsman, tussen zijn kauwgum knauwt de Amerikaan zijn zinnen, de Vlaming klapt zijn moedertaal en de kaaskoppen (dat zijn wij) geven een beeld van alle dialecten van Neder land. Verder heb je daar de Philipinno's, de Columbianen, die Spaans spreken; de Grieken, die niet het Grieks spreken, wat wij geleerd hebben: je verstaat er tenminste geen drèêd van en inderdaad is het volkomen Grieks voor je; de Tur ken. waar men helemaal niets van ver staat en als ge geen buurpraatje wilt hebben met de reuzensoldaten uit Ethiopië zult ge handen en voeten moeten ge bruiken. En toch is er een eenheid, een een- hetzelfdc, een gemeen schappelijke taak. En of je nu een Amerikaan ontmoet of een Turk, je bent voor elkander geen vreemden meer. En dat Alles werkt met elkander onder een haast goedige ge moedelijkheid, want het grimmige, dat harde verbetcne. waar men instinctief bang van wordt, dat verwrongen fana tieke, zoals wij dat gekend hebben van andere legers, is ons vreemd en daardoor zijn wij juist sterk omdat het mense lijk is. Denk nu niet bat wij altijd als broe ders hand in hand lopen, er blijven nog genoeg verschillen over om af en toe eens een bokspartijtje te doen ontstaan. Dat gebeurt wel eens achter het front als de wijsheid is in de kan en het bier in de man. Elk land behoudt zijn eigen aard en gebruiken en ondanks dat alles zijn we toch een eenheid. Het is mij dikwijls opgevallen dat de Nederlandse soldaat vrijwel met een ieder overweg kan. Heb je daar de Zuid- Koreanen; er waren er bij ons tachtig ingedeeld. Bij wijze van spreken hadden ze net zo goed een Congolees of Eskimo naast ons kunnen zetten want we ken den van de Koreaanse taal net zoveel als een koe van Spaans, maar het ging best en deze troep werd volledig in de ge lederen opgenomen en met hen deelden we alles, de sigaretten vooral, daar de Zuid-Koreanen het moesten doen met een karig soldij. De aanhankelijkheid van onze Zuid-Koreaanse wapenbroeders was soms ontroerend. De „Oranda" had een beste naam onder de Koreanen. I,, v. d. VRANDE M.S.C. Bij een botsing tussen de Britse torpe- dobootjager „Grenville" en het Italiaan se vrachtschip „Alceo". die in de nacht van Maandag op Dinsdag plaats greep in het. Kanaal, is de Nederlandse adel borst Ie klasse D. S. uit Amersfoort om het leven gekomen. S. behoorde tot de Nederlandse adel borsten, die wegens gebrek aan plaats ruimte op schepen van de Kon. Marine hun opleiding ontvangen aan boord van Engelse oorlogsboten. Bü de botsing kwamen in totaal drie opvarenden van de „Grenville" om het leven. Volgens opgave van. de Rijkspostspaar bank steeg het totaalbedrag der spaar tegoeden bij deze instelling in de maand Augustus met 2.900.000 tot 1.270.700.000 De totale ontwikkeling van de eerste 8 maanden van dit jaar geeft evenwel een ontwikkeling te zien, en wel ten bedrage van 94.100.000. In Aug. werd 28.500.000 ingelegd en ƒ25.600.000 terugbetaald. In de eerste 8 maanden van dit jaar bedroe gen de inleggingen in totaal 182.200.000 en de terugbetalingen ƒ276.300.000. De acteur Wim Hoddes van „Rotterdams Toneel" is voor het ondergaan van een knie-operatie opgenomen in het R.K. Zie kenhuis „St Joannes de Deo" te 's Graven- hage. Zijn rol (Montano) in „Othello" zal waaien wervuiii door Jet «ie Groot. jewski te adopteren voor 't toneel. Onzes inziens niet ten onrechte. Niet zozeer om de beklemmende sfeer voor het voetlicht te brengen, maar omwille van de fijne psychologie die men in vijn werken aan treft. De psychologische uiteenrafeling is grandioos en de wijze waarop bepaalde figuren getoond worden, gedetermineerd in bepaalde omstandigheden of door be paalde omstandigheden op een karakte- riologisch juiste wijze beïnvloed, maakt Dostojewski een voor het toneel alleszins aantrekkelijke figuur. In een besloten voorstelling voor de Kunstkring „Voor Allen" heeft Comeaia gisteravond in de Amsterdamse Stads schouwburg onder regie van Cor Her mus opgevoerd „Het landgoed Stepan- tsjikowo", een door Marie-Louise Dou- dart bewerkt blijspel van Dostojewski. In een door zijn veelheid bijna ver warrende rolbezetting heeft de auteur echter een enkele uitgewerkte typering gegeven, uitgewerkt door een juiste wezensbepaling van het karakter. Het merendeel blijft echter op het vlak van een eenmaal gegeven iets, zonder dat er verder de loop der gebeurtenissen door wordt beïnvloed. De bezitter van het landgoed en de tot idool verheven ex-nar Foma Fomitsj worden meesterlijk ontleed. De eeuwige weifelaar, de naïef goed-willende en de verafgode despoot, de man die zich continu in het leed van anderen wellustig rondwentelt, deze beide karakters wer den resp. door Joan Remmelts en Cor Hermus gespeeld. Remmelts wist de goede toon té vat ten. Cor Hermus was naast zijn gebruike lijke onverstaanbaarheid en niet rolvast zijn soms de lugubere psychopaath, soms ook een onaanvaardbare comefliant. Magda Janssens als de „Generaalse", moeder van de overste, was martiaal en Guus Hermus met zijn gebruikelijke mondt rekkingen, een komisch louche Iwan Iwanitsj. Steije van Brandenberg was als neef van de overste zwak. Deze ondankbare rol i.s de maat om de afwijkingen van anderen te kunnen meten. Hierin is hij enigszins te kort geschoten. De vele overige spelers traden niet noemenswaard betekenisvol naar voren. Met deze voorstelling heeft Comedia een stuk gelanceerd, dat misschien niet door allen genoten zal kunnen worden, maar dat toch elementen bevat, die het de moeite waard maken om het te gaan zien. Bu. De laatste weken zijn in Djakarta zes gevallen van kinderverlamming gecon stateerd. Merkwaardig is, dat alle patiën ten Europese kinderen zijn. moet begrip hebben voor ethische waar den en een diepgaande kennis van de materie hebben. Na dit inleidend woord van de heer Coppens ging prof. Brouwers nader op de normen van reclame in. die op de eerste plaats betrouwbaar moet zjjn en zich van haar maatschappelijke taak be wust dient te zijn. Zij is een stimulans voor een efficiënte productie en distribu tie. Dr Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van het Centraal Bureau van de Statis tiek, sprak over „De maatschappelijke betekenis van de reclame". Hij noemde reclame de tolk van de cultuur en ging na. hoe in vroeger tijden, toen de boek drukkunst. nog niet bestond, reclame gevoerd werd. Van lieverlede krijgt de reclame een nationaal karakter en thans zien we een toeneming van het inter nationale element in de reclame. Zij is een machtige factor in het toenemend internationaliseringsproees. In de adver tentie-kolommen onzer dagbladen spreekt het ene land het andere toe. Zo is de reclame tot op zekere hoogte de stem der beschaving. Maar de reclame is, naar haar wezen, meer dan een verwoor ding en uitbeelding van hetgeen er in een bepaalde beschaving leeft. Ze is een macht, die zich aan de bevolking oplegt. Er is geen reden om aan de macht van de reclame te twijfelen. Het is bekend, hoe de koopgewoonten door haar kunnen worden beïnvloed. Het sigarettenroken was zeldzaam in Engeland tot in 1878 de „Richmond gem" voor het eerst werd geadverteerd. Op voedsclgebied is het advertentiewezen het middel geweest tot de omschakeling op verpakte, gemerkte en toebereide voedingsmiddelen. Opinie-onderzoeken onder het publiek en de détaillisten hebben de gevolgen van liet uitvallen der dagblad-reclame duide lijk aan het licht gebracht. Zo verklaar de 40 der geënquêteerde krantenlezers dat het ontbreken der plaatselijke dag bladen hun koopgewoonten had gewijzigd. De auto-firma's stelden vast, dat de ver koop van nieuwe wagens, model 1951, bij de gestelde verwachtingen achterbleef in verband met het feit, dat het door een staking op dagbladen in Pittsburg niet mogelijk was de verkoop door middel van dagblad-advertenties te stimuleren. Do bloemisten leden bijzonder onder de sta king, omdat er geen doodsberichten meer verschenen. Reclame is economisch een factor van de grootste betekenis. In Nederland zou in 1935 hiervoor naar schatting 130 mil- lioén gulden zjjn uitgegeven. Voor 500 recente landelijke advertentie-campagnes zou voor 73 alleen al in dagblad-recla me zjjn geïnvesteerd. In de middagvergadering die onder lei ding van jhr W. van Andringa de Kem- penaer stond, sprak de heer L. Neher, directeur-generaal der P.T.T. over: „Pu bliciteit in de aether". Voor radio-reclame werd in 1949 in Amerika een bedrag van over de 400 millioen dollar uitgegeven. De groep ra dio-adverteerders heeft zelf een code sa mengesteld, waarin bepaald is, wat in het programma al of niet toelaatbaar is. Bij een diepgaande enquête heeft slechts 30 van het luisterend publiek zich voor radio-advertisement uitgesproken, terwijl 10 er beslist tegen was. De bereidheid om een luisterbijdrage te betalen, als de reclame wegvalt, is groter dan de nau welijks 10#, die tegen reclame is. Behalve Amerika zjjn er nog vele an dere landen, die reclame door de radio hebben toegestaan. Voor ons land en En geland ligt de zaak heel wat moeilijker. Toch kan men niet zeggen, dat er in ons land helemaal geen radio-reclame is en deze kan men b.v. vinden in het. juichend verslag van een bepaalde voetbal-wed strijd, in een rede om lid te worden van een vereniging en de opwekking om mee te werken aan een charitatief doel. Van de zijde van adverteerders is de laatste tjjd nog al eens gevraagd om reclame door de radio, desnoods via een aparte zender. Daarvoor is echter geen golfleng te aanwezig. Onze regering heeft in studie een plan om de wereldomroep voor reclame te be nutten. Deze omroep ls daarvoor het meest aangewezen en er is niets op tegen dat men er op uit is propaganda voor zjjn land te maken, waardoor de handels betrekkingen bevorderd worden. Het pro gramma moet echter zeer goed zijn. Tijdens de discussies spraken verschil lende personen zich voor reclame door radio en televisie uit. Gevraagd werd of een rubriek als „De spoorwegen spreken" niet reclame voor een bepaald vervoers bedrijf is. De heer Neher gaf dit toe, maar het is geen „sponsing-program". De congressisten zijn gisteravond met een „mystery-train" naar onbekende be stemming vertrokken om de ernst van de besprekingen met enige uren amuse ment te onderbreken. De voorwaarden, waarop buitenlandse eigenaren van cultuurondernemingen in Atjeh deze kebons weer in beheer kunnen nemen, zijn thans definitief vastgesteld. Zoals gemeld, werd enkele weken geleden reeds in beginsel overeenstemming bereikt op basis van betaling door de ondernemers van R. 87.50 per beplante hectare. Thans zijn ook alle details van dit accoord tussen de gouverneur van Noord-Sumatra en de Avros geregeld. Voorlopig zullen ruim twintig van het veertigtal ondernemingen, dat bij deze regeling is betrokken, door de buiten landse eigenaren in beheer worden geno men. Dit zijn de ondernemingen van de Société Financière des Caoutchoucs, de Société Internationale de Plantations et de Finance, de Sumatra Rubber Cultuur Mij. Serbadjadi en de Cultuur Mij Ngredjo. De eerste planters zijn naar Atjeh ver trokken. Zij zullen de vijf oliepalm- en rubberondernemingen van de Socfin op Atjeth's Westkust in beheer nemen en de productie zo snel mogelijk op gang bren gen, voorzover dit althans mogelijk is. De zes oliepalm- en rubberondernemin gen van de Socfin Oost-Atjeh (Tamiang) zullen vermoedelijk begin October worden bezet. De overige maatschappijen met belan gen in Atjeh zullen voorzover zij reeds een beslissing hebben genomen voorlo pig niet terugkeren naar hun ondernemin gen aldaar, in verband met de grote kapi talen, welke rehabilitatie van de over het algemeen zwaar beschadigde en verwaar loosde aanplanten zou vergen, en gezien de onzekerheid op velerlei gebied. De R.C.H.A. heeft reeds besloten haar rubberonderneming Serang Djaja niet meer in eigen beheer te nemen, daar de aanplant onherstelbaar is beschadigd en de rehabilitatie-kosten te hoog zouden zijn. De H.V.A. zal zich nog nader beraden alvorens een beslissing te nemen inzake al dan niet terugkeer naar haar drie olie palm- en rubberondernemingen in Atjeh. De Ned. Handel Mij. heeft haar terug keer naar de thee-onderneming Redeling Noord voorlopig opgeschort. Het zal van nadere inlichtingen afhangen of de N.H.M. haar vezelonderneming Lho Sukan al dan niet in eigen beheer zal nemen. De Engelse belanghebbenden hebben nog geen beslissing genomen. Het betreft hier de rubberondernemingen Timbang Langsa, Tibang Tamiang, Gadjah Meuntah en Se- roeway (Gfrumitt, Reid en Co.) en de rubberonderneming Percula van Sandi- lands Buttery en Co. Gisteren heeft de officier bü de bijz. strafkamer van de rechtbank te Zutphen, mr de Walle, levenslange gevangenisstraf geëist tegen de spion C. L. Huschka, die zich als medewerker van de Marine Abwehrstelle te Wilhelmshafen in de Nederlandse illegaliteit wist te dringen. Hij bracht dan aan de Duitsers rapport uit over het werk van de illegale wer kers. Hierdoor vielen tal van slachtoffers. Tijdens deze laatste zitting werd alsnog een getuige gehoord, n.'l. mevrouw F. G. H. Wolthuis-Breukers Zij herinnerde zich. dat zij heeft gezien, hoe captain D. E. Jenvey. eqn Canadees piloot, door Huschka te Enschedé in een auto van het leven werd beroofd. Mr De Walle herdacht in zijn requisi toir degenen, die ais slachtoffer van Huschka gevallen zijn. Door todoen van H. werden overal in het land arrestaties verricht: illegale werkers en allen, die hun onderdak verleenden, kwamen in arrest. Het meest tragische hoofdstuk in te Enschede. Op last van dr Mayer, Huschka's chef, werden daar op een avond acht mannen en een vrouw gedood. Het^ verradersbloed zat deze man blijk baar in de aderen. Hij leefde met vele vrouwen, was vroeger al een tipgever voor de politie, en had volgens de reclas sering een ziekelijk fantasierijk brein. Tevergeefs had spreker in Huschka naar een menselijke kant gezocht. Hij heeft noch een hart noch eeri wil en schijnt een conglomeraat van dierlijke instincten te zijn. Hij speelde met zijn landgenoten als een kat met een muis. Waar hij kwam, ontstonden rouw en leed. De officier zag Huschka als een onverbeter lijk misdadiger, waarin een zieke geest heerst. Hij concludeerde tenslotte tot levenslange gevangenisstraf, te onder gaan in eep bijzondere strafgevangenis. De verdediger, mr Schadd, 'betoogde dat Huschka misscien door verscheidene za ken de zondebok is. Pleiter meende, dat er aanleiding bestaat voor een tijde lijke straf, zonder ter beschikking stel ling. De uitspraak werd bepaald op 17 October sj De Staatscourant van Woensdag bevat e aantal beschikkingen van de minister va Economische Zaken, waarbij ingevolge d wet op de bedrijfsorganisatie een gro 1 aantal vakgroepen wordt opgeheven. Het betreft de vakgroepen Kuiperij Dood kistenmakerij, Kleinscheepsbouw, Roi- luiken-. Markiezen- en Zonneschermen- bedrijf, Houtwaren, Parket- en Hardhout vloerenbedrijf, Borstelmakerij en Griend- bies- en Rietverwerkende bedrijven, de ondervakgroepen Biezenmattenmakerijen en Biezensorteerderijen en Mandenmake rijen, de vakgroep Reinigingsbedrijven en de ondervakgroepen Schoonmaakbedrijven en Glazenwasserijen, de tot de bedrijfs groep Bouw- en Aardewerkambachten be horende vagkroepen Pottenbakkerij 'en aanverwante bedrijven, de vakgroepen Kleine nijverheid op verlichtingsgebied en Automobiel. en Motorrijwielreparatie bedrijf en de ondervakgroepen Automo bielreparatiebedrijf en Motorrijwiel- reparatiebedrijf en de vakgroepen Hoeden- en Pettenmakerij en Zeilmakerij en Touwslagerij en de ondervakgroepen Zeilmakerij, Dekkledeavervaardigiag en Scheepstuigerjj en Touwslagen!,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3